Diskuse » Železnice » Maďarsko a Balkán » Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 03. 1. 2021 « předcházející | další »

Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 03. 1. 2021

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pikehead
Čtvrtek, 24. prosince 2020 - 20:47:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6818
Registrován: 3-2007
Ne? Váš předchozí příspěvek zněl velmi militantně. Nicméně bez násilí výsledek vidíte sám v korpusu - ani pes po tom neštěkne.
Pátek, 25. prosince 2020 - 15:00:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4820
Registrován: 9-2007
Já tu zatvrzelou potřebu používat české názvy taky nějak nechápu. V první řadě, přijde mi, že je každého věc co používá, zda jsem byl letos v létě v Salzburgu nebo v Solnohradě, nemá absolutně žádný vliv na nic a v druhé řadě, oficiální název je prostě Salzburg, když se nějaký cizinec se jménem Andrew přestěhuje do Česka, taky se mu nezačne říkat Ondřej.

Tenhle systém jedou ve velkém Maďaři, přičemž používat názvy jako Poszony, Leventevár nebo Híthas... když někde já jako turista objevím název "Híthas", jak se mám dozvědět, že to jsou Lipany (u Prešova)? Přijde mi to trochu jako vidět nejdál na špičku svého nosu, v našem jazyce jsou Lipany jako Híthas a že tomu někdo nerozumí je jeho problém. [crazy] Na světě nejsme sami, když tu zabrousí někdo, kdo česky umí pár slov, těžko pozná pojmy jako Solnohrad nebo Celovec.

Když jsem jednou (poprvé a naposledy) jel jako průvodce na WL Praha - Bar, jeli ve voze nějací rakouští šotouši na InterRail a v tabulce měli naškrábáno "Budapest" a "Sutomore". No a maďarský průvodčí to přečetl blbě a dokud nepřišel kolega, který mu vysvětlil, že to je Sutomore a že to je na trase vlaku, tak mne dotyčný přesvědčoval, že Szatmárnémeti přece leží jinde a oni jedou blbě. [biggrin]
Pátek, 25. prosince 2020 - 15:59:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9844
Registrován: 5-2007
Vantju: Dávnejšie, ešte v dobách "pôvodných" IC Wien - Košice som vo Viedni zažil tiež že tam padali názvy ako Deutschendorf a Liptau Sankt Nikolaus.
Pátek, 25. prosince 2020 - 16:12:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4823
Registrován: 9-2007
Tak i já si pamatuju z Berlína EC směr Pressburg. [proud] Ale nikdo netvrdí, že to je v pořádku, jen v Maďarsku to zůstalo dodnes - zkuste si v novém e-shopu MÁV-START vyhledat třeba Nové Zámky a stejně se to upraví na Érsekújvár a v závorce Nové Zámky. [crazy]
El_ron_de_cuba
Pátek, 25. prosince 2020 - 16:57:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 557
Registrován: 2-2004
K trati Bělěhrad - Subotica.
Dvě koleje byly před zahájením prací jen do stanice Stara Pazova. Pro akutní nedostatek financí se povedlo zrekonstruovat jen Batajnica (mimo) - Nova Pazova (včetně) a žst. Stara Pazova. Zbylé úseky byly zadány do Ruska a Číny, kdy jsou jednotlivé úseky v různém stádiu příprav a výstavby. Zatím se počítá s postupem, že po otevření úseku Stara Pazova - Novi Sad se uzavře pro veškerou dopravu úsek Novi Sad (variantně Vrbas) - Subotica (pokud nedojde k uspíšení prací, nebo úpravě harmonogramu).
Tato rychlá trať se začala poprvé budovat cca začátkem 90.let. Kromě napřímení a přeložek měla být položená druhá kolej v chybějícím úseku, zečtyřkolejněn úsek Batajnica - Stara Pazova a dostavěny stanice Zemun a Beograd Centar. Reálně se udělala jen přeložka Nova Pazova - Stara Pazova kde byly postaveny pouze vnější koleje planované čtyřkolejky.
Nějaké info i zde: https://www.youtube.com/watch?v=oVVUBbo9dK8
Pátek, 25. prosince 2020 - 18:11:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9257
Registrován: 5-2002
Vantju: Ale zrovna ty Nové Zámky nejsou špatně, protože tam z Maďarska jedou většinou místní Maďaři a nápisy ve městě jsou dvojjazyčné včetně označení na nádraží...Čili tam správně vystoupí i Čech, co si přečtě Érsekújvár.
Pátek, 25. prosince 2020 - 18:56:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 783
Registrován: 3-2005
Vantju, příp.jiní, naprosto nechápou,že se nejedná o zatvrzelou potřebu, ale o přirozený vývoj a prolínání kontaktů, které existovalo a které zaniklo šílenostmi 20 století, hlavně na východ od železné opony.
30 let eurosnah je pořád jen mucha, která nemá sílu. Normální jsou v tomto ohledu Slovinci, které nepostihl komunizmus moskevského typu. Naši soudruzi se uměli vztekat,že Varům za čarou říkají Carlsbad.
Nasazování kozích hlav gůglu a podobně svědčí o tom, že tihle hoši mají bohužel už ten totáč zakódovaný ve svém organizmu, aniž by to tušili. nebo aniž by se v něm třeba narodili. Stejně jak srnci na Šumavě, kteří nechodí za čáru. Sorry borci..
Pátek, 25. prosince 2020 - 19:02:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9258
Registrován: 5-2002
A ještě Bratislava na tom e-shopu zůstává Bratislavou (a to i když zadám Pozsony, a vůbec neuspěji s Pressburg). Ale Wien se změní na Bécz (Wien), Praha na Prag (Praha) a Warszawa na Varsó (Warszawa) - tam ale na žádném nádraží nápis na staničních budovách v maďarštině nenajdu. No asi jim to připadá srozumitelnější. To je jako pro japonské turisty jim nechat vyhledávat spojení v písmu katakana a čínským v hanzi a třeba Rusům v azbuce. A taky určitě nepůjde jen o čistou transkripci.
Pátek, 25. prosince 2020 - 19:19:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9259
Registrován: 5-2002
Jariss - turisty na Starém Městě v Praze loví cestovky na výlet (nyní marně) raději na Karlsbad a Rusové jsou odloveni na přepis Karlovy Vary do azbuky. Není žádný důvod zasahovat do komerční činnosti jako je prodej zájezdů či cestovních lístků a regulovat jak má jazykově nabídka vypadat, snad pokud by nešlo o úmyslnou klamavou reklamu - např. místo do německého Cvikova (Zwickau) vás zavezou do českého Cvikova (Zwickau) u Nového Boru (Haida) .-)
Mladějov
Pátek, 25. prosince 2020 - 19:25:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15676
Registrován: 3-2007
>No asi jim to připadá srozumitelnější.

