Diskuse » Železnice » Předpisy » Archiv diskuse Předpisy do 20. 1. 2021 « předcházející | další »

Archiv diskuse Předpisy do 20. 1. 2021

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pátek, 04. prosince 2020 - 23:20:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10580
Registrován: 5-2002
ad Podroužek a ostatní:

Ano, trvale se setkáváme s nevydáním V - rozkazu a fíra si to nemá jak ověřit krom dotazu: vážně zmizelo pět pomalých naráz?

Přitom velmi jednoduché řešení používají v Německu.

Je to takzvaný sešitek La. Dříve to k nám v papíru chodilo každý týden, dnes to chodí mailem denně a platí to pro určenou oblast, každá tak ve velikosti naší republiky.

Strojvedoucí nemusí přemýšlet, jestli má mít či nemá mít a jestli někdo třeba nezapomněl...

Strojvedoucí nesmí vyjet na trať v dané oblasti bez toho, že by neměl sešitek. Nic se nemusí podepisovat. Dostals? Tak si jeď kam chceš. Jo, ty ho nemáš? Tak stůj a až se k Tobě dostane, tak řekni a já Tě pustím dál. Žádné ušoupané podrážky peróňáků, žádný stres z přečtení 3 metry dlouhého rozkazu. Pohoda, klídeček, dávno před šichtou v systému, v nejhorším případě v mailu.

Když jsem někdy v letech 2004 - 2005 nadšeně vyprávěl tenkrát u provozovatele dráhy ČD o tomto systému, tak jsem si myslel, že otočím zeměkoulí a do dvou let to máme taky pro jednoznačnou výhodnost systému.

A vidíte, je rok 2020 a my konečně dostáváme poloviční Ebulu, tedy tabulku 9 TTP. Jenže má obsahovat komplexní informace pro fíru a nějak se zapomnělo na implementaci tabulek 3a a 4...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Sobota, 05. prosince 2020 - 10:04:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3900
Registrován: 6-2007
Třeba v Polsku je kombinace obojího - jak sešitek WOS s uvedením trvalých a dlouhodobých omezení traťové rychlosti (dříve vydávané v papírové podobě a plné oprav které se dělaly i každý týden, dnes to chodí mailem nebo je dostupné někde na disku v aktuální podobě), tak rozkaz O vydaný většinou ve výchozí stanici vlaku, který pak obsahuje přechodné omezení rychlosti. Takže člověk hledá v mobilu, nebo tabletu jeden druh omezení a z rozkazu druhý - alespoň že obě jsou návěšťena trochu jinak. Ale dochází i k takovým nesmyslům, že se rozkazem O zpravuje i v případě že tam není nic a na rozkaze pak stojí, že na daném úseku se nic nenachází [proud] což je komické třeba v Zebrzydowicích směrem do ČR, kde musí každý nákladní vlak jít na bok a strojvedoucí si jde pro prázdný rozkaz.

