Diskuse » Železnice » Arriva » Archiv diskuse Arriva do 31. 12. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Arriva do 31. 12. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Úterý, 31. prosince 2019 - 02:03:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9203
Registrován: 5-2002
Tak tenhle seriál neznám...
Němec_z_ova
Úterý, 31. prosince 2019 - 07:54:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4032
Registrován: 4-2009
Petře, v tom případě jej znám asi o 2 hodiny déle[wink] Objevil jsem to náhodou, díky zmínce Čočíka v jednom z jeho rozhovorů.
V tomhle díle ještě najdeš v čase 19:50 pár záběrů na železnici.
-aa-
Úterý, 31. prosince 2019 - 08:11:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4591
Registrován: 12-2007
Bobmaster: Tříletá smlouva na rychlíky na rychlíky (obdobně je to u smlouvy na S49) by měla být pouze překlenovací, čistě teoreticky než se vysoutěží nový dopravce na dlouhodobou smlouvu. A tam bude záležet na finanční kondici objednatele, zda si objedná moderní klimatizovaná nízkopodlažní (bezemisní) a já nevím ještě jaká vozidla … nebo se rozhlídne po trhu, koukne kde se vyskytuje a vypíše to aby vyhověl kdejaký "šrot".

Ovšem s vypisováním soutěží je tu trošku problém. Jak víme, v podstatě každá soutěž končí na ÚHOSu, čímž se i včas zahájená soutěž dostává do problémů s reálností plnění. Hledá se sebemenší záminka, na čem to shodit. jedinou šancí objednatelů je mít soutěž na 100 % právně neprůstřelnou. Jenže každý objednatel v ČR je nějaká organizace placená podle státních tabulek, kam se špičkový právník nepřihrne a pokud ano, tak jen omylem, který myslím ještě nenastal. Na druhé straně stojí dopravci, kteří mají k dispozici právníky bez omezení. A to i třeba samotné ČD (a.s.), které mají právní oddělení a přesto si i jen na vyjednávání smlouvy přímým zadáním ještě najmou jednu z nejlepších právních kanceláří specializující se v ČR na železnici. Objednatelům pak nezbývá, než se přizpůsobit a před soutěží si pořídit také takového právního poradce, který se pokusí udělat soutěž neprůstřelnou. Jenže i tenhle administrátor soutěže musí být vybrán ve výběrovém řízení. A v tomhle výběrku se perou nejlepší právní kanceláře v oboru, takže obvyklý výsledek je, že ta druhá právní kancelář tu soutěž sejme a minimálně ji značně pozdrží, protože ví jak na to. Napřímo vybrat nelze. A pak se zase nedají vypsat soutěže na železniční linky. Protože se čeká až bude ukončena soutěž na administrátora (toho právního poradce objednateli). Tohle je třeba souvislost, kterou si tady nikdo asi taky vůbec neuvědomuje, že soutěž tady není o nějakých mašinkách a právu, ale především o právních aspektech. Navíc zde máme poměrně nekultivované prostředí Divokého východu, takže soutěžící firmy si jdou po krku i po soutěži, naprosto iracionálně, mnohdy proti zájmům svojí firmy (viz kauza společného prodeje jízdenek, kde si ČD raději obstaraly právní stanovisko, že by se mohlo jednat o kartelovou dohodu, než aby od těch, kdo je porazili, inkasovali provize a zachovali pracovní místa svých zaměstnanců). Vedlejším výsledkem tohoto jevu je neustále napadání soutěží. A finálním důsledkem toho všeho je, že objednatelé namísto soutěží sahají k jakýmsi "rozstřelům", jimiž vlastně tak trošku obcházejí zákon za účelem toho, aby aspoň něco zadali. A Ti kteří obcházet nechtějí ani trošku, tak rovnou zadávají na přímo. Do roku 2023 to jde, jak se to bude řešit potom...???

