Diskuse » Tramvaje a metro » Zahraniční provozy » Archiv diskuse Zahraniční provozy do 21. 5. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Zahraniční provozy do 21. 5. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Trupman
Úterý, 23. dubna 2019 - 16:45:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1598
Registrován: 12-2005
Pravda je, že Kim Čong Un je ulhaný diktátor a komunistický zločinec, jeden z nejhorších v současném světě, který drží své občany ve zbídačené zemi jako vězně pod hrozbou trestu smrti, pokud se mu jen nepatrně postaví na odpor, resp. mu nevyjádří bezmezné zbožňování.

Pravda je, že co vzejde z oficiálních mediálních kanálů KLDR a jejich šiřitelů, to je velmi pokroucená realita na hony vzdálená tomu, jak je to doopravdy (vizte příklad s fotbalovými výsledky, nebo zprávy o "100% nové severokorejské" tramvaji, aneb KT8 přelepené novými díly z Číny). A kdo pochází z Česka (nebo odjinud ze západního světa) a těmto zprávám slepě věří, tak by se měl nechat prohlídnout u psychiatra.

Pravda je, speciálně zdůrazňuji pro soudruha 9001, že "Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje...zločiny nacistů nebo komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta."

Tedy vaše vychvalování režimu KLDR a jediného obézního Severokorejce, který je vede, je v očích zákona i v očích snad ještě normálně myslící většiny něco jako schvalování psaní těch stejných věcí o třetí říši a Hitlerovi.

Jen si představte, kdyby Daniel Möschke psal třeba "Vůdce Adolf Hitler započal mnoho pozitivních změn! Třetí říše je normální země!"

Takže opakuji - pro své vlastní dobro se nejdřív zamyslete, než budete psát. Nejlépe nepište. Osobně to tu bez rozmazaných snímků z KLDR, kde 90% fotek jsou spíš soudruzi, než dopravní prostředky, přežiju. Kejvačka je tu pomalu jak vrchní nástěnkář.

Na druhou stranu - děkuji Jendovi z HK, že se podělil o své snímky a své zážitky. Takových bych si přál více, na úkor těch výše zmiňovaných. [ok]

(Příspěvek byl editován uživatelem trupman.)
Moje dopravní fotogalerie na Phototrans
Fkam
Úterý, 23. dubna 2019 - 17:16:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3472
Registrován: 3-2011
Uklidnete se a nechovejte se sám jako diktator. Ne vsechno co se píše v novinách je pravda. Ono stačí jak se "pravdivě" pise o dění v Evropě. Ono ale je dost informací již o tom, že zrovna za Una se život v KLDR velmi zlepšuje.
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
14 TrM
Úterý, 23. dubna 2019 - 20:00:57  
Neregistrovaný host
Dobrý den,
rád bych poprosil o radu - příští úterý se budu pohybovat v Drážďanech a rád bych narazil na místní T4, je šance, že budou jezdit? Případně kde v centru by bylo možné je vidět? Lze nějak odvodit čas, kde se bude vyskytovat?
Předem děkuji
Disp_k
Úterý, 23. dubna 2019 - 22:47:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 97
Registrován: 6-2010
120 let tramvají v Moskvě

1. - Přehlídka tramvají - Moskva - Duben 2019

2. - В Москве прошел парад трамваев. Апрель 2019

(Příspěvek byl editován uživatelem Disp_k.)
Úterý, 23. dubna 2019 - 22:55:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8045
Registrován: 6-2004
Trupman: Proč mi říkáš soudruhu? Další kdo se prezentuje jako demokrat a přitom má myšlení komunistů z 50.let aneb kdo nejde s námi jde proti nám?

Pro udavače jako ty napíšu, že režim v KLDR rozhodně nevychvaluji, nepopírám ani neschvaluji...

Zkus se spíš trochu zamyslet nad situací ve Světě. Afgánistán, Irák, Libye, Sýrie. Všude nám bylo prezentováno jak vojenská intervence resp. podporování umírněné opozice ( on tam patřil i Taliban!) je to správné a jak to máme podporovat... O REÁLNÉM výsledku, mrtvých civilistech, zničených životech se ani nelze přít...

P.S. Hitler je o mnoho kdyby, kdyby, kdyby aneb kdyby se spokojil se Sudety, tak Slováci mají svůj štát od 30 let, my jsme dnes další spolková země SRN třeba...
Středa, 24. dubna 2019 - 08:50:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5571
Registrován: 2-2005
Když to tady už delší dobu pozoruji, tak se nestačím divit, jak lidi, o kterých jsem měl nějaké kladné mínění, dokáží kroutit s realitou.

Když se do místní prokimovské diskuze někdo odváží napsat, jak to tam skutečně vypadá, jsou odpovědí argumenty převzaté od kolaborantů či od KCNA, případně argumenty typu "ale podívejte se do..."
- V diskuzi na téma, jak to vypadá v KLDR, je argument, že v Sýrii umírají civilisti, úplně k ničemu.
- Říkat o Trupmanovi, že se chová jako diktátor a že ne co se píše v novinách je pravda, když Vám tady před pár dny Jenda z HK bez jakékoli novinářské cenzury ukázal, jak to tam taky vypadá, je taky pěkná konina.

S argumentem, že ne všechno co je v novinách je pravda, lze samozřejmě jen souhlasit. Nicméně se to nedá používat jako argument obhajoby režimu v KLDR.
A už vůbec nechápu, jak může někdo na základě několika většinou rozmazaných fotek z jedné oblasti života (veřejná doprava) nafocené kolaborantem během cesty na nějakou oficiální akci s jinými kolaboranty usuzovat, že se tam nemají tak špatně.
MHD je pro lidi ! ! !
Středa, 24. dubna 2019 - 12:37:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 731
Registrován: 7-2008
V čom sa propaganda KĽDR líší od propagandy bruselských eurosojuzníkov? Princíp je rovnaký. My sme najlepší, najslušnejší, najliberálnejší, najdemokratickejší, ale len do momentu, ak má človek iný názor, ako je predpísaný. KĽDR detto. Väčšina príspevkov ohľadom KĽDR mimo takých, v ktorých je prirovnávaná k infernu bola písaná, že situácia v KĽDR sa mení. A mení sa. Porovnajte si ju z obdobím tesne po rozpade východného bloku, obdobia hladomoru, prípadne "kraľovania" Kim Čong Ila. Stále to nie je socializmus s ľudskou tvárov ale to najtemnšie obdobie 50. rokov už skončilo...
Mimo to, ak niekto napíše, že politika AH prípadne všeobecne Veľkonemeckej ríše mala aj pár málo dobrých aspektov, musí byť ihneť extrémista, ktorý súhlasí so všetkých a schvaľuje zverstvá, čo sa udiali?...
Fkam
Středa, 24. dubna 2019 - 12:43:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3473
Registrován: 3-2011
Každý s jiným názorem je hned kolaborant. Jak typicky české zjednodušení
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Středa, 24. dubna 2019 - 12:51:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 732
Registrován: 7-2008
Fkam- nie len české. Platí to všade. Aj u nás. Ak sa človek napríklad vyjadrí, že Rusko nie je hrozba, ale že tá prichádza zo západu je ihneď onálepkovaný ako proruský agent, zarytí rusofil a nepriateľ slobody.
Středa, 24. dubna 2019 - 13:47:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5573
Registrován: 2-2005
Fkam: Když pomlčím o potrefené huse, která zakejhala, aniž by byla vyzvána, tak jestli může mít někdo v diskuzi výše nějaké relevantní poznatky, tak to jsou výhradně ti, co tam byli. Tedy ne ty, ale Kejvačka, DM, Jenda z hk, případně zatím do diskuze se nezapojivší Martin_j (případně Houmr, to nevím).

