Diskuse » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 28. 7. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Nehody do 28. 7. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pondělí, 27. července 2020 - 08:58:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6128
Registrován: 7-2007
Ahmad_Šáh_Masúd: To snad nemůžeš myslet vážně, nemoudrý člověče. že si na těch třech čtyřech tratích co hobluje půl života Těch 4 tratích? Jsi při smyslech? Kdysi se moje akční rameno sestávalo HD - Plzeň - Cheb ( i kousek za) Plzeň - Praha (celý uzel) - Ústí N/L - Pha - Ny - Ko Pha - Ko - Přerov - Brno - HB - Jih - Ves. A ještě něco okolo (Šumperk, Ol - Nez atd..). Opravdu myslíš, že je zapamatovatelné mj kde to kóduje atd....Ano, trochu extrém, ale když jsem se vrátil do běžnosti - HD - Pha, ČB - Plz - Pha - (Ny) - Ko - Pard, HB - Brno, Ko - HB. HB - Ves...To je celkem běžné "seznání" řady strojvedoucích (navíc někteří mají i Plz - Cheb). Celkem mi přimomínač vola plácajdu, který mě seznámil s posunem "Vyjedeš za Se4, pak po 124 za Se8, pak za Se9 a na 128...." "Nejsi debil?" Ty znáš jednu stanici a já jich musím znát cca 100 a cca 1000km---zkus to lidsky... "Objedeš přes lhotskou a hradskou"...No vidíš, že to jde lidsky...stačí a rozumím...(Upraveno)"
Neskutečné, jaké blbo myšlenky se tvoří....Dle tvé geniality by strojvedoucí měl "seznání" tak maximálně několik km a pár stanic. Na některé tratě se dostanu tak 1,2x do roka....Prokristapána, TTP...změna cca každých 14 dnů....to by strojvedoucí nedělal nic jiného, než četl TTP a SŘ....aby se pak dozvěděl, byl smazán netisknutelný znak... tj to co tam nebylo vidět, bylo smazáno...jj takovou vážnost mají TTP...Bože, do čehoz to duši dal....
Pondělí, 27. července 2020 - 09:10:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6129
Registrován: 7-2007
Ahmad_Šáh_Masúd: Praha, Plzeň, Kolín, Habeš, Nymburk, Třebová, Brno, Cheb,Un/L, Č.B...jj troubo tak v jednom, dvou nebo třech To z těch větších...A v těchto uzlech je to celkem sranda (reléovka), ale třeba Plzeň, před pár lety byla docela velký oříšek. (Díky super plácajdám i pro nás tupce, bez problémů) A mnohdy je v menších stanicích objet, přestavit lok, odstavit vůz alchymie...třeba v takovém Protivíně jsou kolíky (hranice izolovaného úseku), takže za klacek musíš docela daleko...hledej v trávě šmudlo, když o nich nevíš....
Mmch nějak si nemohu vybavit další stanici, kde by tahle fičůza byla. Víte někdo?
Pondělí, 27. července 2020 - 09:14:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11014
Registrován: 4-2003
AŠM:Haha.

To není žádné haha, to tak je. Stačí se poptat i u strojvedoucích ČD v Praze, vždyť mnozí z nich hoblují linky S1, S2, S4, S7, S9 a občas si střihnou i rychlík někam dál, mnozí z nich jezdí i na motorové trakci, takže další linky - minimálně S8 a S80.

Samozřejmě nebudu počítat dnes již okrajové případy typu tlustej Jirka, který jezdí akorát mezi Havlíčkovým Brodem a Humpolcem celý život.
Pondělí, 27. července 2020 - 09:17:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11015
Registrován: 4-2003
Oldcerry:Mmch nějak si nemohu vybavit další stanici, kde by tahle fičůza byla. Víte někdo?

Chomutov.
Pondělí, 27. července 2020 - 09:17:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6130
Registrován: 7-2007
Kdysi se jeden "velký" odborník mohl po...když se ve vysílačce ozvelo "Eso na hada, na Bratislavu a pod věž" Odborník byl v pérdeli a já věděl přesně, co se po mě chce...[rofl]
Pondělí, 27. července 2020 - 09:55:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1284
Registrován: 6-2019
Mmch nějak si nemohu vybavit další stanici, kde by tahle fičůza byla. Víte někdo?
Hranice izolovaného úseku? Chomutov, Frantovky?

OK, tak když podepíšete seznání (a i prováděčky na D3) na půlku země, tak holt asi musíte být tak dobří, že to znáte. Nebo to nedělat nebo dělat s rizikem průseru. Zrovna tohle se dá naučit stylem "jednou všechno a pak jen změny", zatímco o těch PnD3 silně pochybuji o tom, že ti co to mají opravdu od Železné Rudy až po Moldavu to v hlavě i udržují.

