Diskuse » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT... do 18. 3. 2021 « předcházející | další »

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT... do 18. 3. 2021

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Středa, 06. ledna 2021 - 21:16:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13989
Registrován: 8-2004
K._A._F.:
"Jakože okamžikem osazení čtyř červených lízátek z obou stran mostu buď IPR+MD ustoupí od tříkolejného mostu"
Naděje umírá poslední.[proud] (Dlouhodobé přerušení provozu by snad ustát nemuseli.)
Paul2no:
"Já už to říkám dávno, že v Bubnech se měla dráha zachovat dráhou, a ne tam stavět zase nějaké kanceláře. Bylo by to fajn místo na ONS (odstavné nádraží sever) a bylo by to výhodné místo kam by se mohla přemístit hala 512 z ONJ (údržba panťáků)"
Jak tu bylo řečeno ke Smíchovu, bez souladu s územním plánem by tam šel leda do nekonečna udržovat SQ, což tedy s ohledem třeba na mizerný přestup na metro považuji za nevhodné. Pro Vás možná paradoxně tak může být projednatelnější nové kolejiště jinde než nutné úpravy zrovna v Bubnech.
Krom toho cpát Sv na (v případě realizace trati na letiště a modernizace tratě na Kladno) přetížený Negrellák se mi jako bůhví jaký úspěch nezdá.[nene]
A také mám pocit, že pozemky v Bubnech "dráha" prohospodařila už jako ČD, s.o. (a jsou určeny k umoření dluhu)[uhoh].
M250.0:
"Naposledy mě nadzdvihlo zapíchání bran do prostoru vytrhané výtažné koleje na Smíchově,"
Podobně Vás tedy mohla nadzdvihnout řada provizorních trakčních podpěr třeba u staré 1.traťové koleje Vršovice - Záběhlice nebo ve Vršovicích, jejichž životnost se počítala spíš v měsících...
Já si při takových debatách pokaždé vzpomenu na připravený zářez u býv. Hr. Moraveč, který se (samozřejmě) při stavbě IV.TŽK nevyužil, takže k dalekosáhlým přípravám jsem spíš skeptický a pár podpěr (podobně jako návěstidlo mezi odb. Tunel a Krčí) mi nepřijde jako případně zásadní překážka.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Racek
Středa, 06. ledna 2021 - 22:15:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1770
Registrován: 5-2004
K. A. F. ty postupy zjevně nejsou jednotné, rekonstrukce hlavního nádraží v Brně úspěšně proběhla, přestože podle územního plánu je v tom místě park.
Středa, 06. ledna 2021 - 22:34:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1956
Registrován: 8-2017
Hroch: Já si při takových debatách pokaždé vzpomenu na připravený zářez u býv. Hr. Moraveč, který se (samozřejmě) při stavbě IV.TŽK nevyužil, takže k dalekosáhlým přípravám jsem spíš skeptický a pár podpěr (podobně jako návěstidlo mezi odb. Tunel a Krčí) mi nepřijde jako případně zásadní překážka.
Dovoluji si spatřovat jistý finanční rozdíl mezi těžením zářezu dvojnásobné šířky a prodloužením pár bran o šířku jedné koleje. Kromě toho mi není ani až tak líto těch pár tun železa, jako se spíš obávám, aby se neřeklo, že do čerstvě dokončené stavby se nesmí x let sáhnout, jinak by to bylo znehodnocení investice.

Ani ve Vysočanech by se nejednalo o žádné drahé přípravy, případné dopřemostění té díry by ale naopak bylo natolik drahé, že k němu nemá šanci dojít, i kdyby se nakrásně zjistilo, že by se další koleje hodily.
Bkp
Pátek, 08. ledna 2021 - 09:33:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8485
Registrován: 8-2003
Kdo si chce počíst, tak v Sasku vznikla iniciativa proti Krušnohorskému tunelu, resp. proti podobě, ve které je navržený a jako alternativu požadují protažení toho tunelu až do Haidenau, tzn. na cca 40 km. Oni i ti Němci mají své aktivisty, ostatně jak se ukázalo u znovozpřístupnění drážďanské dráhy pro dálkovou dopravu, novostavbu trati do Kufsteinu, nebo na požadavku na tunel od Frankfurt až do Kolína a zbavení tak údolí Rýnu nákladní dopravy.
Pátek, 08. ledna 2021 - 22:00:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13990
Registrován: 8-2004
M250.0:
"se spíš obávám, aby se neřeklo, že do čerstvě dokončené stavby se nesmí x let sáhnout, jinak by to bylo znehodnocení investice"
Pokud by po tom někdo toužil (což je samozřejmě možné), tak by to mohl říct i u náhrady výhybky nebo výměny SW elektronického stavědla.