Pokud jsou citace DM, jak je Trupman česky přeložil, tak to nic jiného než kolaborace není, o Kejvačkovi snad netřeba mluvit.

Mathulo: To je zase co? Jistě, že se situace mění. Nikde na světě není situace stejná jako v 50. letech.
Nicméně říkat o KLDR, že se tam nemusí žít tak špatně, když ti lidé reálně nemají co jíst, je absolutně mimo.
A samozřejmě, že jsou ti lidi relativně spokojení. Že je nevědomost sladká věděl už Sofoklés a ví to i Kim.
Ostatně zatímco my si můžeme na Káčku psát prakticky cokoli, co neodporuje paragrafu zmíněného Trupmanem, a na fotky vozidel nejen z Pchjongjangu, ale i ze Soulu, se můžeme podívat na transphoto, tak severokorejec nejen že nemá internet, maximálně má Kwangmjong. Ale nejspíš nemá ani počítač, pokud na něj nemá úřední povolení. A jak zmínil Jenda, tak často nemá ani elektřinu. Ale ono jim to nejspíš tolik nevadí, když neví, že jinde elektřina běží tak automaticky, že už to ani nikdo nepovažuje za luxus.
MHD je pro lidi ! ! !
Středa, 24. dubna 2019 - 14:17:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18591
Registrován: 5-2002
Tak já to lehce doplním:

Jak už nastínil Houmr, v KLDR jsou velmi zdatní propagandisté, kteří se snaží právě o to, aby okolní svět získal dojem, že se "až tak špatně nemají". A i když před turisty sehrávají slušné divadélko, viděl jsem pár věcí, které vypovídaly o té opravdové realitě:

Jel jsem tím samým autobusem, jako Honza a fotil ty samé věci. V autobusu jel s námi nějaký "Mr. Zi". Uprostřed lesa jsme měli čůrací pauzu. My šli do lesa, průvodkyně šly k panu Zi na kobereček. Po našem návratu obešly tři vybrané lidi z naší skupiny, já byl mezi nimi: "Martine, ty jsi udělal příliš mnoho fotek. Můžeš mi je ukázat? Tahle ok, tahle ok, tuhle prosím smaž, ..." A tak jsem přišel o fotky.

Je tohle normální? Proč jsem to musel smazat? Báli se, že to není reprezentativní? Že bych je ve světě pomluvil? Mohl jsem smazání odmítnout? Co by se stalo? Stalo by se mi to i v jiné zemi?
Otázky, samé otázky.

Naproti tomu v KLDR je přísné embargo na jakékoliv informace z venčí (viz vyšetřování, kdo na hotelu odhodil do koše dovezenou tiskovinu),

Ano. Měl jsem s sebou na čtení nějaké magazíny Práva, beru si je vždycky na čtení v létě na dovolené, kdy mám na to čas, po použití zahazuju. Nikde krom KLDR s tím nebyl problém. V KLDR jsem je hodil do koše v hotelu (na ulicích jsme totiž koše ani popelnice neviděli - není to divné?) a za pár dní se začalo vyšetřovat, kdo je taz "zapomněl". Přiznal jsem se k tomu a vysvětlil jsem, že jsem je tam nezapomněl, že jsem je vyhodil do odpadkového koše, protože jsem si je přečetl a už je nepotřebuji. To se přece tak s odpadky dělá, ne? Tím to bylo uzavřeno.

Co myslíte, proč to byl problém? Komu to vadilo? Kde jsou ty časopisy nejspíš teď?

Jen doufám, že to neodnesl ten číšník z hotelové restaurace, který uměl česky... [uhoh]
Být zaměstnaný je dobrá věc, ale nesmí se to zvrhnout v práci!
Fkam
Středa, 24. dubna 2019 - 14:33:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3474
Registrován: 3-2011
Mathulo - asi tak. Ale nemá smysl to řešit. Prostě EU je nejlepsi a kdo má jiný názor třeba na Ukrajinu, Rusko nebo uprchliky tak je třídni nepřítel
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Kejvačka
Středa, 24. dubna 2019 - 20:02:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2379
Registrován: 10-2004
Pchjongjangské metro, dokončení:


P.S.: Komu se to nelíbí, ať tam nejezdí! Nedivte se obezřetnosti korejských soudruhů, když tam jezdí taková individua, jaká se projevují výše. Jestli si chcete dělat pr..., dělejte si ji z plastelíny, ale ne ze socialistické Koreje. https://www.youtube.com/watch?v=eiVLUPLcILU
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Středa, 24. dubna 2019 - 20:11:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7991
Registrován: 2-2006
Panu Trolinovi doporučuju nastudovat význam slova kolaborant, když už se tady s ním hloupě ohání.
Za tu jeho propagandu by se nestyděl ani Goebbels.
Zanechte raději politiky, evidentně se nad ní neshodnete a věnujte se tomu, k čemu je tohle fórum určené, tj.dopravě. [wink]
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Kejvačka
Středa, 24. dubna 2019 - 20:47:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2381
Registrován: 10-2004
Trocha metra v Pekingu plus městská železniční linka na letiště, částečně podzemní:


Provoz poměrně přehledný na poměry 20milionového velkoměsta. Schémata, hlášení a orientace vždy i v angličtině, tištěné materiály někdy i v azbuce - nevím, zda mongolštině či ruštině (na letišti jsou orientace v obou těchto jazycích). Docela přehledný i systém jízdného, jen trochu nepochopitelná nemožnost placení kartou dokonce i na lince na letiště, ačkoli na samotném letišti to není problém. Do metra ani letištního městského vlaku nelze vstoupit bez kontroly bezpečnostním rámem, vstup a výstup je všude možný jen přes turnikety, jízda bez platné jízdenky je tím prakticky vyloučena. Potíž je, že cena se liší podle počtu projetých stanic (1 jüan za stanici, tj. cca 3,50 Kč) a jízdenky se kupují předem, takže přejedete-li omylem, kam nemáte zaplaceno, turniket vás nepustí ven a musíte shánět provozní personál, aby vám umožnil doplacení a vystoupení z placeného prostoru (doplacení a otevření turniketu automaticky možné není).
Všude ve vlaku i metru viděny stěny s dveřmi na nástupištích proti pádu do kolejiště, ale v provozu to neskutečně zdržuje, otevření a zavření dveří soupravy a dveří stěny trvá ve srovnání s otvíráním a zavíráním dveří v pražském metru velmi dlouho. Někdy stojí na nástupišti dozorkyně (výpravčí?), někdy ne. V soupravách je někdy jeden dozorce v prvním a posledním voze, případně prochází soupravou (ale nic nekontroluje, jen hlídá, případně si povídá s cestujícími), jindy ne. Dobré je, že nade dveřmi bliká schéma linky s názvem příští stanice v čínštině i angličtině, takže orientace je velmi snadná. Metro jezdí v krátkých intervalech kolem 2 minut a velmi plné, ale jen asi jako ve špičkách v Praze. Kuriozitou je posedlost části Číňanů chirurgickými rouškami, viděl jsem v ní dokonce i strojvůdce v kabině zcela oddělené od cestujících (stejně řešené jako v Praze).
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Středa, 24. dubna 2019 - 21:52:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5574
Registrován: 2-2005
Význam slova kolaborace

Vzhledem k tomu, že je naše země pevně ukotvena v NATO, společně s dalšími nepřáteli KLDR, a aktivně se zapojuje do mezinárodního dění, lze jakoukoli podporu jednání nepřítele považovat za "spolupráci s režimem proti vlastní zemi," tedy kolaboraci. Nazval jsem tak dva uživatele, jejichž projevy výše uvedené definici odpovídají.

