Diskuse » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 01. 4. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 01. 4. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Čtvrtek, 28. března 2019 - 22:30:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8002
Registrován: 6-2004
K na znamení asi zaznělo už všechno, ale co trochu rýpnout do ROPIDí argumentace o ušetření tísíců litrů nafty...

úspora "až" 5 milionů korun... Když vezmeme, že již 60% zastávek na znamení je, tak by mě zajímalo, kde se ta úspora vezme. Protože na těch 40% zastávkách stejně někdo vždy stojí... A i na těch současných na znamení to není hitparáda... Za tři roky co jsem jezdil linkou 102, tak jsme Služskou projeli tak 3x...
Pátek, 29. března 2019 - 05:08:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5554
Registrován: 7-2011
Gabuliatko:
"Hele jak osoba s bílou holí pozná že stojí v davu?"
To se neptej mě, já ji nemám, tak to nevím. Ale nějak to dokážou, když většina z nich dokáže stát viditelně u sloupku u hrany nástupiště. Většinou jsme problém zaznamenal akorát s pár "poloslepejma" frajírkama, co taknějak vidí, že stáli kdesi a pak držkovali.
Pátek, 29. března 2019 - 06:36:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7964
Registrován: 2-2006
Pozorný_čtenář:
"Dokud nedojde k dovybavení starších vozů tlačítky..."
K tomu samozřejmě nedojde. Pravděpodobnější je jejich vyřazení a nahrazení nově kupovanými. Opět žádný problém.
Makus:
"Když bude cestujících více, vylosují jednoho, který bude moknout, aby autobus musel zastavit?"
Fakt mě baví to vymýšlení hypotetických možností... Není náhodou v zájmu cestujícího nastoupit do toho busu a jet s ním ? Tak proč by se měl schovávat za neprůhlednou zástěnou ?
Makus:
"Pajzák: Jenže dnes je dejme tomu 1/10 zastávek na znamení. Pak jich bude tedy 10x více."
Dnes je 60% zastávek na znamení, tudíž jich 10x víc nikdy nebude...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Pátek, 29. března 2019 - 09:47:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8004
Registrován: 6-2004
Demon3: Upřímně tohle myšlení je ten základní problém... MHD tu je pro lidi, ne lidi pro MHD ;-)...
Pátek, 29. března 2019 - 10:34:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 461
Registrován: 11-2008
Všechno je to o selském rozumu a o vzájemném respektu (vstřícnosti)

ROPID
Místo neuvěřitelného množství kvalitativních parametrů vozidel (více či méně zbytečných) - např. barevné schéma, podíl historických vozidel vybavených klimatizaci (i tento parametr jsem někde v tabulce viděl), by bylo při rozšiřování počtu zastávek na znamení vhodnější požadovat vybavení tlačítky požadavku na zastavení vodidla u všech sedaček (dvojice / čtveřice sedaček) a na všech tyčích.
Bylo by dobré zintenzivnit práci na preferencích a dynamicky je přizpůsobovat okolnostem:
- spoj s jízdou z přechozí zastávky na čas s tolerancí do 30 (60s) minimální preference (max mírné prodloužení volna)
- spoj s mírným zpožděním (např. do 3 minut) vyšší preference (úprava fází)
- spoj s větším zpožděním maximální preference (okamžité volno)
Dalším plusem pro cestující je poloha spojů on line pro veřejnost - pokud to dopravce neumožní, finančně postihovat, vyřazovat ze soutěží apod.

ŘIDIČ:
Cestující je zákazník, který mě platí a tak jsem k němu vstřícný (pokud to jde). Tzn. "neprojíždím zastávky na znamení plnou rychlostí, počítám, že v dešti mlže být někdo schovaný v přístřešku, když vidím dobíhajícího zastavím i když není ještě na zastávce, umožním přestup z vozidel za mnou (pokud nemám výrazné zpoždění), zohledňují specifika postižených (podruhé zastavím u sloupku i když zde není nevidomý, ale osoba o dvou berlích...), pokud někdo zvoní podruhé, nebo u stále zastávky nevytočí mě to doruda. Neznamená to však, že jsem tolerantní hulvátství a bezohlednosti (s ohledem na okolnosti a osobní statečnost)

CESTUJÍCÍ:
Řidič mi poskytuje (příjemnou) službu a tak se chovám vstřícně - nedělám naschvály a chovám se předvídavě. Když jdu do banky, nesu daňové přiznání, radím se s právníkem, nebo nakupuji v obchodě také by jsem se neměl chovat jako .... Když mi řidič ujede před nosem, může to být ikvůli tomu, že mě jednoduše neviděl. Např. na zastávce na znamení stojím při dešti v přístřešku tak, abych byl vidět, ve voze mačkám požadavek na výstup včas...

ZASTÁVKY NA ZNAMENÍ:
Vše na znamení je nesmysl. Stanice metra, přestupní uzly s poptávkovým zastavováním nemají valný význam.
100% zastávek na znamení bude podporovat sjíždění spojů na delší úseky. První spoj ze zdrží (vozíčkář / světla...), začne se více plnit a zastávky pro následný spoj budou prázdnější a tak i ve špičce další vůz řadu z nich projede až dojede předchozí opožděný spoj dříve, než kdyby na většině zastávek zastavoval. Třetímu spoji v pořadí zbyde více cestujících a tak se pro změnu více zdrží....
Pokud je zastávka nepřehledná, má čekárnu "za rohem... pro režim "na znamení" není vhodná - do stavební úpravy.
Pátek, 29. března 2019 - 11:57:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7965
Registrován: 2-2006
9001:
"Demon3: Upřímně tohle myšlení je ten základní problém... MHD tu je pro lidi, ne lidi pro MHD ;-)..."
MHD je služba veřejnosti a jako taková má své limity. Není to služba komerční jako třeba taxi.
Na to je třeba nezapomínat. [wink]
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Pátek, 29. března 2019 - 12:04:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7966
Registrován: 2-2006
Pavhob:
"Bylo by dobré zintenzivnit práci na preferencích a dynamicky je přizpůsobovat okolnostem... "
Tohle nikdo nezaplatí, znamenalo by to kompletní překopání systému...
To ostatní je automatické, tady se vlámáváš do otevřených dveří.
Pavhob:
"Stanice metra, přestupní uzly s poptávkovým zastavováním nemají valný význam. "
Naopak. Vyjímky ze systému "vše na znamení" jsou nesmysl. Pokud jde opravdu o frekventovanou zastávku, bude se tam automaticky stavět jako doteď, jelikož vždy tam bude někdo stát a vždy si někdo navolí dveře.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Pátek, 29. března 2019 - 12:57:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 918
Registrován: 9-2016
Nejednotnost otevírání dveří je v prostředcích MHD značná:
METRO: zastaví vždy; tlačítko pouze na dveřích; lze dopředu navolit; svítí = nutno zmáčknout, bliká = již zmáčknuto, nesvítí = není nutno zmáčknout
BUS 1: na znamení; tlačítko na dveřích i sloupcích; nutno dopředu navolit; tlačítko na dveřích svítí, na sloupcích nikoliv, svítí = zmáčknuto, nesvítí = nutno zmáčknout, nade dveřmi informace
BUS 2: na znamení; tlačítko pouze někde; nutno dopředu navolit; tlačítko nesvítí, nade dveřmi informace
TRAM 1: dle stanice; tlačítko na dveřích i jinde; nutno/není potřeba (dle stanice) dopředu navolit; tlačítko svítí, svítí=již zmáčknuto, nesvítí=nutno zmáčknout
TRAM 2: dle stanice; tlačítko jen někde; nutno/není potřeba (dle stanice) dopředu navolit; tlačítko svítí, svítí=již zmáčknuto, nesvítí=nutno zmáčknout
TRAM 3: dle stanice; tlačítko pouze nade dveřmi; nutno/není potřeba (dle stanice) dopředu navolit; tlačítko nesvítí
VLAK 1: dle typu a stanice, stop jiné tlačítko než na dveře; tlačítko jen na dveřích; nelze dopředu; oznámení o stop akusticky

Ten, kdo do Prahy není moc často se v tomto chaotickém stavu bude těžko orientovat. Takže nejprve sjednotit funkce a umístění. Nic dalšího (zatím). I když se vynechá ten vlak, který není v kompetenci DPP, tak stejně je docela rozdíl.
Pátek, 29. března 2019 - 14:37:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 462
Registrován: 11-2008
Pokud jde opravdu o frekventovanou zastávku, bude se tam automaticky stavět jako doteď, jelikož vždy tam bude někdo stát a vždy si někdo navolí dveře.
Právě že ne. Příklad ze současné praxe - ranní špička zastávka Černý most v Chlumecké od Horních Počernic. Nikdo nezmáčkl, bus projel aby 100m za zastávkou zkysnul v koloně. K metru se hopsalo bezmála 5 minut. Polovina osazenstva busu nadávala(nahlas).
Dtto ostatní stanice metra velké uzly. Všichni přepokládají, že to tam automaticky stojí. Nikdo nic nezmáčkne, náhodou nikdo nebude v zastávce a ....

