Diskuse » Tramvaje a metro » Tramvaje v Ostravě » Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 10. 2. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 10. 2. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Středa, 29. ledna 2020 - 16:46:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1850
Registrován: 2-2017
Pro zmateného by mohla být nejlevnější a nejjednodušší varianta pěší chůze. Pokud by obě cesty MHD měl do 10 minut, tak to budou maximálně tři kilometry, ale spíš tak dva a půl, což do 30 minut určitě zajde, takže ušetří, nebude muset použít BPK a ještě udělá i něco pro své zdraví. Myslím si, že OHL to tu vystihl dost přesně, když dal za příklad permanentky na lyže.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
smogjakcyp
Středa, 29. ledna 2020 - 17:30:37  
Neregistrovaný host
os98, v ostravském smogu něco pro své zdraví chůzí po městě? Moc vtipné.
Jenki
Středa, 29. ledna 2020 - 18:29:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5551
Registrován: 5-2002
Drazí diskutující, uvědomte si prosím, že žijeme v určité "sociální bublině", takže dotazy na téma "jak to funguje s jízdenkama v Ostravě" nám můžou přijít naprosto dementní, ale je to dáno naším úhlem pohledu. Napište nějaký dotaz typu "sekají se mi Windows" na nějaké ajťácké fórum, a budete za debily pro změnu vy.

Nicméně si neodpustím pár rýpnutí do KODISu a DPO (oni si to holt občas zaslouží) :

- automat co nevrací zpět... to je jako nějaký vtip? Když to umí každý automat stejného výrobce, kterých je po železničních zastávkách v Německu rozeseto asi milión? A v Ostravě to nejde???
- jak si mám "vyrobit" 24h jízdenku pomocí ODISky? A kde se vlastně dozvím, že když s ní budu pípat celý den tak projezdím klidně 500, na rozdíl od BPK? Teda kromě této diskuze. Tahle dvoukolejnost DPO - ODIS mi pije krev, jakožto obyvatel suburbanu ODISku docela využívám (je to levnější než jízdné ČD, a navíc zvýhodněný přestup), ale když vím, že budu jezdit celý den, tak po výstupu z vlaku ODISku zabalit do alobalu a vytáhnout MasterCard... není to náhodou poněkud debilní?
- to pípání při každém nástupu je taky dementní. Párkrát jsem takhle jezdil a zpětně si uvědomil, že tak ve 20 - 30% případů jsem na pípnutí zapomněl. Pro revizory učiněný ráj. Ne, příště ať na moje peníze DPO zapomene. Tankuju papír, buďto ve Svinově u kasy ČD, nebo v Děhylově v autobuse linky 75. Až bude v DPO označovači volba "vyber si co chceš, zaplať a táhni" tak změním názor.
- jako jo, v Londýně jsem taky pípal furt, ale tam zapomenout nejde, protože turnikety a nástup předními dveřmi...
- jako jo, ve Vilniusu, Kaunasu nebo v Tallinnu mají taky kartu a nástup všemi dveřmi, ale když chci 24h (nebo třeba 72h nebo 30 dní) tak si to koupím v budce před nádražím, nebo klidně v sámošce nebo v trafice mi to nahrají, aktivuju přiložením 1x a zbytek zaplacené doby karta spinká v kapse, neprovádím onanii při každém nástupu. Jo a karta je k mání taky úplně kdekoliv, i ve stánku se zeleninou, stojí srandovní 2€. Žádné opičárny s fotkou a registrací a objednávkou.
- nebo jako v Seattle nebo v San Franciscu, kup si kartu za $5, samozřejmě anonymní, nahraj si na ni co chceš, třeba kredit nebo celodenní jízdné na vybrané datum, nebo předplatné od kdy chceš, zaplať kartou nebo cash, vrátíme ti zpátky do posledního centu, a když letíš zpátky domů tak ji do stejného automatu hoď a vysypeme ti tvých $5 na ruku zpátky (nebo si ji nech na památku jako já).
- a když už máme ty NFC čipy v kusu papíru (jejichž cena je při velkoodběru kolem 1Kč/kus bez potisku, s barvičkama a chujovinama o pár haléřů víc, si to vygooglete) tak na nich jde prodávat 1 jízda, 10 jízd, denní, týdenní... fakt, v Moskvě to umí, nekecám. A funguje to i v tamních dosti divokých podmínkách.

Ale ten ostravský systém je takový... nedotažený. Hlavně rychle, být nejlepší, být v médiích, být "in", ale realita už tak růžová není.

Jenže koho to zajímá. Nějací cestující, nebo otravní šotouši... nezájem.
Středa, 29. ledna 2020 - 19:14:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 168
Registrován: 5-2018
Ohl: byla v tom nadsázka, ale proc hned blbost? Vážně to je v Ostravě stejné jako v Praze ci Brně?

A zbytek viz. co píše Jenki, využíval jsem 24hodinovou pravidelně a minimálně z mého pohledu jde o zhoršení. Vyuctovava se ve 3:00 a hlavně se musí pořád přikládat, coz je velmi nepraktické oproti tomu když se jednou cvakne papírová, da do peněženky a cestuje. Mmch, nenastupuji tyto jizdy vzdy na nádraží nebo u DPO na Karoline.

