K-report
 

Archiv do 16. ledna 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Železnice » Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš » Archiv do 16. ledna 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Němec_z_ova
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 535
Registrován: 4-2009

Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 20:43:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

GoRingo: Tak jsem provedl "inspekční" cestu dvěma kusy vozů "B" s tímto závěrem. Jedna cesta proběhla v nevytopeném kupé (takové věci snad přitahuje můj šestý "vozmistrovský" smysl a pouze jednou jsem zaslech odfouknutí mezi vysokým a nízkým stupněm plnění. Občas zaslechnuty rány od brzdového pákoví pod vozem. Při druhé cestě jsem nic zvláštního nezaslechl. Pravda, seděl jsem uprostřed vozu nad rozvaděčem. Zvuk "busí" motorové brzdy mi byl zatím odepřen.
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 890
Registrován: 3-2006

Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 21:08:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud nemáš snížen tlak o více jak 0,5 baru, tak při odbrzdění rozváděč fouká a potrubí prostě nejde doplnit
Nesouhlasím. Dá se s nimi přibržďovat i jemněji.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1869
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 21:25:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

0,4-0,5 je stanoveno nařízením, které vyšlo právě kvůli těmto vozům.
Mohu se zeptat jak jde brzdit jemněji, aby pak odbrzdily stejně normálně (rychle) jako huhláky nebo wapky v Péčku (nemluvě o vozech na plech) a to bez použití nízkotlakého přebití? Tím jsou vyloučeny brzdiče ala Taurus či Herkules, které automaticky při odbrzdění zavádění mírné zvýšení tlaku.
Jo a o jaké mašině se bavíme?
Martin
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3369
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 21:27:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mikulda: ano, ale ne s těmi konkrétnímy vozy. Nikdo netvrdí, že nebrzdí, ale problém nastane při odbrzdění. A kolego první stupeň brzdění je o 0,4 to je prostě fakt.
Nechme to být. Prostě tyto vozy jsou zmetek, ale jako vždy si s tím strojvedoucí poradili. Jen to díky neinformovanosti trvalo déle. No a co do kanceláří neprší a pobíhání ve sněhu jim taky nehrozí. Teď už se ví jak na ně a je klid (víceméně).
Němec_z_ova: Přežijeme, jako všechno, ale byla dobrá šance mít předpis, který by aspoň odpovídal realitě a možná by zvedl důvěru ve vedení fy. Takhle se zas jen utvrdil diletantismus a "inženýrský" přístup.
Jen námátkou, schválně si spočítej, kdy při změně na vlaku, se dle nového KVs3 musí napsat nová ZOB (skoro vždy) a kdy je možnost doplnit další řádky (téměř nemožné).
Zastavte stavbu pomníku hlouposti,neschopnosti,omezenosti a arogance jež se zove 4.koridor.
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1031
Registrován: 3-2007
Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 22:03:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PŠ2649-podepisuji.A to skoro_nikdy nešvihání taky.Holt střední generace.Jo a zdravím Drna,téměř identická příhoda z natáčení :-)
Totiž těžkej Pv či čo s 35 Rajkama a jak jsem poctivě čuměl na bobině při odjezdu z wokna na soupravu }}taxem si tu Božičku alias Škodu N/O dal stehnem do švihu a neštěstí hotovo. 8 bar v potrubí.Metoda čepička gh.Tak po dojezdu do Rado jsme nechali 1,5 hod soupravu stát a stejně byla přebitá jako kráva. Tak jsem běhal s posunovačema a odvětrával.Pak to teprve 742 odervala na vlečku do lomu.Jo,chybama se člověk nejlíp učí.
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 891
Registrován: 3-2006

Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 22:20:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2: Řada 745, brzdič Knorr.
Oldcerry: I s těmito konkrétními vozy.
Brzdil jsem bez problémů na jeden zoubek (přistižen při neznalosti, zítra se kouknu, kolik to přesně je) a to i do devadesátky v Hořovicích.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 814
Registrován: 4-2007
Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 22:25:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravíčko, mám dva dotazy.
1) Vím, že Písek je zadrátovaný, ale podle řazení vlaků, minimálně těch osobních, jsem zjistil, že vše je v motorové trakci a tak dotaz, jezdí do písku něco elektrickou mašinou?

2) Jestli by mi mohl někdo popsat přivěšování Kysuce (loni Detvana) na Prahu ve Svinově, chápu to správně, že souprava přijede polaneckou spojkou, projede stanici za zhlaví a pak nacouvá na kmenovou soupravu Prahy? Díky
Porucik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 43
Registrován: 4-2009
Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 22:42:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

to Drn + all: Jak se s tímto vlakem s kontejnery do Uhříněvse brzdí o minimální půl baru aby se to nezastavilo...?

(Příspěvek byl editován uživatelem porucik.)
Chio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 246
Registrován: 12-2008
Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 22:45:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dj_la_défense: Polanecká spojka to zrovna není (to je kolej směr Polanka a ne Svinov), ale jinak v podstatě správně.