Kdysi se jeden "velký" odborník mohl po...když se ve vysílačce ozvelo "Eso na hada, na Bratislavu a pod věž" Odborník byl v pérdeli a já věděl přesně, co se po mě chce...
Povolené zkratky uvedené v ZDD. Akorát vám tam chybí dopravce, jméno dopravce pod jehož licencí budete posunovat, trakce, technologie posunu a určitě ještě něco. [biggrin][biggrin]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 27. července 2020 - 10:01:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7930
Registrován: 1-2007
Amper - bohužel v tom paragrafu 2572 by mělo být, že: Po zastavení, může pokračovat v jízdě k následujícímu návěstidlu podle rozhledových poměrů, ale strojvedoucí si musí vyžádat souhlas k další jízdě od výpravčího, nebo dispečera, protože ten mu sdělí jaká je situace za návěstidlem, protože fíra to nemůže vědět, proto se samovolně se rozjet nesmí.

Už se tu řešilo, že ani výpravčí to nemusí vědět, jelikož nemá přehled o všech oddílech AB.
Pondělí, 27. července 2020 - 10:27:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6134
Registrován: 7-2007
Ahmad_Šáh_Masúd:[biggrin]To bylo před čtvrtstoletím..To ještě 43(4?)033 byl Nex TEEM..za Švédska do Itálie, jeden dopravce (ČD), vysílačky byla celkem novota (Mesa?)... (ale nechytejte mě za slovo, už se mi to plete).
nebo dělat s rizikem průseru To je náš život, schody mydlí někdo jiný (mnohokrát zcela zbytečně a kreténsky -via Planá).
PnD3 silně pochybuji o tom, že ti co to mají opravdu od Železné Rudy až po Moldavu to v hlavě i udržují. To pochybujete oprávněně, ale pokud bych tam někdy jel, tak si tu prováděčku prolistuji a na D3 je podstatné vědět jestli jsem 1 nebo 2, jestli jsou současné vjezdy atd. Těch zásadních věcí tam zas tolik není. Jinak je D3 velmi jednoduchá, to se dá celkem lehce pohlídat. A jestli si nějaký VH myslí, že nařízení hlásit se vždy a všude něco zachrání....
Ono se stačí kouknout do historie...proč ti naši předci měli křižovací rozkaz červený (formátA6) a na každé přeložené křižování jeden (to by možná zachránilo ty nehody na Šumavě)...Když tedy pominu "svědka" - to se stejně lhalo..Prostě minimálně dva lidi na vlaku věděli, že se křižuje jinde a jinak. Pak tedy jen jeden (strojvedoucí), ale furt by měl rozkazy dva. No a pak se to zkreativnilo a byl z toho 1,5 mrtvého. Ale to jsem trochu odbočil. Ale troufám si tvrdit, že žádný z dřívějších s rozhodujícím hlasem, by nepovolil, dát do opravené tratě (zkoridoriziované) rozjeté, 30! na dva tři roky jako TOTR. Vždy by to byla PJ s rozkazem. Naši předci nebyli úplní blbci, mnohdy celkem naopak.
Pondělí, 27. července 2020 - 10:43:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12255
Registrován: 8-2012
řadový pan strojvedoucí ... na těch třech čtyřech tratích co hobluje půl života
Strážní věž! Totiž, probuďte se! Dřív bylo líp, ale to už bylo. Dneska takhle možná dožívá pár posledních "zkušených" zoufalců (u státních dopravců), co už nechtějí/nemůžou jet dál od komína.

P.S. Proč se vlastně mraky věcí návěstí, když si to může strojvedoucí zapamatovat?
電車オタク
Pondělí, 27. července 2020 - 11:29:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 573
Registrován: 10-2005
Amper:
"2572. Na návěst Stůj na oddílovém návěstidle AB musí strojvedoucí vlak zastavit. Po zastavení může pokračovat v jízdě k následujícímu návěstidlu podle rozhledových poměrů, bez ohledu na světlo návěstního opakovače vlakového zabezpečovače; u následujícího návěstidla jedná podle jeho návěstního znaku.

Ovšem předpisáři ČD, pokud to formulovali tak neobratně a použili slova "při nařízené" mohou argumentovat, že po rozhodnutí strojvedoucího pokračovat v jízdě mu jízdu podle rozhledových poměrů nařizuje předpis D1, citovaným článkem."

