Diskuse » Tramvaje a metro » Tramvaje v Plzni » Archiv diskuse Tramvaje v Plzni do 21. 8. 2017 « předcházející | další »

Archiv diskuse Tramvaje v Plzni do 21. 8. 2017

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Čtvrtek, 20. července 2017 - 21:04:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18095
Registrován: 5-2002
No a teď si představte, že jsem jel dneska po silnici Passau - Regen a za odbočkou na Rinchnach směrem od Regenu byla u silnice dopravní značka s cedulí ve smyslu "Upozorňujeme řidiče, že od 31.7. do x.8.2017 to tu bude uzavřené."

Viděli jste někdy u nás něco podobného? [coze]
Být zaměstnaný je dobrá věc, ale nesmí se to zvrhnout v práci!
Čtvrtek, 20. července 2017 - 21:38:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 939
Registrován: 8-2007
Viděli jste někdy u nás něco podobného?
Ano viděli [happy]
Pátek, 21. července 2017 - 16:43:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7233
Registrován: 5-2004
Doktor: Pak je otázkou, co si představuješ pod komunikací s vozidly a hlavně, co a proč by měl vlastně semafor komunikovat řidiči auta.

Není žádný důvod, aby semafor komunikoval s řidičem auta. Řeč je o komunikaci světelné signalizace s vozidlem, což je něco, co si nemusíme představovat, ale co už naprosto běžně funguje u vozidel MHD.

No pověz ale - ty inkriminovaným místem projíždíš bez zpomalení, protože to není přechod a neplynou z toho pro tebe povinnosti s přechodem spojené?

Bez zpomalení vůči jaké hodnotě máš na mysli? Kterýmkoliv místem projíždím rychlostí přiměřenou k jeho stavebně-technickému a provoznímu uspořádání, stavu, intenzitě provozu, denní době, meteorologické situaci, vlastnostem vozidla atd., z čehož logicky vyplývá, že rychlost průjezdu tímto místem se může na základě různých proměnných výrazně lišit.

Ale ještě se vrátím k jedné věci, na kterou sice bylo reagováno, ale zcela mimoběžně, takže se zeptám znovu: Existuje u nás skupina řidičů, kteří se neumějí chovat v některých provozních situacích (jmenován byl připojovací pruh). Mají se podle tvé logiky tato místa cíleně odstraňovat, přestože mají při správném používání na plynulost provozu pozitivní vliv? Anebo se má jít cestou důslednější informovanosti, osvěty a výchovy účastníků provozu? Jeden podobný příklad (který je blíže kolejím, tak se snad do této komory hodí více): Na tomto místě se občas stane, že při zapnuté signalizaci někdo s autem zastaví a začne pouštět chodce, kterým svítí signál stůj. Patrně při sugestivním pohledu na přecházeníchtivé davy stojící z obou stran zebry řidič zapomene, že do křižovatky vjel na zelenou a tudíž mají barvy přednost před čárami (naposledy jsem tam tuto situaci pozoroval včera). Jak bys tady aplikoval tvůj recept? Je snad místo nepřehledné? Nejsou jasně dána pravidla hry? Anebo je chyba docela jednoduše v občasném selhání jednotlivce?
Pátek, 21. července 2017 - 19:03:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 463
Registrován: 11-2004
řidič zapomene, že do křižovatky vjel na zelenou a tudíž mají barvy přednost před čárami

Ono asi nelze situaci vidět tak úplně černobíle. Na mnoha místech - a jistě nejen v Plzni - se stává, že řidič vjede do křižovatky na zelenou, ale např. okolnosti ho donutí neprojet křižovatku tak velkou rychlostí, jak je při nastavování semaforů počítáno, a pak se snadno stane, že i když vjel na zelenou, při průjezdu celkem vzdáleného přechodu pro chodce jim už padne zelená. No a někteří chodci nekoukají nalevo - napravo, jakmile jim skočí zelená, jdou. Ne vždy je pro řidiče snadné sledovat ještě chodecký semafor. Má v tu chvíli mnoho dalších věcí, které musí sledovat.
Pátek, 21. července 2017 - 19:30:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7234
Registrován: 5-2004
Jrjk: řidič vjede do křižovatky na zelenou, ale např. okolnosti ho donutí neprojet křižovatku tak velkou rychlostí, jak je při nastavování semaforů počítáno

Ano, takové situace nastávají, ale nejde o tento případ a toto místo. Plynulý průjezd křižovatkou rychlostí 40-50 km/h a náhlé zastavení před přechodem. Pozorováno mnohokrát.
Mimochodem, zpomalený průjezd křižovatkou, který trvá déle, než jsou předpokládané vyklizovací časy je obvykle způsobený kolonou. A v takovém případě platí pravidlo, že do křižovatky nelze vjíždět, pokud není zjevné, že ji lze opustit.
Pátek, 21. července 2017 - 21:21:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 465
Registrován: 11-2004
... které ale téměř nikdo - bohužel - nedodržuje. A pokud ho někdo dodržet chce, může strávit před křižovatkou hooodně dlouhou dobu, protože toho hned využijí jiní, kteří ho nedodržují. Toť bohužel realita.
Pavel2
Pátek, 21. července 2017 - 21:56:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15397
Registrován: 8-2002
na takový blbce který zastaví před přechodem U Práce mám v autě klaxon. je slyšet dobře a účinkuje i na chodce, který by náhodou napadlo skákat tady autům pod kola [wink]
Sobota, 22. července 2017 - 01:07:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 466
Registrován: 11-2004
Plynulý průjezd křižovatkou rychlostí 40-50 km/h a náhlé zastavení před přechodem.

Jistě tam také svou roli hraje fakt, že přechod pro chodce je U Práce dělený a na polovině blíže k pomníku skáče chodcům zelená o dost dříve. Řidič jedoucí směrem od Sadů 35 tak vidí chodce přecházející v levé polovině a k tomu hlouček čekající u pravého chodníku, tedy zazmatkuje, kdy mu tam kdo skočí. A ono se to skutečně i stává, že chodci reagují na zelené světlo, které platí až pro druhou polovinu přechodu a už dále nečekají.
Sobota, 22. července 2017 - 20:42:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18096
Registrován: 5-2002
A ono se to skutečně i stává, že chodci reagují na zelené světlo, které platí až pro druhou polovinu přechodu a už dále nečekají.

Jo, tímhle způsobem jsem v roce 2009 sestřelil jednu (dů)chodkyni a byl docela boj uhrát to aspoň na "nerozhodně". Kamery tam nebyly a jediná svědkyně byla druhá důchodkyně, která mlela nesmysly, hlavně aby mi co nejvíc přitížila, čímž se ovšem naprosto neznevěrohodnila.
Být zaměstnaný je dobrá věc, ale nesmí se to zvrhnout v práci!
Čtvrtek, 27. července 2017 - 18:02:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4021
Registrován: 4-2003
Martin_l:
"Není žádný důvod, aby semafor komunikoval s řidičem auta."
Aha. Takže otázka pak zní, co si představuješ pod komunikací s vozidly a hlavně, co a proč by měl vlastně semafor komunikovat vozidlu. Takto to musí být už srozumitelná i pro tebe, abys místo okecávání mohl odpovědět. Samozřejmě to nic nemění na faktu, že preferenci umíme i u IAD.
Martin_l:
"Bez zpomalení vůči jaké hodnotě máš na mysli?"
Ach ano, tvá oblíbená taktika vyhýbání se odpovědí hrou na nechápajícího. Bez zpomalení vůči hodnotě, kterou jedeš před inkriminovaným místem, vůči hodnotě, kterou pokračuješ za inkriminovaným místem, vůči hodnotě, kterou bys místem projížděl, kdyby se tam nevyskytovalo místo pro přecházení. Po konkretizovaní očekávám odpověď. Stejně tak očekávám odpověď na otázky, které jsi zcela ignoroval a kdy jsem se ptal, zda zastavíš, nebo nezastavíš v definovaných případech.