Kromě toho soutěže (i "soutěže" neboli rozstřely) s ohledem na to, že jsou vypisovány v podstatě pouze na cenu nutí dopravce hledat co nejlevnější řešení. Objednatelé si obvykle v zadávaných řešeních nenárokují požadavky na nějaké rezervy. A tak se všechny oběhy staví pokud možno co nejvíce na krev. A jedou v tom i České dráhy - typickým příkladem je linka Ex2 (též linka z rozstřelu), kde nevím kolik lidí si zatím všimlo, že soupravy této linkymají v GVD 2019/2020 v Púchově obrat v délce pouhých 16 minut (úmyslně píšu soupravy, protože lokomotivy mají obrat 2:16 h, ty přecházejí přes vlak). Obrat 16 minut u linky jezdící na rameni dlouhém 400 km. Jak to bude fungovat, až takový vlak potká po cestě 5 výluk s jednokolejkami, což není ve stavební sezóně zase až taková výjimka, tak jsem vskutku na plnění GVD sudých Ex2 zvědav (na druhou stranu zase asi jen málokdy budou mít šanci ujet zpožděnému rychlíku z Košic). Pokud na vlaky linky Ex2 bude ale vázána regionální doprava (a už jsme zase u Arrivy, tentokrát ve Zlínském kraji), pak to bude znamenat buď ztráty přípojů nebo rozklad regionální dopravy. Ale ušetřili jsme, provedli jsme soutěž na cenu. Však my to Švýcarsko vybudujeme! A ještě přitom ušetříme. Poznání, že vybudovat Švýcarsko a ušetřit nejde do sebe, to nás asi ještě teprve čeká....

Zkrátka poučení pro rozumné šotouše zní - v objednávané dopravě v tom nikdy dopravce nejede sám, vždycky to začíná u objednatele. Možná časem přidáme ještě další kapitolu. Nic není tak černobílé, jak se zdá. Třeba z mého pohledu by byl odchod Arrivy škoda. Díky tomu se u nás v republice objevila vozidla, která jsou kvalitativně minimálně na úrovni toho, co tam jezdilo dosud. A současně to umožnilo ta stávající vozidla přesunout na jiné výkony, kde jimi byla nahrazena vozidla kvalitativně horší. A současně víme, že pokud by se dopravce na těchto linkách nezměnil, nikdy by do ČR taková vozidla v takových počtech přitáhnout nedokázal (a pokud ano tak jen v malém počtu a s velkými problémy - viz motorové jednotky pro Olomoucký kraj, resp. viz motorové vozy v Královéhradeckém kraji, které ČD pronajaté vozy vrátily, jiné obdobné nebyly schopny získat a bez nástupu Arrivy by na jejich výkony musela nastoupit zřejmě řada 810, neboť ČD by jiná volná vozidla neměly). Čili takové ty facebookové aktivity typu "Nechceme Arrivu" mi přijdou z komplexního pohledu zajištění dopravní obslužnosti na území ČR úplně, ale naprosto úplně mimo.
Tento příspěvek není určen pro uživatele 750371 a neočekává se od něho žádná reakce na tento příspěvek.

