Diskuse » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 22. 11. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 22. 11. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Neděle, 22. listopadu 2020 - 10:25:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13254
Registrován: 8-2012
Prostě je to takhle málo balkánské, nedá se s tím centrálně qedlat a projevovat ústřední moudrost, tudíž je to nedostatečně šoto (chybí chaotické přesouvání vozidel, putovní výstavky, oběhy přes půl republiky, ale i jakýsi idealizovaný virtuální tatíček s budovou na nábřeží, kterému by do toho šotoultras mohli kecat), to je celý problém. A nějaké údajné problémy s vlaky přes krajské hranice jsou (již vyvrácenými) zástupnými důvody.
電車オタク
Neděle, 22. listopadu 2020 - 10:41:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11154
Registrován: 6-2004
A proto nejezdí osobáky v relaci Přerov-Bohumín a zpět, že (nebo to není důsledkem krajské vlády nad osobkou? třeba se pletu...)
Neděle, 22. listopadu 2020 - 10:42:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15679
Registrován: 10-2004
David: A díky tomu by Asociace krajů byla centrálním koordinátorem nákupu jednotek, jen by v tom jaksi chyběly požadavky státní objednávky. Přece výsledkem souhrnu potřebných vozidel nemusí být to, že motorové jednotky budou jenom dvoudílné nízkopodlažní jednotky alá 844.
Ale to je jedno. Já jsem chtěl ukázat na to, že můžou existovat i jiné přístupy, než jen ten současný a naproti tomu striktní státní objednávka řešená z jednoho místa. Dá se diskutovat a řadě variant a jejich nastavení, každá má nepochybně výhody a nevýhody. Ale zastřelit bez diskuze nějaký návrh principu na ukázce nefunkčnosti principu o dost jiného, protože tam sedí neschopní, není pádný argument k nevhodnosti navrhovaného principu.

T.H.: Ty důvody nejsou vyvrácené, ty jste si vyvrátil Vy a je to Váš názor, na který máte nárok. Vlaky Turnov - Železný Brod - Tanvald by stejně mohly fungovat samostatně, když je liberecký kraj tak moc chce. To rozhodně není důvod, proč by se na této regionální dopravě měl podílet stát, podobně jako se nepodílí na trase Klatovy - Železná Ruda, nebo jako se přestal podílet na trase Nový Bor - Rumburk, nebo přestal podporovat jiné nesystémové dálkové vlaky v řádech 1-3 párů denně.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 10:47:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15680
Registrován: 10-2004
Fany: Já si myslím, že zrušení osobáků Přerov - Bohumín je dáno tím, že valnou většinu frekvence převzal častý provoz dálkové dopravy, zejména linky R8. No a počty cestujících ze zastávek mezi jsou tak malé, že takové vlaky ztrácí smysl a tak to regionální objednavatelé řeší jinak.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 11:16:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3857
Registrován: 5-2002
A proto nejezdí osobáky v relaci Přerov-Bohumín a zpět, že (nebo to není důsledkem krajské vlády nad osobkou? třeba se pletu...)
1) asi dva přímé osobáky Boh - Pře jezdí.
2) osobáky v úseku Hranice - Přerov mají obvykle výchozí stanici někde na Valachách - můžete si libovat, že máte přímé Os ze Zlínského do Olomouckého kraje.[happy]
3) viz Orky + přestup v Suchdole si vysvětluju i tím, že modernějších vozidel (ešus, panter) není tolik, aby se jimi pokrylo celé rameno od Ostravy po Hranice. A protože se chce mít vytížený úsek přes Ostravu zajištěný komplet jimi, tak se halt musí přestoupit do staré hajtry, co veze těch pár lidí do Polomi. (neznám to tam, ale pohledem na mapu: stejně souběžně s vlakem musí jezdit autobus, už kvůli obsluze Polouvsí; skoro si říkám, jestli by náhrada všech Os vlaků v tomhle úseku nebyla zlepšením)

Vantju: dík za reakci mailem.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 11:33:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4748
Registrován: 9-2007
T.H.: S Váma diskutovat je fakt marné, Vy si tady jedete furt ten svůj flašinet, naprosto ignorujíce to, že všechno jsem Vám vyvrátil (jeden argument, zpochybňující elektrizaci do Milovic, jsem našel, v archivu jich je hromada, ale dál to zřejmě nemá cenu, neb pochybovat o všem je takové české a tak se těch názorů najde v archivu určitě hromada), případně jsem vzal jsem zpět co jsem napsal, protože jsem se spletl (s souvislosti s dodáním nových jednotek pro JMK se všude píše o lince S3 Vlkov u Tišnova - Břeclav, ne Žďár - Břeclav) anebo jsem uznal, že ty mé příklady jsou extrém a ve svém předchozím jsem napsal proč tak činím. To už ale v potaz brát asi nechcete, to už asi holt flašinet neumí. Ještě mi dejte nálepku, že tím kopáním do krajských objednávek jednoznačně podporuju centrální objednávku dopravy, což v každém příspěvku tady vyvracím, ať je vyhráno na celé čáře. [crazy]

No prostě jste to celé zase jednoznačně vyhrál, dokonce jste do toho dokázal zakomponovat i noční vlaky, gratuluju. [happy] Gratuluju, ale vítězství to bylo celkem snadné, když se namísto diskuze o tom, zda se nějak dají řešit i ty extrémní případy, ty extrémní případy vezmou a prohlášením za diskuzní fauly se diskuze vlastně uzavře. Protože to dalšího na to vlastně můžu napsat...
Neděle, 22. listopadu 2020 - 11:36:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15305
Registrován: 12-2007
A ještě k tomuhle:

zrovna u elektrizace Zastávky - Náměště toto neplatí.
Hm, zajímavé info, že i JMK si uvědomuje, že rozdělení Os vlaků základního taktu v Zastávce je na nic.
O. K., tak třeba i po tom roce 2023 bude situace vyřešena logicky (třebas "dočasně" v dieselu s vidinou pozdějších bateriových jednotek).

To, že špagát nebude logicky až do Náměště (...) je dílo jedné organizace, co se nazývá "Dobrá správa".
Ani tady bych to neviděl černobíle a nerozděloval na "hodného... koho? JMK?" a "zlou SŽDC". Protože svoji roli hraje (předpokládám) i ekonomické hodnocení, kdy:

Na straně přínosů je:
- možnost jezdit elektricky až do Náměště (což ovšem platí jen pro Os vlaky, a to ještě jen v případě, že by právě v té Náměšti měly končit jízdu; neplatí to pro rychlíky, ba ani - od loňska zavedené - posilové Sp vlaky; a stejně tak by to znamenalo "natvrdo" rozetnutí úplně všech Os vlaků v Náměšti, tzn. i např. časně ranních či pozdně večerních, tzn. takové, které tam ani letos rozetnuty nebyly.

- možná (ale O. K., předpokládám, že by to bylo součástí) DOZkizace úseku Zastávka - Náměšť

- naopak pro rychlíky by již nebyl prakticky žádný přínos ve zkrácení jízdních dob (jich by se elektrický provoz vůbec netýkal, přičemž zkrácení jízdních dob bylo dosaženo již po zrychlení učiněném v roce 2017 při "revitalizaci" tratě), s drobnou výjimkou zrychlení průjezdu přes žst. Kralice.

Naopak na straně nákladů by byla:
- kompletní rekonstrukce stanic (Rapotice, Kralice, Náměšť), tzn. poměrně vysoký výdaj, který naopak byl uspořen (tím, že většina stanic byla z projektu stavebně vynechána) při "revitalizaci" tratě, tzn. sama "revitalizace" měla dost příznivý poměr přínosů (zkrácení jízdních dob díky zvýšení rychlosti ve většině mezistaničních úseků; zkrácení intervalů křižování díky zřízení TZZ) vůči nákladům (vynechání většiny stanic, kde by bylo nutné provádět peronizaci či jiný druh úprav "bez úrovňových přechodů přes koleje").

