Diskuse » Tramvaje a metro » Tramvaje v Ostravě » Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 13. 1. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 13. 1. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Úterý, 07. ledna 2020 - 19:17:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1801
Registrován: 2-2017
Kočkopes: Ty sis prostě řekl, nové automaty a kreditní jsou fuj, tak budeš pořád vymýšlet další a další argumenty pro obhajobu papírových jízdenek. Na označnících s JŘ se krátce píše, jak se platí jízdné, viz "tap and ride".

Jenom tak pro zajímavost. Když se minulé dva týdny konalo v Ostravě mistrovství světa v hokeji do 20 let, tak jsem tam byl na 4 zápasy. Na nedělní finále jsem tam jel s taťkou MHD. Když do tramvaje na lince 12 nastoupili 4 Rusi, tak opravdu neměli do zásoby koupené papírové jízdenky, ale platili BPK, že jeli jako tři spolucestující + člověk, který jim ty jízdenky včetně své koupil.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Úterý, 07. ledna 2020 - 19:37:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8982
Registrován: 5-2002
tak si to jízdné pozjišťuji a snažím se poté nakoupit takovou jízdenku, aby to bylo pro mne pohodlné a cenově výhodné. - jestli to není tím, že navštěvuješ tyto stránky. Já se taky umím orientovat, a konkrétně Ostrava, když to půjde, jednoduše půjdu koupit na tu kartu. Ale má možnost a umí to každý v Ostravě nahodilý jednorázový cestující? Nebo když to zjsití vezme raději auto?
Kočkopes
Úterý, 07. ledna 2020 - 20:09:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1098
Registrován: 10-2017
Pánové, předpokládám, že vy si "okolnosti" cestování MHD v jiných městech zjišťujete mimo jiné i proto, že se o problematiku dopravy zajímáte a dokážete si představit, co to obnáší, ale pak existují i obyčejní lidi, pro které je jedna tramvaj jako druhá a slouží jim jako prostředek k dopravě z místa A do místa B, který budou preferovat pouze v případě, že bude levný a jednoduchý. Cestování v ostravské MHD není jedno ani druhé. A něco takového si zjišťovat je ani nenapadne, když musí myslet na daleko jiné věci (např. ubytování, směnění peněz, letenky apod.). Můj otec jezdívá na služební cesty, ale i výlety po Evropě (Bratislava, Brusel, Lisabon, Liverpool, Madrid, Řím) a nikdy jsem ho tarif a jízdné neviděl zjišťovat předem, protože proč by měl, když jedním ze základních předpokladů jízdného je kromě ceny i jednoduchost. Když se úspěch nedostaví, vezme si taxíka nebo dojde pěšky. Ano, je to povinnost cestujícího seznámit se s tarifem, ale upřímně, kdo z normálních lidí by se učil 13-strannou příručku DPO pro cestování s BPK nebo manuál MD ČR pro cestování vlakem?

Ty sis prostě řekl, nové automaty a kreditní jsou fuj, tak budeš pořád vymýšlet další a další argumenty pro obhajobu papírových jízdenek.
Je to marný, je to marný, je to marný. Znovu opakuji, že pokud by byl systém vymyšlen dobře, nic proti němu nemám. V současné podobě je to něco, co bylo zavedeno "honem honem, jen ať jsme nejmodernější." Ale ty své sympatie k DPO netajíš, takže se ti ani nedivím.
ppkk
Úterý, 07. ledna 2020 - 21:13:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 544
Registrován: 11-2014
Ostravská MHD je oproti okolním státům stále levná. A když si to teda nezjistí předem tak přesně existuje infocentrum, nebo si to zjistí na recepci hotelu, nebo na místě přes mobil...
Úterý, 07. ledna 2020 - 21:30:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 69
Registrován: 8-2019
Kočkopes: Počkat, počkat, chceš mi říct, že:
1) MHD v Ostravě je drahá? Tak to jsi nebyl kdekoliv kousek na západ/jih/daleký sever od ČR. Třeba v Helsinkách stojí denní jízdenka lidových 220 Kč... A pokud porovnáme ceny dlouhodobého jízdného, tak ty jsou naprosto vtipné
2) Co není jednoduchého na tom přiložit při nástupu do vozidla BPK a o nic víc se nestarat? Trochu nechápu... Nemusím se starat o lístek předem, nemusím zjišťovat předem tarif, prostě nastoupím, přiložím a nestarám aw. Maximálně přijdu o 8 Kč, když budu cestovat pod 10 minut a neodpípnu se při výstupu. Jenže tento rozdíl je 99% turistů naprosto buřt (a taky se za 10 minut po Ostravě MHD v některých částech moc daleko nedostaneš).
Středa, 08. ledna 2020 - 00:00:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 719
Registrován: 11-2008


Přátelé. Jako někdejší milovník MHD a zároveň občasný cestující v zahraničí jsem si v roce 2019 přivezl tyto dvě karty.

Jedna je ze Severní Makedonie, stála asi 100 korun a byly na ni dvě jízdy. Možná stála méně. Nevím už.
S bratrem jsme si koupili každý jednu, protože jsme chtěli jet doubledeckerem tam a zpět. Nevěděli jsme jak se cestuje ve Skopji. Jeli jsme autem balkánský trip. Zeptali jsme se na zastávce, odkázali nás do “trafiky” a koupili karty.

Druhá je z Tel Avivu. Stála 180 korun a nahrál se na ni kredit. Cena jedné jízdenky v MHD pak byla 5,9 ILS, cca 38 korun (na tamní poměry levné). Tady jsme s kamarádem taky neměli v plánu kupovat kartu. Nicméně v MHD se tam jinak neplatí. Při první jízdě nás poslal řidič dál do vozu bez jízdenky a až druhý den si koupili kartu od spolunocležníka na hostelu, dobili prachy na autobusáku a jeli do Nazaretu (platí i na přiměstě).

