Diskuse » Tramvaje a metro » Tramvaje v Praze » Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 11. 12. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 11. 12. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pondělí, 09. prosince 2019 - 07:30:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10025
Registrován: 4-2003
Petr_k:Ajéje, zase někdo jede cíleně načerno a pak se vzteká, když ho PK vyhmátne, místo aby držel hubu a dle pravidel bez keců zaplatil

Mám lítačku a za pár dní si tam koupím další roční aplikaci na pásmo P. Je to snad málo?!?

Nějaké držení huby a okamžité placení bez keců? Proč? Daleko lepší než tahle nesmyslná represe je české černé pasažéry dotlačit k tomu, aby si pořídili lítačku. Pak se jim pokuta snižuje. Nějaké placení na místě je fakt nesmysl [nene]. A cizince slušně dotlačit ke koupi a označení jízdenky [wink].


V zemi, kde je normální jezdit načerno, a bere se to všeobecně jako národní sport hned po hokeji a fotbalu, to jinak, než drsně, nejde.

V této zemi není normální jezdit na černo pro naprostou většinu lidí. Taktéž tu není národním sportem hokej či fotbal. Většina lidí po těchto sportech celý rok ani neštěkne a vzpomene si na ně jen tehdy, když je olympiáda či různá mistrovství a berou to spíš jako důvod ke kolektivnímu čumění na bednu u piva v hospodě. Což v případě fotbalu v podstatě nepřipadá dnes už v úvahu a v případě hokeje to také dost šlo dolů. Takže projevy duševně slabších jedinců v hospodách i na Staroměstském náměstí typu: Kdo neskáče, není Čech, hop, hop, hop ....konečně ustaly [wink]. Ovšem radost z toho, že se našim hokejistům dlouhodobě moc nedaří, tedy nemám...[nene].


Nic proti sportu, také rád sportuji. Jenže výše zmíněné se sportem toho moc společného nemá [nene].
Fkam
Pondělí, 09. prosince 2019 - 08:03:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3654
Registrován: 3-2011
Saul_Goodman:
"Fkam:
"Nejsem si jistý, jestli se u nás revizoři setkali s takovým českým chováním. [crazy] Ale klidně se optám. Předpokládám jednoduchou situaci a sice zadržení policií. Pravidla jsou jasně daná a kdo je poruší, musí předpokládat trest [wink]"Takže v Německu je nějaký trest zadržení policií za neuhrazení jízdenky? Zase nás tu nelakujte, jo? [rofl] V Praze, když revizor zadržel doklad totožnosti a vynucoval si tím odchod k bankomatu/do směnárny, tak se policajt otočil a dělal, že to nevidí. Přece se cizinec nebude bránit. Tak spíš tak bych to viděl v Reichu [rofl]"

Napsal jsem, jak to funguje u nás. Může se to líbit a nemusí. Ale fakt je, že tak to je, funguje to a není problém. Ale chápu, že pro Čechy je toto divné, ti jsou zvyklí ideálně mít všechno zadarmo a neplatit. Když Němec jede načerno, tak je mu pak velmi stydno a snaží se to vyřešit bez značného hluku. Určitě je nesmysl legalizování jízdy načerno, jako se tomu stalo v Praze. Člověk by měl být zodpovědný za sebe a přijmout trest, pokud se něčím proviní. [wink]
U nás je ještě svět v pořádku.
Pondělí, 09. prosince 2019 - 08:15:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5919
Registrován: 7-2011
Fkam:
"Napsal jsem, jak to funguje u nás."
Aby nedošlo k mejlce, otázka nezněla jak to funguje, nýbrž nakolik to je legální. V Praze to víceméně funguje taky, ale legální to moc není. A v tom je právě ten problém.
Pokud je německý způsob řešení legální, tedy lze provinilce cizince dotáhnout k bankomatu a donutit zaplatit na místě, neboť jinak hrozí, že zmizí za hranice a peníze už z něj nikdy nikdo nevymůže, pak je to naprosto ideální způsob a nechápu, proč by nemohl být legální i u nás.
Pondělí, 09. prosince 2019 - 08:28:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5920
Registrován: 7-2011
Bram:
"V této zemi není normální jezdit na černo pro naprostou většinu lidí."
V této zemi je bohužel stále normální pro naprostou většinu "vobechcávat" pravidla. Nakolik jsou v reálu pravidla "vobechcávána" záleží na složitosti, náročnosti toho "vobechcání", na výši testu a šanci, že bude viník přistižen. Takže jedinec, který jedno pravidlo dodrží (třeba si koupí lístek) protože je v daný okamžik pro něj jednodušší to pravidlo z výše uvedených důvodů dodržet, vzápětí s klidem poruší tři jiná, protože v daný okamžik je pro něj zase jednodušší je porušit a riziko přistižení, příp. následků za porušení je minimální.
Pondělí, 09. prosince 2019 - 09:21:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 805
Registrován: 7-2010
👍 Sice to trvalo, ale po nátlaku DPP přiznal, že tramvaje z rychlodráhy do Modřan úmyslně stáhl. Zároveň po částečně proběhnutých opravách se vozy na rychlodráhu vrací. 🚋

Tramvaje Škoda 15T vypravujeme na míně náročné tratě, přiznal DPP
http://mhd86.cz/2019/12/09/tramvaje-skoda-15t-vypravujeme-na-mine -narocne-trate-priznal-dpp/

www.MHD86.cz[tramvaj] Dopravní magazín o městské hromadné dopravě. Dopravní akce. Komentáře, názory.
www.OMH86.cz[kecal] Osobní web vašeho oblíbeného komentátora.
Mladějov
Pondělí, 09. prosince 2019 - 09:40:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14285
Registrován: 3-2007
DPP koukám zjevně najel na sovětský/ruský způsob informování [biggrin]

Výsledek je samozřejmě mnohem trapnější, než to sdělit rovnou.
Petr_k
Pondělí, 09. prosince 2019 - 12:06:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12913
Registrován: 4-2003
Co je to "míně náročné"? Toto češtin mě nerozumět.

