Diskuse » Železnice » Všeobecná neželezniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná neželezniční diskuse do 01. 2. 2021 « předcházející | další »

Archiv diskuse Všeobecná neželezniční diskuse do 01. 2. 2021

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Neděle, 31. ledna 2021 - 13:15:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9920
Registrován: 5-2007
Bram:
Byli tu tací, kteří tuto možnost prosazovali, ale byli v médiích společensky znemožňováni a někteří dokonce přiznali, že jim bylo i vyhrožováno
Niektorým bolo dokonca ublížené na zdraví, prípadne boli zabití. Akurát nie ľuďmi, ale covidom.

Tom_L:
A možná už lidi začínají chápat, že je třeba normálně žít a soustředit se tam, kde je to potřeba a ne zbytečně šikanovat 95% populace, které se ta "nákaza" ani netýká.
To skúšali vo Švédsku a dochádzajú akurát k tomu, že salámovou metódou pritvrzdujú a pritvrdzujú. A to pritom majú iné spoločenské nastavenie (takže aj v dobe keď bolo všetko "doporučené", ľudia sedeli so stisnutými riťami doma a rúška nosila nezanedbateľná časť ľudí).

Desiro:
Ja chápem, že súčasný zásah do spoločnosti je extrémny a bezprecedentný. Snažím sa ale trochu chápať aj tých, čo tie opatrenia vytvárajú, pretože je to vec, ktorá nejde urobiť správne. Na obmedzenie šírenia vírusu stačí v podstate jedno opatrenie, obmedzenie stretávania ľudí. Problém je, že toto zakázať nejde (to je samozrejme dobre), tak sa to musí robiť nepriamo. A keď sa niečo robí nepriamo, sú s tým vždy spojené tu väčšie, tu menšie problémy. Úplne izolovať rizikové skupiny nejde, takže pokiaľ neprijmeme riziko, ktoré je rádovo väčšie (viď štatistika nadmerných úmrtí), než v prípade autonehôd (načo sú nám bezpečnostné pásy?), železničných nehôd (načo máme nie že ETCS, ale ZZ obecne?), tak to nepôjde. Chceme to? Len vďaka opatreniam tu nemáme skúsenosť s tým, ako to vyzerá, keď zdravotnícky systém padá na hubu, kapacita zdravotníctva je taká vďaka obrovskej obetavosti zdravotníkov, to je vec, ktorá nie je trvalá a možno ani opakovateľná, takže sa zaštiťujete niečím, čo nie je samozrejmé.
Desiro
Neděle, 31. ledna 2021 - 13:57:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3595
Registrován: 2-2004
S499: Někteří se na tu argumentaci ani nezmůžou, to jim ovšem nebrání, aby se naváželi do jiných. To je o charakteru.

Železniční pacient: Z toho, co tu píšete, je tvrdý argument jen ten počet nadúmrtí - ten zbytek jsou obecně platné věci, spiklenecké teorie (na to jsem si u lockdownistů zvyknul) nebo podsouvání a následná samozřejmě vítězná protiargumentace. Ta nadúmrtí jsou částečně způsobena neschopností státu ochránit ohrožené, částečně se s tím nic dělat nedá - je sakra epidemie vážné nemoci, tak se při tom více umírá.
Jo a to jak se tady navážíte do Babiše a zároveň od (jeho) vlády vyžadujete represe na své spoluobčany, je mi z toho nějak špatně. Ale to bude zase o charakteru.

Asdf: Tlumení rozsahu epidemie je správně, nejen v našem případě je rozsah opatření vyšší, než by byl potřebný pro nepřekročení kapacit zdravotnictví. To má svá negativa - ekonomická, společenská a především to bez vakcíny tu epidemii protáhne.
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Neděle, 31. ledna 2021 - 14:02:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2380
Registrován: 7-2017
Desiro: „na úrovni aby se nezahltily nemocnice" To je právě ten omyl, který vláda dělá (Černý, Dušek, Blatný).
Protože to vede paradoxně k tomu, že čím máte vyšší kapacitu nemocnic, tím více budete mít mrtvých. A naopak, čím by byla nižší, tím dříve byste začal epidemii brzdit...
Desiro
Neděle, 31. ledna 2021 - 14:19:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3596
Registrován: 2-2004
Strategii řízení incidence do úrovně kapacity nemocnic tahle vláda nedělá, to by vypadalo jinak.
Pokud by ji dělala, tak těch mrtvých budete mít stejný počet, jen rozložených do kratšího časového období. Více mrtvých by bylo jen v případě, že by přestalo stíhat zdravotnictví.

Jasně, je to loterie - tedy všechny možné strategie zmahani epidemie jí jsou.

(Příspěvek byl editován uživatelem Desiro.)
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Neděle, 31. ledna 2021 - 14:21:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1154
Registrován: 8-2011
To skúšali vo Švédsku a dochádzajú akurát k tomu, že salámovou metódou pritvrzdujú a pritvrdzujú. A to pritom majú iné spoločenské nastavenie (takže aj v dobe keď bolo všetko "doporučené", ľudia sedeli so stisnutými riťami doma a rúška nosila nezanedbateľná časť ľudí
Pendloval jsem do Švédska celý listopad a prosinec a lidi teda vážně doma neseděli, seděli úplně klidně třeba v restauracích a roušky opravdu nikdo nenosil.
Čímž nevyvracím, že se to nemohlo změnit od nového roku.