Nic těžkého. A to i přes rozdílné jazyky, rozdílné písmo. [happy]
Jde to i na blízkém východě, jde to na Balkáně a musí to jít i v Ostravě. [happy]

Londýn. Tam jsme platili platební kartou. Systém jako v Ostravě. Denní jízdenka za 220 korun do našeho pásma. A super věc.

Ostrava to má vymýšleno dobře a přehledně. Není na světě moc MHD, kde jsou v každém voze tři terminály, SMS jízdenky, kreditní jízdenka...

Bydlím v Katowicích. Místní metropolitní MHD je slušná na polské poměry. Jízdenku mám za 9 korun (sleva pro studenty - i když vám je přes třicet a jste na dálkovém oboru). V některých busech se dá platit kartou, v některých tramvajích taky. Ale v jakých?
Kartu ŚKUP nemám. Existuje aplikace, něco jako IDOS, kde se nahraje kredit a jízdenka koupí v aplikaci. Hodně slušná věc. Ale pro turisty? Na nic.
Pořád existují papírové jízdenky. [happy]

Osobně platím všude hodinkami. Nebo mobilem. I plastová karta je v mých očích zastaralá. A hotovost? Připadám si s hotovostí divně. Zdržuje to, je to nepraktické. V PL kartou zaplatíte pomalu i za maliny babičce u nádraží. [happy]
Doba jde kupředu. Když jsem v roce 2010 žil v Polsku poprvé, měli jsme zde už bezkontaktní platby. Úchvatná věc. Začal jsem za vše platit kartou. Přijel jsem do Česka, něco koupil a nahlásil platbu kartou. Paní se na mě hodně divně dívala, když jsem plácl kartu na terminál. [happy] a dnes? Češi jsou mistři bezkontaktních plateb.

Pokrok, kluci!

(Příspěvek byl editován uživatelem Pistacio .)
Pane tvůrčí, se vší pokorou k Vašemu dílu, Vám však musím oznámit, že mne trápíte více, než mi přinášíte radosti. Opravdu si nestěžuji na radost, kterou jste pro mne napsal doposud, ona byla nečekaná a přinesla do mého příběhu zvláštně barevné odlesky ze všech koutů, ze kterých mohla.
Kotas
Středa, 08. ledna 2020 - 09:32:34  
Neregistrovaný host
Pistacio: "Osobně platím všude hodinkami. Nebo mobilem. I plastová karta je v mých očích zastaralá. A hotovost? Připadám si s hotovostí divně. Zdržuje to, je to nepraktické. V PL kartou zaplatíte pomalu i za maliny babičce u nádraží."

To je super a navíc jako bonus lze tak peníze na účty časem zatížit i záporným úrokem[happy]
Středa, 08. ledna 2020 - 10:30:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 70
Registrován: 8-2019
Mohl bych vedet, ktera banka v CR ma zaporny urok?

A aby to nebyl off-topic, tak dnes rano jsem videl ve Svinove tu T3M.04 z Liberce (ev.c.77), ktera se prevratila po nehode tramvaji v Dolnim Hanychove. Ocividne ji nakonec nevyradili a jde na opravu do Ekovy.
Kočkopes
Středa, 08. ledna 2020 - 14:04:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1099
Registrován: 10-2017
Poskok:
"Kočkopes: Počkat, počkat, chceš mi říct, že:
1) MHD v Ostravě je drahá? Tak to jsi nebyl kdekoliv kousek na západ/jih/daleký sever od ČR. Třeba v Helsinkách stojí denní jízdenka lidových 220 Kč... A pokud porovnáme ceny dlouhodobého jízdného, tak ty jsou naprosto vtipné
2) Co není jednoduchého na tom přiložit při nástupu do vozidla BPK a o nic víc se nestarat? Trochu nechápu... Nemusím se starat o lístek předem, nemusím zjišťovat předem tarif, prostě nastoupím, přiložím a nestarám aw. Maximálně přijdu o 8 Kč, když budu cestovat pod 10 minut a neodpípnu se při výstupu. Jenže tento rozdíl je 99% turistů naprosto buřt (a taky se za 10 minut po Ostravě MHD v některých částech moc daleko nedostaneš)."

ad 1) Ano, na zdejší poměry mi ostravská MHD připadá drahá. O světě za hranicemi se vůbec nebudu bavit, v Helsinkách možná takhle drahou jízdenku, ale taky si troufám tvrdit, že taky mají adekvátní výplaty a vyšší životní úroveň.
ad 2) Samotný proces odbavení je na tom to nejméně složité, pokud nepočítám fakt, že je třeba nezapomenout si odpípnout (posledně jsem se vracel znaven ze Svinova na Jiříkovského, což je pod 20 minut a stálo mě to tehdy 80 Kč, tudíž případný chudák bude ožebračen ne o 8, ale teď už klidně třeba o 84 korun). Ale uznávám, na staré jízdence bylo třeba hlídat si dobu platnosti.
Středa, 08. ledna 2020 - 15:58:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 8-2019
Odpipnout je potreba pouze pri jizde do 10 minut, jinak ne.
To co tu popisujes je ocividne nejaka chyba, kterou jsi mel reklamovat na DPO.

