Diskuse » Železnice » Parní lokomotivy « předcházející | další »

Parní lokomotivy

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků  zobrazit všechny (113)   
 
Předchozí roky: 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 03. 1. 2020 dědek_hank 60 03. 1. 2020 17:33
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 13. 1. 2020 Radek_RaVoS 60 13. 1. 2020 12:17
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 27. 1. 2020 Kpy 60 27. 1. 2020 14:00
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 12. 2. 2020 Mirek_2037 60 12. 2. 2020 18:17
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 25. 2. 2020 dědek_hank 60 25. 2. 2020 15:17
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 12. 3. 2020 mot 60 12. 3. 2020 23:10
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 04. 4. 2020 Marian_P 60 04. 4. 2020 13:37
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 15. 4. 2020 Bram 60 15. 4. 2020 17:01
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 21. 4. 2020 Bram 60 21. 4. 2020 11:47
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 22. 4. 2020 Bram 60 22. 4. 2020 15:15
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 01. 5. 2020 mot 60 01. 5. 2020 14:55
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 14. 5. 2020 Colonel32 60 14. 5. 2020 00:38
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 29. 5. 2020 Drak_ze_skalky 60 29. 5. 2020 19:12
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 04. 6. 2020 Petr_barchánek 60 04. 6. 2020 21:55
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 08. 6. 2020 McBain 60 08. 6. 2020 07:05
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 20. 6. 2020 VENDA 60 20. 6. 2020 21:08
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 24. 6. 2020 mot 60 24. 6. 2020 21:48
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 30. 6. 2020 dědek_hank 60 30. 6. 2020 12:37
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 18. 7. 2020 Jirka74 60 18. 7. 2020 16:28
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 01. 9. 2020 Marky 60 01. 9. 2020 17:58
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 07. 9. 2020 Petr_Šimral 60 07. 9. 2020 20:53
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 13. 9. 2020 310097 60 13. 9. 2020 13:44
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 05. 10. 2020 Vážňák 60 05. 10. 2020 08:37
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 09. 11. 2020 E499001 60 09. 11. 2020 08:22
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 21. 11. 2020 nalej-olej 60 21. 11. 2020 15:21
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 15. 12. 2020 Jnd 60 15. 12. 2020 12:39
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 01. 1. 2021 nalej-olej 60 01. 1. 2021 21:27
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 12. 1. 2021 mirek55 60 12. 1. 2021 15:27
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 21. 1. 2021 Ajexg 60 21. 1. 2021 19:32
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 02. 2. 2021 Borovička 60 02. 2. 2021 13:10
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 13. 2. 2021 Colonel32 60 13. 2. 2021 12:48
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 02. 3. 2021 Karlex 60 02. 3. 2021 10:51
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 10. 3. 2021 dědek_hank 60 10. 3. 2021 17:27
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 19. 3. 2021 K._A._F. 60 19. 3. 2021 17:42
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 27. 3. 2021 Topič 60 27. 3. 2021 21:58
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 27. 4. 2021 Kulsud 57 27. 4. 2021 12:24
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 29. 4. 2021 Doblo 59 29. 4. 2021 11:18
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 09. 5. 2021 csik 60 09. 5. 2021 12:37
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 19. 5. 2021 S4991023 59 19. 5. 2021 20:05
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 03. 6. 2021 Blanka 60 03. 6. 2021 19:12
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 24. 6. 2021 Kolelač 60 24. 6. 2021 13:18
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 27. 7. 2021 Blanka 60 27. 7. 2021 15:46
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 03. 9. 2021 Viki59 60 03. 9. 2021 23:43
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 14. 9. 2021 dědek_hank 60 14. 9. 2021 16:44
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 26. 9. 2021 Bdlm 60 26. 9. 2021 19:22
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 10. 10. 2021 22michal 60 10. 10. 2021 23:40
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 30. 10. 2021 csik 60 30. 10. 2021 17:42
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 22. 11. 2021 Trepko 60 22. 11. 2021 09:42
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 13. 12. 2021 perník 60 13. 12. 2021 19:07
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 09. 1. 2022 csik 60 09. 1. 2022 20:01
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 02. 2. 2022 997 60 02. 2. 2022 20:49
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 13. 3. 2022 původní.gp 60 13. 3. 2022 18:40
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 29. 3. 2022 Kovářmirek 60 29. 3. 2022 20:20
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 22. 4. 2022 Dj_tiësto 60 22. 4. 2022 14:19
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 05. 5. 2022 E499001 60 05. 5. 2022 16:02
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 12. 5. 2022 E499001 60 12. 5. 2022 12:51
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 07. 6. 2022 E499001 60 07. 6. 2022 09:24
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 05. 7. 2022 Jaydeesq 60 05. 7. 2022 21:56
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 08. 8. 2022 Radar007 60 08. 8. 2022 20:34
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 11. 9. 2022 230.100 60 11. 9. 2022 17:09
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 22. 9. 2022 Marťa_rak 60 22. 9. 2022 17:06
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 13. 10. 2022 Fabec 60 13. 10. 2022 17:05
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 03. 12. 2022 22michal 60 03. 12. 2022 00:20
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 24. 12. 2022 Mixmouses 60 24. 12. 2022 10:52
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 12. 2. 2023 dědek_hank 60 12. 2. 2023 10:46
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 15. 2. 2023 997 60 15. 2. 2023 15:50
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 31. 3. 2023 perník 60 31. 3. 2023 09:13
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 05. 5. 2023 tomasmadlik 60 05. 5. 2023 15:45
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 16. 6. 2023 Motoráček 60 16. 6. 2023 15:41
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 15. 7. 2023 Tajemný_em 60 15. 7. 2023 22:25
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 19. 8. 2023 Luboš_3.21 60 19. 8. 2023 16:13
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 30. 8. 2023 Quex 60 30. 8. 2023 12:14
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 09. 9. 2023 997 60 09. 9. 2023 15:10
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 19. 9. 2023 perník 60 19. 9. 2023 20:31
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 27. 9. 2023 Bw_Ig 60 27. 9. 2023 20:36
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 17. 10. 2023 perník 60 17. 10. 2023 21:30
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 18. 11. 2023 Fabec 60 18. 11. 2023 15:40
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 27. 11. 2023 Cobram 60 27. 11. 2023 18:28
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 31. 12. 2023 dědek_hank 60 31. 12. 2023 14:23
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 09. 1. 2024 registrovaný_jk 60 09. 1. 2024 15:13
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 06. 2. 2024 997 60 06. 2. 2024 08:07
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 23. 2. 2024 Zderadíček 60 23. 2. 2024 14:22
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 13. 3. 2024 Kuřil_p 60 13. 3. 2024 04:40
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 21. 4. 2024 McBain 60 21. 4. 2024 19:11
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 01. 5. 2024 McBain 60 01. 5. 2024 10:00
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 16. 5. 2024 McBain 60 16. 5. 2024 08:52
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 26. 5. 2024 Aklman 60 26. 5. 2024 10:27
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 19. 6. 2024 E499001 60 19. 6. 2024 15:25
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 29. 7. 2024 Fabec 60 29. 7. 2024 16:28
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 20. 8. 2024 Jindřich_Rosa 60 20. 8. 2024 17:20
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 06. 9. 2024 Boris 60 06. 9. 2024 16:55
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 16. 9. 2024 Bastions 60 16. 9. 2024 20:39
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 26. 10. 2024 Paveldacicky 60 26. 10. 2024 17:22
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 22. 11. 2024 El_Barto 60 22. 11. 2024 11:50
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 02. 12. 2024 AnounymTojeFuk 60 02. 12. 2024 19:08
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 17. 1. 2025 E499001 60 17. 1. 2025 01:56
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 29. 1. 2025 Petr_barchánek 60 29. 1. 2025 12:04
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 24. 2. 2025 Tom350 60 24. 2. 2025 17:05
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 28. 3. 2025 ElektrickaJednotka 60 28. 3. 2025 00:00
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 29. 4. 2025 Janek_lemoch 60 29. 4. 2025 20:37
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 20. 5. 2025 Alešt 60 20. 5. 2025 20:52
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 04. 6. 2025 E499001 60 04. 6. 2025 16:31
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 13. 7. 2025 Sato 60 13. 7. 2025 20:59
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 23. 8. 2025 E499001 60 23. 8. 2025 07:16
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 14. 9. 2025 Zdepa 60 14. 9. 2025 21:36
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 23. 9. 2025 ZEK 60 23. 9. 2025 20:18
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 10. 10. 2025 Jurek_fm 60 10. 10. 2025 20:09
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 24. 10. 2025 Jarda_kučera 60 24. 10. 2025 14:55
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 29. 11. 2025 Jirka74 60 29. 11. 2025 18:53
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 18. 12. 2025 E499001 60 18. 12. 2025 20:36
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 04. 2. 2026 Folcek 60 04. 2. 2026 09:38
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 22. 3. 2026 Jirka74 60 22. 3. 2026 16:43
Archiv diskuse Parní lokomotivy do 27. 5. 2026 dědek_hank 60 27. 5. 2026 15:34
   autor příspěvek
Středa, 27. května 2026 - 19:43:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1127
Registrován: 10-2011
Kladno 9.5.2026

