K-report
 

Archiv diskuse Nejotřesnější zážitky na železnici do 23. 09. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Nejotřesnější zážitky na železnici » Archiv diskuse Nejotřesnější zážitky na železnici do 23. 09. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Turista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 582
Registrován: 12-2003
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:07:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To dnes ten rozumější, chytřejší udělá i dnes.

Neudělá, protože 35 Kč.

Takový ten červeno-bílý plánek v eShopu (díval jste se na něj nekdy?), je toho důkazem. Vlak je reálně plný, lidi stojí, remcají, ale místenku si nikdo nekoupil. Mnohde nejsou ochotni si sednou ani na poslední volné místo v šesti kupé. Ale stále remacjí.

Proto chci nabídku služby přizpůsobit mentalitě českých cestujících. Místo 35 Kč raději 0 Kč.
Vlada749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1079
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:10:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Turista: Tedy, když byde vlak poloprázdný (což je většina vlaků, průměrná obsazenost je 25%), nebudou se nazvájem "vyhazovat z místa", když hned o čtyřku vedle je ekvivaletní místo volné (dnes se taky nedělá). Místenky se v praxi uplatní až v případě plného vlaku.

Odpovězte vy. Sám uvádíte toto, tak vlastně proč?

Zatímco dnes to v týdení špičce mnohdy vypadá tak, že sedí prostě ten, kdo přišel do vlaku dříve a zabral si místo (někdy dokonce i okolní místa svými věcmi). Je to velký rozdíl?

Pokud někdo zabere místa svými věcmi, musí prokázat, že pro tyto místa má platný jízdní doklad. Pokud jej nemá, má smůlu. V praxi tzn. že si můžete koupit šest či osm jízdenek a zabrat celé kupé, máte jej zaplaceno. A můžete tam cestovat sám. Ovšem poněkud drahá sranda.
Vlada749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1080
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:15:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mentalita českého národa: vše zadarmo, stejně je to drahé. Ta doba tu byla, pozůstatky dodnes. I zaměstnavatelé chtějí, aby lidé pracovali pokud možno zadara.
.., protože 35,- Kč. A jak by to dopadlo, kdyby třeba 5,- Kč. Zas nic, protože 5,- Kč.
Turista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 583
Registrován: 12-2003
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:19:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud někdo zabere místa svými věcmi, musí prokázat, že pro tyto místa má platný jízdní doklad. Pokud jej nemá, má smůlu. V praxi tzn. že si můžete koupit šest či osm jízdenek a zabrat celé kupé, máte jej zaplaceno. A můžete tam cestovat sám. Ovšem poněkud drahá sranda.

Neteoretizujte prosím. Předpisy znám také, praxe je jiná. Žádné prokazování se neděje, i když je vlak celkem plný, tak neomalený cestující sedí vedle své tašky a někdo jiný, kdo se stydí vstoupit do takového "plného-prázného" kupé, stojí na chodbičce. Průvodčí příjde až po 30 minutách (más spoustu jiných povinností) a situaci nevyřeší, protože ho o to ten na chodbičcce nepožádá.

A dle mého názoru by se právě místenkami zdarma tehdy tato situace částečně (samozřejmě ne vždy!) vyřešila. Ten neomalený by se více bál zabrat taškami více míst, a ten stydlivý by se méně styděl, když by na své jízdence viděl, že to místo, kde leží ta taška, je vlastně jeho.
Vlada749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1081
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:24:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Neteoretizuji. Zkušenost.
Nastoupím, lidé dtojí, taška či batoh na sedačce. Budu stát a nadávat, jaký že to ČD je za bordel. A nesedím. Jen držťkuju.
Nastoupím, lidé stojí, batohy a tašky sedí. Vznesu dotaz, zda ta taška má jízdenku. Z 99% je najednou volno. Čím to je.
Lidskou leností a blbostí. Ničím jiným.
Turista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 584
Registrován: 12-2003
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:25:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mentalita českého národa: vše zadarmo, stejně je to drahé. Ta doba tu byla, pozůstatky dodnes. I zaměstnavatelé chtějí, aby lidé pracovali pokud možno zadara.
.., protože 35,- Kč. A jak by to dopadlo, kdyby třeba 5,- Kč. Zas nic, protože 5,- Kč.


Ano, však někteří říkají, že kvůli třicetikoruně vyhrála ČSSD volby. Já zase říkám, že v době online počítačů na každé pokladně vybírat prachy za číslíčko navíc na jízdence je zbytečnost.

To mělo svůj důvod u nás, když se muselo kvůli rezervaci úřadovat a telefonovat. A má to svůj důvod v Německu, kde jsou cestující zjevně ochotní to zaplatit a konkurence není.

Ale nikoli u nás v současnosti, kdy vedle modré pokladny je žlutá, kde to kupodivu jde ...
Hungry_bear
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1307
Registrován: 1-2006

Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:25:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prostě velmi liberální a svobodný systém
...
přesně stejný jako dnes


Buď vědomě lžete, nebo jste hloupější než bych čekal.

