K-report
 

Archiv diskuse Modely v měřítku H0 a větším do 25. 12. 2015  

Diskuse K-report » Archiv 2015 » Modely a modelářství » Modely v měřítku H0 a větším » Archiv diskuse Modely v měřítku H0 a větším do 25. 12. 2015 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
modres
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 32
Registrován: 8-2015

Odesláno Pátek, 11. prosince 2015 - 18:29:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

modres
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 33
Registrován: 8-2015

Odesláno Pátek, 11. prosince 2015 - 23:12:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2: Jeste trochu k barvam. Zkusili jsme nase CSN normy barev porovnat se vzornikem RAL a nasledne prevest na barvy Vallejo pro stetec. V priprave jsou i barvy Vallejo AIR pro strikaci pistole, ale casu je malo.
A barvy Vallejo proto, ze nejvice pokryvaji barevnosti CSN a RAL vzornik.
Tam, kde z cisla ci nazvu nevede link, tak jsme nenasli shodu.
http://obchod.resinovemodely.cz/Barvy-VALLEJO-a1_2.htm
6LenkaPe
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 32
Registrován: 7-2013
Odesláno Neděle, 13. prosince 2015 - 07:30:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zeptám se tedy jinak, který z uvedených příkladů návrhů rozmístění obtisků je správně pro vozy Raj rovný i lomený rám období provozu 70.léta. A jaké barvy nádob a rakve použít pro vápenku Hranice, Vitošov, Loděnice nebo Prachovice. Děkuji.

Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4643
Registrován: 6-2004

Odesláno Neděle, 13. prosince 2015 - 12:36:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Těžko soudit, ale vzhledem k tomu, že prototyp Raj s "lomeným" rámem (451.0, pravděpodobně rok výroby 1967) vyjel s číslem napsaným na "rakvi" s ne v jednom řádku, ale v několika řádcích pod sebou, tak bych odhadoval (doklad nemám), že v 70. letech byly všechny vozy takto popisovány. Druhá věc je vývoj samotného označení, ale to tu nechci řešit.
Takže za sebe bych poradil inspirovat se tímto: odkaz

Barvy - obecně viz soukromá zpráva, co jsem Vám před pár dny psal, ale konkrétně k těm Vámi hledaným cementárnám se neodvážím to jednoznačně napsat. Tipuju červenohnědá rakev plus "žluté" cibule, ale je to tip.

Jinak barevné kombinace obou rajek na mnou nalinkované fotce jsou reálné.
Povstalec
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 264
Registrován: 12-2007

Odesláno Neděle, 13. prosince 2015 - 14:33:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Statistik

Bylo by možné vám poslat meil?
Potřeboval bych poradit ohledně rajek - je to poněkud obsáhlejší. Děkuji.

Meil mám pod nickem.

Optimismus je způsoben nedostatkem informací.
Třikrát sláva Metalu a královně Tarji!
www.kpka.cz
6LenkaPe
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 33
Registrován: 7-2013
Odesláno Neděle, 13. prosince 2015 - 14:42:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takže jestli jsem to dobře pochopil tak vozy Raj neměly v 70.letech číslo v jednom řádku ale v několika řádcích, který z uvedených příkladů návrhů rozmístění obtisků je správně, a ještě bych se chtěl zeptat na čísla nebo písmena na nádobách. Která varianta je správně?
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2651
Registrován: 7-2006

Odesláno Neděle, 13. prosince 2015 - 14:58:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

6LenkaPe
Kromě panů Statistika, Mcx a Mahela Ti opravdu nikdo neporadí. Ale po postavení modelů jsou všichni … atd. No co dodat nic. Přijdou postupně noví a noví začínající modeláři a budou se zase ptát na to samé a zase se bude vysvětlovat od začátku. Prostě každý rok je to naprosto stejné. A Páni odborníci zase nic. Jen těch pár železničních odborníků to bude vysvětlovat znova. Úděl každého – KANTORA !!!!! [kladivo][talker]

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4644
Registrován: 6-2004

Odesláno Neděle, 13. prosince 2015 - 20:07:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

6LenkaPe:
já tu opravdu nechci řešit detailně systém označování, už jen proto, že to až na pár "bláznů" na modelech skutečně málokdo řeší, navíc to není úplně jednoduché na pochopení. Obecně: od zavedení dvanáctimístných čísel se označovací systém měnil několikrát, v 70. letech proběhly dílčí změny přepravního režimu, od roku 1981 se označení změnilo zásadně dvakrát (po druhé v roce 88) a navíc mezitím s další dílčí změnou.

Forma: na 451.0 a 451.1 podle mě určitě ne jednořádková, ale čtyřřádkový formát:
27 MC
54 ČSD
097 x xxx-x [P]
.Uas/Raj (tečka před U)
(nemusí tam být jen režim 27 MC, režimy se měnily, viz výše. Řada ne Uacs/Raj, ale Uas/Raj)

Výše uvedené platí pro vozy přepravců. Vozy přímo v majetku ČSD to měly jinak. Písmenná řada byla uváděna ve formě .Uaces/Raj, po roce 1981 Uacs (Raj) (shodně s vozy přepravců). Číslování bylo trochu jiné, vozy ČSD měly celou dobu používání dvanáctimístných čísel interval 932 x xxx-x. Změny byly jen v přepravním (výměnném) režimu.