Elektronicka jizdenka je prvnich 45 minut prestupna + v posledni spoji plati az na konecnou (tzn. kdyz pojedu 30 minut s 8 na Vresinskou a pak prestoupim na 5, tak mi ta jizdenka plati az na konecnou, ale pri prestupu do dalsiho vozidla bych uz platil dalsi listek)

(Příspěvek byl editován uživatelem Poskok.)
Středa, 08. ledna 2020 - 16:31:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 156
Registrován: 5-2018
Pistacio: no vidíte, ja zase casto bývám v Rakousku a tam lide radi a casto platí hotovostí, používaji pri placení přiměřenou hodnotu a celkově jsou tak nejak.lidsky fajn. Inu pokrok, kluci[happy]

A abych nebyl taky ten off topic, dokazal by mi.někdo dovysvětlit, jak s kreditní jizdenkou cestovat, pokud chci.mít celodenní listek? Musím při každém vstupu do vozidla pipat ( ok, ale přijde mi to dost nepraktické. Pokud jednou.zapomenu, jsem cerny pasažér? ). Odpipavat předpokládám nutné není.

A co se tyce automatů, berou i mince, popř. vyšší papírové bankovky? Vcera mi aparát na hlavnim.nádraží vzal jen stokorunu, dvoustovku na mě plival zpátky.

(Příspěvek byl editován uživatelem pekařJan.)
Pezos
Středa, 08. ledna 2020 - 20:06:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1600
Registrován: 4-2014
Pistacio:
"Pokrok, kluci!"
Ano, ten pokrok jsme zažili týden před Vánocemi.
Honza
Středa, 08. ledna 2020 - 22:08:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 261
Registrován: 6-2005
Když už se tady probírá tarif.... Byl jsem dotazován prarodičem - 72 let, jak má bez Odisky platit jízdenku v dané situaci, která nastává jen při cestě za lékařem párkrát ročně: Z Přívozu linkou 56 do Hlučína (Ostrava XXL), tam přestup na 292 a pokračování směr Vřesina (Region).
Obávám se, že bude muset platit kartou v 56 po opuštění zóny Ostrava a pak znova hotově na lince 292.
Nezlobte se na mě, ale když to srovnám například s IDS JMK, je tarif ODISu (Město/XXL/Region) paskvil.
Norton
Středa, 08. ledna 2020 - 22:09:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2688
Registrován: 12-2004
Ten pokrok nastane, az bude automat umet prijmat i kartu a ne jen hotovost, az bude vyresen nevyzadany cerny pasazer, kdyz terminal ve vozidle odmitne platebni kartu a kdyz se tento ustav nauci pouzivat i jiny svetovy jazyk, nez je cestina. Do te doby nemluvime o pokroku, ale o frasce.
A nynejsi druhe dejstvi s Ekovou, to mam taky nazyvat pokrokem? [angry]

(Příspěvek byl editován uživatelem Norton.)
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 07:09:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2726
Registrován: 3-2004
Dotaz provozní - trochu mě včera zaskočila tram 7 nezastavující na zast. Nová ves vodárna na ul. 28.října, ale na stejnojmenné zast. až za křižovatkou v ul. Plzeňská. Nejsem z Ostravy a jezdím jen jednou za čas. Odkdy to tak je a proč? Díky.
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 07:22:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1970
Registrován: 5-2002
Dusanh:
"Odkdy to tak ..."
cca prosinec 1973
DAH
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 07:30:40  
Neregistrovaný host
Dusanh: je to opravdu tak, tramvaje směr Výškovice (7) a Dubina (17) stojí až na ul. Plzeňské a to proto, že zbytečně nezdržují tramvaje směr centrum. Lidé cestující z Poruby přestoupí už ve Svinově, ostatní se směrují rovnou na zastávku na ul. Plzeňské. Takto je to nastaveno desítky let. Opačný směr byl podobný (cca 10 let zpět) kdy 7+17 stály pouze na ul. Plzeňské a pak druhou vodárnu směr Poruba projížděly. Po stížnostech cestujících čekajících na tram směr Poruba a kolem nich se prohnaly 7 a 17 se zavedlo zastavování na obou zastávkách.
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 10:39:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2727
Registrován: 3-2004
Tak já jel zrovna v "atypickém" směru Mar.Hory -> Zábřeh (Horymírova) a chtěl na vodárně přestoupit. Díky za vysvětlení [ok]
Kotas
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 10:48:40  
Neregistrovaný host
Pokud existuje hotovost, tak záporné úroky hrozí v jen omezené míře, protože větší záporné úroky z vkladů by lidi vedli k výběrů jejich vkladů u bank. Pokud nebude existovat hotovost tak není možné si nic vybrat a lidé musí záporné úroky z vkladů snést. Záporné úroky, ale už ani dnes nejsou až tak něco neobvyklého (i když ne v ČR):
- http://www.investicniweb.cz/zaporne-uroky-z-vkladu-zacnou-banky-t restat-stradatele/,
- http://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/unicredit-chysta-zaporne-u roky-u-velkych-vkladu-40299429,
- http://www.patria.cz/zpravodajstvi/4281339/studie-zaporne-urokove -sazby-maji-smysl.html.

Právě Němci a Rakušáci mají z minulosti dost negativní zkušenosti se znehodnocením jejich úspor, a i když šlo primárně o inflaci, tak si dávají na peníze a jejich kvalitu dost pozor. Proto preferují hodně hotovost a kupují i zlato a stříbro.

Výhodou hotovosti je i to, že nikdo neví, co kupujete, což u bezhotovostních plateb neplatí. Můžete si s hotovostí koupit třeba i knihu pomlouvající nějaké náboženství anebo tučnej bůček apod.
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 22:12:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1804
Registrován: 2-2017
Ráno jsem s hrůzou viděl umírat smyčku Výstaviště kvůli zbytečné stavbě Ostravské univerzity, která si ani není schopna zajistit akreditaci pro Lékařskou fakultu. Odpoledne jsem tam projížděl znovu, tam jsem si smyčku trochu nafotil.