Regpetrs
Čtvrtek, 28. května 2026 - 10:24:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1482
Registrován: 2-2007
JuraHT: Ten první bude asi pruský 3T 16,5, který je známý hlavně u hánulkářů. Jezdily s ním lokomotivy řady 55.25-56, tu měl od Pika snad každý. Druhý je rakouský, u ČSD 516.0 nebo něco podobného.
Čtvrtek, 28. května 2026 - 18:49:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2226
Registrován: 8-2015
Dotazy k sněhovým pluhům z tendrů:
Šotodotaz 1: Předpokládám, že se to nezachovalo?
Šotodotaz 2: Šlo to vléci/sunout ve směru od radlice?
Šotodotaz 3: Slyšel jsem POVĚST, že z tendru parní lokomotivy a parostroje Sentinel vznikla malá posunovací lokomotiva?
Kdo ví více? Díky
Jednu fotku se mi povezlo zvětšit
Čtvrtek, 28. května 2026 - 18:58:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 736
Registrován: 6-2015
A motor to mělo z toho trambusa?
Čtvrtek, 28. května 2026 - 21:12:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32
Registrován: 9-2023
Regpetrs
Ono by to mělo být obojí totéž, druhý obrázek - výřez ale prošel AI.
Taky jsem přemýšlel o pruském tendru. Matou mě ale ty výřezy na podélníku rámu spodku. Takové jsem na žádném tendru nenašel. Je možné, že byly vyříznuty, upraveny dodatečně?
kwasi - na 99,9 % to neexistuje. Na žádné fotce jsem neviděl nic, co by umožňovalo něco jiného, než sunutí/tažení ze směru od nárazníků. Na radlici není žádný otvor na táhlo, oko a pod.
VlastaZ - těžko říci, zda to mělo motor. šlo o sunuté vozidlo bez vlastního pohonu pojezdu. Pokud tam byla nějaká hydraulika, spojená s ovládáním radlice, pak tam také mohl být nějaký agregát. Zdá se mi ale, že radlice byla napevno. Pak mi však zase uniká smysl té kabiny z trambusu.
Čtvrtek, 28. května 2026 - 21:56:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4259
Registrován: 7-2005
ad kwasi - šotodotaz 3 - to není pověst. Jen je potřeba se zahrabat do starších čísel časopisu Svět železnice, kde je článek o kolejových Sentinelech. Ale i o této přestavbě tendru na lokomotivu s pohonem sentinel pro cukrovar Cerekvice na Loučnou.
A oproti článku se dnes už ví, že toto vozidlo v cukrovaru jezdilo do kampaně 1959/60
Pátek, 29. května 2026 - 09:23:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 389
Registrován: 5-2009
Všudybylka na Kopidlnce.

