K-report
 

Archiv do 18. března 2008  

Diskuse K-report » Archiv 2008 » Železnice » 471 » Archiv do 18. března 2008 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Beri
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.100.62.209
Odesláno Sobota, 15. března 2008 - 22:18:44    Odkaz na tento příspěvek  

Drobná poznámka ke "kousnutí počítače"...
Kdyby tato situace nastala, že se kousne hlavní procesorová karta (dostane se do stavu "Halt"), tak do 5s zareaguje karta Watchdogu a haltovaný nebo jinak nekomunikující procesor automaticky resetuje a uvede do funkčního stavu.
Ve vozoveém počítači jsou tři nezavislé komunikační jednotky... procesorová karta, AVV a WTB a jakmile jedna z nich přestane nějakým způsobem "žít" tak zareaguje zmíněný watchdog.
Takže pod pojmem "kousnutý VP" si hned každý představí to, jako když se mu kousne stolní PC a pomůže jenom tvrdý reset.
Což zde nemůže nastat. Buď se bude VP cyklicky resetovat z důvodu, že opravdu nastala nějaká neodstanitelná chyba a je potřeba zásah servisu nebo proběhne jeden reset a VP pokračuje ve své práci což se určitě neděje pravidelně dále nemůžu hodnotit, jelikož nejsem strojvedoucí.
Sipi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 99
Registrován: 5-2006
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 00:05:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím, právě jsem zhlédl onu reportáž a zarazil mě tam příspěvek Libora Poláčeka, mluvčí federace strojvůdců. Ten tam prohlásil něco ve smyslu, že v Čelákovicích - Jiřině se někteří cestující nedostali do soupravy (místo dvou souprav, jela jen jedna) a situaci musela řešit policie. Nezdá se mi to moc pravděpodobné, víte o tom někdo něco více?
Vozejk78
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 45
Registrován: 6-2007
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 01:59:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V pracovní dny jezdím vlakem 9421. Bohužel musím konstatovat, že jízda jednotkou řady 471 se jedná loterii. Vlak sice dojede do Nymburka včas, nicméně se nedaří vlak ve všech případech úspěšně rozpojit. Minulý týden tak například tento spoj odjel s +29 min., kdy se nepodařilo oživit přední jednotku, která musela být objeta zadní jednotkou, tento pátek spoj odjel s +15 min., přední jednotku se tentokrát zprovoznit podařilo.
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1584
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 05:16:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Sipi: ano, to se skutečně stalo. u vlaku (tuším 9406) místo dvou jela pouze jedna. Důvodem bylo odhalení utržení tlumiče na druhé jednotce v Nymburce. Tudíž jela pouze jedna jednotka, která nápor lidí neuvezla. V Jiřině to vyvrcholilo tím, že se tak narvaná jednotka nerozjela a měla být snížena zátěž vystoupením části cestujících (jednotka byla i poté narvaná). Z toho pak vznikl konflikt mezi některými cestujícími.
http://emj471.euweb.cz
OH
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.51.130
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 06:58:54    Odkaz na tento příspěvek  

Pokud Škoda o ničem neví, tak buď vědět nechce od provozovatele, nebo neslyší ani stesky svých zaměstnanců.
Pokud by převzala opravu 471 do svých rukou, záleželo by na tom, jestli do stejných, které dělaly repasi např. měničů na 002. Pak by se nic nezměnilo, případně by to bylo ještě horší.
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1585
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 07:11:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad OH: už je známá příčina výbuchu tranzistorů?
http://emj471.euweb.cz
OH
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.51.130
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 07:22:53    Odkaz na tento příspěvek  

Ne. Ono to nešlo rozchodit po výměně, tranzistory držely, ale po chvíli přeskok na zkratovači filtru. Mastná špína.
Razítka hezká, papírově OK, ale skutek
K tomu motor. Co dodat...
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1586
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 07:49:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad OH: je fakt, že i u nás v DKV to mění Škoda (El) a funguje to tak, že vymění, ale že by se cokoliv čistilo to ani náhodou, ačkoliv smluvně za měniče ručí a mají zaplaceno (alespoň doufám).

Ten, kdo to dělá by potřeboval školu z jakékoliv staré mašiny/jednotky, kde neočištěný přeskok/špína za krátkou dobu udělá své a veškerá práce je k ničemu.

Asi nedostatečná praxe s vn částmi.

