Diskuse » Železnice » Maďarsko a Balkán » Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 02. 5. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 02. 5. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Úterý, 21. dubna 2020 - 13:04:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 282
Registrován: 1-2019
Ahmad_Šáh_Masúd:
"Tady v ČR? Tak jak je, mi přijde docela ucházející a použitelná. Možná bych zrušil některé parodie na rychlíky jako například linku Plzeň - Most, nebo švejky."

Já rozumím tomu, že GWTR nebo Arriva jsou nežádoucí dopravci, protože tam neplatí režijka, ale nemusíte to předvádět tak okatě. [ko]
Úterý, 21. dubna 2020 - 13:06:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2027
Registrován: 7-2017
S4991023:
"Vantju: Tak si to proberte s tím Kubzem - že třeba chápe i ekonomické souvislosti."

Tak když to interpretuji po Vašem, tak mi z toho vychází, že vyspělé bohaté společnosti očividně financují i podle vás nepotřebné věci, kdeto ty méně vyspělé na potřeby lidí obecně kašlou více (a poraďte si sami, jak píše Vantju). Což je přesný opak toho, co se tu snažíte prezentovat.
Úterý, 21. dubna 2020 - 14:29:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10134
Registrován: 4-2003
a takovým DB závidím, že ji mají

DB měly ve své době v té koncepci i rozvoj nočních vlaků a jak to dopadlo je už známo. Stejně tak svého času vlaky Interregio.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 21. dubna 2020 - 14:51:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 829
Registrován: 6-2005
V diskusi o Slovensku si lze prohlédnout pár snímků z maďarsko-slovenského pomezí z roku 2004.
Trance 4 ever[pozor] www.mixcloud.com/LubosNovak[blesk]Úterý, 21. dubna 2020 - 15:07:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11579
Registrován: 8-2012
Vantju se víceméně konstantně ptá, jak by to tedy mělo být jinak
Sorry, ale tak to zřejmě čtu nějaké jiné fórum.
Východiskem toho, které čtu já, je situace, kdy pan Vantju (nadšenec do noční "ubytovací" dopravy, což je celkem zajímavé hobby) na základě nějakého vnějšího podnětu (obvykle článku o tom, že se někde zavádí nějaký takový spoj) to prohlásí za trend a prohlásí, že by to tak mělo být i jinde. Tj. neptá se, jak by to tedy mělo být jinak, ale konstatuje, že tak to má být. K tomu má dlouhodobě vytvořen svůj argumentační aparát (alternativa k dennímu cestování, alternativa k letadlům, příklady "rozvoje" odjinud). Naopak zásadně odmítá (celkem pochopitelně) zejména ekonomickou stránku věci; tj. neptá se, jak by to mělo být jinak, ale definuje, že to musí být jinak. To je totiž to "pochopení trhu" a "dlouhodobější koncepce" (čili jednoduše zavádění dalších ubytovacích spojů), i když se překládané příklady "rozvoje" v drtivé většině naopak opírají o silnou státní (netržní) intervenci. Podstatou této pozice je, že stávající stav v ubytovacích spojích je netržní, protože je způsoben nějakými zákulisními machinacemi v neprospěch nočních vlaků, které by se s ohledem na různé "potenciály" a "poptávky" a "příklady odjinud" (obvykle méně rozvinutých zemí se zanedbanou infrastrukturou, popř. dost specifické velikostí, tvarem apod.) úspěšně rozvíjely, ale "někdo" jim záměrně škodí. Nesouhlas s touto pozicí (což je "pošlapávání nápadů" od něj, člověka s (nej)podrobnější znalosti problematiky) popř. upozornění na ony nevhodné "ekonomické" souvislosti ho pak neomylně dovedou na závěrečné pozice "co s lidmi kteří se letadel bojí" a "lůžko Bohumín-Hel odporuje tomu, co bylo napsáno", popř. následuje odchod z diskuze "nebudu reagovat a vy nereagujte". Reflexe nulová a nejpozději za dva měsíce se to jede nanovo.

P.S. Ke konkrétní diskuzi budiž řečeno, že ji nerozjel pan Vantju, ale "Pan_Hloupej" (nomen omen) svými obdivnými výroky k tomu, že by ta noční doprava měla fungovat jako R/TLK Rozewie (což je totální úlet, to fakt nechcete), nicméně pan Vantju se do toho rychle zapojil jakýmisi "den/noc" transformery (u kterých nebude problém v technice, ale opět v ekonomice) a výletem po Rusku (opravdu vhodný příklad).
電車オタク
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:28:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4416
Registrován: 9-2007
DB měly ve své době v té koncepci i rozvoj nočních vlaků a jak to dopadlo je už známo. Stejně tak svého času vlaky Interregio.
To ano, ale zrovna konec vlaků InterRegio je diskutabilní a dost o tom svědčí nárůst autobusové dopravy a větší kritika na ceny jízdenek než dřív (kamarád létá za pár desídek EUR z DUS do MUC, protože 160 EUR za ICE je prostě moc). Reakcí na to je prakticky IC2 a to svým konceptem, trasováním i provedením (lepší regionálka) vlakům IR odpovídá.

A vůbec, je snad špatně mít nějakou koncepci? Ano, bylo by na místě ji každoročně aktualizovat a snažit se ji přizpůsobit realitě, ale i v životě by člověk měl někam směřovat a toho se držet (samozřejmě někdy se přizpůsobení aktuální situaci vyhnout nedá, ale nic to nemění na tom, že mít dlouhodobé cíle je snad ještě normální).

T.H.: neptá se, jak by to tedy mělo být jinak
O pár příspěvku výše se ptám.

Naopak zásadně odmítá (celkem pochopitelně) zejména ekonomickou stránku věci
Dotaz "jak by to mělo být jinak" pochopitelně obsahuje i ekonomickou stránku věci. Navíc nikde netvrdím, že provoz nočních vlaků je beztrátový byznys, naopak dodávám, že bez dofinancování je tahle alternativa neudržitelná.

No a další větě upřímně nerozumím. Nevím o tom, že by někdo někde tvrdil, že jsou noční vlaky super byznys, jen jsem se pokusil nastínit pár příkladů, o kterých jsem přesvědčen, že fungují, ale to nic nemění na tom, že ten vhodný "prototyp" se bez dotací neobejde. No a spousta diskuze okolo je jen reakce na podobný úhel pohledu, jen z opačné strany (noční vlaky nemají smysl, apod.).
Mladějov
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:32:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14572
Registrován: 3-2007
RadekŠ:
"
Sorry, ale vy se furt točíte v nějakým začarovaným myšlenkovým bludu, že by "něco nějak mělo bejt" (a někdo by to měl "tam někde" zařídit). "

Vždyť na tom funguje celé tzv. zelené náboženství a výroba demagogie živí (a i velmi dobře !!) hromadu lidí, od Grétiných loutkovodičů přes OSN, "Brusel", po posledního dojiče dotací v Horní Dolní [wink]
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:39:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 283
Registrován: 1-2019
Vantju:
"No a další větě upřímně nerozumím. Nevím o tom, že by někdo někde tvrdil, že jsou noční vlaky super byznys, jen jsem se pokusil nastínit pár příkladů, o kterých jsem přesvědčen, že fungují, ale to nic nemění na tom, že ten vhodný "prototyp" se bez dotací neobejde. No a spousta diskuze okolo je jen reakce na podobný úhel pohledu, jen z opačné strany (noční vlaky nemají smysl, apod.)."

Hlavní důvod, proč třeba T. H. je proti provozu nočních vlaků, je především ten, že je to proti zájmům jeho zaměstnavatele. Metrans, jako každý jiný nákladní dopravce, totiž potřebuje provézt své nákladní vlaky. A uznávám, že kapacita tratí pro nákladní vlaky je velký problém (ostatně na to správně upozorňuje i Oldřich Sládek z Žesnadu), ale domnívám se, že by se to nemělo řešit redukcí vlaků pro cestující, nýbrž zkapacitněním infrastruktury.

U Metransu dělá i řada dalších diskutérů na tomto fóru, jména tady vypisovat nebudu.
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:57:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9514
Registrován: 5-2002
Hlavní důvod, proč třeba T. H. je proti provozu nočních vlaků, je především ten, že je to proti zájmům jeho zaměstnavatele. Metrans, jako každý jiný nákladní dopravce, totiž potřebuje provézt své nákladní vlaky. A uznávám, že kapacita tratí pro nákladní vlaky je velký problém (ostatně na to správně upozorňuje i Oldřich Sládek z Žesnadu), ale domnívám se, že by se to nemělo řešit redukcí vlaků pro cestující, nýbrž zkapacitněním infrastruktury.


Vy jste fakt Pan Hloupej.

To je přesně naopak. Protože noční vlaky nešlo nacpat do NAD, tak byly noční výluky jejich časům přizpůsobeny a tedy zpravidla kratší, čehož jsme dosti využívali. A ty dva vlaky v noci rozhodně nejsou kapacitním problémem nákladní dopravy v ČR.
Mladějov
Úterý, 21. dubna 2020 - 16:06:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14574
Registrován: 3-2007
Spiknutí je rozsáhlejší, než jsme zřejmě čekali [proud].

Petře - že na to vůbec reaguješ, jasně, že za to může vlastně Metrans a loajalita THčka [lol]

Já fakt kroutím hlavou, co zde někteří vyplodí - i kdyby ty noční vlaky jezdily "nedejbože" mezi Prahou a Třebovou tři, co je to proti věčnosti (teda dennímu vlakodromu).

Ach jo.
Úterý, 21. dubna 2020 - 16:40:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11580
Registrován: 8-2012
zrovna konec vlaků InterRegio je diskutabilní a dost o tom svědčí nárůst autobusové dopravy a větší kritika na ceny jízdenek
Co si mám představit pod slovem "diskutabilní"? Zejména na nárůstu bus dopravy po ukončení monopolu DB na dálkovou dopravu (opět mimotržní zásah) není přece sporného (obvyklý výklad toho slova) vůbec nic, ledaže v tom zas budete hledat nějaké spiknutí.

Hlavní důvod, proč třeba T. H. je proti provozu nočních vlaků, je především ten, že je to proti zájmům jeho zaměstnavatele
No jo, no. Tak aspoň že už víme, kdo za to, že to "nevypadá jinak", vlastně může. Z těhle argumentů fakt zůstává rozum stát...
電車オタク
Úterý, 21. dubna 2020 - 16:57:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14940
Registrován: 12-2007
zrovna konec vlaků InterRegio je diskutabilní a dost o tom svědčí nárůst autobusové dopravy a větší kritika na ceny jízdenek než dřív (kamarád létá za pár desídek EUR z DUS do MUC, protože 160 EUR za ICE je prostě moc)
Systémovou chybou v této věci ale je přemrštěná cena jízdenek za ICE.
Ne neexistence souběžně jedoucích, duplicitních vlakových spojů.

Ve Švédsku to je infrastruktura pro které století? Vždyť po Malmbanan se jezdí stovkou...
Hlavně - ze Stockholmu (nedejbože např. z Göteborgu) do severního Švédska je to tak daleko + tolik hodin jízdy vlakem, že do těch severnějších částí (Kiruna, Gällivare atd.) existuje právě jen noční spojení, nikoliv spojení denní.

Co do cestovní doby to v o něco menší míře platí i pro spojení Osla se třemi dalšími norskými velkoměsty (nemluvě např. - ať se vrátíme k původnímu tématu - s Chorvatskem a jeho jediným (!) denním párem rychlíků v relaci Záhřeb - Split v mimosezónním období).

Mimochodem, norské vnitrostátní noční vlaky mají podivné specifické omezení "nejede v noci na neděli" (platí pro 3 ze 4 nočních vlaků). A dle dostupných informací, jsou tamní ubytovací vozy provozovány v úsporném režimu "bez průvodce na každém voze".
Úterý, 21. dubna 2020 - 17:00:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 987
Registrován: 6-2019
Já rozumím tomu, že GWTR nebo Arriva jsou nežádoucí dopravci, protože tam neplatí režijka
Přezdívku jste zvolil skutečně správně.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 21. dubna 2020 - 17:02:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 988
Registrován: 6-2019
A dle dostupných informací, jsou tamní ubytovací vozy provozovány v úsporném režimu "bez průvodce na každém voze".
I tarifně je to trochu jinak - flat price za celé kupé, bez ohledu na obsazenost. Ale možná se to bude měnit, když nedávno vyhráli Švédi nad Nory skoro na všech zajímavých linkách.

Systémovou chybou v této věci ale je přemrštěná cena jízdenek za ICE.
Když to někdo kupuje, tak proč ne?
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 21. dubna 2020 - 17:11:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4417
Registrován: 9-2007
Ani já nejsem zastánce takových konspirací, naopak poslední zpráva pana T.H. situaci popsala dobře (jen asi nemám dostatečný intelekt na to z té zprávy pochopit, kde dělám chybu, ale časem na to třeba přijdu – dnes třeba nechápu nějaké své úvahy z let minulých, resp. nechápu jak jsem tehdy mohl tak uvažovat [happy]). Těch pár nočních vlaků na provoz nákladní dopravy opravdu nemá zásadní vliv.

Někde jsem četl, že konec IR byl z části záměrný (protože ubíral cestující provozně dražším vlakům ICE) a dnes tento levný segment na trhu zacelily dálkové autobusy. Na německé Wikipedii se ale píšou o něco věrohodnější důvody, beru tedy zpět co jsem psal a zprávu pana RadkaŠ vnímám jakou poukázání na to, že každá koncepce je relativní. I tak si ale myslím, že mít nějakou obecnou koncepci rozumné je - demografický vývoj snad ještě předpovědět lze a mít hrubý výhled, kde chci být za deset let, snad mít lze. I za cenu, že se ne vše realizuje, ať už jsou důvody jakékoliv.

EDIT: David: A hádám, že jelikož jsem doteď nic nenapsal o tom, jak bych si takovou udržitelnou koncepci představoval, tak je naprosto jasné, že já předpokládám o dvou průvodcích na každý vůz a jednom volném kupé pro kamarády. [biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem vantju.)
Úterý, 21. dubna 2020 - 17:13:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3773
Registrován: 3-2006
Když se podívám na regionální dopravu v Rusku, tak to je prakticky ten "volný trh" a bez auta tam fungovat prakticky nejde – chtěl jsem si zajet na otočku 100 km od Kazaně do Čeboksarů. Vlakem to je nějakých sedm hodin, autobus jede jednou za den v noci a o existenci maršrutek nevím.

Že by z milionového města do půlmilionového, která jsou 100 km od sebe, nejezdily žádné maršrutky? Ale no tak ...
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Úterý, 21. dubna 2020 - 17:18:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4418
Registrován: 9-2007
Mikulda:
"Že by z milionového města do půlmilionového, která jsou 100 km od sebe, nejezdily žádné maršrutky? Ale no tak ..."
Pan Intelpetr mi je svědkem. Šli jsme na nádraží Kazaň-2, terminál autobusů ze směru, kde leží Čeboksary i Joškar-Ola. Do Joškar-Oly pár maršrutek za den jezdí, ale do Čeboksar jsem opravdu našel jen jeden autobus za den a ještě v noci. Paradoxně taxíkem (Yandex taxi) by to vyšlo asi na 2000 nebo 4000 Rublů, ale jezdit v Rusku na dálnici něčím jiným, než SUV, je nebezpečné.
M_g
Úterý, 21. dubna 2020 - 18:09:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1208
Registrován: 6-2006
A co loď? Tu jste nezkusili?
Úterý, 21. dubna 2020 - 19:04:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7452
Registrován: 12-2011
Minulý rok se tam prý jedna potopila. Ne, díky.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Úterý, 21. dubna 2020 - 19:18:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11582
Registrován: 8-2012
I tak si ale myslím, že mít nějakou obecnou koncepci rozumné je - demografický vývoj snad ještě předpovědět lze a mít hrubý výhled, kde chci být za deset let, snad mít lze
A opět zástupná diskuze - to, jestli někdo má/nemá obecnou dlouhodobou koncepci není ve vůbec žádné souvislosti s tím, jestli v ní jsou/nejsou noční "ubytovací" vlaky. Takže o rozumnosti koncepce si můžete myslet co chcete, ale sugestivní zatáčka "A vůbec, je snad špatně mít nějakou koncepci?" je jednoduše diskuzní faul.

Šli jsme na nádraží Kazaň-2
Bez nutnosti svědectví vašeho ideového dvojčete - opět, co to dokazuje ve věci (středo)evropských nočních "ubytovacích" vlaků? Rusko je rozvojová země se zanedbanou infrastrukturou a podivnou mentalitou, rozhodně bych nepoužíval cokoli odsud jako argument vztažený k civilizované (střední) Evropě.
電車オタク
Úterý, 21. dubna 2020 - 21:57:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 281
Registrován: 8-2017
Vantju:
"DB měly ve své době v té koncepci i rozvoj nočních vlaků a jak to dopadlo je už známo. Stejně tak svého času vlaky Interregio.
To ano, ale zrovna konec vlaků InterRegio je diskutabilní a dost o tom svědčí nárůst autobusové dopravy a větší kritika na ceny jízdenek než dřív (kamarád létá za pár desídek EUR z DUS do MUC, protože 160 EUR za ICE je prostě moc). "
A on kamos musi jezdit 1.tridou s Flex jizdenkou? Protoze Flex jizdenky do 2. tridy stoji max. 137,60 Euro.
Da se vsak najit i Sparpreis za 17,90 - rozklikl jsem nahodne 12.8. a na odjezd v 19:08 s prijezdem v 0:22 tam pro vrtaky je i takova nabidka (ci za 27,90 v 4:44, 6:21 nebo 8:03 pokud jste ranni ptace), ale samozrejme je jednodusi srovnat letadlo koupeny dva mesice dopredu a Flex jizdenku na patek a hrozne se pohorsit...
Úterý, 21. dubna 2020 - 22:55:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4419
Registrován: 9-2007
T_._H_.:
"A opět zástupná diskuze"
A o čem ještě chcete o noční dopravě diskutovat? Tato diskuze už o noční dopravě nijak není, vzešla o diskuze o alternativě.

T_._H_.:
"opět, co to dokazuje ve věci (středo)evropských nočních "ubytovacích" vlaků?"
Nic, toto byla reakce na pana Mikuldu. Pardon, že se neumím držet tématu, ale už opravdu nevím co se ještě dá o noční dopravě napsat.
Středa, 22. dubna 2020 - 08:02:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11583
Registrován: 8-2012
A o čem ještě chcete o noční dopravě diskutovat?
Třeba o tom, jestli je rovnítko mezi "mít dlouhodobou koncepci" a "mít v dlouhodobé koncepci noční ubytovací vlaky" [happy].
電車オタク
Středa, 22. dubna 2020 - 14:40:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3934
Registrován: 9-2003
Tantin 2027: Domníváte se, že naše vyspělá společnost už má dostatečně pořešené zdravotnictví, školství, matky-samoživitelky, takže z přebytku peněz jí už nezbývá nic jiného, než živit noční ubytovací vlaky odkudkoliv kamkoliv?
NOBLE BRICKS
Středa, 22. dubna 2020 - 15:03:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 601
Registrován: 7-2017
Niekde áno a niekde nie. Ak má byť vlak cezhraničný, je lepšie mať jedného dopravcu, viacerí sa málokedy dohodnú. Zrušiť sedačky z takého vlaku je nezmysel, klientela do ubytovacích vozňov je v menšine oproti cestujúcim na sedačku. Pre ukážku uvediem, ze z Prahy do LM cestuje drvivá väčšina ľudí na sedačku, ďalej uz lôžka lehátka. Netýka sa budget cestujúcich študentov a pracujúcich spoluobčanov zo Spiša. Excel mal výhodu, ze viezol kurzy aj za Prahu a prichádzal skoro ráno, no v Holesoviciach sa dalo vystúpiť cca o pol šiestej. Ako posila to bol fajn vlak.
Co sa týka bezpečnosti a radenia, celé toto dokáže jednoducho vyriešiť dopravca, ale tu niekde začínajú vznikať tie rozdiely, ci sa to celé oplatí alebo nie.
Středa, 22. dubna 2020 - 16:26:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14941
Registrován: 12-2007
Ak má byť vlak cezhraničný, je lepšie mať jedného dopravcu, viacerí sa málokedy dohodnú.
Což potom ale má za následek, že v jedné z těch zemí má noční vlak jiného provozovatele než ostatní, denní vlaky (= vzájemná neplatnost jízdenek, nedojde-li k dohodě o tarifu; nicméně pokud "umí" dojít k dohodě o tarifu, pak by mohlo "umět" dojít i k dohodě o provozování na svém území).
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 00:16:33  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16717
Registrován: 11-2005
Jste dost mimo téma už, chtělo by to se přesunout jinam...

Já se vrátím k tématu, a to přes Kosovo.

Ve únoru byla zahájena revitalizace trati z Fushë Kosovë do Hani i Elezit na hranici se Severní Makedonií. Práce budou probíhat v délce 65 kilometrů, a očekává se, že bude dokončeno do 24 měsíců. Náklady by měly být 78 mil EUR. Stavbu provede italská firma GCF - Generale Costruzioni Ferroviarie S.p.A. Na spadnutí je i podepsání smlouvy o revitalizaci druhé části, která zahrnuje úsek z Prištiny do Lešaku na hranici se Srbskem. Rozšíření transevropské dopravní sítě přes Kosovo je součástí širšího úsilí Evropské unie o podporu dopravních spojení na západním Balkáně. Celá stavba by měla být dokončena do čtyř let. První materiál se začal do Kosova již navážet, a to i přes ČR. Například v březnu přes nás z Polska do Kosova tranzitovaly nové kolejnice. Pochopitelně to z politických důvodů jelo přes Severní Makedonii a spodem do Kosova, a ne kratší cestou "vrchem".

Akorát to naráží opět na jeden problém. Dlouhodobý problém. Kosovo nadále po vyhlášení "nezávislosti" neřídí a nespravuje trať severně od Mitrovice. Mezinárodní trať, která spojuje Kosovo se Srbskem, je pod správou Srbska s paralelními srbskými strukturami v severní Mitrovici. Tento problém na severu měl být letos jedním z témat diskuse v dialogu mezi Kosovem a Srbskem v Bruselu. Normalizace vztahů mezi Kosovem a Srbskem, která byl rozvíjen zprostředkováním Evropské unie, byl přerušena na konci roku 2018, kdy kosovská vláda uvalila 100% daň na zboží ze Srbska a Bosny. Z tohoto důvodu Srbsko odmítá řešit jakékoliv problémy spojené s tímto regionem.

Mimochodem: Podniky v Kosovu stále více využívají železniční dopravu k přepravě zboží ze zemí Evropské unie. V první polovině roku 2019 bylo podle kosovské statistické agentury přepraveno vlakem 153 tisíc tun zboží, což ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 představuje nárůst o 59 procent. Hlavním důvodem je, jak píši výše, 100% daň uvalená kosovskou vládou na dovoz zboží ze Srbska a Bosny a Hercegoviny, která nutila podniky vyhýbat se dovozům z těchto dvou zemí a hledat nové trhy pro dodávky v zemí Evropské unie. Zboží, které se převážně přepravuje po železnici, jsou niklové rudy, poté výrobky ze dřeva a další, které pocházejí hlavně z Německa, Slovinska a Chorvatska.
Bububu
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 09:48:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 144
Registrován: 1-2011
Šari: [ok]

Dotaz neznalého: Kudy ty náklady z EU do Kosova vlastně jezdí? Ještě platí Náklady jezdí odklonem Pančevo-Orlovat-Rimski Šančevi-Novi Sad., jak jste psal loni zde https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=4021861 ? Nebo to jede úplně jinudy?
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 09:49:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1640
Registrován: 8-2017
Pochopitelně to z politických důvodů jelo přes Severní Makedonii a spodem do Kosova, a ne kratší cestou "vrchem".

Tj. přes Rumunsko, Bulharsko a Řecko, nebo přes Preševo s fiktivním cílem v Makedonii? Funguje přes Kosovskou Mitrovici aspoň nějaký nákladní tranzit, nebo je to tam zavřené úplně?
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 10:47:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4427
Registrován: 9-2007
Do vzkazů pro redakci jsem psal, i v konverzaci mimo jsi mi nic nenapsal. [lame] Přitom pan T.H. nahrál dobře, k tomu bych taky měl co napsat, ale OT už dál rozvíjet nechci.

K tomu Kosovu, jsem zvědav, zda i po revitalizaci bude přestup na hranici z motoráku do loko s vozem. [biggrin] Jinak je dobře, že se EU snaží, ale mělo by to být komplet se vším, ne jenom opravit trať a tím skončit. Věřím, že když bude železniční doprava dostupná (cenově adekvátní autobusům), tak to k něčemu bude, ale pokud i po revitalizaci bude po trati jezdit tři páry vlaků denně s výběrem z jízdného 0 (reálně vše poputuje do kapsy průvodčímu, jak jsem zažil r. 2016 v Bosně), protože bude jízdné pomalu jak za letenku, tak to bude investice k ničemu... samozřejmě za osobní dopravu, pro tu nákladní to bude asi jednoznačné zlepšení.
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 11:02:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11597
Registrován: 8-2012
Jinak je dobře, že se EU snaží, ale mělo by to být komplet se vším, ne jenom opravit trať a tím skončit
Co konkrétně by mělo být to "komplet se vším" (už s ohledem na to, že Makedonie ani Kosovo nejsou v EU a o jeho napjatých vztazích se Srbskem doufám něco tušíte)? Nařídit tam povinně nějaké (samozřejmě okýnkové, nejlépe noční ubytovací [happy] ) vlaky, jen aby se tam něco z politických důvodů hejbalo?
電車オタク
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 11:11:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10631
Registrován: 4-2003
Ale jo, EU se snaží. Jen mi ta snaha přijde občas taková zbytečná. Podívejte se na trať Bitola - Mesonision (- Florina). Nejdříve na fotomapách na mapy.cz a pak na googlovských mapách. Na mapách je před opravou (nesjízdná a zarostlá) a na googleovských mapách už je po obnově. Copak tam asi bude jezdit? Nějak si nedokážu představit, že by se zrovna tudy vláčely nákladní vlaky a osobní doprava na balkánský způsob s jedním či doknce dvěma páry osobních vlaků Bitola - Florina za den asi nebude také žádné terno [sad].
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 11:40:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11600
Registrován: 8-2012
To je čistá politika - prostě jakási (dnes?) zbytečná alternativa pro Gevgelii, stejně jako je Vidin/Calafat alternativou pro Ruse/Giurgiu (aspoň se díky tomu postavil kombinovaný most přes Dunaj). Samozřejmě by bylo lepší postavit tam za ty peníze kus nějaké "západomakedonské" autostrády, ale něco mi říká, že proti tomu by se zrovna tady zvedla vlna odporu [biggrin].
電車オタク
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 11:41:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4429
Registrován: 9-2007
T_._H_.:
"samozřejmě okýnkové, nejlépe noční ubytovací"
Přesně tak – EuroNight Jedlová – Kněžmost – Hradec Králové – Rajka – Kötegyán – Novi Beograd – Kosovo – Skopje – Florina – Volos, řazení beztlumičová 749 v celé trase, tři polská zdeklasovaná Áčka, pět WLABmz, dva jídeláky a generátorový vůz na solární a větrnou energii, jízdné od 99 Kč v celé trase a k režijce all-inclusive občerstvení po celou cestu. Zaplatí se to z peněz na školství, protože vysoké školy nejsou potřeba a z toho Srbska to přes Mitrovici prostě pojede, protože jsem řekl (teda napsal, ale..)! [crazy]

Ne. O vztazích samozřejmě "něco" tuším, nicméně i teď to vlaku Kosovo - Skopje trvá necelé tři hodiny, autobusu hodiny dvě-dvě a půl a stojí asi stovku. Pokud by se po modernizaci tratě vlak dostal na lepší jízdní dobu, než autobus (už teď vlak ze Skopje stojí celkem na hranicích skoro hodinu), nebylo by zlé nastřelit nějakou výhledovou koncepci provozu na následujících deset let, propočítat ekonomiku (i kdyby měly být všechny vlaky vedeny tím chorvatským motorem; pořád je to vzdušnou čarou cca 80 km, to je jak vzdálenost Praha - Přelouč) a řešit i takové věci, jako je tarif, způsob obstarání jízdenek a opatření, aby veškeré tržby z jízdného nešly do kapes průvodčím apod., zkrátka aby byl potenciál tratě v případě osobní dopravy opravdu využit. Pokud je ale cílem investice zlepšení nákladní dopravy, tak pak je tohle všechno asi jedno.

Bram:
"Ale jo, EU se snaží. Jen mi ta snaha přijde občas taková zbytečná. Podívejte se na trať Bitola - Mesonision (- Florina). Nejdříve na fotomapách na mapy.cz a pak na googlovských mapách. Na mapách je před opravou (nesjízdná a zarostlá) a na googleovských mapách už je po obnově. Copak tam asi bude jezdit? Nějak si nedokážu představit, že by se zrovna tudy vláčely nákladní vlaky a osobní doprava na balkánský způsob s jedním či doknce dvěma páry osobních vlaků Bitola - Florina za den asi nebude také žádné terno [sad]."
No to myslím. Hádám, že budu za blbce, když se zeptám, zda není účelnější peníze použít jinde, protože asi tuším, že účel stavby je jiný, než provoz vlaků po nové trati, ale stejně.. já obecně nemám rád plýtvání, proto mě tohle nikdy nedá se nezamyslet nad tím, zda něco nešlo udělat proto, aby to nedopadlo tak, jako jinde.
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 12:00:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11601
Registrován: 8-2012
Je otázkou, co myslíte tím "jinde". Jestli třeba v ČR, tak rozhodně ne - tohle jsou "politické" (sbližovací - kohezní) peníze, které se prostě musí utratit v Makedonii (stejně tak by Češi řvali, kdyby přišli o "své" fondy). Jestli třeba za modernizaci stávající štreky do Řecka, tak na tu nepochybně peníze taky jsou, jestli na dálnici do Skopje tak asi ne (a tam už se taky něco staví)... jak a kde tedy jinde?
já obecně nemám rád plýtvání
Nedá mi to nepřipomenout chronickou pozici ve věci noční dopravy [happy].
電車オタク
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 12:23:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4430
Registrován: 9-2007
T_._H_.:
"Nedá mi to nepřipomenout chronickou pozici ve věci noční dopravy"
Vždyť i v tomto případě píšu, že "v mezích" – není nutné podporovat úplně všechno, ale zároveň nejsou ve všech případech bez výjimek jedinou měrnou jednotkou efektivity či účelnosti náklady. Viz cigarety, výrobky Apple či dobré jídlo – zasytit se můžu i suchým chlebem, ale proč si nepřiplatit za něco dobrého.

No a jinde třeba právě v té dálnici. Pokud to má být účelnější, tak prosím. [happy]
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 12:49:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7454
Registrován: 12-2011
Trať přes řeku Ibar v Mitrovici je neprůjezdná, viz snímek


Ten cíl nákladů do Kosova by mělo být Skopje a odsud se to už řeší jinak.

Vantju: Jízdné se v Kosovu odevzdává v plné výši, jelikož se vydávají jízdenky z registračních pokladen o velikosti karetního terminálu. Průvodčí si to může nechat jen, když nevyjede jízdenku, což jsem však ani jednou neviděl. Úplně stejné pokladny měli i v MHD.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 13:00:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4431
Registrován: 9-2007
Když jsem jel v roce 2016 do Sarajeva, tak se v mém kupé vystřídaly tři skupinky osob a všichni vždy strčili pár mincí průvodčímu a ten se o ně dál nezajímal. Jestli je teda i v tomhle ohledu nějaký pokrok, tak je to jenom dobře. [happy]
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 13:35:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11602
Registrován: 8-2012
Vždyť i v tomto případě píšu, že "v mezích"
To teda nepíšete.
v té dálnici. Pokud to má být účelnější
Vy mě prostě pokaždé odrovnáte [happy]. Jako dálnice proti železnici nebude účelnější leda tak v Antarktidě, kde to bude fifty-fifty...
nebylo by zlé nastřelit nějakou výhledovou koncepci provozu na následujících deset let, propočítat ekonomiku
Nevím, co chcete koncepcovat a propočítávat. Kosovo bude vždy spádovat k Albánii a ne Makedonii, že je tím směrem teď aspoň nějaký provoz je dáno tím, že oni v podstatě nikam jinam nemůžou vyjet. Může být akorát hůř (že to zachráníte tranzitem asi propočítávat můžete, ale ani migráčci se sem radši nepustili [happy] ).
電車オタク
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 14:16:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3938
Registrován: 9-2003
Vantju: Tak pokud si rád připlácíte za cigarety, ohryzkové produkty, dobré jídlo, tak proč si nechcete připlatit napřímo za ten ubytovací vlak a musíte to honit přes dotace?
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 14:39:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 993
Registrován: 6-2019
Vantju že si rád připlácí za cigára? Co to je za pitomost?
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 15:35:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7455
Registrován: 12-2011
THCčko by jako největší borec na Káčku mohl vědět, že v Makedonii žije nemalá albánská většina, takže nějaké přepravní vztahy tam samozřejmě také jsou.

PS: Co tady ještě vlastně děláte?

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 15:52:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11603
Registrován: 8-2012
Jo jasně, ve Skopje (a nikoli kolem Ohridského jezera) je albánská menšina, co bude jezdit vlakem do Kosova (a ne Albánie).
Škoda, že ze sebe pan intelpetr musí průběžně dělat pitomce, jen co spatří ta dvě ošklivá písmenka té a há.
電車オタク
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 17:17:15  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16718
Registrován: 11-2005
Bububu:
"Kudy ty náklady z EU do Kosova vlastně jezdí? "
Ze Srbska přes Severní Makedonii (od Niše přes Preševo do Skopje). A nebo z Řecka přes Severní Makedonii (přes Gevleliji dp Skopje)

Bububu:
" Ještě platí Náklady jezdí odklonem Pančevo-Orlovat-Rimski Šančevi-Novi Sad"
Jo, to platí samozřejmě. A ještě dlouho platit bude. Viz třeba video se 742 > odkaz. Stojí za pozornost havarijní stav svršku [proud]

M250.0:
"Tj. přes Rumunsko, Bulharsko a Řecko, nebo přes Preševo s fiktivním cílem v Makedonii?"
Tak nemyslím si, že by zásilky "od nás" do Kosova objížděly schválně Srbsko přes Řecko. Vše se to směřuje do Skopje.

M250.0:
"Funguje přes Kosovskou Mitrovici aspoň nějaký nákladní tranzit, nebo je to tam zavřené úplně?"
Nejezdí tam vůbec nic, ani kolo.

intelpetr:
"Trať přes řeku Ibar v Mitrovici je neprůjezdná"
Trať, včetně mostu) v Mitrovici a dál do vnitrozemí Kosova je dle vyjádření manažera infrastruktury provozuschopná.
Pátek, 24. dubna 2020 - 07:34:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1000
Registrován: 6-2019
Stojí za pozornost havarijní stav svršku
Běžné všude krom hlavních tahů. Když si tam němečtí kolegové po roce 2000 objednali první fotovlaky, tak se musely některé vojvodinské lokálky doslova vyřezat z křoví, aby byly vůbec průjezdné, Banatsko Aranđelovo například. Zážitek to bylo ovšem silný - 40 ve stínu, rozpadlý motorák, nohy vystrčený ven do profilu a pohupující se vláček desetikilometrovou rychlostí....

je dle vyjádření manažera infrastruktury provozuschopná.
Jenže musí být ochota a snaha se domluvit a vlaky si vzájemně předávat. A tomu nezájmu se vůbec nedivím, po tom všem co se tam ještě relativně nedávno dělo.

nebylo by zlé nastřelit nějakou výhledovou koncepci provozu na následujících deset let, propočítat ekonomiku (i kdyby měly být všechny vlaky vedeny tím chorvatským motorem; pořád je to vzdušnou čarou cca 80 km, to je jak vzdálenost Praha - Přelouč) a řešit i takové věci, jako je tarif, způsob obstarání jízdenek a opatření, aby veškeré tržby z jízdného nešly do kapes průvodčím apod., zkrátka aby byl potenciál tratě v případě osobní dopravy opravdu využit. Pokud je ale cílem investice zlepšení nákladní dopravy, tak pak je tohle všechno asi jedno.
Potenciál tam byl za Tita, kdy na Kosově Poli zastavovaly dlouhé rychlíky, dokonce s jídelními vozy (JŘ mohu příležitostně ukázat). Pak se ovšem obyvatelstvo rozhodlo, že je nutné se pořádně povraždit a od té doby tam ten "potenciál" není, protože prostě taky nejsou lidi (jsou jich plný hřbitovy).
Koncepci a ekonomiku nikdo počítat nebude. Kolik je asi v Kosovu nebo Makedonii dopravních inženýrů, projektantů a jakých kvalit? To je jen o tom, že EU zaplatí OPRAVU části trati, nic víc. Žádný upgrade, žádné přeložky, zvýšení rychlosti. Nakonec i ta feroniklová ruda to má jednodušší vzít to podél zpěněných vod Lepence dolů k Vardaru a tam to přepřáhnout za elektriku a dál, než to tahat kolem kopců do Lapova a ještě se dohadovat s někým, kdo po mě nedávno střílel...

zda něco nešlo udělat proto, aby to nedopadlo tak, jako jinde.
A co? Rozpad EU? Vždyť je momentálně v klinické smrti a stran dopravního plánování se zmůže tak na ulhávání ekonomiky v CBA (6 párů carga via Bedous - Canfranc, Rail Baltica atd.) v politicky žádaných, ale ekonomicky velmi sporných projektech.

ale už opravdu nevím co se ještě dá o noční dopravě napsat.
Z noční dopravy se dá udělat třeba doktorát. A i ho obhájit.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pátek, 24. dubna 2020 - 07:56:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11612
Registrován: 8-2012
Rozpad EU? Vždyť je momentálně v klinické smrti
Z čeho konkrétně ten "rozpad" a "klinickou smrt" vyvozujete?
電車オタク
El_ron_de_cuba
Sobota, 25. dubna 2020 - 11:43:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 541
Registrován: 2-2004
Ahmad_Šáh_Masúd:
"
Potenciál tam byl za Tita, kdy na Kosově Poli zastavovaly dlouhé rychlíky, dokonce s jídelními vozy (JŘ mohu příležitostně ukázat)."

KSR, resp. později JŽ měli v 60.-90.letech málo WR. Takže na Kosovo nebyly pravidelně jídelní vozy nikdy nasazovány. V určitých obdobích jen bufetové vozy. Vyplývalo to i z praxe, kdy mimo obchodní vlaky nasazoval Železniční podnik Bělehrad směr Kosovo to nejhorší z vozového parku. Částečně se to zlepšilo v letech existence samostatného Železničního podniku Priština (78-89).
Sobota, 25. dubna 2020 - 11:53:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1007
Registrován: 6-2019
Omlouvám se za dezinformaci. Otevřel jsem složku a vidím skutečně jen přímá lůžka a lehátka Bělehrad - Prizren, lůžka do Peče (s mou pamětí to nebude už nejlepší...[wink]).
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 27. dubna 2020 - 13:30:18  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16719
Registrován: 11-2005
Někdo se tu ptal na Srbsko, tak:

Stavba vysokorychlostní železniční tratě Stará Pazova - Nový Sad začala 16. března 2018. Lhůta pro dokončení prací je 2021, ale při nedávné návštěvě srbského prezidenta Aleksandara Vučiče a srbské premiérky Zorany Mihajlovičové na stavbě v Cortanovci bylo oznámeno, že stavba bude dokončena v říjnu příštího roku.

Viz odkaz. Jsou tam i fotky a video. Rusáci makají fest.
Pondělí, 27. dubna 2020 - 15:58:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11636
Registrován: 8-2012
Ty dva časové údaje jsou v nějakém rozporu, že je mezi nimi spojka ALE? [happy]

Maďarsko utajuje detaily Čínou financované tratě (první odkaz na Google, přímo na FT to prolinkovává na požadavek na předplatné)
電車オタク
Čtvrtek, 30. dubna 2020 - 11:01:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 684
Registrován: 7-2017
11.května se obnovuje železniční osobní doprava v Chorvatsku, pozastavená kvůli koronaviru.

http://www.hzpp.hr/zeljeznicki-prijevoz-od-11-svibnja?p=275}
Čtvrtek, 30. dubna 2020 - 11:58:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1585
Registrován: 11-2005
Vantju:
"s výběrem z jízdného 0 (reálně vše poputuje do kapsy průvodčímu, jak jsem zažil r. 2016 v Bosně)"

Nezaměňuj (2x) Bosnu a Kosovo. Jsou to dost odlišné země: v každé se krade jinak
Čtvrtek, 30. dubna 2020 - 13:39:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7472
Registrován: 12-2011
Na Facebooku se objevilo video kosovského nákladního vlaku s vozy ČD Cargo [ok]

https://www.facebook.com/Trainkos/videos/3342576552436421/
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Čtvrtek, 30. dubna 2020 - 14:54:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4443
Registrován: 9-2007
Já předpokládal, že se tohle děje na celém Balkáně. Na kontroly peníze nejsou, tak proč vypisovat nějakou jízdenku, když ti peníze můžou zamířit rovnou do kapsy. [biggrin]
Pátek, 01. května 2020 - 10:38:28  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16720
Registrován: 11-2005
intelpetr:
"Na Facebooku se objevilo video kosovského nákladního vlaku s vozy ČD Cargo [ok] "

Dvacet vozů kalamitního dřeva ze Skalice a Boskovic do Mitrovice. Pěkné. Za týden to tam dojelo.
Pátek, 01. května 2020 - 11:10:40  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16721
Registrován: 11-2005
Tak 10 nových lokomotiv pro BDŽPP dodá Siemens. Včera bylo podepsáno. A budou to Smartrony. První by měl být dodán za 10 měsíců.
Pátek, 01. května 2020 - 16:20:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1658
Registrován: 8-2017
To je vcelku zajímavá informace, vzhledem k tomu, že Siemens prezentoval Smartron (a na svých stránkách na tom stále trvá) jako lokomotivu výhradně na 15 kV AC.
Pátek, 01. května 2020 - 18:12:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7476
Registrován: 12-2011
Šari: Je dobře, že trať do Mitrovice něco z jihu projelo. Ikdyž zajížďka je to přes Makedonii pořádná. A schválně, jakou cílovou stanici to mělo napsanou? Předpokládám, že to Mitrovice nebyla.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pátek, 01. května 2020 - 21:35:42  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16722
Registrován: 11-2005
M250.0:
"To je vcelku zajímavá informace, vzhledem k tomu, že Siemens prezentoval Smartron (a na svých stránkách na tom stále trvá) jako lokomotivu výhradně na 15 kV AC."
Původní plán byl prodávat Smartrony doslova přes e-shop výhradně německým zákazníkům. Ale pak zjistili, že na Balkáně je potenciální kupní síla a začal je vyrábět i ve střídavé verzi. Což se stalo a začíná se to rozjíždět. Prvním zákazníkem se stal PIMK Rail, který v červenci 2019 dostal Smartrona 192.006 (nyní 80.006), na konci roku pak 192.002 (nyní 80.002). Letos by měly dorazit další tři mašiny. Dva si taky objednal BULMARKET. V Rumunsku pak 4 lokomotivy očekává E-P rail a dva Unicom Tranzit.

Prostě Vectron/Smartron do každé rodiny.[proud]


intelpetr:
"A schválně, jakou cílovou stanici to mělo napsanou? Předpokládám, že to Mitrovice nebyla.
"
Nebyla no. Tak tu stanici určení si snadno odvodíš [wink]
Sobota, 02. května 2020 - 17:15:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3968
Registrován: 9-2003
Šari: 15 kV / 16,7 Hz je nedostatečně střídavé napětí [biggrin] ?
NOBLE BRICKS