(Příspěvek byl editován uživatelem Hroch.R420.)
Neděle, 31. ledna 2021 - 15:28:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 80
Registrován: 5-2018
Úroveň zdejší diskuze dospěla až do absurdit "kdo chápe smysl omezení, nesmí se navážet do Babiše" (přitom stejná opatření se byť v různé míře dělají všude, Babiš neBabiš) korunovaná vítězným prohlášením o charakteru. Jenže to už zase nejsou argumenty věcné, ale emoční. Ovšem virus nemá emoce, nehraje na city. Omezení jsou (měly by být) především "matematika". (Nejsou, populisti nerespektovali odborné hledisko už na podzim a i dnes se snaží v občanech vyvolávat nesplnitelná očekávání, i když přece jen je vidět, že závažnost situace dochází už i Babišovi a jeho týmu).
Neděle, 31. ledna 2021 - 17:31:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11935
Registrován: 4-2003
Asdf:Niektorým bolo dokonca ublížené na zdraví, prípadne boli zabití. Akurát nie ľuďmi, ale covidom.


Profesor Pirk stále žije a další lékařské kapacity také. Těch se můj příspěvek týkal.
Quex
Neděle, 31. ledna 2021 - 17:47:10  
Administrátor
Číslo příspěvku: 8074
Registrován: 5-2002
Ruskočínská klika nespí

Proboha...[coze]
"...bude potřeba zvládnout zákony po našem..."
Neděle, 31. ledna 2021 - 17:56:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4788
Registrován: 6-2016
železniční_pacient: Takový malý postřeh z dnešního dne - na stezce pro pěší a cyklisty mezi Radotínem a Černošicemi bylo odpoledne v +/- 14:30 lidí jak nakakáno (vulg.). Vzdálenosti nedodrženy (ani to nejde).

A tak se mně nabízí otázka - proč nemůžou lidi lyžovat (na jeden den bez ubytování) se zapnutými vleky a lanovkami?

Ty v diskusi vypadáš jako přísný obhájce vládních opatření, a tak mi to jistě srozumitelně vysvětlíš[happy]

Já jel na kole s cyklokuklou přes rypák.
Neděle, 31. ledna 2021 - 18:11:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 946
Registrován: 7-2017
Základne pravidlo je dodrzovat odstupy aspoň 2 metre, ak to nejde resp sme v uzavretom priestore, tak nasadiť rusko- nemusí sa používať jednorázovo, ale tiez sa on treba starať, aby malo účinnosť. Bohužiaľ toto veľa ľudí nedodržuje/ nie je schopná pochopiť a preto vláda špecifikuje opatrenia. Ktovie prečo niekde vo Fínsku alebo Rakúsku opatrenia chápu, ale v ČR ci na SR veľa ľudí stále nie.
Neděle, 31. ledna 2021 - 18:12:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 947
Registrován: 7-2017
Inak podľa posledných štúdií stačí pobyt s nakazeným 2-3 minúty namiesto pôvodných 15 u britskej mutácie, aj preto to v Írsku dopadlo ako dopadlo, takže žiadne ruska pod nosom ci na brade.
Neděle, 31. ledna 2021 - 18:32:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4345
Registrován: 9-2003
Desiro 3595: Buď konkrétní.
NOBLE BRICKS
Neděle, 31. ledna 2021 - 18:38:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 81
Registrován: 5-2018
honzaklonfar:
Zřejmě nejste schopen rozlišovat "padesát odstínů šedi", svět je pro vás pouze černá a bílá a kdo nejde s námi, jde proti nám.
Nejsem "přísným obhájcem vládních opatření" a z žádného mého příspěvku nic takového nevyplývá. Vláda to dělá hloupě, nekoordinovaně, chaoticky a politicky (OK, od toho je vláda, ale přece jen by mohla víc naslouchat té "matematice", protože jinak ji realita nakonec stejně dohoní).
No a především nekomunikuje správně, nevysvětluje, používá metodu milosrdné lži "za čtrnáct dní bude líp, makáme na tom" (takže skiareály nasněží a pak jim zbydou akorát oči pro pláč, a za dva týdny se to zopakuje u jiné skupiny), místo aby lidem říkala pravdu (protože dobře ví, že lidé v průměru očekávají milosrdnou lež a ne pravdu, to si zas nemalujme špatné politiky a dobrý národ).
A proč zavřela zrovna lanovky a vleky ve skiareálech? To se musíte zeptat jí, ale obecně je smyslem všech těchto opatření omezit kontakty mezi lidmi. Kde není kontakt, tam není přenos. Až takhle jednoduché to je, opravdu.
Nepíšu zakázat kontakty mezi lidmi, ale omezit je. Zakázat je jednoduše nelze (i kdyby se o to vláda chtěla pokusit, ojebávačská podstata českého národa to neumožňuje). Omezit kontakt mezi lidmi v lyžařském areálu (kde je ještě riziko v tom, že se do něj sjedou lidé zdaleka, zatímco na cyklostezce v Radotíně nejspíš nikdo z Železné Rudy nebyl) je možné buď jeho úplným zavřením, nebo "znepříjemněním" pobytu (vždyť lyžovat můžete; akorát si vždycky po sjezdu musíte hodit lyže na ramena a svah vyšlápnout zase nahoru - to bylo před pár desítkami let standardní chování, jako děti jsme ani jinou možnost neměli, ale dnes to prostě některé návštěvníky odradí, nebudou do dané destinace vůbec cestovat a to je primárním cílem). No a když se ubytování ojebávalo, došlo ke zpřísnění - na tom snad není nic k nepochopení zcela bez ohledu na afinitu k vládě.
Čili pokud bylo potřeba omezit kontakty mezi lidmi (a čísla nasvědčují tomu, že bylo a že bude ještě hůř), vláda si z desítek možností vybrala lanovky a vleky. Buďto měla nějakou statistickou analýzu, že to přispěje k snížení reprodukčního čísla o tolik a tolik, nebo to prostě vylosovala z klobouku "bude to ze všeho nejméně bolet": já nevím, jak tato vláda pracuje, její (ne)činnost se jakékoli matematické logice příčí.

