Diskuse » Tramvaje a metro » Tramvaje v Liberci a trať do Jablonce » Archiv diskuse Tramvaje v Liberci a trať do Jab... do 16. 1. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Tramvaje v Liberci a trať do Jab... do 16. 1. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Malý_fotograf
Úterý, 25. prosince 2018 - 16:33:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6789
Registrován: 5-2002
Mamba:
"Jestli tedy na složení jsou? Nebo je to jen kvůli získání papírů pro wany a obratem hybaj do šrotu?"

Olomouc odprodávala taky T3... Přepokládal bych, že kdyby mělo jít o papíry, zakoupí se levnější té-trojky a ani se neutrácí za jejich převoz z Krnova. Navíc T2R nebudou v Praze jezdit na svých papírech, ale DPP je zakoupil jako skříně a počítá s rekonstrukcí 2x T3SUCS za použití skříní z T2... [happy]
V Liberecké vozovně byly v roce 2013 na náhradní díly 2x T3M.0 ex Plzeň 229+230, poté je odvezli ke šrotaci. Možná poslouží T3R.P z Olomouce podobně, ale to spekuluji...

Uvidíme, co nám prásknou místní. [happy]
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Aresák
Úterý, 25. prosince 2018 - 16:33:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2067
Registrován: 1-2007
Lbc_4ever:
"Moc bych si přál, aby éra, kdy do Liberce chodily ojeté tramvaje z jiných měst, už byla minulostí. A myslím, že nejsem jediný. [uhoh]"

A mohu se zeptat co je na tom špatného? Je třeba si uvědomit, že žijeme v těžce konzumní době. Podívejte se k nám do Ostravy. Hon za nejmodernějším DP v republice (podle ega pana ředitele možná i planety) nás přivedl k tomu, že si objednáme tramvaje, které nepotřebujeme a ještě na ně nemáme. Tzn. zadlužíme město, DP dáme vozy, které nemá kam vypravit... A budoucí generace budou mít problém. To samé kecy o tom že zařízneme diesel do roku 2020. Váš nákup Citar, je výborný tah. Jste vzorem v republice. Reinkarnovat Karosy? Když za stejné prachy máte moderní dopravní prostředky? Smekám!

Vy dostáváte vozy s moderní výzbrojí v perfektním stavu. Za ně zrušíte nějaký krunkl, do kterého byste narvali kupu peněz.

Takhle se totiž chová správný hospodář. Dělá svůj byznys nejlíp jak umí a kolik na to má!
Malý_fotograf
Úterý, 25. prosince 2018 - 16:40:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6790
Registrován: 5-2002
Tak ještě doplňuji příspěvek výše. Seznam autobusů po troše googlení udává:

DP Olomouc 169 -> DP Liberec 14
DP Olomouc 179 -> DP Liberec 15

Tedy zřejmě skutečně nové přírůstky do vozového parku.
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Úterý, 25. prosince 2018 - 17:19:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1267
Registrován: 5-2009
Dle evidence SA je v Liberci ještě hodně zrychlů, které měly VP už hodně dávno, konkrétně 31, 32, 36, 49, 52, 55, 57, 58, 61, 62, 72, 73, 74 a 75. Odhaduji, že by měly postupně najíždět do další VP/GO.

Mám dvě možnosti:
1. Poslat do VP svůj zrychl, který je shnilý, protože jsme v horách, bývá tady hodně sněhu a hodně se solí.
2. Koupit a zgenerálkovat T3P z Olomouce, kde nebývá tolik sněhu, takže jsou v lepším stavu.

Obě varianty vyjdou finančně skoro nastejno, ale ve druhém případě ještě získám vozidlo s úspornější výzbrojí.
Úterý, 25. prosince 2018 - 18:44:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5478
Registrován: 2-2005
Jste vzorem v republice.

No já bych to s tou chválou nepřeháněl. Nákup jakýchkoli ojetin odkudkoli je zpravidla projevem nedostatku financí, neboli lidově "Z nouze ctnost."

V případě Citar je to pak možná projevem nějaké německé dotační ideologie, která se projevuje vyřazováním funkčních vozidel, které by za normálních podmínek dál sloužily v místě původu. Pak to může být dobrý nákup, ale pořád je to z nouze ctnost.
MHD je pro lidi ! ! !
Úterý, 25. prosince 2018 - 20:42:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3499
Registrován: 11-2007
Pro jaký rozchod se plánují? 1435 nebo 1000?
Středa, 26. prosince 2018 - 00:02:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1536
Registrován: 10-2010
Ohledně toho nákupu T3R.P hodně záleží na úhlu pohledu. Z pohledu provozu je určitě dobrý každý zrušený zrychlovač nahrazený tramvají s modernější výzbrojí. Problém je v tom, že pro běžného cestujícího je přínos T3R.P nulový. Pro cestujícího je T3 i T3R.P úplně ta stejná morálně dávno zastaralá tramvaj do které musí lézt po schodech.

Aresák:
"
A mohu se zeptat co je na tom špatného? Je třeba si uvědomit, že žijeme v těžce konzumní době. Podívejte se k nám do Ostravy. Hon za nejmodernějším DP v republice (podle ega pana ředitele možná i planety) nás přivedl k tomu, že si objednáme tramvaje, které nepotřebujeme a ještě na ně nemáme. Tzn. zadlužíme město, DP dáme vozy, které nemá kam vypravit... A budoucí generace budou mít problém."

