Diskuse » Železnice » Rychlodráha Praha - letiště - Kladno (PraK) » Archiv diskuse Rychlodráha Praha - letiště - Kl... do 18. 3. 2021 « předcházející | další »

Archiv diskuse Rychlodráha Praha - letiště - Kl... do 18. 3. 2021

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Úterý, 09. března 2021 - 10:52:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12139
Registrován: 4-2003
Pikehead:Jo táák, takže za předpokladu zavření tratě pro příměsto se tam něco vejde (a nevím co, dva páry za hodinu, to někoho vytrhne?)

Jako sorry, ale S65 je linka zcela bez potenciálu dalšího rozvoje, přičemž i samotná 810 je pro tuto linku v pracovní dny předimenzované vozidlo, snad není nutné psát proč. A v případě zavedení rychlíků z Kladna do Prahy (pokračujících jako linky R dále na východ) zastavujících v Hostivici, na Zličíně a na Smíchově, bude pro příměstskou dopravu uděláno daleko více užitku, než bezhlavým lpěním na provozu linky S65 dle přání šotoušů na ROPIDu.


Já jsem nikde nenapsal, že se mě někdo bude ptát, ale výlet Semmeringem na letiště má třeba dopad na oběhy (90 až 120 minut než máte vlak zpátky na hlaváku, obsazenost vlaku vidím dost s otazníkem), v cíli omezené možnosti úklidu a naopak tlak na rychlý odjezd zase pryč. Jsou tam zkrátka některé praktické aspekty, které mohou váš záměr trochu ohlodat.

Píšu o výletu semmeringem do Kladna (rychlíky) a ne na letiště. To bude možná nějaký Ex, ale k tomu je ještě mnohem dále, než k vlakům R do Kladna po semmeringu a to tedy nechávám zatím být, byť je dosti pravděpodobné, že to tam doběhne také.
Mladějov
Úterý, 09. března 2021 - 10:53:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16122
Registrován: 3-2007
Bram:
"
S datem 9.3.2031 souhlasit nemohu, ostatně ve svých předchozích příspěvcích píšu o deseti až patnácti letech, neb předpokládám, že do deseti let se potřebné stavby nestihnou dokončit [nene].


"

Pán je koukám opatrnej.. [biggrin]

Hele, jestli počítáš 15 let plus, tak to klidně počítat můžeš..akorát že to by se muselo začít TEĎ..a skutečně nevěřím, že by po propadech financování a státních financí byla ochota politiků řešit ožehavé dopravní stavby, když na Ruzyň jezdí každých pět minut autobus.
Postavěj max. z Veleslavína trolejbus (aneb to je zeleně "in"), šotouši budou vymýšlet, jestli mají být expresní vložené spoje a bude se dál jen žvanit v horizontech tvých 15 let - to jsou totiž tři volební období [wink].
Pikehead
Úterý, 09. března 2021 - 11:05:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7028
Registrován: 3-2007
Bram:
"Píšu o výletu semmeringem do Kladna (rychlíky) a ne na letiště. To bude možná nějaký Ex, ale k tomu je ještě mnohem dále, než k vlakům R do Kladna po semmeringu a to tedy nechávám zatím být, byť je dosti pravděpodobné, že to tam doběhne také."
Aha takže ne letiště, ale Kladno? To by stejně tak mohly rychlíky z východu jezdit třeba do Berouna nebo Benešova, nebo prostě kamkoliv "za roh". Zatím se to tak moc neděje, tak proč by někdo čekal na značkách, až se zprovozní ausgerechnet Kladno? (To by stejně vypadalo tak, že by se vlak až na 10 lidí na Hlaváku vyprázdnil a naplnil novými lidmi.)

No S65 (byť je v současné podobě k ničemu), pomohla Semmering zpopularizovat a možná byla i významným důvodem k jeho opravám. Ve spěšňák z Kladna (ale PIDí) přes Semmering bych vzhledem k omezené kapacitě jednokolejky na Výstaviště (bo tunel na svatého Dyndy) ale věřil.
Úterý, 09. března 2021 - 11:19:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12140
Registrován: 4-2003
Pikehead: To by stejně tak mohly rychlíky z východu jezdit třeba do Berouna nebo Benešova, nebo prostě kamkoliv "za roh".

Jenže Kladno je tři a půl krát větší, než Beroun.

No S65 (byť je v současné podobě k ničemu), pomohla Semmering zpopularizovat a možná byla i významným důvodem k jeho opravám. Ve spěšňák z Kladna (ale PIDí) přes Semmering bych vzhledem k omezené kapacitě jednokolejky na Výstaviště (bo tunel na svatého Dyndy) ale věřil.

Funkci PIDího spěšňáku po semmeringu zastane stejně dobře linka R od Kolína protažená přes Prahu na Kladno.
Úterý, 09. března 2021 - 12:48:37  
Administrátor
Číslo příspěvku: 74223
Registrován: 4-2003
Bram:
"Jako sorry, ale S65 je linka zcela bez potenciálu dalšího rozvoje, přičemž i samotná 810 je pro tuto linku v pracovní dny předimenzované vozidlo, snad není nutné psát proč."
V současné době to bude jinak, ale ještě před pár lety bylo pár vlaků (po právu) posilováno druhou 810, takže to není tak úplně pravda. Ale asi se shodneme, že pokud tam bude něco většího než 814, tak ne na lince S65.
Kdybych se držel existujících výhledů, tak snad naposledy se mluvilo ve vztahu k letišti o protažení vlaků z VRT (Brno - Praha).
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Úterý, 09. března 2021 - 13:12:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12143
Registrován: 4-2003
Martin zlivský:V současné době to bude jinak, ale ještě před pár lety bylo pár vlaků (po právu) posilováno druhou 810, takže to není tak úplně pravda.