O to nepříznivější poměr logicky vychází pro stavbu nad rámec oné "revitalizace".

Mmch. tato informace tedy znamená, že multifunkční orgán, který "zcela náhodou" je předsedou Dopravní komise Kraje Vysočina, kterýžto Kraj Vysočina zadal (viz Registr smluv) nějaké ty kšeftíky mj. spolku "Regio 2020, z.s.", kteréhožto několikačlenného spolku je dotyčný orgán předsedou, neměl pravdu ve svých kecech typu "dráty do Okříšek budou v roce 2021" (kec z roku 2016), "na revitalizaci Zastávka - Okříšky navazuje elektrizace Brno - Zastávka, na kterou naváže elektrizace Brno - Okříšky" (kec rovněž z r. 2016) či (jak mi osobně říkal už v 9/2014) "dráty mají končit v Okříškách, ale do Jihlavy už to je jen kousek a přínosem celé elektrizace bude možnost přímé vozby s VRT, která bude z Prahy k Jihlavě vést už tak za 12 let" (tzn. v roce 2026). [happy][happy][happy]

a nejen na hranicích kraje ale třeba i okresů
Přičemž takový Kraj Vysočina jede v "hranicích okresů" co do objednávky autobusové dopravy dodnes (ve chvíli, kdy "nestihl soutěžit" nový koncept tak, aby začal platit od logického termínu 12/2019). Inu, pozůstatek dávné doby, kdy autobusové linky byly objednávány jednotlivými tehdejšími okresními úřady.

Přesně ta doba, ve které si zpětně libuje Fany - vlaky jezdily "na objednávku" ministerstva (reálně ani to ne; MD prostě poslalo do rukou ČD prachy s tím, že ČD si jízdní řád postavily samy), zato autobusy jezdily na objednávku okresních úřadů. To teprve bylo (resp. setrvačností dodnes je - viz výše) "přestupů (ba spíše nenávazností!) na hranicích okresů" (tzn. daleko více umělých "hranic uvnitř státu" než připadá v úvahu v případě krajských hranic)...

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Mladějov
Neděle, 22. listopadu 2020 - 11:45:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15499
Registrován: 3-2007
Ježíšmarjá, co se tady vyvine za grafomanii z pár Fanyho kolovrátkových vět [crazy]
Neděle, 22. listopadu 2020 - 12:01:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13257
Registrován: 8-2012
Ona totiž ta šotoultras požadovaná a nejrůznějšími "důkazy" obhajovaná (severo)balkanizace veřejné dopravy (Slovensko je příšerný příklad už z toho titulu, že vycházelo ze stejné úrovně jako ČR) je moc velký průšvih na to, aby k tomu bylo ticho. (Přičemž si nemyslím, že by zrovna mezikrajské osobáky byly ten nejdůležitější problém regionální dopravy, i kdyby v nich nějaké zásadní nedostatky byly.)
Nejde o Fanyho, ale o to, že na tyhle kecy o mezikrajských (ne)spojích naskakují, manipulují a lžou i lidé, kteří nejsou tak blbí jako on.
電車オタク
Neděle, 22. listopadu 2020 - 12:57:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 471
Registrován: 1-2019
Je třeba, aby zasáhl JIKORD a objednal osobáky v úseku Horažďovice - Strakonice, aby zatnul tipec všem kritikům, co poukazují na nedostatky krajské objednávky.

Jak už tu bylo zmíněno a mnohokrát dokázáno slovenským příkladem, centrální objednávka v režii MD by byl průser jako vrata.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 12:57:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15681
Registrován: 10-2004
T.H.: Zatímco vy "důkazem" z jiného principu financování a přípravy se snažíte dokázat, že to fungovat nebude, aniž byste respektoval nějaký jiný koncept a vědel o tom, jak by bylo nastaveno jeho fungování. Strkáte nám nefunkčnost něčeho, co v současnosti ovládá úzký sektor určitého segmentu dopravy.
Proč nám sem cpete pořád Slovensko a ukazujete nám jeho nefunkčnost? No tak je to ukázka, jakou cestou nejít, rozhodně to nění ukázka toho, že centrální financování a řízení plánování dopravy fungovat nemůže. To je další tendenční "důkaz".
Kdybyste byl korektní, tak bychom tady diskutovali o tom, jak to funguje nebo nefunguje jinde, jaká je zkušenost z jiných států Evropy, jestli je takový koncept toho státu dobrý nebo ne. Jenže místo toho jste si tendenčně vytáhl dva "důkazy" o tom, že státní objednávka nemůže fungovat nikdy a v žádné konfiguraci. Na základě zkušeností z jiných států a jejich srovnání se teprve dá říct, že to a to je problematické nebo nefunkční a to a to fungovat může, či když se tu opraví takhle, bude to lepší. A třeba bychom došli k tomu, proč je třeba náš systém kombinace státní objednávky dálkové dopravy v kombinaci krajské regionální vlakové a autobusové, nejlepší. Ale třeba taky není.
Já jako velkou slabinu současného systému vidím to, že stát jednoznančně nedeklaruje, co a za jakých podmínek bude objednávat. Pak dochází k paradoxům, které způsobilo náš spor ohledně státní financování části vlaků (s krycí hlavičkou rychlík) Turnov - Tanvald. Pokud stát řekne, že objedná, nebo pomůže s objednávkou prodloužení dálkových vlaků v rámci doplňku regionální obsluhy, bude to vpořádku, ale musí to být plošně za splnění nějakých podmínek. Není možné, aby to byla 1 linka v ČR a zbytek utřel, přestože kraje jednoznačně deklarovaly zájem o takové vlaky (Železná Ruda, Jeseník, Rumburk...). Ale tím zároveň neříkám, že současný stav není funkční a nemůže fungovat dál. Může, ale může fungovat lépe za zachování stejného prinicpu objednávky.

(Příspěvek byl editován uživatelem orky.)
Neděle, 22. listopadu 2020 - 12:57:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 875
Registrován: 7-2017
Nezmysel je tvrdenie, ze Slovensko bolo na rovnakej štartovacej čiare ako ČR. Pokiaľ musím mať čipovú kartu a neexistuje prestupna tarifa, tak je to porovnateľné so stavom, kde žiadny IDS nie je. Koľko krajov toto v ČR spĺňa? 3? Zvyšok uz je čisto otázka, koľko prachov dá ten ktorý kraj na dopravu.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 12:59:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 472
Registrován: 1-2019
Velky_sef:
"Nezmysel je tvrdenie, ze Slovensko bolo na rovnakej štartovacej čiare ako ČR."

Ano, v roce 1992, při dělení Československa, bylo Slovensko na stejné startovací čáře.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 13:08:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13258
Registrován: 8-2012
Nezmysel je tvrdenie, ze Slovensko bolo na rovnakej štartovacej čiare ako ČR
No dobře, tak bylo v roce 1992 na trochu lepší startovní čáře než ČR - ale ten (hlavně technický) drobný náskok prohospodařilo velice rychle. Není nutné zabíhat do úplných detailů.
電車オタク
Mladějov
Neděle, 22. listopadu 2020 - 13:17:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15506
Registrován: 3-2007
Národovci a "špecifiká" [lol]
My, co pamatujeme dělení Československa a Vladimíra Mečiara víme.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 13:23:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 876
Registrován: 7-2017
Nebolo, každopádne po 30 rokoch nemá cenu to riešiť.
Ja teda cestujem dosť a z turistického hľadiska majú handicap všetky IDS v Česku. Napríklad web stránka IDS JMK je predpotopna a než som v Hodonine naštudoval, ako a koľko ma bude stáť lístok do Holíča, tak to zabralo pár desiatok minút. PID je v tomto lepší, tu zase nechápem neschopnosť riešiť neakceptovanie viacerých druhov kariet,ale s tým sa človek stretne občas aj inde. Papierové lístky PIDu su horor, už dávno mali prejsť na dotykové a la Holandsko Paríž Londýn. Liberec ma tuším neprestupnu tarifu, to je rovné neexistencii IDS. Podobne v Plzni mi ten princíp celého krajského systému unikol.
Mladějov
Neděle, 22. listopadu 2020 - 13:25:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15507
Registrován: 3-2007
Tak když to nemá cenu řešit, tak proč s tím pořád vyskakujete jako papírový čertík z krabičky ?
Neděle, 22. listopadu 2020 - 13:28:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 473
Registrován: 1-2019
Velky_sef:
"Ja teda cestujem dosť a z turistického hľadiska majú handicap všetky IDS v Česku. Napríklad web stránka IDS JMK je predpotopna a než som v Hodonine naštudoval, ako a koľko ma bude stáť lístok do Holíča, tak to zabralo pár desiatok minút. PID je v tomto lepší, tu zase nechápem neschopnosť riešiť neakceptovanie viacerých druhov kariet,ale s tým sa človek stretne občas aj inde. Papierové lístky PIDu su horor, už dávno mali prejsť na dotykové a la Holandsko Paríž Londýn. Liberec ma tuším neprestupnu tarifu, to je rovné neexistencii IDS. Podobne v Plzni mi ten princíp celého krajského systému unikol."