Loni to bylo, pokud si dobře pamatuju, trochu jinak. Posunovala souprava Sp 1604 z Bohumína, která nacouvala na Detvana.
Jedeme vrakem! - Povzdech nad kvalitou vozového parku ČD
Porucik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 44
Registrován: 4-2009
Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 22:52:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PŠ: kontejneráky budeme vozit pouze Herkuly nebo ES64U4

Už nastal čas převzít ty tři Herkuly? A co ta zmínka o Taurusech? Nějaký bonus od dodavatele? Taury také do vlastnictví?
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3371
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 22:53:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mikulda: Oni to neudělají vždy. Když to potřebuješ, tak to nepředvedou a když naopak, tak to dělají neustále (pokaždé jiný vůz).
1 br° u Dako BS2 je snížení tlaku o 0,3 až o 0,4 Bar. El. brzdič je to na snížení první na 4,65.(SR15) A v tom je ten problém. Tyhle vozy prostě správně účinkují až při prvotním snížení o 0,4 Bar.
Mě to spáchalo i při ARR. Z výše uvedeného je danné, že to není nemožné. Takže všichni ti vzdělanci se mohou jít zahrabat, je to prostě o citu. S ucelenkama je to sranda, problém je se jednotlivými špagetami ve vlaku směsném. Strojvedoucí o zařazení tohoto vozu není nijak vyrozuměn a pak může nastat problém. Prostě jediné řešení je první brzdění na BS2 dát rovnou minimálně druhý zoubek. (Tím mám jistotu snížení o min 0,4.) A na el.brzdiči nechat to na ARR a šahat do toho ručně minimálně. I když Dakomistři tvrdí, že je nemožné ovladačem OBE snížit tlak o méně než 0,35. (bohužel kecají) tak při brzdění ručně kouknout na manometr. Jiná rada není, bohužel.
Mě nenadávejte, já vím že je to styl na houby (vidle), jenže na žádné argumenty slyšet nikdo nechtěl. Už je to vyrobené, tak se s tím smiřte. Nic nového, jako vždy....
Zastavte stavbu pomníku hlouposti,neschopnosti,omezenosti a arogance jež se zove 4.koridor.
Zaosai
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 351
Registrován: 7-2005

Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 23:04:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

S kontejnerama je to jednouduché - musíš se s nima naučit jezdit.Všechny teorie jsou nanic,praxe je praxe.Když si to neuvědomíš co máš za lokomotivou,tak holt stojíš.Potom to rychločinně probrzdíš a po nějakém zpoždění jedeš dál.Potom už víš jak máš brzdit.
Porucik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 45
Registrován: 4-2009
Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 23:28:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zaosai: koukni nejprve na video v příspěvku pod slovem VLAKEM . Pak si rád poslechnu radu.
P_z
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 706
Registrován: 7-2006
Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 23:40:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No nevím, mají tam rozvaděče a vůbec celý brzdový systém stejný, jako u nás?
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2479
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 23:55:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nemají. Nemají přestavovače Prázdný - Ložený, používají celkem nízká brzdící procenta, mají brzdiče dálkově řízené na všech lokomotivách, tedy upoušťejí a doplňují vzduch na několika místech podél celého vlaku. Dovolím si tvrdit, že jinak by takovéto vlaky byly nevozitelné. Pro toto tvrzení mi stačí zkušenosti z vozby tzv. dlouhých Wapek - Vn 50ti prázdných Falls.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5103
Registrován: 4-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 03:50:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

P.Š. Tys měl nějaké problémy s 50ti wapkami? Podle mého laického názoru to byl na ježdění i brždění ideální tkaloun.
Oldc:
Tak zrovna sedím na 163 a zkouším min možné snížení tlaku pomocí OBE1. Bez problémů to jde i o 0,05b.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5104
Registrován: 4-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 03:55:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Porucik:
Na co potřebuješ radu? Ty to snad budeš prohánět na Train Simulatoru?
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5109
Registrován: 4-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 07:04:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oprava. Ne o 0,05 ale o 0,1bar. Půl dílku.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.18.54
Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 09:07:32    Odkaz na tento příspěvek  

No jo, ale jak chceš popsat snímací část zadele na sedačce rovnicí v řídícím souboru?
Tenhle problém řešili naši předchůdci už minimálně dvakrát a vždy úspěšně.
Živě si představuji, jak kdyby byl v šedesátých létech internet a Krep, tak by se našla hromada chytráků, kteří by dokazovali, že regulace rychlosti nějakým strojem není možná, protože ubírat výkon se musí s citem a u každého vlaku je to jinak, jinak u krátkého a jinak u dlouhého. A do kopce to je jinak a z kopce zase jinak. A že jinak než citem to prostě nejde a každý si to musí natrénovat ježděním, naučit to prostě nejde. (Mmch, jisté současné výrobky našeho drážního průmyslu jim ale dávají zapravdu )

Druhé kolo ohnivých diskusí (o pár let později) by se týkalo nemožnosti řídit brzdu tak, aby se zastavilo tam, kde se chce, příp. aby se v určeném místě jelo právě určenou rychlostí a v právě odbrzděném stavu ("protože kdy tu brzdu povolit se nedá naučit ve škole, na to se musí jít citem").

Tímto netvrdím, že současné ARR / ACB se s kontišpagetama popere správně, je to prostě nový prvek ("specificky brzdící vůz") a pro případné správné ovládání bude možná nutné něco někde poladit. Anebo k tomu přistoupit jako kdysi k vozům s jednorázově odbrzditelnou brzdou.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5110
Registrován: 4-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 09:43:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aleš L:

Tak jo, beru tě za slovo, Aleši. Do 20 let to stihnete? Já jen abych se toho jako fíra dožil v praxi.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3373
Registrován: 7-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 10:00:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aleš Liesk.: Ne že bych s vámi vyloženě nesouhlasil, ale skutečně nákladní vlaky (nemluvíme o deseti vozech) se chovají pokaždé jinak. Jak jsem již uváděl, jezdím co nejvíce na ARR. Konkrétně při délce 500 a více metrů je to již nad síly ARR. Z 100 klepnete 40 = zastavíte. Ze 100/60 máte li štěstí, tak to vyjde na tu 40 (spíše 30). A pak vezete téměř to samé (de facto stejné vozy), ze 100/40 a vyjde to krásně. Je to pokaždé prostě jiné. Když jsem vozil osobku tak i při 13 kočárech to na ARR šlapalo bez problému a někdy se 3 kočáry se člověk mohl zbláznit. Když vezu 300m ložených uhláků, tak na ARR jedna souprava funguje lépe jak osobák a druhá je k uzoufání. Nevěřím tomu, tohle žádný stroj nenaučíte.
A mmch.. Ještě jsem se stále nedověděl, jak je řešeno jestliže při jízdě na AVV dojde k projetí peronu. Kdo je vinen?
Zastavte stavbu pomníku hlouposti,neschopnosti,omezenosti a arogance jež se zove 4.koridor.
S200
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1424
Registrován: 4-2006
Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 10:15:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chio: Dneska se na to zapomíná, ale název Polanecká spojka se užíval pro celou novostavbu trati Ostrava-Kunčice - Odb. Odra - Ostrava-Svinov/Polanka nad Odrou výh.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5115
Registrován: 4-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 11:03:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě jsem se stále nedověděl, jak je řešeno jestliže při jízdě na AVV dojde k projetí peronu. Kdo je vinen?

