| Diskuse » Tramvaje a metro » Tramvaje na pražském Václavském náměstí | « předcházející | další » |
Tramvaje na pražském Václavském náměstídolů |
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři |
| autor | příspěvek |
|---|---|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6431 Registrován: 4-2007 |
Pawel: Neřikám, že se to nestane, ale paradoxně když už, tak to auto často nemá ani "pražský číslo". Nejčastěji "eskaři" a "účkaři" a pak teda často úkáčka. Což sice není úplně vypovídající, ale jakýsi obrázek to udělá. Jen je úsměvné, že narážíš zrovna na toto provinění, či nešvar, neb cyklisté při odbočování přes zelezný signál chodců nedávají těmto chodcům přednost v naprosto drtivé většině případů. Pokud jde přes přechod méně lidí, tak zásadně objíždějí těsně za zády, nebo se snaží o rychlé předjetí před nosem, pokud lidí přechází víc, tak se snaží kličkovat skrz. Včera jsem šel s kočárkem vraceje se domu z vycházky. Skupinka sedmi-osmi patrně turistů (cizáci) na těch zelenobílých kolech z "půjčovny na chodníku" projela jednu jednosměrku protisměrem, překonala hlavní silnici bez rozhlédnutí a v půli druhé jednosměrky, kterou překonávali protisměrem, neb je to k náměstí nejblíž, proti nim jeli měšťáci. Tak ti zastavili a skupinku cyklistů nechali přejet ve vjedzu do vnitrobloku na chodník mezi chodce a stolečky jakési kavárny. Nešli je pokutovat, neudělali vůbec nic, když jsem na ně gestem ruky naznačil jestli by to třeba nějak neřešili, radši otočili hlavu na druhou stranu. Zkuste jet autem protisměrem v jednosměrce proti měšťákum, pochybuju o tom, že vycouvají a nechavají vás napokoji. A nějaká pochybení a lhostejnost cyklistů je tu na denním pořádku. Ano, ty přechody můžou být tu a tam problém, i mě se to stalo-samožřejmě, ale to, že mě po okolí předjíždějí různý kurýři s krabicí na zádech na chodníku a navíc jsou neslyšitelní, což je prima, když mám malé děti, co chtějí pobíhat po chodníku a ne jít pořád za ruku, tak to se stává prakticky denně. Ono je to celkem dost problém, protože lidi furt na vše serou. Po chodníku jezdí cyklisti, v parku pobíhaj na volno čoklové, o jejich hovnech a chcaní ani nemluvě... Tady je ještě ke všemu po okolí mraky restaurací a keždej trotl si dneska nechá vozit jídlo domu, místo aby si pro něj došel, nebo se tam najedl... Takže chodce ohrožují hlavně cyklisté a je jedno jestli jsou to "krabicáři", nebo napitý tůristi, co si přijeli do Prahy vylejt hlavu za pár šupů. Kategorií sami pro sebe jsou "športsmani" v cyklodresu nejlépe nějakého pivovaru, či automobilky. Tenhle druh se ale vyskytuje víc na venkově, než na Vinohradech. Ústečák: No, jako chodec se člověk asi možná cítí bezpečněji, ale už to asi neplatí jako uživatel VHD, nebo jako zákazník v nákupáku, či na adventních trzích... Bohužel debata se vyvinula zase směrem, který jsem nezamýšlel. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17446 Registrován: 4-2003 |
Ústečák:To je klasická záležitost úhlu pohledu. V rámci republiky patři ohleduplnost pražských řidičů k těm nejvyšším, v rámci (západní) Evropy je stále poměrně smutná. Ano, takto to je. Mohlo by mne těšit, že pražští řidiči jsou v rámci ČR patrně ti nejohleduplnější. Ale ve srovnání se západní Evropou, kam třeba řadím i Itálii, jejíž nejvýchodnější část je leží na zhruba stejném poledníku jako naše nejvýchodnější obec Hrčava, to opravdu moc dobré není . |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17449 Registrován: 4-2003 |
Tak už se nám kolej u koníka protahuje směrem k Můstku: Jinak vizuálně krom toho, že nad Muzeem je celý prostor křižovatky, kde ještě neleží koleje, vybagrován, osazen betonovými tvarovkami, pryžovými rohožemi a zasypán štěrkem, moc nového není. Očekávám, že v následujících dnech dojde k zahájení montáže zbylé části kolejové konstrukce. Takže koleje v Muzejní oáze budou nejspíš už brzy zapojeny do kolejové sítě . |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 76 Registrován: 10-2017 |
A dnes se u koníka betonovalo: a další obrázky: |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17458 Registrován: 4-2003 |
A včera už se začalo s pokládkou kolejí na zbylé části křižovatky nad Muzeem . |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 18 Registrován: 12-2025 |
Takže až se dodělá křižovatka a zastávky, obnoví se provoz hned a nebude se čekat na otevření s Václavákem? Že jo, že jo? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17459 Registrován: 4-2003 |
Kdyby se chtělo, tak od 1. 7. 2026 je provoz z Vinohradské směr I. P. Pavlova zahájen, protože více než dva měsíce na dokončení křižovatky a zastávek (včetně příslušné části trakčního vedení) je času fakt dostatek . Zatím nám tu podstrkují termín prosinec 2026, ale opravdu netuším, co v daném místě je třeba tak dlouho dělat . |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 10511 Registrován: 2-2006 |
"Takže až se dodělá křižovatka a zastávky, obnoví se provoz hned a nebude se čekat na otevření s Václavákem? Že jo, že jo?" Předpoklad je říjen.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku. Na trolly se nereaguje !!! Káemovi 29.10.2020 konečně vyšla věštba. Halelůjá...