Co mně ale teď trochu znepokojilo, občas si ze zvědavosti pročítám hlášenkový systém ČD, a byly tam popsané nějaké nesrovnalosti v nových TTP. Odpovědí ze SŽ bylo, že při převodu TTP do nové grafické podoby došlo k mnoha chybám a že tedy bude opraveno.
Tak si říkám, na co jiného už bych se měl spolehnout, když ani tam není jisté že budou správné údaje a ne nějaká past...
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Sobota, 05. prosince 2020 - 19:32:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6803
Registrován: 9-2005
Přitom u SŽ existuje už roky jakýsi Systém PJ. A taky má oblasti.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Neděle, 06. prosince 2020 - 09:47:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1829
Registrován: 10-2009
Přátelé, patrně vlivem nějakého hotentótského nářečí mám pocit, že mně ne zcela rozumíte. Já psal nikolim o tom, zda má výpravčí vyrozuměný vlak. Ale o tom, že aniž by to ten výpravka ve zpravovací stanici tušil, strojvedoucí toho vlaku zpraven není. Nejen, že vlak neveze ten, který jej vézt měl, ale ani k předání rozkazu nemohlo dojít. Tvrdíte, že výpravčí v Břeclavi, který vydal tzv. "zlomený rozkaz" i pro vlak následující, který měl původně vézt tentýž strojvedoucí, ale vlivem událostí tomu tak není, je zodpovědný za to, že to musí vědět a sám si to zjišťovat. V tom případě bych toho výpravčího fakt nechtěl dělat.
Nebo je to nějaké riziko podniku, se kterým se nepočítá? A když, tak kterého podniku? Správy železnic? Dopravců?
Neděle, 06. prosince 2020 - 11:50:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1010
Registrován: 2-2010
Zpraven má být z výchozí nebo zpravovací ŽST. Jede-li náhradní Sv, tak je to výchozí vlak má být zpraven výchozí stanicí. Članek 3284 by měl být použit jen výjimečně, jsou-li k tomu podmínky. Jestli se zneužívá i tam, kde podmínky nejsou, tak jde zodpovědnost za tím výpravčím zpravovací ŽST. Jestli na trase za zpravovací ŽST mimořádností dojde k "odloučení" rozkazu a vlaku tak jde o vlak výchozí a povinnost jde za výpravčím výchozí ŽST.
Pochybnosti mohou vzniknout z toho, co je náhradní doprava a kdy tedy rozkaz má být předán dopravcem a kdy ne (čl.3258), to souhlasím.
Neděle, 06. prosince 2020 - 13:44:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6805
Registrován: 9-2005
Je to věc mezi dopravcem a SŽ. Výpravčí musejí být zpravení o mimořádném oběhu a změně. Oběhy sice výpravčího nezajímají, ale přechody souprav ano. Čili jakmile do obratové stanice na pravidelný vlak dorazí něco jiného, , nebo odjinud, musí se o tom zpravujici výpravčí dozvědět. Čili je povinností dopravce na toto upozornit přinejmenším poznámkou u vlaků, lepší by bylo upozornit mimořádností na vlaku.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Neděle, 06. prosince 2020 - 14:13:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10593
Registrován: 5-2002
ad Podroužek: Neboj, já to pochopil. A proto jsem psal o úplné změně systému na takový, který je funkční a nepotřebuje ke své funkci výpravčí vůbec.
Víš kolik museli za tu dobu prošlapat podrážek a vypsat propisovaček na nanše podpisy? [biggrin]
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Neděle, 06. prosince 2020 - 16:24:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1011
Registrován: 2-2010
Qěcy: Z čeho tu povinnost dopravce vyvozuješ? Já to totiž chápu jinak. Jak píšu, 3284 použít jen tehdy, kdy to můžu pohlídat, resp. kdy se o změně jistě dozvím.
Neděle, 06. prosince 2020 - 21:32:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6806
Registrován: 9-2005
Co se asi stane, když se obsluha dráhy nedozví od dopravce, že budou obraty jinak, či jinde. Nebo že vyslal náhradní soupravu.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Neděle, 06. prosince 2020 - 23:10:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1012
Registrován: 2-2010
Bavíme se o zaměstnanci s povinností zpravit nějaký vlak. Normálně by se pro něj nestalo nic. Když vlak s vyměněnou soupravou k němu přijede tak jej zpraví a pošle dál.
O zpravování "dopředu" opakuji, že jej považuji za vhodné jen tam, kde výpravčí na něj stále "vidí".
Neděle, 20. prosince 2020 - 16:47:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 79
Registrován: 12-2012
Já to vidím tak, že každý má SVOU zodpovědnost. Pokud si výpravčí nechce šoupat boty a zpravuje už předem vlak, který BY MĚL vézt strojvedoucí podle nějakého pravidelného obratu, je to JEHO problém, že strká krk do oprátky.
Neděle, 20. prosince 2020 - 17:43:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 10-2017
Existují stanice na síti (především uzlové stanice), kde by zpravování každého vlaku zvlášť výpravčí (příp. ve spolupráci se staničními dozorci) vůbec časově nezvládal. A navíc nemá ani čas na úpěnlivé sledování, zda opravdu všechny zpravené vlaky veze stejný strojvedoucí, protože téměř neustále kmitá po stanici s rozkazy, nebo je zpracovává. A pokud nějakou tu chvilku má, tak ve vhodné přestávce mezi vlaky čerpá PDJO. Takže nemá ani jinou šanci, než více vlaků na 1 rozkaz "zlomit". Toť takový malý postřeh z provozu.
Neděle, 20. prosince 2020 - 19:41:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1299
Registrován: 7-2009
Naprostý souhlas. Pracuji už roky ve zpravovací stanici. Nemáme k ruce systém HELCO, tudíž vše buď rukopisně vepsat do rozkazu nebo si pomoci vytvořením příslušného textu ve wordu na technologickém počítači, poté vytisknout, vystřihnout, nalepit do svazku V, doplnit datum a svůj podpis s dovětkem "Jedna nálepka" a hurá k fírovi. Pokud je čas na řeč s ním a bude nutné zpravit více vlaků, které poveze, tak mu ta čísla po vzájemné domluvě nalámeme, což není nic proti ničemu. Pokud je nutné zpravení na delší časový úsek (výluky dle ROV, vypnutí zab.zař,celodenní foukačky...), zpravuje výchozí i tranzitní vlaky sousední stanice vybavená příslušnou aplikací HELCO s tiskárnou, která je rovněž stanicí zpravovací.
Tudíž řeči o strkání krku do oprátky nelze brát vážně, jedině za cenu celkového zpomalení dopravy ve stanici. Neboť aspoň u nás jeden jediný člověk pro tento vlak musí zjistit volnost, nahlásit ji a podepsat v zápisníku volnosti hlavnímu výpravčímu, mezitím sepsat rozkaz, kaštanstvu vlak vyhlásit, rozkaz donést fírovi a vlak vypravit.
A jak říká jeden náš nadřízený - pokud to dotyčný výpravčí nechápe a stěžuje si, že nestíhá tvořit rozkazy a rukopisně vést zápisník pomalých jízd, bude lepší takového přeložit do stanice s minimálním provozem, kde bude mít na podobné aktivity spoustu času a patřičný klid, byť za cenu dlouhých nočních přerušení s minimem osobního volna.
Teorie je krásný senný nálev do hlavy, ale v praxi to tak vůbec nefunguje...
Pondělí, 21. prosince 2020 - 09:43:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 80
Registrován: 12-2012
Nefunguje. To je sice možné, nicméně ta odpovědnost je dána zcela jednoznačně a není důvod, proč by se tím měl zabývat zrovna strojvedoucí. Stejně to neovlivní.
Pondělí, 21. prosince 2020 - 10:15:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1669
Registrován: 6-2019
A teď mi řekněte v čem je tenhle bordel lepší než LAčka. Vážně.

A jak říká jeden náš nadřízený - pokud to dotyčný výpravčí nechápe a stěžuje si, že nestíhá tvořit rozkazy a rukopisně vést zápisník pomalých jízd, bude lepší takového přeložit do stanice s minimálním provozem, kde bude mít na podobné aktivity spoustu času a patřičný klid, byť za cenu dlouhých nočních přerušení s minimem osobního volna.
Právě jste popsal, proč o tu práce není vůbec žádný zájem. Myslíte, že na podobné chování a firemní kulturu je někdo v roce 2020 zvědavý?
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 21. prosince 2020 - 11:03:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1300
Registrován: 7-2009
V žádném případě nejsme v nějakém osobním sporu. Proto pomalu jeden za druhým opouštíme potápějící se Titanic a odešlé kolegy musí saturovat příchod brigádníků z VŠ na DPČ...
Pondělí, 21. prosince 2020 - 13:34:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4406
Registrován: 11-2008
Taky mně k vám ten váš nadřízený lákal na DPČ. Že prý bych to měl blízko z domu. [lol]