Vždy je vinnen fíra. Za správnost zastavení ručíš ty, ne nějaký počítač, kluku.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2482
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 11:06:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad A.L: já se celou svou praxi k brzdění chovám, jako bych měl jednorázově odbrzditelné brzdy.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3282
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 11:18:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hu, to zas byla smršť... No tak popořadě (byť ne na všechno):

Drn: Někdy ani informace od kováře není k ničemu. Zeptej se Oldcerryho, jak si pomohli u Sgrmmsm, nebo jak se ten krám jmenuje, když řešili vrcholově tu zprasenou brzdu.
Ano - jak si "pomohli"... Pro ilustraci - jak si fírové "pomohli" s chybou v ŘS 471, kdy se nepřepisovaly údaje z tachografu? Šířením "zaručeného" receptu, že je to potřeba ty data "proentrovat" ještě jednou, aniž by se zajímali o to, proč a jak to vlastně funguje (protože když to proentrovávali podruhé, tak to bylo za situace, kdy se ta chyba neprojevovala a kdy by to šlo hned napoprvé).
Přesně kvůli tomu chodím raději za kováři místo za kováříčky.

Možná to bude podobné, jako se u AŽD ptát na mouchy ESA11.
Máš tohle zapotřebí...?

Vy vědci máte jednu velkou nevýhodu. Nikomu, kdo neumí vašim jazykem popsat problém, prostě nevěříte, mnohdy ho máte i za blba.
Nepaušalizuj, prosím. Já osobně mám za blby jenom jedince halasně vykřikující věci typu "všechny výzkumníky bych postřílel" (aby se v polovině případů ukázalo, že to bylo něčíma rukama (myslím tím třeba i údržby)).

PŠ: No jo, ale jak chceš popsat snímací část zadele na sedačce rovnicí v řídícím souboru?
Tak zrovna zrychlení se dá docela pěkně měřit...

Dle mého názoru automaty některé věci proti člověku nedokážou nikdy stejně uspokojivě. Předpokládám ale, že takových věcí bude méně a méně.
Automat "prohrává" tam, kde člověk vidí dál, než automat vidící jen žádanou hodnotu. Z toho mj. plyne i oprávněnost Tvého předpokladu - časem prostě přibývá možností tomu automatu sdělit víc a víc dalších věcí (pro názornost stačí porovnat průběh brzdění ARR při přímé volbě žádané rychlosti s průběhem cílového brzdění na tutéž rychlost).

Drn: Stačí na to ta tři písmena, viď? CIT pro vlak. Ale napsal jsi to výstižně.
Nesmysl. Ten Tvůj CIT není nic jiného, že si Tvoje mozkovna dokázala nějak utřídit Tvé zkušenosti z provozu, a to dokonce v podvědomí, aniž by sis to sám nějak uvědomoval. Bez nějaké jejich logické souvislosti by to přitom z principu nemohlo jít.

M2: Bohužel nemáš páru co nás na kloubových kontejnerácích s jedním rozváděčem trápí. Nejde o brzdění, ale odbrzdění. Pokud nemáš snížen tlak o více jak 0,5 baru, tak při odbrzdění rozváděč fouká a potrubí prostě nejde doplnit, jseš tak o 0,15baru pod provozním tlakem a víc ani ťuk.
O tom, co konkrétně trápí zrovna Tebe na kontejnerácích, opravdu kdovíjakou páru nemám, ale zato mám docela páru o tom, jak funguje rozváděč a zejména jeho zrychlovací komora (a o vztahu její velikosti k délce potrubí). Proto je mi jasné, že pokud rozváděč pořádně nenaskočí tak, aby se mu zavřela zrychlovací komora, tak nepůjde odbrzdit. Tvůj popis sitace "Pokud nemáš snížen tlak o více jak 0,5 baru, tak při odbrzdění rozváděč fouká a potrubí prostě nejde doplnit, jseš tak o 0,15 baru pod provozním tlakem a víc ani ťuk" to jednoznačně potvrzuje.
Na problém je tak kupodivu zaděláno už při brzdění, jakkoliv se projevuje až při odbrzdění.

Každej chytřejší člověk říká, že je problém s počátečním brzděním a nemusí naskočit brzda.
...
Ve škole, výrobce, naše vedení v Praze i Ty. Každý jsme si našli nějaký zbůsob či fintu na to, abychom se toho zbavili.

Možná by stálo za to zkusit pořádně poslouchat, co vám ten "každej chytřejší člověk" říká a zamyslet se nad tím. Třeba by vám to v leckterém případě ušetřilo práci s hledáním fint...

OC: A tak jsem jim vpálil, že jezdím na 363 (el. brzdič) To jim humor došel.
A proč jako by jim měl při vpalování o BSE docházet humor...?

A co byste tam chtěl všechno zadávat?
Zdaleka ne všechna vstupní data nějakého regulátoru vznikají extra zadáním fírou...

Brzdič je za hranicí životnosti
A proč je tedy ještě pořád na mašině...?
A proč mašinu, na které shledáte brzdič prokazatelně špatně fungujícím, jednoduše nezamknete...?

El. brzdič je to na snížení první na 4,65.(SR15)
No když někdo chápe tuto informaci tak, že sebekratší první pohnutí OBE do B shodí tlak na 4,65, tak je to pak těžký. Ve skutečnosti je to tak, že od 5,0 do 4,65 tlak klesá rychle a teprve potom pomalu (proto to šlo Drnovi i o tu desetinu, při menším poklesu se už asi nepřestaví vyrovnávací ventil a zase to doplní).
No tak se holt naučíte přidržovat na kontišpagetách to OBE o trchu dýl a je to. Stejně tak můžeme "my vědci" naučit BSE dělat první puls o ještě víc delší, než je delší už teď, jde jen o to popřemýšlet o tom, zda vždy (což by se mi moc nelíbilo) a nebo na základě čeho, pokud jen někdy (což je v podstatě ten fírovskej cit převedenej do jiné podoby).

Takže všichni ti vzdělanci se mohou jít zahrabat, je to prostě o citu.
Jasně, naházejte nás všechny do jednoho pytle. My zas budeme mít na revanš všechny fíry za prudily (byť třeba i s tím citem). Takhle to fakt všichni daleko dotáhneme...

Je to pokaždé prostě jiné.
První, po čem bych šel, je to, jestli je správně nastavená délka brzdicích a odbrzďovacích pulsů. Ta dokáže dělat věci...
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1870
Registrován: 8-2005
Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 11:23:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mikuldo a nemá ten brzdič větší průřezy než BS-2? Tedy rychle odpouští a doplňuje vzduch. Jsem si všimnul, že některé BS-2 jsou docela razantní a pak se problém skoro vůbec nevyskytuje. Kdežto s jinou BS-2 mohu klidně brzdit i o více jak 0,5baru, ale jak pomalu doplňuje, tak se rozváděč stejně kousne.
Každopádně jak psal OC, nemá cenu se v tom moc pitvat, řešení si každý našel a ti co o tom rozhodují, tak si stejně nikdy žádnej mišunk z Dvořiště do Budějic nesvezou. A norma byla dodržena, takže si povolané osoby asi myslí, že neumíme brzdit.
Martin
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1871
Registrován: 8-2005
Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 11:34:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jasně Hajnej, máš pravdu v tom, že na problém při odbrzdění je zaděláno už při brzdění. Každopádně jak mi vysvětlíš to co jsem už psal a ty jsi na to taktně jak občas děláváš nereagoval: Pokud máš vlak zabrzděnej delší dobu (zkouška brzdy), tak pak se opět rozváděče občas kousnou, i když si tlak v potrubí snížil o těch 0,5 nebo i více. Zřejmě se snížil tlak v rozvodovém vzduchojemu a tedy z pohledu rozváděče už není dodrženo to doporučené minimální snížení tlaku o 0,4-0,5 baru. ?
Neboj ty lidi poslouchám, ale prostě rada snížit tlak o 0,5 baru a počkat až se to srovná v celém vlaku a pak odbrzdit vede k tomu, že s vlakem co má 500m jedu o 30-40km/h méně. Takže se ptám Tebe jako odborníka přes brzdy těchto kvalitních vozů. Je možnost s 500m dlouhým vlakem snížit rychlost o cca 20km/h? S ostatními vozy mi to problém nedělá, u těchto musím použít nízkotlaké přeblití a pak ho určitou dobu nepoužít znovu.
Martin
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5116
Registrován: 4-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 11:41:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pro ilustraci - jak si fírové "pomohli" s chybou v ŘS 471, kdy se nepřepisovaly údaje z tachografu? Šířením "zaručeného" receptu, že je to potřeba ty data "proentrovat" ještě jednou, aniž by se zajímali o to, proč a jak to vlastně funguje (protože když to proentrovávali podruhé, tak to bylo za situace, kdy se ta chyba neprojevovala a kdy by to šlo hned napoprvé).

Super, no tak mi tedy poraď, jak to udělat na poprvé. Já to totiž dodnes vždy proentrovávám, protože tak mne to při zácviku naučili. Špekulovat nad tím, proč a nač nemám čas ani chuť v našich obratech. radši si zajdu pro sváču, nebo se vyčůrat. A doma se učit nebudu, samostudium mi ČD neplatí. Proč, když to víš, nás to neučili už v kursu? Proč to nebylo v hliníkovém bulettinu? Ono je dobrý z nás dělat trubičky, ale ještě lepší by bylo trochu osvěty. Tak sem s ní!