Děkujeme za pochopení!
Úterý, 31. prosince 2019 - 08:50:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 7-2017
Konečně to tu někdo popsal situaci na české železnici tak, jak je. Teď jde jen o to,jestli to určité cílové skupiny pochopí. Vsadím se že ne. Přesto díky za krátké, jasné shrnutí.
Úterý, 31. prosince 2019 - 08:58:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3904
Registrován: 7-2017
tak jak dnes...no na 070 asi vcajku[happy]
Úterý, 31. prosince 2019 - 08:59:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 121
Registrován: 9-2019
Pokud tohle někdo nevěděl, pak musel být ultra modrý šotouš. [biggrin] Ale stále to nemění nic na faktu, že současný stav je tristní.
Úterý, 31. prosince 2019 - 09:08:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1769
Registrován: 5-2007
-aa-
Vás je tady škoda [happy] Už se těším kdo a jak tenhle článek napadne, protože za mně: tesat do kamene [ok]
Kdysi, už tedy hodně dávno jsem četl rozhovor s jedním ministrem, kterého kritizovali za předložení špatně napsaného zákona, a který (volně řečeno) řekl asi toto: Zákony u nás na ministerstvu vymýšlí tým právníků. Když tomuhle právníkovi dám tabulkový plat, přidám a vymyslím všechny možné bonusy a příplatky třeba za vedení a tak, dostanu se na nějakých 70-80 tisíc měsíčně. A myslíte si, že za 80 tisíc dělá dobrý právník??.
A já k tomu soukromě dodávám: Za tímhle právníkem přijde jiný, lépe situovaný právník, řekne: hele ty seš právník, já jsem právník. Pojďme to napsat tak, abychom to pochopili my právníci, ale néé ti přiblblí poslanci. Já ho pak krásně obejdu a něco z výdělku přihodím i Tobě...
Úterý, 31. prosince 2019 - 09:22:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9799
Registrován: 4-2003
kde nevím kolik lidí si zatím všimlo, že soupravy této linkymají v GVD 2019/2020 v Púchově obrat v délce pouhých 16 minut (úmyslně píšu soupravy, protože lokomotivy mají obrat 2:16 h, ty přecházejí přes vlak). Obrat 16 minut u linky jezdící na rameni dlouhém 400 km. Jak to bude fungovat, až takový vlak potká po cestě 5 výluk s jednokolejkami, což není ve stavební sezóně zase až taková výjimka, tak jsem vskutku na plnění GVD sudých Ex2 zvědav (na druhou stranu zase asi jen málokdy budou mít šanci ujet zpožděnému rychlíku z Košic). Pokud na vlaky linky Ex2 bude ale vázána regionální doprava (a už jsme zase u Arrivy, tentokrát ve Zlínském kraji), pak to bude znamenat buď ztráty přípojů nebo rozklad regionální dopravy.

To už jsme tady naznačoval před nějakou dobou a důsledky byly hezky vidět z GRAPPu - pokud tedy člověk jen tupě nečučí na barevná kolečka a uvažuje v čase, prostoru a nějakých zákonitostech.

y tomu se u nás v republice objevila vozidla, která jsou kvalitativně minimálně na úrovni toho, co tam jezdilo dosud.

Dtto.

_____

Ale v obou případech stejně - nechce se to slyšet, nechce se nad tím přemýšlet.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

-aa-
Úterý, 31. prosince 2019 - 09:27:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4592
Registrován: 12-2007
Chronosphere: Bohužel to zdaleka není všechno. Příště (až bude víc času) si můžeme popovídat třeba o tarifu. Nebo o tom, jak se v minulosti rozjížděly velké nové projekty na české železnici a jaké byly jejich počáteční problémy. Nebo jaká je aktuální situace v oblasti dodavatelských firem, především v oblasti železničního průmyslu.

Osobně si myslím, že je skutečně extrémní pitomost (jak zde napsal i TZ) soudit nějaké zásadní závěry z prvních týdnů provozu. Porodní bolesti mají téměř všechny nové projekty na železnici (nejen v ČR), vše se násobí s ohledem na aktuální situaci v oboru a ještě více časovou tísní, v níž dané projekty vznikají. Takže číhat v prvních nikoli týdnech, ale měsících na jakýkoli problém nového projektu je poněkud nepatřičné. Ještě to celkem dokážu pochopit u zhrzeného modropryžníka, chronického režíjkáře, nadto pokud se jej (nebo jeho známých, kamarádů atd.) dotkla změna dopravce (bohužel někteří takoví se objevují i v samosprávách) … ale u předsedy dopravní komise Asociace krajů ČR mě ta jeho unáhlená reakce skutečně překvapila. Nadto když si dotyčného dopravce sám vybral. A když budu rejpavý, tak tři dny před začátkem plnění s ním podepsal i smlouvu. Současně se dušoval, že probíhaly kontrolní dny, při nichž byla kontrolována připravenost dopravce na zahájení plnění smlouvy. Tak se tak nabízí otázka, jak asi ty kontrolní dny probíhaly a jaká byla kompetentnost zástupců objednatele na těchto kontrolních dnech, když o pár dní později dopravce totálně zklamal?