Vím, vím [wink]. To bylo určitě po výstavbě zastávek mezi Rudnou a Hostivicemi. Mám za to, že hřebíčkem do rakve dvěma osmsetdesítkám bylo zrušení provozu do zastávky Na Knížecí. Jenže zastávka Na Knížecí je již odeslána do historie a již nikdy nebude možnost pěší docházky z vlaku do oblasti Anděla. Takže lidem je již jedno, jestli dojedou kombinací autobus/metro či vlak/tramvaj z Chýně na Anděl, vlak už pro ně nemá přidanou hodnotu spojení bez přestupu, nehledě na to, že přestup vlak/tramvaj je na Smíchově z linky S65 docela nepohodlný a v Chýni je na autobus výrazně blíž...


Kdybych se držel existujících výhledů, tak snad naposledy se mluvilo ve vztahu k letišti o protažení vlaků z VRT (Brno - Praha).

Pokusil bych se naznačit, jakým způsobem o těchto věcech uvažuji: Předně je si nutné říci, že je mi dobře známo, že nikdo s vlaky R od východu přes Prahu do Kladna nepočítá. Jenže po splnění podmínek, které jsem psal ve výše uvedených příspěvcích, zavést tyto vlaky půjdou, nic tomu po technické stránce bránit nebude a už bude jen na objednatelích, jak se chopí faktu, že to možné bude [wink]. Nejsme Švýcarsko, kde se infrastruktura plánuje tak, že se skutečně dopředu ví, co kde a jak bude jezdit a drží se toho. U nás je to ale trochu jinak...
Bkp
Úterý, 09. března 2021 - 14:40:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8580
Registrován: 8-2003
Už vidím Leo Express, jak si už tak zkoušenou ekonomiku provozu huntuje hodinovou zajížďkou do místa vzdáleného vzdušnou čarou 30 km. Kladno jako svérázná noclehárna žádné terno pro dálkovou dopravu není.
Úterý, 09. března 2021 - 15:45:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7073
Registrován: 8-2006
Jenže zrovna LE nemá v Praze prostoje 2 hodiny, jako to vychází u R18/R19. Na druhou stranu, když můžou Báječní Nemodří jezdit Praha - Žilina spodem přes Břeclav a Blavu[crazy] , nebo Praha - Blava přes Přerov a Hulín[crazy], tak nějaké Kladno...
Úterý, 09. března 2021 - 16:30:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2065
Registrován: 8-2017
pak by ovšem bylo vhodné s těmi R zastavit na Zličíně
Není s těmito uvažovanými R kde na Zličíně zastavit [nene].

Tak zrovna doplnit nějakých 50 metrů perónu u koleje 1a (případně pro delší vlaky vzor Mikulov) by nebyl zas takový problém.
Spíš bych ale pro zastavení rychlého vlaku viděl na Semmeringu zajímavější místo než panelákoviště s minimem cílů pro dojížďku a mizernými možnostmi návazné dopravy.
Úterý, 09. března 2021 - 17:24:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12146
Registrován: 4-2003
M250.0:Spíš bych ale pro zastavení rychlého vlaku viděl na Semmeringu zajímavější místo než panelákoviště s minimem cílů pro dojížďku a mizernými možnostmi návazné dopravy.

Tak mne je jasné, že to je zastávka Praha-Jinonice - kanceláře a školy v místě a dá se odtamtud dostat jak na do kanceláří na Butovice, tak na Radlickou a asi i o něco rychleji na Anděl, než když se dojede vlakem až na Smíchov. To je tedy dobrý nápad, ale zase by bylo potřeba prodloužit nástupiště, které je navíc na ne zcela vhodné straně. Ale ani to panelákoviště na Zličíně bych nezanedbával, krom samotného velkého panelákoviště se i odtamtud dá jet autobusem do nemocnice Motol a na opačnou stranu i na Zličín k metru. V interpanterech by tak jela jak dálková, tak i regionální doprava [wink].
Úterý, 09. března 2021 - 17:53:50  
Administrátor
Číslo příspěvku: 74224
Registrován: 4-2003
Bram:
Pravda, tehdy ještě na Knížecí. To byl ostatně důvod, proč jsem tím taky docela často na Cibulku jezdil - byl to z Anděla kousek (někdy jsme to využil i s pěším přesunem z osobního přes společné a pozůstatky seřaďovacího). S obsazeností zrušení Knížecí asi bohužel pořádně zahejbalo (spolu s až 20minutovými pobyty na společném směrem do Prahy). [sad]
Ohledně výhledu se asi shodneme, že to může být úplně jinak, než si teď všichni myslíme (kdo ví, co nakonec bude z tratě na Kladno/letiště i VRT).
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Úterý, 09. března 2021 - 19:56:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2066
Registrován: 8-2017
Bram: Ale ani to panelákoviště na Zličíně bych nezanedbával, krom samotného velkého panelákoviště se i odtamtud dá jet autobusem do nemocnice Motol a na opačnou stranu i na Zličín k metru.
Na Zličín jezdí z Kladenska hafo busů přímo a do Motola je rychlejší jet na Veleslavín a metrem (pro fajnšmekry na Stodůlky a pěšky [happy]). Zase pokud to má být rychlík, tak to nemůže stavět úplně všude. S65 stejně nepůjde zrušit, už kvůli Sadové.