Neustálá reinkarnace starých morálně zastaralých a nevyhovujících vozidel (a to vysokopodlažní tramvaje chtě nechtě v dnešní době jsou) zase vytváří dluh v podobě narůstající zastaralosti vozového parku. Takže je otázka jestli je pro budoucí generace větší zátěž splácení dluhu za dříve nakoupená moderní vozidla, nebo narůstající počet vozidel, který musí nahradit novými.
Boris
Středa, 26. prosince 2018 - 09:02:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3390
Registrován: 6-2002
Kondra89:
"Z pohledu provozu je určitě dobrý každý zrušený zrychlovač nahrazený tramvají s modernější výzbrojí."
Neřekl bych. Zkušení odborníci z provozu dobře vědí, jakými neduhy moderní výzbroje trpí ve srovnání s tou tolik špatnou výzbrojí odporovou a jaké mají negativní vlivy na napájecí síť. Výrobci a propagátoři nových výzbrojí ale budou jenom politicky agitovat tím, jak moderní výzbroje zvyšují jízdní komfort a snižují náklady na provoz a údržbu. O přemrštěných cenách výzbrojí silně převyšujících výrobní náklady a zvýšených sekundárních nákladech na údržbu už ale nikdo z těch propagátorů nemluví. Nezapomínejte, že výrobcům jde v prvé řadě o zisk z prodeje, případně placeného servisu.
Při životnosti kolejových vozidel okolo 40 let je navíc úplně zbytečné spekulovat o tom, co je moderní a co zastaralé, protože při současném tempu vývoje a neustále se měnících požadavcích provozu je všechno zastaralé ještě předtím, než to někdo nakreslí, vyrobí a uvede do provozu.
Aresák
Středa, 26. prosince 2018 - 09:18:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2068
Registrován: 1-2007
Trollino 15: A já jo [wink]. Víš proč? Protože toto je přesně problém dnešní doby. Musíme nakoupit co nejvíce moderní vozidla, ideálně elektrobusy a ještě ideálně z dotací. Problém nastává přesně tam, kde píšeš. Kde na to brát. Podívejme se na to jiným pohledem a to pohledem malého dítěte. To nechápe význam peněž. Ale když po něčem touží a nemáme na to, tak mu to nějak musíme vysvětlit. Já používám jako měřítko KINDER vajíčko. Takže když dítě chce panenku za 200 Kč, tak jí řeknu, že to má za deset KINDER vajíček. Tak to už si to dítě umí spočítat. Kinder vajíčko dostane max. 1 x týdně a ještě když je hodná. Tzn. že panenka je na dlouho. To samé máš i ty. Když budeš chodit do práce celý měsíc, dostaneš výplatu a nesmíš tam nic posrat. To samé DP, taky dostane prachy a nesmí moc žvanit [wink]. Co tím chci říct. To, že na něco nemám, logicky neznamená, že jsem špatný hospodář!


Trollino_15:
"

V případě Citar je to pak možná projevem nějaké německé dotační ideologie, která se projevuje vyřazováním funkčních vozidel, které by za normálních podmínek dál sloužily v místě původu. Pak to může být dobrý nákup, ale pořád je to z nouze ctnost."
Ale já netvrdím, že toto je jediná cesta. Ale, že si skvěle vytrhli trn z paty. Mimochodem, aniž bych o tomto tady věděl, tak jsem psal v ostravské bus diskusi něco k tématu: odkaz. Je třeba koukat po trhu, co mi nabízí. Takže potřebuju pár vozidel, na nové nemám a vlastně je ani nechci. Takže nakoupím ojetiny, které mi plní všechny požadavky...
A není to vlivem žádné dotační ideologie, ty vozy prostě dojezdily... Na inzertních webech najdeš tolik nabídek vozidel, dále u specializovaných dovozců jakbysmet.

Ale zpět k tramvajím.

Kondra89:
"Neustálá reinkarnace starých morálně zastaralých a nevyhovujících vozidel (a to vysokopodlažní tramvaje chtě nechtě v dnešní době jsou) zase vytváří dluh v podobě narůstající zastaralosti vozového parku. Takže je otázka jestli je pro budoucí generace větší zátěž splácení dluhu za dříve nakoupená moderní vozidla, nebo narůstající počet vozidel, který musí nahradit novými."

Pozor, já netvrdím, že T3 na věčné časy a nikdy jinak! Ale opět dám příklad. Mám doma starou Felicii. Jezdí tak jak jezdí, moc do ní necpu. Můj soused má doma Fabi. Pěknou udržovanou a přestavěnou na plyn. Jelikož se má se ženou dobře a dostali Vánoční prémie, tak si kopuili KAROQa. Fábii si už chtěli odvést šroťáci, ale souseda napadlo: Sousede a nechceš si to moje auto vzít ty? Málo žere, nemusíš vyvařovat prahy, měnit blatníky... Říkam: sousede, to není špatný nápad. Chápete ten rozdíl?

I kdyby si DP koupil ty vozy jen kvůli výzbroji. Vždyť se dá vyndat a zastavět do další VANY... Ušetří se tím sakra peněz a hlavně je to ENVIROMENTÁLNÍ.

