Diskuse » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT... do 04. 1. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT... do 04. 1. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Čtvrtek, 12. prosince 2019 - 23:52:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 269
Registrován: 6-2016
Tomáš Záruba (3048)
Moc zajímavý příspěvek. Regionalizace, o níž pojednává Váš příspěvek, je užitečná pomůcka pro plánování veřejné dopravy. Pokud budeme znát detailní data o dojížďce do zaměstnání a škol ze všech obcí, může to plánování veřejné dopravy hodně napomoci. Zjistíme, do které obce je nutné tahat autobus ze spádového střediska a kam už to nutné není, ve kterých relacích je vhodné vést přímé spoje a kde postačí přestup. Když se v letech 1999-2002 kreslily hranice krajů a ORP, brala se v potaz právě dojížďka do zaměstnání. Hranice krajů/ORP tak téměř vždy prochází mezi dvěma regiony dojížďky, pokud možno řídce zalidněným územím. I to je jeden z důvodů, proč je veřejná doprava na krajských hranicích tak špatná (ten druhý důvod jsou odlišní objednavatelé).

Pokud Vás to zajímá, tak regionalizací České republiky se zabývají dvě tuzemské státní instituce. Český statistický úřad zmapoval veškeré regiony dojížďky u nás, a to tak, že ke každé obci přiřadil středisko, do které dojíždí nejvíce obyvatel. Jejich vymezení zhruba odpovídá pověřeným obecním úřadům (384 v ČR).

Pro Přírodovědeckou fakultu UK dlouhodobě regionalizuje Česko sociální geograf Martin Hampl, jeho metoda se ovšem mírně liší. Každý mikroregion musí mít alespoň 15 tis. obyvatel, z toho min. 5 000 v zázemí střediska. Pokud tomu tak není, je automaticky přiřazen k vyššímu středisku. Jeho vymezení (s. 409) zhruba odpovídá dnešním obcím s rozšířenou působností (144 mikroregionů vs. 204 ORP). Také zkusil podobnou regionalizaci na krajské úrovni, která je od dnešních krajů velmi odlišná. Pražský mezoregion zahrnuje půlku Čech a jižní Morava je rovněž mnohem větší. Plzeň, Karlovy Vary a Olomouc zhruba odpovídají dnešním krajům. Mezoregion Vysočina neexistuje, zbylé regiony jsou výrazně menší než dnešní kraje. Okresy a historické země v minulosti bral v potaz, ale v současnosti podle něj mají malou váhu.

P. S. Já sám jsem z Havlíčkova Brodu a můj názor je ten, že vytvoření Kraje Vysočina bylo správné rozhodnutí. Než se přít o to, jestli daná vesnice spáduje do Prahy či do Brna, bylo jednodušší vytvořit nový kraj s krajským městem Jihlava, které je relativně blízko z většiny obcí v kraji. Naopak rozkouskování mezi více kraji v letech 1960-1999 vnímám jako špatné. Třeba krajský soud pro okres HB je dodnes v Hradci Králové a dostat se z Brodu do Hradce veřejnou dopravou, to je neskutečný opruz (přímý autobus jede 2-3x denně, vlak jen s přestupem).
Pátek, 13. prosince 2019 - 00:13:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3586
Registrován: 12-2007
Alex7: Možná, že se někdo zabývá regionalizací, nicméně ve státní správě se nic neděje, pokud vím, tak se v posledních 10 letech jenom minimálně měnily hranice krajů, okresů, působnosti obcí z rozšířenou působností nebo samotných obcí. Např. z hlediska krajů se domnívám, že s velkou pravděpodobností by obce podél železnice 227 a východně od ní, by pravděpodobně měly zájem o přiřazení ke kraji Vysočina než k Jihočeskému kraji. Nebo z hlediska obcí s rozšířenou působností je okres Praha-západ prakticky přepůlen v blízkosti letiště. A má jenom jednu obec s rozšířenou působností, což jsou Černošice, které mohou dobře zajišťovat státní správu v jižní části okresu, zatímco severní část okolo Velkých Přílep a Roztok má jenom Roztoky jako obec s pověřeným obecním úřadem. Černošice tak mají ještě pracoviště v Praze. Prostě po divokých devadesátých letech, kdy vznikaly exklávy (např. Českých Budějovic) a enklávy (např. Stráž nad Nisou v Liberci), tak v současné době není uskutečnitelné ani připojení několika domů jižně od Prahy-Hrnčíře, které administrativně patří k Vestci, přestože jsou od něj odděleny polem.
Kreativec
Sobota, 14. prosince 2019 - 00:14:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 464
Registrován: 7-2015
Střední školy jsou buď výběrové a vezmou každého, kdo udělá zkoušky (nejsme v Číně, kde bodová hranice přijetí je různá podle toho, jestli jste místní nebo z venkova), nebo dnes už častěji jsou rády za každou dušičku ať přichází odkudkoli.
Tolik ve stručnosti.
Neděle, 22. prosince 2019 - 12:19:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 804
Registrován: 3-2009
můj názor je ten, že vytvoření Kraje Vysočina bylo správné rozhodnutí. Než se přít o to, jestli daná vesnice spáduje do Prahy či do Brna, bylo jednodušší vytvořit nový kraj s krajským městem Jihlava, které je relativně blízko z většiny obcí v kraji.
Souhlas. Navíc bych řekl, že vytvoření toho kraje a stanovení Jihlavy krajským městem pomáhá Jihlavě k dalšímu růstu a tím pádem je zase přirozenější do ní dojíždět atd. A když se podíváme na prognózy vývoje počtu obyvatel, tak Vysočina nedopadá nejhůř. Kdyby byli všichni navázaní jen na centra typu Praha, Brno, tak by to asi dlouhodobou udržitelnost nemělo a celá Vysočina by postupně šla do kytek.
Navíc při rozdělení Vysočiny mezi jiné kraje by pro každý z těch krajů byla Vysočina periferní oblastí... Třeba JMK se od Vysočiny fakt hodně liší, např. už tím, že tam jsou skoro samé velké vesnice, mnohdy i přes tisíc obyvatel atd. Určitě by byl větší problém porozumět problémům Vysočiny.