MZ: spolu s až 20minutovými pobyty na společném směrem do Prahy
A od letoška i sedmiminutovými směrem z Prahy. [angry] Tyhle jsou navíc pevně dané, opačným směrem se aspoň často jezdí s náskokem, pokud je místo.
Úterý, 09. března 2021 - 19:59:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 125
Registrován: 2-2006
Tak chlapci nevím, ale už 2 stránky jste se svým "anarchistickým kroužkem" poněkud mimo 4. koridor, kterému to tady dle nadpisu má být věnováno [happy]
Pikehead
Úterý, 09. března 2021 - 20:03:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7032
Registrován: 3-2007
Za to můžu já - sorry... 🙄 snad to někdo uklidí do správné sekce.
Úterý, 09. března 2021 - 20:51:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14126
Registrován: 8-2004
čelakovičan:
"Já se spíš obávám úseku hlavní - Smíchov...[uhoh]"
Já se neobávám. A to bez ohledu na technický stav stávajícího mostu přes Vltavu. Ale tak třeba se do té doby naučí vlaky levitovat nad tratí (obzvláště v prostoru Vinohrad by to bylo pěkné).[lol][satan]
Mladějov:
"Jestli nám, Brame, trochu newagonovatíš ?"
Já myslím, že Bram má výrazně bujnější fantazii. Uvažuji o vydání SBB (Sebrané Bramovy bajky).
Bkp:
"Už vidím Leo Express, jak si už tak zkoušenou ekonomiku provozu huntuje hodinovou zajížďkou do místa vzdáleného vzdušnou čarou 30 km. Kladno jako svérázná noclehárna žádné terno pro dálkovou dopravu není."
Teda! Takhle rozšlapávat Bramovy bábovičky![lol]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Úterý, 09. března 2021 - 23:09:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24102
Registrován: 5-2002
Hroch: Uvažuji o vydání SBB (Sebrané Bramovy bajky).
A vydáš potom i CFF a FFS...? [wink]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 10. března 2021 - 07:36:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12149
Registrován: 4-2003
Bkp:Už vidím Leo Express, jak si už tak zkoušenou ekonomiku provozu huntuje hodinovou zajížďkou do místa vzdáleného vzdušnou čarou 30 km. Kladno jako svérázná noclehárna žádné terno pro dálkovou dopravu není.

Leo Express už tu za těch deset až patnáct let být vůbec nemusí a nejspíš ani nebude, když ho (kvůli licencím a tedy průniku na náš trh) kupují RENFE, které velice podivnou krasojízdu syna paštikářova nejspíš nějak rázně ukončí. A posuzovat dnešní optikou situaci za dalších deset až patnáct let nemá nejen v tomto případě vůbec cenu [nene].


Hroch:Já myslím, že Bram má výrazně bujnější fantazii. Uvažuji o vydání SBB (Sebrané Bramovy bajky).

V případě Hrocha by bylo ale lepší nemyslet a držet se toho, co za těch deset až patnáct let bude nejspíš už vyřešeno: Modernizace a elektrizace trati Kladno Ostrovec - Praha Veleslavín, elektrizace trati Hostivice - Smíchov, rekonstrukce žst. Smíchov a rekonstrukce mostu pod Vyšehradem. To jsou všechno věci, na kterých se u Správy železnic buď pracuje, nebo se nějakým způsobem bude muset v blízké budoucnosti začít pracovat, což se týká zejména mostu pod Vyšehradem. Zapomněl jsem snad na něco?


Takže jediná SBB je tu nakonec objednávka vlaků R ve směru od Kolína protažených přes Prahu Smíchov do Kladna, které nic po stránce technické a kapacitní už bránit nebude - bude je stačit objednat a zaplatit [wink].

Ale prozatím se plně spokojím s tím, když se vydané územní rozhodnutí na úsek Kladno - Ruzyně stane pravomocným [wink]. To abych zase příliš nepředbíhal a různí Hrochové z toho neměli tak špatný spánek [biggrin].


Teda! Takhle rozšlapávat Bramovy bábovičky!

Opravdu moje?!? Vždyť jsem psal, že vlaky Ex na letiště neřeším, protože zaokruhování z letiště na Jeneček je tak daleko (a je otázka, zda vůbec k jeho realizaci někdy dojde), že se ani nemá cenu zabývat s tím, co tam bude jezdit [nene].
Středa, 10. března 2021 - 13:52:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4564
Registrován: 5-2004
Hajnej: Bram → Fram? [lol]
Středa, 10. března 2021 - 16:01:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4912
Registrován: 6-2016
David_jaša: Něco mi našeptává, že by ho v https://frammuseum.no/the-museum/ nechtěli[rofl] Bylo to krásné pokoukání, když jsem tam před lety byl.
Středa, 10. března 2021 - 16:25:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12155
Registrován: 4-2003
David jaša:Bram → Fram?

