Diskuse » Železnice » Tarif » Archiv diskuse Tarif do 03. 6. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Tarif do 03. 6. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Sobota, 30. května 2020 - 15:07:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2085
Registrován: 7-2017
PRA: To je přece úplně jednoduché: Dosahování SJD. Taková Ex5/R15 mezi Prahou a Ústím zastavit nemůže, aby stíhala (uzel Dresden).

Naopak na Plzeň-Domažlice se zastavuje, co to jde, za podmínky, že se stihne SJD Plzeň-Cham 90 minut. I proto po modernizaci trati 180 tak Ex6 München nezastaví v Plzni na Jižním, přestože by to dávalo dost smysl… [crazy] Ale stálo by to 3 minuty JD (která bude ve variantě 3b na krev 60) a řeklo se „ne“. [sad]


U Ex5/R15:

Konstrukční poloha linky R15
Výchozím bodem pro konstrukci linky R15 je dosažení polohy vlaků Ex5 v úseku Praha – Ústí nad Labem tak, aby vlaky linky R5 byly na trati 090 vedeny z technologických i přepravních důvodů v jednohodinovém prokladu s vlaky linky Ex5. Jejich poloha je proto dlouhodobě stabilizována polohou Ex5 v uzlu Praha, popřípadě polohou vlaků linky Ex5 na území Německa.

A pro Ex5 platí (v době psaní dokumentu to ještě byla Ex3):
Konstrukční poloha linky
Okrajové podmínky, které vymezují časový prostor pro trasu vlaku v České republice, leží z určité části mimo území České republiky. Zároveň je však třeba respektovat základní konstrukční pravidla vlaků v České republice.

(1) Základní omezující podmínkou je poloha linky ve stanici Wien Hbf. s ohledem na přinejmenším z pohledu rakouské strany nutným provázáním vlaků s větví na Graz. Pro situaci v České republice je podstatné, že vlaky Ex3 vstupují do uzlu Břeclav v poloze blízké dosažení uzlu v sudých celých hodinách (aktuálně zpravidla L:53) a vystupují z ČR v symetrické poloze (dnes L:56). Je zásadní konstrukční podmínkou, že i vlaky do Slovenské republiky umožňují dosažení totožné trasy vlaků Wien – Praha a Bratislava – Praha na odjezdu z Břeclavi (dnes ve směru Bratislava S:53/S:59, zpět L:01/L:07).

(2) Ostatní klíčové stanice jsou od Břeclavi odvozené. Linka ve směru Bratislava/Wien dosahuje uzel Brno krátce před X:30, zpět odjíždí krátce po X:30. Uzel Pardubice je dosahován aktuálně ze směru Brno krátce před X:15, příjezd do Prahy je konstruován krátce po celých hodinách
aglomerace střední a nižší hierarchické úrovně obslouženy linkou Ex3, ztrácí druhý přepravní segment smysl a neobhájí svou existenci. Zároveň linka Ex3 ztrácí svou velmi citlivou konkurenceschopnost vzhledem k individuální automobilové dopravě. Dodatečným zastavením vlaků Ex3 proto v konečném důsledku ztrácejí všechny zúčastněné strany. Zejména proto, stejně jako z důvodu jasného časového prostoru mezi předáním vlaků ve třech relevantních hraničních bodech, je pro Ministerstvo dopravy jako objednatele dálkové dopravy další rozšiřování zastavovací strategie vlaků Ex3 nepřijatelné.
Při dlouhých bězích vlaků je obtížné zajistit stabilní úroveň kvality (čistota prosto pro cestující atd.) po celou dobu jízdy vlaku.
Počet vozů druhé třídy v kmeni kolísá mezi pěti (např. vlak EC 273 Csardás z Prahy do Budapešti) až šesti vozy (např. vlaky EC 173 Hungaria z Hamburku do Budapešti)
(aktuálně minuta 06/52). Jízdní doba Brno – Praha nyní činí 2:30, což je s ohledem na jiné možnosti přepravy hodnota v rámci možností stávající infrastruktury relativně konkurenceschopná.
(3) V úseku Praha – Ústí nad Labem je linka vedena v prokladu s linou R5, jejíž časovou polohu tímto výrazně ovlivňuje. Z tohoto směru dosahují vlaky této linky stanice Praha hlavní nádraží v blízkosti časové polohy X:30. Z pohledu objednatele dálkové dopravy je tento stav žádoucí a naopak posun trasy ve směru k pozdějšímu odjezdu ve směru Dresden žádoucí není, neboť by výrazně komplikoval situaci vuzlu Ústí nad Labem a druhotně znemožňoval jednotnou minutovou trasu mezi linkami nyní označovanými jako Ex3 a R5 (budoucí Ex5 směr Dresden a R15 směr Karlovy Vary/Cheb). S tím nelze souhlasit, případný tlak na minutové rozpojení linek Ex3 (Ex5) a R5 (R15) lze spatřovat z pohledu objednatele jako riziko do budoucího období, které by přineslo obtížně akceptovatelné důsledky spočívající v nutném přeřešení celé oblasti.


Všechno toto lze vidět na rj 256/257 Vindobona, respektive výhledově dost pravděpodobné propojení Hamburg - Praha - Budapest po nákupu nových vozdeil
(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Sobota, 30. května 2020 - 15:09:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15044
Registrován: 12-2007
Davidovi aspol. jaksi očividně dosud nedošlo, že jaksi třeba konkrétně MD stanovený interval T=60/120 min. špička/mimo špička v případě linky R13 jaksi není dopředu daná fyzikální vlastnost Interpantera..
To samozřejmě není fyzikální vlastnost; podle mě by tato linka měla jezdit v 1h taktu celodenně (přinejmenším tedy v X), nicméně v zásadě to na věci nic nemění, pouze by se onen rozdíl (bez integrace EC/rj mezi Brnem a Břeclaví vs. s touto integrací) změnil na stav "1 vs. 2 rychlé integrované spoje mezi Brnem a Břeclaví za hodinu bez ohledu na část dne".

ono je to totiž celkem dost absurdní a k pláči, když neexistuje marketingová segmentace produktu, kdy se odděluje kvalitativně (= složení soupravy, typ a počet vozů) i kvantitativně (= počtem spojení) dálková vrstva od vrstvy regionální
= "k pláči" je tím pádem mj. doprava v celém Švýcarsku; nemluvě o Rakousku, kde tarif IDS mimochodem platí i v Railjetech v úsecích z Vídně do Wr. Neustadtu či z Vídně do St. Pöltenu, tzn. úsecích srovnatelných s relací typu Praha - Kolín.

Pomíjím nesmyslnost celé teze, kdy různé kategorie vlaků (Os, Sp, R, Ex; poslední jmenovaná navíc pojmenovávaná různými... ano, marketingovými názvy) samozřejmě existují u nás i v dalších zemích.

dělají v pokladně kombinace pro babičky a dědečky stylem..tady z A do B pojede osobákem a pak z B do C přece tím railjetem nebo Velarem na V = 350 km/h, což v případě ČR je jak vidno běžné..[smrt][ko]…
Trapný podsuv se soupravou Velaro, která v ČR neexistuje (jakož ani ta traťová rychlost).
A samozřejmě přestup v pomyslné "stanici B" např. z Os vlaku na Railjet je zcela samozřejmý jev.

proč třeba linka SCP, Ex1, Ex3 nevymetá celodenně [pozor] takové prdele jako Přelouč nebo Choceň ? Nebo proč třeba linka Praha - Berlín nevymetá Kralupy, Hněvice, Bohušovice, Roudnici nad Labem a Lovosice současně s platností krajských tarifů ?
Protože (soudě z tohoto vašeho výroku) zjevně nechápete pojmy jako pásmování provozu (= různá zastavovací politika vlaků v různých úsecích) a mj. přicházíte s podsuvy "když můžou tihleti támhle, proč by namohli tamti támhletam", které jeden z předřečníků trefně přirovnal k dítěti s čokoládičkou.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Sobota, 30. května 2020 - 15:11:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1727
Registrován: 8-2017
PRA: bych se logicky musel ptát na jediné - proč třeba linka SCP, Ex1, Ex3 nevymetá celodenně [pozor] takové prdele jako Přelouč nebo Choceň ? Nebo proč třeba linka Praha - Berlín nevymetá Kralupy, Hněvice, Bohušovice, Roudnici nad Labem a Lovosice současně s platností krajských tarifů ?

Na tom není logického nic, protože o projíždění či neprojíždění Břeclavi nebyla řeč, pouze o využití volných míst, která v té soupravě vzhledem k jejímu dimenzování na úsek Praha - Brno prostě jsou, místní frekvencí. Dálkové cestující to nijak neomezí (pokud nepovažujete za omezení obsazení sedačky vedle Vás), místním výrazně pomůže.

Kdyby se měly například marketingově segmentovat expresy Praha - Linec mezi Budějovicemi a státní hranicí, aby se z nich vyloučila místní frekvence na Lipno, tak se vysegmentují do ztracena. Domažlice jsou na tom podobně.

EDIT: Pokud Vám vadí dojížděči ve druhé třídě, jezděte první. Pokud se uvedené týká jedničky, pak příplatek nic nevyřeší, protože, kdo si připlácí za jedničku, si zaplatí ten příplatek taky.
Klidnou cestu by spíš než dodatečný příplatek zajistily oddílové vozy, jenže ty už dneska nejsou v módě.

(Příspěvek byl editován uživatelem M250.0.)
Sobota, 30. května 2020 - 15:19:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3028
Registrován: 8-2004
Jen bych zde rád podotknul, že MD hodlá do budoucna zrychlit R13 nezastavováním mezi Brnem a Břeclaví, čímž se rychlostně dostane na úroveň Ex3 a doplní je krajem objednávané Sp Brno – Hodonín se zastavením jako nyní R a zřejmě ještě i v Ladné a Rakvicích, kterým kraj hodlá zrušit přímé, byť pomalé, spojení do Brna, čímž nahradí pro příští GVD plánované Os Šakvice – Břeclav, které pak budou zbytečné. Zatím pro to není vůle ze strany Jihomoravského kraje, kterému samozřejmě vyhovuje, že mu rychlou vrstvu platí stát a zároveň zde narážíme na kapacitu brněnského uzlu, ale tento stav nemůže trvat věčně a dříve nebo později k tomuto dojde, i proto, že je zde tlak ze Zlínského kraje R13 zrychlit. No a pak už tuplem nebude potřeba řešit uznávání IDS v Ex3, protože to bude zbytečné.

A úsek Plzeň – Domažlice je nesrovnatelný s úsekem Brno – Břeclav, právě proto, že dálková vrstva je tam prakticky jedinou použitelnou rychlou vrstvou, což mezi Brnem a Břeclaví není.

