Diskuse » Tramvaje a metro » Tramvaje v Ostravě » Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 27. 12. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 27. 12. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Čtvrtek, 19. prosince 2019 - 07:42:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 201
Registrován: 12-2017
Asistenti přepravy mají novou strategii? Přišli do tramvaje, ale ODISky kontrolovat nechtěli, i když je lidé měli připravené, zřejmě jen kontrolovali pár lidí.

Jízdenky - mají ty žluté přístroje možnost odbavovat čárové nebo QR kódy? Pokud ano, tak by bylo ideální prodávat jednorázové papírové jízdenky, podobně jak to mají v Benátkách.
Mé fotky MHD naleznete zde:

Busphoto.ru
Transphoto.ru


Kočkopes
Čtvrtek, 19. prosince 2019 - 09:11:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1082
Registrován: 10-2017
Chronosphere:
"Už vidím v jasných barvách,jak vesničan půl roku schovává v peněžence kartu,aby ji mohl případně použít zase v Ostravě.Nebo někde na Svinově v automatu o půlnoci přehrávat kredit.🤪 Celé je to o tom,že od 2020 stojí jízdenka 100 Kč. Nějaké teoretické možnosti vrácení neprojetých peněz slouží tak maximálně k nasr.... náhodných cestujících.Více aut do Ostravy,toť náš cíl!"

Očividně jako jediný diskutující zde jste to pochopil správně.

os98: Každý není DPOfil a nevozi se MHD častěji, než by bylo zdrávo, na rozdíl od tebe. MHD je pro normální lidi, ale to se na tvém místě nedá pochopit, protože ti to připadá strašně jednoduché (bodejť by ne, když jsi v MHD jako ryba ve vodě). Znovu to speciálně pro tebe ještě jednou zopakuju - pokud by ten systém byl jednoduchý, nemám námitek, ale tohle bude pro obyčejné lidi cesta peklem a pro příště raději zvolí auto.

Jinak dnes ráno na Svinově to samé, co včera na Dubině - okolo kreditomatu skupinka bezradných (z velké části mladých!) lidí, klikajících do automatu, rozhazujících rukama s nešťastnými výrazy v obličeji.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kočkopes.)
Čtvrtek, 19. prosince 2019 - 09:48:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 62
Registrován: 4-2012
No tak zase torchu objektivity by to chtělo!
Ono to s tím kupováním papírové jízdenky taky není žádná sláva a zoufalé studování nápisů na lístkovém automatu, kdy a kde a kolikrát to mám zmáčknout a co dělat když mi to nežere drobné je také dost často vidět třeba na hlaváku. A o tom jakou si vlastně vybrat jízdenku když je k dispozici jen pár slov vedle tlačítka je pro úplně neznalého peklo a ruská ruleta.

Takže když to shrnu tak jediný problém je, že ta dočasná kreditní stojí 100kč a je komplikované nevyužité peníze vrátit. Dobře kdyby to byla jen jedna možnost koupit jízdenku, ale je to jedna z několika možností.

A jako u všeho nedá se vyhovět absolutně všem - teda dá, kdyby byla MHD úplně zadarmo... což by ocenili hlavně bezdomovci jako pojízdné klimatizované nocléhárny.
A vězte, že když těch pár lidí kteří kvůli tomuhle nepojedou MHD když náhodou vyjíměčně chtěli MHD jet, tak ti Ostravu auty určitě neucpou :-)

Je to nový systém a jistě kdyžtak dojde k úpravě podmínek podle toho jak to budou lidé doopravdy využívat. Teď je to o tom že někdo musí mít odvahu udělat ten první praktický krok a pak se uvidí. Všechno ostatní jsou jen dojmy a spekulace a nikam nevedoucí "akademické" debaty.
ridicprofesional
Čtvrtek, 19. prosince 2019 - 10:48:31  
Neregistrovaný host
Já už ani nevím kolikrát se mě lidi ptali jak si papírovou jízdenku vlastně označit a ze které strany. Prostě současný system papírových jízdenek je špatný a úplně rozumím tomu že se nevyplatí kupovat nové označovače na papírové jízdenky. Na tu investici tady mnoho lidí zapomíná.
.........
Čtvrtek, 19. prosince 2019 - 11:52:33  
Neregistrovaný host
kdyby byla MHD úplně zadarmo... což by ocenili hlavně bezdomovci jako pojízdné klimatizované nocléhárny.
pro ně zadarmo není už mnoho let?
xyzž
Čtvrtek, 19. prosince 2019 - 12:38:05  
Neregistrovaný host
Prostě zase pláne řeči pár jedinců...jako o zastávce Karolina jaký to bude propadák a tak dale.pokud si umí důchodce najít na netu kreport a psát tu na něj tak si bude umět koupit i lístek v automatu.Je to prostě novinka a klasický Čech bude remcat a prd o tom ví.Vsadim se se,že 99 %remcatelu kolem automatu maximálně prošlo a ani si to nezkusilo..a ty bezradne davy lidí s machajicima rukama....kolego,nenechte se vysmat.treba zrovna přijeli vlakem z Brna a chtěli se jen zahrát.Dejte tomu čas a třeba si za pár týdnů řeknete:booooze,jaké já jsem tu psal blbosti,vždyť je to v podstatě dobrá věc.
Čtvrtek, 19. prosince 2019 - 14:42:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2433
Registrován: 8-2002
Ještě k těm zastávkám a jejich novým názvům. neměla by se zastávka Plesná přejmenovat na zastávku Velká Polom? Dívám se na mapu a zdá se mi, že fyzicky ta zastávka stojí už na katastrálním území Velké Polomi [lol].
Kočkopes
Čtvrtek, 19. prosince 2019 - 15:19:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1083
Registrován: 10-2017
Ono to s tím kupováním papírové jízdenky taky není žádná sláva a zoufalé studování nápisů na lístkovém automatu, kdy a kde a kolikrát to mám zmáčknout