To se mne ale líbí [ok]. Vždyť "fram" znamená "vpřed", přitom jsou tu lidé a není jich zrovna málo, kteří by se dali označit jako "vzad" [biggrin].
Středa, 10. března 2021 - 18:11:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14130
Registrován: 8-2004
Bram:
"Takže jediná SBB je tu nakonec objednávka vlaků R ve směru od Kolína protažených přes Prahu Smíchov do Kladna, které nic po stránce technické a kapacitní už bránit nebude - bude je stačit objednat a zaplatit"
Dálkovka na Semmering se mezi hlavní nádraží (vč. jeho jižního zhlaví) a Smíchov vleze pouze na úkor něčeho jiného, co je dosud v úvaze (Rudenka, desetiminuta S7, dálkovka na Plzeň).
Bram:
"Opravdu moje?!?"
Vaše. Psal jste o dálkovce na Kladno a Bkp reagoval také o dálkovce na Kladno.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Středa, 10. března 2021 - 18:58:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12157
Registrován: 4-2003
Hroch:Vaše. Psal jste o dálkovce na Kladno a Bkp reagoval také o dálkovce na Kladno.

Zmínka diskutujícího Bkp o Leo Expresu s jeho dnešními problémy roubovaná na stav o deset až patnáct let je opravdu zcela mimo mísu. Dálkovku R od Kolína na Kladno uvažuji jako objednávanou a jen pokud by se tomu bránil objednatel, tak bych se nedivil, kdyby to někdo ze soukromých dopravců zkusil.


Dálkovka na Semmering se mezi hlavní nádraží (vč. jeho jižního zhlaví) a Smíchov vleze pouze na úkor něčeho jiného, co je dosud v úvaze (Rudenka, desetiminuta S7, dálkovka na Plzeň).

Už jsem tu psal, že část spojů S7 po vložení dalších dvoukolejných úseků mezi Radotín a Kačerov může jezdit právě přes Kačerov coby zlepšení dostupnosti kancelářských prostor mezi Chodovem a Pankrácem. Ale stejně je to daleko, takže to zase lze na těch deset až patnáct let nechat ve stadiu úvah [wink].
Pikehead
Středa, 10. března 2021 - 19:37:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7036
Registrován: 3-2007
Tak jo. Prostě wagon na čtyři. [biggrin]
Středa, 10. března 2021 - 20:33:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12158
Registrován: 4-2003
Pikehead:Tak jo. Prostě wagon na čtyři.

Nedělej ze sebe zase zbytečně většího pitomce, než ve skutečnosti jsi [wink].
Středa, 10. března 2021 - 23:29:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24109
Registrován: 5-2002
Bram: Vždyť "fram" znamená "vpřed", přitom jsou tu lidé a není jich zrovna málo, kteří by se dali označit jako "vzad"
Není nad nepředstíranou skromnost... [crazy]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 11. března 2021 - 06:01:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12159
Registrován: 4-2003
Hajnej:Není nad nepředstíranou skromnost... [crazy]


Nepochopil jsi, ale to u Tebe není nic neobvyklého [nene][lol]. Měl jsem tedy prskat, když mne tak někdo označí, nebo se tomu měl zasmát a situaci tím odlehčit? Druhá varianta je dle mého názoru výrazně lepší [wink].

Ale výše uvedené u jedince, který nadskakuje až do stropu, když ho někdo osloví (přitom zcela správně [wink]) pátým pádem, je pochopitelné [proud]. Musíš se prostě smířit s faktem, že každý to nemá nastaveno jako Ty [wink].

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Bkp
Čtvrtek, 11. března 2021 - 09:14:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8581
Registrován: 8-2003
Hroch:
"Psal jste o dálkovce na Kladno a Bkp reagoval také o dálkovce na Kladno."

Pokud vím, tak bkp viděl zmínku o protažení dálkové, třeba komerční, dopravy přes Semmering, jednou na Kladno, jednou na letiště. Vzhledem k tomu, že obojí dává plus mínus autobus stejný smysl, moc to nerozepisoval.
Bohužel naši předci nebyli tak prozíraví, aby letiště postavili mezi Úvalami a Českým Brodem, navíc kolem Kladna našli uhlí, zřídili těžký průmysl a nahnali tam nesmyslné množství lidí, takže máme situaci takovou, jakou máme.
Charakter trati přes Zličín (jednokolejnost, propustnost Nuselského údolí, traťové rychlosti) a možnosti obratů souprav (zejm. na letišti) zvyšují náročnost protažení nějaké linky z východu o jednu, spíš dvě, soupravy. Ponechám-li stranou tradiční koncept šáhnout do kopřiv pro nějaký šrot to znamená ty soupravy mít, buď je koupit, nebo odněkud vzít. Je někde snad další Pendolino, další InterPanter, další černá tramvaj?
A i kdyby, kterou linku a proč tam protáhnout a kolik lidí to naláká? Vsadím svoje prošoupaný boty, že z jízdného se takováto taškařice neuživí.
To spíš ať dobrá správa zpytuje svědomí, že neklapne ten travelátor z Masarykova nádraží na hlavní, tramvaj (budoucí) zas takové řešení není.
Čtvrtek, 11. března 2021 - 09:37:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12165
Registrován: 4-2003
Bkp:Je někde snad další Pendolino, další InterPanter, další černá tramvaj?

