Diskuse » Železnice » Všeobecná neželezniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná neželezniční diskuse do 20. 1. 2021 « předcházející | další »

Archiv diskuse Všeobecná neželezniční diskuse do 20. 1. 2021

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pondělí, 04. ledna 2021 - 23:04:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2871
Registrován: 4-2014
Herold - Na hradě a vláda ty skopčáky jenom poslouchá a plní jejich rozkazy. Vždyť ani nemůžeme dnes postavit plnohodnotný dvojkolejný koridor z Plzně přes Domažlice do Německa, protože Brusel zakázal dvojkolejku v úseku Holýšov - Blížejov a vláda, aby dostala od Bruselu peníze na stavbu tak zalezla do kouta a plní rozkaz z Bruselu, přesně jak si tam skopčáci nadiktovali.
Pondělí, 04. ledna 2021 - 23:21:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 118
Registrován: 11-2014
slovax:
"No, ani jsem si neupr.l Herolde bez těch bolševiků, jak jsem mohl žít, a tak kvalitně se vzdělat, tolik toho za svůj život přečíst, mít takovou slovní zásobu, a za můžou ti ti ti bolševici, že tu společnost s tou jejich stranou v tom nejlepším slova smyslu aspoň trochu sjednocovali. Ale co dneska, je to jistě lepší, všichni se..ou na ostatní, vždyť je to vidět všude kolem, nikdo nikoho v politice nerespektuje, je přece svoboda názorů, a že to k ničemu nevede, to nikoho nezajímá."

Soudruhu Slovaxi, už jsem ti psal a píšu to znova: pokud ti vyhovuje žít jako nevolník, za kterého strana rozhoduje, kde bude žít, kam bude cestovat, na jaké filmy se bude dívat, jakou hudbu bude poslouchat a jaké knížky bude číst, tak se prosím odstěhuj do KDLR, na Kubu nebo do Číny, tam to tak pořád funguje. Nás ostatní k tomu ale nenuť-já nemám mentalitu nevolníka jako ty, abych si nostalgicky vzpomínal na doby, kdy bolševici rozhodovali úplně o všem. Sice chápu, že jsi asi byl jedním z nich, ale předpokládám, že jsi byl jen úplná nula, která prudila někde na závodním výboru KSČ a maximálně tak kurvila život lidem neschvalováním výjezdní doložky nebo nedoporučením pro děti ke studiu...že jo?
Pondělí, 04. ledna 2021 - 23:30:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 63
Registrován: 6-2020
Bože to jsou cinty tady toho samozvaného "demokratického bolševika" Vojtaga, který nerespektuje svobodu a svobodné názory ostatních a musí prudit i tady svými "demokratickými bláboly se smajlíkem zadnice", a neuznává přitom ani svobodnou diskuzi ostatních, která je zaručená ústavou. A vyprovokuje smazání této diskuze. Honem si to zkopíruji, než to smáznou. Taky jsem již zažil nebo četl o době, kdy se svobodné názory považovaly časy dávno minulé. A ejhle zase je to zpět ta nesnášenlivost a opovržení nad jiným názorem než je dnešní "ten pravý".
Pondělí, 04. ledna 2021 - 23:37:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 64
Registrován: 6-2020
To nemáš z vlastní hlavy Herolde, takovou hovadinu o nulách a o tom "kurvení", to jsi nemohl vymyslet. Je vidět, že Tvoje slovní zásoba je omezená a jsi primitiv, který se pohybuje jenom v intencích "kurvení", a prostředí závodního výboru KSČ dokonale znáš. Asi jsi byl jedním z nich, když o nich píšeš jako o nulách.
Pondělí, 04. ledna 2021 - 23:53:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 6-2018
slovax:
" to fakt nepochopím, jak se to mohlo v té hrozné době natočit a jak jsem to mohl vidět."
Za války se v protektorátu točily samé komedie, plyne z toho snad, že to byla nějak šťastná doba?
slovax:
"Četl jsem si, co jsem s kamarády chtěl"
Ano, to se nevylučuje, ale co kdybyste si chtěl přečíst třeba Orwella, Bukowskiho, Solženicyna? Našel byste ho v knihkupectví nebo veřejné knihovně?
slovax:
"Chtějí vymazat naše dětství, naše vzpomínky, naše životy"
To je čistý nesmysl, nikdo o to neusiluje a ostatně je to nemožné
slovax:
"jak jsem mohl žít, a tak kvalitně se vzdělat"
Kvalitně se vzdělat jste se mohl, pokud vám to bylo někým politicky schváleno, ne jen na základě nějakých objektivních kritérií.