Je tam napsáno, kolik minut platí která jízdenka platí a jaká je cena takové jízdenky. To jsou nejdůležitější informace shrnuté do pár slov. Automat na papírové jízdenky vypadá takto: odkaz Kromě toho, že ovládání je intuitivní, tak návod obsahuje přehledné informace. Nic víc, nic míň.

Dobře kdyby to byla jen jedna možnost koupit jízdenku, ale je to jedna z několika možností.
Znovu se opakuji - ne každý má BPK nebo chuť obětovat část kreditu na SMS 70-minutovou jízdenku, jejíž doba doručení je různá a pro kratší jízdy je to i zbytečné. A mluvit o tom, že nemístní asi nemají ODISku, je poněkud zbytečné.

ridicprofesional:
"Já už ani nevím kolikrát se mě lidi ptali jak si papírovou jízdenku vlastně označit a ze které strany. Prostě současný system papírových jízdenek je špatný a úplně rozumím tomu že se nevyplatí kupovat nové označovače na papírové jízdenky. Na tu investici tady mnoho lidí zapomíná."
Na znehodnocovačích ve vozech jsou nakreslené šipky a je na nich i návod k označení. I na těch pitomých jízdenkách jsou šipky (viz obrázek). Za hlupotu uživatele výrobce neručí. A pokud uvede do provozu takovou ptákovinu jako kreditní jízdenka se všemi zde již diskutovanými "výhodami", je to naopak svou složitostí ještě lepší prostředek ke zmatení blbečků. A mimochodem, myslet si, že kreditomaty budou zcela bezúdržbové, je vcelku naivní. Mimochodem jejich pořízení asi taky počítám nebylo zadarmo.a ty bezradne davy lidí s machajicima rukama....kolego,nenechte se vysmat.treba zrovna přijeli vlakem z Brna a chtěli se jen zahrát
No, možné to je, ale v 7 ráno bych to spíš vyloučil. A že by se gamblerství na automatech přesunulo i na ty jízdenkové, to se mi taky nějak nezdá... [proud]\

(Příspěvek byl editován uživatelem Kočkopes.)
Čtvrtek, 19. prosince 2019 - 15:42:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 63
Registrován: 4-2012
Jak vypadá a obsluhuje se automat na papírové jízdenky DPO vím. Když to byla jediná možnost tak jsem ho musel využívat.

Ano pro vás, když už ho znáte je to strašně jednoduché a srozumitelné.

Otázka pro věštce: Vystoupím z vlaku a někoho se zeptám jak se dostanu například na Karolínu. Někdo mi řekne kterou tram mám jet a jak se jmenuje zastávka kde mám vystoupit.
Dojdu k automatu na papírové lístky a jak si mám vybrat, když netuším jak dlouho tam tram opravdu jede? Tak si stejně koupím pro jistotu nějakou dražší protože řešit čas a jestli nekonec nebudu muset přestupovat a jestli pojedu i zpět a tak si pro jistotu koupím dvě jízdenky.
(ten co mi třeba blbě poradil mi pokutu asi pak nezaplatí...)

Pak vlezu do tramvaje, strčím lístek a protože jezdím občas tak se pořádně netrefím. Lístek se mi vzpříčí a skrčí. Tak ho rovnám, a už dost nervózní strkám znovu. Sakra vytisklo se to to nějak divně na druhou stranu. Tak znova. Tentokrát asi dobře, ale moc to nejde přečíst. Koukám na hodinky a přemýšlím jak dlouho bude ještě platit a snažím se zapamatovat čas, protože tisk je dost něčitelný.
Ano na označovači je návod. Ale když je tram plnější a někdo zrovna stojí z té strany tak nic nevidíte, ani netušíte že tam nějaký návod je.

Toliko k "zázraku" ergonomie papírových jízdenek...
xyzž
Čtvrtek, 19. prosince 2019 - 17:13:03  
Neregistrovaný host
A taky je třeba zmínit,že kanál prodeje lístků zůstane stejný.jem si prostě v trafice nekoupíš papíru jízdenku,ale papírovou kartičku s prednabitou částkou a to zvládnou i dementi,fretky i cigáni,co si kupující v trafice normální twist karty do founu.dokonce se myslím říkalo,že se to bude prodávat i na pokladnách ČD,Regio i Leo,a možná jak i do teď u stevardů a průvodcích,ale to asi nebude hned.takze když to zvladlo do teď tolik Ostravsku i těch debilnich,tak to zvládnou i po novému.jen si přečtěte hysterii,jak jste tu plkali,jak ty žluté Mimoně ve voze jsou na hovno,jak to bude složité s pípáním,že budou u toho fronty a vono nic až na pár prvních dní.to samé jak označovače ve stadlerech,na kareportu totální kolaps MHD v Ově a vono nakonec nic.vsechno si sedne.
xyzž
Čtvrtek, 19. prosince 2019 - 17:13:51  
Neregistrovaný host
Sorry za preklepy-mobil
Čtvrtek, 19. prosince 2019 - 19:04:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8961
Registrován: 5-2002
Chytrý xyžbleb: Takže když přijedu do Ostravy a budu potřebovat popojet z nádraží do místa jednání a pak Ostravu navštívím za 10 let, bude zdejší dopravní podnik nabízet co? Asi taxi. No holt orient se vším všudy.
pm81
Čtvrtek, 19. prosince 2019 - 20:00:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 96
Registrován: 5-2019
Cestujeme s kreditní jízdenkou

