Diskuse » Železnice » 730 a 731 - ponorky a favority « předcházející | další »

730 a 731 - ponorky a favority

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků  zobrazit všechny (10)   
 
Předchozí roky: 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006
Archiv diskuse 730 a 731 - ponorky a favority do 19. 2. 2020 Drak_ze_skalky 60 19. 2. 2020 23:17
Archiv diskuse 730 a 731 - ponorky a favority do 21. 8. 2020 Mipix 60 21. 8. 2020 09:05
Archiv diskuse 730 a 731 - ponorky a favority do 25. 3. 2021 Vojtag 60 25. 3. 2021 08:28
Archiv diskuse 730 a 731 - ponorky a favority do 26. 10. 2021 Stašek 60 26. 10. 2021 18:37
Archiv diskuse 730 a 731 - ponorky a favority do 14. 9. 2022 Zundapp 60 14. 9. 2022 10:14
Archiv diskuse 730 a 731 - ponorky a favority do 08. 2. 2023 palavan 60 08. 2. 2023 19:14
Archiv diskuse 730 a 731 - ponorky a favority do 22. 8. 2023 Cobram 60 22. 8. 2023 09:38
Archiv diskuse 730 a 731 - ponorky a favority do 21. 5. 2024 Rychloběžka 60 21. 5. 2024 13:52
Archiv diskuse 730 a 731 - ponorky a favority do 20. 5. 2025 Albert74 60 20. 5. 2025 22:21
Archiv diskuse 730 a 731 - ponorky a favority do 09. 4. 2026 Dave 60 09. 4. 2026 13:50
   autor příspěvek
Neděle, 12. dubna 2026 - 21:46:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 897
Registrován: 11-2018
Tak 51-ka už so značkami pridelenia.
Úterý, 28. dubna 2026 - 12:32:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 867
Registrován: 5-2012
731 012 je po opravě. Barvu má modrou s nápisem Metrans.
Úterý, 28. dubna 2026 - 12:41:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16375
Registrován: 4-2003
Její oprava je letmo zachycena zde: https://www.youtube.com/watch?v=HUsFMsIfZmg
Do Prahy jsem nepřijel na mopedu, ale dvanáctiválcem Českých drah!

Pondělí, 04. května 2026 - 14:42:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10859
Registrován: 5-2010
Dnes již vlastní silou 731 012 MTR veze 740 832 RJ z Kladýnka do Děčína.
Úterý, 05. května 2026 - 17:05:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4927
Registrován: 11-2007
RegioJet má nově i 730 613? O 625 vím.
Úterý, 05. května 2026 - 18:48:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10863
Registrován: 5-2010
730 613 tady v Maleškách občas zaskakuje na přetazích na Zličín, ale je stále KDSka.
Třeba minulý týden jsem tady v Maleškách fotil 750 202 KDS s vozy RJ na Zličín a z Malešic se vracel strojně i druhý nulkový 750 096 KDS.Ono se to tady docela někdy točí ty loko.Kmenové jsou 740 832 a 730 625 obě RJ ty tu jezdí na těch Sv, tak nějak pravidelně.
Úterý, 12. května 2026 - 07:47:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10866
Registrován: 5-2010
Za chvilku se bude přesouvat favorit 731 012 MTR z Kladna do Uhří.
Úterý, 12. května 2026 - 10:26:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13430
Registrován: 5-2002
U nás v Sokolově jedině ŠPAGETA [biggrin]

Očekáváme jí každou minutou.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 12. května 2026 - 10:34:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10867
Registrován: 5-2010
Už projel Hostíkem.
Úterý, 12. května 2026 - 11:55:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2124
Registrován: 11-2006
Metransí špageta 731 012 je již doma - foto jen ilustračně z jedoucího vlaku, Metrans u zastávky Horní Měcholupy:
Úterý, 12. května 2026 - 12:30:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13431
Registrován: 5-2002
Tak jí máme doma [rofl]
Foto je po vjetí na vlečku, tedy skutečně po pár metrech na "vlastních kolejích".
Přeji špagetě 731 012 mnoho ujetých kilometrů na terminálu a stanici v Uhřiněvsi.


Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Čtvrtek, 14. května 2026 - 07:24:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6654
Registrován: 7-2007
Petr_Šimral: Pár zkušeností z posledního roku, víceméně jen na špagetách.
Tyčku na směrák si dejte do zásoby ... já ji za rok neměnil, ale kolegové dost často. Do cajku si dejte 10 trubku. Super je z Temu, ohnutá a opravdu ok.
Startery...bacha, občas je třeba dotáhnout je v uložení. Když se povolí dokáže omést věnec.
Umyvadlo... vám je celkem k prdu. Ale bacha, když máš otevřené vyhřívání teče z něj jen velmi horká voda. Kompromis nastavit nejde.
Dveře strojovny, hlavně jejich zámky. Je lépe, aby nešli jejich zámky moc zlehka. Za jízdy se otvírají.
Předehřev...pokud neupraveno zapojení, tak při výpadku jističe, na kterém jsou zapojeny nejen signalizační světla, ale i celé ovládání předehřevu, tak pouhé prasknutí žárovky má za následek nefunkčnost celého předehřevu. Jističe jsou schované v bedně předehřevu, ne až tak lehce přístupné.
Kabel...trápidlo.. na 14 už byl v bedně na boku včetně zásuvky...dobré řešení...jestli ho máte furt ve strojovně...dejte si tam cívku na jeho uložení (stačila od svářecího drátu). Bacha, jezdí i když je kabel připojen.
Pokud plánujete dvojčlen - osvědčilo se mi vyzkoušené kabely - označit zásuvky 1,2,3,4. dtto kabely.
Spojování je trochu opruz a aby to fungovalo,mnohdy se přehazovaly kabely jak na kolotoči. Fakt někdy stačilo je otočit.
Pokud máte původní klapku, uměla se zaseknout v aktivní poloze, čili jako ochrana zcela nefunkční.
Jinak lok na posun dobré se slušným výhledem, hlavně si udržujte stříšky nad bočními okny...jinak teče přímo za krk. Pro sedačky a fíru je tem málo místa, takže za čas budou stěny a sedačky dost poničené. Pohodlí pro obsluhu nic moc.
Dost často se povolují kontramatky na táhlech u zdrží. To snad jsem dotahoval každou směnu. Nedělejte moc ostrou brzdu (raději si nechte zdrže volnější). Elektrické ovládaní je dost necitlivé a ostré.
Spádová (ok, ale dost slabá) a zastavovací (dobrá, ale jen 5 min, pak tam flákne vzduch a jsou plochy raz dva).
K RM je dost horší přístup a fíra menší postavy má docela problém.
Ale fakt jinak slušné lokomotivy, že si občas postaví hlavu regulátor (elektronika - údajně to má souvislost se stářím a vysycháním kondenzátorů)
Občas jsem musel použít ruční ovládání chlazení, zvláště pak, je-li za jízdy chladič vzadu. Před delšími stoupáními se zátěží na normě a v horkých dnech...předem chladit ručně.
Zdraví skoro důchodce....
Pátek, 15. května 2026 - 15:40:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13433
Registrován: 5-2002
Díky Oldcerry za cenné zkušenosti. [happy]
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Hans363
Sobota, 16. května 2026 - 16:23:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 424
Registrován: 7-2013
731.012, Praha Uhříněves, 13.5.2026
Sobota, 23. května 2026 - 11:27:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2129
Registrován: 11-2006
Zdá se, že ta 731 012 trpí trochu nějakými dětskými nemocemi - možná na to mám štěstí, ale snad pokaždé, co ji vidím v Uhří stát, tak fíra něco tuní pod kapotou. Dneska asi něco se vzduchem:
Sobota, 23. května 2026 - 12:32:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6572
Registrován: 11-2006
Téměř po každé velké opravě lokomotivy dojde k občasným výpadkům v spolehlivosti vzduchového okruhu. Je to způsobeno uvolněním zkorodované vrstvy kovu na vnitřní straně potrubí. Z mého subjektivního pohledu je to stále menší zlo, než po pískování, jelikož uvolněná rez se hromadí víceméně na membránách přístrojů. Křemičitý písek dokáže jemné části a kalibrované otvory trvale znehodnotit. Časem si všechno sedne a bude to v cajku.