Jinak byste si všiml, že vámi navrhovaný "systém" znamená, že prakticky každý, kdo pojede vlakem bez předchozího naplánování toho konkrétního spoje (= většina cestujících), bude celou cestu v nejistotě, kdy k němu příjde a vyhodí jej někdo s místenkou na přesně to místo, na kterém zrovna sedí.
Nápověda - že si lidi s místenkou "velkoryse" sednou jinam sem netahejte - jednak takový není každý (ba mnoho zakomplexovanců by se na "vyklizení jejich místa" ukájelo i v prázdném voze), druhak ani "slušný a velkorysý" na tom "jiném" místě nebude mít vteřinu jistoty, že ho z něj nevyhodí kdosi další s místenkou právě na něj (což může odstranit jen trváním na svém místě dle místenky).


Chápu, že vám jako "šotoušovi jedoucímu se naplánovaně projet" by to velmi vyhovovalo - ovšem kvůli tomu opravdu nemusíte "argumentačně" klesat k průhledné demagogii
Vlada749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1082
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:27:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Průvodčí příjde až po 30 minutách (más spoustu jiných povinností) a situaci nevyřeší, protože ho o to ten na chodbičcce nepožádá.

Budete se divit, ale nejednou už průvodčí lidi usazoval na takto obsazená místa. Bez toho, aby se jej doprošovali ti ubozí stojící. Čím to asi bylo? Že by protizákaznický přístup.
Turista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 585
Registrován: 12-2003
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:30:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Neteoretizuji. Zkušenost.

Teoretizujete v tom aspektu, že prý "musí prokázat, že pro tyto místa má platný jízdní doklad.". Nemusí. I kdyby byl průvodčí důsledný, nestihne tohle zkontrolovat v celém vlaku.

Nastoupím, lidé dtojí, taška či batoh na sedačce. Budu stát a nadávat, jaký že to ČD je za bordel. A nesedím. Jen držťkuju.
Nastoupím, lidé stojí, batohy a tašky sedí. Vznesu dotaz, zda ta taška má jízdenku. Z 99% je najednou volno. Čím to je.
Lidskou leností a blbostí. Ničím jiným.


To máte pravdu, však něco podobného jsem psal taky. A teď co s tím. Vymýtíte lidskou lenost a blbost? Nebo raději dáte místenky zdarma? Co myslíte, že je jednodušší zkusit?
Vlada749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1083
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:38:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nesouhlasím s vašim místenkovaním. Stačí aby si lidi uměli o své říci. Jenže to tady v tý naší placce nikdo neumí. A proto vše vypadá jak vypadá (nejen ve vlaku).
Kdo je líný, nesedí. Kdo je hloupý či blbý stojí taky.
Chytrý si koupí místenku nebo použije ustní otvor. Samozřejmě slušnou formou.
Pokud s tím máte vy osobně nějaký problém, musíte to chtít sám trochu změnit. Ale ne vždy si bohužel sednete tam, kde byste chtěl. Jedině v případě místenky. Použít slova, např.:s dovolením, je zde volno?, to místo je zadané?, můžete se prokázat jízdním dokladem?. I na to máte právo.
Turista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 586
Registrován: 12-2003
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:40:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

hungry_bear>kdo pojede vlakem bez předchozího naplánování toho konkrétního spoje (= většina cestujících), bude celou cestu v nejistotě,

I ten kdo si koupí jízdenku těsně před odjezdem, na ní bude mít číslo místa. Většina vlaků není přeplněna.

Jinak váš názor má alespoň narozdíl od jiných zde alespoň hlavu a patu. Ale aby to bylo konzistentní, vy byste pak asi zrušil ty i místenky zdarma v eShopu, ne?

Ono až se to rozšíří (a ono se to rozšíří, prodeje v eShopu každoročně rostou) tak pak budou "vyhazovat z místa" lidi "internetoví" (typicky mladší) lidi "neinternetové" (starší, důchodce, ...).
Čuřil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.202.65.71
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:43:44    Odkaz na tento příspěvek  

Vzhledem k tomu, že v těchto bodech jde o systém přesně stejný jako dnes, považujete i dnes místenky za zbytečnost nebo ne?
Odpovězte prosím.

A proč tedy navrhujete něco, co už dnes stejně funguje? Že byste byl opravdu jedním z těch českých šetřílků, kterým je líto vypláznout 35 Kč za jistotu, že si v rychlíku sednou? Já sice nemám peněz na rozdávání,ale když jsem nucen (a je to dost často) někam dál cestovat(a vím to včas), tak těch 35 Kč za tu místenku dám. Pravda, nekupuju si ji pro kařdou cestu, ale jen pro cesty, konané v exponovaných dnech nebo časech, neboť, jak sám píšete, v méně exponovaných dnech a časech je volných míst ve vlacích dost. Ale vám je zřejmě těch 35 Kč líto, takže raději budete půl roku tady na Káčku požadovat něco, co už dlouho funguje, jenom to není zadarmo....
Turista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 587
Registrován: 12-2003
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:45:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Použít slova, např.:s dovolením, je zde volno?, to místo je zadané?, můžete se prokázat jízdním dokladem?. I na to máte právo.

