Diskuse » Modely a modelářství » Modely v měřítku TT « předcházející | další »

Modely v měřítku TT

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků  zobrazit všechny (39)   
 
Předchozí roky: 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 08. 1. 2020 zeuke 60 08. 1. 2020 18:19
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 22. 1. 2020 zeuke 60 22. 1. 2020 14:26
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 10. 2. 2020 unouhuto 60 10. 2. 2020 21:02
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 21. 2. 2020 Petr_barchánek 60 21. 2. 2020 07:36
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 22. 3. 2020 Trainmaniak 60 22. 3. 2020 14:17
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 06. 4. 2020 Marian_P 60 06. 4. 2020 10:30
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 23. 4. 2020 Soptík 60 23. 4. 2020 13:18
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 14. 5. 2020 Marian_P 60 14. 5. 2020 02:17
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 26. 5. 2020 zakaznik1 60 26. 5. 2020 13:57
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 01. 6. 2020 ElektrickaJednotka 60 01. 6. 2020 12:52
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 13. 7. 2020 marian1311 60 13. 7. 2020 20:54
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 04. 9. 2020 Ladis-63 60 04. 9. 2020 09:29
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 11. 10. 2020 Petr_barchánek 60 11. 10. 2020 14:38
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 07. 11. 2020 Vovo 60 07. 11. 2020 10:38
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 02. 12. 2020 David_pecina 60 02. 12. 2020 16:01
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 29. 12. 2020 J_p 60 29. 12. 2020 13:00
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 05. 2. 2021 Sey 60 05. 2. 2021 22:13
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 10. 3. 2021 PeMi 60 10. 3. 2021 07:05
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 09. 4. 2021 Richteol 60 09. 4. 2021 18:13
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 09. 5. 2021 Kyslik 60 09. 5. 2021 15:29
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 01. 6. 2021 dědek_hank 60 01. 6. 2021 08:48
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 25. 7. 2021 Petr_barchánek 60 25. 7. 2021 18:06
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 02. 10. 2021 dědek_hank 60 02. 10. 2021 09:26
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 17. 11. 2021 Golemklusacek 60 17. 11. 2021 23:28
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 22. 12. 2021 Trainmaniak 60 22. 12. 2021 10:39
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 20. 1. 2022 Zlámalík 60 20. 1. 2022 15:24
Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 07. 3. 2022 sergey3333 60 07. 3. 2022 22:12
Archiv diskuse Modely v měřítku TT do 18. 5. 2022 Radula63 59 18. 5. 2022 19:29
Archiv diskuse Modely v měřítku TT do 01. 9. 2022 Trainmaniak 60 01. 9. 2022 10:44
Archiv diskuse Modely v měřítku TT do 16. 11. 2022 Marian_P 60 16. 11. 2022 22:25
Archiv diskuse Modely v měřítku TT do 01. 1. 2023 Vašut 60 01. 1. 2023 15:05
Archiv diskuse Modely v měřítku TT do 28. 4. 2023 Zlámalík 60 28. 4. 2023 21:04
Archiv diskuse Modely v měřítku TT do 12. 10. 2023 J_p 60 12. 10. 2023 22:28
Archiv diskuse Modely v měřítku TT do 25. 12. 2023 Trainmaniak 60 25. 12. 2023 20:35
Archiv diskuse Modely v měřítku TT do 18. 4. 2024 Jacek 60 18. 4. 2024 16:06
Archiv diskuse Modely v měřítku TT do 14. 11. 2024 Kyslik 60 14. 11. 2024 16:17
Archiv diskuse Modely v měřítku TT do 05. 3. 2025 P.L. 60 05. 3. 2025 16:05
Archiv diskuse Modely v měřítku TT do 15. 11. 2025 Ještěrka_lítací 60 15. 11. 2025 19:03
Archiv diskuse Modely v měřítku TT do 23. 2. 2026 P.L. 60 23. 2. 2026 11:17
   autor příspěvek
Pondělí, 23. února 2026 - 12:52:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 305
Registrován: 8-2017
Nevím, zda-li myslíme totéž, ale já nemyslím angličany, ale Ameriku, kde už se k tomu pomalu schyluje.
viz. https://prrt1steamlocomotivetrust.org/
No a v tétéčku by se mi moc líbila.
Pondělí, 23. února 2026 - 13:52:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1516
Registrován: 4-2022
Ahá, nebyl jsem informován, takový velký kus železa a já si nevšiml. To co jsem napsal nicméně platí. Prostě ty prachy už někdo dal. Jak se ta věc pohne po kolejích, přijde smršť modelů všech měřítek, to bude v klidu... děkuji za upozornění.
777
Pondělí, 23. února 2026 - 19:35:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1644
Registrován: 10-2013
pavel2079:
"Přijde mi ohromující, že v dnešní čipové a instantní době existuje reálná naděje, že po nějakých devadesáti letech může být překonán Mallardův rekord. Jinak kdyby se našel nějaký šikula, co by byl ochoten vytisknout T1, s velikou chutí bych si ji v tétéčku postavil."
A je to tady.[ok][kladivo][lol][lol][lol][lol][lol]