Jenže! A teď přijde to nejzajímavější. V reálu se nic zvláštního neděje, provoz probíhá v podstatě v souladu s výše uvedenými okolnostmi, žádná dramata, žádná kalamita rozvracející dopravní obslužnost se na Liberecku nekoná. Vlaky jezdí, sem tam se něco málo stane. Jenže z každé hovadiny rozsahu komára se následkem výkřiků zhrzené skupinky dělá přežraný velbloud. Je alarmující, že tohle vede hejtmana k takovým unáhleným veřejným soudům. Pravděpodobně bez toho, aby si nechal předložit fakta a čísla. Aneb pojmy a dojmy zase vítězí nad racionálním uvažováním. A k tomu tu máme rádoby odborného novináře (nadto z Liberecka), jehož cílem je co nejvyšší čtenost jeho média (ostatně za tu čtenost je placen, přímo se od ní odvíjí výše jeho platu), který příslušnou zprávu okoření patřičným titulkem, čímž skupinku zhrzenců jen vymotivuje k ještě většímu úsilí ve velbloudizaci komárů.
Tento příspěvek není určen pro uživatele 750371 a neočekává se od něho žádná reakce na tento příspěvek.

Děkujeme za pochopení!
Úterý, 31. prosince 2019 - 09:35:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4657
Registrován: 3-2006
Ad -aa-: Přesně tak jedná se o překlenovací období, však se jako cestující těším jak vysoutěžený dopravce nasadí od roku 2023, ty parádní nízkopodlažní, klimatizované a rychlé hybridy na R26. To se to bude cestovat. [vypravci]
Úterý, 31. prosince 2019 - 09:38:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1996
Registrován: 7-2017
Dovoluji si tipnout, že bylo-li by ticho po pěšině, tak by ještě na jaře jezdil netopící brejlák + Bc.
Desiro
Úterý, 31. prosince 2019 - 09:40:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3442
Registrován: 2-2004
-aa- Sepište to a nabídněte nějakému odbornému periodiku. Tohle má smysl šířit i mimo okruh lidí z tohoto fóra.
Úterý, 31. prosince 2019 - 09:40:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9801
Registrován: 4-2003
porodní bolesti mají téměř všechny nové projekty na železnici (nejen v ČR), vše se násobí s ohledem na aktuální situaci v oboru a ještě více časovou tísní, v níž dané projekty vznikají. Takže číhat v prvních nikoli týdnech, ale měsících na jakýkoli problém nového projektu je poněkud nepatřičné.

Jenom bych letos třeba připomenul Stuttgart a okolí a ty černo-žluto-bílé fungl nové jednotky, částečně s logy DB částečně s logy jiných dopravců.

A hlavně bych klidně škrtnul tu železnici. I rozjetí obyčejný hospody trvá nějakou dobu.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 31. prosince 2019 - 09:43:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 39
Registrován: 12-2019
-aa-: [ok] Vaše texty jsem si uložil, a až zase bude někdo (myslím mimo káčko) tupě nadávat a dřívbylolípovat, tak mu je s dovolením dám k prostudování.
A sám Vám za ně děkuji, cítím se jimi býti velmi poučen. Je smutné, že takhle vypadá realita, ale co jiného čekat, když o všem rozhodují lidé nekompetentní, toužící jen po vlastním prospěchu a zviditelnění. Tak to bohužel vždy bylo, je a i nadále bude, lidi se nezmění...
Úterý, 31. prosince 2019 - 10:07:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10798
Registrován: 8-2012
Vytknuto před závorku: Psát sem něco myšlenkově náročnějšího než je jednoduché černobílé rozdělení na (hodného) Národního a (zlé) Soukromníky vede akorát k tomu, že se člověk stane terčem ad-personam útoků od tradičních frustrátů... ale já to zase zkusím [happy] (frustráti ať to klidně nečtou, není to určené pro ně).