(Příspěvek byl editován uživatelem Výpravčíxy.)
Pondělí, 21. prosince 2020 - 13:51:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1301
Registrován: 7-2009
Jardo, tomu tedy říkám motivace [lol]
zOboru
Pondělí, 21. prosince 2020 - 15:51:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 268
Registrován: 7-2018
S tím zpravováním tam a zpět jste mi nahráli skvělou otázku - zpravování vlaků na vyjmenovaných tratích tam i zpět totiž nařizuje PND7. Výpravčí se jím bude řídit a doručí písemný rozkaz pro jízdu zpět na vlak jedoucí tam. Strojvedoucí rozkaz odmítne převzít s odůvodněním, že on jde domů a vlak zpět poveze někdo jiný - nový a "čerstvý". Nedojde k hromadě a zpětný vlak si zpraví po Pv příslušný dispečer. Diktování ale nějaký čas zabere, dost možná se to na 1 Pv ani nevejde, dojde ke zpoždění a na výpravčího pak přijde hlášení, že nedodržel pokyn a nezpravil vlak i zpět, přestože je v tom (stejně jako další zúčastnění) nevinně. Kde se stala chyba je asi zřejmé, kdo za ni odpovídá více méně také, ale jak byste toto ideálně řešili (za současného způsobu zpravování každého vlaku rozkazem, ne Seznamu La)? Osobně bych v té obratové stanici nejraději viděl (alespoň v denních směnách) staničního dozorce, který bude mít kromě toho i další povinnosti, ale znáte to - peníze vždy až na prvním místě.
Pondělí, 21. prosince 2020 - 16:07:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1672
Registrován: 6-2019
ale znáte to - peníze vždy až na prvním místě.
Spíš došly lidi. Peníze jsou jedna věc, ale když do takové firemní kultury nikdo nemá zájem jít (viz výše), tak je to jen teorie.
Jak to řešit a kdo má za odpovědnost na to názor mám, ale nechám prostor dalším. Co na to PŠ?
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 21. prosince 2020 - 16:59:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10711
Registrován: 5-2002
ad Šejk: Spíš došly lidi. Peníze jsou jedna věc, ale když do takové firemní kultury nikdo nemá zájem jít (viz výše), tak je to jen teorie.
Jak to řešit a kdo má za odpovědnost na to názor mám, ale nechám prostor dalším. Co na to PŠ?


Jestli myslíš mě (od té doby, co zde nastoupil Petr Šída a používá stejnou zkratku, tak jsem spíše "někdy hodný, někdy zlý" PeŠ.

Můj názor je zcela jasný, konzistentní a snažím se jej při všech příležitostech prosazovat již od roku 2005.

Tedy TTP tabulka 9 (alespoň malý krůček na cestě k revoluci) v kombinaci s TJŘ, vydávaný vždy pro určený vlak denně a sešitek La po jednotlivých ředitelstvích dnes již vydávaný taky denně. Mimořádnosti vzniklé cca 40 hodin před platností pak řeší Pv.

Tento systém má tu výhodu, že vůbec nepotřebuje ke své činnosti výpravčí, protože vše je postaveno pouze na strojvedoucích. Strojvedoucí nesmí vyjet na trať, pokud nemá u sebe TJŘ a La pro daný vlak a ředitelství. A výpravčí řeší opravdu jen extrémní mimořádnosti a to pouze přes Pv.

A tak tedy by mohli zaniknout chaoticky pobíhající "peróňáci" strkající V rozkazy strojvedoucím minutu před odjezdem (Praha hl.n., Brno hl.n.) a fronty vlaků čekajících na odbavení v polovině republiky (Česká Třebová, Nymburk).

Pokud by toto bylo až příliš revoluční (v roce 2005 jsem dostal odpověď, že nám brzy budou chodit rozkazy datovou větou, že je to na spadnutí a žádné zastavování a čekání už nebude existovat), pak bych jako první krok přivítal alespoň vydání V rozkazu na celou trasu jízdy vlaku a zavedení vakátních rozkazů s tím, že bez V rozkazu nesmí strojvedoucí vyjet na trať...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 22. prosince 2020 - 18:31:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1022
Registrován: 2-2010
Petr165:
" ve zpravovací stanici. Nemáme k ruce systém HELCO, "

To si teda představit nedovedu. KOlik těch rozkazů / zpravených vlaků máte denně?

Jinak jsem nemluvil o tom, jestli se to dá stihnout a jestli to tda funguje nebo ne. Řeč byla o tom, kdo má odpovědnost za případný vlak bez rozkazu a to je jasné.
Úterý, 22. prosince 2020 - 21:48:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4277
Registrován: 9-2003
PŠ:Buď rád, že alespoň Petr Šeda sem dočasně nemůže chodit [biggrin] .
NOBLE BRICKS
Úterý, 22. prosince 2020 - 22:03:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10733
Registrován: 5-2002
Vole [biggrin][rofl][biggrin][angry][sad][angry]
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
František_plášek
Úterý, 05. ledna 2021 - 15:22:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1643
Registrován: 9-2006
AD P.Š.:Tedy TTP tabulka 9 (alespoň malý krůček na cestě k revoluci) v kombinaci s TJŘ, vydávaný vždy pro určený vlak denně a sešitek La po jednotlivých ředitelstvích dnes již vydávaný taky denně. Mimořádnosti vzniklé cca 40 hodin před platností pak řeší Pv.