MHD je služba veřejnosti a jako taková má své limity. Není to služba komerční jako třeba taxi. Na to je třeba nezapomínat.
Takže kdo poskytuje komerční službu, má mít služné vystupování a "hovada" můžou pracovat ve veřejně službě?
S tím nelze souhlasit a to i na základě běžné zkušenosti. Ten, kdo jel někdy "mafiánským" taxi má kolikrát přesně opačnou zkušenost. Je to pouze lidech a jejich přístupu. Dovoluji si tvrdit, že zrovna u taxikářů je procento "hovad" výrazně vyšší než u řidičů MHD.

(Příspěvek byl editován uživatelem pavhob.)
Petr_k
Pátek, 29. března 2019 - 19:29:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12659
Registrován: 4-2003
Příklad ze současné praxe - ranní špička zastávka Černý most v Chlumecké od Horních Počernic. Nikdo nezmáčkl, bus projel aby 100m za zastávkou zkysnul v koloně. K metru se hopsalo bezmála 5 minut. Polovina osazenstva busu nadávala(nahlas).

A proč si to teda nikdo nezmáčknul? (Já vím, všichni zaujatě čučí na hovadoviny na fejsbůčku v telefónu a na život okolo nemají čas.) Ona ta kolona na rovné Chlumecké začínala až někde za rohem a nebyla vidět? Kolony v těchhle místech bývají těžko odhadovatelné, někdy si člověk říká, to bude stát až do bůhvíkdy, tak vyhodím lidi tady, ale ono se to hne a projede plynule, jindy kratší kolona znamená totální zásek...

Nikdo nic nezmáčkne... to je v případě SORů, které budou brzy zajišťovat přes 90 % výkonů DPP, poměrně dost naivní představa. Lidi si na předvolbu dveří navykli až neskutečně rychle - ale zároveň si nějak odmítají připustit, že to nemusí být vždycky funkční.

A zaměstnávání výhradně telepatů a jasnovidců asi v PIDu neprojde.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Pátek, 29. března 2019 - 20:12:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12649
Registrován: 5-2004
"A proč si to teda nikdo nezmáčknul?"

Třeba proto že takovou píčovinu jakou je znamení u metra kde obvykle někdo vystupuje nepředpokládaj…

Mch až to bnude poctivě pro sichr mačkat každej tak budou řidiči remcat že to furt píská.
Pátek, 29. března 2019 - 21:48:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8006
Registrován: 6-2004
Demon: Souhlas, ale co vyřeší zastávky na znamení? :D Opravdu se ušetří 5 milionů? Ono tam je i to kouzelné "až"... Takže realita bude nejspíš okolo 2-3 milionů ROČNĚ a to možná... Jenom dotace města byla 13,5 mld, takže se bavíme, že zhoršíme podmínky cestujícím za cca 0,02% rozpočtu DPP... Zda li vůbec...

Za mě to za tu cenu nestojí ;-).
Pátek, 29. března 2019 - 22:50:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2024
Registrován: 12-2007
Petr_vlček:
""A proč si to teda nikdo nezmáčknul?"

Třeba proto že takovou píčovinu jakou je znamení u metra kde obvykle někdo vystupuje nepředpokládaj… (1)

Mch až to bnude poctivě pro sichr mačkat každej tak budou řidiči remcat že to furt píská. (2)"

Ad 1) Zastávka u metra je až ta, kam se skákalo těch 5 minut.
Ad 2) To se děje i teď na starých Karosách. Jo, někdy to leze krkem, ale pípak lze určitě zapojit i jinak (nejsnadněji odpojit, ale existují i další řešení).
Pajzák
Pátek, 29. března 2019 - 22:50:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2541
Registrován: 6-2015
Petře Vlčku, máš pocit, že se psalo o zastavení u metra?
Edit: Kolega byl rychlejší.

Jinak zastávky na znamení snad nejsou pro metro uvažovány, jen pro povrchovou dopravu, kde v tom nevidím jediný problém. Nápady typu testovat to na příměstské dopravě nebo v noci jsou mimo, týkalo by se to zcela jiné skupiny cestujících se zcela jinými návyky.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pajzák.)
Pátek, 29. března 2019 - 22:58:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7967
Registrován: 2-2006
Pavhob:
"Právě že ne. Příklad ze současné praxe - ranní špička zastávka Černý most v Chlumecké od Horních Počernic. Nikdo nezmáčkl, bus projel aby 100m za zastávkou zkysnul v koloně. K metru se hopsalo bezmála 5 minut. Polovina osazenstva busu nadávala(nahlas).
Dtto ostatní stanice metra velké uzly. Všichni přepokládají, že to tam automaticky stojí. Nikdo nic nezmáčkne, náhodou nikdo nebude v zastávce a .... "
A proto zastávky na znamení všechny a víckrát se jim to nestane. Jak je to jednoduché, nejhorší je polovičatost...
Pavhob:
"Takže kdo poskytuje komerční službu, má mít služné vystupování a "hovada" můžou pracovat ve veřejně službě? "
To jsi vydedukoval jak ? Já nic takovýho ani nenaznačil...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Pátek, 29. března 2019 - 23:00:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7968
Registrován: 2-2006
Makus:
"Nejednotnost otevírání dveří je v prostředcích MHD značná..."
potřebuju vystoupit, stisknu tlačítko ať jsem v metru, busu nebo tramvaji. Takhle snadný to je... [wink]
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Sobota, 30. března 2019 - 06:27:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5561
Registrován: 7-2011
Demon3:
"potřebuju vystoupit, stisknu tlačítko ať jsem v metru, busu nebo tramvaji. Takhle snadný to je... [wink]"
Přesně! Maximálně to tlačítko stisknu zbytečně. Ale to je pro mnohé asi moc nepochopitelný.
Fkam
Sobota, 30. března 2019 - 10:52:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3458
Registrován: 3-2011
Diskuze o zastávkách na znamení je celkem absurdní. Je to naprosto jednoduchý, kdo chce vystoupit, tak si zmáčkne tlačítko, které je u každých dveří. Udělá to dostatečně dopředu, já o tom vím a zastavím. A když nikdo nemá zájem o výstup a nikdo nestojí viditelně na zastávce, tak zastávku přibližně rychlostí 20-30 kmh projedu a jedu dál. Výhoda je i povolená tolerance předjetí do 60 sekund u každé zastávky. A nikdo nemá problém, ani starší lidé, ani maminky s kočárky....
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Nocni cestujici
Sobota, 30. března 2019 - 12:00:37  
Neregistrovaný host
Bobik: V příloze zasílám schéma s řešením okolí Lazarské. V roce 2016 jsem si zpracoval trochu radikálnější optimalizaci linkového vedení nočního provozu, která je sice již neaktuální, protože nakonec není potřeba překopávat celé linkové vedení nejen tramvají, ale ilustruje možnou změnu rozjezdů na současné síti tramvají, o které jsem psal výše.