A to, že dálkové vlaky suplují R, Sp a Os a mají kvůli tomu více zastávek není synergie, ale jak napsal Paul, právě neúcta vůči těm skutečným dálkovým cestujícím, které snad opravdu nemusejí obtěžovat cestující, kteří jedou jenom z Hranic do Olomouce, například. Kdyby měli svůj vlastní Sp, tak by neobtěžovali lidi v dálkovém vlaku a zároveň by měli větší jistotu, že si sednou. Tož tak.
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Sobota, 30. května 2020 - 15:30:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15045
Registrován: 12-2007
Jen bych zde rád podotknul, že MD hodlá do budoucna zrychlit R13 nezastavováním mezi Brnem a Břeclaví, čímž se rychlostně dostane na úroveň Ex3 a doplní je krajem objednávané Sp Brno – Hodonín se zastavením jako nyní R a zřejmě ještě i v Ladné a Rakvicích... což je budoucnost realizovatalná leda tak s odsunutým (či jinak výrazně zkapacitněným nádražím). Stejně tak takový stav znamená navýšení počtu spojů na kapacitně problematickém úseku z Brna po Hrušovany u Brna.

No a pak už tuplem nebude potřeba řešit uznávání IDS v Ex3, protože to bude zbytečné.
Nikoliv. Pořád je to mimoběžné z hlediska otázky (ne)uznávání tarifu IDS v EC/rj, protože pořád půjde o rozdíl 1 rychlého spoje za hodinu a mimochodem - o to nepatřičnější pak to neuznávání v EC/rj bude, protože v jednom bezzastávkovém (myšleno ve vztahu k úseku Brno - Břeclav) vlaku by tedy IDS-jízdenky platit "směly", zato v jiných "nesměly".

Zatím pro to není vůle ze strany Jihomoravského kraje, kterému samozřejmě vyhovuje, že mu rychlou vrstvu platí stát
... zato např. JMK platí ze svého spěšné vlaky na trase Brno - Veselí n/Mor., přičemž v jiných krajích obdobné vlaky (co do velikosti sídel či počtu cestujících) objednává stát (přičemž neříkám, jestli je to dobře nebo špatně; pouze konstatuji). Tzn. tak trochu něco za něco.

neúcta vůči těm skutečným dálkovým cestujícím, které snad opravdu nemusejí obtěžovat cestující, kteří jedou jenom z Hranic do Olomouce, například.
Mezi Olomoucí a Ostravou jede dost takových vlaků, které v Hranicích vůbec nezastavují = cestující, kteří nechtějí být "obtěžováni" zastavením v Hranicích, můžou využít jednoho z takových vlaků.

Kdyby měli svůj vlastní Sp, tak by neobtěžovali lidi v dálkovém vlaku a zároveň by měli větší jistotu, že si sednou.
Přímé spojení Olomouce s Hranicemi je tak jako tak zajištěno mj. i Valašskými expresy, které Ostravu zcela míjejí.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Sobota, 30. května 2020 - 15:35:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 63
Registrován: 10-2017
Peno:
"A to, že dálkové vlaky suplují R, Sp a Os a mají kvůli tomu více zastávek není synergie, ale jak napsal Paul, právě neúcta vůči těm skutečným dálkovým cestujícím, které snad opravdu nemusejí obtěžovat cestující, kteří jedou jenom z Hranic do Olomouce, například. Kdyby měli svůj vlastní Sp, tak by neobtěžovali lidi v dálkovém vlaku a zároveň by měli větší jistotu, že si sednou. Tož tak."

Který by zabíral další kapacitu na již tak přetíženém koridoru. Úžasné, Petr Šimral a další nákladní dopravci by za tento přístup poslali tisíce děkovných dopisů. Dále viz David.

Peno:
"A úsek Plzeň – Domažlice je nesrovnatelný s úsekem Brno – Břeclav, právě proto, že dálková vrstva je tam prakticky jedinou použitelnou rychlou vrstvou, což mezi Brnem a Břeclaví není."

Jestli berete R13, jezdící mimo špičku 1x za 2 hodiny jako použitelnou rychlou vrstvu, když za ty stejné 2 hodiny jedou další 2 přímé vlaky v ZVS mezi Brnem a Břeclaví, tak prosím. Já to vzhledem k okolnostem jako použitelnou (resp. ideální použitelnou) vrstvu nepovažuji.
Sobota, 30. května 2020 - 15:44:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1728
Registrován: 8-2017
Peno: neúcta vůči těm skutečným dálkovým cestujícím, které snad opravdu nemusejí obtěžovat cestující, kteří jedou jenom z Hranic do Olomouce

Obtěžovat by je opravdu nemuseli, ale to by nemuseli ani cestující jedoucí s nimi v celé trase.
Pokud obtěžováním myslíte, že si přisednou a pak zase odsednou, tak doporučuji používat automobil nebo vyhledat odbornou pomoc.
Sobota, 30. května 2020 - 16:11:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3029
Registrován: 8-2004
Obtěžováním myslím to, že většinou stojí v uličce, protože si nesednou. Zažito osobně několikrát. Tento úsek znám, zjevně na rozdíl od vás a není to o tom, že by si ten člověk přisedl ke mě, ale o tom, že bude stát nade mnou, nebo na přístavku, kde bude blokovat přístup k WC, nebo rovnou na tom WC, protože jinam už se nevejde. Tak to tam reálně vypadá.

David:
"což je budoucnost realizovatalná leda tak s odsunutým (či jinak výrazně zkapacitněným nádražím). Stejně tak takový stav znamená navýšení počtu spojů na kapacitně problematickém úseku z Brna po Hrušovany u Brna.
"
Úseku mezi Brnem a Hrušovany se to nijak nedotkne, ten bude i dál na tom, na čem je teď, jen to, co teď jezdí do Břeclavi, pojede do Hustopečí a proto je potřeba nějak řešit úsek z Šakvic do Břeclavi, což chce kraj řešit vzduchovozičem v podobě Os Šakvice – Břeclav. Ministerské řešení je podle mě rozumnější, protože řeší dva problémy v jednom, posílení a zrychlení R13, které je víc než potřeba a zároveň zachování přímého spojení Ladné a Rakvic s Brnem.
A realizovat by se to dalo už teď, kdyby část vlaků (nejlépe Os, které pak pokračují do Židenic) jezdila na Dolní, což sice není ideální stav, ale IMHO lepší, než ten paskvil co nastane v prosinci.

David:
"Nikoliv. Pořád je to mimoběžné z hlediska otázky (ne)uznávání tarifu IDS v EC/rj, protože pořád půjde o rozdíl 1 rychlého spoje za hodinu a mimochodem - o to nepatřičnější pak to neuznávání v EC/rj bude, protože v jednom bezzastávkovém (myšleno ve vztahu k úseku Brno - Břeclav) vlaku by tedy IDS-jízdenky platit "směly", zato v jiných "nesměly".
"
Nějak asi pořád nechápu vaše myšlení. Proč by měl být tarif IDS uznáván v dálkových vlacích, když k nim bude časově stejně rychlá alternativa s prakticky identickým taktem po celý den? To vám nevadí, že mezi Olomoucí a Hranicemi se krajský tarif také uznává jenom ve Valašských expresech a v jiných vlacích ne? To je úplně stejný případ stejně zastavujících vlaků, kdy v jednom platí a v jiném ne. Lidé si zvyknou, tak jako si zvykli teď. Navíc, těch rychlých spojů bude víc, protože R13 a ty krajské Sp budou jezdit ve společném cca. půlhodinovém taktu.

David:
"Přímé spojení Olomouce s Hranicemi je tak jako tak zajištěno mj. i Valašskými expresy, které Ostravu zcela míjejí.
"
A které v tomto úseku, budete se možná divit, jezdí plnější, než Ostravany. Další argument?
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Sobota, 30. května 2020 - 16:32:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15046
Registrován: 12-2007
Obtěžováním myslím to, že většinou stojí v uličce, protože si nesednou. Zažito osobně několikrát.
Zatímco v úseku mezi Prahou (resp. přinejmenším Pardubicemi) a Brnem tím pádem všichni seděli?
Tzn. v Brně (ve směru jízdy na Břeclav) víc lidí přistoupilo než vystoupilo?

Mimochodem, připomenu, že tento stav tedy (dle vašeho vyjádření) nastal i v situaci, kdy IDSkové jízdenky v oněch vlacích neplatí.

Úseku mezi Brnem a Hrušovany se to nijak nedotkne, ten bude i dál na tom, na čem je teď, jen to, co teď jezdí do Břeclavi, pojede do Hustopečí
Samozřejmě že dotkne - namísto jednoho rychlíku směr (Šakvice/Zaječí/Podivín-) Břeclav - Olomouc pojedou dva spoje, a to rychlík směr (bezzastávkově) Břeclav - Olomouc + Sp vlak směr Šakvice/Zaječí/Podivín - Břeclav. Což nakonec sám potvrzujete svým výrokem Navíc, těch rychlých spojů bude víc, protože R13 a ty krajské Sp budou jezdit ve společném cca. půlhodinovém taktu.

A realizovat by se to dalo už teď, kdyby část vlaků (nejlépe Os, které pak pokračují do Židenic) jezdila na Dolní, což sice není ideální stav, ale IMHO lepší, než ten paskvil co nastane v prosinci.
A zase falešné dilema mezi dvěma variantami, z nichž obě jsou špatné (a mimochodem - realizace té jedné nezávisí na podobě brněnského uzlu).

Ministerské řešení je podle mě rozumnější, protože řeší dva problémy v jednom, posílení a zrychlení R13, které je víc než potřeba
... a dává vzniknout novým problémům co do kapacity infrastruktury (proto ani nebude v dohledné době realizováno).
Mimochodem, pokud uvádíte, že R13 má kapacitní problémy, pak to znamená další argument pro integraci expresních spojů mezi Brnem a Břeclaví - část IDSkových cestujících by v této relaci namísto R využila právě Ex.

Proč by měl být tarif IDS uznáván v dálkových vlacích, když k nim bude časově stejně rychlá alternativa s prakticky identickým taktem po celý den?
Předpokládám, že když jsem to napsal 2x a nestačilo to, tak napotřetí už to asi smysl mít nebude, přesto:
Ty dvě vlakové linky nejsou v nějakém rozporu, ale vzájemně se doplňují.
1 pár spojů za hodinu vs. 2 páry za hodinu jsou (v těchto relacích s touto cestovní dobou) výrazný rozdíl.

(Pomíjím, že R13 NEMÁ "prakticky identický takt" jako mají expresní spoje mezi Brnem a Břeclaví.)