Asi začnu jezdit na Karolinu trolejbusem (i to z jistého nejmenovaného důvodu nebude jednoduché) na MMS a pak pěšky přes Masarykáč, abych tu zkázu nemusel sledovat.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 22:44:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1210
Registrován: 12-2006
OS98: Chápu to tedy správně, že jako prioritu bereš nějakou smyčku tramvají, která může být o pár kiláků vedle a takřka nikoho nezajímá, namísto rozšíření a zkvalitnění vysokoškolského vzdělání v Ostravě o areál, který může nejedna výška v republice závidět? Že místo hnusného zapadlého místa, kam nevkročí ani noha, se stane centrum vzdělání, sportu a zábavy? Pak tady argumentuješ naprostým nesmyslem o kterém víš úplný prd a shazuješ fakultu, která dojela jen na to, že si z toho pár lidí udělalo pračku peněz, což může jednoho dne potkat i tu tvojí a ani nevíš jak...

Nedávno sis tady stěžoval, jak tě mají všichni za vola, ale po téhle perle by sis měl od káčka, a všeobecně od dopravy, dát pauzu, protože už ti to opravdu leze na mozek a aktuálně ses stal volem korunovaným. Až je mi stydno, že někdo s takovým názorem se vůbec může mezi vysokoškoláky dostat.
Takže ano, gratuluji, právě sis tímto příspěvek zajistil to, že teď tě tady nikdo brát vážně už opravdu nebude. Že máš nějaký problém už tady víme všichni, bereme to, za nic tě neodsuzujeme, ale že tady za 14 dní napíšeš tohle, to raději nepiš nic - vymlouvat se na to do konce života nemůžeš...

Všem ostatním, normálně diskutujícím, se opět omlouvám za OT, ale na tohle se opět nedalo nereagovat. [smrt]

(Příspěvek byl editován uživatelem vtobola.)
[kladivo] T3 mizí, wany se šíří... [kladivo]

[pozor] MHD Ostrava [pozor] -
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 23:10:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1807
Registrován: 2-2017
Vtobola: Ano, ta budova, která tam vznikne, mi prostě vadi. Ne kvůli vzhledu, ten může být hezký. Má tam vyrůst Fakulta umění a cosi sportovního, jestli se nepletu. A tak mi pověz, co ti studenti budou dělat, až dostudují? Budou pracovat ve svém oboru, nebo někde u kasy v obchodě? Ano, někteří se uchytí, ale mnozí ne. Každým rokem bude ta fakulta chrlit a další a další lidi. Fakt super. Vzhledem k tomu, že mám rodinného příslušníka, co pracuje na Úřadu práce, se kterým jsem tuto fakultu již dávno řešil, tak o tom něco vím. Jsou důležití IT specialisté, kterých je nedostatek, doktoři, ale ti, co vystudovali umění? Ti opravdu ne.

LF jsem dal jako příklad, protože mě zrovna napadla. Ale těm studentům, kteří by tam letos v září chtěli nastoupit, je úplně jedno, proč se jim všeobecné lékařství neotevře. Pro ně je teď důležité, že budou muset studovat v jiném městě.

Takže si přestávku od Káčka nedám.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 23:36:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1211
Registrován: 12-2006
Takže dneska se schopnost člověka bere podle toho, co se rozhodl studovat a co ho zajímá? Takže ti, kteří jdou studovat umění, jsou podle tebe nepoužitelní a zbyteční? To samé totiž můžu říct třeba o ekonomce, nebo HGFku, kde půlka lidí je jen kvůli titulu a v praxi jsou naprosto nepoužitelní a ani v tom oboru nikdy pracovat nebudou. Mimochodem člověk pracující na pracáku je ten poslední, kdo by měl někomu říkat, jakým směrem se má vydat, protože to opravdu žádná výhra není.

Nebudu se tady do tebe obouvat ještě víc, protože diskuze s tebou postrádá jakýkoli smysl, ale uvědom si, že zrovna ty, se svými problémy, si opravdu ten poslední, kdo by měl dělat názory na uplatnění ostatních. Protože zrovna tady si hodlám tvrdit, že i přes jejich obor jsou ve firmě mnohem více uplatnitelný než ty. Já osobně mám mezi přáteli pár lidí, kteří přímo tuto fakultu, nebo něco podobného studují a jsou na takových pozicích, nebo pracují na takových projektech, že ty se můžeš maximálně jen dívat...

Jestli si od káčka dáš pauzu nebo ne mi je celkem jedno. Jestli ti vyhovuje, že všichni tě považují za vola, tvůj boj. Hodně štěstí, ale pak tady zas nebreč, že tě všichni odstřihli od všeho a nikdo s tebou nechce mít nic společného.
Já to myslel po dobrém, ale co jsi tady předvedl dnes večer mi potvrdilo, že to prostě nemá smysl.
PS: Na FB a v diskuzích už se na tebe snáší poměrně solidní hate, to je to, co jsi chtěl? Znovu gratuluji.

Aneb jak do diskuze o tramvajích začít cpát kvalitu Ostravské univerzity, lékařské fakulty a nepoužitelnost všech, kteří tyto fakulty vystudují, protože jen já jsem ten největší génius... Názor hodný vysokoškoláka. Obrázek si udělejte sami.
Tímto končím tuhle frašku.

(Příspěvek byl editován uživatelem vtobola.)
[kladivo] T3 mizí, wany se šíří... [kladivo]

[pozor] MHD Ostrava [pozor] -
Šotouš
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 23:50:50  
Neregistrovaný host
os98: Mluviti stříbro, mlčeti zlato. V tvém případě to už nějaký ten pátek platí minimálně trojnásob.
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 23:51:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1808
Registrován: 2-2017
Já tu nehodnotím, co ti studenti chtějí studovat. Jde mi o to, že kdo vystuduje umění, bude mít problém si najít práci ve svém oboru. Kolikrát jsem slyšel, že někteří absolventi si nebyli celé měsíce schopni najít práci, protože to, co vystudovali, je prakticky k ničemu, tak nakonec skončili úplně někde jinde. S HGFkou souhlasím, ta také má minimální uplatnění. Kdyby se místo Fakulty umění postavila jiná fakulta, kde by se studovaly obory, které by měly budoucnost, tak bych proti tomu nic neměl. Tahle tu vznikne továrna na klienty na Úřadech práce.

