Diskuse » Modely a modelářství » Staré modely « předcházející | další »

Staré modely

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků  zobrazit všechny (43)   
 
Předchozí roky: 2020 | 2019 | 2018 | 2017
Archiv diskuse Staré modely do 04. 1. 2020 zeuke 60 04. 1. 2020 13:05
Archiv diskuse Staré modely do 16. 2. 2020 777 60 16. 2. 2020 14:46
Archiv diskuse Staré modely do 23. 3. 2020 ElektrickaJednotka 60 23. 3. 2020 10:36
Archiv diskuse Staré modely do 08. 7. 2020 Nexus 60 08. 7. 2020 07:11
Archiv diskuse Staré modely do 17. 12. 2020 Marian_P 60 17. 12. 2020 16:24
Archiv diskuse Staré modely do 09. 1. 2021 777 60 09. 1. 2021 09:11
Archiv diskuse Staré modely do 30. 1. 2021 EIO 60 30. 1. 2021 21:44
Archiv diskuse Staré modely do 21. 2. 2021 777 60 21. 2. 2021 18:44
Archiv diskuse Staré modely do 27. 3. 2021 777 60 27. 3. 2021 10:14
Archiv diskuse Staré modely do 16. 7. 2021 777 60 16. 7. 2021 11:09
Archiv diskuse Staré modely do 03. 2. 2022 M_g 60 03. 2. 2022 11:33
Archiv diskuse Staré modely do 03. 4. 2022 Petr_k 60 03. 4. 2022 16:30
Archiv diskuse Staré modely do 01. 7. 2022 P.L. 60 01. 7. 2022 00:38
Archiv diskuse Staré modely do 05. 9. 2022 Albert74 60 05. 9. 2022 18:46
Archiv diskuse Staré modely do 19. 10. 2022 777 60 19. 10. 2022 21:03
Archiv diskuse Staré modely do 25. 11. 2022 777 60 25. 11. 2022 01:17
Archiv diskuse Staré modely do 31. 12. 2022 777 60 31. 12. 2022 19:34
Archiv diskuse Staré modely do 16. 1. 2023 Mahel 60 16. 1. 2023 10:06
Archiv diskuse Staré modely do 17. 2. 2023 Regpetrs 60 17. 2. 2023 15:35
Archiv diskuse Staré modely do 25. 5. 2023 P.L. 60 25. 5. 2023 10:35
Archiv diskuse Staré modely do 22. 10. 2023 777 60 22. 10. 2023 07:40
Archiv diskuse Staré modely do 11. 11. 2023 777 60 11. 11. 2023 17:44
Archiv diskuse Staré modely do 16. 12. 2023 Albert74 60 16. 12. 2023 19:07
Archiv diskuse Staré modely do 04. 2. 2024 EIO 60 04. 2. 2024 10:17
Archiv diskuse Staré modely do 28. 2. 2024 777 60 28. 2. 2024 20:00
Archiv diskuse Staré modely do 16. 6. 2024 P.L. 60 16. 6. 2024 16:08
Archiv diskuse Staré modely do 14. 9. 2024 777 60 14. 9. 2024 15:23
Archiv diskuse Staré modely do 09. 11. 2024 ElektrickaJednotka 60 09. 11. 2024 19:20
Archiv diskuse Staré modely do 15. 12. 2024 EIO 60 15. 12. 2024 12:36
Archiv diskuse Staré modely do 09. 1. 2025 P.L. 60 09. 1. 2025 16:35
Archiv diskuse Staré modely do 28. 1. 2025 777 60 28. 1. 2025 16:15
Archiv diskuse Staré modely do 03. 3. 2025 Albert74 60 03. 3. 2025 21:37
Archiv diskuse Staré modely do 20. 3. 2025 EIO 60 20. 3. 2025 21:04
Archiv diskuse Staré modely do 16. 4. 2025 EIO 60 16. 4. 2025 15:50
Archiv diskuse Staré modely do 02. 5. 2025 777 60 02. 5. 2025 10:25
Archiv diskuse Staré modely do 08. 6. 2025 J_p 60 08. 6. 2025 15:11
Archiv diskuse Staré modely do 05. 7. 2025 777 60 05. 7. 2025 19:43
Archiv diskuse Staré modely do 20. 7. 2025 777 60 20. 7. 2025 19:47
Archiv diskuse Staré modely do 06. 9. 2025 P.L. 60 06. 9. 2025 20:08
Archiv diskuse Staré modely do 20. 12. 2025 777 60 20. 12. 2025 17:57
Archiv diskuse Staré modely do 05. 2. 2026 P.L. 60 05. 2. 2026 21:27
Archiv diskuse Staré modely do 17. 4. 2026 P.L. 60 17. 4. 2026 21:09
Archiv diskuse Staré modely do 25. 5. 2026 777 60 25. 5. 2026 19:12
   autor příspěvek
Úterý, 26. května 2026 - 07:29:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1650
Registrován: 4-2022
Ano, toto je správný výklad pojmu Gandy Dancer. Přeneseně se ten termín docela často používá také pro "pumpovací" (ruční) drezíny. V našich souvislostech je to ale název firmy, která se svého času zabývala výrobou velikosti TT a také vydávala tétéčkářský obšťastník. Na internetu se o tom nyní skoro nic nenajde, ale třeba tady jeden katalog je:
https://www.ebay.com/itm/234004933616?
Cenu považuji za nepřijatelnou. A mimochodem, koukám že je tam na fotografii vidět sypák nápadně podobný tomu, co jsem tu právě řešil.
Středa, 27. května 2026 - 01:35:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1407
Registrován: 8-2004
P.L. Gandy Dancer je v puvodnim vyznamu delnik na stavbe trati nebo manualni pracovnik tratovky. Dostat kolejnici tam, kde je potreba jen tak rucne pakou, bez mechanizace, vyzadovalo koordinaci. Delnici si pomahali drzet rytmus vhodnymi pisnemi. odkaz

