| Diskuse » Modely a modelářství » Modely v měřítku TT | « předcházející | další » |
Modely v měřítku TTdolů |
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři |
| autor | příspěvek |
|---|---|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 305 Registrován: 8-2017 |
Nevím, zda-li myslíme totéž, ale já nemyslím angličany, ale Ameriku, kde už se k tomu pomalu schyluje. viz. https://prrt1steamlocomotivetrust.org/ No a v tétéčku by se mi moc líbila. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1516 Registrován: 4-2022 |
Ahá, nebyl jsem informován, takový velký kus železa a já si nevšiml. To co jsem napsal nicméně platí. Prostě ty prachy už někdo dal. Jak se ta věc pohne po kolejích, přijde smršť modelů všech měřítek, to bude v klidu... děkuji za upozornění. |
|
777
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1644 Registrován: 10-2013 |
"Přijde mi ohromující, že v dnešní čipové a instantní době existuje reálná naděje, že po nějakých devadesáti letech může být překonán Mallardův rekord. Jinak kdyby se našel nějaký šikula, co by byl ochoten vytisknout T1, s velikou chutí bych si ji v tétéčku postavil." ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() "Ahá, nebyl jsem informován, takový velký kus železa a já si nevšiml. To co jsem napsal nicméně platí. Prostě ty prachy už někdo dal. Jak se ta věc pohne po kolejích, přijde smršť modelů všech měřítek, to bude v klidu... děkuji za upozornění." ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1517 Registrován: 4-2022 |
Věštírna. Ptal jsem se (kvůli vám) kněžny Libuše, kdo T1 PRR vyrobí v TT. Pokud se výroba modelu bude muset nějak licencovat, udělá tu mašinu v TT Hornby/Arnold, protože tu licenci bude potřebovat i na ostatní měřítka a protože má globální trh. Pokud by ta licence byla výhradní a schlamstla by jí nějaká firma co TT nedělá (Atlas, Kato), mohla by být čistě pro velikost TT přepuštěna někomu dalšímu, pak připadá v úvahu kdokoliv. Pokud bude výroba modelu volná, udělá tu mašinu v různých měřítkách více firem a kromě toho ještě Báňa, i s nějakým dovětkem typu "je to sice MTB, ale dá se to opravit". (A Wachek k tomu dodá: "Defekuje pes!") A možná toto bude právě ten vytoužený model TT. (Příspěvek byl editován uživatelem P.L..) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2378 Registrován: 4-2006 |
S dovolením vám troschu skočím do debaty a přinesu něco hrubě šestiepošního, z dnešní čipové doby. Právě to, že miniaturní dekodér Zimo MS581 do patice Next18S má na sobě ještě další tři výstupy, mi dovolilo realizovat tuhle ptákovinu: Do Vectronu Dual Mode v TT (od Tilliga) jsem dostal elektrické ovládání pantografu a motorizovaný ventilátor. Přičemž se oboje vejde do prostoru střechy a nijak nezasahuje do zbytku modelu. "Digitální" spřáhla jsou pak u lokomotivy, která může u mě na okně v Malé Pace rozvážet vozové zásilky, samozřejmostí. Proč zmiňuju MS dekodér? Ono by to šlo i s libovolným jiným, nebo s oplněným funkčním dekodérem, ale tím, že výstupy jsou přímo na dekodéru, se dají vázat se zvuky. Takže iluze je pak dokonalá. Sběrač syčí a prskne při pohybu nahoru/dolů, ventilátor se točí a hučí... Ona to už není iluze, totiž. Pro celkový dojem doporučuju toto video, má jen 1,5 minuty: https://youtu.be/D08UBw0kQxg A řešení je do detaiu popsáno u mne na webu zde: https://tt120.zlamal.cz/elektricky-ovladany-sberac-a-ventilator-p ro-vectron-dualmode/
Zlámalíkovy mašinky: tt120.zlamal.cz
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2379 Registrován: 4-2006 |
A protože to beru jen jako "technologický demonstrátor" pro ověření principu, tak se mi právě leptá destička do Vectronu MS (tedy pro všechny Vectrony Tillig se čtyřmi sběrači). Pokud provozujete styk soustav a budete chtít cvičit se všemi sběrači, pak podmínkou budou tři volné výstupy na dekodéru. Ale půjde to řešit i s doplněným funkčním dekodérem, do mašiny se i tak vejde. No a na stole je rozebraný Plecháč... Tam to bude výzva.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.zlamal.cz
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 306 Registrován: 8-2017 |