IDS JMK má nový web [wink]

https://www.idsjmk.cz/

Cenu jízdenky je nyní možné zobrazit okamžitě po vyhledání spojení na hlavní stránce.

Co se týče IDPK, tak funguje podobně jako IDS JMK, jde tedy o tarif, kde cena jízdného závisí na počtu projetých zón. Co není jasné?
Neděle, 22. listopadu 2020 - 13:34:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 877
Registrován: 7-2017
Dobre, mám reláciu Starý Plzenec Plzeň, je to v IDPK, ak si kúpim jizdenku v buse, môžem cestovať 30 minút aj v rámci Plzne. No ked si kúpim jizdenku na vlak u CD, môžem je použiť na presun MHD po Plzni? Z uvedených info mi prišlo, ze ta jizdenka platí len na vlak, ale uz nie na MHD v Plzni. Tak som to aspoň pochopil z dostupných info
Neděle, 22. listopadu 2020 - 13:47:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2814
Registrován: 7-2017
Papierové lístky PIDu su horor
A to prečo?
Paul2no
Neděle, 22. listopadu 2020 - 13:56:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2211
Registrován: 11-2009
Já zase naopak nemám rád ty bezkontaktní, kde člověk nemá žádný reálný doklad, jen pofidérní informaci na displeji, že karta byla načtena. Nehledě k tomu, že to je zase další Velký Bratr.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 14:15:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 474
Registrován: 1-2019
Velky_sef:
"Dobre, mám reláciu Starý Plzenec Plzeň, je to v IDPK, ak si kúpim jizdenku v buse, môžem cestovať 30 minút aj v rámci Plzne. No ked si kúpim jizdenku na vlak u CD, môžem je použiť na presun MHD po Plzni? Z uvedených info mi prišlo, ze ta jizdenka platí len na vlak, ale uz nie na MHD v Plzni. Tak som to aspoň pochopil z dostupných info"

Nemáte pravdu. Jednotlivá jízdenka ze zóny 061 (Šťáhlavy) do zóny 001 (Plzeň) stojí 26 Kč a platí 60 minut, a to i v MHD Plzeň. Je to cena za plzeňskou a 1 vnější zónu.

Při jízdě do 10 km je možné si zakoupit i nepřestupní jízdenku za 12 Kč, ale to není ten případ, protože vzdálenost Starý Plzenec - Plzeň činí 11 km. Jinak cestující si může vybrat, zda si takovou jízdenku zakoupí nebo ne.

Uvedu příklad: Vejprnice - Plzeň (8 km).

Cestující si může zakoupit buď nepřestupní jízdenku za 12 Kč, nebo jízdenku na plzeňskou a 1 vnější zónu (v tomto případě zóny 001 a 101) za 26 Kč. Ta první platí jen ve vlaku, ta druhá i v MHD Plzeň.

Zakoupením jedné jízdenky pro vlak i MHD cestující pořád ušetří. Jízdenka zakoupená bankovní kartou v automatu v MHD stojí 18 Kč, takže cestující pořád ušetří 4 Kč.

Tady je tarifní kalkulačka: https://www.idpk.cz/cz/kalkulator-jednotliveho-jizdneho/

(Příspěvek byl editován uživatelem Pan_Hloupej.)
Neděle, 22. listopadu 2020 - 14:21:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13260
Registrován: 8-2012
Liberec ma tuším neprestupnu tarifu, to je rovné neexistencii IDS
Tak určitě (jen to ti hloupí uživatelé nepochopili). On je severní Balkán v té neexistenci vlastně napřed [happy].
電車オタク
Neděle, 22. listopadu 2020 - 14:30:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 878
Registrován: 7-2017
Pan Hloupej, no ked si u CD kúpim za 26 jizdenku, platí aj na MHD alebo nie. Dlhá odpoveď a aj tak nemám potrebné info. Prečo je v automate pri platbe kartou MHD drahšia ako inde? Toto su presne veci, ktoré nechcem riešiť.
V com je presne veľký brat, ved sa len overí platnosť jizdenky možno raz za čas z nich vytiahnu info, koľko ľudí cestovalo medzi rôznymi stanicami, ale to slúži aj na plánovanie.
Papierové lístky su náchylnejšie na poškodenie a celkovo su menej odolné.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 14:35:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2309
Registrován: 4-2003
Velký šéf: no ked si u CD kúpim za 26 jizdenku, platí aj na MHD alebo nie

jednoduchá odpověď, ano platí na MHD v zóně Plzeň (001)
Neděle, 22. listopadu 2020 - 14:41:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 475
Registrován: 1-2019
Velky_sef:
"Pan Hloupej, no ked si u CD kúpim za 26 jizdenku, platí aj na MHD alebo nie. Dlhá odpoveď a aj tak nemám potrebné info. Prečo je v automate pri platbe kartou MHD drahšia ako inde? Toto su presne veci, ktoré nechcem riešiť."

Ano, platí. Napsal jsem to snad dost jasně.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 14:57:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 879
Registrován: 7-2017
No k tejto informácii som sa veľmi nedostal pri nákupe na webe CD.
TH, ak mi jeden lístok neplatí na cestu Korenov Liberec aj pri prestupe v Jablonci, tak je podobne nanič, ako ked pri ceste z Bukovca do Košíc musím prestúpiť na MHD na KVPcku a kúpiť ďalší lístok. Rozdiel žiadny
Neděle, 22. listopadu 2020 - 15:11:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1910
Registrován: 8-2017
Pan Hloupej: Je třeba, aby zasáhl JIKORD a objednal osobáky v úseku Horažďovice - Strakonice, aby zatnul tipec všem kritikům, co poukazují na nedostatky krajské objednávky.