To já vím, o mě se nebojte, já se nebojím požádat o místo zabrané taškou. Jenže hodně lidi ne, a pak to vypadá tak, že lidi stojí na chodbě (ani jich nemusí být moc, stačí tři či čtyři na vůz), brání průchodu ostatních cestujících, průvodčího, či minibaru. Při tom samozřejmě vznikají konfliktní situace. Zkrátka to pak ve vlaku ČD vypadá jak na Balkáně. Možná i proto lidi jezdí raději se žlutými ...

(Příspěvek byl editován uživatelem turista.)
Turista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 588
Registrován: 12-2003
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:48:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Že byste byl opravdu jedním z těch českých šetřílků, kterým je líto vypláznout 35 Kč za jistotu, že si v rychlíku sednou?

Myslím, že už jsem několikrát řekl, že si stejně kupuju jízdenky v eShopu. O mně osobně tedy nejde (když už musíte diskuzi pořád stáčet k mé osobě). Jde mi o zlepšení služeb ČD.

Šetřílků je prostě naprostá většina, což je fakt. Můžete to odsuzovat a kritizovat, ale nezměníte to. Ale můžete se tomu přizpůsobit.

(Příspěvek byl editován uživatelem turista.)
Vlada749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1085
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:49:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Turista: Nesrovnávejte nesrovnatelné. ČD odveze i ty, kteří nedostali jízdenku ke žlutým. Byť na stojku. Jakto, že žlutý odmítá cestující, kteří s nim chtěli jet? Vždyť dle vašeho návrhu by bylo tak jednoduché přidat vagón, aby každý měl požadované místo.
Anebo je to tak, že má problém občas zvládnout i slíbené?? Však oni to modří odvezou, že?
Turista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 589
Registrován: 12-2003
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 12:53:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vlada749: s tímhle stylem diskuze si běžte do vlákna RegioJet, tam vás možná někdo ocení.

Není to nesrovnatelné. ČD mají totiž problém lidi usadit na místa, i když ve vlaku ještě volná jsou.
Vlada749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1086
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 13:01:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ČD nemají problém, problém mají ti, kteří líní a tupí. Jinak to už ani říct nejde. Nejspíš máte trochu obdobný problém, nezdá se vám. Jezdím už několik desetiletí, ale nikdy jsem neměl problém se posadit. Jen to chce použít tu díru na hlavě, není jen ke konzumaci.
Srovnatelné. Ano, žlutý vlak a SC (zde bohužel cena místenky). S EC,IC,Ex a R ČD nemůžete srovnávat. Jedině v případě, když zde povinná místenkizace. Kdysi byly Ex Ostravan, Tatran a Košičan. Proč přestaly? Kvůli takovým jako vy. Kopali do toho, proč nemůžou, ovšem bez místenky.
Já osobně bych zavedl to co je u SNCF (doby silného a slabého provozu). Od toho se odvíjí cena jzdného. A jsou státní, podotýkám. A budete se divit, i tam jsou stojící lidé, dokonce ve vlajkové lodi.
Čuřil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.202.65.71
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 13:10:33    Odkaz na tento příspěvek  

Možná i proto lidi jezdí raději se žlutými ...
Spíš bych řekl, že se žlutým jezdí převážně lidi, kteří chtějí být pokud možno co nejvíce In a rádi se tím pádem nechají masírovat různými reklamními kampaněmi, žlutými vlaky počínaje třeba delší erekcí konče... Jistě, nejsou to všichni, jiné jedou třeba ze zvědavosti, jiným se líbí, když je opečová sličná stewardka atd..
A ještě k těm stojícím lidem. Ne každý chce ve vlaku sedět, jsou i takoví, kteří si nesednou z různých důvodů(třeba proto, že jedou dvě, tři stanice a nechtějí zabírat místa těm, kteří jedou dál, chtějí vidět něco , co je vidět během jízdy na opačné straně, atd.) Já sám kolikrát taky dobrovolně ve vlaku postojím(a to prosím, i když mám koupenou místenku, ale vidím, že stojí např. starší člověk a vlak je plný).
Hungry_bear
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1308
Registrován: 1-2006

Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 13:30:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

I ten kdo si koupí jízdenku těsně před odjezdem, na ní bude mít číslo místa.

Existence a míra využívání časových jízdenek vám zůstala utajena ?
Kupování jízdenek bez vědění, kterým přesně vlakem dotyčný pojede (neb dle teprve později vzniklé situace to může být dříve či později) vám uniklo také ?


Většina vlaků není přeplněna.