Hlavně (o tom jste fakt neslyšel ?) jsou Maďaři velcí nacionalisté a tohle je jeden z jeho plodů.
Pátek, 25. prosince 2020 - 20:00:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9260
Registrován: 5-2002
Já zrovna v tom Érsekújvár ani Bécs nacionalismus nevidím. Ano Varsó a Prága už jsou možná zbytečné. Ale i bahn.de mi najde spojení Prag - Pozsony (natož Pressburg). Ano přepíše to na Praha a Bratislava bez závorky. To je fakt rozdíl.
Pikehead
Pátek, 25. prosince 2020 - 20:25:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6822
Registrován: 3-2007
Vantju: Mícháte tu trochu hrušky s jablkama. Jedna věc je název města používaný národem, který město obýval či obývá, takže je to endonymum. U německých názvů význam těchto jmen zanikl spolu s celou německou kulturou po etnických čistkách následujících po WW2; německé jméno Popradu je rarita, kterou skoro nikdo nezná a i pro německy hovořící cizince je zcela nepraktické ho používat. Některé z těchto názvů zůstaly v používání jako exonyma pro nějak významná města - Praha, většina krajských měst plus Carlsbad a Krummau budou v současné němčině asi bezpečně použitelná.

To, co tu propaguje Jariss, jsou česká exonyma. Tady si lidi mluvící česky pojmenovávají cizí města, aby se v česky lépe vyslovovala a skloňovala. Význam některých názvů ale časem klesá a stávají se pak nesrozumitelnými, protože je nikdo nezná (to se samozřejmě stává i jiným slovům). Moc pěkný článek o exonymech mluví o dvou významných obdobích, jedním je pozdní středověk a druhým pak doba po WWI, kdy se rapidní tvorbou exonym léčily různé české mindráky - z této dávky povětšinou hovadin dodnes přežil aspoň v povědomí název Solnohrad (a za 95% tohoto povědomí vděčí Svěrákovi ve Třech Veteránech).