Obávám se, že právě toto bude zkáza našeho hospodářství. V MS kraji teď proběhla výběrka na nové autobusové dopravce. Pominu hesla typu, že teď lidé mají moderní autobusy a nové autobusy. Ony po 1. 1. 2019 už budou ojeté, že? Ale všiml jsem si, že hodně zánovních vozidel míří na sever k vám. Kam by mířila, kdyby jste neměli problém s autobusovým dopravcem? Asi nikam, že? Jednotky by se někam prodaly, ale větší už je problém. Ten samý problém nastane za deset let, až budou končit dopravci v MSK. Když vezmu to, co začalo k 9.12.2018, tak máme 122 sorek Transdev, 51 Seter Vsetín, 11 CW CNG Vsetín, 11 Scania CNG a vozy 3ČSAD. Kam pak s nimi? Budou to moderní desetiletá vozidla, která nepůjde nikde použít, protože výběrko bude řvát, že chce NOVÉ !

Proto se mi líbí, že jste si na severu našli způsob, jak tu dopravu nepoložit, ale jít dál jinou netradiční formou, ovšem cestou správného hospodáře.
Malý_fotograf
Středa, 26. prosince 2018 - 12:49:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6791
Registrován: 5-2002
Boris: Určitě není všechno zlato co se třpytí. Pokud ale měla být výměna odporové výzbroje nevýhodnou, proč jí realizovala sama ČKD u vozů T3 výzbrojí TV1 a po pádu železné opony i dopravní podniky v Německu, ČR a na Slovensku? To měla všude vliv jen lobby?

Nevíme asi to hlavní - za kolik peněz byly ty T3R.P z Olomouce získány. Ukrajina vzhledem k její vnitřní situaci, teď žádné ojeté tramvaje z ČR neodkupuje, takže nelze očekávat, že by o tyhle progressy byla zrovna tlačenice.
Osobně mi zvolené řešení libereckého DP přijde rozumné vzhledem k místu a času. Jedná se o odkup typu tramvaje, který je v Liberci provozován. Snad si liberecký DP zjistil, kolik atypických komponentů je na olomouckých vozech použito.
Perspektiva provozu odkoupených tramvají není malá ani velká. V podstatě jde o rozhodnutí libereckého DP o výraznější obnově vozového parku moderními vozidly. I kdyby si liberecký DP nějaké nové tramvaje teď objednal, první nahrazené by byly odporové T3, které ještě jsou v provozu. Další v řadě by spíše než progressy pravděpodobně byly škodovácké T3M.0. Na dodávku nových tramvají se většinou čeká cca dva roky od podpisu smlouvy. To všechno olomouckým progressům garantuje nějaký čas provozování.

(Příspěvek byl editován uživatelem malý fotograf.)
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Boris
Středa, 26. prosince 2018 - 14:15:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3391
Registrován: 6-2002
Malý_fotograf: Ale jistě, proč se třeba v Německu ve 30. letech dostala k moci NSDAP? Spousta věcí se dá prosadit soustavnou aplikací překroucených informací a stejně tak to je i v technických oborech, i když i zde jsou rozhodnutí mnohdy spíše v rukou politiků a ekonomů, kteří si technické informace mnohdy interpretují nesprávně. Rozhodování tedy není zcela v rukou odborníků, i když, připusťme si, ani ti ortodoxní odborníci nemají vždy příležitost pracovat se stoprocentními informacemi (křišťálové koule taky většinou nemají) a mohou se tak za určitých okolností rozhodnout nesprávně. Vím, že to úvodní srovnání bylo trochu drastické, ovšem všechny obory mají některá pravidla společná a přiznejme si, že např. z příchodu výzbroje TV8 byla nejdříve velká euforie, ale ta brzo opadla.
Připusťme, že z určitých hledisek je náhrada odporové výzbroje tyristorovou zlepšením, ale pokud se to posoudí globálně a se zahrnutím místních podmínek, může být výsledek diametrálně odlišný, než si představuje laik po přečtení optimistických pojednání v literatuře. Vezměme např. ryze městský provoz, kde je normálním stavem časté rozjíždění a pojíždění, a kde se díky použití pulsní regulace dosáhne značné úspory energie, neboť převážná část zapnutí trakčních motorů probíhá v regulovaném pásmu. V takovém případě je její použití snadno obhajitelné. Naproti tomu postavme provoz mající převážně rychlodrážní charakter, kde tvoří ztráty v odpornících při rozjezdu jen zanedbatelnou část spotřeby. Pokud k tomu ještě přidáme opačnou napájecí polaritu, kde u výzbroje TV8 představuje tyristor současně regulační i ochranný prvek trakčního obvodu (na tu druhou funkci ovšem není ve skutečnosti ani určen, ani dimenzován), tak při mimořádných jevech v trakčním obvodu (nadproudy z titulu trakčních motorů) dochází zpravidla ke vzniku škod v řádu několika desítek tisíc korun jen na samotných polovodičových dílech. Odporová výzbroj má tu výhodu, že lze ztrátové teplo využívat k vytápění vozidla. To, do jaké míry vhodně je této možnosti využito, je čistě na volbě konstruktéra, ovšem u polovodičových výzbrojí možnost využití ztrát k vytápění zcela odpadá, takže k vytápění je vždy nutný značný příkon vytápěcích těles. Navíc další nectností polovodičových výzbrojí je rekuperace, která nepřináší jen tolik opěvovaný návrat energie do sítě (tedy pokud je síť schopna tuto energii odebrat, protože přenos energie do primární napájecí sítě zatím ještě běžně nemáme), ale také častý výskyt přepětí v síti, které má zhoubný vliv na řadu elektrických prvků vozidel i pevných trakčních zařízení. Kdyby tomu tak nebylo a rekuperovalo se na nižší napětí, nevykázala by se tak skvělá čísla v narekuperované energii, takže jde do značné míry spíše o Potěmkinovy vesnice. Když se tedy posčítají všechny zvýšené náklady počínaje náklady na přestavbu vozidla na jinou výzbroj i s úsporami na energii, dojdeme nutně k závěru, že pokud se dosáhne nějaké ekonomické úspory, jedná se o nevelká čísla, a to ještě mnohdy nedokážeme vyčíslit různé vedlejší náklady spojené se zaváděním údržby nového typu výzbroje (investice) a již zmíněné škody na zařízeních v důsledku přepětí atd. Nikdo ovšem nemá pohromadě všechny údaje k objektivnímu porovnání, takže můžeme jen dál spekulovat, zda čistě z ekonomického hlediska je tam nebo jinde použití polovodičové výzbroje přínosem.
Čtvrtek, 27. prosince 2018 - 08:47:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5481
Registrován: 2-2005
Aresák: Souhlasím s tvým hodnocením dnešní doby, nicméně pochybuji, že by si někdo z DP nepřál nové vozidla na místo ojetin. Má poznámka ohledně nedostatku financí byla mířená hlavně na vztah město-DP.