A stále čekám na čísla, z nichž plyne, že jde o menší část řidičů, kteří u ostrůvku zastavují a pouštějí chodce. A srovnání s poměrem (ne)zastavujících řidičů u přechodů pro chodce. Ať můžeme tedy určit, v jakém režimu místo funguje.
Martin_l:
"Existuje u nás skupina řidičů, kteří se neumějí chovat v některých provozních situacích (jmenován byl připojovací pruh). Mají se podle tvé logiky tato místa cíleně odstraňovat, ..."
Pokud chceš na něco aplikovat moji logiku, musí se jednat o analogii, což se zde nekoná. U připojovacího pruhu řidiči ví, že se jedná o připojovací pruh, ale někteří jej z rozličných důvodů nepoužijí způsobem, jakým se očekává, že se bude připojovací pruh používat. Tedy znají disciplínu, znají její pravidla, ale neumějí hrát. U diskutovaného místa je toto místo mnohými, jak motoristy, tak chodci, pokládáno za přechod pro chodce a dle toho se chovají. Tedy hrají dle pravidel jiné disciplíny.
Martin_l:
"Jeden podobný příklad (který je blíže kolejím, tak se snad do této komory hodí více) ..."
Když píšeš pozorováno mnohokrát, nejde očividně o selhání jednotlivce. Mě vysvětlení popisovaného jevu napadlo a je vcelku pochopitelné. Hádej, proč tam řidiči zastavují? Jinak opět, jako v případě připojovacího pruhu, se nejedná o analogii, takže recept aplikovaný na Šumavskou nelze použít na Klatovské.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pátek, 28. července 2017 - 15:13:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 943
Registrován: 8-2007
Od 5. 8. 2017 do 13. 8. 2017 proběhne na Klatovské stavba "Repanelizace TT Klatovská třída v Plzni, úsek Chodské nám. Dobrovského" + oprava tramvajové trati na vjezdu do obratiště Bory.

(Příspěvek byl editován uživatelem bkv.)
Neděle, 30. července 2017 - 13:54:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7236
Registrován: 5-2004
Doktor: Takže otázka pak zní, co si představuješ pod komunikací s vozidly a hlavně, co a proč by měl vlastně semafor komunikovat vozidlu.

Vozidlo sděluje svůj požadavek na projetí křižovatkou, což je dnes řešeno indukčními smyčkami nebo videodetekcí a vzhledem ke vzdálenosti čidel a délce vyklizovacích časů to znamená většinou nutnost zastavení. Při jiném způsobu přenosu požadavku na průjezd (s větším předstihem) lze toto odbourat nebo omezit a zvýšit plynulost průjezdu. Opačně může SSZ sdělovat dobu trvání konkrétní fáze, z čehož může vozidlo vypočítat, zda-li při současné rychlosti stihne projet křižovatkou či ne (a toto buď sdělit řidiči s doporučením, co má dělat nebo v případě autonomního řízení toto provede samo). Možností je samozřejmě mnoho.

Bez zpomalení vůči hodnotě, kterou jedeš před inkriminovaným místem, vůči hodnotě, kterou pokračuješ za inkriminovaným místem, vůči hodnotě, kterou bys místem projížděl, kdyby se tam nevyskytovalo místo pro přecházení.

Existence místa pro přecházení je irelevantní. Pro volbu rychlosti jízdy je podstatné, zda-li se v místě nacházejí chodci. Pokud ano, rychlost se přizpůsobuje riziku, že chodec může vstoupit do vozovky (kdekoliv, ne jen v místě, které je k tomu stavebně přizpůsobené).

A stále čekám na čísla, z nichž plyne, že jde o menší část řidičů, kteří u ostrůvku zastavují a pouštějí chodce.

Já taky[happy]. Chceme-li konkrétní čísla, bude je muset někdo nasbírat. A dosud jsem neměl čas na to, abych se tomu věnoval. Jde o dojem z mého pozorování, který pouze rozporuje dojem z pozorování tvého.

Pokud chceš na něco aplikovat moji logiku, musí se jednat o analogii, což se zde nekoná.

Analogie je naprosto zjevná. Na pozemní komunikaci je aplikován prvek, který má zvýšit plynulost a tím i bezpečnost provozu. Část uživatelů komunikací buď nezná, jak tento prvek užívat, nebo nejsou schopni identifikovat jeho přítomnost a zaměňují jej s prvkem jiným. Výsledek je stejný, část uživatelů komunikace se v místě chová jinak, než je s ohledem na dosažení maximální možné plynulosti provozu vhodné a žádoucí. A já se ptám: Je správnou cestou rezignovat na aplikaci těchto konkrétních prvků, přestože je jejich přínos nezpochybnitelný? Anebo je správnou cestou snažit se eliminovat z provozu tu část uživatelů, kteří neumějí dané prvky používat?
Tvrzení připojovacího pruhu řidiči ví, že se jedná o připojovací pruh je ryze spekulativní a ničím nepodložené. Představa, že část řidičů se dobrovolně vzdává bezpečnějšího postupu, jak se zařadit do proudu vozidel a tím dobrovolně a vědomě ohrožují bezpečnost svojí i ostatních, je nesmyslná. Tito lidé tak činí proto, že se domnívají, že tak činí správně a nevědí, že ne a že existuje jiný postup.

Když píšeš pozorováno mnohokrát, nejde očividně o selhání jednotlivce.

Jde o silnici I. třídy s intenzitou provozu více než 18 tisíc aut denně. To, že jsem zde tuto situaci mnohokrát viděl (a na jiných místech ne), neznamená, že nejde o selhání jednotlivců v řádu jednotek případů za den.

Mě vysvětlení popisovaného jevu napadlo a je vcelku pochopitelné.

Nu pověz[lol].

Jrjk: které ale téměř nikdo - bohužel - nedodržuje. A pokud ho někdo dodržet chce, může strávit před křižovatkou hooodně dlouhou dobu, protože toho hned využijí jiní, kteří ho nedodržují. Toť bohužel realita.

V případě, že jde o dopravní situaci blízkou kolapsu, tak může platit, že vozidla najíždějící z vedlejších směrů by při důsledné aplikaci tohoto pravidla prakticky znemožnily průjezd křižovatkou. Ale jsou místa, kde se to pravidlo dá aplikovat zcela bez jakéhokoliv vlastního zdržení. Například na Rychtářce (průjezd do sadů 5. května) nebo v křižovatce Doudlevecká X U Radbuzy.

Řidič jedoucí směrem od Sadů 35 tak vidí chodce přecházející v levé polovině a k tomu hlouček čekající u pravého chodníku, tedy zazmatkuje, kdy mu tam kdo skočí.

Hlouček chodců blížících se k vozovce nebo čekající na hraně chodníků představuje potenciální riziko, které ale nejde řešit tím, že náhlým a neočekávaným zastavením vyvolám riziko mnohem větší. Rozumným postupem je pomalejší, ale plynulý průjezd.
A správně jste naznačil, že jde o zazmatkování, tedy selhání jednotlivce.
Neděle, 30. července 2017 - 21:19:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 467
Registrován: 11-2004
Martin_l
Ale jsou místa, kde se to pravidlo dá aplikovat zcela bez jakéhokoliv vlastního zdržení. Například v křižovatce Doudlevecká X U Radbuzy.

Tak to je trefa! Zrovna v této křižovatce už jsem se vícekrát setkal s tím, že jedu od Doudlevec, před křižovatkou s ulicí U Trati stojí několik aut, takže za křižovatku už se nevejdu. Čekám tedy před křižovatkou, resp. před přechodem pro chodce u restaurace U Veselých. No a co se stane? Zprava z ulice U Radbuzy se tam nacpe auto a křižovatku ucpe...
Pondělí, 31. července 2017 - 08:42:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7238
Registrován: 5-2004
Jrjk: No a co se stane? Zprava z ulice U Radbuzy se tam nacpe auto a křižovatku ucpe...

