| Diskuse » Železnice » Ostatní země » Archiv diskuse Ostatní země do 13. 10. 2025 | « předcházející | další » |
Archiv diskuse Ostatní země do 13. 10. 2025dolů |
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři |
| autor | příspěvek |
|---|---|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 5982 Registrován: 6-2019 |
Zato vedle v Quillanu to úspěšně bojkotují...🤮🤮🤮 OT: dnes úzké v Campeni a Lunce - jedním slovem tragédie...Stav skoro havarijní, zájem lidí minimální a nejméně jeden pár nejel vůbec. Dávám tomu rok, maximálně dva.
Opravdu jsi byl jen tam, kam jsi došel pěšky (Goethe)
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6086 Registrován: 12-2020 |
Se nedivím. Takové nespojené kousky, kam se bez auta absolutně nelze dostat... Kdyby to alespoň bylo z Turdy. Tam je dobré dopravní spojení z Cluje a navíc Turdská soutěska a solný důl, to by mělo větší smysl. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 33550 Registrován: 5-2002 |
JM: navíc Turdská soutěska a solný důl, to by mělo větší smysl. Mohu potvrdit... ![]()
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 254 Registrován: 7-2024 |
Dotaz k Itálii: pokud by někdo věděl, na jakých výkonech v severní Itálii (nejlepe lombardie, piemont) nejčastěji jezdí jejich E464? Případně jak a kde můžu zjistit co jede za souprava (jestli klasika s lokomotivou nebo elektrická jednotka)? Moc díky |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 5988 Registrován: 6-2019 |
Takové nespojené kousky, kam se bez auta absolutně nelze dostat... Běžně se tam jezdí stopem, jako po generace, odvezli jsme koho jsme mohli. Kdyby to alespoň bylo z Turdy. Tam je dobré dopravní spojení z Cluje Turda by si zasloužila i návrat normálních vlaků z Câmpia Turzii, ovšem nejspíš až po opravě dráhy z Vințu de Jos, zase tak malé město to není. K narozkám jsem si nadělil obnovenou část CFF v Serece. To je taky takový konec světa pod horami, dvě mašiny, dva koně, délka tratě včetně smyček 1,1 km. Po původním spodku lesní dráhy je vedený jen kousek. V neděli odpoledne jsme byli sami, ovšem mohlo se na tom podepsat počasí. Za návštěvu stojí rozhodně i Orăștie, prostě do Rumunska se dá jezdit celý život a pořád je co objevovat. Když jsem stál na přejezdu u Teisusu, tak si zrovna nějaký soukromník přivážel ze západu nějaká ojetá moderní vozidla - pěkný kaloun to byl, tak třeba je někde upotřebí.
Opravdu jsi byl jen tam, kam jsi došel pěšky (Goethe)
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6237 Registrován: 5-2007 |
Přátelé,je zde někdo,jež se zajímá o Švédské železnice? Ve skříňce jsem nalezl plány některých stanic.V šanonu je jich víc,než na fotografiích jež přikládám.Stroj s kterým dělám,totiž byl původem ze Švédska.Je mi líto to vyhodit,tak nabízím zde. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6114 Registrován: 12-2020 |
Ahmad: Běžně se tam jezdí stopem, jako po generace, odvezli jsme koho jsme mohli. No jet na dovolenou do Apuseni stopem a objíždět tak turistické úzké, které jezdí jen v úterý a v dubnu, to si fakt nedovedu představit Jinak aktuálně bleskové povodně v Moldavsku, kolem Ostré, Frasinu (dříve LŽ stavěná Opletalem) a v kraji Neamt. Snad to žádnou dráhu nezlikvidovalo. Jak ve Viseu nebo Moldovici nevím.... |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 5991 Registrován: 6-2019 |
Úplně stejně jako místní, jako na Ukrajině, v Asii, jako všude jinde na Balkáně. Postavíte se na silnici a mávnete. Za chvíli jedete (nebo stojíte blbě a nejedete). Úplně stejně jsem na jaře stopoval v Turecku a Iráku a bylo to rozhodně rychlejší než čekat někde na autobus. A nejezdí jen v úterý a dubnu ale: - Mocanita Apusenilor: so, ne 11, 13, 15, út, st, čt, pá ve 12 h. - Mocănița Campeni - Carpinis: so, ne 10, 13, 15 přibližně do půlky září. No a mezi nimi je hlavní silnice, kde stačí mávnout na auto. Pokud to někdo neumí, ať se raději nepouští do větších akcí. Navíc se tím socializujete s místními. Povodně byly slušné všude, díky nim už se už nikdy do Moldovici vlak běžného rozchodu nepodívá...