Pro zajímavost, jeden asistent přepravy mi tvrdil, ze když nejsem místní, určitě by na mě revizori byli hodní, pokud bych nahodou zapomněl přiložit. Působí to.divně.
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 10:51:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10848
Registrován: 12-2009
Co je v Ostravě v MHD jiné než v Brně a Praze, že tam máte strach vytáhnout kartu?

Pípání- Asi se pípá kvůli toho, aby to bylo stejné s platební kartou, s kterou se případně dá propípat k "celodence".

v ostravském smogu něco pro své zdraví chůzí po městě?
Člověk by neměl být zblblý medijními klišé s fotkami mlhy ,která se ráda tvoří kolem Odry a Ostravice. A raději sledovat ISKO.
Stále zmatený
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 11:38:20  
Neregistrovaný host
Vážení, děkuji všem (smad s výjimkou podrážděného Mayga - každý někdy nemá svůj den) za odpovědi a nápady.
Asi opravdu využiju příjezd auta až do centra, to dvouhodinové bezplatné parkování v Nové Karolíně by mi mělo stačit - a pokud ne, tak si nějak poradím či se doptám.
Jo, karou už jsem někdy platil - třeba v Lidlu nebo Globusu - ale přikládám kartu a vidím kolik a za co platím a pokladní mi hned vyjede doklad, který v případě nesrovnalosti okamžitě můžu reklamovat. Oproti tomu na místě nereklamovatelná platba kartou v tramvaji, která se cenově mění podle toho, jestli si vzpomenu nebo nevzpomenu pípnout při výstupu je velmi nekomfortní. V okamžiku prvního či druhého pípnutí na tom pípátoru nevidím kolik platím? To je ovšem na hraně zákona o cenách i zákona o ochraně spotřebitele.
Při výstupu budu sledovat hlavně to, jestli poznávám budovy v okolí, zda jsem jako neznalec u cíle a hrozí, že nestihnu lovit kartu z portmonky, odpípnout, schovat kartu a vystoupit.
Z toho, co jsem si zde i jinde přečetl o vašem pro laika nejednoznačném, venkovanovi obtížně pochopitelném a předraženém (SMS jízdenka - to je snad dražší než v Praze, proč?) tarifu, tak nabývám přesvědčení, že se bez vaší městské dopravy obejdu a ona beze mně také. Hořce dodávám, že vyspělost civilizované společnosti se poměřuje právě podle přívětivosti a přitažlivosti systému pro nerutinéry.

A ještě info pro Libchu: Ne, na jednání sociální demokracie opravdu nepojedu. Pozvracet se dokážu i při zábavnějších okolnostech.
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 12:29:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 792
Registrován: 8-2009
os98:
"Pro zmateného by mohla být nejlevnější a nejjednodušší varianta pěší chůze. Pokud by obě cesty MHD měl do 10 minut, tak to budou maximálně tři kilometry, ale spíš tak dva a půl, což do 30 minut určitě zajde, takže ušetří, nebude muset použít BPK a ještě udělá i něco pro své zdraví. Myslím si, že OHL to tu vystihl dost přesně, když dal za příklad permanentky na lyže."

Ano, např. úsek Josefa Kotase - Dolní Vítkovice je dlouhý 5 km a trvá 10 (9) minut. To je moc fajn na procházku.
Pako
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 13:06:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2342
Registrován: 6-2002
Dobré odpoledne.

@Stále zmatený: Pokud se nepletu, tou bezkontaktní kartou se pouze registrujete do systému DPO. Srážka za jízdné se prování off-line v rámci zúčtovacího cyklu a systém nejprve vyhodnotí, kolik jste toho a jak projel, pak až přiřadí cenu. Přičemž se snaží docílit pro Vás jako cestujícího co nejnižší ceny, tzn. porovnáním např. dvou po sobě následujících jízd může dojít k tomu, že za obě zaplatíte jako za jednu jízdu s přestupem. A teprve po výpočtu koncové ceny pak dojde k inkasu z banky. Takže není to totéž, jako když v Penny Marketu platíte u pokladny přes terminál, protože tam přes karetní centrum už jde k blokaci konkrétní částka za nákup.


Jinak bez urážky... Bezkontaktně umí platit i můj 78letý otec a 72letá matka.

A bez urážky... Na Karolině musíte u vjezdového štaflu se závorou zmáčknout tlačítko pro výdej parkovacího lístku. Při výjezdu pak vsunout lísteček do výjezdového štaflu, i když to stihnete do 120 minut, takže zdarma. Bacha - zase je to informační systém a zákazník zase musí něco udělat, aby zvedl závoru... Aby Vás to zbytečně nevyděsilo nebo neodradilo... :-(