Tak to mám asi štěstí, tyhle situace mě míjejí. Ale vzhledem k tomu, že z ulice U Radbuzy jezdí zlomek aut než po Doudlevecké, tak ani popisovaná situace problém není. Kdyby z vedlejší souvisle proudily, tak by řidič čekající před hranicí křižovatky neměl možnost se přes ní dostat. Takhle si akorát počká, až si to jedno auto z vedlejší vyřeší svůj křižovatkový pohyb a při nejhorším jde o zdržení pár sekund.
Pavel2
Pondělí, 31. července 2017 - 10:41:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15431
Registrován: 8-2002
pánové malá informace k přechodu U Práce, tedy přesněji k tý jednopruhový větvi ze S35 směr Bory:

pojedete-li z Americký a U Práce odbočíte vlevo na Bory, může se vám stát, že jste ještě nedokončili průjezd přes zebru na Klatovský (jedete s rezervou na čistou zelenou, nečumíte kde co lítá a rozumnou rychlostí mažete pryč) a chodcům už padá zelená, takže si na ně vesele zatroubíte a dav pěších si ťuká na čelo co jste to za blbce a nelidu, že ignorujete dopravní předpisy a semafor s chodeckou zelenou. mě se to stalo minulej týden [biggrin]

samozřejmě mi to i na základě zdejší diskuze nedalo a později jsem se na místo vrátil. jestli tady někdo nedodržuje pravidla hry, jsou to zhusta především sami chodci. mnohé z nich zmátne rozdělení přechodu přes Klatovskou na dva odlišně signalizovaný úseky a do toho ještě ten tramvajovej pás.

moje krátký pozorování ukázalo, že zelená byla na přechodu směr Bory jak když auta odbočovaly z Americký vlevo, tak i když jely rovně po Klatovský od divadla/S35. a teď ta pikoška - je to sotva potřehnutelnej okamžik, jedna, max. 2 vteřiny kdy by v prostoru přechodu nemělo být teoreticky žádný auto, ale chodcům už padla zelená a tedy neohroženě vykročí. ale auto tam může být taky[pozor]

jestli ti co jeli rovně projeli těsně na zelenou, na žlutou nebo dokonce už na červenou jsem samozřejmě neviděl, ale z vlastní zkušenosti už vím, že levý odbočení z Americký na Bory má nejkritičtější místo a okamžik defacto až za samotným prostorem křižovatky, kdy už si řidič myslí, že má vyhráno. velkej omyl, NEMÁ.

dejte si na to pozor, je to NEBEZPEČNÝ MÍSTO.

řešení je v revizi (prodloužení) vyklizovacích časů a upraveným nastavení semaforů. čímž se samozřejmě kapacita křižovatky o nějaký procento sníží, ale odměnou by byla vyšší bezpečnost především těch nejzranitelnějších - chodců.
Horstfuchs
Pondělí, 31. července 2017 - 11:07:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 175
Registrován: 11-2013
Už aby byl konečně severojižní průtah městem. Pavlovo dodávka se nemůže dočkat.
Upozornění pro alergiky: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, zvráceného humoru a korrrýšů. Vyprodukováno v závodě, který zpracovává sarkasmus a vícesmyslné narážky.
Pavel2
Pondělí, 31. července 2017 - 11:21:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15434
Registrován: 8-2002
nejméně dvouhlavej horstfuchs by měl prodávat více zázračných leštěnek a krouhačů na zeleninu jen za 999 Kč a netlachat nadbytečně když nemá k věci co říct.
Úterý, 01. srpna 2017 - 19:13:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4025
Registrován: 4-2003
Martin_l: Nejprve jsi tvrdil, že preferenci umíme jen u MHD, u IAD nikoliv. Když jsem ti oponoval, že preference funguje i u IAD, začal jsi dodatečně vymezovat vlastnosti preference. Očekával jsem tedy výčet specifik preference, kterou umí jen MHD a IAD nikoliv. A ty přijdeš s indukční smyčkou, videodetekcí a počítadlem doby trvání fáze. To jako vážně? To mají být ta specifika, která u IAD neumíme? Vždyť to umíme i u IAD.
Martin_l:
"Existence místa pro přecházení je irelevantní. Pro volbu rychlosti jízdy je podstatné, zda-li se v místě nacházejí chodci. Pokud ano, rychlost se přizpůsobuje riziku, že chodec může vstoupit do vozovky (kdekoliv, ne jen v místě, které je k tomu stavebně přizpůsobené)."
Musíš mít hodně nízký práh sebeúcty, když jsi ochotný takto se shazovat ve snaze vyhnout se odpovědi. Když jedeš v Plzni po ulici Šumavská a v prostoru místa pro přecházení u podchodu vlakového nádraží vidíš na chodníku chodce, u nichž je zřejmé, že se chystají přecházet ulici Šumavská za využití místa pro přecházení, tak před místem pro přecházení zpomalíš, nebo budeš pokračovat nezměněnou rychlostí, jako kdyby se na chodníku žádní chodci nenacházeli? A zopakuji stále ignorované a dostatečně konkrétní otázky - když vidíš, že si na místě pro přecházení u podchodu vlakového nádraží v ulici Šumavská v Plzni chodec našlápnul k přecházení, tak zastavíš, nebo nezastavíš, protože je to místo pro přecházení a ne přechod pro chodce? A když přechází chodci zleva, tak zastavíš, nebo nezastavíš a necháš je stát na ostrůvku či blokovat protisměrný pruh, protože nejsou na přechodu pro chodce? Těším se, jakou etudu vysekneš tentokrát, aby ses vyhnul odpovědi.
Martin_l:
"Chceme-li konkrétní čísla, bude je muset někdo nasbírat. A dosud jsem neměl čas na to, abych se tomu věnoval. Jde o dojem z mého pozorování, který pouze rozporuje dojem z pozorování tvého."
Budu tě citovat: Z některých zdejších možná trochu hysterických příspěvků to tak může vypadat, ale řidičů, kteří u ostrůvku zastavují a pouštějí chodce je menší část (a z nich je ještě jen část těch, kteří tak činí z nevědomosti, zbylí se jen zcela legitimně vzdávají přednosti). Takže místo funguje ve většině v módu místa pro přecházení. Sebevědomě jsi prohlašoval nejen, že zastavujících řidičů je menšina, ale dokonce jsi dokázal určit, kdo z jakých pohnutek zde zastavuje. A teď říkáš, že jde z tvé strany jen o dojmy. S ohledem na tvé přiznání je nutné hledět i na další tvé výroky jako na dojmy. Ať už se to týká toho, v jakém módu dané místo funguje, tak i celkově na tvoji argumentaci proti přechodu pro chodce.
Martin_l:
"Analogie je naprosto zjevná. ... Výsledek je stejný,..."
Nechci ti brát iluze, ale to, že je výsledek stejný, ještě neznačí, že se jedná o analogii. Musíš brát v potaz i další faktory, kupříkladu, jakým způsobem se k výsledku dospělo. A pokud jsou tyto odlišné, nelze hovořit o analogii. Vezmi si například dva odsouzené, kteří oba odešli od soudu s trestem 10 let natvrdo. Jeden ovšem za vraždu a druhý za podvod. Výsledek je stejný - oba se chovali protiprávně, oba odešli se stejným trestem. Ale ani náhodou nelze pokládat oba případy za analogické, neboť ke stejnému výsledku vedly rozdílné cesty.