A co je na tom neobratného? Všeobecně závazný předpis nařizuje (pro konkrétní hypotézu, např. oddílové návěstidlo AB na stůj) strojvůdci jízdu podle rozhledových poměrů. A vnitřní předpis dopravce pro ten případ (a své zaměstnance) stanoví max. 40 km/h. Naprosto srozumitelné.
Pondělí, 27. července 2020 - 11:43:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 884
Registrován: 2-2010
Oldcerry: Taky se jezdily jiné časy a s jiným počtem lidí, tedy jinými náklady, posunulo se spojení (mob., radio), razšířily se samovraty. Taže posun některých věcí je logický ale na druhé straně za hranu to šlo se změnou ohledně vztahu GVD a ohlašování, kdy začaly vznikat takové pasti, jak v Perninku.

Mouka: Však já taky psal "po informování výpravčího může pokračovat" přičemž tiše předpokládám informování vzájemné.
Pondělí, 27. července 2020 - 11:48:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 885
Registrován: 2-2010
Viajero: Myslím, že jsem to tehdy v příspěvku předcházející citovaný napsal dost zřetelně.
Pondělí, 27. července 2020 - 12:47:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1287
Registrován: 6-2019
Dneska takhle možná dožívá pár posledních "zkušených" zoufalců (u státních dopravců), co už nechtějí/nemůžou jet dál od komína.
Takových budou sta až tisíce.

kdy začaly vznikat takové pasti, jak v Perninku.
Tam žádná past není.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 27. července 2020 - 12:50:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 574
Registrován: 10-2005
Amper:
"Viajero: Myslím, že jsem to tehdy v příspěvku předcházející citovaný napsal dost zřetelně."

Hmm, myslíte tento text: Co když u toho klacku ale nečeká ale rozjede se, jak může podle čl. 2572. Tuto jízdu podle rozhledu nemá nařízenou (je to jeho rozhodnutí) a omezení 40 km/h nemusí dodržovat ani strojvedoucí ČD. (?).
To je kulantní úvaha, ve finále k rozvázání pracovního poměru dotyčného mašinfíry.

Pokud ten vnitřní předpis začíná návětím Je-li předpisy provozovatelů drah nařízena jízda podle rozhledových poměrů, pak jako cestující doufám, že je to srozumitelné každému na strojvůdcovské pozici.
Pondělí, 27. července 2020 - 13:08:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 886
Registrován: 2-2010
Hledáš důvod k flame?
Pondělí, 27. července 2020 - 13:20:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 575
Registrován: 10-2005
Amper:
"Hledáš důvod k flame?"
Helejte, já jen připomínám pro čtoucí mašinfíry, aby si náhodou ze zdejší dojmologie neudělali pracovněprávní problém.
¿Entiende?
A tím také skončím. Pa, pa, tykačko.[vypravci]
Pondělí, 27. července 2020 - 14:37:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 172
Registrován: 2-2018
Viajero: Všeobecně závazný předpis nenařizuje, on umožňuje... Jistě alespoň tušíte rozdíl mezi slovy "může" a musí. Viz: "2572. Na návěst Stůj na oddílovém návěstidle AB musí strojvedoucí vlak zastavit. Po zastavení může pokračovat v jízdě k ..."

Vzato kolem a kolem - v pozici strojvedoucího bych čekal, že mi výpravčí/dispečer pokračování jízdy stanoveným způsobem nařídí, anebo u toho návěstidla AB budu stát, dokud se na něm neobjeví volnoznak. Není kam spěchat. Třicítkou, čtyřicítkou nebo stovkou...
Pondělí, 27. července 2020 - 14:48:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11021
Registrován: 4-2003
AŠM:Takových budou sta až tisíce.

[nene]

Maximálně tak nižší jednotky stovek [wink].


T. H.:Proč se vlastně mraky věcí návěstí, když si to může strojvedoucí zapamatovat?

Jedinci, co nejezdí, mají (jako současní/bývalí výpravčí se znalostí několika málo stanic) tendenci projektovat své "zkušenosti" do předpisů určených pro strojvedoucí. A tady se ty jejich "zkušenosti" poněkud míjí s realitou...
Pondělí, 27. července 2020 - 14:53:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9922
Registrován: 5-2002
ad Šejk: kdy začaly vznikat takové pasti, jak v Perninku.
Tam žádná past není.


Zkus to napsat trošku jinak: dle mého pohledu výpravčího, dispečera či dirigujícího dispečera tam žádnou past nevidím.

