Diskuse » Železnice » Železniční uzel Praha (ŽUP) » Archiv diskuse Železniční uzel Praha (ŽUP) do 12. 3. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Železniční uzel Praha (ŽUP) do 12. 3. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
P_v
Sobota, 07. března 2020 - 11:21:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2371
Registrován: 5-2002
Možná mi něco uniká, ale jak si představujete ty falešné nýty na vařené konstrukci? Na nýtované konstrukci jdou ploché díly přes sebe. Na vařené konstrukci jdou díly k sobě na sraz, nic se nepřekrývá. Zdálky rozdíl nepoznáte, ani absenci nýtů, a zblízka to zas bude vypadat veleblbě, když budou "pronýtovaná" místa, kde se nic nestýká. A pokud ta vařená konstrukce bude navržena tak, aby se všechno stýkalo přesahem, tak už bude skoro lepší rovnou nýtovat.
Sobota, 07. března 2020 - 11:55:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3808
Registrován: 6-2016
P_v: Ty pseudonýty by se tam daly jen proto, aby se zavřela huba památečníkům. Ti naštěstí ani netuší jaký je SKUTEČNÝ rozdíl mezi nýtovanou a svařovanou konstrukcí[biggrin]
Sobota, 07. března 2020 - 14:24:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1203
Registrován: 1-2011
Asi tak, kdyby to bylo na mě, tak se na nýty vykašlu a nechám svařit prostou kopii, pokud to vydrželo nýtované, tak svařené musí tuplem a že se pláty nemusí překrývat a mohou být tenčí přeci pohledu zdálky nevadí … (primární důvod ochrany je panorama a z toho by soudný památkář měl vyvodit, že je třeba zachovat pohled zdálky, na přesné technické podobě konstrukce by se měl podílet hlavně projektant a měl by vzít v potaz současné konstrukční a technické normy)

nýtovat most v dnešní době je blbost na kvadrát, jednak to nikdo pořádně neumí, druhak to bude mít menší výdrž

celý problém je o tom, že neexistuje jednotný úzus, jak má památkář postupovat (což mnohdy ani nejde), a ve výsledku pak do památkářiny každý vnáší svůj osobní názor, takže co někde jde, neb památkář je rozumný a prosazuje rozumné požadavky, jinde nejde, a v konečném důsledku tak domy ve stejné ulici mohou projít úplně odlišnými procesy …

nějakou dobu jsem měl možnost se tímto konfrontovat přímo a leckdy to byly legrační příhody (tedy pokud je člověk sledoval z pozice nezúčastněného pozorovatele)

tady bych řekl, že na sebe narazily dva extrémy - zabejčenej památkář se zabejčeným zadavatelem/ projektantem a přešli do zákopové války ala západní fronta …

zachránit nás může jenom vstup třetí strany do konfliktu, což bude to, až se most rozhodne, že už ho to nebaví a vydá se na exkurzi do Vltavy

(Příspěvek byl editován uživatelem Petr_Šída.)
draceane
Sobota, 07. března 2020 - 18:00:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 105
Registrován: 12-2017
Naruším diskusi o nýtech a památkové ochraně mostů fotkami ze soumostí BOta.

V pátek se začalo s řezáním a spouštěním konstrukce na Botiči / Malé Otakarově. Hotovo by mělo být v úterý.
Neděle, 08. března 2020 - 08:43:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3748
Registrován: 5-2002
Ono je hezké, jak si představujete, že památkáři budou spokojení se svařovanou konstrukcí s falešnými nýty.[biggrin]
Před nějakou dobou jsem četl článek o nových trendech v památkové péči. Dnes se údajně směřuje k tomu, že jen stejný vzhled nestačí. Snahou je chránit z toho původního co nejvíc; pokud to nejde, tak obnovení, ale z pokud možno původních nebo co nejpodobnějších materiálů a pomocí původní technologie.
Vždyť si to vyjádření přečtěte - nechrání se jen pohled z města na Vyšehrad a z Vyšehradu na centrum, ale i "příklad neoklasicistní mostní konstrukce" nebo jak to tam psali.
Myslím taky, že kdyby bylo most nutné uzařít, tak to památkářům bude úplně fuk a nikdo s nimi nehne.
Pikehead
Neděle, 08. března 2020 - 09:31:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5978
Registrován: 3-2007
draceane: V současné etapě tedy padne jen jeden z těch "pásů"? Jak jste dělali nový, klasika odlití na íčka, nebo prefabrikát?

Brr: Přesně tak. Vypadá to, že se ani za roky diskusí nepovedlo vysvětlit, že současná konstrukce je v podstatě neopravitelná a současnému účelu sloužit nemůže a že se bavíme buď o (nedokonalé, zdvojené) replice, nebo o moderněji vypadající konstrukci.