(Příspěvek byl editován uživatelem E499001.)
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Sobota, 23. května 2026 - 12:37:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2130
Registrován: 11-2006
E499001: Aha, zajímavé, díky za info [ok]
Sobota, 23. května 2026 - 14:53:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13435
Registrován: 5-2002
Sonic:
"Zdá se, že ta 731 012 trpí trochu nějakými dětskými nemocemi - možná na to mám štěstí, ale snad pokaždé, co ji vidím v Uhří stát, tak fíra něco tuní pod kapotou. Dneska asi něco se vzduchem:
"

Provádíme seznání strojvedoucích, to je ten důvod otevřených kapot [biggrin]

Asi neznáte, jak se to dělá u Šauera. Všechny trubky jsou demontovány, všechny jsou opískovány jak zvenku, tak zevnitř a následně kompletně očištěny. Ty, které jsou již příliš zeslabeny jsou nahrazeny. Platí jak pro vzduch, tak pro vodu...

(Příspěvek byl editován uživatelem Petr Šimral.)
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 26. května 2026 - 19:46:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 280
Registrován: 10-2014
Petr Šimral: Asi neznáte, jak se to dělá u Šauera. Všechny trubky jsou demontovány, všechny jsou opískovány jak zvenku, tak zevnitř a následně kompletně očištěny. Ty, které jsou již příliš zeslabeny jsou nahrazeny. Platí jak pro vzduch, tak pro vodu...

Klobouk dolů před tím, kdo to v dnešní době dělá tak poctivě.

A druhý kloubouk dolů před tím, kdo tak poctivě požaduje udělat.
Strom
Středa, 27. května 2026 - 10:37:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1410
Registrován: 7-2008
Oldcerry: ano, umyvadlo s ohřevem bylo nepraktické, ta voda nešla téměř používat k mytí rukou, jak byla horká. Nikdy mě tehdy nenapadlo ten kohout k výměníku v nádrži jen mírně otevřít "natrhnout". Třeba by to mohlo pomoci, ale nevím.
Klapka se nám na 017 zasekávala v otevřené poloze, což kolegové oceňovali. Na 013 ne, tam padala.
S původním topením málo topily, byla to spíš taková parodie. Dole zima a u hlavy byl hic. Přitápěním vařičem si to jen znásobil.
Potom nám na tu 017 dodělali teplovzdušné naftové topení a bylo to dobrý. Klimatizaci jsme v létě moc nepoužívali, byla tam, ale nějak rozumně a spolehlivě nefungovala. Takže v tomhle "letním" počasí to byl na ranžíru očistec.
Tyčky směru se nám nelámaly, to jsem nezažil ani jednou.
Párkrát se mi ztratila voda z okruhu a jednou mi v noci přestala brzdit přídavná, ale nevím čím to bylo, druhý ovladač jsem si nevyzkoušel. Od EDB tam normálně vzduch nabíhal.
Takže jsem noční dojezdil jen s EDB.
Výhled z nich byl dobrý.
Kabel ani předehřev jsme tehdy neměli a do dvojčete jsme v Nymburce taky nespojovali.
Ale byl jsem tehdy mladík a nezkušenej, už je to 15 let.
Nejlepší byl zatím topírenský posun v DPOV Nymburk na stroji 703 717[ok]
Pondělí, 01. června 2026 - 18:08:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6655
Registrován: 7-2007
Petr_Šimral: Ještě se mi vybavilo, dveře mezi strojovnou a chladícími články musí být zavřeně zajištěné. Pokud jsou pootevřené, nechladí resp hodně mizerně i když ventilátor jde a žaluzie jsou otevřené. Občas je třeba pomáznout osazení a vůbec všechno pohyblivé kolem žaluzií. Jejich váleček zas takovou sílu nemá a trocha rezu a je zbytečný problém.
Pokud nemáte nainstalovaný statický dobíječ, raději nepoužívejte časový spínač předehřevu, dá se plánovat myslím na 7 dní. Bufík vybíjí baterky. Ale jinak výborná věc, s předehřevem, přijít na teplé stanoviště, na předehřátý diesel, za pět minut lok plně schopná.
Ještě bacha na ruční brzdu, je lanovody a i když je zdánlivě RB utažená, tak ty zdrže na čerta nedrží. Lano jde přes kladky a ty někdy kladou docela odpor...Podkládání klíny je u těchto lokomotiv více jak nutné. Jemné najetí a špageta udělala pá, pá...
Některé trubičky u vzduchařiny (ono víceméně všeobecně všechny) se dost klepou - následně praskají, stačilo, aby nějaký odborník je v některých uložení neusadil, nebo naopak je utáhl plech na plech a bylo časem zaděláno na problém (stačilo na trubičku navléci kousek hadičky a pak utáhnout - pod hlavičku/matičku pérovka nedorvávat, jen lehce utáhnout. Vyzkoušeno, ověřeno... (některé asi s nimi ještě jezdí....)
Klíny jsem si udělal z dubové fošny, nandal na ně plastové 3/4 trubky (na vodu) - (kdo by se pro ně ohybal, resp si klekal...).
Tak to je snad už vše...jestli vám nefunguje dobře časovač promazávání (dlouhá doba), tak se dá docela dobře použít do tlačítka startu kousek plastové 3/4 trubky na vodovod - ale to by mi nikdo nesměl předvést před zrakem (držkoval bych). Ale beze svědků....
Ale co jsem od tebe četl, tak je udělaná oprava dobře, tak tyhle praktické poznámky se vás víceméně netýkají.....