(Příspěvek byl editován uživatelem železniční_pacient.)
Neděle, 31. ledna 2021 - 18:55:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23761
Registrován: 5-2002
Bram: Však ano a jedním z úspěšných absloventů je i Hajnej
To jsi na omylu, já tady nevytrubuju na potkání, že tomu rozumím líp, než ti, kterým to profesně patří.

Predikci politického dění provozuje každý alespoň trochu vzdělaný jedinec, Hajného nevyjímaje
To ano, ale predikují si tiše pro sebe a neexhibují jako Ty ve svém #11933.

Jo, dám ti tip na běžky: zajeď si do Petrovic k eroplánu. Stopy jsou pěkný a okolí taky.

Tom_L: Příkladem budiž meteorologové
Krátkodobá předpověď jim vychází celkem dobře a nic jiného po nich nikdo soudný nechce...

Nic jinýho než VŠŽ nepomůže podnikateli či za firmu odpovědnému manažerovi určit si taktiku, jak dál.
Jsi si jist, že oba pod zkratkou VŠŽ rozumíme totéž...?
Já měl na mysli její zprofanovaný význam - tam se opravdu žádnou taktiku k řízení firmy nedozvíš. [nene]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Neděle, 31. ledna 2021 - 19:04:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4789
Registrován: 6-2016
železniční_pacient: Děkuji za reakci a za psychoanalýzu mé osoby[biggrin] Evidentně se neshodneme, problém bude v množství absorbovaných zkušeností. Já jich za 70 let mám 3 [zadnice] a 7 habadějů, a to i v oblasti lyžování.

Jinak by neškodila trocha základní logiky - jak se omezí kontakty lidí na sjezdovce, kteří bobují a sáňkují na rozdíl od těch, kteří lyžují???

Pár jich na skialpech lyžuje (chystám se na to taky, jen co dostanu technickou na auto). Chodit v botách nahoru je prasárna...

Otázka závěrem - byl jsi na vojně? Já za komančů jo, a proto mám takový názor, jaký mám. Nějaké odstíny šedi na to nemají vůbec žádný vliv!
Neděle, 31. ledna 2021 - 19:12:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 53
Registrován: 2-2020
Asdf:
"To skúšali vo Švédsku a dochádzajú akurát k tomu, že salámovou metódou pritvrzdujú a pritvrdzujú. A to pritom majú iné spoločenské nastavenie (takže aj v dobe keď bolo všetko "doporučené", ľudia sedeli so stisnutými riťami doma a rúška nosila nezanedbateľná časť ľudí). "

Copak je ve Švédsku tak jinak než jinde? Proč se nezaobíráte Izraelem, kde měli totální uzávěru, v očkování jsou na špici a s koronem jako všichni ostatní? Proč neuvedete Slováky, kteří se všichni bratrsky otestovali, teď se bez testu nejdou ani vysrat a jsou na to jako všichni ostatní.
Neděle, 31. ledna 2021 - 19:16:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 54
Registrován: 2-2020
železniční_pacient:
"Především se omlouvám, že nemám na argumentaci a diskuzi na úrovni dojmů, pocitů a přání absolventů Vysoké školy života. Snaha ohnout realitu k tomu, co chci subjektivně vidět a slyšet, funguje pouze krátkodobě a spíše v sociologických tématech. Virus nepřemýšlí, nedá se vyřešit píár kecy, odvedením pozornosti někam k "ruskočínské klice" ani odignorováním, nevyhnije. "

Já zase neumím argumentovat na Vysokou školu mediální masírky a z toho pramenícího jasného a jedině správného názoru na věc. Příspěvek "jedině já mám pravdu, protože jsem chytrý, vidím to jasně a kdo to se mnou nesdílí je idiot" je bohužel nediskutovatelný.
Neděle, 31. ledna 2021 - 19:22:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4790
Registrován: 6-2016
Hajnej: K těm meteorologům dodám info, že nová animace ALADINa funguje v tom rozsahu cca 2 dnů VELMI PĚKNĚ a shoda s realitou je OBROVSKÁ. Navíc to evidentně přepočítávají párkrát za den, takže se zobrazí i "náhlé změny"[happy]
Neděle, 31. ledna 2021 - 19:44:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 56
Registrován: 2-2020
Ano, na den, na dva - ano. Ale výhled na týden a déle už je věštění z křišťálové koule.
Neděle, 31. ledna 2021 - 19:47:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11936
Registrován: 4-2003
Hajnej:To jsi na omylu, já tady nevytrubuju na potkání, že tomu rozumím líp, než ti, kterým to profesně patří.

Lékařské kapacity mají na koronavirus názory velice rozdílné a hlavně to není zdaleka jen jejich záležitost, přesahuje to hlavně do ekonomické sféry a to se týká nás všech. Vyjádřit se k dané problematice mohu a to, že mám na danou problematiku názor shodný s jinými lékařskými kapacitami, než máš Ty, tak to je zcela normální.


To ano, ale predikují si tiše pro sebe a neexhibují jako Ty ve svém #11933.

A co má být? Rád bys mne umlčel, protože si dovolím mít názor, se kterým nesouhlasíš? Nestalo by se to poprvé...
Neděle, 31. ledna 2021 - 19:56:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2381
Registrován: 7-2017
Tom_L:
"Asdf:
"To skúšali vo Švédsku a dochádzajú akurát k tomu, že salámovou metódou pritvrzdujú a pritvrdzujú. A to pritom majú iné spoločenské nastavenie (takže aj v dobe keď bolo všetko "doporučené", ľudia sedeli so stisnutými riťami doma a rúška nosila nezanedbateľná časť ľudí). "
Copak je ve Švédsku tak jinak než jinde? Proč se nezaobíráte Izraelem, kde měli totální uzávěru, v očkování jsou na špici a s koronem jako všichni ostatní? Proč neuvedete Slováky, kteří se všichni bratrsky otestovali, teď se bez testu nejdou ani vysrat a jsou na to jako všichni ostatní."