Primárním problémem (ne)soutěžení je to, že se nechce. Politicky to nemá žádný smysl – nekoukají z toho žádné extra peníze bokem, nějak to funguje ("nějak" = lidi moc nepičujou, spíš teda proto, že jim je tahle problematika naprosto ukradená) a nasazovat byť hroší politickou "kůži" za nějakou změnu, která nemusí dopadnout ("nemusí dopadnout" = minimálně přijde lobbistický průvan v baráku na nábřeží od Konviktské k vodě a v kantýně extra, nemluvě o virtuálním zveličování nastalých komplikací a souběžného řevu postbolševiků v odborových sdruženích, tím hlasitějších, čím menší reálnou sílu mají – mimochodem, v tomhle ohledu jsem hodně zvědavý na dopady toho, když JMK ustojí svoji "mimotarifní" pozici). Lepší smrádek a teploučko, nekecáme a makáme tak akorát abychom nevířili to usedlé u dna, protože jinak by to mohla být práce s odbahňováním a ještě by se šéf mohl mračit. No a takovej Půta v tom klidně nechá řádit Blažka, protože z toho nic nekouká a zajímavější peníze tečou třeba skrz rekonstrukce památek z eurodotací. Přitom to je ještě ten lepší případ, tam se něco aspoň pomalu a krvopotně mění, zatímco jinde se po usilovném desetiletém nicnedělání od memoranda 2009 musel pro ty babičky obětovat zase Národní a dostal to nabagrováno na dalších deset let.
Kdysi se mi od jednoho insidera od jednoho organizátora dostalo poučení, že to je proto, že jiní dopravci nedostatečně tzv. "leští kliky". No nevím, že by ti nálevníci byli tak špatní leštiči, že nakonec po mnoha letech dostali u tohoto organizátora akorát jednu umrněnou městskou linku (a to ještě je otázka, jak dlouho jim vydrží) a ještě teda Bohouš jednu malou domů (tam je otázka, co leštil). Přitom to není jen (resp. především) otázka peněz – jak je vidět na proběhlých "pseudosoutěžích" (proč musely být pseudo, to všichni dobře vědí a na Nábřeží především – hlavní problém ale samozřejmě sedí na Kolišti a nerozhoduje v týdnech a měsících, ale spíš v geologických obdobích a ještě nikoli nezávisle), zatím jsou obvykle výsledky takové, že "o fous lepší kvalita" ne-ČD dopravce (ojeté desiro, nový Link II za dva roky) je levnější, než původní ČD požadavek (ojetá 843, regionova "nafurt"). Navíc zrovna ty regiony (zcela konkrétně Praha+StčK), které by "na to měly", bagrují naprosto rutinně, ačkoli nemůžou absolutně vědět, jestli ty peníze jsou vydávány optimálně (prostě proto, že to ani nezkusily zjistit, když zrušit "rozstřel" a nabagrovat to mohly kdykoli). Že by to nešlo ani u hrbaté nebo pacifiku s vyhlídkou dalšího desetiletí s hypernovama? Že by na to nebyly peníze? Prdlajs, prostě se nechce.
Přitom ono vypisování "jen na cenu" není taky tak úplně pravda, protože ta ostatní kritéria (pro politiky obvykle absolutně nepochopitelná, proto se z toho dělá jednokriteriální věc a to dokonce v ne úplně vypovídající hodnotě Kč/vlkm) se tam skrývají pod různými "nepodkročitelnými" parametry (což pak způsobuje kvikot na druhé straně, protože se ty parametry vědomě nadefinují třeba tak, aby se do nich nevešel žlutý mor, protože to má logicky být jedním z cílů takového "rozstřelu"). Nemluvím teď samozřejmě o takových těch pseudosoutěžích bez uvozovek "celý kraj za šest měsíců na dva roky", to snad chápe každý, že je to jen šméčko, aby to vypadalo, že se něco děje, a přitom se zaručeně nepřihlásil nikdo jiný.