P.L.:
"Ahá, nebyl jsem informován, takový velký kus železa a já si nevšiml. To co jsem napsal nicméně platí. Prostě ty prachy už někdo dal. Jak se ta věc pohne po kolejích, přijde smršť modelů všech měřítek, to bude v klidu... děkuji za upozornění."
[lol][lol][lol][lol][lol]
Elektromobilisti, elektrokolisti, elektrokoloběžkáři: Novodobí pyromani.
Čína sesedla z jízdních kol, EU nikoli.
Je nutné zrušit emisní povolenky!!!!!
Pondělí, 23. února 2026 - 20:30:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1517
Registrován: 4-2022
Věštírna. Ptal jsem se (kvůli vám) kněžny Libuše, kdo T1 PRR vyrobí v TT.
Pokud se výroba modelu bude muset nějak licencovat, udělá tu mašinu v TT Hornby/Arnold, protože tu licenci bude potřebovat i na ostatní měřítka a protože má globální trh.
Pokud by ta licence byla výhradní a schlamstla by jí nějaká firma co TT nedělá (Atlas, Kato), mohla by být čistě pro velikost TT přepuštěna někomu dalšímu, pak připadá v úvahu kdokoliv.
Pokud bude výroba modelu volná, udělá tu mašinu v různých měřítkách více firem a kromě toho ještě Báňa, i s nějakým dovětkem typu "je to sice MTB, ale dá se to opravit". (A Wachek k tomu dodá: "Defekuje pes!") A možná toto bude právě ten vytoužený model TT.

(Příspěvek byl editován uživatelem P.L..)
Úterý, 24. února 2026 - 00:08:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2378
Registrován: 4-2006
S dovolením vám troschu skočím do debaty a přinesu něco hrubě šestiepošního, z dnešní čipové doby. Právě to, že miniaturní dekodér Zimo MS581 do patice Next18S má na sobě ještě další tři výstupy, mi dovolilo realizovat tuhle ptákovinu:

Do Vectronu Dual Mode v TT (od Tilliga) jsem dostal elektrické ovládání pantografu a motorizovaný ventilátor. Přičemž se oboje vejde do prostoru střechy a nijak nezasahuje do zbytku modelu. "Digitální" spřáhla jsou pak u lokomotivy, která může u mě na okně v Malé Pace rozvážet vozové zásilky, samozřejmostí.

Proč zmiňuju MS dekodér? Ono by to šlo i s libovolným jiným, nebo s oplněným funkčním dekodérem, ale tím, že výstupy jsou přímo na dekodéru, se dají vázat se zvuky. Takže iluze je pak dokonalá. Sběrač syčí a prskne při pohybu nahoru/dolů, ventilátor se točí a hučí... Ona to už není iluze, totiž.

Pro celkový dojem doporučuju toto video, má jen 1,5 minuty: https://youtu.be/D08UBw0kQxg
A řešení je do detaiu popsáno u mne na webu zde: https://tt120.zlamal.cz/elektricky-ovladany-sberac-a-ventilator-p ro-vectron-dualmode/


Zlámalíkovy mašinky: tt120.zlamal.cz
Úterý, 24. února 2026 - 00:12:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2379
Registrován: 4-2006
A protože to beru jen jako "technologický demonstrátor" pro ověření principu, tak se mi právě leptá destička do Vectronu MS (tedy pro všechny Vectrony Tillig se čtyřmi sběrači). Pokud provozujete styk soustav a budete chtít cvičit se všemi sběrači, pak podmínkou budou tři volné výstupy na dekodéru. Ale půjde to řešit i s doplněným funkčním dekodérem, do mašiny se i tak vejde.

No a na stole je rozebraný Plecháč... Tam to bude výzva.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.zlamal.cz
Úterý, 24. února 2026 - 08:42:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 306
Registrován: 8-2017
P.L. děkuji za věštbu. Mě se však ani tak nejedná o to, zda se do modelu časem pustí nějaký renomovaný či méně renomovaný výrobce (i když by to bylo bez práce a to je ideální situace), spokojil bych se s 3D tiskem kastle s rámem + tendr. Se zbytkem bych si už nějak poradil. Když může být na trhu např. toto:

proč ne Amerika?
Jirka: a laminátka půjde myslíš časem taky?
Úterý, 24. února 2026 - 09:22:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1518
Registrován: 4-2022
Proč ne? Ale může být, stačí ji namalovat. Ta věc je dnes velmi lidová, stačí strávit móře času "nad prknem" a on to pak už někdo vytiskne.

Tady je naopak zajímavé, že tato lokomotiva, když trhne rekord, tak přitáhne zájem i velkých výrobců. Zatímco nějaké 354.6, 275.0 a 400.1, je v dohledné době zcela jistě neuchvátí a nezbývá než je tisknout těmito domáckými metodami.

Ale znovu otevírám otázku, jestli tu T1 náhodou už kdysi někdo v TT nedělal. J_p napsal, že ne, ale platí ta odpověď i pro asijské malosériovky? Já takovou věc naprosto neumím ověřit, protože v TT se dělalo ledacos a žádný jednoduchý přehled k tomu není. Existují nějaké knihy - tištěné sběratelské katalogy mosazných "importních modelů", ale těmi nedisponuji. Na internetu je kulový.