Nyní ne, ale je velice pravděpodobné, že tu další Interpanteři během následujících deseti až patnácti let už budou. Stejně tak je pravděpodobné, že do té doby už konečně vyjedou i čínské tramvaje Leo Expressu [proud]. Opravdu je nutné se dívat dnešní optikou na dobu deset až patnáct let vzdálenou?
Pikehead
Čtvrtek, 11. března 2021 - 10:39:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7040
Registrován: 3-2007
Bram:
"Nedělej ze sebe zase zbytečně většího pitomce, než ve skutečnosti jsi [wink]."
Rozumím, ty jsi taková nepatrná kaverna nacházející se uvnitř pitomcovitého masivu pokrývajícího planetu. Většinou podobný světonázor lidi opouští s pubertou. Oh, wait... [wink]

Bram:
"Opravdu je nutné se dívat dnešní optikou na dobu deset až patnáct let vzdálenou?"
Není, ale stejně tak není nutné tu prorokovat nepravděpodobné scénáře, pro které nemluví ani frekvence, ani ekonomika provozu, ani očekávaná kapacita infrastruktury.
Stejně jako v diskusi o VRT a 20K Pax denně do Brna samozřejmě nejde dokázat, že to nenastane. Já k tomu můžu z pohledu metodiky forecastingu říct, že predikovat takto specifický jev v tak dlouhém horizontu moc nedává smysl a že přesvědčení jednoho jedince (který se ani neobtěžoval ty předpoklady kvantitativně ověřit) není úplně spolehlivá predikční technika.
Ale už tu padlo leccos, možná by mohlo dojít k nějaké velkolepé syntéze šotoušských predikcí a vlak z Kladna přes Semmering by mohl pak nějak i projet novou tratí od západu přes Temelín a přes Laa pokračovat do Vídně. Dá se to samozřejmě zkombinovat i s nějakými přímými vozy z Ostritz... [masinka]
Čtvrtek, 11. března 2021 - 10:51:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12167
Registrován: 4-2003
Pikehead:Není, ale stejně tak není nutné tu prorokovat nepravděpodobné scénáře, pro které nemluví ani frekvence, ani ekonomika provozu, ani očekávaná kapacita infrastruktury

Ještě roce 2005 bylo zcela nepravděpodobné, že vyjede Regiojet a Leo Express. A modré gumy se chovaly přesně tak, jako jistý Pikehead v současné době [proud].
Čtvrtek, 11. března 2021 - 11:22:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7074
Registrován: 8-2006
Řeč není o dalších soupravách. Řeč je o tom, že současný Interpanter na R19 nebude čumákovat cca 2 hodiny na Smíchově, ale "udělá Kladno". Žádná další souprava není potřeba. Je otázkou, jestli je lepší prostoj na Smíchově, nebo "udělat Kladno". Aspoň tak to chápu já. Pokud teda za těch 10-15 let nějaké linky R18/R19, apod. budou jezdit. Třeba tam budou protažený nějaký ty Vrchlice, Sázavy, apod., který pak odpoledne do Kutné Hory pojedou z Kladna, místo z Prahy. Možností je celá řada.
Pikehead
Čtvrtek, 11. března 2021 - 13:33:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7041
Registrován: 3-2007
Bram:
"Ještě roce 2005 bylo zcela nepravděpodobné, že vyjede Regiojet a Leo Express."
A to není tak úplně pravda. Velkou poptávku a zároveň kolosální sraní ČD na trať Praha-Olomouc-Ostrava museli už v roce 2005 zaregistrovat minimálně lidi z RailTransu, protože na jaře 2006 se už naplno připravoval RT Expres.

čelakovičan:
" Řeč je o tom, že současný Interpanter na R19 nebude čumákovat cca 2 hodiny na Smíchově, ale "udělá Kladno"."
Zase vycházet ze současných oběhů je taky blbost. A už dneska by ten vlak mohl udělat Řevnice nebo pár Radotínů, kdyby někomu rvalo žíly, že to má malé proběhy. A že se někde na Kladně objeví jednou za dvě hodiny pomalík do Brna, no nevím, co za tím vidíte za proudy? Dvacet, padesát lidí za den?
Čtvrtek, 11. března 2021 - 20:42:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14132
Registrován: 8-2004
Bram:
"část spojů S7 po vložení dalších dvoukolejných úseků mezi Radotín a Kačerov může jezdit právě přes Kačerov"
Jako by to ve Vršovicích bylo s kapacitou nějak výrazně lepší (při vědomí stěhování Jančury do Malešic).
čelakovičan:
"Řeč je o tom, že současný Interpanter na R19 nebude čumákovat cca 2 hodiny na Smíchově, ale "udělá Kladno"."
Viz Pikehead. Už dnes může "udělat" Beroun. Nebo Benešov. Proč se tak neděje?
čelakovičan:
"Třeba tam budou protažený nějaký ty Vrchlice, Sázavy, apod., který pak odpoledne do Kutné Hory pojedou z Kladna, místo z Prahy."
Ráno na Kladno a odpoledne z Kladna to bude jistě kasovní trhák.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Čtvrtek, 11. března 2021 - 22:37:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24111
Registrován: 5-2002
Bram: Měl jsem tedy prskat, když mne tak někdo označí
Mně spíš pobavilo, jak jiným hloupě přisuzuješ to "vzad", i když víš velký kulový o tom, proč mají takové názory, jaké tu prezentují.

když ho někdo osloví (přitom zcela správně) pátým pádem
Povrchní znalost pravidel bez k nim příslušných výjimek je pro jedince jako Ty celkem příznačná (a souvisí s výše uvedeným)...