Vsadím se, že kdyby DP ty peníze měl, tak by všichni hodili nějakou ideologii, byť správnou, do kytek a nakoupili to, co může město lépe prodat voličům. Proto z nouze ctnost, byť souhlasím, že si skvěle vytrhli trn z paty.
MHD je pro lidi ! ! !
Čtvrtek, 27. prosince 2018 - 09:23:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9869
Registrován: 8-2012
Odporová výzbroj má tu výhodu, že lze ztrátové teplo využívat k vytápění vozidla. To, do jaké míry vhodně je této možnosti využito, je čistě na volbě konstruktéra, ovšem u polovodičových výzbrojí možnost využití ztrát k vytápění zcela odpadá, takže k vytápění je vždy nutný značný příkon vytápěcích těles
To je teda třeskutá "logika" - je nectností polovodičové výzbroje, že nemám ztrátové teplo (které v období, kdy "vytápění vozidla" nepotřebuju, letí pánubohu do oken), protože musím (cíleně) přitápět odporových ztrát nemaje... Uf.

P.S. ad ekonomika - např. jeden z nedávných článků ukazuje, že provoz tratě do Jablonce stojí 100 mega ročně, cestující přitom přímo zaplatí nějakých 15% a zbytek musí být městská a krajská dotace (a každoroční dohadování, kdo to zaplatí). Kde tam vidíte prostor na nová vozidla?
電車オタク
Čtvrtek, 27. prosince 2018 - 11:42:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5670
Registrován: 6-2005
Tyristory nedělají teplo... Ale je zajímavé, že se u 9Tr, při poruše chlazení, začal tavit jízdní řád zalitý v plastu...

Např. T3M jsou v Praze známy, že hůře brzdí.
On celkový problém tramvají T byl zrychlovač. Toto zařízení se hodí na rychlodráhu, ne do města. Tramvaj má 4 motory, které lze vhodně kombinovat s odporovými stupni.

Rekuperaci zvládly už trolejbusy T400, sice ne moc valně, ale uměly to.

Finanční úspora energie neměla přesáhnout cenu nové výzbroje a to nebyly započítány opravy, viz když 2 Sanosy začaly brzdit, tak si prorazily polovodiče. Veškeré novinky se mnohdy zavádí, jelikož je to politicky žádané a můžeme voliče oblbovat vznešenými hesly o úspoře, atd. V Praze měli dělat test spotřeby, dvojice, a KT. Jestli si dobře pamatuji pořadí, tak to bylo nějak takto: T3M..T3........KT..........T6.
Samozřejmě od nejlepší po nejhorší.

Stejně doplatily na nutné novinky trolejbusy 21Tr. Za každou cenu musely být nejnovější tyristory, pomocné pohony na 380,atd. Výsledek byl ten, že když se pomocný pohon za půl roku pokakal, tak už kolikrát jeho garážmajstr neexistoval a nebyl tak dodavatel dílů. Vyrobil 20 měničů, výroba se nedařila a krachl...
Kdyby tehdy použily osvědčené klasické tyristory, resp. celou výzbroj, která se už nacházela na výborné úrovni a mouchy byly vychytány, asi by se tento trolejbus prodával lépe a to i na východě, neb by cena byla nižší.