Právě mám na stole pochroumaný vůz značky Christoph. Rozhlížel jsem se po internetu, abych se pro tu opravu/restauraci inspiroval, ale kulový. Stěží se najde nějaká zmínka, že vůbec taková značka existovala a pro TT něco dělala. Přitom takové věci na internetu někdy kolem přelomu století byly. autoři asi umřeli, stránky vyexpirovaly a po ptákách. No a s těmi mosaznými modely je to ještě horší.

Christoph TT:
Úterý, 24. února 2026 - 12:55:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2380
Registrován: 4-2006
pavel2079:
"Jirka: a laminátka půjde myslíš časem taky?"
Laminátku bych moc rád taky, ale tam je to na pytel, protože pod střechou není skoro žádné místo. A řekl bych, že ještě méně, jak u Plecháče. Každopádně to aspoň prozkoumám, nějaké nápady už jsou.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.zlamal.cz
Středa, 25. února 2026 - 03:11:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1398
Registrován: 8-2004
P.L.: Co konkretne potrebujete na modelu opravit? Treba bych to pro vas mohl vyfotit. Pokud se spravne pamatuji, tak tohle nekde mam v zelene barve.
Zrovna znacka Christoph je v TT velice popularni diky svym krasnym zlutym krabickam, ktere jeste mnoho let po zaniku firmy Christoph dal pouzivala cela rada maloseriovych vyrobcu. [happy]
Ledacos se da najit na TTnut.com.
Z asijskych mosaznych modelu americkych predloh v TT znam a mam 8000 gal. cisterny a uhlaky (Joma, Japan) a parni lokomotivu Southern Pacific 0-6-0 s Vanderbiltovym tendrem. O jinych nevim.
Středa, 25. února 2026 - 06:59:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 830
Registrován: 3-2004
Dobré ráno, chci se zeptat, dají se někde sehnat náhradní podvozky na nákladní vůz TT? Jeden se mi u dvounápravového ulomil a co čert nechtěl, teď nevím, kam jsem ho dal, abych ho přilepil. Jsem jelito:-). Děkuji předem.
Středa, 25. února 2026 - 08:24:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1520
Registrován: 4-2022
Christoph - hlavně si nejsem jistý, jak je vespod umístěné dynamo a případně i ostatní armatury (brzda...)
Středa, 25. února 2026 - 14:41:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1521
Registrován: 4-2022
A ještě jedna otázka: Je Joma totéž co Jonan, nebo jsou to dvě různé značky?
Čtvrtek, 26. února 2026 - 20:40:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2381
Registrován: 4-2006
Jirka_j:
"Dobré ráno, chci se zeptat, dají se někde sehnat náhradní podvozky na nákladní vůz TT? Jeden se mi u dvounápravového ulomil a co čert nechtěl, teď nevím, kam jsem ho dal, abych ho přilepil. Jsem jelito:-). Děkuji předem."
Zkuste nebýt jelito a aspoň napsat, na jaký vůz...
Jinak "podvozek" na dvojnápravovém voze nebývá (až na pár výjimek), ale to, vám asi upadlo, bude rozsocha, která vede na jedné straně dvojkolí. Ovšem tohle je typicky součástí výlisku spodku vozu. A spodek by se možná sehnat dal jako náhradní díl, když se poptáte u vašeho obchodníka, ale k tomu potřebujete vědět, co je to za vůz [happy]
Zlámalíkovy mašinky: tt120.zlamal.cz
Neděle, 01. března 2026 - 23:12:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1400
Registrován: 8-2004
P.L.: Tady jsou fotky.
U kombinovaneho vozu je dynamo ulomene, ale je videt, kde puvodne bylo. Zavazadlovy vuz ma ocividne brzdovy valec umisteny na nespravnem miste. K tomu kombinovanemu bych mohl mit nekde i navod, jeho resinovou kopii delal pan Elmer McKay (Possum Valley Models).
Na TT-nut se cisternam i uhlaku rika "Joma", na krabicce neni napsano vubec nic. Zespoda je na ramu cisterny vyrazeno "Japan". Jeste k tomu byl i caboose (taky mosazny), ten ma na krabicce a navodu napsano "Kemtron".

Pondělí, 02. března 2026 - 00:16:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1523
Registrován: 4-2022
Prima, díky, v týdnu se na to podívám důkladněji. Příštím příspěvkem pak debatu vrátím do starých modelů.
Myslím, že mosaznou cisternu a sypák mám v "nezatříděných nákupech", vbrzku bych se k nim měl prokousat a pak to nějak zhodnotím po svém.
U vozu se služebním oddílem mám ty věci rozmístěné přesně stejně, akorát ty jizvy po ulomených dílech tam mám dvě (a jen jedno volné dynamo). Jak ale koukám, chybí mi také obě "schodiště".
Fotografie mého hnědého vozu Christoph o pár příspěvků výše dosáhla nevídané sledovanosti.
Pondělí, 02. března 2026 - 00:20:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1524
Registrován: 4-2022
Ale ty schody bych tam ještě mohl dobastlit, prosím tedy ještě o fotografii čela (konec vozu se schůdky).
Pondělí, 02. března 2026 - 04:00:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1401
Registrován: 8-2004
P.L. Myslím, že mosaznou cisternu a sypák mám v "nezatříděných nákupech"

To neni sypak, je to uhlak, gondola [happy]
777
Pondělí, 02. března 2026 - 07:01:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1645
Registrován: 10-2013
J_p:
"P.L.: Tady jsou fotky.
U kombinovaneho vozu je dynamo ulomene, ale je videt, kde puvodne bylo. Zavazadlovy vuz ma ocividne brzdovy valec umisteny na nespravnem miste. K tomu kombinovanemu bych mohl mit nekde i navod, jeho resinovou kopii delal pan Elmer McKay (Possum Valley Models)."
To je nějaká stavebnice nebo jen "ruční výroba"?