Jsem si teď tak vzpomněl - jak dlouho vlastně bude sloužit superštíhlá výhybka ve Stéblové, pokud letos začne stavba zdvoukolejnění Rosice - Stéblová?

(Příspěvek byl editován uživatelem Hroch.)
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
P_v
Pátek, 08. ledna 2021 - 23:04:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2517
Registrován: 5-2002
Tak je ale rozdíl mezi tím, co se v dané fázi jinak udělat nedá, a tím, co se jinak udělat dá, byť možná o něco dráž, ale v součtu by to díky nepředělávání vyšlo levněji. Jako třeba tahle napínací podpěra. Nebo nové single podpěry ve prostoru pro druhou kolej v Krči, kde původně byly brány, a o kus dál je pod tu budoucí druhou kolej v délce stovek metrů zakopán jakýsi kabel (je to vidět na ortofoto na geoportálu).
Úterý, 12. ledna 2021 - 20:35:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7030
Registrován: 8-2006
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/u-nehvizd-ma-vzniknout-novy- terminal-vysokorychlostni-zeleznice-40347564#dop_ab_variant=0&dop _req_id=eCcC3wSDDDP-202101121933&dop_source_zone_name=novinky.szn hp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_s ource=www.seznam.cz
Úterý, 19. ledna 2021 - 13:26:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 1-2021
Hledal jsem, ale marně, proto se zkusím zeptat tady. Je někde na netu veřejně dostupná nějaká studie, ze které by se dalo vyčíst, jaké přepravní proudy bude obsluhovat navrhovaná VRT stanice v Nehvizdech? Pořád mi nejde do hlavy, ten různě v tisku prezentovaný přínos zastavení vysokorychlostního vlaku v polích za Prahou, a to právě ve chvíli, kdy by se po výjezdu z centra mohl konečně rozjet na nějakou rozumnou rychlost.
Bkp
Úterý, 19. ledna 2021 - 13:47:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8536
Registrován: 8-2003
Přínos je pro ty jedoucí do/z východních částí Prahy a z východní část Středočeského kraje, že nemusejí zpátky do širšího centra Prahy a smysl to má pro ty, kteří chtějí na vlak/od vlaku autem. V praxi to může být někdo bydlící v satelitu u Říčan, nebo mířící do komerční zóny řekněme v Průmyslové ulici. Zde komninace vlak Nehvizdy a auto ušetří cca půl hodinu oproti kombinaci vlak Zahradní město/Libeň a MHD.
Úterý, 19. ledna 2021 - 14:26:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 106
Registrován: 7-2018
Studie proveditelnosti (na kterou tu byl v tomto vlákně nedávno odkaz) udává denně cca 3000 nástupo-výstupů cestujících s cílem v Nehvizdech a okolí (tedy přestup vlak-něco jiného), a cca 15000 nástupo-výstupů přestupujících cestujících vlak-vlak (tedy reálně poloviční počet lidí).

Jen opravdu škoda, že tam nebude (klidně i formou přeložky 232) nebude přivedena doprava od Všejanské spojky.
Bkp
Úterý, 19. ledna 2021 - 14:54:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8538
Registrován: 8-2003
S tím naprostý souhlas, spojka do Čelákovic tam teď vyloženě chybí. I pro prezentaci a pochopení veřejnosti ne jako terminál pro přestup z Brna do Hradce Králové, ale z Brna do Mladé Boleslavi.
Úterý, 19. ledna 2021 - 17:47:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 1-2021
To já právě čtu všude ten přínos pro obyvatele východní části Středočeského kraje, ale nejde mi do hlavy to mixování příměstské a dálkové dopravy na VRT. Centrum oblasti je bez diskuze Praha, tzn. drtivá většina cest se odehrává tímto směrem. Větší pražské satelity ve vzdálenosti Nehvizd jako jsou Říčany, Úvaly, Čelákovice, mají už dnes vlastní napojení kapacitní kolejovou dopravou do centra, takže ten, kdo chce dojet autem k vlaku, má už dnes v této oblasti na výběr. Od novostavby VRT východním směrem bych jako Středočech spíše očekával, že časově přiblíží centrum oblasti vzdálenějším satelitům v úrovni Čáslav, Kutná Hora, Kolín, Poděbrady, Nymburk. Kolejová napojení jsou na to podle všeho plánována. Dovedu si představit, že takové regionální spoje jako Čáslav - K.Hora - Kolín - Praha po VRT, nebo Poděbrady - Nymburk - Praha po VRT by mohly zkrácením cestovního času přilákat další cestující. Tyto linky jsou ale právě těmi, od kterých lze očekávat zastavení v Nehvizdech. Toto zastavení naprosto s přehledem smaže jakýkoliv časový přínos rychlého úseku jejich trasy, což znamená významné mínus tam, kde by mělo podle mě být plus pro zvýšení atraktivity železnice pro denní cestování z větších center Středočeského kraje do Prahy.
Úterý, 19. ledna 2021 - 17:51:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 107
Registrován: 7-2018
To zastavení zase tolik času nevezme, a na úseku Poříčany-Praha je skoro než rychlost (u těchto "regionálních" spojů) důležitější kapacita.

