| Diskuse » Železnice » 460 a 560 » Archiv diskuse 460 a 560 do 26. 10. 2025 | « předcházející | další » |
Archiv diskuse 460 a 560 do 26. 10. 2025dolů |
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři |
| autor | příspěvek |
|---|---|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1695 Registrován: 4-2019 |
Brněnské tornádo 005 s odstupem devíti let |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2561 Registrován: 3-2013 |
Nechcete si opravdu to "tornádo" odpustit? Alespoň u řady 560. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1696 Registrován: 4-2019 |
Berte to s humorem, chtěl jsem jen poškádlit diskusi V Brně vždycky panťák, před pětapadesáti lety jsem na nich začínal! |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2563 Registrován: 3-2013 |
Tak to jo! Já je před 40 lety fotil. A jako kluk obdivoval ty barevné. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1683 Registrován: 8-2006 |
Pavle! Už jsem chtěl napsat neser . TMB - Fotky prototypu v černobílém provedení jsou nadčasové a i když jsem ho na údržbu neměl tak rád jako sériovky (hůře rozmístěné některé komponenty, tedy náročnější údržba, byl na něm vidět zub času oproti tehdy novějším sériovým jednotkám), tak jízdní vlastnosti měl se starší regulací (ABEL) lepší, jak KAIN na ostatních jednotkách. ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 57 Registrován: 3-2015 |
Vidím správně na 4. fotce druhý odzadu ŘV? To byla nějaká mimořádnost, nebo to jezdilo takto složené s ŘV uprostřed soupravy? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6181 Registrován: 5-2002 |
Nebude to bývalý řidičák? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2565 Registrován: 3-2013 |
Řídicí vozy Ř488.0 se nepoužívaly a měly snad i vybrakovaná stanoviště. Obě prototypové jednotky byly vyrobené jako třivozové, ale jezdily spolu, nejprve jako šestivozová, a po zrušení jednoho nemotorového vozu po nehodě(N488.0002)jako pětivozová jednotka. Po požáru jednoho řídicího vozu byl tento nahrazen sériovým nemotorovým a druhý řídicí upraven na průchozí nemotorový. Na čtvrté fotce v roce 1985 byly ještě oba řídicí vozy. A jak se dívám, na předposlední fotce je dokonce prototypová jednotka se dvěma sériovými nemotorovými vozy, což je stav krátce po požáru řídicího vozu, kdy druhý zbylý řídicí vůz ještě nebyl předělaný na vložený. Dobře je to vidět podle předělu mezi červenou a krémovou, kdy u sériových jednotek sahá červená až pod okna, kdežto u prototypu končila o něco níže. (Příspěvek byl editován uživatelem TMB.) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1697 Registrován: 4-2019 |
TMB, Vasekpetr1 - děkuji jménem obecenstva za zajímavé informace |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 14982 Registrován: 4-2003 |
TMB ![]() ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1684 Registrován: 8-2006 |
Mohu potvrdit, osobně jsem se přestavby účastnil a jako čerstvý absolvent svářečského kurzu v Hodoníně jsem přiložil několikero housenek mezi řidičák a odřezané průchozí čelo druhého řidičáku . Pro upřesnění - jednalo se o roky 1985-86. ![]() |
|
Tajemný_em
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 4972 Registrován: 5-2002 |
"A jak se dívám, na předposlední fotce je dokonce prototypová jednotka se dvěma sériovými nemotorovými vozy, což je stav krátce po požáru řídicího vozu, což je stav krátce po požáru řídicího vozu, kdy druhý zbylý řídicí vůz ještě nebyl předělaný na vložený. Dobře je to vidět podle předělu mezi červenou a krémovou, kdy u sériových jednotek sahá červená až pod okna" Fotky moc zajímavé! Se spíš trochu divím, že k úpravě obou Ř488 na vložáky nedošlo už mnohem dřív, když byly k ničemu už v podstatě od začátku. Odkdy vlastně v Brně začaly experimenty se čtyřmi vloženými vozy? Teoreticky to bylo možné od začátku, kdy ještě nebylo nic vyřazeného, Brno jako jediné depo dostalo z výroby dva vložené vozy navrch, což jinde nebylo.