Informační příručky

Vše [new], je třeba vyzkoušet v praxi, dokud nevyzkoušíme na vlastní kůži, tak nemůžeme tvrdit, že je to na [smrt]

Provoz na smyčce Dubina, 8. 6. 1994 (nejsem autor)

(Příspěvek byl editován uživatelem pm81.)
ppkk
Čtvrtek, 19. prosince 2019 - 21:39:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 540
Registrován: 11-2014
Borovička: platba kreditní kartou, sms jízdenka?
Ryuzaki
Čtvrtek, 19. prosince 2019 - 21:58:58  
Neregistrovaný host
Ta příručka hodně vypadá jako šitá horkou jehlou. Oddíl 3.5 má ještě pozůstatek z příručky pro platební karty. [lol]

Nenašel jsem taky vůbec žádnou zmínku o situaci, kdy na jízdence není dostatečný kredit. Předpokládám, že do mínusu zůstatek jízdenky jít nemůže, jak se tato situace teda řeší? Nechat plavat stokorunu pro vědecké účely se mi zrovna dvakrát nechce [biggrin]
xyzž
Pátek, 20. prosince 2019 - 01:57:17  
Neregistrovaný host
Borovicko "cvaknes" si platební kartou?určitě na služební cestu nepojedes s roličkou bankovek?a firma,která posílá lidi na služební cesty do Ostravy určitě disponuje aspoň jedním počítačem a tiskárnou aby sis následně mohl vytisknout,kolik že si to v Ostravě projezdil?je to složité?
xyzž
Pátek, 20. prosince 2019 - 02:03:22  
Neregistrovaný host
Je velice zajimave,že u Regia,Lea,různých bike a koloběžko firem...toto funguje už řadu let a nikdo s tím nemá problém,ale když to udělá ten zlý dopravní podnik,tak je to aféra😂😂😂
xyzž
Pátek, 20. prosince 2019 - 03:59:45  
Neregistrovaný host

Silně dokumentačně z Vřesinské
Kočkopes
Pátek, 20. prosince 2019 - 06:43:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1084
Registrován: 10-2017
Velmi hodnotné informace na té obrazovce. Ale návod, jak pokračovat k nákupu jízdenky tam nějak nevidím.

xyzž:
"Je velice zajimave,že u Regia,Lea,různých bike a koloběžko firem...toto funguje už řadu let a nikdo s tím nemá problém,ale když to udělá ten zlý dopravní podnik,tak je to aféra😂😂😂"
Ano, ale u Regiojetu/LeoExpressu stále funguje možnost kupovat lístky postaru osvědčeným způsobem (způsoby).

ten zlý dopravní podnik
Jediní, kdo zatím tvrdí, že DPO je zlý, jsou ti největší DPOfilové zde, zajímavé... Není zlý, je jenom hloupý, nebo spíš určitým způsobem "omezený".
xyzž
Pátek, 20. prosince 2019 - 06:51:45  
Neregistrovaný host
Kočkopes,jsi marný...
A návod jak koupit lístek tam nalezneš také,ale není to automat na lístky, nýbrž jak to nazvat...intuitivní něco...nalezneš tam mapy,spojení,info o linkách,o tarifu,jak co koupit,jak co pípnout...ale pro tebe zbytečná věc.u dispečera si můžeš půjčit knižní jízdní řád..
Jinak pro normální:je to testovací provoz nových "chytrých"zastávek.na některé až moc chytrých.
Kůň
Pátek, 20. prosince 2019 - 07:25:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1937
Registrován: 1-2012
A ono lze platit firemní výdaje soukromou kartu? Já jen že zákazníci mi pořád v obchodě tvrdí, že nemůžou platit nákup kartou, že nemají firemní. Tak aby to u jízdenky nebylo stejný.
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Kůň
Pátek, 20. prosince 2019 - 07:26:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1938
Registrován: 1-2012
A jak už bylo napsáno výše, ani by tak nešlo o kreditní jízdenku, ale o to, že nejde koupit nabitá na 20/40 Kč nebo kolik je jedna jízdenka.
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
xyzž
Pátek, 20. prosince 2019 - 07:38:53  
Neregistrovaný host
Jinak podnikofil nebo jak to bylo,nejsem.delam tu už 16 let a znám mouchy a pic.....co podnik udělal a dela,ale.takove žvásty mě dokážou nasrat.jinak jezdím dnes přes Svinov a žádné máchání rukama jsem nezaznamenal.shrocuji se tam hloučky a zvědavě okukuji a nesměle zkoušejí co to umí....včera jsem si to vyzkoušel sám na Karolíně a teda jestli s tím někdo bude mít problém...nechápu jak si dokázal koupit lístek ve starém matu.
Jinak hlavní třída po otevření Rudné,znatelný úbytek aut.ale,že by to bylo výrazně,no nevím.
xyzž
Pátek, 20. prosince 2019 - 07:42:00  
Neregistrovaný host
A proč by nešlo platit firemní výdaje soukromou kartou?vyjedu si po sl.ceste na portálu odisky výdaje za cestovné a přiložím je k dalším výdajům.nic složitého.ale vše už tu bylo řečeno ..nemá to smysl...
Nowak Jan
Pátek, 20. prosince 2019 - 07:50:03  
Neregistrovaný host
dobrý den,
píše se, kolik stojí tisk papirových jízdenek a kolik by stala oprava či výměna automatů na papírové jízdenky, napsalo se někde, kolik stála instalace nových automatů a kolik stojí kreditjízdenka?
Dělal někdo průzkum, jak jsou nadšení cestující z nejmodernějšího dopravního podniku?
V jednom si ale DPO drží tradici, a to v ujíždění před nosem, v prvním případě dopoledne, když bus má intrerval 20 minut a ve druhém na Hranečníku, když bus měl interval 30 minut. Z gustem ten řidič zavřel dveře lidem vystupujícím z tramvaje a odjel.
P.S. Někdo tady psal, že není podnikofil, protože zná mouchy... V naší firmě by se za to cestou z práce mohl stavit pro zápočtový list[lol] Ale to souvisí s předchozím odstavcem...
Pátek, 20. prosince 2019 - 09:16:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2434
Registrován: 8-2002
Ad xyzž: Spíše asi třída 17.listopadu, ne? [wink]. Hlavní třídy by se otevření Rudné nemělo moc týkat. Jsem zvědavý hlavně na ty dopravní špičky odpoledne během "normálního" všedního dne. Dnešek už je takový spíše sváteční... hodně dovolených apod.