přičemž podkladem pro jejich vytvoření byl pouze politický lobbying Dnes již nemá cenu hodnotit, jak to vzniklo, s odstupem už celkem dokážeme zhodnotit výsledky. Pokud to nebylo odborné, tak to jistě není správný postup, ale automaticky to neznamená, že výsledek je špatný. I lobbysti určitě měli nějaké konkrétní odborné argumenty, byť asi byli nějak ovlivněni a nebylo to odborné posouzení ze všech možných hledisek. (A další věc je, že i odborná studie, může od různých zpracovatelů dopadnout jinak, přestože budou oba postupovat skutečně odborně a podle nejlepšího vědomí).
Neděle, 22. prosince 2019 - 14:49:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10754
Registrován: 8-2012
Především to, že veřejnou dopravu na Vysočině dělají břídilové, ještě apriori neznamená, že samo ustavení kraje Vysočina bylo špatné...
電車オタク
Kreativec
Pátek, 27. prosince 2019 - 23:18:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 465
Registrován: 7-2015
Vysočina je v pořádku. Nemuselo asi vznikat Karlovarsko, Liberecko, Pardubicko a Zlínsko. Na druhou stranu když zanikly okresy, je logické, že kraje musí být spíš menší.
Tolik ve stručnosti.
Pátek, 27. prosince 2019 - 23:58:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3614
Registrován: 12-2007
Kreativec: Pokud je v pořádku Kraj Vysočina, tak je v pořádku také Liberecko a Zlínsko. Z Liberce je to do Ústí nad Labem dost daleko, a to samé platí o vzdálenosti mezi Brnem a Zlínem. Samozřejmě je diskutabilní nejmenší Karlovarský kraj.

Pokud se týká Pardubického kraje, tak by spojením s Královéhradeckým krajem vznikl jeden z největších krajů České republiky, hned po Středočeském a Jihočeském kraji. Jenže Středočeský kraj má centrum v Praze, přičemž má několik velkých lokálních center - Kladno, Příbram, Mladá Boleslav Kolín, a Jihočeský kraj má zcela přirozené centrum České Budějovice, více než s dvojnásobným počtem obyvatel, než má druhé největší krajské město - Tábor. Východočeský kraj by ale měl dvě velká centra - Hradec Králové a Pardubice, přičemž rozdíl mezi počtem obyvatel těchto dvou měst je 2 tisíce. To by zase vedlo k rivalitě mezi Hradcem Králové a Pardubicemi.

Jinak okresy do značné míry nahradily obce s rozšířenou působností.
Kreativec
Sobota, 28. prosince 2019 - 20:30:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 466
Registrován: 7-2015
Že je to někde "dost daleko" není moc argument. Úřady, na které běžně jezdí občané, můžou mít expozitury, jako ostatně mají i krajské soudy, které jsou pořád podle dělení z roku 1960. Jde o samosprávu, proto ORP nejsou relevantní, nevykonávají žádnou samosprávu ani nemají ve správě žádný svěřený majetek.
Mezi Pardubicemi a Hradcem je sice rivalita, ale ve velkém Východočeském kraji by se to ztratilo, když by tam byly i Chrudim, Jičín, Náchod a Trutnov. Dtto kdyby byl Středomoravský kraj spojující Zlín a Olomouc s Kroměříží, Šumperkem, Bruntálem a Valmezem.
Tolik ve stručnosti.
Sobota, 28. prosince 2019 - 21:05:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3616
Registrován: 12-2007
Kreativec: Domnívám se, že úprava působnosti státní správy a samosprávy včetně efektivního rozložení úřadů je na mrtvém bodě, a nikdo to moc neřeší. Samozřejmě řada správních řízení a jiných vztahů mezi krajskými úřady a právnickými nebo fyzickými osobami se bude čím dál víc řešit elektronicky. Nicméně kraje fungují jako samosprávné celky, a krajské úřady jsou do určité míry směsicí krajské samosprávy a státní správy. Nemyslím si, že v současné době má smysl vrtat do počtu krajů, maximálně uvažuji o změně hranic mezi nimi, aby více odpovídaly potřebám obyvatelstva.

ORP vykonávají státní správu, spolu s obcemi s pověřeným obecním úřadem. Lidé by k nim měli mít blíže, protože myslím, že vykonávají většinu státní správy ve vztahu k obyvatelstvu. Jsou to zpravidla bývalá okresní města, rozšířené o další města. I zde si myslím, je co zlepšovat, protože jediná ORP v okresu Praha západ - Černošice, je na tak rozlehlý a lidnatý okres málo.
Neděle, 29. prosince 2019 - 10:42:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20775
Registrován: 5-2002
Kr: ale ve velkém Východočeském kraji by se to ztratilo, když by tam byly i Chrudim, Jičín, Náchod a Trutnov
V bývalém exČSSR Východočeském kraji byly taky a žádná rivalita se nikam neztrácela... [nene]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Neděle, 29. prosince 2019 - 12:58:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 809
Registrován: 3-2009
Vysočina je v pořádku. Nemuselo asi vznikat Karlovarsko, Liberecko, Pardubicko a Zlínsko.
Máte pocit, že občané, kteří bydlí v Pardubickém kraji, mají k Hradci nějaký větší vztah než občané Královéhradeckého kraje k Pardubicím? Ta města jsou opravdu dost rovnocenná, není důvod přičleňovat zázemí jednoho násilně k druhému. Nechme stranou vesnice ležící těsně při hranici krajů, tam to je samozřejmě specifické. (A to, že je možná hranice stanovena ne úplně dobře, nesouvisí přímo s tím, jestli je správně existence kraje jako takového).
Bydlím v Pardubickém kraji, v minulosti jsem bydlel v KHK, takže to pozoruji „z obou stran".