Nápad používat dnes už nesrozumitelná slova, protože se to zrovna Jarissovi líbí, mi přijde pitomý, a ani on sám to není schopen vysvětlit - a zejména za jeho poslední příspěvek by se nemusel stydět ani Ross Hedvíček.
Pátek, 25. prosince 2020 - 20:57:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 149
Registrován: 10-2020
Borovička : v Érsekújvár ani Bécs nacionalismus nevidím
no určitě to je menší nesmysl než Řím , Benátky – co nabízí Idos....pokud někdo zná jen ty české názvy, asi se mu bez Idosu musí špatně cestovat....

Vantju – v Satmáru jsme kdysi vlezli do cukrárny a objednal jsem keté kávéš éš keté tórta....a cukrářka asi nadšená, že po dlouhé době zas slyší tu správnou řeč si se mnou hned začala povídat...
Maďaři stále používají původní názvy, co tam byly už 1000 let, holt na našem území to bylo každou chvilku jinak...Veladín, Dubovinka, Kraljevo – jak dlouho existovaly? Oni měli 1000 let Munkács, my měli chvíli Munkačevo, pak Mukačevo...nyní tam je jakési Muchachevo...a co bude za 5 let???? Ale v Bp hlásí u EC anglicky místní dnešní názvy a v maďaštině pak jejich původní názvy. V roce 1948 dle jř měly vlaky jezdit do Parkána, ale na podzim už jezdily „jinam“ – do Štúrova... Drážďany a Mnichov je správně, ale Požoň a Éršékúvár špatně ??
Je ještě na „východě“ na stanici tabule Mežilaborcy azbukou?

Pezos
Pátek, 25. prosince 2020 - 21:15:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1885
Registrován: 4-2014
Mladějov:
"Hlavně (o tom jste fakt neslyšel ?) jsou Maďaři velcí nacionalisté a tohle je jeden z jeho plodů."
Ta polovina, která ještě nedělá gastarbeitery? Je pozoruhodné, jaká je korelace mezi nacionalistickými zeměmi a zeměmi, odkud se ve velkém prchá pryč (Maďaři, Poláci, o Balkánu ani nemluvě).[proud]

(Příspěvek byl editován uživatelem Pezos.)
Největší optimisté jsou konspirační teoretici. Oni totiž věří, že ten bo*del někdo řídí.
Pátek, 25. prosince 2020 - 21:19:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9261
Registrován: 5-2002
Hlavně (o tom jste fakt neslyšel ?) jsou Maďaři velcí nacionalisté

no já jsem hlavně v těch hospodách na Slovensku (nejen ty Nové Zámky), kde se mluvilo maďarsky a klidně za chvíli slovensky (stačilo, že přepli v TV na slovenský fotbal nebo přišel místní trenér fotbalistů Slovák) si nacionalismu nevšiml (ne že tam občas není). Za to si hospodská v dědině U Rožňavy stěžovala slovensky, že přijel vnuk z Nitry a chtěl jí zakázat mluvit v její hospodě maďarsky, prý co ho to v té škole učí.