Hezký den.
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 13:14:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1851
Registrován: 2-2017
4everman: Vycházel jsem z průměrné rychlosti, jakou jezdí MHD v Ostravě, což by mělo být 16 - 20 km/h. Samozřejmě vím, že je tu pár linek, které jezdí rychleji (např. 73). A jinak 5 km je pro mě na 40 - 50 minut, takže bych se klidně prošel.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 16:36:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2148
Registrován: 10-2005
1411 má CVR. Asi poprvé v její Ostravské historii. Ještě v úterý jezdila zlatá.
Punk's not dead! blesk happy
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 20:45:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8030
Registrován: 2-2006
Poškozuje konec papírových jízdenek cestující v Ostravě? Zjistí to inspekce
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 23:51:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1852
Registrován: 2-2017
Článek jsem si přečetl a řekl bych, že pán, co si stěžoval u ČOI, nemá s jednou věcí pravdu. Říká, že neproježděná částka navíc za 180 dní propadne, protože kreditní karta má omezenou platnost. S tím bych nesouhlasil. Ve zpravodaji DPO 6/2019 se píše toto: Platnost karty je 180 dní od první operace/od nákupu. Po expiraci lze kredit převést na jinou Kreditní jízdenku (na prodejně, v automatu). Takže po 180 dnech je karta sice neplatná, ale o peníze cestující nepřijde. Snad si to uvědomí i ČOI.

(Příspěvek byl editován uživatelem os98.)
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Pátek, 31. ledna 2020 - 06:32:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8364
Registrován: 2-2006
Jakože expiruje ten prakticky nezničitelnej nosič ? To má jakej důvod ? Očekával bych platnost tak od 3 let výš...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!!
pm81
Pátek, 31. ledna 2020 - 09:20:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 124
Registrován: 5-2019
Ano, platnost kreditu na kreditové jízdence je 180 dní. Více v článku.
Pátek, 31. ledna 2020 - 10:19:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 876
Registrován: 3-2013
Hm, tak já jsem minulý rok v Zagerebu kupoval vícedenní jízdenku. Vytáhl jsem kartu, koupenou tamtéž v roce 2016, a bez problémů mi na ni jízdenku nahráli.
Jen jsem zkoušel,zda ušetřím 10 kun - a vyšlo to.
Pátek, 31. ledna 2020 - 12:08:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 79
Registrován: 2-2018
A převede to na ten novej nosič zadarmo? Nebo si zase budu muset koupit za 100,-, takže při nějakém svátečním ježdění nejen, že nevyužiju něco z toho neproježděného kreditu, ale ještě ten nevyužitej kredit navýším?
Pátek, 31. ledna 2020 - 13:07:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 95
Registrován: 8-2019
Na automatu je moznost prevodu penez a nemusi clovek muze prevest libovolnou castku.
Pátek, 31. ledna 2020 - 13:11:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1547
Registrován: 11-2005
To je mi novinka, že narozdíl od BPK se při použití ODISky neaplikuje zastropování cenou celodenní jízdenky. To musel vymyslet nějakej mamlas [crazy]

Zvědavý dotaz: ať už používám BPK, nebo ODISku, jakým způsobem se dá zjistit a sledovat, kolik mi strhává, kde a zač, případně kolik minut zbývá z přestupní třičtvrtěhodinky, a tak?

Dále by mě zajímalo, jestli revizor bude považovat za černou jízdu, když zapomenu na check-in, a to v situaci, kdy na něm nezáleží naúčtovaná cena (třeba když už se aplikuje celodenní jízdné).

A nakonec, to samé v případě, kdy omylem udělám redundantní check-out...?
Pátek, 31. ledna 2020 - 13:31:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 957
Registrován: 12-2007
U ODISky lze jednoduše zjistit platnost jízdenky na terminálu ve vozidle ("Další možnosti - Info o kartě"). Tam se ukáže do kdy platí jízdenka, kolik je ještě v peněžence atd.
U bankovní karty nevím, to jsem nezkoušel.

Nepochopil jsem, proč je nutné pípat při každém nástupu do vozidla, když si na kartu koupím celodenní jízdenku. Napadá mě, že je to statistické zjišťování pohybu náhodných cestujících.

Nicméně check-in je nutné provést při každém nástupu do vozidla, jinak se jedná o jízdu na černo. Takové jsou podmínky.
Jenki
Pátek, 31. ledna 2020 - 16:04:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5552
Registrován: 5-2002
Marťas_u:
"Nepochopil jsem, proč je nutné pípat při každém nástupu do vozidla, když si na kartu koupím celodenní jízdenku."

Protože nic takového koupit nejde - dá se koupit jen papírek s přednabitým kreditem, ale jakým způsobem se ten kredit projezdí, to je dáno až tím soustavným, otravným a k zapomenutí náchylným pípáním.
Pátek, 31. ledna 2020 - 16:29:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2149
Registrován: 10-2005
Dnes jezdí po obrovské době 1301 a 301. Určitě 301 jezdí, teď mi došlo, že si nejsem jistý co jí tahá.
Punk's not dead! blesk happy
Pátek, 31. ledna 2020 - 16:42:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2639
Registrován: 11-2004
ad Ross: dle map je na lince 9 vůz 1316, tak možná on, chtělo by to zjistit.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


Pátek, 31. ledna 2020 - 16:48:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 112
Registrován: 7-2018
Ano, opravdu je to souprava 1316+301.
Pátek, 31. ledna 2020 - 18:42:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4947
Registrován: 5-2002
Jenki:
"Marťas_u:
"Nepochopil jsem, proč je nutné pípat při každém nástupu do vozidla, když si na kartu koupím celodenní jízdenku."