Ale jestli na Raj-451.0 (lichoběžníkové podélníky) byl někdy zápis čísla i v jednořádkové formě, jako je to na návodné kresbě k obtiskům, to já nevím (tím netvrdím, že to neví někdo jiný).

K těm fotkám: model popsaný Uacs (Raj) 83 54 930 8 162-3 i ČB-fotka rajky Tatry Kopřivnice od Petra S. z Wikipedie jsou verze z popisu používaného po roce 1981 (obecně řečeno). Do roku 1980 včetně platilo to, co píšu výše, tedy xx 54 09x xxxx-x [P] .Uas/Raj. Prostě jak je tam "Uacs (Raj)", jsou to 80. a 90. léta.
Pokud někdo najdete fotku s nějakou výjimkou v popisu, klidně do mě, nemám patent na rozum.

K tomu, co píše Tempotaxi: pole je to celkem neorané, takže kdo má informace a hlavně ony pověstné "koule" na to něco smysluplného napsat a jít s kůží na trh, může se v tom vzdělávání mas prostřednictvím nějakého elaborátu směle "realizovat". Já rajky řeším až druhořadě, takže moje pomoc se jen omezí na nějaké drobné doplňky k tomu, co musejí napsat skuteční odborníci, jako je třeba Mcx. A třeba tento pán se do místní diskuze už skoro nezapojuje. Ani se mu nedivím. Vždycky se tu totiž najde několik pitomců, kteří Vás opakovaně utvrzují v tom, že jen marníte čas a energii.

Každopádně k diskutovanému tématu něco skutečně časem vyjde, takže nesmutněte.[wink]
eNko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 215
Registrován: 2-2013

Odesláno Pondělí, 14. prosince 2015 - 16:18:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Staniční budova dle normalie 15H z produkce Resinové modely .

Skupina RM na FB

Rajka
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.111.127.46
Odesláno Pondělí, 14. prosince 2015 - 20:27:44    Odkaz na tento příspěvek  

6LenkaPe: V roce 66 se přečíslovávalo na systém dvanáctimístného čísla. Zřejmě z rozměrových důvodů se to číslo rozdělilo do řádků. Pokud vím, tak všech dvanáct číslic v jednom řádku se používalo na podvozky, a čela vozů ) viděl jsem u vozů Eas a takto by měla být označena každá oddělitelná součást vozu (dveře, klanice). Cokoliv chceš modelovat, tak si musíš ujasnit do jaké doby to chceš. Především by jsi si měl pamatovat určité číselné časové mezníky důležitých změn. Když se pak rozhoduješ pro vozy stejného typu s rokem výroby od 64 do cca 76, nemůže se ti pak stát, že třeba první vůz uděláš se starým pětimístným číslem a v zápětí vůz vyrobený v roce 76 načísluješ stejně jen proto, že jsi viděl fotku vozu před rokem 66, kdy dvanáctimístné číslo nebylo. Samozřejmě může existovat vyjímečný čas na krátké časové údobí, kdy vůz třeba na konci roku 66 popřípadně začátek roku 67 má ještě staré číslo, protože se to nestihlo opravit.
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4645
Registrován: 6-2004

Odesláno Pondělí, 14. prosince 2015 - 20:54:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

-.. Zřejmě z rozměrových důvodů se to číslo rozdělilo do řádků. Pokud vím, tak všech dvanáct číslic v jednom řádku se používalo na podvozky, a čela vozů... )

To je sice pravda, ale právě že "úzké" rajky z ČKD měly ta dvanáctimístná čísla napsaná rakvi z boku taky v jednom řádku, a na to se tu 6LenkaPe celou dobu ptá.
Rajka
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.111.127.46
Odesláno Pondělí, 14. prosince 2015 - 20:58:18    Odkaz na tento příspěvek  