Bram - obechcávání (viz Bobik) je naprosto normální. Když jsem začal jezdit kasy, tak dvakrát do týdne jsem si cvičně revizi střihnul, a pokaždé jsem nějaké vemeno bez lístku nebo s propadlou lítačkou našel, samozřejmě za doprovodu keců, že nemám nárok a že ho šikanuju a že včera to po něm nikdo nechtěl. Někdy na začátku listopadu jsem hradil 225, na Velekravíně za mnou přišli revizoři, že prý jsem odmítnul prodat jízdenku. Primitivním dotazem bylo zjištěno, že příslušný soudruh údajně nastupoval na Slánské, ovšem já začal příslušný spoj simulovat až na Reinerce, takže smolík (kde skutečně nastoupil, nebylo podstatné). Jindy jsem byl svědkem v tramvaji cestou z práce, jak takový klient rádoby spolupracoval, jen nemohl najít doklady, až na takový drobný detailík, že na první zastávce se pokusil zbabělecky utéct (což se mu nepovedlo, byl odchycen). A takhle to je každý druhý den, hovadskost některých takyklientů nezná mezí. Tvé vztekání se, jelikož platíš, si nemáš vybíjet na kontrole, ale na takovýchto hovádkách.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Fkam
Pondělí, 09. prosince 2019 - 13:35:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3655
Registrován: 3-2011
Bobik:
"Fkam:
"Napsal jsem, jak to funguje u nás."Aby nedošlo k mejlce, otázka nezněla jak to funguje, nýbrž nakolik to je legální. V Praze to víceméně funguje taky, ale legální to moc není. A v tom je právě ten problém.
Pokud je německý způsob řešení legální, tedy lze provinilce cizince dotáhnout k bankomatu a donutit zaplatit na místě, neboť jinak hrozí, že zmizí za hranice a peníze už z něj nikdy nikdo nevymůže, pak je to naprosto ideální způsob a nechápu, proč by nemohl být legální i u nás."

Je to legální. Ale jak říkám, je to zároveň opravdu už krajní případ, který u nás málokdy nastane. Cizinci jezdí v drtivé většině s platnými jízdenkami. A domácí jsou féroví a pokutu zaplatí nejpozději do pár dní. Přijde mi nanejvýš trapné, co dělají někteří cestující v Praze, když přijde revizor.
U nás je ještě svět v pořádku.
Pondělí, 09. prosince 2019 - 13:40:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1214
Registrován: 10-2012
Dnes jsem viděl jet na všechny displeje mrtvou 15T, tak si říkám, asi porouchaná manipulačka - vevnitř ale lidi cestovali (potmě).. - není to proti předpisům, jezdit inkognito?
Slova, ne činy!
Pondělí, 09. prosince 2019 - 13:44:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8339
Registrován: 6-2004
JardaČerný: Otázka je jestli to řidič věděl :-).

Ale bylo by hard 15T olepit papírem s číslem a teploměrem :D:D:D
Pondělí, 09. prosince 2019 - 13:50:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3218
Registrován: 3-2004
JardaČerný: Jezdit "potmě" se samozřejmě nemá a je to důvod k výměně vozu. Vysvětlení ale může být celá řada. Tramvaj právě na onu výměnu může dojíždět - a pořád je lepší svézt ještě kousek cestující, než je na první zastávce vyklopit. Nebo vzpomínám na situaci, která se jednou stala mně, spadl mi na 15T kompletně IOS, restart nepomáhal, tak jsem jel několik zastávek (někde za Palmou - Kobylisy) se shozeným jističem. V Kobylisích jsem to nahodil a už nebyl problém. Čili něco takového bych za tím hledal. Výjimečná situace.
Pondělí, 09. prosince 2019 - 13:56:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1215
Registrován: 10-2012
Dík za vysvětlení. Tramvaj jela Seifertovou směr centrum, brala další lidi. Myslím, že řidič si užije, když na něj bude veřejnost ze všech stran bouchat, co je za linku..
Slova, ne činy!
Pondělí, 09. prosince 2019 - 14:03:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10029
Registrován: 4-2003
Petr_k: Když jsem začal jezdit kasy, tak dvakrát do týdne jsem si cvičně revizi střihnul, a pokaždé jsem nějaké vemeno bez lístku nebo s propadlou lítačkou našel

Zkontroloval jsi stovky, či spíše tisíce lidí za směnu a našel jsi jedno či dvě vemena, která lístek neměla. Čili naprosté minimum lidí [wink].

Bram - obechcávání (viz Bobik) je naprosto normální.