Jinak k tomu "kdo chce dojet autem k vlak, má už dnes v této oblasti na výběr" bych poprosil o jmenování jedné stanice nebo zastávky, kde lze bezproblémově zaparkovat ;-)
Bkp
Úterý, 19. ledna 2021 - 19:03:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8542
Registrován: 8-2003
Samozřejmě smysl terminálu Praha-Východ není pro dojíždění z Úval do Prahy, ale pro cesty z Úval do Brna.
Smysl pro Čáslav je taky zřejmý. Nepřinese nějaké zásadní zrychlení pro cesty do Prahy, ale zvýšení kapacity dráhy umožní zvýšení počtu spojů. Další plus bude zpřístupnění pracovních míst v okolí Prahy. Jak třeba dneska se dá vyřešit dojíždění Čáslav - Mstětice, ať už to nějakého hangáru, nebo třeba do Vědeckotechnického parku?
Úterý, 19. ledna 2021 - 19:32:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 1-2021
Děkuji uživateli Mosquit za upozornění na odkaz v historii této diskuze. Už se mi to podařilo najít, tak si počtu. Jinak já nepíšu o bezproblémovém parkování u stanic, jen jsem chtěl vyzdvihnout hustotu dvojkolejných tratí použitelných pro příměstskou dopravu "z východu". Ale když už jsme u toho, tak nové nádraží za miliardy v poli u Nehvizd přístupné z potenciálních směrů nízkokapacitními okreskami plnými příčných prahů, se mi jako kvalitní řešení dopravní obslužnosti okolních obcí také úplně nejeví jako rozumná investice.
To už ten propad rychlosti vlaků mě připadá významnější. Co jsem zatím viděl, tak na začátku a na konci úseku by se mělo najíždět okolo 160km/h vlastní úsek by nějaká lehká jednotka mohla projet plynule 200km/h a nebo holt v polovině zastaví až do 0km/h a potom kolik? 3-4 min? počká na nějakou přestupní vazbu? Má to být podle všeho přestupní uzel. I kdyby ty lidi jenom vyklopila za 1 min, věřím že to bude poznat. Jestli se mi podaří dát nějak rozumně dohromady vstupní data, tak bych si to rád spočítal.
Úterý, 19. ledna 2021 - 20:28:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14021
Registrován: 8-2004
Passerby:
"Ale když už jsme u toho, tak nové nádraží za miliardy v poli u Nehvizd přístupné z potenciálních směrů nízkokapacitními okreskami plnými příčných prahů, se mi jako kvalitní řešení dopravní obslužnosti okolních obcí také úplně nejeví jako rozumná investice."
Souhlasím. Pokud to má být terminál pro přestup z IAD, tak absence D0 na oba směry od D11 (ten kousíček od D10 k I/12 nepočítám) to dost shazuje.
Bkp:
"Jak třeba dneska se dá vyřešit dojíždění Čáslav - Mstětice, ať už to nějakého hangáru, nebo třeba do Vědeckotechnického parku?"
A proč zrovna Mstětice a ne třeba Modletice, Chrášťany nebo Zdiby? O Uhříněvsi nebo Letňanech nemluvě.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Úterý, 19. ledna 2021 - 20:45:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10912
Registrován: 5-2002
A o přepravních proudech z jižní části okresu Praha - východ a Benešov ani nemluvě.

Z Uhřiněvsi se ještě dalo jet na přestup na Hlavák, z Mnichovic už to je hodina (včetně času na přestup) a to už se blížím k Brnu...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Ythomas_ct
Úterý, 19. ledna 2021 - 21:16:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3000
Registrován: 10-2009
Ad Passerby:

Ale když už jsme u toho, tak nové nádraží za miliardy v poli u Nehvizd přístupné z potenciálních směrů nízkokapacitními okreskami plnými příčných prahů, se mi jako kvalitní řešení dopravní obslužnosti okolních obcí také úplně nejeví jako rozumná investice.