Tvrzení, že u připojovacího pruhu řidiči ví, že se jedná o připojovací pruh, není nikterak spekulativní. Pozoruji předčasná zařazení do průběžného pruhu, pomalé jízdy připojovacím pruhem a zařazení do průběžného pruhu v malé rychlosti či váhání se zařazením mezi vozidla jedoucí v průběžném pruhu. Řidiči tak činí z rozličných důvodů, ať je to slabý výkon vozu, nezkušenost či neschopnost. Ale nikdy jsem nepozoroval, že by někdo zaměnil připojovací pruh za klasickou křižovatku. Tedy, jednou ano. Na začátku připojovacího pruhu došlo ke srážce osobního vozidla jedoucího v připojovacím pruhu s nákladním vozidlem, které jelo odstavným pruhem (po krajnici), ze kterého přes plnou čáru a šrafování vjelo do připojovacího pruhu, kde došlo ke střetu. A tím, kdo považoval připojovací pruh za klasickou křižovatku, byl dopravní policista, který označil jako viníka řidiče osobního vozidla s odůvodněním, že měl před vjetím do připojovacího pruhu dát přednost v jízdě nákladnímu vozidlu jedoucímu po krajnici.
Martin_l:
"Tito lidé tak činí proto, že se domnívají, že tak činí správně a nevědí, že ne a že existuje jiný postup. "
Což nic nemění na faktu, že navzdory svému špatnému postupu ví, že se jedná o připojovací pruh. V čem je tedy mé tvrzení spekulativní a nepodložené?

Musím se však pozastavit nad tvým zájmem o dosažení maximální možné plynulosti provozu. Je paradoxní, když to zaznívá z úst toho, kdo jezdí v levém pruhu rychlostí 120 km/h, přičemž vědomě blokuje rychleji jedoucí vozidla a na osvětu a výchovu účastníků provozu reaguje arogantně v duchu, ať si ostatní nakašlou. Není právě zde na místě eliminovat z provozu tu část uživatelů, kteří neumějí dané prvky používat? Mimochodem, když v levém pruhu 120 km/h, jakou rychlostí jezdíš v připojovacím pruhu a v jaké rychlosti se zařazuješ do průběžného?
Martin_l:
"Nu pověz. (ad Klatovská)"
Přechod v značném odstupu od vyústění komunikace zprava, přechod vedoucí jen na nástupní ostrůvek, na refýži (na straně řidiče) bez semaforu, mezi semaforem na chodníku a vyústěním komunikace zprava dva sloupy. Pořád nic?
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Čtvrtek, 03. srpna 2017 - 08:19:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6722
Registrován: 1-2007
Opilý cizinec netrefil silnici, auto uvěznil v tramvajovém kolejišti
Sobota, 05. srpna 2017 - 10:20:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7243
Registrován: 5-2004
Doktor: To jako vážně? To mají být ta specifika, která u IAD neumíme? Vždyť to umíme i u IAD.

Naprosto vážně[happy]. On není problém si to v těch příspěvcích přečíst, ale asi nezaškodí, když to tedy znovu shrnu: Řešili jsme, proč není dobré, aby byl v Šumavské přechod řízený světelnou signalizací. SSZ musí zohledňovat intenzitu provozu v jednotlivých směrech, což by v tomto místě znamenalo patrně režim trvalé zelené pro chodce a volno pro motorovou dopravu jen na výzvu. A zatímco u vozidel MHD vybavených zařízením pro komunikaci (mj.) se semafory umíme zařídit, aby požadavek průjezdu byl zadán v dostatečném předstihu a průjezd místem byl zcela bez zastavení, v případě IAD by požadavek na zařazení příslušné fáze musel být prováděn dnes dostupnými technologiemi, tedy například indukční smyčkou. Což by vzhledem ke vzdálenostem a vyklizovacím časům znamenalo téměř vždy nutnost zastavení a rozjezdu, tedy jednak časové zdržení, energetickou ztrátu a emisní zátěž. Aby auta zadávala svůj požadavek na průjezd stejným způsobem jako to dělají vozidla MHD, dnes neumíme. Neumíme to Plzni, neumíme to v Olomouci a nevím o místě v Evropě či ve světě, kde by to v běžném provozu uměli. Prosté, no ni?[proud]

Těším se, jakou etudu vysekneš tentokrát, aby ses vyhnul odpovědi.

Těšení bude marné. Odpověď je stále stejná. Tebou "přesně definované konkrétní situace" můžou nastat za tak širokého spektra podmínek, že se stejně široce může lišit i způsob chování v nich. A přijde mi jako ztráta času abych napsal, že za určitých okolností pojedu místem stejně rychle, za jiných okolností pomaleji a za jiných okolností rychleji. Podstatné je, že v případě existence vyznačeného přechodu pro chodce by se to chování pochopitelně lišilo. Kdyby ne, tak by zebra samotná postrádala jakýkoliv smysl.

Nechci ti brát iluze, ale to, že je výsledek stejný, ještě neznačí, že se jedná o analogii...

Tak zpátky k věci: Řekněme, že část účastníků provozu se v určitých situacích a na určitých místech vybavených nějakým specifickým stavebním uspořádáním či dopravně-inženýrským prvkem nechová tak, jak je s ohledem na dosažení maximální možné míry bezpečnosti a plynulosti provozu žádoucí a jak je očekáváno. Připojovací pruh byl vybrán víceméně namátkově, totéž lze pozorovat třeba na kruhových objezdech, spirálových křižovatkách, komunikacích s více jízdními pruhy v jednom směru, zátkových zastávkách atd. Můžeme to dokonce zobecnit tak, že část řidičů neumí správně používat ani automobil jako takový. A já se už poněkolikáté ptám: Je smysluplné v takových případech odstraňovat dané prvky a eliminovat dané situace, aby k tomuto jevu nedocházelo, anebo má smysl se snažit, aby ti, kteří se v daných místech a situacích rozhodují nesprávně, byli z provozu eliminováni? (Tedy má smysl kvůli určitému procentu lidí, kteří neumějí ovládat své auto, zakázat auta pro všechny?) Zkusím ještě jeden příklad mimo dopravu: Řekněme, že máme před domem pískoviště, na kterém si spokojeně hrají desítky dětí a jeden obyvatel na něj chodí venčit svého psa. A my nechceme, aby si děti hrály mezi exkrementy. Vyřešit to můžeme tak, že zrušíme pískoviště, anebo zkusíme zamezit tomu, aby na něj chodil pes. A mě zajímá, k jakému principu řešení se přikláníš ty.

Přechod v značném odstupu od vyústění komunikace zprava, přechod vedoucí jen na nástupní ostrůvek, na refýži (na straně řidiče) bez semaforu, mezi semaforem na chodníku a vyústěním komunikace zprava dva sloupy. Pořád nic?

To je souhrn důvodů, které mohou v některých řidičích vést ke špatnému vyhodnocení situace a chybné reakci. Já jsem se ptal na to, jak bys tato selhání jednotlivců v tomto místě řešil, aby řešení bylo konzistentní s řešením navrženým pro Šumavskou.

Pavel2: jestli ti co jeli rovně projeli těsně na zelenou, na žlutou nebo dokonce už na červenou jsem samozřejmě neviděl, ale z vlastní zkušenosti už vím, že levý odbočení z Americký na Bory má nejkritičtější místo a okamžik defacto až za samotným prostorem křižovatky, kdy už si řidič myslí, že má vyhráno.

Ale po levém odbočení Americká->Klatovská vždycky následoval volný přímý směr po Klatovské, takže se buď změnilo pořadí fází, anebo jsi to nepopsal přesně.
Neděle, 06. srpna 2017 - 15:14:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6206
Registrován: 5-2002
v případě IAD by požadavek na zařazení příslušné fáze musel být prováděn dnes dostupnými technologiemi, tedy například indukční smyčkou. Což by vzhledem ke vzdálenostem a vyklizovacím časům znamenalo téměř vždy nutnost zastavení a rozjezdu, tedy jednak časové zdržení, energetickou ztrátu a emisní zátěž. Aby auta zadávala svůj požadavek na průjezd stejným způsobem jako to dělají vozidla MHD, dnes neumíme. Neumíme to Plzni, neumíme to v Olomouci a nevím o místě v Evropě či ve světě, kde by to v běžném provozu uměli. Prosté, no ni?