(Příspěvek byl editován uživatelem penik.)
http://emj471.euweb.cz
Dusanh
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 688
Registrován: 3-2004
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 08:02:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Že by konečně někoho napadlo, že modrý paragraf č. 1 nemusí mít věčnou platnost?
To je mi panečku objev, že výrobce může provádět i servis a být za provozuschopnost vozidel smluvně odpovědný...
OH
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.51.130
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 08:18:20    Odkaz na tento příspěvek  

Výrobce má na skladě tuny pracovníků, které může kdykoliv nasadit kdekoliv na servis.
A kdyby ne, stačí zajít před bránu podniku, tam jich čeká na práci habaděj. Po týdenním zaškolení jsou k dospozici.
Tak jste to myslel?
provádět i servis a být za provozuschopnost vozidel smluvně odpovědný může kdokoliv, pokud bude pro objednavatele dopravy levnější a spolehlivější, než dosavadní.
OH
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.51.130
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 08:24:21    Odkaz na tento příspěvek  

Asi nedostatečná praxe s vn částmi.
Nebo klasický vonotonějakdopadne přístup.
Vzpomínám na dřevní doby peršinků, kdy po opravě motoru servisem v něm zůstalo plno měděných pilin a na můj dotaz o neškodnosti těchto bylo odpovězeno: voni si to možná vemou ventilátory.
Nevzaly...
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1587
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 08:36:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad OH: Nebo klasický vonotonějakdopadne přístup.

Já osobně jsem za svým mladých let na dráze také jeden přeskok ošetřil tak, že jsem jej zatřel barvou. Je pravda, na pohled to bylo nádherné, ale funkčně úplně k ničemu. Ten hnus, co jsem zatřel pod barvou vodil a výsledek byl nakonec stejný jako před mým zásahem. Od té doby jsem vše poctivě čistil a dával si bacha, abych to nemusel dělat zase 2x. Od té doby se mi nestalo, že by se mi cokoliv vrátilo s ošetřeným vn přeskokem.
http://emj471.euweb.cz
Pes38
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1295
Registrován: 11-2005

Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 09:27:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V Jiřině to vyvrcholilo tím, že se tak narvaná jednotka nerozjela a měla být snížena zátěž vystoupením části cestujících

To má nějaký zátěžový čidla nebo tak slabý motory?
Pochval se sám, nikdo jinej to za tebe neudělá.
ICQ 311-297-744
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1588
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 09:30:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Pes38: nemá čidla. Je to tam do mírného kopce a u Labe, takže kdo ví, co se vůbec stalo. Já tím naštěstí nejel.
http://emj471.euweb.cz
VláďaH
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.209.6.26
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 09:51:18    Odkaz na tento příspěvek  

Ad.Penik:už je známá příčina výbuchu tranzistorů?
Ach jééé, takže vyvazovačka pokračuje..... No nevím, tohle zachrání už jen Škoda Pars Šumperk.
Sipi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 100
Registrován: 5-2006
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 10:22:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Penik : Díky za odpověď. Ale jestli to byl vlak jedoucí do Prahy, tak z Čelákovic Jiřiny do Čelákovic stoupání myslím žádné není.

Jaké vlastně má jednotka maximální zatížení a opravdu není konstruovaná na jízdu s max. možným počtem cestujících?
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2026
Registrován: 10-2003

Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 10:42:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sipi: Mě se to s tím přetížením zdá také jako blbost. Jednou jsme o víkendu ze Smíchova do Radotína vezli lidi asi ze dvou osobáků + dva rychlíky (jeden na Smícháči serval trolej) a obsazenost byla asi tak 200%, ve dvou jednotkách a taky jsme se rozjeli. Pravda, sedělo to festově.
Tam musel být ještě nějaký jiný problém.
...za všechny svoje činy veliký, někdy budem asi hrozně pykat...
http://emj471.nolimit.cz
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 742
Registrován: 8-2005
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 12:38:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ano podle tvého pohledu byl nějaký problém s KM, ale z pohledu obsluhy si prostě postavil hlavu počítač. Jasně, kdyby ani baterky nepomohly, tak se člověk bude pídit dál a třeba zjistí, že to tam smrdí a je v háji kompresor... Vypnutí a zapnutí baterek pro většinu z nás znamená nějaký zatoulaný bitík v elektronice.
Každopádně, ať to bylo co to bylo, tak se to vůbec nemělo stát.
Martin
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1589
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 13:17:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A proč nepátrá ihned? Vyústěním je včerejší reportáž, kdy se svaluje vina na počítač, ale příčina je někde jinde. - hlavně si teď nechte ty kydy o tom, jak jsou našponované jízdní doby a obraty, protože když je čas na reset do baterií tak je čas i na reset čehokoliv jiného, co příčinu vyvolalo.

