Diskuse » Tramvaje a metro » Tramvaje v Praze » Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 14. 1. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 14. 1. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Neděle, 12. ledna 2020 - 22:05:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8389
Registrován: 6-2004
Fkam: Sorry, ale tyhle kecy jsou fakt totálně o ničem.... Zkusil bych si vygooglit nehodu ICE a co si o ní myslela německá společnost... Jo aha, on byl rok 1998 a nebyl FB, takže vlastně nikdo nemohl veřejně psát v takovém rozsahu jako dnes ? :D.

Afterman: A ty víš jak by si zareagoval v jeho situaci? Můžeme tu mít mraky testů, říkat že to jsou profíci atd, ale prostě v tu chvili člověku přeskočí a prásk... :-(. S čím souhlas, že DP to měl dávno upravit...

Všem: Jak nám historie nehod v dopravě ukazuje, tak je dobrý výsledek, že všichni odešli živí a dokonce všichni bez zranění!!! Ted je velmi důležité prošetření celé události a následné úpravy, aby k tomu prostě nemohlo dojít... Pak je otázka jestli takto fungují jenom klasiky a nebo i wany, R.P, kachny atd.

A k těm 30 sekundám.... Všem doporučují trhání osmiček a nebo kolonoskopii/gastroskopii.... Těch 30 s bude sakra dlouhých.... Když Vám ve 150 praskne guma nebo chcípne auto na přejezdu, tak těch 30s bude sakra krátkých....

Hezkou neděli všem
Neděle, 12. ledna 2020 - 22:23:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2078
Registrován: 12-2007
Afterman:
"Ano chyba se stane každému, náprava byla jednoduchá, vjet na Dlabačov, počkat tam do času a vyjet, stálo by ho to max SH, ale tohle bylo tolik chyb najednou, že to svědčí pouze nevhodnosti člověka pro toto povolání. Člověk, který jedná zkratovitě, bude jednat zkratovitě vždy, ne náhodou lidé, kteří měli velké železniční nehody je měli 2x 3x.... Ale abych nehanil pouze řidiče, velký podíl viny na tom má DP, těchto nehod s nefunkční EDB při odparkováném pedálu bylo tolik, přesto se nikdo neobtěžoval přijít s úpravou zapojení. Bohužel v tom opět vidím známé dogma v DP "čtyřicet let to funguje takhle" "

Myslím, že se v mnohém mýlíš.
Vjetí do nesprávného směru je závažná chyba po které by celkem jistě následovalo přezkoušení (tedy celkem jistě by se to neodbylo jen SH).
Pokud zastavil tak, aby se mohl zpětně pohybovat, tak za jistých okolností nemusí ani informovat dispečink (např. stojí ještě před výhybkou, ale ve vzdálenosti, kdy už nemůže výhybku stavěcím klíčem přestavit) a přitom je opravdu nejlepším řešením zpětný pohyb.
Odparkovaný pedál nikdy není jedinou příčinou dopravní nehody. Vždy tam bude ještě něco dalšího - ať už závada techniky nebo chyba člověka.
Změna zapojení EDB může také znamenat jiné problémy. My o nich nevíme, ale je docela možné, že technici (nejen v pražském DP) nad problémem seděli už dávno a na nic lepšího prostě nepřišli.
Boris
Neděle, 12. ledna 2020 - 22:37:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3555
Registrován: 6-2002
Blbuvzdorné změny zapojení řídicích obvodů T3 znemožňující rozjetí soupravy bez možnosti ji pak zastavit existují, ale není to zrovna případ Prahy, kde by byly použity. Každý dopravní podnik řeší konstrukční nedostatky individuálně a spolupráce mezi jednotlivými podniky, která by umožnila patřičnou výměnu různých zlepšení a jejich plošné rozšíření, už dávno není taková, jaká bývala dříve, protože dnes se řeší hlavně po politickomanažerské linii to, co se bezprostředně a viditelně týká cestujících a navíc vozový park jednotlivých podniků už nemá jednotný charakter, tak jak tomu bylo ještě před 30 lety. Sakra, to letí...
Afterman
Pondělí, 13. ledna 2020 - 00:09:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 12-2011
9001: Jak to mám vědět? Vím v jakých situacích jsem byl a jak jsem se zachoval a třeba to byli podobné situace, jako zrovna tato, nejhorší je jednat zkratovitě, to akorát vede k dalším chybám. Ostatně tuhle otázku jsem čekal a zrovna i od tebe, už jednou jsi mi na jiné diskuzi přál smrt, tak mě to nepřekapuje.

Souhlasím, že jakmile mu to jelo a nešlo zastavit, tak doběhnout do kabiny a dupnout na brzdu už by asi nikoho napadlo.

5735: No tak teď půjde na přezkoušení určitě, což ale bude to nejmenší, že...
Na PD nedělají hajzlové co mají potřebu hned někoho trestat za chybu, když nevznikla žádná škoda, pokud by jim zavolal, řekl co provedl a zeptal se jestli se může zpětně pohybovat, odsouhlasili by mu to, na žádný přezkoušení by nešel a možná by ani SH nedostal.

Jak říká D1/2 nad dva metry musíš volat při zpětném pohybu.