Základní důvody případné optimalizace by i nadále byly:
-Decentralizace zdrojů cest, protože už se necestují jen radiální cesty z užšího centra města
-Dlouhé pobyty v přestupních zastávkách
-Uklikatěnost linek při neradiálním cestování (91, 94, 96)
-Absence 10 a 26 na pravém břehu Vltavy
-Sjednocení intervalu celotýdenně na 30 minut
-Zachování sólo vozů na všech tramvajových linkách odlehčením přetrasováním vybraných BUS linek, které centrem už tak dnes projíždějí

Komentář k novému stavu:
Výrazným rozšířením plošné obsluhy a nových směrových nabídek (v mém původním návrhu i ve skutečnosti díky změnám v roce 2017) se snižuje počet přestupujících v nyní cestovaných relacích. Většinová skladba cestujících je taková, že při cestách z centra, si většina cestujících na noční linky umí dojít, jako například na současné linky 904, 907, 908 i 910 na Karlově náměstí. Tranzitujících přes CPZ Lazarská je už dnes tolik, že její zachování v jakékoliv další optimalizaci linkového vedení by při takto vyšším počtu linek bylo zcela bezvýznamné.
Jedním z kritizovaných aspektů současné organizace nočního provozu jsou dlouhé pobyty v CPZ Lazarská v délce 4 až 7 minut, což je při současném množství nejen již zmíněných tranzitujících cestujících zcela odrazující. Velmi často také dochází k tomu, že kvůli jedné zpožděné tramvaji čeká dalších 8 na tu jednu zpožděnou, čímž je znevýhodněno 99% cestujících (v rámci jednoho rozjezdu se jedná o stovky cestujících).
Proto například při cestě současnou a žádanou linkou 94 z Holešovic na Smíchov se pročeká i více jak 10 minut v přestupních bodech, tj. více jak 30% celkové doby jízdy!
Vyšší počet linek (byť pouze o jednu více) stejně neumožňuje nejen z prostorových důvodů plnohodnotně zachovat CPZ Lazarská a přestupní bod Masarykovo nádraží, tak jak je známe dnes.
Místo CPZ Lazarská vznikají garantované přestupní vazby na Karlově náměstí/Novoměstské radnici, Václavském náměstí a Národní třídě, od čehož se slibuje vyšší rychlost a plynulost nočního provozu. Další potřebné přestupy jsou garantovaně zajištěny v širším centru Prahy (Anděl, Hradčanská, Masaryčka, Biskupcova a další).
Zbylé přestupy jsou realizovatelné s čekáním 7.5 nebo 15 minut jako dnes. Relací absolvovaných tramvají, kde by se čekalo více jak 15 minut je úplné minimum a jedná se pouze o cesty z vybraných radiálních tratí provozovaných jednou linkou na jinou radiálu, taktéž provozovanou pouze jednou linkou, což je ale také dnes (nečeká se v Lazarské).
PŘI ZRUŠENÍ SOUČASNÉ PODOBY CPZ LAZARSKÁ VE VĚTŠINĚ ÚSEKŮ S PROVOZEM 4 A VÍCE LINEK NEPOJEDOU DVA SPOJE ZA SEBOU KAŽDÝCH 15 MINUT, ALE POJEDE JEDEN SPOJ KAŽDÝCH 7.5 MINUT, ČÍMŽ SE TÉŽ ROVNOMĚRNĚJI ROZLOŽÍ POPTÁVKA A MINIMALIZUJÍ SE BĚŽNÁ PŘETĚŽOVÁNÍ JEDNOTLIVÝCH SPOJŮ

Urychlením spojů zrušením již dnes zbytečné CPZ Lazarská se sníží počty vozů i řidičů na jednotlivých linkách -> nižší náklady a vyhovění provozním požadavkům DPP, majoritně a kvalitně zajišťující noční provoz.
Zkušenost s úspěšnou aplikací plynulejšího provozu nočních linek zrušením vybraných přestupních bodů je z večerů vánočních svátků, během nichž nebyly zjištěny problémy a proto se toto opatření aplikuje již mnoho let.
Sobota, 30. března 2019 - 13:00:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14858
Registrován: 10-2004
Nocni cestujici: Omezení tramvají na 30 minut celotýdenně je nesmysl, neboť by většina linek v centru jezdila přetížená. Poptávka po noční dopravě v nocích z pátku na sobotu a ze soboty na neděli je někda na dvounásobku nocí na všední den. Přirovnal bych to k tomu, jak kdyby se všechny denní linky šmahem omezily na sedlový interval. Toto by bylo možné za předpokladu, že by většina linek jezdila o víkendových nocích v soupravách nebo se zavedly posilové linky, ovšem je potřeba počítat s jistými důsledky. Soupravy znamenají nutnost hlídání druhých vozů, sóla znamenají přechod z denních linek (už teď je sól večer moc a na řadě linek to působí problémy). Posilové linky se stejnými časy odjezdu linek základních generují sjíždění spojů v centrálních úsecích. A další. A hodit to na posílené autobusy mnohdy nejde, protože nesledují směry tramvají. A co se týká rušení garantovaných přestupů, tak tady je potřeba si uvědomit, že se sice zkrátí čas cestujícím jedoucím přímo, ale prodlouží se čas těm, kteří jsou nuceni přestoupit. Takže v určitých směrech by se mohlo stát, že místo okamžitého přestupu na Lazarské bude potřeba počkat někde jinde skoro celý interval.
Sobota, 30. března 2019 - 16:13:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5563
Registrován: 7-2011
Nocni cestujici:K linkovýmu vedení
- proč závlek zrovna 96 přes Pohořelec? Čekání na Lazarský vadí, ale závlek cestou na Petřiny vadit nebude?
- proč 2 linky přes Olšanskou? Nebude přímé spojení Žižkov - Flora chybět?
K těm čekačkám:
Proč maj linky, který s ničím nemaj přestup, psaný čekání minutu? Např. 91 Karlák/Radnice xx:08, xx38. Nic tam s nima v tu dobu není, proč by tam měly stát?

A to hlavní - budou jen tyto 3, ostatní přestupy (Štrosmajrák, Masaryčka/navíc s busy/, Otakarova, Průběžná, resp. Kohinor atd. se rozpadnou. Čili jak píše Orky, kvůli několika minutám ne/čekání na Lazarský se jinde rozpadnou návaznosti a bude třeba čekat celý interval.
Nocni cestujici
Sobota, 30. března 2019 - 21:01:18  
Neregistrovaný host
Orky:
Celotýdenní interval 30 minut nemusí být nutně nesmysl, protože muj navrh vychazi z docela uspesneho odlehceni tramvajovym linkam v centru pomoci linek 907, 908 a 909, jež jsou skrz centrum mesta trasovany od rijna 2017. Odkud mate informaci, ze poptavka o nocich pred pracovnim dnem je cca polovicni? Ja se inspiruji z prilozenych vikendovych pruzkumu nocnich linek v teto zaverecne praci: https://dspace.cvut.cz/handle/10467/66435 - Priloha 18. O vytizenosti v tydnu nemam zadna cisla.
Na zadne radiale nejsou potreba soupravy v noci, proto by se mely tramvajove spoje v centru odlehcit na tolik, aby pri ceste z centra do posledniho prestupniho bodu (Andel, Hradcaska, Palmovka, ...) prijelo zhruba tolik lidi, jez bude po vymene cestujicich pokracovat po radiale na kraj Prahy.
Soupravy jsou v noci nesmysl, na tom se shodneme vsichni. Sol je potreba necelych 70 v pracovni dny, dle poslednich informaci ktere mam, jezdi tato sola na pravidelnych spojich nebo jako vlozaky mimo jizdni rad a vicemene dnes uz ta sola o vecerech problem nedelaji, nebo vy vite o konkretnich mistech, kde delaji problem i nadale?
V pripade rozsahlejsi upravy provozu by mela byt tendence o co nejjednotnejsi provoz v kontextu celeho tydne a ja se domnivam, ze na zaklade prubezne predkladanych argumentu to lze.
Soucasne autobusy 907, 908 a 909 (i 904 a 910) v centru mesta po zasahu v roce 2017 uspesne vysavaji cestujici z tramvaji. Jeste by bylo dobre soucasne 905 a 910 trasovat pres Strossmayerak (viz moje priloha) a Vystaviste a 907 vest do jihovychodniho segmentu Prahy, aby vznikla diametrala ze severozapadu na jihovychod mesta spolecne s 909 v souhrnnem intervalu 30 minut (dnes uz jsou vicemene v prokladu). Zbyle smery tramavaji jsou jiz schopne poptavku zajistit vlastnimi kapacitami.
O zadnem ruseni mensich prestupu jsem nehovoril a ani k nim nedochazi, prave naopak se zachovavaji.
O smerove prestupy clovek neprichazi, protoze kdyz prijizdite do Lazarsky, tak take vetsinou prestupujete ve smeru jizdy ve kterem jste prijeli. Prestup vam je umoznen prave v trojici zminenych nahrad za Lazarskou. A nikde cely interval opravdu cekat nebudete. Maximalne si pockate zminenych 7.5 nebo 15 minut jako dnes.