Nauč se laskavě počítat a něco si nastuduj o statistice. Ať to kecání o hromadě černých pasažérů a o normálnosti obchcávání všeho možného nepůsobí jako ukázkový vánoční koncert blbosti [crazy].

Mimochodem, způsob vymáhání pokut, které donedávna praktikoval DPP, bylo na zpřerážení rukou tomu šmejdskému [cunik], které to takhle nastavilo [angry].
Petr_k
Pondělí, 09. prosince 2019 - 14:30:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12914
Registrován: 4-2003
Bram - ano, statistika je mocný nástroj k marginalizaci sviňáren a poleštění vlastního ega. Vtip je v tom, že řidiči příměstských busů v PIDu jsou za 100% odbavení vč. odchytu vemínek hmotně odpovědní a tedy stejný přístup, jako uplatňujete vy, vemena, znamená být klidně párkrát do týdne bez výplaty. O vynalézavosti přepravované verbeže už nic dalšího psát nemíním, protože nastavení systému "řidič vždy krade a klient má vždy pravdu" je denodenní praxí.

Normální je v případě odchytu bez lístku uznat chybu, že to zrovna dneska byl blbej nápad, a zaplatit přirážku, při statistické četnosti cca jednou za týden se to možná i vyplatí [wink] takže ty kecičky o koncertech blbosti si nech na doma, protistrana z praxe ti je nesežere.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Pondělí, 09. prosince 2019 - 15:09:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3602
Registrován: 4-2007
https://zdopravy.cz/na-barrandov-jela-tramvaj-ktera-na-trat-nesmi -chyba-hned-jsme-ji-stahli-tvrdi-dpp-38623/

Diletanti dál vládnou DPP. To už snad není ani vtipný.[lol]

A ty pindy a lži o 15téčkách, ty vole, taky komedie.
"Prej že do Modřan jezdí normálně". Ve čtvrtek jsem nepotkal od Výtoně až po Polikliniku ani jednu.
Ale trapný lži, to jo, na to jsou voni kadeti.
Pondělí, 09. prosince 2019 - 15:13:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1504
Registrován: 11-2005
Fkam: když si cestující kupují jízdenku u řidiče a ještě si jí označí, čímž jí paradoxně zneplatní a pak se taky diví, když musí zaplatit pokutu

WTF? Připadá Vám to tak správně? Já bych se taky divil.
Fkam
Pondělí, 09. prosince 2019 - 15:31:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3656
Registrován: 3-2011
Libcha:
"Fkam: když si cestující kupují jízdenku u řidiče a ještě si jí označí, čímž jí paradoxně zneplatní a pak se taky diví, když musí zaplatit pokutu

WTF? Připadá Vám to tak správně? Já bych se taky divil."

Nejen správné, ale logické. Navíc na té jízdence je to napsáno, že se nemá více označovat + je tam čas vystavení jízdenky. Když si u řidiče koupím jízdenku, tak proč bych si jí měl ještě označovat proboha [crazy]
U nás je ještě svět v pořádku.
Pondělí, 09. prosince 2019 - 16:04:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 36
Registrován: 11-2019
Bram:
"Petr_k:Mimochodem, způsob vymáhání pokut, které donedávna praktikoval DPP, bylo na zpřerážení rukou tomu šmejdskému [cunik], které to takhle nastavilo [angry]."
Podíval jsem se, jak se vymáhalo v minulosti...
Sokol prý vydělal miliardu na nákladech právního řízení u DPP [lol]
Pak to odkupovaly firmy lidí z pražského magoše (Tessile ditta a.s. a další...).
Vznikl judikát na výši nákladů právního zastoupení a bylo po srandě.
Následně si pár tisíc pokut vybral politik Lejnar a jeho pichna (servírka - bílý kůň) je "koupila" za čtvrtinu hodnoty.
No a teď to mám podle zdroje z DPP potvrzené, že si nasmlouvané AK samy vybírají, co budou vymáhat. Máš už exekuci? Tak to nás nezajímáš a můžeš mít pokut kolik chceš [lol]

Někdy ve 2007 jsem [cunik] Sokolovi zaplatil asi pětku na jeho "nákladech". Moje chyba, vydělal i na mně zm*d.
Pondělí, 09. prosince 2019 - 16:10:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 37
Registrován: 11-2019
Libcha:
"WTF? Připadá Vám to tak správně? Já bych se taky divil."
Já jsem řidič, kdo je víc [lol] a třeba mi všichni polibte [zadnice]
To by jeden neřekl, kolik takových ještě existuje [crazy]
Pondělí, 09. prosince 2019 - 16:12:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1506
Registrován: 11-2005
Fkam:
"Nejen správné, ale logické. ... Když si u řidiče koupím jízdenku, tak proč bych si jí měl ještě označovat proboha"

Protože je to pokaždé jinak, jednou jízdenku označit musíte a podruhé nesmíte a pokud jste přespolní nebo místní nejezdící často, snadno se to zmate.

Otočím otázku: proč by se jízdenka, na níž je identický čas vydání řidičem a označení cestujícím, měla považovat za neplatnou proboha? [crazy] Tady není prostor na okradení, cestující za jízdu zaplatil.

(Namátkou třeba v Českých Budějovicích si jízdenku po zakoupení u řidiče musíte označit.)
Pondělí, 09. prosince 2019 - 19:02:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10033
Registrován: 4-2003
Petr_k:Vtip je v tom, že řidiči příměstských busů v PIDu jsou za 100% odbavení vč. odchytu vemínek hmotně odpovědní a tedy stejný přístup, jako uplatňujete vy, vemena, znamená být klidně párkrát do týdne bez výplaty.