Možná seděli, možná nešlo, ale jiná otázka proč řízení na dvou vozech vyřadí ZB, že to nechtěli řešit nebo to nešlo jinak na vozech T3/M bych pochopil, ale proč tuto funkci zakomponovali i do vozů RP? A tam už pochybuji, že by to nešlo udělat jinak. Jediné co mě napadá, že chtěli nechat podobnost právě s T3, nebo jestli tam byl nějaký bezpečností/provozní důvod? Pokud někdo ví, budu rád když napíše.
Pondělí, 13. ledna 2020 - 01:00:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8390
Registrován: 6-2004
Afterman: Nikomu jsem nikdy smrt nepřál... To sis spíš vykonstruoval...

Jestli to byl opravdu řidič s jednoroční praxí a nejspíš i na blbuvzdorných strojích... Tak se to prostě může stát... A i praxe neznamená, že neuděláš zkrat... Viz největší nehodu v letecké dopravě má na triku pilot s letitou praxi a školitel ostatních pilotů....
Pondělí, 13. ledna 2020 - 06:02:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8988
Registrován: 5-2002
Ještě že tou 23 nikdo nejezdí, mohli bejt i raněný. - jo a proto na Královce běžně pár lidí vždy vystupuje. Třeba včera v neděli po 17.00 - 5 lidí. Samozřejmě většina přestoupí na Malovance na 25 (následnou 22).
Pondělí, 13. ledna 2020 - 06:17:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8326
Registrován: 2-2006
Borovička:
" - jo a proto na Královce běžně pár lidí vždy vystupuje. Třeba včera v neděli po 17.00 - 5 lidí. Samozřejmě většina přestoupí na Malovance na 25 (následnou 22)."
To neřeš - odpovídáš K á e m ovi. On to nepíše protože si to myslí, nebo že by to snad byla pravda, ale protože je to jeho póza. Prostě tyhle nesmysly k němu patří.
9001:
"Jestli to byl opravdu řidič s jednoroční praxí a nejspíš i na blbuvzdorných strojích... "
Nemusíme chodit tak daleko, viz z Motola ujetá 14T, což by měl být dle tebe zřejmě blbuvzdorný stroj...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!!
Pondělí, 13. ledna 2020 - 07:48:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8989
Registrován: 5-2002
Demon3: Já řeším spíše to, zda v té 23 byli i cestující, což by v pravidelném spoji tou dobou určitě byli.
Garfield
Pondělí, 13. ledna 2020 - 08:04:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13105
Registrován: 10-2004
Žižkovská tepna se promění, na Seifertově se chystá přesun zastávek

Revitalizace celé Seifertovy ulice se odhaduje na rok 2024
Fkam
Pondělí, 13. ledna 2020 - 09:01:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3706
Registrován: 3-2011
Je spíš ostuda DPP, že neupravil zrychlovače tak, aby brzdily za každé okolnosti. Bez ohledu na pedál atd.
Přiznám se, že toto jsem netušil a měl jsem za to, že poloha pedálu nerozhoduje o funkčnosti brzdy. [blush]
Soudím, že největší zlo v Evropě je EU.
Pondělí, 13. ledna 2020 - 10:15:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8391
Registrován: 6-2004
Demon: Na tom je bohužel založená celá doprava na celém Světě.... Až po průseru se řeší co s tím a jak to opravit... Což se bohužel občas nestane a nebo někdo za tím musí tvrdě jit viz nehoda Lauda Air, kde to Boeing hodil na piloty a až tvrdohlavost Laudy to dohnala, že to byla chyba letadla...

Bohužel i Němci to někdy mají salámu viz nehoda ICE se složeným kolem :-(.

Ale základem je, že by se to mělo vyřešit, ovšem jak vidíme u T3 se to nechává vyhnít, protože obětní beránek je...