Špatně se na to díváte. Dělají to tak ve Francii, tak je to tak správné a tak to ma byt... :-)
Úterý, 19. ledna 2021 - 21:30:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1779
Registrován: 6-2019
Spíše ve Španělsku, ve Francii těch "polních" ŽST na VRT tolik není.
V Kampánii je pěkná Afragola. Staví tam toho sice hafo, ale zatím k tomu nedotáhli ani tu příměstskou devítistovku.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 19. ledna 2021 - 22:15:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2892
Registrován: 8-2010
Passerby:
"To už ten propad rychlosti vlaků mě připadá významnější."

Zdroj: SP Břeclav-Brno-Praha, traťový pasport, varianta PK-4V
Čtvrtek, 21. ledna 2021 - 11:38:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23712
Registrován: 5-2002
AŠM: Francii těch "polních" ŽST na VRT tolik není
Něco by se našlo - zrovna Massy by celkem odpovídalo...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Sobota, 23. ledna 2021 - 01:02:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 120
Registrován: 2-2011
Massy, to jako tohle? https://mapy.cz/s/radupusulu
Sobota, 23. ledna 2021 - 23:05:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 43
Registrován: 5-2018
Teď ve středu proběhně seminář Masarykovy univerzity a Karlovy univerzity - Seminář k vysokorychlostní železnici v ČR 2021 - Na nadcházejícím setkání představí řečníci stávající výsledky provedené rozsáhlé datové analýzy, která je jedním z výstupů projektu Nová mobilita, a možnosti pro jejich využití při přípravě trati RS1.

Sem zvědav, co z nich vypadne [proud][ok]
Pondělí, 25. ledna 2021 - 00:32:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23728
Registrován: 5-2002
Ssc: Massy, to jako tohle?
Jojo, tohle.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pondělí, 25. ledna 2021 - 10:15:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 325
Registrován: 2-2016
Ten terminál mi nejvíce připomíná asi Aix-en-Provence. Uprostřed ničeho, přesto tam nastupují a vystupují tisíce lidí a terminál slouží především jako nejrychlejší cesta ze severu a západu Marseille do centra města, nikoliv pro cesty druhou stranou.
Úterý, 26. ledna 2021 - 00:17:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 121
Registrován: 2-2011
Aix-en-Provence TGV je sice v poli, ale obsluhuje Aix-en-Provence (150 tis. obyv.), letiště Marseille a pár dalších sídel s desítkami tisíc obyvatel pár kilometrů vedle, přičemž tam jezdí z těch měst a letiště kyvadlové busy. A protože je nádraží v Marseille hlavové, některé vlaky staví jen v Aix a pokračují skrz Marseille bez zastavení do Toulonu, takže to slouží v některých případech jako hlavní nádraží Marseille.
V Nehvizdech není v okolí nic významného, odkud by se dali svážet cestující a všechny vlaky skrz Nehvizdy zastavují v Praze.
Hajnej: asi vidíte, že Massy TGV není v poli, ale uprostřed 50 tisícového města, které má RER a kam může spádovat půlka Paříže. A stejně je tam obrat asi jen 5 tisíc lidí denně.
Úterý, 26. ledna 2021 - 09:28:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3911
Registrován: 5-2002
Krásná polní stanice je TGV Haute-Picardie.
micek
Sobota, 30. ledna 2021 - 13:54:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 336
Registrován: 11-2015
Vysokorychlostními vlaky mezi Brnem a Prahou by hypoteticky mohlo každý den cestovat přes 40 tisíc lidí. Ve skutečnosti jich ale nejspíše bude podstatně méně, do vlaku bývá ochotna přestoupit jen malá část lidí, kteří obvykle jezdí autem. Vyplývá to z dosavadních zjištění výzkumníků z Masarykovy a Karlovy univerzity, kteří se zabývají tím, kdo vlastně bude ve vlacích po připravovaných vysokorychlostních tratích v Česku jezdit.

