Diskuse » Železnice » Slovensko » Archiv diskuse Slovensko do 28. 5. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Slovensko do 28. 5. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Úterý, 26. května 2020 - 22:36:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1942
Registrován: 9-2013
Saul Goodman: Tak na extempore tu mají talent hlavně určitý lidé, kteří akorát provokují a ZBYTEČNĚ podněcují vášně- víme, kteří to jsou a to stačí bohatě.
Bratry jsme a budeme, jen ne každý to tak bere a má na to nárok, tak to tak nechme. Sečteno podtrženo- pro někoho bratry jsme, pro někoho ne, nic víc, nic míň. [wink]
Úterý, 26. května 2020 - 23:11:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 740
Registrován: 3-2005
Zámčane, mluvím teď obecně,,, T.H. bych odpustil, že občas vypustí tu severobalkánskou rétoriku. Je jasný,že by měl být jemnější.
Nicméně, nedělá to proto, že by byl psychotická zrůda, nýbrž proto, že chce dle svých sil pomoci k lepšímu !! :-) Fakt.
Kdo jiný tobě i vám řekne tu syrovou pravdu, o věcech, které vidíme. Jsme přece bratříci (ať se ti to líbí nebo ne...i čechistovi jménem S.Godman).
Ve familii se mluví natvrdo. Vy někteří, i při menší kritické poznámce se nacionálně ježíte, jakoby vás někdo chtěl pošlapávat.
Ale my máme taky svůj bordel.
Středa, 27. května 2020 - 00:21:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4848
Registrován: 4-2003
Zámčan:
"ale ked svoje vedomosti čerpate z internetu a pohádek pana Hádka všeobecný prehlad bude veľmi obmedzený"
Ano, pokud bych za svůj zdroj měl pouze internet, pak by byl můj rozhled vskutku omezený. Vaše domněnka, že svoje vedomosti čerpam z internetu a pohádek pana Hádka, je však naprosto mylná a dalece od skutečnosti. Vězte, že žiju reálně svůj slovenský život.

--- --- ---
Petr_vlček:
"co jsem poznal Slováky tam i tady tak mezi nima bylo daleko víc pohodovejch lidí než běžně v Čechách, natož v Praze. A čím víc k východu a severu Slovenska tím pohodovější. Totéž východ Polska."
Záleží, co si představujete pod pojmem "pohodový". A dále je třeba brát v potaz rozdíl, zda vstupujete do interakcí jako turista/návštěvník, nebo jako součást komunity. Věřím, že v turistickém módu, navíc při vašem osobitém pohledu na svět, je pocit pohodový. Jiný pohled byste však získal, žil-li byste v dané komunitě a k tomu se navíc odlišoval nějakou jinakostí. Představte si kupříkladu, že byste byl gay a se svým partnerem byste jel na dovolenou na východ Slovenska nebo Polska. Nebo zde dokonce žili. Myslíte, že by to bylo stejně pohodové?

--- --- ---
Ahmad_Šáh_Masúd:
"většinou lůzři, co hledají nějaká snadná řešení nebo alespoň jejich výklad"
... píše ten, kdo se omezuje na zjednodušující výklady, protože cokoliv jdoucího hlouběji považuje za diskuzní sračkoblití. Což ovšem mnohé vysvětluje.

Fixace na zkratkovitost a povrchnost vám totiž nedovoluje jít do hloubky a brání vám v pochopení podstaty věci, jak jste právě názorně demonstroval nesmyslným pokračováním o kapele Ortel a jejích posluchačích v souvislosti s intolerancí. Vnímal-li byste mé bezduché slovíčkaření, musel byste pochopit, že člověkem s absencí tolerance může být i ten, kdo neposlouchá kapelu Ortel. Pro názornost to bylo i s příkladem. Ale vy nemáte čas na sračkoblití, a proto dál jedete úplně od věci o Ortelu. A při tom se bezděčně ztotožnil s vlastnostmi jejich cílové skupiny.

Mnou jmenované vlastnosti nejsou vybrány účelově. Jedná se totiž o výrazné rysy společnosti do značné míry určující sociální klima, kvůli němuž řada lidí opustila svoji rodnou zemi a řadě těm, kteří zůstali, znepříjemňuje život. Jde však o komplexní záležitost, která vám zřejmě zůstává - a zůstane - neodhalena, neboť ji nelze odbýt zjednodušujícími výklady a povrchností.

Po nikom neflusám, pouze poukazuji na vaše nepochopení mého příspěvku. A pokud mě srovnáváte se čtvrtou cenovou, kam pak zařadit vaše projevy - hlupák vašeho ražení, duševní mrzák, sračkoblití?

A propos, dočkám se objasnění, jakého ražení jsem to hlupák? Nebo to mám brát jako jakousi formu vašeho uspokojení ze spontánní ventilace vulgarismu bez hlubší myšlenky a základu?
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Rybák
Středa, 27. května 2020 - 00:38:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1339
Registrován: 5-2008
Jariss:
"Ale my máme taky svůj bordel."
Určitě máme, ale nevšiml sem si že by Zámčan, hercules, Tratovak a spol. měli potřebu řešit a komentovat práci Babiše, Kena nebo angličtinářky Alči, zatímco bez Matoviče a slovenské karantény nebo obecně urážení Slovenska a jejích občanů by někteří už asi nemohli ani existovat. [crazy]
Rychloběžka:
"Bratry jsme a budeme, jen ne každý to tak bere a má na to nárok, tak to tak nechme. "
Tak tak, bratři jsme a vždycky budeme a brzy už se zase moc těším na výlet do Tater a po slovenských městech jako každý rok. [happy]
Středa, 27. května 2020 - 05:38:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10800
Registrován: 4-2003
Rybák:Určitě máme, ale nevšiml sem si že by Zámčan, hercules, Tratovak a spol. měli potřebu řešit a komentovat práci Babiše, Kena nebo angličtinářky Alči, zatímco bez Matoviče a slovenské karantény nebo obecně urážení Slovenska a jejích občanů by někteří už asi nemohli ani existovat.

Nojo, komentáře na téma bordel na Slovensku a to třeba jen na železnici nejsou žádoucí. Naši tzv. bratia to totiž berou jako osobní útok s nacionálním podtextem, čili přesně s tím, co tam není. Proto se to nesmí a hloupí Češi (například Rybák, Rychloběžka a spol.) se staví na zadní, když se probere byť jen bordel na železnici, kde bohužel panují balkánské poměry. To, že se při komentářích bordelu na železnici staví na zadní Slováci, je vcelku pochopitelné, ale to, že se přitom staví na zadní Češi, mne rozum fakt nebere [nene].


Rychloběžka:Bratry jsme a navždy budeme- nic tomu nebrání ani když už každý vládne své zemi.

Bratry jsme nebyli, nejsme a nejspíš nikdy nebudeme. Mnozí Češi si myslí, že bratry jsme, ale na Slovensku to tak snad nikdo vnitřně necítí. Na to, abych mohl tvrdit, že někdo je můj bratr, tak to musí tak brát i ten, kterého já považuji za bratra. A to splněno v historii nikdy nebylo a to naše tzv. bratrství mělo pouze jednoho společného jmenovatele a tím byla, je a patrně i v budoucnu bude jazyková podobnost. Ale to už tu uvedli jiní diskutéři.