Bavíme se ale o pásmu P a o všem, vyjma příměstských autobusů. U příměstských autobusů není žádného sporu o tom, že si řidič musí pohlídat, aby mu někdo neproklouzl bez placení či plané jízdenky.

takže ty kecičky o koncertech blbosti si nech na doma, protistrana z praxe ti je nesežere.

Jak tady píše zcela správně Saul Goodman:Já jsem řidič, kdo je víc [lol] a třeba mi všichni polibte [zadnice]
To by jeden neřekl, kolik takových ještě existuje [crazy]


Jojo, není nad to, když občas řidičům připomenu při jejich antizákaznickém chování, kde je jejich místo. Vzhledem k existenci jedinců typu Petr_k u volantu je v této aktivitě třeba pokračovat i nadále [wink].
Fkam
Pondělí, 09. prosince 2019 - 20:05:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3657
Registrován: 3-2011
Libcha:
"Fkam:
"Nejen správné, ale logické. ... Když si u řidiče koupím jízdenku, tak proč bych si jí měl ještě označovat proboha"
Protože je to pokaždé jinak, jednou jízdenku označit musíte a podruhé nesmíte a pokud jste přespolní nebo místní nejezdící často, snadno se to zmate.

Otočím otázku: proč by se jízdenka, na níž je identický čas vydání řidičem a označení cestujícím, měla považovat za neplatnou proboha? [crazy] Tady není prostor na okradení, cestující za jízdu zaplatil.

(Namátkou třeba v Českých Budějovicích si jízdenku po zakoupení u řidiče musíte označit.)"

Protože to má své důvody, funguje to tak a všichni jsou na to zvyklí. Takový systém jsem zaznamenal ve vícero městech Německa. A upřimně mi přijde více nelogické ještě jízdenku od řidiče štípat. A proč štípat jízdenku, na které je napsáno, že se štípat nemá proboha [crazy]
Něco jiného jsou u nás jízdenky typy "4 jízdy" kdy první jízdenka je označená, další tři nikoliv. Nikdo s tím nemá problém, ani místní, ani přespolní. A kdo náhodou neví, přijde, zeptá se, dostane odpověď. Jak prosté [talker]

Ale jak tak na to koukám, někteří z Prahy by se u nás asi ztratili [biggrin]
Jo tady nemáme nic na chytré telefony. Tady musí člověk číst co je na zastávkách nebo se holt zeptat. [wink]
U nás je ještě svět v pořádku.
Mladějov
Pondělí, 09. prosince 2019 - 20:16:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14290
Registrován: 3-2007
A v čem je fakticky tak hroozný ten prohřešek, že si někdo koupenou jízdenku u řidiče štípne, že je to třeba pokutovat, psát na jízdenku a podobně ?
Fkam
Pondělí, 09. prosince 2019 - 20:37:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3658
Registrován: 3-2011
Znehodnocení jízdenky. Jelikož je již označená, tak jakákoliv další úprava jí zneplatní. Stejně jako se na jízdenku nesmí čárat, nesmí se stříhat apod. Nutno podotknout, že toto není náš výmysl coby dopravce, ale organizátora dopravy. Rovněž mi to přijde víc než logické. Zatím jsem nezažil, že by se nad tím někdo pozastavil. Až šotouši z Prahy [biggrin]

Říkám pořád, že nejjednodušší je mít jízdenku a přečíst si tarif, přepravní podmínky a člověk nemusí nic řešit. [wink]
U nás je ještě svět v pořádku.
Petr_k
Pondělí, 09. prosince 2019 - 20:40:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12915
Registrován: 4-2003
Je hrozně vidět, jak do toho opět krafou jenom ti, co o tom vědí prd. O to víc se bavím [lol][lol][lol]

Jízdenku z doplňkovýho prodeje u řidiče je nutno štípnout (já to třeba při prodeji lístku cestujícímu řeknu), je to až na pár detailů stejný lístek jako z běžného stacionárního automatu. Neštípou se pouze lístky z kasy, které se na městských linkách kromě pár výjimek prodávat nesmí (174 ZC, možná ještě něco dalšího u B-týmu, kdysi to mohl dělat Polkost na 232) [biggrin]

A jestli někdo cpe do označovače lístek třeba z terminálu v tramvaji, který je asi o třetinu širší (bo součástí je doklad o zaplacení kartou), ve stejném formátu údajů a funkčnosti lístku z autobusové kasy (tj. ihned od času prodeje), a děsně se u toho diví, že to nejde a že to označení neplatí, tak mu holt není pomoci [kladivo]
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Emil Švec
Pondělí, 09. prosince 2019 - 20:42:53  
Neregistrovaný host
Navíc na té jízdence je to napsáno, že se nemá více označovat

Kde prosím? Volná, nesymetricky umístěná plocha na pravé straně může budit zdání, že tam má být označena. Pokud opravdu padla pokuta, dotyčný ukládající by zasloužil okamžitou defenestraci z jedoucího vozu, protože byla absolutně popřena skutková podstata věci - "černý pasažér", který si zaplatil jízdenku a z neznalosti/horlivosti jí "zneplatnil".