Ohledně Karlovarska nemám až tak představu, ale Liberec mi přijde naprosto OK - co víc umí nabídnout Ústí nad Labem či Hradec Králové oproti Liberci? Nebo vše pod Prahu?

Taktéž Zlínský kraj - Zlín je docela solidní krajské město, samozřejmě ve stínu Brna možná trochu zaniká (ale to platí prakticky o všech českých krajských městech ve vztahu k Praze), ale s běžnými statisícovými českými krajskými městy je srovnatelné.

Kromě toho bych řekl, že kraje by měly být stanoveny sice primárně na základě nějaké spádovosti, ale je tam i druhý aspekt, a sice tím, že město ustanovím krajským, tak se jeho význam zvýší... ne mávnutím kouzelného proutku, ale třeba tím, že tam bude krajský úřad atd. Myslím, že Jihlava je docela pěkným příkladem. Ustanovení rozumného počtu krajských měst je jednou z cest k omezení dalšího vylidňování odlehlejších regionů, samozřejmě to není všespásný lék a nejde stanovit krajským městem každé město, ale mám na mysli hlavně tu Jihlavu, Zlín, Karlovy Vary.

Ad Wagon: Určitě není žádoucí každou chvíli předělávat uspořádání, snad jedině pokud by se něco ukázalo jako opravdu velmi nefunkční (viz vznik okresu Jeseník). Představa, že se bude každých pár let vyhodnocovat, jestli spádovost „odpovídá", se mi opravdu nepozdává. Stabilita je taky důležitá, takové věci by se měly hodnotit řekněme tak jednou za generaci. Aby se změnily návyky lidí, tak nejde s tím každých pár let kvedlat, to by byl akorát chaos.
Neděle, 29. prosince 2019 - 15:26:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3617
Registrován: 12-2007
Rosťav: Nemyslím, že je nutné každou chvíli něco měnit. Pokud se týká krajů, tak tam změny v hranicích krajů vidím dost malé, nejvíce na Dačicku a Slavonicku.

Ani v případě obcí s rozšířenou působností moc změn není nutných, nejvíce mi připadají potřebné v Praze západ. Tam se jenom automaticky změnil okres Praha západ na Černošice, obec s rozšířenou působností. V důsledku toho má toto město úřad v Praze, pozůstatek okresu Praha západ. Přitom na severu by takovou obcí mohly být Roztoky, a na pravém břehu Vltavy Jesenice. Obě tyto obce jsou obce s pověřeným obecním úřadem, což by pouze znamenalo, že působnosti těchto obcí by se poněkud rozšířily.

Mnohem více by asi bylo zapotřebí změn z hlediska hranic měst a obcí, zejména ve Středočeském kraji, kam se stěhuje mnoho lidí, kteří pracují v Praze, kde je ale pro ně cenově nedostupné bydlení. Podle mne nové osídlení řady obcí neodpovídá přirozené spádovosti k jejich městským a obecním úřadům.

Na příkladu chci uvést, jak na severu Prahy došlo po povodních v roce 2002 v Praze k logické změně Městské části Praha 6. Katastrální část Praha - Sedlec byla po roce 1989 připojena administrativně k Suchdolu, který leží vysoko nad Vltavou. Část Sedlce opravdu přiléhala k Suchdolu, ale část je hned u Vltavy. A po povodních v roce 2002 se prakticky Městská část Praha - Suchdol vykašlala na pomoc obyvatelům v dolním Sedlci, kterým naopak hodně pomohla MČ Praha 6, zejména za dob starosty Pavla Béma. Proto obyvatelé dolního Sedlce usilovali o odtržení od Suchdola a připojení k MČ Praha 6, což se jim po dlouhém úsilí nakonec podařilo. Bohužel se ale nepodařilo připojení pár ulic, spadajících pod Vestec, které přiléhají k městské části Praha - Šeberov, části Hrnčíře, přestože o to tamní obyvatelé usilovali.
Neděle, 29. prosince 2019 - 16:38:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3870
Registrován: 5-2002
Určitě není žádoucí každou chvíli předělávat uspořádání, snad jedině pokud by se něco ukázalo jako opravdu velmi nefunkční (viz vznik okresu Jeseník). Představa, že se bude každých pár let vyhodnocovat, jestli spádovost „odpovídá", se mi opravdu nepozdává. Stabilita je taky důležitá, takové věci by se měly hodnotit řekněme tak jednou za generaci.