A já ti na to odpovím, že já pohledem strojvedoucího v ohlašovací povinnosti u jediného vlaku denně v jedné z dopraven bez jakéhokoliv zvýraznění past vidím.
Prakticky u každé z nehod na D3 za posledních 16 let byla nějaká ta "pastička".
Pondělí, 27. července 2020 - 15:51:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 576
Registrován: 10-2005
pilot.pirx:
"Viajero: Všeobecně závazný předpis nenařizuje, on umožňuje... Jistě alespoň tušíte rozdíl mezi slovy "může" a musí. Viz: "2572. Na návěst Stůj na oddílovém návěstidle AB musí strojvedoucí vlak zastavit. Po zastavení může pokračovat v jízdě k ..." "

Bože můj člověče, vy opravdu normativní texty raději nevykládejte.

2572. Na návěst Stůj na oddílovém návěstidle AB musí strojvedoucí vlak zastavit. Po zastavení může pokračovat v jízdě k následujícímu návěstidlu podle rozhledových poměrů, bez ohledu na světlo návěstního opakovače vlakového zabezpečovače; u následujícího návěstidla jedná podle jeho návěstního znaku.

Je-li předpisy provozovatelů drah nařízena jízda podle rozhledových poměrů

Tedy to raději zopakuji po lopatě. Poté, co strojvedoucí v rámci dispozice dovolením ("po zastavení může") vlastním rozhodnutím pokračuje v jízdě (tedy fakultativně dovolené jednání), má (ale již nově) předpisem (zněním čl. 2572, s hypotézou "pokračuje v jízdě") novou dispozici vznikem povinnosti (nařízení) jízdy podle rozhledových poměrů ("pokračovat v jízdě .... podle rozhledových poměrů").
A návětím: Je-li předpisy provozovatelů drah nařízena jízda podle rozhledových poměrů, což není nic jiného než nařízení jízdy podle rozhledových poměrů čl. 2572, jak jsme si vysvětlili shora, stanoví vnitřní předpis Českých drah povinnost strojvedoucímu vedoucího hnacího vozidla dodržet podmínky pro jízdu podle rozhledových poměrů a (tedy konjunktivně) nesmí při této jízdě překročit rychlost 40 km/h, není-li stanovena rychlost nižší. A pak tam je příkladmo uvedeno i to oddílové návěstidlo AB v poloze stůj.

Opravdu se chcete o normativním textu dohadovat právě se mnou?
Pondělí, 27. července 2020 - 17:26:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 772
Registrován: 8-2017
Viajero - stanoví vnitřní předpis Českých drah povinnost strojvedoucímu vedoucího hnacího vozidla dodržet podmínky pro jízdu podle rozhledových poměrů a (tedy konjunktivně) nesmí při této jízdě překročit rychlost 40 km/h, není-li stanovena rychlost nižší

jaksi zapomínáte, že česk dráhy jsou dopravce, tudíž toto nařízení se bude týkat jen strojvedoucích ČD, nikoli však ostatních dopravců
Pondělí, 27. července 2020 - 17:27:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 887
Registrován: 2-2010
Petr_Šimral: Je to tak, jestli jsem něco nevynechal -
1. 9. 2007 Vodňany - Bavorov Srážka vlaků Os 18003 a Os 18032 - domnění, že je neděle akřižovací vlak Os 18032 v nedělinejede
2. 2. 2011 Vodňany Srážka vlaků Os 18003 a Mn 88850 - v dopravně Vodňany jako jedinému pravidelnému a křižujícímu se vlaku osobní dopravy ve směru jízdy
10. 7. 2016 Rotava Srážka vlaku Os 17016 s vlakem Os 17007 v dopravně Rotava - podmínky pro nezastavení vlaku z přepravních důvodů
30. 8. 2016 Chválkov Srážka vlaku MOs 203 s vlakem MOs 204 - podmínky pro nezastavení vlaku z přepravních důvodů
7. 7. 2020 Nové Hamry - Pernink Srážka vlaku Os 17110 s vlakem Os 17113 - jako jedinému pravidelnému a křižujícímu se vlaku
Pondělí, 27. července 2020 - 17:39:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3809
Registrován: 3-2006
nedávno si Mikulda někde pochvaloval, že vysílačku neslyší z Prahy až někam do Hamburku.

To sis to nějak popletl.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Pondělí, 27. července 2020 - 17:41:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 888
Registrován: 2-2010
Viajero: To se flamuje, když si návětí sám vymyslím a nerespektuji kondicionál...
Bylo by neobratné použít pojem "nařízená jízda podle rozhledu" ve smyslu předpisem definovaného pojmu "jízda podle rozhledu", notabene když žádná "nenařízená jízda podle rozhledu" neexistuje.

Pilot: Dyť říkám, že chce jen flamovat...
Pondělí, 27. července 2020 - 18:02:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9926
Registrován: 5-2002
ad Amper: a ještě:
4.3.2019 Ronov nad Doubravou - Žleby Srážka vlaků MOs 15912 a Mn 84261. MOs 15912 nevyčkal v dopravně Ronov na Mn 84261, který měl řádně přeložené křižování z dopravny Skovice právě do Ronova.
Haan
Pondělí, 27. července 2020 - 18:03:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3288
Registrován: 2-2010
Pane Ampere, já chápu 1.větu článku 2572 jako nařízení=musí zastavit. Druhá věta téhož článku nenařizuje, ale dovoluje (=může) jet po zastavení před permisivní návěstí Stůj za tuto návěst. Pokud se strojvedoucí rozhodne za tuto návěst jet, pak mu současně druhá věta nařizuje jet podle rozhledových poměrů. A strojvedoucímu ČD omezil jeho nadřízený při každé nařízené jízdě PRP omezit rychlost na Vmax 40. Samosebou (a to je za prvé! ), že ta rychlost musí být přizpůsobena rozhledovým poměrům. Mně to přijde srozumitelné. Tak to chápe bába z lampárny. [wink]
Priapos
Pondělí, 27. července 2020 - 18:20:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1815
Registrován: 10-2012
Petr_Šimral:
"já pohledem strojvedoucího v ohlašovací povinnosti u jediného vlaku denně v jedné z dopraven bez jakéhokoliv zvýraznění past vidím.
"

Strojvedoucí přece v TJŘ příslušného vlaku vidí, v které dopravně má nařízenu ohlašovací povinnost a podle toho musí konat. Vůbec nemusí vědět, natož třeba přemýšlet, který je den, jestli se tam křižuje jen v pracovní dny etc. Žádná „pastička" tam není, vždy stačí pouze ten pohled do TJŘ.
Priapos
Pondělí, 27. července 2020 - 18:24:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1816
Registrován: 10-2012
Haan:
"Mně to přijde srozumitelné. Tak to chápe bába z lampárny. "


To nařízení ČD je naprosto srozumitelné a chápete ho úplně přesně.
Pondělí, 27. července 2020 - 18:32:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 889
Registrován: 2-2010
Haan: Předpisář by neměl napsat "při nařízené jízdě PRP" ale měl by napsat "při jízdě PRP", aby nevznikla možnost jiného výkladu. Tady konkrétně, že se jedná jen o jízdy PRP nařízené nějakým pokynem (PN, RPN, písemný rozkaz).

PS: Nutno podotknout, že konkrétní znění to dokumentu ČD neznáme a točíme se jen na pár slovíčkách, které použil Teloc při informování. Dost pravděpodobně je to znění jiné.

(Příspěvek byl editován uživatelem Amper.)
Pondělí, 27. července 2020 - 18:40:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 577
Registrován: 10-2005
Practicus:
"Viajero
jaksi zapomínáte, že česk dráhy jsou dopravce, tudíž toto nařízení se bude týkat jen strojvedoucích ČD, nikoli však ostatních dopravců"
Nezapomínám, jistě jste si všiml, že akcentuji rovinu pracovněprávní, tj. z povahy věci mašinfíry ČD.

To opatření ČD jsem viděl z rozdělovníku, je včetně onoho uvozujícího návětí přiléhavé věcně i jazykově. Neměl by s ním mít nikdo problém. A jak vidno výše ani nemá.
Což budiž i poslední reakce na Amperovy přiblblé invektivy.
Pondělí, 27. července 2020 - 18:42:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9929
Registrován: 5-2002
ad Priapos: Strojvedoucí přece v TJŘ příslušného vlaku vidí, v které dopravně má nařízenu ohlašovací povinnost a podle toho musí konat. Vůbec nemusí vědět, natož třeba přemýšlet, který je den, jestli se tam křižuje jen v pracovní dny etc. Žádná „pastička" tam není, vždy stačí pouze ten pohled do TJŘ.

Evidentně nestačil...

Když se ke mě doneslo, že se u Perninku srazily vlaky (asi dvacet minut po nehodě), ještě jsem nic nevěděl a šel jsem si otevřít nákresný jízdní řád uvedené tratě. A představte si: Měl ho tam...
Pondělí, 27. července 2020 - 18:46:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 98
Registrován: 4-2020
A to je problém si to najít?
Citace:
Je-li předpisy provozovatelů drah nařízena jízda podle rozhledových poměrů....

Na konci i s podpisem Gothaje za ČD as.
geren
Pondělí, 27. července 2020 - 18:46:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 5-2019
Haan, Viajero: neberte mne za slovo, ale mohu si, jako nevzdělanec v právu a logice, uvedené dvě věty o zastavení před návěstí Stůj na AB vysvětlit i takto:
1. musím zastavit
2. po zastavení mohu "jet podle rozhledových poměrů" nebo mohu jet jak chci.