Bkp: Bohužel naši předci nebyli tak prozíraví, aby letiště postavili mezi Úvalami a Českým Brodem
Třeba se jim líbilo těch 100 metrů nadmořské výšky k dobru.
Možná by v této souvislosti bylo zajímavé srovnat výskyt mlhy tam a onam.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 11. března 2021 - 23:21:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 172
Registrován: 10-2020
Výskyt mlhy je na letišti největší z celého okolí Prahy, to mám za dvacetšest let co tam jezdím odpozorovaný dokonale, to se předkům moc nepovedlo. A zima tam je taky nehorázná. Za mě bych preferoval letiště někde u Průhonic, bydlím na Lhotce:-)
Pátek, 12. března 2021 - 08:23:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 253
Registrován: 2-2018
Problém mlhy v oblasti Ruzyně byl znám už při výstavbě "starého" letiště ve třicátých letech a byl předmětem minimálně jedné interpelace v parlamentu. "Překvapivě" se týkala nákupu nevhodných pozemků z veřejných prostředků a podezření na korupci.
(Ministerstva veřejných prací - mj. stavitel letiště - a železnic byly největšími "dojnými kravami" za bájné Masarykovy první republiky. Nic nového pod Sluncem v kotlince.)
Pátek, 12. března 2021 - 09:33:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9387
Registrován: 5-2002
Výskyt mlhy je na letišti největší z celého okolí Prahy - to ale není úplně pravda. V údolí Vltavy je výskyt mlhy mnohem větší, např. Modřany Braník. Čili největší výskyt z vhodných ploch pro letiště kolem Prahy.
Pátek, 12. března 2021 - 12:07:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 173
Registrován: 10-2020
To Borovička: já jezdím na letiště přes baranďák, a pravda často bývá nad hladinou trochu mlhy ale takřka nejde nad pevninu a u mě na Lhotce bývá minimálně. Mnohokrát jsem jel do práce a na Veleslavíně bylo jasno a na letišti mlha.
Pátek, 12. března 2021 - 13:48:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3982
Registrován: 5-2002
Něco jsem slyšel, že pod letištěm jsou podzemní prameny, takže je to tam celé mokré a studené a z toho jsou ty mlhy. Ale může to být JPP.
Pátek, 12. března 2021 - 15:22:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 174
Registrován: 10-2020
Je to možný, někdy je na starým letišti ještě hezky, u hangáru F kde pracuji už to houstne a novým není vidět na krok. Já jsem spíš myslel, že to tam jde od těch rybníků u Hostivic...
Pikehead
Sobota, 13. března 2021 - 10:31:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7047
Registrován: 3-2007
Mně nejvíc vždy zaskočí mlha "na kopci" na Budějovické. Ale je pravda, že je to pár desítek výškových metrů od řeky a vzdáleností možná do 2 km...
Jef
Úterý, 16. března 2021 - 17:50:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6090
Registrován: 5-2002
Řeč je o tom, že současný Interpanter na R19 nebude čumákovat cca 2 hodiny na Smíchově, ale "udělá Kladno". Žádná další souprava není potřeba. Je otázkou, jestli je lepší prostoj na Smíchově, nebo "udělat Kladno". (...) Třeba tam budou protažený nějaký ty Vrchlice, Sázavy, apod., který pak odpoledne do Kutné Hory pojedou z Kladna, místo z Prahy.

Nemají už teď přes dopoledne a poledne prostoj na Masaryčce nějaké soupravy od Kladna (+ ještě jedna od Loun/Slaného)? Jestli na Kladno vyrazí přes den něco od Vrchlice/Sázavy, tak to by pak jako přes den hnilo v Praze ještě o pár souprav od Kladna víc...?

Ráno do Prahy a odpoledne z Prahy je to ze všech směrů silnější než opačným směrem, to se jen průjezdem skrz centrum nezmění.
Čtvrtek, 18. března 2021 - 13:25:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1105
Registrován: 6-2005
Při třídění starých novin jsem objevil krátký článeček z MF Dnes z 25. května 1993: Aneb už to bude 28 let od založení PRAKu.

Trance 4 ever[pozor] www.mixcloud.com/LubosNovak\ 2 hot [blesk]
Čtvrtek, 18. března 2021 - 13:41:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4929
Registrován: 6-2016
471015: Něco mi našeptává, že to zejména na letiště bude trvat nejméně dalších 28 let...
A docela by mě zajímalo, kolik stály všechny studie proveditelnosti a vizualizace.

https://nasregion.cz/praha/budouci-prazske-trolejbusove-linky-uz- maji-sva-cisla-na-letiste-pojedou-linky-50-a-59/?utm_source=www.s eznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=542400&dop_s ource_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=bJ0tgIv58vG-202103181 210
Čtvrtek, 18. března 2021 - 14:36:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12199
Registrován: 4-2003
honzaklonfar:Něco mi našeptává, že to zejména na letiště bude trvat nejméně dalších 28 let...