Myslet si o našem působení v NATO můžete co chcete...na rozdíl od KLDR Vás tady za to nepopraví.

PS: Já jsem se tady, na rozdíl od jiných, ani slůvkem nezmínil o žádném mě blízkém režimu, žádný jsem tedy nepropagoval, Goebbels by se za mě tedy naopak velmi styděl.
MHD je pro lidi ! ! !
T_m
Středa, 24. dubna 2019 - 21:56:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3316
Registrován: 5-2002
Martin_j:
""Martine, ty jsi udělal příliš mnoho fotek. Můžeš mi je ukázat? Tahle ok, tahle ok, tuhle prosím smaž, ..." A tak jsem přišel o fotky."

Mohl bys naznačit, nebo rovnou napsat, co na těch smazaných fotkách bylo a proč vadily? Jakkoli nechci polemizovat ani s jednou stranou, co tady psala svoje názory, tak by mě to docela zajímalo.
Dopravní web ® informace a publicistika z oboru dopravy, se zvláštním zřetelem na dopravu veřejnou
To se pak sevře v krku, když ukáže třeba na Tebe... A pak "Chraňte naše duše!", často zaznívá do nebe... - Daniel Landa
Nejdřív přicházejí úsměvy, potom lži. Poslední je střelba. – Roland Deschain z Gileadu
Kejvačka
Středa, 24. dubna 2019 - 22:08:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2382
Registrován: 10-2004
T-m: Taky jsem každý rok mazal nějaké fotky a nikdy jsem z toho nedělal problém. Pokud by se mi to nelíbilo, mohu sedět doma a nadávat na K-Reportu. I tak jich z každé návštěvy zbyly asi tři tisíce. Něco fotit nelze (zvláště to zamrzí v případě překrásných soudružek z ozbrojených složek), ale mnohé fotit lze.
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Středa, 24. dubna 2019 - 22:34:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8047
Registrován: 6-2004
Trollino_15: Ono právě Sýrie, Libye, Irák, Afgánistán mají s KLDR daleko větší souvislost než si myslíte...

Před vojenskou intervencí resp. revolucí v těch zemích byl rámcově klid... Vše bylo obhajováno jako, že ty lidi zachranujeme a chtějí žít jako my... A výsledky? Stovky tisíc mrtvých a životní úroven velmi mizerná...

Proč od Korejské války všichni dali ruce pryč od převratu a nebo vojenské intervence do KLDR? I pro Jižní Koreu je asi nepředstavitelné, kdyby se hranice najednou otevřela... Oproti tomu sjednocení Německa byla sranda... Ono i přes všechny plamenné projevy již současný status KLDR celkem vyhovuje a nikdo moc neví ak to reálně řešit resp. tuší, ale oficiálně přiznat, že tam Kima chtějí nechat a postupně pod jeho vedením navázat nějakou spolupráci s KLDR... Ale tohle říct otevřeně do médii je sebevražda...

Demon má pravdu. Nechme to spát... Važme si toho, jak se tu v ČR máme jako prasata v žitě a užívejme si to.[satan]
Kůň
Středa, 24. dubna 2019 - 22:39:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1776
Registrován: 1-2012
A to ještě nevědí, že smazané fotky se dají poměrně jednoduše obnovit, pokud nejsou přepsané jinými daty [wink].
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Středa, 24. dubna 2019 - 23:58:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18593
Registrován: 5-2002
T_m: Koukni na fotky "Středa, 17. dubna 2019 - 21:29:03". Tak v podstatě totéž. Třeba ten dřevěný mostek.
Být zaměstnaný je dobrá věc, ale nesmí se to zvrhnout v práci!
T_m
Čtvrtek, 25. dubna 2019 - 00:07:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3317
Registrován: 5-2002
No jasně, tomu rozumím. Zvlášť jestli to v holínkách je Kejvačkou zmiňovaná překrásná soudružka ozbrojených složek. To se přeci nedělá tohle fotit, to je fůůůj [biggrin]
Dopravní web ® informace a publicistika z oboru dopravy, se zvláštním zřetelem na dopravu veřejnou
To se pak sevře v krku, když ukáže třeba na Tebe... A pak "Chraňte naše duše!", často zaznívá do nebe... - Daniel Landa
Nejdřív přicházejí úsměvy, potom lži. Poslední je střelba. – Roland Deschain z Gileadu
Čtvrtek, 25. dubna 2019 - 06:25:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7992
Registrován: 2-2006
Trolino: Hned první věta zní "Kolaborace je spolupráce, s negativní konotací se tak označuje zpravidla spolupráce s nepřítelem proti vlastní zemi".
Pokud vy v návštěvnících nějaké destinace vidíte hned spolupracující, notabene pokud tu destinaci máte bez zjevného důvodu za "nepřátelskou zemi" vůči zemi vlastní, což Severní Korea zjevně není, pak byste se svou paranoiou měl jít léčit.
Každopádně vaše zvrácené politické názory sem opravdu nepatří, tak nás jich prosím ušetřete. Díky [wink]
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Jef
Čtvrtek, 25. dubna 2019 - 09:01:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5821
Registrován: 5-2002
Ještě že nejsou 40. léta - to bychom se tady od některých dověděli, že v tom Terezíně se nežije tak špatně, jak nám neustále vtlouká západní propaganda, no a že tihleti Angličani a Američani, on to taky není žádný zázrak, co dělají v různých částech světa. Nadáváním na Němce se jen snaží odvést pozornost od svých problémů. Můžeme se podívat na film "Vůdce daroval židům město", že tam lidé žijí celkem spokojeně a je to dobře organizované, no a vždyť i ty mezinárodní delegace z Terezína vozí přece idylické fotky dobře oblečených obyvatel na náměstí. Kdo by dělal problém z toho, že někam na dvorek cizince nepustí a fotit průjezdem mu nedovolí, v jiných zemích se taky nesmí všechno, taky jsou tam chudí a mají tam svoje problémy...
George
Čtvrtek, 25. dubna 2019 - 14:41:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1499
Registrován: 5-2002
Bóže to je zase keců. Doporučuji studium historie KLDR (pokud možno z více zdrojů), a trochu používat mozek.
Oni i opovrhované zdroje můžou přinést zajímavou informaci... I když názor určitých lidí změnit nelze, protože jen málokdo dokáže přiznat svůj omyl.
Jen na okraj: jak vypadají Korejci je běžná maskulita fyzicky pracujících asiatů. Většinou lidé kteří fyzicky pracují nebývají obézní.[wink]
Rozsvícení podchodu před delegací: my tady máme pohybová čidla, eskalátory které se vypnou když na nich nikdo není, spořící režimy el. zařízení. Takže tu máme bídu? Jen se ptám.[crazy]

Zelená tramvaj: tohle
je stažené z netu před 10 a více lety. Vlastně ty fotky neexistují protože Kim(nebo jeho předchůdce) by fotografa zastřelil,či rovnou upálil, že?[wink][wink]
Na co je volný přístup k informacím když je stejně každý druhý buď nehledá, nebo ignoruje nebo je odmítá akceptovat. Mimochodem, tohle je přesně ten případ o používání rozumu: Neviděl jsem, tedy neexistuje. Něco jako žravá Blátotlačka z Traalu (je to nepředstavitelně tupé zvíře, myslí si, že když ji nevidíte, nevidí ani ona vás)[proud].