P.L. děkuji za věštbu. Mě se však ani tak nejedná o to, zda se do modelu časem pustí nějaký renomovaný či méně renomovaný výrobce (i když by to bylo bez práce a to je ideální situace), spokojil bych se s 3D tiskem kastle s rámem + tendr. Se zbytkem bych si už nějak poradil. Když může být na trhu např. toto: proč ne Amerika? Jirka: a laminátka půjde myslíš časem taky? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1518 Registrován: 4-2022 |
Proč ne? Ale může být, stačí ji namalovat. Ta věc je dnes velmi lidová, stačí strávit móře času "nad prknem" a on to pak už někdo vytiskne. Tady je naopak zajímavé, že tato lokomotiva, když trhne rekord, tak přitáhne zájem i velkých výrobců. Zatímco nějaké 354.6, 275.0 a 400.1, je v dohledné době zcela jistě neuchvátí a nezbývá než je tisknout těmito domáckými metodami. Ale znovu otevírám otázku, jestli tu T1 náhodou už kdysi někdo v TT nedělal. J_p napsal, že ne, ale platí ta odpověď i pro asijské malosériovky? Já takovou věc naprosto neumím ověřit, protože v TT se dělalo ledacos a žádný jednoduchý přehled k tomu není. Existují nějaké knihy - tištěné sběratelské katalogy mosazných "importních modelů", ale těmi nedisponuji. Na internetu je kulový. Právě mám na stole pochroumaný vůz značky Christoph. Rozhlížel jsem se po internetu, abych se pro tu opravu/restauraci inspiroval, ale kulový. Stěží se najde nějaká zmínka, že vůbec taková značka existovala a pro TT něco dělala. Přitom takové věci na internetu někdy kolem přelomu století byly. autoři asi umřeli, stránky vyexpirovaly a po ptákách. No a s těmi mosaznými modely je to ještě horší. Christoph TT: |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2380 Registrován: 4-2006 |
Laminátku bych moc rád taky, ale tam je to na pytel, protože pod střechou není skoro žádné místo. A řekl bych, že ještě méně, jak u Plecháče. Každopádně to aspoň prozkoumám, nějaké nápady už jsou.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.zlamal.cz
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1398 Registrován: 8-2004 |
P.L.: Co konkretne potrebujete na modelu opravit? Treba bych to pro vas mohl vyfotit. Pokud se spravne pamatuji, tak tohle nekde mam v zelene barve. Zrovna znacka Christoph je v TT velice popularni diky svym krasnym zlutym krabickam, ktere jeste mnoho let po zaniku firmy Christoph dal pouzivala cela rada maloseriovych vyrobcu. Ledacos se da najit na TTnut.com. Z asijskych mosaznych modelu americkych predloh v TT znam a mam 8000 gal. cisterny a uhlaky (Joma, Japan) a parni lokomotivu Southern Pacific 0-6-0 s Vanderbiltovym tendrem. O jinych nevim. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 830 Registrován: 3-2004 |
Dobré ráno, chci se zeptat, dají se někde sehnat náhradní podvozky na nákladní vůz TT? Jeden se mi u dvounápravového ulomil a co čert nechtěl, teď nevím, kam jsem ho dal, abych ho přilepil. Jsem jelito:-). Děkuji předem. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1520 Registrován: 4-2022 |
Christoph - hlavně si nejsem jistý, jak je vespod umístěné dynamo a případně i ostatní armatury (brzda...) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1521 Registrován: 4-2022 |
A ještě jedna otázka: Je Joma totéž co Jonan, nebo jsou to dvě různé značky? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2381 Registrován: 4-2006 |
"Dobré ráno, chci se zeptat, dají se někde sehnat náhradní podvozky na nákladní vůz TT? Jeden se mi u dvounápravového ulomil a co čert nechtěl, teď nevím, kam jsem ho dal, abych ho přilepil. Jsem jelito:-). Děkuji předem." Jinak "podvozek" na dvojnápravovém voze nebývá (až na pár výjimek), ale to, vám asi upadlo, bude rozsocha, která vede na jedné straně dvojkolí. Ovšem tohle je typicky součástí výlisku spodku vozu. A spodek by se možná sehnat dal jako náhradní díl, když se poptáte u vašeho obchodníka, ale k tomu potřebujete vědět, co je to za vůz ![]()
Zlámalíkovy mašinky: tt120.zlamal.cz
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1400 Registrován: 8-2004 |
P.L.: Tady jsou fotky. U kombinovaneho vozu je dynamo ulomene, ale je videt, kde puvodne bylo. Zavazadlovy vuz ma ocividne brzdovy valec umisteny na nespravnem miste. K tomu kombinovanemu bych mohl mit nekde i navod, jeho resinovou kopii delal pan Elmer McKay (Possum Valley Models). Na TT-nut se cisternam i uhlaku rika "Joma", na krabicce neni napsano vubec nic. Zespoda je na ramu cisterny vyrazeno "Japan". Jeste k tomu byl i caboose (taky mosazny), ten ma na krabicce a navodu napsano "Kemtron". |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1523 Registrován: 4-2022 |