Při aktuální ekonomické realitě mimořádně nevšední myšlenka. Budeme rádi, pokud zůstanou aspoň ty dnešní školáky. Krom toho ta trať vede v úseku Katovice - Nepomuk pustinou nezávisle na krajské hranici.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 15:21:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 742
Registrován: 2-2011
David:
"
O. K., tak třeba i po tom roce 2023 bude situace vyřešena logicky (třebas "dočasně" v dieselu s vidinou pozdějších bateriových jednotek) "
Já doufám, že tomu tak bude. Ti cestujicí za Zastávkou (směr Náměšť) zpravidla zaplní komplet 1 výlukový bus (ve špičce i 2) jedoucí jako XS4 přímo do Brna.
David:
"Ani tady bych to neviděl černobíle a nerozděloval na "hodného... koho? JMK?" a "zlou SŽDC". Protože svoji roli hraje (předpokládám) i ekonomické hodnocení, kdy: "
Já už to tak dělím. Zatímco špatné rozhodnutí na straně KORDISU znamená zpravidla pár let "špatného" stavu, (délka smlouvy VŘ) přičemž s většinou špatných řešení se dá hnout z roku na rok tak špatné rozhodnutí na straně SŽDC znamená zabetonování nevhodného stavu na X desítek let. A že těch staveb dobrá správa zmršila už hromadu... (Jen když zůstanu na Moravě: Brno, U. Brod, Šlapanice!, Nesovice, Bohuslavice u Kyjova (odbočka), Rajhrad, Pitín, Blažovice, za ta léta "plánování" elektrifikace nevykoupené pozemky pro napřímení Vláry okolo Slavkova - s tím související neexistence zastávky Hodějice [=nutnost provozování busů], neexistence autobloku Blažovice - Brno nebo alespoň oddílového návěstidla AHr někde u Ponětovic a samotná poloha zastávky Ponětovice, atd...)
David:
"Na straně přínosů je:
- možnost jezdit elektricky až do Náměště (což ovšem platí jen pro Os vlaky, a to ještě jen v případě, že by právě v té Náměšti měly končit jízdu; neplatí to pro rychlíky, ba ani - od loňska zavedené - posilové Sp vlaky; a stejně tak by to znamenalo "natvrdo" rozetnutí úplně všech Os vlaků v Náměšti, tzn. i např. časně ranních či pozdně večerních, tzn. takové, které tam ani letos rozetnuty nebyly. "
Ono je rozdíl, když na tu Baterku chcete jet ze Zastávky do Náměště, nebo ze Zastávky až do Třebíče a zpět. Být špagát až do Náměště, tak se dá z Náměště do Třebíče a zpět dojet na baterii bez přestupu. Kilometrické dojezdy el. jednotky na baterii čerpám z tohoto článku. No a protože terén na trati 240 je za Zastávkou u Brna velmi členitý, dá se předpokládat, že 40 km do Třebíče a 40 km zpátky by se asi nezvládlo. Naproti tomu z Náměště by to bylo pouze 20 tam a 20 zpět.
K těm rychlíkům. Je otázka zda už byla vyvinuta elektrická lokomotiva s bateriemi, která zvládne také dojezd okolo 80 km aby byla použitelná na 61 km dlouhý úsek Náměšť - Jihlava. Pak by se výhoda eletrifikace až do Náměště týkala i rychlíků. (Za potřeby investice do nových lokomotiv. 750.7 tu stejně nebudou věčně.)
David:
"Naopak na straně nákladů by byla:
- kompletní rekonstrukce stanic (Rapotice, Kralice, Náměšť), tzn. poměrně vysoký výdaj, který naopak byl uspořen (tím, že většina stanic byla z projektu stavebně vynechána) při "revitalizaci" tratě, tzn. sama "revitalizace" měla dost příznivý poměr přínosů (zkrácení jízdních dob díky zvýšení rychlosti ve většině mezistaničních úseků; zkrácení intervalů křižování díky zřízení TZZ) vůči nákladům (vynechání většiny stanic, kde by bylo nutné provádět peronizaci či jiný druh úprav "bez úrovňových přechodů přes koleje"). "
No a ty stanice se udělají kdy? Počkáme až se rozpadnou?
Neděle, 22. listopadu 2020 - 15:29:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 95
Registrován: 11-2018
Bez zdanění bank a dividend se nikdy k VRT tratím nedostaneme. A naše zaostalost v dopravní infrastruktuře se bude prohlubovat. A to nemluvím o školství apod.
To téžko vysvětlovat klausovcům z cevro a bankovního institutu, kteří si o sobě myslí, že jsou lepší než absolventi Oxfordu a Cambridge.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 15:43:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 476
Registrován: 1-2019
M250.0:
"Při aktuální ekonomické realitě mimořádně nevšední myšlenka. Budeme rádi, pokud zůstanou aspoň ty dnešní školáky. Krom toho ta trať vede v úseku Katovice - Nepomuk pustinou nezávisle na krajské hranici."

Nulový nárůst počtu souprav, protažení Panterů z Horažďovic. Vyšší cena by byla pouze o variabilní náklady (spotřeba elektrické energie + poplatek za dopravní cestu), fixní už dávno pokrývá Plzeňský kraj.

Citace ze smlouvy mezi Plzeňským krajem a ČD na vlaky Plzeň - Horažďovice:

c) JCVKP2016 = jednotková cena výše kompenzace v cenové hladině roku 2016, za dodatečně přiobjednaný kilometr dopravního výkonu = cena za kilometr dopravního výkonu během doby trvání Smlouvy nad rámec předpokládaného dopravního výkonu DV2018. Za 1 vlkm dodatečně přiobjednaného dopravního výkonu je stanovena výše kompenzace, která se vypočítá dle vztahu JCVKP2016 = 0,3*JCVK2016.

V dodatcích (ty jsem nyní nezkoumal podrobně) je to určitě ještě zpřesněno, v zásadě ale lze říct, že Jihočeský kraj by za doobjednání vlaků Horažďovice - Strakonice zaplatil pouze třetinovou cenu za vlakokilometr. Základní cena dohodnutá mezi Plzeňským krajem a ČD činí 136,45 Kč/vlkm, takže z toho si lze spočítat, že Jihočeský kraj by musel platit pouze 40,935 Kč/vlkm, a to už je cena srovnatelná (ne-li stejná) jako 1 km autobusu.

Já jsem to sem napsal, protože mě štvou ti, kteří tady neustále prosazují převod objednávky zpět na MD, a naprosto ignorují to, jak to nefunguje na Slovensku. Oni chtějí, aby to nefungovalo v žádném kraji, současný stav je takový, že v některých krajích to funguje a v jiných ne.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 15:48:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15306
Registrován: 12-2007
tak bychom tady diskutovali o tom, jak to funguje nebo nefunguje jinde, jaká je zkušenost z jiných států Evropy, jestli je takový koncept toho státu dobrý nebo ne.

Lze namítnout, že ve většině jiných států Evropy je laťka nad (ne)zachováním osobní dopravy na té které trati o dost výše než jaká obecně platí v reálné objednávce u nás.

Dalším úskalím je, že oponent by vzápětí mohl (ať už v daném případě oprávněně či neoprávněně) přijít s tím, že v dané západní zemi jde do dopravy daleko víc peněz (jak co do financování z veřejných zdrojů, tak co do úrovně jízdného) a proto jde o nesouměřitelný příklad.

Ale kdyby přece jen, takže:
- Rakousko: regionálka financována spolkovými zeměmi (tedy "kraji"); dálková doprava bez dotací. Naprostá většina regionálky "bagrována" státním ÖBB, kromě těch tratí, které jsou nestátní již odedávna (neplatí v případě části úzkokolejek, které se nestátními staly až před 10 - 15 lety).

Nemalá část lokálek srovnatelných s českými lokálkami je již nějakou dobu (někdy i desítky let) bez provozu, ne-li fyzicky zrušena.

- Německo: úplně to samé co Rakousko (no jo, jenže někdo by tam mohl namítnout, že některé spolkové země jsou o dost větší/lidnatější než převážná část českých krajů), rovněž tak s dovětkem, že tam je "regionálkou" (RegionalExpress) i to, co by u nás bylo bráno za rychlík; důsledné soutěžení všech "regionálních" výkonů mj. s dlouhou dobou mezi vyhlášením vítěze soutěže a začátkem účinnosti kontraktu.

Kromě námitek ohledně toho, že tato země je bohatší a může si tím pádem dovolit větší výdaje mj. i na dopravní obslužnost, jsou oprávněnými námitkami i ty, které připomínají výrazně vyšší hustotu zalidnění (byť s výraznějšími regionálními rozdíly v této věci) oproti Česku.

To, co v Německu jsou "nejslabší lokálky", by v Česku byly tratě regionálního charakteru se spíše středním či vyšším významem oproti řadě dalších, byť v tuto chvíli s objednávanou osobní dopravou, tratí u nás.