(Příspěvek byl editován uživatelem george.)

(Příspěvek byl editován uživatelem george.)
Čtvrtek, 25. dubna 2019 - 15:40:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1374
Registrován: 11-2005
14 TrM: my jsme v lednu v Drážďanech přestupovali v pátek ráno při cestě do Lipska a kolem nádraží (Hbf Nord) jsme náhodou během chvilky potkali téčtyřek docela dost, trojice i dvojice. Před pár týdny jsem tam byl zas a nepotkal žádnou. Takže je to asi o štěstí. Každopádně to chce ranní špičku PD se školním vyučováním.

Z jiného soudku: chystám se v sobotu šotit do Vídně. Mohl by mi prosím kdokoli napsat nějaké hinty a špeky, co v tramvajích a metru vidět, projet, nepřehlédnout, a tak podobně? Díky!
Trupman
Čtvrtek, 25. dubna 2019 - 16:11:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1599
Registrován: 12-2005
Na lince 67 probíhá testovací provoz nových tramvají Flexity od Bombardieru. To je taková aktuální zajímavost, jinak ve střednědobém horizontu bude spíš zajímavé si projet a nafotit vozy typu E, dokud jsou [happy]

Infrastruktura metra je zajímavá v mnoha ohledech. Jednak staré secesní stanice a viadukty bývalého Stadtbahnu na linkách U4 a U6. Potom nadzemní metro z 70.-80. let na severní části linky U1 a na jižní části linky U6 do Siebenhirten (původně tato část byla součástí tramvajové sítě). A taky ukázka toho, že i v 21. století lze stavět nadzemku - U1 na jihu (nejnovější úsek metra ve Vídni do Oberlaa) a U2 "do polí" Seestadt.
Ještě je zajímavý nejstarší úsek U2 od Museumsquartier po Rathaus, to je původně tramvajový tunel ze 60. let se stanicemi velmi blízko sebe. Jedna stanice byla v roce 2003 zrušena a nyní započala stavba, která z tohoto úseku U2 udělá novou, velmi krátkou, linku U5.

(Příspěvek byl editován uživatelem trupman.)
Moje dopravní fotogalerie na Phototrans
Jef
Čtvrtek, 25. dubna 2019 - 16:27:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5823
Registrován: 5-2002
Libcha: tak to je pěkná nadílka na rok 2019! Kromě E3 i na (nejméně) 8... když si vzpomenu, jak se při oficiálním ukončení T4 v Drážďanech spekulovalo, jestli bude šance je občas potkat i v roce 2012, 2013[wink]
Čtvrtek, 25. dubna 2019 - 19:03:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4934
Registrován: 12-2007
Sem uplný nemehlo, nemohu najít na NETu jízdní řády MHD v Moskvě a Leningradu.
Stačily by mi intervaly.
Pomůže mi prosím někdo?
Ani rozumné schéma sítě kde je vše dohromady.
Předem děkuji
Pátek, 26. dubna 2019 - 19:07:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 999
Registrován: 12-2009
Takhle budou vypadat tramvaje v Tel Avivu. Není bez zajímavosti, že výrobce těchto tramvají je CRRC, což je pro mě docela nečekané, že se tato firma dostala i na izraelský trh. Sice je to prezentováno jako "metro" a je pravda, že se v Tel Avivu staví mnoho podzemních úseků, ale... Nemůžu si pomoci, tramvaj jako vyšitá. Nicméně, nemůžu najít, kdy se má celý systém zprovoznit.
Pátek, 26. dubna 2019 - 20:00:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1000
Registrován: 12-2009
Houmr: "V KLDR jsem byl a názor jsem si udělal. A věř, že k tomu hladomoru tam není daleko. Teď musím jet pryč, ale zítra se klidně rozepíšu."


Poděl se prosím.[happy]
Sobota, 27. dubna 2019 - 16:16:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 102
Registrován: 7-2017
Gabuliatko: cestovné poriadky pre Moskvu je možné nájsť tu alebo tu, intervaly pre Petrohrad zas tu. Čo sa rôznych schém týka, tak tu ako vždy dokáže pomôcť transphoto, prípadne nápomocné sú aj ÖPNVKarte a Open PT Map (aj keď neviem nakoľko aktuálne sú)


Ekholmmesotitsch: Množstvo fotografií z výstavby je možné nájsť na instagramovom profile NTA. Z tých čínskych zázrakov rozhodne nikto nie je nadšený a pri ďalších tendroch sa zrejme vynaloží všetko úsilie aby sa už nič podobné neopakovalo.
Nicméně, nemůžu najít, kdy se má celý systém zprovoznit.
Prvá tramvajová/light rail linka, t.j. červená v roku 2021, zelená a fialová pravdepodobne v 2024, pri hnedej linke zatiaľ termíny neexistujú.
Inak okrem tramvají (ktorých sieť bude mať dĺžku 122 km) v TLV vznikne ešte aj klasické metro - 3 rozvetvené linky s celkovou dĺžkou 130 kilometrov a vyše 100 stanicami. Mapa oboch systémov (medzitým sa najnovšie spomína, že jedna vetva M3 by mohla viesť aj na letisko Bena Guriona)

Celkovo je fascinujúce akým tempom sa rozvíja verejná doprava v Izraeli. V Tel Avive toto, v Jeruzaleme aktívne rozširujú tramvaje a v Haife vzniká tram-train do Nazarethu, pričom sa tiež predpokladá že časom vznikne aj normálna mestská sieť.
A okrem toho veľký rozvoj železníc - masívne sa nakupujú nové súpravy, budujú nové trate a ešte viac sa ich plánuje. Nebyť nezmyslu, že cez šabat nemôže jazdiť verejná doprava, tak je to tam takmer ideálny stav.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bht.)
Sobota, 27. dubna 2019 - 21:09:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1001
Registrován: 12-2009
Wow, takovou komplexní odpověď jsem nečekal. Děkuji za tak rozsáhlou odpověď.

"Z tých čínskych zázrakov rozhodne nikto nie je nadšený a pri ďalších tendroch sa zrejme vynaloží všetko úsilie aby sa už nič podobné neopakovalo."

To je mi jasné a o to větší záhada, že zrovna tyto čínské zázraky byly vybrány, když v Izraeli má dobré zastoupení Bombardier i Alstom. Budu fandit Citadisům.

" zelená a fialová pravdepodobne v 2024, pri hnedej linke zatiaľ termíny neexistujú."

To vychází na moje kulatiny... Jednou jsem kulaté narozeniny v Tel Avivu strávil, že by se mi poštěstilo i podruhé?[happy]

"3 rozvetvené linky s celkovou dĺžkou 130 kilometrov a vyše 100 stanicami."

Ty kráso! Po Rijádu a Dauhá budu mít další svůj oblíbený projekt! Koukám, že se má v výstavbou v roce 2024, tak že by... V roce 2034 zase kulaté narozeniny v Tel Avivu?

"Celkovo je fascinujúce akým tempom sa rozvíja verejná doprava v Izraeli."

Trochu se mi zdálo, že výstavba stojí. Ale... Jsem rád, že jsem přesvědčován o opaku.

"v Jeruzaleme aktívne rozširujú tramvaje"

I po těch několika incidentech? O důvod víc fandit jeruzalémským Citadisům.

