| Diskuse » Modely a modelářství » Staré modely | « předcházející | další » |
Staré modelydolů |
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři |
| autor | příspěvek |
|---|---|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1650 Registrován: 4-2022 |
Ano, toto je správný výklad pojmu Gandy Dancer. Přeneseně se ten termín docela často používá také pro "pumpovací" (ruční) drezíny. V našich souvislostech je to ale název firmy, která se svého času zabývala výrobou velikosti TT a také vydávala tétéčkářský obšťastník. Na internetu se o tom nyní skoro nic nenajde, ale třeba tady jeden katalog je: https://www.ebay.com/itm/234004933616? Cenu považuji za nepřijatelnou. A mimochodem, koukám že je tam na fotografii vidět sypák nápadně podobný tomu, co jsem tu právě řešil. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1407 Registrován: 8-2004 |
P.L. Gandy Dancer je v puvodnim vyznamu delnik na stavbe trati nebo manualni pracovnik tratovky. Dostat kolejnici tam, kde je potreba jen tak rucne pakou, bez mechanizace, vyzadovalo koordinaci. Delnici si pomahali drzet rytmus vhodnymi pisnemi. odkaz V TT je "Gandy Dancer" vyrobce Sherman E. Dance, 61 Highgate Terrace, West Englewood, New Jersey. Katalog Gandy Dancer ma Rumia. odkaz |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1651 Registrován: 4-2022 |
No vždyť jsem už 777 chválil, napsal to zcela správně. Jestli se zakladatel firmy jmenoval Dance, tak to je pro mne nová souvislost ohledně vysvětlení vzniku názvu. Na katalogu co jsem viděl dříve je jako výrobce uveden Albert J.Soulier a od roku 1956 by měl majitelem být Edwin J.Fetyk(?). A děkuji za upozornění, že se Rumia zlepšila, dříve to tam nebylo. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1652 Registrován: 4-2022 |
Zajímavá aukce - vyhlédl jsem si starší ameriku od Arnolda, je to méně běžný nátěr a hezky zachovalá (pohon má jen jedna): https://www.ebay.com/itm/377207862900? Očekával jsem cenu tuctovky, byl jsem odhodlaný zaplatit tu hroznou dopravu, tj. v součtu jsem byl připravený ji (ze svého hlediska) přeplatit. Rozhodl se jí ale koupit nějaký pan (6670) a nedal nikomu šanci, a to ani pánovi (26), který byl taky odhodlaný za ní zaplatit dost peněz. Odnáším si z toho poznání, že je to lokomotiva ještě vzácnější, než jsem si myslel. Asi se bez ní do budoucna obejdu. |
|
777
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1708 Registrován: 10-2013 |
P.L.: Možná soutěžili o ten neobvyklý nátěr (verzi). Moje maličkost dražila tohohle křapnutého Ragulina BR132. Čekal jsem, že konec bude někde na 1600,- penězích, ale vyhouplo se to trochu výš. Potřeboval jsem tahač pro kolejový čistící vůz. ![]() Model má ale jednu nectnost a to, že má nákolky NEM 311 tj. nižší než je NEM 310 a na obloukových výhybkách má tendenci vykolejovat. Poškozená skříň šla bez problémů slepit, takže je tam pár viditelných šrámů, ale u tahače čistírny kolejí je jedno. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1653 Registrován: 4-2022 |
No zjevně šlo o to, že jde o méně běžnou verzi, v zachovalé škatulce atd. Největší zklamání na tom ale je, že se zjevně Američani začali zajímat o tento druh starých modelů. Protože před takovými pěti lety jim byly úplně ukradené a i po započtení šílených cen poštovného se tam tyhle věci daly kupovat ve výsledku za docela dobré ceny. |
|
777
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1709 Registrován: 10-2013 |
Na Aukru se dražila stříbrná BR55 PIKO. Model však vypadá jako by jej někdo stříkl doma stříbřenkou podle toho jak se povrchový lak loupe. Jen nápis na krabici ujišťuje, že jde o originál PIKO. ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1654 Registrován: 4-2022 |
Věřil bych, že je to originál. Je ve špatném stavu, jistě, já bych nedal pětikorunu, ale původní asi je... |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 878 Registrován: 9-2009 |