Pak v nich ovšem odpadá jakýkoli rozumný důvod, proč cestující buzerovat hrozbou vyhazování z "místa obsazeného místenkou".
Trupak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 579
Registrován: 5-2003

Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 13:32:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ČD nemají problém, problém mají ti, kteří líní a tupí.
To je to co říkám. Pro ČD není cestující zákazník.
ČD nemají problém, dotace a dosypy je přenesou přes všechny problémy. Pojem o tom, kdo je tu pro koho a za čí peníze se vlastně jezdí tam není.
Vlada749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1087
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 13:47:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Trupák: Za to, že je občan neschopný se ohradit vůči nevhodnému chování mohou ČD nejspíš také. Za to, že mezi cestujícími je občas nějaký dobytek taky. Za to, že jste se narodil takový jako jste také. Prostě máte někoho na koho můžete svést vše, včetně své neschopnosti něco pro sebe udělat. A tím je zajištění místa v (ne)úplně obsazeném voze, vlaku, autobuse. Jsem-li neschopný se ozvat se při předbíhaní ve frontě, při okrádaní, jsem neschopen býti hodnotným občanem.
Oni ČD zde nejsou na to, aby vám zametali cestičku na místečko, jsou tu, aby vás přepravili z bodu A do bodu B. Na zbytek vám nabízejí doplňkové služby, které můžete využít. Ale mluvit a konat za vás nemohou. Mohou vám max.pomoci řešit situaci. Ale tu musíte chtít především řešit vy. Nikoli tupě zírat a v duchu nadávat.
Když se mi něco nelíbí, říci to, snažit se to řešit a být i nápomocen to řešit.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5638
Registrován: 5-2004
Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 20:00:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mně fascinuje kolik lidí se stylizuje do režimu "tupá ovce co si neumí ve vlaku sednout a musí přesně vědět kam".

Řečeno zde už mnohokrát a nejpreciznějc od hungry beara - výhodou vlaku je to že jde odjet prakticky kdykoli dle potřeby, a až na naprosté výjimky bez problému s místem.

Mch ajko řešení aby se i ti co si neumí sami sednou stali váženými zákazníky a ostatní nebyli v poloprázdným vlaku pruzeni někým kdo má do jedné čtyřky místenku ač jich je obsazených polovina - nechť je vždy 1 vůz označen jako místenkový. Ovce budou spokojený a ostatní si budou moct v klidu bez předchozí buzerace sednout a vybrat místo dle volného stavu.

Mch ač toho najezdím nemálo tak se mi jednou za snad 15 let taky stalo že na čtyřku přistoupil kdosi s místenkou na místo kde jsem seděl. Tedy jsem mu ho uvolnil tím, že jsem se přesunul na to vedlejší. Přičemž dotyčný čuměl jak vrána že má na čtyřce sedět vedle někoho když jinde by našel volnou dvousedačku a snad čekal že se budu někam stěhovat - aneb mu nevzniklo místo pro tašku.
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6375
Registrován: 10-2003

Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 20:32:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Trupak: Nedělejte z toho kovbojku. Co ještě požadujete po ČD? Tohle není o neschopnosti dopravce, to je o neschopnosti některých cestujících. Přece všechno nejde řešit jen přes průvodčího.
Vše ostatní řekl Vlada749 (1087).
Proti lži se člověk strašně špatně brání, protože když se lež pěkně řekne, tak vypadá jako pravda, a někdy je problematika tak složitá, že lidé nevědí, co je pravda a co ne.
Radim Jančura ...asi o sobě...
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2223
Registrován: 4-2003

Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 22:26:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Proto chci nabídku služby přizpůsobit mentalitě českých cestujících.
Proto požaduji v ceně lístku pívo a buřt zdarma. A taky mladé, kozaté průvodčí.

Mně se Turistovy představy líbí - praktické dopady při jejich realizaci oživí cestování vlakem, které se může běžnému cestujícímu zdát leckdy nudné. Taková hra "škatule, škatule, hejbejte se" může být velice zábavná. To když se každý, byť s místenkou za 0,- Kč, jak to Češi mají rádi, usadí na libovolné místo odlišné od toho na místence. Pak přistoupí jeden, co bude trvat na místě, na které má místenku. Zde sedící uvolní místo a půjde na místo ze své místenky. Ale tam opět někdo sedí, kdo bude muset vstát. Ten pak půjde na své místenkové místo, kde bude muset vyzvat zde sedícího k opuštění místa a ten... a tak je o zábavu postaráno až do cílové stanice :-)
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Hungry_bear
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1311
Registrován: 1-2006

Odesláno Sobota, 15. září 2012 - 22:46:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přece všechno nejde řešit jen přes průvodčího.

Dotaženo do důsledků byste ještě mohli cestujícím na záchodě utírat zadky
Mapl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 545
Registrován: 7-2009

Odesláno Neděle, 16. září 2012 - 00:04:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Koukám, že jsem tu příspěvkem ohledně problému s místenkou v "R 1145" odstartoval zajímavou debatu.
Sám za sebe ale říkám, že pokud mám místenku na místo 26 ve voze číslo 372 (nebo "jánevímkolik"), tak jej budu explicitně a slušně vyžadovat, byťby právě toto místo bylo jako jediné obsazené v celém vlaku.
To, že dopravce neumístí štítky a lidé nejsou srozuměni s tím, které vozy jsou místenkové, není můj problém. Samozřejmě o to žádám velice sluščně a s místenkou v ruce. Avšak v Ex,EC apod. problémy nebývají a cestující jsou zvyklí si místenky předem zkontrolovat.
známý_rejpal
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4
Registrován: 9-2012
Odesláno Neděle, 16. září 2012 - 19:33:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mapl: Ale vždyt přesně to samé napsal i přítel Vlček pár řádků nad vámi.
Mouka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3335
Registrován: 1-2007
Odesláno Neděle, 16. září 2012 - 20:23:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

odkaz
Jak je možný ten odjezd z Rychnova o 4 minuty dříve?
Moukovi
Neregistrovaný host
Odeslán z: 5.178.64.67
Odesláno Neděle, 16. září 2012 - 20:55:04    Odkaz na tento příspěvek  