Opravdu jsi byl jen tam, kam jsi došel pěšky (Goethe)
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 13250 Registrován: 9-2002 |
"Zde si nejsem jistý Chicago podzemní železnice rozchod 610 mm (v provozu 1906-1959) měla MOŽNÁ zubačku v jednom úseku také, viz tato fotka: Pramen https://thetrolleydodger.com/2016/04/12/lifting-the-lid-in-the-lo op/" To se jeví spíš jako spodní napájení.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...
Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 8293 Registrován: 6-2016 |
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/nejvetsi-zeleznicni-fuz e-v-dejinach-usa-doprave-by-mohla-dominovat-jedna-spolecnost.A250 730_162732_eko-zahranicni_jadv |
|
Marcel_s
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 301 Registrován: 3-2007 |
Zajímavá lokomotiva MZ 1457-6 ve stanici Fredericia (Dánsko)
Moje fotky na K-reportu
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 13254 Registrován: 9-2002 |
Podoba s 333 RENFE nebude náhodná. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c3/333pantone.jp g (Příspěvek byl editován uživatelem Agent.)
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...
Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 108 Registrován: 5-2022 |
Zdravicko, nekdo zkusenosti s touto oblastí Laponska? Trasa 83,2 km • 19:42 h https://mapy.com/s/lazadosoca V planu je, cca 40km pochod s lodi na zadecch a 40 km splouvani reky Vistasalven. Zajimalo by me hlavne na co si dat pozor a mnozstvi komaru v teto severni oblasti. Obracim se sem jelikoz se mi zda, ze tady uz byl alespon nekdo na jakemkoliv miste planety Aby to nebyl uplne ,,railway offtopic,, tak, zde prikladam mapu plánované (a již koupené) cesty vlakem. https://viaduct.world/share/m/C9SCTV7vMmrNKvtg A vzhledem k tomu ze vyrazime uz 28.8 tak se pak alespon podelim o fotky z cesty (Příspěvek byl editován uživatelem alpenflair.) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 109 Registrován: 5-2022 |
Pokud by nekoho zajimal zatim alespon nakup jizdenek 1) Praha - Berlin predstavovat zrejme nemusim 2) Berlin - Stockholm koupene soukrome kupe v lehatkovem voze vlaku Snalltaget. S velkym predstihem cca 3000,-/osoba jinak klidne double 3) Vlaky na sever svedska sou opravdu zahadou, obcas jede primy vlak do Narviku (na ten sme stesti nemeli) a obcas nejede vubec nic (track mainteamce in planning) Nam se podarilo koupit luzkovy vuz do Boden a odtud Intercity na vychozi bod cesty do Abiska cena opet cca 3000,- 4) Po absolvonani tohoto vejletu a ceste busem z Nikkalukty do Kiruny bude nasledovat presun dvouma vlakam do pohranicni stanice Haparanda (vlak jezdi jen 1x denne a jinak to nabizi i busy - pozor) pouze 2.trida za cca 1300,- 5)Pro finalni cestu do Helsinek je nutne pesky(taxi) prekrocit hranici a vlak odjizdi ze stanice Tornio-Itainen. Vzhledem k casovem posunu (+1h) se nam luxusni prestup 1h45min smrskne na 45min. Bohuzel jsme nekoupili dostatecne vcas a jedeme o 50€ draz starym luzkovym vozem (moderni se sprchou a wc v kupe byly vyprodany 2 mesice predem) 6)odtud uz bohuzel letecky, jinak se nabizelo trajektem do Tallinu a novym spojenim pres Pobaltske staty do Prahy Jede nas celkem 6 ale vetsina ledi do Stockholmu, odtud vlakem na sever a pak zase zpet do Stockholmu |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1390 Registrován: 12-2007 |
45 minut na přestup v Torniu je zajímavá myšlenka. (Pěšky je to těžce na hraně i za ideálních podmínek.)