- Švýcarsko: regionální spoje v objednávce (v některých případech dost malých!) kantonů (?); tam každopádně ale určitě existuje nějaké centrální plánování včetně tarifních záležitostí; no jo, ale zrovna CH je země ultrabohatá, která do veřejné dopravy dává vysoký podíl financí + mj. jde o zemi s vysokou hustotou zalidnění, tzn. vůči Česku objektivně nepřirovnatelné. Bez soutěží na dopravce, zato s mnoha tradičními regionálními dopravci. Mnoho vedlejších tratí provozováno jiným dopravcem než státními SBB.

- Polsko: hm, regionálka v mnoha vojvodstvích (sakra, zase ty "kraje"...) vyřešena tak, že si "kraje" samy založily svého vlastního dopravce (to by bylo u nás řevu; stačí jak řve část nádražáků směrem k JMK za to, že si pořídí své vlastní jednotky + s jakou výhradností si stanovil svůj vlastní tarif). Mnoho vedlejších tratí zrušeno či bez osobní dopravy. Jak je to tam u dálkových vlaků? Objednávány/financovány státem?

V čem se tedy tyto (vůči Česku blízké, tedy vyjma vzdálenějšího CH) země shodují, je objednávka regionální dopravy z regionální - dá se říct "krajské" - úrovně. Další aspekty si tam najde každý dle svého uvážení.

Já osobně jsem k takovým "za každým cenu přirovnáním k (jakékoliv) jiné zemi" zdrženlivý; resp. pokud, tak co do souměřitelnosti (např. objem veřejných financí, velikost země) spíše právě jen s tím Slovenskem (a to ještě jen v omezené míře).

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 22. listopadu 2020 - 15:54:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11155
Registrován: 6-2004
Nejde o Fanyho, ale o to, že na tyhle kecy o mezikrajských (ne)spojích naskakují, manipulují a lžou i lidé, kteří nejsou tak blbí jako on.

jo, jo, to aby člověk šel pomalu vrátit diplom [biggrin] uvidíme za rok touhle dobou, jaká bude situace, jaký koncept bude realizován [happy]
Neděle, 22. listopadu 2020 - 16:14:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15307
Registrován: 12-2007
jo, jo, to aby člověk šel pomalu vrátit diplom
To, že někdo má diplom v konkrétním oboru, neznamená, že mj. jeho další vlastnosti a schopnosti (mj. schopnost obhájit svůj názor věcnými arguemnty; v případě toho, že je tento názor oponenty do velké míry vyvrácen, schopnost uznat jeho určitou pomýlenost atd.) jsou na dostatečné výši (toto platí obecně pro kohokoliv; nepíšu to ve vztahu k žádné jedné konkrétní osobě).

No a ty stanice se udělají kdy? Počkáme až se rozpadnou?
Ty stanice (Rapotice, Kralice, Náměšť) byly z "kolejového" hlediska zrekonstruovány v roce 2005 (i když - Kralice možná 2004?). Tzn. žádná extrémně dlouhá doba.
Totéž (tzn. rekonstrukce staničních kolejí provedená okolo roku 2005) platí i pro další stanice mezi Zastávkou a Jihlavou vyjma Studence, Krahulova a Okříšek, do kterých se stavebně nesáhlo daleko déle (ovšem jde o stanice, které by drátizací Zastávka - Náměšť pochopitelně nebyly nijak stavebně dotčeny).

Z hlediska zab. zař. byly také upravovány, když do nich v r. 2017 bylo zapojováno nové TZZ.
A i kdyby, tak to zab. zař. není o nic "rozpadnutější" než zab. zař. kdekoliv jinde na té trati či na jakékoliv jiné obdobné trati.

A že těch staveb dobrá správa zmršila už hromadu... (Jen když zůstanu na Moravě: Brno, U. Brod, Šlapanice!, Nesovice, Bohuslavice u Kyjova (odbočka), Rajhrad, Pitín, Blažovice
Pominu-li, že např. Rajhrad byl zmršen pár let před vznikem SŽDC, s.o. (= zmršily to ČD, s.o.), tak bych opět bral ohled na reálné okolnosti toho "zmršení" (např. Blažovice = muselo se to vejít do pojmu "oprava"; při "modernizaci" by byla nutná plná peronizace, která ale neštymuje s podobou projektu modernizace tratě Brno - Přerov; reálné dilema v případě Blažovic tedy bylo "upravit to právě takto, nebo do toho nesahat vůbec"). Atd.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 22. listopadu 2020 - 16:28:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 745
Registrován: 2-2011
David:
"Ty stanice (Rapotice, Kralice, Náměšť) byly z "kolejového" hlediska zrekonstruovány v roce 2005 (i když - Kralice možná 2004?). Tzn. žádná extrémně dlouhá doba.
Totéž (tzn. rekonstrukce staničních kolejí provedená okolo roku 2005) platí i pro další stanice mezi Zastávkou a Jihlavou vyjma Studence, Krahulova a Okříšek, do kterých se stavebně nesáhlo daleko déle (ovšem jde o stanice, které by drátizací Zastávka - Náměšť pochopitelně nebyly nijak stavebně dotčeny). "
A vyhovují ty stanice z pohledu dnešních nároků na provoz? A vyhovovali těm nárokům (krátké, úzké nástupiště, úrovňové přechody) i tehdy okolo r. 2005? Nebo se to zase odfláklo stylem, uděláme to nejnutnější aby se nám to nerozpadlo pod rukama a zbytek necháme na Yindy.[happy]
David:
"(např. Blažovice = muselo se to vejít do pojmu "oprava"; při "modernizaci" by byla nutná plná peronizace, která ale neštymuje s podobou projektu modernizace tratě Brno - Přerov; reálné dilema v případě Blažovic tedy bylo "upravit to právě takto, nebo do toho nesahat vůbec"). Atd."

Dobrá, a jak to dopadlo? Krom toho, jak dlouho ten "provizorní stav" v Blažovicích bude si na SŽDC uvědomili s ohledem na to, jak dlouho už mluví o modernizaci trati 300 a jak dlouho už se jim nedaří pohnout z místa? A nehodily by se ty perony v Blažovicích někde docela jinde?

(Příspěvek byl editován uživatelem zdenek102.)
Neděle, 22. listopadu 2020 - 16:30:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 477
Registrován: 1-2019
David:
"Jak je to tam u dálkových vlaků? Objednávány/financovány státem?"

V Polsku dálkové vlaky objednává ministerstvo infrastruktury. Je to tedy stejný systém jako u nás, akorát s místními odlišnostmi - tedy není snaha o taktový jízdní řád, ale o maximum přímých spojení, zároveň jsou všechny dálkové vlaky povinně místenkové.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 16:32:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15682
Registrován: 10-2004
David: Hezký vyprávění. A co si z toho mám odnést? Že Polsko má být vzorem pro financování a plánování dopravy v ČR, nebo že německé spolkové země o počtu obyvatel podobným ČR, jako třeba Bavorsko, které je nám asi velikostí a počtem obyvatel nejblíž, nezvládají organizovat dopravu a končí jako Slovensko?
Neděle, 22. listopadu 2020 - 16:35:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1912
Registrován: 8-2017
Pan Hloupej: ... a to už je cena srovnatelná (ne-li stejná) jako 1 km autobusu.
...který jede skutečně přes Horažďovice a Střelské Hoštice. Pokud má v tomhle úseku nějká Os vrstva smysl, pak je to od Strakonic do Katovic za předpokladu s podmínkou zachování počtu vozidel. To by teoreticky šlo zajistit soupravou od Volar, ale prakticky by to vzhledem k nepravidelnosti R11 bylo spíš pro zlost.
Optiální řešení z mého pohledu je zastavit R v Katovicích (věřejně, když už z dopravních důvodů tam často stojí i dnes) a zbytek řešit tím busem.