Kde? Jak se má zařídit servis, když strojvedoucí není schopen popsat závadu? Jediná jeho odpověď je udělal jsem reset do baterek a bylo.

V 99% není třeba dělat reset do baterek!!!

každopádně se to nemělo stát.
na 451/2 také zůstane kontrolér na stupních, přebehne generátor. Také se to nemělo stát a stane se. A to prosím pěkně tyto závady jsou již od výroby těchto jednotek. Pokud se budu držet v duchu Vašich "resetů", proč nebyla reportáž na TV Nova o této řadě? Tam by to bylo pikantnější, protože výrobce nebyl schopen odstranit závadu za 40 let fungování jednotek. Další pikantností by bylo to, že jednotka měla být dávno v hutích, protože jejich plánovaná životnost byla 25 let. To, že se stane závada na 451/2, například opotřebením, se může ta samá závada stat i na 471.

Co z toho plyne? Jen to, že na závadu na 451/2 je známo řešení, jak si pomoci. U 471 je zažit zvyk (z prvopočátků, kdy opravdu byly problémy) provést reset do baterií a nepátrat dále. Přitom reset do baterií je vždy nejdelší možné odstranění problému.

Jak je možné, že v knížce oprav nejsou závady, které se stávají? Člověk se o nich doví jen tak mimochodem po rozhovoru s kamarády strojvedoucími, když se baví jen tak. Že by měli kamarádi smůlu a stávalo se to jen jim? Ti mají ale pch, že to vždy vyjde na ně. Nebo si snad myslíte, že servis chodí na školení, kde dostávají hodiny telepatie?

Proč strojvedoucí, když mu vypíše chybu driver, dělá reset do baterií a nevyresetuje jen drivery? Je to úplně to samé s tím, že akorát musí čekat než mu po resetu baterií naběhne celá jednotka. Reset driverů trvá v řádu sekund (do 5 vteřin - nemám změřeno přesně). Reset baterií v řádu několika minut (1-2). To že "odejde" driver se může stát, stejně tak jako u 451/2 "dejde" ventil HK.
http://emj471.euweb.cz
OH
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.51.130
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 13:23:05    Odkaz na tento příspěvek  

tohle zachrání už jen Škoda
Tohle zachrání jen bůh, hned jak naordinuje bývalou odpovědnost a zlaté české ručičky zdejšímu obyvatelstvu.
Vzhledem k ateismu zdejších obyvatel ale předpokládám, že se na to může pěkně vy
Rumek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 453
Registrován: 2-2007

Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 13:28:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Připojím se do diskuze o zatížení jednotky: plně obsazená jednotka sedících+stojících cestujících je 643 lidí, na osobu se počítá 80 kg, to máme celkem 51,4 t. Kdyby jich tam bylo víc, že by bylo natřiskáno, dejme tomu 800 lidí, tak to bude +- 64 t. To je pořád dost malá hmotnost na to, aby jednotka tuto zátěž neuvezla. Když jede třeba zdvojená jednotka, druhá je zdechlá (váží 155t prázdná), tak ta první ji odveze, sice už to nebudou svižné rozjezdy, ale jede to.
Takže se mi nechce věřit, že plně obsazená jednotka se nerozjede.
Jena
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5141
Registrován: 11-2002
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 13:37:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rumek: pamatuješ na "burziány" před pár lety? Tehdy některé vlaky byly plné tak, že lidi byli i na hajzlech, mezi přechody, v hytláku, prostě všude. Na zastávkách zůstalo kupa něšťastníků co se prostě dovnitř už nevlezla. A i tak každý vlak dojel, byť jel panťák jen na 1/2. Takže se mi taky nezdá, že by i přeplněná 471 nebyla schopná odvéz to, co se do ni fyzicky vleze. Možnost nějakého pokusného rekordu, kdy by lidi byli i pod sedačkami (na způsob, kolik osob se vleze do trabanta) myslím můžu vypustit...

Leda by měly 471 měly nějaké čidlo na způsob třeba modernějších výtahů, které při překročení určité zátěže prostě nejedou. Zatímco ty staré přetížit lze, jely jen pomaleji a klec často nestála v rovině dvěří...

(Příspěvek byl editován uživatelem jena.)
Rumek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 454
Registrován: 2-2007

Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 13:42:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Penik: Proč strojvedoucí, když mu vypíše chybu driver, dělá reset do baterií a nevyresetuje jen drivery? Je to úplně to samé s tím, že akorát musí čekat než mu po resetu baterií naběhne celá jednotka. Reset driverů trvá v řádu sekund (do 5 vteřin - nemám změřeno přesně). Reset baterií v řádu několika minut (1-2).