Od ustavení současných krajů uplynulo 20 let, což je doba, kterou demografové označují jako "jedna generace" [proud]
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Neděle, 29. prosince 2019 - 17:13:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 810
Registrován: 3-2009
Reálně v současné době trvá generace o dost déle než 20 let (pokud to demografové stále berou tak, že je to 20 let, tak to jsem nevěděl).
Na druhou stranu ale souhlas, že se asi blížíme k tomu, že by se mohlo nějak zhodnotit, co to krajské zřízení přineslo. Ale bude to dost těžké zhodnotit, protože se dost proměnilo i okolí a těžko soudit, co bylo vyvoláno zřízením krajů a co se stalo na základě jiných vlivů.
Neděle, 29. prosince 2019 - 17:49:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20777
Registrován: 5-2002
J11: což je doba, kterou demografové označují jako "jedna generace"
Bejvávalo...
Asi by měli demografové trochu přidat (teda vlastně zpomalit).
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Neděle, 29. prosince 2019 - 21:04:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7540
Registrován: 8-2007
No v nejmenovaném radiu dnes hlásili,že za 50 let bude bydlet 70 procent občanů ČR v Praze a středočeském kraji.
Pak tyto žabomyší spory ustanou,protože zbytek republiky bude jen rekreační zóna,kam budou jezdit obyvatelé Prahy a okolí na víkend.Pár "domorodců" jim tam bude dělat servis.
Neděle, 29. prosince 2019 - 21:19:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3871
Registrován: 5-2002
Hajnej:
"J11: což je doba, kterou demografové označují jako "jedna generace"
Bejvávalo...
Asi by měli demografové trochu přidat (teda vlastně zpomalit)."


No, asi nemyslíte, tohle https://www.novinky.cz/krimi/clanek/tehotna-15leta-matka-utekla-i -s-ditetem-hleda-ji-policie-40308354, to by bylo zrychlování jak vyšité. [wink]
Ono se na to nahlíží dvěma způsoby - generace jako "potomci" nebo "velká skupina lidí, kteří jsou socializováni přibližně ve stejné době, a pojí je proto dobově podmíněný styl života a způsob myšlení".
U toho prvního přístupu je to trochu problém, existují sociální skupiny (a vždy existovaly), které mají děti poměrně brzy po dosažení fyziologické dospělosti (to je těch 15 - 20 let) a skupiny, které mají děti po dosažení dospělosti/samostatnosti sociálně ekonomické (viz v minulosti státní úředníci, důstojníci apod., kteří zakládali rodiny kolem třicítky - ale s partnerkami o deset let mladšími). Druhý přístup je demografy více preferován - nezkoumá, kdy a komu se ti lidé narodili, ale v kterém období se narodili/socializovali (a projevuje se definicemi poválečných generací X, Y, Z, mileniálové). Tady je patrné docela velké zrychlení, protože současní dvaceti-, třiceti- a čtyřicetiletí se svým "způsobem myšlení a stylem života liší velmi výrazně". se dost výrazně liší
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Neděle, 29. prosince 2019 - 21:20:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3618
Registrován: 12-2007
Apollo 17: Těch zbytek obyvatelstva bude bydlet v krajských městech.[biggrin]A potom zrušíme všechny vlaky pro přepravu cestujících s výjimkou těch, které propojí Prahu se Středočeským krajem a Prahu s krajskými městy a se zahraničím.[lol]
Neděle, 29. prosince 2019 - 23:30:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20782
Registrován: 5-2002
J11: aneb není nad to, když si každej udělá svoje názvosloví a týž pojem používá pro něco krapet jiného... [crazy]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Desiro
Pondělí, 30. prosince 2019 - 10:20:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3438
Registrován: 2-2004
Ustanovení resp. "resuscitace" v devadesátých letech bylo špatně a nemělo se dělat. Kraje jsou jen zbytečný administrativní mezistupeň mezi obcí a státem, přinášející byrokracii.

Část občanské agendy, co se nevyplatí dělat na úrovni malé obce, lze soustředit na pověřené obci.

No a dopravní plánování by vzniklo na úrovni sdružení více obcí, které by si vytvořily své organizátory regionální dopravy, stejně jako to funguje (a v mnohých případech dobře) dnes.
Pondělí, 30. prosince 2019 - 10:27:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 813
Registrován: 3-2009
No a dopravní plánování by vzniklo na úrovni sdružení více obcí, které by si vytvořily své organizátory regionální dopravy
Kolik by takový organizátor měl asi zaměstnanců?
Máte představu, kolik jich má běžný krajský organizátor (nemyslím Ropid, IDSK, Kordis, ale v běžném kraji)?
Například z hlediska tvorby jízdních řádů (což je určitě jedna z nejdůležitějších činností) jsou těch lidí jednotky na kraj, řekněme v průměru tak jeden na okres. A dalších zaměstnanců tam taky není moc, běžný krajský organizátor (hodně zhruba) tak 10-15 lidí.
Jak by asi personálně vypadal organizátor pro ještě menší oblast? Jakou by mohl mít odbornost?
Kolik by bylo hranic mezi takto malými oblastmi, které by se musely řešit atd.?
To by fakt nefungovalo... [nene]
Desiro
Pondělí, 30. prosince 2019 - 12:53:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3439
Registrován: 2-2004
Abychom to urychlili, na první až čtvrtou otázku odpověď vím. A přesně tohle jsem čekal, že se ozve někdo, kdo je přesvědčený, že bez rozlezlého státního poručnictví to fungovat nebude.

Bude. Ono by se to časem utřepalo do rozumné použitelnosti, stejně jako se utřepal dnešní systém. A měl by asi stejné problémy, jako ten dnešní, třeba léta nemožnou integraci západní částí Středočeského kraje do PID.

Ale bylo by to bez rozsáhlých drahých byrokratických a politických struktur, co si sledují svoje vlastní cíle a stojí peníze. To je ta výhoda.