Východní Evropa jste vy.
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1094 Registrován: 1-2004 |
Předem upozorňuji, že vzhledem k pracem na jednokolejce mezi městy Vännäs a Boden můžete chytit zpoždění, takže přestup 23 minut v Bodenu může být dost riskantní. Ale snad Vám to pojede bez problémů. A během letošních prázdnin byly práce i směrem na Abisko s možným odřeknutím některým vlaků - jak bývá ve Švédsku zvykem - pár dní předem, nebo podle situace ad hoc na místě, a to buď s náhradou autobusem, nebo bez náhrady, viz předchozí příspěvek se zrušeným IC z Narviku. Mějte připraveny pro jistotu náhradní scénáře. Do Haparandy jezdí cca 4 vlaky za den. Od vlaku jede soukromý mikrobus do Tornia, stejně jako před 28 lety, kdy jsem tenhle kraj navštívil poprvé. Pokud byste měli v Haparandě čas, doporučuji pěknou výstavku k železnici v příchodové chodbě. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 110 Registrován: 5-2022 |
Thingie: no my mame kvuli povaze vejletu radeji den fóra a vzali sme rebookable jizdenku, takze se snad povede vyrazit o den drive a pak si dame klidnej den v Haparande/Torniu plnej zradla a ethylalkoholu. Pokud to nevyjde tak bereme z Haparandy taxi, ktere se da skrz webovky objednat dopredu. Canfranc: ted jste me tedy lehce znervoznel, predpokladal jsem ze jedinej nocni vlak co v ten den jede bude mit garantovany prestup na jedinej deni vlak dale, kdyz uz je ,,arctic circle train,, mimo provoz no v nejhorsim vyrazime o den pozdeji Moc diky panove za postrehy jinak Tazo reka je jinak v planu https://youtu.be/W6ARwm7D-kc?si=nJaaz20m_ZxVycWo akorat, ze misto vrtulniku to potahnem 2-3dny na zadech |
|
Österreich
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 128 Registrován: 5-2018 |
Předem upozorňuji, že vzhledem k pracem na jednokolejce mezi městy Vännäs a Boden můžete chytit zpoždění, takže přestup 23 minut v Bodenu může být dost riskantní. Minulý rok v září měl vlak ze Stockholmu dost velké zpoždění - téměř dvě a půl hodiny a přípoj čekal (já teda nepřestupoval, jel jsem až na konečnou - Luleå). |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 248 Registrován: 4-2019 |
AlpenFlair - a nebylo lepší a levnější jet na Interrail, a mít i flexibilitu pro případ změn tras, času, atd.... ? PS: takhle těsně přestupy, jsou ve Skandinávii naprostý fail, v severním Švédsku není hodina až dvě vůbec žádna abnormálie....jak jsem vám sem ostatně na jaře psal.... |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 111 Registrován: 5-2022 |
Anatol: Změnit čas (ten samý den) se bohužel nedá, jelikož už nic jiného nejede. Vzhledem k plánované trase pochodu a packraftingu (pro 6 lidí) se nedá ani změnit trasa. Takže až to ujede, tak budu (jako železniční plánovač) zřejmě ukamenován zbytkem skupiny někde v Bodenu. Takže mohu jen doufat, že buď zpoždění nebude a nebo to počká (jako psal pan Oesterreich - díky ) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 8310 Registrován: 6-2016 |
AlpenFlair: Pěkný video! Přeju ať se výprava zdaří jak na železné dráze, tak i na vodě. Jestli bude české video, tak bych ho rád shlédnul! Z toho švédského jsem nabyl dojmu, že v některých těžších úsecích se používají i vulgarity ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6198 Registrován: 12-2020 |