Prima, díky, v týdnu se na to podívám důkladněji. Příštím příspěvkem pak debatu vrátím do starých modelů. Myslím, že mosaznou cisternu a sypák mám v "nezatříděných nákupech", vbrzku bych se k nim měl prokousat a pak to nějak zhodnotím po svém. U vozu se služebním oddílem mám ty věci rozmístěné přesně stejně, akorát ty jizvy po ulomených dílech tam mám dvě (a jen jedno volné dynamo). Jak ale koukám, chybí mi také obě "schodiště". Fotografie mého hnědého vozu Christoph o pár příspěvků výše dosáhla nevídané sledovanosti. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1524 Registrován: 4-2022 |
Ale ty schody bych tam ještě mohl dobastlit, prosím tedy ještě o fotografii čela (konec vozu se schůdky). |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1401 Registrován: 8-2004 |
P.L. Myslím, že mosaznou cisternu a sypák mám v "nezatříděných nákupech" To neni sypak, je to uhlak, gondola ![]() |
|
777
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1645 Registrován: 10-2013 |
"P.L.: Tady jsou fotky. U kombinovaneho vozu je dynamo ulomene, ale je videt, kde puvodne bylo. Zavazadlovy vuz ma ocividne brzdovy valec umisteny na nespravnem miste. K tomu kombinovanemu bych mohl mit nekde i navod, jeho resinovou kopii delal pan Elmer McKay (Possum Valley Models)." "Na TT-nut se cisternam i uhlaku rika "Joma", na krabicce neni napsano vubec nic. Zespoda je na ramu cisterny vyrazeno "Japan". Jeste k tomu byl i caboose (taky mosazny), ten ma na krabicce a navodu napsano "Kemtron". " |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1525 Registrován: 4-2022 |
Tím je věc zajímavější, u mne je to sypák. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 307 Registrován: 8-2017 |
Posílám obrázky nedávno dokončeného albatrose ze stavebnice DK model. Pár věcí bylo třeba doplnit, ale jinak se to stavělo moc pěkně. Poprvé jsem se pokusil využít i vytištěné lampičky „potápěč“. Protože už máme v klubu dvě dekády maloušatou 22, rozhodl jsem se tentokrát postavit kus s těma největšíma ušima, kterých ze Škody vyjelo tuším 7. Vzorem se stal stroj 498.037 ve stavu zhruba na konci svého života, který spolu s 22 vydržel v provozu nejdéle. |
|
777
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1646 Registrován: 10-2013 |
pavel2079: Odkud berete rozvody? Jde o lepty, případně tlakové odlitky křižáků? Popř. jak ty vyleptané části táhel spojujete (zanýtování čepů)? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 308 Registrován: 8-2017 |
Součástí stavebnice jsou i veškeré rozvody a můžete si vybrat dělenou či nedělenou spojnici, jednovrstvou nebo dvouvrstvou ojnici i spojnici, ale taky mosazné trubičky na výrobu nýtů. Dá se říci, že ve stavebnici je úplně všechno, vyjma nárazníků. Navíc jsem si hrál s interiérem budky, parním strojem mechanického přikladače, odkalovači, náhonem rychloměru a rozšířením topeniště. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1534 Registrován: 4-2022 |
Pavle2079, mohl bych se jít ňoumat do historie, ale snazší bude zeptat se zde přímo: U uší je vyleptáno 498.038-40, ale vy jste stavěl 498.037. Jaké je k tomu vysvětlení a která vlastně čísla jsou těch 7 ks s největšíma ušima? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 309 Registrován: 8-2017 |
No nemám podklady před sebou, ale na tom leptu je od DK určitě špatně. Dle mých informací měly ty největší uši z fabriky stroje 498.023 a pak 498.035-40. Tedy celkem 7 kusů. U ostatních to byla celkem divočina, takže kdysi vycházející samizdat "Moravia" dokonce tomuto tématu věnoval celý seriál a zde popisuje dokonce typy A,B,C,D. Ty původně malé uši se všelijak ovařovaly, různé bylo i zahnutí a zaoblení. Zájemcům mohu poslat. Například dnešní muzejní 22 měl ty větší uši ve tvaru pozvolného zlomu, jaký neměl údajně žádný jiný albatros. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 838 Registrován: 12-2006 |
Na http://www.trainmania.info/clanky.html#br132-tillig je recenze lokomotivy BR 132 od Tilliga.