PS. Stejně fungují i další typy?
Pondělí, 13. ledna 2020 - 10:46:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1251
Registrován: 9-2016
Nehoda může být způsobena buď selháním techniky, lidskou chybou nebo systémovou chybou. A to buď jednou nebo sérii chyb. Ani v případě 23 zatím není přesně známo co k nehodě vedlo. Pokud to bylo lidským činitelem, nikdo nechce jméno, aby jej mohl lynčovat. Tentokrát k žádné újmě na zdraví či životech nedošlo. Naštěstí. Přesto je vhodné, aby firma působící ve veřejném prostoru plnící veřejnou funkci co nejdříve uvedla všechny jí známé okolnosti. Jinak se vyrojí mnoho spekulací. A mlžení spekulace jen přiživuje. Např. dnešní METRO "...Podle informací z místa nehody tramvaj 15T jedoucí na lince 22 narazila do soupravy T3 Retrolinky 23, která k ní z přicouvala..." (opsáno přesně i s chybami).
Stačí se podívat na světově známý problém Boeingu. Ten zamlčoval problémy, dnes není na tom dobře. Spekulace + dosažitelná fakta udělala své. Ostatně DPP i s kolečkama 15T neustále mlžil. Mnoho cestujících napadne, zda se nemůže chyba opakovat zrovna, když tam bude on či jeho blízcí. Tentokrát s fatálními následky. DPP až pod tíhou otázek přiznal pravý důvod dvou měsíců prázdninového JŘ. Do té doby mlžil. Jen dobří umí přiznat chybu (a bohužel jen někteří to dokážou ocenit). Popis sledu událostí se časem dozvíme. A trapné mlžení DPP si také mnozí zapamatují. A při jím podané informaci v budoucnu mu věřit ale nebudou. Jestli 1/3 populace dokáže věřit lžím, tak zbývají stále 2/3, které jim nevěří.
Pondělí, 13. ledna 2020 - 12:06:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9
Registrován: 6-2018
Ja se priznam, ze nerozumim tomu, jak je mozne ze je v roce 2020 mozne mit v Praze 350 tramvaji, kde je manipulaci s pedaly a zapnutim rizeni na obou vozech je vyrazeno tlacitko z cinnosti nouzove brzdy.
Bezpecnostni tlacitko by melo mit nejaky SIL, odolnost proti ruseni, porucham atd.
A dalsi vec, po dvou vetsich crashtestech T3 versus 15T (myslim tim Pohorelec a Spanelska) bych cekal ze technicky namestek DPP napise svemu sefovi a ted preda do rady mesta zhruba toto:
Mame dost vozu se skrinema z 60 az 90 let, ktere jsou na tom z hlediska aktivni a pasivni bezpecnosti vyrazne hur nez nove stroje. V horizontu 10 let bychom je radi nahradili novymi vozy. Zadame o souhlas se zahajenim trznich konzultaci s potencialnimi vyrobci na vozy a jejich servis po dobu x let. Nakupy bychom radi zahajili v roce 2022.
Doplnit fotkama.
Pondělí, 13. ledna 2020 - 12:08:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8327
Registrován: 2-2006
Fkam:
"Přiznám se, že toto jsem netušil a měl jsem za to, že poloha pedálu nerozhoduje o funkčnosti brzdy. [blush]"
A teď vážně, skutečně jsi za dobu co jsi pracoval v DP neprošel základním kurzem ?
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!!
Fkam
Pondělí, 13. ledna 2020 - 13:14:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3707
Registrován: 3-2011
Demon3:
"Fkam:
"Přiznám se, že toto jsem netušil a měl jsem za to, že poloha pedálu nerozhoduje o funkčnosti brzdy. [blush]"A teď vážně, skutečně jsi za dobu co jsi pracoval v DP neprošel základním kurzem ?"

Asi to v tom rychlokurzu bylo řečeno. Ledacos jsem za těch několik let, co nejsem v Praze, zapomněl. Naše zrychlovače fungují zcela jinak.
Soudím, že největší zlo v Evropě je EU.
Pondělí, 13. ledna 2020 - 13:39:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8392
Registrován: 6-2004
ondrej.rudolf: Ono je to ještě drsnější :-( Protože musíme přidat 35 vozů R.PV, což je ta samá kastle akorát z rokem výroby 200x, k tomu dalších 33 wan i z roku 2010 a nyní je nejspíš podepsaná objednávka na dalších 60-90 wan stejné konstrukce s rokem výroby 20xx[satan]
Smithers
Pondělí, 13. ledna 2020 - 13:43:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 698
Registrován: 12-2007
Wany a RP.V jsou dělané jinak než T3.
Pondělí, 13. ledna 2020 - 13:46:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19483
Registrován: 8-2005
Takže to tlačítko na středních dveřích je placebo? No fuj, to by bylo téma pro bulvár a jistě by padaly i hlavy.
[tramvaj][tramvaj] LINKA 41 CELOROČNĚ: V LÉTĚ DVOUNÁPRAVOVÉ VOZY, V ZIMĚ ČTYŘNÁPRAVOVÉ VOZY. Konec linky 23!!! [satan]
Pondělí, 13. ledna 2020 - 14:19:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3240
Registrován: 3-2004
Káem: Ne. Při chybné manipulaci s vozem se dá jeho funkce vyřadit z provozu, ale za normálních okolností samozřejmě funguje. Jinak by to asi těžko mohlo do provozu.
Pondělí, 13. ledna 2020 - 14:41:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8990
Registrován: 5-2002
technicky namestek DPP napise svemu sefovi - že byl problém s vozy 14T, že se musely na několik let skoro všechny odstavit, že byl problém s vozy 15T, že nám vykolejovaly pro technický problém s koly. Takže to by také mohl pan náměstek napsat šéfovi a požadovat komplexní výměnu vozového parku. A ono se místo toho jezdí a život jde dál.
Afterman
Pondělí, 13. ledna 2020 - 16:33:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 72
Registrován: 12-2011
9001: Ne úplně přímo, ale rozhodně to tak vyznívá.


Jinak rozdíl mezi T3 a RP je hlavně v solo voze, u T3 při odparkovaném brzdovém pedálu nejde z panelu zpětného pohybu žádná brzda, u RP nejde odjistit ČB.

Mezi 2xT3(SUCS) a 2xT3RP(PLF, PV) rozdíl není, zapnuté řízení na obou vozech vyřadí záchranou brzdu. Odparkovaný pedál na prvním voze a jízda z panelu zpětného pohybu z druhého vozu způsobí nefunkční mechanickou brzdu a EDB, jízda jde...

Nedělat si iluze, že nové PLF budou mít nějakou změnu, ani elektricky polohovatelné zrcátko to mít nebude [happy]
Jenki
Pondělí, 13. ledna 2020 - 17:37:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5547
Registrován: 5-2002
ondrej.rudolf:
"...Mame dost vozu se skrinema z 60 az 90 let, ktere jsou na tom z hlediska aktivni a pasivni bezpecnosti vyrazne hur nez nove stroje. V horizontu 10 let bychom je radi nahradili novymi vozy..."