ČT24: Vysokorychlostními vlaky by mohly potenciálně jezdit desetitisíce lidí
Sobota, 30. ledna 2021 - 14:54:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2007
Registrován: 8-2017
Musím říct, že mi ta čísla přijdou překvapivě nízká. Už nyní jede denně jenom z Brna do Prahy zhruba 10 000 sedaček v expresních vlacích v jednom směru a z Ostravy ještě více. Něco je sice potřeba ubrat kvůli obratu na mezilehlých zastávkách (u Brna méně, u Ostravy víc), ale stejně mi přijde, že buď musejí ty vlaky (i mimo koronu) jezdit zoufale prázdné, nebo má železnice naopak podezřele vysoký podíl na modal splitu.
Sobota, 30. ledna 2021 - 15:11:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4294
Registrován: 12-2007
No uvidíme, co s dopravou udělá snaha snižovat emise z mezinárodní dopravy osob: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/transevropsky-express-zele znice-letecka-doprava-nemecka-vlada-uhlikove-emise-prime-trasy-hl avni-mest.A210121_124800_eko-doprava_maz
Sobota, 30. ledna 2021 - 16:54:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2379
Registrován: 7-2017
M250:

Průzkumu tohoto typu vůbec nemají smysl. Snaží se zracionalizovat rozhodování, které ve skutečnosti není zcela racionální, protože lide mají svoji realitu, svoje zvyky i předsudky. VRT změní realitu natolik, že ptát se na to teď lidí je mimo (asi jako ptát se lidí s pevnou linkou, jestli si koupí mobil).
Naposledy, když to někdo počítal v roce 2010 pro korytory na směšných 120-140 (pardon „až 160“, na východ od Prahy není cifra nad 140 jen teoretický koncept), tak hodnoty pro rok 2050 byly dosaženy 2019. I proto nám nyní nestačí tratě.
Sobota, 30. ledna 2021 - 18:46:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 122
Registrován: 2-2011
Brr: ta je skutečně čistě polní a obrat cca 1000 cestujících za den tomu odpovídá. Ale má aspoň nějakou logiku, napojuje dvě větší města a okolní region dohromady s necelým půl milionem obyvatel, bez té zastávky by museli dojíždět 100 km na Paris Nord nebo na sever do Arrasu nebo až do Lille. To co má vzniknout v Nehvizdech by odpovídalo tomu, že TGV zastaví kvůli pár lidem někde v poli u Paříže.
Sobota, 30. ledna 2021 - 21:23:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10959
Registrován: 5-2002
To co má vzniknout v Nehvizdech by odpovídalo tomu, že TGV zastaví kvůli pár lidem někde v poli u Paříže.

Ano, to jsou Ti lidé, kteří pak nemusí jet hodinu do Paříže, aby za dvě hodiny další byli v Lyonu...

Pro mě osobně s bydlištěm na jih od Prahy jsou Nehvizdy pozitivem, který by mi zase umožnil použití vlaku...
Autem na dostatečně velké a nedrahé parkoviště to tam mám 30 minut.

Vlakem na Prahu hl.n. to mám 6 minut autem a 43 minut vlakem, abych pak mohl něčím vyrazit směr východ (Pardubice, CETR, Brno, Olomouc, Ostrava, Bratislava). D1 mám od baráku přímo 1,5 km a na sjezd 21 to mám 4 km...

Jedná se celkově o hustě zabydlenou oblast a tato přepravní potřeba rozhodně nebude pro jedince...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Sobota, 30. ledna 2021 - 22:21:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4213
Registrován: 5-2002
Šmarjá, vždyť je to Kvizda, známý programový pesimista, to nemá cenu nějak řešit.[happy] Navíc aniž bych to nějak podrobně zkoumal (je tedy jistá pravděpodobnost že se mýlím), zabývali se čistě spojením "expresní vrstvy" Praha - Brno a přech (a to ještě jen "bodově", otázkou je zda tedy byl vzat do úvahy třeba směr Zlín) a uvažují o doplňování frekvence pouze "směrem nahoru" (mezinárodkou). Přičemž RS 1 bude mít zcela zásadní přínosy i pro úsekovku.
Někdo prostě potřeboval grant nebo tak něco.[wink]
Neděle, 31. ledna 2021 - 09:48:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 123
Registrován: 2-2011
Pro mě osobně s bydlištěm na jih od Prahy jsou Nehvizdy pozitivem, který by mi zase umožnil použití vlaku... Autem na dostatečně velké a nedrahé parkoviště to tam mám 30 minut.
Tak všechno se někomu může hodit, podstatné je sečíst všechny plusy a mínusy. Obří parkoviště zaplní zejména denní dojíždějící ze suburbie do Prahy, kterých je řádově víc než meziměstských a mezinárodních cestujících, i s nimi tam může být brat 2 tis. lidí za den. Zbyde nám několik set potenciálních zájemců o dálkovou dopravu, což by vycházelo asi tak, že se nevyplatí zastavit tam jediný VRV.
Takže vaše cesta z Mnichovic do Olomouce může vypadat tak, že přijedete na plné parkoviště u polní stanice, kde skoro nic nestaví. Nakonec zjistíte, že 40 minut na hlavák z Mnichovic je vlastně docela v pohodě.
Neděle, 31. ledna 2021 - 10:40:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10962
Registrován: 5-2002
Nakonec zjistíte, že 40 minut na hlavák z Mnichovic je vlastně docela v pohodě.