"A okrem toho veľký rozvoj železníc - masívne sa nakupujú nové súpravy"

To je potřeba. Doufám, že nové soupravy budou mít příjemnější interiér než současné TWINDEXXy od Bombardieru. Jsou to krásné soupravy, ale vevnitř docela nepohodlné a designově taky nic moc.

"že cez šabat nemôže jazdiť verejná doprava"

To mi povídej. S rodinou jsme si koupili letenku s pátečním příletem a byli jsme donuceni jet sice hezkým taxíkem od Mercedesu, ale ekonomicky jsme si moc nepomohli. Kvůli takovým turistům jako my by měl Tel Aviv uvažovat o tom, že postaví cyklostezku mezi letištěm a Haganou.[lol]
Jižan
Neděle, 28. dubna 2019 - 08:17:49  
Neregistrovaný host
Ad Tel Aviv - já bych nadšení z rozvoje maličko krotil, zrovna nedávno jsem se díval na
http://www.urbanrail.net/as/tlav/tel-aviv.htm

Doporučuji pozornosti věty typu "Červená trasa má být otevřena již v r. 2010." Holt je to demokracie.
:-)
Neděle, 28. dubna 2019 - 11:57:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 263
Registrován: 4-2011
Dovolte mi, abych se podělil o několik fotek z mé návštěvy USA z konce března/začátku dubna.

New York City, New York

New York je se svými 8,5 miliony obyvatel nejlidnatějším městem USA. Páteřní síť městské dopravy tu zajišťuje metro – New York City Subway. Síť metra je dlouhá cca 350 km a zhruba 230 km je v podzemí, zbytek převážně na ocelových estakádách, které jsou pro své okolí dost hlučné. Napočítat se tu dá 25 linek – jsou označeny číslicí či písmenem (důvod číslic i písmen je ten, že do roku 1940 to byly 3 více či méně nepropojené provozy). Mnoho tratí je čtyřkolejných – pro provoz expresních linek, které často i v několika stanicích za sebou nezastavují. To nabízí celkem rychlou dopravu z okraje města do centra.

Metro-obecně

Co mě zaujalo:

Nejstarší vozy R32 z let 1964 a 1965 - viděl jsem je jen na některých pořadích linky C (dle wikipedie by se mohly vyskytovat i na lince A)
Linka S - Linky s označením S jsou v NY celkem 3 - S vychází ze slova Shuttle. Nejkratším eskem a zároveň nejkratší linkou je linka tzv. 42nd Street Shuttle, která jezdí jen mezi 2 stanicemi - Grand Central a Times Square. Trať byla původně součástí nejstarší linky metra z roku 1904. Trať byla původně čtyřkolená, dnes je tříkolejná a prostor po zrušené koleji je použit pro nástupiště - viz schéma z wikipedie níže. Linka je dlouhá cca 700 m, jízda trvá cca 90 sekund a po každé koleji ve špičce pendluje jedna souprava. Spojení s jinými tratěmi je dvojí - viz schéma. Zajímavé je spojení do stanice 50 St, které je možné až po vyjmutí můstku přes trať pro cestující.Pohyblivá nástupiště ve stanici Union Square
Stanice je v oblouku a pro odstranění velkých mezer mezi vozy a nástupišti zde byly zřízeny pohyblivé části nástupišť, které po zastavení vlaku "vyjedou" a těsně po rozjetí vlaku "zajedou" zpět.


Ostatní:


„До Монолита“
Neděle, 28. dubna 2019 - 12:30:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 264
Registrován: 4-2011
Pokračování

Buffalo, New York

Buffalo je se svými cca 260 tisíci obyvateli 2. největším městem státu New York. S aglomerací má přes 1 milion obyvatel. Leží kousek od Niagarských vodopádů. Od roku 1984 tu jezdí kromě autobusů i Buffalo Metro Rail – jedná se o Light Rail, podobné Stadtbahnu. Jediná linka měří něco přes 10 km, z toho cca 8 je v podzemí s vysokými nástupišti a cca 2 km jezdí v uliční úrovni – zde je nástup z uliční úrovně a vozy mají vyklápěcí schody. Jízda po povrchovém úseku je zdarma.
Cleveland, Ohio

Toto město u Erijského jezera je se svými 400 tisíci obyvateli největším městem státu Ohio. V aglomeraci bychom napočítali cca 2 miliony obyvatel.
Jsou zde 3 linky kolejové MHD:
- Red Line – jedná se o jedinou linku metra (Rapid Transit). První úsek byl otevřen v roce 1955 a od roku 1968 spojuje město s letištěm. Podzemní stanice tu jsou jen 2 – jedna v centru a druhá u letiště
- Blue Line a Green line – linky light rail. Jedná se v podstatě o jednu linku, která se na východě města větví.
Tyto 3 linky mají v centru společný úsek se třemi stanicemi – nástupiště jsou však oddělená – vysoká pro Red Line a nízká pro Blue Line a Green Line.
„До Монолита“
Neděle, 28. dubna 2019 - 19:30:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10710
Registrován: 7-2006
Krásné záběry z Pchjongjangu:
https://www.youtube.com/watch?v=fzZ9DELf8pc
Kejvačka
Neděle, 28. dubna 2019 - 20:58:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2386
Registrován: 10-2004
Rul: Krááása! Heslo na tramvaji ve 4:25 je "Sloužím lidu" a v 4:44 "Předvoj mládeže". Pěkné video skoro oficiálního kalibru. [ok] [ok] [ok]
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Rem
Neděle, 28. dubna 2019 - 23:08:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1148
Registrován: 11-2008
Dostane se návštěvník k místní měně?
Část poruch se vyřeší přestartováním vozu. Zbytek vyřeší autogen.
Náhradník
Pondělí, 29. dubna 2019 - 00:33:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2070
Registrován: 4-2011
Rem: Těžko...
Náhradníci - Lidé žijí své životy vzdáleně z pohodlí svých vlastních domovů přes robotické náhradníky ...
George
Pondělí, 29. dubna 2019 - 10:56:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1500
Registrován: 5-2002
Rem: k čemu když pobyt je de facto all-inclusiv.[happy]
Rul: na videu je vidět vícekrát "nová" tram. Zatím jsem zaregistroval čísla:1189 (s jedním sběračem),1003 se dvěma sběrači. Jestli je jich víc, ví bůh.
Pondělí, 29. dubna 2019 - 14:32:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1376
Registrován: 11-2005
Z Vídně sem fotky dávat asi nemá smysl, protože jsem zřejmě nevyfotil nic nového.

Zaměřoval jsem se na staré tramvaje i soupravy metra, ale vzhledem k sobotě toho moc nejezdilo. Více starých tramvají jsem zahlédl na linkách 71 a 30, několik linek mělo třeba po jednom pořadí a většinou nic. Všechno navíc modernizované, tyristorové a se světelnými transparenty. Po vozovnách se jich povaluje ale kvanta, možná v PD jezdí víc, snad by možná i ceduláče s odporovkou, nevím.

Do Badenu jezdí klasicky spojená nová a stará, ale viděl jsem i dvojici starých GT8.

Staré metro nejčastěji na U4 (tak asi 1/3 spojů), na ostatních linkách (samo vyjma U6) asi 1/5.

Zajímavá místa: metro Kagran, kde je nepřipojená vozovna metra na střeše vozovny tramvají; vozovna Favoriten, kde se dá z ulice fotit hodně odstavených tramvají; konečná Stammersdorf s relikty železnice; Kraygasse s budovou stanice někdejší lokálky; Gewerbepark Stadlau s levostranným provozem tramvají; Schottentor se dvěma smyčkami tramvají nad sebou.