modres: Nic proti,ale ta tabulka neni nic jinýho než v počítači vytvořená tabulka, do které byly implatovány hovadiny, které tradičně převodníky z ČSN do RAL obsahují. Zajímalo by mě, jak může člověk dospět k tomu, že ČSN 6050 a 6100 ( dva různé odstíny) v RALu dají jeden jako 1014. Další těžký nesmysl je vydávat ČSN 6200 za RAL 1003. Kdo to kdy zkoušel porovnat ví oč jde. Razantně jiný odstín. Vypadá to asi jako středně šedá a tmavě šedá. Nic proti, ale už před časem jsem se vydal cestou nechat namíchat odstíny RAL, které jsou uvedené na webu Parostroj a jsou zpracovány Zkušebnou nátěrových hmot ČD Nymburk, abych zjistil jak ty odstíny vypadají. na druhé straně jsem z jednoho antikvariátu zachytil rozkládací normu barevných odstínů ČSN z roku 57. Další investice padla do nákupu syntetických barev Praktik, které se vyrábějí údajně dle ČSN odstínů a jsou tak i značeny. Jak to celé dopadlo? RAL byly dobře tak na 70%, barvy Praktik v ČSN tak 40% a nejlépe nakonec dopadl dodatečně dokoupený Colorlak, kde se to se starou normou shoduje. největší sranda pak byla, když jsem dle staré normy zjistil jak vypadá opravdu tyrkysová. To co se v dosti případech aplikuje na vozy je jen efekt z hezkého odstínu, který ve skutečnosti tak pestrý ani nebyl. Nemá smysl vymýšlet tisíckrát ojetý rádoby převodník z ČSN do RAL, který je stejně k ničemu, pač se na něj nedá spolehnout a chyby tam jsou. Ten kdo to chce mít dobře si sežene staré vzorníky z příslušné normy danné doby a nechá si to dle toho nemíchat a nebo se může rovnou spokojit s odhadem svého oka. Už vůbec nemá cenu posuzovat barevná políčka vzorníku z monitoru. Moc dobře vim o čem tu mluvim, pač mě to stálo nemálo peněz, abych se přesvědčil, že ty internetové rady vedosu stejně do té nory, kde je smrad a teplo a navíc to ještě stojí balík a efekt v podstatě 0. Jen zbytečně mařený čas, který se bez oficiélního barevného vzorku získat nedá.
Rajka
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.111.127.46
Odesláno Pondělí, 14. prosince 2015 - 21:00:43    Odkaz na tento příspěvek  

Statistik: nebyla by fotečka té Rajky? To by mě zajímalo.
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4646
Registrován: 6-2004

Odesláno Pondělí, 14. prosince 2015 - 21:10:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jen se děti rozlédněte co je krásy na tom světě... [lol]
Máte ji o celých 10 příspěvků výš, foto vozu 932 2001.
6LenkaPe
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 34
Registrován: 7-2013
Odesláno Pondělí, 14. prosince 2015 - 22:00:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ať v tom máme trochu pořádek, sháním informace pro stavbu vozů Raj, stavím 8 kusů těchto vozů 6 rovný 2 lomený rám všechny žluté nádoby, hnědočevené rakve a černý rám, období 70.léta.

od Statistik
Forma: na 451.0 a 451.1 podle mě určitě ne jednořádková, ale čtyřřádkový formát:

27 MC
54 ČSD
097 x xxx-x [P]
.Uas/Raj (tečka před U)

(nemusí tam být jen režim 27 MC, režimy se měnily, viz výše. Řada ne Uacs/Raj, ale Uas/Raj)

Ještě ohledně písmen a čísel na nádobách, co je správně čísla nebo písmena.

Na internetu jsem našel dva vzory obtisků, které odpovídají dané době.
application/vnd.openxmlformats-officedocument.wordprocessingml.document
Raj obtisk.docx (74.8 k)
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4647
Registrován: 6-2004

Odesláno Pondělí, 14. prosince 2015 - 22:39:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

6LenkaPe: :
oba obtisky odpovídají popisu používaném cca od roku 1975 do roku 1979. Obtisk ve wordovém odkazu je výborný, ten druhý má pár chyb.

Písmena vs. čísla na cibulích: nevím.
6LenkaPe
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 35
Registrován: 7-2013
Odesláno Úterý, 15. prosince 2015 - 09:02:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Už se do toho dostávám, jaké z uvedených obtisků použít pro vozy Raj typ 495 rovný rám, typ 451 lomený rám rok 1968-74.

application/vnd.openxmlformats-officedocument.wordprocessingml.document
Raj obtisk.docx (166.2 k)
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2652
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 15. prosince 2015 - 10:42:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

6LenkaPe
To co je červeně označeno tam nepatří.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2653
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 15. prosince 2015 - 10:56:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Co je napsáno v červeném kroužku.

Přívod stlačeného vzduchu
nesmí být zapojen, dokud
nejsou připojeny manometry

Dovoleno vyprazdňovat!
Tlakem nejvíce 2 bar.

Váženo Kn. x.x.xx.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2654
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 15. prosince 2015 - 11:06:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Písmena a čísla na cibulce.
Přečerpávání vápna Bochov ČTK 11.8.1980.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2655
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 15. prosince 2015 - 20:53:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na můj modelářský stůl se také dostala leptaná stavebnice čtyřnápravového přípojného vozu řady Baim.

Víse zde: odkaz

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4648
Registrován: 6-2004

Odesláno Úterý, 15. prosince 2015 - 20:56:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přečerpávání vápna Bochov ČTK 11.8.1980.