Strom:
Tyčky směru se nám nelámaly, to jsem nezažil ani jednou. Původní byly kované, ty vydržely násobně dlouho, pak už byly, když dobře, tak soustružené. Ale já jsem s nimi za ten rok problém neměl...Ale jistota v zásobě na lok není nic proti ničemu...
v nádrži jen mírně otevřít "natrhnout". To jsem dělal, ale je to k prdu, lepší bylo ten kohout mít zavřený a před mytím si ho na chvilku otevřít. Ale stejně to byla trochu alchymie.
Pondělí, 01. června 2026 - 19:01:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13451
Registrován: 5-2002
ad Oldcerry: To jsem dělal, ale je to k prdu, lepší bylo ten kohout mít zavřený a před mytím si ho na chvilku otevřít. Ale stejně to byla trochu alchymie.

My ho prostě měli zavřený :-)

A jinak díky za zkušenosti.

Petr
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Pondělí, 01. června 2026 - 19:54:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19386
Registrován: 11-2002
Jedna krásně opravená, průmyslová... [ok][happy]

Lepší podmínky na focení si člověk opravdu nemohl přát. [proud][lol] Ale zase, se sluníčkem by to bylo takové ... fádní... [fotic]
ElektrickaJednotka
Úterý, 02. června 2026 - 00:18:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 426
Registrován: 4-2019
Jena: Tak ta je nádherná. 729 jsem vždy znal jen jako nejšpinavější řadu pod sluncem. Můžu vědět, komu patří?
Řev motorů MT 4433-4, s ječením ventilátorů odporníku a bušením kontroléru dole. To je Pantograf.
Úterý, 02. června 2026 - 09:51:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19388
Registrován: 11-2002
Myslím, že v pár let starém příspěvku je nápověda.. [wink] Resp. lze odtušit... [happy]
Strom
Úterý, 02. června 2026 - 16:50:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1412
Registrován: 7-2008
Ad Petr Šimral.

Kolik budete (plánujete) mít těch špaget? A na víc terminálech? Máte tam i klimatizaci, jaký je to typ? A jak jsou provedeny výdechy a regulace teploty? My měli v Nymburce nějakou střešní jednotku, typ už si nepamatuji, ale nefungovalo to vůbec dobře a ještě díky umístění přisávala spaliny z výfuku. Vůbec jsem to nepoužíval. Takhle na těch čelech pod těmi kšilty mi to přijde praktické. Máte i boční roletky na stanovišti. Nebo vůbec fotky stanoviště a mašiny (motor po opravě atd.) bys sem nedal?
Díky
Nejlepší byl zatím topírenský posun v DPOV Nymburk na stroji 703 717[ok]
Úterý, 02. června 2026 - 19:56:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13453
Registrován: 5-2002
ad Strom: O tom se můžeme pobavit až mě na tu mašinu pustí. Zatím jezdím to nejhorší, tedy zálohu "věž" a tam jsou ještě "bangle" v "nálezovém" stavu.

Špagety budou tři a všechny budou na TML Uhřiněves a budou obsluhovat dvě posunovací zálohy "stanice" a "věž".

Zatím jsme převzali 731 012 a tento měsíc mají dorazit zbylé dvě, tedy 731 006 a 731 026. Ani jedna není z těch, které mi za mlada prošly rukama, tedy 731 020, 048, 050 a občas něco jiného půjčeného z Chebu.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.