Jenže dnes je údajně úspora na výrobě ss motoru tak velká, že to vyrovná cenu 3f výzbroje. Pravda je ze asynchronní motor je úžasně primitivní věc, jejíž výroba je neuvěřitelně rychlá. Ale jak přijdou námrazy, tak celá 3f výzbroj je na [zadnice]. Ss motor lze připojit přímo a jedem.
Když se jede s odporáčem, tak ho rozjedu, a jedu výběhem, případně vyřadím stupně a motor je přímo. Cokoliv ostatního mohu dlouhodobě "trápit" a pořád odebírat.
Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 27. prosince 2018 - 16:02:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3012
Registrován: 3-2004
9_tr:
"Např. T3M jsou v Praze známy, že hůře brzdí. "
To osobně považuju spíše za takovou pololegendu. T3M, alespoň všechny, se kterými jsem jel, brzdí úplně standardně co do účinku brzdy, jen je její nástup trochu jiný, pedál se musí lehce prošlápnout. Čili když na to dřepne hamták z R.P, který tyristorku měsíce neměl, a začne si na první zastávce přibrzďovat v úrovni začátku nástupní hrany, jak je zvyklý, bude označník u posledních dveří prvního vozu. Ale nebude to kvůli tomu, že by tyristorky blbě brzdily, jak si pak bude stěžovat všude kolem, ale kvůli tomu, že je třeba s brzdou prostě pracovat jinak.

Ostatně já se na tyristorku taky běžně nedostanu, takže pak si půl kola zvykám. A jakmile si zvyknu, mám pocit, že to brzdí snad líp než klasika, kterou tedy jest míněno R.P. Prostě každej typ má svý špecifiká, ale osobně bych vskutku netvrdil, že T3M brzdí jakkoliv hůře než jiné vozy ze Smíchova či Zličína, se kterými jsem měl tu čest jet.
Čtvrtek, 27. prosince 2018 - 19:02:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 890
Registrován: 2-2007
PS.
Vozy T3R.P byly dle telefonátu s lidmi z DPMO k dispozici od 41 000 Kč. Nebylo moc zájemců tj cena za jeden vůz byla tedy něco okolo této částky.
Za tramvají a ženskou se neběhá, za chvíli ti přijede další [tramvaj][biggrin]
Čtvrtek, 27. prosince 2018 - 21:05:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1063
Registrován: 5-2002
Jsou tedy za pakatel,ale stejne je smutne,jakým zpusobem se "obnovuje" vozový park. Myslel jsem navíc,že tramvaje mají nadstav. Kdyby na ty wany dávali alespoň nová cela.. hned by to na lidi působilo jako nová tramvaj a nikdo by nemohl nic říct. Argument cena či ND neobstoji, to by se nekoupilo nikdy nic..
Sobota, 29. prosince 2018 - 03:20:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 944
Registrován: 4-2011
Janek Lemoch: Pravděpodobně zasáhnou do provozu na rozchodu 1000.
Neberte život až tak vážně, stejně z něj nevyvázneme živí. :-)

www.vizeliberec.cz -> Liberec, město s vizí.

Sobota, 29. prosince 2018 - 20:49:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8041
Registrován: 8-2003
Takže je jen otázkou času, kdy další tři olomoucké tramvaje (180, 181 a 184) doplní číselnou řadu (16,18 a 19)...[proud]
World In My Eyes...
cestuji ekonomicky a to pouze první třídou [kladivo]

Sobota, 29. prosince 2018 - 21:28:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 698
Registrován: 10-2009
Nin: A už je tato spekulace o možném odkupu dalších tří T3R.P i oficiální, viz
https://zdopravy.cz/misto-ukrajiny-do-liberce-dpmlj-koupil-tramva je-z-olomouce-jezdi-v-puvodnim-laku-21419/

No jestli to skoupí překupník, který to střelí buď na UKR, nebo do Liberce se ziskem 20k, tak je to docela dobrý byznys [happy]
Te audire non possum, musa sapientum fixa est in aure.
Je monte, je valide!
Sobota, 29. prosince 2018 - 22:59:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3502
Registrován: 11-2007
Vozy T3R.SLF jsou dělaný na papíry původních vozů? T3 44 je provozní nebo je neprovozní, popř. kdyby vyjel, tak na jaký papíry, když jeho jsou(?) použity pro SLF? Díky
Neděle, 30. prosince 2018 - 14:43:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1270
Registrován: 5-2009
Ano, vozy T3R.SLF jsou oficiálně rekonstrukce, byť z původní tramvaje zbyly jenom papíry.
Původní tramvaj, byť je provozu schopná, tak už nesmí do provozu, nesmí opustit vozovnu vlastní silou. Tramvaj bez papírů je v podstatě jen sada náhradních dílů, náhodou smontovaných do tramvaje.

T3 e.č. 44 stojí v muzeu, tam TP nepotřebuje.
Pokud bychom ji chtěli zprovoznit, tak potřebujeme papíry od jiné T3.
Někdy se stane, že původní tramvaj je v plánu na sešrotování, ale mezitím dojde k nehodě (= zničení) jiné T3. Potom se z té nabourané tramvaje mohou použít papíry pro třeba původní 44.
Neděle, 30. prosince 2018 - 16:35:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3503
Registrován: 11-2007
Děkuju
Pátek, 04. ledna 2019 - 22:14:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1518
Registrován: 1-2005
Dotaz. V Liberci máte na některých vozech T3 elektrickou výzbroj TV Progress analog či digitál? [wink] Děkuji! [happy]
Malý_fotograf
Neděle, 06. ledna 2019 - 14:55:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6799
Registrován: 5-2002
Nin:
"Takže je jen otázkou času, kdy další tři olomoucké tramvaje (180, 181 a 184) doplní číselnou řadu (16,18 a 19)...[proud]"

A Olomouc nebude jediné město, kde by brzy měly být k mání vyřazené Progressy. V Plzni brzy dojezdí souprava T3R.P 282+283. To aby v Liberci rozbili kasičku.
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Neděle, 06. ledna 2019 - 19:46:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 127
Registrován: 8-2017
Honzamhd: v sekci [tramvaj]v Olomouci jsem psal,že v Lbc mají digi Progress
Malý fotograf: to jsou šlapací RP nebo ručky? Ď
Neděle, 06. ledna 2019 - 21:04:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1272
Registrován: 5-2009
Malý_fotograf:
Vzhledem k současné situaci je UK asi nekoupí, takže po vyřazení budou stát a čekat. Mezitím půjde jejich cena dolů. Nakonec budou plzeňští rádi, že jim LBC dá o trochu víc, než kovošrot.
Neděle, 06. ledna 2019 - 23:59:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1523
Registrován: 1-2005
Bubák 2003: Jj [happy]. Ty jsi vlastně kdysi v Liberci občas jezdil s grupou brigádně, ne? [happy] [wink]. Tak to už jsi ty digitály zažil, co? [wink]
Malý_fotograf
Pondělí, 07. ledna 2019 - 00:26:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6800
Registrován: 5-2002
Bubák_2003: Na ruku, ostatně jako všechny běžně provozované tramvaje v Plzni.
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Pondělí, 07. ledna 2019 - 08:14:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 893
Registrován: 2-2007
Bubák_2003: Ty vyřazené vozy jsou vozy s Analogovým Regulátorem a mají ruční řadič.

(Příspěvek byl editován uživatelem rhomosapienc.)
Za tramvají a ženskou se neběhá, za chvíli ti přijede další [tramvaj][biggrin]
Pondělí, 07. ledna 2019 - 12:18:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 128
Registrován: 8-2017
Chlapi díky 👍.....jenom se ještě blbě zeptám,nebyly některé [tramvaj] R.P na pedály?Dělala je tehdá Ostrava nebo se mi to plance s “Plzněma”?
Jenki
Pondělí, 07. ledna 2019 - 12:54:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5402
Registrován: 5-2002
Ostrava udělala pro Plzeň 10ks R.P. s pedálama, protože si to takhle Plzeň objednala (i když někdo dost dobře nechápal proč).

Později si to - pokud vím - Plzeň sama překopala na ruční řadič.
Karle Bolf
Pondělí, 07. ledna 2019 - 19:24:25  
Neregistrovaný host
Liberec nebo Ukrajina a není to jedno? Vždyť ten liberecký tramvajový provoz tu Ukrajinu i docela připomíná.
Boris
Pondělí, 07. ledna 2019 - 19:33:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3400
Registrován: 6-2002
Ostrava R.P pro Plzeň? Já si pamatuju akorát nějaké VP na několika plzeňských ZR a R.P, ale přestavby ne. Co mi uteklo?
Neřekl bych, že Liberec připomíná Ukrajinu. Liberec býval kdysi jedno velké pojízdné šrotiště, což i přes určité nedostatky už dnes není pravda, zatímco z dříve jakžtakž fungujících ukrajinských provozů se mnohdy stalo šrotiště, i když jsou výjimky.
Malý_fotograf
Pondělí, 07. ledna 2019 - 21:35:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6803
Registrován: 5-2002
Jenki:
"Ostrava udělala pro Plzeň 10ks R.P. s pedálama, protože si to takhle Plzeň objednala (i když někdo dost dobře nechápal proč).

Později si to - pokud vím - Plzeň sama překopala na ruční řadič."

Ano, akorát jich bylo jen 8 kusů a dosud je to jediných 8 vysokých digitálních progressů v Plzni.

Boris:
"Ostrava R.P pro Plzeň? Já si pamatuju akorát nějaké VP na několika plzeňských ZR a R.P, ale přestavby ne. Co mi uteklo?
Neřekl bych, že Liberec připomíná Ukrajinu. Liberec býval kdysi jedno velké pojízdné šrotiště, což i přes určité nedostatky už dnes není pravda, zatímco z dříve jakžtakž fungujících ukrajinských provozů se mnohdy stalo šrotiště, i když jsou výjimky."

Utekl ten fakt, že jedna série plzeňských progressů se nedělala v dílnách PMDP. [happy] Zajímavé je, že po osmi ostravských digitálních následovala v Plzni ještě jedna souprava analogových T3.RP (260+265) předělávaná opět v dílnách PMDP.

Ale abych nebyl moc OT, tak také podotknu, že mi Liberec Ukrajinu nepřipomíná. V modernosti tramvajových provozů je pro mne pocitově Liberec pořád dál než Most, který má sice haldu modernizací, ale v původním provedení interiéru, informáku i některých blinkrů.
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Úterý, 08. ledna 2019 - 08:03:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 129
Registrován: 8-2017
Jenki díky 👍
K těm pedálům na RP,váže se k tomu takový drb,že to bylo na “přání” jistého tenkrát vysoce postaveného odboráře.Divili se všichni
Úterý, 08. ledna 2019 - 21:58:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1088
Registrován: 1-2013
Vážení kolegové, prosím o radu:
Při odjezdu z Vratislavic, výhybny (směr Liberec) u dvoukolejného úseku s levostranným provozem je umístěno návěstidlo, na kterém svítí dole i světelný pruh. Údajně z návěstního znaku se pozná poloha protijedoucího vozu (v celém jednokolejném úseku od Lékárny?). Proto prosím o odpověď: jaké návěsti mohou svítit na tomto návěstidle a jaký mají význam?
Středa, 09. ledna 2019 - 23:05:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 661
Registrován: 12-2007
K těm pedálům na RP,váže se k tomu takový drb,že to bylo na “přání” jistého tenkrát vysoce postaveného odboráře.Divili se všichni