https://www.laviedurail.com/actualites/grande-bretagne-se-promene r-le-long-du-tout-premier-chemin-de-fer-moderne/ Po stopách první parní dráhy Stockton-Darlington... |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 8322 Registrován: 6-2016 |
https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/v-japonsku-horel-zbrusu-no vy-sinkansen-zpozdeni-se-dotklo-tisicu-cestujicich.A250818_100813 _eko-doprava_jadv |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3981 Registrován: 8-2009 |
Dotaz na Hajného. Nedělali jste v anglii i jednotky řady 345 pro Elizabethline? Zrovna při šocení na zastávce Hanwell jsem viděl že se tam jednotka nevejde k perónu tak se prostě nedaly otevřít dveře. Tak jestli by nebyla nějaké povídačka k tomu. Zatím se u nás jen debatuje, že když se tam vlak nevejde tak tam nesmí zastavit Abych jen nekecal tak dám i jeden náklad z této zastávky. Nutno podotknout, že ty náklady švihaly kolem perónu plného lidí výrazně rychleji než projíždějící osobáky. (Příspěvek byl editován uživatelem Jurek_fm.)
Život je hořký. Bohudík !
Nebudu si měnit nick proto, že jsem se přestěhoval
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 8343 Registrován: 6-2016 |
https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/type-95-so-ki-kolejove-obr nene-vozidlo-s-pasy.A250826_123338_vojenstvi_erp |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 16684 Registrován: 12-2007 |
Vlaky na obou stranách Rýnských vodopádů - v zast. Schloss Laufen am Rheinfall (na trati Schaffhausen - Winterthur), na nedalekém mostě přes Rýn (kde hned vedle koleje je - na stejném mostě - pěší cesta), na opačném břehu v zast. Neuhausen Rheinfall (mmch. zřízena až od 12/2015) na trati Schaffhausen - Bülach - Curych. https://www.youtube.com/watch?v=4aABQ-cAPFI Vč. pojednání o roztodivnostech, kdy většina švýcarského úseku z Thayngenu k Erzingenu je v německé správě, zato německý úsek přes nádraží Jestetten a Lotstetten je ve švýcarské správě. Ve druhé části sestřihu je stav "před vs. po" co do přítomnosti přídavných baterií ve schaffhausenských trolejbusech ruku v ruce s demontáží trolejového vedení v přednádražním prostoru ve prospěch nabíječek pro (v roce 2021 nově pořízené) bateriové autobusy. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6097 Registrován: 6-2019 |
Na severu se nedaří a k už uzavřené Raumabane (Dombås - Andalses) přibyla po dalším sesuvu i Nordlandsbane, tedy trať z Trondheimu do Bodø.
Opravdu jsi byl jen tam, kam jsi došel pěšky (Goethe)
|
|
Administrátor Číslo příspěvku: 75206 Registrován: 4-2003 |
Velké tání? Už před třemi lety to tam mělo místy docela namále, sněhu/ledu bylo i v nejvyšších partiích naprosté minimum. Na fotkách to tak nevypadá (moc použitelně se tam z vlaku fotit nedá), ale místy voda nehezky dorážela na paty náspů. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6099 Registrován: 6-2019 |
Těžko říct. Ta Nordlandbane byla dlouhodobě ve výluce, snad půl roku, pak teď v létě v provozu (akorát jsem se stihl svézt) a už je zase částečně uzavřena.
Opravdu jsi byl jen tam, kam jsi došel pěšky (Goethe)
|
|
Jirka
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 805 Registrován: 5-2002 |
U Levangeru ujel kus země (svah se tomu úplně říkat nedá) do jezera s tratí i silnicí. V místě se budovala kolej nově zřizované výhybny. Odkaz.
Jirka.
|
|
Jirka
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 806 Registrován: 5-2002 |
Mimochodem, v Norsku mají s tímto typem sesuvu docela zkušenosti, viz dokumet (Youtube, v angličtině).