Ad jízdenky: Už bych tu debatu ukončil. Kdo si neumí koupit jízdenku, měl by vrátit občanku. Jako jediný problém vidím to, že ty peníze nejdou vrátit na účet. to by nemusel být problém dořešit, ne?
geront
Pátek, 20. prosince 2019 - 10:35:50  
Neregistrovaný host
další problém by se vyřešil, kdyby lidé na 65 let mohli používat pouze osobní doklad, když už mají nárok na slevu, jak je to v jiných městech, nepř. Olomouc
Pátek, 20. prosince 2019 - 11:34:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 58
Registrován: 8-2019
Tady je info o cenách automatů.
Ceny kreditních jízdenek jsem nenašel.
pm81
Pátek, 20. prosince 2019 - 13:56:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 98
Registrován: 5-2019
Lidi, ještě to pořádně prakticky nezačalo a už to shazujete, jak si to DPO mohl nechat dovolit, zrušit něco, co tady fungovalo 50 let. Je prostě inovativní, a vše co je nové, se musí zažít. Když jste si hledali partnerku (budoucí manželku, ex manželku), taky jste šli do toho s pocitem, to nebude fungovat? [wink] A dnes s ní máte děti, jste vysmátí..nebo taky ne.. Zklidněme emoce (komu to vadí, jezděte autem, taxíkem, odstěhujte se, načerno), no a pohoda. [ok] Jen čas, praxe, a odhaduji tak druhá polovina roku 2020 ukáže, jak ten [new] systém funguje, co se dá zlepšit, inovovat. Již teď je například jisté to, že Odiska nové generace umožní se zaregistrovat v systému pražské a středočeské lítačky, i v systému ČD jako IN-Karta.
Doporučuji nastudovat tento článek, strana 8.

geront: Kdo nutí seniory nad 65let, aby si kupovali Odisku? DPO, snad ne?![happy] DPO pouze nabídl možnost seniorům mít nižší cenu jízdného, nebo mít roční dlouhodobý kupón za 0Kč (počáteční investice 130Kč na výrobu Odisky). Taky můžete jezdit bez načerno a platit pokuty.[wink]
Jízdním dokladem pro cestující narozené po 1. 1. 1946 je ODISka nebo bezkontaktní platební karta s nahraným 365denní nulovým kuponem. U cestujících narozených před 1. 1. 1946 je jízdním dokladem platný osobní doklad (občanský průkaz nebo cestovní pas) vydaný příslušným správním úřadem, ODISka nebo bezkontaktní platební karta s nahraným 365denním nulovým kuponem.
Z druhé strany, po celý den, kolem OC, je spousta seniorů, mající doslova nacpané nákupní tašky, vozíky, batohy a já osobně nevěřím tomu, že hodnota jejich nákupu je pod 130Kč = jednorázová investice do Odisky. A další možnost je, se odstěhovat jinam.[biggrin]
Dolfa
Pátek, 20. prosince 2019 - 15:45:44  
Neregistrovaný host
[kecal] Od včerejška [new] CVR na Triu 1251.
Další důvod proč nejezdit mhd ( polep přes okna )- raději autem,než se celou cestu čučet ven přes ty zku..... folie.[crazy]Asi jediní,komu toto nevadí,jsou max. teenageři,kteří stejně stále čumí do mobilů....[wink] Klidně stačilo,aby na okna byly aplikovány pouze symboly - srdce,spojené ruce BEZ pozadí ...
Pátek, 20. prosince 2019 - 18:38:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1770
Registrován: 2-2017
Kočkopes:
"Je mi opravdu líto starších lidí, kterým se nebude dařit s nákupem jednorázové ODISky z kreditomatu. Ještě víc mi jich bude líto, pokud náhodou potkají os98, který jim začne vysvětlovat výhody takového systému."
Tak jsem dneska vysvětlil v trolejbuse linky 107 jednomu pánovi využití kreditní jízdenky a elektronické peněženky na ODISce a byl za to velmi rád, protože nevěděl, že si na ODISku jde dát peníze.