(Příspěvek byl editován uživatelem Desiro.)
Pondělí, 30. prosince 2019 - 14:14:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3619
Registrován: 12-2007
Desiro: Nejzápadnějším okresem Středočeského kraje je Rakovník, a tam již je integrace ve směru do Prahy nebo do Kladna. Prakticky zbývá pouze integrace spojů do okresu Rakovník, což si myslím, nebude velký problém. Zato není pořádná integrace např. na Mladoboleslavsku.
Pondělí, 30. prosince 2019 - 20:36:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13190
Registrován: 8-2004
Souhlasím s Rosťav.

Žádná absence byrokratických, příp. politických struktur by zaručena nebyla. Naopak minimálně v té byrokratické rovině by to nabobtnalo na mnohadesítek-násobek stávající verze, kdy to, co dělá jeden pracovník na kraji, by najednou dělali dejme tomu dva tři lidi na okres. Pochopitelně s odpovídající kvalitou, protože těch dopravně použitelných lidí by bylo pořád stejně.

A žádný pan "Seto" by nic do rozumné použitelnosti neutřepal. Žádný ITJŘ nemůže rozumně vzniknout na tak malých "jednotkách". Nemluvě o kvalitě - viz předešlý odstavec.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Desiro
Pondělí, 30. prosince 2019 - 22:57:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3440
Registrován: 2-2004
Proč by to měly být malé jednotky velikosti okresů ?
Úterý, 31. prosince 2019 - 00:19:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9794
Registrován: 4-2003
Proč by to

"By to" a a "se to" jsou přesně ty mechanismy, které vedly ke vzniku krajů coby samosprávných jednotek.[biggrin] Ty totiž nechápeš, že kraje jsou kompromis, který většině vyhovuje a proto se taky X let ve společnosti neobjevuje politické téma v podobě změny samosprávného uspořádání.

Jinak organizačníma změnama nijak nevyřešíš samosprávnou agendu a problémy s ní spojené - třeba kolik a jakých má být na daném území středních škol, maximálně tak rozjebeš existující léta budované struktury a líp to fungovat nebude.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 31. prosince 2019 - 00:52:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9200
Registrován: 5-2002
Jinak organizačníma změnama nijak nevyřešíš samosprávnou agendu a problémy s ní spojené - třeba kolik a jakých má být na daném území středních škol, maximálně tak rozjebeš existující léta budované struktury a líp to fungovat nebude.

Dnes již pravda. Byť jako bývalý občan nejmenšího Karlovarského kraje jsem jeho vznik (kromě politické úlitby) nikdy nepochopil.

Dnes opravdu nemá smysl toto uspořádání měnit.
Problémy třeba vidím v mém současném Středočeském kraji, tedy prstenci okolo Prahy. Zkuste něco vyhledávat tak, abyste se udrželi ve svém regionu a nemuseli přes Prahu... Ale za změnu to rozhodně nestojí a nevyřešily by to ani bývalé okresy Praha - západ a Praha - východ.
Úterý, 31. prosince 2019 - 01:35:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3444
Registrován: 5-2002
Obecně souhlas, jen jsem si před časem říkal zda PH a PZ spíš nepřičlenit do Prahy (čímž by ale zas došlo k rozdělení "Hl.m. Prahy" a "Pražského kraje" což taky může být nehezké). Prostě i zde platí co jsem psal někde výš o tom, že "vyšší" spádovost se láme někde uprostřed okresů (ORP). Třeba mezi Zlonicemi a Unhoští je sakra rozdíl, mnohem menší než mezi Unhoští a Hostivicí.
Zmenšit StČ skutečně navzdory původním okresům jen na cca prstenec okresních měst + sloučit s Prahou by ale asi taky nebylo řešení, neboť by najednou Votice patřily do JčK a kam Nové Strašecí raději nespekuluju. [happy] Byť je fakt, že v některých případech by to úplně špatné nebylo, třeba Mnichovo Hradiště pod Libercem bych si představit uměl.
Úterý, 31. prosince 2019 - 02:08:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9205
Registrován: 5-2002
Já bych do toho Tome raději nešahal. Mě to sice nepasuje, ale dá se s tím žít.

Ale být v klasické Lítačce, to by byla úspora (dnes jsme v druhém pásmu) [rofl]
Úterý, 31. prosince 2019 - 02:44:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3445
Registrován: 5-2002
Lítačku bys furt potřeboval pásmovou, hranice města bych určitě neposouval. [happy]
Jasně, já to v podstatě psal na podporu názoru, že se to má nechat být.
Desiro
Úterý, 31. prosince 2019 - 09:28:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3441
Registrován: 2-2004
Téma neexistence krajů je hodně teoretické právě proto, že ta poptávka po změně téměř není. To je ale tím, že v době prosperity šetření tématem většinou nebývá.

V případě, že by se kraje měly rušit (to je téma, co jsem sem nepřinesl, mluvil jsem o nevzniku) by bylo zajímavé sledovat, co se udrží a co ne. Protože pokud ti koordinátoři dopravy jsou prospěšní a vnímaní jako prospěšní, tak se udrží a nedojdou rozjebání, dtto ostatní krajské organizace.

U tématu optimální velikosti území IDS, vzniklých "zdola", čekám na argumenty oponentů. Mmcd.- postupným růstem od menších pokrytých území k rozsáhlejším vznikly u nás všechny IDS (i PID).
Úterý, 31. prosince 2019 - 09:39:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4658
Registrován: 3-2006
Desiro:
"Proč by to měly být malé jednotky velikosti okresů ?"