Ano, protože se jim tam přitáhla britská varianta dřív, než stihli proočkovat. Tady je krásně vidět, jak postupně imunita nabíhala s postupem očkování:


A po 2. dávce vakcíny Pfizer/BionTec se nakazilo, a čtěte pořádně ty nuly: 0.04 % (slovy: nula celá a čtyři setiny %)


Takže s těmi kecy, jak to Izrael dělá blbě, jděte do háje [crazy]. Oni tam třeba mají výraznou ortodoxní komunitu, která opatření moc nedodržuje… [happy]

Izrael bude již brzo vysmátý, mají naočkováno už 40 % populace 1. dávkou a 20 % má již obě dávky. Během dvou měsíců mají klid, přičemž do té doby by mohla být schválená 3. booster dávka na mutace s mírně pozměněnou mRNA. Ve čtvrtek začali očkovat lidi 35+, 200 TISÍC lidí denně. [kladivo][vypravci]

EDIT: PS: Lidé jako Roháčová, Žaloudík, Pirk, Šmucler patří dle mě za mříže za zlehčování závažné choroby s dlouhodobými následky (najděte si #longcovid) a osobně doufám, že s nimi proběhne řádný soud.


(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Neděle, 31. ledna 2021 - 20:07:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 57
Registrován: 2-2020
Podle mě Koubek, Flégr, Prymula, Blatný, Hamáček, Havlíček a Babiš patří za mříže z důvodu šíření poplašných zpráv a likvidaci ekonomiky a živobytí tisíců lidí.

No a u nás než stačí proočkovat ty co chtějí, tak koron projde společností a budeme vysmátí ......
Neděle, 31. ledna 2021 - 20:07:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11937
Registrován: 4-2003
Tantin 27:Lidé jako Roháčová, Žaloudík, Pirk, Šmucler patří dle mě za mříže za zlehčování závažné choroby s dlouhodobými následky (najděte si #longcovid) a osobně doufám, že s nimi proběhne řádný soud.

[coze][coze][coze][crazy]
Neděle, 31. ledna 2021 - 20:14:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2382
Registrován: 7-2017
Chápu, pro Vás je ten počet mrtvých, mimochodem #bestincovid (tj. jeden z nejvyšších počtů mrtvých na hlavu na světě) v pořádku, mně to v pořádku nepřijde, že umře minimálně 20.000 lidí, kteří zemřít nemuseli (NA COVID). Poprvé od 2. světové války se nám mimojiné třeba sníží průměrná délka dožití [sad].

Já se doktorům taky do diagnostiky nemotám, ale z hlediska dynamiky šíření epidemie a matematiky tito zmínění celou dobu jen blábolí, ať se drží svého.
Neděle, 31. ledna 2021 - 20:16:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2383
Registrován: 7-2017
Zvládnutá epidemie <==> fungující ekonomika (jen a pouze tehdy).. Ale chápu, Němci jsou hloupí, takové RKI a CDC neumí počítat, ale na k-reportu ví o dynamice epidemie a potenciálních dopadech víc, než oni s CERGE dohromady. [coze][crazy]
Desiro
Neděle, 31. ledna 2021 - 20:29:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3597
Registrován: 2-2004
Hajnej VŠŽ: Asi ne, nechám se poučit.
S499: A ty jsi tu snad nějaký konkrétní argument napsal? Pouč mě.

Tantin27: Jak a kolika nadúmrtím s covidem byste chtěl zabránit?
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Neděle, 31. ledna 2021 - 20:36:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2384
Registrován: 7-2017
Desiro: S ohledem na výchozí pozici stejnou s Rakouskem, kde za celou dobu zemřelo cca 7500 lidí kvůli covid-19, a teď mají přírůstky nemocných <= 1500/den, je cokoli nad toto (korigováno na počet obyvatel, tj. 8K u nás cca) jednoznačně selhání české společnosti.
Desiro
Neděle, 31. ledna 2021 - 20:40:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3598
Registrován: 2-2004
Tak kolika nadumrtim bychom měli, chybí jak. Lockdowny ?
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Neděle, 31. ledna 2021 - 20:46:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2013
Registrován: 8-2017
Bram: Byli tu tací, kteří tuto možnost prosazovali, ale byli v médiích společensky znemožňováni a někteří dokonce přiznali, že jim bylo i vyhrožováno. Ostatně promořování původně prosazoval i jakýsi Roman Prymula, který když zjistil, že to není (evidentně nikoliv z odborných důvodů) žádoucí, tak také otočil a dnes prosazuje tvrdou regulaci pohybu lidí.

Není jednodušší a tudíž pravděpodobnější vysvětlení, že prostě zjistili, že to NEFUNGUJE?

Ale klidně dál věř konspiračním teoriím, ono je to velmi pohodlné strčit hlavu do písku.
Neděle, 31. ledna 2021 - 20:50:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2385
Registrován: 7-2017
Desiro:
"Tak kolika nadumrtim bychom měli, chybí jak. Lockdowny ?"

Třeba 100% nemocenskou pro lidi v karanténách/izolaci, aby nechodili (potenciálně nemocní do práce a nebáli se jít na test, že umřou kvůli tomu hlady. Jako v Rakousku/Německu, plus případně podpora hrazení nemocenské zaměstnavatelům (aspoň těch 40 %). Pro začátek. Ono za ~50 % reálné mzdy fakt není často jednoduché přežít. Oranžový sloupec - povinná COVID nemocenská, modrá defacto běžný reálný stav (někde to mají složitější). Modrá čárka standardní výše nemocenské.