https://youtu.be/mCK0T2LMv0U
Pátek, 29. května 2026 - 19:26:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2227
Registrován: 8-2015
SK Podbrezová Slovensko - parná lokomotíva CS 400 9 a snehový pluh Nejsem autorem, pramen https://www.facebook.com/groups/236021420935/posts/10161957181805 936/
Dotaz: Jak se přepravoval pluh ve směru ,,od radlice"? Na fotkách v něm vidím nějakou díru, šlo tam namotovat spřáhlo? Díky
Pátek, 29. května 2026 - 20:57:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 920
Registrován: 11-2018
kwasi:
"Dotazy k sněhovým pluhům z tendrů:
Šotodotaz 1: Předpokládám, že se to nezachovalo?
"
Myslíte ten konkrétny, čo máte na foto? Jeden iný je totiž zachovaný aj v SIM Martin.
Pátek, 29. května 2026 - 21:03:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 921
Registrován: 11-2018
A tu máte aj tú Podbrezovú z druhej strany.
Pátek, 29. května 2026 - 22:13:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4260
Registrován: 7-2005
Sněhový pluh č.SP 112 na fotce, je podle přečíslovacího seznamu z roku 1954, německého původu (DR/ČSD). Původně č.17, v roce 1954 patřil LD Vrútky a používala ho TD Žilina.
Pátek, 29. května 2026 - 23:32:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 33
Registrován: 9-2023
kwasi:
"SK Podbrezová Slovensko - parná lokomotíva CS 400 9 a snehový pluh Nejsem autorem, pramen https://www.facebook.com/groups/236021420935/posts/10161957181805 936/
Dotaz: Jak se přepravoval pluh ve směru ,,od radlice"? Na fotkách v něm vidím nějakou díru, šlo tam namotovat spřáhlo? Díky
"
S velkou pravděpodobností je to původně zvolenský SP 111, viz. foto, pocházející od MÁV. V TT existuje model. Na přiloženém obrázku je vidět vlečná / tlačná tyč.
Regpetrs
Pátek, 29. května 2026 - 23:54:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1484
Registrován: 2-2007
Mně ten pojezd připadá dost podobný. Možná u toho pluhu chybí vahadlo, není to moc rozeznatelné.
Bw_Ig
Sobota, 30. května 2026 - 04:35:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 779
Registrován: 7-2012
V rámci reorganizace ČSD podle sovětského vzoru ale došlo k zásadní a nelogické změně. Rozkazem Ministerstva dopravy č.j. 44.626/53 z 5. 4. 1954 bylo nařízeno, aby dnem 1. 7. 1954 byly všechny pojízdné sněhové pluhy i parní sněhomety převedeny do vlastnictví a údržby ve službě tratového hospodářství a budov. Jednotlivé předání z lokomotivních dep proběhlo na místní Tratové distance. Současně u všech sněhových pluhů bylo provedeno jednotné označení v systému „SP XX“, tedy zrušeny všechny předchozí označení, hlavně podle DR. V číslování pluhů se nové pluhy přiřadily za poslední číslo sněhových pluhů ČSD, již stávajícího systému.
ČSD koncem roku 1954 používaly několik druhů a typů sněhových pluhů. Ty si můžeme rozdělit a popsat právě podle jejich výrobců či konstrukce, tak jak činily státní dráhy:
- sněhový pluh typu Henschel – 5 náprav (původně pětinápravová parní lokomotiva DR), vlastní hmotnost 45,0 tun, 1 čelní radlice, 4 boční křídla. U ČSD roku 1954 ve stavu pouze jeden kus (evidenčního čísla SP 07). Důležité bylo i to, že pluh byl jednosměrný, tedy mohl být pouze tlačen jinou lokomotivou;
- sněhový pluh Henschel-Klima – základní provedení bylo: 2 čelní radlice a 4 boční křídla, ale bylo i provedeni s 3 radlicemi a 4 bočními křídly. Pojezd byl vždy 4 nápravy (dva podvozky – opět rekonstrukce bývalého tendru) a vlastní hmotnost byla od 36,9 do 38,0 tun. U ČSD roku 1954 ve stavu 4 pluhy (evidenčního čísla SP 28, 61, 62, 72). Důležité bylo i to, že pluh byl jednosměrný, tedy mohl být pouze tlačen jinou lokomotivou;
- sněhový pojezdový pluh Klima – základní provedení bylo: 2 radlice, 2 křídla, pojezd 4 nápravy (dva podvozky), vlastní hmotnost 37,6 tun. U ČSD roku 1954 ve stavu pouze jeden kus (evidenčního čísla SP 25). Důležité bylo i to, že pluh byl jednosměrný, tedy mohl být pouze tlačen jinou lokomotivou;
- sněhový pluh Königsberk (nebo též Königsberg) – základní normované provedení dle německého vzoru byl pojezd 3 nápravy (rekonstrukce z tendru), vlastní hmotnost 28,4 tun a provedení čelních pluhů bylo oboustranné. Ve starším provedení byl také pojezd 3 nápravy ale vlastní hmotnost byla od 20,6 do 30,0 tun. Poslední provedení bylo v 4 nápravovém pojezdu (dva podvozky) s hmotností 28 nebo 29,3 tun. Provedení pluhu bylo v zásadě jednostranné nebo oboustranné. U jednostranného provedení byl provozován i pluh jen v pravostranném uspořádání radlice (pro dvoukolejné dráhy). U ČSD roku 1954 ve stavu 12 těchto pluhů (evidenčního čísla SP 21, 22, 23, 63, 65, 69, 70, 74, 75, 76, 77, 79);