Podle mně toho času má Maďarsko korektní vztahy i co se týká jejich menšin (i když asi ne beze zbytku) v Rumunsku, Srbsku i na Slevensku. Kde je problém je Podkarpatská Rus, ale proč asi?
Pátek, 25. prosince 2020 - 21:42:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9262
Registrován: 5-2002
csik - Č bylo za RVHP skoro oficiální písmeno. I Bulharsko mělo v latince na vagónech BDŽ. A háčky v přepisu měla dále Jugoslávie (Srbsko) i SSSR (Pobaltí - tam ale latinka, Rusko, Ukrajina, Bělorusko). Mám doma maďarský autoatlas, kde cyrilice-azbuka má v přepisu naše háčky. To platilo do roku 1980 - olympiáda v Moskvě, kdy byla použita např. ve stanicích metra v Moskvě nová transkripce azbuky. Š je už pak SH apod. A kromě té Litvy a Lotyšska a té ex Jugo od háčků vlastně ustoupili.
Mladějov
Pátek, 25. prosince 2020 - 21:46:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15677
Registrován: 3-2007
Aha. Takže neslyšel.
OK.
Pátek, 25. prosince 2020 - 22:02:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9263
Registrován: 5-2002
Mladějov: Já si nechci malovat vzdušné zámky o nacionalismu uvnitř Maďarska, ale u použití názvů měst se podívejte i do té vyspělé multikulturní Evropy. Ani tam neblbnou a jak píše Pikehead je nutné hledat souvislosti - tady jednoduše tomu ti zákazníci e-shopu těm maďarským názvům měst rozumí. A chápu, že Čech si nebude kupovat lístek do Benátek, protože by mohl třeba dojet do Benátek nad Jizerou.-)
Pátek, 25. prosince 2020 - 23:00:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 784
Registrován: 3-2005
Pikehead, nic nepropaguju, jasně jsem řek že to byl v minulosti přirozený vývoj,,,zřejmě jste zákeřné individum, vkládající někomu do huby co neřek, abyste podstatu věci pohnojil,,,lidi na to stejně kašlou, je jim u něčeho, jestli jedou do opičárny nebo jinam..
Pikehead
Pátek, 25. prosince 2020 - 23:15:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6825
Registrován: 3-2007
Mladějov: Já bych asi taky nedělal z vyhledávače MÁV takovou vědu. Pokud to v závorce napíše Wien a Nové Zámky, dá se za tím vidět i snaha vyjít vstříc uživatelům. Jízdní řády ČSD po světové válce, kde je invenčně česky přejmenovaná snad každá rakouská stanice z hranic do Vídně, je mnohem větší bizarnost.

Mimochodem, IDOS umí spoustu exonym taky. Umí Mylhúzy, Vratislav, Solnohrad a ne Salcburk, ale totální vychytávky jako Svinibrod a Nový Varadín už bohužel taky nezná... [biggrin]

Jariss: Velmi mě mrzí, že jste nebyl správně pochopen. Buďte ujištěn, že je to způsobeno dvěma vašimi neduhy - zaprvé se neumíte správně vyjádřit a zadruhé po požádání o upřesnění vašich názorů sklouzáváte do produkce všelijakého kňourání.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)
Mladějov
Pátek, 25. prosince 2020 - 23:26:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15678
Registrován: 3-2007
Já si nemaluju žádné vzdušné zámky, ten HU nacionalismus je prostě fakt a vysvětluje velmi dobře ty názvy stanic, i když si myslíte asi něco jiného.

A bohužel vypjatý nacionalismus byl a je příčinou mnoha násilností i válek, z historie až do současnosti - takže mně třeba připadá debilní prodávat v každém druhém maďarském papírnictví mapu i s Féldvidékem a tohle de facto pořád (pocity ublíženosti a současně nadřazenosti např.)podporovat.

EDIT: Z toho, co si píšou v JŘ JÁ dělám vědu ?
To jsem byl asi špatně pochopen - v tomhle (názvy, vztahy, animozity) se právě rád (nevím proč) rejpe pan csik.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Sobota, 26. prosince 2020 - 00:17:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 725
Registrován: 9-2015
Tak to téma místních jmen je zajímavé a složité. Obecně se to může řešit třeba tak, že se vezmou jako základ pro vyhledávání buď všechna jména (alternate names) nebo jména ve vybraných jazycích, po vyhledání se jméno z alternate names může změnit na oficiální nebo doplnit oficiálním jménem. Nejde jen o to, které jazyky mohou být relevantní, ale i o přepis abeced/písem. Snáz vyhledáme "Lvov" než ho psát v azbuce. Projekt, který se tím zabývá, je např. geonames.org. Takže většina softwarových řešení má jména odtud, zprostředkovaně přes knihovnu pro příslušný (programátorský) jazyk.
Sobota, 26. prosince 2020 - 07:37:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3954
Registrován: 3-2011
Tak snad každý den národ si názvy cizích měst překládá do svého jazyka. Němci taky jezdí do Prag, Pilsen, Brünn, Reichenberg. Třeba v německé verzi Google map jsou do němčiny přeloženy i menší městečka všude možně nejen v Evropě [wink] Nepřijde mi na tom nic špatného. [happy]
Nejlepší tramvaje jsou tramvaje Tatra. [ok]

Buďte ohleduplní k sobě a ostatním a noste roušky.
Sobota, 26. prosince 2020 - 12:39:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 154
Registrován: 10-2020
Tak Italové stále jezdí přes Brenner do Monaca, poslední stanicí před Muenchen HBF je MONACO EST.