------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2382 Registrován: 4-2006 |
Mezi vás, páraře, hodím jednu šestiepošní frajeřinku: už mi chodí všechny čtyři sběrače na Vectronu MS na povely tlačítek nahoru i dolů: https://youtu.be/fxq3oyw_bv0
Zlámalíkovy mašinky: tt120.zlamal.cz
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 839 Registrován: 12-2006 |
K recenzi "stodvaatřicítky" od Tilliga jsem vyvěsil galerii: http://www.trainmania.info/br132-tillig.html
------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 454 Registrován: 3-2010 |
Trošku jsem si zamodelařil... https://golemuv-svet.webnode.cz/lokomotivy-v-tt/parni-lokomotivy/ 327-006/ |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 702 Registrován: 12-2005 |
Také uzavírám sezónu. Před vánoci jsem neodolal akční ceně a poté co jsem dospěl k názoru, že Arnold neplánuje a věřím, že ještě dlouho nebude plánovat vyrobit "zelené patra" ČSD natož ČD, tak jsem se vrhnul do přestavby. Cena i s poštovným a nákupem doplňků do 4 kCZK je sice na hraně, ale co už. Původní Bpjo 920 ČD / Arnold Arnold / BTTB
Hodně řečí málo práce, tak potom to s tou dráhou tak vypadá!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 840 Registrován: 12-2006 |
Pár postřehů o M 152.0 od Roco zde: http://www.trainmania.info/clanky.html#m152-roco
------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 28 Registrován: 9-2023 |
" Arnold neplánuje a věřím, že ještě dlouho nebude plánovat vyrobit "zelené patra" ČSD natož ČD, tak jsem se vrhnul do přestavby. " Protože jsem také neodolal a koupil za neuvěřitelně výhodnou cenu stejného Arnolda a půjdu ve vašich stopách, mohl bych s vámi někde (mailem?) prosím probrat pár detailů? Pro začátek třeba netuším, jak do vozu vlezu. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 703 Registrován: 12-2005 |
JuraHT - klidně napište - obálka v záhlaví příspěvku. Ale jelikož se mi už sešlo pár dotazu na demontáž tak s dovolením napíšu zde: ... rozborka celkem v pohodě - skříň drží na čtyřech západkách. Dál už jde vše vidět. Okna jsou u střechy opřena o další západku a od rámu přilepena. Všechny okna se mi podařilo bez újmy vyloupnout. V rámech jsou dost na těsno, takže při poskládání jsem je už nelepil. Větrač, který je potřeba přesunout jde na střeše lehce podříznou žiletkou. Pakárna byly madla u každých dveří. Ty co mám jsou od Hettora a bylo by supr, kdyby byly stejného tvaru, ale drobnější. ...
Hodně řečí málo práce, tak potom to s tou dráhou tak vypadá!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 841 Registrován: 12-2006 |
Na http://www.trainmania.info/m152-roco.html jsem přidal galerii Orchestrionu. A ještě jeden Rosťopišův postřeh (mně to uniklo): imitace zábradlí u čelního okna v přívěsném voze je na špatném čele. Je u sedačky, měla by však být na čele bez sedačky. Je to řešeno jako potisk na skle, teoreticky by mohla jít skla prohodit.