To jste odposlechl špatně. Správné znění je toto :

Máme dost vozů se skříněma z 60. až 90. let, které jsou na tom z hlediska aktivní a pasivní bezpečnosti výrazně hůř než nové stroje, ale i po těžkých nehodách je lze poměrně snadno opravit. Stojí to maximálně pár set tisíc a je potřeba svářečka, autogen, kladivo a štětka. Moderní vozy jsou i po mnohem menších nárazech většinou zcela neopravitelné, dodávka nových skříní / článků je záležitostí za miliony a čekací doba je klidně několik let. Proto prosím už nic moderního nekupujte, protože za chvíli nebude s čím jezdit, o příšerných finančních nákladech nemluvě (ještě teď mne bolí palice jak mi o ni kolega ekonom omlátil pěkně tučný šanon s účty za opravy nehod moderních tramvají).
Pondělí, 13. ledna 2020 - 18:02:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1647
Registrován: 10-2010
Smithers:
"Wany a RP.V jsou dělané jinak než T3."
Skříně jsou sice jiné, ale úroveň pasivní bezpečnosti je podobná a dost možná i úplně stejná. Ostatně, i kvůli nedostatečné pasivní bezpečnosti nikdy nebylo možno pořídit T3R.xV, nebo T3R.xLF jako novou tramvaj. Všechny existující vozy jezdí na "papíry" původních T3.
jentak
Pondělí, 13. ledna 2020 - 18:22:12  
Neregistrovaný host
Demon3:
Fkam:
"Přiznám se, že toto jsem netušil a měl jsem za to, že poloha pedálu nerozhoduje o funkčnosti brzdy. [blush]"A teď vážně, skutečně jsi za dobu co jsi pracoval v DP neprošel základním kurzem ?
Asi to v tom rychlokurzu bylo řečeno. Ledacos jsem za těch několik let, co nejsem v Praze, zapomněl. Naše zrychlovače fungují zcela jinak.


At okamzite padnou hlavy vsech automobilek u jejihz produktu dojde k ujeti vozidla, paklize ridic nazatahne rucni brzdu!!!!!!
Pondělí, 13. ledna 2020 - 19:01:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5178
Registrován: 12-2007
Lidi prosím Vás, mám v tom hokej. Mohl by někdo polopatě napsat jak to funguje? Nebo aspon, jaký je správný postup? Co tak chápu, tak v každém voze je vypínač řízení (VZ), páka směru jízdy (SJ) a pedál brzdy (PB).

- dá se před odbržděním v krabičce nějakým čudlíkem zjistit zda to "dupe"?
- pokud to dupne, bude to dupat i po odbrždění?
- pokud vzadu nefunguje nic, funguje čudlík nad středníma dveřma?
- lze vzadu odbrzdit aniž se vleze do kabiny 2. vozu a něco tam přenastaví? (s tím souvisí, jde jet vpřed pokud je u zadního vozu zapnuta krabička)
- za jakých kombinací VZ1.,VZ2.,SJ1.,SJ2.,PB1.,PB2. se správně couvá
(co se musí udělat za úkony a kde se může udělat chyba?, snad to není tajná informace)

Omlouvám se za mnoho dotazů, ale přečetl jsem poměrně hodně spekulací co řidič udělal a nebo neudělal a rád bych se v tom trochu vyznal.

PS: začínám chápat proč se "dupe" při každém střídání ...
Pondělí, 13. ledna 2020 - 19:15:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 961
Registrován: 3-2007
Gabuliatko #5178:
V první řadě je potřeba rozlišovat pojmy couvání (z kabiny, velký špatný) a zpětný pohyb (z krabičky posledního vozu nebo zadního stanoviště).

Správný postup změny směru u dvojice T3(SUCS) je takový:
Sedím v předním voze. Zaparkuju brzdový pedál, otevřu dveře a jejich přepínač vrátím do nuly, reverz kličkou přepnu do nuly. Vypnu řízení. Zvedám se a jdu dozadu, případně si vezmu i tágo. V zadním voze zkontroluji pohledem, že je zaparkován brzdový pedál. Zapnu řízení, zavřu dveře (či se zavřou samy), reverz kličkou přepnu dozadu a zapnu Ovládání zadního panelu. Jdu dozadu, otevřu si krabičku (nebo už je otevřená) a zkusím kousek popojet.
U erpéček je postup víceméně stejný, jen zde chybí přepínač Ovládání zadního panelu.

Zbytek později, nebo někdo jiný [happy]
Vokovice!

Anvilia *2007
Boris
Pondělí, 13. ledna 2020 - 19:30:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3556
Registrován: 6-2002
Marně přemýšlím, proč by při zapnutí vypínače řízení na obou vozech soupravy nemělo jít tlačítkem shodit RB. Tlačítko v podstatě bere šťávu z napájení stykačů pro jízdu vzad a jeho stlačením dojde k současnému zapnutí obou cívek RB, jejichž účinek se anuluje, takže RB odpadne a zároveň si přeruší samodržný obvod.
jentak
Pondělí, 13. ledna 2020 - 19:35:52  
Neregistrovaný host
Boris:
ale musí se držet aspoň půl vteřiny, při pouhém "ťuknutí" to nezafunguje, bohužel.....
Afterman
Pondělí, 13. ledna 2020 - 19:43:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 73
Registrován: 12-2011
Pak zde ještě máme rozdíl mezi T3 a T3M, u T3 nepřepnutí přepínače zadního panelu znamenalo nefunkční zvonec a pokud si vzpomínám souprava je na jízdu a brzdu o dost hbitější. U T3M nepřepnutí znamenalo nefunkční dynamickou brzdu.