Jirka.
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6102 Registrován: 6-2019 |
Vikersund - Krøderen, Den dráhy, 24. srpna:
Opravdu jsi byl jen tam, kam jsi došel pěšky (Goethe)
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 8349 Registrován: 6-2016 |
Tak to jsem rád, že jsem do Bodø jel před 32 lety![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 112 Registrován: 5-2022 |
Zdravim z Bodenu, zde nejake postrehy z cesty Praha-Berlin-Stockholm-Boden-Kiruna-Abisko 1)Praha-Berlin jsme stravili v jidelnim voze (Wrmz) vypili asi 15 malejch Plzni a potkali legendu JLV pana Peterku 2) V Berline 3 hodky na prestup na vlak Snalltaget do Stockholmu, kde jsme meli privatni lehatkove kupe se snidani. Vse probehlo v poradku, cesta byla velice prijemna, ve Stockholmu sme byli kolem 13:00 3)Ve Stockholmu sme meli cas cca 8 hodin na prestup do vlaku smer Boden C, ktery sme vyuzili na prohlidku mesta a dale vyrazili nocnim vlakem Snalltag v luzkovem voze smer Boden, kde sme se obavali pouze 25min prestupu na vlak smer Abisko (a dale Narvik) nastesti vlak prijel na minutu presně takze prestup na vlak sj ic nebyl zadny problem 4)Ve vlaku IC do cilove stanice Abisko turistation jsme zkonzumovali nekolik vin zakoupenych v barovém oddilu a chytli jsme asi 45 minut sekeru, zpusobenou krizovanim s nespocet nakladnimi vlaky plne zelezne rudy, coz uz nam nastesti vubec nevadilo. Za polarnim kruhem zacnou mizet lesy a krajina je proste takove typicka Laponska 5) nasledoval 40km prechod Lapplandu s 35kg na zadech (nesli jsme lode) a dalsich 40km po vode do obce Nikkaluokta (poslednich 10km sme vyuzili lodni taxi, jelikoz uz je tam stojata voda), odkud jsme jeli busem do Kiruny. Uprimne prvni dva dny sem si sahnul na dno pak si to nak sedlo, ten batoh byl hrozne tezkej. voda byla obtiznost ww2-4 s jednim ww5-6 mistem, ktere jsme vsichni obnaseli (silne zablokovane koryto se 6 metrovym skokem) Koho by zajimali fotky z akce tak zde odkaz na google fotky, tezsi pereje budou az ve videu z Goprokamery. Mobilem sem fotil jen kdyz to neteklo https://photos.app.goo.gl/Gdv3ebBqJVHrrxDt9 |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 113 Registrován: 5-2022 |
A dnes presun vlakem Kiruna - Boden - Haparanda a mikrobusem do Tornia. Zitra nas ceka nocni luzkovej vlak Tornio - Helsinki + dve fotky s pereji na rece Vista |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 114 Registrován: 5-2022 |
A jdeme do finale - nocni vlak Tornio - Helsinki. Kdybych mel vic casu, tak se nabizel trajekt do Tallinu a pak po kolejich az do Prahy, bohuzel budu nucen vyuzit tu letajici šprcku. Jinak z Tornia to jede ze stanice itäinen (vychod) ktera vypada tak, ze tam zadny dalkovy vlak nejezdi - opak je vsak pravdou. Vsem dik za pozornost a zas nekdy čára |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 115 Registrován: 5-2022 |
Tak jeste posledni zbytek fotografií a pak uz to tu nebudu plevelit: 1)nocni vlak PYO262 Kolari - Helsinki, pred odpojeni dieselových lokomotiv a pendolino 2)ruch ve stanici Helsinki + vlak na letiště 3)kamosi a rodina se furt ptali na polarni zari kterou sme kuli oblacnost nevideli tak je tady jedna vygenerovana AI Gemini ve stanici Totnio -Itäinen Nrjsem hrdej na kvalitu fotografii - fotak s sebou netaham - vse mobil a vecer to proste moc nedava no |
|
Mladějov
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 25129 Registrován: 3-2007 |
AF: Za mne tedy pěkná reportáž, děkuju a chválím, jen houšť! Ono zrovna ze Severu tu moc reportáží nebývá - a je tam nádherně. A jaké osvěžení, když tu reportáž nepíší zdejší profláklí cestovatelští kolenovrti, co polovičku článku popisují, kde jak je co drahé a jak chytře ušetřili (I když i ty si většinou rád přečtu) Ještě jednou díky. Ono je to i inspirace. (Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6125 Registrován: 6-2019 |
Parádní report a zejména sportovní výkon (tam jsem tak nějak čekal, že to bude drsný..)! Dnes byste nedojeli nikam, protože obě použitelné dráhy mezi severem a jihem Švédska jsou poškozeny a jedinou spojnicí je Inlandbanan. Přidám pár obrázků z norské vedlejší trati Grong - Namsos, která je už desítky let mimo provoz, ale na jejím konci u Namsosfjordu a kempu funguje nejsevernější oficiální velodráha (po uzavření staré Haparandy). Ke konci sezóny jsem tam byl sám, jen rybáři a skoro prázdný kemp.