J_p:
"Na TT-nut se cisternam i uhlaku rika "Joma", na krabicce neni napsano vubec nic. Zespoda je na ramu cisterny vyrazeno "Japan". Jeste k tomu byl i caboose (taky mosazny), ten ma na krabicce a navodu napsano "Kemtron".

"

Elektromobilisti, elektrokolisti, elektrokoloběžkáři: Novodobí pyromani.
Čína sesedla z jízdních kol, EU nikoli.
Je nutné zrušit emisní povolenky!!!!!
Pondělí, 02. března 2026 - 07:16:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1525
Registrován: 4-2022
Tím je věc zajímavější, u mne je to sypák.
Středa, 04. března 2026 - 09:27:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 307
Registrován: 8-2017
Posílám obrázky nedávno dokončeného albatrose ze stavebnice DK model. Pár věcí bylo třeba doplnit, ale jinak se to stavělo moc pěkně. Poprvé jsem se pokusil využít i vytištěné lampičky „potápěč“. Protože už máme v klubu dvě dekády maloušatou 22, rozhodl jsem se tentokrát postavit kus s těma největšíma ušima, kterých ze Škody vyjelo tuším 7. Vzorem se stal stroj 498.037 ve stavu zhruba na konci svého života, který spolu s 22 vydržel v provozu nejdéle.

777
Středa, 04. března 2026 - 10:49:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1646
Registrován: 10-2013
pavel2079: Odkud berete rozvody? Jde o lepty, případně tlakové odlitky křižáků?
Popř. jak ty vyleptané části táhel spojujete (zanýtování čepů)?
Elektromobilisti, elektrokolisti, elektrokoloběžkáři: Novodobí pyromani.
Čína sesedla z jízdních kol, EU nikoli.
Je nutné zrušit emisní povolenky!!!!!
Středa, 04. března 2026 - 12:07:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 308
Registrován: 8-2017
Součástí stavebnice jsou i veškeré rozvody a můžete si vybrat dělenou či nedělenou spojnici, jednovrstvou nebo dvouvrstvou ojnici i spojnici, ale taky mosazné trubičky na výrobu nýtů. Dá se říci, že ve stavebnici je úplně všechno, vyjma nárazníků. Navíc jsem si hrál s interiérem budky, parním strojem mechanického přikladače, odkalovači, náhonem rychloměru a rozšířením topeniště.
Středa, 04. března 2026 - 12:40:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1534
Registrován: 4-2022
Pavle2079, mohl bych se jít ňoumat do historie, ale snazší bude zeptat se zde přímo: U uší je vyleptáno 498.038-40, ale vy jste stavěl 498.037. Jaké je k tomu vysvětlení a která vlastně čísla jsou těch 7 ks s největšíma ušima?
Středa, 04. března 2026 - 16:53:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 309
Registrován: 8-2017
No nemám podklady před sebou, ale na tom leptu je od DK určitě špatně. Dle mých informací měly ty největší uši z fabriky stroje 498.023 a pak 498.035-40. Tedy celkem 7 kusů. U ostatních to byla celkem divočina, takže kdysi vycházející samizdat "Moravia" dokonce tomuto tématu věnoval celý seriál a zde popisuje dokonce typy A,B,C,D. Ty původně malé uši se všelijak ovařovaly, různé bylo i zahnutí a zaoblení. Zájemcům mohu poslat. Například dnešní muzejní 22 měl ty větší uši ve tvaru pozvolného zlomu, jaký neměl údajně žádný jiný albatros.
Čtvrtek, 05. března 2026 - 13:13:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 838
Registrován: 12-2006
Na http://www.trainmania.info/clanky.html#br132-tillig je recenze lokomotivy BR 132 od Tilliga.


------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak
Sobota, 07. března 2026 - 01:21:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2382
Registrován: 4-2006
Mezi vás, páraře, hodím jednu šestiepošní frajeřinku: už mi chodí všechny čtyři sběrače na Vectronu MS na povely tlačítek nahoru i dolů: https://youtu.be/fxq3oyw_bv0


Zlámalíkovy mašinky: tt120.zlamal.cz
Středa, 11. března 2026 - 11:10:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 839
Registrován: 12-2006
K recenzi "stodvaatřicítky" od Tilliga jsem vyvěsil galerii: http://www.trainmania.info/br132-tillig.html


------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak
Úterý, 24. března 2026 - 20:07:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 454
Registrován: 3-2010
Trošku jsem si zamodelařil... https://golemuv-svet.webnode.cz/lokomotivy-v-tt/parni-lokomotivy/ 327-006/
Úterý, 24. března 2026 - 21:44:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 702
Registrován: 12-2005
Také uzavírám sezónu.
Před vánoci jsem neodolal akční ceně a poté co jsem dospěl k názoru, že Arnold neplánuje a věřím, že ještě dlouho nebude plánovat vyrobit "zelené patra" ČSD natož ČD, tak jsem se vrhnul do přestavby. Cena i s poštovným a nákupem doplňků do 4 kCZK je sice na hraně, ale co už.
Původní