Neřeknu ani popel, když jí koupí a zmuchlá do kapsy a potratí. Ale tohle je prasárna

Fkam
Pondělí, 09. prosince 2019 - 20:46:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3659
Registrován: 3-2011
Emil Švec:
" Navíc na té jízdence je to napsáno, že se nemá více označovat

Kde prosím? Volná, nesymetricky umístěná plocha na pravé straně může budit zdání, že tam má být označena. Pokud opravdu padla pokuta, dotyčný ukládající by zasloužil okamžitou defenestraci z jedoucího vozu, protože byla absolutně popřena skutková podstata věci - "černý pasažér", který si zaplatil jízdenku a z neznalosti/horlivosti jí "zneplatnil".

Neřeknu ani popel, když jí koupí a zmuchlá do kapsy a potratí. Ale tohle je prasárna

"

Diskuze vznikla ohledně černých pasažérů, kde jsem zmínil jak to chodí u nás. A pak se přešlo k jízdenkám. Já se pochopitelně bavím o Německu, kde žiji a pracuji. Proto je to asi matoucí. V ČR to chodí koukám jinak.
U nás je ještě svět v pořádku.
Petr_k
Pondělí, 09. prosince 2019 - 20:48:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12916
Registrován: 4-2003
Emil - oni někteří klienti si naivně myslí, že ty lístky se validují až označením, tedy mohou si v klidu nakoupit jízdenky do zásoby, jako ve stacionárním automatu a pak si je postupně štípat [lol]

A taky už jsem byl osočen za to, že klient bez lístku promptně sebral nějaký oválený na zemi a jal se tvrdit, že tenhle lístek mu byl prodán právě teď řidičem. Akorát měl zrovna smůlu, že na hlavičce bylo napsáno nikoli Dopravní podnik, ale ČSAD Kladno [biggrin]
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Emil Švec
Pondělí, 09. prosince 2019 - 21:06:53  
Neregistrovaný host
Emil - oni někteří klienti si naivně myslí, že ty lístky se validují až označením, tedy mohou si v klidu nakoupit jízdenky do zásoby, jako ve stacionárním automatu a pak si je postupně štípat

Tak tomu věřím, protože totéž jsem málem udělal při prvním setkání s automatem v tramvaji [proud]
Pondělí, 09. prosince 2019 - 21:08:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8946
Registrován: 5-2002
Petr-k: vy jste hrozně ulítlej člověk, vlastně co to říkám revizor a dost na palici. Jínak tu pojmenovat vaše názory nelze.
Pondělí, 09. prosince 2019 - 21:45:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1216
Registrován: 10-2012
Mně se líbí pro turisty anglický text na druhé straně jízdenky, že pokud jsou v hmotné nouzi, můžou cestovat za polovinu, ale jen s průkazkou PID.
Slova, ne činy!
Pondělí, 09. prosince 2019 - 23:13:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 38
Registrován: 11-2019
Stížnosti na řidiče jsou vcelku nanic. ROPID se neobtěžuje ani odpovědět. Hádku s hovadem za volantem z Měřína jsem utnul s tím, že to budu řešit jinak... On hned prohlásil: ááááá další co si bude stěžovat. No zjevně byl zvyklý [rofl] Řidiči jsou teď prakticky nevyhoditelní no...

A k revizorům v Praze. V Praze jsem viděl mockrát, že frajer dal občanku, revizor si údaje opsal a ten růžový buzi formulář zůstal roztrhaný na zemi. Tak vzhledem k tomu, že prý DPP nic nevymáhá po těch, co už mají exekuce, tak to asi pochopilo hodně lidí, že platit je prostě zbytečné. Tvrdý přístup...
Fkam
Úterý, 10. prosince 2019 - 07:05:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3660
Registrován: 3-2011
Cestující v Praze a nejspíš obecně v ČR si myslí, že mají pouze práva. Ovšem mají i povinnosti, na které nějak zapomínají. V civilizovaných zemích neexistuje, aby se cestující takto chovali k řidičům. Obdivuji kolegy v Praze za tu svatou trpělivost, já bych na to už neměl [uhoh]
U nás je ještě svět v pořádku.
Úterý, 10. prosince 2019 - 07:12:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7646
Registrován: 1-2007
Fkam: přečíst si tarif

Kompletní tarif má 121 stran a je k dispozici jen v češtině. Obávám se, že to turista louskat nebude.
Fkam
Úterý, 10. prosince 2019 - 07:20:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3661
Registrován: 3-2011
Mouka:
"Fkam: přečíst si tarif

Kompletní tarif má 121 stran a je k dispozici jen v češtině. Obávám se, že to turista louskat nebude."

Turista má hromadu informačních center. Praha je neuvěřitelně vstřícná k turistům i k cestujícím obecně. Jinde nemá turista ani informace v angličtině, ani možnost třeba nákupu jízdenky kartou. Praha má opravdu velmi vyspělou MHD i nad evropské poměry.
Já jsem procestoval přibližně 200 měst v Evropě a vždycky jsem si nějak poradil a neměl problém s takovou banalitou jako je nákup jízdenky na MHD. A když to zvládnu já (jenž nemluví anglicky) , tak věřím že i ten zbytek
U nás je ještě svět v pořádku.
Tita
Úterý, 10. prosince 2019 - 09:20:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 126
Registrován: 6-2006
Pokuta za to, že si cestující označí jízdenku vydanou řidičem je fakt bizár. Jak tím proboha dojde ke znehodnocení jízdenky? Co to je za nesmysl? Údaje na jízdence jsou přece i poté čitelné a k tomuto "znehodnocení" došlo za použití zařízení dopravce, takže fakt nevidím důvod nad tím nemávnout rukou...