(Příspěvek byl editován uživatelem os98.)
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Pátek, 10. ledna 2020 - 01:02:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8384
Registrován: 6-2004
Vtobola: Ovšem realita je taková, že se vysoké školství brutálně degradovalo.... Dřív, kde stačila maturita, tak se lidé i okolo 50 nahnali na VŠ, aby si dodělali papír.... Mám osobní zkušenost, kde známý dělal civilního pracovníka MV ČR a byl vyhnán si dálkově dodělat Ing...

Celkem dlouhodobě zastávám názor, že školné by trochu mohlo redukovat počty studentů oborů bez přidané hodnoty, ale to by se muselo velmi výrazně hrábnout do samotného systému financování škol.... A pak by školy nebyly nucené první ročníky dávat do největších aul a poslední do menších zasedaček[satan]

Ale to už jsme hodně od tématu :-) Máte pravdu, radši zpět k tramvajím.
Pátek, 10. ledna 2020 - 08:14:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 1-2020
V nedávné době zde (či v sesterské autobusové diskuzi) proběhla myšlenka zpracování veřejně dostupných dat ohledně pohybu ostravských vozidel. Zabavil jsem se tedy na víkend (+ týden ladění) a vytvořil webové stránky s nasbíranými informacemi. Data jsou od 1. 1. 2020 (částečná sloužící k ladění, převážně linka 5) a od 6. 1. 2020 (již souvislá).

Systém je aktuálně v demo provozu, takže možná zjistíme nějaké prodlevy či zahlcení dle návštěvnosti. Případné připomínky jsou vítány. Bližší informace najdete na stránkách v sekci info.

Budu rád když se bude líbit.

ttraffic.eu
Pátek, 10. ledna 2020 - 08:32:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4912
Registrován: 5-2002
Ad smyčka Výstaviště: Skutečně tenhle plácek univerzitu spasí [uhoh] ? Vždyť smyčka mohla zůstat jednokolejná, případně se trochu zmenšit zkrácením přímých úseků. Nová kdoví jestli vůbec vznikne.

A trochu tu zapadl jeden dotaz, to by mě taky zajímalo:
pekařJan:
"dokazal by mi někdo dovysvětlit, jak s kreditní jizdenkou cestovat, pokud chci mít celodenní listek? Musím při každém vstupu do vozidla pipat ( ok, ale přijde mi to dost nepraktické. Pokud jednou zapomenu, jsem cerny pasažér? ). Odpipavat předpokládám nutné není."

Bohužel to asi bude zbytečně složité [ko] .
Pátek, 10. ledna 2020 - 10:59:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1212
Registrován: 12-2006
Už tady nechci rozebírat důležitost jednotlivých fakult, protože každý to vidí jinak. Já osobně bych na uměleckou fakultu nikdy nevkročil, protože mě to absolutně nezajímá, ale znám lidi, kteří díky takovým fakultám mohou dělat, co je opravdu baví. Že vysoké školy v ČR potřebují od základu změnit, o tom nebudu ani diskutovat, protože já sám to vidím tak, že je to celé od základu špatně. Placené školství bych bral třeba i já, ale jsou i takoví, kteří na to prostě nemají a musí na to dojet? A jako reformu školství určitě neberu to, že zavřu kohoutek a nebudu do toho investovat vůbec.

Já neříkám, že nové fakulty univerzitu spasí, ale posunou ji zase o poměrně velký krok vpřed. Není to jen o umělecké fakultě, ale taky o centru sportu, které budou využívat další fakulty (přírodovědecká, pedagogická, lékařská). Můžeme se ale zamyslet na tím, co spasí samotnou Ostravu. Na tom místě mohlo vyrůst parkoviště, obchoďák, nebo kancly, kterých jsou po Ostravě tři zadky. Místo toho na místě vyroste vzdělávací centrum s možnostmi využití pro širokou veřejnost a z hnusného, zašlého místa, kam nevkročí pomalu ani noha, se stane místo, kde člověk může trávit volný čas a u toho se i vzdělat. Vzdělání, sport, umění, zábava, divadlo, výstavy a akce na jednom místě. To minimálně já beru jako spásu pro Ostravu mnohem víc, než nějakou zapadlou tramvajovou smyčku o které nemá 80% Ostravy ani páru a těžko může dostat Ostravu i za hranice.
Z dopraváckého hlediska je zrušení průser, z pohledu rozvoje města nutnost.

Za včerejší výbuch se omlouvám, ale bohužel jsem se stal na každý post OS98 poměrně dost alergický (a dle reakcí na FB v tom sám opravdu nejsem). Člověk, který si tady stěžuje na kindermafii a šotouše o týden později napíše: "Asi začnu jezdit na Karolinu trolejbusem (i to z jistého nejmenovaného důvodu nebude jednoduché) na MMS a pak pěšky přes Masarykáč, abych tu zkázu nemusel sledovat" Opravdu to bude v nich? Nemyslím si.

(Příspěvek byl editován uživatelem vtobola.)
[kladivo] T3 mizí, wany se šíří... [kladivo]

[pozor] MHD Ostrava [pozor] -
Pátek, 10. ledna 2020 - 11:16:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2141
Registrován: 10-2005
os98: Zase jsi nezklamal [rofl] Já v tom vidím pokrok, oživení Centra a spíše je mi líto Eifelovky než smyčky. Ta oblast potřebuje oživit jako sůl. Navíc oblast za Divadlem byla jedna z nejodpornějších v Centru Ostravy, určitě je dobře, že se tam začne něco dít.
Punk's not dead! blesk happy
Pátek, 10. ledna 2020 - 11:37:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1809
Registrován: 2-2017
Vtobola: Pořád nechápeš, proč tady tu Fakultu umění kritizuji, že má vyrůst a čímž reaguji i na tvůj starší příspěvek, který jsi editoval a editované části jsem si všiml až dnes ráno.