Prosté. [happy] Ale pozor na vyvozování závěrů, že když já nevím o místě kde to jde, tak to tím pádem nejde. [happy]

Tohle se běžně řeší dvojicí indukčních smyček, jedna "našlapávací" vystrčená někam dopředu, jedna normálně umístěná. Plus mívají ve světě ještě trochu jiný tvar... Jenom tohle je na samotnou dlouhou diskuzi... Nicméně tyhle našlapávací indukční smyčky by toho v Plzni v širším centru vyřešily hodně, zvlášť stání chodců a aut z vedlejšího směru když v přímém nic nejede (a následné zadupnutí příjíždějícího proudu aut)... Např. Slovanská třída by mohla vyprávět. [happy]
Neděle, 06. srpna 2017 - 22:36:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4028
Registrován: 4-2003
Martin_l:
"Těšení bude marné."
Ale vůbec ne, vždyť jsem se přeci dočkal. Nadále pokračuješ ve svém urputném vyhýbání se odpovědi, které svědčí o tom, že jsi buď ubohý přizdisráč, který nedokáže přiznat, že na Šumavské kvůli chodcům taky zpomalí, případně i zastaví, nebo že jsi bezohledný sobec, který nebere ohledy na ostatní účastníky provozu, ať už chodce, které ohrozí, nebo protijedoucí řidiče, které nechá dál stát blokované chodci, jež nenechá přejít, protože nejsou na přechodu pro chodce. Nevím, která varianta platí, každopádně ani jedna není lichotivá.

Dále si zkus uvědomit schizofrenii svého myšlení. Konkrétní otázky s konkrétně vykreslenou situací odbýváš s poukazem na nemožnost jednoznačné odpovědi a odvoláváš se na množství možných okolností (což je samozřejmě nesmysl, když jsou podmínky jasně definované) a současně se dožaduješ sdělení jednotného a univerzálního řešení na rozličné a nesouvisející situace. Pravda, rozpolcenost není u tebe žádná novinka. Již dříve jsi byl schopný k jedné věci zaujmout dvě protichůdná a navzájem se vylučující stanoviska a korunovat to vyjádřením, že se doplňují.

Pokud neuvedeš konkrétní situaci, těžko mohu odpovědět, jaké řešení vnímám jako nejvhodnější. Zda odstraňovat, upravovat či upozorňovat (edukovat). Rozhodně však nebude existovat tebou očekávané jedno univerzální řešení na všechny situace. A ten příklad s pískovištěm je úlet mimo. Jinak řešení je samozřejmě zrušit obyvatele se psem.

V případě typu Šumavská dochází k záměně místa pro přecházení za přechod pro chodce, a to jak ze strany chodců, tak i řidičů. Nejnebezpečnější kombinace nastává, když řidič ví, že nejde o přechod a současně se chodec naopak domnívá, že se o přechod jedná. Pak nastává kolizní situace, kdy jsou oba přesvědčeni, že právě oni "mají přednost". Nabízí se dvě řešení. Buď taková úprava, aby bylo všem jasné, že místo není přechodem (a to pouhé odstranění dvou bílých pruhů opravdu není), nebo vyznačení přechodu pro chodce.

A mne by zajímala FAKTA, proč by v Šumavské nemohl být přechod pro chodce.

Martin_l:
"To je souhrn důvodů, které mohou v některých řidičích vést ke špatnému vyhodnocení situace a chybné reakci. Já jsem se ptal na to, jak bys tato selhání jednotlivců v tomto místě řešil, aby řešení bylo konzistentní s řešením navrženým pro Šumavskou."
Doktor: Mě vysvětlení popisovaného jevu napadlo a je vcelku pochopitelné. Hádej, proč tam řidiči zastavují?
Martin_l: Nu pověz.
Očividně ses ptal i na ten souhrn důvodů, tak teď nedělej, že ne. A nechápu, jak se můžeš dožadovat, aby řešení bylo konzistentní s řešením navrženým pro Šumavskou, když se jedná o dvě naprosto odlišné situace. Ale pověz ty, jak bys danou situaci na Klatovské řešil. Psal jsi, že jsi správce komunikace, tudíž jsi odborníkem povolaným k řešení právě takovýchto situací. Mě by i něco napadlo, ale přenechám první slovo tobě, odborníkovi, a pak srovnám svůj laický nápad s řešením profesionála. Nuže?

Ad preference. Řeč je o preferenci v obecné rovině a ty to neustále vztahuješ na Šumavskou. Ale to je jedno...
Martin_l:
"Aby auta zadávala svůj požadavek na průjezd stejným způsobem jako to dělají vozidla MHD, dnes neumíme."
Z jakého důvodu by způsob jako to dělají vozidla MHD nefungoval v autech? Kdesi jsem četl, že někde chtějí preferenci, jako má MHD, i pro záchranku a hasiče. Nemělo by se jim říci, že to dnes neumíme a že jim to v autech nebude fungovat?

Jinak v Olomouci zelenou umíme i bez zastavení a rozjezdu přijíždějícího vozidla.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pondělí, 07. srpna 2017 - 16:07:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7286
Registrován: 8-2003
Doktor: Jinak v Olomouci zelenou umíme i bez zastavení a rozjezdu přijíždějícího vozidla....

proboha kde???? snad néé na Tř.Míru[lol]
World In My Eyes...
cestuji ekonomicky a to pouze první třídou [kladivo]

Pavel2
Úterý, 08. srpna 2017 - 04:27:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15460
Registrován: 8-2002
Martin_l:
"Ale po levém odbočení Americká->Klatovská vždycky následoval volný přímý směr po Klatovské, takže se buď změnilo pořadí fází, anebo jsi to nepopsal přesně."

chtělo by to mít v ruce signální plán semaforů a situaci U Práce líp vysledovat, nejlépe tak v počtu tří lidí, a nejlíp i nějak pohyblivě (na video) zaznamenat, aby z toho vypadnul solidnější výsledek než per huba, že když řidič projede křižovatku na žlutou a pomalu, může svézt chodce na kapotě.
Úterý, 08. srpna 2017 - 17:34:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4029
Registrován: 4-2003
Nin: Na Bělidlech, semafory u myší díry.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
27
Středa, 09. srpna 2017 - 23:03:23  
Neregistrovaný host
217.77.165.39
Jak to vypadá s přípravou TT na Borská Pole? Už někoho napadlo nechat konečnou Bory, aby se nemuselo tolik škrtat? A je někde možnost něco zjistit, třeba přes stošestku, k nějakému konceptu provozu po její výstavbě? [uhoh] Díky
kv
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 07:58:12  
Neregistrovaný host
88.102.253.91
V Plzni se včera, 9.8.2017, završila desítky let trvající etapa provozu tramvají ovládaných pedály.
Od září již budou všechny provozní tramvaje vybaveny ručním řadičem.

Jako úplně poslední byla včera vypravena na tři kola odpoledního šejdru 21/2 netradičně sestavená souprava 257/256.
Vůz 257 jezdí jako druhý vůz soupravy, pouze v naprosto ojedinělých případech jako sólo o víkendu.

A na rozloučenou jedna fotka z kabiny:

Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 14:00:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 72
Registrován: 7-2017
Trocha nostalgie z minulého století.
Vozy č.235 a 236 jedou dne 10.04.1991 podél nádraží.
Pátek, 11. srpna 2017 - 12:55:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1189
Registrován: 1-2009
Parádní fotka [jidlo]
Tramvaje ještě jezdily jinudy než dneska, z dnešního krajského soudu bylo tehdy ještě planetárium v dezolátním stavu. 235+236 měla první celovozovou reklamu v Plzni. Ten náklaďák vedle tramvaje, to je něco ruské výroby?
Pátek, 11. srpna 2017 - 13:44:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 76
Registrován: 7-2017
Ten náklaďák vedle tramvaje vypadá na práci soudruhů z NDR. Myslím si, že je to IFA.
Pátek, 11. srpna 2017 - 13:55:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4031
Registrován: 4-2003
Ten náklaďák je od soudruhů, ale ze SSSR. Je to GAZ 66. Doposud bývá k vidění i na našich cestách s nástavbou vrtné soupravy.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Rem
Pátek, 11. srpna 2017 - 16:19:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1051
Registrován: 11-2008
Přespolní dotaz, pro místní znějící možná, že se zbytečně divím.
kv tu psal, že onehdá dojezdila 257 jako poslední s pedály, a to v soupravě. Mám tomu rozumět tak, že šlo spřáhnout do soupravy jeden typ různého ovládání - ruka + noha?
Ptám se protože i u nás se překopávalo pár vozů jistého typu na ruku, vždy to však byly soupravy ruka+ruka.
Část poruch se vyřeší přestartováním vozu. Zbytek vyřeší autogen.
Pátek, 11. srpna 2017 - 20:26:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 470
Registrován: 11-2004
James_bond
...z dnešního krajského soudu bylo tehdy ještě planetárium v dezolátním stavu...

Pravda, ale bylo to opravdu Planetárium. To, co je dnes u Techmanie deklarováno jako planetárium, je pouze 3D kino - promítané na kulovou plochu...[sad]
Pátek, 11. srpna 2017 - 22:59:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 10-2010
Mám tomu rozumět tak, že šlo spřáhnout do soupravy jeden typ různého ovládání - ruka + noha?

Ano šlo. Ne v tomto případě, protože i zadní vůz 256 měl zatím pedály, ale v červnu byla v provozu souprava 2xT3R.P 255+244. Přední vůz byl na ruku, zadní vůz měl ještě pedál. Ale bohužel jízda s tím byla dost hrozná. Při rozjedu a brzdě se vozy mezi sebou neskutečně hádali. [ko]
Pavel2
Sobota, 12. srpna 2017 - 05:15:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15473
Registrován: 8-2002
v tom baráku zvaným Hamburk, v 80s v naprosto tristním stavu, kde kolem dokola se po chodníku korzovalo pod lešením aby vám nespadl kus omítky na palici, se budovala kopule a do tý se koupil extra super přístroj od soudruhů z NDR z (dodnes) vyhlášený firmy Carl Zeiss Jena a ten přístroj do kopule uměl velice přesně promítat hvězdnou oblohu. říkalo se, že umí zobrazovat víc hvězd než uvidíte venku, mimojiné z toho důvodu, že už tenkrát byl problém někde blízko Plzně najít dostatečně temnou lokalitu.

ten modrej Zeissův aparát tenkrát stál údajně jeden milión Kčs, což byla pro normálního člověka naprosto nepředstavitelná suma. rohlík stál 30 halířů, litr benzínu Super 9 korun, nová barevná televize od Tesly 15.000 a běžná měsíční výplata třeba u Škodů byla cca 2.000 Kčs [biggrin]

přístroj měl snad skončit v planetáriu, který bylo přestěhováno do starýho pidibaráčku kousek od tenrát Hornický ulice poblíž Tobogánu, na adrese U dráhy 11.
http://www.hvezdarnaplzen.cz

pro nově smýšlející garnituru kolem Techmanie nebylo tehdejší pojetí planetária dostatečně atraktivní, takže vytvořili asi nějakou pseudověc s důrazem na efekt a dneska jim to 95% lidí baští i s navijákem. doba se holt změnila...
Sobota, 12. srpna 2017 - 13:02:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 472
Registrován: 11-2004
Je to přesně tak... díky za přesný popis. Planetárium bylo na Hamburku velmi dobře vybaveno, ačkoliv stav toho baráku byl opravdu katastrofický. Dokonce v první polovině 80. let došlo k tomu, že z kopule na střeše spadla nějaká cihla a prorazila umělou kopuli Planetária. Naštěstí nezasáhla ten drahý přístroj a bylo to v době, kdy v Planetáriu nikdo nebyl. Pak bylo Planetárium dlouho uzavřeno a až po několika letech teprve znovu otevřeno, s kopulí větší a přístrojem dokonalejším.

Pozn.: Mnoho lidí se domnívalo, že kopule na střeše domu je kopulí Planetária, což ale nebyla zdaleka pravda. Mezi nimi byl několikametrový prostor.
Pondělí, 14. srpna 2017 - 10:24:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7250
Registrován: 5-2004
Doktor: Psal jsi, že jsi správce komunikace, tudíž jsi odborníkem povolaným k řešení právě takovýchto situací. Mě by i něco napadlo, ale přenechám první slovo tobě, odborníkovi, a pak srovnám svůj laický nápad s řešením profesionála.

Ne ne, správcem komunikace nejsem a nepamatuji se, že bych to někde napsal. Řešení takovýchto situací se nachází daleko od nich. Jak přechod v křižovatce u Práce, tak místo pro přecházení v Šumavské žádné stavební nebo dopravně inženýrské zásahy nepotřebují. Situace, kdy účastníci provozu vyhodnocují chybně situace, ve kterých se nacházejí, se dají omezovat jedině zkvalitňováním schopností účastníků samotných. I po masivnějším rozšíření autonomního řízení bude v provozu stále významně přítomen lidský faktor, takže má smysl provádět důslednou dopravní výchovu počínající u dětí ve škole, pokračující přes kvalitní autoškolství a končící u celoživotního vzdělávání držitelů řidičských oprávnění.

Z jakého důvodu by způsob jako to dělají vozidla MHD nefungoval v autech? Kdesi jsem četl, že někde chtějí preferenci, jako má MHD, i pro záchranku a hasiče. Nemělo by se jim říci, že to dnes neumíme a že jim to v autech nebude fungovat?

Ale samozřejmě, že v autech by to fungovalo. Stejně jako to bude fungovat i záchrance a hasičům, ale teprve ve chvíli, kdy budou jejich auta vybavena zařízením schopným komunikace. A protože se v dohledné době neočekává, že by soukromá auta byla něčím takovým vybavena, tak je ten způsob zatím pro IAD nepoužitelný.

H_k: Tohle se běžně řeší dvojicí indukčních smyček, jedna "našlapávací" vystrčená někam dopředu, jedna normálně umístěná.

Ano, ovšem v běžné městské zástavbě je to obtížně aplikovatelné. Konkrétně v té Šumavské by to kvůli blízkosti křižovatky a z té plynoucí malé vzdálenosti minimálně v jednom směru nefungovalo.

A mne by zajímala FAKTA, proč by v Šumavské nemohl být přechod pro chodce.

V Šumavské by přechod pro chodce být mohl. Ale nebylo by to pro plynulý provoz silniční dopravy vhodné. FAKTA k tomu už tu zazněla několikrát, tak ještě jednou: Vyznačení přechodu pro chodce významně zvýhodňuje pěší provoz. Při jeho intenzitě v místě by docházelo k přílišnému zdržování silniční dopravy včetně té veřejné. Zároveň není intenzita silničního provozu tak velká, aby bylo nutné chodce výrazněji zvýhodňovat. A proč by nemělo jít o přechod řízený SSZ: Vlivem regulace a nemožnosti efektivní preference by zdržování účastníků provozu bylo ještě větší než v případě nesignalizovaného přechodu.

což je samozřejmě nesmysl, když jsou podmínky jasně definované

Ale jistě, že nejsou: Když jedeš v Plzni po ulici Šumavská a v prostoru místa pro přecházení u podchodu vlakového nádraží vidíš na chodníku chodce, u nichž je zřejmé, že se chystají přecházet ulici Šumavská za využití místa pro přecházení,... V prostoru kde? Jak daleko od hrany? Kolik jich je? Je mezi nimi dítě v kočárku, invalida, starý člověk? Jak je silný automobilový provoz? Je v zástavce vozidlo MHD? Jede za mnou vozidlo MHD? Jede za mnou někdo další? V jakém odstupu? Je den, nebo noc. Prší, nebo ne? To je jen výběr z otázek na okolnosti, za kterých tebou "jasně definované podmínky" mohou nastat. A v závislosti na nich můžu projet nezměněnou rychlostí, zpomalit více nebo méně nebo dokonce úplně zastavit a nechat je přejít...

Buď taková úprava, aby bylo všem jasné, že místo není přechodem (a to pouhé odstranění dvou bílých pruhů opravdu není)

A která taková úprava by jí byla?
Pondělí, 14. srpna 2017 - 10:55:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 473
Registrován: 11-2004
Martin_l
A která taková úprava by jí byla?