"Čelím pokušení tím, že mu podlehnu." Jára da Cimrman
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1685 Registrován: 8-2006 |
Ony ty řidičáky byly sice k ničemu, ale dokud nesfajrovaly, tak byly normálně provozní, pouze nebyly průchozí a v té době byl v Brně navíc jen ten jeden vložák, co jezdil na 03/04. Ten druhý vložák byl tuším v Heršpicích vzadu za točnou a používal se jen při výpadku jiného vložáku. Ono totiž v té době se jezdilo pravidelně i ve spojení dvou jednotek a trefovat se do peronů s dvěma vozy navíc nebylo úplně bezproblémové, tak asi proto. Ostatní jednotky byly pětivozové a šestivozovky začaly až po zařazení pantografů do divočiny okolo Brna. Ostatně Alan to píše ve svém pojednání a zmiňuje rok 2003. Nebyl tlak na to, aby se s těmi řidičáky něco dělalo, hlavně, že to jezdilo. |
|
Tajemný_em
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 4973 Registrován: 5-2002 |
Jo, jasný. Jsem četl/viděl fotky, že zhruba na přelomu 70./80. let byla v Brně (minimálně) jedna šestivozovka - 560.003/04 a dokonce ve dvou barevných provedeních, takže to její zesílení určitě trvalo déle. A napadlo mě v podstatě to samé, jestli měla svůj spešl oběh anebo lítala s ostatními panťáky a občas na ni vyšlo i třeba to spřažení dvou jednotek na jeden vlak... O Alanových stránkách samozřejmě vím, ale ani on tam nemá vše. V půlce 90. let si šestivozovku v Brně nějak nevybavuji, i když tam přešly z Bohumína dva (063.331 a 332) vložáky. Ale ty spíš přišly zachránit podstav brněnských vozů, když předtím dva vložáky shořely. Skutečné šestivozovky se sestavily až koncem léta 2002 s pomocí druhé várky bohumínských (301, 302) a bývalých Ústečáků (čísla přes 400)...
"Čelím pokušení tím, že mu podlehnu." Jára da Cimrman
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17606 Registrován: 12-2009 |
V. Meziříčí |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 13347 Registrován: 9-2002 |
jen blbej dotaz - vložák ze 460 lze bez úprav nacpat do 560 a naopak ?
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...
Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 4214 Registrován: 12-2006 |
Myslím že to tak jednoduše nepůjde. Sice vložaky k řadě 560 mají kliku, ale nějakou elektroniku tak už taky mají. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 18932 Registrován: 11-2002 |
On se asi neptá na současnost (zde už to je jedno), jako spíše historicko-obecně. Znalí jistě doplní, ale situace, kdy by se vložák z 560 dával do 460 snad nikdy nenastala. Vždy jen opačně. Nějaké úpravy tam tuším potřeba byly, ale nic dramatického. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 13348 Registrován: 9-2002 |
Takto obecně mi to stačí - děkuju.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...
Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3751 Registrován: 4-2005 |
Na stránkách www.detskazeleznica.sk jsou podrobnosti k akci "Stretnutie pantografov na Kysuciach" 24. - 26. 10., jízdní řády, jízdenky apod. Mimochodem i společná jízda slovenské a české jednotky na Ostravsko.
1982 - 2022 40 let trolejbusů 14 Tr v Brně
|
|
Banan151
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1940 Registrován: 6-2009 |
A na Facebooku ČD Nostalgie jsou i JŘ české části akce - jízda z VM do Čadce a zpět do Olomouce. |
|
Pezos
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3093 Registrován: 4-2014 |
Jazdy Pantografu po Kysuciach na osobných zastávkových vlakoch medzi Čadcou a Skalitým, kde v období rokov 1995-1999 táto jednotka patrila k bežnému koloritu regionálnej dopravy. Toto se dalo formulovat i lépe (v tom období skalitská ještě neměla TV, takže 460 tam jezdit nemohly). Nejspíš mysleli nasazení na Čadca - Žilina.
Největší optimisté jsou konspirační teoretici. Oni totiž věří, že ten bo*del někdo řídí.
Nehledejte zlý úmysl tam, kde je dostatečným vysvětlením hloupost. Hanlonova břitva |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 18934 Registrován: 11-2002 |
Pro historickou věrnost skutečně běžného koloritu by tu jednotku měli pořádně zasvinit a místo jednoho motoru prdnout bobinu.. ![]() |
|
ElektrickaJednotka
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 361 Registrován: 4-2019 |
Jak bude vůbec technicky řešená jízda obou jednotek společně? Pokud vím, tak minimálně u českých 460 už byly zásuvky na čelech dávno odpojené a jejich obvody pryč - zadní jednotka bude vypnutá?
Řev motorů MT 4433-4, s ječením ventilátorů odporníku a bušením kontroléru dole. To je Pantograf.
|
|
Opavák
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 892 Registrován: 12-2007 |
Já teda o té jízdě vím úplné kulové, ale co takhle, že tam budou 2 strojvedoucí, to vás nenapadlo?? |
|
ElektrickaJednotka
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 362 Registrován: 4-2019 |
To považuju za samozřejmost. Jen mě udivuje, že by ještě dnes bylo legální jet se dvěma fyzicky spojenými soupravami, které spolu nesdílí řízení a fíři by jeli nezávisle, tzv. postaru, třeba jen podle tlaku v brzdovém potrubí.
Řev motorů MT 4433-4, s ječením ventilátorů odporníku a bušením kontroléru dole. To je Pantograf.
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 14988 Registrován: 4-2003 |
Tak důležité je aby to brzdilo. Pokud to brzdí dohromady z vedoucího vozidla tak není problém. Ostatně jaký koliv postrk je tako zapojen do brzdy ,ale výkon je na strojvedooucím na postrkové lokomotivě. Zda tam je loko ,nebo v tomto případě druhí jednotka je uplně jedno. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 14989 Registrován: 4-2003 |
U nových mašin když jste na postrku a přední začně brzdit tak vám to i shodí z výkonu na té postrkačce tím poklesem tlaku potrubí. U starších možná ne ,to ať doplní někdo jiný .... |
|
Mladějov
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 25421 Registrován: 3-2007 |
U starších při poklesu tlaku pod cca 3,5 bar. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 18936 Registrován: 11-2002 |
Vzato čistě prakticky, snad s výjimkou úseku Čadca - Mosty (a to ještě možná a spíše se zastavením někde v kopci) by jedna souprava měla bez větších problémů být schopná odvézt druhou v celé plánované trase. Lhostejno, zda 4vz třívozovou nebo opačně (ten rozdíl vah není tak zásadní). Praktických příkladů, kdy ještě 5vz soupravy jezdily vcelku běžně na Mosty na jeden motor zažito nespočet. Na rozjezdu z Bocanek směr Mosty to bylo o poznání línější, ale dojelo to vždy, rozhodně ne krokem a i za mizerného počasí. (úvahy o huntování historických vozidel prosím neřešit, berte to jen jako poznámku pod čarou na téma, jak moc nezbytně nutné je spojování či spolupráce obou jednotek pro jednu cestu z Čadce do Ovy) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 212 Registrován: 6-2018 |
Len tak mimochodom, chcem sa opytat ohladom sobotňajšej plánovej jazdy retra 079+080 medzi Hranicami na Moravě a Ostavou v úseku, kde má výnimku z prevádzky pod ETCS. Pôjde v tom úseku zníženou rýchlosťou alebo akým spôsobom sú vlastn riešené takéto výnimky?![]()
Youtube: Pantograf 460 channel
URL: https://www.youtube.com/channel/UCUz6dVwn32q-KhOmf-Xz5IA e-mail: pantograf460.em488@gmail.com |
|
Administrátor Číslo příspěvku: 75364 Registrován: 4-2003 |
Předpokládám že hlavní omezení budou čistě administrativní (pro omezení možných následků, když by něco neproběhlo, jak má) a budou spočívat v jízdě mezistaničně (před takovým vlakem i za ním bude muset být prázdný oddíl). I když by v zásadě stačilo ten oddíl držet před nevybaveným vlakem (na uvolnění oddílu nemá ETCS L2 vliv). Rychlost bude asi také nějak omezena (60 nebo 100 km/h), i když opět to není vysloveně nezbytné, pokud půjde o vlak s funkčním rádiem a trať s oddílovými návěstidly a kódováním. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1706 Registrován: 4-2019 |
560 025-9 |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1693 Registrován: 8-2006 |
Tak to je tvoje fotka, Pavle? Nebyla tu už kdysi dááávno? Myslím si, že to je ta samá, kterou měl synátor v noťasu na ploše a to mohlo být klidně okolo roku 2010? I když teď si nejsem jistý, jestli tam na tomto stejném místě nebyl vyfocený Šedý vlk... ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 4858 Registrován: 11-2007 |
Jak jsou řazeny vložáky u 460 043/044? 460 043 + 063 361 + 063 363 + 063 364 + 460 044? Díky |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1707 Registrován: 4-2019 |
VP1 > rozhodně jsem tady šedýho vlka fotil 23.5.2010 s Os4711, jen jede na jih! Fotka se určitě někde na síti potuluje... |
|
Tajemný_em
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 4979 Registrován: 5-2002 |
"Jak jsou řazeny vložáky u 460 043/044? 460 043 + 063 361 + 063 363 + 063 364 + 460 044? Díky" odkaz
"Čelím pokušení tím, že mu podlehnu." Jára da Cimrman
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1604 Registrován: 1-2006 |
Zdravím Měl bych prosbu. Netušíte někdo odstíny té šedé ústecké jednotky 460.075? 460.075 Střecha by měla být RAL 7005, modrá 5015..... Děkuji
Když tě všechno zradilo, pomůže ti kladivo... a když né to, tak použij flexu!! Jinak tě už nic nezachrání... Je to v řiti. Dneska ani flexa nepomohla!
Na K-reportu od 23.ledna 2006 |
|
ElektrickaJednotka
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 363 Registrován: 4-2019 |
Dnes mohu Združeniu detskej železnice Košice poděkovat za skvělý zážitek. Shromážděná komunita měla atmosféru podobnou, jako první "Tornádo Expres" (ačkoli ten název se mi příčí). Hodně štěstí s 043/044 při dalších jízdách
Řev motorů MT 4433-4, s ječením ventilátorů odporníku a bušením kontroléru dole. To je Pantograf.
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3126 Registrován: 4-2011 |
Než dám nějaké fotky, tak aspoň pár Video záběrů. |
|
Halbstadt
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1632 Registrován: 9-2006 |
Tornádo dojezdilo |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2082 Registrován: 11-2006 |
Ano, prý vykolejilo na výhybce v Přerově ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 243 Registrován: 4-2021 |
Teď je otázka čí je to chyba, jestli něco špatně s výhybkou nebo jestli nějaký technický problém na 460. Já osobně se přikláním k druhé variantě, bůhví kdy byla na nějaké prohlídce či revizi (Příspěvek byl editován uživatelem Jirik_En..) |
|
Moderátor Číslo příspěvku: 4080 Registrován: 12-2009 |
Jirik_En.: Údajně dopravní závada při posunu...
Upozorňujeme cestující, že vlak nebude opožděn!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 40 Registrován: 9-2019 |
"Teď je otázka čí je to chyba, jestli něco špatně s výhybkou nebo jestli nějaký technický problém na 460. Já osobně se přikláním k druhé variantě, bůhví kdy byla na nějaké prohlídce či revizi (Příspěvek byl editován uživatelem Jirik_En..)" Jako že by se tu proháněla jednotka bez revizí? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 244 Registrován: 4-2021 |
8447: Jakém je stavu bych se ani nedivil |
|
Mladějov
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 25509 Registrován: 3-2007 |
A v jakém je stavu - konkrětně co je ve špatném stavu? (Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 18958 Registrován: 11-2002 |
Jirik_En. bůhví kdy byla na nějaké prohlídce či revizi - pro dané tvrzení existují nějaké relevantní skutečnosti nebo je to o "si myslím"?! |
|
Mladějov
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 25511 Registrován: 3-2007 |
Obyčejné kinderšotokecičky.. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 294 Registrován: 7-2024 |
Na revizi být určitě musela, bez ní by podle mě nedostala výjimku pro ETCS, ja bych se přikláněl k podhození výhybky (zrovna dnes jsem o tom četl v souvislosti s tramvajemi, u vlaku to bude asi podobne) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6186 Registrován: 5-2002 |
Proč se znovu objevilo v Přerově? Poslední jízda přece měla být do ValMezu, jsme myslel že přímo do Hranic. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 245 Registrován: 4-2021 |
Stačí se podívat v jakém je stavu, bych se nedivil, kdyby tam ta revize nebyla |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 18959 Registrován: 11-2002 |
Stačí se podívat v jakém je stavu, bych se nedivil, kdyby tam ta revize nebyla - takže Mladějov to trefil přesně... ![]() |
|
ElektrickaJednotka
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 364 Registrován: 4-2019 |
Znamená to pro tu jednotku šrot, nebo pouze neprovozní stav?
Řev motorů MT 4433-4, s ječením ventilátorů odporníku a bušením kontroléru dole. To je Pantograf.
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 246 Registrován: 4-2021 |
Smím-li se zeptat, kolik Vy jste tady měl domněnek? Jinak děkuji za takovéto označení, omládl jsem z minuty na minutu ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 247 Registrován: 4-2021 |
ElektrickaJednotka: Bude záležet na rozsahu poškození a finančních prostředcích |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 18962 Registrován: 11-2002 |
Smím-li se zeptat, kolik Vy jste tady měl domněnek? - příklad? To za A. A za B, je rozdíl mezi tím vyslovit domněku a takto to i říct, a mezi tím vydávat své domněnky bez dalšího za fakta. Ale ano - být blbem je v zásadě asi pro každého.. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 248 Registrován: 4-2021 |
Jena: Ok, to přiznávám, že to nebylo jasně řečeno, že to je domněnka. Dík, rada do příště ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3127 Registrován: 4-2011 |
A co nějaké pojištění? Nezaplatí se oprava z pojistky? |
|
Mladějov
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 25512 Registrován: 3-2007 |
Tak to záleží na tom, co bylo poškozeno, třeba pokud se zkroutil rám, tak konečná.. Jirik: Tak co tam tedy nebylo v pořádku? V jakém je stavu? Špatném? Z čeho tak soudíte? A nezlobte se, kecy, že neměla revizi, tomu prostě z několika důvodům nevěřím a celkem vás to do té kategorie "jeden šotouš povídal" zařazuje, nezlobte se. ostatní: Ta nehoda vypadá spíš na podhození a to na daném typu ZZ nastane tak při projetí ranžírky, za níž už se "točí" výměna, což je můj tip na nejpravděpodobnější příčinu té vidlicové jízdy. |