Kdyby nebyli kreténi, najdou si místo (cyklostezku, místní silnici), kam jde ten most přestěhovat a nechají investora zacálovat rozumnou repasi pro nižší únosnost, čímž by pro zachování samotné památky udělali mnohem víc.
Neděle, 08. března 2020 - 09:43:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10060
Registrován: 4-2003
kdyby to bylo na mě, tak se na nýty vykašlu a nechám svařit prostou kopii

Kdyby bylo na mě, tak 10 pytlíků brambůrek strčím pod bundu, projdu kolem pokladny a nikdo si toho nevšimne.[biggrin]

výsledku pak do památkářiny každý vnáší svůj osobní názor

Když budete stát před soudem, tak Vám jeden soudce dá pět let, zatímco jinej by Vám dal jen tři a půl. Dokonce v některým kraji se systematicky dávají vyšší sazby, než v jiným. Jakýkoliv rozhodování v sobě má vždy prvek subjektivity.

že na sebe narazily dva extrémy - zabejčenej památkář se zabejčeným zadavatelem

Tady proběhlo pouze z příslušného dohlédacího orgánu jedno z mnoha správní řízení, ve kterém byla podána žádost o vyjmutí mostu z památkové ochrany a té ve správním řízení nebylo vyhověno. Nic víc. A dál se pokoušíte předjímat věci, který nejsou předmětem toho řízení.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 08. března 2020 - 09:53:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10061
Registrován: 4-2003
nebyli kreténi, najdou si místo (cyklostezku, místní silnici), kam jde ten most přestěhovat

Ten most má cenu na konkrétním místě v konkrétním souboru staveb a v daném panoramatu. Stejně jako Eifelovku nikdy nikdo nepřestěhuje někam do Buloňského lesíka, je irelevantní, že jí před XX lety chtěli prodat do šrotu, atd. atd.


Navíc tady (tradičně) debatujeme o rozhodnutí, který jsme neviděli a který vč. právních a technických konsekvecí vypadá možná dost jinak, než si tady většina diskutujících představuje.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 08. března 2020 - 10:12:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2122
Registrován: 12-2007
Pike Botič: jako loni [vypravci] Takže něco mezi [andel]Výluka by měla končit 22.6.2020
Fotek je moc, nejsou popsány, tříděny... Komu to vadí, ať se nekouká...
[fotic] Hostivař - hlavní * Praha, RoPL * stavební diskuse na ttnz.cz

Neděle, 08. března 2020 - 10:13:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3810
Registrován: 6-2016
Brr: Možná by pomohlo, kdyby si památečníci vyzkoušeli na vlastní kůži klasické nýtování na stavbě (nahřívání nýtů na dřevěném uhlí, nožní dmychadlo a pak bušení (opět nejlépe manuální) vysoko na lešení. K tomu 12-ti hodinovou směnu a polívku v plechové konvičce[biggrin]

Je to klasická situace, kdy se intelektuální jelity montují do něčeho, kolem čeho by měly uctivě chodit ve veliké vzdálenosti a jen opatrně připodotýkat. Taky by mohli v ústavu chodit na suchý záchod a svítit loučí, aby to památečnictví bylo opravdu ryzí!!!

Můj děda byl vyučený kovář a já si jako kluk to šlapací dmychadlo v kovárně vyzkoušel.
Neděle, 08. března 2020 - 10:26:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 83
Registrován: 2-2018
en most má cenu na konkrétním místě v konkrétním souboru staveb a v daném panoramatu.

A on chce vážně někdo dělat něco vizuálně jiného? Řekl bych, že na zachování panoramatu existuje konsensus (tedy, kdyby památkáři byli zásadoví, tak se vrátí vzhled před rokem 1900, ale oni mají problém s tzv. bodem nula, referenčním datem), takže je to jen o zaťatosti v tom, že chtějí opravovat neopravitelné namísto stavby repliky. A pokud prosadí svoji, tak to stejně z hlediska materiálů bude z 85 % novostavba.
Pravda, ještě existuje návrh toho švýcarského profesora vyztužit to uhlíkovými vlákny. Kromě toho, že to je v tak velkém rozsahu nevyzkoušená technologie, tak to opět znamená, že ani zdaleka nejde o "původní konstrukci"...
Neděle, 08. března 2020 - 10:33:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10063
Registrován: 4-2003
kdy se intelektuální jelity montují do něčeho, kolem čeho by měly uctivě