Myslím, že hodně by problém řešilo umístění výstražného nápisu pro chodce. Něco podobného, jako je na nově zrekonstruované Gerské na Košutce, či v Sadech 35, kde chodci přecházejí tramvajové koleje. Takovéto upozornění pro chodce, aby nevstupovali do vozovky s myšlenkou, že mají absolutní přednost, by jistě nebylo finančně nijak nákladné.
Horstfuchs
Pondělí, 14. srpna 2017 - 13:14:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 177
Registrován: 11-2013
Na to ale určitě není žádná norma, proto to nelze realizovat.
Upozornění pro alergiky: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, zvráceného humoru a korrrýšů. Vyprodukováno v závodě, který zpracovává sarkasmus a vícesmyslné narážky.
Úterý, 15. srpna 2017 - 00:05:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 43
Registrován: 10-2008
Ad Martin I: s Klatovskou U Práce naprostý souhlas. Dokonce se mi zdá, že vedení Plzně má v plánu zlikvidovat co nejvíce pěších důchodců a zkriminalizovat řidiče. Dokud byla Klatovská plně dvoupruhová v celé délce (pro oba směry), ani mladý sportovec si nedovolil vstoupit na přechod na červenou - auta zde jezdila při povolené 60 i více. Dnes i důchodce o hůlce, pokud vidí přijíždějící tramvaj, neřeší barvu semaforu a hrne se přes přechod. To vše v souladu s legislativou - prý z příkazu EU nesmí být přechod pro chodce delší než X metrů bez ostrůvku.
kv
Úterý, 15. srpna 2017 - 21:48:32  
Neregistrovaný host
88.102.253.91
Dnes poprvé v provozu netypicky spojená souprava 324/268.

Vůz 268 je po velké prohlídce a po ní poprvé zasáhl do provozu s cestujícími jako sólo o minulém víkendu.
Úterý, 15. srpna 2017 - 22:28:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4041
Registrován: 4-2003
Martin_l:
"Jak přechod v křižovatce u Práce, tak místo pro přecházení v Šumavské žádné stavební nebo dopravně inženýrské zásahy nepotřebují."
A vlečné křivky v autocadu vycházejí... Nevím, co je tvá profese, nemohu tedy říci, zda jde o profesní slepotu, no s realitou se tak trochu míjíš. A ani se neptám, z jakého titulu prohlašuješ, že ona místa žádné zásahy nepotřebují.
Martin_l:
"Situace, kdy účastníci provozu vyhodnocují chybně situace, ve kterých se nacházejí, se dají omezovat jedině zkvalitňováním schopností účastníků samotných."
Jedině zkvalitňováním schopností účastníků? Opravdu je to jediné řešení? A co třeba úprava problematických míst, aby se redukovala možnost chybného vyhodnocování. To tě nenapadlo? Tvá idea všeobecného vzdělávání má několik trhlin. Nejzásadnější z nich je ta, že část populace je z rozličných důvodů zkrátka nevzdělaná, ba dokonce nevzdělavatelná. Z provozu lze eliminovat takové jedince v roli motoristů, neboť řízení motorových vozidel je vázáno na získání a následné držení řidičského oprávnění. No chodit po ulicích a přecházet přes silnice může každý, kdo má nohy. I ti nevzdělaní a nevzdělavatelní. Dále ber v potaz, že jedinec může znát pravidla sebe lépe, ale míjí se to účinkem, pokud je neumí aplikovat v praxi, kupříkladu kvůli špatnému vyhodnocení situace. A tím se vracíme na počátek - eliminovat místa svádějící k chybnému vyhodnocování.

A opět si rýpnu - o zkvalitňování schopností účastníků hovoří ten, který své bezohledné chování považuje za normální a hájí ho. Že ti to není trapný...
Martin_l:
"Při jeho intenzitě v místě by docházelo k přílišnému zdržování silniční dopravy včetně té veřejné."
Na základě čeho tvrdíš, že by docházelo k přílišnému zdržování silniční dopravy? Z jakých dat vychází tento tvůj závěr? Na otázku zdržování silničního provozu jsme již narazili, když se řešilo, v jakém módu místo pro přecházení funguje a zda by se zřízením přechodu pro chodce vůbec ve věci vlivu na plynulost silniční dopravy něco změnilo oproti současnému stavu. Sám jsi tehdy přiznal, že jde pouze o tvé dojmy a žádnými daty nedisponuješ. A já se ptám na FAKTA, nikoliv na tvé DOJMY.
Martin_l:
"V prostoru kde? Jak daleko od hrany? Kolik jich je? Je mezi nimi dítě v kočárku, invalida, starý člověk? Jak je silný automobilový provoz? Je v zástavce vozidlo MHD? Jede za mnou vozidlo MHD? Jede za mnou někdo další? V jakém odstupu? Je den, nebo noc. Prší, nebo ne?"
Jednodušší bude, když napíšeš, kdy při průjezdu daným místem zpomalíš, případně zastavíš. Tedy? Pro pokračování tvého soustavného a průhledného vyhýbání se odpovědi svědčí i to, že stále ignoruješ další otázky - zda zastavíš, když si chodec našlápnul k přecházení či když jsou už chodci v protisměrném jízdním pruhu (a ten blokují).
Martin_l:
"Ale samozřejmě, že v autech by to fungovalo."
Rekapitulace - z počátečního tvrzení, že auta preferenci neumí (a dlouho umět nebudou), následného vykrucování, že tedy umí, ale nefungovala by jim preference, jako má MHD, se dostáváme k tomu, že by vlastně fungovalo i to, cos doposud tvrdil, že umí pouze MHD. Anabáze se stavěním zelené pro auta bez zastavení a rozjezdu obdobná. Jo, tomu říkám konzistence. Jak tě pak má člověk brát vážně.
Martin_l:
" A která taková úprava by jí byla?"
Opět poněkud schizofrenní situace. Na jednu stranu se zde prezentuješ jako velký dopravní odborník, na druhou stranu tě nenapadá, o jaké úpravy by mělo jít, aby místo nebylo zaměnitelné za přechod. Odstranění nejen bílých čar, ale odstranění celého ostrůvku a povrch vozovky v místě pro přecházení shodný s povrchem v okolních částech komunikace, aby případná odlišnost nevybízela myslet si, že je místo něčím výjimečné. Místo v současné úpravě, s ostrůvkem a bílými čárami, v mnohých evokuje přechod pro chodce s "unaveným" značením, což není nic výjimečného. Upozorňující cedule by taky pomohla.

A ke Klatovské - došlo ti, že řidiči, kteří u přechodu zastavují, se zřejmě domnívají, že jde o obyčejný přechod na refýž a neuvědomí si, že je řízen světly spjatými s předchozím semaforem?
Martin_l:
"Ne ne, správcem komunikace nejsem a nepamatuji se, že bych to někde napsal."
Psal jsi, cituji: Diskutované místo jsem neprojektoval, nestavěl a ani se o něj z pozice správce komunikace nestarám.. Z toho jsem vyrozuměl, že jsi na pozici správce komunikace, ovšem o dané místo se nestaráš. OK, chybná interpretace.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Středa, 16. srpna 2017 - 08:39:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 947
Registrován: 8-2007
A co třeba úprava problematických míst, aby se redukovala možnost chybného vyhodnocování. To tě nenapadlo?
A co místo neustálého točení na jednom místě nějakou skvělou úpravu daných problematických míst navrhnout.
Středa, 16. srpna 2017 - 08:51:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4042
Registrován: 4-2003
Třetí odstavec od konce mého předchozího příspěvku... Číst už budeš sám?
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Breník J.
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 13:54:16  
Neregistrovaný host
89.103.252.174
Novinkou od 02. 09. 2017 je přejmenování zastávky linek č. 2 a N2 "Internáty" na "Sportovní gymnázium", již dříve jsem uváděl, že zastávka Slovanské údolí by se spíše měla jmenovat Atletický stadion.
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 16:39:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 10-2010
Při hledání na Google jsem našel opravdu zajímavou fotografii, bohužel ne moc dobré kvality. Jedná se o fotografii tramvaje KT8D5 č. 290 z roku 1996 s legendární reklamou na Zanussi. Za povšimnutí stojí, že žlutou reklamní barvou jsou nalakované i stěrače nebo zpětná zrcátka i s jejich uchycením. Tomu říkám pořádné šotoporno [jidlo][fotic]