Představ si, že umělecké fakulty po celé České republice vyprodukují ročně 100 absolventů. Čísla v tomto odstavci neřeš, je to jen příklad. Stejně tak každým rokem je v tomto oboru 100 volných míst (např. odchody do důchodu). Ale když se otevře další taková fakulta, tak bude více lidí hledajících si zaměstnání, než kolik je volných míst na trhu. Každým rokem pak to samé a situace se bude jen zhoršovat. Pak akorát skončí absolventi uměleckých fakult na Úřadu práce, protože si ve svém oboru místo nenajdou.

Takže ano, oblast se tím rozhodně oživí, s tím souhlasím. Ovšem až ti studenti dostudují a dostanou diplom, budou mít problém si najít práci.

Tím bych diskusi na toto téma rád uzavřel a řešil tramvaje, ať se ještě více neplevelí K-report. Jak se smyčka Výstaviště nepostradatelná při mimořádných událostech, svědčí dnešní situace na lince 2.

(Příspěvek byl editován uživatelem os98.)
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Pátek, 10. ledna 2020 - 12:32:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2142
Registrován: 10-2005
Mimochodem, nevím jestli jste si všimli. Trio 1258 má reklamu od Tria 1257. Jezdí to tak pár dní.
Punk's not dead! blesk happy
Kotas
Pátek, 10. ledna 2020 - 17:17:26  
Neregistrovaný host
os98 má docela recht. To mne připomíná, že nedávno mi z jednoho e-shopu přišla objednávka s fakturou vystavenou jistou Ing. XY PhD. [proud]
Pátek, 10. ledna 2020 - 19:22:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 355
Registrován: 7-2014
Tady nejde o fakultu umění....vyrůst tam další obchoďák tak se tady bude sáhodlouze brečet, že je v Ostravě obchoďáků až až, chtít tam nějaký developer postavit kancelářský komplex, tak se tady na něm taky nenechá nit suchá, protože kanclů je v Ostravě taky dost a bla bla bla...prostě se šotoušům sáhlo na kus kolejí, které sice byly po dopravní stránce dost strategické, ale o to tady nejde, stačí si ty příspěvky pořádně přečíst.... Je to tady zkrátka boj s třídním nepřítelem, a na pozadí celé věci vůbec nezáleží....
Kočkopes
Pátek, 10. ledna 2020 - 20:01:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1100
Registrován: 10-2017
Os98 má nejspíš na mysli to, že "výstupem" umělecké fakulty budou umělci, ale těžko si pomyslet, že každý z jednotlivých studentů dosáhne kvality a slávy v celosvětovém měřítku, jako např. Rembrandt, Beethoven, J. Saudek nebo Sir Charles Dickens. A tak těžko pomyslet, jestli je jejich vzdělání uživí. Ovšem otázka je, co by tam mělo místo té fakulty stát - uživil by se tam třeba parkovací dům nebo byty? Nebo by byla lepší nějaká jiná fakulta s jiným zaměřním, případně základní/střední škola? Neukamenujte mě, jsou to jen nápady unavené hlavy.

os98:
"Asi začnu jezdit na Karolinu trolejbusem (i to z jistého nejmenovaného důvodu nebude jednoduché) na MMS a pak pěšky přes Masarykáč, abych tu zkázu nemusel sledovat."
Nechceš si najít nějakou práci, kterou můžeš dělat z domova? Ideálně tak, abys nemusel vůbec z toho domu vycházet? Bylo by to pro všechny zjednodušení, hlavně pro tebe - "nemusel sledovat tu zkázu" a nemusel bys cestovat parciálními trolejbusy, které necháváš ujet, protože ti vytěsnily tvé oblíbené 14Tr.


ttraffic.eu:
"V nedávné době zde (či v sesterské autobusové diskuzi) proběhla myšlenka zpracování veřejně dostupných dat ohledně pohybu ostravských vozidel. Zabavil jsem se tedy na víkend (+ týden ladění) a vytvořil webové stránky s nasbíranými informacemi. Data jsou od 1. 1. 2020 (částečná sloužící k ladění, převážně linka 5) a od 6. 1. 2020 (již souvislá)."
Prošel jsem si stránku a prudce se mi to líbí. Je to vlastně takový mpvnet, seřazený do přehledného seznamu. Jediné, co mi trošku chybí, je informace o kurzu, ale zároveň to není žádná velká překážka.
Dolfa
Pátek, 10. ledna 2020 - 20:04:28  
Neregistrovaný host
Zkraťte si cestu domů s vozem 1258 - např. směrem z Poruby na Dubinu : linkou 3 namísto jízdy linkou 17 [proud] ....Naokolo je to dál,ale zato horší cesta....[lol]
ppkk
Pátek, 10. ledna 2020 - 20:55:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 547
Registrován: 11-2014
Kočkopes: no stát by tam mělo něco, co patří do města, do jeho centra, protože jsme na jeho okraji. Takže nejspíš budova, co v ní bude je asi jedno. Nutno říct, že doprava utrpěla, nicméně měla by dostat smyčku za řekou. Že utrpělo pár lidí, je věc druhá, ale s tím se asi nemá cenu zaobírat, zválšť jestli je pravda, to co píšeš ohledně parciálů vs 14tr ve druhé části tvého příspěvku.