Jinak se omlouvám on zde bude rozdíl mezi 2xT3 a 2xRP v chování při odparkovaném pedálu brzdy, už v tom začínám mít také hokej.
Jentak
Pondělí, 13. ledna 2020 - 19:48:52  
Neregistrovaný host
Afterman:
Zkusil bych to jeste jednou, zvlaste u T3M[wink]
Boris
Pondělí, 13. ledna 2020 - 19:51:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3557
Registrován: 6-2002
jentak: Ano, to připouštím, při vypínání RB zapnutím vypínací cívky je odpadnutí o několik desetin sekundy zpožděno, ale neznamená to, že by záchranná brzda nebyla funkční. Je to zcela shodný způsob jejího spuštění, jako tlačítkem nad dveřmi.
Boris
Pondělí, 13. ledna 2020 - 19:54:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3558
Registrován: 6-2002
Nepřepnutí přepínače zadního pojezdu znamená odpojení obvodu dříve řídicí cívky OR, čili jinak řečeno zadání proudové hodnoty trakce odpovídající 5. stupni, pokud je pedál správně v parkovací poloze.
Afterman
Pondělí, 13. ledna 2020 - 19:56:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 74
Registrován: 12-2011
Jentak: Jo mám to, přepnutý spínač couvání způsobil, že nešla dynamika, ale normálně při jízdě dopředu. Je to tak? Já s tyristorkama nikdy moc nejezdil [happy]
jentak
Pondělí, 13. ledna 2020 - 20:02:58  
Neregistrovaný host
Afterman: Jj, ale hlavne T3M se z krabicky nerozjede, coz u ridicu zpusobilo mnoho telefonatu od vratnice do depa, ze to nejede. Zvlaste v kombinaci s T3MDVC, kde zadny prepinac neni ... [proud]
P.S. vcetne me.
Pondělí, 13. ledna 2020 - 20:04:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8328
Registrován: 2-2006
Boris: Nemůže to být třeba tak, že při zapnutých řízeních na obou vozech jsou obvody RB k sobě paralelně, takže při rozepnutí nouzáku na jednom voze je podrží nepřerušená linka na druhém ?

Afterman: Při nepřepnutí přepínače krabičky na T3M je celá krabička nefunkční, tj. ani neodbrzdíš. Jediný co tam funguje je tuším bzučák.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!!
Boris
Pondělí, 13. ledna 2020 - 20:14:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3559
Registrován: 6-2002
Asi ne, protože stisknutím jednoho tlačítka dostanou napětí současně vypínací i zapínací cívky obou RB soupravy a tím se to všechno shodí. Po dobu držení tlačítka se účinek obou cívek anuluje, takže žádné RB nemůže přiskočit. Pak už nemůže nastat stav, že by napětí dostala jenom jedna cívka kteréhokoliv RB, aby se to mohlo samo nahodit. To by musel být leda některý vypínač řízení zakousnutý v poloze 2, aby překlenul samodržný obvod zapínací cívky RB.
Pondělí, 13. ledna 2020 - 23:01:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10
Registrován: 6-2018
Jenki:
"ondrej.rudolf:
"...Mame dost vozu se skrinema z 60 az 90 let, ktere jsou na tom z hlediska aktivni a pasivni bezpecnosti vyrazne hur nez nove stroje. V horizontu 10 let bychom je radi nahradili novymi vozy..." To jste odposlechl špatně. Správné znění je toto : Máme dost vozů se skříněma z 60. až 90. let, které jsou na tom z hlediska aktivní a pasivní bezpečnosti výrazně hůř než nové stroje, ale i po těžkých nehodách je lze poměrně snadno opravit. Stojí to maximálně pár set tisíc a je potřeba svářečka, autogen, kladivo a štětka. Moderní vozy jsou i po mnohem menších nárazech většinou zcela neopravitelné, dodávka nových skříní / článků je záležitostí za miliony a čekací doba je klidně několik let. Proto prosím už nic moderního nekupujte, protože za chvíli nebude s čím jezdit, o příšerných finančních nákladech nemluvě (ještě teď mne bolí palice jak mi o ni kolega ekonom omlátil pěkně tučný šanon s účty za opravy nehod moderních tramvají)."
Ja to neodposlechl, pisu ze bych ocekaval od sefu DPP ze to nejak takhle budou tlacit.
Podle tehle logiky se volsky povoz opravuje jeste jednoduseji nez T3 a to co zbyde po nehode se da jeste sezrat.
A proc mame tak drahy zdravotnictvi kdyz je skoro jedno, jestli tramvaje jsou min bezpecny? Bezpecnostni normy se taky vyvijej spis tim smerem k vetsi ochrane ( nekdy az moc).
Az nekdo bude vazneji zraneny nebo nedejboze mrtvy v te zborcene T2 nebo T3 ktera drzi s trochou nadsazky jen barva, kit a sila vule po dalsim crashtestu s novejsim vozem a vezme to do ruky sikovny pravnik, pripadne politicka opozice, tak aby nemel pan technicky namestek na krku prokuratora a pan radni pakarnu pred volbama.