Vůbec by to nevadilo a stačilo by to vyřešit protažením trasy metra A na letiště.
Čtvrtek, 18. března 2021 - 16:05:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 111
Registrován: 7-2017
Bram: S tím metrem na letiště máte pravdu. Jinak je to vůbec zvláštní doba,již máme čísla trolejbusů, sláva. Ono vůbec likvidace trolejbusů v Praze bylo mimochodem, pokud odmyslíme energetickou krizi, hlavně kvůli problémům při různých stavbách (metro, opravy silnic,ulic atd. a tím nutnost objížděk, které šly řešit pouze autobusy, nafty bylo dost. Zatím je elektřiny dostatek, otázka jak v budoucnu, elektromobily, odstávky uhelných dolů, tím i souvisejících elektráren ap. No je tady vítr, slunce (zatim) tak jen vesele do dalších studií, je to kšeft nad kšefty, ani se kopnout nemusí.
Čtvrtek, 18. března 2021 - 16:18:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24153
Registrován: 5-2002
Bram: Vůbec by to nevadilo a stačilo by to vyřešit protažením trasy metra A na letiště.
Tady bych si s Tebou dovolil ... souhlasit. [wink]
Nějakej větší P+R u Šestky, kde by byla "městská" konečná, a dál klidně pásmáč. Soudě podle Varšavy, přes den by těch 10 minut v pohodě stačilo a večer by se klidně přežilo i těch 15, možná i 20 (zvlášť pokud by byla konečná á la Depo Hostivař, takže by se dalo čekat rovnou vsedě ve vlaku).
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Mladějov
Čtvrtek, 18. března 2021 - 16:28:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16191
Registrován: 3-2007
Koukám dojde na mou "věštbu", že by to bylo asi nejlepší řešení (pro Pražáky rozhodně) a že jistá impotence SŽ ve stavbě té trati se zřejmě nakonec vyřeší dostavbou metra (a to i jestli se přece jen nějaký železniční paskvil postaví dřív).

Mně se osobně hodně líbilo řešení nemít (vlak)na letiště na slepé odbočce, ale jako nácestou stanici na trati na Kladno - tím by se i elegantně vyřešila problematika vytíženosti spojů a špička/protišpička (hodně lidí z Kladna pracuje právě na letišti).

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Čtvrtek, 18. března 2021 - 17:33:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2089
Registrován: 8-2017
Kdyby bylo připravené větvení na Veleslavíně, tak bych s vámi i souhlasil, ale klikatit to z Motola? Vždyť to by byl ještě větší propadák než IV.C2 (taky se kroutí, ale aspoň vede hustě osídleným územím, ne pod skládkou a vilkovou čtvrtí).
Čtvrtek, 18. března 2021 - 17:49:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12201
Registrován: 4-2003
M250.0:Kdyby bylo připravené větvení na Veleslavíně, tak bych s vámi i souhlasil, ale klikatit to z Motola? Vždyť to by byl ještě větší propadák než IV.C2 (taky se kroutí, ale aspoň vede hustě osídleným územím, ne pod skládkou a vilkovou čtvrtí).

Kroutilo by se to, to je pravda, ale zdržení by oproti přímé linii bylo maximálně tak pět šest minut, což je pro cestující pokračující letadlem pod jejich rozlišovací schopnost. Pro ty, co pracují na letišti a jedou trasou A ve směru z centra by odpadl přestup a časově by to pro ně bylo stále výhodnější. Tak mi je záhadou, kde bereš ten propadák. A v případě vybudování tunelového travelátoru mezi halou hlavního nádraží a stanicí Muzeum na trase A by se vyřešil i přestup mezi vlaky a metrem. Otázka, zda by takový podzemní travelátor šel ještě dnes vůbec vybudovat...

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Čtvrtek, 18. března 2021 - 17:58:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14157
Registrován: 8-2004
Bram:
"Vůbec by to nevadilo a stačilo by to vyřešit protažením trasy metra A na letiště."
Souhlas.
M250.0:
"Kdyby bylo připravené větvení na Veleslavíně, tak bych s vámi i souhlasil, ale klikatit to z Motola?"
Uvažoval bych i o přestavbě/úpravě úseku Veleslavín - Petřiny.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Čtvrtek, 18. března 2021 - 18:03:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2090
Registrován: 8-2017
Bram: Samotné letiště linku metra neuživí. To metro z Motola pojede hrozně daleko poloprázdné. Dědina je příliš malá. Pro příměsto by to znamenalo prodloužení cest. Bylo by to prostě děsně drahý (jak investičně, tak provozně) na to, jak malý užitek by to přineslo. To si aspoň myslím, nevím, jestli je nějaká studie, která to už převedla do čísel.

Hroch: To znamená to metro na několik let zavřít. Bylo by to politicky průchozí?
Mladějov
Čtvrtek, 18. března 2021 - 18:09:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16194
Registrován: 3-2007
A založení (ukončení) A na NeMotol počítá s pokračováním (dokonce jsem si to tam při DOD prošel osobně dnes snad již zasypaným portálem od západní strany do dnešní stanice [wink]).

M250.0: neuživí? A Motol uživí?
Letiště je perspektivní cíl, snad dokonce v Praze nejperspektivnější, busy od Kladna budou logicky končit tam a s tím, že to rozhodně nebude zítra, ale třeba za 20 let, tak mne perspektiva "dotáhnout metro na největší pražské letiště" ale vůbec nepohoršuje, na naopak.

Spíš to vytíženost západní části "A" zvedne, než co jiného.


A než sypat peníze do tunelové varianty Bubny-Veleslavín (protože odpor domkařů ), tak je užitečnější postavit to metro a na trati 120 ponechat SQ (vyjma elektrizace a modernizace).