To, že Slováky za bratry z mnoha důvodů nepovažuji, přeci neznamená to, že bych Slováky neměl rád, nebo tam k nim rád nejezdil.
Středa, 27. května 2020 - 06:20:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2555
Registrován: 12-2007
mne rozum fakt nebere .
Či to nebude tým, že ste nepochopili podstatu problému...
Středa, 27. května 2020 - 07:26:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10801
Registrován: 4-2003
Tratovak:Či to nebude tým, že ste nepochopili podstatu problému...

Podstatu problému chápu až moc dobře. Stačí se totiž smířit s tím, že až na jazykovou podobnost jsme prostě jiní a tuto jinakost se nesnažit popírat, ale naopak s ní pracovat (v rozumném slova smyslu). Tuto jinakost ale s oblibou popírají právě mnozí Češi a nikoliv Slováci. Už za éry prvorepublikové měli Slováci velký zájem o autonomii a Češi nechápali proč (mnozí to patrně nechtěli vůbec pochopit) a šermovali čechoslovakismem. Čechoslovakismus byl (a zjevně stále je) přitom vlastní mnoha Čechům, ale naprostému minimu Slováků. Důkazem toho je i mimo jiné i to, že se nikdo u nás nepozastavuje nad skutečností, že premiérem ČR je Slovák...
Pikehead
Středa, 27. května 2020 - 07:50:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6215
Registrován: 3-2007
Bram:
"Nojo, komentáře na téma bordel na Slovensku a to třeba jen na železnici nejsou žádoucí. Naši tzv. bratia to totiž berou jako osobní útok s nacionálním podtextem, čili přesně s tím, co tam není."

Vůbec ne, komentáře o bordelu na Slovensku jsou žádoucí stejně jako komentáře o bordelu kdekoliv jinde. Jen způsob, který ke komentáři přilepí urážku širého dalekého okolí ("Severní Balkán") je nějakým únikem frustrací autora a hodnotu sdělení nejen degraduje a těžiště sdělení odnáší někam úplně jinam.

Ono vidět bordel na východoevropských železnicích asi není úplně kumšt, ČR je sice jednooký mezi slepými co se týče infrastruktury, ale nezdá se mi, že by to byl nějaký kulervoucí rozdíl pro radikální kritiku okolí, kterážto pak působí absurdně. Veřejná doprava na většině území je fraška, která si může třeba se Slovenskem podat ruku (pravím jako člověk dnes jedoucí z Jižního Rathistanu do 60 km vzdáleného hlavního města sockou).

Ale ono je to nakonec docela normální, většina lidí ví z podobně akademických pozic naprosto jistě, co by měli udělat jiní lidé v jejich okolí (zejména jedná-li se o osoby diskusi nepřítomné [biggrin]), zatímco zásadní otázky nebo problémy ve vlastním životě ignoruje nebo řeší toliko symptomaticky...
Středa, 27. května 2020 - 08:26:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10802
Registrován: 4-2003
Pikehead:Vůbec ne, komentáře o bordelu na Slovensku jsou žádoucí stejně jako komentáře o bordelu kdekoliv jinde.

Dle toho, co tu občas napíšeš, bych to nazval jako názorový veletoč.


Jen způsob, který ke komentáři přilepí urážku širého dalekého okolí ("Severní Balkán") je nějakým únikem frustrací autora a hodnotu sdělení nejen degraduje a těžiště sdělení odnáší někam úplně jinam.

Když zůstanu u dopravy, tak na Slovensku má hromadná doprava bohužel balkánský charkater...

Ono vidět bordel na východoevropských železnicích asi není úplně kumšt, ČR je sice jednooký mezi slepými co se týče infrastruktury, ale nezdá se mi, že by to byl nějaký kulervoucí rozdíl pro radikální kritiku okolí, kterážto pak působí absurdně.

Tady by chtělo sundat klapky z očí a i přes mnohé přešlapy, omyly a nedodělky (a zpátečnictví nejen MD a SŽ(DC)) to tu z hlediska veřejné hromadné dopravy lepší je, což dokládají i statistická data.

Veřejná doprava na většině území je fraška, která si může třeba se Slovenskem podat ruku (pravím jako člověk dnes jedoucí z Jižního Rathistanu do 60 km vzdáleného hlavního města sockou).

Z Benešova se do Prahy jezdí blbě? Vlaky a autobusy v hojném počtu nejezdí? Že jsem si nějak nevšiml...
Středa, 27. května 2020 - 08:53:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2556
Registrován: 12-2007
Vůbec ne, komentáře o bordelu na Slovensku jsou žádoucí stejně jako komentáře o bordelu kdekoliv jinde. Jen způsob, který ke komentáři přilepí urážku širého dalekého okolí ("Severní Balkán") je nějakým únikem frustrací autora a hodnotu sdělení nejen degraduje a těžiště sdělení odnáší někam úplně jinam.
Presne tak.
Keď sem dotyčný frustrát (aspoň už tušíme prečo ním je) napíše názor, dajme tomu. Ale keď v rámci toho zámerne provokuje a dáva jasne najavo, že kto s ním nesúhlasí je nacionalistické hovädo, tak čo s tým?
Sral ho pes...
Hlavne, že u iného hľadá vecnú a slušnú diskusiu a sám so sebou je spokojný...
Pikehead
Středa, 27. května 2020 - 08:55:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6216
Registrován: 3-2007
Bram:
"Tady by chtělo sundat klapky z očí a i přes mnohé přešlapy, omyly a nedodělky (a zpátečnictví nejen MD a SŽ(DC)) to tu z hlediska veřejné hromadné dopravy lepší je, což dokládají i statistická data."
Nemyslím, že bych tvrdil něco jiného. Jen rozdíl je poměrně malý na to, aby někdo z ČR mohl poučovat ostatní soudruhy.

Bram:
"Z Benešova se do Prahy jezdí blbě? Vlaky a autobusy v hojném počtu nejezdí? Že jsem si nějak nevšiml..."
Nejen z Benešova vlaky jezdí báječně, to nemohu říct. Ba i z ÚP Olbramovic jezdí vlaky hojně - jen je potřeba se k nim nějak dostat, jestli mi rozumíš...

Až bych pomalu i chtěl zdejší myšlenkový trust poprosit, kdyby kritické myšlení, kreativitu a ostrovtip nanečisto natrénované v tématu Felvédék zužitkovali ve vláknech Železniční uzel Praha a Tratě a lokálky ve Středočeském kraji.
Středa, 27. května 2020 - 09:29:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10277
Registrován: 4-2003
jen je potřeba se k nim nějak dostat,

A japak to dělají jinde? No jsou tam zaparkovaný u nádraží osobní auta. Protože o obrovský množství malých nic se prostě rozumně v čase a prostoru obsloužit nedá.

Jen rozdíl je poměrně malý

Te rozdíl je dost velký a stále se rozvírá a pro mě tedy dostahuje už dost děsivých rozměrů. Těch 20 let, kdy tady jsou do dráhy násobně větší prachy je čím dál víc vidět. To je prostě fakt, který nelze okecat. Lze ho samozřejmě nevidět.