Jde o Raj 451.1, takže v roce 1980 už může být o vůz po dílnách. A tam si s tím asi hlavu nelámali, jestli čísla, nebo písmena...
Rich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 284
Registrován: 11-2008

Odesláno Čtvrtek, 17. prosince 2015 - 00:40:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vážení, prosím Vás o radu nebo tip. Jaké používáte pohony pro svá mechanická návěstidla? Rád bych něco na bázi serva, jde mi docílení pomalého pohybu, případně o nepravidelnost vlivem stavění páky signalistou.
Díky.

zeleznicepodbaba.cz
6LenkaPe
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 36
Registrován: 7-2013
Odesláno Čtvrtek, 17. prosince 2015 - 17:40:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aktuální projekt, do kterého rozmezí roku patří tyto vozy Has/Zaz


a jaký popis měly tyto vozy od roku 1965 do roku 1975 děkuji za informace.
modely-masinek
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.78.89.181
Odesláno Čtvrtek, 17. prosince 2015 - 21:42:46    Odkaz na tento příspěvek  

Rich : Dá se použít jak Tillig, tak MTB. Dále buď seštelovat chod serva, nebo jednoduše udělat ( z drátu ) volnější oko vymezující doraz [happy] MM
modely-masinek
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.78.89.181
Odesláno Čtvrtek, 17. prosince 2015 - 21:49:33    Odkaz na tento příspěvek  

Tady je to vidět na videu, v čase 1:12 [happy]
https://www.youtube.com/watch?v=K9mTajA4GUc
rkwa
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.203.160.142
Odesláno Čtvrtek, 17. prosince 2015 - 22:38:52    Odkaz na tento příspěvek  

Zaz - první vozy byly dodány ještě s 6-timístným číslem pod řadou Zac (průběžný el. kabel) v rozsahu 1-92000 až 208 (200-208 zřejmě duplicitně přiřazena s vozy Zsa) a 1-92265 až 297.

V průběhu r 1966 se začaly dodávat vozy Zaz (bez el. kabelu)už s novým číslováním, ale pouze národním označením řady vozu

Od r 1971 přibylo ještě mezinárodní označení řady vozu.
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2656
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 17. prosince 2015 - 23:53:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

6LenkaPe
Postavit modely nebude problém, ale barevné provedení bude trochu obtížné udělat.
Skříň vozu je červenohnědá, ale všechny účka a vzpěry jsou černé. Dekly větracích otvorů jsou stříbrné. Střecha bude stříbrně šedivá.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4649
Registrován: 6-2004

Odesláno Pátek, 18. prosince 2015 - 09:14:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Skříň vozu je červenohnědá, ale všechny účka a vzpěry jsou černé.

Já bych s tou černou byl trochu opatrnější. Možná tak byly natírané první vozy z výroby (a i tak bych nedával ruku do ohně za to, že všechny), ale postupně se nátěr zjednodušoval. Ona je otázka, jestli to bylo dáno snahou nátěr zjednodušit, nebo jestli to bylo řízením osudu. VČL se neustále potýkala s nedostatkem toho či onoho konkrétního odstínu barvy, takže prostě u některých sériích zaměňovala černou za červenohnědou a naopak (jako později u Es/Vte).
Každopádně pokud já vím (a viděl jsem to i na barevných fotkách), tak skříně vozů Taes jsem viděl natřené tak, že ocelové kostry byly červenohnědé (tedy ne černé, resp. ne už černé) a překližkové desky byly napuštěné viditelně světlejší červenohnědou až hnědou barvou a měly matný povrch. Klapky a střechy už nebyly natřené stříbrnou (později šedou) barvou. Černě natřený byl spodek plus zvenku viditelné vnější podélníky. A už v 70. letech, tedy po dílnách, byly i vozy, které byly celé červenohnědé, jen nejprve byl zachován odlišný odstín překližky a ocelové části skříně, ale už na konci 70. let byly skříně těchto vozů natírané jednou barvou celé. Pouze vnější podélníky spodku zůstávaly černé. Ty byly natírané červenohnědou barvou až v 80. letech (resp. dodnes).

Vývoj označování viz výše, nebo viz katalog na Parostroji, případně diskuze v nákladních vozech někdy loni zde na K-reportu, tam se to probíralo.
rkwa
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.203.160.142
Odesláno Pátek, 18. prosince 2015 - 09:16:58    Odkaz na tento příspěvek  

to na fotkách jsou tovární nátěry, dílny si určitě zjednodušily nátěr a vůz při obnově nátěru dostal standartní nátěr 70. let, tedy rám vozu, podvozky a táhlové a narážecí ústrojí černé, skříň červenohnědá, střecha červenohnědá nebo šedá. viz foto původního Zac (zde již jako Zazc) z jara 1970
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4650
Registrován: 6-2004

Odesláno Pátek, 18. prosince 2015 - 09:17:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě se kouknu do TP, co tam je k nátěru (tedy jaký byl stav z výroby).
rkwa
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.203.160.142
Odesláno Pátek, 18. prosince 2015 - 09:31:04    Odkaz na tento příspěvek  

ve výrobní dokumentaci se píše: černá - rám vozu, kostra skříně,ovládání střechy, kostra dveří, všechny kovové části není-li barva zvlášť udána
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2657
Registrován: 7-2006