- sněhový pluh patentu Marin – jeho základní provedení bylo v 2 nápravovém pojezdu, délka 4,00 až 4,60 metru, vlastní hmotnost 4,30 až 4,60 tun. Pluh měl provedení, kde na čele byla dvě boční šípová křídla s ručním ovládáním stavitelnosti výšky záběru a odlehlosti. U ČSD ve stavu roku 1954 byly evidovány 4 této pluhy (evidenčního čísla SP 01, 02, 05, 08);
- sněhový pluh provedení Marin-ČSD – jednalo se o licenční výrobu ČSD podle patentového vzoru. Pojezd byl jen 2 nápravy s vlastní hmotností 16,3 tun. Provedení čelních šípových vyklápěcích pluhů bylo s hroty. U ČSD byl tento pluh ještě označen jako typ 75/6 nebo typ 76/9. U ČSD ve stavu roku 1954 byly evidovány 2 tyto pluhy (evidenčního čísla SP 09, 10);
- sněhový pluh typu RIGA – normalizovaná německá verze, ale odlišující se v detailech. Základní provedení bylo 2 čelní spouštěcí radlice (jedna oboustranná, druhá jednostranná) a 4 boční křídla výklopná. Dvě nápravy byly normovaným pojezdem. Vlastní hmotnost byla jednotná od 16,2 do 17,0 tun. U ČSD ve stavu roku 1954 bylo evidováno 15 těchto pluhů (evidenčního čísla SP 04, 24, 26, 41, 42, 44, 45, 46, 48, 49, 51, 78, 91, 95, 96). Bylo možné je tlačit z obou stran;
- sněhový pluh na tendrovém pojezdu – toto provedení patřilo mezi běžné rekonstrukce, ale s rozdílnými hodnotami pojezdu, hmotnosti i provedení tvaru pluhu. Základem byl 3 nápravový rámový pojezd původního tendru, lišící se jen v déle vozidla. Hmotnost odpovídala původnímu tendru od 21,2 do 30,0 tun a to jen v případě, pokud nebyl vodní prostor vyplněn betonem, nebo štěrkem, ke zvýšení vlastní hmotnosti. Provedení pluhu bylo v zásadě čelní šípovitá radlice. Byly ale i pluhy které měly sklon šípu jen jednostranný (pro dvoukolejné dráhy). U ČSD ve stavu roku 1954 bylo evidováno 13 těchto pluhů (evidenčního čísla SP 03, 06, 27, 29, 43, 47, 50, 93, 111, 112, 113, 114, 116);
- šípový sněhový pluh – patřil mezi nejstarší provedení sněhových pluhů u ČSD, pocházející ještě z dob KkStB. Jeho provedení nebylo jednotné, co kus to originál. Pojezd byly 2 nebo 3 nápravy v rámu. Vlastní hmotnost rozdílná od 15,3 do 31,5 tun. Na čele byl pevný pluh šípového oboustranného tvaru. Pak bylo i provedení kde pluh byl jen pravostranný (pro dvoukolejné tratě). Dokonce bylo i provedení kde čelní šípový pluh byl doplněn dvěmi bočním radlicemi. U ČSD ve stavu roku 1954 bylo evidováno 5 těchto pluhů (evidenčního čísla SP 30, 31, 64, 71, 97);
Podle uvedeného přehledu je vidět, že nejpočetnějším typem a vzorem sněhového pluhu ČSD byl sněhový pluh RIGA, v počtu 15 kusů. To bylo snadno odůvodnitelné, neboť se jednalo o nejpoužívanější normovaný sněhový pluh německých drah DR, který ve velkém množství zůstal po osvobození na území Československa.
Druhým nejpočetnějším sněhovým pluhem u ČSD po roku 1954 byly sněhové pluhy na tendrovém pojezdu. Těch bylo 13 kusů. To bylo také snadno odůvodnitelné. Neboť ČSD s oblibou vozidla po vyřazení používala k jiným účelům, aby je lépe zhodnotila. To byla organizovaná přestavba zrušených tendrů od lokomotiv na vodní vozy nebo sněhové pluhy. Na třetím místě v početnost sněhových pluhů u ČSD roku 1954 se dostaly pluhy systému Königsberk. Těch bylo ve stavu 12 kusů. Odůvodnění také bylo jednoduché, neboť se totiž jednalo o pluhy německé konstrukce (vyrobené v RBD Königsberg), které po roku 1945 zůstaly u ČSD.
Kolejové pojízdné pluhy byly evidenčně vedeny ve stavu výtopen a používány byl Odborem udržování dráhy (do roku 1954). Tak v zimním období musela výtopna vždy udržovat určité řady lokomotiv v pohotovosti aby mohly být spojeny s pojízdným pluhem k odstranění sněhu.
Bw_Ig
Sobota, 30. května 2026 - 04:42:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 780
Registrován: 7-2012
Přestavbu vyřazených tendrů na sněhové pluhy neprováděly jen továrna Henschel a dílny DRB (i ČMD) ale i soukromé strojnické továrny, nebo za protektorátu i zcela nestrojní firmy. Tou byla například „Kunovická továrna na portlandský a románský cement – Seilern a spol. Tlumačov“. Tato firma za protektorátu dostala nařízeno provést strojní výrobu sněhových pluhů systému Klima rekonstrukcí z tendrů říšských drah. Objednávku výroby provedlo německé ředitelství říšských drah RBD v Breslau/Vratislavi. Proto v listopadu 1944 na její vlečku bylo dirigováno 9 lokomotivních tendrů různého původu a provedení. Zde jsou jejich parametry a údaje podle hlášení ŘSD Olomouc z 20. 8. 1945:
Číslo tendru vlastník Původní číslo Obsah vody Obsah uhlí Předán kam poznámka
1519 SSSR - 23,0 m3 15 m3 10.1945 do Přerova Poškozený – ke zrušení
108 SSSR - 20,0 m3 10 m3 10.1945 do Přerova Poškozený – nutná oprava