Uctivě by kolem toho měl obyčejnej trouba, jenže ten to z podstaty svýho arogantního troubovství neudělá.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 08. března 2020 - 10:38:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3746
Registrován: 12-2007
honzaklonfar: Tak tak, každá památka má asi jiný význam a jinou cenu. Myslím, že na výtoňském mostu je nejcennější vzhled, panoráma, které tvoří, ať již z Vyšehradu, z obou břehů Vltavy nebo obou náplavek. Asi by bylo škoda o toto panoráma přijít, to by se hodně lidem nelíbilo. Pokud se týká původních materiálů a technologií, myslím, že je v tomto případě až přehnaný památkářský purismus, jen málokdo z běžných návštěvníků nebo obdivovatelů mostu bude studovat způsob konstrukce takovéhoto mostu. Konečně pokud opravdu jde o tu technologii, tak by se mohl použít někde jinde jako kdysi most u Podolska přes Vltavu, který se přestěhoval nakonec na Lužnici u Stádlce. Ale i zde si myslím, že především šlo o zachování mostu, jako řetězového typu, protože takových mostů zase v republice moc nemáme.
Neděle, 08. března 2020 - 10:43:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3747
Registrován: 12-2007
pilot.pirx: Ne vždy souhlasím s radami z vnějšího prostředí, jako např. od švýcarského profesora, protože ti, kteří tyto rady dávají, zpravidla nemají odpovědnost za výsledek svých rad. A stavitelé a provozovatelé mostu mají odpovědnost jednak za jeho bezpečnost, dále za jeho funkčnost a také za jeho trvanlivost, přičemž vše toto se projeví v ekonomice stavby.
Blanka
Neděle, 08. března 2020 - 10:58:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1321
Registrován: 12-2014
honzaklonfar:
"Brr: Možná by pomohlo, kdyby si památečníci vyzkoušeli na vlastní kůži klasické nýtování na stavbě (nahřívání nýtů na dřevěném uhlí, nožní dmychadlo a pak bušení (opět nejlépe manuální) vysoko na lešení. K tomu 12-ti hodinovou směnu a polívku v plechové konvičce[biggrin]
"

Ale bylo by hodně zajímavé vidět na vlastní oči, jak se to dělá [happy] Určitě by se seběhli studenti a fachmani ze všech možných koutů, aby se něco přiučili nebo zavzpomínali...
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Neděle, 08. března 2020 - 10:59:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3749
Registrován: 5-2002
honzaklonfar: řekl bych, že např. opravy velkých středověkých staveb nebudou, co se obtížnosti týče, na tom o moc lépe, než nýtování mostu. A běžně se to dělá. Kdyby ten most nakonec nýtovali, tak by to samozřejmě dělali za dodržení Zákoníku práce a jiných předpisů platných dnes, to je i Vám snad jasné.[wink]
Wagon: památkářům jde nejen o zachování hodnot zřejmých pro běžné návštěvníky, ale i pro ty neběžné.

Já se jich nechci moc zastávat, taky bych řekl, že u stavby, která má i v dnešní době plnit svůj účel, který je mnohem obtížnější, než před 100 lety, je na prvním místě bezvadná funkčnost. Ale to je můj názor a já to neovlivním.

Možná by fakt bylo na místě ten most nějak zflikovat a urychleně připravovat stavbu čtyřkolejného tunelu z Nuslí na Smíchov. Třeba už za dvacet let by byly problém s tímhle vyřešené. [biggrin]
Neděle, 08. března 2020 - 11:15:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4817
Registrován: 3-2006
Ad honzaklonfar: Ještě by si někdo mohl při nýtování stěžovat na hluk ze stavby.[lol]
Nýtování
A nýtování na mostě


(Příspěvek byl editován uživatelem Mořepetr.)
Neděle, 08. března 2020 - 11:18:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3811
Registrován: 6-2016
Brr: Já vidím mezi opravou středověké stavby a rekonstrukcí provozovaného mostu z počátku 20. století dost podstatný rozdíl. Většina rekonstruovaných středověkých staveb není zatížena každodenním provozem, bývá tam kostel, muzeum, expozice středověkého umění či stylová hospoda. Případné přerušení provozu nikterak neohrozí běžné činnosti lidí a organizací v okolí. Na rozdíl od zmíněného mostu, že? V tom spatřuju jádro pudla.

Ohledně "panoramat" podruhé vkládám informaci, že katedrála sv. Víta i Kostel sv. Petra a Pavla na Vyšehradě byly přestavěny až po zprovoznění toho mostu!!!