Bobik:
96 pres Pohorelec neni nutnost, reflektuji jen plany dokumentu Rozvoje linek PID, ve kterem je to reseno linkou 98 mirici do Podbaby, coz je jeste vetsi nesmysl. Sam se s nocni obsluhou Pohorelce neztotoznuji, ale je-li tam oduvodnena poptavka...
Na Zizkove je misto 95 a 98 trasovana 93 a 98, pricemz 98 jede Olsanskou jako linka 9 na Spojovaci a 93 pres Floru po lince 26 do Hostivare, 91 z Flory po lince 10 do Kobylis, tudiz se naopak smerova nabidka vyznamne rozsiruje.
V tom schematku byly napsany 91 a 96 pro uvedeni navrhu konkretni casove polohy, ony na nic nečekají.
Jak píši, součástí opatření je plánováno, že tam kde je v provozu 4 a více linek (Ječná, Václavské náměstí, Masarycka - Stross), bude souhrnny interval 7.5 min pro duvody uvedene v mem prisevku vyse.
V tom schematku prestup mezi 93 a 94 nyni neni potreba, kazdopadne az vznikne linka 90 Vinohradskou prestup potreba bude a bude to prave tento prestup.
O (ne)ruseni dalsich prestupnich vazeb jsem se zminoval v komentari pro Orkyho o par radku vyse.
Masarycku, Stross a Andel jsem vam dokreslil do prilozeneho obrazku. Priznavam, Ujezd ted nevychazi ;-) (ale bude vycházet se zřízením linky 90, kdy se přestup bude moci uskutečňovat na N8rodním divadle [happy])
Neděle, 31. března 2019 - 09:33:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14860
Registrován: 10-2004
Nocni cestujici: To, že je veliký rozdíl v poptávce v noci na všední dny a na víkendy je samo o sobě zřejmé už z toho, že se víkendové noci posíly na 20 minut, protože řada linek byla významně přetěžována. Úprava vedení autobusů přes centrum nějaký vliv měla, ale určitě ne na to, že klesla poptávka ve všech vytížených linkách o třetinu a mohl se tudíž interval prodloužit na 30 minut.
Neděle, 31. března 2019 - 09:36:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5565
Registrován: 7-2011
Nocni cestujici:
"93 pres Floru po lince 26 do Hostivare"
Nojo, jenže u obrázku je psáno - od Hlavního Nádraží po lince 26 - ovšem linka 26 přes Floru nejezdí, ta jede přes Olšanskou. Proto jsem se ptal.
Nocni cestujici:
" 96 pres Pohorelec neni nutnost, reflektuji jen plany dokumentu Rozvoje linek PID, ve kterem je to reseno linkou 98 mirici do Podbaby, coz je jeste vetsi nesmysl."
V tom rozvoji linek je plánovaná 98 nejen pouze na Podbábu, nýbrž do Suchdola. Což nesmysl není, už teď se 91 na Kulaťáku vesměs vylidní a většina jde buď pěšky na koleje, nebo na bus via Suchdol. I když poslední dobou to nebývá takový extrém, zjevně pomohly nově zavedený busy. Zatímco objezd 96 přes Pohořelec je, pardon, ale totální úlet (Prašnák-Brusnice-Pohořelec-Hládkov-Sibeliova? To jako vážně?) To už spíš tamtudy vlíct 97. Ale na Hládkově díky kolejím je větší obrat.
Nocni cestujici:
"Masarycku, Stross a Andel jsem vam dokreslil do prilozeneho obrazku."
Já tam teda vidím totální rozpad přestupů na Štrosu. Tam se přestupuje hlavně od Holešovic na Letnou (a opačně). Dokonce si tam lidi vyřvali garantovaný přestupy a pokud tram nepočká, chodí na to fůra stížností.
Nocni cestujici:
" O zadnem ruseni mensich prestupu jsem nehovoril a ani k nim nedochazi, prave naopak se zachovavaji."
Obávám se, že nezachovají. Těžko se zachová přestup na Otakarce, když 95 a 96 maj na Karláku rozdíl 10min nezi sebou.
Nocni cestujici:
"Soucasne autobusy 907, 908 a 909 (i 904 a 910) v centru mesta po zasahu v roce 2017 uspesne vysavaji cestujici z tramvaji."
Předpokládám, že to je myšleno jako klad. Protože já si myslím, že je to dobře a že právě kvůli tomu se zavedly, aby tramvajím odlehčily. Nicméně vedení busů přes Štross - bude řev. Cesta busem se díky závleku prodlouží a na Štrosu nebudou šťastní, že se jim tam k tramvajím ještě přidávají busy. A očekávám, že budou zcela oprávněně argumentovat, že proč se teda šťouralo do linkovýho vedení, když teď nevycházej přestupy a musej se tam ještě zavádět busy.

Hlavně bude šílenej řev. Lidi to nevezmou. Zejména ti, co tím jezdí pravidelně a jsou zvyklý na to svoje. Sice to v centru jede prakticky "furt", jenže za cenu rozpadu mnoha vazeb a přestupů, aniž by byly nahrazeny něčím lepším, čili mnohým se cestování spíš zhorší. Navíc do toho vstupuje politický faktor. Ti co budou "hlasitější", obvykle vyhrajou, bez ohledu na to, co je pro většinu lepší. Ono se to nezdá, ale lidi jsou šílený konzervy a pokud nezískají prokazatelnou značnou výhodu, jakoukoli změnu těžce přijímají. Příkladem budiž třeba linka 12 převedená z nábřeží přes Letnou. Ropid má prokazatelně zjištěno, že se 12 "vylidnila", protože v povědomí lidí bylo, že přes nábřeží je to "rychlé", zatímco přes Letnou "to trvá". Byť to v reálu mnohdy není pravda, protože 12 se často zasekala v koloně kolem Čechova mostu, zatímco přes Letnou se nemá zaseknout kde. Navíc objezd přes Letnou prodloužil - papírově - jízdní dobu max o 5 min, reálně je to právě díky nezasekání v koloně na nábřeží mnohdy rychlejší. Jenže to se lidem zkrátka nevysvětlí. Na druhou stranu, jakákoli změna, když se neosvědčí, se pak obtížně, ba nemožně vrací zpět. Kdyby se to mělo dělat podle lidí (přes nábřeží jí chce většina) a 12 se tedy měla vrátit na nábřeží, bude zase šílenej řev na Letný, která se logicky nebude chtít vzdát přímý linky na Anděl.