A co tomu brání, Mouka? Ty?
Rt6n26
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1114
Registrován: 5-2009

Odesláno Neděle, 16. září 2012 - 21:12:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Co třeba jízdní řád?
Můj VDP zde.

Čtu v poslední době tak strašné věci o kouření, že jsem se tedy rozhodl přestat číst. (W. Churchill)
cyp
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.132.142.39
Odesláno Neděle, 16. září 2012 - 22:36:32    Odkaz na tento příspěvek  

Mouka: Chyba Babitronu.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Pondělí, 17. září 2012 - 19:38:10    Odkaz na tento příspěvek  

ad Turista : ... proč se podle vás prostě musí na přepážce za tak jednoduchou službu (v době počítačů) tolik platit. Dokonce tolik, až to téměř nikdo nekupuje ...

Rezervace je jakýsi nadstandard, tedy není důvod k tomu, aby nákladovost rezervačního systému byla dofinancována z peněz určených na provoz vlaků.
Drahé je to především proto, že provoz toho rezervačního systému něco stojí. Rezervační systém je přístupný řekněme celoevropsky a za mnohostranný rezervační systém se holt taky platí ....

Výsledkem je poměrně primitivní početní úkon - náklady na provoz rezervačního systému (u toho serveru provozovaného dceřinnou společností ČD-Telematika a.s. jsou nutní nějací operátoři) se vydělí počtem prodaných místenek a vypadne vám nějaká suma .... pochopitelně čím méně místenek prodáte, tím větší bude cena jednoho kusu. Navíc vymístenkovat místa vám může zahraniční železniční správa, ale tržby za místenky se nepřeúčtovávají, Vy zase můžete finančně těžit z toho, že prodáte místenky v Itálii, Francii, Německu ...

ČD-Telematika je podnikatelský subjekt, nikoli charitativní organizace, podniká za účelem dosažení zisku ...

V podstatě je to bludný kruh, podobně jako drahé - vodné a stočné. Provoz má určité fixní náklady, takže i když odběratelé šetří vodou, aby ušetřili, tak jim furt stoupá cena za kubík vozy, protože ty fixní náklady nezávisí na množství odebrané vody ....
Stojí-li v určitých trasách stojí místenka (rezervace místa) více než činí jízdné, těžko očekávat, že někdo takovou službu využije ...

V porovnání se zahraničním je rozdíl v tom, že v zahraničí je základní cena jízdného (míněno nejkratší vzdáleností pásma) násobkem toho, co v tuzemsku (přepočet EURO na koruny), takže EUROvý poplatek za rezervaci je cenově na úrovni těch nejnižších pásem ...

Před více než 10 lety jsem se pokusil vypočítat náklady na vydání jedné jízdenky v pokladně ... z „nějak" dostupných informací jsem se dopočítal k ceně kolem 4 korun.
Po cca 10 letech se tato položka, minimálně o mzdový nárůst navýšila. Přesto se některé jízdenky, s ohledem na poskytnutou slevu prodávají pod nákladovou cenu .... Nebylo by tedy lepší nechat ty cestující jet zadarmo ?
Cena jízdenky by měla zahrnovat minimálně náklady na její vydání a k tomu přiměřené zisk, minimálně jednu korunu. I za tu cenu, že prostě pro určité cenové relace se prostě sleva přiznávat nebude ...
jregent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 556
Registrován: 10-2011
Odesláno Pondělí, 17. září 2012 - 20:25:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

bludný kruh
který jiný dopravce se v něm ještě motá?

(Příspěvek byl editován uživatelem jregent.)
Ohl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3122
Registrován: 12-2009
Odesláno Úterý, 18. září 2012 - 06:49:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Každý. Rozdíl je jen ve výstupu pro zákazníka.
Někdy není vidět, protože je € na provoz jsou brány odjinud než viditelně z kapsy cestujícího.
Kotec
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 98
Registrován: 10-2011
Odesláno Středa, 19. září 2012 - 11:03:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Miroslav Zikmund: No a proč autobusoví dopravci vydávají i jízdenku "dítě do 6 let" za NULA Kč? (Dneska ráno jsem takovou zrovna dostal...) Nebo v autobuse jsou náklady na vydání menší?
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5655
Registrován: 5-2004
Odesláno Středa, 19. září 2012 - 11:22:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Někdy mám pocit že v autobuse (a "venkovskejch" MHD zvlášť) jsou náklady všem u - tedy ve smyslu že je úplně jedno jak dlouho bus jede resp. je odbavován v zastávkách a tedy kolik lidí s ním jede (čím pomalejší tím míň a na "vymetákách po návsích" to je sakra vidět). Důležitá je evidence.
Vlada749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1095
Registrován: 2-2009
Odesláno Středa, 19. září 2012 - 13:02:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kotec: Jízdenka za NULA Kč pro dítě do 6-ti let se vydává z důvodů evidenčních, protože se to objednavateli (kraj, okres, město, obec) prokazuje. Není to zase tak dávno, kdy tato praxe pratila i u ČD. Mimo to se dávají jízdenky za NULA např. na průkazy ZTP, ZTP/P, z těch samých důvodů. Bylo strašně komické, když meziměstský bus, který "ne"dopatřením spadl do ostravského int.systému IDOS vezl 45 osob, z nichž zaplatila jen jedna osoba jízdné ve výši 50%(dítě), protože nevlastnila onen zázračný průkaz na přepravu zdarma (že by ti "lidé" byli invalidé nešlo poznat, pokud se tím nemíní jiný odstín).
Co se týká nákladů na bus, ke poměrně jedno zda jede plný či prázdný, protože mi jeden pán nedávno řekl pěknou větu : "Nejsme živí z jízdného, stačí nám dotace, proč bychom se měli s cestujícími handrkovat!" (vozy s nátupem všemi dveřmi, problém vznikl po stížnostech řidičů na situace, známé i z kolejí, kdy se jezdí zadara, neb neexistuje kontrola, anebo je velmi malá).
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Středa, 19. září 2012 - 17:07:34    Odkaz na tento příspěvek  

Kotec : náklady na vydání jízdenky jsou nepochybně nižší, protože neplatíte mzdu tomu, kdo jí vydal - řidič je placen jako řidič bez ohledu na to, zda vydává nebo nevydává jízdenky nebo kolik jich vydá. Takže v principu náklady na pořízení pokladny a pak provozní náklady na materiál použitý na jízdenku. Elektrickou energii taky do ceny nepočítáte, protože pokladnička je napájena z vozidlové elektrické sítě ...
V případě síťového systému ONLINE se musí do nákladů též započítat náklady na jeho provoz ... a tyhe náklady nejsou malé.

Z "evienčních" důvodů jsem taky kdysi dostával jízdenku za nulovou cenu v autobuse francouzského dopravce jezdícího na jízdenky SNCF, ale řidič potřeboval vykázat nástupní a výstupní tarifní bod ...
Vojtik
Moderátor

Číslo příspěvku: 5376
Registrován: 2-2007

Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 11:30:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z rubriky "Proč nemám jízdenku."

Paní cca 30 let ráno v rychlíku, bez jízdenky a dokladů. Důvod, proč cestuje takhle byl podle ní takový: prošel okolo jejího místa mladý cestující, mohlo mu být tak 20, v zelené mikině, najednou se otočil a peněženku s jízdenkou a doklady jí vyhodil z okna. Proto teď jede bez jízdenky a ptá se tedy, co s tím.

Protože byl čas, tak jsme vlak kompletně prošli - takový cestující překvapivě nikde nebyl, tudíž to paní měla za jízdné + 400Kč(700Kč) na hlášenku na řidičák, který nakonec našla v kapse :-) Už jsem slyšel na tohle téma leccos, ovšem tohle zatím vede

Nebrat jako nejotřesnější zážitek, spíše jako takovou perličku.
Pajas2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 257
Registrován: 10-2009
Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 12:32:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V sobotu R 963 (18:09 Praha-HK) v řazení A, BDs, Bp, Bp. Pár minut před odjezdem se do 1. třídy nahrnul dětský výlet cca 12 dětí s doprovodem a usadili se, že prý to mají dovolené, protože ve dvojce už není žádné volné místo. Celkově ve voze cca 30 lidí z nich drtivá většina neměla 1čku zaplacenu. Dobrá, kapacitní problémy můžou nastat, ale ta forma mi vadí. Zejména tomu měla předcházet komunikace personálu dopravce a jejich usazení. Očekával bych, že o řádně platící cestující v 1. třídě se dopravce bude starat přece jen trochu lépe, hlavně mám na mysli přístup.

Jeden z důvodů, proč si ji lidé kupují a připlácí za ni je ten, že právě s některými cestujícími nechtějí sdílet kupé či velkoprostorový vůz. Nic proti dětským výletům nebo studenstvu, ale jezdit s nimi nemusím, když mi dopravce nabízí alternativu. Něco podobného i v sobotu dopoledne s R 679 (Praha-HB-Brno), kdy až do Čáslavi byla 1. třída plná ne úplně disciplinovaných návštěvníků (někdo by řekl přiožralých primitivů) mířících na slavnosti do Čáslavi. Z Čáslavi dále pak už jen pár lidí.

Co si řádně platící cestující odnese z takové cesty za ponaučení, když nezřídka je v horší pozici než ten, kdo nezaplatil vůbec nebo jen za 2. třídu? Tj. dostává stejnou službu jako ti, kteří se nevešli, ale platí za ni více (!). Protože pokud přestane vyhovovat 1čka (dopravce v ní negarantuje prakticky nic, samé povinnosti, ale práva prakticky žádná, o jejich vymahatelnosti nemluvě), tak pak už zpravidla následuje jen auto. A o dalšího cestujícího (snad ani ne zákazníka) méně. Z mého okolí, kdo jednou přestal cestovat vlakem a nyní využívá auto, už se do vlaku nevrátil. Přijít o cestujícího je mnohem snazší než ho zase získat zpět, jenže o to vlastně vůbec nejde ...
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 66184
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 12:41:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V takové situaci bych požadoval za minimum návratek rozdílu jízdného (na to nárok sice je, ale v takovém případě by měl být ze strany vlakvedoucího vydán automaticky!), ne-li celého jízdného.
Následovala příslušná stížnost? Docela by mne zajímala odpověď.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4027
Registrován: 9-2002

Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 13:04:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Njn, kdyz se zkracuji vlaky... Ani to nemohlo dopadnout jinak. A tyhle pripady se asi brzo zacnou mnozit.

(Příspěvek byl editován uživatelem agent.)
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Ohl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3161
Registrován: 12-2009
Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 13:09:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V opačném případě, kdyby se někoho nechalo na nástupišti (třeba tu třídu, a vy jste čekal na syna na nástupišti o 20km dál jako rodič)) z důvodu přeplnění 2tř. a v 1.tř.by bylo pár lidí, by šla stížnost taky.

Co je lepší?
Jak byste rozhodli být v kůži průvodčího?

Něco jiného by samozřejmě bylo, kdyby nešlo o mimořádnost, ale pravidelnost.
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 66185
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 13:12:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Agent:
Jistě. Tím spíš by se měli cestující (a hlavně vlakové čety) ozývat. Samotné zkracování nemusí být vždy špatné, ale musí existovat funkční zpětná vazba. Pro pravidelné přeplňování i pro nahodilé (pak má vlaková četa vedoucímu skupiny vhodnou formou vysvětlit, co udělali špatně - pokud tedy nejde o případ, kde se skupina hlásila a KCOD se na to vysralo - pak platí to samé jako pro pravidelné přeplňování).
Jenže to na obou stranách většinou narazí na typický český ignorantský přístup (všechno je na hovno, stejně to nikdo řešit nebude, on to napíše někdo jiný, co bych si s tím dělal práci navíc a byl za problémistu, stejně je to všechno na hovno).


Ohl:
Představme si, že by tam ta první třída vůbec nebyla.
Ale ano, ať se první třída mimořádně využije, ale za adekvátních návazných opatření. Ne že ještě cestující, co si zaplatili, dostanou pomalu vynadáno od průvodčího, že on za to nemůže a ať neotravujou, nebo si aspoň vyslechnou, jak to všechno stojí za hovno atp.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5666
Registrován: 5-2004
Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 13:48:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ohl:

tipuju že nešlo o případ že by se nevešli ale jeli na stojáka. Jinak se domnívám že nikdo nebránil nikomu si tu jedničku doplatit.

Jinak hradecký rchlíky jsou přesně ten případ kdy jejich paušální pokrácení navrhoval a realizoval asi úplnej debil. Tam jsem viděl R na stojáka i v sobotu v poledne.
Vlada749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1102
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 14:26:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jistě. Tím spíš by se měli cestující (a hlavně vlakové čety) ozývat.

A to je právě ono. Ozývat se ozývají, ale myslíte, že jim je to něco platné. O těchto věcech se rozhoduje úplně někde jinde, např. tam, kde povolaný nepovolaný si v dětství hrál s vláčky, a proto tomu přeci rozumí.
A cestující, no ti se především ozývají vůči četám, na zbytek chybí buď čas nebo odvaha, což občas vidíme i zde.
Pajas2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 258
Registrován: 10-2009
Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 14:54:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Stížnost následovala, uvidíme, mají na to obvyklých 30 dnů.
Ona tam takto vlastně ta 1. třída řazena nebyla, když nás tam platících byla menšina.
Ani jeden vlak opravdu nebyl případ, že už by se do dvojky nikdo nevešel, jen by se muselo stát. Ale odkdy se platí za sezení? (vyjma místenky).
Ohl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3164
Registrován: 12-2009
Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 15:34:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já mám vzpomínky na to, že se nesmělo v 1.tř.ani stát na chodbičce a byl jsem vyhnán mačkat se tělo na tělo do dvojky.
Pravda, to bylo za komoušů.
Mělo by se to dělat zase tak.

nikdo nebránil nikomu si tu jedničku doplatit...hradecký rchlíky..pokrácení
Tam není jednička pro doplacení?

by tam ta první třída vůbec nebyla
Nikdo by si nestěžoval.