Teda nevím, jestli například okres Příbram, byla malá jednotka.
Úterý, 31. prosince 2019 - 21:17:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13197
Registrován: 8-2004
Desiro:
"Proč by to měly být malé jednotky velikosti okresů ?"
Myšlenku, cit. Část občanské agendy, ... lze soustředit na pověřené obci. No a dopravní plánování by vzniklo na úrovni sdružení více obcí, jsem si přeložil tak, že by mohly být dvě až tři sdružení na okres. Přepočteno na kraj by to pochopitelně byla suma za všechny okresy.
Jestli to mělo být tak, že sdružení obcí = 1 okres nebo dokonce ještě větší sdružení, pak se omlouvám, ale nevyznělo to tak.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Středa, 01. ledna 2020 - 00:25:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9012
Registrován: 9-2002
Pak mi ráčí p.t. šotoušstvo vysvětlit, proč Vilémov u Humpolce dosposud nemá zastávku železniční. Asi to nemá zapotřebí ?

Pozn. - Dráha vede skrz obec.

(Příspěvek byl editován uživatelem Agent.)
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
micek
Středa, 01. ledna 2020 - 08:27:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 288
Registrován: 11-2015
Agent: Myslím, že zastávku na VRT (dle vlákna, kam píšete dotaz) mít nikdy nebude :-)
Středa, 01. ledna 2020 - 09:59:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9013
Registrován: 9-2002
Na tohle jsem se neptal.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Priapos
Středa, 01. ledna 2020 - 11:15:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1708
Registrován: 10-2012
Agent:
"Pak mi ráčí p.t. šotoušstvo vysvětlit, proč Vilémov u Humpolce dosposud nemá zastávku železniční. Asi to nemá zapotřebí ?

Pozn. - Dráha vede skrz obec.

"
Nejsem šotouš, ale vysvětlím. Ve Vilémově žije asi 170 obyvatel. Nejbližší zastávka je v Plačkově, 15 min. chůze.
Středa, 01. ledna 2020 - 12:05:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9014
Registrován: 9-2002
Souhlas, až na těch 15 minut. Ono je to skoro na půlhodinu.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Středa, 01. ledna 2020 - 13:06:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 5-2019
Tomáš_záruba:
"Obecně souhlas, jen jsem si před časem říkal zda PH a PZ spíš nepřičlenit do Prahy (čímž by ale zas došlo k rozdělení "Hl.m. Prahy" a "Pražského kraje" což taky může být nehezké). Prostě i zde platí co jsem psal někde výš o tom, že "vyšší" spádovost se láme někde uprostřed okresů (ORP). Třeba mezi Zlonicemi a Unhoští je sakra rozdíl, mnohem menší než mezi Unhoští a Hostivicí.
Zmenšit StČ skutečně navzdory původním okresům jen na cca prstenec okresních měst + sloučit s Prahou by ale asi taky nebylo řešení, neboť by najednou Votice patřily do JčK a kam Nové Strašecí raději nespekuluju. [happy] Byť je fakt, že v některých případech by to úplně špatné nebylo, třeba Mnichovo Hradiště pod Libercem bych si představit uměl."

Vidím to podobně. Za mě KV kraj i kraj Vysočina mají smysl. Jediným sporným krajem je za mě ten Středočeský. Dostředivá síla Prahy se nejvíce projevuje právě v dopravě. Velkou část obyvatel zajímá spojení s Prahou, a to i obyvatel bývalých okresních měst. Spojení s Prahou by vznikl ohromně početný kraj, to by ještě více soustavě krajů ublížilo. Nicméně některé funkce jako ta zmiňovaná dopravní by se měla řídit v metropolitní oblasti z jednoho místa.
Čtvrtek, 02. ledna 2020 - 17:02:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 56
Registrován: 7-2018
Nějaké detaily z předběžných výsledků té studie jsou vidět v této prezentaci, zejména k VRT Polabí.
https://www.ceskainfrastruktura.cz/wp-content/uploads/2019/09/201 9_09_30-PTK-Polabi.pdf

Je tam mj. uvažované kolejové schéma (vč. terminálu Praha-východ), uvažované napojení na Zahradní město a další.

Zdroj: https://www.szdc.cz/-/predbezna-trzni-konzultace-ke-zpracovani-do kumentace-pro-uzemni-rizeni-vrt-praha-bechovice-poricany
Čtvrtek, 02. ledna 2020 - 21:54:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 186
Registrován: 12-2017
Mosquit: Díky [happy]

Pokud ty nákresy chápu správně, počítá se s výhybkami s rychlostí do odbočky na 160 km/hod. Francouzi používají výhybky s rychlostí do odbočky 220 km/hod. Že by to Francouzské know-how bylo upravováno schopnostem DT?

KII.
Pátek, 03. ledna 2020 - 11:35:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20804
Registrován: 5-2002
K2: Francouzi používají výhybky s rychlostí do odbočky 220 km/hod.
Na odbočení VR tratí nebo i ve spojkách...?

Že by to Francouzské know-how bylo upravováno schopnostem DT?
A jéje, další konspirační teoretik... [crazy]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Schmitz
Pátek, 03. ledna 2020 - 12:46:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 37
Registrován: 9-2017
Nevím, jaký je uvažovaný provozní koncept, na to možná podrobněji odpoví i ta dokumentace, ale i některé odbočky "z VRT na konvenční trať" by se hodily na vyšší rychlost - možnost zrychlování/brzdění ze 160(120/?) byť i jen na 200 (např. R v klasice sjíždějící z VRT) mimo samotnou VRT může dost pomoct kapacitě.
Takže teoreticky Odb. Xaverov; poslední dvojice spojek v km 25,5; Odb. Pískový vrch i Odb. Hořany z odkazovaného schématu by mohly být kandidáty na odbočení 220km/h.
Pátek, 03. ledna 2020 - 13:07:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 58
Registrován: 7-2018
Vnější koleje jsou uvažovány spíš pro ne-VRT dopravu, vnitřní jsou pak spíš rychlé.