Osobně zastávám názor, že co funguje, do toho by se nemělo šťourat, dokud se nepřijde s ničím výrazně lepším. A při vší úctě, ale návrh mi lepší, než současný stav nepřijde. Dneska se totiž dá v noci s obvykle jedním, max. dvěma přestupy dostat téměř odkudkoli kamkoli bez nějakého dlouhého čekaní, protože to na sebe navazuje. A v těch několika málo případech, kdy ne a musí se čekat skoro celý interval, je to vesměs řešitelné v rámci stávajícího stavu (že se, obvykle z politických důvodů nechce, je věc jiná). Cenou za to je (pro někoho dlouhé) čekání na Lazarské a sjíždění tramvají v centru. Jenže to sjíždění je dáno spíše nedostatkem tratí (čili opět, politický problém). Dřív býval přestupní bod na Václaváku, což s tratěmi přes Můstek a Příkopy dávalo větší smysl.
Stejnětak zastávám názor, že lze drobnými úpravami současný systém zlepšit, "jen" k němu chybí politická vůle. A že dokud se výrazně nezmění parametry (nové tram tratě), není důvod do něj radikálně vrtat. Rozhodně ne překopat linkový vedení jenom proto, protože někomu vadí čekání až 7 min na Lazarský. Navíc se to čekání stejně neodstraní, jediná změna bude, že někomu ubyde, jinýmu přibyde. A že ten, co dosud čekal v tramvaji pojede dál "bez čekání", za cenu toho, že jinej, co si hned přestoupil, bude čekat venku. Takže ve výsledku šulnul a zbytečná revoluce.
Fkam
Neděle, 31. března 2019 - 11:09:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3459
Registrován: 3-2011
Nocni cestujici - dobrý návrh. 30 minut celotýdenně se dá zvládnout. Hlavně odbourat zbytečné čekání.Linky typu 10,20,26 v noci rovněž chybí. Cpát všechno přes centrum je chyba.
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
vždy
Neděle, 31. března 2019 - 11:57:18  
Neregistrovaný host
Nevím, přijde mi, že to v noci fungíruje.....
... jediné, kde spatřuji rezervy jsou busy...
Například proč jsou zachovávány silné směry JIH-ZÁPAD 901/904 a SEVER-JIH 905/911, dodnes jsem nepřišel co je tak významný cíl pro jihozápadní město v Krči a Lhotce ...[biggrin]
Potom bych viděl ještě příležitost vytvořit svazek bus linek VÝCHOD-ZÁPAD spojením třeba větví 902 s něčím co jezdí k Palmovce .....[vypravci]
Neděle, 31. března 2019 - 12:31:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 835
Registrován: 1-2007
Jde spíše o to, že linka 904 má zajišťovat spojení Jihozápadního města k Andělu a zároveň Krče s Karlovým náměstím a Andělem. Opět si dovolím zveřejnit svůj názor, že linky 910 a 904 by měly mít v oblasti Prahy 4, Libuše, Krče a Prahy 12 mít dvě různé trasy s intervalem 60 minut (pro to aby došlo k rovnoměrnějšímu pokrytí oblasti a aby Kunratice, Komořany a oblast kolem IKEMu měly přímé spojení do centra. V okrajových místech beztak jezdí jen pár jedinců. Tedy linka 904 (Nemocnice Krč - Sídliště Krč - Přírodní - Sídliště Libuš) a 924 Nemocnice Krč - IKEM - Kunratická škola - Dobronická - Libuš - Sídliště Písnice), 910 stávající trasa 930 (od zastávky Poliklinika Modřany nebo Tylova čtvrť zalomení přes Cukrovar Modřany do Komořan.
Neděle, 31. března 2019 - 12:40:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5567
Registrován: 7-2011
Fkam:
"Linky typu 10,20,26 v noci rovněž chybí."
No já nevím, při prvním posilování víkendovýho provozu, kdy jezdily denní do jedný v noci se to teda moc neosvědčilo. Jezdilo to zoufale prázdný.

Návrat ke 30min celotýdenně je v pořádku, posila busů pomohla (byť rezervy se najdou). A co se týče sjíždění linek a intervalu v centru 2-3xT po 15 min/resp. 10min o víkendu, to se bez rezignace na jakýkoli přestupy zlepšit nedá. Takže buď zrušit přestupy úplně, nebo nechat to, co je.
Neděle, 31. března 2019 - 13:12:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14861
Registrován: 10-2004
Bobik:
"Návrat ke 30min celotýdenně je v pořádku, posila busů pomohla (byť rezervy se najdou)."
Při návratu ke 30 minutám o víkendech pravděpodobně vytečou tyto linky:
51 na Šumavské a Letné
52 v Karlíně
54 od Lazarské až po Holešovice
57 od Lazarské až po Pohořelec
58 na Žižkově
59 od Lazarské až po Čechovo náměstí
...a nárazově někde i další. Vzhledem k tomu, že lze očekávat další nárůst poptávky po noční dopravě, je její omezování nevhodné. Pokud by se mělo plošně vrátit ke 30 minutám, musí do systému vstoupit nové linky nebo by bylo nutné začít jezdit v soupravách. Shodný provoz o víkendech jako v pracovní dny už nepůjde, pokud se nemá v pracovní dny významně plýtvat.
Neděle, 31. března 2019 - 13:56:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 101
Registrován: 4-2016
Návrat na interval 30 min? Už dlouho jsem neviděl nikoho například přelézat mezi vozy, ale jízda na spřáhle po strop narvané 91 je běžný jev (alkohol v tom jistě roli hraje také, ale možná by to nikoho nenapadlo kdyby se do té tramvaje vešel).
Já nechápu, co kdo pořád má s návratem 30 min intervalu. Vždyť rozdíl poptávky všední den vs. víkend mluví sám za sebe. Sice budu zase vypadat, že nedokážu ocenit jak to funguje dneska, ale noční doprava v centru o víkendu je děs běs, nepobírá to a lidi jezdí Uberem. Bohužel od nočních cestujících nikdy nebude dost řevu aby se s tím něco udělalo. Holt osud.
A proč takový odpor vůči soupravám? Vždyť je to absurdní. Lazarská se vyřeší když bude vůle a nedělal bych si iluze v tom, že jízda v přední části vlaku na rozdíl od zadního vandala nějakým valným způsobem odrazuje od jeho činnosti.

Ještě poznámka: Týká se to samozřejmě letních měsíců, v zimě je to v pořádku [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem adam108.)
Neděle, 31. března 2019 - 14:17:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5569
Registrován: 7-2011
Orky - 91 přes Letnou se dá řešit busem. Ta, když už, tak teče na Republice/Dlouhý a většina směřuje via Dejvice a tam právě jezdí nově zavedený busy. Karlínu se dá pomoct podobně, nebo je nutné, aby 908 či 909 jely po stejný trase přes Žižkov a nedala se jedna z nich protáhnout Karlínem a Krejcárkem nahoru?
Ano, 91 přes Šumavskou může být problém oběma směry, jak ZC, tak i DC, kde se dokáže nafouknout už na Floře (Imax). 97 přes Malou Stranu bývá přetěžována hlavně coby rychlé spojení, protože se dost vylidní už na Hradčanské, zbytek na Malovance (koleje), nejdál na Drinopolu poslední zbytky. Pak už je to o jednotkách kusů.