Na druhé straně ČD vlastně promarnily velikou šanci, protože kdyby si v rozporu s vlastní mentalitou (holt svůj stín nepřekročí) prolobovaly místo "nesoutěžení" naopak "vysoutěžit všechno", tak by teď přišly o cca stejný rozsah (maximálně by se tu zaangažoval ještě tak jeden "nadnárodní" hráč (Abellio?)) těch pár procent, rozhodně ne řádově víc – stačí se podívat, jak se tím skokově získaným objemem zatím třeba zrovna ta Arriva Vlaky poněkud dáví – a přitom by byly v daleko luxusnější pozici s deseti, patnácti, dvacetiletými smlouvami, zatímco teď se budou třást, že každým rokem můžou přijít o další výkony (přitom je to časový prostor pro ty ne-ČD dopravce se usadit, zmátořit a zase povyrůst) a nakonec stejně přijde přes veškerou politickou kreativitu okamžik "nebagrování". A co potom? Postup "ani muže ze závodu" bude dál sotva fungovat. V tomhle se mi (jako ve spoustě dalších věcí týkajících se této problematiky) líbí německý přístup, kde vědí cca do roku 2026, co kdy a jak budou soutěžit, a všichni zainteresovaní se na to mohou průběžně připravovat - zatímco tady není jasné, co bude zítra (už jen kauza "státního tarifu", že), protože o nějakou předvídatelnost, efektivitu, nebo dokonce snad o cestující, o to tu jde až v hodně poslední řadě.
Čili shrnuto - problémem nejsou (především) peníze (teda do nejbližší krize, to se tu budeme bavit o úplně jiných problémech, když teď jedeme na dluh i v období obrovské konjunktury), ale na prvním místě "nechcese" politika a "mouchysněztesismus" plus taky (ne)odbornost zúčastněných (co si budeme povídat, jít do služeb "státu" není už dlouho otázkou první volby a čest výjimkám, ale "odbornost" třeba na straně objednavatelů zejména právě železnice je tvořena směsí šotoušů, vyčůránků obvykle nějak propojených s Dopravcem, pár idealistů a jakýmsi průtokovým ohřívačem lidí, kteří do roka dvou pochopí, že se výše vlastní sebeúcty nepotkává s požadavky organizace, a tudíž neexistuje kontinuita v tom, co před svým odchodem stihli vytvořit).
電車オタク
Úterý, 31. prosince 2019 - 10:11:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5966
Registrován: 9-2005
Tak jistěže. Když ve výběrku nenastavili kritérium pro spolehlivost, zálohu a kvalitu souprav, resp. dali laťku nízko, tak se nemůžou objednavatelé divit.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
-aa-
Úterý, 31. prosince 2019 - 10:11:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4593
Registrován: 12-2007
Mořepetr: Obávám se, že pokud bude mít být po roce 2023 nasazeno na R26 vozidlo jaké píšete, pak dávám velkou pravděpodobnost faktu, že linka R26 nebude dálkovým objednatelem objednána (ve vazbě na cenu vs. počet uživatelů) a bude na vůli jednotlivých regionálních objednatelů, zda alespoň její část objednají.