Slovinci dnes mají svátek – před 30 ti lety skoncovali s tím umělým slepencem národů, který vytvořily „mocnosti“ před 102 lety....rozpad YU započal. Makedonie je dodnes rozporcovaná ve 3 státech, podobně jako Uhry.

Sobota, 26. prosince 2020 - 17:13:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1689
Registrován: 6-2019
Srbsko nově s testem na vstupu, jinak jen tranzit do 12 hodin.

Já jsem taky rád, že železná opona mezi Slovinskem a Itálií na železnici padla, nicméně autem po dálnici dojede od nádraží v Lublani k nádraží v Terstu za hodinu a pár minut, busem trochu déle. Vlak to jede dvě a půl hodiny
Jo. Ale nejdřív tam tím autem musím dojet, tzn. musím ho mít k dispozici nebo si ho tam musím půjčit.

Já bych řekl, že 10 dní není zas tak moc pomalé. My jsme za 5 nebo 6 dali jen půlku hřebene. Ale jasně, taky jsme se nijak nehnali.

Plus bivaky, sestupy dolů k vodě... pěkný masakr. Lákalo by mě to, ale asi to nedám.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Sobota, 26. prosince 2020 - 19:26:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 804
Registrován: 7-2017
csik: ale Rosenheim píšou německy. Měli napsat Casa delle Rose. Když už teda [biggrin]
Sobota, 26. prosince 2020 - 22:12:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7992
Registrován: 12-2011
Slovinský Stadler už najíždí první zkušební kilometry

odkaz
Sobota, 26. prosince 2020 - 22:25:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 158
Registrován: 10-2020
Z_F_J - tady to taky nějak popletli, já tam žádnej "nový" název nevidím, jen se obnovují původní...
Neděle, 27. prosince 2020 - 07:54:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13653
Registrován: 8-2012
Slovinský Stadler už najíždí první zkušební kilometry
...akorát by na transparent mohli psát cílovou stanici a ne co je za den v týdnu [biggrin]
電車オタク
Neděle, 27. prosince 2020 - 14:34:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 159
Registrován: 10-2020
Fkam : národ si názvy cizích měst překládá do svého jazyka
ani nevíme, zda to je úmyslná úprava, nebo neúmyslné zkomolení nějakého názvu, třeba Benátky=Venezia, polsky Venecja, slovinsky Benetke..., Neapol=Napoli, německy Neapel..., Florencie=Firenze, německy Florenz......tak jako skoro všude, používáme i zde dost slov převzatých z němčiny...
Cestování před 100 lety vůbec nebylo jednoduché a snadné :

a že to opravdu brali přísně, o tom svědčí stížnost jednoho diplomata z USA, kterou pak řešilo Min.zahraničí a dalo pokyn k "mírnějšímu" postupu u diplomatů ze "spřátelených" států....
Neděle, 27. prosince 2020 - 18:24:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11748
Registrován: 4-2003
Fkam:Třeba v německé verzi Google map jsou do němčiny přeloženy i menší městečka všude možně nejen v Evropě [wink] Nepřijde mi na tom nic špatného. [happy]

Špatné to je a to velmi. Aby to mělo nějaký smysl, například aby si lidé rozšiřovali obzory, tak by to muselo být provedeno například tak, že by pod oficiálním názvem byla jazyková mutace používaná v zemi, odkud se zrovna na google maps dívám. Třeba abych si v googlovské mapě u nás pod názvem Wien přečetl v závorce Vídeň...
Mladějov
Neděle, 27. prosince 2020 - 19:40:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15682
Registrován: 3-2007
Bram: Já nějak moc nerozumím, proč na tom s panem czikem a spol. tak pořád rajtujete - minimálně 90% lidí, co někam občas tím autem cestujou jinak než Lídl-chalupa-babička, má navigaci, tam si zadá cíl a ono ho to tam dovede (aniž většinou zná nějaká menší města cestou, natož aby řešil, jak se maj psát).
A řekl bych, že tady (K-r) jsou znalosti zeměpisu u většiny poměrně nadstandardní po ČR, Slovensku a i Evropě a že podle toho nemůžeš požadovat (uvažovat) nějaké potřeby populace.

U vlaku je to ještě jednodušší - tam se případně můžu zeptat personálu.