Ono totiž čím víc generací viru, tím víc riziko, že někde „šikovně“ zmutuje a my budeme mít ještě mnohem větší problém (jako v Brazílii, kdy se sice Manaus promořili, ale jaksi se objevila zmutovaná varianta, kterou chytí i ti, co tu původní prodělali a vakcíny na ní mají nižší účinnost). Proto příčetné státy, kde vládne vláda, ne PR agentura, šíření brání.

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Neděle, 31. ledna 2021 - 21:00:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2167
Registrován: 7-2003
Pane Tantin, kterým oborem se živíte smím-li se zeptat?
Desiro
Neděle, 31. ledna 2021 - 21:28:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3599
Registrován: 2-2004
M250: Ale funguje, viz třeba graf z Ekvádoru, jak vypadá průchod epidemiologicky naivní populací: Dva měsíce a je to pryč, následně při promořené populaci graf konverguje k nule. Hromady mrtvých, ano. Manaus bych jako příklad nepoužíval, oni sami neví, kolik lidí bylo při první infekci nakaženo lidí.


Tantin: Takže to bez lockdownů potlačit k nejnižší možné incidenci? No tak to nebude fungovat. I v tom Rakousku tvrdě lockdownovali.
A tlačit to k nule taky není řešení - pokud vynecháme jiné důvody, tak protože tím dlouhým průběhem to stejně někde zmutuje. Příroda.


Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Neděle, 31. ledna 2021 - 21:32:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5076
Registrován: 4-2003
Desiro:
"Opravdu nejsem zdravotník"
Ano, z vašich příspěvků je patrné, že se ve zdravotnictví nepohybujete. Na sebevědomí vyjadřovat se k problematice, ve které se očividně neorientujete, vám to však neubírá. Dunning-Kruger v praxi.

Petr_vlček:
"Kovidlůžka se oddělit musí neb vynášejí na platbách od pojišťoven výrazně větší balík."
Jestli to nebude tím, že náklady na covid lůžka stojí výrazně větší balík.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pondělí, 01. února 2021 - 04:51:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4348
Registrován: 9-2003
Desiro 3597: Já jsem žádné argumenty nepřinesl, já jen tiše přihlížím. Já jsem jen chtěl vědět, kdo že to nemá argumentaci a diskusi na úrovni a naváží se do tebe?
NOBLE BRICKS
Pondělí, 01. února 2021 - 08:58:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 82
Registrován: 5-2018
Diskuze se pohybuje na vysoké úrovni školy života, "selského rozumu", množství absorbovaných zkušeností z lyžování (zato nulových z logiky) a evidentních důvodů k otočení na popud ruskočínské kliky.
Nechci tuto úroveň dále snižovat daty a fakty, jen mě zaujala myšlenka, že nadúmrtí byla nevyhnutelná, když tu máme tu epidemii.
K tomu samozřejmě lze nalézt čísla, porovnávající počet zemřelých za 2020 ve srovnání s dlouhodobým průměrem (například) 2010-2019. Některá už tu zazněla: ČR +13,9%, Izrael -0,4%. Ano, tam v souvislosti s lockdownem zemřelo méně lidí než je průměr (i když reálně je potřeba považovat to za technickou nulu).
Izrael ale nelze brát za porovnatelný s námi (kolektivnější styl života, trvalý výjimečný stav a "poslušnost" jako podmínka přežití apod.).
Čísla 2020 vs. průměr 2010-2019 za naše sousedy jsou takováto:
Německo +9,1% (poměr je výrazně vyšší v "nových spolkových zemích")
Rakousko +3,6%
Slovensko +12,7%
Polsko +24,2%
Pro srovnání - Itálie, symbol jarní pandemie, má tuto hodnotu cca +8,5 procenta.

Očividně to není žádná "chřipečka" (čísla chřipek jsou v číslech předchozích let samozřejmě již započtena do "průměru" z těchto let). Zároveň máme cca 10 procent nad rámec "nutných nadúmrtí" ve srovnání s Rakouskem a 5 procent nad italskou "katastrofou". Naprostý průšvih je pak Polsko, kde dnes začali s "rozvolňováním" otevřením obchodních center.
Pojedeme na hory, i když kvůli tomu někdo umře.
Pondělí, 01. února 2021 - 09:44:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2387
Registrován: 7-2017
S B.1.1.7. je jakékoliv rozvolnění hrozný hazard s potenciálně drtivým dopadem.
Otázka je, jestli tedy v tomhle (nebo nedejzababo přísnějším) režimu budeme tím pádem hluboko do jarních měsíců (při naději, že teplo a vlhko vir zbrzdí, ale Manaus ovšem moc optimismu nenabízí).
Pikehead
Pondělí, 01. února 2021 - 09:53:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6925
Registrován: 3-2007
Za sebe můžu říct, že "selský rozum" už považuju za pejorativní slovní spojení a jakmile se na to někdo začne odvolávat, chápu to ve smyslu "o věci vím úplné kulové".
Takže zbystřuju a přepínám do režimu "speciální pedagog" a žádné selskorozumové dedukce nenechávám dojít příliš daleko.
Pondělí, 01. února 2021 - 11:05:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13608
Registrován: 5-2004
"Otázka je, jestli tedy v tomhle (nebo nedejzababo přísnějším) režimu budeme tím pádem hluboko do jarních měsíců"