Ses zbláznil.....víš co by to bylo dřinu, to chceš ty lidi na PO sedrat z kůže??? [biggrin][biggrin]
Úterý, 05. ledna 2021 - 19:03:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1047
Registrován: 2-2010
PO? Když tak OŘ.
Středa, 13. ledna 2021 - 09:22:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1396
Registrován: 12-2007
Já osobně jsem pro zpravování každého vlaku zvlášť (za stávajícího systému).
Je to sice nešikovné, ale po jedné osobní zkušenosti...:
Díky MU se změnily oběhy souprav.
Vyrazil jsem s osobním z výchozí stanice bez rozkazu ("asi není co zpracovat a bezpečnostní pomalá jízda v jednom pracovním místě, které tu bylo včera už asi skončila").
Cestou před tím pracovním místem nebyl ani předvěstník, ani Z.
Ovšem pracovní místo bylo ve skalním zářezu.
O to větší překvapení bylo mé, i těch robotníků, kteří sanovali ten skalní svah...
Naštěstí se nic nestalo- oni stihli včas vyskákat a já si potom vyměnil trenky, ale o co šlo:
Vlivem MU měl rozkaz na "můj" vlak fira, který ho měl správně vézt, peronni výpravčí o té MU nevěděl, protože byla docela daleko, tak nevěděl, že je potřeba zpravit i mně.
No a jelikož byl docela vítr, tak jak předvěstník, tak i Zetko sfoukl vítr dolů z náspu (jak jsem si pak všiml cestou zpět).
Je to sice extrém (souhra více nešťastných událostí najednou, ale většina průserů se udá právě takhle debilní souhrou více okolností)...
Otázka zní, jak to podchytit, aby k podobné události nedošlo zase. V mém případě to dopadlo zaplať pán Bůh dobře, ALE...
"Proti blbosti i bohové bojují marně" Jan Werich
Čtvrtek, 14. ledna 2021 - 11:45:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6916
Registrován: 9-2005
Nevím přesně, ale jednou z myšlenek nyní testovaných Centrálních rozkazů je, že na CDP budou ládovači-zodpovídači. Zřejmě nějaká verze dopravních dispečerů. Rozkazy s předpokládanými omezeními si pak budou vybírat výpravčí-zpravovači a posílat je fírům na vlaky. Nejdřív to stejně dopadne asi tak, že si je budou tisknout. Ale jak to celé dopadne, toť otázka. Další věcí je, na jakém podkladě bude tvorba rozkazů probíhat, ale silně pochybuju, že se v brzké době dopravuje SŽ k automatizaci, čili k nové kvalitní mapě a datum sítě, v nichž si správci Dominu naklikají primitivním způsobem omezení a výluky a fírové by si to pro každou trasu sosali do zařízení na mašině. Maximálně by byli ještě nad tím datoví správci včetně správců věcné správnosti rozkazů.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Čtvrtek, 14. ledna 2021 - 12:20:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6917
Registrován: 9-2005
T4784086: Pořád z toho nevyplývá, že by systém měl díru. Někdo opomněl zpravit výpravčího o mimořádném oběhu, čili povinnosti zpravit vlak.

Ttechnologie logicky spěje k odstranění jakýchkoli rutinních úkonů lidí. Vlaky mají jezdit pokud možno bez strojvedoucích, zabzař má fungovat zcela bezobslužně, kromě mimořádností a kolizí.

Nyní se pouze přesouvá místní řízení do dálkového.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Opavák
Čtvrtek, 14. ledna 2021 - 13:37:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 666
Registrován: 12-2007
Fajn by byl systém, kdy by fíra v tabletu zadal číslo vlaku, ten by mu vygeneroval SJŘ a taky všechny PJ a omezení na trati. To by ale musel fungovat nějaký centrální registr, kde by SŽ dodávala informace. Myslím, že to není nijak složité, pokud by se to ale netýkalo české železnic. V tom případě to je absolutně neřešitelný a složitý úkol, dalo by se říct, prakticky z říše fantazie. [uhoh]
Čtvrtek, 14. ledna 2021 - 13:47:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4313
Registrován: 9-2003
A proč tady vynalézáte vynalezené?
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 14. ledna 2021 - 16:06:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6918
Registrován: 9-2005
S4991023: Nevynalezám. Popisují co chce SŽ.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
zOboru
Čtvrtek, 14. ledna 2021 - 21:15:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 272
Registrován: 7-2018
Opavák: systém na stažení TJŘ podle čísla vlaku existuje. Jmenuje se ETD a pracují s ním třeba aplikace v tabletech. Za pomyslný "centrální systém" lze považovat systém výluk, kde existuje možnost si pro každou výluku nebo pomalou jízdu zobrazit seznam tras vlaků, kterých se dané omezení týká. Neměl by tedy být problém udělat i opačné vyhledávání. Potud je vše na dobré cestě, byť v něm ještě řada věcí chybí (především vlastní znění rozkazů, což není tak snadné, jak se z pohledu strojvedoucího může zdát). Hlavně je ale za znění rozkazu v současnosti zodpovědný výpravčí, při přechodu na automatické zpracování by to musel být zadavatel do systému (a potažmo ajťák, pokud by to při všech možných proměnných nefungovalo správně). Návrh nové D1 sice přenáší odpovědnost na zaměstnance, který údaj do systému vkládá, v dalším odstavci ji ale opět shazuje zpět na výpravčího.

(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
Pondělí, 18. ledna 2021 - 12:14:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 3-2020
Dobrý den, rád bych se podělil o následující nashromážděné situace. Pokud bude někdo ochotný napsat svůj názor, budu rád.
1. Rychlík ve stanici pravidelně zastavuje pro výstup a nástup. Ve sloupečku 2 TJŘ bez značek. Ve stanici dochází ke křižování, první vlak již ve stanici zastavil (blíž k budově). Rychlík je zpožděný a vjíždí na návěst volno, na odjezdu taky volno. Výpravčí potřebuje vlak zastavit při křižování co nejdále ve směru jeho jízdy. Vychází na peron s praporkem, zamává popotáhnout – vzdálit – vzdálit - pomalu a nakonec zakrouží stůj.
Je pro odjezd vlaku potřeba výprava jinak než návěstidlem? Na odjezdu furt volno.

2. Soupravový vlak, ve stanici bez pobytu. Ve sloupci 2 TJŘ nic. Stanice se skupinovým odjezdem, zabzař. primitivní. Na koleji č. 1 už stojí nákladní vlak opačného směru, který pro svoji délku stojí durch protější zhlaví (tj. neuvolnil odjezdové zhlaví pro Sv). Vjezd Sv dovolen návěstí 40 a výstraha, vlak má postavenu cestu na kolej bližší k budově. Odjezdové náv. na stůj. Nějaké pochybení?
Cca za 14 dní zažita stejná situace, stejné místo, jenom u peronu zapíchnutý terčík stůj.
Vylepšilo se to? Vyřešil by to vjezd na PN? Bude pak nutné označit místo zastavení?

3. Rychlík ve stanici pravidelně nestaví, stanice s RNS, vjezd dovolen na výstrahu. Vlevo od vjezdové koleje návěst místo zastavení. (Cedulka zapíchnutá v trojnožce, trojnožka vypadala jak ta, kterou jsem někdy v 80. letech svařoval ke slunečníku, v TTP 3a tato nádhera není). Zastavit před ní? Něco podobného se tu myslím řešilo, ale nepamatuju si resume[proud]

4. Něco od kolegy z nákladů: viz obrázek, nákladní vlak vjíždí na výstrahu, stanice je tuším "P", odjezd skupinový na stůj. Vzhledem ke křižování a délce vlaku je nutné zastavit vlak až za námezníkem. Výpravčí u DK tasí "posun za námezník" a v dálce stojí borec s červeným praporkem a ukazuje místo zastavení. Je to takto možné provést? Pokud ne, jak by to s "Posunem za námezník" mělo být přepisově? (Ten kousek koleje taky mj. nemá číslo...)


5. Z nákladů 2: Brání-li cestujícím v nastupování nebo vystupování vlak nákladní dopravy, musí se tento vlak rozdělit, aby se umožnil cestujícím průchod. Dělal toto někdy někdo v posledních letech? Mladý kolega o to byl při zaštosování jedné stanice na Ferdinandce požádán, nakonec z toho (prý naštěstí) sešlo.

Za názory děkuju předem.
Pondělí, 18. ledna 2021 - 13:36:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6207
Registrován: 7-2007
Zapalovač: K osobce se v žádném případě vyjadřovat nebudu, to je mimo mě.
4. Neoznačuje místo zastavení, ale dává návěst pomalu![rofl]. (Jsem změněn z vlaku na posun návěstí "posun přes námezník".) A označení místa zastavení jaksi takto v posunu není...[wink]
Takže předpisově: (Tedy varianta bez vysílaček a telefonu.) Výpravčí v vámi uváděném případě v pořádku, výhybkář dává návěsti pro posun přiblížit, následně, pomalu a pak stůj. A nebo ve vámi popisovaném případě (pomalu) a pokud nedá "stůj", asi by se divil, kdyby mu někdo ten klidný praporek projel...
A že ten kousek koleje nemá číslo...to přeci není možné, že by SŽ měli tak závažný nedostatek....[rofl]
Ale těch niancí je tam trochu více, tak hodně stručně.
5. V dnešní situaci téměř nemožné. Obě části zajistit proti ujetí atd.., není příběh na minuty, ale na hodiny. Ale šlo by to....Dát to dohromady..taky téměř nemožné (předpisově a sám).
Za celou svoji kariéru (35let) jsem toto zažil jen jednou (Říčany - dávno tomu), ale po rozvěšení a udělání mezery, dáváno dohromady (nedělil jsem to), a to tam byli plácajda a signalisté.
Dá se dělat lecos, jen musíš spoléhat na znalost a spolehlivost ostatních...a když jim nevěříš...tak nic....předpis a tečka.
A mohu se mýlit....
Pondělí, 18. ledna 2021 - 14:08:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 3-2020
Oldcerry - díky, souhlas.
Vysvětlit to borcovi s praporkem, bylo - podle kolegy - naprosto nemožné.
Sám jsem se s posunem za námezník setkal naposled před x lety, a to v rámci (pře)zkouškových otázek, kde se bazírovalo na tom, jestli je to posun "za" nebo "přes" námezník[proud]
Pondělí, 18. ledna 2021 - 15:01:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6208
Registrován: 7-2007
Zapalovač: jj slovíčkaření...to miluju...a sám jsem to napsal blbě...posun je za, vozidla stojí přes...
Něco podobného... je jak poznáš, jestli ti dávají "Stůj" nebo "Stůj, zastavte všemi prostředky"??
A borcovi nic vysvětlovat nemusel [rofl] pomalu, tak pomalu....[wink]
Pondělí, 18. ledna 2021 - 15:10:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6209
Registrován: 7-2007
Zapalovač: Ještě ke 3.
Zastavit před ní? Něco podobného se tu myslím řešilo, ale nepamatuju si resume Na každé snížení rychlosti (nebrat dogmaticky), resp označení místa zastavení, musí být návěštěno na záb. vz. nebo písemný pokyn (V,TTP).
Takže pokud ten praporek (ceduli) projedeš a není to na záb.vz. strojvedoucí nemůže být viněn. Tak to alespoň vysvětlil bývalý gestor p. Bálek. Jak to páchají teď, nevím, netuším...
Opět jen resumé..je tam toho trošku více.
Mohu se mýlit...
Haan
Pondělí, 18. ledna 2021 - 15:57:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3325
Registrován: 2-2010
D1, čl.1078: Předvěstění ruční návěsti Stůj, přenosného návěstidla s návěstí Stůj nebo přenosného návěstidla s návěstí Místo zastavení pro strojvedoucího vlaku k bezpečnému zastavení na označeném místě splňuje:
a) dávání ruční návěsti Výstraha nejméně na zábrzdnou vzdálenost;
b) zastavení vlaku u vjezdového (cestového) návěstidla a dovolení vjezdu návěstí, po níž musí strojvedoucí očekávat zastavení;
c) zastavení vlaku u nezávislého vjezdového (cestového) návěstidla;
d) zpravení strojvedoucího o místě zastavení;
e) mimořádné zastavení vlaku na žádost strojvedoucího;
f) nařízení jízdy podle rozhledových poměrů;
g) zastavení vlaku pro výstup a nástup cestujících, je-li místo zastavení označeno v prostoru nástupiště.
Strojvedoucí je povinen před označeným místem zastavit při splnění alespoň jedné z předchozích podmínek.
Pondělí, 18. ledna 2021 - 23:49:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1086
Registrován: 2-2010
Zapalovač: 1)Ne. Praporkem jen určoval místo zastavení vlaku.
2) a.Žádné pochybení, po výstraze na vjezdu (nebo zastavení před volnem) jako u vlaku zastavujícího. b. Konec vlakové cesty tam není, předvěstěno (viz Haan) to není. Terčík tedy respektovat (zakazuje pohyb za něj), jeli možno. Když ne, nic se neděje.
3) Podstatný je tvar a barva návěsti, předpis neurčuje způsob upevnění přenosného navěstidla. Zastavit ale nikoli, protože nepředvěstěno. Kdyby chtěli zastavit všechny osobní vlaky, tak by napsali "vlaky s přepravou cestujících.
4) Tady s OC nesouhlasím. Návěst STuj platí i pro posun a u posunu nemusí být předvěstěna. Takže zastavit. SKutečně ta kolej nemá číslo? Co to má být za stanici?
5) Tady s souhlasím s OC, čistě předpisově bych řekl, že udělání přechodu předpisově možné (byť časově uskutečnitelné tak do třetího křžování) ale spojení už bez součinosti dalšího odb.způsobilé osoby nemožné.

(Příspěvek byl editován uživatelem Amper.)
Úterý, 19. ledna 2021 - 08:09:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6923
Registrován: 9-2005
Ta kolej musí mít číslo, když je jen ohraničená výhybkami, které dle obrázku leží zcela jasně v jednom zhlaví?
Kolej ležící celá v jednom zhlaví musí mít číslo pokud je ohraničená aspoň z jedné strany hlavním návěstidlem (ve směru jízdy z té koleje). V jakých jiných případech je nutné mít staniční kolej ocislovanou?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 19. ledna 2021 - 10:59:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23689
Registrován: 5-2002
Q: Ta kolej musí mít číslo, když je jen ohraničená výhybkami, které dle obrázku leží zcela jasně v jednom zhlaví?
Asi takhle: i bezvýhybkový úsek uvnitř zhlaví, ohraničený jen ranžírkami, musí mít nějaké označení. Dost často je to číslo koleje s nějakým písmenným indexem.

Kolej ležící celá v jednom zhlaví musí mít číslo, pokud je ohraničená aspoň z jedné strany hlavním návěstidlem (ve směru jízdy z té koleje).
Je to implikace: tahle musí (přinejmenším) z tohoto důvodu. To ale neznamená, že ho jiná mít nemusí z jiných důvodů.
Dost často je ta "indexová abeceda" u hlavních návěstidel "děravá" a dělají to právě ty výše zmíněné koleje jen s ranžírkami. Někde tak mají na dvojkolejce jinak všude vstřícná hlavní návěstidla různá písmena (což je tak trochu na budku si to zapamatovat).
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 19. ledna 2021 - 14:37:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1832
Registrován: 10-2009
V každé stanici najdeme koleje, které nemají čísla. Nic neobvyklého. Koleje mohou být součástí zhlaví. Docela pak kulhá výprava vlaku (kromě výpravy návěstí Odjezd) nebo svolení či souhlas k posunu. Všechna slovní vyjádření pokynů uvádí předpis D1 číselně. Nějak pozapomněli na ten fakt, že ne vždy musí stát vozidla na koleji očíslované. Viz třeba odjezd vlaku ze zhlaví žst. Brno hl.n.
Čísla a umístění kolejí jsou uvedeny ve SŘ.
Pro Zapalovače:
1. Ve stanici není zakázána výprava vlaků s cestujícími z prostoru pro výstup a nástup cestujících návěstí hlavního návěstidla. Vlak tedy bude vypraven návěstí hlavního návěstidla. Tak odjíždí denně stovky vlaků.
2. Kompletní odpověď napsala paní Haan. Tedy téměř kompletní. Myslím, že pravidelně projíždějící vlak ve stanici typu N nebo S asi sotva může vjet bez označení místa zastavení či bez splnění čl. 1078. Docela bych rád věděl od kolegů výpravčích, jak by postupovali.
3. Návěst Místo zastavení platí pro všechny vlaky (PMD). Předvěstění viz čl. 1078. Pokud by však měla deska s návěstí Místo zastavení nápis Os, pak platí jen pro vlaky, které ve stanici zastavují pro výstup a nástup cestujících.
4. Já to vidím jako předpisově přijatelné. O číslo koleje přece nejde. Strojvedoucí ani nemusí mít vůbec žádnou znalost SŘ.
5. Dělení nákl. vlaků z důvodu vytvoření díry pro cestující - tož to je pohádka z železniční historie. Dnes asi takořka neproveditelné. Pokud by to vůbec šlo, pak by to trvalo hodně dlouho. čímž pádem by to bylo ku hovnu. Leda by tam ten náklad měl zůstat.
Dík za zajímavé dotazy. Zdraví P.
Haan
Úterý, 19. ledna 2021 - 15:01:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3326
Registrován: 2-2010
Nuž, já reagovala v mém příspěvku jen na dotaz v bodě 3. pana Zapalovače, což jsem ovšem nezdůraznila, ikdyž se "něco z toho hodí i na ostatní body. Na všechny body mám své vysvětlení.
Hezký den všem.
Úterý, 19. ledna 2021 - 15:32:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 3-2020
Podroužek, Amper - díky za reakce i za slušný styl.
1. Jsme ve shodě.
2. P. Amper píše žádné pochybení. Já nevím. Mě v té situaci znejistěl ten stojící vlak přes odjezdové zhlaví. Ta stanice nemá odjezdová návěstidla u každé koleje, jen jedno skupinové. S [vypravci] se známe, tak jsem nadhodil, jestli by neměl označit místo zastavení a asi si to nějak mezi sebou v té stanici předali a příště označili, jen bez předvěstění. Tato situace viz čl. 2848 - nebo ten se tu neuplatní?
3. Paní Haan děkuju, otázka ale nebyla myšlena na předvěstění, ale zda zastavit. Lze tedy shrnout v této konkrétní situaci: zastavit - pokud možno (návěst platí), nebylo však předvěstěno, proto případné projetí neva? Perlička: argument výpravčího: co tam zastavuješ, máš to vlevo od koleje...to je už nachystaný pro ten další vlak..
4. Ta kolej číslo nemá (a takových je) - právě proto se mně líbil ten přístup výpravčího. Taky bych ale asi raději viděl sled návěstí pro posun od výhybkáře - viz OC. O nic nešlo, dal jsem to sem spíš k pobavení.
zOboru
Úterý, 19. ledna 2021 - 16:25:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 273
Registrován: 7-2018
Zapalovač: Je-li konec vlakové cesty na námezníku (bílo-černý námezník s červeným dílkem), tak dle mého určitě odkaz na čl. 2848, protože ve vzdálenosti do 50 m za tím námezníkem stojí vozy (na sousední koleji, ale v průjezdném profilu koleje soupravového vlaku). Čili se všemi souvislostmi označit místo zastavení nejméně 50 m od námezníku. Soupravový vlak nezastavuje pro nástup ani výstup cestujících, bod 1078 b) (označení v prostoru nástupiště) padá.