Nějak mi tyhle "problémy" připadaj kapku autistické - no ale klidně to řešte do alelujá, máte na to svaté právo.

Bělák je pro mne zajímavá kuriozita, Terst normálka, o Monaccu vím, ale to jsem v tomhle taky stará škola a bavil mne zeměpis, mapy a tak.
Pochybuju, že ti tady někdo z dvacátníků dá jen 10% z třeba tvých znalostí a vy tady dlouhodobě prudíte s takovou volovinou [wink]

A v tou autě ti lidi s navigací většinou ani netušej, kudy jedou. [biggrin]
Mladějov
Neděle, 27. prosince 2020 - 19:46:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15683
Registrován: 3-2007
Bram:
" například tak, že by pod oficiálním názvem byla jazyková mutace používaná v zemi, odkud se zrovna na google maps dívám. Třeba abych si v googlovské mapě u nás pod názvem Wien přečetl v závorce Vídeň..."

No a až bys přejel hranice ČR, tak bys byl v [zadnice] jak Baťa s cvičkama, a to nemluvím o cestě z Itálie do Mnichova [biggrin]

Hele, mně to prostě připadá do map pro masy "zbytečné vědění" a házení perel..koho to zajímá, tak si to u pana Gůgla najde (vč. třeba historie toho města).

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Mladějov
Neděle, 27. prosince 2020 - 19:59:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15684
Registrován: 3-2007
csik:
"
Cestování před 100 lety vůbec nebylo jednoduché a snadné :

."

Teda že furt máte potřebu ke všemu psát tyhle vaše nesmyslné cinty: Za byrokracie rakousko-uherské, natož z republiky si mohl běžný Franta Jouda z posledního zapadákova požádat o pas a taky ho dostal (a tak, že opravdu nemusel do Prahy).

Srovnejte si k tomu 50. léta 20. stol., kdy jste si ten pas mohl strčit (pokud vám ho vydali) tak akorát do [zadnice], to se nesmělo ani do NDR (!), pak volně jen některé lidodemo státy a to trvalo poměrně dlouho - na fujfuj Západ dokonce až do prosince 1989.
To přece proboha předpokládám víte - tak proč píšete takové hámotiny ? Máte koukám dlouhodobě nějaký mentální problém s první republikou(RČS).
Neděle, 27. prosince 2020 - 21:33:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 785
Registrován: 3-2005
Zdravý člověk Mladějov !
Pondělí, 28. prosince 2020 - 05:57:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11750
Registrován: 4-2003
Mladějov:Hele, mně to prostě připadá do map pro masy "zbytečné vědění" a házení perel..koho to zajímá, tak si to u pana Gůgla najde (vč. třeba historie toho města).

Mne to tak připadá také. Ale patrně jsi asi nepochopil, co jsem vlastně chtěl sdělit...
Pondělí, 28. prosince 2020 - 09:47:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4285
Registrován: 9-2003
Já vůbec nechápu, proč je potřeba se nad tím zavzdušňovat. I když Gůgl mapy píší hámotiny jako třeba "Štýrský Hradec" nebo "Lobava", tak když do vyhledávacího řádku napíšu "Graz" nebo "Löbau", tak mě tam korektně navedou.
Mladějov 15684: A sto let předtím ani ten pas nebyl potřeba a krajánek se mohl potloukat skoro po celé Evropě. On pan Prdel musí bejt akorát chytrej jak rádyjo ale encyklopedické znalosti ještě neznamenají obecnou inteligenci, asi bude ze stejného rodu, jako byl Ransdorf.
NOBLE BRICKS
Pondělí, 28. prosince 2020 - 11:06:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9266
Registrován: 5-2002
Za Rakouska byl samozřejmě volný pohyb občanů R. po celém Rakousko - Uhersku (tedy i k Jadranu). Existovala unie s Německem (celní i pasová a nebyl potřeba pas ani jiný doklad). S Uherskem ale celní unie nebyla (to se tak netýkalo volného pohybu osob). A pokud se jen tak někdo potloukal Evropou a nechal se třeba i zaměstnat někde na venkově, nikomu to asi nevadilo. Ostatně většina obyvatel Evropy neměla nejen pas, ale ani žádný další doklad. Vše se změnilo v léte 1914, kdy vznikly "hranice" resp. omezení pohybu i uvnitř států. A zůstalo to tak až do nedávna, pro nás až do roku 2007/8
Mladějov
Pondělí, 28. prosince 2020 - 12:35:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15688
Registrován: 3-2007
Bram:
"do map pro masy "zbytečné vědění" a házení perel..koho to zajímá, tak si to u pana Gůgla najde (vč. třeba historie toho města).