Pak je ovšem otázka zda to bude dodržovat i někdo jinej než předpisožrouti a práskači.
Desiro
Pondělí, 01. února 2021 - 11:17:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3600
Registrován: 2-2004
ŽP mě zaujala myšlenka, že nadúmrtí byla nevyhnutelná, když tu máme tu epidemii
Především bych nepočítal mrtvé teď, ale až bude epidemie pryč, resp. bude proočkováno. Ta sekera - nadúmrtí i dluhová - ještě letí, tak nemá smysl měřit, jak hluboko se zatne. Obvykle platí, že ten kdo měl dobrá čísla na jaře je na tom v další vlně špatně (typicky Slovensko), naopak kdo si prošel špatnými čísly v první už tu druhou vlnu neměl tak hroznou (Itálie při porovnání počtu úmrtí) a chystá se na nás vlna třetí. Výhodu může mít ten, kdo už je promořen. Izrael z toho třeba vyklouzne docela dobře - i když kdo ví, teď je to tam kosí po řadách – ale bude to výjimka a taky skoupit za dlouhý prachy relativně malý počet dávek vakcíny nemůže každý (což není omluva pro to, jak se v tom plácá Komise). Jak je vidět z čísel, úmrtí byla nevyhnutelná, nižší má ten, kdo dokáže ochránit ohrožené – všechny takový ty DD, LDN, průměrný věk úmrtí na COVID 79 let.

Především vzdor proti lockdownům není o tom, že si nesmíme zajet na hory (za ochranných podmínek typu vynechání aprés-ski si to dovedu představit), je to vzdor mnoha dotčených lidí proti svému existenčnímu ohrožení. Lockdowny jsou hospodářsky a společensky devastující, proto se za přispění u nás nezvládnuté, účelové vládní komunikace se obyvatelstvo vzpírá, nedodržuje je a nebude dodržovat ještě více. Uzavírači ale nejsou schopni to pochopit a tak ani ustoupit ze svých požadavků, vakcína daleko, takže tu budeme mít veselé jaro.
------------
Dále budu reagovat jen na tvrzení s argumenty.

(Příspěvek byl editován uživatelem Desiro.)
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Pondělí, 01. února 2021 - 11:53:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23766
Registrován: 5-2002
Tom_L: Ale výhled na týden a déle už je věštění z křišťálové koule.
No to je tím, že je to příroda a ne na befél. Tam platí ta část mého tvrzení o tom, že nikdo soudnej to po nich "na jistotu" nechce...

Tintítko: Zvládnutá epidemie <==> fungující ekonomika (jen a pouze tehdy)
Obávám se, že toto kritérium nemohu zařadit mezi ta chytřejší... [nene]

Desiro: VŠŽ: Asi ne, nechám se poučit
Původně to v nadsázce používali lidé, kterým bolševici znemožnili studovat.
Ale v posledních letech to používají především hlupáci, kteří tím skrývají své ignorantství.

Hromady mrtvých, ano.
No a to je právě věc, kterou si tady nikdo nemůže dovolit.
Mimochodem, kdyby sis při takto razantním průchodu nákazy vytáhl Černého Petra, že půjdeš na tu hromadu taky - taky bys dodával to "ano"...?

naopak kdo si prošel špatnými čísly v první už tu druhou vlnu neměl tak hroznou
Což ovšem vůbec nemusí být dáno nějakým promořením, ale tím, že při první vlně zjistili, že to fakt není žádná sranda a tudíž dnes necítí potřebu něco obechcávat (natož si tím dokazovat, že jsou lepší než ti, co dodržují).

za ochranných podmínek typu vynechání aprés-ski si to dovedu představit
U aprés-ski bychom se shodli, ale obávám se, že kvůli distancování se to neobejde bez redukce kapacity lanovek.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pondělí, 01. února 2021 - 11:58:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2388
Registrován: 7-2017
Hajnej:
"
Tintítko: Zvládnutá epidemie <==> fungující ekonomika (jen a pouze tehdy)
Obávám se, že toto kritérium nemohu zařadit mezi ta chytřejší... [nene]
"

Takhle to fakt je. I z historie.

Navíc to dává logiku - nemocnice opravdu neumíme škálovat exponenciálně a navíc: Délka trvá opatření se chová exponenciálně s ohledem základ a R-číslo. Když onemocnění moc lidí, zastaví ekonomika sama (nemá kdo dělat a lidi se bojí).

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Desiro
Pondělí, 01. února 2021 - 12:07:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3601
Registrován: 2-2004
No a to je právě věc, kterou si tady nikdo nemůže dovolit.
Mimochodem, kdyby sis při takto razantním průchodu nákazy vytáhl Černého Petra, že půjdeš na tu hromadu taky - taky bys dodával to "ano"...?

Myslel jsem, že je to z mého postoje jasné - epidemie nesmí překročit kapacity zdravotnictví a musí být spojena s ochranou ohrožených - odtud se rekrutují ta čísla nadúmrtí. To si tu opravdu nemůžeme dovolit.

Takže na druhou otázku nemá smysl odpovídat; i když ... podívej, v rodině máme tři členy, které to může sejmout. I přes to si nedovedu představit, že budeme zavření bez vakcíny v řádu let resp. navždy - a to si uvědomuje i naše nejstarší (92 let). Ono totiž kolik jí zbývá i bez toho, že, a každého ztraceného dne je škoda.