Opravdu jsi byl jen tam, kam jsi došel pěšky (Goethe)
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 33976 Registrován: 5-2002 |
Jurek: Dotaz na Hajného. Nedělali jste v anglii i jednotky řady 345 pro Elizabethline? Ne, jen tu jednu 313 na zkoušení ERTMS/ATO. Zrovna při šocení na zastávce Hanwell jsem viděl že se tam jednotka nevejde k perónu tak se prostě nedaly otevřít dveře. Tak jestli by nebyla nějaké povídačka k tomu. Zatím se u nás jen debatuje, že když se tam vlak nevejde tak tam nesmí zastavit Co jsem tak pozoroval, je to v Anglii celkem běžné a naučili se s tím žít - je to podobné, jako když se u nás na provizorním peronku otevírají jen první dveře. I ten jejich informák umí namalovat, odkud se dá vystupovat a odkud ne.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 116 Registrován: 5-2022 |
Mladejov, AŠM - diky panove Jinak moc hezke fotky zapomenute trati o ktere jsem nemel tuseni (Příspěvek byl editován uživatelem alpenflair.) |
|
Vlarsky
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 252 Registrován: 2-2023 |
Nový dvoudílný článek o železnicích ve Vietnamské socialistické republice. Železnice ve Vietnamu, 1. část [2024] Železnice ve Vietnamu, 2. část: Lokomotivy D 12E ČKD [2024] |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3991 Registrován: 8-2009 |
Hajnej: Jsem si jen tak matně vzpomněl tak jsem si to chtěl ujasnit. Abych jen nekecal tak přihodím dokumentačně dva vlaky jiného levelu které jsem ulovil jen díky volnému přístupu do "systému" jelikož tyto jsou vedeny mezi nákladními vlaky. Čímž samozřejmě upřímně děkuji uživateli Österreich za odkaz který zde dal
Život je hořký. Bohudík !
Nebudu si měnit nick proto, že jsem se přestěhoval
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 8367 Registrován: 6-2016 |
https://zdopravy.cz/obnoveni-provozu-az-po-odstrelu-provoz-na-dul ezite-trati-zastavil-desetitunovy-balvan-258284 |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 533 Registrován: 5-2019 |
Ve Švýcarsku mají docela problém...https://www.20min.ch/story/228-kilometer-schienen-grosser-kostenp unkt-sbb-muss-gotthard-schienen-ersetzen-103414776 |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2108 Registrován: 8-2015 |
Mauretánie Co je ten patrový vůz? Je to nějaký motorák? Opravdu se tam vozily vagony z Česka? Viz druhý osobní vůz a možná ten uhlák? Díky Kwasi |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 9556 Registrován: 9-2005 |
Francouzský patrák a české Bc, myslim. Uhlák je ve skutečnosti ruďák/aglomeráťák a není z Česka ani Československa.