Já jsem to sem napsal, protože mě štvou ti, kteří tady neustále prosazují převod objednávky zpět na MD, a naprosto ignorují to, jak to nefunguje na Slovensku. Oni chtějí, aby to nefungovalo v žádném kraji, současný stav je takový, že v některých krajích to funguje a v jiných ne.
Podpis.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 16:40:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15308
Registrován: 12-2007
Hezký vyprávění. A co si z toho mám odnést?
Z mého (do určité míry možná subjektivního) pohledu - viz text posledního odstavce příslušného mého příspěvku.

P. S. O žádném německém "nezvládání organizace dopravy" jsem nepsal, ani si nic takového nemyslím + na nesrovnatelnost velikostí spolkových zemí vůči (nejen) českým krajům jsem výslovně upozorňoval, tzn. podsuv.

A vyhovují ty stanice z pohledu dnešních nároků na provoz?
Ve chvíli, kdy tam žádná drátizace ani jiná modernizace neproběhne, budou v této podobě Rapotice, Kralice, Náměšť, Bransouze či Luka n/J. (čímž jsem vyjmenoval stanice, do kterých se sahalo v onom období 2004 - 2006) v nynější podobě fungovat ještě dlouhou dobu, stejně jako na dalších tratích v Kraji Vysočina, jejichž stanice v obdobné době prošly obdobnými úpravami, namátkou Rantířov, Dobronín, Šlapanov, Rozsochatec, Ždírec nad Doubravou, Ledeč nad Sázavou, Pelhřimov, Nová Cerekev, Pacov, Obrataň atd.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 22. listopadu 2020 - 16:53:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2791
Registrován: 4-2014
David: Pokud se bude drátovat ze Střelic dále na Jihlavu, tak zcela určitě ve všech Žst., dojde k úpravě kolejiště či změně konfigurace kolejiště, mimo Žst. Třebíč, protože ta už je na případnou elektrifikaci po optimalizaci - přestavbě připravena. Ale podle vyjádření SŽ(DC) se s pokračováním troleje ze Střelic až do Jihlavy zatím dlouhodobě nepočítá.

(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)
Neděle, 22. listopadu 2020 - 16:55:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 478
Registrován: 1-2019
M250.0:
"...který jede skutečně přes Horažďovice a Střelské Hoštice. Pokud má v tomhle úseku nějaká Os vrstva smysl, pak je to od Strakonic do Katovic za předpokladu s podmínkou zachování počtu vozidel. To by teoreticky šlo zajistit soupravou od Volar, ale prakticky by to vzhledem k nepravidelnosti R11 bylo spíš pro zlost."

Ne, to je fakt blbost. Nedávno (rok po změně dopravce) se na trati z Volar měnil provozní koncept, aby byl delší přestupní čas na rychlíky do Plzně, protože tam byly problémy s ujížděním přípojů při zpoždění. Taktové křižování se přesunulo z Bohumilic do Čkyně a zkrátila se pauza ve Vimperku. Stabilita se od té doby zvýšila a přípoje nyní fungují bez problémů, i při zpoždění např. 10 - 15 minut ve směru od Volar přestup vychází (a vlaky ČD již čekají na zpožděné vlaky GWTR, takže to je taky OK).

Protažení Pantera z Horažďovic do Strakonic by dávalo smysl také v tom, že by ten vlak nekončil v polích. A třeba by byl i o něco málo plnější. A taky by to nebyl nárůst počtu souprav, vzhledem k tomu, že v Horažďovicích vlak stojí hodinu a půl, než pojede zpět. Do Strakonic stihne zajet tak akorát.

Další výhodou je, že do Strakonic již nyní platí na železnici tarif IDPK, takže prodloužené vlaky z Plzně by do něj byly zahrnuty kompletně.

Jinak souhlasím s tím, že pokud Jihočeský kraj nadále nebude ochotný zaplatit protažení těch vlaků, tak by rychlíky měly zastavit v Katovicích.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 17:04:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15683
Registrován: 10-2004
David: To není podsuv, to je normálně položená otázka. Třeba Bavorsko je dost podobné, jako my, Dolní Sasko má taky podobnou hustotu obyvatel s asi 2/3 velikostí co ČR, Severní Porýní-Vestfálsko je sice poloviční, ale skoro dvojnásobek obyvatel apod. To jsou pořád velká území, která organizovat z jednoho místa není jednoduché, přesto se mi nezdá, že by nefungovaly. Třeba Severní Porýní-Vestfálsko bylo kdysi dáváno za vzor rozvoje taktové dopravy a s tím spojeného nárůstu cestujících. Těžko budeme hledat stát, který je stejný jako Česko. Já mám spíš dojem, že jde o to se vyhnout uznání, že to vlastně fungovat může, když se chce.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 17:08:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 882
Registrován: 4-2013
Už se ví co Arriva nasadí na ty své rychlíky Pardubice - Liberec? To ty jejich 845 jedna souprava stačit nebude ne nebo jo?

A kam České dráhy přesunou ty svoje 843???
Neděle, 22. listopadu 2020 - 17:17:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2270
Registrován: 7-2017
David:
":
- Rakousko: dálková doprava bez dotací. "
Nemáte pravdu. Kromě Wien-Salzburg je všechno v objednávce spolkové republiky Rakousko. Včetně NJ. [vypravci]
Neděle, 22. listopadu 2020 - 17:20:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15309
Registrován: 12-2007
Třeba Severní Porýní-Vestfálsko bylo kdysi dáváno za vzor rozvoje taktové dopravy a s tím spojeného nárůstu cestujících.
"Bylo dáváno" = odvolávání se na neznámou autoritu (argumentační klam).
NRW (s obrovskou konurbací Porúří + okolí Kölnu) je samozřejmě NESROVNATELNÉ s jakoukoliv oblastí Česka co do počtu obyvatel i hustoty zalidnění a z toho vyplývajících přepravních proudů.

Pozn. Ano, přesně jak jsem napsal v příslušném příspěvku Další aspekty si tam najde každý dle svého uvážení. - aneb kdo chce, vezme si za vzor zrovna Německo (a ne např. Rakousko, které je vůči Česku výrazně srovnatelnější jak co do velikosti státu, tak co do počtu obyvatel a ruku v ruce s tím i hustoty zalidnění) a přirovná konkrétní spolkovou zemi k celé republice.

Plus aby mu to sedělo, provede toto přirovnání provede na základě počtu obyvatel, což při vysoké hustotě zalidnění Německa jde snadněji než při porovnání velikosti spolkových zemí, kde už by mu to povětšinou tolik neštymovalo.

Stejně tak platí, že v Česku i v Rakousku se v zásadě shoduje pojem kraj (či spolková země)/objednatel s pojmem "vymezení oblasti jednoho IDS" (je-li tedy takový IDS zaveden), zato v Německu naopak platí, že co spolková země, to i větší počet dopravních spolků (tzn. obdoba IDS), kde některé spolky (jiné než ty vyznačené žlutohnědou barvou) ani nemají plnou integraci vlaků či ani nemají jednotný tarif (viz ty různé další barvičky; mimochodem povšimněte si také, jak jsou některé ty spolky malé). Což mimochodem mj. znamená, že objednávka regionálních autobusových linek tedy v Německu neprobíhá na zemské úrovni, ale na úrovni konkrétního "IDS", tedy dopravního spolku (?)

Opět si v tom každý může "najít, co zrovna (ne)souhlasí s jeho názorem".

Samozřejmě někdo jiný si najde třebas vzor v jiné zemi, např. ve Slovensku a jeho "funkčnosti" centrální objednávky vlaků z jednoho místa.

P. S. Ještě jeden rozdíl - v CH jsou určitě všechny kategorie vlaků integrovány do tamních IDS; v AT tomu tak je snad dodnes (?) také včetně dálkových (přinejmenším ÖBB) vlaků (přinejmenším před 7 - 10 lety tomu tak bylo určitě); naopak v DE v naprosté většině v dálkových vlacích (ICE, IC) IDSkové jízdenky neplatí.