Jinak dnes už bylo vyhlášeno řízení veřejné zakázky pro zpracování dokumentace pro územní řízení (DÚR). V sekci Zadávací dokumentace jsou konečně nějaké malůvky [vypravci]

https://zakazky.szdc.cz/vz00006380
Pátek, 03. ledna 2020 - 13:17:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20807
Registrován: 5-2002
Schmitz: Odb. Pískový vrch i Odb. Hořany z odkazovaného schématu by mohly být kandidáty na odbočení 220km/h.
Oblouk dálnice u Třebestovic má poloměr okolo 4000 metrů, rozumný oblouk na 220 km/h by měl mít minimálně 3000 metrů, tak se podívej, jak bys to tam chtěl dostat...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pátek, 03. ledna 2020 - 13:30:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 59
Registrován: 7-2018
V té dokumentaci pro zpracování DÚR má odbočka Pískový vrch 200 km/h, Hořany (Třebestovice) mají oblouk 160 km/h.

Oblouk u Xaverova má Vmax 250, a pokud bude pouze napojení na stávající trať na Libeň (a ne Zahradní město), tak tam je stejně už jen 150 - tj. tam na Xaverově se stejně asi o moc rychleji jezdit nebude...
Schmitz
Pátek, 03. ledna 2020 - 14:00:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 38
Registrován: 9-2017
Pro odbočky se uvažuje spíš s parametry oblouků "na hranici rozumnosti", protože se tam nepředpokládá velký rozdíl rychlostí vlaků. V typovém projektu odbočky ze studie Technická řešení VRT se uvažuje o parametrech R=2400m: V=220 km/h, D=160 mm, I=78mm; resp. R=1970m: V=200km/h (V130=220km/h); D=160mm; I/I130=80/130mm

Ono by se to tam i nějak vešlo: https://mapy.cz/s/fonutubole

Pokud by tam nějak víc měla jezdit nákladka, vychází to už hůř, dle prezentace tomu tak ale být nemá (Vmin=200km/h)
Iiii
Pátek, 03. ledna 2020 - 15:50:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3281
Registrován: 5-2002
Zaujalo mně umístění terminálu Praha-Východ u Nehvizd. Odtud dále na východ už mají být koleje na Brno a na HK odděleny, takže několik km v souběhu. Osobně bych dal toto nádraží západněji cca k Šestajovicím/Jirnám, tam by se výhledově mohlo dostat i metro z Černého mostu (cca 5 km).

Btw odkud je počítáno staničení? (Praha-Východ má km 24) Od Prahy hl.n. přes Libeň? Správně šoto by bylo staničení od Brna, i "nová" trať Brno-H. Brod ho máb takto. [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem iiii.)
Pátek, 03. ledna 2020 - 17:46:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13205
Registrován: 8-2004
Schmitz:
"Odb. Pískový vrch i Odb. Hořany z odkazovaného schématu by mohly být kandidáty na odbočení 220km/h."
Já tam spíš postrádám druhou spojku do páru u Sadské.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Priapos
Pátek, 03. ledna 2020 - 18:13:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1714
Registrován: 10-2012
Hroch:
"Já tam spíš postrádám druhou spojku do páru u Sadské."


Absence dvojitých kolejových spojek je i v několika stanicích na koridorech. Heslo SŽ(DC) přece je, že se to nakonec vždy nějak vyjezdí. A i sotva dokončené stavby (Uh. Brod, Šlapanice) už nemohou plně uspokojit požadavky objednavatelů.
Pátek, 03. ledna 2020 - 20:21:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 187
Registrován: 12-2017
Hajnej:
"K2: Francouzi používají výhybky s rychlostí do odbočky 220 km/hod.
Na odbočení VR tratí nebo i ve spojkách...? "

Na odbočení vždy. Spojky nevím. V tom návrhu by dávaly smysl na východním zhlaví Terminálu Praha východ minimálně. Když už je to na Vmin 200, nedává mi smysl stavět ty výhybky na nižší rychlost. Na Xaverov a Pískový vrch je to vždy kousek, tam se moc nerozjede, ale půlit ten úsek snížením rychlosti na 160 kvůli dvěma výhybkám ve směru, který bude minimálně z počátku nejvyužívanější...

Btw, má DT výhybku na 220 do odbočky? "Hlášky" o konspiračních teoreticích si laskavě strčte někam, pane profesore[happy]

KII.
Pátek, 03. ledna 2020 - 21:25:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3453
Registrován: 5-2002
Hroch: Kvůli ND? To bych spíš viděl jako vhodnější udělat ještě za Poříčany spojku z třebestovické koleje doprava, do té odbočující větve od rychlé Prahy směr NB.

Pak by náklady (přinejmenším do Nymburka, pokud by to pro opačný směr podobně řešit nešlo) navíc nejezdily přes Třebestovice.
Pikehead
Sobota, 04. ledna 2020 - 00:18:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5813
Registrován: 3-2007
Karel_II: Možná by bylo namístě se trochu uklidnit. I v celosvětovém měřítku jsou výhybky na 220 km/h do odbočky naprostá specialita oboru, SNCF jich bude mít jednotky spíš než desítky.

Ta věc je dlouhá přes 200 metrů, z toho 50 metrů je pohyblivá srdcovka... Tohle udržovat a obnovovat vyžaduje dost peněz a úsilí (srovnejte s výhybkami v Poříčanech, kde se bezproblémový údržbový režim nepovedlo najít ani za skoro 20 let - a to je tam na 130 km/h jen jedna).

Co se týče konspirační teorie, že se projekční parametry zásadní evropské VRT trati zmrvily kvůli současnému katalogu DT, tak je to naprostá pitomost. DT aktuálně takovou výhybku v nabídce nemá, ovšem věrni heslu "za peníze v Praze dům" ji rádi vyvinou.

Mimochodem, první výhybka na 160 km/h do odbočky zmíněná panem ředitelem v prezentaci se bude do Prosenic instalovat letos v dubnu...

(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)
Sobota, 04. ledna 2020 - 08:19:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 188
Registrován: 12-2017
Pikehead: Nepřijde mi, že by to u SNCF byla taková rarita. Vám dává smysl ten úsek půlit kvůli výhybkám na dvě poloviny pro všechny vlaky? Rozjede se na 200, pak brzda na 160 kvůli výhybce a znova ještě jednou dokola?

Nebo jde projet Terminál Praha-východ ve směru na/od Poříčany/HK/Nymburk rychlostí aspoň 200 km/hod po těch kolejích za peróny? To by bylo řešení.

KII.
Bkp
Sobota, 04. ledna 2020 - 09:49:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8177
Registrován: 8-2003
Přílohy v zadávací dokumentaci doporučuji k prostudování, je z nich vidět, že VRT (navíc v takto krátkém a stavebně jednoduchém úseku) opravdu není žádná kosmická věda, ale v podstatě logická a rutinní věc, která má svá pro a proti jako všechno ostatní.

Terminál n Nehvizd vypadá, že tam prostě "vyšel" jako první místo v delší přímé, v Xaverova (s prodlouženým metrem) by se mi to líbilo stejně jako píše Iiii. Osobně jsem zvědavý na nějaké bližší oficiální informace, zejm. má-li sloužit i pro cesty do hlavního města. Jako šotouš bych tam ještě přidal spojku do Čelákovic (třeba pro sp Praha - Nehvizdy - Lysá - Mladá Boleslav), jako ultrašotouš ještě novou trať do Úval a Říčan.

Každopádně, při pohledu na schéma to vypadá velmi dobře, čtyřkolejka je hodně povedené řešení, ale napadají mě dvě poznámky:
- z Poříčan do Kolína to bude (v prvních letech) docela mazec
- při pohledu na problémy u Žehuně to vypadá, že pokračování směr východ má své kouzlo
Pikehead
Sobota, 04. ledna 2020 - 10:24:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5814
Registrován: 3-2007
No, zkuste někde najít, kolik jich je - Francouzi mají bohužel na webu informací minimum, ale na wiki tvrdí, že aktuálně se na LGV umí dokonce 270 km/h.

Možná je tu ještě jedno nedorozumění: v přímém směru rychlost nijak omezena není, i DT deklaruje, že umí 350 Km/h. Takže úsek by se nepůlil nepůlíte pro všechny vlaky, jen pro ty, co jedou do odbočky (a jako odbočku si vyberete méně zatížený směr).

Upřímně po studiu toho návrhu nevím, kam byste výhybku pro 220 do odbočky osazoval.
- dvoustovka někde hned u Běchovic mi reálná nepřijde (úhel spojení tratí a z toho vycházející oblouk)
- VRT na Vysočinu bude bůhvíkdy (a ano, v tento okamžik dojde ke vložení patřičné a takto rychlé výhybky)
- na Nymburk pokračuje trať na 160 km/h, takže výhybnu postavíte tak, aby byla na Nymburk do odbočky a pro přímý směr do Kolína se jelo požadovanou dvoustovkou
Sobota, 04. ledna 2020 - 11:06:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 60
Registrován: 7-2018
Bkp: Ano, s dojížděním místních z terminálu Nehvizdy do Prahy se počítá. Pokud si správně pamatuju z malůvky o "linkách", tak tam nic nezačínalo - spíš tam zastavovaly R od HK apod.

Taky je tam popsané P+R pro 3000 aut... [happy]

Nehvizdy/Jirny jsou u sjezdu z Dálnice. Xaverov by byl taky (MÚK Beranka). U stávající tratě se to asi nepovede, to je velké minus. Ale třeba tam jednou to metro dotáhnou.
Pikehead
Sobota, 04. ledna 2020 - 11:16:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5816
Registrován: 3-2007
Ještě je v zadání zajímavý to, že zatímco u VRT na Hradec se připouští dodatečný zásah do kolejiště, u VRT na Brno zadání fakticky požaduje vypapírovat v DÚR i osazení výhybky.

Stavba bude připravena pro budoucí pokračování 2 kolejí ve směru Brno bez následných úprav místa napojení a bez budoucího přerušení provozu na již dokončených částech. Zemní těleso a inženýrské objekty v místě odpojení jsou součástí DÚR.
Sobota, 04. ledna 2020 - 11:50:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 61
Registrován: 7-2018
To tak překvapivé není, zatímco o VRT na Brno je vlastně rozhodnuto, VRT do Polska zatím stále ještě 100% Polabím vedená není (pokud vím).
Pikehead
Sobota, 04. ledna 2020 - 12:17:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5817
Registrován: 3-2007
No... Nevím, čemu si interně říkáte "vlastně rozhodnuto", ale na osazení výhybek (za 10 milionů na kus, roční náklady statisíce) směrující do řepkového pole to fakt není, dokud se tím směrem něco nezačne stavět. [happy]