♥UA
|
|
Šari
|
|
|
Moderátor Číslo příspěvku: 17392 Registrován: 11-2005 |
To je bývalý italský motorový vůz, který se moc v praxi neosvědčil. Viz odkaz. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6200 Registrován: 6-2019 |
Spikkestad - Drammen, 1872 - 1973, jednokolejná, elektrizovaná 15 kV 16.7 AC. Turisticky zajímavý je jen úsek do Lierbyenu, kde jsem také skončil, dále už je to v ploché, urbanizované krajině. Postupně od východu k západu:
Opravdu jsi byl jen tam, kam jsi došel pěšky (Goethe)
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 16691 Registrován: 12-2007 |
7,5 měsíce bylo bez zastávky městečko Pozzuoli, co se tratě "Cumana" (dopravce EAV) týkalo. Původní nádražíčko v centru opuštěno 20. 2. 2025 ve prospěch tunelové trasy, následovala výstavba nového (i tak odlehlejšího) nádraží za západním portálem tunelu. K otevření nádraží dojde 4. 10. https://www.pozzuolinews24.it/visita-cantiere-nuova-stazione-cuma na-pozzuoli-nessuna-data-apertura/ Videosestřih z Neapole (vč. metropolitní tunelové trasy, která před týdnem oslavila 100 let provozu), Pompejí a jejich okolí z 9/2021 (covidové šrouby utaženy znatelně, o pár týdnů později ještě víc), 3/2024 (počasí tam bylo takové, jaké by u nás bylo o cca 2 měsíce později) a 4/2025 (žel už 1,5 měs. po konci provozu původního nádraží EAV v Pozzuoli) https://www.youtube.com/watch?v=pRR017xtco4 |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 854 Registrován: 3-2005 |
Řešilo se tady někdy nádraží v Haparandě? 1969 dopoledne jsem tady vystoupil jako šťastný mlaďoch cestou z Narviku na Brno a sedl na lavečku před nízkým zděným baráčkem. Nikde žádný člověk, naprosté ticho v atmosféře. Trvalo to dlouho, ale najednou se ozval podivný tichý hluk. Prošel jsem baráčkem napříč a probral jsem se. Na opačné straně domku broukal finský motorák, hned jsme beze slov a hluku odjeli do Kemi a Oulu. Bylo to podobně neskutečné a tiché jako když jsem na nádraží v Kiruně testoval severskou poctivost. Tašku jsem šoupnul pod lavici a odešel do města.. V Haparandě se dnes fotí hezká historizující budova. Nevíte ky se proměnila? |
|
Administrátor Číslo příspěvku: 75346 Registrován: 4-2003 |
Chystáme se tam zkraje ledna. Přes Polsko na pár dní do Pobaltí, pak po moři do Helsinek, nějakej den tam (včetně jízdy do Rovaniemi), pak pěšky přes čáru (pokud tam něco nezačne jezdit, což se taky už nějaký ten rok slibuje) a pak asi ještě nějakou oklikou do Dánska a domů. Ideálně jsme chtěli přes Östersund do Trondheimu a pak přes Karlstadt (posledně jsme tam chytli NAD). Bohužel mi to NAD píše i mezi Storlien a Trondheimem (a ještě asi pouze o víkendu) - norský vyhledávač vymýšlí úplné hámotiny, v českém to taky moc smysl nedává. Takže asi holt Tornio (možná na otočku do Östersundu nebo až na hranice) - Stockholm - Karlstadt - Oslo a zpátky spodní trasou na Göteborg. Případně přes noc do Stavangeru a zpátky se stavět v Kristiansandu (trať do Arendalu taky asi nefunguje - ukazuje mi to ve všední dny akorát jeden pár NAD brzo ráno ). |
|
Administrátor Číslo příspěvku: 75347 Registrován: 4-2003 |
Podobně mi NAD zatápí ve Švýcarsku, kde pojedeme dva dny před ukončením nepřetržité výluky mezi Predou a Thusis. A za hranicí z Tirana do Milána to zase jezdí v liché pátky za úplňku. ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6258 Registrován: 6-2019 |