Protože nic takového koupit nejde - dá se koupit jen papírek s přednabitým kreditem, ale jakým způsobem se ten kredit projezdí, to je dáno až tím soustavným, otravným a k zapomenutí náchylným pípáním."

A když teprve budu mít spolucetujícího [zadnice] . Ale někdo tady psal, že papírová celodenní pro Ostravu půjde koupit na pokladnách ČD a snad i u průvodčích, takže jasná volba.
Pátek, 31. ledna 2020 - 19:03:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1853
Registrován: 2-2017
Spolucestující bude muset mít kreditní jízdenku a pípat při každém nástupu. Asi se nepočítá, že by se dva lidé spolu vozili celý den a zatímco jeden to měl jako celodenní jízdenku za 100 Kč, tak druhý x 45minutových jízdenek po 24 Kč.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Pako
Pátek, 31. ledna 2020 - 21:58:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2343
Registrován: 6-2002
Dobrý večer.

Co tvoří majoritní část příjmu DPO: Síťovky různého druhu ve formě ODIS. ODIS jsou i žáci, důchodci a další slevy. Plus další příjem reprezentují příležitostní cestující platící formou bezkontaktní karty.

K tomu pro formální pokrytí další formy platby... Nová karta... Kolik procent tržeb pokryje? Minimum. Každopádně má dvě výhody:
- je to formální možnost pro všechny ostatní, co nepoužívají ODIS + bezkontaktní kartu, takže zákonné úpravy o rovnosti příležitostí jsou v cajku,
- je to možnost odstranit duální, nákladově dost neefektivní odbavovací systém pro papírovky, který musel být alespoň jednou jednotkou přítomen v každém vozidle.

Pánové, promiňte... Pokud v jednom měsíci je podíl jednorázových cestujících typu "jedu na služebku do Ostravy" řekněme 1000 lidí, kde 500 je schopno pípnout bankovní kartou a 500 potřebuje papírovku, pak měsíční ztráta tržeb při 2 jízdenkách po 16 CZK je to 500 x 2 x 16 CZK = 16000 CZK měsíčně. Ročně je to 192000 CZK. Je úspora nákladů za paralelní odbavovací systém plus tisk jízdenek plus náklady na distribuci vyšší? Podle mě ano.

Takže ztráta vyplývající z těchto cestujících bude asi pro DPO marginální.

Přeprava cestujícího je podmíněna naplněním smluvních přepravích podmínek, v každém vozidle vyvěšeno. Neexistuje ústavou zaručné právo být přepraven. Je pouze právo být přepraven poté, co splní cestující smluvní přepravní podmínky definované dopravcem.

Dotaz: Když budu mít 16 CZK v podobě mincí v ruce, mohu si zakoupit jednu jízdu šleprem na sjezdovce na Bílé? Předpokládám, že u toho okýnka dole u hotelu Bauer si zase jen koupím permanentku, ať už na časovou definici, nebo na počet pípnutí na terminálu. Ale opravdu si mohu koupit jen tu jednu jednotlivou jízdu bez plastové kartičky...? Ne. A jaký je rozdíl mezi lyžařským šleprem a tramvají?

Hezký večer.
Pako
Pátek, 31. ledna 2020 - 22:15:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2344
Registrován: 6-2002
Dobrý večer.

A k té případné změně tramvajového linkového vedení v Ostravě...

Doporučuji počkat na vyjádření dopravce, zde DPO.. Vše ostatní jsou jen hloupé spekulace. Co není schváleno, to může být 100x jinak.

Za sebe jako příležitostného, zejména víkendového cestujícího...

Pro mě je stávající schéma tram linek i interval 10 min celodenně během pracovních dnů pro většinu linek naprosto v pohodě. Přijdu na zastávku a v podstatě vždy něco jede.

Prosím, neměnit!!!!!!!!!!!!!!!

Víkendy jsou na tom hůře, ale kde není poptávka, není nabídka. Ale zase, je zde nějaká možnost rozumných přestupů.

Pokud DPO chce o fous posílit tramvajový provoz, za sebe bych pouze doporučil:
- neměnit nic na stávající filosofii, pouze
- prodloužit provoz linky d-9 s vozy Stadler na pozdějí ukočení ranní špičky a dřívější zahájení a pozdější ukončení odpolední špičky (dle možností zaplatit řidiče).

Jsem mile překvapen naplněním d-11 v relaci Karolina-Muglinovská skoro v jakoukoliv denní dobu.
Také d-6 a d-9 jezdí po Důl Jindřich docela naplněné. Navíc d-6 získala oblibu vůči d-2 tím, že jede do Výškovic rychleji.

Zaměřmě raději veškeré úsilí na prodloužení tram tratě ke Globu v Porubě...