Vyloženě doporučit můžu tramvajové muzeum, čekal jsme od toho míň, je tam prakticky celá historie do éry Eček, spusta vozidel, dobře prohlédnutelné a fotitelné.
dopravopat
Pondělí, 29. dubna 2019 - 15:15:05  
Neregistrovaný host
Libcha:
Cez pracovné dni jazdia aj E1+c4, takže rozjazd prískokmi je možné ešte na tramvajách zažiť. V metre už asi nie, naposledy som sa zviezol odporovým "Silberpfeilom" hádam pred troma rokmi na U4. Ale všetky sú už asi modernizované, tak ako sú modernizované všetky E2. Staré vleky c3 s drevenou podlahou dojazdili v zime 2017. To bol echt zážitok. Na stĺpikoch im odpadávala koženka aj so zvyškami hrdze. Stĺpiky sa doslova rozkladali zvnútra. Tie vozne to už mali spočítané vtedy.
Kejvačka
Pondělí, 29. dubna 2019 - 19:32:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2387
Registrován: 10-2004
Rem: Ne. Ale neplatné bankovky z doby před reformou 2009 lze zakoupit jako suvenýr a pamětní mince taky (mince jako platidlo v oběhu už po mnoho let nejsou). [wink] (Omluva za OT.)
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Pondělí, 29. dubna 2019 - 22:49:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 964
Registrován: 10-2012
To muzeum ve Vídni taky už neni co bývalo, polovina vozidel je někde pryč, lepší bylo v původním provedení, teď je tam moc volného místa, ano lépe se fotí,ale je tam polovina vozů. Je to škoda.
www.modelytramvaji.cz můj web o modelech MHD ve velikosti HO, TT a N
dopravopat
Úterý, 30. dubna 2019 - 08:05:03  
Neregistrovaný host
M2359:
Vozy tam sú, len vo zadnej hale, ktorá je pre bežných návštevníkov neprístupná. Ja som sa do nej dostal keď z nej vychádzal historičák na nejaký výkon, asi komerčný. Samozrejme ma z tej haly hneď vyhodili. [biggrin]
Úterý, 30. dubna 2019 - 21:10:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 265
Registrován: 4-2011
Pokračování z USA:

Pittsburgh, Pennsylvania

Pittsburgh je se svými cca 300 tisíci obyvateli 2. největší město Pennsylvanie (po Philadelphii). V aglomeraci žije více než 2 miliony lidí.

Light Rail

„The T“, jak tomu místní říkají, je Light Rail vedoucí z centra (Downtown) na jih. V centru jsou 4 stanice v podzemí. Některé nadzemní stanice mají vysoká nástupiště, některé jen nízká. Každý vůz je vybaven 3 dveřmi na každé bočnici pro nástup z vysokého nástupiště a jen jedněmi pro nástup z uliční úrovně. Síť je tvořena 2 linkami, které mají v centru společný úsek.
Snad se mi povede alespoň trochu srozumitelně vysvětlit pravidla pro placení (čipnutí kartou):

Mimo špičku pracovních dnů:
V centru města je zóna bezplatného cestování, která zahrnuje 6 stanic (je to 6 nejsevernějších stanic sítě, včetně severní konečné stanice.) V tomto úseku se otevírají všechny dveře pro „vysoký“ nástup (pochopitelně v těchto stanicích jsou všude vysoká nástupiště). Mimo tento úsek kontroluje jízdenky strojvedoucí. Když jedete z centra, tak při výstupu, když jedete do centra, tak při nástupu (což je kvůli bezplatné zóně v centru). Mimo centrum se nastupuje/vystupuje jen jedněmi dveřmi – vždy prvními ve směru jízdy – zkrátka u strojvedoucího. V závislosti na charakteru stanice strojvedoucí otevře dveře pro vysoký (nalevo či napravo) či pro nízký nástup (vždy napravo). Mimo špičku jezdí jen jednovozové soupravy. Jízdenku možno zaplatit i ve vozidle – u strojvedoucího je automat, do kterého vhodíte přesný obnos (nebo trochu víc, ale automat vám nevrátí) a strojvedoucí to odsouhlasí (žádnou jízdenku fyzicky nedostanete). Mimo špičku jezdí málo lidí, tak tento systém funguje

Ve špičce pracovních dnů:
Ve špičce vyjedou dvouvozové soupravy. V centru je to stejné, jen se soupravami. Nastoupit do soupravy ve stanici s nízkým nástupištěm lze jen předními dveřmi pro nízký nástup předního vozu a strojvedoucí kontroluje v těchto stanicích jízdenky – opět z centra při výstupu, do centra při nástupu. Do druhého vozu je možno nastoupit jen ze stanic s vysokými nástupišti – otevírají se všechny dveře obou vozu na příslušné straně a jízdenky kontroluje staniční personál, který je během špičky přítomen – ve stanicích s vysokými nástupišti je vyšší obrat cestujících. Zadním vozem tedy můžete cestovat jen tehdy, jestli je start i cíl vaší cesty ve stanicích s vysokými nástupišti…
Výjimka je Satnice Fallowfield má sice vysoká nástupiště, ale i ve špičce tu strojvedoucí kontroluje jízdenky a otevírá jen přední dveře předního vozu. Asi tu nastupuje a vystupuje málo lidí a staniční personál kontrolující jízdné je zbytečný…
Snad jsem to napsal alespoň trochu srozumitelně…
Lanovky

Duquesne Incline a Mohongahela Incline jsou pozemní lanové dráhy vedoucí od centra do Mount Washington. Obě byly otevřeny v druhé polovině 19. Století. Druhá zmíněná byla během mé návštěvy mimo provoz, takže fotografie jsou jen z Duquesne Incline...


„До Монолита“
Středa, 01. května 2019 - 17:13:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 310
Registrován: 12-2007
Adam_z_prahy: Díky za parádní report z USA! [ok] Už jsem si skoro myslel, že se tady nebude řešit nic jiného než pitomá KLDR. Podzemní stanice v NYC koukám mají své nezaměnitelné kouzlo, kolikrát působí i dost stísněně. Vozy "stadtbahn" z Pittsburghu mi trošku připomínají lekhé metro z L.A. nebo ze San Francisca.
Rem
Pátek, 03. května 2019 - 19:39:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1149
Registrován: 11-2008
(mince jako platidlo v oběhu už po mnoho let nejsou)
To jsem tak nějak potřeboval vědět. Ačkoliv poslední ražená série byla mezi roky 2002-08 čili nedávno.
K čemu je sháním, abych je prostě měl [happy]
Část poruch se vyřeší přestartováním vozu. Zbytek vyřeší autogen.
Pátek, 03. května 2019 - 21:02:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 266
Registrován: 4-2011
Philadelphia, Pennsylvania

Ve Filadelfii a její aglomeraci žije dohromady cca 6 milionů lidí, v samotném městě asi 1,5 milionu. Filadelfie je největším a nejvýznamnějším městem Pennsylvanie.

Metro

Market-Frankford Line

Tato linka spojuje západ města přes centrum se severovýchodem. V centru vede pod zemí, mimo centrum na estakádě. V centru sdílí kus podzemního úseku s tramvajemi, trať je v tomto úseku čtyřkolejná.