No mozna kdyby se zacalo vic vyvijet autonomni rizeni u tramek nebude uplne scifi za tech 10 let mit
jako zacatek misto svacinaru v Braniku ten automat. Ano, ridic vystoupi, zapne autopilota ten to na Modranech otoci a za pul hodiny si do toho zase po pauze vleze. To je uz dnes spis legislativni nez technicky problem.
jentak
Úterý, 14. ledna 2020 - 06:18:22  
Neregistrovaný host
Prirovnani trochu nesedi, jelikoz volsky povoz nedosahuje srovnatelne cestovni rychlosti a uz vubec ne maximalni provozni .... proto ma i legislativni omezeni v provozu. To se neda rici o vozech T2 i T3, proto nic nebrani jejich provozu.
P.S. nejaky hmatatelny pripad, ze jsou tak nebezpecne?
Úterý, 14. ledna 2020 - 07:48:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 6-2018
Nerikam ze jsou nejak zvlast nebezpecne a take nikde nezminuji jejich okamzite odstaveni. Rikam ze jejich aktivni a pasivni bezpecnost je na vyrazne horsi urovni nez u novych vozu.
Hmatatelne priklady ze nejsou tak bezpecne ako nove vozy:
Nehoda na Pohorelci, kde doslo k velke deformaci a naruseni prostoru pro cestujici a i ridice ve voze 7121, 15T do ktere to nabouralo dopadla vyrazne lip, odjela pry vlastni silou.
Najeti 15T do soupravy 2* T3RP ve Stepanske. U zadniho vozu, tusim 8183 je zlomena podlaha asi metr v prosroru pro cestujici na zadni plosine.
Nehoda soupravy vokovickych T3SU na Karlaku, kdy pri vykolejeni z duvodu vyssi rychlosti na sjezdove vyhybce zadni vuz hodil lidi ze zastavky pod projizdejici avii. Nove vozy maji kontrolu rychlosti jizdy v oblouku, da se predpokladat ze by tam nova tram nevykolejila, protoze by zafungoval omezovac.
Staci?

Zadne prirovnani neni 100%, to ze opravy nove techniky jsou drazsi a slozitejsi je proste normalni.Byla to s volskym potahem samozrejme nadsazka, tak si tam dosadte treba ze do staruch vlecnych dvounapravovych vozu se lip nasedalo s kocarkem a taky je uz nikdo neprovozuje.
Taky bych mohl napsat ze Skoda oktavia rok vyroby 1969 a 2020 bude mit po praze srovnatelnou cestovni rychlost, odveze taky lidi a tu oktavku z roku 1969 opravim spis kitem, barvou, sroubovakem nez tu novou.
Úterý, 14. ledna 2020 - 07:56:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5958
Registrován: 7-2011
Že maj "T" deformační zónu kabinu řidiče a zadní plošinu se taknějak samozřejmě ví. Ale dělat se s tím nebude nic, protože "moc drahý". To by se musela stát nějaká hnusná železárna se spoustou mrtvejch/zraněnějch a museli by se v tom hodně a dlouho šťourat novináři, aby vznikl dostatečně silnej tlak veřejnýho mínění, volající po změně. Je potřeba šetřit a "bezpečnost" jak známo, to odskáče vždycky jako první. Ostatně tohle je problém ve všech oborech obecně.
Úterý, 14. ledna 2020 - 08:51:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 863
Registrován: 3-2013
Tak ono těch šeredně vypadajících nehod T3 (K2) bylo hodně, ale mrtvých až tak moc ne. Za nejhorší lze určitě považovat čelní srážku v Ostravě u Vřesiny.
Ale snad jediný mrtvý v tramvaji v Brně byla nedávno paní, která při najetí na Tkalcovské v poměrně malé rychlosti spadla v Anitře hlavou na hranu schodu. V T3 by se se to asi nestalo jak díky absenci schodů v interiéru,tak právě díky delším deformačním zónám.
Úterý, 14. ledna 2020 - 10:25:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1252
Registrován: 10-2012
Nakonec byla klika, že na Pohořelci za tou retro tramvají nejela ještě větší retro dřevěná nebo nebo papírová tramvaj se svatebčany..
Slova, ne činy!
Úterý, 14. ledna 2020 - 11:18:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1252
Registrován: 9-2016
Při srážek T3 záleželo, která z tramvají půjde rámem nahoru. V ní to bylo relativně v pohodě, v té, co šla rámem pod, to nebylo hezké. Když jsem během SPŠ chodil mýt tramvaje, byla tam jedna, co šla rámem dolu a chyběla ji celá přední část včetně prvních sedaček za kabinou na každé straně.
Úterý, 14. ledna 2020 - 11:47:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8329
Registrován: 2-2006
ondrej.rudolf:
"Staci? "
Stačí. A taky stačí množství zraněných při nehodách tramvají s "vyrazne lepsi urovni bezpecnosti". K tomu máte taky nějaké vysvětlení ?
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!!
Úterý, 14. ledna 2020 - 12:15:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5959
Registrován: 7-2011
Makus:
"...byla tam jedna, co šla rámem dolu a chyběla ji celá přední část včetně prvních sedaček za kabinou na každé straně."
Jenom pro zajímavost, nevzpomínáš si, po čem to bylo? Bráník?
Úterý, 14. ledna 2020 - 13:02:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12
Registrován: 6-2018
Demon3:
"ondrej.rudolf:
"Staci? "Stačí. A taky stačí množství zraněných při nehodách tramvají s "vyrazne lepsi urovni bezpecnosti". K tomu máte taky nějaké vysvětlení ?"
Demone, zname se z hospody, takze budu tykat.