Bpjo 920 ČD / Arnold

Arnold / BTTB

Hodně řečí málo práce, tak potom to s tou dráhou tak vypadá!
Středa, 25. března 2026 - 08:03:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 840
Registrován: 12-2006
Pár postřehů o M 152.0 od Roco zde: http://www.trainmania.info/clanky.html#m152-roco


------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak
Pátek, 27. března 2026 - 22:04:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 9-2023
Vsdmichalka:
" Arnold neplánuje a věřím, že ještě dlouho nebude plánovat vyrobit "zelené patra" ČSD natož ČD, tak jsem se vrhnul do přestavby.
"
Moc pěkné, pane kolego.
Protože jsem také neodolal a koupil za neuvěřitelně výhodnou cenu stejného Arnolda a půjdu ve vašich stopách, mohl bych s vámi někde (mailem?) prosím probrat pár detailů?
Pro začátek třeba netuším, jak do vozu vlezu.
Neděle, 29. března 2026 - 11:51:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 703
Registrován: 12-2005
JuraHT - klidně napište - obálka v záhlaví příspěvku.

Ale jelikož se mi už sešlo pár dotazu na demontáž tak s dovolením napíšu zde:

... rozborka celkem v pohodě - skříň drží na čtyřech západkách. Dál už jde vše vidět. Okna jsou u střechy opřena o další západku a od rámu přilepena. Všechny okna se mi podařilo bez újmy vyloupnout. V rámech jsou dost na těsno, takže při poskládání jsem je už nelepil.
Větrač, který je potřeba přesunout jde na střeše lehce podříznou žiletkou.
Pakárna byly madla u každých dveří. Ty co mám jsou od Hettora a bylo by supr, kdyby byly stejného tvaru, ale drobnější.
...

Hodně řečí málo práce, tak potom to s tou dráhou tak vypadá!
Úterý, 31. března 2026 - 08:54:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 841
Registrován: 12-2006
Na http://www.trainmania.info/m152-roco.html jsem přidal galerii Orchestrionu.

A ještě jeden Rosťopišův postřeh (mně to uniklo): imitace zábradlí u čelního okna v přívěsném voze je na špatném čele. Je u sedačky, měla by však být na čele bez sedačky. Je to řešeno jako potisk na skle, teoreticky by mohla jít skla prohodit.


------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak
Úterý, 31. března 2026 - 13:53:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1007
Registrován: 5-2003
Trainmaniak: Tak zábradlí v přívěšáku mi uniklo, ale u dveří mi vrtá hlavou tvar jejich spodní části - spodní okraj je ohnutý k podélné ose vozu ("podkasaný"). To jsem asi u žádného skutečného orchestrionu neviděl. A samozřejmě moc díky za další pěknou recenzi a fotky :-)

(Příspěvek byl editován uživatelem mazanov.)
Petr_k
Úterý, 31. března 2026 - 14:57:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14555
Registrován: 4-2003
Ono to tam je, ale v reálu uskočené o cca tloušťku dveří Mám pocit, že to byla jedna z připomínek ještě za časů vývoje u Torstena Kühna, která patrně zapadla v řadě podstatnějších věcí.
DIE VERGELTUNGSAFFE!

Největší pí***iny na světě nepocházejí z konspirace, ale z do nebe volající pitomosti aktérů. (Jan Šatava)
ElektrickaJednotka
Úterý, 31. března 2026 - 21:41:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 400
Registrován: 4-2019
Bez uskočení, tak jako na modelu, to měly prototypy ve výrobním stavu, ještě jako M 151.0. Pokud teda nevidím blbě, foto je v knize "Motorové vozy řady M152.0" od Krokodýlu - je tam sken katalogu Strojexportu, kde jsou zachyceny dveře původního provedení, ještě s vertikálními klikami, a tam vypadá zkosení přesně takto, ale je s ním zkosen i rám dveří okolo. Mělo by tam být i neretušované foto M 151.0002 ze ŽZO, kde to je vidět.
Řev motorů MT 4433-4, s ječením ventilátorů odporníku a bušením kontroléru dole. To je Pantograf.
Úterý, 31. března 2026 - 22:44:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 827
Registrován: 8-2010
Pár obrázků z nedávného provozu [fotic]

Úterý, 07. dubna 2026 - 09:45:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 311
Registrován: 8-2017
Rád bych se podělil o jednu drobnou radost. Dlouhá léta jsem chtěl mít na kolejišti největší akci v dějinách stěhování, avšak chybělo to podstatné - skříňový erťák. Až na březnové burze v Opletalce jsem konečně objevil prodejce 3D tisku, takže všeho jsem nechal a včera mohl být "Kulový blesk" konečně zahájen.[happy]
Úterý, 07. dubna 2026 - 10:05:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 842
Registrován: 12-2006
Tak ještě Smoljakovu škodovku. https://www.csfd.cz/film/8542-kulovy-blesk/galerie/ [happy]
------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak
Úterý, 07. dubna 2026 - 12:53:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 843
Registrován: 12-2006
Přidal jsem ještě pár fotek dalších verzí Orchestrionu: http://www.trainmania.info/m152-roco.html. Děkuji Rosťopišovi.