S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3374
Registrován: 7-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 11:59:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: Ha, nějako jsme vám šlápli na kuří oko.
Tak teď zase já.
No když někdo chápe tuto informaci tak, že sebekratší první pohnutí OBE do B shodí tlak na 4,65, tak je to pak těžký. Tak pozor, tohle řekl a tvrdil pan Dako! A stál si za tím, že každé pohnutí ovladačem OBE při prvním zabrzdění to udělá. Proto jim došel humor.
Na problém je tak kupodivu zaděláno už při brzdění, jakkoliv se projevuje až při odbrzdění.
Jenže strojvedoucí použil brzdič tak jak má. Nevysvětlovat, vím proč.
Mě nejvíc nazdvihlo, tvrzení že fírové jsou lemplové a neumí brzdit. (zestručněno) Co je nesprávná "technologie brzdění"BS2, když strojvedoucí přeloží brzdič do 1. brzdící polohy?
Brzdič je za hranicí životnosti
A proč je tedy ještě pořád na mašině...?
A proč mašinu, na které shledáte brzdič prokazatelně špatně fungujícím, jednoduše nezamknete...?
Vy jste se zbláznil...To by těch mašin moc nejezdilo.
Otočím to. Jak to že jste okamžitě neodstavili všechny ZZ když prokazetelně zabily strojvedoucího? Nebo furt budete obhajovat, že za to ZZ nemohlo? Písek byla prvotní příčina, ale uvolnění obvodu bez toho aniž se obsadil následující je chyba v ZZ.
No tak se holt naučíte přidržovat na kontišpagetách to OBE o trchu dýl a je to. A co jsem říkal a psal jiného? Na BS2 dát rovnou druhý "zoubek" a na el.b čumět na manometr když už jedu růčo. Když to udělá ARR tak rychlobrzda, vyčerpat úplně potrubí a znovu naplnit. Ať stojím kde stojím. Všichni počkají, musí.
Tomu všemu se mohlo předejít včasnou informací a ta nebyla.
De facto prostě z BS2 udělat BS4.
A prosím všechny vzdělané. Nehrabte už do toho. Už jsme se s tím srovnali,fungujem. A nemíním zas řešit vaše nápady.
Možná by stálo za to zkusit pořádně poslouchat, co vám ten "každej chytřejší člověk" říká a zamyslet se nad tím. Třeba by vám to v leckterém případě ušetřilo práci s hledáním fint... Souhlasím,jen občas vy zase poslouchejte nás, ono opravdu na papíře a na okruhu to vypadá bezvadně a v běžném provozu je to k uzoufání.
Výsledkem celého jednání bylo "Opatření", respektive legalizace jen toho jak jsme si poradili sami. My jsme se s tím srovnali i bez rad a relativně to funguje. Jenže je tu jedna obrovská komplikace která jednou někoho zabije. A pak jsem na vás vy chytrolíni zvědav.
Zastavte stavbu pomníku hlouposti,neschopnosti,omezenosti a arogance jež se zove 4.koridor.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5120
Registrován: 4-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 12:02:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzo, nebuď na Adjunkta tak zlej, on se nám snaží pomoct.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3481
Registrován: 6-2006

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 12:05:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No možná jsem mladý a ještě jsem nepřepálil trolej ani strojně, ale on někdo brzdí s nákladem na jeden zub? To nechytne pořádně žádnej vagon, jen mašina. Já tedy dávám na první zabrzdění dva i tři zuby, OL-2 automaticky, až to chytí, tak třeba o nějakej zub povolím...
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3375
Registrován: 7-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 12:07:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Drn: kdyby to bylo ve zlém, tak použiji injektiva. Tohle je normální diskuze. Předkládám oponující argumenty. Posuďte pokud jsou zcestné a nebo mi je vyvraťte. Rád se nechám poučit.
Někdy je i pomoc, že to nechám být..
Zastavte stavbu pomníku hlouposti,neschopnosti,omezenosti a arogance jež se zove 4.koridor.
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3376
Registrován: 7-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 12:12:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fýra : Za starých dob volně svěšených, některých vozů bez brzdy to byla vtloukaná zásada. Aby se vlak natáhl. Při razanrním zabrzdění o 3,4 zuby taky to někdy udělalo škub.
Je pravdou že toto dogma je třeba opustit. Prostě i s nákladama brzdit jako s osobákem včetně občasného švihu.
Jenže co při zastavování z malých rychlostí? Zapíchnuté vidle, jinak to nejde.
Zastavte stavbu pomníku hlouposti,neschopnosti,omezenosti a arogance jež se zove 4.koridor.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1872
Registrován: 8-2005
Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 12:28:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A nebo brzdění na váhu, na kterou je potřeba najíždět rychlostí do 8km/h. Ano jde před ní zastavit a pak rozjet, ale to prostě není ono.
Nebo jízda na takové Opéčko, jsem na sebe naštvanej, když před ním nebo na něm zastavím a je jedno co mám. I s uhlím se ho snažím ladně projet rychlostí do 10km/h.
Martin
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3482
Registrován: 6-2006

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 12:33:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ovšem předpis termín "volně svěšený vlak" nezná, že? Naopak říká, jak má být vak svěšen a jak a kde staženy šroubovky. Takže pozvolné natahování vlaku mě zajímalo vždycky jen při rozjezdu.
Já si jinak pamatuju z jediného správného drážního zácviku plno zásad a některé si i odporovaly, každý povětšinou tvrdil své. Ze zkušenosti vím, že většina nákladů na první zub nebrzdí. Naskočí mašina a nic se neděje. Takže dám rovnou tři, dřív to naskočí a pak klidně o zub, nebo dva povolím.
V malé rychlosti to jsou vždy vidle, bohužel, když už je cítit, že to chytilo a hned se povolí, stejně se stojí...
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5125
Registrován: 4-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 12:49:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A nebo brzdění na váhu, na kterou je potřeba najíždět rychlostí do 8km/h. Ano jde před ní zastavit a pak rozjet, ale to prostě není ono.

Já miloval trefování prvním vozem z kopečka do brzdy ve vjezdu ve Vrškách. S 2000t nízkých uhláků to bylo fakt napínavý.

Dnes je prý kumšt trefit se schůdkama mašiny k asi 2 metrovým nástupním ostrůvkům, které nechalo vybudovat Cargo na ústeckém objezdu na žádost záprdkovitých kolegů.
Fýra potvrdí, že s takovejma Opatovicema se z toho krpálu trefit na dva metry už je kumšt.

(Příspěvek byl editován uživatelem Drn.)
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 894
Registrován: 3-2006

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 13:18:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej:Tak zrovna zrychlení se dá docela pěkně měřit...
A u ložených cisteren, kde to lítá ař o 2 km/h, změříme co? :-)

Martin2: a nemá ten brzdič větší průřezy než BS-2?
Pravděpodobně ano.
Je možnost s 500m dlouhým vlakem snížit rychlost o cca 20km/h?
Minimum je cca 15 km/h (ze stovky na 85). Ale s BS2 to asi nepůjde.

Drn:
Já miloval trefování prvním vozem z kopečka do brzdy ve vjezdu ve Vrškách. S 2000t nízkých uhláků to bylo fakt napínavý.

