Diskuse » Železnice » Železniční informační systémy a aplikace « předcházející | další »

Železniční informační systémy a aplikace

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Předchozí roky: 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006
   autor příspěvek
Pondělí, 01. února 2016 - 16:20:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6183
Registrován: 5-2007
Ziki: Ja tuším niečo o tom, ako to funguje "normálne", a akurát mi príde, že sa snažíte byť zbytočne neštandardní, a oháňate sa pritom problémami, ktoré sa buď dejú raz za uhorský rok, alebo navyše idú riešiť inak (čo má s užívateľom spoločné OVBP, alebo PZV?).

Obojsmernou väzbou si predstavujem 1. Balík AVF, resp. Koniec TCV...
Pondělí, 01. února 2016 - 16:43:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 161
Registrován: 10-2007
A o tom to je. Buď udělám systém plný kosmetických vychytávek a na věci, které nastanou jednou za uherský rok se vykašlu, ačkoliv vím že právě v tomto případě nejspíš udělá výpravčí chybu a nebo vytvořím systém, který sice nebude tak hezký, ale bude umět ošetřit i tyto věci.

S tím AVF ještě popřemýšlejte jakými různými způsoby se dostává číslo vlaku do systému a jak vypadá systém číslování vlaků na hlavní tratích SŽDC. Možná až si to celé dáte dohromady zjistíte, že nikdy žádným systémem nelze ošetřit 100% všech situací, které denně (nikoliv jednou za uherský rok) nastávají.
Pondělí, 01. února 2016 - 17:16:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6184
Registrován: 5-2007
Ziki:
Jedna strana je ošetrenie, druhá strana je spôsob obsluhy. Veci, ktoré nastanú raz za uhorský rok, treba po stránke spôsobu obsluhy riešiť s tým, že nastanú raz za uhorský rok a nie kvôli tomu vymýšľať riešenia, ktoré sťažujú obsluhu 24/7 a potenciálne tak napáchajú ďaleko viac problémov.

Ja netvrdím, že to bude v 100% prípadov fungovať. Ja tvrdím, že to bude fungovať natoľko, že nejaké párovanie vlakov bude aj vo veľkých uzloch pomerne zriedkavá záležitosť. Číslo sa do systému dostáva (ak som na nič nezabudol):
1) Vlak prijde zo susednej oblasti. Tam je to aj s identifikátormiv správach 081-x, takže nemám čo riešiť. To, že je to dobre, je starosť aplikácie, ktorá ten vlak posiela.
2) Prečíslovanie vlaku na ceste. Tam je to úplne bez diskusie, pretože to je čisto v réžii danej aplikácie, na základe informácii z ISOŘ, druhak tá trasa navyše prejde cez dosť očí na to, aby to prečíslovanie bolo v tom ISOŘ na 99,9999% správne.
3) Vznik vlaku z posunu, alebo obrat súpravy. Tam je to naskutku zčasti na výpravcovi (obzvlášť tie chýbajúce obraty sú fakt mrzuté). U osobných vlakov je stav, že mám dva vlaky jednoho čísla v súčasnosti už hodne zriedkavý, a až kompletne nabehne zmena číslovnaia kvôli GSM-R bude tomu tak aj u nákladných vlakov.
Pondělí, 01. února 2016 - 17:43:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 162
Registrován: 10-2007
Zatím se tady ale bavíme o kosmetice, nikoliv o něčem co výpravčí obtěžuje. A víte kdy zaručeně vyskočí například upozorňení OVBP? Diky zákonu schválnosti zrovna když se odhlásim. A to za ten risk opravdu nestojí. Koneckoncu je to také i důvod, proč stejný názor zastává i SŽDC.

Ty vaše tři body jsou hodně zjednodušené a hlavně ovlivněny sliby SŽDC, ale v podstatě právě bod 3 zasazený do reality, že jedno číslo vlaku může být jako výchozí použito třeba i 7x denně je ten největší problém.
Pondělí, 01. února 2016 - 18:12:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6186
Registrován: 5-2007
Ziki: Začali o tom, že jednu (v nemálo oblastiach GTN naskrz užitočnú) funkciu nejde realizovať, pretože v iných oblastiach GTN by teoreticky mohla obťažovať (a točíme sa na tom, že to zjavne to "nejde" zrealizovať tak, aby to šlo nastaviť). Takže to zas úplne "kozmetika" nebola. Navyše verím, že to nie je jediná užitočná vec, ktorá takto "stroskotala".

Hlášky ako OVBP a PZV majú byť nezávislé na nejakom užívateľovi a vyskočiť na všetkých relevantných pracoviskách GTN bez ohľadu na čokoľvek.

Čo sa dá na bodoch 1) a 2) skomplikovať? V 1) je to zbytočné riešenie problém uniekoho iného. V 2) už by stihlo narobiť toľko bordelu, že nejaké špatné napárovanie niekde na GTN nikoho vlastne ani nebude zaujímať. A 3) už je podľa mňa z veľkej časti vyriešený a jediné čo mohlo zostať sú možno Lv a nejaké prestavovačky po uzloch, ale z veľkej časti nič čo by sa týkalo napr. CDP (ale môžem sa mýliť).
Pondělí, 01. února 2016 - 18:54:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 163
Registrován: 10-2007
Začali jsme o tom, že výpravčí potřebuje upozornění, že má v GTN upozornění, které už ho dnes upozorňuje na odjezd vlaku. Takže pro někoho užitečná funkce, díky které odpáře důležitější věci, pro někoho jen duplikovaná zbytečnost. To, že něco budu duplikovat výpravčího k činnosti nepřiměje.

Určitě je užitečné když PZV vyskočí v Chocní na vlak v Kolíně. Stejně tak je naprosto vynikající když nikdo netuší kdo vlastně ten PZV potvrdil, protože nikdo nebyl přihlášen. Zkuste toto prosadit na SŽDC.

Body 1) a 2) jsem nezpochybňoval, ale bod 3) je zatím vyřešen jen v malých stanicích s minimálním provozem (tam ale vlastně ani nikdy nebyl protože tam 7 vlaků stejného čísla nikdy nepojede) a ve zbožných přáních SŽDC. Proto taky o tom nic nevíte.

Myslím, že bych už tuto debatu uzavřel tím, že celá GTN je na rozdíl od GRADA dělaná na mnohem větší provoz a mnohem větší speciality a komunikace než zatím u Starmonu tuší. Netvrdím, že do budoucna do toho neproniknete také, ale zatím jste na začátku běhu. Žel praxe a zkušenosti mnohdy některé iluze odstraní a následuje náraz na tvrdou realitu. Uvidíte jak budete mluvit za 10 let po zkušenostech z celé sítě.
Pondělí, 01. února 2016 - 20:38:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6187
Registrován: 5-2007
Určitě je užitečné když PZV vyskočí v Chocní na vlak v Kolíně.
Prečo hneď "ode zdi ke zdi"? Stačí keď to vyskočí v Kolíne.

Stejně tak je naprosto vynikající když nikdo netuší kdo vlastně ten PZV potvrdil, protože nikdo nebyl přihlášen
To bezpochyby ano. Na GRADO sa preto upozornenie zobrazí, ale dokiaľ sa niekto neprihlási, tak sa nedá potvrdiť.

jen v malých stanicích s minimálním provozem
Napr. Nymburk hl.n.? Berem, že to nie je I.koridor ani uzol Praha, ale nazdávam sa, že sa v tomto smere už pomaly prechádza od zbožných želaní k realite.

mnohem větší provoz a mnohem větší speciality a komunikace než zatím u Starmonu tuší
Mne u GTN príde, že sa v chvályhodnej snahe o podchytenie tých špecialít pomaly začína strácať to gro. Inak, samozrejme, väčšie skúsenosti Vám (a Vašim kolegom) rozhodne uprieť nemôžem, to božechráň. Takisto, že GRADO čaká ešte fúra zaujímavých výziev a zákutí, či už po stránke výkonnosti, alebo funkcií. Či to bude náraz na tvrdú realitu, alebo plynulý prejazd, to sa ešte uvidí.

Nápodobne by som debatu uzavrel a poďakoval za Vaše reakcie.
Pondělí, 01. února 2016 - 21:29:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 164
Registrován: 10-2007
To ode zdi ke zdi jste navrhoval Vy. Já jen uvedl příklad z praxe. Okna už raději řešit nebudu, protože to vaše řešení má opět mnoho děr.

Nymburk hl.n., ale jen MO. MO je to celkem hračka. To je jako EDD. To má ještě daleko k realitě. A pro Vás zatím asi dostatečně velký cíl. Třeba to tam jednou zapojíte do SZZ a pak to bude teprve zajímavé. Potom můžeme v debatě pokračovat.
Pondělí, 01. února 2016 - 22:31:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6189
Registrován: 5-2007
Ja som žiadne ode zdi ke zdi nenarhoval. To, že som navrhoval nerozlišovať prihláseného užívateľa predsa neznamená, že nebudeme rozlišovať pracovisko. Čo sa okien týka, už sa teším, až na tie diery prídem, zatiaľ celkom obstojne tesnia.

Na väzbu na stavadlo sa celkom teším, aj keď to určite bude nejedna bezsenná noc. Väzba GRADO do EmSZZ by bola bezpochyby jedna z najzaujímavejších vecí na SŽDC hoc, bojím sa, že dosť zbytočná. Ale dostať do Nymburku Káčko, to by mohlo byť [jidlo]
Úterý, 02. února 2016 - 06:43:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3217
Registrován: 9-2005
Ale dostať do Nymburku Káčko, to by mohlo byť

Tak možná ve snu, neb tyhle věci už jsou dávno „politicky” rozhodnuté ve prospěch „jiného” dodavatele [rofl]
Pár obrázků ode mne...
Úterý, 02. února 2016 - 08:32:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6192
Registrován: 5-2007
Pena_l: Čo tam politika, Káčko by ako definitívna v Nymburku beztak byť nemohlo, už len kvôli etcs. Ale taká provizórka, na pár rokov... [kladivo]
balik
Úterý, 02. února 2016 - 12:22:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2211
Registrován: 11-2002
Asdf:
...že som navrhoval nerozlišovať prihláseného užívateľa predsa neznamená, že nebudeme rozlišovať pracovisko...
Myslel jsem, že na JOP DOZ-1 mají zadávací terminály řídících i úsekových dispečerů rovnocenná oprávnění a jsou zcela zastupitelné pro příslušnou část DOZ (na starších přerovských sálech zvlášť levá / pravá polovina). Což na jednu stranu znamená, že "vždy" (=vysoce pravděpodobně) je někdo přihlášen s oprávněním "vyřešit okno", na druhou stranu za těchto okolností asi nelze hlášky adresně třídit příliš jemným sítem a zobrazí se všem v oblasti (alias "kolínská hláška" vyskakuje i řídícímu/úsekovému, který má sice administrativně na starosti Choceň, ale z technického hlediska sedí na stejném terminálu, jako kolínský úsekový).
Úterý, 02. února 2016 - 13:13:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 165
Registrován: 10-2007
balik: Toto ale byla diskuze o GTN, kde jsou ty možnosti třídit pracoviště a posty poměrně větší.
Středa, 23. března 2016 - 12:12:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2655
Registrován: 5-2006
Zájezd spěšným vlakem z Kralup do Mostu [happy] Ještěže tam neskočilo ROH [happy]

Ondřej Rozman
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 17:03:36  
Neregistrovaný host
Nemáte někdo program SmeTa2 na výrobu směrových tabulí, kdysi jsem ho stáhl z webu lksoft.kvalitne.cz, který je nyní bohužel v rekonstrukci.
Pokud máte pošlete mi ho prosím na adresu: rozman.o@outlook.cz
Předem děkuji
Pátek, 09. září 2016 - 18:29:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 500
Registrován: 4-2009
Zdravim.
Náš kroužek železničních modelářů nabízí volné 3ks prázdných skříní pro nástupišťové pragotrony 115x45x35 cm. Cena není stanovena, vyhrává ten, kdo dá větší čokoládu. V příslušenství je jeden rám, na který se dají přidělat dvě bedny zády k sobě (viselo to za něj pod vlaštovkami.
V.
WLAB 160
Pátek, 04. listopadu 2016 - 19:44:17  
Neregistrovaný host
Visely na Smíchově.
WLAB 160
Pátek, 04. listopadu 2016 - 19:48:20  
Neregistrovaný host
Kam se poděly hliníkové rošty z tabulí?
Jan262
Pondělí, 21. listopadu 2016 - 20:31:58  
Neregistrovaný host
Kdyby se to někomu náhodou hodilo:
GRAPP je nově ve verzi, kde není třeba instalovat Silverlight:
http://provoz.szdc.cz/grappnv
P_v
Sobota, 18. března 2017 - 09:56:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1747
Registrován: 5-2002
Švýcaři omezují nádražní rozhlas, hlásí jen zpoždění a mimořádnosti
Pátek, 23. června 2017 - 16:24:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3175
Registrován: 8-2010
Hádejte, kde to je? [happy]Fotka je z dubna, ale bohužel stav je stále stejný. Obrazovka neukazuje odjezdy od zapojení do CDP Praha. Máme konec června a vypadá to, že buď to bude nějaký velký problém se zobrazováním odjezdů nebo to je SŽDC totálně jedno. Tak jsem zvědav kolik měsíců bude ještě trvat to "dočasně mimo provoz".
Praha-Ruzyně, Olomouc
Mladějov
Neděle, 25. června 2017 - 19:36:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10515
Registrován: 3-2007
Napište taky na SŽDC (nebo zavolejte). Bez hádanky.
Úterý, 14. listopadu 2017 - 14:18:08  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72596
Registrován: 4-2003
Tohle jsem někde viděl někdy snad koncem října. [uhoh] Podobně hodiny na 3. nástupišti v Pardubicích nejdou už zhruba od léta, akorát tak před tejdnem je aspoň někdo přelepil izolepou. [crazy]
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Čtvrtek, 16. listopadu 2017 - 07:11:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 11-2017
Neměl by někdo fotku Pragotronu, který kdysi býval v Českých Budějovicích?
Neděle, 13. května 2018 - 22:58:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 490
Registrován: 3-2005
Jeden známý má utkvělou představu použít informační systém s překlápěcími znaky, který býval na nádražích, na firemní stánek na výstavní akce, kde by prezentovali různé info o svých produktech.
Má to vůbec smysl? Pokud nějaký ano, kam by se měl obrátit??
Neděle, 08. července 2018 - 16:31:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1793
Registrován: 6-2010
[new] v žst. Volary
Pondělí, 13. srpna 2018 - 09:13:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3613
Registrován: 9-2005
[new] v žst. Volary

Koukám, že směrnice SŽDC č. 118 o orientačních a informačních systémech dostává opět pěkně na frak. Aneb nejdřív vymyslíme předpis, aby se pak nemusel dodržovat [wink]
Pár obrázků ode mne...
Pondělí, 13. srpna 2018 - 14:40:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8386
Registrován: 5-2007
Pepa_l: Ono to vyzerá, že to je výzisk.
Prcekzlipy
Čtvrtek, 15. listopadu 2018 - 20:14:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3704
Registrován: 11-2007
Nemáte náhodou někdo v Androidu nainstalovaného VPN Clienta od CD-T? Potřeboval bych s něčím pomoct. Kdyžtak po mejlu vypravka@seznam.cz.[happy]
Úterý, 29. ledna 2019 - 19:35:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 1-2019
Zdravím, mohu se zeptat, jak na Windows 10 rozchodit program HAVIS? Děkuji
Miloš_jonák
Pondělí, 18. března 2019 - 19:09:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 263
Registrován: 12-2007
Beroun je asi první stanicí, kde se zpoždění zobrazuje rakouským způsobem. Zřejmě to na cestující nepůsobí tak depresivně jako to nenáviděné slovo zpoždění s konkrétní hodnotou. [lol]
Pondělí, 18. března 2019 - 19:38:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8708
Registrován: 5-2007
Miloš Jonák: Bojím sa, že nie je ani v prvej desiatke.
Pondělí, 18. března 2019 - 19:51:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3048
Registrován: 7-2006
Beroun je asi první stanicí, kde se zpoždění zobrazuje

To asi [nene] .. u nás v Poříčanech to už máme .. [vypravci]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Čtvrtek, 28. března 2019 - 18:09:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2823
Registrován: 6-2016
Miloš_jonák: S nimi mě baví svět[biggrin] (špatným zprávám budeme dávat úsměvná hesla)!
Čtvrtek, 02. května 2019 - 18:13:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3755
Registrován: 3-2006
Jen by tam měl být předvídaný odjezd.
Jinak v Berouně tohle umí i zastávky MHD, pokud tam ukazuje čas je to dle jízdního řádu, pokud je tam např. za 5 min, už je to aktuální příjezd spoje.
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:  
Pouze registrovaní
  Heslo:
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.