Nevzpomínám si, že by nás v kurzu učili, jak se resetuje driver, a už vůbec ne, kde všude se nachází a od čeho jsou kde umístěné.
A k resetu baterkami: pro změnu jsme byli poučení, že aby takový reset měl smysl, je potřebné počkat aspoň 10 minut, je možné, že na některou závadu stačí reset třeba 1 minuta, ale jindy asi je to málo pro úplné vynulování zbytkového napětí v elektronických obvodech.
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1590
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 13:45:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Rumek: takto bych to nepodával, protože mrtvý hliník utlačí na rovině 3 lidé (samozřejmě rychlost nic moc )
http://emj471.euweb.cz
Rumek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 455
Registrován: 2-2007

Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 13:48:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Jena: naštěstí takto narvané vlaky už jsou vyjímkou, ale nedávno u vlaku 2907 (čtyřvozová 460) z Těšína jela natřískaná, že lidi běhali kolem vlaku a zkoušeli kam by se ještě mohli nacpat, odjeli ale všichni.
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1591
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 13:55:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Rumek: Koukám obdobné problémy při nedodržení kapacity mají i jiné řady.

To Rumek: pokud chcete, koukněte na můj web do testovací galerie. Provedl jsem fotky Čištění soupravy na 471.024 a vyfotil obě vizualizace vnějších tabulí.
http://emj471.euweb.cz
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 744
Registrován: 8-2005
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 14:48:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je vidět Peniku, že jsi duší dílňák:-).
Abych přiblížil situaci: Stará 451 prostě nejela, tak bylo se strojmistrem dohodnuto, že si má vzít jednotku, co je na vyjetí a že si to strojmistr nějak srovná, aby to sedělo do oběhů.
Vlakvedoucí odemyká dveře, lidi si přestupují, kolega nejdřív zajde dozadu na motor, pak dopředu na řidičák. Všechno se podaří, až na ten vzduch, tak zkouší všechno možné co ho v tu chvilku napadlo. Možná Ty jako člověk z dílny bys věděl kam zajít, s čim zahejbat, ale pro nás je opravdu nejednodušší vypnout a zapnout baterky. Kór, když se to i doporučuje a za další, když na 471 nejezdíš denně, ale třeba jen párkrát za čtvrt roku.
No a co 40let vývoje? To podle tebe nemá mít vliv na kvalitu výrobků a jejich spolehlivost...?
Závady z opotřebení, ty mám nejraději. Proč asi vznikají? Protože na to buď kluci v dílně serou, či spíše je potřeba šetřit a věci se nevyměňují preventivně a v ještě horším případě nejsou vůbec na skladě. Záleží jak často EPV HK odchází, zda jednou za měsíc na všech jednotkách dohormady, tak budiž. Je to čatěji? No tak je někde chyba, třeba ta, že by se měl prostě preventivně vyměnit za nový nebo aspoň za prohlédnutý. Tak se to dělá na 240 při EM. EPV voliče se odmontujou, rozeberou se, opraví se nebo se dosadí nové.
To jsou všechny drivery na obou stanovištích a nebo jsou různě rozstrkány po mašině? Takže bych musel otevřít papíry, kouknout který to je, kde je a pak k němu vyrazit. Pokud to tak je, tak je opravdu lepší schodit baterie. Jestli jdou vyresetovt ze stanoviště, tak je potřeba to lidi naučit.
Nemůžu si pomoct, ale na takto nových a moderních vozidlech by fýra prostě pátrat neměl. Sw by si měl umět se závadami sám poradit a nebo říct co mám udělat. Vřele doporučuji se svézt na 1116 nebo 1216. Taky si občas počitadlo postaví hlavu, ale samo se vyresetuje, případně napíše strojvedoucímu co se dějě a co má udělat.
Před týdnem jsem si povídal s kamarádem, co se motá okolo ICE, zda jich taky 1/4-1/3 stojí? Akorát si zaťukal na čelo, s tím, že za tu dobu co byl v depu, tak přitáhli jen jednu mašinu. Byl tam několik měsíců.
Martin
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1592
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 15:03:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Drivery se resetují ze stanoviště na M a to jak pro přední tak i zadní měnič. Chápu, že když je fíra na Ř, tak se mu dozadu nechce, ale na 451/2 když nejde HK, také musí dozadu a to to má ještě o 25 m dále (4 vozy).