Kočkopes:
"Ano, ale u Regiojetu/LeoExpressu stále funguje možnost kupovat lístky postaru osvědčeným způsobem (způsoby)."
Jak nečekané, že u RJ mám kreditovou jízdenku, což je plastová kartička, na kterou si přes e-shop koupím jízdenku, takže ušetřím pár korun a ještě nemusím chodit někam na pokladnu. Do Brna teď budu jezdit vlakem na lince R8 docela často, abych si ještě užil trolejbusy 14Tr, které budou brzo končit.

Ale kdo nejde s dobou, tak bude věčně obdivovat staré věci a novým se bude bránit. Pamětní jízdenky jsem si koupil a už se těším na 1. duben, až zmizí z vozidel MHD červené označovače.

(Příspěvek byl editován uživatelem os98.)
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Pezos
Pátek, 20. prosince 2019 - 19:13:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1583
Registrován: 4-2014
A už nejmodernější dopravní podnik v republice vyřešil, co dělat, když terminál odmítne kartu? Nebo jsou tři roky na tak galaktický problém pořád málo?
Kočkopes
Pátek, 20. prosince 2019 - 19:31:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1085
Registrován: 10-2017
Ale kdo nejde s dobou, tak bude věčně obdivovat staré věci a novým se bude bránit.
...
abych si ještě užil trolejbusy 14Tr, které budou brzo končit.
Popřel jsi sám sebe. Mám ti připomenout, že jezdíš až do Brna "obdivovat staré věci a novým se bráníš", když tvrdohlavě odmítáš používat ostravskou trolejbusovou dopravu (protože co kdyby náhodou jel "parciál") a kocháš se "popelnicemi"?

Znovu připomínám, že kdyby ten systém byl vyřešený jednoduše, tak se mu nebráním. Ale v současném stavu jsou lepší papírové jízdenky, na které není třeba nahrávat minimálně stovku, není třeba potvrdit dětský profil a nemusí se vyplňovat nějaká stupidní žádanka, se kterou se pak letí na Poděbradovu. Ale když to chápat nechceš a máš pocit, že bych nejradši vrátil čas o 40 let zpátky, tak co mám s tebou dělat.
přesvědčený
Pátek, 20. prosince 2019 - 21:22:19  
Neregistrovaný host
A další možnost je, se odstěhovat jinam. My si náš nejmodernější dopravní podnik rozvracet nedáme! [zadnice]
Sobota, 21. prosince 2019 - 12:00:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 244
Registrován: 7-2017
Taky k tomu co se teď děje něco napíšu.

Kreditomaty:
super věc, překvapil mě jednoduchý design, a i ta všestrannost (vyhledání spojů, výluky, počasí), že prostě není jen k tomu nákupu. Včera večer ale byl nějaký maxi výpadek, bo většina kreditomatů měla bílé obrazovky a nic. Ale je to ještě v plenkách, takže v pořádku. Jen se trochu bojím, jak dlouho vydrží ve stavu, v jakém jsou (poškrábání displeje, počmárání, všeobecný vandalismus). Na Hrancu se třeba nebojím, ale na jiných zastávkách..

KREDITní jízdenka:
Nejvíce rozporuplná věc. Na jednu stranu super, karta kterou seženete kdykoli, nabijete si na ni peníze, ty pak projezdíte jak chcete. Jediný nedostatek vidím v tom, že:
-je z papíru (byť tvrzeného, ale jestli se lehce ošoupe, tak si myslím že se může jednoduše stát při delším nošení, že pak nebude funkční), což se dá vlastně prý nějak přehrát na kartu další
-vrácení peněz (nějaký formulář, to je pěkná kravina, slyšel jsem prý i o nějakém poplatku 50,- za vrácení zbylé částky, což mi přijde jako mega sviňárna (dobiju kilo, projezdím 20,- Kč a dostanu zpět 30,- ?) Ale nevím, ještě jsem to neštudoval, možná to není pravda.
-samozřejmě česká specialitka s potvrzením o studiu a nároku na studentské jízdné (raději bez dalšího komentáře)
-stále přetrvává problém jako u kreditky, že si nemůžete vybrat celodenní lístek hned (jako sorry, ale pokud bych se chtěl vozit, SMS nechcu, ODISku třeba nemám, a jen při představě hlídání pípnutí, odpípnutí, celý den, tak bych asi už nedělal nic jiného). Určitě tohle doplnit by bylo super, však snad by to nebylo tak složité, doprčic.

Ale pokrok dobrý, samozřejmě jak se mouchy vychytají tak to bude snad ještě lepší a dokonalejší.

Vy, co tu brečíte nad cenama, už jsem to tu jednou psal, kupte si jízdenku roční za 5K, a nejen že máte po starostech s nějakým pípáním či dalšíma kravinama, ale za den jezdíte za nějaké 4,- Kč. Furt si stojím za tím, že to je zatím nejlepší varianta nákupu jízdného, pokud opravdu do MHD nezabloudíte jednou za 5 let při konci večírku.