Napadají mě tři výjimky, za kterých by to bylo v pořádku, ale ani jedna předpokládám není tento případ: [happy]
- Konec vlakové cesty je na samostatném koncovníku (nesloučený s námezníkem). Pokud je nejméně 50 metrů od námezníku, je to v pořádku.


- Konec vlakové cesty je sice sloučen s námezníkem, ale vlaková cesta končí u jiného námezníku, který je od něj vzdálen nejméně 50 metrů (průjezdný profil je tak volný nejméně dalších 50 metrů).


- Je-li nejméně 200 m od námezníku návěst Místo zastavení (bílá tabulka s červeným okrajem) platná pro všechny vlaky a řádně uvedená v TTP.

(stejně je to paradox: nenápadný kamínek s červeným proužkem jinak snadno splynoucí s okolím stačí na distanc 50 metrů, tabulka vyžaduje 200)


Úterý, 19. ledna 2021 - 17:41:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6925
Registrován: 9-2005
Hajnej: možná. Protože ranžírka nemusí být vždy u koleje s číslem, nebo tvořit její hranici. Například ranžírky u matečných kolejí. Proto jsem záměrně psal jen o hlavních návěstidlech. ANo, jsou i jiné případy, kdy kolej musí mít číslo, ale pro fíru podle mne zajímá pouze číslo koleje před hlavním návěstidlem kvůli jízdě vlaku (vzpomeňme na prasečinu, která byla v Českém Brodě, tuším). Hlavní návěstidla platná jen pro jednu kolej musejí nést označení dle čísla té koleje. Ranžírky nikoliv. Takže nejde o žádnou implikaci. Když v tomto konkrétním případě není hl. náv. ani na jednom konci té koleje, tak očíslována být může, ale nemusí. Kdyby tam nějaké hlavní návěstidlo platné pri tuto jednu kolej bylo, musela by ta kolej mít číslo (ale jak jsem pasl, donedávna existovaly různé prasárny vzniklé asi historicky a možná i chybami v projektech).

(Příspěvek byl editován uživatelem qěcy.)
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 19. ledna 2021 - 18:16:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1088
Registrován: 2-2010
zOb: Teď je ten kamínek proti bílému pozadí určitě dobře viditelný. Tedy když to bíle nedělá popředí.
ALe v takové stanici spíš asi můžeme čekat nějakého výhybkáře (než sněhuláka z ulice) a ten snad ví, že nestačí jen vymést výhybky.
Úterý, 19. ledna 2021 - 19:45:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 201
Registrován: 10-2011
Dobrý den. Dovolte mi dotaz, omluvte však mojí neznalost - jsem správkař. Dotaz se týká rychlosti jízdy v obvodu stanice Nymburk město - Hořátev. Od Poříčan je rychlost 100 km/h, následuje oblouk snižující rychlost na 70 km/h a ta je v přímé koleji přes celou stanici až na Veleliby. Na Nbk. hl. n. pak 50 a 40 km/h. Pokud má vlak na vjezdovém návěstidle od Hořátve postaveno očekávej 40 km/h, vjede do stanice 70 km/h a brzdí tak, aby u odjezdového návěstidla směrem na NBK hl. n. měl 40 km/h. Pokud ale jede opačně (z Nymburka na Poříčany) a z NBK město odjíždí na návěst 40 km/h a volno vždy jsem se domníval, že strojvedoucí může začít zrychlovat po projetí posledního vozu výhybkou (tedy na 70 km/h). Nyní si všímám, že vlak začne zrychlovat až za rychlostníkem 100 km/h což je již daleko za stanicí a dávno za opuštěním výhybek. Je fakt, že rychlostník 70 km/h ve směru od NBK hl. n. není (je to dáno jen TTP). Jak je to tedy správně?
Haan
Úterý, 19. ledna 2021 - 20:22:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3327
Registrován: 2-2010
Může mi někdo ze zde přítomných diskutérů říci, jakým závazným slovním ustanovením bude vypraven vlak telekomunikačním zařízením, pokud čelo vlaku stojí za Lc8 mezi námezníkem výhybky 46 a hrotem jazyka výhybky 52?

Kdyby se pořád a nutně netrvalo na závazném slovním ustanovení včetně čísla koleje, na níž stojí čelo vlaku, nebylo by co řešit, ani o čem se dohadovat. Jenže bohužel, i v návrhu nové D1 je to závazné slovní ustanovení pořád totéž:"Vlak 78 856 ve stanici Bor z 5 koleje (ze 3a koleje) do stanice Les odjezd“. Jako by nebylo dost jednoznačné "Vlak 78 856 ve stanici Bor do stanice Les odjezd“, když to navíc strojvedoucí musí a bude muset zopakovat. Navíc se další vlak stejného čísla na jiné koleji nejen ve stanici Bor, ale ani na celé síti nemůže ve stejný čas vyskytnout.
My ten starý kabát neopustíme a neopustíme!

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Úterý, 19. ledna 2021 - 21:41:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 73
Registrován: 10-2017
Pokud by byla nutná výprava vlaku telekomunikačním zařízením, postupoval bych podle č. 2963 D1 b), který mi říká, že mám postupovat jako ve stanici bez cestového návěstidla Lc8. V tomto případě bych vlak vypravil takto:

"Vlak 123456 v Brně hlavní nádraží z koleje osm á do Brna-Židenic odjezd!" [vypravci]

(Příspěvek byl editován uživatelem Bdmteeo296.)
Úterý, 19. ledna 2021 - 22:21:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1089
Registrován: 2-2010
m.l: Poslední výhybka je až za rachlostníkem 100.

H: To "čelo vlaku" je z nějakého gestorského výkladu? Řekl bych jednoduše "z osmé" jelikož je za cesťákem z osmé.
Haan
Úterý, 19. ledna 2021 - 22:27:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3328
Registrován: 2-2010
B+A:[happy] Děkuji. Jen mně vrtá hlavou, zda čelo vlaku opravdu stojí na koleji 8a, když ta je vymezena hrotem výhybky 52 (a tam čelo vlaku ještě nestojí) a námezníkem výhybky 58. A na koleji 8 čelo vlaku taky nestojí (protože ji asi potřebujete pro další vlak). Takže pořád bude znít ten rozkaz k odjezdu tak, jak píšete? Pane Bdmteeo296, nevrtám do Vás (taky se s tím asi různě perete), ale do nesmyslnosti uvádět v rozkaze k odjezdu číslo koleje.