Můžete mi to laicky vyvrátit?
geren
Pondělí, 27. července 2020 - 18:50:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7
Registrován: 5-2019
samozřejmě bych to tak sám nechápal, ale to je o intuici. Jak to vysvětlit odporně?
geren
Pondělí, 27. července 2020 - 18:51:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 5-2019
promiňte: ... odborně
Pondělí, 27. července 2020 - 18:51:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 890
Registrován: 2-2010
TY přiblblé invektivy si nechej laskavě od cesty především ty. Text od Teloce "při nařízené jízdě podle rozhledových", ke kterému jsem měl první příspěvky je významově jiný, než text "Je-li předpisy provozovatelů drah nařízena jízda podle rozhledových..".
Pondělí, 27. července 2020 - 19:27:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3718
Registrován: 5-2002
Amper: Jestli vlak pojede na AB za červenou je rozhodnutí fíry a není mu to nařízeno. Ale když už se tak rozhodne, tak okamžikem minutí té červené mu je NAŘÍZENA předpisem jízda podle rozhledu (z titulu toho, že vjel do potenciálně obsazeného oddílu, proč to udělal už je lhostejné). Co na tom furt nechápete? Jestli to chápat nechcete, tak si (nebo někomu, kdo se té blbosti chytí) připravte buď prémie nebo rakev.
Pondělí, 27. července 2020 - 20:34:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 891
Registrován: 2-2010
Tomáš_záruba: Ne. Já to chápu dost dobře. Že to nařizuje předpis píšu už v příspěvku, který vyvolavatel flamu cituje.
Jemu se ovšem nelíbí "pokud to formulovali tak neobratně". No neformulovali, ten text je jiný, než co jsem komentoval.
Pondělí, 27. července 2020 - 20:37:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 578
Registrován: 10-2005
Amper:
"TY přiblblé invektivy si nechej laskavě od cesty především ty. Text od Teloce "při nařízené jízdě podle rozhledových", ke kterému jsem měl první příspěvky je významově jiný, než text "Je-li předpisy provozovatelů drah nařízena jízda podle rozhledových.."."

Vážený, kdybyste se bez znalosti věci (neboť jak z vás leze, neměl jste o skutečné podobě textu ponětí) do mne nezačal navážet, nevysloužil byste si to, co jste si právem vysloužil. A tím to můžeme ukončit.
Haan
Pondělí, 27. července 2020 - 20:38:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3289
Registrován: 2-2010
Amper:
"Haan: Předpisář by neměl napsat "při nařízené jízdě PRP" ale měl by napsat "při jízdě PRP", aby nevznikla možnost jiného výkladu."
Jestli jsem to znění našla na netu správně, tak zní takto:

Já tam tedy nevidím, že při "nařízené jízdě PRP".
Vidím tam, že "je-li předpisy provozovatelů drah nařízena jízda podle rozhledových poměrů" ...
A předpis provozovatele dráhy SŽ stanovuje (chcete-li nařizuje) strojvedoucímu podmínky, za jakých smí jet za permisivní "Stůj" - tj. dodržet jízdu PRP, což mu nařizuje právě ta 2.věta čl. 2572 (pokud se rozhodne za permisivní Stůj" jet):
"Po zastavení může pokračovat v jízdě k následujícímu návěstidlu podle rozhledových poměrů,..."
geren:
"2. po zastavení mohu "jet podle rozhledových poměrů" nebo mohu jet jak chci."
Laicky: nemůžete jet, jak chcete, neb musíte splnit podmínku čl.2572-2.věta-tedy jet PRP. Definice jízdy PRP je uvedena v D1, čl.65 a 66.
A právě čl.66 dopravce ČD zpřísnil a omezil Vmax 100 na Vmax 40. Což udělat může. [wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Pondělí, 27. července 2020 - 20:47:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 579
Registrován: 10-2005
geren:
"Haan, Viajero:
2. po zastavení mohu "jet podle rozhledových poměrů" nebo mohu jet jak chci.
"

Vám ten omílaný článek, viz správně T.Z. nebo můj příspěvek výše nebo aktuálně Haan, nařizuje za dané podmínky (volní rozhodnutí jet za oddílové návěstidlo AB návěstící stůj) způsob jízdy definovaný jako jízda podle rozhledových poměrů. A jste-li strojvedoucí ČD, platí pro Vás v rámci řádného výkonu pracovních povinností (ale mohlo by to mít i konsekvence jinde, např. v oblasti trestněprávní, kdyby se něco stalo - ale to bychom již opravdu řešili moc ze široka) opatření ČD o maximální dovolené rychlosti.
Pokud byste jel více, neporušujete veřejnoprávní dopravní předpis (D1), ale porušujete (v tom primárně relevantním smyslu) Zákoník práce.