Odesláno Pátek, 18. prosince 2015 - 19:29:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zde jsou právě krásně viděl černé železné díly. Zac

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
6LenkaPe
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 37
Registrován: 7-2013
Odesláno Pátek, 18. prosince 2015 - 20:49:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Děkuji všem co se zapojili hlavně rkwa a Statistik mi moc pomohly v s výběrem správného označení a barvou vozu. Moc Vám děkuji za informace.
Tatranka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 727
Registrován: 9-2011

Odesláno Neděle, 20. prosince 2015 - 19:03:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dám to aj sem pre osvieženie pamäti a varovanie!!!

http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=18&t=2153

Dotyčný pán "obchodník" veselo odrbáva ďalej, robí zo zákazníkov idiotov a ešte je arogantný. [angry]
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4651
Registrován: 6-2004

Odesláno Pondělí, 21. prosince 2015 - 07:45:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad 6LenkaPe: rádo se stalo. V Technických podmínkách je napsáno to, co popisuje pan Kwasnica, tedy ta černá i na kostře skříně. Samozřejmě jde o stav z výroby, přičemž již v 70. letech byl nátěr zjednodušen a černá na kostře skříně nebyla.
Jsem rád, že se zapojil právě i pan Kwasnica, který této problematice - narozdíl ode mě - rozumí asi tak o 1000 % lépe.

Ještě bych si dovolil drobnou poznámku k těm obtiskům na Raj (viz Váš soubor v DOCX) v příspěvku z 15. 12. Jsou tam celkem tři sady obtisků, přičemž v každém je nějaká menší či větší chyba. Zaměřím se na to podstatné. Obecný problém je míchání popisu vozů patřících přímo ČSD s popisy vozů, patřících vápenkám. Takže když mám na obtisku označení 37 54 932 2xxx-x .Uaces/Raj, jedná se o vůz ČSD. Na něm bude tak maximálně uvedena domovská stanice, ale rozhodně tam nebude žádný název podniku (Hranická cementárna, Cementárny a vápenky a podobně...). A když budu detailista, tak s největší pravděpodobností je předlohou pro obtisk s tímto číslem vůz typu Raj-495, tedy ta první úzká rajka se slabými rovnými podélníky z ČKD Smíchov, kterou ale nikdo v modelu továrně nedělá. Bramos a Zerba dělali pouze typy Raj-451.0 (široká, lichoběžníkový rám) a Raj-451.1 (široká, rovný rám). Právě tento moment tu před pár dny rozhýbal diskusi o rajkách, kdy Tempotaxi vyrobil model Raj-451.0 (později změnil spodek a vyrobil z toho v podstatě Raj-451.1) a dal na něj (inspirován zavádějící návodnou kresbou) obtisk ze 3. epochy, který ale mohl nosit jen vůz Raj-495. Nápis "Kyvadlová přeprava cementu" tam bude, i když na fotkách je vidět velkými písmen, ale vem to čert.

Ten druhý obtisk 27 54 097 7xxx-x Uas/Raj je naopak určen pro vozy v majetku podniků a ideální by byl na vůz Raj-451.0 (široká skříň, lichoběžníkový rám). Tam je akorát podivně napsaná písmenná řada, mělo by to být písmem jedné velikosti, ale to je fakt detail. Velká nápis "LOCHKOV" (či jiná domovská stanice) byl na některých vozech odděleně od ostatního popisu na rakvi, ale nebral bych to jako pravidlo. Když to tam nebude, není to chyba. Tam, kde je popis brzdy, tak by místo nápisu Stavěč zdrží Stopex mělo být spíš Stavěč zdrží SZ-10, ale to je taky zkousnutelný detail. V sadě je i popis "Raj 8-87062" - ten je v této epoše naprosto nadbytečný, stejně tak, jako tabulka s rastrem pro přeshraniční provoz. Nápis "Staniční nálepky / Přechodky" nad tabulkou je taky nadbytečný.

Třetí obtisk (Raj/Uas Pragocement) je nepříliš povedený hybrid obou předchozích verzí, míchá čísla pro vozy ČSD s popisy pro vozy podniků. Řada Raj/Uas je nesmysl (kdyžtak Uas/Raj) a v kombinaci s číslem 932 2 je to nesmysl na druhou (muselo by tam být 096 x nebo 097 x), národní podnik Pragocement zanikl zhruba v roce 1961, takže pochybuju, že vůbec nějaké rajky stihl nakoupit... Nedoporučuju.
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4652
Registrován: 6-2004

Odesláno Pondělí, 21. prosince 2015 - 08:54:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě k těm nátěrům Taesů jedno připomenutí: při stavbě jednoho z prototypů této řady (Zac 1-92002 s čelními dveřmi) Vagónka v Č. Lípě evidentně dostala velkou zásilku červenohnědé barvy[lol], protože kostra skříně není černá, ale vůz má celou skříň (tedy kromě šedé střechy) v červenohnědé barvě, a to včetně stahovacích bočních klapek i překližkové výplně (poznámka pro rýpaly: ano, na Mezinárodním veletrhu v Brně v roce 1964 už má klapky i střechu ve stříbrné barvě).