Chápu i to, proč strojvedoucí provádí reset bateriemi (je to nejjednodušší), ale tímto nelze tyto, případně se opakující, problémy odhalit. Na správkárně těžko odhalíme, co mu to dělalo a nedělalo obzvláště když není ani schopen celou situaci popsat.

Ovšem aby poté z toho vznikla reportáž jako byla včera na Nově mě nakonec přijde ubohé. "Zaseklé" počítače - kdy a jak? By byla moje první otázka na takto mluvícího strojvedoucího. Ať popíše celou situaci. Z toho se dá již vycházet.

Osobně znám minimálně 3 strojvedoucí, kteří když byl problém, jej popsali a na základě popisu jsme se snažili celou situaci v depu navodit. Světe div se, podařilo se. Následně byla informována firma a provedla o/úpravu. Ovšem ani jedna závada se neprojevovala, v repotáži zmiňovaným, "zaseknutým" počítačem. Z pohledu strojvedoucího/laika by byl maximálně se resetující (viz příspěvek Beriho včera večer), nikoliv zaseknutý. když už se PC resetuje, nemusí to nutně znamenat vadu na PC, ale třeba vadu na zdroji watchdogu (nyní se již téměř nevyskytuje).

Osobně také zastávám názor prevence a nečekat na první výbuchy či jakékoliv jiné problémy jakékoliv řady. Bohužel, ale toto ovlivňují finance, kterých je omezené množství.

(Příspěvek byl editován uživatelem penik.)
http://emj471.euweb.cz
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 745
Registrován: 8-2005
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 16:06:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Souhlas, někdy když dávám lok. do opravy tak je mi až blbé co je v knížce oprav a já se pod to musím podepsat, i když jsem to napsal. Příklad: Účinkuje nadporoud a zemní svod. Už neni napsáno, kterého TM a podvozku, při jaké odbočce a tak. To se opravdu klukům na dílně zbytečně přidělávají starosti. Nebo svítí porucha usměrňovače. Zase už nikdo neví jakého, které větve... Když ji člověk nemá na nějakém těžším vlaku, tak to ani nemá šanci doplnit.
Proto jsem se taky ptal, jestli někdo neví, zda někdo z těch 3 kupánů z FS na 471 má zkoušky a jezdí na nich. Co do pracovního prostředí to je obrovský skok kupředu, kór když to porovnám s babičkama na střídavině:-))) o to víc mne štve, že po tolika letech jsou s nima stále starosti.
Dobře popsaná závada se dá vždy odstranit, ale člověk ztratí zájem, když u všech oprav je kolečko, ale olej pod kompresorem je stále, stanoviště zamknout nejde a tak. Se pak chlapům nedivím, že napíšou jen Zemní svod. Je to o penězích. Mrzí mne, že když nejsou peníze na relativně levné věci, co jsou na starých mašinách, tak jaké to je asi na ONJ, kde je spousta moderních vozidel na metr čtverečný...
Martin
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1594
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 16:23:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je tomu cca 2 měsíce, co strojvedoucí popisoval divné chování IS na 471 (chyba nebyla v datech). Mě se to zaboha nepodařilo navodit a to jsem si s tím hrál pěknou chvíli. Pak jsem si vzpomněl na jeho slova, že se mu to stalo při přechodu z jednoho stanoviště na druhé na TGM. Tak jsem si na koleji před halou představoval, že jsem právě přijel s vlakem na TGM do šturcu a prováděl činnosti, které normálně strojvedoucí dělá (včetně přechodu z jednoho stanoviště na druhé - to jsem se nachodil, ale při mé obezitě mi to neuškodí ). A poté se podařilo celou situaci navodit a zjistit další věci okolo. Pak už to byla hračka. Zvednout telefon, 10 minut komunikovat s firmou (doplňující otázky + výzkum) a na základě tohoto zjištění udělali úpravu, která je součástí právě nahrávaného sw.

Tímto se nechci chlubit, že jsem na něco přišel, ale chci tím říci, že kolikrát opravdu záleží na každé drobnosti, která může ovlivnit celé odstranění závady.
http://emj471.euweb.cz
Spanihelf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 395
Registrován: 9-2007

Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 17:22:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Rumek: Stane se no
R 1590/1591 "Otava" PRAHA-SUŠICE 1.5.2008
S 050.003 a 050.029 buď na reko nebo do šrotu !!!
(282-117-752) www.danceradio.cz
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1595
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 17:50:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Spanihelf: tak ti dopadli ještě poměrně dobře. Můžou si sednout.
http://emj471.euweb.cz
Jena
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5143
Registrován: 11-2002
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 18:54:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Spanihelf: Penik má pravdu. Přeplněné vlaky o kterých mluvíme sice nevypadají jako ty, co známe z obrázků z nějakých exotických zemí, ale tohle je ještě celkem pohodička. Tedy relativně, cestovat bych takto nechtěl. Námi popisované situace asi nejlépe vystihuje přeplněná tramvaj ve špičce...