------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak
Sobota, 11. dubna 2026 - 16:34:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1521
Registrován: 9-2013
https://youtu.be/7rnU-SdA11g?si=OOjBvJtK99S4RPm2

Zkušební jízdy nového Peršana ČD a soupravy Regiojet.
Úterý, 05. května 2026 - 11:30:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 844
Registrován: 12-2006
Na http://www.trainmania.info/clanky.html#j50-hornby jsem vložil recenzi páry řady J50 BR od Hornby.


------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak
Úterý, 05. května 2026 - 12:30:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1629
Registrován: 4-2022
Taky po ní už nějaký čas koukám...

Za oddělení starých modelů přidávám jednu lokomotivu velikosti TT3 v původním nátěru GNR. Jedná se o model ze stavebnice BEC na pojezdu Triang.



Je to řada J23 GNR, později přejmenovaná na J50 LNER (část přechodně J51 LNER). V časech BR měly lokomotivy všelijaká čísla, která netvořila docela souvislou řadu, a dál se o nich mluvilo jako o J50, ale pokud tomu dobře rozumím, žádné řadové označení BR lokomotivy nedostaly. Žádná se nedochovala. Viz:
https://en.wikipedia.org/wiki/GNR_Class_J23
Pátek, 15. května 2026 - 21:31:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1522
Registrován: 9-2013
https://youtu.be/xIFeQ0H-AhM?is=Gh6EuUFurLhdWPu5

Nová maďarská vratná souprava.
Neděle, 17. května 2026 - 13:18:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2396
Registrován: 4-2006
Něco aktuálního:


Zlámalíkovy mašinky: tt120.zlamal.cz
Neděle, 17. května 2026 - 22:55:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 704
Registrován: 12-2005
A něco z opačného konce co se týče epoch [happy]

T334 004 od Tilliga už je zde a tak si dovolím představit mou digitalizaci.
Dekodér Zimo MS491N, repro ES9x16 4mm. Jedinou zásadní úpravou prošlo vložené závaží a dokonce částečně zůstal nedotčen průzor kabinou [happy]
Jízdní vlastnosti přepracovaného modelu jsou skvělé, bohužel Rosnička se toho asi nikdy nedočká.



Hodně řečí málo práce, tak potom to s tou dráhou tak vypadá!
Pondělí, 18. května 2026 - 16:36:01  
Administrátor
Číslo příspěvku: 76275
Registrován: 4-2003
Všechny fotky jsou krásné, ale zejména ta třetí Zlámalíkova je jak živá. [jidlo]
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Úterý, 19. května 2026 - 10:00:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 845
Registrován: 12-2006
K recenzi lokomotivy řady J50 od Hornby jsem přidal galerii: http://www.trainmania.info/j50-class.html


------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak
Pátek, 22. května 2026 - 00:13:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2398
Registrován: 4-2006
Martin: díky, přitom je to proti papírovému pozadí, "jen tak mobilem".
Nicméně - ono se to - samozřejmě - zase i hýbe: https://youtu.be/e6z7aWl6DTw
Zlámalíkovy mašinky: tt120.zlamal.cz
Kyslik
Sobota, 23. května 2026 - 10:33:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 541
Registrován: 1-2010
V Anglii jsem zakoupil sadu pro prestavbu J50 od Hornby na 57xx class, ale este se musim podivat poradne co je to za derivat.
Sobota, 23. května 2026 - 13:50:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1641
Registrován: 4-2022
Za oddělení starých modelů přidávám jeden pannier řady 57xx ve velikosti TT3. Jedná se o model ze stavebnice GEM na pojezdu Triang.



(Příspěvek byl editován uživatelem P.L..)
Sobota, 23. května 2026 - 19:19:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1642
Registrován: 4-2022
Ještě bych k tomu dodal, že mi přijde zvláštní, že Hornby v TT (pokud jde o malé tendrovky) udělal lokomotivy J50 a Terrier dříve, než notoricky povinné lokomotivy Jinty a Pannier. Nic proti tomu nemám, ale váhal bych pouštět se do domácí stavby Panniera, protože věřím, že ho v nepříliš vzdálené budoucnosti udělají i fabricky.
Čtvrtek, 28. května 2026 - 10:10:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 846
Registrován: 12-2006
Na http://www.trainmania.info/vozy.html#uhlak-peco je článek a fotky k otevřenému vozu se sedmiprkennou korbou od firmy Peco.


------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak
Sobota, 06. června 2026 - 09:53:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 828
Registrován: 8-2010


Souprava šesti vozů Fall (Wa) v TT ze stavebnice ES Pečky + kinematika Peho s pružinkou + dvojkolí Tillig. Stavbu provedla vagonka "kuchyňský stůl", lak je dílem lakovny "papundeklová krabice balkon" vše sprej včetně lehké patiny rzi a prachu (která na fotkách nějak není moc vidět), inspirací mi byla stavba na mojett.cz. Ne vše je ideální, ne vše se úplně povedlo a některé věci jsou zjednodušené, ale účel mít tu ucelenku kterou pamatuji z mládí to plní. Byly určité obavy ohledně průjezdu v obloucích, ale zbytečné, při pečlivém sestavení to jezdí jak z praku, časem asi přidám ještě nějaké barevné záplaty, které ty vozy v provozu často měly :-)
Sobota, 06. června 2026 - 12:44:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1658
Registrován: 4-2022
Je nějaký doklad ohledně šedivé barvy vozů Wa? Já si je pamatuji trošku tmavší, než jak je všichni dělají, ale taková paměť je hodně ošidná. (Přitom ale samozřejmě nemyslím až tak tmavou, jakou Piko kdysi stříkalo na ten svůj Wap.) Každopádně se mi vždycky líbily a taky bych měl rád podobnou soupravu... Dá se z toho postavit taky vůz s boudou?