S tímhle taky: :-)

Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5128
Registrován: 4-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 13:23:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale s BS2 to asi nepůjde.

To ti řekl kdo, proboha?

S tímhle taky: :-)

Kolik toho bývá v tunách?
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 895
Registrován: 3-2006

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 13:31:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To ti řekl kdo, proboha?
To jsem pochopil s příspěvků ostatních. A je tam slovíčko "ASI".

Kolik toho bývá v tunách?
V tunách moc ne, ale má to 600m. A neunikla ti debata za poslední dva dny o tom, jak to na <> brzdí? :-)
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1873
Registrován: 8-2005
Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 13:37:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jsem si Mikuldo myslel, že mluvíš o mašinkách co mají jiný brdič. Tím se utvrzuji že nejde jen o tlaky, ale i razanci brzdění a odbrzdění, proto při odbrzdění ten švih dokáže pomoct.
Drne stále mluvíme o kloubových kontejnerácích s jedním rozváděčem a BEZ použití nízkotlakého přebití. S vlakem, kde nejsou řazené není problém snížit rychlost jen o trošku.
Martin
P.S. jinak pokud si dobře pamatuju datum dodání, tak si je Drne asi nevezl, protože přišly až po vzniku Carga. Pro jistotu se někdy kouknu na vůz, kdy byly dodané.

(Příspěvek byl editován uživatelem martin2.)
VIA
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 14:24:52    Odkaz na tento příspěvek  

Mikulda: Taky brzdíš tohle monstrum obouruč? Odfoukáváním jako u OBE:-) Hlavně z 2. strany? :-) A páku rychle zpět.

Co se diskuze týče o implementování "chytrostí a dokonalostí" na mašinu, řekl bych, že už to občas překračuje mez, kdy je to obsluze a stroji ku prospěchu a naopak to odvádí pozornost a je to zbytečně drahé, tudíž třeba pro vlečkaře a nejen pro ně zbytečné. Ty miliony pak totiž nestojí ta mašina, která poskytuje trakci, ale ta bižuterie kolem a vývojáři z kanceláří... Kteří třeba ani netuší, že má stejně fíra občas hlavu venku a na milionšest displejů o informaci PT=36,353 nemají čas... Někdy mi to tak připadá.
Viz např. uspořádání přístrojů, jejich zřetelnost, viditelnost a množství, nebo naopak absence na stanovišti nových reko-loko. Např 741.7 mi tedy z pohledu obsluhy moc do oka nepadla... Ale třeba časem...?
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.19.47.94
Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 14:55:48    Odkaz na tento příspěvek  

o informaci PT=36,353
No nevím, která firma považuje výrazný velký digitální údaj o PT za základ strojvůdcova štěstí :-)
(teda vím, samozřejmě :-)
Můj názor je, že analogová ručička s cejchováním po 10% je zcela dostačující :-))
VIA
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 15:08:14    Odkaz na tento příspěvek  

AL: Jo! Jo! Jo!
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3284
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 15:43:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M2: ty jsi na to taktně jak občas děláváš nereagoval
Myslím, že ten můj příspěvek byl už tak dost dlouhej...
Krom toho mi není jasné, co si mám představit pod slovem "kousnou". Je-li řeč o fučení zrychlovací komorou, pak si dokážu představit nějakou nepříznivou kombinaci tlaků v HP, PV a RV, při které se komora nezavře, ale méně si dovedu představit postup, jak ji (na zdravém rozvaděči) nastavit. Snad leda nějaké příliš krátké plnění brzdy nebo podivná manipulace s odbrzďovačem při odcucávání vozu.
Pokud je to neodbrzdění bez fučení, může jít o přebití RV (už jsem zažil na rychlíku vůz, kterej držel z Prahy až do Zábřeha).

Je možnost s 500m dlouhým vlakem snížit rychlost o cca 20km/h?
Je - výkonnou EDB...
Ale teď vážně. Použít jeden rozváděč na vůz blížící se maximální délce, kterou zvládne zrychlovací komora, mně osobně přijde jako kravina. Bohužel (z tohoto pohledu) už jsou ty tam doby, kdy brzda byla jenom na každém druhém-třetím voze v soupravě a nikoho ani ve snu nenapadlo jít takhle na krev, kór když jde o vůz, u kterého je velmi pravděpodobné, že se z něj budou dělat ucelenky. Holt chtěl zas někdo ušetřit...
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3285
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 16:01:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

OC: Písek byla prvotní příčina, ale uvolnění obvodu bez toho aniž se obsadil následující je chyba v ZZ.
Chyba v ZZ by byla, kdyby se chovalo jinak, než je mu zadáno v požadavcích na něj kladených. To se v Moravanech nestalo. Tečka.
V ZZ, co bylo v Recklinghausenu, kde se stalo přesně totéž, je tedy podle Vás taky "chyba"? Nebo přihmouříme oko, protože tam to náhodou nikoho "nezabilo" (jenom pochroumalo)...?

Naopak se na základě Moravan došlo k závěru, že bude vhodné ty požadavky doplnit o evidenci ztráty šuntu. Jak daleko je schvalování TP nebo zapracovávání změn do jádra ESA ale aktuálně netuším, neb to není moje práce.

Vy jste se zbláznil...To by těch mašin moc nejezdilo.
A to by byl Váš problém nebo někoho jiného? S jakými mašinami jste ochotní jezdit, takové budete dostávat...