A nikdo tě za ten příspěvek kamenovat nebude. Ani já, abys nemyslel, že jsem proti tobě nějak zaujatý.
[proud] [wink]
Pátek, 10. ledna 2020 - 21:09:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 94
Registrován: 12-2018
Jen tak mimochodem, dnes byla poprvé vidět souprava Varií po MM. Čísla jsem si nezapamatoval. Jen tak, kdyby někoho zajímalo.

@ttraffic.eu: [ok]
Pátek, 10. ledna 2020 - 21:15:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1811
Registrován: 2-2017
1403: Je to souprava 1327+1325 a poprvé jsem ji viděl už na začátku minulého týdne.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
xyzž
Pátek, 10. ledna 2020 - 21:43:20  
Neregistrovaný host
Jezdí na 1/2 už snad od svatku.dokonce jeden den jezdilo dvojce složené "nové" a staré vario
martinek1
Pátek, 10. ledna 2020 - 22:01:08  
Neregistrovaný host
Souprava 1327+1325 jezdí už od vánoc, Od 27.12.myslím
Dopravak.piskot
Pátek, 10. ledna 2020 - 22:03:36  
Neregistrovaný host
1326+1348
Od 30.12.2019

Dnes už jsou rozpojeny a každé jezdí solo
Kočkopes
Pátek, 10. ledna 2020 - 22:31:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1101
Registrován: 10-2017
ppkk:
"Kočkopes: no stát by tam mělo něco, co patří do města, do jeho centra, protože jsme na jeho okraji. Takže nejspíš budova, co v ní bude je asi jedno. Nutno říct, že doprava utrpěla, nicméně měla by dostat smyčku za řekou. Že utrpělo pár lidí, je věc druhá, ale s tím se asi nemá cenu zaobírat, zválšť jestli je pravda, to co píšeš ohledně parciálů vs 14tr ve druhé části tvého příspěvku.

A nikdo tě za ten příspěvek kamenovat nebude. Ani já, abys nemyslel, že jsem proti tobě nějak zaujatý.
[proud] [wink]"

Ještě mě napadlo, když už je v blízkosti to výstaviště, že by tam možná mohla být nějaká venkovní výstavní louka pro akce, pořádané v létě za pěkného počasí. Ale nevím, jak moc by to bylo vhodné (myslím jestli se to vyplatí finančně, jestli to bude mít smysl a využití atd.).

Možná jsem právě objevil Ameriku, ale smyčka za řekou blízko hradu by mohla sloužit kromě jiného do budoucna i jako odstaviště pro posilovou dopravu na akce u hradu. Například během Majálesu byla dle mého doprava pomocí linek 4 a 12 (mimořádně zastavujících na zast. U Hradu) poddimenzovaná, například sóla na 12 bývaly přeplněné.

Pravda to je s těmi parciály, stačí se zeptat například (*** *** - záměrně neprozrazeno jméno, protože s os98 má už tak nepříjemností dost), který vám potvrdí, že schovat se do parciálu je účinná obrana před "kulturním obohacením" (- i když ty uvozovky možná nejsou úplně namístě, neboť je skvělý matematik) ze strany os98.
1258
Pátek, 10. ledna 2020 - 23:25:04  
Neregistrovaný host
Dolfo, to je nová reklama? Nebo to už na 1258 je delší dobu?
Předem děkuji za info.
Pátek, 10. ledna 2020 - 23:52:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8387
Registrován: 6-2004
Vtobola: Už jenom ve zkratce. Píšeš to velmi dobře. Jenom bych rád podotknul, že změna financování se nerovná zavření kohoutků, ale snaha najít lepší řešení, než VŠ finacovat podle "kusů" co vlastní studijní průkaz dané univerzity...

Přístup většiny škol, že do prváku vezmou vše, protože čárky a pak se to první až druhý semestr vyčístí není úplně ideální způsob...
Sobota, 11. ledna 2020 - 14:25:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2143
Registrován: 10-2005
1258: reklama byla delší dobu na 1257 (určitě v létě 2019). Teď ji dali na 1258. Proč a co je s 1257 netuším.
Punk's not dead! blesk happy
Jenki
Sobota, 11. ledna 2020 - 14:26:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5546
Registrován: 5-2002
Na téma ttraffic.eu

Jsem moc rád, že můj příspěvek nebyl zbytečný a že výsledkem je něco, co funguje, je užitečné, a má potenciál se dále rozvíjet.

Takže pokud bude ze strany tvůrce zájem, rád přispěji nějakou korunou nebo €urem na funkci tohoto nástroje. Stačí napsat na jenki zavináč post.cz.
Dolfa
Sobota, 11. ledna 2020 - 17:48:02  
Neregistrovaný host
1257 - reklama na voze od 2/2019,někdy v létě (červen-červenec) vůz vykolejil v areálu vozovny Poruba,od té doby odstaven tamtéž,cca od listopadu přistaven do EE,podvozky vyvázány a vůz odstaven. Vůz 1258 slouží (asi) jako náhrada za dlouhodobě odstavený vůz 1257 .... Jak to bude dále s oběma reklamami uvidíme....Možností je několik-např. 1) vůz 1257 bude ještě jezdit s reklamou tolik měsíců,kolik jich byl odstaven a pak ji odstraní ,2) bude odstraněna reklama z vozu 1258 a ponechána na 1257 , 3) bude z vozu 1257 odstraněna ještě před opětovným uvedením do provozu a ponechána na 1258, 4) budou jezdit obě dvě reklamy....Záleží na smluvních podmínkách . Tento inzerent mívá reklamy na vozidlech MHD dlouhodobě (délka kampaně bývá cca 3 roky).
Sobota, 11. ledna 2020 - 20:58:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 72
Registrován: 8-2019
ttraffic.eu: Vypadá to velmi dobře. Možná bych rozšířil možností filtrů na jednotlivé typy vozidel (tzn. vyfiltrovat zvlášť Stadlery, zvlášť Varia atd. Nedělal bych ani rozdíl mezi T3/T3SU/T3SUCS atd). Dále bych navrhoval, aby se vypravenost starší třeba jak týden již filtrovala dle data. Protože jakmile bude web v provozu třeba měsíc a já se budu chtít kouknout, kde dané vozidlo jezdilo před 14 dny, tak bude poměrně otravné scrollovat celou historií.