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Úterý, 19. ledna 2021 - 23:53:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1090
Registrován: 2-2010
Příprava vlakové cesty musí být udělána z 8 koleje, vzhledem k tomu, že začátek vlakové cesty (tedy konec vlaku)je ještě ve výhybce 46. Určení 8 koleje tedy odpovídá a je jednoznačné (na kolej 8a by se mohl dostat i vlak z koleje 6). Kdybych chtěl být hyperkorektní řeknu "spojka kolejí 8 a 8a".
Haan
Středa, 20. ledna 2021 - 00:50:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3329
Registrován: 2-2010
A: No, co Vám k tomu mám napsat nevím. Pan Bdmteeo296 (asi je domácí, když hned poznal kde) dá rozkaz k odjezdu z koleje 8a, Vy zase z koleje 8. A strojvedoucího zase nejspíš nezajímá, kde mu stojí konec vlaku. Toho zajímá čelo vlaku (podle stále platného gestorského výkladu k čl.2963) a číslo koleje, na které to čelo vlaku stojí. A to číslo není. Navíc tam může stát krátký vlak (nebo Lv) připraven k odjezdu, a ten Vám uvolní i ten námezník výhybky 46, takže se do té Vámi výstižně nazvané "spojky kolejí 8 a 8a" schová celý.
Už toho nechám. Dobrou noc. [wink]
Středa, 20. ledna 2021 - 02:06:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6210
Registrován: 7-2007
Amper:4) Tady s OC nesouhlasím. A nesouhlasíte správně, zase vidím něco, co tam není. Občas takový kopanec potřebuji, abych se do té paskvilní bible koukl...
Takže pro kolegu Zapalovač: Měním odpověď v bodu 4. Pochybení (resp uvádění v omyl je na straně výpravčího).
Vysvětlím svoji úvahu.
V této stanici není ani jeden námezník označený návěstí "Konec vlakové cesty" tzn. že u každého vjíždějícího vlaku končí vlaková cesta až v úrovni odjezdového návěstidla.
D1 2847. Vlakovou cestou u vjíždějícího a pravidelně i mimořádně zastavujícího vlaku se rozumí:
a) úsek koleje od vjezdového (cestového) návěstidla na vjezdové straně vlaku až k hlavnímu návěstidlu
s návěstí zakazující jízdu vlaku, popř. k červené desce nebo červenému terči s návěstí
Stůj, nahrazující hlavní návěstidlo a upravené jako nepřenosné návěstidlo; tam, kde takové návěstidlo
není nebo není přímo u koleje, až k návěstidlu s návěstí Konec vlakové cesty;...

Takže výhybkář označuje místo zastavení čela vlaku, výpravčí návěst " Posun za námezník" v tomto případě dávat nemusí (neměl by - uvádí v omyl strojvedoucího, který bude hledat, kdo mu dává návěsti pro posun...), protože strojvedoucí jede až k místu označenému ruční návěstí stůj.
Takže Amper, je tomu tak? Nebo jsem to zas pomotal?...njn....
Středa, 20. ledna 2021 - 02:20:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6211
Registrován: 7-2007
Dnes jsem slyšel drb, že ta D1 od 1.7 platit nebude. Je to tak?
Středa, 20. ledna 2021 - 02:38:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6212
Registrován: 7-2007
Amper:H: To "čelo vlaku" je z nějakého gestorského výkladu?
Naše zn.: 53507/2014-O12 Věc: Gestorský výklad článku 2963 předpisu SŽDC D1
...výprava vlaku hlavním návěstidlem je prováděna hlavním návěstidlem platným pro kolej,
na které stojí čelo vlaku.

Ale jestli to ještě platí nevím.
Středa, 20. ledna 2021 - 07:01:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7
Registrován: 3-2020
zOboru: děkuji, brilantně popsáno.
OC: to spíš kolega z nákladů dodal nekvalitní obrázek, je tam klasický konec vlakové cesty. Kdyby nebyl - pak jak píšete v 6210, taková stanice mě ale teda nenapadá. Spíš mám dojem, že p. Amper polemizoval s platností návěsti stůj pro posun. viz Návěst STuj platí i pro posun a u posunu nemusí být předvěstěna
Středa, 20. ledna 2021 - 08:16:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6213
Registrován: 7-2007
Zapalovač: Dobře tedy, jsou to koncovníky. Tak v tom přípdě platí to, co jsem napsal dříve.
...výhybkář dává návěsti pro posun přiblížit, následně, pomalu a pak stůj....
D1 1947. Návěst Posun za námezník (bílá čtvercová, na vrcholu postavená deska se dvěma černými kruhy) informuje strojvedoucího vlaku o svolení k posunu za návěstidlo (místo), ukončující vlakovou cestu.
1948. Strojvedoucí musí zastavit před návěstidlem, ukončujícím vlakovou cestu, jestliže nedostal od zaměstnance řídícího posun pokyny pro další jízdu za námezník. Tyto pokyny musí zaměstnanec řídící posun dávat vždy, a to i v případech, kdy je posun dovolován nepřenosným návěstidlem, platným jen pro jednu kolej. Pokyny musí dávat tak, aby strojvedoucí mohl nepochybně zjistit, že jsou dávány jemu.

Ta druhá část věty byl tak trochu pokus o vtip, neboť mezi těmito návěstmi na pohled je dost malý rozdíl.
1076. Návěst Stůj (červený praporek, držený oběma rukama tak, aby byl rozvinutý ve svislé poloze, přímo u koleje a kolmo k této koleji,.....
1617. Návěst Pomalu (šikmo vzhůru ruka s červeným praporkem [denní návěst]

A protože jízda za námezník (koncovník) je posun, tak se musí používat návěsti pro posun a v této kapitole takováto návěst dle čl.1076 není, tak bych se té záměně moc nedivil...