------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1007 Registrován: 5-2003 |
Trainmaniak: Tak zábradlí v přívěšáku mi uniklo, ale u dveří mi vrtá hlavou tvar jejich spodní části - spodní okraj je ohnutý k podélné ose vozu ("podkasaný"). To jsem asi u žádného skutečného orchestrionu neviděl. A samozřejmě moc díky za další pěknou recenzi a fotky :-) (Příspěvek byl editován uživatelem mazanov.) |
|
Petr_k
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 14555 Registrován: 4-2003 |
Ono to tam je, ale v reálu uskočené o cca tloušťku dveří Mám pocit, že to byla jedna z připomínek ještě za časů vývoje u Torstena Kühna, která patrně zapadla v řadě podstatnějších věcí.Největší pí***iny na světě nepocházejí z konspirace, ale z do nebe volající pitomosti aktérů. (Jan Šatava) |
|
ElektrickaJednotka
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 400 Registrován: 4-2019 |
Bez uskočení, tak jako na modelu, to měly prototypy ve výrobním stavu, ještě jako M 151.0. Pokud teda nevidím blbě, foto je v knize "Motorové vozy řady M152.0" od Krokodýlu - je tam sken katalogu Strojexportu, kde jsou zachyceny dveře původního provedení, ještě s vertikálními klikami, a tam vypadá zkosení přesně takto, ale je s ním zkosen i rám dveří okolo. Mělo by tam být i neretušované foto M 151.0002 ze ŽZO, kde to je vidět.
Řev motorů MT 4433-4, s ječením ventilátorů odporníku a bušením kontroléru dole. To je Pantograf.
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 827 Registrován: 8-2010 |
Pár obrázků z nedávného provozu |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 311 Registrován: 8-2017 |
Rád bych se podělil o jednu drobnou radost. Dlouhá léta jsem chtěl mít na kolejišti největší akci v dějinách stěhování, avšak chybělo to podstatné - skříňový erťák. Až na březnové burze v Opletalce jsem konečně objevil prodejce 3D tisku, takže všeho jsem nechal a včera mohl být "Kulový blesk" konečně zahájen. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 842 Registrován: 12-2006 |
Tak ještě Smoljakovu škodovku. https://www.csfd.cz/film/8542-kulovy-blesk/galerie/ ![]()
------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 843 Registrován: 12-2006 |
Přidal jsem ještě pár fotek dalších verzí Orchestrionu: http://www.trainmania.info/m152-roco.html. Děkuji Rosťopišovi.
------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1521 Registrován: 9-2013 |
https://youtu.be/7rnU-SdA11g?si=OOjBvJtK99S4RPm2 Zkušební jízdy nového Peršana ČD a soupravy Regiojet. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 844 Registrován: 12-2006 |
Na http://www.trainmania.info/clanky.html#j50-hornby jsem vložil recenzi páry řady J50 BR od Hornby.
------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1629 Registrován: 4-2022 |
Taky po ní už nějaký čas koukám... Za oddělení starých modelů přidávám jednu lokomotivu velikosti TT3 v původním nátěru GNR. Jedná se o model ze stavebnice BEC na pojezdu Triang. Je to řada J23 GNR, později přejmenovaná na J50 LNER (část přechodně J51 LNER). V časech BR měly lokomotivy všelijaká čísla, která netvořila docela souvislou řadu, a dál se o nich mluvilo jako o J50, ale pokud tomu dobře rozumím, žádné řadové označení BR lokomotivy nedostaly. Žádná se nedochovala. Viz: https://en.wikipedia.org/wiki/GNR_Class_J23 |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1522 Registrován: 9-2013 |
https://youtu.be/xIFeQ0H-AhM?is=Gh6EuUFurLhdWPu5 Nová maďarská vratná souprava. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2396 Registrován: 4-2006 |
Něco aktuálního:
Zlámalíkovy mašinky: tt120.zlamal.cz
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 704 Registrován: 12-2005 |
A něco z opačného konce co se týče epoch T334 004 od Tilliga už je zde a tak si dovolím představit mou digitalizaci. Dekodér Zimo MS491N, repro ES9x16 4mm. Jedinou zásadní úpravou prošlo vložené závaží a dokonce částečně zůstal nedotčen průzor kabinou Jízdní vlastnosti přepracovaného modelu jsou skvělé, bohužel Rosnička se toho asi nikdy nedočká.
Hodně řečí málo práce, tak potom to s tou dráhou tak vypadá!
|
|
Administrátor Číslo příspěvku: 76275 Registrován: 4-2003 |
Všechny fotky jsou krásné, ale zejména ta třetí Zlámalíkova je jak živá. ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 845 Registrován: 12-2006 |
K recenzi lokomotivy řady J50 od Hornby jsem přidal galerii: http://www.trainmania.info/j50-class.html
------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2398 Registrován: 4-2006 |
Martin: díky, přitom je to proti papírovému pozadí, "jen tak mobilem". Nicméně - ono se to - samozřejmě - zase i hýbe: https://youtu.be/e6z7aWl6DTw
Zlámalíkovy mašinky: tt120.zlamal.cz
|
|
Kyslik
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 541 Registrován: 1-2010 |
V Anglii jsem zakoupil sadu pro prestavbu J50 od Hornby na 57xx class, ale este se musim podivat poradne co je to za derivat. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1641 Registrován: 4-2022 |
Za oddělení starých modelů přidávám jeden pannier řady 57xx ve velikosti TT3. Jedná se o model ze stavebnice GEM na pojezdu Triang. (Příspěvek byl editován uživatelem P.L..) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1642 Registrován: 4-2022 |
Ještě bych k tomu dodal, že mi přijde zvláštní, že Hornby v TT (pokud jde o malé tendrovky) udělal lokomotivy J50 a Terrier dříve, než notoricky povinné lokomotivy Jinty a Pannier. Nic proti tomu nemám, ale váhal bych pouštět se do domácí stavby Panniera, protože věřím, že ho v nepříliš vzdálené budoucnosti udělají i fabricky. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 846 Registrován: 12-2006 |
Na http://www.trainmania.info/vozy.html#uhlak-peco je článek a fotky k otevřenému vozu se sedmiprkennou korbou od firmy Peco.
------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 828 Registrován: 8-2010 |
Souprava šesti vozů Fall (Wa) v TT ze stavebnice ES Pečky + kinematika Peho s pružinkou + dvojkolí Tillig. Stavbu provedla vagonka "kuchyňský stůl", lak je dílem lakovny "papundeklová krabice balkon" vše sprej včetně lehké patiny rzi a prachu (která na fotkách nějak není moc vidět), inspirací mi byla stavba na mojett.cz. Ne vše je ideální, ne vše se úplně povedlo a některé věci jsou zjednodušené, ale účel mít tu ucelenku kterou pamatuji z mládí to plní. Byly určité obavy ohledně průjezdu v obloucích, ale zbytečné, při pečlivém sestavení to jezdí jak z praku, časem asi přidám ještě nějaké barevné záplaty, které ty vozy v provozu často měly :-) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1658 Registrován: 4-2022 |
Je nějaký doklad ohledně šedivé barvy vozů Wa? Já si je pamatuji trošku tmavší, než jak je všichni dělají, ale taková paměť je hodně ošidná. (Přitom ale samozřejmě nemyslím až tak tmavou, jakou Piko kdysi stříkalo na ten svůj Wap.) Každopádně se mi vždycky líbily a taky bych měl rád podobnou soupravu... Dá se z toho postavit taky vůz s boudou? Chyběly mi, když zmizely z hlavní trati a byl jsem pak překvapen, když se po desítkách let znovu objevily (v mezičase přežívaly na uhelných drahách skryty mým pohledům, protože ty kraje jsem prostě nenavštěvoval). V novější době už ale s boudou nejezdily. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 829 Registrován: 8-2010 |
P.L.: Doklad ohledne barvy se po letech hledá těžko, ale pamatuji si, že některé byly hodně světlé, asi vyšisované a měly nádech do rezava. To jsem se snažil ztvárnit i v modelu, ale na fotkách ta jemná rezavá patina není bohužel moc vidět. Vozy nejsou ve finálním stavu, ještě je čeká tekutá černá špína, takže konečný stav bude o něco tmavší. Verze s budkou ve stavebnici není, ale asi by nebyl problém budku dodělat, protože stříška tam už stejně je, takže stačí dodat jen přední stěnu a dvoje dveře třeba z papíru. Podobně jsem z papíru řešil i výstuhy "trojuhelníky" vnitřního prostoru, které ve stavebnici také nejsou. Pokud někdo bude dělat do vozu náklad, tak výstuhy nepotřebuje, ale podle mě je lepší si pohrát s vnitřním prostorem, jeho špínou a zbytky nevysypaného uhlí. Pokud chcete ucelenku za dostupné peníze, tak je tahle stavebnice dobrá volba, až na pár detailů se to dobře a celkem rychle staví, jen je třeba si pohlídat, by podvozky byly přesně v ose a měly volný pohyb (kvůli průjezdu oblouky, protože podvozek je sevřen stěnami vozu) + doporučuji dokoupit kovová dvojkolí a kinematiky Peho ![]() |
|
Statistik
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 7869 Registrován: 6-2004 |
P.L.: Je nějaký doklad ohledně šedivé barvy vozů Wa? Jdu jen kolem, tak si dovolím reagovat: podle mně dostupných dobových nátěrových a popisových výkresů byla pro Wa (jakož i pro jiné výsypné vozy) až na výjimky předepsána barva "šedá" nebo "šedozelená khaki", a to u verzí z padesátých let. Odstíny v té době nebyly uváděny, jen slovní popis. Některé Wa(p) dožily až do počátku devadesátek šedé - viz ta známá série fotek ze šrotace vozů ex-ČSD v Německu, jedna je v příspěvku od "ještěrky". Ale obecně někdy počátkem 80. let se už mělo převážně natírat červeno-hnědou - to se týká vozů ve vlastním parku ČSD. Dodnes dochovaná hrstka vozů (vesměs podnikové), pokud vůbec umožňuje zkoumat původní nátěr, taky spolehlivě dokládá existenci šedých a zelenošedých nátěrů, později nahrazených hnědou. Pravidlo platilo až do posledních dodávek Wa(p) z půlky šedesátých let, přičemž u podnikových vozů se při výrobě používala pravidla platná pro vozy ČSD za předpokladu, že si majitel neporučil jiné odstíny nátěru. V takovém případě se pro něj udělal sólo popisový / nátěrový výkres. Takových výkresů atypických nátěrů/popisů je ale dochovaných jak šafránu. Navíc není vždy jisté, zda došlo k realizaci, případně realizaci podle výkresu. Na fotce dřevěného bednění budky Wa vidíte první nátěr šedý i se zbytky bílého popisu, pak khaki asi ve třech vrstvách, pak červenohnědý světlejší, pak červenohnědý tmavší a pak poslední "korporátní" šedý nanesený po roce 2000. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1660 Registrován: 4-2022 |
Krása. Asi si z těch sedmdesátých let pamatuji vozy v té "šedozelené khaki", tehdy mohly být běžné, a původní světle šedé nátěry asi byly touto barvou už přetřené. (Co vy na to?) V hnědém nátěru si je z té doby nepamatuji. Pak postupně vymizely (přinejmenším na hlavní trati 011) z provozu, nahradily je novější Wapky. Pochybuji, že bych za celá 80. léta nějaký Wa viděl. V 90. letech jsem je zase začal vídat, to už byly i hnědé. Vůz v "šedozelené khaki" by v 70. letech měl žluté popisy? (Příspěvek byl editován uživatelem P.L..) |
|
Statistik
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 7870 Registrován: 6-2004 |
...původní světle šedé nátěry asi byly touto barvou už přetřené. Co Vy na to? Nejsem pamětník a nic hmatatelného k tomu v ruce nic nemám, nechci se proto pouštět do žádného pádného závěru. Obecně si jen myslím, že dílny mohly ještě v 70. letech obnovovat šedé nátěry šedými, protože i moderní wapky typu 9-401.0 chodily od roku 1971 z výroby šedé (a ne šedozelené). Teoreticky, pokud dílny tu šedou měly a pokud neměly nařízeno jinak, tak při první obnově laku, pokud to vyšlo ještě na 70. léta, tak tu šedou jako celolak dostat mohly, anebo byl šedý nátěr jen místně vyspraven (šedou). Dají se dohledat barevné fotky z počátku 80. let, kde se ještě nějaká šedá wapka vyskytne, i když převládají už červenohnědé, a to platí i pro podnikové (myšleno ty s normální přechodností na tratě ČSD, ne vnitropodnikové). Vůz v "šedozelené khaki" by v 70. letech měl žluté popisy? Jednoznačně bílé, maximálně zažloutlé. Nouzově se žluté popisy objevovat mohly, ať mě tu někdo nezačne chytat za slovo, ale důkazů je o tom minimum. Naprosto spolehlivý je opakovaně doložený a zároveň předpisově bílý popis (samozřejmě vyjma značek s jinou předepsanou barvou). V 90. letech jsem je zase začal vídat, to už byly i hnědé. No právě ta fotka, kde jsou skříně Wa na hromadě ve šrotu v Německu, dokládá opak. Ale mohly někde mraky let stát. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1661 Registrován: 4-2022 |
Ano, šedé Wapky pamatuji, nepsal jsem o nich, protože nejsou hlavním předmětem debaty, jenže v mé paměti je to jedna šedá barva pro všechny Wa i Wap a už se tam nevrátím, abych si to vyjasnil. Podle vás se tedy na modernějším voze Wap vyskytovala jen šedá a "nikdy" ta šedozelená? Napsal jsem "i hnědé", jako že jsem hnědý vůz Wa před rokem 1980 (tj.ani před 1990) neviděl, po něm jsem se pak setkal s různými barvami. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 830 Registrován: 8-2010 |
Statistik: Perfektní informace, díky Já je na trati Louny - Kralupy pamatuju z konce sedmdesátých a začátku osmdesátých let v podobě zhruba jako jsou na té fotce z Německa, jen né tak ubité, ale pamatovaly toho už evidentně dost. A pochopitelně jsou to jen vzpomínky a ty můžou klamat ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1664 Registrován: 4-2022 |
Já poděkuji obrázkem ze svého archivu, ale je to pozdní sběr - rok 2005: |
|
Statistik
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 7871 Registrován: 6-2004 |
P.L.: "Podle vás se tedy na modernějším voze Wap vyskytovala jen šedá a "nikdy" ta šedozelená?" Netroufám si něco takhle kategoricky tvrdit, těch moderních Wapek byly vyrobeny tisíce a přežily několik epoch (i modelářských ), ale opravdu mi nedává moc smysl, aby některá z těch moderních měla šedozelený nátěr, pokud to výslovně nebyl něčí požadavek nebo nátěrová nouze. Díky za fotku toho Fall OKDD, i když zrovna OKDD je asi nejvíc fotografovaný soukromník. Klidně můžete i další - vím, že toho máte nafoceného mraky, hlavně cisterny. ![]() |
|
Statistik
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 7872 Registrován: 6-2004 |
P.L.: Napsal jsem "i hnědé", jako že jsem hnědý vůz Wa před rokem 1980 (tj.ani před 1990) neviděl. Je obecně potíž s tím vyhnout se srovnávání, protože třeba Sa(z) a Sav měly už ve "třetí epoše" výkresově předepsaný i červenohnědý nátěr. Takže šedé, šedozelené ("khaki") a červenohnědé. A jsou takto i sporadicky barevně fotograficky zdokumentovány. Z toho se pak dá generalizovat, že to platilo pro všechny nákladní vozy, nebo aspoň ty podobné (což wapy tak nějak podobné jsou), ale přitom to zobecnění může být mylné. Nemám teď čas procházet znovu celej "archlív", ale fakt si teď narychlo nevybavuju, že by kromě výše zmíněných Sa, Sav, Saz byla ta červenohnědá předepsaná v "pravěku" i pro vozy Wa(p) typu 27. Fotky si barevné teď narychlo taky nevybavuju. Prolezte, kdo máte čas a chuť, prosím třeba Transporttreasury, hlavně na fotkách z Č. Lípy a Ml. Boleslavi je nákladních vozů vidět mraky. A na rozeznání Wa a jeho barvy naštěstí stačí i pár pixelů celé plochy fotky, i když záběru bude dominovat nějaký ten papouch a podobně. (Příspěvek byl editován uživatelem statistik.) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 847 Registrován: 12-2006 |
Zdravím, na http://www.trainmania.info/vozy.html#ca-saxonia jsem vyvěsil článek o voze Ca ČSD od Saxonie.
------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak |