Diskuse » Železnice » ERTMS: ETCS, GSM-R » Archiv diskuse ERTMS: ETCS, GSM-R do 04. 5. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse ERTMS: ETCS, GSM-R do 04. 5. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 15:51:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3772
Registrován: 3-2006
A po té Sluncové to plošně zmizelo.
Ale třeba dodnes vydrželo v úseku Hrbovice - Chabařovice.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 16:08:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 84
Registrován: 4-2014
Martin 2 - já tu nemůžu psát o té Olomouci podrobnosti, je to moc citlivé, ale je to tak. Na začátku byl dobrý úmysl trochu zrychlit jízdu vlaků, ale bohužel nebyly domyšleny ty dopady. Jinak co se týká Poříčan, tam to byla opravdu nechtěná chyba v zapojení drátů a při přezkušování zařízení se na to nepřišlo, naštěstí se ani v Poříčanech ani v Olomouci nic nestalo.
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 16:10:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9492
Registrován: 5-2002
A co se tam vlastně událo...?

ARRIVA tam smí jen mezistaničně...
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 16:24:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6756
Registrován: 9-2011
přiohnout závěrovou tabulku
Třeba jí neohýbal, ale jen špatně sestavil.
Nebyl by to první ani poslední případ [sad]

Tak "natvrdo", nebo "pokud"?
Podle mýho: natvrdo bez ohledu na obsazení 1. vzdalováku, ale jen pokud bylo na vjezdu Stůj - pokud na vjezdu byla povolující návěst, tak jí (snad) předvěst předvěstila.
Nicméně nehádám se, schemata v hlavě nenosím a hledat to v nich teď nemám čas, telekonferuje teď s půlkou železniční Evropy [proud]
Všichni jste volové. Servít
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 18:19:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21986
Registrován: 5-2002
PŠ: ARRIVA tam smí jen mezistaničně
No to je důsledek, ale já se ptám na příčinu. Něco Arrivího tam echt zmizelo? Nebo jen někdo dojel Arrivu a svítil mu kód?

AL: pokud na vjezdu byla povolující návěst, tak jí (snad) předvěst předvěstila
Já teda žiju v domnění, že se ta žlutá kontaktem směrového relé přisvítila natvrdo bez ohledu jak na obsazení, tak na to, co je na vjezdu. Asi fakt bude potřeba provětrat ta schémata...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 20:38:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13445
Registrován: 8-2004
Martin2:
"Když si člověk vezme, kolik lidí (projektant, SŽ, DÚ, výrobce zařízení) se na jejím zpracování a schválení podílí, tak je to až s podivem..."
Když si na druhou stranu vezmu, jak málo lidí na jak mnoho změn to je, tak mne to zas až tak s podivem nepřijde. (Tím to nijak neobhajuji.[wink])
Hajnej:
"Obávám se, žes to moc nezjednodušil"
Já to tedy lépe/snáze pochopil od Aleše Liesk.[wink]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 22:05:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3911
Registrován: 9-2003
To s tím způsobem používání SiFa pedálu nebude jen věc zvyku jako u auta manuál/automat? Dokud jsem s automatem jezdil jen občas, tak po přesednutí z MAN do AT jsem si do dvou - tří hodin musel nabít držku o přední okno, než se mi v mozku přepnul režim a po přesednutí zpátky do MAN mi to zase muselo při zastavení chcípnout. Od té doby, co mám doma obojí, nemám problém s okamžitým přepnutím. Stejně tak přesednutí trolejbus/auto mi nikdy nedělalo problém, protože jsem s tím autem furt jezdil, zato kolegové, co treba auto neměli a jeli jen občas s půjčeným, mívali problémy, ba i na ťukanec došlo.
NOBLE BRICKS
Pátek, 17. dubna 2020 - 09:10:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6097
Registrován: 7-2007
Martin2:Hele OC, jako schazovat nějaké zařízení kvůli jedné nehodě/chybě, která ještě nemá známé příčiny mi přijde divné.. Divné? Víš opravdu že byla jedna? Výš uváděl něco dalšího i jiný diskutér....To jeden upozorňoval, pak druhý a pak další, pak spadlo jedno, pak druhé a nyní jsou všechny na zemi...jen těch 357 mrtvých už nikdy neobživne.
Proč třeba neschazuješ 363.5, kdy ve dvojčlenu zadní občas nestáhne sběrač? A přitom to taky může stát někoho život... No, vysvětlím. Ano, tady mám na hlavě máslo i já. Ale na moji obhajobu. Dvojčlen byl zaveden a zkoušen, když už jsme byli tak trochu odstaveni, ale to mě neomlouvá. Chyba moje byla, že jsem zapoměl na kreativnost některých kolegů (jezdit bez příčiny jen na Slave a předat to tak) a že může někdo mít za ok konstrukci nahozený slave a na master zakázat jeho ovládání, aniž by se slave odstavil nebo aby byla zřejmá signalizace tohoto "vypnutí ovládání". Mě fakt za celou dobu nenapadlo nahodit slave, vypnout jeho ovládání. Kdybych to udělal, tak bych řičel, neboj. Když jsem vyřval signalizaci o zablokování tlačítek pod oknem, tak tohle by tam bylo taky. Když se přeruší (vypadne) kabel tak Slave stáhne sběrač a vypne HV, to jsem tak nějak doporučil. Jen to zablokování ovladačů či ovládání mi opravdu uteklo. Mě fakt nenapadlo, že takováto varianta je možná. Na druho stranu, stop tlačítko je funkční i při blok či neovládání. A já měl za to, že pokud se jede jen na Slave tak se ovládá (nahodí) jen přes obrazovku. Ovšem byl i případ, kdy při stisku stop Slave stáhl sběrač a vypl HV a po puštění tlačítka se zas nahodil. Diví se někdo, že nadávám na pcračky?
Nebylo by jednodušší se domluvit s PŠ, aby tě vzal do Třebové a zpět? To by problém nebyl, ale mě to slovutné ETCS fakt nezajímá. Já na to jezdit nikdy nebudu. Prostě ne.
Závadu jsme měli i v Budějkách, kde taky divně svítila návěstidla a ani jim neodpovídal kód VZ. Zde stačilo vyměnit desku, kus za kus a byl klid. Něco se snad někde spálilo či propálilo. Jo to jsme spáchali spolu. Ale nic neshořelo. Nebylo totiž vůbec zapojeno...říkal šéf...Marťas, si podstatně znalejší, v mnoha ohledech se nestačím divit. O té Olomouci vůbec netuším (a jsem i rád), a koukám ža jdeš i do vývrtky ty.

Petr_Šimral: To byla až záležitost někdy cca od roku 1994 Budu ti věřit, ale fakt si myslím, že to bylo dříve. Noční klidy na lokálkách byly.

Hajnej: Uber, voe...Frajtrovi Oldcerrymu..
Už jsem Ti to psal mockrát: honem na čarodějnice se nedosáhne ničeho dobrého. To máš pravdu, jenže ty čarodějnice byly a jsou vždy jen strojvedoucí. Takže občas okolo sebe i kopu.
Takže pohádku O statečném fírovi jsme si vyposlechli, co tam máš dál...? To nebyla statečnost, to bylo v emocích z nasrání ...že je pro všechny viníkem...si myslím....
A po té Sluncové to plošně zmizelo....Ale třeba dodnes vydrželo v úseku Hrbovice - Chabařovice. Že vy koumesové jste tak přesvědčeni o své pravdě....
tak ta zhaslá střelnice je dostatečný výstraha, Může tvrdit jen VH. Předvěst bez upozorňovadel... Myslíš, že každý fíra ví, kde je schovaná každá střelnice? Že když zrovna k ní jede, něco neodvede jeho pozornost.... My co nemáme takovéto znalosti, pojedem v takovém případě opravdu dle rozhledu...KROKEM
Střelnice tak mají vždy 1 nebo 2 a u ostatních podle velikosti čísla poznáš, kolik ještě zbývá oddílů do stanice. To není úplně blbé...to by bylo více jak dobré. Oni ani v Rusku nejsou úplní blbci, jak se rádoby traduje...
Pátek, 17. dubna 2020 - 10:45:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21991
Registrován: 5-2002
OC: Nebylo totiž vůbec zapojeno
Pak by tam ten kód musel nebejt, nikoliv bejt neodpovídající. Tady něco nehraje.

Že vy koumesové jste tak přesvědčeni o své pravdě....
Podstatné je, že to zmizelo z mnoha desítek mezistaničních úseků, kde to předtím bylo. Proč to nezmizelo zrovna z tohohle jednoho úseku by možná stálo za trochu bádání.
Ale pro vysírky do koumesů uteklo tupci od uhláků to podstatné: že prostě není pravda, že "se to zamázlo, protože zpochybnit AB se moc nechtělo".
Nebo to neuteklo a to nimrání v jednom úseku jak klacíčkem v hovně má být záměrné odvedení pozornosti od toho, žes předtím napsal lež...?

Myslíš, že každý fíra ví, kde je schovaná každá střelnice?.... My co nemáme takovéto znalosti, pojedem v takovém případě opravdu dle rozhledu...
No tak pojedeš podle rozhledu. Na zelenej rozkaz se zas tak často nejezdí, takže se kvůli tomu svět nezboří.
Krom toho ten rozkaz někde nějak fasuješ, takže pokud ve věci umístění střelnice tápeš, můžeš se zeptat nebo podívat do TTP.

KROKEM
Trochu kupeckých počtů: návěstidlo má být vidět na 12 s, přinejmenším na 7, a to při traťové rychlosti. Dejme tomu, že je to hodně pomalá trať a je tam jen kilo: pokud pojedeš opravdu krokem, tedy 5 km/h, tak to návěstidlo uvidíš 20x déle, tedy cca dvě a půl až čtyři minuty.
To by muselo bejt setsakra odvedení pozornosti, aby sis za tu dobu nevšiml, že jedeš k nějakému návěstidlu a že by ses měl podívat, jestli to náhodou není střelnice. Plánuješ se snad během šichty hádat s manželkou...?
Kdyby řekl pojedu 50, nebo třeba i 30, tak bych to ještě bral. Ale krokem (určitě na mě teď vytáhneš chumelenici), to je už fakt cu fíl...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pátek, 17. dubna 2020 - 11:12:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6098
Registrován: 7-2007
Hajnej:OC: Nebylo totiž vůbec zapojeno
Pak by tam ten kód musel nebejt, nikoliv bejt neodpovídající. Tady něco nehraje.
Jak jsem koupil tak prodávám...nic víc... pokud najdu to hlášení, tak ti ho pošlu. Ale už je to dávno...Bylo to o tom, že přestože bylo postaveno na cest 60 a očekávej 40, za tím klackem to kódovalo červenou...pak byl cesťák s opak oček 40 a za ním to kódovalo mezikruží (správně). Marťas je to tak?
není pravda, že "se to zamázlo Beru zpět a omlouvám se. Ale fakt tohle osvětlení od vás čtu a slyším prvně. Vím, že byl i nějaký problém s AB na Blatově, ale o tom se mluvilo i ofiko ve škole...nějaký relé se lepilo či co..
Ale krokem (určitě na mě teď vytáhneš chumelenici), to je už fakt cu fíl... Ale prd...krokem nazývám opravdu dle rozhledu...když jsem ještě školil, tak jsem prostě používal tuhle poučku..."Jeď tak rychle jak daleko vidíš a dokážeš zastavit, třeba krokem, uvázneš... no a? S tím kdo ti nařídil JPR prostě musí počítat a když tušíš, že je to nereálné (stahovačka), tak na to upozorni." Asi tak....
Martin2
Pátek, 17. dubna 2020 - 12:35:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3642
Registrován: 8-2005
ad: OC každý na to máme holt jiný názor. Prostě nerad nadávám na něco co prakticky vůbec neznám... A přijde mi to divné. Tím bych to ukončil.

Nevím, že byla jediná... Každopádně budu mít raději nějaké ZZ než vůbec nic...

Ano obezlička s pětkovým esem je dobrá, ale je to přesně o návrhu zařízení. To neuteklo tobě ani mě. To uteklo konstruktérovi a někomu, kdo hodnotil bezpečnost 363.5. A to jsou taky jen lidé.

Na cesťáku bylo 60 a oček 40, na dalším cesťáku bylo opakování návěsti výstraha (na obě návěstidla je vidět najednou), na dalším bylo 40 a výstraha. Opakovač svítil podle skutečných návěstí. Žlutá, Červená, Mezikruží. Po několika dnech práce to našli a opravili. Potvrdilo se, že je potřeba hlásit všechny anomálie, protože spousta závad se vůbec nikomu nezobrazí a to ani na elektronických stavědlech. Výpravčí ani zabezpečováci neměli zprávu o závadě. Přitom ZZ vysílalo správný povel pro kódování, proto jsem se o tom zmínil, že mne to zarazilo. Jen je to asi rozdělené na části. Jedna řeší svícení návěstních znaků a jejich kontrolu (zde byla chyba). Jiná řeší kódování a ta viděla, že žlutá nebliká, tak správně vysílala červený kód.
Taky poctivě hlásím, když to někde nekóduje, asi jsem jeden z mála. Je vidět, že při další jízdě už to funguje jak má.
Pátek, 17. dubna 2020 - 12:51:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21994
Registrován: 5-2002
OC: třeba krokem
Mezi "třeba krokem" a "krokem" si troufám spatřovati jistý rozdíl...

M2: To uteklo konstruktérovi
Dlouhodobá zkušenost říká, že nejvíc toho uteče, když se něco mění na požadavek zákazníka na (skoro)hotové mašině.

Na cesťáku bylo 60 a oček 40, na dalším cesťáku bylo opakování návěsti výstraha (na obě návěstidla je vidět najednou), na dalším bylo 40 a výstraha.
To vypadá na nějakou poruchu kmitání, která změnila opakování 40 na opakovanou výstrahu.

Pamatuju si na něco podobného z Libně, když jsme měli na Krakenovi přenos návěstních znaků rádiem. To takhle na vjezdu svítilo 80 a Výstraha, ale na displeji AVV se jako další (druhé) návěstidlo ukazoval cesťák za peronem a na něm 80/80, i když by po té výstraze na vjezdu mělo být stůj. Po vjezdu do stanice ale bylo na tom cesťáku opravdu 80/80.
Na rozdíl od těch Budějic ale na ta návěstidla nebylo vidět současně, takže to budilo dojem, že ten cesťák postavili pozdě a že si AVV volnoznak v době míjení vjezdu vymýšlí. Tak jsme se po tom pídili a dozvěděli jsme se, že na kolínském zhlaví byla porucha kmitače (střední mělo svůj a pražské dokonce dva svoje), která při postaveném průjezdu snížila 80/80 na vjezdu na 80 a Výstraha.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pátek, 17. dubna 2020 - 13:56:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3943
Registrován: 6-2016
"že nejvíc toho uteče, když se něco mění na požadavek zákazníka na (skoro)hotové mašině"

"Nejen na mašině", říká pan pistolník[biggrin]

Na některé rozpory mezi projektovou dokumentací, prováděcí dokumentací a dokumentací skutečného stavu do smrti nezapomenu!!!
Pátek, 17. dubna 2020 - 14:38:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6099
Registrován: 7-2007
Hajnej: Mezi "třeba krokem" a "krokem" si troufám spatřovati jistý rozdíl... Detailisto...neumíš číst myšlenky....
Dlouhodobá zkušenost říká, že nejvíc toho uteče, když se něco mění na požadavek zákazníka na (skoro)hotové mašině. Tak to s tebou zásadně nesouhlasím. Kdyb se to nechalo jen na konstruktérech, tak je to jedna katastrofa. Jak čuměli, když jsem jim předvedl, že strojvedoucí nemůže ovládat základní prvky - houkačka, pedál Mirel a pískování. Kdyby si někdo sedl na sesli, tak by snadno zjistil, že to planetárium na 380 je úplně gh, že umístit panel Mirel, někam do pryč, je naprosto špatně atd...A těch příkladů bych uvedl celou řadu. A o Zkurvenci ani nemluvím, tam je prostě špatně víc, než je zdrávo...A to konstruktérské bastlení na starých, když tam cpou nové...no tý voe....to se nestačíme divit. Jen namátkou, vypínač Mirel dát po zašroubovaný kryt, to muselo dát myšlení....Ano především je chyba na zadavateli, ale průběžné konzultace s uživateli jsou více jak nutné. Však sám víš, co pitomin jsem nechal obourat či upřesnit. Vám to tak nepřipadalo, ale vzpoměň na displeje a jejich podsvícení, signalizace pitomin (částečné přehřátí displeje - to má Vegan furt, pábůh ví nač...) atd atd...
Takže, že to konstruktérům uteče, dá se pochopit, nejezdí, tak netuší, ale personál vynechat je cesta do pekel. A opravdu nikdy nepochopím, jak věci dobré, osvědčené, se objevují malým zázrakem (via měření ujeté vzdálenosti graficky), ovládání ARR klávesnicí, to ty germáni neumí nic obšlehnout? Třeba i to jak píšeš o číslování návěstidel AB...to je tak jednoduché a dokonalé, že mi to vyráží dech...Mě by to nenapadlo, ale připadá mi to k obšlehnutí více jak skvělé.
Doba se vzhlédla v montáži obrazovek, neustálého vylepšování všeho...jenže mnohdy je to cesta do pekel...
A pamatuješ, když jsem se podivoval na co je na 5Es AVV, je přesně na to co, jsem říkal.... na nic....Chraň pánbůh, že bych ho zpochybňoval, ale v nákladní dopravě....na nic....
Pátek, 17. dubna 2020 - 16:00:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21996
Registrován: 5-2002
OC: Tak to s tebou zásadně nesouhlasím. Kdyb se to nechalo jen na konstruktérech, tak je to jedna katastrofa.
Zdá se, že jsi nepochopil myšlenku...
Když se to nechá na konstruktérech, tak sice ledacos funguje jinak, než si představuješ, ale to jinaký fungování je s málo chybama. Ale když se tam začne předělávat to či ono, tak těch chyb většinou přibude.
Mimochodem - to, že se něco nechá (pouze) na konstrukrérech, není ani tak ostuda výrobce, ale objednatele, že si neumí říct, co vlastně chce.

na co je na 5Es AVV, je přesně na to co, jsem říkal.... na nic
Když je blbě zapojenej kabel ke snímačům a nikdo s tím za celou dobu nedokázal nic udělat, tak to na nic zůstane i nadále.
Ale nevypovídá to o žádném Tvém bystrozraku, ale o něčem úplně jiném.

Doba se vzhlédla v montáži obrazovek, neustálého vylepšování všeho...jenže mnohdy je to cesta do pekel...
Ale houby. Zkus si představit jenom to, že na každou věc, kterou můžeš přes displej nastavit, bys někde měl nějakej čudl. A při násobným by tam byly ještě čudly pro cizí mašinu. A bez elektroniky by se to tahalo mezi mašinama kabelem tlustým jak noha u zadku. Dej pokoj...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Martin2
Pátek, 17. dubna 2020 - 16:46:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3643
Registrován: 8-2005
ad Hajnej: pro mne je podstatné, že ta žlutá bliká, kde byla závada není pro mne až tak podstatné, stejně tomu nerozumím. Spíš mne zarazilo, že se to nikde nezobrazilo, i když část ZZ věděla co skutečně na návěstidle svítí.

To máš svatou pravdu, od některých konstruktérů jsem slyšel slova uznání na DB. Narozdíl od ČD ČDC... Zadávací dokomentace tvořívá stovky stran toho, co zákazník chce a jak to chce...

No nechápu, proč by mělo být AVV u nákladky naprd? Pochopil bych OJ, ten v současné době opravdu smysl nedává... Minimálně já bych to rád zkusil jet s nákladem na AVV a pak bych případně frflal... No a zrovna ARR na pětkových esech funguje za 2, takže když v 80 zmáčku 40, tak to tu rychlost fakt udělá. AVV není o ničem jiném, než že ví, kde mačkat jaké tlačítko. Jasně, strašně jsem to zjednodušil[proud].
A upřímně, je smutné, že se AVV ne 363.5 nezkusilo jen kvůli blbě zapojenému drátu... A víš proč to OC píšu? Právě kvůli ETCS... Jezdit na laminu pod ETCS bude opruz, furt budeš sledovat displej co tě kde čeká... (Ty né, my víme[proud]) Jenže pokud bude nad ETCS AVV, tak to by mohlo chodit dost dobře, i když to bude docela dost náročné roubování... A ona ta doba k tomu stejně dospěje, protože pokud bude na mašině čistě ETCS, tak to bude znamenat dvě věci. Nejdřív to bude lidem práskat a pak budou jezdit výrazně defenzivně, aby jim to náhodou neprásklo a tím se ještě víc ucpou tratě. Jasně, nebude tak jezdit každej, ale i kdyby tak fungovalo 50% z nás, tak to bude docela problém. Nadstavbou, která bude komunikovat s ETCS se dá docílit toho, že vlak pojede co nejrychleji to bude možné, ale tak, aby mobilka nezasáhla.

P.S. a věřím, že za 10, 20 let bude dávat smysl i ten OJ. Pokud se více rozšíří automatické stavění vlakových cest a bude více inteligentní, tak by mohlo být docela běžné, že se při odjezdu z Berouna pošle do mašiny požadovaný čas průjezdu na Kařízku (dál je výluka jedné koleje) nebo se rovnou sníží rychlost vlaku. No a ve spotřebě nákladního vlaku bude znát, zda pojede na kopec 90 nebo 60km/h...
Pátek, 17. dubna 2020 - 17:19:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9496
Registrován: 5-2002
Ahoj Martine.

Vy pořád z toho ETCS děláte posvátnou krávu. Práská Ti Mirel, když si na něm nastavíš 100 km/h a jedeš 100 km/h?
A u toho ETCS je to přesně stejné. A má určité další výhody. Nemusíš hledat někde pod vlašťovkama schovaný další Cesťák při jízdě na sněhuláky a podobně. Ty prostě až na 7,5 km dopředu přesně víš, kam smíš jet a jakou rychlostí. A v případě, že neposloucháš, tak tě to přibrzdí a když tě vrátí do křivky, tak zase odbrzdí a můžeš pokračovat v krasojízdě.

AVV: blbé je, že bez hodin jezdit pořádně neumí. Mě by se třeba hodně líbilo v Německu na PZB, kde je potřeba s obsluhou zabezpečovače reagovat taky přesným snižováním rychlosti. Tam by dosahovalo významné energetické úspory z úspory probrzďování.

ARR: zde asi není sporu, to je velmi dobrý a odolný systém. Jen bych se bránil ho nasazovat na lokomotivy bez EDB. To je neustálé hrabání do vzduchu (přibrzdím, roztáhnu, přibrzdím a tak stále dokola), samozřejmě kromě jízdy do stoupání.
Pátek, 17. dubna 2020 - 17:32:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21998
Registrován: 5-2002
M2: Jenže pokud bude nad ETCS AVV, tak to by mohlo chodit dost dobře, i když to bude docela dost náročné roubování
Mám jisté obavy, že ETCS je pro ČDC objednáno tak, že na na něj nepůjde naroubovat ani AVV, ani AoE... [uhoh]

A ona ta doba k tomu stejně dospěje ... věřím, že za 10, 20 let bude dávat smysl i ten OJ. Pokud se více rozšíří automatické stavění vlakových cest a bude více inteligentní, tak by mohlo být docela běžné, že se při odjezdu z Berouna pošle do mašiny požadovaný čas průjezdu na Kařízku
Vidíme to tak nějak podobně - tedy s AoE.

PŠ: Jen bych se bránil ho nasazovat na lokomotivy bez EDB
Nebyl bys v tom sám.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pátek, 17. dubna 2020 - 20:32:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9094
Registrován: 9-2002
Jednou mi odmítla dynamicky brzdit 163. ARR po třetím přibrzdění z 90 na 75 na asi 4 km jsem vypnul a dojel na ruku.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Pátek, 17. dubna 2020 - 22:09:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3539
Registrován: 5-2002
PŠ: ARR: zde asi není sporu, to je velmi dobrý a odolný systém. Jen bych se bránil ho nasazovat na lokomotivy bez EDB. To je neustálé hrabání do vzduchu (přibrzdím, roztáhnu, přibrzdím a tak stále dokola), samozřejmě kromě jízdy do stoupání.
Něco mi říká, že mj. na tohle byl vymyšlen výběh. [happy]
Pátek, 17. dubna 2020 - 22:41:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9497
Registrován: 5-2002
Ale k tomu nemusím Tome přece kupovat ARR. Rozjedu na rychlost, shodím to, nechám plavat a pak zase trošku popojedu. Jen to přepnutí do Výběhu je o kousíček jednodušší než sjet s jízdní pákou do nuly.
Pátek, 17. dubna 2020 - 23:22:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21999
Registrován: 5-2002
PŠ: k tomu nemusím Tome přece kupovat ARR
Kolik si kdo počítá za to ARR (AFB), že je řeč o kupování...?

Rozjedu na rychlost, shodím to, nechám plavat a pak zase trošku popojedu
TZ asi myslel výběh na spádu, aby při cyklování průběžnou brzdou ARR netahalo s kopce.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pátek, 17. dubna 2020 - 23:29:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7673
Registrován: 8-2007
Jen to přepnutí do Výběhu je o kousíček jednodušší než sjet s jízdní pákou do nuly.

Pro mne,jako strojvedoucího je nejpřínosnější funkce ARR,že nemusím neustále sledovat rychloměr,abych ve správný okamžik "přepnul do výběhu,nebo sjel s jízdní pákou do nuly".Klidně sleduji trať a podle znalosti trati buď přepnu do výběhu(následuje-li rovina,nebo mírné klesání,chci dojíždět nižší rychlostí,protože mám čas),nebo ARR nechám ve výkonu(bude-li stoupání/zvýšení rychlosti).
Při klesání je EDB skoro nutnost,jinak je ARR jen k vzteku(přebití brzdy,podbrzdění a následné popotažení).
Pátek, 17. dubna 2020 - 23:45:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9498
Registrován: 5-2002
U německých výrobců je ve standardní výbavě, ale netuším, jak to je na východ od Německa. To budeš vědět spíše ty.
Sobota, 18. dubna 2020 - 08:36:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6100
Registrován: 7-2007
Apollo_17: No nevím jak teď, ale v 90. ARR na Čtyřkách jsme používali bez problémů. Nějak si nepamatuji, že by se odehrávalo (přebití brzdy,podbrzdění a následné popotažení). Ale moc jsem s nimi nenajezdil, ale fakt jsem takovéhle stížnosti nezaslechl. Vím o jednom případu, kdy se sekl ventil švihu a zrovna to byl vlak 550m dlouhý. Ale na nákladech to u nás jezdilo ojediněle. Ale na Junáku přes hrbatou (5/6 kočárů) - bez problémů a na Vindách (až 12),Cancouzech(6/7) a Smetanách (5/6) na Velenické - úplně v pohodě. Není chyba v "zlepšení"?
Sobota, 18. dubna 2020 - 08:37:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22001
Registrován: 5-2002
A17: Při klesání je EDB skoro nutnost, jinak je ARR jen k vzteku (přebití brzdy, podbrzdění a následné popotažení).
Možná by v takovém případě bylo lepší místo vztekání dát výběh.
ARR fakt není o tom, že se fíra vykašle úplně na všechno. [nene]

PŠ: U německých výrobců je ve standardní výbavě
U "našich" mašin taky, nanejvýš je na posunkách degradován na tempomat (nemá nastavení rychlosti, udržuje tu při zapnutí), čímž se ušetří něco málo za klávesnici.
Lokel cosi stvořil, Škodovka na Panterech taky, Mirelotvůrci na Slovensku taky, UC se dokonce pokoušel i o ATO (přičemž půlku návodu okopíroval od nás [proud]), takže z početnějších ŘS je bez ARR snad leda NES.
Proto mi bylo divné to "kupovat", ale možná to bylo myšleno obrazně...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Sobota, 18. dubna 2020 - 08:51:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22002
Registrován: 5-2002
OC: Není chyba v "zlepšení"?
Trochu přemejšlej, než něco napíšeš: aby došlo k tomu popotažení, musí být co? Musí být navolena jízda. A tu by tam dobrej fíra na spádu nechávat neměl, ne...?
U reko 754 je doplněna funkce, která dělá na spádu pilovou jízdu (a potlačuje tím přejíždění přes Vpož). Bylo to zkoušeno na jihlavské i na trutnovské trati. Podmínkou ovšem je, že ... fíra dá páku do výběhu.

Takže pes může být zakopán tady (přičemž informace o tom, že na to fírové serou a nechají to po spádu rozjet silou až na Vpož, porůznu prosakují).
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Sobota, 18. dubna 2020 - 13:15:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9501
Registrován: 5-2002
Včera byl odpočinek a co dnes?

43322 383 407 TuNuM - Kolín
Sobota, 18. dubna 2020 - 14:05:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9502
Registrován: 5-2002
A včera nebyl odpočinek, jen jsem to přehlédl:

43313 383 404 kolín - TuNuM
Sobota, 18. dubna 2020 - 21:21:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7675
Registrován: 8-2007
Oldcery,Hajnej:Možná by v takovém případě bylo lepší místo vztekání dát výběh.
ARR fakt není o tom, že se fíra vykašle úplně na všechno.


No já mám s tím špatné zkušenosti a pokud mi na 843,nebo 163,362 nefunguje EDB,brzdím si vlak raději ručně na spádu.Fakt nejezdím z kopce v jízdě.[nene]
Neděle, 19. dubna 2020 - 00:06:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3540
Registrován: 5-2002
PŠ: Ale k tomu nemusím Tome přece kupovat ARR. Rozjedu na rychlost, shodím to, nechám plavat a pak zase trošku popojedu. Jen to přepnutí do Výběhu je o kousíček jednodušší než sjet s jízdní pákou do nuly.
Myslel jsem to tak, že na spádu tím výběhem ARR přinutíš "necukat", neboli jet stylem přibrzdit - odbrzdit - pomalu nabíhá rychlost na zvolenou namísto přibrzdit - odbrzdit - popotáhnout - hned zas brzdit. Přínos ARR je pak v tom, že nemusíš hlídat Vmax na spádu. Blbý zase je, když poslední přibrzdění udělá automat těsně před koncem spádu a s trochou smůly těsně před dalším kopcem nahoru, to zas abych zůstal objektivní. [happy]
Neděle, 19. dubna 2020 - 12:23:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6101
Registrován: 7-2007
Hajnej: Hele...o ježdění na ARR lecos vím, tedy jeho užívání, naprostá skutečnost je, že jsem nezažil, že by ARR na 754 dělal tyhle brikule, ale je to možná o tom, že jsme na "V" dávali zcela běžně.
To samé na ES. A to "vylepšení". Tak poslouchej. Na starých esech při jízdě na ARR na rovinách, mírných spádech a mírných stoupáních se dokázalo "rozpumpovat" táhne, netáhne jen solo mašina, či s pár kočáry a to doslova, dva vozy osobní (cca 90t) byla tak nějak hranice. V brzdě nikdy.
Na 5Es tohle udělá i v "B" a i s těžším vlakem. Takže vylepšení? A když si necháš zapnuto čistění, tak EB v tomto případě se do procesu nedostane vůbec.
Takže na lehkých vlacích se starým Esem se jede na ruku (na rovinách, do mírného kopce), nebo se přepíná na déle do "V", na 5Es i z mírných kopců, musíš laborovat... To "pumpování" je opravdu nepříjemné.
Takže asi tak...
Ale to co popisuje Apolo 17 (přebití brzdy,podbrzdění a následné popotažení), se mi nikdy nestalo, nikdy. A že ne vždy jsem byl vzorný....
Neděle, 19. dubna 2020 - 23:35:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22007
Registrován: 5-2002
OC: ale je to možná o tom, že jsme na "V" dávali zcela běžně
To je tím zcela určitě.

Na starých esech při jízdě na ARR na rovinách, mírných spádech a mírných stoupáních se dokázalo "rozpumpovat" táhne, netáhne jen solo mašina, či s pár kočáry a to doslova, dva vozy osobní (cca 90t) byla tak nějak hranice.
Zažil jsem popotahování i s delší soupravou, tuším v tom zářezu v Cerhenicích. Prostě pokud je minimální kotevní proud moc, tak to nemůže dělat nic jiného, než cyklovat.

Na 5Es tohle udělá i v "B" a i s těžším vlakem.
A co myslíš, že ten vlak rozhoupává? Najetí EDB z 0 na 2 % nebo desetisekundové nafouknutí brzdových válců na 1 bar, které jste s J.B. mermomocí chtěli?

Takže vylepšení?
No já vám oběma tenkrát říkal, že fouknout tam celej bar na 10 sekund je moc a že to kvůli tomu může začít houpat...

A když si necháš zapnuto čistění
A zapínáš si ho proč...?
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pondělí, 20. dubna 2020 - 10:45:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6102
Registrován: 7-2007
Hajnej: Že ty si tak přesvědčený o své pravdě...
A co myslíš, že ten vlak rozhoupává? Najetí EDB z 0 na 2 % nebo desetisekundové nafouknutí brzdových válců na 1 bar, Joudo, ta čištění se v ARR dá vypnout a taky ho kvůli tomuhle efektu vypínáme. Takže to cyklování dělá to "vylepšení" EB.
které jste s J.B. mermomocí chtěli? Velké kulové milej pane, mě to bylo úplně ukradené. A všichni mají štěstí, že snad už zmizly zimy. Jestli se někdy vrátí mráz a sníh, tak se budete divit. Jsem zvědav, jak si všechny ta vaše (obecně) "vylepšení" s tímto poradí...to bude průserů.... Ale třeba se pletu a máte všchny ta "vylepšení" vyzkoušené a já se mylím a to budu fakt rád.
No já vám oběma tenkrát říkal, že fouknout tam celej bar na 10 sekund je moc a že to kvůli tomu může začít houpat... No nevím, jestli jsem u toho byl, je to možné, ale když to staré funguje bez problémů, tak jste to "vylepšení" měli obšlehnou a né tam vymýšlet furt něco nového...horšího...
A zapínáš si ho proč...? Protože mě to baví.....Protože vím a zažil jsem co dokáže poletující sníh a podobné přírodní jevy, ale to je na tebe a tvoje soukmenovce vyšší dívčí. To nemá cenu, to je marný, to je marný, to je marný.....
A už toho necháme, tohle je o jiných pcračkách a zbytečně zaplevelujeme vlákno jiným tématem. Sorry ostatním....
Středa, 22. dubna 2020 - 09:48:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9516
Registrován: 5-2002
A co dnes?

42315 383 408
43324 383 401
Středa, 22. dubna 2020 - 11:21:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1444
Registrován: 5-2002
Tomáš_záruba:
"Nakonec i ten fíra je člověk a bylo by asi dobrý mu v případě nutnosti poskytnout pomoc (poté, co vlak "bezdůvodně" zastaví a nic se neděje). Tak nějak bych to aspoň viděl."
Chápeš ale, že tohle v důsledku vede na požadavek montovat živáka na všechna pracoviště, kde je člověk sám?
Středa, 22. dubna 2020 - 14:33:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9517
Registrován: 5-2002
A ještě:

54475 383 408
Středa, 22. dubna 2020 - 15:41:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22039
Registrován: 5-2002
Sants: tohle v důsledku vede na požadavek montovat živáka na všechna pracoviště, kde je člověk sám?
Takže i na WC...? [wink]

Když jsme ještě na VÚŽ seděli ve Skloněné, kde dávaly lišky dobrou noc, dával se tam alarm. Poslední odcházející měl zakódovat, ale jak poznat, že je poslední? Obcházet patrovej teskáč byla zjevná kravina, tak se vymyslel zvonek pro výzvu "je tu ještě někdo" a tlačítka pro odpověď "jo, ještě je". Jednou z námitek bylo, co když někdo zrovna bude sedět na hajzlu - tak se odpovídací tlačítka ocitla i tam.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 12:03:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9521
Registrován: 5-2002
A dnes?

43319 383 405 Kolín - CETR
43324 383 408 CETR - Kolín
Čtvrtek, 23. dubna 2020 - 16:38:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9524
Registrován: 5-2002
A ještě:

43343 383 401 Kolín - CETR
Pátek, 24. dubna 2020 - 17:44:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6236
Registrován: 9-2005
Při výstavbě ETCS přes Malešice budou v Malešicích také prodlouženy tříminutové závěry VC o několik oddílů?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Sobota, 25. dubna 2020 - 00:30:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22063
Registrován: 5-2002
Q: Při výstavbě ETCS přes Malešice budou v Malešicích také prodlouženy tříminutové závěry VC o několik oddílů?
Při tamních rychlostech k "několika" nevidím důvod, vidět bych to nanejvýš o jeden...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pondělí, 27. dubna 2020 - 07:40:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9545
Registrován: 5-2002
A dnes?

43319 383 401
43323 383 409

Oba Kolín - CETR
Úterý, 28. dubna 2020 - 13:47:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9552
Registrován: 5-2002
A dnes?

43342 383 401 TuNuM - Kolín.
Úterý, 28. dubna 2020 - 19:34:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22088
Registrován: 5-2002
PŠ: Dnes ráno jsem zahlédl mizet nějaké bedny cca v 9:10 z Třebové, bohužel pozdě (jelo to tiše jako duch [ok]), takže jsem už neviděl mašinu zmizelou za obloukem, jestli je to vaše nebo ne.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 28. dubna 2020 - 20:56:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9557
Registrován: 5-2002
(jelo to tiše jako duch [ok])

Vezmu Tě asi na projednávání staveb, ideálně do Černošic, kde nákladní vlaky dělají příšerný kravál. Na dotaz, jestli ví, že jim tam již několik let jezdí tichý nákladní vlak v noci, odpověděl že ne, protože to spí [biggrin]
Úterý, 28. dubna 2020 - 22:34:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9559
Registrován: 5-2002
A ještě dnes:

42006 383 410 Břeclav - TuNuM
Středa, 29. dubna 2020 - 09:21:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9561
Registrován: 5-2002
A jak dnes?

Zatím 43324 383 408 CETR - Kolín
Priapos
Středa, 29. dubna 2020 - 09:33:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1787
Registrován: 10-2012
Petr_Šimral:
"A ještě dnes:

42006 383 410 Břeclav - TuNuM"


Z Břeclavi do Brna to určitě moc nefungovat nemůže (Šakvice, Hrušovany out).
Středa, 29. dubna 2020 - 10:16:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9562
Registrován: 5-2002
I tyto stavy je potřeba se naučit.
Středa, 29. dubna 2020 - 10:49:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2678
Registrován: 8-2010
ad Priapos:
Z Břeclavi do Brna to určitě moc nefungovat nemůže (Šakvice, Hrušovany out).
Vzhledem k tomu, že každá RBC umí standardně zavést výluku na:
a) celou RBC,
b) dopravnu,
c) traťovou kolej (-je),
tak to fungovat samozřejmě nejenom může, ale dokonce musí fungovat zcela bez problémů..prostě se vlak přepne na začátku výluky z FS do L0 nebo LNTC a na konci zase zpátky do FS.
Středa, 29. dubna 2020 - 17:04:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22092
Registrován: 5-2002
PŠ: I tyto stavy je potřeba se naučit.
Přesně tak.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 29. dubna 2020 - 20:18:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9563
Registrován: 5-2002
A ještě dnes:

43343 383 409 TuNuM - Lanžhot
Pátek, 01. května 2020 - 10:36:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9566
Registrován: 5-2002
A dnes?

42306 386 030 TuNuM - Kolín
Pátek, 01. května 2020 - 22:07:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9567
Registrován: 5-2002
A ještě:

41314 383 407 TuNuM - Kolín
Ythomas_ct
Pondělí, 04. května 2020 - 00:17:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2905
Registrován: 10-2009
Odkaz na článek z aktuálního VTS SŽ k aktuálnímu tématu... [masinka]
Pondělí, 04. května 2020 - 00:49:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2681
Registrován: 8-2010
Něco ze Švýcarska - viz níže:

Zdroj: http://www.fscr.cz/zajmy.php?id=98
PS: Uvedená problematika se netýká úrovně Level 2 - jak by se mohlo na první pohled zdát - nýbrž úrovně Level 1 Limited supervision (s kontrolou rychlosti), což je de facto řekněme mírně vylepšená "funkční kopie" stávajícího národního systému (EURO-)ZUB - viz tabulka níže /poslední versus před-předposlední sloupec/:


(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Pondělí, 04. května 2020 - 01:05:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3563
Registrován: 5-2002
Taková myš Lenka: Doneslo se mi, že výhybky 1:12 umožňují fakticky 65 km/h. Neuvažovalo se třeba, že by ETCS mohlo dovolovat právě tuto rychlost (tam, kde třeba není ve hře přejezd nebo jiné věci)?
Ythomas_ct
Pondělí, 04. května 2020 - 08:51:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2906
Registrován: 10-2009
Ad P.R.A.:
Uvedená problematika se netýká úrovně Level 2 - jak by se mohlo na první pohled zdát - nýbrž úrovně Level 1 Limited supervision (s kontrolou rychlosti)...
No, spíš bych si tipnul, že uvedená problematika se primárně týká toho, jak ETCS ke kontrole rychlosti dneska vůbec přistupuje...

Ad T.Z.:
Doneslo se mi, výhybky 1:12 umožňují fakticky 65 km/h.
A mohu se zeptat, co konkrétně se Vám vlastně doneslo, tedy v čem že spočívá to "faktické umožnění"?
Pondělí, 04. května 2020 - 09:41:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9580
Registrován: 5-2002
A jak dnes?

43315 386 028 Kolín - CETR
56149 383 409 CETR - Kolín