Na výplň stěn skříně se u sériových vozů zezačátku používala překližka s nalisovanou probarvenou fólií, která se už dál nepřetírala.
K.T.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 192.189.192.100
Odesláno Úterý, 22. prosince 2015 - 18:13:13    Odkaz na tento příspěvek  

Dovolím se zde zeptat na starší přepravu cementu : VLH-Pao-425 se čtyřmi nádobami jako předchůdce Raj-ek znám. A tento vůz s pěti nádobami na přiložené fotce ČTK byl ještě předchůdce (možná prototyp?) VLH ?
Na další mizerné fotce, kde je VLH pohromadě s dotazovaným vozem, se mi dokonce zdá, že nádoby jsou jenom tři [crazy]
Papa_chubby
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 196
Registrován: 12-2007
Odesláno Úterý, 22. prosince 2015 - 20:37:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mozno pre niekoho objavim Ameriku...a mozno niekomu pomozem. Ak rozmyslate cim spojit jemne lepatne diely, tak vedzte ze aj tu pomoze skvely Herkules! [biggrin]
V mojom pripade leptane ramiky okien drzia perfektne na svojich miestach! Takze naozaj odporucam [ok]

www.vagonmodel.ic.cz
Tatranka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 728
Registrován: 9-2011

Odesláno Středa, 23. prosince 2015 - 09:55:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K.T.
Nezdá, oni sú tri.[happy]
Tatranka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 729
Registrován: 9-2011

Odesláno Středa, 23. prosince 2015 - 09:58:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Papa chubby

Lepenie kov-drevo, drevo-sklo Herkulesom tiež dávno vyskúšané! Funguje to! [ok]
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2658
Registrován: 7-2006

Odesláno Středa, 23. prosince 2015 - 11:28:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sledoval jsem, protože mně to také zajímá, příspěvky u vozu Raj.
Když to shrnu v kostce. Modely jsou od výrobců nepřesné, obtisky na továrních vozech jsou také částečně špatné, další obtisky na přepsání vozu jsou částečně také špatně. Co závěrem, nedělat modely a dát se na pivo. Pivo dělá hezká těla.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5665
Registrován: 2-2009
Odesláno Středa, 23. prosince 2015 - 13:49:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tempotaxi-a nebo vyčarovat výrobce obtisků v kvalitě a sortimentu jako u kitařů - eh, to je taky nereálné - takže pivo ? [uhoh]
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2659
Registrován: 7-2006

Odesláno Středa, 23. prosince 2015 - 14:41:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2
Vlastně všichni modeláři, kteří stavějí bojovou techniku to mají daleko lehčí. Stavebnice jsou krásně propracované a jsou zde doporučené lepty, obtisky nebo jiné obtisky se dají dokoupit, doporučené barevné spektrum barev a odstínu. Výrobci se zaměřují na správnost namíchané barvy k danému období. Každá bojová technika má několik obtisků a záleží jen na modeláři co bude stavět. Plno leptů a různých doplňků se může také dokoupit.
Železniční modelář má jen stavebnici a vše ostatní si musí dokoupit. Leptů je moc málo a přitom se vše opakuje skoro na každém vagonu či lokomotivě. Obtisky jsou také, ale takzvaně univerzální, takže modelář musí být historicky zdatný. A barevné spektrum je jen základní. Výrobci prostě nedělají barvy k danému období či vlastně epoše.
Když zavítám do knižní tématiky, tak bojová technika je popsána ze všech stran. A v železnici je jen popsána jak takž lokomotivní část. Jsou starší knížky o železničních vozech. Ale nové pohledy na železniční vůz, jako jsou plánky, fotky a historie vagónkářství tu prostě není a nikdy nebude. Přitom bylo na našem území plno vagonek.
Hlavně že se výrobci zaměřují na výrobu, kde nic nemohou zkazit a to jsou domečky, autíčka a doplňky na ztvárnění krajiny. Ale postavit správný model stroje a vagonu je většinou dost tvrdý oříšek.
Asi bude lepší jít skutečně na to pivo.

(Příspěvek byl editován uživatelem tempotaxi.)

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5666
Registrován: 2-2009
Odesláno Středa, 23. prosince 2015 - 15:08:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi - no já teď čekám na obtisky z Parostroje, objednával jsem dvakrát více než před měsícem a ani čárka, natož obtisk, BV model taky nekomunikuje - tristní stav.[uhoh][sad] Pan Jiran má zas ,zvlášť pro lokomotivy, velmi úzký sortiment. Takže jedině Bankovi, zaplať bůh za to.
Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1801
Registrován: 6-2004
Odesláno Středa, 23. prosince 2015 - 18:27:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi: ono ani s těmi stavebnicemi bojové techniky to není na 100 %, chyby se dají najít i u nich.
Do procesu sériové výroby vstupuje větší počet osob, kteří předlohu modelu neznají, jsou odkázáni jen na podklady a udělá-li někdo při výrobě chybu, z neznalosti to mohou ostatní přehlédnout. Z mnoha důvodů není reálné, aby tvůrce podkladů ohlídal celý výrobní proces, zvláště když v některých případech probíhá na opačném konci zeměkoule.
Už jsme mnohokrát diskutovali o podkladech pro modely - někdy je výkres, ale nejsou fotky a ani třeba není jisté, že se něco podle toho výkresu udělalo, jindy je fotka, ale s nečitelnými nápisy a výkres chybí, neví se nic o provozním nasazení atd. Co vím, tak nemálo podkladů k historii vozů ČSD je v soukromé sbírce jednoho pána, který v minulosti měl k lecčemu přístup jak v rámci zaměstnání, tak i mimopracovní činnosti v souvislosti s NTM. Kdysi i publikoval, ale už hezkých pár let jsem z jeho pera nic neviděl... Provozních fotek vozů z minulosti je jako šafránu (asi to v minulosti nikoho nezajímalo) a poměrně bohatá sbírka výkresů v NTM je neroztříděná a badatelům zatím nepřístupná...
Barvy pro modely se dají míchat, takže jako větší problém než dostupnou škálu pro výběr odstínů vidím to, že k barevnosti vozidel ze staršího období je málo věrohodných podkladů - z černobílých fotek se správný odstín určuje opravdu těžko, diskutabilní to je i u barevných fotografií (různá zkreslení odstínů jsou způsobena vlastnostmi fotomateriálu a zejména rozkladem a skládáním základních barev, někdy i několikanásobným, v reprodukčním procesu) a pamětníci vymírají...
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4654
Registrován: 6-2004

Odesláno Středa, 23. prosince 2015 - 21:15:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a nebo vyčarovat výrobce obtisků v kvalitě a sortimentu jako u kitařů - eh, to je taky nereálné

Ale není to nereálné. Pár lidí, co znám, si obtisky stejně vytváří (případně i vyrábí) sama. Takže když víte s kým se domluvit a víte, co chcete a nepotřebujete to ze dne na den, tak se dá reálný obtisk vytvořit. Bohužel na nějakou "sériovou výrobu" to ale není (zaměstnání, rodiny...).
Případně si nechat udělat potisk od pana Banka, jak tu zaznělo, to je taky způsob, který funguje. A pokud k popisu víte jen hrubé obrysy, tak s tím nebudete mít tolik práce, protože to za Vás dovymyslí pan Banko (jen Vás to asi vyjde dráž, než samo-domo obtisk).

Mimochodem, i ty obtisky na rajky od pana Jírana se použít dají, jen musíte vědět, co z nich na model dát a co ne. Třeba z toho dokumentu ve Wordu od uživatele (uživatelky?) 6LenkaPe je ta prostřední sada pro verzi popisu 1970-1979, ideálně na vůz Raj-451.0 (tedy továrně vyráběný model), v pohodě použitelná (když oddělíte ty nadbytečnosti, co jsem tu psal).

Je velká škoda, že ve svých obtiscích pan Jíran nadělal tolik zbytečných chyb a nesmyslů. Při obecné dostupnosti jeho obtisků a celkem kulantní ceně je to zbytečná komplikace. Obtisky z Parostroje jsou sice autentické, ale jak tu sami píšete, jejich dostupnost je bohužel velmi špatná.
lump
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.112.239.181
Odesláno Čtvrtek, 24. prosince 2015 - 00:47:13    Odkaz na tento příspěvek  

Mám prosbu... Nemá někdo z vás výkres vozu Pao s nástavbou na cement typ "rakev"? Chtěl bych ho stavět ve velikosti HO. Děkuju moc za jakoukoliv odezvu.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5667
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 24. prosince 2015 - 08:45:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mahel - ,,je fotek jako šafránu..." je a čitelných ještě míň, což je dáno tím, že když už tenkrát někdo fotil, fotil většinou to, co vozy táhlo. Vím to ze své praxe - vůz jsem fotil většinou jen když mě zaujal, za jízdy ve vlaku, nebo abych netýral dlouho nataženou závěrku. A výsledek, téměř rovný nule, se dostavil...[sad]A to po malešické spojce jezdily v letech 1969 a dále různé speciality.

Statistik - v podstatě máte pravdu, ale je tu zas to protivné ale. Kolik lidí zná jiné lidi, kteří jsou ochotni něco udělat navíc při své vlastní tvorbě ? V jaké kvalitě ? Sítotisk je sítotisk.
Bankovi - juniorský věk už mají za sebou a zakázek kvanta. Takže prostě žádná sláva.


Apropo - nevěděl by někdo něco o stavu BV Model a Parostroj ? Co se vlastně děje ?
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5668
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 24. prosince 2015 - 08:50:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi - vidím to podobně, jen pivo moc nemusím. Chudoba.
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4656
Registrován: 6-2004

Odesláno Čtvrtek, 24. prosince 2015 - 13:21:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad lump: nedávno jsem to někomu posílal mailem, tak mi napište na stat@email.cz a přepošlu.