Rušení jízdenek:
Svým způsobem je to logický krok. Byl jsem taky na straně, že by měly zůstat jako další varianta, ale pak jsem si poslechl názor druhých a většina se shodla v tom, že by to byla kravina. Když přijde něco nového, automaticky by to mělo nahradit něco starého, byť třeba osvědčeného.
Příklad: koupíte si nový spotřebič, výkonnější, úspornější, méně hlučný.. tak samozřejmě ho začnete používat častěji a častěji až ten starý, předchůdce, bude ležet někde ve skříni a čekat co dál. Není logické zavést nějakou novinku a furt dávat lidem na výběr. V podstatě DPO udělalo to samé.
Prostě a jednoduše, jízdenky se ruší, protože údržba je složitá, technologie za opicema, a je to hodně nákladné. Teď tu máme systém, který je jednodušší, o mnoho méně nákladný, tak je logické, že se zbavíme toho starého na úkor toho nového. Lidem nezbyde nic jiného než zkusit, když to nevyhoví, tak mají ještě SMS, ODISku nebo kreditku, takže furt to není jen jedna možnost a "poper se s tím jak chceš". Takže nyní jsem pro to, aby se opravdu jízdenky zrušily, byť to zdražování dle mě je opravdu na <->. Vyplajznout kilo za celodenní jízdenku, na poměry Ostravy, to je fakt už trochu přes čáru.

Jo a ještě doplním, mělo by se dělat něco s validátory, při nástupu předem (či spíš při otevření dveří v nástupní zastávce) validátory nabíhají od jedné aktualizace strašně pomalu (při vychcanosti stihnou i 3 lidi projít kolem a řidič nemůže nic), nemluvě o nějakým zásecích a errorech. Bylo by fajn si uvědomit že po zrušení papírových jízdenek ty validátory budou furt na ráně a případné poruchy a mouchy budou čím dál tím častější.

(Příspěvek byl editován uživatelem Jamnik.)
Boris
Sobota, 21. prosince 2019 - 12:07:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3544
Registrován: 6-2002
Četl jsem "pozvracet" [biggrin]
Sobota, 21. prosince 2019 - 12:48:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 351
Registrován: 7-2014
Pezos:A už nejmodernější dopravní podnik v republice vyřešil, co dělat, když terminál odmítne kartu? Nebo jsou tři roky na tak galaktický problém pořád málo?

A vy, když platíte kartou v obchodě, a tam vám terminál odmítne kartu, chcete po prodejci, aby tenhle problém za vás řešil? [crazy]
Sobota, 21. prosince 2019 - 14:45:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5070
Registrován: 7-2003
V obchodě se dá použít hotovost.. A max platba s pinem.. To tady nepůjde..
8bity vseho sveta spojte se .
Pezos
Sobota, 21. prosince 2019 - 15:53:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1584
Registrován: 4-2014
TommyX:
"A vy, když platíte kartou v obchodě, a tam vám terminál odmítne kartu, chcete po prodejci, aby tenhle problém za vás řešil? [crazy]"
A který obchod vám neumožní v tom případě zaplatit jiným způsobem?

Kdyby chtěl někdo argumentovat SMS jízdenkou nebo aplikací, jako to dělá PR oddělení DPO:

Cestující je povinen nastoupit do vozidla s již doručenou SMS jízdenkou ve svém mobilním komunikačním zařízení.

Cestující smí nastoupit do vozidla až po započetí platnosti zakoupené elektronické jízdenky.

(Příspěvek byl editován uživatelem pezos.)
geront
Neděle, 22. prosince 2019 - 11:51:00  
Neregistrovaný host
čekám na letisti a nudím, tak trochu naruším vánoční atmosféru

A ono lze platit firemní výdaje soukromou kartu? Já jen že zákazníci mi pořád v obchodě tvrdí, že nemůžou platit nákup kartou, že nemají firemní.
Jde platit čímkoliv. Akorát si to pak musíte vyřídit se svým zam-telem.

Další problém by se vyřešil, kdyby lidé na 65 let mohli používat pouze osobní doklad, když už mají nárok na slevu, jak je to v jiných městech, např. Olomouc
Zklidněme emoce (komu to vadí, jezděte autem, taxíkem, odstěhujte se, načerno)
Dobrý nápad vyzkoušený generacemi: Na ÚV KSČ taky léta tvrdili: Když se imperialistům nelíbí, že nemáme dálnice, tak ať k nám nejezdí. A ti co je prosazovali, byli antikomunisté.

Kdo nutí seniory nad 65let, aby si kupovali Odisku? DPO pouze nabídl možnost seniorům mít nižší cenu jízdného, nebo mít roční dlouhodobý kupón za 0Kč
A jiné DP nabídly seniorům mít nižší cenu jízdného bez dalších podmínek

spousta seniorů, mající doslova nacpané nákupní tašky, vozíky, batohy a já osobně nevěřím tomu, že hodnota jejich nákupu je pod 130Kč = jednorázová investice do Odisky.
A další možnost je, se odstěhovat jinam.
To už tu bylo víckrát. Koukněte, kolik lidí už Vás poslechlo
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=po%C4%8Det+oby vatel+Ostrava
Domnívám se, že ve svém plku sem nenapsal ani slovo o ceně, že by bylo nutno reagovat nacpanými nákupními taškami, vozíky, batohy. Pokud se to tak dalo vyložit, moc se omlouvám všem pracujícím. Pouze jsem měl na mysli obstrukce ze strany DPO.

spousta seniorů, mající doslova nacpané nákupní tašky, vozíky, batohy a já osobně nevěřím tomu, že hodnota jejich nákupu je pod 130Kč = jednorázová investice do Odisky.
obvyklou připomínku o důchodcích vyžírcích lze vypořádat s tím, že můžete být spokojen! Proti roku 1991 jim klesl poměr důchodu k čisté mzdě ze 73,8 % na 51,8 %, tedy o 22 %.
https://faei.cz/od-listopadu-k-dnesku-duchodci-se-meli-nejlepe-v- roce-1991/

U cestujících narozených před 1.1.1946 je jízdním dokladem platný osobní doklad. A co provedli ti ostatní, že musí mít ODISku?