Chyběly mi, když zmizely z hlavní trati a byl jsem pak překvapen, když se po desítkách let znovu objevily (v mezičase přežívaly na uhelných drahách skryty mým pohledům, protože ty kraje jsem prostě nenavštěvoval). V novější době už ale s boudou nejezdily.
Neděle, 07. června 2026 - 09:06:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 829
Registrován: 8-2010

P.L.: Doklad ohledne barvy se po letech hledá těžko, ale pamatuji si, že některé byly hodně světlé, asi vyšisované a měly nádech do rezava. To jsem se snažil ztvárnit i v modelu, ale na fotkách ta jemná rezavá patina není bohužel moc vidět. Vozy nejsou ve finálním stavu, ještě je čeká tekutá černá špína, takže konečný stav bude o něco tmavší. Verze s budkou ve stavebnici není, ale asi by nebyl problém budku dodělat, protože stříška tam už stejně je, takže stačí dodat jen přední stěnu a dvoje dveře třeba z papíru. Podobně jsem z papíru řešil i výstuhy "trojuhelníky" vnitřního prostoru, které ve stavebnici také nejsou. Pokud někdo bude dělat do vozu náklad, tak výstuhy nepotřebuje, ale podle mě je lepší si pohrát s vnitřním prostorem, jeho špínou a zbytky nevysypaného uhlí. Pokud chcete ucelenku za dostupné peníze, tak je tahle stavebnice dobrá volba, až na pár detailů se to dobře a celkem rychle staví, jen je třeba si pohlídat, by podvozky byly přesně v ose a měly volný pohyb (kvůli průjezdu oblouky, protože podvozek je sevřen stěnami vozu) + doporučuji dokoupit kovová dvojkolí a kinematiky Peho [happy]
Statistik
Úterý, 09. června 2026 - 09:53:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7869
Registrován: 6-2004
P.L.: Je nějaký doklad ohledně šedivé barvy vozů Wa?

Jdu jen kolem, tak si dovolím reagovat: podle mně dostupných dobových nátěrových a popisových výkresů byla pro Wa (jakož i pro jiné výsypné vozy) až na výjimky předepsána barva "šedá" nebo "šedozelená khaki", a to u verzí z padesátých let. Odstíny v té době nebyly uváděny, jen slovní popis. Některé Wa(p) dožily až do počátku devadesátek šedé - viz ta známá série fotek ze šrotace vozů ex-ČSD v Německu, jedna je v příspěvku od "ještěrky". Ale obecně někdy počátkem 80. let se už mělo převážně natírat červeno-hnědou - to se týká vozů ve vlastním parku ČSD.

Dodnes dochovaná hrstka vozů (vesměs podnikové), pokud vůbec umožňuje zkoumat původní nátěr, taky spolehlivě dokládá existenci šedých a zelenošedých nátěrů, později nahrazených hnědou. Pravidlo platilo až do posledních dodávek Wa(p) z půlky šedesátých let, přičemž u podnikových vozů se při výrobě používala pravidla platná pro vozy ČSD za předpokladu, že si majitel neporučil jiné odstíny nátěru. V takovém případě se pro něj udělal sólo popisový / nátěrový výkres. Takových výkresů atypických nátěrů/popisů je ale dochovaných jak šafránu. Navíc není vždy jisté, zda došlo k realizaci, případně realizaci podle výkresu.

Na fotce dřevěného bednění budky Wa vidíte první nátěr šedý i se zbytky bílého popisu, pak khaki asi ve třech vrstvách, pak červenohnědý světlejší, pak červenohnědý tmavší a pak poslední "korporátní" šedý nanesený po roce 2000.
Úterý, 09. června 2026 - 10:12:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1660
Registrován: 4-2022
Krása. Asi si z těch sedmdesátých let pamatuji vozy v té "šedozelené khaki", tehdy mohly být běžné, a původní světle šedé nátěry asi byly touto barvou už přetřené. (Co vy na to?) V hnědém nátěru si je z té doby nepamatuji. Pak postupně vymizely (přinejmenším na hlavní trati 011) z provozu, nahradily je novější Wapky. Pochybuji, že bych za celá 80. léta nějaký Wa viděl. V 90. letech jsem je zase začal vídat, to už byly i hnědé.

Vůz v "šedozelené khaki" by v 70. letech měl žluté popisy?

(Příspěvek byl editován uživatelem P.L..)
Statistik
Úterý, 09. června 2026 - 10:35:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7870
Registrován: 6-2004
...původní světle šedé nátěry asi byly touto barvou už přetřené. Co Vy na to?
Nejsem pamětník a nic hmatatelného k tomu v ruce nic nemám, nechci se proto pouštět do žádného pádného závěru. Obecně si jen myslím, že dílny mohly ještě v 70. letech obnovovat šedé nátěry šedými, protože i moderní wapky typu 9-401.0 chodily od roku 1971 z výroby šedé (a ne šedozelené). Teoreticky, pokud dílny tu šedou měly a pokud neměly nařízeno jinak, tak při první obnově laku, pokud to vyšlo ještě na 70. léta, tak tu šedou jako celolak dostat mohly, anebo byl šedý nátěr jen místně vyspraven (šedou). Dají se dohledat barevné fotky z počátku 80. let, kde se ještě nějaká šedá wapka vyskytne, i když převládají už červenohnědé, a to platí i pro podnikové (myšleno ty s normální přechodností na tratě ČSD, ne vnitropodnikové).

Vůz v "šedozelené khaki" by v 70. letech měl žluté popisy?
Jednoznačně bílé, maximálně zažloutlé. Nouzově se žluté popisy objevovat mohly, ať mě tu někdo nezačne chytat za slovo, ale důkazů je o tom minimum. Naprosto spolehlivý je opakovaně doložený a zároveň předpisově bílý popis (samozřejmě vyjma značek s jinou předepsanou barvou).

V 90. letech jsem je zase začal vídat, to už byly i hnědé.
No právě ta fotka, kde jsou skříně Wa na hromadě ve šrotu v Německu, dokládá opak. Ale mohly někde mraky let stát.
Úterý, 09. června 2026 - 10:57:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1661
Registrován: 4-2022
Ano, šedé Wapky pamatuji, nepsal jsem o nich, protože nejsou hlavním předmětem debaty, jenže v mé paměti je to jedna šedá barva pro všechny Wa i Wap a už se tam nevrátím, abych si to vyjasnil. Podle vás se tedy na modernějším voze Wap vyskytovala jen šedá a "nikdy" ta šedozelená?

Napsal jsem "i hnědé", jako že jsem hnědý vůz Wa před rokem 1980 (tj.ani před 1990) neviděl, po něm jsem se pak setkal s různými barvami.
Úterý, 09. června 2026 - 11:05:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 830
Registrován: 8-2010
Statistik: Perfektní informace, díky [ok] Já je na trati Louny - Kralupy pamatuju z konce sedmdesátých a začátku osmdesátých let v podobě zhruba jako jsou na té fotce z Německa, jen né tak ubité, ale pamatovaly toho už evidentně dost. A pochopitelně jsou to jen vzpomínky a ty můžou klamat [happy]
Úterý, 09. června 2026 - 14:13:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1664
Registrován: 4-2022
Já poděkuji obrázkem ze svého archivu, ale je to pozdní sběr - rok 2005:

Statistik
Úterý, 09. června 2026 - 14:31:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7871
Registrován: 6-2004
P.L.: "Podle vás se tedy na modernějším voze Wap vyskytovala jen šedá a "nikdy" ta šedozelená?"

Netroufám si něco takhle kategoricky tvrdit, těch moderních Wapek byly vyrobeny tisíce a přežily několik epoch (i modelářských [happy]), ale opravdu mi nedává moc smysl, aby některá z těch moderních měla šedozelený nátěr, pokud to výslovně nebyl něčí požadavek nebo nátěrová nouze.

Díky za fotku toho Fall OKDD, i když zrovna OKDD je asi nejvíc fotografovaný soukromník. Klidně můžete i další - vím, že toho máte nafoceného mraky, hlavně cisterny. [happy]
Statistik
Úterý, 09. června 2026 - 14:41:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7872
Registrován: 6-2004
P.L.: Napsal jsem "i hnědé", jako že jsem hnědý vůz Wa před rokem 1980 (tj.ani před 1990) neviděl.

Je obecně potíž s tím vyhnout se srovnávání, protože třeba Sa(z) a Sav měly už ve "třetí epoše" výkresově předepsaný i červenohnědý nátěr. Takže šedé, šedozelené ("khaki") a červenohnědé. A jsou takto i sporadicky barevně fotograficky zdokumentovány. Z toho se pak dá generalizovat, že to platilo pro všechny nákladní vozy, nebo aspoň ty podobné (což wapy tak nějak podobné jsou), ale přitom to zobecnění může být mylné. Nemám teď čas procházet znovu celej "archlív", ale fakt si teď narychlo nevybavuju, že by kromě výše zmíněných Sa, Sav, Saz byla ta červenohnědá předepsaná v "pravěku" i pro vozy Wa(p) typu 27. Fotky si barevné teď narychlo taky nevybavuju. Prolezte, kdo máte čas a chuť, prosím třeba Transporttreasury, hlavně na fotkách z Č. Lípy a Ml. Boleslavi je nákladních vozů vidět mraky. A na rozeznání Wa a jeho barvy naštěstí stačí i pár pixelů celé plochy fotky, i když záběru bude dominovat nějaký ten papouch a podobně.

(Příspěvek byl editován uživatelem statistik.)
Středa, 10. června 2026 - 14:00:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 847
Registrován: 12-2006
Zdravím, na http://www.trainmania.info/vozy.html#ca-saxonia jsem vyvěsil článek o voze Ca ČSD od Saxonie.


------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  E-mail (volitelně):
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.