Osobně je mi jedno, jestli 20 min., jenže to naráží na problém finanční a personální (takže vlastně taky finanční). Při int. 30min 3/4 času daný vlak jede poloprázdný až prázdný, 1/4 je přetížený. Co s tím? Honit po celou noc soupravy po 30min (minimálně na přetěžovaných linkách), který budou 3/4 času prázdný, nebo honit po (skoro) celou noc sola po 20min, který budou 3/4 času prázdný?
Neděle, 31. března 2019 - 14:18:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5570
Registrován: 7-2011
Adam108:
"ale jízda na spřáhle po strop narvané 91 je běžný jev (alkohol v tom jistě roli hraje také, ale možná by to nikoho nenapadlo kdyby se do té tramvaje vešel)."
Napadlo. To není tím, že se nevejde. Spoustu pitomců na kupli už jsem viděl bez ohledu na obsazenost tramvaje.
Neděle, 31. března 2019 - 20:33:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14862
Registrován: 10-2004
Bobik: Doprava má být nadimenzována tak, aby pobírala. Noční provoz je krátký a inetrvaly dlouhé, takže náklady jsou vůči celkovým nákladům na MHD malé. Daleko více a nesmyslněji se plýtvá přes den, kde na řadě míst je krátký interval a přesto spoje jezdí nevytížené. Posilování autobusama přesuneš akorát personální problém z tramvají na autobusy, které mají dneska větší krizi než tramvaje.
Neděle, 31. března 2019 - 21:03:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5573
Registrován: 7-2011
Orky - tak v tom případě 30 min a do souprav.
Neděle, 31. března 2019 - 21:09:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 449
Registrován: 7-2017
Z prieskumu, ktorý sa robil koncom minulého roka na nočných viem, že 91 tečie hlavne medzi 23:30 a 1, neskor už je to celkom v pohode. Zároveň platí, že v tej 91 sa v tom čase vezie minimálne 30 ľudí na úseku Dejvicka Flora.
Neděle, 31. března 2019 - 22:04:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14864
Registrován: 10-2004
Bobik: Na soupravy je nedostatečná kapacita uzlu Lazarská, tedy to znamená zrušení centrálního přestupního uzlu. To není při půlhodině sťastné řešení.
watslaw
Pondělí, 01. dubna 2019 - 00:14:23  
Neregistrovaný host
M250.0:
"Můžete mi někdo, prosím, vysvětlit tohle?:

18) Je ovšem potřeba řidičům vysvětlit, že musí v zastávce zastavit, pokud v ní již stojí jiný autobus, byť jede ve stejné trase až do konečné.
Řidiči jsou školení na to, aby v takovém případě zastavovali. Je to jejich povinnost a základní princip „zastavování“ i v současných zastávkách „na znamení“. Pokud se tak někdy nestane, je to pochybení, které by se ale stávat nemělo. Součástí celkové úpravy bude kromě komunikace k cestujícím i komunikace s řidiči.

Proboha proč?"

Zažil jsem několik typů případů, kdy to vadilo:
1) bus stojící v zastávce je vysokopodlažní a čekající s kočárkem chce nastoupit do toho nízkopodlažního, který ZNZ projíždí ...
2) bus stojící v zastávce je přeplněný a nastupující se do něj nevejde. Poloprázdný bus profrčí okolo.
3) bus stojící v zastávce nemá úplně stejnou trasu (např. nestaví U Labutě nebo nejede přes Newtonovu)
watslaw
Pondělí, 01. dubna 2019 - 00:24:59  
Neregistrovaný host
A ještě k dalším zde diskutovaným věcem:
Nedostatek tlačítek bohužel není problém jen 15+ let starých Karos, ale i mnohých relativně nových Crosswayů. Jejich vyřazení kvůli stáří bude trvat ještě dlouho.

A příklad (již dnes existující) bus zastávky na znamení, kde z přístřešku není dobrý výhled, je Sklářská směr sever. A přitom by tam k výraznému zlepšení stačilo nelepit reklamy (a přitom to nepatří JCDecaux - vydělávající na reklamě, ale města) a dát tam průhledné sklo.
Pondělí, 01. dubna 2019 - 07:57:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14865
Registrován: 10-2004
watslaw: Všechny 3 body jsou porušením povinností řidiče, který má v zastávce zastavit, pokud tam již stojí jiný autobus. To že to (zejména) soukromí dopravci nedělají, u Arrivy zažito mnohokrát, včetně stálých zastávek.
Pondělí, 01. dubna 2019 - 09:05:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 947
Registrován: 8-2017
watslav:
1) V tom případě stačí, aby zastavovaly nízkopodlažní autobusy za vysokopodlažními. V dohledné době se vyřeší samospádem vyřazením vysokopodlažních vozů.
2) Pokud dochází k přeplňování pravidelně, je stejně potřeba řešit - nejlépe oficiálním průjezdem těch zastávek kritickými spoji. Nicméně - pokud ten přeplněný autobus nepotřebuje zastavit pro výstup, pak by bylo rozumné, aby zastávkou rovnou projel - nač zdržovat cestující v autobuse kvůli tomu, aby se zjistilo, že se ten další člověk opravdu, ale opravdu nevejde. Pokud zastavuje kvůli výstupu, pak je pravděpodobné, že se uvolní místo pro toho, co chce nastoupit.
3) To je v rozporu s předpokladem.

Osobně to zažívám pravidelně na Ovčím Hájku DC, že 142 zastavuje úplně zbytečně za 184 a kroutím hlavou. Na tomhle by se ušetřilo možná víc než zavedením zastávek na znamení i u metra.

Orky: To víme, já rozporuji smysluplnost takové povinosti.
Pondělí, 01. dubna 2019 - 10:15:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12653
Registrován: 5-2004
"nač zdržovat cestující v autobuse kvůli tomu, aby se zjistilo, že se ten další člověk opravdu, ale opravdu nevejde"

Na Strahovskej kolejích kdysi existovalo hnutí v praxi dokazující že neexistuje autobus do kterýho by se nevešel ještě aspoň 1 člověk[proud]
Pondělí, 01. dubna 2019 - 10:43:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5576
Registrován: 7-2011
Orky:
"Na soupravy je nedostatečná kapacita uzlu Lazarská..."
Když se to zvládnout o Vánocích/svátcích a nevadí to, proč ne pravidelně?

Ale to jsme zase u těch nekompetentních politických rozhodnutí. Když se ještě před reko Lazarský říkalo, že to bude -gh-, tak to slyšet nechtěli.
Pondělí, 01. dubna 2019 - 10:53:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 379
Registrován: 7-2012
Od 19.4.2019 je linka 23 ve směru z Malovanky na Brusnici vedena přes novou zastávku Myslbekova
Pondělí, 01. dubna 2019 - 10:53:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 687
Registrován: 6-2003
M250.0 ad 2) zastavení druhého autobusu pro případ přeplnění prvního

Nemohu souhlasit, naopak musím souhlasit s watslavem. Druhý autobus prostě musí zastavit, protože nevidí, jestli s ním někdo chce jet, a to z jakéhokoliv důvodu. Ať už je to nízkopodlažnost druhého, nebo přeplnění prvního (a to nemusí být přeplnění kdy se nepobírá, ale prostě se tam člověk nechce cpát (a ještě více tím zdržovat první spoj), protože ví, že za minutu jede další - a ten pokud záměrně projede a tím mu ujede, tak je to zrada a ztráta důvěry).
Pondělí, 01. dubna 2019 - 11:50:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14866
Registrován: 10-2004
Bobik: To jsou zrušené přestupy.
Pondělí, 01. dubna 2019 - 12:34:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 920
Registrován: 9-2016
Autobus nemusí být nutně přecpán k prasknutí ani vysoký, abych měl důvod jít na druhý (který třeba již vidím, že přijíždí). Např.:
a) jedu s kočárkem, první autobus je sice poloprázdný, ale je tam už několik kočárků
b) autobus není ještě zcela plný, ale následující bude nejspíš volnější
c) jsem z někým domluven, že přistoupím
proto také souhlasím s watslawem, že ten druhý musí také zastavit. Řidič by neměl v tomto případě přemýšlet, zda zastavit či jinak vyhodnocovat situaci, ale jednoznačně zastavit.
Pondělí, 01. dubna 2019 - 12:48:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 226
Registrován: 6-2016
Projíždění zastávky na znamení, ve které stojí autobus, druhým autobusem v pořadí téže linky je v pořádku. Když na nějaké dlouhé lince (typicky 136, 177) jede ve špičce zpožděný spoj, tak do něj nastupuje stále víc lidí, autobus se zpožďuje, až jej postupem času dožene následující spoj, který naopak jede poloprázdný, protože část cestujících přebral právě ten zpožděný spoj. Proto je rozumné, když poloprázdný autobus předjede plný autobus stojící v zastávce na znamení. Díky tomu po zbytek trasy budou oba autobusy rovnoměrně obsazeny. Pokud se bude tupě lpět na předpisech, tak se postupně vytvoří vláček 3-4 autobusů, kde první pojede totálně narvaný, druhý poloprázdný a ve třetím pojedou dva, tři lidi. [ko]