Mimochodem, v ČR je třeba standardně možné nechat si v bance vyměnit bankovku, která třeba z méně než poloviny ohořela nebo je popsaná. Pokud je tady podle tramvajáka-ekonomického migranta svět v pořádku tam, kde se dávají pokuty za nadbytečně označenou jízdenku, tak potěš pánbů [crazy][uhoh]
Fkam
Úterý, 10. prosince 2019 - 10:02:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3663
Registrován: 3-2011
Tita:
"Pokuta za to, že si cestující označí jízdenku vydanou řidičem je fakt bizár. Jak tím proboha dojde ke znehodnocení jízdenky? Co to je za nesmysl? Údaje na jízdence jsou přece i poté čitelné a k tomuto "znehodnocení" došlo za použití zařízení dopravce, takže fakt nevidím důvod nad tím nemávnout rukou...

Mimochodem, v ČR je třeba standardně možné nechat si v bance vyměnit bankovku, která třeba z méně než poloviny ohořela nebo je popsaná. Pokud je tady podle tramvajáka-ekonomického migranta svět v pořádku tam, kde se dávají pokuty za nadbytečně označenou jízdenku, tak potěš pánbů [crazy][uhoh]"

Já tato pravidla nevymýšlím. Každá země má svá pravidla ať se to líbí nebo nelíbí. Je mi naprosto jasné, že s českou povahou by tu lidi moc dlouho nevydrželi. Jinak doporučuji trochu nastudovat co znamená pojem "ekonomický migrant" - do tohoto pojmu rozhodně nezapadám (naštěstí pro mě). A "tramvaják" rovněž nejsem (pokud to beru podle toho, co je má hlavní pracovní náplň).
Jinak i zde je možnost výměny bankovky, to doporučuji třeba cestujícím, kteří mi chtějí dát špinavou bankovku nebo zmačkanou či velmi znečištěné mince a já takové peníze nemusím přijmout.
U nás je ještě svět v pořádku.
Petr_k
Úterý, 10. prosince 2019 - 10:24:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12917
Registrován: 4-2003
Tita - skutečnost je kolikrát daleko bizarnější než všemožný fantazie: co by normálně uvažujícího člověka nejspíš nenapadlo, musí pravej pražskej vychcánek nutně a bezodkladně vyzkoušet v realitě. Třeba označit si jízdenku od řidiče z pokladny a do krve se hádat, že když je teda označená, platí podle označení, ne podle toho, kdy vylezla z kasy.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Úterý, 10. prosince 2019 - 12:27:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 347
Registrován: 4-2019
Mouka:
"Kompletní tarif má 121 stran a je k dispozici jen v češtině. Obávám se, že to turista louskat nebude."
Taky to po něm nikdo nechce. Stručný přehled ustanovení tarifu jsem viděl v brožurce v deseti jazycích včetně několika používajících jiná písma než latinku.
Další materiály o MHD vycházejí minimálně v angličtině, němčině a ruštině.
Úterý, 10. prosince 2019 - 14:34:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1220
Registrován: 9-2016
Ono to označování prodané jízdenky ještě v označovači má svou uživatelskou (pro cestujícího) logiku. Příklad:
Na Budějárně dvěma cestujícím vydá řidič jízdenku (každému jednu) s časem T s platností na 60 minut.
První má na Prahu předplatné, tak jízdenku potřebuje až od času T+15 (až vjede do pásma 1). Jak mu platí uvedená jízdenka dlouho? T+15+60 nebo T+60?
Druhý má tutéž jízdenku, ale potřebuje ji již od Budějárny. Jak jemu bude platit dlouho?
Co když oba budou přestupovat někde na 4xx?
Třetí bude mít jízdenku z automatu, ale má předplatné na Prahu. Kdy si ji označí?

Proto je vhodné, aby cestující měl povinnost si jízdenku označit až v potřebném čase.
Úterý, 10. prosince 2019 - 15:46:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 39
Registrován: 11-2019
No tak zrovna označování jízdenky a pár minut rozdíl asi v reálu nikdo řešit nebude [happy] Co mě spíš v létě překvapilo, byl ze strany naprosté většiny řidičů PID až nepřátelský přístup k jizdenkám v appce . Každý se navíc ještě ptal, kam přesně jedu. Odpovídal jsem, ještě nevím [rofl]
Petr_k
Úterý, 10. prosince 2019 - 16:44:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12918
Registrován: 4-2003
Makus - v PIDu se od začátku pásmový tarifikace na příměstech uplatňuje "odsun platnosti", kdy jízdenka doplňující předplatné nebo průkazky na přepravu zdarma platí až od okamžiku překročení hranice příslušnýho pásma, kde cestující předplatné už nemá. Je to sice taková na pohled nepochopitelná konstrukce, ale příslušní pracovníci s ní umí zacházet (kromě pár výjimek to stejně neznamená víc jak 15 minut navíc). Jediný, co nejde, je navazování krátkodobých jízdenek tímhletím způsobem (ale jde to obejít, na což pohledem do dvou tabulek snadno přijde i průměrně hloupej kokršpaněl, a btw. lze tak získat pro cestu po Praze legálně jízdenku o 6 Kč levnější, než při použití souběžné linky MHD).