Nemáte pravdu. Kromě Wien-Salzburg je všechno v objednávce spolkové republiky Rakousko. Včetně NJ.
O. K., děkuji za upřesnění (hm, takže i v tomto aspektu je vůči české situaci srovnatelnější stav z Rakouska než např. z Německa).

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 22. listopadu 2020 - 17:26:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2271
Registrován: 7-2017
David:
"objednávka regionálních autobusových linek tedy v Německu neprobíhá na zemské úrovni, ale na úrovni konkrétního IDS (?)
"
Mám pocit, že v Bavorsku to probíhá na úrovni Regierungsbezirků (~kraj), s tím, že do toho mluví jednotlivé Landkreisy. Ale nejsem si 100% jist.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 17:52:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1712
Registrován: 11-2005
David: prostě ses dopustil falešného přirovnání, když jsi po rozdělení ČR na kraje, Rakouska na spolkové země a Švýcarska na kantony dělil Německo na spolkové země, což je nesouměřitelné. V této úrovni spíš jedna velká spolková země odpovídá celému státu, tj. v kategorii s ČR, Slovenskem, Rakouskem a Švýcarskem má být to Bavorsko samo o sobě. Pak platí, že v Bavorsku je (na rozdíl od ČR) regionální vlaková doprava objednávaná centrálně ("z Mnichova"), kdežto autobusovou (pokud vím??) objednávají kraje (= Regierungsbezirky), které navíc někdy organizují IDS.

Otázku zastavování rychlíků v Katovicích bych doplnil úvahou, jak do budoucna, když (snad) dojde k výrazné modernizaci a zrychlení tratě a koncept dvouhodinové trasy s uzly v celou sudou na obou koncích se rozpadne. Bude se v Katovicích dál křižovat?
Neděle, 22. listopadu 2020 - 18:12:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 479
Registrován: 1-2019
Libcha:
"Otázku zastavování rychlíků v Katovicích bych doplnil úvahou, jak do budoucna, když (snad) dojde k výrazné modernizaci a zrychlení tratě a koncept dvouhodinové trasy s uzly v celou sudou na obou koncích se rozpadne. Bude se v Katovicích dál křižovat?"

Dobrá otázka. V letech 2023 - 2026 (což se samozřejmě může změnit) by mělo dojít ke zdvoukolejnění úseku Plzeň - Nepomuk. Je pravděpodobné, že to přispěje i ke zkrácení jízdní doby.

Zatím to ale vypadá, že se bude křižovat v Katovicích, protože Plzeňský kraj bude požadovat zachování přestupu v Horažďovicích ze Sušice do Strakonic (a opačně). Takže se dá očekávat pozdější odjezd z Plzně (v opačném směru dřívější příjezd do Plzně).
Neděle, 22. listopadu 2020 - 18:26:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13263
Registrován: 8-2012
Začít v ČR uplatňovat "bavorské" principy, tak budou šotoultras první, kdo se z toho posere do vejšky (mj. se po polovině lokálek jen tak lehce zakouří). Což jim ale očividně nebrání brát si je jindy za (nesouměřitelný) příklad [happy].
電車オタク
Neděle, 22. listopadu 2020 - 18:34:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15684
Registrován: 10-2004
David: Zase, něčemu nevěříš, tak je potřeba tomu dávat přirovnání alá "argumanteční klam". Proč? Ta autorita je známá, jde o článek v odborném časopise. Doprava Severním Porýní-Vestfálsku nefunguje?

Libcha: Takže jsme dospěli k závěru, že doprava ve spolkových zemích o naši velikosti funguje na bázi, jako zvažuje naše MD? Ale to přeci nemůže fungovat a veřejná doprava v zemi je v rozkladu!
Na trati Plzeň - České Budějovice má dojít ke zrychlování, nechci se teď přít o kolik. Myslím si, že bude snahou fixovat ty rychlíky R11 na sudou celou v Plzni, což by mělo za následek posun křižování dál směrem na České Budějovice, očekával bych celou ve Strakonicích, za určitých podmínek ještě u kus dál. Čejetice? [happy]

T.H.: No, že by padly lokálky pro pár lidí za den, by byl neskutečný malér. To by se calá doprava v ČR zhroutila, kdyby se nedalo dojet vlakem, kam to dosud šlo.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 18:36:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2272
Registrován: 7-2017
Pan_Hloupej:
"Libcha:
"Otázku zastavování rychlíků v Katovicích bych doplnil úvahou, jak do budoucna, když (snad) dojde k výrazné modernizaci a zrychlení tratě a koncept dvouhodinové trasy s uzly v celou sudou na obou koncích se rozpadne. Bude se v Katovicích dál křižovat?"
Dobrá otázka. V letech 2023 - 2026 (což se samozřejmě může změnit) by mělo dojít ke zdvoukolejnění úseku Plzeň - Nepomuk. Je pravděpodobné, že to přispěje i ke zkrácení jízdní doby.

Zatím to ale vypadá, že se bude křižovat v Katovicích, protože Plzeňský kraj bude požadovat zachování přestupu v Horažďovicích ze Sušice do Strakonic (a opačně). Takže se dá očekávat pozdější odjezd z Plzně (v opačném směru dřívější příjezd do Plzně)."

Byl velký boj, jestli naštvat oba kraje (Katovice) stejně, nebo naštvat Plzeňský (chce křižovat v žst. Horažďovice před.) nebo Jihočeský (chce Strakonice). Jak to dopadlo Vám sem napíšu později dnes, až se prohrabu archivem se SP. Ale mám pocit, že nakonec vyhrály v koncepci kompromisně Katovice, které jsou na houby pro všechny.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 18:37:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2273
Registrován: 7-2017
Orky:
"
Libcha: Takže jsme dospěli k závěru, že doprava ve spolkových zemích o naši velikosti funguje na bázi, jako zvažuje naše MD? Ale to přeci nemůže fungovat a veřejná doprava v zemi je v rozkladu!
Na trati Plzeň - České Budějovice má dojít ke zrychlování, nechci se teď přít o kolik. Myslím si, že bude snahou fixovat ty rychlíky R11 na sudou celou v Plzni, což by mělo za následek posun křižování dál směrem na České Budějovice, očekával bych celou ve Strakonicích, za určitých podmínek ještě u kus dál. Čejetice? [happy]
"

Nene, odj. S:15 Plzeň, příj. L:45 ČB a stejně opačně.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 18:49:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15310
Registrován: 12-2007
Proč? Ta autorita je známá, jde o článek v odborném časopise.
O. K., tímto vyjádřením přestává být autorita neznámou.
Objektivní skutečnost, že hustotou zalidnění a tím pádem i silou přepravních proudů je NRW nesouměřitelné s jakoukoliv částí Česka (čímž se stává limitujícím i ono vyjádření autority co do vztahu k veřejné dopravě na českém území), zůstává v platnosti.

Takže jsme dospěli k závěru, že doprava ve spolkových zemích o naši velikosti funguje na bázi, jako zvažuje naše MD?
Velikostně blízké rozloze Česka je pouze Bavorsko (ostatní spolkové země jsou svojí rozlohou o poznání menší). Tzn. množné číslo není na místě.
(+ samozřejmě kdo "chce, aby mu to sedělo", tak si vybere zrovna Bavorsko, přičemž v Německu jsou i spolkové země jako např. Sársko, kde by mu to přirovnání k velikosti ČR nesedělo vůbec).

Mmch. aby vůbec přirovnání Česko vs. Bavorsko (kdy k Bavorsku analogicky patří Budesrepublik Deutschland, zatímco k Česku by tím pádem analogicky patřilo co?) aspoň jakž takž sedělo, tak by muselo platit, že:
- "MD zvažuje" soutěžení veškerých vlakových výkonů, a to s cca 3letými lhůtami mezi vyhlášením vítěze a začátkem účinnosti kontraktu.