777: do té BR 55 jsem šel vzhledem k tomu, že k ní mám velmi zachovalý tendr. Stanovil jsem si hranici 626,- kč s ohledem na stav. Ale nijak mě to netrápí, že jsem nevyhrál, spíš přemýšlím, že bych některou z přebytečných BR 55 stříknul chromovým sprejem z Actionu, jak by to vypadalo.. Jinak dnes jsem konečně doplnil soupravu Gewis a vyfotil porovnaní se soupravou Jabl. bižuterie. Na ten věk jsou to vážně hezké soupravy. (Příspěvek byl editován uživatelem Albert74.) (Příspěvek byl editován uživatelem Albert74.) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1655 Registrován: 4-2022 |
Krása! Řekl bych, že lokomotiva je pokovená chemicky - elektrochemicky (nejspíš chrómem) a že sprejem to bude vypadat jinak. Pokud jde o olysalý tendr, na vině bude asi špatná příprava povrchu plastu před nanášením kovu, pak to holt blbě drží. (Pro úspěšné pokovení je nutno dobře odmastit a ještě lepší je hladký povrch plastu lehounce naleptat.) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 879 Registrován: 9-2009 |
P.L.: Máte pravdu, také jsem o pokovení někde četl. A protože mám originál tendr, můžu porovnat rozdíl, když se to jen nastříká. Jen se k tomu musím dokopat.. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 174 Registrován: 1-2017 |
Podle mně je to vakuově napařeno hliníkem. Jako světlomety automobilů. |
|
777
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1710 Registrován: 10-2013 |
Na Aukru je nabízen ikonický Jupiter (model) od Promontory Point.![]() ![]() |
|
Regpetrs
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1499 Registrován: 2-2007 |
Tohle kdysi dotáhl domů bratr. Podle mne je to galvanicky chromované. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1659 Registrován: 4-2022 |
Napřed ten Jup, tenhle byl v H0, nevím jak je u nás v té velikosti běžný, ale eNkové se tady prodávaly v 90. letech docela levně, tak si myslím, že těch mezi lidmi bude dost. Včera jsem v Brně potkal jednoho většího, někdo se na něm cvičil v tisku: Já jsem ještě stále zahrabán ve starém TT, zde stavebnice domečku - moderní osobní stanice: Kartón, trochu dřeva, průhledná fólie na okna a pokud jsou potřeba další díly (jako dveře či hodiny), tak jsou natištěny na návodu a mají se vystřihnout a vlepit. Jako obvykle - je to výrobně triviální, ale díly jsou přesné, takže při trochu zodpovědném sestavování to dá dobrý výsledek. Nemám k tomu bohužel vročení, ale jednou se i toho doberu. |
|
777
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1712 Registrován: 10-2013 |
P.L.: V Brně kde byly tyhle 3D tisky? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1665 Registrován: 4-2022 |
777: odpověď jste jistě našel. Hledám seznam malosériových výrobců v Rakousku. Jde mi o výrobu velikosti TT někdy asi v 60. letech. Tehdy tam udělalo Roco ty dvě plastové soupravy bez pohonu a prodávalo se to taky pod značkami Korona a Schatzmnann - spíš jako reklamní překvapení k něčemu jinému, než jako model. Ale někdo tam dělal malosériově převážně kovové vlastní výrobky pro TT a asi to tedy je nějaká další značka. Dnes jsem našel tento seznam (neprošel jsem ho zatím do všech koutů, ale spíš to tam není): http://www.bahnmuseum.at/KBKat.htm V minulosti jsem našel jiný seznam, kde ta firma uvedená byla, ale nedaří se mi ho znovu najít, možná vyexpiroval stejně jako mnoho jiných informací z internetu. Anebo ho možná najdete někdo jiný, zkuste to. Pro zajímavost vůz Roco s uvedením firmy Schatzmann na střeše (bylo to tam jen plasticky, pro obrázek to obtáhli barvou pro zvýraznění): http://www.bahnmuseum.at/herst.Schatz01.html (Příspěvek byl editován uživatelem P.L..) |
|
777
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1714 Registrován: 10-2013 |
Oh. Ď. |