To vám nevadí, že mezi Olomoucí a Hranicemi se krajský tarif také uznává jenom ve Valašských expresech a v jiných vlacích ne?
I pro relaci Olomouc - Hranice zopakuji: buď jsou vlaky skutečně EXPRESNÍ, a pak v Hranicích vůbec nemají zastavovat.
Nebo skutečně expresní nejsou, pak ať zastavují mj. v Hranicích a pak nemám problém s tím, aby všechny vlaky, které tam zastavují, akceptovaly i platnost příslušného IDS.

těch rychlých spojů bude víc, protože R13 a ty krajské Sp budou jezdit ve společném cca. půlhodinovém taktu.
Takže EC/rj z Brna hl. n. směr Břeclav v X:21 h, RJ v L:48 h; a ty R13/krajské Sp v... (z logiky věci při 15min. rozestupech, aby se mezi ně vůbec vklínilo příměsto) X:05 + X:35 h? Tzn. (pro dosažení vámi zmíněného zrychlení cestovních dob linky R13 mezi Brnem a čímkoliv za Břeclaví) posun časových poloh R13 mezi Břeclaví a Přerovem? Nebo - ?

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Sobota, 30. května 2020 - 17:05:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7545
Registrován: 12-2011
neúcta vůči těm skutečným dálkovým cestujícím, které snad opravdu nemusejí obtěžovat cestující, kteří jedou jenom z Hranic do Olomouce

[rofl][rofl][rofl]

Jojo, když jsem dojížděl do Prahy, tak mě taky obtěžovali lidi, co jeli z Pardubic nebo z Kolína do Prahy. Nejlepší by bylo tyto stanice projíždět, aby mě v kupé nikdo neobtěžoval[pozor] (PS: ironie)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Sobota, 30. května 2020 - 17:05:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3030
Registrován: 8-2004
David: Posun R13 mezi Břeclaví a Přerovem bude muset nastat tak jako tak, protože současné časové polohy v tomto úseku jsou všechno jen ne ideální. Mimo jiné třeba aby konečně vznikl skutečný proklad mezi R13 a R18 a ne pseudoproklad jako dnes. A také proto, aby se konečně i tomto úseku využila rychlost 160 km/h i v normálním provozu, nejen na dohánění zpoždění.

Ten váš argument s Hrušovany skutečně nechápu, takže ještě jednou: do Hrušovan pojede totéž co teď, bez ohledu na to, kolik vlaků pojede na Břeclav jako Sp/R. Tyto dvě vrstvy jsou jedna na druhé nezávislá.
Jinak, já jsem si toto nevymyslel, je to plán MD a přesné časy těch vlaků jsem neviděl, takže nemohu sloužit. Jen se mi prostě tento plán líbí víc, než paskvil, který plánuje JMK od prosince.

A ne, uznávání IDS v Ex3 by nepomohlo R13, protože lidé z Břeclavi v něm tvoří menšinu. Většinu tvoří cestující ze Šakvic a těm nepomůže uznávání IDS v Ex3.

A zbytek asi nemá smysl komentovat, protože jsou to neustále stejné bláboly bez logických argumentu. Prostě je nechápu.

Intelpetr: A vidíte, já s tím zcela vážně souhlasím. Proto také navrhuji ty příplatky, které by tyto cestující poslaly tam kam patří, do R [andel]

(Příspěvek byl editován uživatelem peno.)
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Sobota, 30. května 2020 - 17:14:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2086
Registrován: 7-2017
Peno: Do auta, protože ta zastavení otravují. Krásně to vidím na nešoto okolí a R16 vs Ex6 na Praha-Plzeň. Kdyby Ex6 nejezdila, tak lidi ti lidi nejedou R16, ale [auto]. [zadnice] A dát tam příplatek, to se dělá na Balkáně jako SK nebo PL… [crazy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Sobota, 30. května 2020 - 17:22:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7548
Registrován: 12-2011
Peno: A vidíte, já s tím zcela vážně souhlasím. Proto také navrhuji ty příplatky, které by tyto cestující poslaly tam kam patří, do R

Já myslel, že to nadhazujete s ironií, ale vidím, že to myslíte smrtelně vážně. Jak píše Tantin, příplatky za vlaky vyšší kvality patří na Balkán a do socialistického Polska. U nás by to vrátilo železnici někam do devadesátek. Na příplatkový nadvlak si dnes hraje jen Pendolino.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Sobota, 30. května 2020 - 17:24:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2708
Registrován: 8-2010
ad David:
...buď jsou vlaky skutečně EXPRESNÍ..
A to jsou prosím ve Vašem pojetí které vlaky - ty "(ne)skutečně" expresní ?..[coze][uhoh]

Jako já jsem možná přízemní, ale už pomalu i slovo DÁLKOVÝ vlak - natož EXPRESNÍ- vnímám v pojetí ČR jako skoro urážku..[smrt]..Aneb co je EXPRESNÍHO a DÁLKOVÉHO třeba na narvaném Railjetu, kde (nejenom) pro dálkové cestující Praha - Graz a) přeplněnými uličkami neprojede minibar, b) dá obtížně dostat na záchod c) vlak je místo dálkových cestujících - pro které by člověk čekal, že podle názvu a jízdního řádu je vlak především určen - přeplněný úsekovou lokální poptávkou, resp. poptávkami ? A je celkem jedno jestli jde o Ex5 Berliner mezi Prahou a Ústím nad Labem nebo Ex2 [pozor]

Poznámka:
Knížecí rada ČD, a.s., že si mám koupit za 0,- Kč v e-shopu nepovinnou místenku je sice super u spojů v ZVZ, ale nijak neřeší mnou výše zmíněné body a) + b)...za minulého vedené ČD, a.s. byla diskuse nad povinnými místenkami, ale padlo to pod stůl a je dost otázka, zda ty by tento problém vyřešily...

Takže co ? Radši používat osobní automobil jak radí M250.0 ?..[kladivo]

Myšlenka na pokračující "socko(socializaci)-izaci" těchto EXPRESNÍCH a DÁLKOVÝCH spojů tím, že tam bude platit krajský tarif a že již 3x zopakovanou myšlenkou Davida se nějaká řídce jedoucí R(13)-vrstva bude prokládat s Ex3 (dálkovou) vrstvou na dva spoje ve špičkové hodině místo spoje jednoho mi jaksi pořád není úplně blízká - tipl bych, že bude znamenat spíše úprk části "dálkových kaštanů" do vlastního auta..toto se asi Peno zde nějak zatím neúspěšně snaží naznačit...[auto]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Sobota, 30. května 2020 - 17:30:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15047
Registrován: 12-2007
do Hrušovan pojede totéž co teď, bez ohledu na to, kolik vlaků pojede na Břeclav jako Sp/R. Tyto dvě vrstvy jsou jedna na druhé nezávislá.
Ne.
Nyní: 1 vlak za hodinu (R13).
Poté: 2 vlaky za hodinu (1x R13, 1x Sp).
(Ledaže by to bylo 1x za 2 h R13, 1x za 2 h Sp, ale tím pádem by zase padl argument o posílení počtu spojů v relaci Brno - Břeclav).

Jen se mi prostě tento plán líbí víc, než paskvil, který plánuje JMK od prosince.
Můžu vás ujistit, že "odezdikezdismus" JMK (nejen) v této věci (tzn. ze Šakvic všechny Os vlaky do Hustopečí; žádný přímý vlak do Břeclavi) se mi nelíbí taky, nicméně při obou variantách je počet vlaků v úseku Brno - Hrušovany u Brna stejný.

A vidíte, já s tím zcela vážně souhlasím. Proto také navrhuji ty příplatky, které by tyto cestující poslaly tam kam patří, do R
= ani vám nestačí to, že ty expresní spoje nejsou v relaci Kolín - Praha zahrnuty do PID (= kdo má předplatné v rámci PIDu, jede právě rychlíkem, aby nemusel připlácet extra).

Většinu tvoří cestující ze Šakvic a těm nepomůže uznávání IDS v Ex3.
Od 12/2020 těch přistupujících v Šakvicích ubude - o nemalý počet lidí jedoucích z Hustopečí (nově budou "usměrněni" do nově přímých EOs vlaků).

(P. S. Též bych si dovolil spekulovat nad mírou "většiny" počtu lidí jedoucích v konkrétním spoji v relaci Brno - Šakvice vůči "menšině" lidí v relaci Brno - Břeclav, kteréžto údajné menšině tedy - dle vašeho vyjádření - bude vlakové spojení výhledově vylepšeno rozdělením nynější R13 na bezzastávkovou R13 + nově samostatnou Sp-vrstvu - ?).

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Sobota, 30. května 2020 - 17:45:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15048
Registrován: 12-2007
Aneb co je EXPRESNÍHO a DÁLKOVÉHO třeba na narvaném Railjetu, kde (nejenom) pro dálkové cestující Praha - Graz
Předně - reálně jde o vzájemné propojení vlaků Praha - Vídeň a Vídeň - Graz (což mimochodem není úplně bez problémů např. v odlišném podílu využití 1. třídy v Česku vs. v Rakousku a dimenzování počtu vozů tohoto typu v Railjetech ČD vs. Railjetech ÖBB); o trasu Praha - Graz tak jde "z důvodů vhodného propojení oběhů a tras", nikoliv kvůli primárnímu spojení Prahy s druhým největším rakouským městem.

A dále - v souladu s těmito třemi odrážkami, považoval bych za systémově nejvhodnější (i když - do určité míry chápu faktory, které nyní znamenají jiné řešení), aby tyto vlaky mezi Prahou a Brnem zastavovaly pouze v Pardubicích. Totéž pak i u EC Praha - Bratislava - Budapest.

Čímž máte vyřešenu námitku typu "přeplněný úsekovou lokální poptávkou" (protože jediná "lokální" poptávka by byla Brno - Břeclav, u které to ale tolik nevadí, protože jde o úsek v místě, kde je souprava z principu využita méně než mezi Prahou a Brnem).

Mimochodem, pojem "dálkový" jste nyní do diskuse uvedl vy; já jsem (záměrně) používal výhradně slovo "expresní".

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Sobota, 30. května 2020 - 18:10:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3031
Registrován: 8-2004
[kladivo]
Já už fakt nevím jak jinak na vás reagovat Davide, než tímto smajlíkem.

R13 se Hrušovan vůbec netýká, nikdy netýkala a předpokládám, že nikdy ani týkat nebude. Pro Hrušovany je důležitá jen a pouze S3, na které se nic nezmění posílením R13. Doufám, že už to chápete, znovu to psát opravdu nechci.