Opravdu tam bylo místo a průvodčí schválně, aby naštval ty v jedničce, tam usazoval řvoucí školáky?
Pajas2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 259
Registrován: 10-2009
Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 15:41:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Opravdu tam bylo místo a průvodčí schválně, aby naštval ty v jedničce, tam usazoval řvoucí školáky?
Pokud jsem si všiml, tak přišli až krátce před odjezdem. Jestli už byli uvnitř a přešli z BDs nebo teprve nastupovali nevím.
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 66186
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 15:42:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ozývat se ozývají, ale myslíte, že jim je to něco platné.

Je to platné, když se neomezí na nadávání na peroně mezi cestujícími. Určitě ne vždy to dopluje až tam, kam by mělo, ne vždy následuje adekvátní reakce, ale má to smysl. Nejhorší je čekat, že to vyřeší někdo jiný.



Jinak se domnívám že nikdo nebránil nikomu si tu jedničku doplatit.

To je na posouzení. Pokud se jednalo o zjevné podcenění kapacity vlaku (chybějící posily, plánované krácení sv, kdy se pak stojí pravidelně, ...), bylo by na místě spíše řešení s návratkem/kompenzací těm, co zaplatili.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 66187
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 15:43:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ohl:
Stát se tam naštěstí nesmí ani nyní. Bohužel, občas to není dost dobře možné vyžadovat, když třeba je velkoprostorové jednička stupidně mezi dvojkama a jídelákem.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Ohl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3166
Registrován: 12-2009
Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 16:07:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Myslím, že by stížnost byla i v opačném případě- že cestující byli nucení stát v nacpaném vlaku, když ve vedlejším voze jel jen pajas a dva tři lidi.
Asi tak.
Nejlepší by bylo v tom případě fakt tu jedničku odpojit,aby se nikdo nehádal.

Teď upřímně- v tom školním výletě by jelo vaše dítě. Byl byste rád, že nemuselo stát "někde u WC" nebo byste poslal stížnost, že tam děcko stát chtělo a zlý průvodčí ho dal do jedničky, kde rušilo poctivé daňové poplatníky, co z těžce vydřených peněz v draze zaplacené jedničce chtěli mít klid od ostatních (socek) lidí?

Znovu opakuji- pokud se to děje pravidelně, je to špatně.
V tom případě bombardovat objednatele dopravy, že dopravce ...atd.
Pajas2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 260
Registrován: 10-2009
Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 16:17:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Speciálně skupiny s dětmi do 10 let by měly využívat všech možností, které jim SPPO a TR10 nabízí a nedivit se, když si nemají kam sednout.
Ohl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3167
Registrován: 12-2009
Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 16:54:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Skupiny dětí, turistů a pod. jedoucí na výlet musí mít přesně naplánovaný odjezd a příjezd, požadovat posílení soupravy, aby neohrozily právo sedících v 1. na prázdno kolem sebe.

Ježíšmarjá, to fakt tak vadí, že občas je ve vlaku plno? A že průvodčí se zachoval díťomilně? Neplést si s pedofilně.)
Tak to jezděte jen povinně místenkovými.
Nemám rád děti
Neregistrovaný host
Odeslán z: 188.175.234.249
Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 17:02:40    Odkaz na tento příspěvek  

Dneska když jsem jel, tak si ke mě přisedla taková skupina třech dospělých a pěti děcek. Ale ty děcka pořád tak otravovaly, a to to nebyli mimina ale tak předškoláci. Mám právo chtít po průvodčím, aby je odešel do vozu jim náležícího, to jest do poloslužebáku co je hned vedle? Normální spolucestující mi nevadí, ale děcka co dělají bordel mi vyloženě pijou krev.
Pajas2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 261
Registrován: 10-2009
Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 17:35:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ohl: Nevím jak pro Vás, ale sedět se 6 celkem hlučnými dětmi v kupé pro mne není úplný odvaz.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5669
Registrován: 5-2004
Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 18:41:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Základní otázka zní: nač si kupovat jízdenku do jedničky (obvykle to má nějaký důvod od očekávání klidnější cesty po možnost např. něco si vyřídit a v klidu se připravovat do práce) když si tam v případě obsazení sedadel ve dvojce můžu klidně sednout za jízdný dvojky?
Vozejk78
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 82
Registrován: 6-2007
Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 20:32:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Podobnou situaci jsem zazil na S2 - pruvodci nechal v jednicce vylet stredoskolaku, ac meli jizdenku do dvojky. Mel jsem tratovku 1.tr., nechal jsem si uvolnit 1 misto a tuto zalezitost dal neresil - treba nekdo z tech stredoskolaku da priste prednost vlaku, v tomto smeru jsem nenapravitelny optimista :-)
Paveldacicky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2270
Registrován: 5-2007

Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 21:27:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin_zlivský
Říkáš- V takové situaci bych požadoval za minimum návratek rozdílu jízdného (na to nárok sice je, ale v takovém případě by měl být ze strany vlakvedoucího vydán automaticky!), ne-li celého jízdného.

Ale mám-li IN 100,tak mi stejně nikdo nic nevrátí..
Přilepy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 209
Registrován: 1-2009
Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 21:28:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://youtu.be/S1nUmGKOaYQ mať takéhoto cestujúceho vo vozni,tak ho asi za...