Autobus na rozdíl od tramvaje a trolejbusu má volnou jízdní dráhu, tak je třeba toho naplno využít. Tramvaje se předjíždět z principu nemohou, a tak vláčkování spojů působí velké problémy, hlavně na metrolince 22 v centru. Když se stane, že přijedou dva autobusy najednou, tak si schválně sedám do toho druhého, protože zpravidla bývá prázdnější. Někdy se to vyplatí, když na jedné ze zastávek předjede předchozí spoj a do cíle cesty tak dojedu o nějakou tu minutku dřív. [wink]
Pondělí, 01. dubna 2019 - 12:53:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 921
Registrován: 9-2016
Jako cestující mám dojem, že nejsem DPP moc vítám. Ono se jedná o drobnosti, každá z nich je malichernost, ale v celkovém součtu již o drobnost nejde. A součet nakonec může být tím jazýčkem na vahách, zda využít MHD nebo jiný druh dopravy. Jako takové příklady "neúcty" k cestujícím vidím např.:
- dlouhodobě přeplněné spoje mimo špičku pracovního dne, které se neřeší
- přestupní uzly, kde zastávky jsou 100 metrů od křižovatky, takže přestup je procházka - toto uspořádání vyhovuje provozu, nikoliv přepravě
- výměna řidičů 3 zastávky před konečnou (tím nemyslím střídání uprostřed trasy, ale skutečně téměř na konci (vozovna Žižkov)) - zdržení celé tramvaje a všech cestujících v ní - on by předchozí řidič až na konečnou nedojel? - zde to vyhovuje řidičům, nikoliv cestujícím
- tram končící u Vozovny Žižkov zastaví za "virtuální soupravou před sebou", tedy nikoliv u sloupku. Zde to vyhovuje řidičům, nikoliv však cestujícím
- v tom samém místě tramvaj končí 3 zastávky před konečnou - cestující by uvítal, kdyby jej dovezla na konečnou a pak se vrátila do vozovny
- přístřešek je za klandrem a světelnou křižovatkou
- přestupní uzel "Biskupcova" má úzký ostrůvek ještě zmenšený o 40 cm zábradlím, které není na jeho kraji
- řidič tramvaje, který v prostoru zastávky brzdí, zrychlí, brzdí, zrychlí, brzdí
- tyče se štípači lístků jsou označeny méně než do výše stojících cestujících -> při obsazenější tramvaji není vidět, kde je štípač
- a desítky dalších.
Prostě jde o prkotiny, odstranění některých z nich je zadarmo či za pár korun. Přesto je nikdo neřeší, ale ke spokojenosti s MHD nepřispívají
Pajzák
Pondělí, 01. dubna 2019 - 12:54:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2552
Registrován: 6-2015
3) To je v rozporu s předpokladem.

Řidič nemá co předpokládat, řidič má vykonávat svou práci podle pravidel. Nemůže např. vědět, že nebyl nějaký cestující s kočárkem (psem) odmítnut pro naplnění kapacity a požádán, aby využil následující spoj, nemůže vědět, zda před ním stojící NP vůz nemá poruchu plošiny, popř. nedošlo k poruše vozu právě na této zastávce a lidé si chtějí přestoupit. Nemluvě o možnosti, že bus jede v mírném předstihu a potřebuje se srovnat do času.
Celé toto předpokládání je na úrovni předpokladu, že když vím, že zprava je jednosměrka, nemusím se tam dívat protože tam nemůže nic jet. A ejhle, jednosměrka je zrušená, neprůjezdná, jede tamtudy někdo neoprávněně apod. A kdo bude viníkem nehody? Ten, co nedal přednost. Protože předpokládal.


Proto je rozumné, když poloprázdný autobus předjede plný autobus stojící v zastávce na znamení.

A co jej předjet na stálé zastávce? Myslím, že i řidič prvního vozu by to uvítal a pochopil.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pajzák.)
Pondělí, 01. dubna 2019 - 12:56:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 922
Registrován: 9-2016
Alex7: Vypadá to rozumně. Ale co s tím kočárkem, který se do prvního již nevejde? Ten si počká na třetí?
Pondělí, 01. dubna 2019 - 13:37:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 227
Registrován: 6-2016
Pajzák:
"A co jej předjet na stálé zastávce? Myslím, že i řidič prvního vozu by to uvítal a pochopil."
I to jsem zažil, konkrétně zastávka Volha ve směru na Chodov. V odpolední špičce přijely tři autobusy linky 177 za sebou, dlouhý, krátký a dlouhý spoj. Ten krátký spoj (výchozí z Volhy) na zastávku ani nezajel a pokračoval rovnou dál, aby nabral cestující v Horních Kunraticích. Jednání řidiče krátkého spoje bylo podle mě jakž takž v pořádku.
Makus:
"Alex7: Vypadá to rozumně. Ale co s tím kočárkem, který se do prvního již nevejde? Ten si počká na třetí?"
To uznávám, že je zrovna situace, kdy cestující může být na řidiče druhého autobusu právem naštvaný. Víc takovou situaci ale nemůžu posoudit, protože jsem ji nikdy nezažil. Předjíždění autobusů jsem zažil jen na zastávkách s malým obratem, kde se kočárky snad ani nevyskytují (např. U Dálnice, K Žižkovu).