A R13 sice nejezdím denně, ale jezdím dost, za normálních okolností i třikrát až čtyřikrát do měsíce. Takže vím moc dobře jaké je tam složení cestujících. Na rozdíl od vás. A myslím si, že pokud nezruší zastavování R13 v Šakvicích, což je nereálné, tak jen velmi malá část lidí z Hustopečí pojede pomalejším, byť přímým Os, ale raději dál v Šakvicích přestoupí na R13. Ti lidé se prostě chtějí do Brna dostat rychle a to Os nepůjde. A pak také většina nastupujících v Šakvicích není z Hustopečí, ale z jiných obcí, ze kterých jedou do Šakvic autobusy právě na R13 a ty zůstanou i po elektrifikaci Hustopečí. Proto také považuji tuto investici za vyhozené peníze. Ale to už sem vůbec nepatří.

= ani vám nestačí to, že ty expresní spoje nejsou v relaci Kolín - Praha zahrnuty do PID (= kdo má předplatné v rámci PIDu, jede právě rychlíkem, aby nemusel připlácet extra).
To neřeší relaci Pardubice – Praha, o kterou tu primárně jde. Zrovna Kolín v tomto případě až tak velkým problémem není. Větším jsou Pardubice a Třebová. Tyto cestující je záhodno dostat do R, byť část by ten příplatek nejspíš i tak zaplatila. Ale alespoň něco.
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Sobota, 30. května 2020 - 18:38:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15049
Registrován: 12-2007
R13 se Hrušovan vůbec netýká
To už si upravujete pojmy k obrazu svému ("týkání se Hrušovan" vs. "týkání se úseku Brno - Hrušovany").
Řeč totiž je (viz) o úseku Brno - Hrušovany u Brna a jeho kapacitě, která bude dalším vlakovým spojem (novým Sp zavedeným dle vašeho vyjádření poté, co by R13 jela mezi Brnem a Břeclaví bezzastávkově) vyčerpána oproti nynějšku o to víc.

A není v této věci rozhodující, že R13 v Hrušovanech nezastavuje.

To neřeší relaci Pardubice – Praha, o kterou tu primárně jde. Zrovna Kolín v tomto případě až tak velkým problémem není. Větším jsou Pardubice a Třebová.
Aha. Takže "problémem" je (z vašeho pohledu) i cesta expresním spojem na vzdálenost 100 - 150 km. [blush]
Děkuji za upřesnění.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Sobota, 30. května 2020 - 19:22:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2087
Registrován: 7-2017
David:
"Aneb co je EXPRESNÍHO a DÁLKOVÉHO třeba na narvaném Railjetu, kde (nejenom) pro dálkové cestující Praha - Graz
Předně - reálně jde o vzájemné propojení vlaků Praha - Vídeň a Vídeň - Graz (což mimochodem není úplně bez problémů např. v odlišném podílu využití 1. třídy v Česku vs. v Rakousku a dimenzování počtu vozů tohoto typu v Railjetech ČD vs. Railjetech ÖBB); o trasu Praha - Graz tak jde "z důvodů vhodného propojení oběhů a tras", nikoliv kvůli primárnímu spojení Prahy s druhým největším rakouským městem. "

On je nynější stav „provizorium“ do dokončení Koralmbahn + Semmeringu, kdy pražské rj by výhledově měly být prodlouženy přes Klagenfurt a Villach do Ljublaně (bude-li zájem ze SLO), vídeňské do Benátek (hodinový Wien-Villach přes Koralmbahn). Povede to také k posunu poloh Ex3 u nás…
Sobota, 30. května 2020 - 22:43:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1729
Registrován: 8-2017
PRA, Peno: Pakliže je vlak přeplněný, je namístě ho posílit, ne se z něj snažit vyhnat cestující - ve vašem pojetí do jiného vlaku (který potom přeplněný nebude?), reálně spíš do aut.
V úseku Brno - Břeclav žádně přeplňování nehrozí a není tedy důvod nenabídnou volnou kapacitu pro regionální dojížďku.

Tantin: Na posouvání poloh přeshraničních vlaků se musejí domluvit obě strany a pochybuju že u nás bude vůle zbourat proklad s budapešťskou linkou nebo hýbat i s tou.
Sobota, 30. května 2020 - 23:25:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2088
Registrován: 7-2017
M250: Ta domluva je, nezapomínejte reko Nordbahn na 200 km/h, pak už měla navíc být hotová tou dobou Břeclav – Bratislava, takže by to nebyl problém, ale s reálnou činností na (v oblasti železnic) severním Balkáně jsem fakt zvědav, co se s tím bude dělat.
Neděle, 31. května 2020 - 08:01:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 623
Registrován: 7-2017
M250, CD vedia už roky, ze im vlaky jazdia preplnené v letnej sezóne, dokonca na to bolo písaných aj xy sťažnosti a odpoveď je nula, žiadna zmena.
Povinne miestenkove okrem SC je aj IC Opavan a aj EN, cez hranice určite a myslím, ze uz aj vnútroštátne. Min Slovakia určite je, neviem, ci aj to IC Metropol nie je povinne miestenkovy
Neděle, 31. května 2020 - 10:15:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2681
Registrován: 3-2011
Na Ex3 není povinně místenkový žádný vlak, ani Metropol (samozřejmě s výjimkou rj business). EN povinně místenkové jsou.

V čem nás spíš bratia teď předběhli, jsou povinné místenky v 1. třídě. Zvlášť na Ex1 a Ex3, případně i na Ex5 by měly být povinné už dávno, protože jednička tam vždycky byla velmi žádaná (zejména díky zahraničním turistům). Vysvětlit některým, že i když si koupili jízdenku 1. třídy třeba za 80€, tak pořád nemají jisté místo k sezení, je opravdu na hlavu.
Nevědět je špatné. Nechtít vědět je mnohem horší.

Vítejte v zemi neomezených možností.
Neděle, 31. května 2020 - 10:26:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15052
Registrován: 12-2007
V čem nás spíš bratia teď předběhli, jsou povinné místenky v 1. třídě. Zvlášť na Ex1 a Ex3, případně i na Ex5 by měly být povinné už dávno,
= stav, kdy např. pravidelný cestující s předplatní jízdenkou (i např. IN100 s příplatkem do 1. třídy, zanedlouho snad i obdoba téhož v SJT) musí při každé jednotlivé jízdě řešit přikupování dalšího dokladu, tzn. v rozporu s uživatelsky nejjednodušším systémem "jednou jsem zaplatil a teď můžu jezdit čímkoliv chci").

Vysvětlit některým, že i když si koupili jízdenku 1. třídy třeba za 80€, tak pořád nemají jisté místo k sezení, je opravdu na hlavu.
Dalo by se namítnout, že "na hlavu" je spíš argumentace "jednička bývá žádaná, tak ji zastropujme" (a nuťme cestující, aby předem museli vědět, jakým spojem pojedou) namísto logického "jednička bývá žádaná, tak ji posilme".

K této síťové grafice - zaujal mě "jen" 1h takt rychlých spojů Vídeň - Graz (i když - možná se počítá, že s něčím nad rámec tohoto přijde nějaký z nestátních dopravců - ?) nebo např. skutečnost, že ani v příslušném časovém horizontu se nepočítá s tím, aby vlakové spojení druhého se třetím největším rakouským městem bylo zajištěno přímými, "dostatečně málo" zastavujícími spoji v celodenním (aspoň 2h) taktu.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 31. května 2020 - 11:10:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2682
Registrován: 3-2011
David: Já chápu, že to myslíte dobře zejména pro ty pravidelné cestující, "IN100kaře" a spol. a musíte se bezpodmínečně ihned vyjádřit ke všemu, co tu zazní, ale myslím, že tentokrát nemáte tak docela pravdu. Sice je to v tuto chvíli jednodušší, že cestující prostě přijde, koukne co mu jede, nasedne a jede, ale ne vždy má garanci toho, že dostane službu, kterou očekává (tj. tu 1. třídu se všemi jejími náležitostmi). Mimo špičku možná ano, ale v exponovaných časech taková šance výrazně klesá. To se dá praktikovat ve vlacích, kde je poptávka více rozložená a nekolísá tolik, ale to zejména u mnou zmíněných tří dálkových linek rozhodně tak není (teď se bavím o běžném "předkoronovém" stavu, jak to bude teď, to se uvidí). Je vidět, že neděláte v provozu, protože stížnosti na to, že cestující měl zaplacenou 1. třídu (obvykle ve formě IN 100, IN Business a podobně) a ta byla plně obsazena a neměl si kam sednout, protože nešla koupit místenka (bylo už uzavřené okno pro předprodej rezervací, a expresní už byly vyprodány), jsou a byly na denním pořádku.

Když na to přijde, tak by se taková místenka dala koupit i ve vlaku, tak jak je to už dávno u SC Pendolino (do vyčerpání kapacity). V 1. třídě by ale zkrátka měl mít cestující garanci místa, zejména na delší vzdálenost na exponovaných trasách. Něco jiného jsou třeba rychlíky Vysočina, kde se jednička nikdy nevyprodá ani ve špičce, anebo maximálně z Prahy do Kolína/Kutné Hory, což je nanejvýš hodina cesty. Tam je povinná rezervace zbytečnost.

P.S.: Posílit jedničku je lehce složitější, než dvojku. Pominu-li, že je dlouhodobý nedostatek vozů, což teď snad částečně vyřeší dodávka "baby-railjetů", tak je zkrátka a dobře nesmysl, aby byly na vlaku řazeny dva vozy 1. třídy, každý se zcela jiným standardem (např. Ampz a A). Když to řeknu blbě, zkrátka to není žádoucí. Mimochodem, třeba na té Ex5 jezdí v sezoně dva vozy Ampz a i tak jsou běžně vyprodané - čím byste to, prosím, dále posílil?

(Příspěvek byl editován uživatelem Matijak.)
Nevědět je špatné. Nechtít vědět je mnohem horší.

Vítejte v zemi neomezených možností.
Neděle, 31. května 2020 - 11:16:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15053
Registrován: 12-2007
V 1. třídě by ale zkrátka měl mít cestující garanci místa, zejména na delší vzdálenost na exponovaných trasách. Něco jiného jsou třeba rychlíky Vysočina, kde se jednička nikdy nevyprodá ani ve špičce
ČD dle vašeho vyjádření to místo zjevně garantovat nezvládají (viz i další vaše věta ne vždy má garanci toho, že dostane službu, kterou očekává.
(vyprodanost nerovná se garance místa - viz můj příklad např. s držitelem IN100 platné i v 1. třídě.)