- "MD zvažuje", že tyto soutěže budou probíhat "rozprostřeně" co do časové osy a ne jak to dopadlo u nás, že termíny začátku/konce smluv se (vlivem "přesně 10letého bagrování") až na pár výjimek shodují s číslem "9" na konci letopočtu (čímž by v prakticky stejný čas došlo k - úředně/technicky těžko proveditelnému - souběžnému soutěžení několika desítek provozních souborů v rámci "spolkové země" zvané Česká republika).

- V Česku bude i několik oblasti zcela bez IDS, dále některé oblasti (velikostně odpovídající třebas i okresům) budou mít "IDS" s "integrací" pouze pro autobusové linky, pár dalších okresů bude mít "IDS" jen ve stylu "koordinace tvorby jízdních řádů; bez jednotného tarifu"; a pak bude pár dalších oblastí ČR, které nebudou mít IDS absolutně žádný (když už přirovnání k Bavorsku, tak se vším všudy).

- Stejně tak lze namítnout, že (přesně dle bavorského či obecně německého "mustru") by při centrální objednávce došlo k likvidaci... ehm, "neobjednání"... osobní dopravy na mnoha vedlejších tratích (však přesně dle rčení "tam ať si kraje/Regierungsbezirky objednají autobusy", aneb riziko stavu, kdy objednatelem regio autobusů je jiný subjekt než objednatel regio vlaků), tzn. přesně jedno z diskutovaných úskalí centrální ministerské objednávky.

Plus samozřejmě se nabízí otázka (a opět - "kdo si chce najít podporu svého názoru, tak si najde to, co chce on sám"), proč tedy takové Rakousko neobjednává regionální dopravu "hezky centrálně" (vždyť jeho velikost se velikosti Bavorska blíží ještě víc než velikost ČR) a objednávají ji jednotlivé rakouské spolkové země.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 22. listopadu 2020 - 18:58:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2274
Registrován: 7-2017
Tantin27:
"Pan_Hloupej:
"Libcha:
"Otázku zastavování rychlíků v Katovicích bych doplnil úvahou, jak do budoucna, když (snad) dojde k výrazné modernizaci a zrychlení tratě a koncept dvouhodinové trasy s uzly v celou sudou na obou koncích se rozpadne. Bude se v Katovicích dál křižovat?"
Dobrá otázka. V letech 2023 - 2026 (což se samozřejmě může změnit) by mělo dojít ke zdvoukolejnění úseku Plzeň - Nepomuk. Je pravděpodobné, že to přispěje i ke zkrácení jízdní doby.

Zatím to ale vypadá, že se bude křižovat v Katovicích, protože Plzeňský kraj bude požadovat zachování přestupu v Horažďovicích ze Sušice do Strakonic (a opačně). Takže se dá očekávat pozdější odjezd z Plzně (v opačném směru dřívější příjezd do Plzně)."
Byl velký boj, jestli naštvat oba kraje (Katovice) stejně, nebo naštvat Plzeňský (chce křižovat v žst. Horažďovice před.) nebo Jihočeský (chce Strakonice). Jak to dopadlo Vám sem napíšu později dnes, až se prohrabu archivem se SP. Ale mám pocit, že nakonec vyhrály v koncepci kompromisně Katovice, které jsou na houby pro všechny."

Tak ne, vyhrálo to, pokud se něco dál neměnilo, že POVED/IDPK má koncepci, takže křižování v Horaždovicích.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 19:11:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2275
Registrován: 7-2017
Tak neříkám úplně pravdu. Černé na bílém, proč Horažďovice. Připomínám, že byla schválena plně dvojkolejná varianta Plzeň-Nepomuk.


(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Neděle, 22. listopadu 2020 - 19:28:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 96
Registrován: 11-2018
Můžu se zeptat, až se bude dělat hlavák - koterov bude se dělat vždy jen jedna kolej a pak druhá? Nebo jak kokoti budem jezdit busem z hlaváku do koterova po celou dobu rekonstrukce?
Neděle, 22. listopadu 2020 - 19:31:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2277
Registrován: 7-2017
3xPražan: Nevím, ale s ohledem na to, že se bude hýbat s geometrií oblouků, tak aspoň nějakou dobu asi full NAD bude. Pak bych tipoval jednokolejnost, NAD Koterov-Hlavní častěji než nutno byl byla katastrofa.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 19:35:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15311
Registrován: 12-2007
Hm, takže 500 lidí za den ("necovidový" stav cca 3 roky po znovuzavedení osobní dopravy) je na bavorské podšumavské trati Gotteszell - Viechtach příliš málo (limit byl stanoven na 1000 lidí za pracovní den), takže Mnichov "hezky z centra" rozhodl, že osobní doprava tam bude od 9/2021, tzn. po 5 letech od znovuzavedení, opět zrušena: https://www.stmb.bayern.de/med/pressemitteilungen/pressearchiv/20 20/188/index.php

Edit - ha, tak o 2 týdny později dala bavorská spolková ministryně (tzn. pozice, kterou by tu někteří přirovnali k českému ministrovi dopravy a jeho vlivu na (ne)existenci osobní dopravy např. do Nového Údolí v případě, že by se Os/Sp vlaky objednávaly celostátně ministerstvem dopravy) naději ve smyslu dalšího prodloužení zkušebního provozu** (ovšem nadále jen toho zkušebního - ve smyslu "prodloužení lhůty, do které by muselo být dosaženo počtu 1000 cestujících za den v přepočtu na km tratě").

Přičemž po prvotním (koncem srpna t. r.) oznámení o zastavení osobní dopravy na té trati k 9/2021 se ostře proti vyjádřila "Landesrätin" okresu Regen*** mj. s argumentací, že jde o "facku do tváře venkovu". Zajímavé. [happy]

** https://www.br.de/nachrichten/bayern/waldbahn-aus-vom-tisch-minis terin-entschuldigt-sich-fuer-panne,S9v9X6r

*** https://www.br.de/nachrichten/bayern/schlag-ins-gesicht-landraeti n-erbost-ueber-aus-fuer-waldbahn,S8ex1NG

(odkazy nutno překopírovat do adresního řádku; přímé URL nefunguje.)

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 22. listopadu 2020 - 19:53:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 480
Registrován: 1-2019
Tantin27:
"Tak ne, vyhrálo to, pokud se něco dál neměnilo, že POVED/IDPK má koncepci, takže křižování v Horaždovicích."

Horažďovice jsou určitě lepší variantou než Strakonice, a to z důvodu návazností na ostatní tratě.

V té síťové grafice je ale také spousta chyb a nelogičností. Pokud by někdy měly jezdit Os ve špičce navíc mezi Strakonicemi a Vimperkem, není možné, aby to zajišťovaly dva motorové vozy navíc, jak je tam uvedeno. To by stálo mnoho peněz. Oběh navíc ve špičce se musí zredukovat na jednu soupravu, a to klidně i za cenu vychýlení z taktu. Úsek Strakonice - Vimperk se dá jet za necelou hodinu, takže se to stíhá.

Časy vlaků mezi Prachaticemi a Volary jsou úplně mimo, protože tam nevychází křižování ve Zbytinách a zároveň nevychází přípoje ve Volarech (od Strakonic do Nového Údolí a opačně). Toto celé je špatně.

Dále se nabízí otázka, jak si POVED do budoucna představuje polohu Os Plzeň - Horažďovice a Horažďovice - Klatovy. Od GVD 2021 budou některé vlaky projíždět Jetenovice a Velký Bor, aby se stíhal přípoj do Sušice (a opačně). Dle té síťové grafiky by se ten přípoj nestíhal ani za těchto okolností.

Za předpokladu, že by časové polohy Os zůstaly jako nyní, tak by jejich protažení do Strakonic přicházelo v úvahu (bez nárůstu počtu souprav).
Neděle, 22. listopadu 2020 - 20:02:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2278
Registrován: 7-2017
Pan_Hloupej: Na tuhle otázku odpovídá koncepce, co jsem sem linkoval předevčírem: https://www.plzensky-kraj.cz/Framework/Document.ashx?ID=143838