Já opravdu již jinak nevím, jak vysvětlit, že je to jasné a způsob úpravy naprosto srozumitelný.
Pondělí, 27. července 2020 - 20:59:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 892
Registrován: 2-2010
Viajero: Psal jsem "pokud" ale text je jiný. Navážet ses začal ty. Důvod oba známe.
754061
Pondělí, 27. července 2020 - 21:37:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 7-2019
Uvidíme hned zítra. Platí výstraha před bouřkami, takže Správa železnic začne alibisticky vydávat větrné rozkazy, i když slunečno a nikde se nehne ani lísteček. Takže budeme jezdit 40. Minule celý den jsem při průjezdu jednou stanicí dostával rozkaz o zhoršené povětrnostní situaci. Jel jsem přes tu stanici 6krát. Celý den slunečno ani lísteček se nehnul až napošesté konečně přišla bouřka a rozkaz byl oprávněný. Teď budeme celý den jezdit 40. Holt pokrok nezastavíš.[biggrin]
Pondělí, 27. července 2020 - 21:48:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 893
Registrován: 2-2010
754061: Nechci se hádat ale tohle zrovna není jízda PRP ale podmínky říká ten rozkaz a jsou odlišné.
Haan
Pondělí, 27. července 2020 - 21:56:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3290
Registrován: 2-2010
754061:
"Uvidíme hned zítra. Platí výstraha před bouřkami, takže Správa železnic začne alibisticky vydávat větrné rozkazy, i když slunečno a nikde se nehne ani lísteček. Takže budeme jezdit 40. Minule celý den jsem při průjezdu jednou stanicí dostával rozkaz o zhoršené povětrnostní situaci. Jel jsem přes tu stanici 6krát. Celý den slunečno ani lísteček se nehnul až napošesté konečně přišla bouřka a rozkaz byl oprávněný. Teď budeme celý den jezdit 40. Holt pokrok nezastavíš.[biggrin]"
Při mimořádných povětrnostních podmínkách se jízda PRP nenařizuje. Proč byste měl jet Vmax 40? [coze]
Viz D1, čl. 4098-4109.

Pan Amper mě právě předběhl stručněji [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
754061
Pondělí, 27. července 2020 - 22:17:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 7-2019
Z důvodu
zhoršené povětrnostní situace a nebezpečí vzniku překážky na trati přizpůsobte mezi stanicemi
Dobřichovice – Karlštejn (od km 25,4 do km 29,7) rychlost jízdy tak, abyste na vzdálenost rovnající se délce volné koleje, kterou vidíte před sebou, zastavil před případnou překážkou na trati.


Mě tato formulace nějak přípomíná definici JPRP a prakticky by tak strojvedoucí měl jednat.[wink]
Pondělí, 27. července 2020 - 22:26:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9933
Registrován: 5-2002
Mě to připadá jako definice o dost náročnější.

JPRP --> a podle možností před jinou překážkou
Foukáček --> a zastavil před případnou překážkou
Pondělí, 27. července 2020 - 23:47:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7746
Registrován: 8-2007
PŠ:Mě to připadá jako definice o dost náročnější.

Mě také.Při JPRP musím zastavit před vozidly ve společné jízdní cestě(ty jsou veliká a jsou vidět na delší vzdálenost).
Foukáček-tam mám zastavit před nějakou překážkou(např. strom o průměru 40 centimetrů).Tam by měla být V max 10 km/h.(když už to omezujeme z kanceláře)[proud]
Úterý, 28. července 2020 - 13:36:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2579
Registrován: 7-2017
Ale nejspíš se těch foukáčkových (10) nemusíte plazit celým úsekem, třeba v polích, lukách...

(Příspěvek byl editován uživatelem mot.)
Úterý, 28. července 2020 - 13:50:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9937
Registrován: 5-2002
Ale nejspíš se těch foukáčkových (10) nemusíte plazit celým úsekem, třeba v polích, lukách...