Když na to přijde, tak by se taková místenka dala koupit i ve vlaku
To už je úplný oxymorón - rezervace (z titulu svého názvu "v předstihu si zajistit konkrétní místo na konkrétní čas") kupovaná vlastně až ve chvíli, kdy cestující na onom místě je, jede a sedí.

tak je zkrátka a dobře nesmysl, aby byly na vlaku řazeny dva vozy 1. třídy, každý se zcela jiným standardem (např. Ampz a A).
Přesto "každý vůz se zcela jiným standardem" považují ČD shodně za nadstandardní ve smyslu vyšší ceny jízdného; a dle některých názorů dokonce za vůz "hodný" povinné buzer(v)ace (předem být vázán na konkrétní spoj).

Mimochodem, třeba na té Ex5 jezdí v sezoně dva vozy Ampz a i tak jsou běžně vyprodané - čím byste to, prosím, dále posílil?
Jestli jsou dva vozy běžně vyprodané, je logické to posílit třetím vozem 1. třídy.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 31. května 2020 - 11:28:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 624
Registrován: 7-2017
Lenže CD sa tak správajú, sťažnosti od cudzincov na preplnený vlak dostanú málokedy, ti to max napíšu niekde na internet, v lepšom prípade na stránky CD. Medzinárodný taríf áno, ale žeby sa následne aj garantovali nejaké služby alebo pohodlie, to nie. To isté bude 1, tenro stav trvá roky a napriek tomu s tým CD nic nerobia. Aj tak dostanú za vlak zaplatené a tak sa nemusia o zisk snažiť.
Neděle, 31. května 2020 - 11:34:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2683
Registrován: 3-2011
David: Ano, když dopravce nezvládá garantovat místo, anebo je poptávka značně nepředvídatelná, tak je na místě zvážit tu povinnou rezervaci, aby měli všichni, kdo nakupovali v předprodeji, svoje místa jistá, a kdo se rozhodl na poslední chvíli, na toho buď ještě něco zbyde, anebo holt půjde do dvojky. Nebo by Vám vyhovovalo víc, kdybyste pravidelně se zakoupenou jedničkou končil ve dvojce na chodbičce, protože jste v jedničce už nenašel místo?

K tomu údajnému oxymoronu - jak to, že tedy jde už roky místenka do povinně místenkového vlaku koupit i na jeho palubě, a funguje to? Já definici rezervace rozumím, nebojte, ale když zkrátka cestující (ať už omylem, nebo záměrně), vleze do povinně místenkového vlaku bez místenky, jak jinak byste to ráčil řešit?

Že by měly být zejména vozy A a AB už dávno vyřazeny, anebo přeznačeny trvale na dvojku, je fakt, ale to je věc mimo téma tohoto vlákna.

Velky_sef: Zcela upřímně - jsem si toho vědom a je snaha maximum stížností, které přijdou, posílat "nahoru", aby o nich věděli, s patřičným komentářem, proč situace vznikla. Jsem však malá ryba na to, abych někoho donutil se tím více zabývat a zjednat nápravu.
Nevědět je špatné. Nechtít vědět je mnohem horší.

Vítejte v zemi neomezených možností.
Neděle, 31. května 2020 - 12:36:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2089
Registrován: 7-2017
David:
"
K této síťové grafice - zaujal mě "jen" 1h takt rychlých spojů Vídeň - Graz (i když - možná se počítá, že s něčím nad rámec tohoto přijde nějaký z nestátních dopravců - ?) nebo např. skutečnost, že ani v příslušném časovém horizontu se nepočítá s tím, aby vlakové spojení druhého se třetím největším rakouským městem bylo zajištěno přímými, "dostatečně málo" zastavujícími spoji v celodenním (aspoň 2h) taktu.

"

Toto (Linz) je s ohledem na (schválenou) potřebnou změnu infrastruktury mimo plánovací rámec výše postované grafiky. [happy]

K diskusi ohledně jedniček: A proto se pořižují soupravy o cca stejné kapacitě jako nyní (9 vozů), takže problém řešit rozumně nepůjde… [vypravci]
Neděle, 31. května 2020 - 13:04:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15054
Registrován: 12-2007
tak je na místě zvážit tu povinnou rezervaci, aby měli všichni, kdo nakupovali v předprodeji, svoje místa jistá, a kdo se rozhodl na poslední chvíli, na toho buď ještě něco zbyde, anebo holt půjde do dvojky
- Ve výrazném předprodeji si jízdenku kupují mj. předplatitelé (traťoví i síťoví), přesto by nic garantované neměli.

- Může nastat i opak - kdo si koupí jízdenku + buzer(v)aci v předprodeji, nakonec u něj může dojít ke změně situace (dříve či později skončené pracovní povinnosti, zpoždění předchozího vlaku při přestupu atd.), vlivem které nakonec nevyužije vlakového spoje, na který měl zabuzer(v)ováno.

Nebo by Vám vyhovovalo víc, kdybyste pravidelně se zakoupenou jedničkou končil ve dvojce na chodbičce, protože jste v jedničce už nenašel místo?
Pominu-li falešné dilema mezi dvěma možnostmi (když existuje přinejmenším možnost třetí), tak opět dodám, že při tomto postupu může člověk s "předplacenou jedničkou končit ve dvojce na chodbičce" (Mimochodem, proč na chodbičce? To je přeplněná i dvojka? A ani tu nezvládne dopravce posílit?).

Mmch. ta "inspirace Slovenskem" (která stála na začátku vašeho textu) je vůbec zvláštní, kdy na Slovensku:
- jezdí rychlé vlaky i na páteřních trasách v mizerně dlouhých intervalech (= o to větší poptávka je po přepravě v každém jednotlivém spoji)

- 2. třída je o to víc zaplněna "zadarmisty" (studenti/senioři) = i část běžných platících tím pádem dává přednost v jízdě 1. třídou (= výdaje navíc) a hle - "inspirativní" ZSSK jim přidala další omezení, tentokrát buzer(v)ační.

Já definici rezervace rozumím, nebojte, ale když zkrátka cestující (ať už omylem, nebo záměrně), vleze do povinně místenkového vlaku bez místenky, jak jinak byste to ráčil řešit?
Nesmyslem především je povinně místenkový (celý) vlak.

Toto (Linz) je s ohledem na (schválenou) potřebnou změnu infrastruktury mimo plánovací rámec výše postované grafiky. [happy]
Hodně velký holub na střeše. [sad]
(Srov. s Českem, kde mezi 2. a 3. největším městem rychlé vlaky normálně jezdí, nově dokonce v 1h taktu, a neřeší se nějaké "zavedení až po modernizaci; do té doby povětšinou jen zrychlený courák s přestupem").

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 31. května 2020 - 13:18:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2090
Registrován: 7-2017
David:
"
Toto (Linz) je s ohledem na (schválenou) potřebnou změnu infrastruktury mimo plánovací rámec výše postované grafiky. [happy]
Hodně velký holub na střeše. [sad]
(Srov. s Českem, kde mezi 2. a 3. největším městem rychlé vlaky normálně jezdí, nově dokonce v 1h taktu, a neřeší se nějaké "zavedení až po modernizaci; do té doby povětšinou jen zrychlený courák s přestupem").

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)"

To je trochu hloupý přístup. Příklad: Srovnej Liberec – Innsbruck (5.) nebo i Plzeň – Salzburg (4.) s hlavními nebo druhými největšími městy… Moc se čím chlubit nemáme.
Ono spojení přes Vídeň bude po dokončení Koralmbahn + Semmeringu nastejno jako přímo přes tuto nemodernizovanou takže… trochu to i chápu (srovnej Plzeň-Brno přes ČB vs přes Prahu).

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Neděle, 31. května 2020 - 13:36:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15055
Registrován: 12-2007
Tak jako tak jsem se v tom schématu přehlédl [blush]; nově to přímé spojení Grazu s Lincem ve 2h taktu zajištěno bude.
(Tzn. jediný odlišující aspekt je zastavovací politika - dle schématu 12 zastavení na Pyhrnbahn - a s ní spojené jízdní/cestovní doby.)

Mimochodem, Koralmbahn bude znamenat i stav, kdy z Grazu do Salcburku bude časově srovnatelné (ale nově v 1h taktu namísto nynějšího spojení s 2h taktem) přes Klagenfurt namísto nynější cesty přes Selzthal (které naopak má být dle schématu utnuto tak, že "ennstalské" vlaky nebudou z Bischofshofenu pokračovat do Salcburku).
Neděle, 31. května 2020 - 13:59:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13263
Registrován: 5-2004
Snad krom railjetu se mi nestalo ze bych si v jednicce nesednul (nezkoumal jsem jestli tam mozna i 1 misto bylo, odesel do dvojky a v prvni dvojce nasel nekolik volnych dvojsedacek).

No ale pokud nekdo nechce 5 litru na rok tak mu to nutit nebudu a budu jezdit dvojkou (coz casto s kolem jedu i tak).
Neděle, 31. května 2020 - 14:06:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2091
Registrován: 7-2017
David:
" dle schématu 12"

Vše je dostupné tady.
Neděle, 31. května 2020 - 14:13:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2684
Registrován: 3-2011
David: Vidím, že Vám ty rezervace vyloženě leží v žaludku, když si ani teď neodpustíte to neustále komentovat slovy typu buzer(v)ace a podobnými. Já nikde neříkám, že se to má takto zavést, ale dle dlouhodobých zkušeností by to minimálně na těch třech vyjmenovaných linkách smysl mělo. K situacím, že je 1. třída vyprodaná, a ještě se do ní cpe dalších X lidí s jízdenkami bez místenek, docházelo zejména v sezoně zcela běžně, a povinná místenka by tomu v pohodě předešla.

Na Slovensku jsem nehledal inspiraci, pouze jsem zmínil holý fakt, že to vůbec bylo zavedeno; sice tam vládne v řadě ohledů na železnici středověk, ale zrovna tento krok má logiku - i vzhledem k tomu, co jste napsal, tedy výrazně delším intervalům mezi spoji. Navíc ZSSK neprovozují 1. třídu v regionálních vlacích, jako je tomu u ČD, ale pouze v dálkových spojích. Vaše nářky o "omezení" a "buzeraci" nedávají smysl, evidentně asi vlakem moc nejezdíte, nebo se nedokážete vžít do kůže reálných zákazníků (nikoli šotoušů, kolenovrtů a spol.). Drtivá většina cestujících, kteří chtějí 1. třídu, chtějí automaticky místenku (o to víc jsou teď překvapeni a rozhozeni tím, že se místenky neprodávají), a vůbec neřeší, jestli to stojí +35 Kč, nebo kolik, protože zkrátka chtějí mít při cestování klid a pohodlí; cena a to, jestli mají 1 nebo 2 doklady, je pro ně až druhořadá záležitost. Koneckonců ta povinná rezervace do 1. třídy klidně může být zdarma.