Mne to tak připadá také. Ale patrně jsi asi nepochopil, co jsem vlastně chtěl sdělit..."

A jo, teď na to koukám..pardon.
Mladějov
Pondělí, 28. prosince 2020 - 12:38:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15689
Registrován: 3-2007
Mmch jak to teď mají v GB její občané s osobními doklady ("občanka")? Pořád tradice ?
Díky.
Pondělí, 28. prosince 2020 - 13:49:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9267
Registrován: 5-2002
Mladějov: Občan ČR se prokazuje v zahraničí (ale i v rámci toho schengenu) pasem nebo OP, pokud je to v dohodách například i pro Švýcarsko a tu Británii. A z GB musí mít pas, pokud tam tedy nemají ekvivalent OP. Podle mě dodnes v GB je OP nepovinné (ale možná už nemám pravdu). Řidičáky ani zdravotní kartičky pro identifikaci mezinárodně neplatí. V ČR je povinné mít platný OP, ale nikoliv ho u sebe nosit nebo se s ním prokazovat.
Saul_Goodman
Pondělí, 28. prosince 2020 - 17:52:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 647
Registrován: 11-2019
Mladějov: V GB se každá instituce nastavuje vlastní pravidla ověřování totožnosti. Stále neexistuje žádná povinnost vlastnit oficiální doklad totožnosti.

Třeba k přihlášení do voličského seznamu (v GB to je hlavní identifikátor adresy v soukromých registrech, kam se dávají třeba informace o včasném splacení kreditní karty, paušálu na telefon...) mi minulý měsíc stačilo vyplnit jednoduchý online formulář bez dokládání čehokoliv.
Mladějov
Pondělí, 28. prosince 2020 - 18:02:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15704
Registrován: 3-2007
Prostě úředník apriorně lidem věří - přesný opak rakouskouherského a následně českého úředníka.

Díky.
Pondělí, 28. prosince 2020 - 19:50:38  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16930
Registrován: 11-2005
Aktuální fotky od Dušana Vujoviče:

Generální oprava a stavba železnice Bělehrad - Nový Sad dne 23.12.2020:

"Prohlídka prací na generální opravě a výstavbě železnice z Bělehradu do Nového Sadu. Situace na staveništích k 23/12/2020. Změny ve srovnání s mým předchozím turné po dílech existují na některých úsecích, zatímco u jiných děl stagnují nebo mírně pokročily. Stavba viaduktu v Bešce a Čortanovcích, stejně jako tunel v Čortanovcích, se blíží ke konci. Byla zahájena instalace TV v části pravého tunelového tubusu. Elektrifikace úseku Stará Pazova - Nový Sad není ani v dohledu. Část železnice mezi Sremski Karlovci a Novým Sadem bohužel není zobrazena. Den je příliš krátký na to, abychom za denního světla podrobně prošli všemi stavbami."

odkaz
M_g
Pondělí, 28. prosince 2020 - 19:51:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1324
Registrován: 6-2006
Mladějov: Je nutno říci i "B".
Uvedení nesprávných údajů je po zjištění "chyby" úředníkem dosti nákladné pro "chybovatele".
Mladějov
Pondělí, 28. prosince 2020 - 20:02:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15709
Registrován: 3-2007
Což je zcela OK a já tomu držím palec.
Pátek, 01. ledna 2021 - 03:09:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8019
Registrován: 12-2011
V roce 2021 mají být zahájeny práce i na dlouho odkládaném železničním projektu Tirana-Durres s odbočkou na Tirana International Airport v Rinas. V říjnu 2020 byl vyhlášen vítěz několik let táhnoucího se tendru, kterým se stala italská společnost INC S.P.A.