Což ovšem vůbec nemusí být dáno nějakým promořením, ale tím, že při první vlně zjistili, že to fakt není žádná sranda a tudíž dnes necítí potřebu něco obechcávat (natož si tím dokazovat, že jsou lepší než ti, co dodržují).
Třeba aktuální protesty v Itálii?

obávám se, že kvůli distancování se to neobejde bez redukce kapacity lanovek
Na 50 % (abychom se vrátili k dopravě).
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Desiro
Pondělí, 01. února 2021 - 12:10:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3602
Registrován: 2-2004
Tantin, odkaz: Chyba Ceteris paribus.
Když onemocnění moc lidí, zastaví ekonomika sama (nemá kdo dělat a lidi se bojí).
Možná na jaře, teď už ne. Teď už to rozsáhlé uzavření jen škodí.
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Pondělí, 01. února 2021 - 12:16:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 58
Registrován: 2-2020
Hajnej:
"Tom_L: Ale výhled na týden a déle už je věštění z křišťálové koule.
No to je tím, že je to příroda a ne na befél. Tam platí ta část mého tvrzení o tom, že nikdo soudnej to po nich "na jistotu" nechce...
"
Já po nich jistotu nechci. Jen hovořím o tom, že pokud nebudu mít jasná a spolehlivá data, tak nemohu dělat závěry a ohánět se nějakými čísly vytrženými odkudsi a nemající žádné souvislosti, mimo toho vystrašit a vystresovat lidi. Tenhle článek je přesně o tom. Počasí, virus, erupce na slunci, zemětřesení ..... no spočítejte to.
Pondělí, 01. února 2021 - 12:19:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2389
Registrován: 7-2017
Desiro:
"Tantin, odkaz: Chyba Ceteris paribus.
Když onemocnění moc lidí, zastaví ekonomika sama (nemá kdo dělat a lidi se bojí).
Možná na jaře, teď už ne. Teď už to rozsáhlé uzavření jen škodí."

Jakože těch mrtvých je málo? [coze]
Pondělí, 01. února 2021 - 12:22:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 83
Registrován: 5-2018
Také já dále budu reagovat jen na tvrzení s argumenty.
------------
Desiro:
Bez reakce.
Pondělí, 01. února 2021 - 12:35:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 59
Registrován: 2-2020
Tantin27:
"Desiro:
"Tantin, odkaz: Chyba Ceteris paribus.
Když onemocnění moc lidí, zastaví ekonomika sama (nemá kdo dělat a lidi se bojí).
Možná na jaře, teď už ne. Teď už to rozsáhlé uzavření jen škodí."
Jakože těch mrtvých je málo? [coze]"

A jsi schopný přes ty mrtvé vidět i ty miliony živých???
Pondělí, 01. února 2021 - 12:38:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13609
Registrován: 5-2004
"a to si uvědomuje i naše nejstarší (92 let). Ono totiž kolik jí zbývá i bez toho, že, a každého ztraceného dne je škoda"

Přesně. Aneb "ještě chvíli normálně dožít a umřít na kovid" kontra "umřít protože ztráta jakéhokoli cíle" (dožívání za katrem neřkuli bez kontaktu s blízkými). Už jsem viděl víc starých lidí kteří "žili pro nějaký cíl" a když se splnil tak "se vypli". Dostudování vnoučat, narození (pra)vnoučat a pod. No a když vnouče dostuduje bůhvíkdy (pokud vůbec) protože zrušená školní docházka a pokud jo tak promoce nebude nebo na ni nebude smět "pro vlastní uchránění" - tak jak to asi může skončit?
Desiro
Pondělí, 01. února 2021 - 12:40:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3603
Registrován: 2-2004
Jakože těch mrtvých je málo?
To je přesně problém datových vědců, uzavíračů - že si dali počet mrtvých jako jediné kritérium a na něj cílí opatření, všechno ostatní nevidět. A to není jen o ekonomických škodách, ale taky třeba o tom, že nepustit děti do školy nevadí.
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Pondělí, 01. února 2021 - 12:40:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13610
Registrován: 5-2004
"A jsi schopný přes ty mrtvé vidět i ty miliony živých???"

a kolik z těch živých bude mrtvých "mimo kovid" protože je třeba zabránit aby bylo moc těch mrtvých?
Pondělí, 01. února 2021 - 12:41:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 555
Registrován: 9-2002
Desiro, ten Equador jste si pěkně přimaloval. 1. není pravda, že by u nich proběhla epidemie bez lockdownu. Ten měli od dubna do června. A 'správně' zvolená škála přebytku úmrtí, jak po projití epidiemie klesl přebytek mrtvol k nule. Ještě v prosinci byl v převisu o víc než deset procent.
Jak zvládnout epidemii bez lockdownu bych se nechodil učit k 'manana', ale koukl bych do Japonska, Jižní Koree, Taiwan.
Pondělí, 01. února 2021 - 12:42:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2390
Registrován: 7-2017
Desiro: Nepustit děti do škol vadí velice, to je úplně největší škoda, která existuje, jen to prostě teď nelze (s testováním každý týden, aspoň a dodržováním opatření spolu s funkčním trasováním, by to šlo úplně v klidu – ani jedno ale nemáme!). Jen mrtvé vidíte vy, kromě mrtvých COVID vyrábí docela dost „invalidů“ (#longcovid), proč asi v Hradci otvírají pro ně speciální poradenské centrum?

… a i přesně proto je nutné šíření eliminovat co nejdřív. Když to necháte projít populací, tak si akorát vyšlechtíme variantu, na kterou nebudou zabírat vakcíny a to by byl teprve průšvih. Do léta už proočkujeme určitě aspoň ty rizikové a snad i část obecné populace a pak s funkčními opatřeními se na PES 3, kde se dá fungovat obstojně už, dostaneme, než dojedeme zbytek. Jestli někdo myslí, že bude léto jako loni, tak s touhle náloží v populaci takový optimista nejsem. Nikam nás bez testů či očkovnání nepustí.

Izrael:
33 % populace očkováno první dávkou (3,1 mil).
19,4 % populace druhou dávku.

Počet denních případů poklesl 4 646 tj. o polovinu proti polovině min. týdne.

Pfizer/BioNTech od 15.2. zvýší dodávky vakcín díky reorganizacím v Puurs (BE) a otevření nového závodu v Marburgu (DE) od 15.2. s cílem splnit smluvní závazky k EU na Q1. Možná bude dodáno vakcín i více až o 75 mil. dávek.