PS: jeden březnový postřech z Chacharova:
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1256
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 19:24:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hele, nebylo to s tím přecpaným vlakem na Jiřině nakonec docela jednoduše tak, že prostě nešly zavřít dveře, čímž byla blokována jízda...?
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2028
Registrován: 10-2003

Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 19:53:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: No nejspíš to bude ono, ale jak jsem psal já, tak z toho Smíchova jsme také nakonec odjeli, přičemž bych se vsadil, že lidi ze dveří také vypadávali. Obdobně ešus náhradou za Krakena, jednou v ranní špičce po ránu z Radotína. Holt se na 231 neuměj cpát...
...za všechny svoje činy veliký, někdy budem asi hrozně pykat...
http://emj471.nolimit.cz
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1596
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 20:35:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Teď mě tak napadá, kdy byla natočená ta reportáž TV Nova, protože mě dnes vyšlo 5 neprovozních jednotek (pokud se nic nezměnilo od čtvrtka). Ikdyby změnilo, tak že by to bylo 7 jednotek? Moudřejší budu zítra.

Ad Hajnej: z doslechu:-(!!!) údajně byl proud na předku i zadku hodně přes 1000A (?) a stejně se to nehlo.
http://emj471.euweb.cz
Jena
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5144
Registrován: 11-2002
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 21:28:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Peník: a nemohla být chyba skutečně jinde? Resp. že případné přetížení už bylo pouze "poslední kapkou"? Nebo jsou 471 skutečně takové chcíplotiny? Bohužel jen z doslechu znám případ, kdy ze soupravy 2x460 (tedy 4motory) postupně 3 "odešly" a souprava přeze to všechno dojela do cíle. Byť jako s hnojem... POchopitelně, moc do kopce to taky nebylo...
Samlep
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 454
Registrován: 2-2006

Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 22:16:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jen mě tak napadá, jestli tuto reportáž neiniciovaly samy ČD, aby Šulc neřval.
810.191 - královna tratí Severní Moravy
petrus opava
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 22:17:43    Odkaz na tento příspěvek  

Jena: Nelez mi do zelí (do Šenova). Jinak fotečka hezká!
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1259
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 16. března 2008 - 23:09:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Penik: no to by si muselo leda sednout kastlí (nebo rámem podvozku) na kola...
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1597
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 17. března 2008 - 07:56:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Hajnej: jak jsem psal z doslechu a zdroj neznám. V TLR byl akorát 1x skluz, jinak nic.
http://emj471.euweb.cz
749.241
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.29.126
Odesláno Pondělí, 17. března 2008 - 18:07:07    Odkaz na tento příspěvek  

Když už se propírala údržba 471 (pozáruční), která se dnes honosně nazývá fullservisem, neřekly oni nááááhodou před časem ČD, že si to umí zařídit samy a ať se do toho Škoda nevrtá? Nezbývá než poblahopřát k získání dostatečného množství kvalifikovaných a zkušených pracovníků, může se začít ledat na Úřadu práce
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2032
Registrován: 10-2003

Odesláno Pondělí, 17. března 2008 - 19:06:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

749.241 : Celkem by mě zajímalo, koho by sehnala Škodovka. Nevím jak je na tom sama s kvalifikovanou sílou, ale pochybuju, že by dovážela dělníky z Plzně.
...za všechny svoje činy veliký, někdy budem asi hrozně pykat...
http://emj471.nolimit.cz
OH
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.51.130
Odesláno Pondělí, 17. března 2008 - 23:41:21    Odkaz na tento příspěvek  

V úterý do Lidče.
Pražák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.253.153
Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 01:27:13    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Penink. Myslím, že z hlediska diváků TV Nova a hlavně cestujících je naprosto nepodstatné, proč 471 nejezdí, ale že nejezdí. A reakce mluvčí Škody mě odrovnala. Sice jsem patriot, ale jestli Škoda opravdu už není schopná ani po nějakých osmi letech od zahájení provozu vychytat vady a dosáhnout rozumné spolehlivosti, tak ať fušuje do něčeho jiného a ČD ty panťáky radši doveze. Pokud třetina souprav nejezdí, tak to znemená jen to, že jedna jezdící souprava nepřišla na 200 mil, ale na neskutečných 300 mil. Kč... Neboli úplně stejný průser, jako pendolíno - taky za ty prachy o třetinu souprav míň. Jsem zvědavý, čeho se s takovou dočkáme u lokomotiv 380.
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1600
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 06:12:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Pražák: to sice chápu, že cestující nezajímá, že jich 1/3 nejezdí (což ovšem není pravda, v době natáčení reportáže asi byla!). Osobně nevidím vady na straně Škody. Škoda své problémy řeší a dá se říci velice úspěšně. Za poslední 2 roky bylo minimum výbuchů (možná by se dali i spočítat na jedné ruce) oproti předchozím letům.

