Diskuse » Tramvaje a metro » Tramvaje na pražském Václavském náměstí « předcházející | další »

Tramvaje na pražském Václavském náměstí

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků  zobrazit všechny (14)   
 
Předchozí roky: 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006
Archiv diskuse Tramvaje na pražském Václavském ... do 13. 12. 2021 Prox 60 13. 12. 2021 20:09
Archiv diskuse Tramvaje na pražském Václavském ... do 14. 12. 2022 Prox 60 14. 12. 2022 20:18
Archiv diskuse Tramvaje na pražském Václavském ... do 22. 10. 2023 Prox 60 22. 10. 2023 15:53
Archiv diskuse Tramvaje na pražském Václavském ... do 23. 12. 2023 Jižan 60 23. 12. 2023 17:53
Archiv diskuse Tramvaje na pražském Václavském ... do 25. 7. 2024 Pawel 60 25. 7. 2024 19:30
Archiv diskuse Tramvaje na pražském Václavském ... do 26. 12. 2024 Smithers 60 26. 12. 2024 06:58
Archiv diskuse Tramvaje na pražském Václavském ... do 11. 3. 2025 Jva 60 11. 3. 2025 08:22
Archiv diskuse Tramvaje na pražském Václavském ... do 28. 7. 2025 pdk 60 28. 7. 2025 14:27
Archiv diskuse Tramvaje na pražském Václavském ... do 04. 9. 2025 signalista1 60 04. 9. 2025 15:56
Archiv diskuse Tramvaje na pražském Václavském ... do 22. 9. 2025 Mr_nobody 60 22. 9. 2025 18:22
Archiv diskuse Tramvaje na pražském Václavském ... do 09. 12. 2025 Petr_vlček 60 09. 12. 2025 19:53
Archiv diskuse Tramvaje na pražském Václavském ... do 02. 3. 2026 Bram 60 02. 3. 2026 14:07
Archiv diskuse Tramvaje na pražském Václavském ... do 19. 3. 2026 P_v 60 19. 3. 2026 18:33
Archiv diskuse Tramvaje na pražském Václavském ... do 15. 4. 2026 Ústečák 60 15. 4. 2026 08:52
   autor příspěvek
Středa, 15. dubna 2026 - 12:17:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6431
Registrován: 4-2007
Pawel:
Neřikám, že se to nestane, ale paradoxně když už, tak to auto často nemá ani "pražský číslo". Nejčastěji "eskaři" a "účkaři" a pak teda často úkáčka. Což sice není úplně vypovídající, ale jakýsi obrázek to udělá. Jen je úsměvné, že narážíš zrovna na toto provinění, či nešvar, neb cyklisté při odbočování přes zelezný signál chodců nedávají těmto chodcům přednost v naprosto drtivé většině případů. Pokud jde přes přechod méně lidí, tak zásadně objíždějí těsně za zády, nebo se snaží o rychlé předjetí před nosem, pokud lidí přechází víc, tak se snaží kličkovat skrz.

Včera jsem šel s kočárkem vraceje se domu z vycházky. Skupinka sedmi-osmi patrně turistů (cizáci) na těch zelenobílých kolech z "půjčovny na chodníku" projela jednu jednosměrku protisměrem, překonala hlavní silnici bez rozhlédnutí a v půli druhé jednosměrky, kterou překonávali protisměrem, neb je to k náměstí nejblíž, proti nim jeli měšťáci. Tak ti zastavili a skupinku cyklistů nechali přejet ve vjedzu do vnitrobloku na chodník mezi chodce a stolečky jakési kavárny. Nešli je pokutovat, neudělali vůbec nic, když jsem na ně gestem ruky naznačil jestli by to třeba nějak neřešili, radši otočili hlavu na druhou stranu. Zkuste jet autem protisměrem v jednosměrce proti měšťákum, pochybuju o tom, že vycouvají a nechavají vás napokoji.
A nějaká pochybení a lhostejnost cyklistů je tu na denním pořádku.

Ano, ty přechody můžou být tu a tam problém, i mě se to stalo-samožřejmě, ale to, že mě po okolí předjíždějí různý kurýři s krabicí na zádech na chodníku a navíc jsou neslyšitelní, což je prima, když mám malé děti, co chtějí pobíhat po chodníku a ne jít pořád za ruku, tak to se stává prakticky denně. Ono je to celkem dost problém, protože lidi furt na vše serou. Po chodníku jezdí cyklisti, v parku pobíhaj na volno čoklové, o jejich hovnech a chcaní ani nemluvě... Tady je ještě ke všemu po okolí mraky restaurací a keždej trotl si dneska nechá vozit jídlo domu, místo aby si pro něj došel, nebo se tam najedl...