Zatím zjišťuji, že než dorazím na hlavák a sednu do nějakého vlaku, tak jsem skoro u Brna...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Mladějov
Neděle, 31. ledna 2021 - 11:19:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15868
Registrován: 3-2007
No teda sorry, ale bydlet tam, co ty, kousek od dálnice, se slušným autem v garáži, tak (jak mám cestování vlakem rád) by mne asi ani nenapadlo jezdit do Prahy na vlak do Brna
[crazy]

Nehvizdy jsem tedy nelouskal a asi ani podrobně číst nebudu - to je nějaká fantasmagorie, míchat do toho příměstskou (protože jinak by je místní zřejmě vyfakovali předem, tak jim něco slíběj).

Jinak mne vždycky bavil údiv některých "venkovských", že třeba běžná cesta po Praze VHD dveře-dveře je velmi často okolo 30-45 minut.
Neděle, 31. ledna 2021 - 11:29:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 124
Registrován: 2-2011
Holt možnosti veřejné dopravy na maloměstě jsou oproti velkoměstům omezené, na tom moc nezmění ani zbytečné Nehvizdy. A to jste na tom v Mnichovicích díky stanici na koridoru ještě velmi dobře.
Neděle, 31. ledna 2021 - 12:42:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10963
Registrován: 5-2002
A to jste na tom v Mnichovicích díky stanici na koridoru ještě velmi dobře.

Ale ano, o tom žádná.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Pátek, 05. února 2021 - 02:53:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 911
Registrován: 1-2014
Pomalejší vlak dorazí do cíle dříve než rychlejší. Zvláštní slovní úlohu z české železnice potvrdil oponentní posudek, který si Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) nechal vypracovat u Technologické univerzity v Grazu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/zeleznice-vlak-vysokorychl ostni-trat-prerov-brno.A210126_073058_eko-doprava_mato
Pátek, 05. února 2021 - 08:13:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3946
Registrován: 5-2002
Akademici pracovali s modelem, že vysokorychostní trať mezi Prahou a Brnem bude hotová v roce 2050 - to si myslím, že je naprosto reálné.
Ythomas_ct
Pátek, 05. února 2021 - 12:10:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3005
Registrován: 10-2009
Ad Portáš:
...Technologické univerzity v Grazu.
Profesor Veit, pořadatel konference Moderne Schienenfahrzeuge, snad působí na Technische Universität Graz, ne?

Pomalejší vlak dorazí do cíle dříve než rychlejší. Zvláštní slovní úlohu z české železnice potvrdil oponentní posudek...
...tak pokud se počítalo se zaústěním dráhy u Přerova ze severu takzvanou úvratí, tak si myslím, že veškeré záhady kolem řešení takové úlohy padají...

Ad Brr:
...vysokorychostní trať mezi Prahou a Brnem bude hotová v roce 2050 - to si myslím, že je naprosto reálné.
Jako že to bude hotové dříff? [proud]
Pátek, 05. února 2021 - 13:33:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4245
Registrován: 5-2002
Ythomas_ct: Pomalejší vlak dorazí do cíle dříve než rychlejší. Zvláštní slovní úlohu z české železnice potvrdil oponentní posudek...
...tak pokud se počítalo se zaústěním dráhy u Přerova ze severu takzvanou úvratí, tak si myslím, že veškeré záhady kolem řešení takové úlohy padají...

Což je taky přesně to, co třeba já od začátku kritizoval (plus to zastavení v Přerově "bez ohledu na variantu", což je prostě pitomost). Nemyslím, že by někdo tvrdil, že Sudop Brno neumí počítat jízdní doby, předmětem kritiky bylo hlavně zadání té věci. Což asi někdo tzv. "služebně nepochopil"...
Sobota, 06. února 2021 - 03:17:28  
Administrátor
Číslo příspěvku: 74016
Registrován: 4-2003
Co kdo tvrdil, s tím bych zrovna v tomhle případě byl hooooodně opatrný, protože hnoje se kolem toho ku škodě všech zúčastněných a často i přímo nezúčastněných nakydalo víc než několik habadějů a pořád ještě občas odněkud vypadává. [sad]