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 19 Registrován: 12-2025 |
Díky za info. |
|
P_v
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3920 Registrován: 5-2002 |
I ten říjen mi připadá moc. Podle tempa bych to viděl na červen a Václavák od toho podzimu. (budou volby ) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17460 Registrován: 4-2003 |
P_v:I ten říjen mi připadá moc. Až příliš, nikoliv moc. Podle tempa bych to viděl na červen a Václavák od toho podzimu. Kolejově by se Václavské náměstí dalo dokončit tak v červenci nejpozději a od podzimu by se po dokončení výstavby výstavby trakčního vedení mohlo jezdit. Jak to nakonec bude vypadat, těžko říci. Ale bylo by daleko lepší, kdyby se tramvajovou trať podařilo zprovoznit do podzimních voleb, protože by bylo vhodné voliče dráždit co nejméně, jinak i Prahu zachvátí Burešovy podržtašky s podporou SPD a Motoristů a nejspíš i s podporou páchnoucího septiku ODS, což pražská ODS plní dokonale . |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17462 Registrován: 4-2003 |
Jakmile jsou položeny další části kolejové konstrukce, je průhled z Muzejní oázy do Vinohradské hned hezčí : |
|
Regpetrs
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1456 Registrován: 2-2007 |
Právě dnes. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17487 Registrován: 4-2003 |
Tak k propojení nově položených kolejí ve Škrétově ukici s tramvajovou sítí chyběl včera večer už jen kousek, ve Vinohradské ulici byly odstraněny koleje a dojde k jejich úpravě do nové polohy: |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1944 Registrován: 3-2004 |
Odhalené inženýrské sítě ve Vinohradské ulici, které bude nutné upravit před výstavbou propojení TT Muzeum |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1945 Registrován: 3-2004 |
Od 6. do 23 června by linka 13 měla být ukončena již v zastávce Italská |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17494 Registrován: 4-2003 |
Včera odpoledne nad Muzeem, když jsem šel z práce na vlak: |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 24 Registrován: 5-2025 |
něco ze soboty |
|
Kejvačka
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3640 Registrován: 10-2004 |
Dnes na Václaváku a u magistrály nad ním:
Dějiny píší vítězové.
Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní. Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17500 Registrován: 4-2003 |
Také jsem byl včera na Václavském náměstí a doplním to, co na fotkách od Kejvačky není a je důležité. První je, že je již kolejové propojení ve Škrétově ulici s tramvajovou sítí téměř hotovo, zbývá to ještě svařit a dát tomu konečnou povrchovou úpravu. To druhé je, že se začíná budovat kolej pro jízdu tramvají ve směru od středu Václavského náměstí do Vinohrad kolem koně, neb překážející východ z metra je již zasypán: |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 285 Registrován: 6-2016 |
... no když vidím napsáno kolej DO VINOHRAD, tak mám dojem, že to psal hotentot...![]() |
|
Smithers
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1101 Registrován: 12-2007 |
Tohle je celkem běžná historická forma. Stačí se podívat na dobové plány. A vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo záměrně. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17509 Registrován: 4-2003 |
honzar:... no když vidím napsáno kolej DO VINOHRAD, tak mám dojem, že to psal hotentot...[crazy] Správně je přitom obojí, ty jeden hotentote . Smithers:Tohle je celkem běžná historická forma. Stačí se podívat na dobové plány. A vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo záměrně. Přesně tak . |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 18565 Registrován: 5-2004 |
Tak DO Vinohrad vidím jako rodilej Pražák 42 let tamo žijící na Novým Městě prvně dnes tady. Vždy a všude zaznělo na Vinohrady. Čímž neříkám že to někdy někde někdo nepoužil - znal jsem kdysi jako dítko starší babču co říkala pojedeme elektrikou... Trošku to připomíná jako DO ![]() . |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 18566 Registrován: 5-2004 |
Jinak jsem zase po roce byl v centru kolem Muzea a za rok se změnilo to, že už se nedá ani projít Škrétovou od Tyláku na hlavák ani pěšky. Vše ostatní je za stejným plotem jako před rokem (a nejspíš bude i za rok). |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17510 Registrován: 4-2003 |