4181 SSSR - 23,0 m3 15 m3 10.1945 do Přerova poškozený – nutná oprava
22-D.23-512 - PKP 21,5 m3 20 m3 02.11.1945 do dílen M.Ostrava Poškozený – oprava
Schn 25 - - - - 10.1945 do Přerova Tendr na pluh – nedodělán
WN 10 P.K. P.K. 12,0 m3 10 m3 10.1945 do Přerova Těžce poškozen
IV.1365 - - - - 10.1945 do Přerova Na zrušení
17-C.11-31 P.K. PKP 17,0 m3 15 m3 10.1945 do Přerova poškozen – nutná oprava
1365 P.K. P.K. - - 10.1945 do Přerova Rozřezán – na zrušení
Bez čísla - - - - 10.1945 do Přerova Rozpracován na pluh – na zrušení
Jako vzor (k okopírování technologie) ji byl zapůjčen 1. 12. 1944 z dílen Nymburk kolejový sněhový pluh „Klima“ pod německým označením „Schn 25“ (ve skutečnosti se jednalo o přestavbu tendru na pluh, ale nebyl dokončený). Výroba sněhových pluhů, však byla po osvobození ukončena a vozidla v různém stádiu rozpracovanosti zde zůstaly. V přestavbě se nadále nepokračovalo a MD rozhodlo 15. 10. 1945 (výnos č.j. 22075/45) zde ostavené tendry převést do výtopny Přerov, nepoužitelné tendry zrušit (pokud nebyly označeny značkou SSSR) a tendr 22-D.23-512 odeslat do dílen Mor.Ostrava (úprava ke spojení s lokomotivami 434.1-2) .
K tomu MD dodatečně 18. 9.1945 určilo „aby u firmy Seilern a spol byla dokončena úprava tendru na sněhový pluh Schn25 typu Klima“. Toto rozhodnutí však bylo v rozporu se skutkovým stavem. Nejen, že firma Seilern Tlumačov již nechtěla v dirigované rekonstrukci pokračovat (návrat k výrobě cementu) ale stav onoho vozidla byl poněkud jiný. ŘSD Olomouc nařídilo provedení ohledání vozidla pod značkou Schn 25. Při tom zjistilo (zpráva na MD z 17. 11. 1945), že se nejedná o sněhový pluh Klima, ale jen o rozpracovanou konstrukci zrušeného tendru DR k montáži zařízení pohyblivých křídel systému Klima. Jako takový pak byl ŘSD Olomouc navržen na zrušení.
Bw_Ig
Sobota, 30. května 2026 - 04:44:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 781
Registrován: 7-2012
Jak už bylo napsáno u sněhometů, tak i u kolejových sněhových pluhů byl po květnu 1945 dost velký nepořádek. Byť úředník provádějící soupis kořistních vozidel v květnu i červnu 1945 rozpoznal, že „je to“ sněhový pluh, nebyla provedena jejich přesná identifikace. Soupisy dlouze hovoří o číslech pluhů podle systému DRB a jednotlivých ředitelství RBD (šestimístný kód „7XX.XXX), ale přesné rozměrové a technické popisy nebyly uváděny. Pak vznikaly dost zásadní nedostatky se zařazení pluhu do dané kategorie typu nebo jeho soustavy. Identifikace těchto pluhů, natož jejich původu, je dnes velmi dost složitou badatelskou operací.
Historie jednotlivých kolejových sněhových pluhů byla také dost zajímavá. Pod několika posloupně jdoucími čísly DRB se skrývalo téměř jednotné provedení dvounápravového sněhového tlačného pluhu vyrobeného (rekonstrukce zrušeného tendru) a provozovaného pro saské královské dráhy. Pod označením vozidel údržby dráhy DRB/DRG čísel 700.581 až 700.583 se skrývaly tři sněhové pluhy na rámovém dvoukolovém pojezdu (s čelním klínově šikmo rozšířeným pluhem), které byly roku 1888 vyrobeny strojírnou v Esslingenu pro saské královské dráhy a jejich ředitelský obvod v Drážďanech. Čtvrtý pluh označený DRB 700.584 byl stejného dvounápravového provedení vyrobený hlavními dílnami saských drah v Chemnitz roku 1889. Stejné dílny produkovaly roku 1890 stejné dvounápravové provedení 4 sněhových pluhů pod pozdějším označením DRG 700.586 až 700.589. A byly to opět dílny v Chemnitz, které roku 1892 vyrobily další 4 stejné (jen úprava hmotnosti a výšky stěny pluhu) dvounápravové kolejové sněhové pluhy pro saské dráhy do ředitelského obvodu Drážďany, kde u DRB dostaly čísla 700.592 až 700.595.
Ve všech výše uvedených případech se jednalo o přestavbu původních vyřazených dvounápravových tendrů. Nutno dodat, že všechny uvedené téměř shodné dvounápravové tlačné sněhové pluhy 700.581 – 700.584, 700.586 – 700.589 a 700.592 – 700.595 byly v lednu 1939 evidovány u DRB v obvodu ředitelství RBD Drážďany.
Sobota, 30. května 2026 - 10:03:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 9-2023
Bw_Ig:
"Jak už bylo napsáno u sněhometů, tak i u kolejových sněhových pluhů byl po květnu 1945 dost velký nepořádek..."
Pane kolego, vaše příspěvky sleduji už dlouho, ukládám si a snažím se je třídit. Tak mě nedá se zeptat - kdy vyjde článek, či knížka?
Sobota, 30. května 2026 - 10:13:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 35
Registrován: 9-2023
Regpetrs:
"Mně ten pojezd připadá dost podobný. Možná u toho pluhu chybí vahadlo, není to moc rozeznatelné.
"
Vahadlo na pluhu skutečně není. Je to matoucí méně, než jiný tvar výřezů nebo krytů ložisek (vahadlo stačilo odebrat).

Zde je vyladěný, čitelnější výřez fotky pluhu s detaily spodku.
Podařilo se zjistit samotnou radlici. Pochází ze silničářského pluhu SSP1001, výrobce Silniční stroje a zařízení n.p., Nová Paka.

Teď ještě ověřit ten tendr.

(Příspěvek byl editován uživatelem JuraHT.)
Sobota, 30. května 2026 - 12:03:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6583
Registrován: 11-2006
Mně ten spodek tendru připomíná nejvíce řadu 412.3, Tyto byly spřahovány např. s lokomotivami řad 413.0, 414.0, avšak v období hromadného vyřazování starších řad z provozu se mohly zatoulat i k jiným lokomotivám.
Jako ilustraci bych doporučil třeba fotky tendru muzejního heligóna 414.096. Určitě nikdo nelikvidoval provahadlování, bylo by to naprosto kontraproduktivní. K boudě z trambusu bych si dovolil tipnout, že při konstrukci tohoto pluhu bylo použito součástí, které byly v tehdejším plánovaném hospodářství nejsnáz sehnatelné.[wink]
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Sobota, 30. května 2026 - 12:17:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 36
Registrován: 9-2023
Já se taky dostal postupně k tendrům ke 414.0, nejdříve 312, potom právě 412. Přihořívá, možná hoří.
Sobota, 30. května 2026 - 12:40:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4261
Registrován: 7-2005
Sobota, 30. května 2026 - 13:00:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 37
Registrován: 9-2023
Pane kolego, dokument od Ing. Placatky je jasnou stopou, téměř kouřící hlavní. Potvrzuje, že tendry ř. 414 byly prokazatelně používány jako základ přestaveb na kolejové pluhy.

Myslím tedy, že už mám vše. Pojezd a balastní skříň je z tendru ř. 414, ev. 412, kabina je ze Škoda 706RT, radlice pochází ze SŠP 1001.

Děkuji vám pánové všem za vydatnou podporu a spolupráci!

(Příspěvek byl editován uživatelem JuraHT.)
Sobota, 30. května 2026 - 17:12:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4262
Registrován: 7-2005
U jednoho pluhu je známo i číslo, byť ukazuje i na zmatky, které kolem přečíslovací z roku 1954 asi byly.
Seznam totiž uvádí pluh SP 113, kde mělo být původní číslo 23, ale také 414.084, s původem DR/ČSD.
SP 113 byl veden LD Vrútky. Ale původní číslo 23 / 414.084 a původ DR/ČSD uvádí i LD Přerov u pluhu s novým číslem SP 68....
Jinak sčítání lokomotiv,..atd. k 12/1950 zná pluh č.23 (Königsberg - ve zkomoleném označení) ve výt. Přerov.
Tendr 414.084 zná ještě předpis V 101 z roku 1938 (výroba Flor. 1907), ale sčítání od 06/1945 již ne.
Sobota, 30. května 2026 - 18:02:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 38
Registrován: 9-2023
No ale ještě bych měl prosbu - nemá někdo prosím pěkně výkres tendru 412.0 , 412.3 ?
Regpetrs
Sobota, 30. května 2026 - 20:55:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1485
Registrován: 2-2007
Bw_Ig: I já děkuji za objasnění.
dědek_hank
Sobota, 30. května 2026 - 23:08:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6328
Registrován: 7-2017
JuraHT:
"No ale ještě bych měl prosbu - nemá někdo prosím pěkně výkres tendru 412.0 , 412.3 ?"

412.0 nebo 414.0? Tendr 414.0 tady mám.
Neděle, 31. května 2026 - 07:23:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4569
Registrován: 5-2002
K boudě z trambusu bych si dovolil tipnout, že při konstrukci tohoto pluhu bylo použito součástí, které byly v tehdejším plánovaném hospodářství nejsnáz sehnatelné.[wink]

Zatímco v tržní ekonomice by se jistě vyplatilo konstruovat elegantní boudičku na míru😎. I když, pokud by na to byla nějaká dotace, takové “studio mlok” by si dalo říci… to by bylo šotoorgasmů.
Premiér prozradil, že se pravda o financování přestavby ekonomiky zamlčovala. Zelená politika je astronomicky drahá, nepřinesla žádná pracovní místa, znamená závislost na Číně a náklady neustále stoupají. Utopie není dosažitelná, a čím více lidé zchudnou, tím více se budou bouřit.
Neděle, 31. května 2026 - 10:19:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 145
Registrován: 6-2021


Pozvánka na 6.6.2026 na akci
Oslavy 155 let železnice v Chotěboři
Neděle, 31. května 2026 - 12:52:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 39
Registrován: 9-2023
dědek_hank:
"JuraHT:
"No ale ještě bych měl prosbu - nemá někdo prosím pěkně výkres tendru 412.0 , 412.3 ?"
412.0 nebo 414.0? Tendr 414.0 tady mám."
Po dalším zkoumání jsem pro to, že cílovým tendrem je 412.0 či 412.3, nicméně, pokud byste mi zaslal 414.0, budu s díky vděčen. Můžu prosit na simsa.jiri@post.cz ?
Neděle, 31. května 2026 - 12:55:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 40
Registrován: 9-2023
Johny11:
"K boudě z trambusu bych si dovolil tipnout, že při konstrukci tohoto pluhu bylo použito součástí, které byly v tehdejším plánovaném hospodářství nejsnáz sehnatelné.[wink]

Zatímco v tržní ekonomice by se jistě vyplatilo konstruovat elegantní boudičku na míru😎. I když, pokud by na to byla nějaká dotace, takové “studio mlok” by si dalo říci… to by bylo šotoorgasmů."
Z mého pohledu zcela pragmatické a ekonomické řešení, nezávisle na způsobu řízení ekonomiky. Nehledě k tomu, že tím vzniklo pro fanoušky speciální techniky velmi pohledné vozidlo.
Neděle, 31. května 2026 - 13:10:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 41
Registrován: 9-2023
Příkladem podobné improvizace ze země s decentralizovanou ekonomikou budiž třeba italský pluh Vnx 806 cca z 50. let, zkonstruovaný na základě, jak píšou Italové, "demotorizované" elektrické lokomotivy E.550. Podobně ale vznikly také mnohé německé meziválečné a poválečné konstrukce.
P. S. 1 - omlouvám se místním, že jsem tady "vtrhl" s tématem jiným,než parní lokomotivy, nicméně spojovacím článkem bylo téma "tendr", nyní jsme pravda nabrali jiný vektor.
P. S. 2 - vždy mě mrzí rozdělující témata. Z mého pohledu takové a podobné konstrukce svědčí jedině o tom, že si naši předkové uměli poradit. V každé době. Pojďme se vrátit k železnici.
Neděle, 31. května 2026 - 14:06:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 91
Registrován: 4-2023
https://youtu.be/iDQoJ2TOsFA?si=OmTsfUPstn5nIDxP

Příjezd Šlechtičny 475.111 do Kladna a její odjezd se zvláštním vlakem s Němci do Lužné dne 9.5.
Regpetrs
Neděle, 31. května 2026 - 15:50:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1486
Registrován: 2-2007
JuraHT: E.550 byly nejen demotorizované, ale dostaly i nová kola bez čepů a protizávaží. Na první fotce je originál v milánském muzeu Leonarda da Vinci, na dalších fotkách Savigliano a Pistoia.

Úterý, 02. června 2026 - 21:31:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6590
Registrován: 11-2006
Při hrabání se v archívu na mne vykoukla série diáků z dvoudenní akce pořádané spolkem KHKD. Ani se mi nechce věřit, že už to je 34 let, co vyjela 556.0298 po létech degradace na "K 817" opět vlastní silou na trať.

http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Neděle, 07. června 2026 - 09:53:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 344
Registrován: 12-2008
Regionální den železnice v Olomouci 6. 6. 2026

ilustrativně jen pár obrázků. Skoro povinné kompozice s bazilikou Navštívení Panny Marie bych pracovně nazval tendrem sem a zase tendrem tam.




Úterý, 09. června 2026 - 19:14:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 390
Registrován: 5-2009
Jízdy parní lokomotivy 486.007 o víkendu 30. a 31.5.2026 po kremnické a harmanecké štrece.

https://youtu.be/fzJiHZjstbg
Středa, 10. června 2026 - 11:24:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 271
Registrován: 1-2011
Regionální den železnice s Rosničkou 464.202 v Olomouci 6.6.2026.

https://www.youtube.com/watch?v=lXbxwEzSLME
dědek_hank
Středa, 10. června 2026 - 11:52:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6337
Registrován: 7-2017
Víte prosím někdo, kdy došlo k výměně tendrů u muzejní lok. ČD 534.0323? Dlouhá léta až do odstavení kvůli propadlému kotli v r. 23 jezdila v Lužné s tendrem 935.117. Na fotkách z konce provozu na Kladně a z muzejního provozu v 1. polovině 90. let však má tendr 818.0322; ten je teď přivěšen k 534.0301, která původně měla 818.0314, takže druhá otázka je: Co se stalo s tendrem 818.0314?
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.