Sierk Poetting, CFO BioNTech


Konec je blízko. Nezdá se to, ale máme se mnohem líp, než loni.
(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Pondělí, 01. února 2021 - 13:06:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23768
Registrován: 5-2002
Vlčoun: pokud jo tak promoce nebude nebo na ni nebude smět "pro vlastní uchránění"
To jako že hlavní motivací není to, zda dítě bude mít vzdělání, ale jestli mu půjdu na promoci?
Ale asi tomu málo rozumím, mám ty děti jen tři... [proud]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pondělí, 01. února 2021 - 13:16:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 556
Registrován: 9-2002
Ale asi tomu málo rozumím, mám ty děti jen tři...

Prostě jiná sociální bublina. Jednou jsem zaregistroval a nechápal: "Ona si našla dobrou partii a mají se dobře. Ten její má taky invalidní důchod"
Desiro
Pondělí, 01. února 2021 - 13:24:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3604
Registrován: 2-2004
Vytrezvitel
- nic jsem nepřimalovával
- zřejmě si pletete situaci v Ekvádoru jako celku a provincii Guayas, odkud je graf. Je to na obrázku napsané, není to dobře vidět, pravda
- o lockdownu v Ekvádoru jsem nic nepsal, pokud proběhl, tak až v okamžiku padající křivky, když už měli promořeno (a o kvalitě jejich lockdownu si nedělám iluze)

O lockdownu bych se tam kde píšete třeba i učil, ale jejich podmínky jsou k nám nepřenositelné.
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Pondělí, 01. února 2021 - 14:08:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 275
Registrován: 10-2018
Hajnej:
"
naopak kdo si prošel špatnými čísly v první už tu druhou vlnu neměl tak hroznou
Což ovšem vůbec nemusí být dáno nějakým promořením, ale tím, že při první vlně zjistili, že to fakt není žádná sranda a tudíž dnes necítí potřebu něco obechcávat (natož si tím dokazovat, že jsou lepší než ti, co dodržují).
"

A Asiati si tim prošli už před desíti lety s prvnim SARS a různýma těma zvířecíma chřipkama, takže to vesměs zvládli od samýho počátku. A taky tam neni zvykem na všechny opatření vlády pyčovat.
Pezos
Pondělí, 01. února 2021 - 14:27:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1902
Registrován: 4-2014
Prag:
"A Asiati si tim prošli už před desíti lety s prvnim SARS a různýma těma zvířecíma chřipkama, takže to vesměs zvládli od samýho počátku."
Když každých 10 let vypustíte do světa nějakou epidemii, tak se to hodí (to jen k té "zodpovědnosti" Číňanů).
Největší optimisté jsou konspirační teoretici. Oni totiž věří, že ten bo*del někdo řídí.
Pondělí, 01. února 2021 - 14:56:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 557
Registrován: 9-2002
Desiro: rozmazaná křívka, která se dá vykládat jakkoliv. Pokud ji používáte jako argument, tak se nedivte, že ji považuju za pokus o přemalování reality, zvlášť když její svérazný výklad je v rozporu s fakty. Tak tady máme úmrtí za 2018-2020, ve vámi sledované provincii Guayas. Leden 2018 až 2020 průměr úmrtí cca 1922. Leden 2021 2238 t.j. přebytek mrtvol cca 16%. IMHO Vaše teorie, že Guayas je promořen, je v rozporu s čísly.

No pokud byste chtěl na Ekvádoru ukázat, že promoření je pro ekonomiku výhodnější, tak to můžete zkusit výkladem tohoto grafu
Pondělí, 01. února 2021 - 15:34:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 276
Registrován: 10-2018
Pezos:
"Když každých 10 let vypustíte do světa nějakou epidemii, tak se to hodí (to jen k té "zodpovědnosti" Číňanů)."

Jednak nevim, "komu tim prospějete, co?" a pak jsem nikoho nejmenoval, myslel jsem třeba Jižní Koreu nebo Taiwan, kde začli makat hned v pulce ledna, a neutěšovali se, že "do naší vyspělý evropský civilizace s otevřenýma hranicema a demokracií to přece nepoleze".

A původ viru je dosud neznámý, jen se objevujou zprávy o jeho výskytu v Evropě už z podzima 2019. Je docela možný, že je s námi leta a šíření odstartovala nějaká mutace, obdobná té britské či jihoafrické, a mohlo k tomu dojít kdekoli. Akorát v Číně si té neobvyklé serie atypických zápalů plic všimli.
Pondělí, 01. února 2021 - 16:30:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10968
Registrován: 4-2003
Jižní Koreu nebo Taiwan, kde začli makat hned v pulce ledna,

Jižní Korea či Tchajwan (ještě jste zapoměl třeba Japonsko) mají rozsáhlé zkušenosti s pandemiemi typu Sars či Mers. Takže měli od té doby vypracovaný rozsáhlý systém protiepidemických opatření, který "jenom" zapnuli a obyvatelstvo je na to zvyklé. A výskyt, resp. jeho hrozba tam začala dříve.

jen se objevujou zprávy o jeho výskytu v Evropě už z podzima 2019.

Ty se ovšem objevujou až teď jako ex-post zjištěné jednotlivé výskyty na laboratorní bázi, což navíc nemá nic společného s pandemií. Na Bulovce vám taky několikrát do roka rozpitvají nějakýho nebožtíka a přidou na to, že dojel na nějakou exotickou breberu. Akorát vo tom nepíšou v novinách.


do naší vyspělý evropský civilizace s otevřenýma hranicema a demokracií to přece nepoleze"

Reakce evropských zemí byla loni na jaře po počátečním zaváhání naopak velmi rychlá a došlo třeba i k zbytečnému zavírání hranic či výraznému útlumu v průmyslu a dopravě, který byl viděno ex-post velmi přehnaný.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."