Pokud to ovšem budeme brát Škoda(Vagónka) = dodavatel, ano problém je. Pokud budeme brát Škoda = dodavatel některých zařízení. Problém skoro není. Problém je v současné době se subdodavateli výrobce, kteří se stále snaží ušetřit na výrobě a podle toho pak vypadá.

Samozřejmě 1/3 neschopnost, která byla není OK. V současné době je neschopnost někde kolem 15% (včetně dvou kusů v Přerově).
http://emj471.euweb.cz
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 746
Registrován: 8-2005
Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 10:45:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No tak má Škoda subdodavatele změnit, když s nima má problém. Takže je zase jen a jen neschopná Škodovka, že si není schopna subdodávky ohlídat. Z pohledu ČD je asi jeden hlavní dodavatel=Škoda(Vagonka) nebo mají ČD uzavřenou smlouvu s každým extra...? To snad ne.

Jiní výrobci garantují více jak 90% provozuschopnost. Takže i těch 15% je moc, ale na naše poměry je to docela slušné. Docela by mne zajímal průměr za loňský rok a také maximum a minimum. To, že je nyní 15% je tak trochu nic neříkajicí číslo, které za hodinu vůbec nemusí platit...:-))
Martin
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1601
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 11:18:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Martin2: ono změnit dovavatele není špatný nápad. Ovšem jestli by třeba neřval Drážní úřad či jiná obdobná technicko/admistrativní instance. Do toho nevidím.
http://emj471.euweb.cz
Joka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 11-2007
Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 14:08:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kdypak příjde zpátky z dílen 471 002-6?
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.19.47.123
Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 14:26:05    Odkaz na tento příspěvek  

Jiný dodavatel: vono jde taky vo to, co se tam furt rouchá. Když se rouchají hermeškutsy (viz diskuse o 380 :-), tak těžko seženete jiného dodavatele, než První hermeškutsovou s.r.o. V případě dodávky neautorizované náhrady třeba od First China Hermeschkuts Co. Ltd. sice můžete doufat v lepší kvalitu, ale budete muset udělat jiný uchycení, předělat kabelový svazky a kdoví, jestli nebudete muset o kousek šoupnout i vibrodely nebo uňuchadla (a kdo jste někdy šoupal uňuchadlo, tak víte, co to dá práce).
Samozřejmě pokud se rouchají šroubky M4 z První šroubotvorné a.s. V.I.Lenina, není nic jednoduššího než se obrátit na Šroubárny Někoho Jiného a ty M4-ky koupit tam.
:-)
Jena
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5148
Registrován: 11-2002
Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 14:35:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aleš Liesk.: krásně napsáno...
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1602
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 14:44:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Aleš Liesk.: všichni tu jistě tuší, že se nejdná o M4

Jinak pěkně napsáno.
http://emj471.euweb.cz
DjDD
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.177.70.26
Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 15:00:38    Odkaz na tento příspěvek  

A.L.:

Martin2, Pražák: Vy si můžete 100krát vybrat ty nejspolehlivější komponenty - jenže při objednávání pár jednotek ročně, dříve či později zjistíte, že daná komponenta se už nevyrábí a musíte rychle sehnat jinou, pokud možno co nejkompatibilnější, aby se nemuselo předělat půl jednotky. A asi nelze každou takovou novou komponentu několik let testovat, jestli je dostatečně spolehlivá (resp. jedině za provozu). Pak se holt objevují stále nové a nové problémy.
V tom já vidím problém - kusová výroba vinou platební (ne)schopnosti zákazníka.
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1603
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 15:16:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad DjDD: a co takhle vina výrobce, když ví, kolik přesně bude vyrábět jednotek + nějaká rezerva "kdyby náhodou"?

Obzvláště když má výrobce zajištěn odběr zboží.