Díky. Hezký večer.
xyzž
Pátek, 31. ledna 2020 - 22:58:13  
Neregistrovaný host
Neco málo z té 1411
3n1g4aue
Sobota, 01. února 2020 - 18:15:48  
Neregistrovaný host
Jak dlouho už stojí 1252?
Sobota, 01. února 2020 - 18:50:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1854
Registrován: 2-2017
Skoro dva roky.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
martinek1
Sobota, 01. února 2020 - 19:26:19  
Neregistrovaný host
Seznam autobusů říká 24.4.2019
Pako
Sobota, 01. února 2020 - 19:34:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2345
Registrován: 6-2002
Dobrý večer. Sedím v práci, po Nádražní jede DinnoPark K2 s nápisem Klub přátel MHD... Hezkýýýý... [lol]
Sobota, 01. února 2020 - 19:47:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1855
Registrován: 2-2017
martinek1: Seznam autobusů si může říkat, co chce. Tramvaj naposledy vyjela s cestujícími před necelými dvěma roky. V sobotu 3. listopadu 2018 jsem byl na exkurzi ve Vozovně Poruba a již tehdy byla ta tramvaj trochu rozebrána.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
dikoplos563
Sobota, 01. února 2020 - 20:02:54  
Neregistrovaný host
Pokud se najde nějaká výzbroj může ještě vyjet?
Jenki
Neděle, 02. února 2020 - 07:59:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5553
Registrován: 5-2002
dikoplos563:
"Pokud se najde nějaká výzbroj může ještě vyjet?
"
Může. Ale najít nebo dovyrobit kompletní stejnou sadu elektroniky jako má 1257-9 není úplně snadné.
T3
Neděle, 02. února 2020 - 11:08:50  
Neregistrovaný host
Krátké video s KT8D5R.N1 1500

KT8D5R.N1
samuel..bystron
Neděle, 02. února 2020 - 12:54:20  
Neregistrovaný host
Tak mohli by vzít výzbroj 1253 a dát ji 1252 a 1253 by už mohli použít na ND

Když už jsme u té 1253, jak to s ní vypadá?

Teď nejezdí: 1252, 1253, 1254, 1257
LIPNÍK
Neděle, 02. února 2020 - 15:31:03  
Neregistrovaný host
Dobrý den. Prosím o radu, jde o mou tetu, která do Ostravy přijede na jeden den, má 68 let. Jelikož, už nejsou papírové jízdenky a platební kartu nemá. Jde o cestu Hlavní nádraží-Křižíková-Hřbitov Hlučín-Březiny a zpět. Tak si musí koupit SMS celodenní jízdenku, nebo v automatu (pokud bude funkční) [crazy]? Děkuji
Neděle, 02. února 2020 - 16:08:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 98
Registrován: 8-2019
Vzhledem k okolnostem jsou 2 moznosti:
1) Koupit v automatu kreditni jizdenku za 100 Kc, pricemz az prijede priste, muze zbyvajici kredit pouzit znovu (pouze spoje DPO!)
2) Koupit celodenni jizdenku na pokladne CD za 100 Kc, nemusi pipat, ale ve vysledku to bude drazsi.
Pondělí, 03. února 2020 - 10:23:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 169
Registrován: 5-2018
Není lepší sms jízdenka na 70minut?
Pondělí, 03. února 2020 - 10:53:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5076
Registrován: 7-2003
Hmm a nemaj tak náhodou 1252 a 1253 rozdílný výzbroje ? Elin a Euopulse se asi trošku liší ..
8bity vseho sveta spojte se .
zmateně ostražitý
Pondělí, 03. února 2020 - 11:00:33  
Neregistrovaný host
Ad Lipník
No, nejste v tom sám. Mám stejný problém - v mém případě jsem na MHD zapomněl (ostatně i někteří zde /Pako?/ konstatují, že má jednorázová cesta do Ostravy není pro Dopravní podnik žádné terno) a návštěvu Ostravy zvládnu autem. Odvezde tetu také autem, bude to pro ni dobré a od Vás slušné.
Jak se ukazuje, tak tato revoluční změna placení jízdného už zajímá i Obchodní inspekci. Uvidíme, co z toho vyleze.

Ad Pako:
"... bezkontaktní kartou se pouze registrujete do systému DPO. Srážka za jízdné se prování off-line v rámci zúčtovacího cyklu a systém ... pak až přiřadí cenu ...
... Na Karolině musíte u vjezdového štaflu se závorou zmáčknout tlačítko pro výdej parkovacího lístku. Při výjezdu pak vsunout lísteček do výjezdového štaflu, i když to stihnete do 120 minut, takže zdarma. Bacha - zase je to informační systém a zákazník zase musí něco udělat, aby zvedl závoru... Aby Vás to zbytečně nevyděsilo nebo neodradilo..."

Pako, vyhmátl jste podstatu věci. V městské dopravě se mou bankovní kartou k čemusi hlásím a pak se mi samo něco nějak strhne. Nemám garanci, co a kdy mi bude odečteno. Ano, ceník existuje a je platný. Ale pokud udělám nějakou chybu, tak se už zpětně žádné reklamace nedoberu. Viz to, co psal Jenki, i když v opačném gardu - nepípl si vůbec a jel na černo. Jistě jeho chyba, ale tento odlidštěný systém chce, abychom se chovali jak roboti, není zde žádná pojistka varující cestujícího před chybou.
V Lidlu nebo v podzemním parkovišti, když už platím kartou, tak si odpípnu cenu, která svítí na displeji a je pravdivá - a ještě mi hned vyjede doklad do účetnictví i pro případnou reklamaci.