Broad Street Line

Jedná se o severojižní linku, která je až na severní konečnou stanici celá v podzemí. Součástí této linky je i tzv. Broad-Ridge Spur – to je třístaniční odbočka v centru města. Zajíždějí sem dvouvozové soupravy a po zbytku trasy jsou expresní - vynechávají některé stanice, což je umožněno tím, že více než polovina trati je čtyřkolejná. Na hlavní trati jsou taktéž „pomalé“ a expresní spoje.
Tramvaje

Linky 10, 11, 13, 34 a 36.

Síť těchto linek obsluhuje několik čtvrtí na západě města a do centra jsou tyto linky svedeny do společného tunelu. Na těchto linkách jezdí sóla, a to vysokopodlažní vozy vyrobené v Japonsku v roce 1981.
Linka 15

Tato linka vede ze západu na východ severně od centra města. Jsou na ní provozovány modernizované vozy PCC z roku 1947. Kromě tramvají jezdí na této lince i autobusy pod stejným číslem. Naivně jsem si myslel, že si na této lince ještě v poslední den mého výletu - v sobotu - udělám několik fotek…jezdily jen autobusy.


Linky 101 a 102

Tyto dvě linky příměstského charakteru vedou od západní konečné linky metra Market-Frankford Line (stanice 69th) na jihozápad. Jezdí na nich podobné vozy jako na linkách 10, 11, 13, 34 a 36, ale jsou obousměrné, oboustranné a mají víc míst k sezení (viz fotky). Vozy jsou také vyrobeny v Japonsku v roce 1981.


Trolejbusy

Ve Filadelfii jezdí 3 trolejbusové linky – 59, 66 a 75 – vše na severovýchodě města. V době mé návštěvy jezdily na lince 75 autobusy.


Ostatní

Kromě výše zmíněného je součástí sítě SEPTA také Harristown High Speed Line – lehká železnice, která vede, stejně jako linky 101 a 102 od západní konečné Market-Frankford Line, a to na severozápad. Vlaky (jednovozové soupravy, je to zkrátka město sól  ) dosahují rychlosti 55 mil za hodinu. Zastávky jsou stejně jako u tramvají, trolejbusů a autobusů na znamení. Ve vozidle musíte zmáčknout tlačítko dostatečnou dobu před možným zastavením a na nástupišti je také tlačítko, protože dle rozhledových poměrů by strojvedoucí u mávajícího člověka nestihl zastavit. Dále je tu několik příměstských železničních tratí a také linka PATCO – v centru vede v podzemí jako metro a pak pokračuje na východ do státu New Jersey (na této lince neplatí tarif SEPTA, nejel jsem s ní, tudíž bez fotografií).


„До Монолита“
Pondělí, 06. května 2019 - 20:03:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3542
Registrován: 11-2007
Přátelé, kolik jízdních stupňů a brzdových má kontrolér na vídeňských tramvajích E, E1 a E2?
Díky
dopravopat
Úterý, 07. května 2019 - 10:23:44  
Neregistrovaný host
Janek_lemoch:

Ako na ktorých. Už iba na vozňoch E sa používali rôzne, podľa výrobcu a roku výroby.

Napr. radič Kiepe Electric NF56.2SS má 11 sériových a 11 paralelných jazdných stupňov. Brzdných stupňov má 17.

Zdroj: https://www.strassenbahnjournal.at/wiki/index.php?title=Type_NF56 .2SS

Žiaľ pri opise vozňov E1 a E2 nie sú uvedené typy radičov ktoré používali (alebo som ich nenašiel, každopádne kolonka "Ausstattung" pri nich chýba).

Na tej wiki sú ale aj iné zaujémavé informácie, vyberám:

https://www.strassenbahnjournal.at/wiki/index.php?title=Type_E_(1959-2007)

K radičom vozňov typu E:

4401-4430: Fahrschalter NF 56.2 H (Kiepe). 20 Fahrstufen, 19. widerstandslose Parallelstufe, 20. Shuntstufe, alle händisch geschaltet.

4431-4435 und 4437-4439: Fahrschalter NF 56.2 SS (Kiepe). 21 Fahrstufen, 19. widerstandslose Parallelstufe, 20. und 21. Shuntstufen, alle händisch geschaltet.

4440-4458: Fahrschalter NF 56.2 H (Kiepe). 21 Fahrstufen, 19. widerstandslose Parallelstufe, 20. und 21. Shuntstufen, alle händisch geschaltet.

4436: Fahrschalter FbF 376 F (AEG) mit 20 Fahrstufen. Der Wagen wurde mit diesem Fahrschalter und hydraulischer GEAMATIC geliefert - der Sollwertgeber trug die Typenbezeichnung GNW 69 - und war so auch auf der Linie 10 im Einsatz. Im September 1965 wurde die GEAMATIC ausgebaut, da sie für den C3 160 benötigt wurde, der Fahrschalter aber belassen und der Wagen wieder in OTG stationiert und auf der Linie 10 eingesetzt. Erst im Jänner 1969 erhielt er den Kiepe-Fahrschalter NF 56.2 H.

4601-4630: Fahrschalter NF 56.2 SS (manchmal auch als 56.2 HSS bezeichnet; Kiepe). 22 Fahrstufen, 19. widerstandslose Parallelstufe, 20. und 21. Shuntstufen, händisch geschaltet, 22. Shuntstufe geschaltet über Zeitrelais.

4600 (der spätere 4459) hatte zwar anderen Fahrschalter (K 7782/5; Siemens), aber ebenfalls 22 Fahrstufen, 19. widerstandslose Parallelstufe, 20. und 21. Shuntstufen, händisch geschaltet, 22. Shuntstufe geschaltet über Zeitrelais.

Beim Umbau auf Geamatic wurden die Fahrschalter der E vereinheitlicht, sodass sie alle über 22 Fahrstufen, 19. widerstandslose Parallelstufe, 20. und 21. Shuntstufen, händisch geschaltet, 22. Shuntstufe geschaltet über Zeitrelais, verfügten. Bei diesem Umbau wurde auch der Fahrschalter des 4600, nun 4459, auf einen der Firma Kiepe getauscht. Die Bezeichnung der Fahrschalter lautete nun einheitlich NF 56.2 M/E, unabhängig davon, was auf dem Typenschild stand.
Úterý, 07. května 2019 - 21:40:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2264
Registrován: 9-2005
Rem: Dostane se návštěvník k místní měně?
Ano dostane, za předpokladu, že si v programu vyjednal návštěvu supermarketu - Program je sice all inclusive (se sestupnou kvalitou, zejména, pokud se z hlavního města vyjede jinam), ale návštěvník si může ledacos dokoupit v prodejnách na hotelech či u vybraných restaurací - ceny jsou sice ve Wonech, ale platí se jen v EURech, Dolarech, nebo čínských Juanech. Všude jsou vystavené kurzy, kurz byl myslím kolem 100 Wonů za Euro. Takto jsme tam nakupovali několik dní, když poslední den v hlavním městě jsme navštívili onen "supermarket", kde jsme dostali i prostor na nakupování. Hned letmým pohledem jsme ale zjistili, že ceny se pohybují v desetitisících a s přepočtem z hotelu jsou naprosto nereálné. Proto jsme se obrátili na naší průvodkyni. Ta se nadechla a pak přišla s originálním vysvětlením - "V tomto supermarketu platí speciální peníze, se kterými nelze platit nikde jinde. Tyto peníze si můžete koupit tamhle v budce" a ukázala na malou směnárnu v přízemí supermarketu.
Samozřejmě nešlo o žádné speciální peníze, ale normální Won, tak jak ho známe z internetu. Tímto nám vlastně přiznala dvojí měnu, tedy existenci "tuzexového" konvertibilního" Wonu (tj. ten kurz za který se nakupovalo v luxusních prodejnách po hotelích) a běžný Won, kterým se platilo v onom supermarketu. Ještě nějaké doma mám, v tom supermarketu nešlo nic moc smysluplného koupit.