Nikde netvrdím, že se nenajdou tací, kterým povinná místenka nebude vyhovovat a budou to brát jako blbost, zejména v okrajových časech dne (evidentně patříte k nim - nemusíte se za to stydět), ale minimálně by tím měli cestující opravdu jistotu místa a třídy, kterou chtějí dostat. A když se změní plány, jak tu tak významně zmiňujete? Už dneska jde rezervace jednoduše změnit přes web/aplikaci Můj vlak, navíc ceny jízdenek 1. třídy jsou striktně fixní, takže nehrozí situace jako třeba u vázaných, že by změnou vlaku hrozilo navýšení ceny za přepravu (někdy i docela výrazné). Když si náhodou cestující jako "nový" spoj vybere ten, kde už je jednička vyprodána, automaticky by ho systém upozornil, že už je možnost cestovat pouze 2. třídou (nebo rj business), a nestávaly by se přesně ty běžné situace, které jsem zmínil výše, kdy cestující na poslední chvíli změnil jízdenku na jiný vlak a tam pak najednou zjistil, že už v jedničce není místo. Nic příjemného ani pro cestujícího, ani pro vlakový personál.

(Příspěvek byl editován uživatelem Matijak.)
Nevědět je špatné. Nechtít vědět je mnohem horší.

Vítejte v zemi neomezených možností.
Neděle, 31. května 2020 - 14:32:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6858
Registrován: 8-2006
PV: Tak ono záleží, kdy člověk jezdí. Při sobotních výletech si sednu vždycky. Ale při dojíždění do práce už jsem v ešusu zažil plnou obsazenost 23/23, takže smolík ( stav před pandemií ). A to při ježdění na Masaryčku chodím záměrně do ZADNÍHO ešusu, protože až tak nepospíchám.
Pajas2
Neděle, 31. května 2020 - 14:41:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1101
Registrován: 10-2009
Obsazenost 23/23 při ranní cestě do Prahy před covidem zase tak výjimečná nebývala. A to zejména ve spojích s jednou 471, jako např. Os 9115. Už se ale zase začíná plnit a v tomto týdnu jsme na 15-18 lidech z 23. Pokud jsem viděl, tak při 23/23 jsem viděl poptávku i dalších 5-8 lidí kteří měli smolíka.
Také jsem ale viděl, že sedící cestující, který si chtěl doplatit 1. třídu, musel uvolnit místo jinému cestujícímu, který ji již měl zaplacenu.
Neděle, 31. května 2020 - 14:49:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15057
Registrován: 12-2007
buzer(v)ace a podobnými.
Jde o moji vlastní jednoslovnou zkratku slovního spojení "rezervační buzerace".

K situacím, že je 1. třída vyprodaná, a ještě se do ní cpe dalších X lidí s jízdenkami bez místenek, docházelo zejména v sezoně zcela běžně, a povinná místenka by tomu v pohodě předešla.

Stejně jako by tomu předešlo, pokud by dopravce zvládal řadit takový počet vozů (nejen) 1. třídy, aby uspokojil poptávku všech cestujících (viz jedna ze tří odrážek.

Na Slovensku jsem nehledal inspiraci srov. se zabarveným (nikoliv neutrálně-popisným) výrokem V čem nás spíš bratia teď předběhli.

Drtivá většina cestujících, kteří chtějí 1. třídu, chtějí automaticky místenku (o to víc jsou teď překvapeni a rozhozeni tím, že se místenky neprodávají), a vůbec neřeší, jestli to stojí +35 Kč, nebo kolik
= ČD vyinkasují vyšší jízdné (1. třída dražší než 2.), pro svoji neschopnost řadit odpovídající kapacitu 1. třídy vydyndají od lidí dalších +35 Kč/os. a ještě řadí (viz vaše vyjádření) vozy 1. třídy s kolísavou kvalitou + existencí místenky fixují ty lidi na jeden konkrétní spoj a běda když ho nestihnou.

Koneckonců ta povinná rezervace do 1. třídy klidně může být zdarma.
= o to menší motivaci ji zrušit bude mít ten, kdo nakonec využije jiného (eventuálně nakonec vůbec žádného, přinejmenším u dotyčného dopravce) spoje = příslušné sedadlo bude zarezervované ("prodané"), aniž by na něm vůbec kdo seděl.

Už dneska jde rezervace jednoduše změnit přes web/aplikaci Můj vlak
"Jednoduchá" (pře)buzer(v)ace zejména pro ty cestující, co prostě jednou zaplatili předplatné na X týdnů/měsíců dopředu (v případě roční jízdenky jde o předplatbu směrem k dopravci v řádu desítek tisíc Kč!) najednou mají u každé jednotlivé jízdy řešit další nákupy/storna.

"Jednoduchá" (pře)buzer(v)ace podmíněná povinností mít u sebe Smartphone s funkčním internetovým přípojením.

"Jednoduše" ve chvíli, kdy (jak sám tvrdíte) 1. třída má tendenci být vyprodaná, tzn. v okamžiku přání po přebuzer(v)aci na jiný spoj už nemusí být v 1. třídě onoho "náhradního" spoje volné místo.

Drtivá většina cestujících, kteří chtějí 1. třídu, chtějí automaticky místenku
Což může být naopak důsledek neschopnosti dopravce řadit takový počet vozů 1. třídy, o který je reálně zájem. Nikoliv něco, co by si ti cestující přáli sami od sebe, bez ohledu na vnější okolnosti.

Když si náhodou cestující jako "nový" spoj vybere ten, kde už je jednička vyprodána, automaticky by ho systém upozornil, že už je možnost cestovat pouze 2. třídou (nebo rj business),
... takže předem zakoupená jízdenka 1. třídy je taky k ničemu a musí se řešit i její stornování + nákup nové, 2třídní jízdenky. Opravdu, Nic příjemného ani pro cestujícího.

A to všechno kvůli "rovnáku na ohejbák", kdy "řešením" přeplněnosti nějakého vlaku či jeho části je regulace (srov. i s předchozí diskusí o tomto vlákně o zpříplatkovatění expresních spojů), nikoliv logické kroky jako počet vozů (potažmo počet spojů) odpovídající poptávce, potažmo odpovídající zastavovací koncepce u jednotlivých linek.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 31. května 2020 - 15:13:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2685
Registrován: 3-2011
Pokud dopravce bude mít dostatek vozů odpovídající kvality, které budou mít dostatečné vytížení, pak proč ne. Ale řadit třeba na expresu Ex1 další vůz první třídy jen proto, že je v úseku Praha - Pardubice, nanejvýš Česká Třebová vyšší frekvence lidí, co chtějí jedničku, je ekonomická sebevražda. Kdyby se podobný postup měl praktikovat i u dvojky, pak by podle Vás musel mít každý vlak ideálně 2-3x více vozů, než má teď. Kdo by v nich seděl? Vzduch? Povinná rezervace by snížila počet cestujících s 1. třídou v daném vlaku, a kdo chce přesto jet, půjde do dvojky. Kdo chce i přesto jet jedničkou, tak holt dalším vlakem, do Pardubic jede další vlak podobné kvality o cca 20 minut později (rj/EC Budapešť), nebo o 35 minut později (luhačovický R). Že holt dráha neuspokojí požadavky všech, to je normální, taky se Vám určitě stane, že jdete nakoupit do krámu a ne všechno, co máte v nákupním seznamu, zrovna mají.

Kolísavá kvalita vozů 1. třídy je problém, ale ani na jedné z předmětných linek (Ex1, 3, 5) nejsou turnusově nasazovány vozy A a jejich deriváty. O jiných linkách, kde by nějaká povinná rezervace teoreticky připadala v úvahu, jsem nenapsal ani slovo, protože je to nesmysl.

Heleďte, vím že své "rady" myslíte dobře, ale musíte taky umět je převést do reálné podoby a vžít se do reálných zákazníků. 90% cestujících (nejen) 1. třídy uvažuje úplně jinak, než se tu snažíte nastínit. Když zaplatíte za jízdenku z Prahy do Ostravy 650 Kč, vůbec vlakům nerozumíte (nedejbože jste třeba nějaký "manažer" a jízdenku Vám koupila a dala sekretářka) a před odjezdem vlaku zjistíte, že je vyprodáno a nemáte žádnou možnost si dokoupit místenku, je to průser pro Vás i dopravce a přesně takto vznikají ty nejhorší situace. Zní to jako klišé a klidně ať mi to někdo omlátí o hlavu, ale na to bohužel opravdu nepřijdete jinak, než že s těmi lidmi roky děláte. Každý, kdo má trochu více inteligence, nějakou výměnu rezervace prostě zvládne, nemusíte z lidí dělat neschopné idioty. Papírová jízdenka se vymění na kase, elektronická elektronicky. Ano, pro někoho to může být otrava, ale dostane vždy to, co si zaplatil a požaduje, dopravce může i na základě těchto dat provádět monitoring zájmu o jednotlivé spoje a předejde se podobným situacím, které bývají zvlášť v sezoně na denním pořádku.
Nevědět je špatné. Nechtít vědět je mnohem horší.

Vítejte v zemi neomezených možností.
Neděle, 31. května 2020 - 15:39:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15058
Registrován: 12-2007
Ale řadit třeba na expresu Ex1 další vůz první třídy jen proto, že je v úseku Praha - Pardubice, nanejvýš Česká Třebová vyšší frekvence lidí, co chtějí jedničku
Přičemž povinná buzer(v)ace v této věci neřeší prakticky nic, protože se samozřejmě může stát, že místa v 1. třídě si ve větší míře zarezervují lidé jedoucí z Prahy právě do Pardubic či ČT, přičemž už se nedostane na část lidí, kteří jedou z Prahy do Olomouce ci ještě dál.

Kdyby se podobný postup měl praktikovat i u dvojky, pak by podle Vás musel mít každý vlak ideálně 2-3x více vozů, než má teď. Kdo by v nich seděl? Vzduch?
Taková situace by se měla primárně řešit těmito třemi odrážkami, v tomto případě tou třetí z nich.

Kdo chce i přesto jet jedničkou, tak holt dalším vlakem
= aneb "prvotřídní" připlacení si za reálně delší cestovní dobu (prodlouženou o čekání na další spoj).

Že holt dráha neuspokojí požadavky všech, to je normální, taky se Vám určitě stane, že jdete nakoupit do krámu a ne všechno, co máte v nákupním seznamu, zrovna mají.
Trapný úhybný podsuv - mj. nesouměřitelnost nedotovaného s objednávaným "ve veřejném zájmu" (+ několik dalších výrazných rozdílů).

Pomíjím, že v obchodě, kde běžně nakupuji, nakoupím mnou požadované potraviny i další potřeby s pravděpobností cca 99,9 %, tzn. zjevně výrazně vyšší % než zjevně platí pro vyprodanost 1. třídy (která je dle tvrzení předřečníka tak častá, že pro ni navrhuje povinnou buzer(v)aci).

vžít se do reálných zákazníků
Vžívám se sám do sebe, kdy jednou z mnou uvažovaných možností je pořízení IN100 (resp. od příštího roku by v úvahu připadala celosíťová SJT) a neměl bych problém s připlacením pár tisíc Kč navíc i za 1. třídu. V poslední době si však uvědomuji (a předřečníkovy příspěvky jsou mi toho dalším důkazem), že vůbec nejde o "jednou zaplatit 20000+ Kč a pak už celý rok nic dalšího neřešit", ale před každou jízdu ještě vůbec řešit nějakou (pře)buzer(v)aci.

V plné nahotě se tady ukazuje i jen omezená platnost tvrzení zastánců systému "všechny vlaky ať jsou vedeny Českými dráhami; jen díky tomu bude platit, že na jednu jízdenku můžete jet jakýmkoliv spojem", když samy ČD směřují svými postoji své cestující k postupu, při kterém nestačí ta "jedna (byť dlouhodobě předplatní) jízdenka na jakýkoliv spoj" (ba ani na to nebude při tomto přístupu stačit ta síťová SJT).

Papírová jízdenka se vymění na kase
= další zdržení (+ vůbec vyřizování nadbytečné nad rámec "jízdenku už mám, tak pojedu čímkoliv nejbližším), které může mj. znamenat ujetí dalšího vlaku (do kterého by ale dotyčný potřeboval mít zabuzer(v)ováno). Navíc, jde-li o storno místenky na poslední chvíli, pak se už dost možná stejně nenajde nový zájemce o totéž místo = sedadlo bude prázdné (protože do poslední chvíle bylo "vyprodané").

dopravce může i na základě těchto dat provádět monitoring zájmu o jednotlivé spoje a předejde se podobným situacím
- rozpor s tvrzením, že dopravce nemá čím posílit
- jestliže dopravce má (dle předřečníkova tvrzení) v některých vlacích (resp. vozech 1. třídy) opakovaně vyprodáno, tak to posílení by už mělo přece nastat (= dopravce už uměl vysledovat potřebu toho posílení)
- šlo by eventuální důkaz neschopnosti dopravce zjišťovat obsazenost spojů jinak (pozn. samozřejmě že ji lze sledovat i jinak, viz veškeré spoje nepodléhající jakékoliv buzer(v)aci - tzn. Os/Sp vlaky atd.).

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 31. května 2020 - 15:39:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 334
Registrován: 1-2019
Myšlenka, že 1. třída by měla být povinně místenková, je dobrá. Ovšem ŽSSK to zvorala, jako vždy. Za místenku si účtuje příplatek 1 €.

Když už je 1. třída povinně místenková, měla by být místenka v ceně jízdenky.

Stejně tak, kdyby se podobné opatření zavedlo u nás, měla by být rezervace místa v 1. třídě pro majitele IN 100 zcela zdarma.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pan_Hloupej.)
Neděle, 31. května 2020 - 16:44:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2686
Registrován: 3-2011
David: Nejsem žádný předřečník, tak mě tu laskavě netitulujte, pouze jsem vyjádřil svůj názor. Můžete s ním nesouhlasit, snažit se mi to všemožně vyvrátit a u toho si tu přihřát svoje, ale to je tak všechno.

Jen se Vám snažím naznačit, že Vaše myšlenky (byť v principu dobré a v řadě ohledů s nimi souhlasím) zkrátka z mnoha důvodů realizovat nejdou, nebo jen omezeně. Teorie je zajímavá, ale realita je věc druhá. Holt jsem asi víc praktik a snažím se tyto problémy řešit primárně v praxi. Musíte si uvědomit, že zdaleka ne každý cestující holt má IN100, spousta lidí jezdí vlakem jenom několikrát ročně a když už jedou, tak chtějí mít maximální pohodlí a jistotu místa, zvlášť v jedničce. Paradoxně právě těchto lidí jezdí nemalé množství a na ně musí dopravce taky nějakým způsobem cílit, jinak se vrátí do aut, busů, ...

Mimochodem, že je nákup IN100 "jednou zaplatit 20000+ Kč a pak už celý rok nic dalšího neřešit", to nikdo nikde netvrdil. IN100 je v podstatě jízdenka jako každá jiná, rezervace se k ní vždy musí dokupovat (ať už za 0, nebo nějakou nenulovou částku). Kdo je chytřejší a kamarádí se trochu s mobilními technologiemi, tak si je krásně může spravovat přes eshop/Můj vlak, kdo ne, tak holt papírově. Věřte tomu, že skoro každý, kdo si rezervace kupuje dodnes papírově, ten proces přijít na přepážku a zakoupit/vyměnit/vrátit jako žádnou buzeraci, jak tu naříkáte, nebere. Kdo to jako buzeraci bral, už to dávno řeší elektronicky.

A jak tu podotkl Pan Hloupej, že by k IN100 měly být rezervace vždy zdarma, to také funguje elektronicky už nějakou dobu, ale to je asi všeobecně známo.
Nevědět je špatné. Nechtít vědět je mnohem horší.

Vítejte v zemi neomezených možností.
Neděle, 31. května 2020 - 19:43:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13264
Registrován: 5-2004
To není o rezervacích zadarmo ale o opruzu a to i online.

Reaálně se bqavíme o nějakých 4-6párech vlaků v síti denně - resp. 5 dní v týdnu. A to jen v menší části trasy.

Přičemž pokud by to bylo v modu povinné rezervace tak v momentě kdy se cestující dozví že jedničkou nelze protože vyprodáno, koupí dvojku a u peronu uvidí při příjezdu vlaku v jedničce nejmíň 3-5 volnejch míst těch co z nějakýho důvodu (zaspali, ujel přípoj, zrušená služebka telefonem večer "jede se až pozejtří, direktor chyt sračku" atd) nejedou a neobtěžovali se znova surfovat při rušení si pomyslí o "dráze" že je to smečka debilů co ani nechce jeho peníze...

No a třeba na R16 jednička snad ani rezervovat nejde (minimálně "hák na kolo" v jedničce nešel a vůz 1/2 třídy nebyl v plánku) neb zcela náhodné řazení ABpee/ABmz/AB, přičemž to AB se vedle dvou Bmz dobře vyjímá...

AB jsem tam viděl dokonce i v době koronoomezení R16.
Neděle, 31. května 2020 - 19:46:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2092
Registrován: 7-2017
Petr_vlček:
"zcela náhodné řazení ABpee/ABmz/AB, přičemž to AB se vedle dvou Bmz dobře vyjímá...
"
Naštěstí je plánován přesun všech 12 ABmz na R16 + posily Ex6 (po dodání minirailjetů), tak by tahle šaškárna měla skončit. [vypravci]
Neděle, 31. května 2020 - 21:12:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2710
Registrován: 8-2010
ad David:
Kdyby se podobný postup měl praktikovat i u dvojky, pak by podle Vás musel mít každý vlak ideálně 2-3x více vozů, než má teď. Kdo by v nich seděl? Vzduch? Taková situace by se měla primárně řešit těmito třemi odrážkami, v tomto případě tou třetí z nich. - odpovídající zastavovací politika těchto spojů

To opravdu je jedna z možností - například já osobně nevidím absolutně žádný důvod vyjma mohutného lobbingu..[nene], aby linka Ex3, Ex2 musela nutně zastavovat v Pardubicích tak, aby spojení Pardubic - Praha v běžný občanský den mezi 5:00-20:00 (tj. v časovém rozpětí 15 hodin) disponovalo celkem 60 přímými spoji (41 dopravce ČD, a.s., 10 spojů Regiojet, 9 spojů LEOEXPRES), tj. celodenním průměrným intervalem mezi dálkovými spoji 15 minut [pozor].

To je špičkový takt někam do příměstské regionálky v okolí měst Praha, Brno, Ostrava - třeba v příměstské regionálce v Brně se udává špičkový takt v délce trvání max. 2 x 3 hodiny = 6 hodin a to je metropolitní oblast s cca. 600 000 obyvateli, tj. cca. 3,2-násobkem aglomerace obsahujícími zejména města Pardubice + Hradec Králové, která má cca. 185 tis. obyvatel. A pořád se bavíme o délce trvání pouhých 6 hodinách a ne výše zmiňovaných 15-ti hodinách.

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Neděle, 31. května 2020 - 21:43:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15059
Registrován: 12-2007
když už jedou, tak chtějí mít maximální pohodlí a jistotu místa, zvlášť v jedničce
Ale vždyť tu jistotu stejně nemají, když může být vyprodaná.

Myšlenka, že 1. třída by měla být povinně místenková, je dobrá.
1. třídu využívají zejména ti, kdo jsou ochotni si připlatit. Např. lidé na pracovních/obchodních cestách. Tedy účel cesty, u kterého není zdaleka jasné, kdy přesně pracovní náplň skončí. Tedy osoby, u kterých je tím méně vhodné, aby byly předem fixovány na nějaký konkrétní čas odjezdu.

A také mj. osoby, pro které bývá osobní automobil běžným dopravním prostředkem, u kterého mj. vědí, že odjet s ním mohou kdy chtějí a že svůj čas odjezdu mohou dle svého uvážení byť na poslední chvíli změnit.

Jakákoliv fixace na konkrétní vlakový spoj (s o to složitější možností pak jet dřív nebo později) = o to větší složitost mj. oproti autu, do kterého "kdykoliv nasednu a jedu".

Kdo je chytřejší a kamarádí se trochu s mobilními technologiemi,
Ubohé předjímání, že kdo nemá Smartphone, tak "není chytřejší".
(paradoxně v situaci, kdy hloupost je na straně ČD nezvládajících řadit počet vozů odpovídajcících poptávce.)

N100 "jednou zaplatit 20000+ Kč a pak už celý rok nic dalšího neřešit", to nikdo nikde netvrdil
Vcelku okatě to tvrdí ČD, a. s. v prvních řádcích tohoto https://www.cd.cz/typy-jizdenek/vnitrostatni-jizdenky/-25943/
Ale O. K., konečně jasné slovo o tom, že IN100 nic neřeší, že když na to přijde, tak buzer s pořizováním/stornováním dokladů může i s IN100 přicházet i 2x denně, ne-li častěji.

(Načež nějaký průvodčí pak může psát na webu slova o tom, že jsem se s jízdenkou za 20000+ do 1. třídy "vecpal" atd.)

P. S. Napadá mě alternativní definice "drážního Brownova pohybu" (ta původní se týká přesunů vozidel mezi depy) - "procentem lidí využívajících buzer(v)ace, narůstá počet míst k sezení ve vlakových soupravách".

aby linka Ex3, Ex2 musela nutně zastavovat v Pardubicích
Ano, je to důležité mj. pro zajištění spojení Pardubic (potažmo čehokoliv k nim spádového včetně HK) s čímkoliv na jižní či střední Moravě.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 31. května 2020 - 22:56:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2711
Registrován: 8-2010
ad David:
Ano, je to důležité mj. pro zajištění spojení Pardubic (potažmo čehokoliv k nim spádového včetně HK) s čímkoliv na jižní či střední Moravě.
Jasně..[wink], potřebu "zajištění spojení" (obecně) pochopitelně nerozporuji, ale rozporuji tu "četnost spojů", která je dneska u dálkovky pochopitelně v 15 minutovém "příměstském" intervalu zcela neobhájitelná a hlavně nesmyslná..[smrt][ko].

Když to vezmu třeba takhle - Praha (a obecně cokoliv od ní na severo-východ nebo jiho-západ) musí být taktéž propojeno s Ostravou a Brnem, a to dneska je, ale podívejme se schválně s jakým intervalem oproti Pardubicím:

a) Ostrava - cca. 288 tis. obyvatel/celá aglomerace cca. 1 mil - počet přímých dálkových expresních spojů s Prahou v běžný občanský den (5:00-20:00 hod,, tj. trvání 15 hodin) celkem 24 - SCP+Ex1 = 10 + 9 spojů Regiojet + 5 spojů Leoexpres (interval mezi spoji cca. 38 minut), kombinace 1 přestupu v Přerově s využitím linky Ex4 = celkem 26 spojů (interval mezi spoji 35 minut)

b) Brno - cca. 381 tis. obyvatel/celá aglomerace cca. 600 tis. obyvatel - počet přímých dálkových expresních spojů s Prahou v běžný občanský den (5:00-20:00 hod,tj. celkové trvání 15 hodin) - celkem 23 spojů (linky Ex3+R19).. (interval mezi spoji 40 minut)

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Neděle, 31. května 2020 - 23:43:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1598
Registrován: 11-2005
Matijak:
"K situacím, že je 1. třída vyprodaná, a ještě se do ní cpe dalších X lidí s jízdenkami bez místenek, docházelo zejména v sezoně zcela běžně, a povinná místenka by tomu v pohodě předešla."

Povinná místenka by tomu předešla tak, že by ti chudáci navíc s jízdenkou do první třídy byli vecpáni do chodbičky ve dvojce. To tedy není v pohodě ani náhodou!

Prostě se musí úplně opustit myšlenka, že povinná rezervace je řešením pro kapacitní problémy. Není a nikdy nebyla, ani ve dvojce, ani v jedničce, prostě ne. Povinná rezervace jenom vytváří falešný vizuální dojem, že se nápor cestujících nekoná.

Naopak, povinná místenkovost způsobuje plýtvání kapacitou, protože budou ve vlaku neobsazená místa, která z nějakého důvodu ujela těm, kdo je měli zarezervovaná. Povinná místenkovost tedy kapacitním problémům spíše přispívá.

Jediné řešení kapacitních problémů je posílení kapacity, a to buď zahuštěním taktu (což se snáze dělá lokálně, ale musí to dovolit kapacita dráhy, což by diskuzi převedlo k jinému chronickému problému české železnice), nebo doplněním vozů, u čehož by myslím i kravaťáci přimhouřili oko, jede-li v páteční špičce jako evidentní posila něco trochu retro, pokud je to aspoň čisté.

PRA: nadstandardní obsluha Pardubic je jen zdánlivá. Jednak tam přestupují cestující na spoustu dalších směrů, druhak jsou vytížené úplně všechny vlaky tím směrem. Vyžeň je z Metropolitanů a budou vypadávat z oken různých těch rychlíků, přeplněných už cestujícími do Přelouče, Chocně, Svitav, Blanska, Luhačovic, Ex1+2... Schválně, představ si, že potřebuješ z Prahy do Pardubic a ohleduplně chceš jet spojem, kde nebudeš vyžírat kapacitu jiným, kteří ten konkrétní spoj potřebují. Kterým pojedeš?
Pondělí, 01. června 2020 - 08:33:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11887
Registrován: 8-2012
například já osobně nevidím absolutně žádný důvod
Tak z předpisů se něco jako "zákazník" ocitátorovat nedá (brzdí se brzděnkou, klimatizuje kódem 61 a zastavuje kvůli pobytu v TJŘ), proto ten důvod vidět nemůžete.
Ale vy o tom naštěstí nerozhodujete.
電車オタク
M_g
Pondělí, 01. června 2020 - 10:22:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1220
Registrován: 6-2006
Libcha: dovoluji si upozorniti, že mé "omístenkování" zhasíná 15minut po odjezdu z mé výchozí stanice, tak jak je to v nějakém řádu o místenkování. Alespoň v railjetu se tak děje pravidelně.
Proč to nedělá i v pomalých rychlících Praha-Brno a zpět nevím. Zadavatel je stejný (ČD).
A u lístečků by také nemusel být problém aby byly po daném čase odstraněny. Třeba na rychlících z Pardubic do Liberce to někteří původčí dělají.
Pondělí, 01. června 2020 - 11:12:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1599
Registrován: 11-2005
M_g: jak to souvisí s povinně místenkovými vlaky? Jako že 15 minut po rozjezdu z Wilsonu pozoruje v poli za Úvalama manažer v saku dalekohledem vlak, a spatříc volné místo se zhaslou rezervací, naskočí za jízdy a usedne spokojeně do sedačky, čímž naplní kapacitu povinně místenkového vlaku?

Jo a jen tak na okraj, bez hodnocení dobré/špatné a čistě pro inspiraci: třeba v USA zase i když bez místenky nastoupíš do vlaku, tak průvodčí nad místo, kam se rozhodneš usednout, naopak lísteček s tvojí cílovou stanicí vloží, aby kdybys třeba odešel na záchod nebo jinam, bylo jasné, kam až je místo tebou obsazené.
Pondělí, 01. června 2020 - 12:10:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11888
Registrován: 8-2012
mé "omístenkování" zhasíná 15minut po odjezdu z mé výchozí stanice
...takže pak už se nemůžu dojít ani vych...čůrat, natož do špajzáku, aby nehrozilo, že na svém sedadle najdu vetchou stařenku nebo jiný "neodstranitelný" subjekt? Tak to je fakt super.
電車オタク
M_g
Pondělí, 01. června 2020 - 12:39:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1221
Registrován: 6-2006
Já jsem zvyklý, že je to tak od nepaměti.
A i na nemístenkových spojích.
Pondělí, 01. června 2020 - 20:07:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3032
Registrován: 8-2004
Jen na okraj, plná jednička se děje, resp. před koronou děla, i na „mé oblíbené“ R13, pravda, jen u některých vlaků a zpravidla tam jedničku obsazují ti, kteří se nedostali do dvojky a jedničku si tak podle situace dokupují až ve vlaku (mě nevyjímaje, páč doplatek do jedničky z Brna do Hodonína vyjde levněji, než by mě vyšla místenka, která by mě svázala s jedním konkrétním vlakem, do kterého by se mi stejně většinou nepodařilo trefit). Pokud by jim průvodčí k příplatku napařil ještě pokutu za sezení na povinně místenkovém místě, nebo, jak tu také někdo navrhoval, by je z toho místa vyhodil stát na chodbičku dvojky, protože někdo jiný má předem koupenou jedničku, tak nejen že by to možná dotyčný průvodčí nepřežil (byť to vůbec není jeho vina a jen plnil špatné a nesmyslné příkazy shora), ale nejspíš by to bylo naposledy, kdy někdo toho člověka ve vlaku viděl. Toto tu prosazovači těchto nesmyslů chcete?
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Garfield
Úterý, 02. června 2020 - 11:45:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13167
Registrován: 10-2004
Konečně byl obnoven prodej místenek u ČD.
Úterý, 02. června 2020 - 13:44:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4026
Registrován: 9-2003
Tak na použití hajzlu/špajzáku se snad odjakživa používal institut "obložení" místa.
A vřele doufám, že technokratický aspik Vokoun, který se dokáže řídit tak Booleovou logikou (a to ještě nesprávně, plete si implikaci s ekvivalencí), nedostane NIKDY sebemenší příležitost vstupovat do zákaznických vztahů byť jen u stánku s hamburgery.
NOBLE BRICKS
Komis
Úterý, 02. června 2020 - 17:28:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 755
Registrován: 2-2019
Garfield: Zatím však rezervovati nelze.
Úterý, 02. června 2020 - 18:45:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3033
Registrován: 8-2004
S4991023: Bohužel, žijeme v době, kdy se lidé bojí nechat na sedačce bez dozoru byť i jen bundu s prázdnými kapsami, ne to ještě zavazadlo, ve kterém jsou nějaké cenné věci. A i samy ČD cestujícím radí, aby svá zavazadla nenechávali bez dozoru a brali si je sebou i jen na záchod. I proto také nefungují příliš ty úložné prostory na začátcích a koncích vagonů. Lidé tam prostě své věci bez dozoru nenechají. Doby, kdy jste mohli na hodinu odejít do jídelňáku, nechat batoh na sedačce a mít jistotu, že ho tam pak najdete jsou už nenávratně pryč a žádný soudný člověk něco takového dnes neudělá. Proto je dnes institut obložení místa jen utopie z lepších časů. Ano, je to špatně, ale v takové době žijeme a je potřeba se tomu podřídit, pokud nechceme o své věci přijít.
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Středa, 03. června 2020 - 10:06:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1601
Registrován: 11-2005
Peno:
"Doby, kdy jste mohli na hodinu odejít do jídelňáku, nechat batoh na sedačce a mít jistotu, že ho tam pak najdete jsou už nenávratně pryč"

A můžete prosím přesně specifikovat, kdy ty doby byly?

Jo ve Finsku, to je jiná...
Pikehead
Středa, 03. června 2020 - 10:41:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6243
Registrován: 3-2007
Tak nechat na sedačce nějaký kus oblečení a noviny a poprosit vedle sedícího o pohlídání snad problém není ani ve dnešních dobách. Plus pokud uvažuju o návštěvě špajzáku, snažím naklikat místenku do vedlejšího vozu. Ve větším počtu se dá do špajzáku vyrotovat po částech, u kratších tras se dá rovnou do špajzáku nastoupit a strávit tam cestu (je na to nějaký modrý paragraf, ale pokud jíte a konzumujete, nikomu to celkem logicky nevadí).

Máte pravdu, že ideálně to vyřešené není (ale to asi nebylo nikdy), ale cesta se dá najít.