Mikulda: A u ložených cisteren, kde to lítá až o 2 km/h, změříme co?
No nejdřív bych to zkusil tahat za ně tak, aby v nich šplouchat ani nezačlo. O věcech jako je omezení ryvu (jerku) a natažení vlaku jsme už kupodivu slyšeli...
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3379
Registrován: 7-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 16:03:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej:Použít jeden rozváděč... jako kravina.
A pak že se neshodnem, když má tento názor jen tupec od uhláků tak to nikdo nebere vážně. No když mi to potvrdila bedna přes bedny, tak mi trochu stouplo sebevědomí. Děkuji
S tou EDB máte pravdu, ale musí být adhezní počasí. Jinak je to zas o rukách.
Zastavte stavbu pomníku hlouposti,neschopnosti,omezenosti a arogance jež se zove 4.koridor.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1874
Registrován: 8-2005
Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 16:37:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Hajnej: já také nevím co se tam děje a ani nevím odkud konkrétně to fouká. Jestli to je ze zrychlovací komory nebo třeba to odvětrává BV a zároveň je to plní, tak hluboké znalosti nemám. Pod pojmem kousnutí si představ stav, že z rozvaděče fouká vzduch (třeba i deset minut) a mašina není schopná doplnit tlak v průběžném potrubí na provozní tlak, jsme tak 0,1-0,2 baru pod provozním tlakem.
Podivnou manipulaci s odbrzďovačem nebo krátké plnění brzdy bych vynechal. Je nově sestavený vlak na seř.n., kde byly vozy odcucané. Vlak naplním, provedu těsnost (za 2 minuty nesmím ztratit více jak 0,5baru) tlak v průběžném potrubí klesne minimálně a pak teprv volám vozáka. Vychází to není dřív tak za 20-30 minut od začátku plnění a pak ještě docela dlouho čekám než přijde. Takže vlak nebrzdím dříve jak půl hodiny po začátku plnění a i tak se občas rozváděče kousnou, nemluvím o tom, že raději proti předpisu zabrzdím třeba na 4,2 místo na 4,5baru.

To je sice hezký nápad mít výkonu EDB, ale to nám nepomůže, protože většina nákladních vlaků je vedena lok. bez EDB a ještě několik desítek let to tak bude.

Každopádně mne těší, že se schodneme na tom, že jeden rozváděč na tak dlouhý vůz není to pravé ořechové. Sice jsme ušetřili za rozváděče, ale zase máme častěji plochá nebo vyhřátá kola.
Martin
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3380
Registrován: 7-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 16:46:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: A to by byl Váš problém nebo někoho jiného? No to si pište, že by to byl můj problém. Mě totiž ty lokomotivy dávají chleba.
Problém kontišpaget by se neobjevil, kdyby byl nějaký zkušební provoz a pak na základě výsledků napsat jednoduchou větičku jak jsem psal výše. A postupně udělat z BS2 BS4. Jenže když všichni drží bobříka mlčení, "Co bychom těm pitomcům za kontrolérama říkali a vůbec se jich na něco ptát, blbců nevzdělaných..." My víme vše lépe.
ZZ..Jestli na to zadavatel nepomyslel, tak vy jako výrobci jste měli. Je vás tam chytrých a študovaných dost. To fakt nikoho nenapadlo, že může třeba 810 vykolejit oběma nápravami? Nebo se to vzalo jako vysoce nepravděpodobné a risklo se to?
Jo, než se k tomu postavit jako chlap, tak se bude mlžit a svádět se to na všechno okolo. Zmrší se pískování (ono to bez toho písku opravdu někdy nejde) a máte tu drzost ještě dělat machry jak to teď zachraňujete. Prd, jen napravujete fatální chybu ať už zadavatele nebo vaší. (Nebrat osobně prosím, vím že naopak jste pro nás udělal i něco navíc a zajímal se i o to co není vaše starost.) Necháme to být, je to pryč...Snad se inženýrink poučil.
Zastavte stavbu pomníku hlouposti,neschopnosti,omezenosti a arogance jež se zove 4.koridor.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3287
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 17:43:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jo, na tohle jsem zapomněl:

Drn: Super, no tak mi tedy poraď, jak to udělat na poprvé.
Měj při klofání do tachografu (míněna ještě stará Metra) navolen obrázek zvaný Základní. Z mně nepochopitelného důvodu se přepis děl jenom v tomto obrázku.
Po čase se na tuto chybu přišlo (mj. díky DF ČD a Z&W, který mi to zavolal, když jsem byl na dovolené) a údajně měla být odstraněna. Pokud tomu tak není, piš to do ID (nenapsané závady pro některé lidi neexistují).
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3288
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 17:57:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

OC: Jestli na to zadavatel nepomyslel, tak vy jako výrobci jste měli.
Není řeč o požadavcích zadavatele, ale o požadavcích norem. Evidence ztráty šuntu na staniční koleji prostě nebyla nikde v Evropě po ZZ požadována (přinejmenším jako "tvrdá" funkce pro jádro, o "měkkých" funkcích pro nadstavby á la dočasné řešení v GTN řeč není), především proto, že se na staniční koleji děje s vlakem ledacos (na rozdíl od roury zvané trať, po které projíždějí celé jeden po druhém). Ono i projednání jejích TP mezi všemi složkami docela trvalo i při vědomí, že se Moravany staly. Představa, že někoho přesvědčím, že si má nechat do zařízení zabudovat takovou funkci v době, kdy byli všichni přesvědčeni, že se něco takového stát nemůže, je silně naivní.