Jasně, byly by to peníze, které by ležely na skladě (což ekonomové nemají rádi), ale předešlo by se dohadům, že se to či ono nevyrábí a nemusely by se řešit problémy s hledáním náhrady a poté testování za provozu. Kdyby byly smlouvy o dodávkách postaveny zcela jinak (samkce za neprovozní jednotku a den) postavil by se k tomu výrobce jinak. Pokud si dobře vzpomínám z prvních let dodávek 471, tak to i výrobci vyhovovalo, že se odebírá tak pomalu, protože neměl kapacity a měl jiné zakázky - tohle je ale spekulace.

Já jako zaměstnanec ČD spatřuji vinu u výrobce. Výrobce to vidí jinak, ale bohužel si "černého Petra" vytáhnul on, protože musí řešit alternativní díly. Samozřejmě se to následně promítne i na stranu ČD, protože díly, které se nevyrábějí, bude muset taktéž nahradit. Takže nakonec se o "černého Petra" dělí společně.
http://emj471.euweb.cz
DjDD
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.177.70.26
Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 15:58:57    Odkaz na tento příspěvek  

Penik: Já se v žádném případě nesnažím zprostit viny výrobce. Jen poukázat že to není tak jednoduché, jak si to někteří představují.
Ad skladové zásoby: díly už nebudou v záruce a několikaleté zahálení jim asi taky neudělá 2x dobře
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1604
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 16:15:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad díly: to je pravda, pak ale záleží na tom, co je výhodnější. Jestli nechat vypadnout z garance ověřené díly, kde je jejich spolehlivost známa nebo je kupovat postupně a nasazovat neověřené do provozu. Jako příklad lze uvést čepadla pohonů, kdy o těch původních nebylo slyšet, ale najednou se u nových jednotek začala "rozpadat". Příčina byla odhalena (výrobce zlevnil výrobu). Již nyní se opětovně dodávají "původní" nelevnovýrobní čerpadla a opět je klid a z čerpadel jsou opět bezporuchová zařízení.
http://emj471.euweb.cz
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.19.47.123
Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 16:21:14    Odkaz na tento příspěvek  

Kdysi jsem dělal něco do metra. Vědělo se, že se toho bude muset vyrobit 50 kusů (během asi 3 či 4 let), ale nákupčí odmítli koupit všecko naráz, že by měli velké zásoby (1 kus je co do objemu asi jako 1 krabice bot). Přitom byly velice zajímavé množstevní slevy, až 30% při nákupu 20 ks a pro 50 kusů už individuální cena (a to byl dílec za bratru 100 klacků). Tak se to pytlikovalo po 5 - 10 kusech vždy po několika měsících (se slevou okolo 5%), a najednou nám dodavatel sdělil, že mu výrobce posílá poslední dávku a pak šlus, vyberte si něco novějšího.
Co se týče zásob součástek, tak jistý dodavatel ze země nikoliv kokakoly a násilí, ale čekulády a hodinek nám garantoval, že když si koupíme jeho výrobek, tak drží servis 20 let, má koupenej pytel procesorů a podobné havěti (odpory a kondíky se vyrábějí furt) a ten pak dobře uloženej v mrazáku, kde to skoro nestárne.
Takže řešit to jde, jen se musí chtít a mít na to šetření peníze :-)
Na druhou stranu ale nutno připustit, že monochromatický oranžový displej mizerně viditelný by dnes nikoho neoslovil, byť by byl čerstvě vytaženej z mrožáku.
Honzasl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1613
Registrován: 3-2004
Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 18:01:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V té souvislosti bych se chtěl zeptat, čím se při opravách nahrazují již nevyráběné jističe OEZ BA 511 a jim podobné.

Jo a za zmínku stojí firma ABB, která stále pokračuje ve výrobě starých českých instalačních přístrojů včetně známého "tahem zapni, stiskem vypni"
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1605
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 18:04:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud vím, tak právě ABB se tam již dávají. Teď nevím, jak je to u prvních jednotek, ale u nových jsem již viděl ABB.

I zde už ovšem začíná být problém, ale ABB stále vyrábí náhrady, takže je řešitelný.
http://emj471.euweb.cz
Livingproof
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 918
Registrován: 5-2006

Odesláno Úterý, 18. března 2008 - 18:38:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Penik: Opravdu to byla 1/3 pouze v době té reportáže a teď je to jen 15% včetně 2 v Přerově? 15% z 33 je cca 5, takže na závady stojí nyní v Praze jen 3 ks? A co že tedy stále k Šulcovi nic nejezdí? Ať počítám jak počítám, tak mě tam stále dalších 5 ks někde schází [28-(13+10)].

(Příspěvek byl editován uživatelem livingproof.)