Takže chodce ohrožují hlavně cyklisté a je jedno jestli jsou to "krabicáři", nebo napitý tůristi, co si přijeli do Prahy vylejt hlavu za pár šupů. Kategorií sami pro sebe jsou "športsmani" v cyklodresu nejlépe nějakého pivovaru, či automobilky. Tenhle druh se ale vyskytuje víc na venkově, než na Vinohradech.


Ústečák:
No, jako chodec se člověk asi možná cítí bezpečněji, ale už to asi neplatí jako uživatel VHD, nebo jako zákazník v nákupáku, či na adventních trzích...[lol]

Bohužel debata se vyvinula zase směrem, který jsem nezamýšlel.
Středa, 15. dubna 2026 - 13:16:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17446
Registrován: 4-2003
Ústečák:To je klasická záležitost úhlu pohledu. V rámci republiky patři ohleduplnost pražských řidičů k těm nejvyšším, v rámci (západní) Evropy je stále poměrně smutná.


Ano, takto to je. Mohlo by mne těšit, že pražští řidiči jsou v rámci ČR patrně ti nejohleduplnější. Ale ve srovnání se západní Evropou, kam třeba řadím i Itálii, jejíž nejvýchodnější část je leží na zhruba stejném poledníku jako naše nejvýchodnější obec Hrčava, to opravdu moc dobré není [nene].
Úterý, 21. dubna 2026 - 06:43:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17449
Registrován: 4-2003
Tak už se nám kolej u koníka protahuje směrem k Můstku:


Jinak vizuálně krom toho, že nad Muzeem je celý prostor křižovatky, kde ještě neleží koleje, vybagrován, osazen betonovými tvarovkami, pryžovými rohožemi a zasypán štěrkem, moc nového není. Očekávám, že v následujících dnech dojde k zahájení montáže zbylé části kolejové konstrukce. Takže koleje v Muzejní oáze budou nejspíš už brzy zapojeny do kolejové sítě [proud].
Úterý, 21. dubna 2026 - 16:30:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 76
Registrován: 10-2017
A dnes se u koníka betonovalo:

a další obrázky:
Čtvrtek, 23. dubna 2026 - 09:54:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17458
Registrován: 4-2003
A včera už se začalo s pokládkou kolejí na zbylé části křižovatky nad Muzeem [wink].

Čtvrtek, 23. dubna 2026 - 10:24:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 12-2025
Takže až se dodělá křižovatka a zastávky, obnoví se provoz hned a nebude se čekat na otevření s Václavákem? Že jo, že jo?
Čtvrtek, 23. dubna 2026 - 10:53:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17459
Registrován: 4-2003
Kdyby se chtělo, tak od 1. 7. 2026 je provoz z Vinohradské směr I. P. Pavlova zahájen, protože více než dva měsíce na dokončení křižovatky a zastávek (včetně příslušné části trakčního vedení) je času fakt dostatek [wink].

Zatím nám tu podstrkují termín prosinec 2026, ale opravdu netuším, co v daném místě je třeba tak dlouho dělat [crazy].
Čtvrtek, 23. dubna 2026 - 11:14:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10511
Registrován: 2-2006
KarlozsK:
"Takže až se dodělá křižovatka a zastávky, obnoví se provoz hned a nebude se čekat na otevření s Václavákem? Že jo, že jo?"
Nebude se čekat, to už se ví dávno.
Předpoklad je říjen.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!! Káemovi 29.10.2020 konečně vyšla věštba. Halelůjá... [lol]
Čtvrtek, 23. dubna 2026 - 12:15:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19
Registrován: 12-2025
Díky za info.
P_v
Čtvrtek, 23. dubna 2026 - 12:33:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3920
Registrován: 5-2002
I ten říjen mi připadá moc. Podle tempa bych to viděl na červen a Václavák od toho podzimu. (budou volby [happy] )
Čtvrtek, 23. dubna 2026 - 15:17:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17460
Registrován: 4-2003
P_v:I ten říjen mi připadá moc.

Až příliš, nikoliv moc.


Podle tempa bych to viděl na červen a Václavák od toho podzimu.

Kolejově by se Václavské náměstí dalo dokončit tak v červenci nejpozději a od podzimu by se po dokončení výstavby výstavby trakčního vedení mohlo jezdit. Jak to nakonec bude vypadat, těžko říci. Ale bylo by daleko lepší, kdyby se tramvajovou trať podařilo zprovoznit do podzimních voleb, protože by bylo vhodné voliče dráždit co nejméně, jinak i Prahu zachvátí Burešovy podržtašky s podporou SPD a Motoristů a nejspíš i s podporou páchnoucího septiku ODS, což pražská ODS plní dokonale [crazy].
Čtvrtek, 23. dubna 2026 - 18:45:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17462
Registrován: 4-2003
Jakmile jsou položeny další části kolejové konstrukce, je průhled z Muzejní oázy do Vinohradské hned hezčí [wink]:
Regpetrs
Pátek, 01. května 2026 - 15:39:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1456
Registrován: 2-2007
Právě dnes.
Úterý, 19. května 2026 - 06:56:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17487
Registrován: 4-2003
Tak k propojení nově položených kolejí ve Škrétově ukici s tramvajovou sítí chyběl včera večer už jen kousek, ve Vinohradské ulici byly odstraněny koleje a dojde k jejich úpravě do nové polohy:

Středa, 20. května 2026 - 16:35:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1944
Registrován: 3-2004
Odhalené inženýrské sítě ve Vinohradské ulici, které bude nutné upravit před výstavbou propojení TT Muzeum

Pátek, 22. května 2026 - 10:49:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1945
Registrován: 3-2004
Od 6. do 23 června by linka 13 měla být ukončena již v zastávce Italská
Sobota, 30. května 2026 - 07:21:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17494
Registrován: 4-2003
Včera odpoledne nad Muzeem, když jsem šel z práce na vlak:
Pondělí, 01. června 2026 - 01:18:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 5-2025

něco ze soboty
Kejvačka
Čtvrtek, 04. června 2026 - 17:52:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3640
Registrován: 10-2004
Dnes na Václaváku a u magistrály nad ním:











Dějiny píší vítězové.
Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní.
Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř.
Pátek, 05. června 2026 - 08:58:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17500
Registrován: 4-2003
Také jsem byl včera na Václavském náměstí a doplním to, co na fotkách od Kejvačky není a je důležité. První je, že je již kolejové propojení ve Škrétově ulici s tramvajovou sítí téměř hotovo, zbývá to ještě svařit a dát tomu konečnou povrchovou úpravu. To druhé je, že se začíná budovat kolej pro jízdu tramvají ve směru od středu Václavského náměstí do Vinohrad kolem koně, neb překážející východ z metra je již zasypán:

Středa, 10. června 2026 - 08:23:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 285
Registrován: 6-2016
... no když vidím napsáno kolej DO VINOHRAD, tak mám dojem, že to psal hotentot...[crazy]
Smithers
Středa, 10. června 2026 - 10:31:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1101
Registrován: 12-2007
Tohle je celkem běžná historická forma. Stačí se podívat na dobové plány. A vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo záměrně.
Středa, 10. června 2026 - 12:42:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17509
Registrován: 4-2003
honzar:... no když vidím napsáno kolej DO VINOHRAD, tak mám dojem, že to psal hotentot...[crazy]

Správně je přitom obojí, ty jeden hotentote [proud].


Smithers:Tohle je celkem běžná historická forma. Stačí se podívat na dobové plány. A vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo záměrně.

Přesně tak [wink].
Středa, 10. června 2026 - 15:43:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18565
Registrován: 5-2004
Tak DO Vinohrad vidím jako rodilej Pražák 42 let tamo žijící na Novým Městě prvně dnes tady. Vždy a všude zaznělo na Vinohrady. Čímž neříkám že to někdy někde někdo nepoužil - znal jsem kdysi jako dítko starší babču co říkala pojedeme elektrikou...

Trošku to připomíná jako DO [zadnice][wink].
Středa, 10. června 2026 - 15:44:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18566
Registrován: 5-2004
Jinak jsem zase po roce byl v centru kolem Muzea a za rok se změnilo to, že už se nedá ani projít Škrétovou od Tyláku na hlavák ani pěšky. Vše ostatní je za stejným plotem jako před rokem (a nejspíš bude i za rok).
Středa, 10. června 2026 - 16:49:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17510
Registrován: 4-2003
Petr vlček:Čímž neříkám že to někdy někde někdo nepoužil - znal jsem kdysi jako dítko starší babču co říkala pojedeme elektrikou...

Elektrika se jako název pro tramvaje používala kdysi naprosto běžně, protože provozovatelem byly Elektrické dráhy hlavního města Prahy (do roku 1942) a ještě dříve Elektrické podniky královského hlavního města Prahy. Třeba moje babička název elektrika pro tramvaje elektrika používala až do své smrti v roce 2004.


Jinak jsem zase po roce byl v centru kolem Muzea a za rok se změnilo to, že už se nedá ani projít Škrétovou od Tyláku na hlavák ani pěšky. Vše ostatní je za stejným plotem jako před rokem (a nejspíš bude i za rok).

DBL STZH [crazy].
Středa, 10. června 2026 - 17:56:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18570
Registrován: 5-2004
No to DBL mělo něco do sebe když stavba metra trvala +- stejně dlouho co do záborů jako obnova tramvajový tratě.
Středa, 10. června 2026 - 19:11:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2703
Registrován: 12-2007
Bram:
"Třeba moje babička název elektrika pro tramvaje elektrika používala až do své smrti... "
To moje taky. A když bylo třeba jet někam autobusem, tak buď státním (ČSAD) nabo městským (DP).