Saul Goodman - řidič má právo to vědět, protože je za vaše trapný pokusy o obechcávání pravidel hmotně odpovědný a jeho tvrzení není tvrzením silnější strany.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Úterý, 10. prosince 2019 - 16:50:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19474
Registrován: 8-2005
CIT: Jízdenku z doplňkovýho prodeje u řidiče je nutno štípnout Neštípou se pouze lístky z kasy. KON CIT. To je trošku taková byrokratická prasárna a proklientský přístup k zákazníkovi by byl, že označená jízdenka z kasy není neplatná.
MAKUS: Jízdenka z kasy platí od okamžiku vydání (nemám lítačku) nebo od vstupu do vnějšího pásma (pokud mám pražskou lítačku), jízdenku z předprodeje možno označit v okamžiku přechodu do pásma. Při přestupu se ovšem počítá čas na jízdence, takže ten s lítačkou trochu tratí, ale obvykle ty jízdenky maj tak dlouhou platnost, že takový případ nastane málokdy.
Cestující má povinnost mít u sebe platnou jízdenku. Čili si i během cesty může např.dokoupit jízdenku v PID lítačce, pokud to stihne 2 minuty před vstupem do pásma na který už jízdenku nemá.
[tramvaj][tramvaj] LINKA 41 CELOROČNĚ: V LÉTĚ DVOUNÁPRAVOVÉ VOZY, V ZIMĚ ČTYŘNÁPRAVOVÉ VOZY. Konec linky 23!!! [satan]
Úterý, 10. prosince 2019 - 16:52:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19475
Registrován: 8-2005
Petr k - ad řidič má právo vědět, kam kaštan jede.... No někdy ho to znejistí [proud] Tuhle na 347 v Motole s lítačkou pro Prahu: Prosím lístek za 24. Tak daleko nejedu. Ale jedete, já jedu na Zličín. Chvíle čumění a pak : Vyste nějakej průzkum? Ne , jen šotouš. A bylo hotovo [biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem káem.)
[tramvaj][tramvaj] LINKA 41 CELOROČNĚ: V LÉTĚ DVOUNÁPRAVOVÉ VOZY, V ZIMĚ ČTYŘNÁPRAVOVÉ VOZY. Konec linky 23!!! [satan]
Úterý, 10. prosince 2019 - 17:10:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 40
Registrován: 11-2019
Petr_k:
"Saul Goodman - řidič má právo to vědět, protože je za vaše trapný pokusy o obechcávání pravidel hmotně odpovědný a jeho tvrzení není tvrzením silnější strany."
Opravdu nevím, proč má nějaký točvolant znát znát mojí destinaci navíc za situace, kdy jsem vždy měl lístek s platností minimálně do poslední stanice. V okolí Prahy to je prostě síla. Je vidět, že se dá práce přehazovat vidlema a za volant jsem většinou jen výkvět.

Taky odpověď "nevím" stačila. Skutečně jim po tom nic není. Dokonce jsem už jednou zaslechl, jak si řidič stěžoval, že dřív byla jeho profese na vesnici honorace [rofl] To změní jen nová generace [lame]
Fkam
Úterý, 10. prosince 2019 - 17:20:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3664
Registrován: 3-2011
Cestující se často chovají jako [cunik] a ještě se pak diví, že po nich řidič něco chce. Přitom řidič i cestující mají své povinnosti i práva. Ovšem kaštani v Praze záhadným způsobem trpí amnestií a své povinnosti zapomínají. Nějaké poděkování za počkání a základní pravidla slušnosti naprosto cizí pojmy. Dělat řidiče MHD v Praze v dnešní době musí opravdu odolný jedinec a trochu masochista. Já bych na to neměl už nervy. Mizerný plat, mizerné pracovní podmínky a ještě se nechat šikanovat od cestujících, protože "cestující = pán". Ne. [nene]
U nás je ještě svět v pořádku.
Úterý, 10. prosince 2019 - 17:24:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19477
Registrován: 8-2005
Saul G: jakkoliv z hlediska logiky máte pravdu, z hlediska tarifu nikoliv. Nechce se mi to hledat, ale někde najdete větu, že jste povinen sdělit cíovou zastávku.
[tramvaj][tramvaj] LINKA 41 CELOROČNĚ: V LÉTĚ DVOUNÁPRAVOVÉ VOZY, V ZIMĚ ČTYŘNÁPRAVOVÉ VOZY. Konec linky 23!!! [satan]
Úterý, 10. prosince 2019 - 17:36:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1217
Registrován: 10-2012
Před chvílí jsem viděl projet i cestujícími vlak 15T, který měl namísto označení linky trojúhelník, znak objíždky a cíl Vozovna Žižkov. Možná nový trend, že stačí uvést jen cíl cesty- ale jak na toto pamatuje jízdní řád? Nebo to byl tajný vložený spoj, v souvislosti s,, demonstrací,, aby se neprskalo.. [crazy]

