| Diskuse » Železnice » „Buštěhradka“ a okolí » Archiv diskuse „Buštěhradka“ a okolí do 27. 10. 2025 | « předcházející | další » |
Archiv diskuse „Buštěhradka“ a okolí do 27. 10. 2025dolů |
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři |
| autor | příspěvek |
|---|---|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 34063 Registrován: 5-2002 |
ML: A něco k retardéru a jeho ovládání byste nám nepřidal? Podle popisu to vypadá, že HD převodovka pro ozubnici měla dva shodné měniče proti sobě, čímž u ní jednak odpadl reverz, jednak vznikla možnost brzdit "kontra" (podobně jako na M240).
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
|
|
Mladějov
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 25362 Registrován: 3-2007 |
Já tam vidím pod pravým velkým kruhovým budíkem - teploměrem oleje nápis "hydrodynamická brzda". Tak uvidíme. |
|
M_g
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2228 Registrován: 6-2006 |
Von je ten nápis i pod levým budíkem Podle mého upozornění, že musí kontrolovat oteplení oleje brzdícího měniče. |
|
Cobram
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1610 Registrován: 10-2019 |
Já bych chtěl mimo jiné i touto cestou moc poděkovat všem, kteří se podíleli na víkendové akci v Lužné. Samozřejmě jak všem lidem z muzea, tak i všem ostatním z IDS, ze Zubačky, MTZ Choceň, Zubrnic, z Hrbaté Máni, Posázavského Pacifiku a všech dalších spolků, samozřejmě i přátelům ze Slovenska a Německa. Akce byla úžasná, byly to nádherné dva dny. Velké díky. A k tomu i jedno velké přání, aby tahle tradice nezahynula, a tahle úžasná setkání pokračovala i v dalších letech. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 508 Registrován: 8-2017 |
Přidávám se ke Cobram s poděkováním. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 34065 Registrován: 5-2002 |
ML: Já tam vidím pod pravým velkým kruhovým budíkem - teploměrem oleje nápis "hydrodynamická brzda". Jasnou odpověď by dal řez převodovkou nebo její hydraulické schéma, jestli tam je to, čemu se dnes říká "retardér" - tedy hydrodynamická spojka "do zkratu" (s jedněmi lopatkami pevnými a druhými poháněnými od výstupu), která není nijak spojena s motorem a tudíž ho ani nijak nezatěžuje a nezvyšuje nároky na chlazení. Jak už jsem psal, ta mašina se podle popisu zdá mít pro ozubnicový stroj dva měniče proti sobě - v jednoměničovém provedení s reverzní převodovkou by totiž byl docela problém s jejím reverzováním. On totiž v měniči byť bez kapky oleje je pořád ještě vzduch, který má sice 600krát menší hustotu, ale na unášení výstupního hřídele to bohatě stačí. Takže bys při každé změně směru ozubnicového stroje mimo ozubnici musel kromě samotné mašiny zabrzdit i ozubnicová kola, z čehož by fírové byli jistě velmi nadšeni. Dva měniče proti sobě jsou tak celkem pohodlným způsobem, jak se tohohle problému zbavit, a možnost brzdit "kontra" je vítaným vedlejším produktem. Není přitom nic neobvyklého, že ten vedlejší produkt nakonec převáží, což se ve výsledku projevilo i popisem teploměru ozubnicových měničů...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1724 Registrován: 9-2010 |
zdroj: Ozubnicové lokomotivy našich drah |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 34068 Registrován: 5-2002 |
Takže je to jasné - žádný retardér, ale měnič kontra.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1725 Registrován: 9-2010 |
Přičemž měniče ozubnicové části měly stavitelné rozváděcí lopatky v pěti stupních, ovládané hlavním kontrolerem. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 34071 Registrován: 5-2002 |
Mark: a diesel tím pádem zůstával na volnoběhu...?
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 13329 Registrován: 9-2002 |
Se to monstrum zubatý jeví jako složitej a komplikovanej stroj...
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...
Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 34072 Registrován: 5-2002 |
Agent: není to tak zlý. A věř tomu, že s jedním měničem pro zubatej stroj by bylo ještě složitější.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 206 Registrován: 9-2009 |
Ano, správně jste se dobádali výsledku, Rakušanka má celkem čtyři měniče, dva jsou klasicky pro adhezní pohon + reverzační převodovka s jalovým hřídelem (vše má sekundární mazací čerpadla, tudíž lze tahat, zároveň jde i mechanicky vyřadit směr) a dva jsou pro ozubnicový provoz, každý pro jeden směr a brzdilo se právě tím protisměrným. Díky proměnné geometrii lopatek měniče se dal regulovat výkon dynamického brždění pomocí kontroléru. Proto ty velké teploměry oleje převodovky, navíc s nastavenými spínači poruch, kdy při dosažení teploty 110 stupňů nastala signalizace a po dosažení teploty 125 stupňů došlo k nouzovému ježdění klasickou špalíkovou brzdou ozubnicového stroje. Celé je to hezky vymyšlené, ale v provozu se to neosvědčilo, neboť to chladící soustava pomocí dvou výměníků prostě nestačila uchladit. Při běžné jízdě výkonem při společné trakci se teplota oleje dostává k 90 stupňům. Jinak převodovky jsou tři, Voith adhezní, Voith ozubnicová a reverzační, všechny mají ukazatele tlaku mazání, proto tolik budíků |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 207 Registrován: 9-2009 |
Typy převodovek |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1726 Registrován: 9-2010 |
Při brždění je uváděna hodnota 800 ot/min (volnoběh 600 ot/min), přičemž na 1. a 2. stupni se pouze mění natočení lopatek, dále už se reguluje brzdící účinek jen zvyšováním otáček. Otázka ještě je, jaká tam je mechanická vazba mezi řadičem režimu a kontrolérem, který má 15 jízdních stupňů. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 208 Registrován: 9-2009 |
Dále se to naklápění lopatek používá při nájezdu na ozubnici, kdy si tím regulovaji rychlost točení ozubnicového stroje bez závislosti na otáčkách SM. Někde se najíždělo při volnoběhu a někde ve výkonu, tímto si krásně mohu nastavit požadovaných 5km/h |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 209 Registrován: 9-2009 |
Aby to bylo ještě složitější, tak běžně olej z ozubnicové převodovky cirkuluje do výměníku přes škrtící solenoidové ventily, v režimu brzdy se otvírají pro plný průtok. Dost by se o téhle mašince dalo vyprávět, ale nejlépe je to zažít . |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 210 Registrován: 9-2009 |
Jinak také velký dík všem, co toto zajímavé setkání mašinek vymysleli, zorganizovali a všem, co ho navštívili, jak s nějakým strojem a nebo jen jako hosté a diváci . Odvézt si s Rakušankou osobní vlak po běžné a hezké trati byl pro nás zase velký zážitek ![]() |
|
Cobram
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1612 Registrován: 10-2019 |
Kdesevzaltusevzal: Já k tomu přidám zatím alespoň pár obrázků z nedělní jízdy dolů z Řevničova. Docela dost to zkomplikovala ta intenzívní přeháňka, takže z toho byl jenom rychlý přískok do lesa kousek za muzeum, ale naštěstí alespoň pořádně zasvítilo v tu pravou chvíli. Myslím, že pro nás "Harrachováky" měl ten víkend s Rakušankou v Lužné obzvlášť kouzlo ... . Fakt se to povedlo. Nádherná akce. |
|
Cobram
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1613 Registrován: 10-2019 |
No, ještě takový detail. Když po té přeháňce vysvitlo slunce, tak se z trati v tom lese začala tak intenzivně zvedat pára, že to chvíli vypadalo, že se ani nebude dát fotit ... Ještě je to na těch fotkách trochu vidět. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12575 Registrován: 6-2006 |
|
|
Mladějov
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 25366 Registrován: 3-2007 |
Marťa: Ta první fotka je naprosto parádní (zátiší) tak rok 1980 , druhá fotka je hrozná , to je tak pro domácí archiv pro ty, co se bojej cokoli smazat ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12579 Registrován: 6-2006 |
Někdy zítra ráno prý 754.023 z Lužné přes Prahu do České Lípy, kde se setkává se sestrou T478.3001.![]() |
|
Cobram
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1620 Registrován: 10-2019 |
Tak 754.023 vyrazil z Lužné bohužel zase moc brzy. Koukal jsem na kameru, odjezd z Lužné v 6:35, celkem 9 vozů, z toho první vůz nákladní, a na té kameře to vypadá, že je na něm naložený motor (ale je to ještě za šera, tak to nemůžu tvrdit s jistotou). |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12580 Registrován: 6-2006 |
A jaký směr to jelo? V Rakovníku pražce: |
|
Mladějov
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 25384 Registrován: 3-2007 |
Jj, pražce. Ve čtvrtek asi ve 22 byl v Libni přepřah od Vectrona soukromníka na dvě 742.7 ČDC a jelo to přes Bubny a Lužnou do Rakovníka a část hned do Městečka na výluku. |
|
McBain
|
|
|
Administrátor Číslo příspěvku: 27626 Registrován: 5-2002 |
Dnešní Lenzing: |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 447 Registrován: 9-2023 |
https://zdopravy.cz/mene-cestujicich-nez-pro-minibus-stredocesky- kraj-secetl-cestujici-na-lokalkach-262306/?fbclid=IwY2xjawNXd8xle HRuA2FlbQIxMABicmlkETBDMlFZNWd2eWd4YW5NaTZwAR4fj9SCmr5Od8gfjNAUpq YLOWTehMPvdV_tCbAhpa8lcGVvjoG_nXSpJjDGug_aem_YLBUONnitYS1W6Dit87u Ng
Punk nikdy neumírá. Punk až na věky!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 448 Registrován: 9-2023 |
Data tam nejsou, škoda. V Lužné jsem viděl motorák od DLB na Chomutov a nikdy tam prázdný nejel, cca 10 lidí snad vždycky
Punk nikdy neumírá. Punk až na věky!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 450 Registrován: 9-2023 |
Lužnou na Kladno teď jede nějaký náklad, jsou na tom dvě lokomotivy
Punk nikdy neumírá. Punk až na věky!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 787 Registrován: 1-2019 |
Kauza vlaků mezi Středočeským a Ústeckým krajem je čistě politická. V jednom kraji vládne STAN, v druhém kraji vládne ANO. Představitelé obou krajů se mezi sebou vzájemně nenávidí, mezi Peckovou a Brabcem je silná osobní antipatie. Rušení mezikrajských vlaků navrhované Středočeským krajem je pouze projev fanatického antibabišismu. Je to prostředek vyřizování politických účtů. Rovněž i starostové dvou největších měst v Ústeckém kraji, kterých se to týká, jsou z ANO, takže i ti jsou na černé listině Peckové a Boreckého. Ústecký kraj rušení opět odmítl (viz usnesení zastupitelstva v červnu 2025) a v tomto stanovisku zřejmě setrvá i nadále, jelikož starosta Žatce Radim Laibl (ANO) sedí zároveň v Radě Ústeckého kraje. A teď bude zřejmě Ústecký kraj tahat za delší konec, protože po letošních volbách do Sněmovny bude mít Ústecký kraj lepší politické krytí na celostátní úrovni. Středočeský kraj naopak nebude mít žádné takové krytí. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 16696 Registrován: 12-2007 |
Data tam nejsou, škoda. V Lužné jsem viděl motorák od DLB na Chomutov a nikdy tam prázdný nejel, cca 10 lidí snad vždycky Mám stejnou vícečetnou zkušenost. Mmch. Ústecký kraj tam je objednatelem až po Lužnou, tzn. Středočeský kraj může max. přestat proplácet Ústeckému kraji příslušný finanční podíl, ale není v jeho kompetenci "ukončit objednávku" těch vlaků na svém území. ---------------------------------- Videosestřih z let 2014 - 2025 z tratí č. 173 (mj. s jejím postupným přerodem z lokálky na solidní příměstskou trať, i když ten přerod byl ještě delší - doba s 830/831/810 není v sestřihu zahrnuta) a 174 (tedy tratě, kde 4 z posledních 5 let byla trať zasažena 2 - 2,5měs. výlukou...) - s Regionovami vs. Regiofoxy, k tomu vlaky KŽC/KDS atd. https://www.youtube.com/watch?v=DqmNABmjMN0 |
|
Cobram
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1622 Registrován: 10-2019 |
Jestli funguje karma, tak se pan Borecký v příštím životě narodí jako chudý chlapec v nějaké malé zapomenuté vesničce, odkud se bude muset denně kodrcat do školy, do práce, na nákupy, k doktorovi ... dlouhou cestou, úzkou silničkou plnou zatáček, do kopce a z kopce, jak jinak, než svým oblíbeným AUTOBUSEM. A v té době bude kinedril nedostatkovým artiklem, aby si každý den tu cestu pořádně užil ... |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 451 Registrován: 9-2023 |
A kdyby se někdo dostal k číslům, tak sem s nima. Schválně kolik lidí opravdu mezi Lužnou a Chomutovem bylo započítáno
Punk nikdy neumírá. Punk až na věky!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12582 Registrován: 6-2006 |
Dnešní Lenzing opět přijel do Rakovníka asi v 7:41. Tentokrát + 4 vozy na dříví. Radost u nás zase vidět pořádné obrýlené mašiny: |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 452 Registrován: 9-2023 |
Taky ještě dám fotku. Úplně náhodou jsem vyfotil nějaký Sv vlak jedoucí směr na Rakovník v Novém Strašecí - 810.436 a 810.594
Punk nikdy neumírá. Punk až na věky!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12585 Registrován: 6-2006 |
A v Hostivici spící Kocour: |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12587 Registrován: 6-2006 |
Další dovezené pražce: |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 34098 Registrován: 5-2002 |
Cobram: Jestli funguje karma, tak se pan Borecký v příštím životě narodí jako chudý chlapec v nějaké malé zapomenuté vesničce, odkud se bude muset denně kodrcat do školy, do práce, na nákupy, k doktorovi ... dlouhou cestou, úzkou silničkou plnou zatáček, do kopce a z kopce, jak jinak, než svým oblíbeným AUTOBUSEM. No hlavně aby ta karma nepadla dřív na Tebe... A v té době bude kinedril nedostatkovým artiklem, aby si každý den tu cestu pořádně užil Co si tak vzpomínám, potřebovala Kinedryl ani ne pětina spolužáků, takže kletba s ani ne 20% účinností je celkem bohapusté plýtvání emocemi.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
|
|
Mladějov
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 25412 Registrován: 3-2007 |
Na každého, kdo nám odmítne platit byť prázdný vláček, kletbu! (Vážně jsou tady víc infantilni jedinci, než jsem si kdy troufal pomyslet. On ten Agent má asi pravdu). |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 300 Registrován: 10-2010 |
O. Svoboda: K čemu čísla? Když se někdy objevili čísla ze sčítacích kampaní z tratě na Dobříš, okamžitě je začali někteří lidé zpochybňovat. Nízké počty cestujících sváděli na špatné počasí, úmysl sčítačů, atd. Poté přišli na řadu příspěvky typu "Potenciál", "Špatný JŘ", "Doprava-služba veřejnosti"... Soudný člověk uzná, že jsou tratě, kde je objednávka vlaků zbytečnost, těm ostatním to nevysvětlíte. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 13357 Registrován: 9-2002 |
"Na každého, kdo nám odmítne platit byť prázdný vláček, kletbu! (Vážně jsou tady víc infantilni jedinci, než jsem si kdy troufal pomyslet. On ten Agent má asi pravdu)." Na Agenta maji slabost cvokařky. S jednou byl tři roky a další dvě to s nim vydržely asi tři měsíce. Dá se od nich leccos užitečnýho pochytit a taky obvykle maji neméně zajímavý knížky - ale ne o dráze. Jenže Agent je asi magor a od tohohle druhu žen dřív nebo později uteče. (Příspěvek byl editován uživatelem Agent.)
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...
Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt. |
|
Mladějov
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 25414 Registrován: 3-2007 |
>K čemu čísla? No normálním lidem leccos napovědí. >Soudný člověk uzná, že jsou tratě, kde je objednávka vlaků zbytečnost, těm ostatním to nevysvětlíte. Jistě. |
|
Mladějov
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 25415 Registrován: 3-2007 |
Cvokařky holt mívají něco, čemu se říká "pečovatelský syndrom" ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 13358 Registrován: 9-2002 |
Nene, je to mnohem horší...
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...
Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt. |
|
Mladějov
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 25417 Registrován: 3-2007 |
? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1434 Registrován: 7-2017 |
S těmi "sčítanými" tratěmi to velmi pravděpodobně to dopadne takto: - 110 a 124 zůstanou, protože Ústecký kraj je silně proti redukci (navíc 124 je dost využívaná) - Čísovice-Dobříš lze těžko nahradit busy, což mimochodem v tom článku uznal i wool Borecký - "černý Petr" hrozí tratím Rakovník-Kralovice a bohužel Mělník-Mšeno-Mladá Boleslav Ale uvidíme co bude. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 13359 Registrován: 9-2002 |
Si nějakou sbal a uvidíš sám.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...
Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12589 Registrován: 6-2006 |
Povětšinou moc zbytečných písmenek a vět: |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6333 Registrován: 12-2020 |
Mladějov: K čemu čísla? No normálním lidem leccos napovědí. Pokud budou zpracována nestranně a za několik různých delších období, pak jistě. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12595 Registrován: 6-2006 |
Pravděpodobně pozůstatky od závorářských stanovišť. Od st. Lužná směr Krupá a na Lapáku směr st. Kladno: |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12598 Registrován: 6-2006 |
Dnes v mrazivém ránu měl Lenzing zpoždění. Jel za spěšňákem, takž čekal v Řevničově. Zase vezli i vozy na dříví. Bohužel dnes bez Brejlí |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12602 Registrován: 6-2006 |
Dnes po sedmé od rakovnického sila zahoukala mašinka. Že by posun z obilňáky? Ne, odzadu, od stavby patrně nového parkoviště Valea 2, si vezli dříví: |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12605 Registrován: 6-2006 |
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1260 Registrován: 7-2007 |
![]() Parním vlakem na rozloučení s muzejní sezonou ve dnech 25. a 26. října 2025 : 91200 Lužná - Rakovník: 433.001 vlaková + Bai + 354.195 postrk 91201 Rakovník - Řevničov: 354.195 vlaková + Bai + 433.001 postrk (jen do Lužné) 91202 Řevničov - Lužná: 354.195 + Bai 91202/3 Lužná - Kolešovice - Lužná: 433.001 + Ci/Ce 91177 Lužná - Řevničov: 354.195 + Bai 91178 Řevničov - Rakovník: 354.195 + Bai 91179 Rakovník - Řevničov: 354.195 + Bai Řazení je shodné po oba dny. Těšíme se na Vás (Příspěvek byl editován uživatelem Jarda_kučera.) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 9618 Registrován: 9-2005 |
MzR: co to táhne za vozík?
♥UA
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12606 Registrován: 6-2006 |
Co to je přesně nevím. Dnes ráno si od odstavných kolejí také něco vezli na silo. Jsem zvědav, jaké mašiny budou v neděli do Rak. tlačit Lenzing. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12607 Registrován: 6-2006 |
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 34 Registrován: 4-2022 |
Včerejší 91202 v Řevničově |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12612 Registrován: 6-2006 |
https://rakovnicky.denik.cz/nehody/rakovnik-kladno-beroun-vyhybky -vlak-spoje-porucha.html?seznam-hp=1&utm_source=www.seznam.cz&utm _medium=sekce-z-internetu |