P. S. Zákaz předjíždění autobusů bych uvítal jedině pod podmínkou, že druhý autobus v pořadí poté, co dožene předchozí spoj, odstojí na zastávce polovinu intervalu linky a až pak pokračuje dál. Situace, kdy cestujícímu ujedou dva autobusy za sebou a pak čeká 10 minut na další, je poněkud nepříjemná. Ale chápu, že taková koordinace spojů je v současnosti jak z říše sci-fi.
Pajzák
Pondělí, 01. dubna 2019 - 13:54:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2553
Registrován: 6-2015
Myslel jsem po zastavení, ne projet.
Pondělí, 01. dubna 2019 - 13:56:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5580
Registrován: 7-2011
Makus:
"Jako cestující mám dojem, že nejsem DPP moc vítán."
Ne DPP, městem.
Makus:
" - dlouhodobě přeplněné spoje mimo špičku pracovního dne, které se neřeší"
DPP odjezdí jen to, co město objedná a zaplatí.
Makus:
"- přestupní uzly, kde zastávky jsou 100 metrů od křižovatky, takže přestup je procházka - toto uspořádání vyhovuje provozu, nikoliv přepravě"
DPP nemůže za to, kde mu město dovolí postavit zastávku.
Makus:
"- výměna řidičů 3 zastávky před konečnou (tím nemyslím střídání uprostřed trasy, ale skutečně téměř na konci (vozovna Žižkov)) - zdržení celé tramvaje a všech cestujících v ní - on by předchozí řidič až na konečnou nedojel?"
Dojel, samozřejmě že ano. Jenže ve vozovně mají zázemí "zadarmo", zatímco na konečný by jim ho město muselo povolit, postavit a zaplatit. Resp. muselo by na to dát DP peníze, ale to je to samý, když město DP 100% vlastní.
Makus:
"- tram končící u Vozovny Žižkov zastaví za "virtuální soupravou před sebou", tedy nikoliv u sloupku. Zde to vyhovuje řidičům, nikoliv však cestujícím"
Řidičům to taky moc nevyhovuje, oni tam staví proto, protože před zatažením musí zkontrolovat vůz/soupravu a kdyby dojeli až ke sloupku, dojde k navolení do SSZ a než provedou kontrolu, SSZ jim uteče. Takže ve výsledku, byť to tak nevypadá, tím pomáhají i cestujícím, protože v zastávce překáží co nejkratší dobu. Opět - SSZ si neseřizuje DPP, ale město.
Makus:
"- přístřešek je za klandrem a světelnou křižovatkou"
Třeba Želivského u Strojimportu, že? Opět šetření a nekompetentnost města, přístřešek už u chodníku byl, tak se ušetřilo jeho zbořením a výstavbou přímo na zastávce. Přestože by se tam alespoň zadní stěna se střechou vešla. Jenže evidentně někomu nedošlo, že když se zastávka obežene klandrem, protože "bezpečnost", tak to bude k prdu.
Makus:
"- přestupní uzel "Biskupcova" má úzký ostrůvek ještě zmenšený o 40 cm zábradlím, které není na jeho kraji"
Opět neschopnost města. DP si nemůže "jen tak" předělat zastávku, jak by potřeboval, nýbrž mu to někdo musí schválit, povolit a dát na to peníze. A ten někdo je - překvapivě opět město. [proud]
Pondělí, 01. dubna 2019 - 14:13:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 923
Registrován: 9-2016
Bobík: Ano, není to vina DPP, ale města. Za to se DPP omlouvám. Nicméně na problému to nic nemění.
Ale s tou vozovnou nesouhlasím.
Bobik:
"Makus:
"- tram končící u Vozovny Žižkov zastaví za "virtuální soupravou před sebou", tedy nikoliv u sloupku. Zde to vyhovuje řidičům, nikoliv však cestujícím" Řidičům to taky moc nevyhovuje, oni tam staví proto, protože před zatažením musí zkontrolovat vůz/soupravu a kdyby dojeli až ke sloupku, dojde k navolení do SSZ a než provedou kontrolu, SSZ jim uteče. Takže ve výsledku, byť to tak nevypadá, tím pomáhají i cestujícím, protože v zastávce překáží co nejkratší dobu. Opět - SSZ si neseřizuje DPP, ale město"
Mnohdy se stane, že řádná nekončící linka musí čekat před zastávkou - tedy zdržení pro další spoj. Navíc velmi často to vychází tak, že po kontrole tramvaje dojede akorát ke sloupku, kde musí čekat na čočky.
Těch přístřešků za klandrem je mnohem více, než ten u Stojimportu. Nebo je mimo zastávku. Třeba v Kloboučnický 188 směr Želivského byl přístřešek v zastávce. Po přestavbě ulice za X milionů došlo k posunutí zastávky tak o 30 metrů. Ale přístřešek zůstal na svém místě, dokonce dostal novou dlažbu uvnitř.
Pondělí, 01. dubna 2019 - 17:01:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7969
Registrován: 2-2006
Bobik:
"Třeba Želivského u Strojimportu, že? Opět šetření a nekompetentnost města, přístřešek už u chodníku byl, tak se ušetřilo jeho zbořením a výstavbou přímo na zastávce. Přestože by se tam alespoň zadní stěna se střechou vešla. Jenže evidentně někomu nedošlo, že když se zastávka obežene klandrem, protože "bezpečnost", tak to bude k prdu. "
Tady jsi vedle. Jelikož je město tak trochu ve sporu s JCD, kterej se o přístřešky stará, tak nebyl povolen přesun, takže žádná úspora, normální žabomyší války... Dtto zmíněná Kloboučnická.
Makus:
"Mnohdy se stane, že řádná nekončící linka musí čekat před zastávkou - tedy zdržení pro další spoj. Navíc velmi často to vychází tak, že po kontrole tramvaje dojede akorát ke sloupku, kde musí čekat na čočky. "
Tak samozřejmě, že si musí počkat na čočky, ale nemusí si je jít sám navolit a pak dlouze čekat - druhé čekání na odbočení je řádově delší než to první.
Dělám to tak ku všeobecné spokojenosti taky.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Pondělí, 01. dubna 2019 - 20:34:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5582
Registrován: 7-2011
Orky:
"To jsou zrušené přestupy."
Ee, nejsou. A je to omotaný kolem rohu, aby se vešlo. Zrušený jsou tuším akorát na Silvestra, jinak ne.
Pondělí, 01. dubna 2019 - 20:38:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5583
Registrován: 7-2011
Demon3:
"Tady jsi vedle. Jelikož je město tak trochu ve sporu s JCD, kterej se o přístřešky stará, tak nebyl povolen přesun, takže žádná úspora, normální žabomyší války... Dtto zmíněná Kloboučnická."
Aha, ta pardon, to se městu omlouvám, že jsem ho osočil z jiné neschopnosti. [proud] Nicméně cestujícím je jedno, jestli na to město zapomnělo, nebo jestli vede nějaký žabomyší války.
Petr_k
Pondělí, 01. dubna 2019 - 21:10:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12663
Registrován: 4-2003
Ad předjíždění busíků v zastávkách na znamení - myslím, že tak nějak jsme to v ose Roztocká-Podbabská-Jugoparty (výhradně ve směru DC) dotáhli do použitelnýho stavu:
  1. Zastavím-li v zastávce na znamení s 355 nebo 340, sleduju výměnu klientstva. Jestli na zastávce nikdo nezbyl a za mnou je další busík (typicky napěchovaná nebo pěchováním zpožděná 107), vystrčím pařát z okna a mávám, ať nezpomaluje a jede, nezpožďujeme se tím oba dva. U dvoudveřových vembloudů prostě výměna hmoty trvá déle i než u vidlákama přecpaný 107.
  2. Vidím-li na zastávce, že do busíku, který v ní stojí, nastoupili všichni a případně už i zavírá dveře, nečekám, pokračuji plynule dál. (V tom je výhoda všeho, co jede z tunýlku, má o pohybu hmoty v zastávce V Podbabě dokonalý přehled.) Pouštět se v tomhle případě ze zastávky do pruhu je nesmysl. Druhý bus pak může buď na Hydrologickým ústavu předjet, nebo úsek ucourat a nechat si od poloprázdné třístovky vysbírávat zastávky.
  3. Plný autobus, který zastavuje na zast. V Podbabě nebo Hydrologický ústav jen pro výstup, je vždy předjet, neboť tím, že mu vysbírám Nádraží Podbaba a Čínskou, mu poměrně dost výrazně ulehčím práci a mírně zkrátím kvůli výměně hmoty zpoždění (které může využít ke cpaní se na Kulaťák).
  4. Zastávka Čínská, která je díky velmi inteligentně umístěnýmu označníku krátká pro dva vozy (možná tak sd+sd nebo kb+md, pro sd+kb už nestačí, z druhýho vozu se pak vystupuje do ulice před Internationalem), se obsluhuje v případě výstupu tak, že zastavím až u značky P2 na sloupu (o 5 metrů dál), nikoli u sloupku, čímž dám vozu, který jede jako druhý, možnost vidět do zastávky, jestli se hmota přemístí ke dveřím nebo vyhlíží další vůz, podmínkou je jen nejezdit si na kufru a včas změnit jízdní pruhy.

Samozřejmě se dají najít další podobná místa (Strakonická atd.) a taky místa, kde to fungovat nebude nikdy, je potřeba nepaušalizovat a přemýšlet.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Pondělí, 01. dubna 2019 - 21:34:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8009
Registrován: 6-2004
Nemůžu to najít nebo to zapadlo v propadlišti dějin :D. Opravdu kvůli setině % nákladů na MHD má smysl řešit věci typu zastávky na znamení? ROPID přiznal úsporu 5 milionů ročně, takže reálně a ještě při štěstí 2-3 ročně... Profesor Orky asi lépe přepočítá co by se za to dalo pořídit, ale žádná hitparáda to nebude a akorát to přinese víc problémů než užitku...

Petr_k: To co píšeš je super, ale pořád je to o znalosti provozu a chuti se o to zajímat...
Pondělí, 01. dubna 2019 - 21:42:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7970
Registrován: 2-2006
9001:
"Opravdu kvůli setině % nákladů na MHD má smysl řešit věci typu zastávky na znamení? "
Zajímavý jak pro tebe o víkendu byla stejná částka (investovaná do jedný T2) děsná raketa a najednou je to setina procenta... [proud]
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.