Ten drb se zakládá na pravdě. To byl takový tramvajáček, co si s druhým tramvajáčkem dělali kariéru. Udělali mezi řidiči referendum, zda chtějí do modernizací pedály čí ruční řadiče, ale nakukali jim, že budou mít mrtváka jako Astry. Takže většina řadiče odmítla. Později se první tramvajáček uklidil do ČD,kde také prosazoval své zlepšovatelské návrhy, druhý na radnici, ze které se před pár lety zase vrátil zpět za madlo. Zatím se zdá ale hodný a nijak nevystrkuje růžky.
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 11:37:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1526
Registrován: 1-2005
Zdravím! [happy] Slyšel jsem "hlášku" typu drb á la JPP/"dopravní vtip", že až se někdy časem případně opravdu přerozchoduje na standardní rozchod 1435 mm celý úsek trati z Fügnerovy až do Jablonce, tak po uplynutí nějakých 5-10 let po tomto přerozchodování, kdy by prý pak údajně měla vypršet nějaká podmínka té slavné EU, tak by se tam prý údajně měla v celém úseku vybudovat splítka 1000/1435 mm... To je ale pěkná blbost, že? [wink]
dopravopat
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 11:41:19  
Neregistrovaný host
To je pekná blbosť. Ale ešte väčšia by bola prerozchodovať celú sieť späť na 1000 mm. Alebo na 1520, alebo čokoľvek... Každá linka iný rozchod. Niečo ako toto: https://imhd.sk/ba/galeria-media/151812/Sci-fi-Uz-vieme-preco-est e-nejazdi-elektricka-do-Petrzalky?ref=ba%2Fdoc%2Fsk%2F15189%2FSci -fi-Uz-vieme-preco-este-nejazdi-elektricka-do-Petrzalky
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 13:11:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1274
Registrován: 5-2009
Spousta míst na jablonecké trati je už připravena na přerozchodování. A v těchto úsecích je jedno, jestli se jedna kolejnice posune, nebo se doplní třetí kolejnice.
Akorát by byl problém s tím, že po zastávku U lomu je společná kolejnice vnější a dál do JBC je společná kolejnice vnitřní.

(Bylo by to hezké, aby se historické vozy mohly dál dostat do JBC.)
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 21:39:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 10-2017
Jaroslav_T:
"Vážení kolegové, prosím o radu:
Při odjezdu z Vratislavic, výhybny (směr Liberec) u dvoukolejného úseku s levostranným provozem je umístěno návěstidlo, na kterém svítí dole i světelný pruh. Údajně z návěstního znaku se pozná poloha protijedoucího vozu (v celém jednokolejném úseku od Lékárny?). Proto prosím o odpověď: jaké návěsti mohou svítit na tomto návěstidle a jaký mají význam?

Návěsti mohou být následující (bez obrázku se to hůř vysvětluje):
1) svítí bílé světlo
Návěst „Volný úsek“ na tomto návěstidle informuje, že na odjezdovém návěstidle z výhybny svítí návěst „Volný úsek“.

2) svítí bílé světlo s přerušovaným žlutým světem
Návěst „Pozor“ na tomto návěstidle informuje, že na odjezdovém návěstidle z výhybny svítí návěst „Pozor“.

3) svítí žluté světlo
Návěst „Výstraha“ na tomto návěstidle informuje, že na odjezdovém návěstidle z výhybny svítí návěst „Stůj - vlak v protisměru“.

4) přerušovaně svítí žlutý pruh
Tato návěst informuje, že v přibližovacím úseku tratě v oblasti zastávky Vratislavice nad Nisou kostel je vlak v protisměru. Na odjezdovém návěstidle svítí návěst „Stůj - vlak v protisměru“.

5) svítí zelený pruh
Tato návěst informuje, že v přibližovacím úseku tratě bezprostředně před výhybnou je vlak v protisměru. Na odjezdovém návěstidle svítí „Stůj – vlak v protisměru“.
Informace pro řidiče vlaku stojícího v zastávce Vratislavice nad Nisou výhybna, že může odjet směrem k odjezdovému návěstidlu výhybny a při splnění všech pravidel pro jízdu na jednokolejné trati (vykřižování, návěstní znak odjezdového návěstidla…)vjet do jednokolejného úseku bez nutnosti zastavení u odjezdového návěstidla."
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 22:02:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1091
Registrován: 1-2013
lekar zakonu: Moc díky!!!
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 22:06:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 11-2017
Pár záběrů ze včerejšího dne z meziměstské linky v okolí výhybny Zelené údolí (spíš to teď je pěkné bílé údolí [wink])


Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 22:57:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 933
Registrován: 10-2012
PeM : hustý, pěkný fotky, o takovém sněhu si tu v Brně můžeme jen nechat zdát.Krásná zimní idylka.[ok]
www.modelytramvaji.cz můj web o modelech MHD ve velikosti HO, TT a N
Trainz
Pátek, 11. ledna 2019 - 12:17:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 409
Registrován: 12-2007
Ad.Mkzb:
Neviděl bych problém metrového rozchodu "vlevo-vpravo" ve splítce "U Lomu". Možný příklad řešení lze vidět na Tatranské ulici přímo na výjezdu z vozovny tramvají...[wink]
Pátek, 11. ledna 2019 - 13:47:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1276
Registrován: 5-2009
Díky, o tom přejezdu jsem nevěděl. Dříve býval jenom normálního rozchodu.
Jinak i výhybny by mohly být jedna kolej tak, druhá naopak. S obrubníky by to bylo jedno když na metru budou v podstatě jen úzké historičáky.
Trainz
Pátek, 11. ledna 2019 - 18:29:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 410
Registrován: 12-2007
Hrany nástupišť (těch nových po poslední velké rekonstrukci části jablonecké tratě) jsou již připraveny právě pro rozchod 1435mm, proto jsou nyní tak daleko od prahů tramvají na rozchodu 1000mm, které jezdí vlastně teď po levé straně případné budoucí splítky (bude-li). Viz třeba Nové Vratislavice. Pozornému oku jistě neušlo, že i tramvajové křížení se silnicí na Nové Rudě je osazeno dvoukolejnými splítkami, kde rozchod 1000mm je ve směru jízdy vlevo.
Jinak to přehození rozchodu 1000mm z jedné strany na druhou u vozovny stojí za shlédnutí, ale možná až zmizí ty spousty sněhu [happy].
Pátek, 11. ledna 2019 - 19:05:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4638
Registrován: 5-2002
Přehození rozchodu u vozovny:
Pátek, 11. ledna 2019 - 19:40:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1875
Registrován: 7-2017
no....dobrý vlakodrom[lol][ok]
Pátek, 11. ledna 2019 - 19:42:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1876
Registrován: 7-2017
ad PeM - a co na to trakčáky??
Pátek, 11. ledna 2019 - 21:33:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1527
Registrován: 1-2005
Jako ta případná splítka do Jablonce by byla z šotoušského hlediska super věc, ale to asi nikdo nezaplatí... P.S.: A tuto "skutečnost" mému kamarádovi prý někdo "tvrdil" přímo z Boveraclubu...
Neděle, 13. ledna 2019 - 08:42:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8057
Registrován: 8-2003
Před vozovnou z T2R...[proud]


World In My Eyes...
cestuji ekonomicky a to pouze první třídou [kladivo]

Disp_k
Neděle, 13. ledna 2019 - 13:20:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 89
Registrován: 6-2010
Jaroslav_T: Takto je to správně...

application/pdfINFORMACNI NAVESTIDLO VRATISLAVICE NAD NISOU VYHYBNA
INFORMACNI NAVESTIDLO VRATISLAVICE NAD NISOU VYHYBNA.pdf (41.9 k)


VIDEO

(Příspěvek byl editován uživatelem Disp_k.)
Neděle, 13. ledna 2019 - 22:09:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1093
Registrován: 1-2013
Disp_k: Perfektní, pochopil jsem to, MOC díky!
Trainz
Pondělí, 14. ledna 2019 - 12:01:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 411
Registrován: 12-2007
Ad,zeuke:
No ono to vypadá na té fotografii od Honzy O trošku divoce, ale je třeba si z toho vytřídit podstatné, tedy ten přímý úsek. Tady je to zkomplikované odbočením na pravou kolej dvoukolejné trati [talker].
Úterý, 15. ledna 2019 - 08:38:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 710
Registrován: 1-2015
Karle Bolf:
"Liberec nebo Ukrajina a není to jedno? Vždyť ten liberecký tramvajový provoz tu Ukrajinu i docela připomíná."
Jak už tu někde padlo, Most mi tu Ukrajinu připomíná daleko víc. Teď se konečně něco děje, ale je to jenom taková "znouzectnost". Platí totiž, že v Mostě si moc na nějaké modernizace nepotrpěli. Začali montovat BUSE panely, ale interiér se nijak neměnil, tohle mi připomíná chytrou horákyni.
"Pravda zvítězí, ale dá to fušku."

Jan Masaryk
Středa, 16. ledna 2019 - 00:41:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 945
Registrován: 4-2011
Prosím vás, projíždím si seznam autobusů a tramvají a mám možná trochu hloupý dotaz. Konkrétně na tramvaj číslo 31. Nevím, asi jsem hnidopich, ale to nikomu nevadí, že tramvaj stále propaguje svou CVR zimní olympiádu dětí a mládeže, konanou v únoru 2011? Nijak zvláště mi to nevadí, jen mi to přijde fascinující, že ještě po osmi letech s touto reklamou stále jezdí. [tramvaj]
Neberte život až tak vážně, stejně z něj nevyvázneme živí. :-)

www.vizeliberec.cz -> Liberec, město s vizí.

Středa, 16. ledna 2019 - 10:16:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5687
Registrován: 6-2005
Lbc: ale on je to i docela dobrý lak, resp. jeho ochrana. A když to nedělá problémy, proč to sundávat. Sundání, byť je v ceně, stojí nějakou energii, chemii na čištění, což je celkem zbytečné, když není požadovaná nová reklama.
Makrelu neumeješ.
Středa, 16. ledna 2019 - 15:56:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 946
Registrován: 4-2011
Díky za odpověď. [ok]
Čas vytvářet vzpomínky.