Že v Brně říkají tramvajím šalina, je všeobecně známo.
Překvapilo mne však v Ostravě, když místní říkali "Pojedeme lokalku" a pak nastupovali do docela obyčejné tramvaje.

Ještě zpět k elektrice. Určitě znáte dětské rozpočítavadlo:

"En ten týky, dva špalíky,
čert vyletěl z elektriky,
bez klobouku, bos,
natloukl si nos..."

Přiznejte se. Kolik z vás stálo u elektrické zásuvky a dumalo jak od tamtud může ten čert vyskočit.
Středa, 10. června 2026 - 19:22:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17511
Registrován: 4-2003
5735:Přiznejte se. Kolik z vás stálo u elektrické zásuvky a dumalo jak od tamtud může ten čert vyskočit.

Vzhledem k tomu, že jsem měl dětskou knížku, kde bylo pod tímto rozpočítávadlem nakresleno, že čert opravdu vypadává z tramvaje, tak jsem ho u elektrické zásuvky nečekal [nene]. Jen mne bylo divné, proč se říká tramvaji elektrika, na to u nás nikdo neuměl odpovědět. Holt tramvaje u nás nikoho moc nezajímaly jinak než jako dopravní prostředek [sad].
Středa, 10. června 2026 - 19:24:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17512
Registrován: 4-2003
5735:Překvapilo mne však v Ostravě, když místní říkali "Pojedeme lokalku" a pak nastupovali do docela obyčejné tramvaje.

Prostě tam měli původně místní dráhu, která se později transformovala do tramvajové trati, ale málokdo by to takto dokázal vysvětlit.
hradla
Středa, 10. června 2026 - 19:53:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 58
Registrován: 4-2025
Elektrika - Spíše než podle názvu provozovatele se tak říkalo podle dobového označení tohoto typu dráhy - elektrická dráha, přestože příhodnější by bylo pouliční dráha. Elektrická dráha je také železnice do Bechyně... Název elektrická dráha byl ve své době (i v období po 2. válce) považován jako spisovnější než označení tramvaj. Předtím, než se na zastávkových označnících objevil symbol tramvaje, tak tam byl nápis "Zastávka el. dráhy". Snad poslední takový označník byl na již neexistující výstupní zastávce (zastávkách) na konečné v Braníku do konce 80. let před přestavbou komunikací směr Modřany.
Elektrika také měla svůj zkomolený název "eletrika".
K autobusům - městské byly "červené", ČSAD (meziměsto) byly "modré". Městské autobusy také v některých městech byly "mandelinky".
Ve Vítkovicích, pokud to píšu správně, se také chodilo na "komárka", spojitost s parním motorovým vozem Komarek.
Paul2no
Středa, 10. června 2026 - 20:16:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3877
Registrován: 11-2009
Přiznejte se. Kolik z vás stálo u elektrické zásuvky a dumalo jak od tamtud může ten čert vyskočit.

Já dumal. Ale já pocházím z města kde tramvaje nejsou a nikdy nebyly. A bohužel ani trolejbusy nakonec nedopadly (Třebíč).
Středa, 10. června 2026 - 20:49:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17513
Registrován: 4-2003
Vinohradská hlásí napojeno [happy]:

Regpetrs
Středa, 10. června 2026 - 22:27:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1502
Registrován: 2-2007
Babička s dědou taky jezdili elektrikou a sám to někdy z nostalgie použiji. A Slováci majú električky a Maďaři villámos.
Středa, 10. června 2026 - 23:15:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18576
Registrován: 5-2004
"K autobusům - městské byly "červené", ČSAD (meziměsto) byly "modré"

Ještě nějak v šedesátkách pamatuju ČSAD šedé.

Vilámos - to kamarád v Miškolci kdys blbě přečet na jízdence a divil se že Maďaři říkají tramvaji vylágroš. Že to tak asi bude jsme konstatovali když se ta bloubovka za neuvěřitelnýho drnčení, skřípání, klepání a kvílení rozjela[biggrin]
Petr_k
Čtvrtek, 11. června 2026 - 09:30:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14603
Registrován: 4-2003
K autobusům - městské byly "červené", ČSAD (meziměsto) byly "modré". Městské autobusy také v některých městech byly "mandelinky". Modré byly linka, červené mandelinka, obojí pod ČSAD. Celkem hodně zažité to bylo např. v Sokolově

A hodně časté je označení MHD jako "poulička".
DIE VERGELTUNGSAFFE!

Největší pí***iny na světě nepocházejí z konspirace, ale z do nebe volající pitomosti aktérů. (Jan Šatava)
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  E-mail (volitelně):
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.