Abych nebyl hned obviněn z toho, že vidím vše čenobíle a částečně napravil off-topic, napíšu jeden rodinný příběh.

Někdy začátkem 70. let se moje matka hlásila s výborným prospěchm na gymnázium. Nepřijata - důvod? Děda nesouhlasil v r. 68 se vstupem spřátelených vojsk. Pracoval tehdy ve veselských dílnách jako řadový obráběč, byl asi 3 roky členem KSČ. Po neuhlasu s okupací vyhozen ze strany a nuceně přeřazen na místo popeláře (byla tam tehdy vůbec horší práce?), kde pobyl několik let, než se mu podařilo najít práci jinde. Máma se nakonec na gympl dostala - jak? Strýc z třetího kolena byl okresním tajemníkem a rodina se k němu připlazila po kolenou, aby intervenoval na správných místech.

Jestli tyhle poměry pěstovaly dobré mezilidské vztahy, pak jsem opravdu blázen.
Úterý, 05. ledna 2021 - 00:03:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 65
Registrován: 6-2020
Milá Salaško, tak jste asi blázen. Mám jiné životní zkušenosti a ke svému vzdělání jsem se dopracoval vlastní pílí a studiem a pracovitostí. To je všechno, co Vám k tomu mohu říci.
Úterý, 05. ledna 2021 - 00:05:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15457
Registrován: 12-2007
ke svému vzdělání jsem se dopracoval vlastní pílí a studiem a pracovitostí

Tomu se říká "chybné usuzování z jednotlivce na celek".

K "Nemocnici na kraji města" bych přidal ještě hezký příklad "ze života" v tom, jak zkušený lékař okresní nemocnice finančně nemůže utáhnout pořízení soudobého, leč "zápaďáckého" automobilu (nemluvě o tom, že jej musel pořídit neoficiálním způsobem, protože v socialistických Mototechnách takové zboží vůbec nebylo v prodeji), takže si bude muset půjčit od své milenky.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Úterý, 05. ledna 2021 - 00:09:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 119
Registrován: 11-2014
slovax:
"To nemáš z vlastní hlavy Herolde, takovou hovadinu o nulách a o tom "kurvení", to jsi nemohl vymyslet. Je vidět, že Tvoje slovní zásoba je omezená a jsi primitiv, který se pohybuje jenom v intencích "kurvení", a prostředí závodního výboru KSČ dokonale znáš. Asi jsi byl jedním z nich, když o nich píšeš jako o nulách."

Takže jsem se trefil...malá komunistická svině, co kurvila život lidem okolo sebe a dnes nostalgicky vzpomíná na dobu, kdy mohla škodit. Dnes už naštěstí může jenom žvanit.
Úterý, 05. ledna 2021 - 00:17:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 66
Registrován: 6-2020
Herolde, jste primitiv, který píše o sobě, známe to, podle sebe... A nezná k tomu jiná slova než je "kurvení". A na rozdíl od Vás jsem v životě nikomu neškodil, jestli jste z toho chtěl vyvodit tento závěr, tak je to z toho zřejmé, že škodíte jiným dnes.
Středa, 06. ledna 2021 - 16:24:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1866
Registrován: 11-2005
ČT24 dnes: jsme pátí na světě...jo a nemůže za to tak Babiš, jako všichni všude kolem,
já jsem s rouškou už zase exot[wink]
Dejte mi moc ovládat měnu národa a bude mi jedno, kdo tvoří zákony. - M. A. Rothschild
MJ + DM = Black Celebration
Středa, 06. ledna 2021 - 20:50:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4868
Registrován: 9-2007
Ještě někdo troufá pochybovat, že nejsme v hybridní válce? [uhoh]
Středa, 06. ledna 2021 - 21:28:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5065
Registrován: 4-2003
Doporučuji zaměřit se na význam pojmu "hybridní válka".
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Středa, 06. ledna 2021 - 21:44:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4870
Registrován: 9-2007
Wikipedia: Hybridní, alternativní či nelineární válka je druh ozbrojeného konfliktu vedeného útočníkem za kombinace konvenčních a nekonvenčních prostředků se synergickým efektem, přičemž hlavní roli hrají nevojenské nástroje. Mezi ně patří např. psychologické operace,...