Stačí se přitom třeba zamyslet, kolik se tady přestavělo a v dohledné době přestaví velkých uzlových stanic a proti tomu na SK stojí jen připravovaná přestavba Žiliny osobní.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 27. května 2020 - 09:29:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 177
Registrován: 11-2019
Tratovak:
"Keď sem dotyčný frustrát (aspoň už tušíme prečo ním je) napíše názor, dajme tomu. Ale keď v rámci toho zámerne provokuje a dáva..."
Fňuk fňuk, všichni mi ubližují [crazy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Saul_Goodman.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Saul_Goodman.)
Středa, 27. května 2020 - 09:39:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10803
Registrován: 4-2003
Pikehead:Nejen z Benešova vlaky jezdí báječně, to nemohu říct. Ba i z ÚP Olbramovic jezdí vlaky hojně - jen je potřeba se k nim nějak dostat, jestli mi rozumíš

Na to, aby jsi se dostal do Olbramovic, musí posloužit automobil. VHD se tam rozumným způsobem provozovat nedá. Ale na to jsi místo hloupého řečnění snad už mohl přijít.


Jen rozdíl je poměrně malý na to, aby někdo z ČR mohl poučovat ostatní soudruhy.

Ten rozdíl je bohužel velký, přičemž se stále zvětšuje a brzy dosáhne gigantických rozměrů. To, že máš klapky na očích, fakt není můj problém. Ostatně i slovenští (ale v ČR žijící) diskutující Asdf a Tratovak to komentují zcela stejně... Pro Pikeheada se to stane zaznamenatelným až tehdy, kdy se sníží traťová rychlost od Žiliny dále na východ na 50 km/h. To ale nejspíš nebude až tak dlouho trvat, protože tam svršek i spodek dožil. Je to technicky v podstatě obdoba trati Praha - Beroun, jen těch nákladních vlaků tam jezdí mnohem více...

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Středa, 27. května 2020 - 09:41:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1103
Registrován: 6-2019
Fixace na zkratkovitost a povrchnost vám totiž nedovoluje jít do hloubky a brání vám v pochopení podstaty věci
To jste tedy hodně mizerný psychoanalytik - amatér.

, musel byste pochopit, že člověkem s absencí tolerance může být i ten, kdo neposlouchá kapelu Ortel.
To chápe každý, kdo má alespoň minimální sociální inteligenci (tímto výkvětem vašeho intelektu tady opravdu neohromíte).

Mnou jmenované vlastnosti nejsou vybrány účelově. Jedná se totiž o výrazné rysy společnosti do značné míry určující sociální klima, kvůli němuž řada lidí opustila svoji rodnou zemi a řadě těm, kteří zůstali, znepříjemňuje život. J
Dobrý protimluv. Samozřejmě, že jste je vybral účelově a ty negativní.

A propos, dočkám se objasnění, jakého ražení jsem to hlupák?
Zjednodušující hlupák.

Představte si kupříkladu, že byste byl gay a se svým partnerem byste jel na dovolenou na východ Slovenska nebo Polska. Nebo zde dokonce žili. Myslíte, že by to bylo stejně pohodové?
Stejně pohodové jako když se dva čeští gayové přistěhují do nějaký zapadlý český tisícový obce. Taky budou za bukvice, kuřbuřty, řitomily atd. Samozřejmě to dostanou sežrat, vítejte v realitě, naivko.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Bkp
Středa, 27. května 2020 - 09:57:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8264
Registrován: 8-2003
No jistě, rozdíl je minimální a ještě se zmenší, až za už nějakých deset patnáct let se vlak stane páteří veřejné dopravy v okolí Bratislavy.[proud]
Zkrátka na Slovensku pořádně nefunguje bratislavské příměsto, jakžtakž funguje dálková doprava na trati z Bratislavy do Žiliny a dálkovka do ČR. Zbytek je tak nějak náhodně sestavený JŘ tak, aby to vyhovovalo ZSSK, cestující tím jezdí spíš ze setrvačnosti až náhodou. Zkrátka praticky to samé, jako v ČR.[coze][lol]
Bkp
Středa, 27. května 2020 - 10:04:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8265
Registrován: 8-2003
Tak ono když Slováci s Čechy bratry prý nejsou, o nějakých jiných západních až německých vlivech nemluvě, představu, že se od dob knížete Pribiny podařilo udržet etnickou čistotu by každý soudný historik rovnou zavrhl, Severní Balkán prý taky nejsou (až je to uráží), takže vylučovací metodou zbývá, že Slováci vlastně jsou západní Ukrajina (Rusko).[proud][proud]
Středa, 27. května 2020 - 10:08:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10804
Registrován: 4-2003
Bkp:No jistě, rozdíl je minimální a ještě se zmenší, až za už nějakých deset patnáct let se vlak stane páteří veřejné dopravy v okolí Bratislavy.[proud]
Zkrátka na Slovensku pořádně nefunguje bratislavské příměsto, jakžtakž funguje dálková doprava na trati z Bratislavy do Žiliny a dálkovka do ČR. Zbytek je tak nějak náhodně sestavený JŘ tak, aby to vyhovovalo ZSSK, cestující tím jezdí spíš ze setrvačnosti až náhodou. Zkrátka praticky to samé, jako v ČR.


Téměř stoprocentně vystiženo [wink]. Pro upřesnění dodám, že optikou běžného obyvatele ČR je ještě použitelná dálková doprava z Žiliny do Košic a s přimhouřením obou očí z Bratislavy do Zvolena. Zbytek jsou fakt náhodné výstřely dle potřeb ZSSK s prakticky nulovou použitelností pro dopravu cestujících.
Bkp
Středa, 27. května 2020 - 10:19:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8266
Registrován: 8-2003
No přemýšlel jsem o tom, ale potom jsem si řekl, že z Žiliny do Košic je dvouhodina vymetacích rychlíků a cokoli jiného formou náhodných výstřelů. To na páteřních tratích moc nemáme. Jistě, z Plzně do Budějovic je jen ten základ.
Středa, 27. května 2020 - 10:27:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 741
Registrován: 3-2005
V tomto státě je od samého počátku 1918 jakási trvale neřešená a obcházená nenormálnost vztahu k historickým jevům. Kolik lidí třeba ví, že už dva roky po vzniku státu jel Andrej Hlinka do Paříže na orgán Versajské smlouvy, postěžovat si, že nejsou plněny sliby vůči Slovákům, dané při vzniku republiky (autonomie). Jakmile se vrátil, zavřeli ho.

Slováci měli dost pech. Masaryk byl dobře zapsaný v USA, ale ve Francii ho nikdo neznal. Do politických kuolárů v Paříži ho přivedl Štefánik, 39 roků. Věci se mohly odvíjet jinak..
Zavládla však vyčuranost.
Středa, 27. května 2020 - 10:32:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1943
Registrován: 9-2013
Panové, už to tu bylo zmíněno minimalně jednou- pokud máte stále potřebu pořád dokola řešit vztahy Čechů a Slováků, přesuntě se prosím do neželezniční diskuze a toto vlákno nechte k tomu, na co je určené, tedy železnici na Slovensku. Děkuji.
Pikehead
Středa, 27. května 2020 - 10:43:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6217
Registrován: 3-2007
Bram:
"VHD se tam rozumným způsobem provozovat nedá. Ale na to jsi místo hloupého řečnění snad už mohl přijít."
Nedá? Takže tuhle vizi, vidí modřanské dopravní orákulum jako apriorně marnou? Tento odborný názor by se měl neprodleně sdílet s IDSK, měli by radost, že můžou dělat dál stejné hovno jako předcházející čtvrtstoletí... [biggrin]

Bram:
"Pro Pikeheada se to stane zaznamenatelným až tehdy, kdy se sníží traťová rychlost od Žiliny dále na východ na 50 km/h. To ale nejspíš nebude až tak dlouho trvat, protože tam svršek i spodek dožil."
Možná si nerozumíme v tom, že nejde o stav na Slovensku, ale stav u nás. KBD se opravdu rozpadá před očima, ale poté, co jsem jel vlakem po muzejní a rozpadající se dráze z Rakovníka do Prahy, tak mi přijde vhodné dělat nejdrív chytrého doma a podobné ostudy vyřešit (ať už polidštěním nebo zavřením).
Uznávám, že tohle může být o subjektivním nastavení a jsou lidi, kteří jsou "řešením" PNJ prostě posedlí, ale i tak je asi zbytečné v procesu někoho jiného zcela zbytečně urážet. (Zejména pokud za stav není nijak odpovědný - naopak, Slováci na železničním fóru asi úplně nebudou příznici řízeného rozpadu železnic.)
Středa, 27. května 2020 - 11:01:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3764
Registrován: 5-2002
Ten rozdíl je bohužel velký, přičemž se stále zvětšuje a brzy dosáhne gigantických rozměrů.
S tím naprosto souhlasím, ale přece jen, jedno bych na Slovensku viděl jako následováníhodné: redukci lokálek. Když jsi nahodil oblast na jih od Prahy - na Slovensku by už nebyly lokálky do Vlašimi a Sedlčan, nekonala by se přiblblá rekonstrukce horního Pacifiku místě, kde je jeho využití asi nejslabší, nedělaly by se akce jako rekonstrukce staniční budovy v Ledečku, nikoho by nenapadlo konvertovat dráhu do Bechyně... A bylo by to tak dobře.

Taky budou za bukvice, kuřbuřty, řitomily atd. Samozřejmě to dostanou sežrat, vítejte v realitě, naivko.
To si nemyslím. Tady jeden gay na život na vsi až tak moc nenadává. Nebo na vsi, kde žila babička, byl taky jeden takový pán. V maloměstě, kde jsem vyrůstal, byl vedoucí prodejny, o kterém se vědělo, že v mládí byl ženou. To vše za komančů a nemyslím, že by s tím měli problémy. To, že většina lidí nebude hýkat nadšením nad nějakými "pochody hrdosti" a že se občas najde nějaký blbeček, co si ty řeči o bukvicích neodpustí, neznamená, že pár gayů bude mít nějak krutý život. To bude asi v konzervativnějších částech Slovenska asi jiné, na jižní Moravě taky.
Středa, 27. května 2020 - 11:22:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10805
Registrován: 4-2003
Pikehead:Nedá? Takže tuhle vizi, vidí modřanské dopravní orákulum jako apriorně marnou? Tento odborný názor by se měl neprodleně sdílet s IDSK, měli by radost, že můžou dělat dál stejné hovno jako předcházející čtvrtstoletí... [biggrin]

Nedá, modřanské dopravní orákulum tuto vizi vidí fakt jako marnou. Smiř se prostě s tím, že ve špičkách je třeba pro denní dojíždění jezdit v příměstské dopravě alespoň po půlhodině. Hodina už je málo a pak lidé hlasují automobilem.

Tobě fakt nedochází, proč ráno jezdí z Olbramovic na Prahu i spěšňáky tvoří spolu s rychlíky půlhodinový takt?

Možná si nerozumíme v tom, že nejde o stav na Slovensku, ale stav u nás.

On také snad nikdo netvrdí, že u nás je stav ideální.

KBD se opravdu rozpadá před očima, ale poté, co jsem jel vlakem po muzejní a rozpadající se dráze z Rakovníka do Prahy, tak mi přijde vhodné dělat nejdrív chytrého doma a podobné ostudy vyřešit (ať už polidštěním nebo zavřením).

V žst. Rakovník se připravuje velké polidštění a od Kladna do Prahy se také projektuje pro dokumentaci pro stavební povolení, byť v dohledné době se mezi Veleslavínem a Bubny nekopne, když odhlédnu od krátkého úseku Bubny - Výstaviště. Takže tady lze v následujících letech očekávat velké změny.

Lze říci, že to, co se na železniční síti SŽ(DC) ještě sem tam vyskytuje, je bohužel na Slovensku vyjma úseku Bratislava - Žilina v podstatě skoro všude [sad].
Středa, 27. května 2020 - 11:29:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1104
Registrován: 6-2019
To bude asi v konzervativnějších částech Slovenska asi jiné, na jižní Moravě taky.
Nemyslím si, že by se to dalo zevšeobecnit. Například lidé na Moravě mi přijdou znatelněji přátelštější než například tady v Sudetech. Stejně tak si dovoluji tvrdit, že se nedají zevšeobecňovat ani Doktorovy názory ze Slovenska. Všude jsou hlupáci i chytrý lidi, jenom holt ta Gausova křivka vypadá trochu jinak. Krutý život nebudou mít ani v Trebišově, ani v Teplicích. Doba už je jinde. A Stropnického bych do toho netahal vůbec. [wink]

ad redukce lokálek. V té akci z roku 2003 (?) mi tedy chybělo něco jako nějaký základní rozbor co je zbytné a co ne. Ono likvidovat je velmi snadné a žít se dá i úplně bez železnice (jako např.v Jižní Americe), ale chtěl byste v takové zemi žít? Já tedy ne a dovedu si představit přípoje do Rajce, Levoče, Stupavy nebo třeba i do Balogu. Naopak vozit mouchy do Velkého Krtíše asi nemělo valného významu ani za dob ČSD.
Tímto si dovoluji návrat od Doktorovy vysírky zpátky k železnici. [wink]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Středa, 27. května 2020 - 11:55:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10806
Registrován: 4-2003
AŠM:Například lidé na Moravě mi přijdou znatelněji přátelštější než například tady v Sudetech.

Přátelštější (spíš srdečnější) lidé na Moravě jsou, ale o to více konzervativnější, ale jsou také daleko konzervativnější.


Já tedy ne a dovedu si představit přípoje do Rajce, Levoče, Stupavy nebo třeba i do Balogu.

Přípoje v Rajci jsou jasná věc. Ovšem přípoj ve Stupavě je nesmysl, tam by musela jezdit vložená přímá linka Bratislava - Stupava, kdy trať by musela být elektrizována a hlavně by trať musela ještě (alespoň administrativně) existovat. Balog je totální nesmysl, protože Brezno a to úzká bez povšimnutí míjí.
Středa, 27. května 2020 - 11:57:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3595
Registrován: 5-2002
Bram: Na to, aby jsi se dostal do Olbramovic, musí posloužit automobil. VHD se tam rozumným způsobem provozovat nedá. Ale na to jsi místo hloupého řečnění snad už mohl přijít.
Máte na mysli napojení Votic, Sedlčan ap? S tím bych nesouhlasil.
Středa, 27. května 2020 - 11:59:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10807
Registrován: 4-2003
TZ:Máte na mysli napojení Votic, Sedlčan ap?

[nene] Jde o ostatní pidiobce.
Středa, 27. května 2020 - 12:02:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1107
Registrován: 6-2019
tam by musela jezdit vložená přímá linka Bratislava - Stupava, kdy trať by musela být elektrizována a hlavně by trať musela ještě (alespoň administrativně) existovat.
Samozřejmě.

Balog je totální nesmysl, protože Brezno a to úzká bez povšimnutí míjí.
Tak to jsem zvědavý, jak to tam s těmi vozidly z Waldenburgbahn dopadne.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Středa, 27. května 2020 - 12:52:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10278
Registrován: 4-2003
co jsem jel vlakem po muzejní a rozpadající se dráze z Rakovníka do Prahy,

Já bych tedy řekl, že její stav je podstatně lepší, než před třeba 25-30 lety. A to se bavíme o trase, kde relavně záhy vypukne na řadě míst nějaký modernizační šílenství.

A hlavně mi to připadá jako dost mimoběžný argument, to nic nevypovídá o celku.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 27. května 2020 - 13:31:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1087
Registrován: 8-2011
Nojo, komentáře na téma bordel na Slovensku a to třeba jen na železnici nejsou žádoucí. Naši tzv. bratia to totiž berou jako osobní útok s nacionálním podtextem, čili přesně s tím, co tam není.
Uhodil jsi hřebíček na hlavičku, nikdo neřešil co bylo kritizováno, ale kým a jakým způsobem.
Středa, 27. května 2020 - 13:40:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4849
Registrován: 4-2003
Ahmad_Šáh_Masúd:
"To chápe každý, kdo má alespoň minimální sociální inteligenci"
Tak že jste hned jako první znak intolerance zmínil poslech nějakého Ortelu a v točení o Ortelu jste pokračoval i dále. Pak se lze důvodně domnívat, že jste - dle vašeho vlastního vyjádření - s minimální sociální inteligencí na štíru.
Ahmad_Šáh_Masúd:
"To jste tedy hodně mizerný psychoanalytik - amatér."
To není psychoanalýza, ale možné zdůvodnění vaší nechápavosti. Samozřejmě za ní může stát něco jiného, třeba snížená sociální inteligence - viz výše.
Ahmad_Šáh_Masúd:
"Dobrý protimluv. Samozřejmě, že jste je vybral účelově a ty negativní."
Znovu zopakuji, že jsem vybral klíčové vlastnosti determinující celospolečenské klima. Účelové by bylo, kdybych se zaměřil na okrajové rysy bez dopadu na postoje společnosti. A to se nestalo. V mém citovaném výroku se protimluv nenachází.
Ahmad_Šáh_Masúd:
"Zjednodušující hlupák."
Ke zjednodušování a zkratkovitosti se tu hlásíte vy, mně naopak přičítáte sračkoblití a slovíčkaření. Očividně byste si v tom měl nejprve udělat jasno.
Ahmad_Šáh_Masúd:
"Stejně pohodové jako když se dva čeští gayové přistěhují do nějaký zapadlý český tisícový obce. Taky budou za bukvice, kuřbuřty, řitomily atd. Samozřejmě to dostanou sežrat, vítejte v realitě, naivko."
Jenže na Slovensku (o Polsku ani nemluvě) se to neomezuje na zapadlý tisícový obce, ale jde o celospolečenský jev. U nás se kvůli tomu nepíšou pastýřské listy, u nás se kvůli tomu nepořádají celostátní referenda, u nás z toho není politikum. To jsou souvislosti, které vám při klouzání po povrchu zcela unikají. Vítejte v realitě, neználku.
Ahmad_Šáh_Masúd:
"Krutý život nebudou mít ani v Trebišově, ani v Teplicích."
Až na "detail", že ti z Teplic, na rozdíl od těch z Trebišova, mohou uzavřít registrované partnerství a svému vztahu dát právní rámec. Opět mimo vaše rozhledy.
Ahmad_Šáh_Masúd:
"Tímto si dovoluji návrat od Doktorovy vysírky zpátky k železnici."
Držte se železnice, tak alespoň nedáváte průchod své jednoduchosti.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Středa, 27. května 2020 - 14:22:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1108
Registrován: 6-2019
Znovu zopakuji, že jsem vybral klíčové vlastnosti determinující celospolečenské klima. Účelové by bylo, kdybych se zaměřil na okrajové rysy bez dopadu na postoje společnosti. A to se nestalo. V mém citovaném výroku se protimluv nenachází.

Není pravda, lžete. Vy jste zde z mého konstatování já tedy mám určitě mentálně blíže k jakémukoliv Slovákovi nebo Polákovi nebo třeba Ukrajinci
implikoval Takže bigotnost, intolerance k jinakosti, šovinismus, přeexponované národovectví, "mášvpičismus"... To se máte čím chlubit.,
což je zevšeobecnění na úrovni čtvrté cenové a je především vaší vizitkou, pane Doktore.
Ona totiž není žádná ukrajinská ani polská klíčová vlastnost determinující celospolečenské klima "mášvpičismus", ani intolerance k jinakosti, ani šovinismus, dokonce ani národovectví.
To tedy znáte Polsko a Ukrajinu a nakonec i to Slovensko hodně málo, když tyto vlastnosti považujete za celonárodní a klíčové.
A s drzostí vám vlastní to podsunete druhému, jen na základě jediného tvrzení.
V každé jmenované zemi by se totiž daly najít i další "klíčové vlastnosti determinující společnost", jenže proč je hledat, když vám šlo jen o to si odflusnout.

Až na "detail", že ti z Teplic, na rozdíl od těch z Trebišova, mohou uzavřít registrované partnerství a svému vztahu dát právní rámec.
A když se odstěhují ještě dále na západ, tak možná i více a když na východ, tak možná i méně. A nevyplývá z toho vůbec nic. Každý národ má právo na svoje pravidla, takže vaše kvičení stran homosexuálů je opět zcela mimo zdejší téma (tím jsou železnice, pokud jste si ráčil povšimnout).

Držte se železnice, tak alespoň nedáváte průchod své jednoduchosti.
S cenzurou se musíte obrátit na správce, na vaše sprosté napadání budu i nadále reagovat jak uznám za vhodné, Doktore. Ostatně jste asi tak poslední na světe, kdo mi má co doporučovat.

Očividně byste si v tom měl nejprve udělat jasno.
Většina čtenářů už v tom dávno jasno má. K tématu nemáte nic, k Slovákům, Ukrajincům a Polákům kvičíte jak píchlá svině.

Tak že jste hned jako první znak intolerance zmínil poslech nějakého Ortelu a v točení o Ortelu jste pokračoval i dále.
Zmínil jsem nejen tento aspekt, ale to už je na vás příliš složité.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Středa, 27. května 2020 - 14:38:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11849
Registrován: 8-2012
Na východní chytrokaranténní frontě klid - Apple stále neschválil, propustné stále jen vybrané silniční přechody vybavené propiskou a notesem.

KBD se opravdu rozpadá před očima, ale poté, co jsem jel vlakem po muzejní a rozpadající se dráze z Rakovníka do Prahy, tak mi přijde vhodné dělat nejdrív chytrého doma
Podívejte se, mladý muži, já nejsem nikde organizován, takže můžu psát co chci a jak chci. A obecně nepotřebuju odvádět pozornost k tomu, že v Americe zase bijou černochy, ani k tomu, že nějaká jiná věc je taková nebo maková "u nás", "doma" apod. To je totiž problém nacionalistů, co o sobě tvrdí, že nejsou nacionalisty, ale příspěvek posuzují nacionalisticky (útok na národ, urážení národa, a potřebují to vracet rovněž nacionalisticky. Ale já klidně budu kritizovat i housenkovou dráhu do Rakovníka, až pocítím tu potřebu (a dokonce to nebudu dělat v tématu Slovensko, protože to - jak tu vykřikují - nesouvisí s tématem). To jsou prostě dvě úplně nezávislé věci.
I zbytek diskuzních klišé, hejtů a faulů od úhybného manévru přes ad-personam až k falešnému dilematu je pěkná sbírka, takže jen ať frustráti píšou "věcně a bez invektiv" [biggrin] dál!

P.S. bratra mám jednoho (místní kádrováci si mohou zaznamenat) a je to Čech křtěnej Jizerou.
電車オタク
Pezos
Středa, 27. května 2020 - 14:56:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1683
Registrován: 4-2014
https://e.dennikn.sk/minuta/1908517

V prípade vlakovej a autobusovej medzinárodnej prepravy odborníci zatiaľ podľa Doležala nesúhlasili s ich obnovením. „Ja túto tému znovu otvorím na najbližšom ústrednom krízovom štábe.“
[kladivo]
Středa, 27. května 2020 - 15:29:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 145
Registrován: 7-2017
T.H. Chápem Vianoce sú len raz do roka...šovinisti si však ani Vianoce nevšimnu
Středa, 27. května 2020 - 15:59:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4850
Registrován: 4-2003
Ahmad_Šáh_Masúd:
"Zmínil jsem nejen tento aspekt, ale to už je na vás příliš složité."
Ano, však také píšu "hned jako první znak", nikoliv "jako jediný znak", z čehož jasně plyne poukázání na pořadí, nikoliv na jedinečnost. Vnímejte, co skutečně píšu, a nedosazujte si za má slova své smyšlenky. Pokus o stěr, že je to na mě příliš složité, se vám nepovedl a ve finále se obrátil proti vám.
Ahmad_Šáh_Masúd:
"A když se odstěhují ještě dále na západ, tak možná i více a když na východ, tak možná i méně. A nevyplývá z toho vůbec nic."
Mýlíte se. Vyplývá z toho právě ono společenské klima, míra tolerance a vztah společnosti k menšinám a jinakosti. Tedy přesně to, o čem je řeč, a v čem Slovensko či Polsko silně zaostávají, a to v takovém rozsahu, že lze hovořit o "národní mentalitě", tedy o obecném znaku, který samozřejmě neplatí pro každého jednotlivce. Že si s Ukrajinou nejsem blízký, jsem na úvod jasně deklaroval.
Ahmad_Šáh_Masúd:
"S cenzurou se musíte obrátit na správce, na vaše sprosté napadání budu i nadále reagovat jak uznám za vhodné"
Mně o žádnou cenzuru nejde, opět nepochopení z vaší strany. Reagujte si, jak jen uznáte za vhodné, je to vaše právo a současně vaše vizitka. Jen je z průřezu diskuze zřejmé, že ne zcela rozumíte tomu, na co - místy až hystericky, byť neopodstatněně - reagujete. Už jen to, že mám kvičet jak píchlá svině k Slovákům, byť jde z mé strany spíše o kritiku do vlastních řad.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Středa, 27. května 2020 - 16:59:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1109
Registrován: 6-2019
Okecáváte to úžasně, nicméně úvodní sprostý útok, kdy jste si z mého výroku o blízké mentalitě k určitým národům dovodil primitivní lživý odsudek Takže bigotnost, intolerance k jinakosti, šovinismus, přeexponované národovectví, "mášvpičismus"... To se máte čím chlubit.,, ničím nevyvrátíte.
A to jste bývalý skaut, jo? Měl byste se stydět.
Hned ten váš první příspěvek do této absurdní a mimotematické diskuze je urážející. Nemůžete paušálně nikoho hodnotit jako netolerantního, šovinistického, národoveckého nebo mášvpičistického (to tedy nevím co je, ale možná k tomu máte blízko, když to používáte) jen na základě toho, že má za přátele Ukrajince, Slováky nebo Poláky nebo jim podobnou mentalitu.
Ano mám a nestydím se za to. A s přisprostlým podsouváním nějakého národovectví to nemá nic společného, to si schovejte mezi vaše kamarády, pokud vám to tedy někdo trpí.

(Příspěvek byl editován uživatelem Ahmad_Šáh_Masúd.)
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Středa, 27. května 2020 - 17:21:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 146
Registrován: 7-2017
schválne som si prezrel na Vlaky net diskusie okolo ČD a čuduj sa svete žiadne nacionalistické výlevy, nikto nekomentuje spôsob riešenia karanteny ( mimochodom možno na Apple nejde ale inak už ju má každý kto ju chcel mať)....čo tak tí čo chcú diskutovať o gayoch a lesbách a pastierskych listoch nech si nájdu svoje slniečkárske stránky...nebudem predsa na železničiarskych stránkach diskutovať s niekým ako sa plodia deti.
Středa, 27. května 2020 - 17:30:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1302
Registrován: 3-2011
Doktor: aká miera tolerancie menšín by sa Vám páčila? Zhruba na úrovni preferencie pred väčšinou?
E pericoloso sporgersi - Nicht hinauslehnen - Не высовываться - Ne pas se pencher au dehors

Středa, 27. května 2020 - 17:41:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11850
Registrován: 8-2012
A světe div se, teď začnou přesně ty výlevy "intolerance k jinakosti", o kterých Doktor píše [biggrin]
電車オタク
Středa, 27. května 2020 - 17:53:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 121
Registrován: 7-2017
Fero: Zhruba na úrovni preferencie pred väčšinou?
Myslíš tím Mariána Kuffu a podobný Katoliban?? [uhoh]
Středa, 27. května 2020 - 18:33:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1303
Registrován: 3-2011
kuna: o Kuffovi nič nepíšem, to je podsun (alebo ako sa nazýva tento rečnícky trik? Grubera nemám prečítaného [lol] )
E pericoloso sporgersi - Nicht hinauslehnen - Не высовываться - Ne pas se pencher au dehors

Bht
Středa, 27. května 2020 - 18:56:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 192
Registrován: 7-2017
Súťaž na elektrifikáciu trate Haniska - Moldava nad Bodvou mesto vyhrali TSS Grade a Eltra: https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-dokumentov/document/3093037/c ontent/1060633/download

A známe sú aj výsledky obstarávania na modernizáciu žilinského uzla a dostavbu ŽST Teplička, ktoré by mali zabezpečiť Strabag, Eurovia, Subterra a AŽD: https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-dokumentov/document/3092885/c ontent/1060266/download
Středa, 27. května 2020 - 19:36:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2557
Registrován: 12-2007
Keď sú v každej súťaži len po dvoch, tak by sme hádam mohli byť ušetrení niekoľkoročného kolotoča odvolávania sa...
Středa, 27. května 2020 - 19:43:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11851
Registrován: 8-2012
Keď sú v každej súťaži len po dvoch
Tak hlavně když tam není Salini Impreglio [crazy]
電車オタク
Středa, 27. května 2020 - 20:02:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 97
Registrován: 7-2012
schválne som si prezrel na Vlaky net diskusie okolo ČD a čuduj sa svete žiadne nacionalistické výlevy, nikto nekomentuje spôsob riešenia karanteny ( mimochodom možno na Apple nejde ale inak už ju má každý kto ju chcel mať)....čo tak tí čo chcú diskutovať o gayoch a lesbách a pastierskych listoch nech si nájdu svoje slniečkárske stránky...nebudem predsa na železničiarskych stránkach diskutovať s niekým ako sa plodia deti.

Mně tedy naopak vyhovuje, že se problémy diskutují v širších souvislostech. Prostě například k otevření VRT v Maroku patří diskuse ohledně gramostnosti a svobody v této zemi. To že se nedá na Slovensko nyní dojet vlakem je fakt, argumenty považuji za absurdní. Takže proč to nejde?

To že za posledních 20 let na Slovensku železnice neprochází podobným rozvojem jako v Česku nebo v Polsku, je také fakt. A proč tomu tak je?
Bkp
Středa, 27. května 2020 - 20:08:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8268
Registrován: 8-2003
V Moldavě je ten terminál, o kterém nikdo pořádně neví, k čemu je užitečný?
Středa, 27. května 2020 - 21:42:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3598
Registrován: 5-2002
Postupuje nějak elektrizace Humenného? Případně, jak to bude ohledně konverze? Ostrovních 25 kV, dočasně nové 3 kV, přepnutí něčeho/všeho východně od Košic apod...?
Středa, 27. května 2020 - 21:45:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15035
Registrován: 12-2007
V Moldavě je ten terminál, o kterém nikdo pořádně neví, k čemu je užitečný?
V Moldavě je ten terminál, který je umístěný na takovém místě, které z principu vylučuje autobusové přípoje od rychlíků (a to jak z Košic, tak i od Zvolena).

jedno bych na Slovensku viděl jako následováníhodné: redukci lokálek.
V kontextu věcí to následováníhodné není vůbec, protože:
- V případě Slovenska šlo (jak v r. 2003, tak i 2011, tak i v menší míře v dalších termínech) o rozhodnutí "z dálky od stolu" z Bratislavy (aneb hlavní problém - regionální železnice objednávaná ministerstvem, zato linkové autobusy objednávané jednotlivými krajskými samosprávami)

- Racionálním přístupem může být "a) na části tratí odstřelit osobní dopravu, ale b) na těch zachovaných (tzn. takových, u kterých bylo usouzeno, že mají dostatečný přepravní potenciál) objednat počet spojů dostatečný k tomu, aby spojení bylo použitelné pro relevantní část osob".

Na Slovensku reálně bylo provedeno pouze "a", ne však následné "b".
Pikehead
Středa, 27. května 2020 - 22:46:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6218
Registrován: 3-2007
Osasco:
"To že za posledních 20 let na Slovensku železnice neprochází podobným rozvojem jako v Česku nebo v Polsku, je také fakt. A proč tomu tak je?"

A to je asi nejzajímavější otázka v téhle diskusi. Asi měli na Slovensku v 90. letech míň šotoušů a lidí schopných hledat financování a prosadit nějaké modernizační vize. A když se nad tím zamyslíte, tak rozjezd rekonstrukce 1. TŽK u nás taky nemohla být náhoda, někde mezi tesilovými strejci a ichtyly všeho ražení na Nábřeží muselo přece jen být pár střelců (tipuju v 90. letech mezi 30.-40. rokem věku), kteří pochopili, že konečně můžou postavit aspoň něco z toho, o čem se za totáče jen blábolilo a co bylo technologicky i ekonomicky absolutně nemožné.

Takže se pomalu s pomocí Phare prachů začalo stavět aspoň na hlavních tratích, pak se to rozjelo a fungovalo to, začalo to slušně živit i stavební průmysl a výsledkem je to, co tady (někde) vidíme. Tohle na Slovensku zřejmě nebylo, nikdo nebyl schopen prosadit na železnici velké dopravní stavby v širším měřítku (s národním kofinancováním 10-15% to bylo fakticky za suché z nosu, s obrovským prospěchem pro domácí stavební průmysl). Možná že se ŽSR jako státní podnik s obrovským rozpočtem používaly v 90. letech k různým mafiánským šmé víc než v Česku a v jeho vedení byli zcela cíleně jen totální mimoni a všichni normální lidi byli systematicky vyštípáni, protože tomu zavazeli.

Zpátky ke Slovensku - moje soukromá prognóza je, že Žilinu opraví, časem snad i Bratislavu a KBD se v okamžiku těsně před totálním rozpadem nějak zasanuje (ála pravobřežka, 171 nebo tunely Strečno). Slovensko má hodně odlišnou sídelní i geografickou strukturu a opravdu to není Švýcarsko, aby hustou železniční síť udrželo, takže čekejme BA-KE vrchem i spodem, několik regionálních tratí typu Zvolen-Vrútky přes BB a k tomu pár propojů do zahraničí.

Pokud mezistav evokuje bordel a znamená delší jízdní doby, žíly mi to netrhá a opravdu nevím, co bych tak kulervoucího mohl "Severobalkáncům" poradit z prosezené lavice bautzenu, který se plazí devadesátkou nějakými modernizovanými klikaticemi mezi Prahou a Benešovem. Jak říkám, já se na to necítím, pokud perspektiva trati např. (Liberec)-Turnov-Praha dává člověku větší sílu morální, tak pokračujte ve sdílení know-how, jak vidíte, jedná se o velmi úspěšnou akci, jen publikum ji zatím nedokázalo docenit...
Středa, 27. května 2020 - 23:19:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3599
Registrován: 5-2002
A to je asi nejzajímavější otázka v téhle diskusi. Asi měli na Slovensku v 90. letech míň šotoušů a lidí schopných hledat financování a prosadit nějaké modernizační vize. A když se nad tím zamyslíte, tak rozjezd rekonstrukce 1. TŽK u nás taky nemohla být náhoda, někde mezi tesilovými strejci a ichtyly všeho ražení na Nábřeží muselo přece jen být pár střelců (tipuju v 90. letech mezi 30.-40. rokem věku), kteří pochopili, že konečně můžou postavit aspoň něco z toho, o čem se za totáče jen blábolilo a co bylo technologicky i ekonomicky absolutně nemožné.

Já bych řekl, že reálně tím důvodem byl MNOHEM horší výchozí stav infrastruktury v ČR. Já to tedy pamatuju už jen dost matně, ale pamětníci by určitě povyprávěli o detailech kde všude se jezdilo 30 a co smrdělo červeným terčem z Prahy do Třebové atd. Zatímco osa BA-ZA-KE byla a dosud je přece jen "jakž takž použitelná" (ve smyslu technického stavu i parametrů), navíc tehdy celkem reálně časově konkurenceschopná převážně neexistující dálnici, tak to v ČR bylo zcela jinak. Předpokládám, že hlavně "vydrancované" nedávno předtím kulminovanou intenzivní nákladkou (na dotčených tratích navíc vedenou převážně ř. 181).
Neboli v ČR už zcela viditelně šlo železnici "o život" a nicnedělání bylo fakticky nemožné, přinejmenším pokud šlo o I.TŽK nebo Plzeň - Cheb (a zřejmě i úseky na Ostravsku, jižně od Přerova nevím jak to tehdy bylo). Ty peníze nešly ani tak do rozvoje jako do "nerozpadnutí". O nějakém "svobodném rozhodnutí trať zrychlit" lze fakticky hovořit leda u IV. TŽK (za BN), v menší míře možná na Hané nebo z BE do PL.
Pikehead
Středa, 27. května 2020 - 23:40:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6220
Registrován: 3-2007
No tak Praha-Kolín možná, ale od Třebové po Zábřeh to nemohlo vzniknout jen tak jako úhybný manévr před červeným terčem. Tenhle soubor staveb, spolu s trochu pozdějším Novým spojením, považuju za vrchol porevolučního období, představující v dané době asi maximum možného.
Od té doby se laťky lehce dotkl tunel Chlum a Bystřice-Votice, možná ještě uzel Plzeň, ale co je podobně odvážná stavba pro současnost? Se zívnutím SuVo, ale dál je pak už všechno jenom Powerpoint, v dohledu nic...
Čtvrtek, 28. května 2020 - 00:03:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2704
Registrován: 8-2010
ad Pikehead:
Takže se pomalu s pomocí Phare prachů....
Ano - minimálně u I. TŽK se čerpalo z fondů PHARE a ISPA, nicméně unijní prachy činily 1,7 mld. Kč z celkem CIN 36,5 mld. Kč u I. TŽK a 1,1 mld. Kč ze 36,5 mld. CIN, čili pouhá nějaká cca. 4,65 % a 3 %, zbytek byly zejména úvěry (cca. 55 % a 45 % z CIN) a dotace ze státního rozpočtu - viz níže:

Zdroj: https://www.nku.cz/assets/kon-zavery/K00029.pdf
ad Tomáš_záruba:
Já bych řekl, že reálně tím důvodem byl MNOHEM horší výchozí stav infrastruktury v ČR.
Souhlas - viz k tomu i konkrétní zmínka ve výše odkazované zprávě NKÚ - viz níže:
Zhoršený technický stav tratí, vyplývající z dlouholetého zanedbání údržby (z vyhodnocení investičních nákladů 12 zatim nezahájených staveb I. a II. koridoru vyplynulo, že v jejich investičních nákladech bude cca 70 % nákladů vynaloženo na dosažení tzv. normovaného stavu)

Malá poznámka k tématu:
Nemalujme si prosím tu tehdejší realizaci I. a II.TŽK v nějakých "růžových barvách" - průserů tam bylo bylo totiž ve výsledku nepočítaně:
a) tehdejší CIN byly překročeny oproti původnímu záměru nejméně o 50 % - viz tabulka výše,
b) nebyly rekonstruovány velké uzly - Děčín, Ústí nad Labem, Praha, Kolín, Pardubice, Choceň, Ústí nad Orlicí, Česká Třebová, Brno a Břeclav na I. TŽK a Přerov, Ostrava, Bohumín a Olomouc na II. TŽK,
c) dále se škrtly stavby jako např. "Rekonstrukce Nelahozeveských tunelů", což je paradoxně akce, která teď teprve má snad ZP, DÚR a termín realizace rok 2023-2027, čili víc jak 30 let po započetí modernizace I. TŽK, nemluvě o tom, že stavby jako "Optimalizace Ústí and Orlicí - Choceň" (= původní stopa) má jít do realizace přetavená mezitím do Blending Call teprve teď v letech 2020-2023 [pozor][pozor].
d) u I. TŽK nebyla dodržena původní schválená varianta ze SP - vybíralo se z variant: a) zvýšení nejvyšší traťové rychlosti do V = 140 b) do V = 160 km/h a c) do 160 km/h s naklápěcí skříní, a tato se nakonec realizovala i když ve studii proveditelnosti "vyhrála" varianta jiná a paradoxně, když jsem od Správy železnic tu studii chtěl na základě 106-ky, tak mi ji odmítli poslat s dovětkem, že požadovaný materiál již nebyl v archívech nalezen [pozor]
e) neexiastoval vhodný vozový park pro plánované traťové rychlosti "až do V = 160 km/h,
f) pozdější stavby byly kvůli prachům redukovány, takže Blansko, Rájec-Jestřebí jednoduché kolejové spojky ve zhlavích na V = 80 km/h, u pozdějších staveb - nutnějších, co se týče vexlů - se už ovšem škrtalo...

Dneska už bohužel nikdo není schopen věrohodně spočítat ex-post výsledná skutečná numera FNPV/ENPV, ERR a BCR neboť plánovaný rozsah dopravy se v SP - pokud mi je známo opakovaně měnil a nakonec to "dopadlo" mnohem lépe než sama predikce z 90-tek...[vypravci]. Nicméně i ten celkový účet byl nakonec o dost vyšší..[sad]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Čtvrtek, 28. května 2020 - 01:41:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 245
Registrován: 3-2013
"ČESŤ JEHO PAMIATKE"
Čtvrtek, 28. května 2020 - 06:07:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10808
Registrován: 4-2003
Pikehead:No tak Praha-Kolín možná, ale od Třebové po Zábřeh to nemohlo vzniknout jen tak jako úhybný manévr před červeným terčem. Tenhle soubor staveb, spolu s trochu pozdějším Novým spojením, považuju za vrchol porevolučního období, představující v dané době asi maximum možného.

Mezi Třebovou a Zábřehem vznikly přeložky zejména kvůli třebovickému a tatenickému tunelu. Sanovat původní tunely za provozu dost dobře nešlo - dlouholetý jednokolejný provoz by byl asi neřešitelným oříškem. Udělalo se toho ale poněkud více, než by bylo kvůli těmto tunelům potřeba, ale zase méně, než se udělat mohlo, takže vznikl rychlostní propad ve stanici Hoštejn.


TZ:Já bych řekl, že reálně tím důvodem byl MNOHEM horší výchozí stav infrastruktury v ČR.

Jsem o tom přesvědčen též, ale to nás slovenští kolegové sežerou za živa, když toto budeme tvrdit [proud].
Čtvrtek, 28. května 2020 - 06:52:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2558
Registrován: 12-2007
A to je asi nejzajímavější otázka v téhle diskusi.
Až na to, že už bola zodpovedaná.
Železnica na SVK je na okraji celospoločenského záujmu a bola tam i pred 30 rokmi…
Nie je to téma, ktorú by sledovali média, nie je to téma do volieb (až na jedno hnutie, ktoré sa po volbách k tomu aj tak nedostalo), nie je to téma, ktorá zaujíma masy, …
Vedľajší efekt toho je, že sa tam pekne v zátiší deje čo sa deje a nikoho to moc nevzrušuje...
Čtvrtek, 28. května 2020 - 06:53:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11852
Registrován: 8-2012
Reálně tím důvodem bylo prostě to, že Slovensko na takové modernizační akce nemělo v 90. letech jednak morálně (zaímco v ČR vyhrá(va)l volby Klaus s programem hlavně ekonomickým, na Slovensku to byl Mečiar s důrazem na témata nacionalistická), jednak - a to je ten hlavní důvod - ekonomicky. Propad slovenské ekonomiky byl daleko hlubší než české (nejen v těžkém průmyslu, který bývá dáván za příklad, ale třeba i tím, že rozdělením jednoduše přišlo o pravidelné "vyrovnávací" finanční transfery). Hospodářská výkonnost Slovenska byla proti ČR poloviční a o nějakém dohánění se dá mluvit až tak od 2002, kdy se začal projevovat Miklošův přístup k řízení ekonomiky (a skončila Mečiarovská "privatizace"). Přitom výchozí zaostalost třeba trati Bratislava-Žilina je doufám jasná i bez šotoušů ve vládě.

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
電車オタク
Čtvrtek, 28. května 2020 - 07:08:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2560
Registrován: 12-2007
Keby na to SVK aj ekonomicky malo, tak by z toho železnica neprofitovala, ale intenzivnejšie by sa stavali diaľnice.
Pikehead
Čtvrtek, 28. května 2020 - 08:48:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6221
Registrován: 3-2007
PRA: Díky za zajímavé doplnění, přece jen je to už prehistorie.

T.H.: Významné je upřesnění PRA, že věk hojnosti a OPD až mnohem později, takže to prachama bude.

Traťovák: "Celospolečenský zájem" i v ČR je slepenec lidí, kteří mají shodou okolností kvalitní vlak v docházkové vzdálenosti; jinak je dráha drtivé většině lidí zcela putna a asi znáte ze svého okolí, že nápad jet někam vlakem je u lidí produktivního věku považovaný za bizarní (výjimka jsou možná Ostravaci).