To fakt nikoho nenapadlo, že může třeba 810 vykolejit oběma nápravami?
Napadlo, ale pravděpodobnost, že se to stane na staniční koleji a hned poté se tam přiřítí nadrženej vlak ještě předtím, než někdo stihne nahlásit nehodu a zastavit provoz, je poměrně malá. Na rozdíl od té ztráty šuntu si toho totiž zpravidla někdo všimne...
Luboš_ct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8373
Registrován: 9-2002

Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 21:14:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hm z vás všech jsem tady určitě nejméně zkušený, ale i tak snad názor podobný ostatním mužu vložit.
Stalo se mi několikrát, to co popisoval Martin, bylo to ale tím, že jsem dával jen dva zoubky na BS2, jeden je uplný nesmysl, to rozvaděče nemají prakticky na co reagovat jak už psal zase Fýra..
Stal se mi případ, kdy jsem ještě nevěděl jak na ně, že jsem brzdil z dlouhého kopce (Žďár nad Sázavou směr H.Brod) s ucelenkou právě těch zmíněných vozů, už nevim jak přesně, ale s brzdičem sem si pohrával a vozy normálně povolovaly.Jenže pak z ničeho nic (nevím, zda jsem udělal něco špatně při ovládání brzdy) nastal jev, že tlak nesahal k pěti v HP a vlak stále zpomaloval...načež sem si pomohl nízkotlakým přebitím, a čekal, že to zabere...ejhle nic.Švih nepoužívám vůbec prakticky, v ten den jsem tak ale učinil, poté ještě dvakrát nízkotlaké přebití...vlak v tu dobu jel z kopce už jen 20km/h a já nevěděl co s tím...samože už volal výpravka po TRS kde sem proč nejedu..
Přibržděný sem to dotahl do žst.Přibyslav zabrzdil o cca jeden bar a poté brzdu povolil a proti předpisu sem si šel obejít vlak v domění, že mi zůstali nějaké vozy přebité...takže sem absolvoval cestu 2x600metrů abych pak zjistil, že jsou všechny vozy volné...
Pokračování té směny, kdy jsem se prakticky seznamoval (rovnou za provozu s ostře sledovaným Nexákem dle dispičera:-)) s těmito vlaky, zde už raději rozvádět nebudu...vlak měl nakonec 5hodin zpoždění, tenkrát sem to sváděl na BS2, že nedoplňuje ztráty, ale byl to právě ten problém, co se tu řeší...jenže nikdo nic neřekl...
Pak ty vyhlášky, že je potřeba snížit tlak o 0,5bar v HP aby správně fungovali srali letité fíry a doplňovali to poznámkami viz Je možnost s 500m dlouhým vlakem snížit rychlost o cca 20km/h? apod..
Honzasl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2479
Registrován: 3-2004
Odesláno Čtvrtek, 14. ledna 2010 - 21:31:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

O tom jak brzdí tenhle vlak nedávno vyšel hezký článek v IEEE Spectrum

edit: ejhle, už tak nedávno to není a zmizely obrázky..

(Příspěvek byl editován uživatelem honzasl.)
Janek_lemoch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 664
Registrován: 11-2007
Odesláno Pátek, 15. ledna 2010 - 13:46:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V kterém roce byly přeznačeny lokomotivy 1114 017 a 018 na 1014 a jaký byl oproti řadě 1014 001-016 rozdíl? Díky
Paul2no
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 18
Registrován: 11-2009
Odesláno Pátek, 15. ledna 2010 - 16:55:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dotaz: má cenu v dnešní době vyrábět čistě střídavou lokomotivu (polovodičovou)? Dá se to střídavé napětí využít rovnou nebo se vždy musí usměrnit (vyřazením usměrňovače vznikne stejnosměrná mašina)?
Apollo_17
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1212
Registrován: 8-2007
Odesláno Pátek, 15. ledna 2010 - 18:41:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dnes se narozdíl od minulosti,kdy se používaly pro trakci sériové stejnosměrné motory(laminátky,žehličky)používají třífázové asynchronní motory.U nich se nedá využít střídavé napětí 25 kV s pevnou frekvencí 50 Hz,takže je nutno toto transformovat,usměrnit a poté pomocí střídačů vytvářet třífázové napětí o proměnném kmitočtu(podle rychlosti).
Nová střídavá lok.s těmito motory je v podstatě dvousystémová lok,která nemá ss.vypínač,odpojovač a pár ochran za zlomek ceny celé lok.
Proto u nás nemá význam(narozdíl od Německa,Rakouska)kupovat čistě střídavé vozidlo.
Petas432
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.99.141.191
Odesláno Pátek, 15. ledna 2010 - 21:53:59    Odkaz na tento příspěvek  

Když po trati jede samotná lokomotiva bez vagónů, tedy to není ani osobní ani nákladní vlak, tak jak se tomu říká?
230100
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1228
Registrován: 3-2007

Odesláno Pátek, 15. ledna 2010 - 22:00:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petas432-To je lokomotivní vlak-Lv nebo taky strojová jízda.
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1125
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 15. ledna 2010 - 23:41:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Paul2no: Pletete si usměrňovač a transformátor. Žádná mašina nemá a z řady důvodů nemůže mít trakční motory na 25kV. Tudíž se to musí nejprve transformovat na nižší napětí. To se dále usměrní v polovodičovém usměrňovači a buď pohání stejnosměrné trakční motory nebo se zase střídači mění na střídavé, třífázové, které pohání asynchronní trakční motory.
Na stejnosměrné soustavě se obejde transformátor a usměrňovač.
Střídavá a dvousystémová lokomotiva tedy musí mít vždycky transformátor, zatímco stejnosměrná nikoliv. Tudíž se vyplatí stavět stejnosměrné a dvousystémové lokomotivy, ale ne čistě střídavé.
Bužírka
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.17.128
Odesláno Sobota, 16. ledna 2010 - 00:17:54    Odkaz na tento příspěvek  

Janek_lemoch: Poslední dva stroje řady 1014.001 až 018 v dodávce pro ÖBB byly v odlehčeném provedení (66 tun oproti 74 tunám a tažnou silou 190 kN oproti 210 kN) dodány jako řada 1114.017 a 1114.018. Ty pak mohly vozit naklápěcí soupravy, aniž mají naklápěcí skříň, protože mají řízené radiální natáčení náprav.
Proč a kdy tyto lokomotivy přeznačili zpět, nevím...
Rk_kn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1396
Registrován: 1-2005

Odesláno Sobota, 16. ledna 2010 - 08:01:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petas 432 :