Teda tato konkrétní situace je důsledkem populismu, ale k němu by nemuselo dojít, kdyby po celém světě neběžěla jedna dezinformační kampaň za druhou, která celé situaci s Trumpem od jeho kandidatury až do dneška vytvořila slušné podhoubí. Na to napasovat populismus bylo o dost snažší, než kdyby byli konspirační teoretikové hrstka podivínů a ne plno jinak normálních lidí.
Středa, 06. ledna 2021 - 21:47:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13718
Registrován: 8-2012
Já bych spíš řekl, že jsme ve válce s blbostí. A prohráváme.
電車オタク
Středa, 06. ledna 2021 - 23:24:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5066
Registrován: 4-2003
Vantju, uvedete i aktéry hybridní války, jíž jsou dnešní občanské nepokoje v USA projevem?
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 08:38:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13719
Registrován: 8-2012
Pane Vantju, vůbec se nesnažte pochopit myšlení průměrného amerického rednecka. To je proti městskému levicovému intelektuálovi úplně jiná planeta a USA nejsou jen New York a Washington. Zjednodušit to na hybridní válku je... prostě zjednodušení. That´s all, folks.
電車オタク
Pondělí, 18. ledna 2021 - 14:35:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 191
Registrován: 10-2020
Kolelač - v Bohumíně u VŽPS ... umí ale jen maďarsky... "Tak ty půjdeš k lopatě"

ale bylo plno kluků, co uměli dobře česky, měli z ní i maturitu, a přesto „šli k lopatě“.
A rádi, někteří na 5m, jiní i na 2r. A myslím, že topit lopatou na mašině byla lepší vojna než 2 roky běhat s čubama pod kopcem...a nebo v ČnT jezdit s rudlem, a v noci si hrát na válku. Tak prý tam blbli.
Pondělí, 18. ledna 2021 - 15:05:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1272
Registrován: 5-2002
ale bylo plno kluků, co uměli dobře česky, měli z ní i maturitu, a přesto „šli k lopatě“.


Doma mi říkali, když nedodělám školu, skončím u lopaty.
Školu jsem dodělal a skončil jsem u lopaty.

Zdroj
From station to station, back to Düsseldorf City
Meet Iggy Pop and David Bowie
Trans-Europe Express
Pondělí, 18. ledna 2021 - 16:36:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23680
Registrován: 5-2002
PB: Doma mi říkali, když nedodělám školu, skončím u lopaty.
Na to je hezkej židovskej vtip, co následuje, když matka shledá, že syn má špatné výsledky ve škole.
Ne-židovská matka: "Jestli se nebudeš učit, tak Tě nikde nevezmou a budeš dělat popeláře".
Židovská matka: "Podívej, jako budoucí lékař/právník/... bys měl v té škole přidat".
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 19. ledna 2021 - 10:49:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2114
Registrován: 7-2017
Rok jsem strávil na jihu Slovenska, kde na obchodech, hospodách i ostatních zařízeních byly dvojjazyčné názvy. Pokud název začínal maďarsky, muselo se mluvit česky a nebyl problém. Pokud někdo zkoušel slovenštinu tak silně narazil. Naopak pokud jsme v obchodě, či hospodě, kde začínal vývěsní štít slovensky požádali o cokoli česky, ne vždy nám bylo vyhověno.
Samozřejmě maďarsky jsme neuměli, až na pár pochycených slovíček, ale většina jich naopak uměla nejen slovensky, ale i česky.
Úterý, 19. ledna 2021 - 12:43:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7249
Registrován: 9-2011
Stejně tak v Pobaltí v 80. letech. Lotyšsky jsme neuměli ani ten "dobrý den" a když jsme v obchodě spustili rusky, tak "nerozuměli" a když i rozuměli, tak "neměli". Ale když jsme začali "Dobrý den" a mezi sebou se bavili česky, tak ruštině najednou porozuměli a měli všechno [proud]
Všichni jste volové. Servít
Úterý, 19. ledna 2021 - 13:09:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10909
Registrován: 5-2002
To samé v Bulharsku ještě v roce 2008.

A v Dunajské Stredě to funguje zajímavě.

Pokud je prodavačka starší, mohu mluvit česky a není problém. Pokud to je již mladší ročník, tak se napřed omluvím, že budu komolit slovenštinu a pak se slovensky domluvíme, češtinu začasto již nepobírají.
Dcera se na Slovensku domlouvá anglicky...

(Příspěvek byl editován uživatelem Petr Šimral.)
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 19. ledna 2021 - 13:16:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4320
Registrován: 9-2003
Kua. Jsem poloviční Slovák, poloviční Čech. Strávil jsem 32 let svého života na Slovensku, 4 roky v Německu ale mezi Rusy a posledních 21 let žiji tady. Mluvím oběma jazyky jako rodilý mluvčí, k tomu ještě i rusky na stejné úrovni. Maďarsky moc neumím. Jsem celkem hádavá povaha. Ale nikdy jsem nikde neměl problém se domluvit, Ani v Dunajské Stredě po slovensky, ani v Košicích "brátyslávsky". Jestli to nebude taky o tom, že se někdo musí "národněhrdě" moc projevovat.
Na té Ukrajině, kde to bude stejné jako v Lotyšeku, stačilo začít větu "Izvinitě, ja ně russkij, no pa-ukrajinski něznáju, bylo-li by vazmóžna gavariť pa-rússki"? A hned kdokoliv rusky uměl. Stjeně tak v Žabožroucii - stačilo zdůraznit, že nejsem Angličan a už se člověk domluvil anglicky.
PŠ: Tvoje jazykově nadaná dcera že se nedomluví po slovensky? To už jako když se Kofolytik tady domlouvá s Polákama po anglicky...

(Příspěvek byl editován uživatelem S4991023.)
NOBLE BRICKS
Úterý, 19. ledna 2021 - 13:45:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23690
Registrován: 5-2002
AL: Současnost v Pobaltí je taková, že v LT a LV je to víceméně stejné, ale v Estonsku už s mladšími musíš anglicky.
Na dráze to s ruštinou jde líp než v civilu, jednak si tam zachovala statut něčeho jako "interoperabilního jazyka" a jednak mám jakýsi neurčitý pocit, že je mezi železničáři větší podíl lidí s ruskojazyčnými kořeny, než v průměrné populací.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 19. ledna 2021 - 14:43:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4740
Registrován: 6-2016
Frantíci nemají rádi ani němčinu... Ale když se naučenou frází omluvím, že jsem Čech a umím jen trochu německy, tak to u vleků a lanovek jde. Oni umí jen o málo víc než já[biggrin] V hospodách na kopcích němčina VŮBEC nevadí!!!
Úterý, 19. ledna 2021 - 15:16:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10910
Registrován: 5-2002
PŠ: Tvoje jazykově nadaná dcera že se nedomluví po slovensky? To už jako když se Kofolytik tady domlouvá s Polákama po anglicky...


Teď se to hodně zlepšilo, má slovenské spolužačky, takže problém již zanikl.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 19. ledna 2021 - 16:29:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 638
Registrován: 7-2017
Re: "mirek55". . . .Tak já jsem strávil na Slovensku 28 let. . . Jednou jsme ve Štúrově zamkli Sergeje. Dispečer nás nechtěl pustit na zpáteční vlak, měli jsme už šestnáct hodin výkonu. Bylo devět ráno, rg. vl. do Blavy nám jel až za dvě hoďky. Šli jsme i s pomocníkem před staniční budovu, kde byl dřevěný bufet, ve kterém oxidovala za pultem nějaká babka. Jak je na Slovensku dobrým zvykem , přednesl jsem libozvučnou slovenčinou žádost: "Prosím si pivo a polliter kofoly". Babka natočila kofolu i pivo(Zlatého bažanta). Podala nám je na pult. Zeptal jsem se jí "A koľko to bude tetuška"? Babka začala drmolit cosi po maďarsky. Vytáhl jsem peněženku, podal jí kovovou tříkorunu. Vzali jsme pivo a kofolu a šli pryč. Babka za námi vystartovala a už po slovensky si ptala ještě "tri koruny dvadsať halierov". . . . . Abych předešel dotazům, pro dříve narozené. . . .Ano, za komárů byly skutečně kovové tříkoruny, dost oblíbené, ale bohužel, měly shodné rozměry i hmotnost jako tehdejší západoněmecká marka? Takže pasovala do jejich automatů. Údajně z toho důvodu byly tříkoruny později zrušené. . . . . . . . . [masinka]
Mladějov
Úterý, 19. ledna 2021 - 16:54:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15808
Registrován: 3-2007
za komárů byly skutečně kovové tříkoruny, dost oblíbené, ale bohužel, měly shodné rozměry i hmotnost jako tehdejší západoněmecká marka? Takže pasovala do jejich automatů. Údajně z toho důvodu byly tříkoruny později zrušené.

Jako že jezdili Čechoslováci ve velkém do NSR a tam jimi plnili automaty ? [proud]

Jen tak pro zajímavost: Kolikrát jste třeba vy byl za socíku v NSR ?

No ještě že byla SBČS tak velkorysá a revanšistům ustoupila, místo aby je takto ekonomicky ruinovala [biggrin]

Co na tuhle historku RadekŠ ?
Úterý, 19. ledna 2021 - 17:14:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10938
Registrován: 4-2003
Údajně z toho důvodu byly tříkoruny později zrušené. . . . . . . . .

[nene][nene][nene]


Jednalo se totiž o ceně jízdného a to mělo činit dvě koruny. Protože byly turnikety a cesta metrem měla stát dvě koruny, tak se prosadilo, aby existovala dvoukoruna.

PS: Dotyčný odborník je v tomto ohledu u nás ta nejpovolanější osoba, fakt.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 19. ledna 2021 - 18:21:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 271
Registrován: 10-2018
Tříkoruny na paměť roku 53 [wink]
Mladějov
Úterý, 19. ledna 2021 - 18:44:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15809
Registrován: 3-2007
V 1953 ovšem byly papírové, tištěné v SSSR.
Úterý, 19. ledna 2021 - 19:03:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 639
Registrován: 7-2017
Re: "Mladějov" . . . .Dřív než ze sebe zase uděláš [crazy] , zkus třeba zagooglit.

www.sberatel.com/mince/marka
Mladějov
Úterý, 19. ledna 2021 - 19:19:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15810
Registrován: 3-2007
Nojo, když vy máte problém jednak se mnou a jednak s chápáním psaného textu.
Já nikde netvrdil, že tam ty tříkoruny nepasovaly, jen pochybuju, že do té NSR jezdily (s výjezdní doložkou a vízem) takové davy Čechoslováků, že by jim ty tříkoruny tam dělaly nějaký významný problém, že by je kvůli tomu čs. strana stáhla.

A i proto jsem se ptal RadkaŠ, protože o tom ví (či může zjistit) rozhodně víc, než vy, sběratel historek, pábení a výmyslů.

A vaše tvrzení se ukázalo jako nepravdivé.

Ale jak si hned musíte kopnout, jakej jsem blbec, když vám všechno s otevřenou pusou nežeru, žejo !
Úterý, 19. ledna 2021 - 19:44:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 640
Registrován: 7-2017
Mladějov.. . . . Spíš bych řekl, že ten problém máš občas ty. Jestli sis nevšiml, ten článek není z mé hlavy, ale paměť mi bohudík slouží stále dobře, takže si pamatuji, že z toho byla tehdy dost velká aféra.
Tvrzení se ukázalo "nepravdivé" v čem, že nepasovala do německých automatů? Za socíku, konkrétně před srpnem 1968 se nikde nejezdilo, jak ohnivě okamžitě tvrdíš?. . . . Vlastní zkušenost nemáš, ale ihned máš v celé věci jasno a nic ti nebrání v tom okamžitě napadat jiné.. . . . No a kolik v té době stál ve Štúrově půllitr točeného "Zlatého bažanta", to víš bezesporu lépe než já. . . Rád se od tebe opět nechám poučit. . . . . . .[masinka]
Středa, 20. ledna 2021 - 00:42:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23696
Registrován: 5-2002
Kolelač: zkus třeba zagooglit ... Jestli sis nevšiml, ten článek není z mé hlavy
Jestli jste si nevšiml Vy, tak Vám Radek cituje přímo od člověka nejpovolanějšího, to je přece jen onačejší váha, než články od sběratelů.
Mimochodem, jak víte, že jiný sběratel netvrdí opak? To je totiž problém vygooglených mouder: bez "zvážení" zdroje se dá najít prakticky cokoliv, co zrovna potřebujete do krámu.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 20. ledna 2021 - 07:31:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10942
Registrován: 4-2003
Totéž jinde tvrdí i hlavní archivář a samozřejmě to co o tom tehdy reálně rozhodovali, ti co už dávno nežijí.

To že se tříkoruna zneužívala v SRN je pravda, nicméně zrušena byla až v roce 1972. Kdy byly dávno zavřený hranice a bylo i po kádrových prověrkách. Takže nějaký autobusy ČS turistů rvoucích tříkoruny do automatů na silonky se už tehdy asi nekonaly.

To že se některé mince podobají se čas od času stává i dnes a řeší se to bez nějaké větší medializace.

Kolelač může napsat mail na infoservis u kováře místo toho aby googlil kováříčky.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 20. ledna 2021 - 07:36:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 594
Registrován: 11-2006
Pánové, opravdu jste tak kratkozrací a přízemní? Pan Kolelač tu vypráví historky, jak si je pamatuje. Každému inteligentnímu tvorovi je jasné, že se nejedná o vědeckou práci, přesně popisující všechny historické aspekty. Jedná se o živého člověka, který se dělí o své vzpominky, nikoli encyklopedii Britanica. Lze jistě něco uvést na pravou míru, ale trochu přívětivěji. Třeba to s tou markou, ale i mnoho dalších jízlivých poznámek dříve. Napsat třeba, že ve skutečnosti byly trikoruny zrušeny kvůli jízdnému by asi stačilo... Ušetřilo by to pár povysujicich se, bezvýznamnych a úplně zbytečných příspěvků a vaši vysoké inteligenci a nadhledu [happy]
Posláno z mobilu. 2.0
”Je lepší držet hubu a nechat ostatní, ať si myslí že človek je idiot, než otevřít hubu a odstanit všechny pochybnosti.”
Středa, 20. ledna 2021 - 08:03:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10944
Registrován: 4-2003
Pan Kolelač tu vypráví historky, jak si je pamatuje.

Však taky ano a čím je člověk starší, tím je míra kognitivního zkreslení vyšší. Až mě bude 70+, tak se toho budu asi taky dopouštět.

Já si rád historky pana Kolelače přečtu, tohleto je pro mě jen oddělování plev od zrna.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 20. ledna 2021 - 08:31:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 119
Registrován: 6-2014
V osumdesátých letech jsme jako kluci házeli tuším polskou 5.zlotku místo dvoukoruny do automatů s videohrami.Myslím,že byla váhově stejná.
Středa, 20. ledna 2021 - 08:53:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7250
Registrován: 9-2011
Kol: no a v tom vámi odkazovaném článku je věta: Další informace nemám potvrzeny z "nezávislých zdrojů", takže je berte se značnou rezervou. Možná, že se jedná o numismatickou latinu.
Takže je to celé bouře ve sklenici vody, i vámi odkazovaný zdroj říká, že to vlastně nemusí být pravda.
Všichni jste volové. Servít
Středa, 20. ledna 2021 - 09:03:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23698
Registrován: 5-2002
Vlakoň: Pánové, opravdu jste tak kratkozrací a přízemní? Pan Kolelač tu vypráví historky, jak si je pamatuje.
Možná by stálo za to si tu tříkorunovou diskuzi přečíst celou a popořadě.
Třeba konkrétně mě přiměla k napsání mého #23696 až Kolelačova reakce na Mladějova - v té už přece nejde o to, že si něco možná dobře, možná špatně*) pamatuje, ale o to, že zesměšňuje oponenta, ačkoliv je tu v tu chvíli už nějakou dobu celkem fundovaná informace, že oponent až tak úplně mimo být nemusí.

*) zde konkrétně si sice tu aféru možná pamatuje dobře, ale nemaje dostatek dalších informací na ní vystavěl neexistující kauzalitu - to se dá celkem pochopit.

Kolelač: Tvrzení se ukázalo "nepravdivé" v čem, že nepasovala do německých automatů?
Přece v tom, že to pasování nebylo důvodem k jejich stažení.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 20. ledna 2021 - 10:01:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10946
Registrován: 4-2003
potvrzeny z "nezávislých zdrojů"

To by mě teda fakt zajímalo, zajímalo, kdo je v tomhle případě ten "nezávislý zdroj" a co asi tak o tom může vědět.[crazy]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Quex
Středa, 20. ledna 2021 - 10:08:04  
Administrátor
Číslo příspěvku: 8065
Registrován: 5-2002
Dcera se na Slovensku domlouvá anglicky...

To snad ne...[coze]
"...bude potřeba zvládnout zákony po našem..."
Středa, 20. ledna 2021 - 10:10:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10913
Registrován: 5-2002
Nyní už ne, má slovenské spolužáky, nicméně do jejích devatenácti let ano.
A synovi jsem musel na Slovensku simultánně překládat...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Středa, 20. ledna 2021 - 10:27:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1833
Registrován: 10-2009
Přátelé,
smysl pro humor a nadsázku je záležitostí inteligence. Mnozí z Vás jste podle toho fakt v prdeli. P.
Quex
Středa, 20. ledna 2021 - 10:27:58  
Administrátor
Číslo příspěvku: 8066
Registrován: 5-2002
No toto...[crazy]
"...bude potřeba zvládnout zákony po našem..."
Středa, 20. ledna 2021 - 10:39:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 655
Registrován: 10-2005
Petr_Šimral:
"A synovi jsem musel na Slovensku simultánně překládat..."
To byla nějaká metafora, ne?
Jezdili jsme s dětmi na Slovensko docela dost, když byly lehce předškolní a pak školní. Že nerozuměly některým slovíčkům, prosím... ale překládat opravdu nebylo nutné.
Středa, 20. ledna 2021 - 10:41:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10947
Registrován: 4-2003
To snad ne...

To je právě úplně normální, protože mladá generace není se slovenstinou reálně konfrontována a má nulovou potřebu se o ní zajímat.

Stejně tak by nikdo z nich neposlouchal Ewu Farnou, kdyby krákorala "Mam biodra jak szafa..."[crazy]

(než tedy začne neco vlkat plček o zkažený mládeži, tak je důležitý si uvědomit, že deska žijou generace vedle sebe každá to má jinak)
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Quex
Středa, 20. ledna 2021 - 10:51:53  
Administrátor
Číslo příspěvku: 8067
Registrován: 5-2002
To je právě úplně normální, protože mladá generace není se slovenstinou reálně konfrontována a má nulovou potřebu se o ní zajímat.

Úplně normální mi to nepřijde, protože to je prostě blízký jazyk. I když pravda je, že pokud se cizinec, třeba Němec, naučí obstojně česky, na slovenštinu absolutně nezabere a nerozumí nic, to už jsem osobně několikrát zažil. Ale rodilý Čech? Se svými dětmi tedy jezdím na Slovensko pravidelně, včetně ČHŽ[biggrin], takže se slovenštinou kontakt mají, mluví i se slovenskými kamarády, ale i bez toho mi přijde absurdní, že by prostě slovenštině nerozuměli vůbec.
To je to samé, jako když jsem přijel služebně do Polska a kolegové se mi v dobré víře snažili překládat název jídla v kantýně, jako že łosoś pieczony je baked salmon, to fakt ne...[crazy] Někdy lidi zbytečně podceňujete.
"...bude potřeba zvládnout zákony po našem..."
Pajzák
Středa, 20. ledna 2021 - 10:54:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4678
Registrován: 6-2015
Bohužel jsem toto už taky zažil. Jak jsem rád, že moje devítiletá dcera už pár let čte i knížky ve slovenštině a nemá problém s porozuměním. A je šťastná, že rozumí cizí řeči.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pajzák.)
Středa, 20. ledna 2021 - 11:14:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10914
Registrován: 5-2002
ad Quex: Úplně normální mi to nepřijde, protože to je prostě blízký jazyk.

Berte to z jiného úhlu pohledu.

Kdyby museli, tak se nějakým způsobem domluví i slovensko česky.

Jenže nemuseli. A tak když se v Popradu dvě pětileté holčičky potkaly v bazénu (a obě už uměly dobře anglicky), tak to prostě vzali anglicky k velkému překvapení nás, druhých rodičů a nakonec i jich, že my (rodiče) se bez problémů bavíme, každý jinou řečí a vůbec nám to nevadí.
A kluk je lenoch, co by se namáhal, když mu to tatínek řekne [biggrin]
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Quex
Středa, 20. ledna 2021 - 11:19:32  
Administrátor
Číslo příspěvku: 8068
Registrován: 5-2002
Tak o tom nepochybuji, stejně jako věřím tomu, že dnešní děti někdy umí dobře anglicky, ale slovenštině nerozumí, to už jsem zaslechl z více zdrojů. O to víc je to ale celé bizarnější.[crazy]
"...bude potřeba zvládnout zákony po našem..."
Středa, 20. ledna 2021 - 11:23:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1784
Registrován: 6-2019
Tak pětiletá holčička tedy rozhodně anglicky nemluví (pokud nevyrůstala někde jinde), ale desetiletý kluk slovensky samozřejmě rozumí velmi dobře, protože... sleduje slovenský youtubery. [wink]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pikehead
Středa, 20. ledna 2021 - 11:43:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6894
Registrován: 3-2007
Fakt asi záleží na řečové inteligenci každého dítěte, někdo to bere jako výzvu a snaží se to pochopit, některé to nepovažuje za nutné.

U polštiny bych byl za překlad některých tamních blivajzů či specialit velmi vděčný. Lososa bych asi taky dal, ale flaczky wolowie nejde ani uhodnout, ani následně pozřít (z menu chaty Morskie oko nepochopitelné položky tvořily cca. 1/3).
Středa, 20. ledna 2021 - 12:07:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 641
Registrován: 7-2017
Dík všem za (pro mne velmi poučnou poučnou debatu). Nejsem pan a netřeba mi ani vykat.
Sice mi není stále jasné, proč tedy nemohla být zachovaná kovová tříkoruna, což by asi dávalo větší logiku 1-3-5 Kčs , než 1-2--5. Řeči o tom, že dvojkoruny byly potřebné pro placení v Metru? ? ?A z toho důvodu byla stažená tříkoruna ? ? ?
Spíš mám dojem, a píšu to už opakovaně, že pro některé zdejší debatéry, je v debatě primárním úkolem udělat z jiného přispěvatele(zvláště který se sem zatoulá jen občas) mírně řečeno duchem slabého , či alespoň sklerotikem.. . . . Píšu vždy jen to, co si dobře pamatuji, tak jak se to stalo a hlavně, čeho jsem byl účastníkem.
Nemám potřebu napadat a zesměšňovat jiné, tedy pokud se (a to je zde celkem běžné) neučiní někdo ihned po napsání mého příspěvku. Viz můj příspěvek včera v 16:29 hod a "reakce" v 16:54 hod. Většinou to beru ale s humorem

"Hajnej". . . Zesměšňuji "oponenta", kde a v čem? Můžeš dát odkaz? Zvykl jsem si už na to (a teď bez urážky), že tím, kdo zde má poslední slovo jsi Ty. Respektuji to, i když občas by Ti trochu víc férovosti při vynášení "definitivního ortelu" nezaškodilo.

Už jsem toho zde svých vzpomínek napsal dost. Reakce? Byly jaké byly, někdy urážlivé, jindy vyjadřující pochybnosti, že se to tak stát vůbec nemohlo atd. Jen jeden, te n nejdelší příspěvek týkající se mého armádního, soukromého, čtrnáctidenního výletu s "Rosničkou" T334 816 22. prosince 1969 ze Slovenska do 100 km vzdáleného domova na Moravě, se k mému podivu nesetkal s žádnou odezvou, což mě trochu zarmoutilo. Věřím jen, že ten příběh nepovažujete za výtvor z dílny Barona Prášila, tudíž nestál ani za nějakou reakci?
Když už jsme "vyřešili" kovovou tříkorunu, možná někdy zabředneme do doby, kdy došlo k rozdělení státu a nás zbylé fíry z Moravy vypláceli kolkovanou(tehdy už "slovenskou) původně federální měnou (pamatujete?), a co to dalo úsilí proměnit ji v rovnocenném poměru s u nás podobně okolkovanými penězi. Mějte se a dík za reakce, nechť už byly jakékoli. . . . . . . . . .[masinka]
Středa, 20. ledna 2021 - 12:16:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13582
Registrován: 5-2004
Mně tedy přijde že se v českých rádiích hraje i dost slovenskejch kapel. Samo že ne tolik co za federálu ale dost na to aby se dalo zvyknout na základy jazyka.

Já zažil na jedný horský nocležně sestavu 2x Slovák, 3x Polák oboje lehce nad 20 a já. A oni byli doslova a do písmene líný si zkusit rozumět a že se budem bavit anglicky. Tak jsem jim anglicky vysvětlil že tři slovani by se mohli zkusit bavit "univerzální slovanštinou" a najednou zjistili že "není problém".

Ona pro komunikaci "mezi slovanskými jazyky" mladejm chybí - ač se to možná nezdá - ruština. Protože z ní se metodou Vodňanský - Skoumal vytvoří Ukrajinština, Polština, Srbština, Bulharština...[biggrin]
Středa, 20. ledna 2021 - 12:25:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11904
Registrován: 4-2003
Kolelač:Sice mi není stále jasné, proč tedy nemohla být zachovaná kovová tříkoruna, což by asi dávalo větší logiku 1-3-5 Kčs , než 1-2--5. Řeči o tom, že dvojkoruny byly potřebné pro placení v Metru? ? ?A z toho důvodu byla stažená tříkoruna ? ? ?

Všechny násobky deseti (tj. dřívější bankovky 10, 20, 50 a dnešní 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000) nejsou dělitelné třemi beze zbytku. Hodnotami 1, 2 a 5 ale dělitelné beze zbytku jsou. Někde tady bych asi hledal důvod, proč je cokoliv s hodnotou tři tak všeobecně nepraktické platidlo. A když je něco nepraktické, je to i neoblíbené a je to lepší nemít [wink].
Pikehead
Středa, 20. ledna 2021 - 12:29:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6897
Registrován: 3-2007
Tak svého času jsem rusky uměl velmi dobře a nějakou zásadní pomoc s polštinou jsem v ní nikdy nenašel (pomohl mi až semestr polštiny v jazykovce).

Jediný hack na Poláky je mluvit na ně pomalu slovensky, tomu z rozumí líp než češtině (nepřišel jsme na to proč).
Středa, 20. ledna 2021 - 12:33:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1586
Registrován: 5-2002
Pane Kolelač, vaše vzpomínky patří k tomu nejlepšímu, co je tady publikováno. A že nejsou nejpřesnější? Vždyť jsou to vzpomínky starého železničáře, nikoliv historické stati. Prosím pokračujte..!

S těmi kolkovanými výplatami - buďte rád, že jste nedopadl jako západoberlínští železničáři, zaměstnaní u S-bahnu, vyplácení DR východními markami...

Pro majitele slovensky rozumějících děcek: dejte jim přeložit text "Na svokrinom sobáši sme sa hrali s loptou a pri olovrante som si zadrel íver".
Pajzák
Středa, 20. ledna 2021 - 12:33:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4679
Registrován: 6-2015
Bram: No, tehdejší pětadvacetikoruna zrovna 2 dělitelná nebyla.

Sants: Takto poskládanou větu by snad Slovák nevypustil ani po 2 litrech borovičky.[happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Pajzák.)