Takže, jak říkáte, "bez urážky", zde je jádro pudla. K cestujícímu by (naivně předpokládám) měl dopravce přistupovat jako k člověku a ne jako ke kyborgovi (snad jsem si to vygooglil dobře).
Pondělí, 03. února 2020 - 11:24:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2640
Registrován: 11-2004
ad anonym: pozor na vyúčtování elektřiny, taktéž bývá zvykem platit až poté co se provádí odběr po nějaké časové období. Zapomenutá rozsvícená žárovka ve sklepě se také nepřijde zeptat zde je vše po měsíci v pořádku.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


Pondělí, 03. února 2020 - 12:53:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 69
Registrován: 4-2012
Pro mě je OVA systém placení pomocí platební karty oproti papírovým jídenkám rozhodně plus.
Už roky jezdím do Ostravy pracovně několikrát měsíčně.
Teď už nemusím před každou konkrétní jízdou nutně řešit kam po vystoupení z vlaku zrovna jedu, jestli potřebuji takovou, nebo jinou jízdenku. Hlavně nemusím řešit jestli jak se budu vracet a tedy si rovnou kupovat jízdenku i na zpátek, protože sem tam mě buď kolegové, nebo zákazník na nádraží přiblíží autem, když má tím směrem cestu.
Už se mi také několikrát stalo, že jsme stáli v koloně aut na Opavské a hrozilo, že mi ujede vlak a mohl jsem operativně přeskočit na právě přijíždějící tramvaj a v pohodě to stihnout.
Pípnu kartou a když uvidím potvrzující hlášku tak vím, že můžu být v klidu. V tu chvíli kdy mi hrozí propadnutí jízdenky na vlak za násobně jinou cenu neřeším jestli mě to bude stát náhodou o 50kč víc.

Ano, stalo se mi že jsem si při párkrát výstupu zapomenul odpípnout, ale těch pár korun o kterých jsem tím kvůli své roztržitosti přišel mi rozhodně žíly neutrhlo.
Papírové jízdenky, které se mi různě hromadily v peněžence (ve všelijakém stupni rozkladu) klidně oželím. Mělo to sice i své výhody, ale je jasné že provozovat paralelně tolik systémů je nesmysl a první na řady jdou vždy ty starší systémy co jsou náročné na hardware.
Dolfa
Úterý, 04. února 2020 - 09:04:27  
Neregistrovaný host
Klíšťovka 1411 - jenom ten polep plent středního podvozku trochu chybí....[crazy]
Úterý, 04. února 2020 - 09:20:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 364
Registrován: 7-2014
Tak já vám nevím...na jedné straně systém, který od uživatele chce, aby pouze přiložil kartu při nástupu a hlídá jak cenu (účtuje co nejvýhodněji) a ještě hlídá denní strop....a na druhé papirovka...kde je potřeba předem si rozmyslet kam jedu jakou jízdenku si koupit...hlídat časovou platnost počítat, kombinovat...co z toho je jednodušší a méně náročné na vstupní info?

Na druhou stranu, z věcí co tu zazněly souhlasím s tím, že by za a) měla být možnost v nových automatech koupit 24hod jízdenku na kartě stylem "koupím, pipnu v prvním spoji a hotovo", b) nejen platební karta, ale i EP na ODISce by měl být zastropovan maximální možnou částkou za den a c) při pípání platebkou by se na displeji kromě napisu "nastup" a "výstup" mohla zobrazovat i cena, tak jako to je u EP....byli by pak pánové spokojeni?
Úterý, 04. února 2020 - 11:51:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 958
Registrován: 12-2007
Myslím, že problém rozdílu mezi ODISkou a bankovní kartou je ten, že s ODISkou se dělají veškeré transakce offline a ukládají se přímo na kartu. Tedy na kartě je uloženo kolik mám peněz, mám-li označenou jízdenku a kdy, příp. mám-li dokoupené jízdenky pro spolucestující (jaké a kolik).
Kdežto zpracování transakcí s bankovní kartou se děje někde na serveru, který shromažďuje celý den data o nástupech-výstupech a pak je v jednu chvíli (ve tři ráno) vyhodnotí a vypočte celkovou cenu jízdenky.