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Čtvrtek, 18. března 2021 - 18:49:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2092
Registrován: 8-2017
neuživí? A Motol uživí?
Ne, ale ten už bohužel stojí a asi nepůjde ho zavřít. Je ale nutné minulé chyby neustále opakovat?

Spíš to vytíženost západní části "A" zvedne, než co jiného.
U té už stojící části bezpochyby, ale zase vznikne nový a delší úsek s mizerným vytížením.

A než sypat peníze do tunelové varianty Bubny-Veleslavín (protože odpor domkařů ), tak je užitečnější postavit to metro a na trati 120 ponechat SQ (vyjma elektrizace a modernizace).
Tohle moc nechápu. Místo 4 km tunelu v zajímavé trase, která přinese bonus i pro Kladno a okolí, chcete stavět 6 km tunelu, který přestupujícím z busů cestování spíš prodlouží?
Čtvrtek, 18. března 2021 - 19:12:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12205
Registrován: 4-2003
M250.0:Tohle moc nechápu.

Fakt dlouhý kabel na cívce smotaný s sebou vozíš [crazy].


Místo 4 km tunelu v zajímavé trase, která přinese bonus i pro Kladno a okolí, chcete stavět 6 km tunelu, který přestupujícím z busů cestování spíš prodlouží?

Starou trať od Veleslavína do Dejvic by někdo snad rušil?!?
Mladějov
Čtvrtek, 18. března 2021 - 19:12:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16196
Registrován: 3-2007
To byl jen momentální nápad. Totiž jsem názoru, že by se měly kroky "stavba tratě SŽ na letiště" a případná "stavba M-A tamtéž" nějak koordinovat a pokud by se mělo obé dát k ledu, tak nalézt nějakou společnou variantu.

V jakém stadiu je tč. ta první stavba, jsou nějaké závazné termíny?
Já to nějak soustavněji nesleduji, dospělo to někam do konkrétna kromě plánů a SP?
Čtvrtek, 18. března 2021 - 19:25:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 112
Registrován: 7-2017
M250.0 Jestli je Motol v určitých časech mizerně využitý, tak by prodloužením na letiště snad využití zvedlo, alespon v určitých časech. Nemůžete chtít 100% využití z konečné na konečnou. Prodloužení času cestujících v busu z Kladna je také sporné, ranní provoz na Evropské, i když je v části pruh bus. A srovnání délky tunelů take moc nesedí,opomíjim logiku 2 souběžných tunelů v Dejvicích(A,vlak) v jaké hloubce bude z Dejvic do Veleslavínam příp.dále, myslim že dost, zatímco z Motola to až tak nebude, to se projeví v ceně. A počítáte, že jak metro tak vlak před letištěm opět do země, koleje snad přes dráhu nepovedou. Jaký průměr budou mít železnicní tunely oproti metru a také velikost stanic, zvláště poměr konečné pro metro kontra vlak.
Také megalomanie stanic, viz Bořislavka,Petřiny, nebo na C třeba Střižkov, když srovnávám některé přesto funkční stanice metra třeba ve Vídni, ale tam holt na to nemají.A stále dokola o nutnosti vyřešit dopravu z Kladna, kdo tam nemá vlak u huby, tak s nim nikdy nepojede. U nás se to počítá jinak, čim drážší stavba,tím větší vejvar.
Čtvrtek, 18. března 2021 - 19:59:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2094
Registrován: 8-2017
Bram: Starou trať od Veleslavína do Dejvic by někdo snad rušil?!?
To nějak plyne z toho, co píšu?

Michal7: A počítáte, že jak metro tak vlak před letištěm opět do země, koleje snad přes dráhu nepovedou
Vlak má areál letiště objet.
Čtvrtek, 18. března 2021 - 20:14:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12208
Registrován: 4-2003
M250.0:Vlak má areál letiště objet.

Tak nějak nevěřím, že by k tomu mohlo vůbec v nejbližších dvaceti (či spíše padesáti) letech dojít. Řekl bych, že pokud se podaří realizovat úsek z Kladna Ostrovce až do Prahy Veleslavína plus přestavbu žst. Bubny a úsek kolem Výstaviště, tak budou všichni chrochtat blahem a spokojí se s tím, že dál do Veleslavína se bude elektricky jezdit po současné trati.
Čtvrtek, 18. března 2021 - 20:44:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 113
Registrován: 7-2017
Ono nemá moc cenu si s tím lámat hlavu, nějak se to v budoucnu vyřeší. Pokud zapátráte v historii, tak celé to prostranství kolejí Bubny rozděluje Holešovice od Letné, a víc než 70 let se uvažovalo o úplném zrušení provozu v této oblasti. Dokud byly dílny Bubny, Jatky, přístav,Rybena,panelárna, kam všude vedly koleje, tak to možné nebylo.Dneska z toho již nic neexistuje. Odklon od Kralup přes Liben byl počátek, jednu dobu se uvažovalo o zrušení Masaryčky,převedení veškeré dopravy na ˇUstřední nádraží (Hlavní),v 80 letech ukončení od Kladna v Dejvicích a v tělese dráhy přes Stromovku autostráda.Takže třeba za 10 let bude zase vše jinak, s výhledem na dalších 20 let a potom možná trolejbus, nakonec číslo už má.[happy]