Povazuju Te za velkyho odbornika na tramvaje, dobryho ridice, srdcare a cloveka na svym miste, ale tva odpoved je fakt zavadejici az demagogicka. Podsouvas otazku, ale asi ani sam nechces a neznas odpoved na otazku kolik a jakych by tech zraneni bylo v pripade kdyby nehody byly se starymi vozy, pripadne kolik nehod by pribylo, pokud by nezasahla aktivi bezpecnost u novych vozu.

Neuvedl jsi zadny priklad, studii, jen se odpovedi snazis vytvaret dojem ze je obecne T3 bezpecnejsi nebo stejne bezpecna jako novy tramvaje.

Dle meho nazoru, ktery je podepren priklady, selskym rozumem, pevnosti skrine, elementarni znalosti strojariny a materialoveho inzenyrstvi jsou nove vozy z hlediska aktivni i pasivni bezpecnosti vyrazne lepsi nez ty navrzene a vyrobene pred 50 lety i pres jejich modernnizaci.
Nijak tim nezpochybnuji to ze dobry ridic dnes ezdi bezpecneji s T3 nez ridic ktery to neumi klidne se supermodernim stadlerem nabusenym vsemi moznymi asistenty, mapami trate a podobnymi vymozenostmi.
Ale take myslim, ze vyvoj autonomniho rizeni povede v pripade zajmu, legislativni a politicke vule k tomu, ze autonomni vozidlo bez ridice bude behem 15 let technicky schopne jezdit lip, plynuleji, usporneji a bezpecneji nez 90% lidskych ridicu.
Úterý, 14. ledna 2020 - 13:29:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 865
Registrován: 3-2013
Jen se pořád nemohu zbavit dojmu, že je velmi zásadní rozdíl, zda tramvaj při nárazu zastaví třeba ze 30 km rychlosti na 3 m (T3 díky "deformačním zónám") nebo na 50 cm (třeba 14T, protože čelo vozu zůstane kompaktní). V případě T3 jsou nejvíc ohorženi cestující u čel vozové skříně, v moderní tramvaji pak všichni budou čelit daleko větším setrvačným silám.
Jistě, v Brně se stal případ, kdy zemřel řidič tramvaje T3 po čelním střetu s autobusem, který vyjížděl zleva do protisměru tramvaje, přičemž do kabiny se trefila přímo hrana levé bočnice Karosy. V moderní tramvaji by v tom případě šance řidiče byly výrazně větší.
Ale zase třeba brněnské trolejbusy 31Tr se vyznačovaly jedovatými brzdami, a po jejich zavedení do provozu rapidně stoupl počet cestujících zraněných při nouzovém brzdění i z malé rychlosti. To jsem sám jednou zažil, když před trolejbus popojíždějící před křižovatkou udělalo myšku auto.
Takže ono nic není černobílé a netvrdil bych, že T3 je nebezpečná tramvaj. Vždy záleží na okolnostech.
Úterý, 14. ledna 2020 - 14:28:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19484
Registrován: 8-2005
Jenki: Takže bysme mohli ještě vylézt zpátky na stromy? Kdybych zastával tvuj názor, tak hraju z gramofonů a posloucháš mě na dvoulampovku na dlouhejch vlnách.
Různí: Žasnu, co podmínek musí být splněno, aby zafungovalo tlačítko záchranný brzdy. Asi by se mělo do tramvají vrátit to velký kolo, co bylo na plošinách. Jenki a D3 by to jistě schválili.
[tramvaj][tramvaj] LINKA 41 CELOROČNĚ: V LÉTĚ DVOUNÁPRAVOVÉ VOZY, V ZIMĚ ČTYŘNÁPRAVOVÉ VOZY. Konec linky 23!!! [satan]
UT
Úterý, 14. ledna 2020 - 15:20:32  
Neregistrovaný host
O "bezpečnosti" T3 by s vami isto rada podebatovala - ak by bola prežila - jedna mladá žena z Košíc, ktorá svojho času zhruba minútu márne uvažovala nad tým, ako sa ten šmejd zastavuje na svahu, ak zdochne riadenie, záchranná brzda je na okrasu a papundeklové mechanické "brzdy" akurát zadymia, lebo konštruktér akosi nepočítal s tým, že súprava bude naložená cestujúcimi.
UT
Úterý, 14. ledna 2020 - 15:24:38  
Neregistrovaný host
A tiež by ma zaujímalo, aké konkrétne hľadisko bránilo roky výrobcovi a prevádzkovateľom doplniť aspoň taký najzákladnejší bezpečnostný prvok, ako je protišplhací hrebeň na čelách.
Úterý, 14. ledna 2020 - 17:26:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1253
Registrován: 10-2012
Zde jakýsi popis, jak se vyznat v T3.
Slova, ne činy!
Úterý, 14. ledna 2020 - 17:27:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8332
Registrován: 2-2006
UT:
"A tiež by ma zaujímalo, aké konkrétne hľadisko bránilo roky výrobcovi a prevádzkovateľom doplniť aspoň taký najzákladnejší bezpečnostný prvok, ako je protišplhací hrebeň na čelách."
Protišplhací hřeben na čele je ti úplně k ničemu, pokud a) není upevněn na pevné části, která ti i s ním nepronikne do salónu vozu a za b) pokud nutné deformační zóny nevytvoříš jinde, tj. jako u kloubových vozů v prostoru kloubu.
Káem:
"Žasnu, co podmínek musí být splněno, aby zafungovalo tlačítko záchranný brzdy."
A přitom stačí jedna podmínka - funkční řízení vozu a je lhostejno, jestli se o nefunkčnost řízení postarala technická závada nebo konání řidiče. V tomhle se tramvaj skutečně nijak zásadně neliší od jiných zařízení.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!!
Boris
Úterý, 14. ledna 2020 - 17:29:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3560
Registrován: 6-2002
Konstruktér s tím počítal, ale taky počítal s tím, že čelisťové brzdy se budou řádně udržovat tak jako všechno ostatní, co má zásadní vliv na bezpečnost provozu. V minulosti v Košicích těžké sci-fi.
Boris
Úterý, 14. ledna 2020 - 17:37:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3561
Registrován: 6-2002