Do Skandinávie v lednu? Vstoupili jste do Spolku přátel otužování? Za stejné nebo spíš menší peníze můžete mít parádní trip třeba po Saudské Arábii s VRTkama nebo návrat v čase v Pákistánu, ale zejména za tepla! Jinak leden je optimální např. pro Itálii či Francii, kde jezdí skoro vše, protože ještě nejsou výluky a rozkopané silnice, čili MHD bez výluk, odklonů atp. (já tedy na sever až se tam zase někdy oteplí a rozsvítí Slunce)
Opravdu jsi byl jen tam, kam jsi došel pěšky (Goethe)
|
|
Administrátor Číslo příspěvku: 75349 Registrován: 4-2003 |
Taky bych si to uměl představit naopak (Itálie se Švýcarskem v lednu a tohlencto teď v listopadu), ale rozhodnutí nebylo primárně na mně, plus i délka disponibilní dovolené v tom hraje roli (v listopadu nejvejš 9 dní od pátku večer do další neděle, což je tak akorát se dostat nějak zajímavě na Sicílii a zpátky, zatímco v lednu se to dá natáhnout na 11 dní). Mně zima nevadí, aspoň konečně po letech využiju péřovou bundu, co je v ní do -10 vedro k nepřežití (naposledy použita před 7(?) lety na běžkách pod Pradědem při -20 (a vichru) a předtím tak nějak před 25 lety v lednu při podobné teplotě na kole ). Dle historie teploty se asi docela hodí. A to ještě uvažujeme o silvestrovském výjezdu s AF do Černé hory, na nějž bychom tím severním výletem navázali. Arábie mě láká už dlouho (podobně Maroko, využít obnovený spoj z Turecka do Íránu, kde mi toho taky dost zbývá, časem třeba i do Sýrie) - bohužel jen mě, už Arménie s Gruzií prošla taka tak..., ale Finsko slibuju už pár let. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6259 Registrován: 6-2019 |
Jo, důvod dovolená chápu, s tím jsou věčné problémy. V Sýrii a Jordánsku posiluje vliv Turecko, které slibuje novostavbu trati běžného rozchodu TCDD ==> CFS a jsou snahy (zatím ústní) o obnově úzké Damašek - Dar'á - Jordánsko, v rámci obnovy země po válce. Čili tam to chce pár let posečkat. R RAI - TCDD by IMHO mohl vydržet, alespoň tedy doufám. Přesně opačně bych to viděl s případným rychlíkem mezi RAI a TRK, to bude nejspíš (díky uzavřenosti Turkmenistánu a vízovému obludáriu) propadák. Těžké volby... ![]()
Opravdu jsi byl jen tam, kam jsi došel pěšky (Goethe)
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 18056 Registrován: 5-2004 |
Což zima, ale tma jak v prdeli tam asi taknějak bude. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1106 Registrován: 1-2004 |
Zapomínáte na polární noci... |
|
Mladějov
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 25416 Registrován: 3-2007 |
..které jsou ovšem světlé, kdobytobylřek, pouze v létě ![]() |
|
Administrátor Číslo příspěvku: 75351 Registrován: 4-2003 |
Více tmy, větší šance na polární záři. Navíc tma se týká opravdu až severu a v lednu se už den zase prodlužuje (takže zatímco v Rovaniemi bude den od půl jedenáctý do dvou, už od půl desátý do půl druhý a v Helsinkách skoro od devíti do čtyř). Za dne jsme byli před třemi lety v Bodø a to už taky bylo lehce otravné. Tušíte někdo, zda se dá věřit italskému vyhledávači spojení a opravdu jezdí tři náhodné výstřely přes Medicu? Žádné jiné vyhledávače (dopravců nebo Interrailu) spoje přes Medicu neznají. Podobně jako na trati kolem Etny, kde ale jezdí jiný dopravce a snad platný JŘ má zde (mezi stanicemi Paterno a Catanie už část tratě asi ani neexistuje, stejně jako větev do Chianchita je v lepším případě bez provozu). |