Jenom upozorním: kdyby strojveoucí důsledně dodržovali pravidla jízdy na foukáček, tak už je tady zase dávno nemáme. Tím, že fírové "zachraňují dráhu" ženou sami sebe do průseru a na Správě železnic si mnou ruce, jak jim ty vlaky krásně jezdí a bez jakéhokoliv rizika pro ně...
Úterý, 28. července 2020 - 14:07:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1289
Registrován: 6-2019
takže Správa železnic začne alibisticky vydávat větrné rozkazy, i když slunečno a nikde se nehne ani lísteček.
To není pravda. Uveďte, prosím, konkrétní stanice nebo úseky, kde k tomu dochází. Čtou to tady i lidé s vlivem, tak se to prověří. Tento rozkaz se vydává až na základě důvodného podezření z eventuální nesjízdnosti z vlivu počasí. Rozhodně ne jen tak, když je slunečno a letní bouřka dvě hodiny daleko, to je pak neodůvodněné omezení kapacity DC.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Ghost
Úterý, 28. července 2020 - 14:22:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2256
Registrován: 1-2011
Ahmad_Šáh_Masúd:
"takže Správa železnic začne alibisticky vydávat větrné rozkazy, i když slunečno a nikde se nehne ani lísteček.
To není pravda. Uveďte, prosím, konkrétní stanice nebo úseky, kde k tomu dochází. Čtou to tady i lidé s vlivem, tak se to prověří. Tento rozkaz se vydává až na základě důvodného podezření z eventuální nesjízdnosti z vlivu počasí. Rozhodně ne jen tak, když je slunečno a letní bouřka dvě hodiny daleko, to je pak neodůvodněné omezení kapacity DC."

Naopak to pravda je, poslední dobou se rozhodně rozšiřuje nešvar dávat foukačáky podle výstrah čhmú. Čili začne čas výstrahy a lup už se dávají rozkazy, co na tom že vítr (bouřka) je zatím daleko.
Úterý, 28. července 2020 - 14:28:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1290
Registrován: 6-2019
To je tedy pěkný nesmysl. Výstrahy chodí furt a rozkazy se nedávají - až podle vývoje počasí. Proto by mě zajímalo, kde takto dementně brzdí provoz.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 28. července 2020 - 14:28:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 894
Registrován: 2-2010
Petr_Šimral: To je asi pravda ale zase strojvedoucí co jsem zažil ví, co říct. Možná poučeni strojmistrem, kterému mnohdy volají dříve, než výpravčímu. Prostě to padne až těsně před ně.
Úterý, 28. července 2020 - 14:30:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 895
Registrován: 2-2010
AŠM: Na lokálkách je při výstraze vyloženě požadavek alespoň na první ranní vlaky.
Úterý, 28. července 2020 - 14:36:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 345
Registrován: 1-2007
Ahmad_Šáh_Masúd:
"takže Správa železnic začne alibisticky vydávat větrné rozkazy, i když slunečno a nikde se nehne ani lísteček.
To není pravda. Uveďte, prosím, konkrétní stanice nebo úseky, kde k tomu dochází. Čtou to tady i lidé s vlivem, tak se to prověří. Tento rozkaz se vydává až na základě důvodného podezření z eventuální nesjízdnosti z vlivu počasí. Rozhodně ne jen tak, když je slunečno a letní bouřka dvě hodiny daleko, to je pak neodůvodněné omezení kapacity DC."
Tak např trať 310. A jelikož už několik výpravčích mělo po prémiích, tak se to tu dodržuje důsledně.
Úterý, 28. července 2020 - 14:40:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 346
Registrován: 1-2007
A od 15:00 sleduj grapp. Jelikož od této doby platí v okrese Bruntál, Opava, Ostrava výstraha ČHMÚ tak budou foukáčky.
Úterý, 28. července 2020 - 14:41:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1291
Registrován: 6-2019
Na lokálkách je při výstraze vyloženě požadavek alespoň na první ranní vlaky.
I když se celou noc nic nedělo, vítr foukal 70 km daleko ... To by mě zajímalo, který dement takový požadavek vznesl (a zároveň musím ocenit, že u nás používáme zdravý rozum).

A jelikož už několik výpravčích mělo po prémiích, tak se to tu dodržuje důsledně.
Stádo. Slušně řečeno. Já málokdy řvu, ale kvůli bezdůvodným a nepodloženým rozkazům bych řval tak, až by pachatel ohluchl.

(ono - co si budeme povídat, úplně stačí ten výcuc staničení od ST, to vymyslela taky modrá hlavička...)
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 28. července 2020 - 14:42:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1292
Registrován: 6-2019
Jelikož od této doby platí v okrese Bruntál, Opava, Ostrava výstraha ČHMÚ tak budou foukáčky.
Holt lepší oddíl. [crazy][crazy][crazy]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 28. července 2020 - 14:53:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9939
Registrován: 5-2002
ad Amper: Petr_Šimral: To je asi pravda ale zase strojvedoucí co jsem zažil ví, co říct. Možná poučeni strojmistrem, kterému mnohdy volají dříve, než výpravčímu. Prostě to padne až těsně před ně.

A kdyby důsledně používali to, co správně musí, tak po prvním rozvratu dopravy si to už k nim nikdo nedovolí a byl by klid.