Raději nečíst, i když to možná myslel dobře.
Úterý, 14. ledna 2020 - 17:52:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8333
Registrován: 2-2006
Ad UT: Zapomněl jsem zmínit, že obě podmínky musí být splněny zároveň.

ondrej.rudolf:
"...pripadne kolik nehod by pribylo, pokud by nezasahla aktivi bezpecnost u novych vozu."
Aktivní bezpečnost nových vozů (jsou-li myšleny zejména 15T) je zhruba na úrovni ostatních vozů nebo se od nich nijak dramaticky neliší. Vozy 15T mají vzhledem ke své hmotnosti silnější KB, tedy dobrždění do zastavení je tedy mnohem znatelnější než u ostatních (ale tady není problém doplnit kN i u ostatních, jen to není příliš žádoucí s ohledem na zdraví cestujících), na druhou stranu nástup dynamiky obzvlášť na za ideálních adhezních podmínek je zase mnohem vláčnější. EMA je stále ve zkušebním provozu a jinými asistenty pro zamezení kolizních situací nebo snížení rychlosti v obloucích vozy nedisponují.
ondrej.rudolf:
"...jen se odpovedi snazis vytvaret dojem ze je obecne T3 bezpecnejsi nebo stejne bezpecna jako novy tramvaje."
Tak to v žádném případě, jen jsem k tvému A) dodal i nutné B), tj. že se mnohdy (a to i v tvém případě) úroveň bezpečnosti nových vozů výrazně přeceňuje. Chceš-li příklad, tak u se zavedením moderních vozů značně přibylo zranění cestujících vlivem pádů v salonu při nouzovém brzdění a při nehodách nebo při bočních nárazech jelikož těchto typů událostí je v provozu mnohem víc než železničních nehod.
ondrej.rudolf:
"... vyvoj autonomniho rizeni povede v pripade zajmu, legislativni a politicke vule k tomu, ze autonomni vozidlo bez ridice bude behem 15 let technicky schopne jezdit lip, plynuleji, usporneji a bezpecneji nez 90% lidskych ridicu."
Obávám se, že technický rozvoj, stav financí ani legislativa neumožní provoz autonomními vozidly ještě hodně hodně dlouho...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!!
jentak
Úterý, 14. ledna 2020 - 19:30:42  
Neregistrovaný host
No ty brdo, teda ty Kosice ... to je ostry ...
By me zajimalo, jestli super modern se sjetym neserizenym oblozenim by brzdilo ????
Úterý, 14. ledna 2020 - 19:31:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8991
Registrován: 5-2002
Obávám se, že technický rozvoj, stav financí ani legislativa neumožní provoz autonomními vozidly ještě hodně hodně dlouho... - no nevím, třeba to bude nejefektivnější investice jak ty moderní rachotiny nenabourat tak často. A řidič tam může pro formu spát na stanovišti(a na nic raději nešahat), ať s tím legislativa nemá problém.
Úterý, 14. ledna 2020 - 20:12:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8335
Registrován: 2-2006
Borovička:
"no nevím, třeba to bude nejefektivnější investice jak ty moderní rachotiny nenabourat tak často. A řidič tam může pro formu spát na stanovišti(a na nic raději nešahat), ať s tím legislativa nemá problém."
Jenže ty miliardy do projektu s diskutabilní funkčností a bonusem trvale omezující bezpečnost provozu prostě nikdo nenaleje.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!!
Úterý, 14. ledna 2020 - 20:16:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1041
Registrován: 6-2010
Archivní video: 120 let MHD v Praze tramvajový průvod

termín : 23. 9. 1995
kamera : Petr Nevšímal

https://youtu.be/68mstoRzN3IÚterý, 14. ledna 2020 - 21:39:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5960
Registrován: 7-2011
TMB:
"Jen se pořád nemohu zbavit dojmu, že je velmi zásadní rozdíl, zda tramvaj při nárazu zastaví třeba ze 30 km rychlosti na 3 m (T3 díky "deformačním zónám") nebo na 50 cm (třeba 14T, protože čelo vozu zůstane kompaktní). V případě T3 jsou nejvíc ohorženi cestující u čel vozové skříně, v moderní tramvaji pak všichni budou čelit daleko větším setrvačným silám."
Tady je nutné položit si otázku co je "lepší/přijatelnější" - jestli z 50 lidí 5 mrtvejch a ostatní v pohodě, nebo jestli z 50 lidí 40 potlučenejch, ale žádnej mrtvej.