Jak nečekané, že u RJ mám kreditovou jízdenku, což je plastová kartička, na kterou si přes e-shop koupím jízdenku, takže ušetřím pár korun a ještě nemusím chodit někam na pokladnu.
A za celou dobu co ji mám, ji chtěl vidět akorát barista na hlavním nádraží. Asi to bude zcela jiný systém než u DPO. A ještě si můžete zase celou částku vybrat, téměř jako u DPO.

Už se těším na 1. duben, až zmizí z vozidel MHD červené označovače. V čem to bude lepší?

A už nejmodernější dopravní podnik v republice vyřešil, co dělat, když terminál odmítne kartu? Nebo jsou tři roky na tak galaktický problém pořád málo?
Na jaře jsem přijel večer do Svinova, přiložil ODISku, terminál ji odmítl a řidič mě vyhodil, tedy slušně mě poslal koupit si jízdenku do automatu a mezitím samozřejmě odjel.

KREDITní jízdenka: je z papíru (byť tvrzeného, ale jestli se lehce ošoupe, tak si myslím že se může jednoduše stát při delším nošení, že pak nebude funkční), což se dá vlastně prý nějak přehrát na kartu další. Tomu opravdu věříte, že nefunkční karta bude funkční pro přehrání na kartu další?
-vrácení peněz (nějaký formulář, to je pěkná kravina, slyšel jsem prý i o nějakém poplatku 50,- za vrácení zbylé částky, což mi přijde jako mega sviňárna (dobiju kilo, projezdím 20,- Kč a dostanu zpět 30,- ?) A v případě, že budete chtít vrátit 20 korun doplatíte 30?

kupte si jízdenku roční za 5K, a nejen že máte po starostech s nějakým pípáním či dalšíma kravinama, ale za den jezdíte za nějaké 4,- Kč.
Pokud 5K myslíte 5000 Kč, pak mi v nepřestupném roce připadá 13,80 Kč, ale počítal jsem to z hlavy.

za to dlouhé slintátní může TAP.
Přeji všem hezké vánoce a hodně dárků, nejen od DPO.
Pondělí, 23. prosince 2019 - 01:25:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 245
Registrován: 7-2017
Omlouvám se, došlo k mýlce, roční pro zónu 77 stojí 3 999 (den za 10,96,- Kč), i tak to je ale luxusní cena, i nyní takhle nestojí ani 10 minutová jízdenka.
Pro zónu 78 rok stojí 5 700,- Kč a na den to vychází na 15,62,- Kč, což už se blíží ceně 10 minutové jízdenky, ovšem berme v potaz v jakém území se můžete pohybovat a že těch necelých 16 "kaček" můžete jezdit celý den, nikoli jen 10 minut.

Ty ceny co jsem uvedl za den platí u studentského jízdného, jsem si to nějak popletl. U 15-26 let u 77 jezdíte za 3,03,- Kč a u 78 za den zaplatíte 4,59,- Kč, tedy 5 korun. [vypravci]
Pako
Pondělí, 23. prosince 2019 - 07:49:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2333
Registrován: 6-2002
Dobré ráno.

Tak v Ostravě máme další tramvajovou vozovnu. Na Hranečníku. 2x T3 odstavené vzadu až u plotu směrem k radvanickému kostelu. Kdo nevěří, může se jít podívat, ale viditelné jsou jen při jízdě do kopce...

Hezký předvánoční den.
Pondělí, 23. prosince 2019 - 18:29:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 202
Registrován: 12-2017
@Pako - prý se má jednat o tramvaje pro výcvik hasičů.
Mé fotky MHD naleznete zde:

Busphoto.ru
Transphoto.ru


Pondělí, 23. prosince 2019 - 19:05:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 203
Registrován: 12-2017
Příslušná diskuze je neaktivní, tak se zeptám zde:
Víte o nějakých dobrých šotomístech v regionu Gerlachov/Vysoké Tatry/Poprad? Na trakci (autobus/vlak/tatranská električka) nezáleží.
Mé fotky MHD naleznete zde:

Busphoto.ru
Transphoto.ru


Kůň
Pondělí, 23. prosince 2019 - 19:13:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1941
Registrován: 1-2012
Například: https://mapy.cz/s/levamonuvu
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Úterý, 24. prosince 2019 - 13:29:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2198
Registrován: 8-2007
Dolfa:
"[kecal] Od včerejška [new] CVR na Triu 1251.
Další důvod proč nejezdit mhd ( polep přes okna )- raději autem,než se celou cestu čučet ven přes ty zku..... folie.[crazy]Asi jediní,komu toto nevadí,jsou max. teenageři,kteří stejně stále čumí do mobilů....[wink] Klidně stačilo,aby na okna byly aplikovány pouze symboly - srdce,spojené ruce BEZ pozadí ..."