V TT je "Gandy Dancer" vyrobce Sherman E. Dance, 61 Highgate Terrace, West Englewood, New Jersey.

Katalog Gandy Dancer ma Rumia. odkaz
Středa, 27. května 2026 - 07:18:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1651
Registrován: 4-2022
No vždyť jsem už 777 chválil, napsal to zcela správně.

Jestli se zakladatel firmy jmenoval Dance, tak to je pro mne nová souvislost ohledně vysvětlení vzniku názvu. Na katalogu co jsem viděl dříve je jako výrobce uveden Albert J.Soulier a od roku 1956 by měl majitelem být Edwin J.Fetyk(?).

A děkuji za upozornění, že se Rumia zlepšila, dříve to tam nebylo.
Pátek, 29. května 2026 - 18:14:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1652
Registrován: 4-2022
Zajímavá aukce - vyhlédl jsem si starší ameriku od Arnolda, je to méně běžný nátěr a hezky zachovalá (pohon má jen jedna):
https://www.ebay.com/itm/377207862900?
Očekával jsem cenu tuctovky, byl jsem odhodlaný zaplatit tu hroznou dopravu, tj. v součtu jsem byl připravený ji (ze svého hlediska) přeplatit.
Rozhodl se jí ale koupit nějaký pan (6670) a nedal nikomu šanci, a to ani pánovi (26), který byl taky odhodlaný za ní zaplatit dost peněz.

Odnáším si z toho poznání, že je to lokomotiva ještě vzácnější, než jsem si myslel. Asi se bez ní do budoucna obejdu.
777
Sobota, 30. května 2026 - 08:59:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1708
Registrován: 10-2013
P.L.: Možná soutěžili o ten neobvyklý nátěr (verzi).[lol]

Moje maličkost dražila tohohle křapnutého Ragulina BR132. Čekal jsem, že konec bude někde na 1600,- penězích, ale vyhouplo se to trochu výš.
Potřeboval jsem tahač pro kolejový čistící vůz.[masinka][vypravci]

Model má ale jednu nectnost a to, že má nákolky NEM 311 tj. nižší než je NEM 310 a na obloukových výhybkách má tendenci vykolejovat. Poškozená skříň šla bez problémů slepit, takže je tam pár viditelných šrámů, ale u tahače čistírny kolejí je jedno.
Elektromobilisti, elektrokolisti, elektrokoloběžkáři: Novodobí pyromani.
Čína sesedla z jízdních kol, EU nikoli.
Je nutné zrušit emisní povolenky!!!!!
Neděle, 31. května 2026 - 08:34:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1653
Registrován: 4-2022
No zjevně šlo o to, že jde o méně běžnou verzi, v zachovalé škatulce atd. Největší zklamání na tom ale je, že se zjevně Američani začali zajímat o tento druh starých modelů. Protože před takovými pěti lety jim byly úplně ukradené a i po započtení šílených cen poštovného se tam tyhle věci daly kupovat ve výsledku za docela dobré ceny.
777
Neděle, 31. května 2026 - 20:50:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1709
Registrován: 10-2013
Na Aukru se dražila stříbrná BR55 PIKO. Model však vypadá jako by jej někdo stříkl doma stříbřenkou podle toho jak se povrchový lak loupe.[ko]

Jen nápis na krabici ujišťuje, že jde o originál PIKO.[ok]
Elektromobilisti, elektrokolisti, elektrokoloběžkáři: Novodobí pyromani.
Čína sesedla z jízdních kol, EU nikoli.
Je nutné zrušit emisní povolenky!!!!!
Neděle, 31. května 2026 - 23:44:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1654
Registrován: 4-2022
Věřil bych, že je to originál. Je ve špatném stavu, jistě, já bych nedal pětikorunu, ale původní asi je...
Pondělí, 01. června 2026 - 10:52:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 878
Registrován: 9-2009
777: do té BR 55 jsem šel vzhledem k tomu, že k ní mám velmi zachovalý tendr. Stanovil jsem si hranici 626,- kč s ohledem na stav. Ale nijak mě to netrápí, že jsem nevyhrál, spíš přemýšlím, že bych některou z přebytečných BR 55 stříknul chromovým sprejem z Actionu, jak by to vypadalo.. Jinak dnes jsem konečně doplnil soupravu Gewis a vyfotil porovnaní se soupravou Jabl. bižuterie. Na ten věk jsou to vážně hezké soupravy.


(Příspěvek byl editován uživatelem Albert74.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Albert74.)
Pondělí, 01. června 2026 - 11:29:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1655
Registrován: 4-2022
Krása!

Řekl bych, že lokomotiva je pokovená chemicky - elektrochemicky (nejspíš chrómem) a že sprejem to bude vypadat jinak. Pokud jde o olysalý tendr, na vině bude asi špatná příprava povrchu plastu před nanášením kovu, pak to holt blbě drží. (Pro úspěšné pokovení je nutno dobře odmastit a ještě lepší je hladký povrch plastu lehounce naleptat.)
Pondělí, 01. června 2026 - 14:24:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 879
Registrován: 9-2009
P.L.: Máte pravdu, také jsem o pokovení někde četl. A protože mám originál tendr, můžu porovnat rozdíl, když se to jen nastříká. Jen se k tomu musím dokopat..
Pondělí, 01. června 2026 - 16:49:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 174
Registrován: 1-2017
Podle mně je to vakuově napařeno hliníkem.
Jako světlomety automobilů.
777
Pátek, 05. června 2026 - 12:35:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1710
Registrován: 10-2013
Na Aukru je nabízen ikonický Jupiter (model) od Promontory Point.[ok][bomba]
Elektromobilisti, elektrokolisti, elektrokoloběžkáři: Novodobí pyromani.
Čína sesedla z jízdních kol, EU nikoli.
Je nutné zrušit emisní povolenky!!!!!
Regpetrs
Sobota, 06. června 2026 - 19:16:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1499
Registrován: 2-2007
Tohle kdysi dotáhl domů bratr. Podle mne je to galvanicky chromované.

Pondělí, 08. června 2026 - 20:55:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1659
Registrován: 4-2022
Napřed ten Jup, tenhle byl v H0, nevím jak je u nás v té velikosti běžný, ale eNkové se tady prodávaly v 90. letech docela levně, tak si myslím, že těch mezi lidmi bude dost. Včera jsem v Brně potkal jednoho většího, někdo se na něm cvičil v tisku:



Já jsem ještě stále zahrabán ve starém TT, zde stavebnice domečku - moderní osobní stanice:




Kartón, trochu dřeva, průhledná fólie na okna a pokud jsou potřeba další díly (jako dveře či hodiny), tak jsou natištěny na návodu a mají se vystřihnout a vlepit. Jako obvykle - je to výrobně triviální, ale díly jsou přesné, takže při trochu zodpovědném sestavování to dá dobrý výsledek. Nemám k tomu bohužel vročení, ale jednou se i toho doberu.
777
Pondělí, 08. června 2026 - 21:34:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1712
Registrován: 10-2013
P.L.: V Brně kde byly tyhle 3D tisky?
Elektromobilisti, elektrokolisti, elektrokoloběžkáři: Novodobí pyromani.
Čína sesedla z jízdních kol, EU nikoli.
Je nutné zrušit emisní povolenky!!!!!
Středa, 10. června 2026 - 12:49:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1665
Registrován: 4-2022
777: odpověď jste jistě našel.

Hledám seznam malosériových výrobců v Rakousku. Jde mi o výrobu velikosti TT někdy asi v 60. letech.
Tehdy tam udělalo Roco ty dvě plastové soupravy bez pohonu a prodávalo se to taky pod značkami Korona a Schatzmnann - spíš jako reklamní překvapení k něčemu jinému, než jako model. Ale někdo tam dělal malosériově převážně kovové vlastní výrobky pro TT a asi to tedy je nějaká další značka.

Dnes jsem našel tento seznam (neprošel jsem ho zatím do všech koutů, ale spíš to tam není):
http://www.bahnmuseum.at/KBKat.htm

V minulosti jsem našel jiný seznam, kde ta firma uvedená byla, ale nedaří se mi ho znovu najít, možná vyexpiroval stejně jako mnoho jiných informací z internetu. Anebo ho možná najdete někdo jiný, zkuste to.

Pro zajímavost vůz Roco s uvedením firmy Schatzmann na střeše (bylo to tam jen plasticky, pro obrázek to obtáhli barvou pro zvýraznění):
http://www.bahnmuseum.at/herst.Schatz01.html

(Příspěvek byl editován uživatelem P.L..)
777
Středa, 10. června 2026 - 15:04:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1714
Registrován: 10-2013
P.L.:
"777: odpověď jste jistě našel..................
"
Oh. Ď.
Elektromobilisti, elektrokolisti, elektrokoloběžkáři: Novodobí pyromani.
Čína sesedla z jízdních kol, EU nikoli.
Je nutné zrušit emisní povolenky!!!!!
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  E-mail (volitelně):
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.