Měli jsme také možnost nakupovat ve velké tržnici v Rasonu. Tam jsme mysleli, že nás průvodce chce opít tvrzením, že se zde platí jen čínským Juanem, ale co jsme koukali lidem pod ruce, skutečně tomu tak bylo - přecejenom Rason je speciální ekonomická zóna (řekněme detašované pracoviště Číny) a nemůže tam každý - nepustili tam ani pomocnici naší průvodkyně (a byla z toho velmi překvapená až vyděšená) a i ta samotná průvodkyně, byť evidentně z vyšších kruhů, byla úplně unešená z toho, co se v Rasonu všechno mohlo koupit.
Můžu doplnit několika fotkami, ale jsem teď mimo domov.

Rád bych chtěl ale vysvětlení od Kejvačky koho myslel svým vyřčeným výrokem a proč:
Nedivte se obezřetnosti korejských soudruhů, když tam jezdí taková individua, jaká se projevují výše
Pokud to myslel, tak jak to já chápu, tak se proti tomu ostře ohrazuji - kdokoliv, kdo přináší svědectví jiné, podložené fotkami, které navíc na povel měly "nebýt" hned označit za "individum" je přímo typický znak pro totalitní režimy. Ten kdo má jiný názor než je ten "správný" a nelze ho za to zavřít, tak ho alespoň pomluvíme, znevěrohodníme nebo do blázince zavřeme...
Možná jsem sice ta husa, co kejhá, ale tento výrok považuji přes čáru, ať už tím myslel kohokoliv výše diskutujícího.

Omlouvám se, že jsem to opět stočil zpátky ke KLDR.
Nabízím seriózní zaměstnání v oboru železniční zabezpečovací techniky v oblasti Praha. Stačí elektrotechnické vzděláni a řidičák, zbytek Tě už naučíme - napiš na mail pod nickem
Úterý, 07. května 2019 - 22:04:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 922
Registrován: 3-2007
Dvojice rychlodotazů:
Jak to vypadá v Budapešti s provozem trojčat T5C5 a Ganzů?
A co Konstaly v Krakově?

Díky [happy]
Vokovice!

Anvilia *2007
Středa, 08. května 2019 - 08:09:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 46
Registrován: 7-2011
Zxs91:
Trojčata T5C5 jsou v pracovní dny na 1 a měly by být i na 14. O víkendu na 14 nejsou. Na 1 místo nich jezdí combina, tj. na 1 mají být o víkendu jen garance.
Krakov: minulý rok v září mi jich jezdilo docela dost, ale jen dvojce. Trojce už jezdit nemají.
Kejvačka
Čtvrtek, 09. května 2019 - 08:27:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2391
Registrován: 10-2004
Houmr: Slovník cizích slov "individuum >> jedinec, jednotlivec; podezřelá, pochybná osoba". Kdo šíří negativní informace o jakémkoli státu, je z pohledu jeho představitelů a zastánců bezpochyby takovým jedincem, jednotlivcem, podezřelou, pochybnou osobou. Pokud tento stát čelí sankcím, cizí vojenské okupaci poloviny svého území a hrozbám svržení svého vedení, válkou a kolonizací, je na to zvláště háklivý.
(Zaujalo mě, jak reklamy na této stránce reagují na obsah diskuse a nabízejí směnárnu, bankovky a mince na aukru a jihokorejský ženšen [wink])
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Čtvrtek, 09. května 2019 - 20:49:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 267
Registrován: 4-2011
Poslední série fotek z USA:

Baltimore, Maryland

V tomto městě jsem měl kvůli zpožděnému autobusu dost málo času. V největším městě státu Maryland – Baltimoru žije něco přes 600 tisíc lidí (v aglomeraci přes 2 miliony).
Je zde jedna linka metra, která z cca poloviny vede v podzemí. Dále tu je severojižní Light Rail. Jedná se v podstatě o jednu trať, která se na jihu větví do dvou krátkých větví + v cca půli trasy je jednostaniční odbočka k vlakovému nádraží.
Washington, D. C.

V hlavním městě USA žije cca 700 tisíc obyvatel, v aglomeraci je to však přes 6 milionů.

Metro

Páteří městské hromadné dopravy tu je metro, které je oproti ostatním, která jsem v USA viděl, velice čisté. Zároveň je ale taky dražší… Využívají ho i např. lidé v oblecích, což jsem v jiných městech nezaznamenal.
Tramvaje

Ve Washingtonu byla v roce 2016 po více než 50 letech obnovena tramvajová doprava. Zatím tu je jedna 3,3kilometrová linka vedoucí od Union Station na východ. Jezdí se na ní zatím zdarma. Vozový park tvoří 6 vozů – 3 vyrobené v ČR (Inekon 12 Trio, rok výroby 2007) a 3 vyrobené jako napodobeniny těch českých v USA (United Streetcar 100T, r.v. 2013).„До Монолита“
Čtvrtek, 16. května 2019 - 14:31:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 107
Registrován: 7-2017
Výroba CityStarov pre Daugavpils: odkaz

Mestský náter na tramvajách vyzerá prekvapivo celkom elegantne. Inak ale úprimnú sústrasť - ako by im nestačila skúsenosť s nie veľmi kvalitnými výrobkami od UKVZ, nakúpia teraz tieto zázraky z produkcie PKTS. To sa už fakt mohli radšej nakúpiť second hand vozy a tie potom zmodernizovať...
Neděle, 19. května 2019 - 18:53:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 109
Registrován: 7-2017
Dobré správy z Jevpatorije: 8 z celkových 22 km tratí sa dočká rekonštrukcie, pôjde o úseky na trasách liniek č. 1 a 2. Z federálneho programu bolo na tieto účely vyčlenených takmer pol miliardy rubľov, okrem koľajového zvršku dôjde aj k výmene trakčného vedenia a modernizácii zastávok.
odkaz

O krok bližšie je a k novým vozidlám: PKTS dokončili vývoj podvozku pre 1000mm rozchod (lepšiu fotku som nenašiel). Tie majú byť využité pri novom modeli "Korsar":
Úterý, 21. května 2019 - 07:23:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14505
Registrován: 12-2007
Videosestřih (délka: cca 2 min.) z města Naumburg, pořízený na Bílou sobotu 20. 4. 2019: https://www.youtube.com/watch?v=YRLkMwBC7ro

Toho dne odpoledne jezdily v Naumburgu kromě pravidelných spojů (jezdících ve 30min. intervalu; toho dne vedených tramvají s ev. č. 51, rok výroby 1973) i mimořádné spoje vedené tramvají ev. č. 17, rok výroby 1928.

Videosestřih obsahuje i záběry ze zastávky Salztor (kam tramvaje začaly znovu jezdit - po 26 letech - až od 12/2017), ze zastávky Hauptbahnhof umístěné již přímo před nádražní budovou (kam byly koleje prodlouženy - resp. po 27 letech obnoveny - až od 9/2018) a také vzájemnmé "křižování" obou tramvají (pozn. naumburská tramvajová trať je jednokolejná), ke kterému po celé odpoledne docházelo formou zacouvání jednoho z vozidel na kolej směřující k vozovně.