Katedrála sv. Víta 1929 (výročí sv. Václava)
Kostel sv. Petra a Pavla průčelní věže byly postaveny v roce 1903 podle projektu architekta Františka Mikše.
Neděle, 08. března 2020 - 11:23:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3748
Registrován: 12-2007
Brr: Myslím, že historik architektury Zdeněk Lukeš poznamenal, že historici nebo památkáři jsou v Praze rozděleni do dvou skupin, jedni poté, co bylo historické centrum Prahy zapsáno jako památka UNESCO, by z Prahy rádi vytvořili skanzen, jiní ale tvrdí, že i Praha se musí samozřejmě s citem rozvíjet. Ti první by asi nikdy neodsouhlasili stavbu Tančícího domu u Jiráskova náměstí. Zdeněk Lukeš, kterého si velmi vážím, spíše patří do té druhé skupiny, zatímco v té první skupině je především Klub za starou Prahu, jehož některé aktivity také vítám. Ale nic se nemá přehánět. Je třeba na jednu stranu misky vah dát funkčnost, bezpečnost a trvanlivost mostu a na stranu druhou památkovou ochranu, a v té ukázat, kde jsou její priority. Já myslím, že je to především panoráma Vltavy u Výtoně.
Neděle, 08. března 2020 - 11:24:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3812
Registrován: 6-2016
Mořepetr: O tom už jsem psal dřív[biggrin] Navíc nýtování ve výšce nad řekou bude ten milý zvuk roznášet hooodně daleko. Zájemci si to mohou ověřit při bourání betonu sbíječkou ve svém okolí! Já mám poslední zážitek z loňska při rekonstrukci II/115 před naším barákem. 3 hodiny se to dá vydržet, po 3 dnech bych asi musel odjet...

pilot.pirx: Asi tak. Památečníci jsou jako (většinový) ženský - nevědí přesně co chtějí, ale musí to za každou cenu dostat[rofl]
Neděle, 08. března 2020 - 11:47:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 120
Registrován: 10-2018
Na druhou stranu, když si vezmu jak v památkové rezervaci bují "fasádismus", tak by nebylo od věci uvažovat o novostavbě tříkolejnýho mostu s nosníkem nízkého průřezu, na kterej by se ze stran přimontovaly ty repasovaný kulisy z příhradoviny [proud]
Neděle, 08. března 2020 - 12:18:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11230
Registrován: 8-2012
takže je to jen o zaťatosti v tom, že chtějí opravovat neopravitelné namísto stavby repliky
Já teda narozdíl od vás neznám detaily, ale opravdu je "nesejmutí památkové ochrany" projevem "zaťatosti opravovat neopravitelné"? Spíš bych to viděl jako klasické šotoušské zjednodušení kvůli tuposti schopné rozlišovat jenom černou a bílou - a dle praktických zkušeností si teda stavební reprezentance SŽ(DC) nemá co do zaťatosti zrovna moc vyčítat s ledaským.
電車オタク
Neděle, 08. března 2020 - 12:22:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3750
Registrován: 5-2002
honzaklonfar: já ten rozdíl vidím taky, ale halt někteří ho nevidí a je to taky legitimní. Koneckonců, třeba my zas nevidíme něco, co oni ano.
Neděle, 08. března 2020 - 12:42:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10065
Registrován: 4-2003
le opravdu je "nesejmutí památkové ochrany" projevem "zaťatosti opravovat neopravitelné"? Spíš bych to viděl jako klasické šotoušské zjednodušení kvůli tuposti schopné rozlišovat jenom černou a bílou

Tak, přesně.

Především tady nikdo neviděl to rozhodnutí. Podstatný je co je tam napsáno, resp. jak je v reálu aplikován v daném místě institut památkové ochrany.

Navíc se tady očividně směšují působnosti celostátního orgánu (Ministerstvo kultury) a místních orgánů (např. odbor památkové péče magistrátu HMP), přičemž to rozhodnutí udělal ten první jmenovaný (protože to je jeho kompetence) a dál se podle toho bude kromě majitele muset zařídit ten druhý jmenovaný.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 08. března 2020 - 15:22:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4818
Registrován: 3-2006
honzaklonfar:
"Mořepetr: O tom už jsem psal dřív[biggrin] Navíc nýtování ve výšce nad řekou bude ten milý zvuk roznášet hooodně daleko. Zájemci si to mohou ověřit při bourání betonu sbíječkou ve svém okolí! Já mám poslední zážitek z loňska při rekonstrukci II/115 před naším barákem. 3 hodiny se to dá vydržet, po 3 dnech bych asi musel odjet... "

[ok] Se sbíječkou mám zkušenost, že když s tím člověk dělá sám, tak se sice po šichtě ani nepodepíše, ale ten hluk snáší lépe, než když v sousední místnosti s tím dělá kolega a člověk přitom má zapojovat a soustředit se na práci.
Neděle, 08. března 2020 - 17:42:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3814
Registrován: 6-2016
Mořepetr: Jó sbíječka (tlakovzdušná i motorová)... To byli moji přátelé v rámci svépomocné družstevní výstavby. Byl jsem nejmladší[rofl] Takovou zkušenost ale paní ředitelka NPÚ asi mít nebude, že?
draceane
Neděle, 08. března 2020 - 17:56:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 108
Registrován: 12-2017
Pikehead (5978)
Přesně řečeno padnou dva pásy, neboť pod každou kolejí jsou dva pásy cca 2,3 m široké. Řežou se na 5 dílů – tři střední se spouštějí pomocí hydrauliky na závitových tyčích a dva krajní se pak stáhnou autojeřábem.

Letos takhle půjde ještě kolej 1, kolej 2 až příští rok.
Neděle, 08. března 2020 - 18:10:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3815
Registrován: 6-2016
draceane: Čím se to řeže? Diamantovým kotoučem asi ne[happy]
Neděle, 08. března 2020 - 18:26:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2260
Registrován: 7-2017
Vysokotlak. vodní paprsek?
draceane
Neděle, 08. března 2020 - 18:33:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 109
Registrován: 12-2017
Řezalo se to diamantovým řetězem. Na fotkách výše je v koutě vidět „cirkulárka”, která řetězy pohání.
Pikehead
Neděle, 08. března 2020 - 18:35:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5980
Registrován: 3-2007
Kasme, draceane: Dík za připomenutí postupu, 6 pásů je vlastně vidět i na druhé fotce.

Trochu je zvláštní, že na uříznutém kusu není na řezu vidět žádná armatura - v reálu tam asi nějaká výstuž bude, že?
draceane
Neděle, 08. března 2020 - 18:49:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 110
Registrován: 12-2017
Ano, u spodního líce je tam celkem nahusto (odhadem ø20 po 50 mm), detailní fotku nemám, ale je to dáno tím, že jsou čela celá tak zapatlaná od cementového mléka, že výztuž prostě není na první pohled vidět.
Neděle, 08. března 2020 - 18:53:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3818
Registrován: 6-2016
draceane: Už to vidím! Je to "poněkud maskované"[happy] To zelené lano, které tam visí slouží k zatažení diamantového řetězu na místo určení?
draceane
Neděle, 08. března 2020 - 18:59:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 111
Registrován: 12-2017
Nejsem si tím úplně jistý, vypadá to spíš, že zelené lano je prostrčeno otvory, kterými se následně prostrčí závitové tyče (resp. vzhledem k postupu prací by už měly být v tomto okamžiku prostrčeny.)

Samotné řezné lano je slabě vidět na fotce před graffiti na stěně.
Pikehead
Neděle, 08. března 2020 - 22:10:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5986
Registrován: 3-2007
Fakt tam je, a jak to funguje? Nahoře je druhá taková navíjecí/odvíjecí jednotka?
draceane
Neděle, 08. března 2020 - 23:06:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 112
Registrován: 12-2017
Já jsem tam u toho za provozu nikdy nebyl (navíc to řezání je subdodávka). Ale navíječka je jen dole a co jsem se bavil s kolegou, tak se to jen stahuje („škrtí“) a postupně se to přeřízne – k odřezu dojde typicky v jednom dolním rohu – na této fotce vpravo to bylo zrovna v tom bližším. (A jinak po důkladné prohlídce je tam patrná i přeřízlá výztuž.)

Pondělí, 09. března 2020 - 13:11:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 7-2019
Měl jsem za to, že se ve stavebním postupu +-4 bude jako první dělat kolej 207(a) s napojením do depa, ale tady to vypadá jako 205?
https://hostivar-hlavni.rajce.idnes.cz/200309/#20200308133103_IMG _7173.jpg
Ráno už tam byla i druhá kolejnice.
Pondělí, 09. března 2020 - 19:02:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21618
Registrován: 5-2002
Tady se skoro podařilo vyfotit ve zkratce životní příběh jednoho dceřina spolužáka - chodil do školy vlevo v pozadí a před pár lety vylezl na souseda stožáru v popředí...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pondělí, 09. března 2020 - 19:49:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2123
Registrován: 12-2007
GF: u 207 dělají žlab, tak se asi nechtějí motat...

https://hostivar-hlavni.rajce.idnes.cz/200309_2/#20200309163249_I MG_7460.jpg

Ale do provozu by měla jít 207 [wink]

Už je taky vidět napojení ONJ esíčkem do 205. koleje

https://hostivar-hlavni.rajce.idnes.cz/200309_2/#20200309170222_I MG_7504.jpg

Na rajčeti zatím výběr[andel]


Včera jsem byl chvilku i na SmRadu [fotic]


Fotek je moc, nejsou popsány, tříděny... Komu to vadí, ať se nekouká...
[fotic] Hostivař - hlavní * Praha, RoPL * stavební diskuse na ttnz.cz

Blanka
Pondělí, 09. března 2020 - 21:31:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1323
Registrován: 12-2014
Flek otužilec [proud]
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Úterý, 10. března 2020 - 07:26:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2124
Registrován: 12-2007
Koukám, že jsem pomotal nedělní datum, takže níže správné odkazy

geofyzik https://hostivar-hlavni.rajce.idnes.cz/200308/#20200308133103_IMG _7173.jpg

205. https://hostivar-hlavni.rajce.idnes.cz/200309/#20200309165528_IMG _7491.jpg

Eden směr ONJ https://hostivar-hlavni.rajce.idnes.cz/200309/#20200309170222_IMG _7504.jpg
Fotek je moc, nejsou popsány, tříděny... Komu to vadí, ať se nekouká...
[fotic] Hostivař - hlavní * Praha, RoPL * stavební diskuse na ttnz.cz

Úterý, 10. března 2020 - 19:45:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1204
Registrován: 1-2011
RadekŠ:
"kdyby to bylo na mě, tak se na nýty vykašlu a nechám svařit prostou kopii

Kdyby bylo na mě, tak 10 pytlíků brambůrek strčím pod bundu, projdu kolem pokladny a nikdo si toho nevšimne.[biggrin]

výsledku pak do památkářiny každý vnáší svůj osobní názor

Když budete stát před soudem, tak Vám jeden soudce dá pět let, zatímco jinej by Vám dal jen tři a půl. Dokonce v některým kraji se systematicky dávají vyšší sazby, než v jiným. Jakýkoliv rozhodování v sobě má vždy prvek subjektivity.

že na sebe narazily dva extrémy - zabejčenej památkář se zabejčeným zadavatelem

Tady proběhlo pouze z příslušného dohlédacího orgánu jedno z mnoha správní řízení, ve kterém byla podána žádost o vyjmutí mostu z památkové ochrany a té ve správním řízení nebylo vyhověno. Nic víc. A dál se pokoušíte předjímat věci, který nejsou předmětem toho řízení."


Tak hlavně že to víte nejlíp:O
Úterý, 10. března 2020 - 20:08:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10397
Registrován: 4-2003
Petr Šída:Tak hlavně že to víte nejlíp:O


Tak hlavně, že nějakej Šída ví, že dnes už se nýtovat neumí a že nýtování je úplná blbost. Ještě že to ty dnešní nýtaři nevědí, jinak by jim rozžhavený nýt vypadl z kleští rovnou na nohu [biggrin].


Prostě se těším na to, jak se SŽ(DC) a někteří šotojedinci budou muset smířit s novým nýtovaným mostem a tráva růst přitom nepřestane a krávy také nepřestanou dojit [biggrin].
draceane
Úterý, 10. března 2020 - 20:18:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 113
Registrován: 12-2017
Zatím jen nekvalitní fotky z mobilu (zítra snad dám i něco z foťáku, pokud nám kvůli koronaviru nezakážou pracovat [crazy]).

Nosník na Botiči byl finálně demontován.


A něco ze Zahradního města – dvoreček mezi západními schodišti a instalovaný eskalátor na východě.
Středa, 11. března 2020 - 08:10:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10072
Registrován: 4-2003
Petr_Šída: Na tohle fakt není potřeba bejt bůhvíjakej myslitel. Vážně.

Postačuje si jen neplést hodinky a holinky a kromě moči udržet i myšlenku.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 11. března 2020 - 17:07:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3842
Registrován: 6-2016
Něco jiného k tomu Zahradňáku:

Most na Jižní spojce známý jako lanový, který vede na pražském Zahradním Městě přes železniční trať, ponese nadále oficiální název Y529-SDO-ČSD přes Mitas. Místopisná komise magistrátu zamítla návrh Technické správy komunikací, aby konstrukce dostala vžitý název Lanový most. Přejmenování by údajně zkomplikovalo orientaci.
Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/praha-magistrat-rozhodl-lanovy- most-oficialni-pojmenovani.A200311_162551_praha-zpravy_rsr

Není nad krátký a výstižní název[rofl] Tyto supermozky to vymyslely:
http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/rada/ komise_rady/index.html?commissionId=33968
stoupa2000
Středa, 11. března 2020 - 20:11:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 42
Registrován: 8-2017
Co se památkařiny týče, tak nevím jak u liniových staveb, ale u domů se poslední dobou setkávám s přístupem poněkud potěmkinovským - něco ve stylu nechte to jak to je, jen to natřete, ať to chvíli vydrží. Extrém byla oprava krovu, pravda 300 let starého, ale totálně shnilého, protože do něj bolševici nechali zatékat. Památkáři nařídili vyřezat shnilé, maximálně zpříložkovat a jít od toho. O funkčnosti řešení se dá pochybovat. A to byl investor ochoten dodat ručně tesané trámy.... Rozume braň se. Takhle nám nejen ta matička stověžatá spadne za chvíli na hlavu [angry]
Středa, 11. března 2020 - 20:35:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2125
Registrován: 12-2007
Nedělní SmRad: Malá Chuchle https://kasme.rajce.idnes.cz/SmRad-200308/

A doplněno Zahradní, Bartoškovo a Otakarovo Rajče za poslední tři dny [fotic]
Fotek je moc, nejsou popsány, tříděny... Komu to vadí, ať se nekouká...
[fotic] Hostivař - hlavní * Praha, RoPL * stavební diskuse na ttnz.cz

Středa, 11. března 2020 - 20:45:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13360
Registrován: 8-2004
stoupa2000:
"Památkáři nařídili vyřezat shnilé, maximálně zpříložkovat a jít od toho. O funkčnosti řešení se dá pochybovat. A to byl investor ochoten dodat ručně tesané trámy.... Rozume braň se. Takhle nám nejen ta matička stověžatá spadne za chvíli na hlavu"
Ale no tak ... tráva růst přitom nepřestane a krávy také nepřestanou dojit.[biggrin][wink]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Středa, 11. března 2020 - 21:08:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10402
Registrován: 4-2003
Hroch:Ale no tak ... tráva růst přitom nepřestane a krávy také nepřestanou dojit.

Koukám, že tady někomu musí představa nýtované repliky silně tlačit ve vnitřnostech. Tak bacha, ať se ten nahromaděný tlak neuvolní nekontrolovatelně v kapalném stavu ústy a v kapalném či pevném stavu ze [zadnice]. Vůbec bych se tomu nedivil [biggrin][biggrin][biggrin].


Toto, co píše Stoupa 2000:Co se památkařiny týče, tak nevím jak u liniových staveb, ale u domů se poslední dobou setkávám s přístupem poněkud potěmkinovským - něco ve stylu nechte to jak to je, jen to natřete, ať to chvíli vydrží. Extrém byla oprava krovu, pravda 300 let starého, ale totálně shnilého, protože do něj bolševici nechali zatékat. Památkáři nařídili vyřezat shnilé, maximálně zpříložkovat a jít od toho. O funkčnosti řešení se dá pochybovat. A to byl investor ochoten dodat ručně tesané trámy.... Rozume braň se. Takhle nám nejen ta matička stověžatá spadne za chvíli na hlavu


...by v případě železničního mostu platilo, kdyby mělo dojít k opravě formou výměny části dílů. Nic takového jsem nepodporoval, nepodporuji a podporovat nebudu, protože je to z technického (a také ekonomického) hlediska naprostý nesmysl. Ale jsem zvědav, kolikrát se ještě dozvím něco jiného [proud].
Středa, 11. března 2020 - 22:05:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12889
Registrován: 4-2003
Kasme

Víme u SmRad kde budou protihlukovky ? Abych případně ještě stačil také zdokumentovat ....
Středa, 11. března 2020 - 23:11:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21637
Registrován: 5-2002
Bram: Koukám, že tady někomu musí představa nýtované repliky silně tlačit ve vnitřnostech.
Nevím, jak Hrochovi, ale mně je celkem u [zadnice], jestli replika bude echt nýtovaná a/nebo vařená s falešnejma nejtama. Hlavně když to nebude flikovanej originál.
A co se tejče vnitřností, tak budu rád, když mě tam nebude tlačit ten náš kout u dilaťáku.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 12. března 2020 - 05:26:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10404
Registrován: 4-2003
Hajnej:Nevím, jak Hrochovi, ale mně je celkem u [zadnice], jestli replika bude echt nýtovaná a/nebo vařená s falešnejma nejtama.

Nejde o Tebe, nejde o mne, ale jde o památkáře, respektive se vypořádání s tím, že most je stále památkově chráněný.

Velice nerad bych viděl na mostě z obou stran a na obou kolejích červené terče jen proto, protože se na SŽ(DC) nejsou schopni vypořádat s tím, jak rozhodlo MK a budou stále trvat na tom, že chtějí novou svařovanou (širší a vyšší) konstrukci, nejlépe s průběžným štěrkovým ložem, která bude jen vzdáleně vizuálně podobná konstrukci současné.

Prostě se SŽ(DC) musí smířit s tím, že tu není sama, nemůže si věci dělat jen podle sebe, ale musí brát ohled i na zájmy ostatních.

Nakonec čemu vlastně vadí, že i na případné nýtované replice bude menší osová vzdálenost kolejí, dovolené traťové zatížení minimálně C3 (spíš ale D3), když most bude primárně pro osobní dopravu a pokud by (kvůli budoucí změně trakční soustavy z 3 kV na 25 kV) se zvedaly průčelí mostu, tak by tam patrně byl i největší kontejnerový profil a možná i profil UIC GC?

Fakt, že při dlouhých desetiletích neúdržby vydržel současný most téměř 120 let v provozu, lze považovat za zázrak a dá se předpokládat, že nýtovaná replika by vydržela minimálně stejně dlouho (ne li déle při patřičné údržbě). Proto nářky o nutných opravách nýtovaných konstrukcí každých třicet let berou za své, když nedávno nový (z roku 1989) most přes Labe v Neratovicích byl několik měsíců opravován po třiceti letech provozu. To si fakt někdo naivně myslí, že se na věci dá padesát let kašlat a pak dalších padesát let kňourat, že most je ve špatném stavu a nakonec na něj šoupnout červené terče? Asi ne...


Hlavně když to nebude flikovanej originál.

O čem asi neustále píšu? Viz třeba v minulém příspěvku:....protože je to z technického (a také ekonomického) hlediska naprostý nesmysl.
Čtvrtek, 12. března 2020 - 05:33:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11265
Registrován: 8-2012
totálně shnilého ... Památkáři nařídili vyřezat shnilé
Takže totálně všechno, že? Nebo nám tu vykládáte nějakou pohádku o zlém černokněžníku památkáři? [happy]
電車オタク
Čtvrtek, 12. března 2020 - 05:45:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10406
Registrován: 4-2003
T. H.:Nebo nám tu vykládáte nějakou pohádku o zlém černokněžníku památkáři?


Tyhle pohádky ale mají své věrné posluchače, zejména různé Šídy a Klonfary, kterých není vůbec málo [proud].
Čtvrtek, 12. března 2020 - 09:33:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7752
Registrován: 1-2007
Most na Jižní spojce známý jako lanový, který vede na pražském Zahradním Městě přes železniční trať, ponese nadále oficiální název Y529-SDO-ČSD přes Mitas. Místopisná komise magistrátu zamítla návrh Technické správy komunikací, aby konstrukce dostala vžitý název Lanový most. Přejmenování by údajně zkomplikovalo orientaci.

K čemu by bylo dobrý, že by vžitý název byl oficiální?
MartinM
Čtvrtek, 12. března 2020 - 09:57:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 205
Registrován: 12-2017
No nevím, ale ze svých jednáních s památkáři, sem pochopil že stoprocentní replika je ten nejméně přijatelný řešení- z jejich pohledu se jedná defakto o podvod (nová konstrukce, která vypadá jako stará) ale třeba mají v Praze jiné názory. Ale neumím si představit že nový nýtovaný most projde přes stavební úřad, hasiče apod.. nýtování se dnes používá výhradně pro rekonstrukce, kde jsou přece jen mírnější normy. Ono je důležité si uvědomit že památkáři nejsou jediný účastník stavebního řízení, což vypadá že si SŽDC uvědomuje.
Například v Přerově taky památkáři trvali u zábradlí na svým řešení, ale ve chvíli kdy měli převzít zodpovědnost za bezpečnost tohoto nenormoveho řešení tak ze svých požadavků rychle vycouvali.
Čtvrtek, 12. března 2020 - 10:03:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6124
Registrován: 9-2005
Pokud chceme efektivní nákladní železniční dopravu, měla by být jednoduše využitelná TT D i profil UIC GC. Když tyto dva parametry budou chybět na trati hlavák/Vršovice - Smíchov - Radotín, bude pro některé odklony nákladních vlaků nevyužitelná.
Ale ať se nákladní dopravci vyjádří, jak moc by jim taková odklonová trať v budoucnu chyběla při neprůjezdnosti Jižní žel. spojky.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Čtvrtek, 12. března 2020 - 10:30:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3846
Registrován: 6-2016
Mouka: Podle mě proto, že evidenční název TSK je pro obecné použití nepoužitelný. Navíc ten seznam není striktní - např. Karlův most je tam kromě čísla V015 uveden jako "Karlů most". Perličkou dokonalosti je Lahovický most, mající kód "vltavský" V071, ale vede přes Berounku...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_most%C5%AF_v_Praze
Čtvrtek, 12. března 2020 - 10:44:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3752
Registrován: 12-2007
MartinM: Souhlasím s Vámi, výsledkem stavebního řízení by mělo být přijatelné řešení pro všechny účastníky řízení, včetně hasičů, policie a konečně i zadavatele zakázky. A samozřejmě účastníci by měli mít svůj díl odpovědnosti za stavbu a její využití.