Každopádně to vypadá slibně [happy] Jsem rád, že se toho Jenkiho návrhu někdo uchytil. Takže moc fandím, protože si nemyslím, že tady toto bylo úplně jednoduché vytvořit (minimálně já bych to absolutně nezvládl)
ppkk
Sobota, 11. ledna 2020 - 21:46:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 548
Registrován: 11-2014
1257 stojí v Martinově stále s CVR
Neděle, 12. ledna 2020 - 12:46:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1815
Registrován: 2-2017
K webu ttrafic.eu bych měl menší poznámku. Určitě je to super web, ale jsem na tom jako Poskok, že bych ho neuměl vytvořit. Všiml jsem si, že včera na prvním raním spoji kurzu 1/101, který jede ve 4:04 z Telekomunikační školy jako linka 17, jsou na tom webu napsány soupravy 1353+1317, která tam však nejela, a 1355+1315. Nejspíš to bylo tak, že měla jezdit souprava 1353+1317, ale byla na poslední chvíli vyměněna za 1355+1315, tak bych doporučil "nějak" zajistit, aby ten web eliminoval vozy, které zůstaly stát v garážích nebo vozovně. Občas se také stává, že se dílenští na voze pracují a přímo z garáží se vůz zobrazuje jako nějaký kurz, jehož správný vůz jede kilometry daleko. Nedávno to dokonce bylo nějaké Vario na kurzu 32/1.

Pak je tu ještě jeden menší problém, který asi ani nejde vyřešit, když se nějaký vůz nezobrazuje na mpvnetu. Podle webu dnes jede 6 parciálů, ale musí jich být 7, tak jsem zjistil, že se kurz 106/2 nezobrazuje.

(Příspěvek byl editován uživatelem os98.)
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Wilhelm
Neděle, 12. ledna 2020 - 15:53:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 307
Registrován: 1-2007
Nádraží Vítkovice. Proč tato úprava?

"Všeliké toť kvaltování toliko pro hovado dobré jest." J. A. Komenský
Neděle, 12. ledna 2020 - 16:20:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1213
Registrován: 12-2006
Předpokládám, že něco při odbočení přibíralo zadkem původní obrubníky.
[kladivo] T3 mizí, wany se šíří... [kladivo]

[pozor] MHD Ostrava [pozor] -
Neděle, 12. ledna 2020 - 16:41:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 356
Registrován: 7-2014
os98: Vario na kurzu 32/1 ti vykouzlim kdykoli a kdekoli v síti....nicméně nepředpokládám, že by tvůrce stránek nezvládl podobné záznamy jednoznačně definovat jako falešné info...
Neděle, 12. ledna 2020 - 17:25:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 73
Registrován: 8-2019
Wilhelm: Odhadem o to brousil Stadler pri odbocovani.
Neděle, 12. ledna 2020 - 20:11:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1817
Registrován: 2-2017
TommyX: Kouzlit nemusíš, vím, že to tak jde udělat kdekoliv. Jízda dle cíle na Hermanovi by to měla být. Vario na 32/1 byl extrém, ale před pár dny svítilo v porubské vozovně Vario #1358, které přivezl z Vřesinské kurz 5/403 (výměna vozů s 5/101), který však v tu chvíli už jel se Stadlerem nebo soupravou na lince 9. S tím se už musí poprat autor webu ttraffic.eu, jak vyřeší eliminaci falešného vozu na kurzu.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
xyzž
Neděle, 12. ledna 2020 - 21:27:24  
Neregistrovaný host
Ano,prdel stadleru
Pondělí, 13. ledna 2020 - 11:14:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1819
Registrován: 2-2017
TommyX:
"nicméně nepředpokládám, že by tvůrce stránek nezvládl podobné záznamy jednoznačně definovat jako falešné info..."
Nakonec je nutné web ttraffic.eu trochu doladit, protože falešné výpravy se tam skutečně zobrazují. Třeba dnes vůz 7226, který stojí v Garážích Hranečník. https://ctrlv.cz/nSak
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Pondělí, 13. ledna 2020 - 11:43:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 1-2020
Web si neklade za úkol nic víc než jen zobrazení nasbíraných dat. Pokud budou data na vstupu chybná, bude chybný i výsledek. Informací k analýze není tolik, či by byla analýza natolik složitá, aby se chyby opravily bez zásahu člověkem. Protože může jezdit trolejbus na a-49, stejně tak parcial na nějaké autobusové lince.
Jen pro info: za týden sběru dat je přes 51000 záznamů linka-vůz-odkud-kam

Pokud by někdo měl zájem doplňovat do systému spojené/rozpojené soupravy a označovat záznamy jako chybné, není problém, může mi napsat na info@ttraffic.eu dostane přihlášení a může se realizovat.

Aktuálně je v plánu doplnit filtry datumu od-do a zobrazení seznamu vozů na linkách + práce na lepší administraci souprav v backendu systému.
Norton
Pondělí, 13. ledna 2020 - 18:31:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2689
Registrován: 12-2004
Až se budete někdo divit, proč se stojí v zastávce "nějak dlouho" a při jízdě se projíždí sekce pod nášlapem, tak se jukněte, co právě dělá onen majstr za pultem. Třeba jako ta odvážlivka na d-7, co furt jen datlovala v telefonu a nekoukala na trať.
A ne, nevadí mi, že ji za to třeba "odmění" ve výplatě. Jet a nedívat se před sebe, to není odvaha, to je [cunik]