Veselé Vánoce!
lump
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.112.238.213
Odesláno Čtvrtek, 24. prosince 2015 - 18:52:37    Odkaz na tento příspěvek  

BV Model... Tam je problém, že to vedou bráchové. Jeden vyrábí a druhý... no jak to říct. Slibuje. Když jezdili na pražskou burzu, tak to šlo. Ale pak začal být problém s domluvou.
Parostroj. Objednával jsem si jednou přes jejich stránky a nebyl žádný problém, jen se s několika obtisky trochu čekalo, než se vyrobí. Vlastně se domlouváte mailem s Radovanem Kwasnicou.
Děkuji za odezvu, hned napíšu mailík [happy]
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5670
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 25. prosince 2015 - 08:30:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

lump - První objednávky také vyřídili k mé spokojenosti jak BV model, tak obtisky Parostroj, ale teď reakce nulová, ani potvrzení objednávky, nic. Člověk rád počká, jen kdyby věděl na čem vlastně je.
Jiri_Heracek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 33
Registrován: 7-2012
Odesláno Pátek, 25. prosince 2015 - 16:56:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Obtisky, to je velke diskuzni tema. Ja jsem to nakonec resil nakupem specialni tiskarny, pred drahne lety to byla jehlickova Oki DP5000, pred rokem jsem ji vymenil za laserovou Oki 711WT, se kterou jsem velmi spokojen,technologie tisku je podstatne modernejsi, tiskarna je sice priserne draha (temer dva à pul tisice euro),ale vlastni naplne vydrzi nekolik tisic archu A4. Pokud vim, nejaky vyrobce kitu v Cechach ji ma take a je ochoten tisknout i dodane predlohy, neni to ale masinkar, takze je nutno vse nakreslit à pripravit. Ivo Mahel obtisky tistene na oki 711wt zkousel à pokud vim,byl s jejich kvalitou spokojen, ja je shledavam jemnejsi nez sitotisk. Ovsem to je pouze finalni cast procesu najit podklady a nakreslit je jine kafe.
Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1802
Registrován: 6-2004
Odesláno Pátek, 25. prosince 2015 - 18:00:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mohu potvrdit kvalitu tisku, soutisk je dokonalý (na rozdíl od Oki vše na jeden průchod papíru tiskárnou), jen to má úskalí v tom, že bílá se tiskne jako poslední a jiné barvy málo kryjí, takže ty motivy, které mají mít jinou barvu než bílou, je třeba tisknout zrcadlově otočené a obtisk také aplikovat tištěnou stranou dospod. Ale funguje to...
A potvrzuji, že s přípravou podkladů to není jednoduché, s ohledem na jiné aktivity sotva stíhám si čas od času připravit něco alespoň pro své modely. A Jirka na tom není s časem líp.
modres
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 35
Registrován: 8-2015

Odesláno Pátek, 25. prosince 2015 - 18:20:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5672
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 25. prosince 2015 - 18:33:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mahel - to jsou ty takzvané ,, obrácené " obtisky ?
O těch jsem poprvé slyšel od Jardy Wágnera, jen ta aplikace mi dosud není zcela jasná.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5673
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 25. prosince 2015 - 18:45:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jiri Heracek - hm, moc zajímavé, děkuji za informaci.
Bohužel pro mne je tvorba podkladů sama o sobě nepřekonatelný problém natož pak to další.
Nevím jakou metodou vznikají obtisky pro kitaře, ale moje zkušenosti s nimi byly, až na výjimky, velmi dobré - jednoduchá aplikace, polomatný povrch,krycí schopnosti rovněž vynikající.
Co by za takové dala spousta matlalů mého typu.
lump
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.112.238.213
Odesláno Pátek, 25. prosince 2015 - 18:49:48    Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2: já vím, že si člověk rád počká, když ví, že bude vše v pořádku vyřízeno. Ohledně Parostroje... poslední aktualizace stránky byla před drahně lety, tak i ta komunikace mailem bude horší. Proto, když něco potřebuji, tak si zajdu na burzu a radši s p. Kwasnicou projednám osobně. Zrovna z té předvánoční jsem si přinesl pěkné obtisky na plynové kotle, přesně jako jsou v recenzi Parostroje na tento typ vozů.
Blíží se konec roku, tak do toho dalšího přeji hodně štěstí, dobré nápady a hlavně pevnou ruku [wink]
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5674
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 25. prosince 2015 - 19:19:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

lump - děkuji za přání a přeji to samé. Jen ta pevná ruka už jaksi chybí, ale nějak to zvládnu.
Na burzu se dostanu málokdy protože větší část roku jsem služebně na Slovensku.
Ad obtisky Parostroj - mohl bych se s Vámi nějak spojit ? Měl bych nějaké dotazy ohledně aplikace jejich obtisků a nerad bych zde zabíral víc místa než je zdrávo.