Skoro se divím, že (aspoň) takový článek (aspoň) na Iděsu vůbec vyšel.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Bugear
Pondělí, 15. února 2021 - 23:01:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3880
Registrován: 8-2005
SŽ vypsala soutěž na aktualizaci a dopracování DÚR Blažovice-Vyškov. Součástí zadávací dokumentace je i ZP, který byl loni schválen a obsahuje aktualizaci ekonomického hodnocení celého projektu. Při CIN 57 mld. Kč je ERR 5,60 %, případné další navýšení o 10% už tedy stavby posílá do červených čísel (4,91 %).
Online výpočet kontrolní číslice
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Pondělí, 15. února 2021 - 23:30:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2920
Registrován: 8-2010
Bugear:
"...případné další navýšení o 10% už tedy stavby posílá do červených čísel (4,91 %)."
To (bohužel) taky, ale hlavně - je zde trochu "na vodě" uvažovaný rozsah výhledové dopravy, který je mj. závislý na aktivaci kompletního ŽUB-u, který toho času není uveden vůbec s žádným časovým horizontem na mapě staveb SŽ - viz zde.

Pokud poslední stavba Brno - Přerov má být ukončena v roce 2030 - konkrétně se jedná o akci "Modernizace trati Brno-Přerov, 1. stavba Brno - Blažovice", tak bych nějak předpokládal, že k tomuto datu (= myšleno zejména z pohledu ekonomického hodnocení stavby) bude možné reálně uvažovat s nějakým tím výhledovým rozsahem dopravy pro časový řez 2030 (resp. i 2050), ale v dopravní technologii v té odkazované dokumentaci se místo toho dočtu následující "perlu" (citace):

Další neznámou je termín realizace železničního uzlu Brno. Na vstupní poradě v rámci 2. a 3. stavby Modernizace trati Brno – Přerov se projektanti dotazovali, jak se postavit k přechodnému období, kdy bude realizována trať Brno – Přerov, ale ještě nebude realizován železniční uzel Brno. Projektanti upozorňovali, že toto přechodné období zde může trvat i více než 10 let, a v extrémním případě by po celou tuto dobu trať Brno – Přerov mohl využívat jen zlomek vlaků oproti uvažovanému stavu. Projektantům bylo na vstupní poradě jasně řečeno, že s tímto scénářem nemají vůbec uvažovat.
Úterý, 16. února 2021 - 01:57:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4275
Registrován: 5-2002
Už se aspoň smí uvažovat s Ex Brno - Olomouc, nebo stále plánujeme překvapivé podivení po realizaci vzor I. TŽK?
Tulák
Středa, 03. března 2021 - 15:58:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 782
Registrován: 3-2010
Praha - Brno
Jsem pro zachování pražského přívozu P4.
Pátek, 05. března 2021 - 09:52:57  
Administrátor
Číslo příspěvku: 74152
Registrován: 4-2003
TZ:
Asi dost záleží, na které úrovni a v které části MD/SŽ to smění myslíš. V „partizánských kruzích” se s tím uvažovat asi nikdy nepřestalo.
V SP Praha - Břeclav linka Ex 15 (Praha - Brno - Olomouc) vedena je, byť až v nejvzdálenějším horizontu.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Xhj
Pátek, 12. března 2021 - 21:21:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 54
Registrován: 5-2011
Pro pobavení odkaz, který jsem viděl na webu ceskedalnice.cz: https://plus.rozhlas.cz/eva-turnova-vrteti-vrtem-8444910 A toto prezentuje veřejnoprávní rozhlas [biggrin]
Pátek, 12. března 2021 - 22:30:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24120
Registrován: 5-2002
Proč by se měl při výjezdu z tunelu ozývat výstřel z děla?
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pátek, 12. března 2021 - 22:40:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14137
Registrován: 8-2004
Xhj:
"Pro pobavení odkaz, který jsem viděl na webu ceskedalnice.cz: https://plus.rozhlas.cz/eva-turnova-vrteti-vrtem-8444910 A toto prezentuje veřejnoprávní rozhlas"
Já bych řekl spíš k pláči než k pobavení. A to ne kvůli výstřelu z děla...
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 13. března 2021 - 00:09:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4566
Registrován: 5-2004
Hajnej:
"Proč by se měl při výjezdu z tunelu ozývat výstřel z děla?"