(Příspěvek byl editován uživatelem Bmwn10.)
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 16:50:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3461
Registrován: 5-2002
Zrovna přejmenování zastávky internáty na Sportovní gymnázium, nepovažuji za dobrý nápad. Je to i proti některým pravidlům, podle kterých se zastávky pojmenovávaly. Název Internáty byl obecný, zažitý, internáty jsou na místě stále. Narozdíl od škol, které se různě po městě stěhují, viz. třeba i SPŠD původně na Slovanech. Na víc na Vejprnické mají tradici spíše učiliště a dokonce je Elektrotechnické učiliště zastávce blíže, než Sportovní gymnázium.
Plzeňské tramvaje - aktuální zajímavosti z provozu již od roku 2000 na internetu a později také na Facebooku
Tramvajové provozy - fotografie z různých měst včetně zahraničí
Pavel2
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 21:24:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15486
Registrován: 8-2002
za našich časů [happy] tam bývaly škodovácký učňáky, internáty, později i střední "policejní" škola (jmenovala se snad SŠ Ochrany osob a majetku), takže název Internáty mi taky přijde docela v pořádku a nerozumím proč má kdosi snahu neustále něco měnit a přejmenovávat.

ulice se mají taky jmenovat pořád stejně, když bude jednou Americká v centru, pak na Košutce a za dalších 15 let třeba v Radobyčicích, jen to přispěje ke všeobecný dezorientaci lidí v prostoru [ko]

táta taky furt jedný ulici říkal Andělská, třebaže se jmenovala už hezky dlouho jinak (kontrolní otázka - jak? [proud]), Moskevská byla Stalinka atd. když se z BP odstěhuje Panasonic přijde někdo na ÚMO3 taky s nápadem přejmenování ulice na U Daikinu, CTParková, Ke kontrolní věži, U Velký Bílý Fabriky nebo ho napadne jiná krávovina?

věčným přejmenovávačům ukažte dveře ať si hledají "práci" jinde [biggrin]
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 22:42:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6531
Registrován: 6-2004
Bmwn10: Slint [biggrin]. Prostě kachna jak má být[satan]

Pavel2: Budeš si muset hlídat generaci se kterou mluvíš [biggrin]

Jednou jsem podobnou otázku položil analityčce z naší společnosti, že tenhle proces je ok a není potřeba ho měnit...
První šok nastal, že vidí živého klienta po třech letech práce společnost a to vymýšlí procesy pro klienty...
Druhý šok nastal, když jsem se dozvěděl, že se to prostě měnit musí, abychom šli dopředu... (přeloženo, musela by jít dělat něco co má užitek :D).
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 22:59:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 475
Registrován: 11-2004
Pavel2
táta taky furt jedný ulici říkal Andělská, třebaže se jmenovala už hezky dlouho jinak (kontrolní otázka - jak?

Bezručova

V Plzni je gymnázií několik, některá s mnohem větší tradicí a historií než má Sportovní gymnázium. Jmenuje se po některém jiném nějaká zastávka? Nevím o tom. Když, tak mne, prosím, opravte.

Celkově stěhování Sportovního gymnázia ze Slovan je podle mne dostupných informací akce jednoho politika (víme koho?), který se chtěl zviditelnit. A přejmenování zastávky se mi zdá jen jako další návaznost. Budova v Táborské údajně sice nebyla majetkem Krajského úřadu, pod nějž střední školy v Plzni patří, zatímco areál ve Skvrňanech ano, ale finanční náklady spojené se stěhováním, přestavbou některých budov ve Skvrňanech, budováním zcela nové sportovní haly, aj., jistě také nejsou levnou finanční záležitostí.
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 23:03:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 476
Registrován: 11-2004
A jinak - i v tuto dobu jsou v areálu Internátů ve Skvrňanech střední školy tři. Tedy název Internáty je pro zastávku opravdu mnohem výstižnější. Jsou zde ubytováni žáci a studenti i z mnoha jiných středních škol v Plzni, dokonce částečně i vysokoškoláci (tedy, pokud s přestěhováním Sportovního gymnázia nenastala nějaká změna)...
Pavel2
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 23:57:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15487
Registrován: 8-2002
jrjk:
tak jest, Bezručova [ok]

jo von se zas potřebuje zviditelnit nějakej VIP potentát, tak už tomu rozumím. jestli pak nakonec ten jeho přínos nejen oný škole nebude spíš spornej než v každým směru pozitivní. asi by potřeboval obsadit pozici kde nebude tolik škodit lidem [uhoh]

ta žlutá kachna je z dob, kdy se lakovalo, zatímco dnes se polepuje (samozřejmě je to levnější). trať vypadá na dnešní poměry docela hrozně. aspoň v něčem je vidět posun kupředu.
kv
Pátek, 18. srpna 2017 - 12:02:08  
Neregistrovaný host
88.102.253.91
Na základě požadavku hejtmana Plzeňského kraje bude od 2.9.2017 přejmenována zastávka Internáty na Sportovní gymnázium. Beze změny provozu linky.

Tolik oficiální vyhláška.

Evidentně je na základě širší diskuze naprosto demokraticky rozhodnuto a vybráno politicky nejlepší řešení, jako vždy [happy] [happy] [happy]
Pátek, 18. srpna 2017 - 12:34:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5210
Registrován: 2-2005
Je to i proti některým pravidlům, podle kterých se zastávky pojmenovávaly

Ty pravidla se nedodržovaly ani v době, kdy se přejmenovávalo [proud]}
MHD je pro lidi ! ! !
Pavel2
Pátek, 18. srpna 2017 - 22:02:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15489
Registrován: 8-2002
a neměla by se tedy ta škola a koneckonců i zastávka jmenovat Sportovní gymnázium Josefa Bernarda? když už tedy pomník, tak pořádnej a bez jakýhokoliv obalu [wink]
stejně tak jako tak bude 95% Plzeňáků vědět kulový kde to je... a za 3 roky jsou další volby.
Malý_fotograf
Neděle, 20. srpna 2017 - 09:00:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6313
Registrován: 5-2002
Bernardova bude prej nový název pro zastávku Prazdroj. [wink]
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Neděle, 20. srpna 2017 - 21:20:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5214
Registrován: 2-2005
A bude to podle hejtmana nebo podle konkurence pivovaru? [proud]
MHD je pro lidi ! ! !
Neděle, 20. srpna 2017 - 21:53:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19
Registrován: 4-2015
Chystám se na výlet do Plzně a potřeboval bych vědět, zda se dají sehnat jízdenky v papírové podobě, nebo jak to s nimi je, popř. kde je sehnat., protože se mi doslechlo, že Plzeň je zrušila.
Děkuji
Neděle, 20. srpna 2017 - 22:12:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4043
Registrován: 4-2003
Papírové jízdenky stále jsou a dají se sehnat v trafikách. Pokud jízdenky vedou. Jestli přijedeš vlakem, na nádraží v trafice je mají. Ale papírové jízdenky jsou nepřestupní. Budeš-li přestupovat, vyplatí se ti koupit přestupní jízdenku ve voze, musíš ovšem mít bezkontaktní platební kartu. Případně koupit si SMS jízdenku. Máš-li v plánu větší cestování po Plzni, zvaž, zda by se ti nevyplatila celodenní jízdenka. Ta je i v papírové podobě přestupní.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pondělí, 21. srpna 2017 - 14:07:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 10-2010
Ovšem se pomalu rozjíždí i projekt pro chytré mobily, kdy bude možné nakupovat přestupní jízdné přes aplikace [jidlo]