Podobně zasraný okna mají busy i tramvaje v Olomouci. Nakopat... Inu, peníze nesmrdí...
Sbohem, Ťapino! Díky, žes tu byla... +5.6.2012
Úterý, 24. prosince 2019 - 13:42:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2436
Registrován: 8-2002
stejně všichni cestující čučí do mobilů...
Kůň
Úterý, 24. prosince 2019 - 13:43:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1942
Registrován: 1-2012
To je všude ve větších MHD. Nejdřív to u nás (HK) na trolejbusech "nešlo", bo prý DÚ, no s příchodem MORů to už "jde". Jenže kdyby to tam reklamka aspoň pořádně nalepila - kvalita lepu leckdy bývá taková, že se lepidlo rozplizne a ven není vůbec vidět, ani těma dirkama, protože jsou zapatlaný lepidlem. A když se to sundá, tak je to celý za[cunik] od toho lepidla, nikdo to neumeje.
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Dolfa
Úterý, 24. prosince 2019 - 23:27:25  
Neregistrovaný host
Polep přes okna : cca před dvěma lety jsme v Ostravě měli několik kusů reklam tramboard ( tuším,že to byla kampaň na nějakou novinku v rámci jěždění MHD / tarif,nebo něco /- a horní perforovaná folie (na sklech vozu) byla navíc ještě potažena průhlednou ochrannou folií....[pozor] Při pohledu kolmo k oknu to ještě šlo,ale pod úhlem , dejme tomu 44° to člověk vydržel max. půl minuty. Bylo to velice super na oči....- šilhání a bolesti hlavy ZDAR !!!! Kampaň trvala asi tři měsíce.... To už by člověk raději jel v buse vězeňské služby ( ten s tym fialovym pruhem ) bez oken ....[wink] Jinak Všem přeji pěkné vánoce a mnoho úspěchů v roce 2020 !!!![ok]
Jva
Středa, 25. prosince 2019 - 20:07:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4434
Registrován: 6-2002
Vzhledem k tomu, jak silně je MHD dotována, peníze z reklamy opravdu nesmrdí. Jak by asi dopadla anketka "ďobkovaná okna nebo 10% zdražení?"
Cynik - tak říká optimista realistovi...
Boris
Středa, 25. prosince 2019 - 20:33:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3550
Registrován: 6-2002
Tak pak už je třeba skutečně dát tu reklamu i přes okno řidiče, když už nikoho nic jiného než peníze nezajímá.
Honza
Čtvrtek, 26. prosince 2019 - 10:02:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 257
Registrován: 6-2005
V Brně se nepolepují dveře a okna na straně dveří.
Ono se stačí trochu zamyslet a i reklama na 1251 by byla přijatelnější. Otázka je, zda polep oken velkými nicnesdělujícími jednobarevnými plochami je zde opravdu tak nutný.
Jinde to jde...
Dolfa
Čtvrtek, 26. prosince 2019 - 14:04:21  
Neregistrovaný host
Jinde to jde... kdyby na tom voze nebyla reklama na Kometu,mohla na ní (a na kačeně 1732) být reklama na nějaký kovošrot a mohlo by se jim přezdívat PRESSTRAM [tramvaj] [auto] [tramvaj] [proud] A v Ostravě to taky jde kulturně řešit....[ok]
Honza
Čtvrtek, 26. prosince 2019 - 16:22:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 258
Registrován: 6-2005
Dolfa: Přesně tohle je správný příklad, jak využít nejlépe polepy přes okna. [ok]
Pátek, 27. prosince 2019 - 02:28:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1106
Registrován: 4-2006
Svezl jsem se tím novým polsko-běloruským zázrakem a teda musím říct, že interier konceptu "kaňon" mne tedy moc nenadchl. (-X Zlatá Astra/Trio (interierem).
Pátek, 27. prosince 2019 - 07:31:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 61
Registrován: 8-2019
Mohu k tomu rict jedine: Co DPO chtelo, to ma. Otocne podvozky si vybrali svou dan ne zrovna idealnim usporadanim interieru.
anonym čtivý
Pátek, 27. prosince 2019 - 08:13:49  
Neregistrovaný host
Poskok: A pevné podvozky jsou výhra? Nebudu jediný kdo ví/zná dopady pevných podvozků, tady je podle mně ne zrovna ideální uspořádání interiéru ještě "sranda".
Pátek, 27. prosince 2019 - 12:23:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 308
Registrován: 11-2012
Jsem zvědav na ty tramvaje od Škodovky, co nám soudruzi předvedou
Jenki
Pátek, 27. prosince 2019 - 12:28:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5538
Registrován: 5-2002
To si kluci nevyberete.

Pevné podvozky = žere oblouky.
Otočné podvozky = interiér typu kaňon.
Atypy typu ULF = šílené provozní náklady, ekonom tě zabije.
Atypy typu 15T = totéž a ještě se to sere.
Wana = těžká jak prase, skáče jak koza, hnije a je to prolézačka.

Běžte do archivu Eisenwerk Witkowitz, je tam bedna s dokumentací a licence je zaplacená.
Pátek, 27. prosince 2019 - 14:55:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 62
Registrován: 8-2019
A je opravdu v Ostravě velký problém to, že pevný podvozek žere oblouk (když je jich tu 5,5)? Není větší problém to, že otočný podvozek neustále kmitá (vykonává sinusoidní pohyb) a opotřebovává kolejnice v rovných úsecích?

Samozřejmě jsou vždy pro a proti jednotlivých koncepcí, ale osobně si myslím, že multigelenk je pro Ovu docela vhodná koncepce (a nemůžeme multigelenk soudit jenom na základě Astry...)