(Příspěvek byl editován uživatelem JardaČerný.)
Slova, ne činy!
Úterý, 10. prosince 2019 - 17:39:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19478
Registrován: 8-2005
Kdepak novej trend, rozbitá orientace nebo švec co se neseznámil řádně s ovládáním cedulí. [proud]
[tramvaj][tramvaj] LINKA 41 CELOROČNĚ: V LÉTĚ DVOUNÁPRAVOVÉ VOZY, V ZIMĚ ČTYŘNÁPRAVOVÉ VOZY. Konec linky 23!!! [satan]
Emil Švec
Úterý, 10. prosince 2019 - 17:43:24  
Neregistrovaný host
SG se chová úplně stejně jako revizor, který dává pokutu za označení označeného lístku. Arogantní ...., pokud si tedy nehoní anonymně ego na internetu tím,že píše,co si v dané době myslel. Je to ubohé a ničemu to neposlouží
Úterý, 10. prosince 2019 - 17:55:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3220
Registrován: 3-2004
JČ: Chvíli před jsem viděl v centru 9, které nefungovalo zobrazení linky. Čili to mohl být ten samý vůz, který musel zatáhnout, ale aspoň vzal cestující, kteří se nebáli. [happy] 100% to nevím, ale byla by to logická varianta. Lepší než spoj úplně vynechat.
Úterý, 10. prosince 2019 - 20:06:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8947
Registrován: 5-2002
Káem: Při přestupu se ovšem počítá čas na jízdence, takže ten s lítačkou trochu tratí, ale obvykle ty jízdenky maj tak dlouhou platnost, že takový případ nastane málokdy. - to asi nebude pravda, i při přestupu na 4xx je jasné, kde jsem si jízdenku označil (nádraží, vozidlo 3xx) a tedy kdy jsem vstoupil nejdříve do pásma 1. Problémem mohou být zpoždění a jiné nepravidelnosti.
Úterý, 10. prosince 2019 - 22:02:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1536
Registrován: 1-2013
Při přestupu se ovšem počítá čas na jízdence,
Pokud bus linky SID se převleče na linku PID (přímý vůz bez přestupu, např. D88 Kamýk n.Vlt. - Dobříš pokračuje z Dobříše jako 392 do Prahy) a nastoupím v SIDovém úseku, budu odbaven jízdenkou za úsek SID a současně i jízdenkou za úsek PID. Jak to ale bude s časem začátku platnosti jízdenky PID, když na ní bude vytištěn čas zakoupení? Má řidič možnost při zakupování PIDové jízdenky v SIDovém úseku nastavit čas začátku platnosti? (Při jízdě ve směru z PIDu do SIDu problém nevzniká.)
Nevím, ptám se.
Úterý, 10. prosince 2019 - 23:23:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 41
Registrován: 11-2019
Emil Švec:
"SG se chová úplně stejně jako revizor, který dává pokutu za označení označeného lístku. Arogantní ...., pokud si tedy nehoní anonymně ego na internetu tím,že píše,co si v dané době myslel. Je to ubohé a ničemu to neposlouží"
Anonyme, napíšete prosím, co konkrétně není pravda?
Úterý, 10. prosince 2019 - 23:26:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 42
Registrován: 11-2019
Káem:
"Saul G: jakkoliv z hlediska logiky máte pravdu, z hlediska tarifu nikoliv. Nechce se mi to hledat, ale někde najdete větu, že jste povinen sdělit cíovou zastávku."
Já tak zběžně prošel podmínky a nic... Ani ve vlacích v PIDu se obvykle průvodčí neptá. Spíš to vypadá, že někteří řidiči nelibě nesou stávající změny v kombinaci se strachem z revizorů [wink]
Úterý, 10. prosince 2019 - 23:28:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 43
Registrován: 11-2019
Petr_k:
"řidič má právo to vědět, protože je za vaše trapný pokusy o obechcávání pravidel hmotně odpovědný a jeho tvrzení není tvrzením silnější strany."
Můžu vědět, podle čeho konkrétně má řidič právo v PID znát mojí destinaci při nástupu s elektronickou jízdenkou?
Úterý, 10. prosince 2019 - 23:31:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 44
Registrován: 11-2019
Fkam:
"ještě se nechat šikanovat od cestujících, protože "cestující = pán". Ne. [nene]"
A proto radši děláte řidiče někde s Rumunama, Albáncema a Polákama kdesi v německém [zadnice]ákově? [rofl]
Středa, 11. prosince 2019 - 00:05:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8342
Registrován: 6-2004
Saul_Goodman: Kdo se moc ptá, málo googluje ;-).

Smluvní přepravdní podmínky PID, odstavec XIII, bod 11

Kontrolovat tarifní a přepravní kázeň cestujících jsou oprávněni dle obecně závazných právních předpisů i řidiči vozidel PID nebo vůdci plavidla PID (obsluha plavidla, převozníci). Řidiči příměstských linek PID a vůdci plavidla PID (obsluha plavidla, převozníci) jsou povinni jízdní doklady cestujících kontrolovat.
Petr_k
Středa, 11. prosince 2019 - 00:52:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12919
Registrován: 4-2003
A nejen SPP, ale i zákonem 111/1994 Sb., o silniční dopravě.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Emil Švec
Středa, 11. prosince 2019 - 05:47:21  
Neregistrovaný host
SG ale já se nedohaduji jestli to pravda je nebo není, jde o ten způsob komunikace, poněkud zvláštní. Nevím,kolik toho linkami S najezdite, ale ve směru z centra to zeptani nebývalo až tak nezvyklé.