Petr vlček:Čímž neříkám že to někdy někde někdo nepoužil - znal jsem kdysi jako dítko starší babču co říkala pojedeme elektrikou... Elektrika se jako název pro tramvaje používala kdysi naprosto běžně, protože provozovatelem byly Elektrické dráhy hlavního města Prahy (do roku 1942) a ještě dříve Elektrické podniky královského hlavního města Prahy. Třeba moje babička název elektrika pro tramvaje elektrika používala až do své smrti v roce 2004. Jinak jsem zase po roce byl v centru kolem Muzea a za rok se změnilo to, že už se nedá ani projít Škrétovou od Tyláku na hlavák ani pěšky. Vše ostatní je za stejným plotem jako před rokem (a nejspíš bude i za rok). DBL STZH . |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 18570 Registrován: 5-2004 |
No to DBL mělo něco do sebe když stavba metra trvala +- stejně dlouho co do záborů jako obnova tramvajový tratě. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2703 Registrován: 12-2007 |
To moje taky. A když bylo třeba jet někam autobusem, tak buď státním (ČSAD) nabo městským (DP). Že v Brně říkají tramvajím šalina, je všeobecně známo. Překvapilo mne však v Ostravě, když místní říkali "Pojedeme lokalku" a pak nastupovali do docela obyčejné tramvaje. Ještě zpět k elektrice. Určitě znáte dětské rozpočítavadlo: "En ten týky, dva špalíky, čert vyletěl z elektriky, bez klobouku, bos, natloukl si nos..." Přiznejte se. Kolik z vás stálo u elektrické zásuvky a dumalo jak od tamtud může ten čert vyskočit. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17511 Registrován: 4-2003 |
5735:Přiznejte se. Kolik z vás stálo u elektrické zásuvky a dumalo jak od tamtud může ten čert vyskočit. Vzhledem k tomu, že jsem měl dětskou knížku, kde bylo pod tímto rozpočítávadlem nakresleno, že čert opravdu vypadává z tramvaje, tak jsem ho u elektrické zásuvky nečekal . Jen mne bylo divné, proč se říká tramvaji elektrika, na to u nás nikdo neuměl odpovědět. Holt tramvaje u nás nikoho moc nezajímaly jinak než jako dopravní prostředek . |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17512 Registrován: 4-2003 |
5735:Překvapilo mne však v Ostravě, když místní říkali "Pojedeme lokalku" a pak nastupovali do docela obyčejné tramvaje. Prostě tam měli původně místní dráhu, která se později transformovala do tramvajové trati, ale málokdo by to takto dokázal vysvětlit. |
|
hradla
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 58 Registrován: 4-2025 |
Elektrika - Spíše než podle názvu provozovatele se tak říkalo podle dobového označení tohoto typu dráhy - elektrická dráha, přestože příhodnější by bylo pouliční dráha. Elektrická dráha je také železnice do Bechyně... Název elektrická dráha byl ve své době (i v období po 2. válce) považován jako spisovnější než označení tramvaj. Předtím, než se na zastávkových označnících objevil symbol tramvaje, tak tam byl nápis "Zastávka el. dráhy". Snad poslední takový označník byl na již neexistující výstupní zastávce (zastávkách) na konečné v Braníku do konce 80. let před přestavbou komunikací směr Modřany. Elektrika také měla svůj zkomolený název "eletrika". K autobusům - městské byly "červené", ČSAD (meziměsto) byly "modré". Městské autobusy také v některých městech byly "mandelinky". Ve Vítkovicích, pokud to píšu správně, se také chodilo na "komárka", spojitost s parním motorovým vozem Komarek. |
|
Paul2no
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3877 Registrován: 11-2009 |
Přiznejte se. Kolik z vás stálo u elektrické zásuvky a dumalo jak od tamtud může ten čert vyskočit. Já dumal. Ale já pocházím z města kde tramvaje nejsou a nikdy nebyly. A bohužel ani trolejbusy nakonec nedopadly (Třebíč). |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17513 Registrován: 4-2003 |
Vinohradská hlásí napojeno : |
|
Regpetrs
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1502 Registrován: 2-2007 |
Babička s dědou taky jezdili elektrikou a sám to někdy z nostalgie použiji. A Slováci majú električky a Maďaři villámos. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 18576 Registrován: 5-2004 |
"K autobusům - městské byly "červené", ČSAD (meziměsto) byly "modré" Ještě nějak v šedesátkách pamatuju ČSAD šedé. Vilámos - to kamarád v Miškolci kdys blbě přečet na jízdence a divil se že Maďaři říkají tramvaji vylágroš. Že to tak asi bude jsme konstatovali když se ta bloubovka za neuvěřitelnýho drnčení, skřípání, klepání a kvílení rozjela ![]() |
|
Petr_k
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 14603 Registrován: 4-2003 |
K autobusům - městské byly "červené", ČSAD (meziměsto) byly "modré". Městské autobusy také v některých městech byly "mandelinky". Modré byly linka, červené mandelinka, obojí pod ČSAD. Celkem hodně zažité to bylo např. v Sokolově A hodně časté je označení MHD jako "poulička". Největší pí***iny na světě nepocházejí z konspirace, ale z do nebe volající pitomosti aktérů. (Jan Šatava) |