Tunnel boom/Tunnelknall. Při vjezdu čela vlaku do tunelu vznikne rázová vlna, která při opouštění tunelu udělá podobný zvuk, na YT je s tím poměrně dost videí (především z Německa). Šinkanseny E5 a E6 kvůli tomu mají čumák zvící půlky krajního vozu, protože JR East to braly jako výhodnější způsob, jak zvednout maximálku a vejít se do tamních 70 dB než upravovat tunely (doplnit nálevkovité nebo děrované portály před stávající nebo po délce tunelu zvýšit drsnost povrchu, aby rázová energie rychleji ztrácela energii než ji doplňují vlny jdoucí od čela vlaku), v Evropě jsou kvůli tomu na VRTkách velkorysé průřezy tunelů a ty děrované nebo nálevkovité portály.
Sobota, 13. března 2021 - 03:09:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24121
Registrován: 5-2002
DJ: vznikne rázová vlna, která při opouštění tunelu udělá podobný zvuk
Pro někoho, kdo neslyšel střílet z děla, to asi podobné je... [crazy]
To je asi jako oblíbený obrat, že vypnutí střídavého HV připomíná výstřel z pušky - a ono je to spíš silnější kýchnutí.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Sobota, 13. března 2021 - 13:27:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4567
Registrován: 5-2004
Jasně, šlo mě jen o to, že jakýsi fyzikální základ tahle věc má. Nicméně celkově je to takový blábol, že se mi na to nechce ani reagovat, když zůstanu jen u toho tunnel boom, tak je to věc známá x desetiletí a podchycená v literatuře a jestli se nepletu, tak normama, takže paní dělá z komára velblouda.
Tranďák
Sobota, 13. března 2021 - 14:18:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 54
Registrován: 9-2006
Xhj:
"Pro pobavení odkaz, který jsem viděl na webu ceskedalnice.cz: https://plus.rozhlas.cz/eva-turnova-vrteti-vrtem-8444910 A toto prezentuje veřejnoprávní rozhlas [biggrin]"

V praxi by tedy jízda z Prahy do Brna probíhala takto: cestující se dopraví do Nehvizd, což mu, pokud neuvízne v zácpě, zabere půl hodiny. Poté zaparkuje na parkovišti terminálu a vydá se na nádraží v Nehvizdech. Tam si koupí poměrně drahou jízdenku a za hodinu je v Brně, případně v nějakém terminálu u Brna. Minuta uspořeného času jízdy rychlovlakem má stát 350 milionů Kč, přejížděním z terminálu a do terminálu se ale ve výsledku žádný čas neuspoří.

Docela výstižný.
Sobota, 13. března 2021 - 14:34:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7099
Registrován: 9-2005
V praxi si běžně cestující kupují jízdenku na 200 km při přestupu. Haha. Kór pokud je jízdenka za diskriminační jízdné. Jinak doporučuji si poslechnout všechny příspěvky Evy Turnové, aby vám došlo, co že to je za slohový útvar.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Sobota, 13. března 2021 - 15:15:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5819
Registrován: 3-2006
Tranďák:
"Docela výstižný."

Pražák, nebo se mýlím?[blush]
Úterý, 16. března 2021 - 09:55:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 481
Registrován: 12-2007
Xhj:
"Pro pobavení odkaz, který jsem viděl na webu ceskedalnice.cz: https://plus.rozhlas.cz/eva-turnova-vrteti-vrtem-8444910 A toto prezentuje veřejnoprávní rozhlas [biggrin]"

V mediích se celkem často věci trochu zkreslí. Že by něco nebyla pravda od první do poslední věty, to se jen tak nevidí. Navíc ve veřejnoprávním médiu... [crazy]

Na Twitru (https://twitter.com/CRoPlus/status/1370309992012779522) to za blábol vtipně označuje i pan Sůra, který je jinak ke Správě železnic obecně dost kritický. [lol]

Spolek VRTáci je zmiňovaný také v odkazovaném článku na seznamzprávy, který je napsaný částečně v podobném duchu. Velmi podobný vyšel také v regionálních "Denících". Je s podivem, jak moc dají někteří novináři na lokálně nespokojené občany bez potřeby věci ověřit a aspoň trochu objektivně informovat ostatní. [sad]
Čtvrtek, 18. března 2021 - 02:35:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 383
Registrován: 3-2013
Z Brna do Znojma za půl hodiny? Správa železnic uvažuje o stavbě nového vlakového spojení

Jako nejpravděpodobnější trasa, kudy by mohla nová železniční trať vést, se podle Správy železnic zdá tato varianta: z Brna vyjede vlak po připravované vysokorychlostní trati do Šakvic, po cestě odbočí na novou železnici poblíž Unkovic směrem na Hrušovany nad Jevišovkou. Za obcí by se poté napojil na současnou trať Břeclav-Znojmo, kterou by železničáři museli elektrizovat.