https://www.mzv.cz/tirana/cz/obchod_a_ekonomika/restart_albanske_ ekonomiky_maji_zajistit.html
Pátek, 01. ledna 2021 - 08:50:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1699
Registrován: 6-2019
Vujovič: Nezklamali... výhybky tak na 50 a to zvlnění (asi v polovině) je taky zvláštní. Při jejich hustotě provozu to však nejspíš bude fuk.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pikehead
Sobota, 02. ledna 2021 - 19:08:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6845
Registrován: 3-2007
Náhodou - na balkánské poměry neuvěřitelná stavba. [happy]
Jen jsem nepochopil reklamu na RŽD na jednom z tunelů, to v tom celém taky figuruje?
Sobota, 02. ledna 2021 - 19:22:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8026
Registrován: 12-2011
RŽD se podílely i na rekonstrukci Beograd - Užice, a jejich cedule jsou tam taky. A z Ruska jsou taky Marfuše, dodány za přátelské ceny.
Sobota, 02. ledna 2021 - 19:41:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1706
Registrován: 6-2019
Náhodou - na balkánské poměry neuvěřitelná stavba.
Spíš běžný standard, více vyniká jen délka novostavby. Podobné přeložky se dělaly i z Bělehradu do Niše, v Bulharsku mezi Sofií a Svilengradem, v Rumunsku postupně celý hlavní tah... O Řecku ani nemluvě.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Sobota, 02. ledna 2021 - 20:32:45  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16931
Registrován: 11-2005
Pikehead:
"
Jen jsem nepochopil reklamu na RŽD na jednom z tunelů, to v tom celém taky figuruje?"

Viz seznam projektů, na kterých se RZD International d.o.o. podílela v Srbsku:
odkaz
Pikehead
Sobota, 02. ledna 2021 - 22:31:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6846
Registrován: 3-2007
AŠM: No dobře, ale před časem jsem viděl cabview snad téže trati a moc veselý mi to nepřišlo... Nicméně jestli je tohle nový balkánský standard, tak dobrý. [happy]

Šari: Pěkný, jen to z webu vypadá, že těžiště práce "RŽD International" je v Srbsku...
Neděle, 03. ledna 2021 - 10:46:06  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16934
Registrován: 11-2005
Pikehead:
"
Šari: Pěkný, jen to z webu vypadá, že těžiště práce "RŽD International" je v Srbsku..."

No to máš pravdu, je to tak. Ono ty ostatní projekty jako Kuba, Indie jsou opravdu malé v porovnáním s výkonem v Srbsku.
Neděle, 03. ledna 2021 - 16:13:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 68
Registrován: 11-2007
Ešte za čias osobákov z Budapešti do Nových Zámkov.

https://www.youtube.com/watch?v=NNfgvUP6Qvc
Neděle, 03. ledna 2021 - 16:20:58  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16935
Registrován: 11-2005
První veřejný vlak do Kočevje (SLO), po 50 letech:

odkaz
Saul_Goodman
Neděle, 03. ledna 2021 - 16:39:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 659
Registrován: 11-2019
Šari:
"Viz seznam projektů, na kterých se RZD International d.o.o. podílela v Srbsku:
odkaz"
To zírám [coze]

Na druhou stranu je Srbsko tak nedůležitá a zbytečná země na mapě Evropy, že i kdyby se rusákům celí prodali, tak to nijak nepoznáme...
Miroslav_ Zikmund
Neděle, 03. ledna 2021 - 19:48:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 720
Registrován: 2-2016
Saul_Goodman : když totéž udělalo Rusko s Krymem, tak je to anexe ....
Neděle, 03. ledna 2021 - 19:59:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1786
Registrován: 12-2006
Pomohlo tomu to, že Krym je turistickou oblastí. Přilákalo to spoustu jednobarevných turistů najednou.
bylo: Trabant sedí na silnici výborně a jeho akcelerace je bezvadná. To však nesmí svádět k lehkomyslnosti. (návod - Trabant) + VAZ-2108 je pětimístný, komfortní, rychlý, maloobjemový automobil nejmodernější koncepce určený pro provoz na jakýchkoliv vozovkách s vyjímkou cest s nezpevněným povrchem s hlubokou stopou.(návod - Lada)

je: VAZ 2105 hranatec, VAZ 2101 kulatec a koráb Volha 24
Neděle, 03. ledna 2021 - 20:09:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1727
Registrován: 6-2019
Pomohlo tomu to, že Krym je turistickou oblastí.
Před tím nebyl? (uniká mi souvislost)

Krym se bohužel stane druhou Abcházii. A zkuste se Abcházů zeptat co si o tom myslí...[wink]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau