Diskuse » Železnice » Tarif » Archiv diskuse Tarif do 18. 4. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Tarif do 18. 4. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 19:51:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 43
Registrován: 7-2017
Akce, která je prakticky k ničemu (ale třeba ten blázinec do konce května skončí):
https://svetodmen.cz/akcni-nabidky/30-sleva-na-skupinovou-vikendo vou-jizdenku-cd
Danny
Čtvrtek, 09. dubna 2020 - 02:20:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 173
Registrován: 2-2010
Oni v tichosti teď zrušili vázané, ještě před 14 dny šly koupit Praha Pardubice IN50 za 59 a teď už všechny vlaky flexi základní za 80, i když tam zase tolik lidí nejezdí.
Pondělí, 13. dubna 2020 - 13:44:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2654
Registrován: 3-2011
Když teď skokově poklesl počet cestujících na zlomek původních objemů, a řada plánovaných změn v tarifní integraci napříč kraji se tím zpomalila/odložila, napadlo mě, jestli neotevřít (ano, trochu troufalou) otázku zavedení celostátního IDS. Myslíte, že by takový systém měl v ČR naději na zavedení? Je jasné, že se tahle otázka měla řešit už před mnoha lety, aby kraje se státem spolu alespoň trochu kooperovaly už od počátku, ale myslím, že současná situace je docela zajímavou příležitostí v tomto směru něco podniknout.

Zvlášť PID dle mého skromného názoru za posledních několik let vlivem postupující integrace StČ kraje už s pásmovým tarifem dospěl na hranici svých možností a stávající řešení umožnilo vznik řady nežádoucích situací, kdy je jízdenka PID opravdu výrazně levnější, než jednotlivá jízdenka ČD/TR10, či autobusového dopravce. Příklad za všechny: trasa Mělník - Nymburk, jízdenka PID 3p/60min za 24 Kč, jízdné ČD 80 Kč. Dle mého je špatně obojí, skutečná cena za přepravu by měla ležet někde mezi, aby byla veřejná doprava skutečně cenově výhodná, ale zároveň zase ne příliš podhodnocená a kompenzace ze strany objednatele by tak musely být vysoké.

K čemu tím směřuji - myslím, že je tak na čase začít rozmýšlet nějakou zásadnější reformu PID, která by zároveň mohla být přípravou na případný vznik celostátního IDS. Na příkladu DÚK je možné demonstrovat, jak bylo možné relativně "z ničeho" vytvořit velmi zajímavý a cenově přijatelný IDS v kraji, kde nic takového pořádně nebylo. Jejich volba zónově-relačního tarifu i rozdělení do zón se zdají být šťastné, a tak jsem toho názoru, že na těchto základech by se třeba dalo stavět. V první fázi na podobný model upravit PID a propojit tak tyto dva velmi lidnaté a dopravně celkem složité kraje, ve druhé fázi by bylo možné připojit a sjednotit dva menší kraje, Liberecký (s obdobně řešeným IDOLem) a Karlovarský, a takto dále postupovat.

Myslíte, že je toto v českých podmínkách reálné, nebo by bylo lepší se vydat jinou cestou? Zajímají mě i názory jiných, a tak sem s nimi. [happy]
Nevědět je špatné. Nechtít vědět je mnohem horší.

Vítejte v zemi neomezených možností.
Pondělí, 13. dubna 2020 - 13:57:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7425
Registrován: 12-2011
A proč by se měl národní IDS stavět zrovna na PID? Protože Praha je středem světa? JMK má už dávno výborně fungující IDS, který je lepší než PID, což si ale Praha z pochopitelných důvodů nemůže přiznat, já vím [happy]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pondělí, 13. dubna 2020 - 14:14:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2656
Registrován: 3-2011
Nikde jsem tu neřekl, že se národní IDS nutně musí začít stavět od Prahy. Osobně považuji PID už dávno za zastaralý a zralý na zásadní reformu. Ale někde se začít musí a zrovna spojení Praha-Středočeský-Ústecký kraj mi přijde v současné situaci jako nejlepší - kdo mě přesvědčí o opaku, proč ne.

Zrovna na jižní Moravě mi nepřijde jako nejšťastnější začít, protože všude kolem jsou kraje, které zrovna moc "vyvinuté" IDS nemají (Vysočina, Zlínský, Jihočeský), a tak by se tam střílelo dost do prázdna. Vhodnější je začít v místech s výrazně vyšší hustotou linek, kde se takový systém nejprve odzkouší, a poté se může implementovat i jinde - a DÚK mi vzhledem k velikosti, lidnatosti kraje a své solidní promyšlenosti přijde jako nejvhodnější místo začátku.
Nevědět je špatné. Nechtít vědět je mnohem horší.

Vítejte v zemi neomezených možností.
Pondělí, 13. dubna 2020 - 14:54:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3017
Registrován: 8-2004
Zrovna mezi Jihomoravským a Zlínským krajem je velká přepravní frekvence, ale nabídka spojů tomu tak úplně neodpovídá. Proto si myslím, že zrovna tady by se mohlo s nějakým společným tarifem začít, protože, podle mého názoru, pokud by se podařilo vyřešit tarif, tak by se určitě navýšil počet cestujících a od toho je blízko i ke zvýšení počtu přeskrajových spojů. Bohužel, zatím je situace taková, že si každý kraj hraje na svém písečku a potřeby mezikrajských cestujících, až na výjimky (jako např. dotování autobusů do Brna Zlínským krajem) prakticky ignorují. Proto je potřeba, aby se do toho konečně vložil stát právě jednotným IDS, protože bez toho se situace v těchto regionech bude dále zhoršovat. Ostatně, viz. plány Zlínského kraje na zrušení Os Přerov – Břeclav a jejich nahrazení vnitrokrajskými spoji. Proto je potřeba něco dělat, než situace zajde tak daleko, že přeprava mezi těmito kraji bude možná jen auty, což už dnes v mnoha relacích bohužel platí. A právě proto vidím takový celostátní IDS jako velkou šanci pro tuto oblast.

A ostatně, právě to, že kraje sousedící s JMK IDS nemají, nebo mají jen jeho zárodky, může být i výhoda, protože si lidé budou o to snadněji zvykat na změnu a bude mnohem snazší jim ji „prodat“.
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Pondělí, 13. dubna 2020 - 15:00:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 349
Registrován: 8-2017
Myšlenka pásmového systému PID měla význam tak do 3.pásma, kde převažovaly linky Praha - něco a tangenciálních linek bylo minimum. Dál už pak začaly logicky vznikat integrační prasárny u místních linek, kde se již pásmový systém kružnic od Prahy navíc přiohnutých podle vedení železničních tratí špatně aplikuje a to jsme u místních integrací stále teprve někde v 5.pásmu z 9 a integrace samozřejmně postupuje velmi pomalu a těžkopádně protože se pochopitelně neví co s tím... Autobusy l.630 Beroun-Kladno budíž odstrašující příklad skákání mezi pásmy 2,3,4 a jejich překrýváním... [crazy]
Pondělí, 13. dubna 2020 - 17:32:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1579
Registrován: 11-2005
Právě zaostalé IDS krajů kolem JMK může být dobrý startovní bod pro to, aby se nechaly postupně sežrat měňavkou IDS JMK [happy]

PID má zas jiný trumf: aplikaci Lítačka. Čím dál více lidí ji používá a až se stane standardem, nebude takový problém učinit reformu pásem a tarifů, protože bude stačit přeprogramovat aplikaci, místo nepopulárního přeprogramovávání kaštanů.

Obecně řečeno, šel bych cestou evoluce, místo revolučního celostátního IDS "od stolu". Postupně se budou snad sjednocovat krajské kartičky (Inkartu už umí PID i ODIS), časem třeba přijde někdo s celostátní appkou...
Smithers
Pondělí, 13. dubna 2020 - 17:38:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 713
Registrován: 12-2007
PID by šel reformovat kruhovými výsečemi, jak se i plánovalo, prostě třeba místo pásma 7 pásma 70, 71, 72,...
Pondělí, 13. dubna 2020 - 18:02:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7427
Registrován: 12-2011
Lichba: JMK má zase trumf v podobě toho, že cestující dostane jízdenku IDSJMK ve vlaku nebo u pokladny automaticky a nikdo s ním nevyjebává dle TR10. Jízdenky IDSJMK lze také zakoupit elektronicky, přímo v e-shopu ČD nebo v nepříliš povedené aplikaci.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pondělí, 13. dubna 2020 - 18:42:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13201
Registrován: 5-2004
"že cestující dostane jízdenku IDSJMK ve vlaku nebo u pokladny automaticky a nikdo s ním nevyjebává dle TR10"

V takovým IDOLu zas vyjebávaj s cestujícíma podle svého tarifu někde na nebo i nad úrovní obyčejného jízdného dle TR10.

Spíš by se měly IDS - a to asi všechny - zamyslet nad tím jestli chtějí podchytit i cestující na kratší trasy typu "z okresního městečka do prvních vsí". Tak totiž vyjde mnohdy auto i s fixama srovnatelně nejen pro jednoho ale mnohdy i pro dva.
Pondělí, 13. dubna 2020 - 22:25:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1581
Registrován: 11-2005
intelpetr: jenže to je zrovna věc, která jde změnit velice rychle (když se chce), takže bych to nepovažoval za nějakou koncepční výhodu pro myšlenky budoucího rozšiřování až do měřítka celostátního IDS.
Pondělí, 13. dubna 2020 - 22:28:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3018
Registrován: 8-2004
Petr Vlšek: Jestli dokážete dojet z Hodonína do Mutěnic (cca. 10 km) autem za méně než 20 Kč (což je cena jízdenky IDS v této relaci) včetně fixních nákladů, tak vám k takovému šetrnému vozu upřímně blahopřeji, ale troufnu si říct, že většina lidí přece jen tak šetrné auto nemá [wink]
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Pondělí, 13. dubna 2020 - 23:09:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13202
Registrován: 5-2004
Proč bych nedokázal za dvacku dojet 3,5 km z Benešova do Semil například? Stejně jako dokážu dojet 4km z Hýskova do Berouna za 19.
Pondělí, 13. dubna 2020 - 23:38:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3019
Registrován: 8-2004
To jsou ovšem trochu extrémní příklady, které zas a znovu ukazují na nevýhody PID a jeho okružních pásem. Jenže vy jste psal o všech IDS na kratší vzdálenosti, s čímž v případě IDS JMK rozhodně souhlasit nemohu, nepočítáme-li tedy extrémy typu z České na okraj Řečkovic, které určitě autem zvládnete za méně, než těch dvacet korun, ale to jsou také extrémy, ve kterých navíc hraje roli faktor Brno a jeho nenažranost.
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Úterý, 14. dubna 2020 - 00:55:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7428
Registrován: 12-2011
Česká - Brno-Řečkovice stojí 16 Kč. Není nutné kupovat dvouzónovku za dvacet.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Úterý, 14. dubna 2020 - 11:53:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13203
Registrován: 5-2004
Nevim co je extremniho na prikladu "z nejblizsi obce do mesta". Jeden priklad je idol a druhy sid. Tak nevim jak odhaluje nevyhody pidu.

Kdysi podobne relace staly korunu. Od te doby nam padla mena na desetinu, tudiz by dnes mely byt tak kolem 10,-. I tech 16,- na 4 km znamena 4kc/km coz je usporny auto i s fixama.
Úterý, 14. dubna 2020 - 12:37:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11512
Registrován: 8-2012
Ještě pořád si nepřipadáte blbě, s tím hledáním extrémních příkladů za každou cenu?
Koneckonců v PIDu můžete jet i jen půl kilometru za 24,- Kč, to dáte autem úplně s přehledem, že (zejména když kolenovrta jako vy tím autem někdo odveze "zadarmo" [happy] )...
電車オタク
Úterý, 14. dubna 2020 - 13:48:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3020
Registrován: 8-2004
Petr Vlček: Znovu opakuji, psal jste o téměř všech IDS v Česku, ne o PID. Svým příkladem jsem vám toto tvrzení tedy vyvrátil. Tečka. Konec debaty s vámi z mé strany, protože opravdu nemá smysl debatovat s někým, kdo nechápe význam toho, co sám napsal.

Intelpetr: To ovšem jen za předpokladu, že jede pouze vlakem bez přestupu. A protože v okolí řečkovického nádraží zas tolik významných cílů není, tak jsem takovou situaci nepředpokládal. V případě cesty s přestupem nebo cesty autobusovou linkou 41/71 je to za 20 a to jen za předpokladu, že to vyjde do 15 minut. To zahrnuje např. cesty ke Globusu nebo k řečkovickým kasárnám či konečné tramvají, kde je v okolí mnoho významných firem či škola, tudíž si dokážu realisticky představit, že tam někdo pojede.
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Úterý, 14. dubna 2020 - 14:04:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 756
Registrován: 10-2010
podchytit i cestující na kratší trasy typu "z okresního městečka do prvních vsí"
Tak zrovna toto IDSJMK nabízí, jsou to jedno- a dvouúsekové nepřestupní jízdenky platné mimo Brno v regionálních busech a nově i na železnici. Za 10 resp. 16 Kč.
Úterý, 14. dubna 2020 - 16:35:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 757
Registrován: 10-2010
Jaké jsou reálné zkušenosti s přepravní kontrolou bezprostředně po dokoupení zákaznické aplikace (např. IN 25, IN 50, IN 100, traťovka, 1. třída) na In-kartu ať už na eShopu ČD nebo na pokladně? Zobrazuje se to (po načtení karty) průvodčím hned nebo je tam nějaká prodleva? Týden je nutné mít u sebe potvrzení o dokoupení.
Mladějov
Úterý, 14. dubna 2020 - 19:21:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14554
Registrován: 3-2007
Reálná zkušenost: Ihned (ráno koupeno v pokladně a za cca 15 min. kontrola ve vlak, opakovaně).
Proč, v čem je problém ?
Úterý, 14. dubna 2020 - 19:47:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2657
Registrován: 3-2011
Ano, většinou je to otázka řádově max. 15-20 minut, poté by všechno mělo být OK. Záleží, jak se odlévají data z/na jízdenkové servery.
Nevědět je špatné. Nechtít vědět je mnohem horší.

Vítejte v zemi neomezených možností.
Úterý, 14. dubna 2020 - 21:42:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 758
Registrován: 10-2010
Mladějov: Proč? V čem je problém
Protože na potvrzení o dokoupení aplikace je text "Tento doklad předkládejte ke kontrole po dobu 5 pracovních dnů k In Kartě." Tak se ptám jaké jsou zkušenosti z praxe, jestli se třeba běžně stává, že se ani po několika dnech nezovrazí zakoupená aplikace.
Středa, 15. dubna 2020 - 12:04:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2290
Registrován: 11-2009
Když jsem dojížděl do zaměstnání, tak jsem si traťové jízdenky kupoval na eShopu a k načtení na In Kartě došlu hned. Žádný potvrzení nikdo po mě nechtěl.
Středa, 15. dubna 2020 - 14:00:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3901
Registrován: 9-2003
TH: Třeba z Wilsoňáku na Florenc, že [rofl] ?
NOBLE BRICKS
Středa, 15. dubna 2020 - 15:00:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 4-2020
Zavedení celostátního systému zatím není na pořadu dne, ale ministerstvu byla doporučena varianta zónově-relačního tarifu, což je za mě jednoznačně kladné. Cesta se vypočte nejkratší možnou vzdáleností a po vzoru systému IDOL, DÚK, popř. systému v Khk, Pk se mi to jeví jako nejspravedlivější a nejlevnější + možnost předplatních jízdních dokladů a zvláštních nabídek krátkodobého jízdného úplně nejvhodnější. Cesta se zřejmě bude ubírat trochu jinak. Samozdřejmě žádný ze systémů není dokonalý, ale alespoň, že na jeden papírový doklad dostanete kombinaci třeba dvou IDS nebo km tarifu a navíc to udělá jediná pokladní v kterékoli kase vydávající jízdenky dle jednotného tarifu. Takže nezoufejte nad smýšlením zdejších některých pisatelů a věřte, že v budoucnu se minimálně takové vymoženosti dočkáme. Pak už záleží na lidech IF centrech za jaký konec provazu to vezmou do svých rukou.

(Příspěvek byl editován uživatelem vgtopcentrum.cz.)

(Příspěvek byl editován uživatelem vgtopcentrum.cz.)
Středa, 15. dubna 2020 - 15:02:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10113
Registrován: 4-2003
Kdysi podobne relace staly korunu. Od te doby nam padla mena na desetinu

1 koruna je furt jedna koruna, akorát na konci chybí to -slovenská. Jo a na oběživu se změnily obrázky a ochranné znaky.

Možná jste ale chtěl napsat,že se od té doby změnily výrazně ceny, ovšem nutno podotknout všechny, to jest včetně ceny práce. Pokud jde o ty spotřebitelské tak, ty ovšem vzrostly pouze 5,5 krát, zatímco cena práce ve mzdě vzrostla 10,8x - tady je ta desetina správně, ovšem v jiném slova smyslu.

tudiz by dnes mely byt

Z toho že něco nějak bylo před 30 lety a ještě k tomu v plánovaném hospodářství a u silně dotované služby nevyplývá pro dnešní dobu vůbec nic. To je o samého začátku chybná implikace.

Ještě pořád si nepřipadáte blbě

Tomáši, on nemá šanci to pochopit.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 15. dubna 2020 - 15:25:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 4-2020
Každopádně systém, který je kolem Prahy je, alespoň co vím, výhodný a dostupný veřejnosti, ale za předražený tarif drah přece objednatel nemůže a pokud má být doprava předražená, tak pro koho tady potom bude? A co se týká té výhodnosti příkladu Mělník - Nymburk za 24Kč, tak jízdenku musíte koupit s předstihem, buď v automatu, který je dost daleko, nebo zrovna v případě Mělníku u děsně nevrlého pesonálu drah v den odjezdu. Ten neporadí a jemu jedno co prodá, třebaže je Jd nevhodný a tím pádem neplatný, dále pokladnu zavírají, jak jen mají možnost a to i v provozní době. A ne všichni mají internet v mobilu, který je poměrně drahý, a umožňuje odbavení přes aplikaci, za těch pár cest nemá smysl dotovat operátory, když chci nasednout do vlaku, tak hned, takže stejně musíte platit obyčené, které Vám prodají hned bez řečí a kyselých obličejů. Jiné systémy IDS mi přijdou nevýhodné a drahé vč. kilometrických tarifů. Prozatím patřím k těm asi 57% cestujících co předplatné či jednotlivé jízdenky kupuje u pokladen, jelikož slevy v nějákých e-shopech nepřesahují horentní sumy a to nemluvím o drahém zabezpečení ICT doma, či mobilu, které tímto odpadá, i když pracujete s penězi přes elektroniku, také to něco stojí a rozhodně je lepší přijít pouze k pokladně a nezatěžovat se tím více než musím.
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 10:37:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3903
Registrován: 9-2003
VGTOP: Internet v mobilu fakt není drahý.
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 11:58:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11520
Registrován: 8-2012
ne všichni mají internet v mobilu, který je poměrně drahý, a umožňuje odbavení přes aplikaci, za těch pár cest nemá smysl dotovat operátory, když chci nasednout do vlaku, tak hned, takže stejně musíte platit obyčené ... Jiné systémy IDS mi přijdou nevýhodné a drahé vč. kilometrických tarifů ... slevy v nějákých e-shopech nepřesahují horentní sumy a to nemluvím o drahém zabezpečení ICT doma, či mobilu
Na co si vlastně stěžujete? Když nechcete platit "drahý" internet v mobilu, tak si můžete kupovat jednotlivé lístky za cash. Jo ony jsou ty cash-lístky taky "drahé", když pouze přijdete k pokladně? Tak to ale prostě je, hloupost/neschopnost není nikdy laciná záležitost.

Ovšem vzhledem k tomu, že ve vaší litanii se slovo "drahý" vyskytuje snad u všeho, můžu vám leda přenechat osmičku vrták, co trochu hází, ale na koleno bude dobrý.
電車オタク
Mladějov
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 12:43:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14559
Registrován: 3-2007
Stejně maj ti kolenovrti těžký život [lol]
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 16:06:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 4-2020
Hloupost a neschopnost? Platit hotově je hloupost a neschopnost? Tady jde přece o princip, jakmile se dopravce nabaží nebo když bude mimořádná situace jako teď, všechny ty výhodné nabídky přes aplikace nebo e-shop zmizí. Jde mi jen o to, aby jste pochopil, že provoz, údržba, zabezpečení popř. servis zařízení, smlouvy s operátory něco stojí a že s kamennou pokladnou vše tohle odpadá. A jen jen přeci rozdíl se dostat, zůstanu u Mělníku, z Prahy na Mělník za 160Kč než platit 194+110 po Praze. Autem to je ještě dražší, když vezmu v potaz, že cesta mě vychází i při současné ceně na cca. 400Kč. Takže ty cash lístky, které jsou dle Vás drahé jsou mnohdy výhodnější než ty na mnou udržovaném zařízení. Každopádně je v pořádku Vaše trvzení, že 57% cestujícíh je hloupých a neschopných?
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 16:33:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 597
Registrován: 10-2004
vgtopcentrum.cz:

https://www.nudz.cz/files/pdf/jak_se_k_nam_dostanete.pdf
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 17:28:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3909
Registrován: 9-2003
VGTOP: A kamenná pokladna je podle vás zadarmo? Ta prostě zmizí a budete tam mít automat.
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 18:27:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11526
Registrován: 8-2012
Hloupost a neschopnost? Platit hotově je hloupost a neschopnost? Tady jde přece o princip
Hloupost je pochopit, že ta kamenná pokladna není zadarmo, neschopnost pak přizpůsobit se tomu. Kolenovrtství je stav duše, nikoli peněženky. A poznámkou "jde o princip" jste to korunoval (já jsem v mnoha věcech taky principiální, ale akceptuju vícenáklady tím způsobené).
Tak holt budete muset dál zapškle kverulovat a sledovat, jak vám ujíždí svět, a nakonec zaklapnete penál zhrzenej a zneuznanej a všichni kolem vás si tááákhle oddechnou.
電車オタク
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 22:21:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 4-2020
Samozdřejmě, většinu pokladen platí objednatelé dopravy a částky za ně jsou také velmi horentní. Tak určitě, že náklady prodeje elektronicky se rozloží na cestujícího a v tom je to, proč nechci platit kartou nebo mobilem více než je zapotřebí, dále, banky a operátoři o Vás také ledaccos za úplatu poskytnou, takže soukromí je také velmi důležité, jelikož nevíte co Vás v životě potká a jak a kdy bude Vaše e-chování proti Vám použito. To je pro mne větší hodnota než "ekonomizace systému prodeje". Ty automaty co předvádí třeba ARRIVA za moc nestojí, prozatím mají prodejní místa jasné klady. Copak mi automat v blesku rychle vyreklamuje jízdní doklad, podá snad informace o jízdence za lepší cenu? A peníze na živobytí jen tak někde za nic dostanete? To asi těžko.

(Příspěvek byl editován uživatelem vgtopcentrum.cz.)

(Příspěvek byl editován uživatelem vgtopcentrum.cz.)
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 22:45:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 772
Registrován: 12-2007
Ty automaty co předvádí třeba ARRIVA za moc nestojí, prozatím mají prodejní místa jasné klady ... podá snad informace o jízdence za lepší cenu?
To Vám často nepodá ani ten personál, protože to má zkrátka zakázané. [kiss]

(Příspěvek byl editován uživatelem Cisalpino.)
Don't take life too seriously. You'll never get out alive.
Pátek, 17. dubna 2020 - 00:31:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 4-2020
To je pravda, většinou je to znát, ale jsou přeci školení, takže určitým způsobem to člověku dají najevo (i když někteří nechtějí) co je vlastně pro mne nejvýhodnější.
Pátek, 17. dubna 2020 - 07:30:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11529
Registrován: 8-2012
banky a operátoři o Vás také ledaccos za úplatu poskytnou, takže soukromí je také velmi důležité, jelikož nevíte
Tak speciálně o soukromí kolenovrta se všichni poperou! [happy]
To je pro mne větší hodnota než "ekonomizace systému prodeje"
No a za tu hodnotu si holt připlácíte, co je na tom zvláštního?
Copak mi automat v blesku rychle vyreklamuje jízdní doklad
[biggrin][crazy] Jojo, to dělám dvakrát denně.

Hele, je to téměř dokonalý, akorát tam chybí nějaké "dřív bylo líp"...
電車オタク
Pátek, 17. dubna 2020 - 07:59:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2040
Registrován: 11-2009
Tak speciálně o soukromí kolenovrta se všichni poperou!

To byste se divil. Nicméně jde o princip. Bohužel lidé si neuvědomují že různé on-line služby nejsou zdarma (zadarmo ani kuře nehrabe), ale pouze se neplatí penězi. Pro firmy tyhle služby provozující uživatel není zákazník, ale pouze zboží na prodej (což je přesně důvod, proč se snažím žádné takové služby nepoužívat).
Pátek, 17. dubna 2020 - 10:01:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7821
Registrován: 1-2007
Paul2no: Já třeba dodnes nechápu, proč když si objednávám zboží, které osobně převezmu na prodejně, někoho zajímá moje adresa. Nebavím se teď o nákupu na firmu, kde potřebuju mít na faktuře fakturační údaje.
Pátek, 17. dubna 2020 - 10:23:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11530
Registrován: 8-2012
Paul2no: Samozřejmě, ona ta "Lítačka" přece zjistí, kam furt jezdíte, a pak to "prodá" nějakému místnímu zlému kapitalistovi, který z vás udělá oběť svých nekalých rejdů. No a za tuhle svobodnou paranoiu "nebýt zneužitý online službou" holt platíte za jízdenku víc v hotovosti a musíte se nadšeně mrcasit do pokladny a vystát si frontu za nějakým vgtopcentrem vyreklamovávajícím jízdní doklad, to je přece fér.
電車オタク
Pikehead
Pátek, 17. dubna 2020 - 11:14:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6063
Registrován: 3-2007
Ještě pro ne-příznivce internetu v mobilu upozorňuju na možnost nakoupit si jízdenky doma na wifi a tamtéž si je aktivovat s platností předem - jízdenka sama pak funguje i bez připojení. (Samozřejmě, že to všechno vyžaduje i drahý smartphone.) V Praze jsou pak možností nákupu papírových jízdenek větší. [biggrin]

Řekl bych, že na to, jak celkem rozumně je aplikace vymyšlená, tak jí chybí možnost aktivace (nakoupených) jízdenek jen SMSkou bez dat, pokrylo by to část uživatelů, např. děti, důchodce a některé kolenovrty}.
Pátek, 17. dubna 2020 - 11:14:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 4-2020
Kdo říká, že stojí frontu u pokladny nebo že za jízdenku platím více v hotovosti u pokladny? U největšího dopravce je cena na pokladně totožná ve stejném čase s cenou nákupu elektronicky, pokud tedy nepočítám místenku zdarma, kterou v regionálních vlacích opravdu nepotřebuji.Niceméně s diskutujcím v příspěvku v 7:59 bych docela souhlasil. I kydž zrovna Třebíč s VDV a pouze s jednotlivým jízdným okopírovaným od DÚK zrovna pro kolenovrty není žádné terno. :-)
Hele, je to téměř dokonalý, akorát tam chybí nějaké "dřív bylo líp"...
Příště se prosím přeneste přes ideové smýšlení a neútočte prosím, taková diskuze potom pozbývá smyslu i korektnosti.

(Příspěvek byl editován uživatelem vgtopcentrum.cz.)

(Příspěvek byl editován uživatelem vgtopcentrum.cz.)
Pátek, 17. dubna 2020 - 11:27:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10123
Registrován: 4-2003
Bohužel lidé si neuvědomují že různé on-line služby nejsou zdarma

Teď mi přivezli skleník - to jako pro něj pojedu odpoledne "po padla" (teoreticky ve tři, reálně tak v pět-šest) do skladu někam do Michle (tam a zpátky s přívěsem cca min. 70 km)a ještě za to budu platit víc peněz a budu jim tam ještěztomu opruzovat s rouškou na hubě?? [uhoh]

Tůhle mi manželka hlásila před počtou stojí v řádných odstupech dlouhá šňůra důchodců, jdoucí i pro důchod. No a si stejně jako moje osmdesátiletá sousedka musí, musí a musí každý ráno sednout na kolo a koupit dva rohlíky a půlku másla, protože paragraf 1.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 17. dubna 2020 - 12:29:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13205
Registrován: 5-2004
Tak sklenik:
a) nekupuju kazdej den
b) musim mit cas byt minimalne pulden doma na cekacce kdy to dovezou. Takze nekdo si vezme dovolenou a ceka a jinej co chodi do prace si to cestou z prace vyzvedne

A sousedka je tak zvykla a nikomu tim neskodi. Ovsem lze se ji i zbavit tim ze ji jeji zvyky co leta fungujou v osmdesati nejakej aktivni dobroser zatrhne. Ono dost starsich lidi nejaky ten zvyk drzi pri zivote.
Pátek, 17. dubna 2020 - 12:54:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10124
Registrován: 4-2003
A sousedka je tak zvykla a nikomu tim neskodi.

Nepochybně, ale tito lidé a jejich zakořeněné zvyky budou těžko určovat věci budoucí. Moje babička taky měla pět vkladních knížek a kde je jim konec. Byly těmi lidem ke konci zrušeny, protože krom nákladů to byl bezpečnostní problém. Samozřejmě kolem toho byla spousta řečí, protože ti lidi mají ty peníze v tý knížce přeci napsaný a teď jim to (a ty peníze) někdo bere...

Jinak kdybych neseděl doma v pracovně, tak ten skleník vyzvednou děti. [biggrin]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 17. dubna 2020 - 14:01:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11531
Registrován: 8-2012
Kdo říká, že stojí frontu u pokladny nebo že za jízdenku platím více v hotovosti u pokladny?
"aby jste pochopil, že provoz, údržba, zabezpečení popř. servis zařízení, smlouvy s operátory něco stojí a že s kamennou pokladnou vše tohle odpadá. A jen jen přeci rozdíl se dostat, zůstanu u Mělníku, z Prahy na Mělník za 160Kč než platit 194+110 po Praze"
No tak já nevím, co se nám snažíte sdělit. Zřejmě je to chyba na mé straně, nemám ani semestr speciální pedagogiky.
taková diskuze potom pozbývá smyslu i korektnosti
Vždyť ji nemá od začátku, níž už to klesnout nemůže.
電車オタク
Pátek, 17. dubna 2020 - 14:10:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11532
Registrován: 8-2012
lze se ji i zbavit tim ze ji jeji zvyky co leta fungujou v osmdesati nejakej aktivni dobroser zatrhne
Ale vždyť tu možnost zaplatit cash u pokladny nikdo nezatrhl. A řešení to má naprosto jednoduchý - v automatu bez přirážky, u šaltru +10 kaček za "osobní přístup". Resp. opačně - u šaltru beze slevy, v automatu -10 káčé. A kdejaký vlček by se přešaltroval na automaty z kolenovrtné podstaty hned a okamžitě.
電車オタク
Pátek, 17. dubna 2020 - 14:39:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3912
Registrován: 9-2003
Jeden bojovník proti zneužívání a přeprodávání soukromí má svůj youtube kanál, druhý má vypíčené celé své soukromí na Gesichtsbuchu ale hlavně, že nedá své údaje Electroworldu ani Lítačce, protože by je zneužili [rofl][rofl][rofl] .
NOBLE BRICKS
Pátek, 17. dubna 2020 - 15:27:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2041
Registrován: 11-2009
S4991023: no, zrovna ten můj YT kanál už je dlouhá léta mrtev.
M_g
Pátek, 17. dubna 2020 - 15:33:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1207
Registrován: 6-2006
Mouka:Já třeba dodnes nechápu, proč když si objednávám zboží, které osobně převezmu na prodejně, někoho zajímá moje adresa.
Vzhledem k tomu, že nedáváte souhlas se zpracováním tohoto údaje, tak bych řekl, že jde o zákonnou povinnost uloženou státem internetovým obchodům bez rozdílu způsobu předání zboží.
Ale můžu se mýlit.
Pátek, 17. dubna 2020 - 16:01:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11533
Registrován: 8-2012
Je to zákonná povinnost do daňového dokladu (§29 odst. 1c) zákona o DPH).
電車オタク
Pátek, 17. dubna 2020 - 17:04:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 517
Registrován: 9-2015
>> §29 odst. 1c
Asi v kombinaci s §30 odst. 2b, tj. že zjednodušený daňový doklad (bez identifikace odběratele) nelze vystavit při zasílání zboží.
To sice možná neplatí v případě osobního odběru na prodejně, ale pokud pro ten prodej nechávají jinak podmínky jako pro e-shop, tak prodejce úplně chápu, že na takové téma nepotřebuje s berňákem hovořit a radši je trochu opatrnější a adresu chce.
Pátek, 17. dubna 2020 - 19:06:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11535
Registrován: 8-2012
Ne, v kombinaci s §29 odst. 4c) (Označením se pro účely daňových dokladů rozumí ... sídlo.) Takže pořád lepší nechat to jako povinný údaj, než po "zakleknutí" od Bureše vysvětlovat 50 faktur na "Pepa Novák, kolemjdoucí". To už si říká o hlubší šťourání a vždycky se něco vyšťourat dá.
S tím, že si paranoici můžou obvykle libovolnou adresu vymyslet (třeba "Pražská" ulice bude i v kdejakých Prdelovicích na Hané).
電車オタク
Pezos
Pátek, 17. dubna 2020 - 19:30:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1658
Registrován: 4-2014
Vzpomínám si, jak to svého času jistý e-shop využíval tak, že člověk bez české fakturační adresy si nejenže nemohl nechat poslat zboží domů (což je v pohodě), ale nemohl si to ani nechat poslat k vyzvednutí na prodejně.
Přestali s tím, až když je někdo (zřejmě právník) upozornil, že tím porušují nařízení EU o zákazu geoblokace [lol]
Pátek, 17. dubna 2020 - 20:20:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3914
Registrován: 9-2003
A pánové osobně si vyzvedávající zboží objednané přes internet by si měli pamatovat, že je to stále "vzdálený prodej" včetně práva vrátit zboží do 14 dnů bez udání důvodů, takže je nutné mít zákazníka identifikovaného
NOBLE BRICKS
Sobota, 18. dubna 2020 - 06:30:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7823
Registrován: 1-2007
takže je nutné mít zákazníka identifikovaného

Když si nechám zboží doručit na jinou adresu, než kde mám trvalý pobyt, tak mi zboží vymění, nebo se budou cukat, že to nejsem já?
Sobota, 18. dubna 2020 - 07:39:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11538
Registrován: 8-2012
na jinou adresu, než kde mám trvalý pobyt
Na "trvalé pobyty" se už dávno nehraje.
電車オタク