Pokud by se mělo jízdné z ODISky zastropovat, pak by musel být offline systém udělaný jinak. Mimo jiné by musel vést na kartě záznamy kolik peněz se již tento den utratilo, což by znamenalo další nároky na paměť v kartě - a ta není nekonečná. (Nesmíme zapomenout na rezervu paměti pro služby jako IN karta a další rezervy)
Nebo zrušit zpracování offline a používat ODISky pouze jako identifikátor a zpracování by prováděl server opět v jednu chvíli nad ránem. Jenže to znamená nové datové centrum, které je cenově úplně jinde. Myslím si tedy, že bude vhodnější časem ODISky zrušit, příp. zrušit elektronickou peněženku na nich a ponechat je jen jako univerzální nosiče dlouhodých jízdenek, IN karet a dalších služeb spojených s dopravou.
Už teď je možné u DPO nahrát dlouhodobou jízdenku na platební kartu, je otázkou času, kdy to umožní další dopravci.
mlkr4
Úterý, 04. února 2020 - 14:26:20  
Neregistrovaný host
Ja uz fakt nevim o co Vam jde, krome toho si porad na neco stezovat ve ceskotypickem stylu "jako kazda zmena je to samozrejme k horsimu"
- *Kazdy* si muze poridit predplacenou anonymni platebni kartu, ze ktere muze nakupovat jizdne. Pokud vam jde o bezpecnost/anonymitu/o kyho dasa vam vubec jde
- ano, uctovani jizdneho ve tri rano muze byt v urcitych situacich nevyhodne. Kazdy system ma totiz sve specificke situace, ve kterych je nevyhodny. I toto se da ze strany DPO vyresit a staci jen opozdeni vyuctovani o 48h.
- Ano, nevidite finalni castku kterou platite. Stejne jako pri kazde offline platbe, kde se muze strhnuta a uctovana castka lisit, jako treba pri internetove platbe za vazene zbozi. To vazne chcete aby vam system zablokoval maximalni cenu denni jizdenky a nasledne po vyuctovani vracel preplatek? Protoze pokud vam vezme vic nebo dojde ze strany obchodnika k nejakemu podvodu, tak mate dve bariery pred skodou:
1) pevny limit na celkovou denni/tydeni castku platby
2) *kazda* transakce se da rozporovat primo s bankou
a pripadne) Chybne zauctovana transakce se da resit s DPO stejne jako treba situace kdy vam jizdenkovy automat sezere padesat korun a nic nevyda (coz se mi delo nekolikrat rocne narozdil od reklamace jizdneho z karty, to jsem jeste reklamovat nemusel)
- Danovy doklad za jizdne k proplaceni sluzebni cesty se da SAMOZREJME stahnout z clearingoveho centra, ci jak se to jmenuje, staci se jen zaregistrovat a spojit kartu se svym uctem. Pokud vase mzdovka v praci neumi zpracovat uctenku v .pdf tak bych si radsi smahem hledal novou praci.
A propos me v *kazde* firme ve ktere jsem pracoval stacil na proplaceni drobnych nakladu screenshot transkace z bankovnictvi. A ano, uznavam, jednou jsem musel napsat i cestne prohlaseni bo jsem ztratil srajtofli se vsemi uctenkami.
- Argument, ze co kdyz si zapomenu kartu doma, tak se nikam nedostanu, je uplne stejne aktualni jako co kdyz si zapomenu doma penezenku, tak se nikam nedostanu. Proste to ze se se zapomenutou kartou svezete tak akorat peskobusem neni problem vasi karty.
- Mit moznost koupit si 24h jizdenku predem je vyborny napad a myslim ze pokud to tak chcete, tak byste to meli navrhnout DPO. Pridal bych k tomu mozna jeste 48h a 96h
- To ze EP a ODISce nepocita nejvyhodnejsi jizdu je donebevolajici ostuda.

Moc se omlouvam za tenhle vylev, na K-report chodim ocumovat uz radu let ale cist jakou mentalni gymnastiku je cesky clovek ochotny podstoupit jen aby nemusel vylezt se sve komfortni zony me obcas umi zvednout ze zidle.
Úterý, 04. února 2020 - 15:27:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 70
Registrován: 4-2012
Tak dnes v 9:30 na Svinovských mostech nefungoval ani jeden ze tří automatů. Na všech jen logo DPO a malinký stydlivý nápis "mimo provoz".
No a lidi co bezradně lomili rukama a řešili kam až asi musí jít sehnat nějakou jízdenku...

Škoda no :-(
Úterý, 04. února 2020 - 23:29:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1859
Registrován: 2-2017
Asi nebyla porucha nijak závažná. Těsně před 17:30 už automat na tramvajové zastávce směrem na vodárnu fungoval. Ostatní jsem neviděl, tak nevím.

Jsou to nové věci, tak musíme počítat s tím, že občas budou problémy. Když byly Stadlery úplně nové, tak také měly dost poruch. Zato dnes jsou spolehlivé.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Kočkopes
Středa, 05. února 2020 - 14:01:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1126
Registrován: 10-2017
Tohle se nedá srovnávat. Když se rozbil Stadler, tak se nestalo nic horšího, než že za něj vyjel nějaký jiný vůz. Když si cestující nemá ani kde koupit jízdenku, tak nemůže jet vůbec, nebo riskovat možná nejdražší jízdu ve svém životě v ceně pár sto nebo tisícikorun.
Středa, 05. února 2020 - 14:43:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 4-2012
Mě na tom vadí ta velmi špatná uživatelská ergonomie.

Přišli k tomu lidé, studují popisy na skříni, vytahují peněženku a pak koukají na displej, kde je uprostřed jen malé logo DPO a pod ním mrňavým písmem a jen česky napsáno mimo provoz.

Když už je tam takovej obrovskej displej, mohlo tam svítit velké červené MIMO PROVOZ a i nějaká ta omluva... Ať je hned na první pohled jasné že to nejede je nutné řešit jinou alternativu jak pořídit jízdné. Nebo to raději celé úplně zhasnout.

To samé bylo s tím, že budou platby kartou až od února, a zase jen stydlivě napsáno drobným písmem někde nahoře, kde to člověk najde až zoufale hledá proč to nejde.

Takže to chce hodně zamakat na té uživatelské přívětivosti! Když už to nefunguje, tak ať je to jasně vidět. Pro lidi je hodně frustrující, že na to přijdou až po marném bádání. Jako asi nechceme aby člověk napřed zjišťoval jestli to funguje a pak teprve studoval co vlastně chce.

To pak celý dobrý záměr značně pohřbívá a špatná pověst se napravuje velmi špatně - aneb jak bylo v jedné slavné pohádce: "skvrnu pořídíme lehce..."

I ty Stadlery, ta ostuda s tím co se dělo po spuštění se potáhne ještě roky. Stejně třeba jako tenkrát zamrzající Pendolína. Fakt to stojí za to?
Kůň
Středa, 05. února 2020 - 21:54:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1980
Registrován: 1-2012
V BP když nejde platit kartou, tak je tlačítko na obrazovce pro platbu kartou zašedlé a aktivní je pouze pro hotovost. Jednoduché.
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Čtvrtek, 06. února 2020 - 17:54:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8034
Registrován: 2-2006
Budova Ředitelství dopravního podniku Ostrava projde rekonstrukcí. Kromě dostavby 6. patra budou provedeny stavební úpravy i uvnitř objektu, viz Rekonstrukce ředitelství DPO.
Pátek, 07. února 2020 - 09:53:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1215
Registrován: 12-2006
os: "Když byly Stadlery úplně nové, tak také měly dost poruch. Zato dnes jsou spolehlivé."

Dost odvážné tvrzení, ale budiž. [happy]
[kladivo] T3 mizí, wany se šíří... [kladivo]

[pozor] MHD Ostrava [pozor] -
Pátek, 07. února 2020 - 22:03:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1861
Registrován: 2-2017
Stadlery mi už přijdou jako spolehlivé vozy až na pár výjimek (např. 1740). To samé ty automaty na kreditní jízdenky. Jsou nové, tak jsou s nimi ještě problémy. Věřím, že se to vyřeší a elektronické jízdné bude mezi cestujími oblíbené.
3 roky na K-reportu
7. 2. 2017 - 7. 2. 2020
Neděle, 09. února 2020 - 11:57:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 945
Registrován: 7-2006
Marťas_u:
Nepochopil jsem, proč je nutné pípat při každém nástupu do vozidla, když si na kartu koupím celodenní jízdenku.
Jenki:
Protože nic takového koupit nejde


Dle informací z DPO lze koupit 24h dospělou s volitelným začátkem platnosti stejně jak to dělají ČD a.s. Nevím, prakticky jsem to ještě nezkoušel ale ta doba se brzy objeví, takže pak dám vědět
Když má vozidlo na délku 17m proč všichni stojí u dveří a uprostřed je plno místa???
Pondělí, 10. února 2020 - 08:47:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 170
Registrován: 5-2018
Tak si procitam po case diskusi a nedá mi to nereagovat.

Prvně si nemyslím, že napsat, že vytáhnout v ostravské mhd platební kartu je na bobříka odvahy je blbost. Zvlášť o víkendu to mnohdy bývá interesantni zážitek. Ono zavádění asistentů přepravy nějaký důvod asi melo, že..

Neustálá nutnost přikládat cosi k cemusi mi taky vadí. Vracím se akorát z Ostravy a opět se to nejen mi, ale i mému doprovodu jevilo jako dosti nepraktické. Je asi něco jiného jako občasný návštěvník jet z hlavního nádraží tam a zoet a neco jiného jako občasný návštěvník mhd aktivně využívat ( mmch z neho pohledu velmi kvalitní mhd, to.mi vysvetlete, proc ji místní když můžou tak ignorují ).

No, a nakonec automat, který nebere mince a nevrací..

Nový systém má své nesporné výhody ( konečne můžu jet z Malanek do Hlucina a nemyslet na to, zda mám jízdenku na deset minut ( jinak sms nebo dřív řidič, coz bylo prece jen dražší ). Ale chtělo to.možná ještě cas a trochu jej ještě doladit.
pm81
Pondělí, 10. února 2020 - 09:44:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 129
Registrován: 5-2019
Na CIS jsou zveřejněny některé JŘ od 1.3.2020. Další JŘ pravděpodobně postupně se nahrávají do systému.
3 - vybrané ranní a odpolední spoje (pracovní dny) v trase Dubina - Poruba, Vozovna (ostatní spoje Dubina - Hulváky)
17 - celotýdenně Poruba, Vozovna - Dubina


(Příspěvek byl editován uživatelem pm81.)
Kočkopes
Pondělí, 10. února 2020 - 10:31:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1128
Registrován: 10-2017
To se zas někdo nudil, a tak myslel, až vymyslel. [ko] [crazy]