mot: To si nemyslím, to by se dopravci zle nevyplatilo (a jeho řediteli dvojnásob[happy]).

Desiro: Já se raději budu věnovat šíření v kruzích objednatelů, popř. dopravců, dokud k tomu mám příležitost[biggrin].

RadekŠ: To je pravda.

Majkl007: tak já pevně doufám, že se časem situace trošku změní. Byť současně si jsem vědom, že vývoj k tomu zatím příliš nemíří. Bohužel vývoj dnes spěje k naprosté podivnosti. Na jednu stranu politici chtějí stát řídit jako firmu (tj. primárně na základě tvrdých dat, bez nějakých pojmů a dojmů) a pak se nechají ovlivnit skupinkou křiklounů sledujících mnohdy subjektivní zájmy. Facebooková skupina či mail od občana (či skupiny občanů) je důležitější než reálná data. V zájmu objektivity je třeba dodat, že zrovna liberecký hejtman není z partaje vyznávající firemní řízení státu. Třeba je to u Starostů nastaveno jinak a hlas jakéhokoli hlasitého občana je nad hlas mlčící většiny.
Ale jinak klidně texty můžete dávat k osvětě, tedy dokud nepozbydou platnosti.

Mimochodem krajské objednávky se letos tak povedly, že na ministerstvu vznikl úkol posoudit možnosti budoucího převzetí objednávky regionální železniční dopravy centrálně státem. Jaké by to mělo důsledky pro integrované dopravní systémy se asi můžeme podívat k našim sousedům, kteří toto praktikují. A něco mi říká, že u nás to bude inklinovat nikoli k bavorskému řešení, nýbrž k řešení slovenskému (nejspíš ještě řádně přituněnému). Oporou pro takové tvrzení jsou konkrétní příklady, jak stát zvládá objednávku dálkové železniční dopravy a především koordinaci zachování síťovosti české železniční (popř. veřejné) dopravy při probíhající liberalizaci, což může asi každý posoudit sám.
Tento příspěvek není určen pro uživatele 750371 a neočekává se od něho žádná reakce na tento příspěvek.

Děkujeme za pochopení!
Úterý, 31. prosince 2019 - 10:12:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1997
Registrován: 7-2017
Majkl: až zase bude někdo (myslím mimo káčko) tupě nadávat a dřívbylolípovat.... Je smutné, že takhle vypadá realita...
Tak to mi nějak nejde dohromady.
Úterý, 31. prosince 2019 - 10:16:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15158
Registrován: 10-2004
Mořepetr:
"Ad -aa-: Přesně tak jedná se o překlenovací období, však se jako cestující těším jak vysoutěžený dopravce nasadí od roku 2023, ty parádní nízkopodlažní, klimatizované a rychlé hybridy na R26. To se to bude cestovat. [vypravci]"
Já to doplním vážně: Kdyby ministerstvo dopravy skutečně chtělo kvalitní služby s novými vlaky na linkách R21, R22, R24 a R26 od GVD 2023, tak už ta soutěž měla být vypsána. Co vypsána, spíš vyhlášené výsledky. Jenže to spěje do podobného průseru jako státní tarif. Mimochodem, smlouva na R14 končí příští rok, od GVD 2021 by měla být nová. Kde je soutěž? Kde jsou výsledky? Linky R9, R10 a R23 jsou na dva roky. Kde je soutěž? Kde jsou výsledky?
-aa-
Úterý, 31. prosince 2019 - 10:31:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4594
Registrován: 12-2007
Orky: Souhlas, ty soutěže by měly být už vypsány. Spějeme ve všech třech případech buď k řešení "rozstřel" nebo na přímo (otázka zda dlouhodobý nebo krátkodobý kontrakt, spíš bych tipoval dlouhodobý) nebo k nějaké soutěži narychlo (vyjma R14 , což bude mít snad ještě horší důsledky než ten rozstřel. Ale nechci za to úředníky z MD soudit, skutečně ty podmínky jsou zde nastaveny tak, jak jsou.
Osobně vidím jaký problém je s rozjezdem soutěže na S49(+S61). Jak se vše protahuje. Popisovaný případ s administrátorem byl tento příklad. Soutěží město, první soutěž musela být zrušena, běží druhá, čeká se že skončí na ÚHOSu a ten nerozhoduje za několik dní, spíš je úspěch je-li to pouze několik měsíců. A tím kauza obvykle stejně nekončí. Dtto se pak může opakovat při soutěži. Jsem rád že smlouva se stávajícím dopravcem na S49 je nastavena v podstatě jako desetiletá s možností po nejdříve třech letech kontrakt vypovědět. Jaké právní prostředí jsme si tady nastavili, takové máme. Objednatel se má možnost rozhodnout, zda se vrhne do nejistého dobrodružství soutěže ve zdejší džungli nebo se uchýlí k jiným řešením v rámci platné legislativy. A pak to pro někoho vypadá, že se NECHCE, že Tomáši?[wink]
Tento příspěvek není určen pro uživatele 750371 a neočekává se od něho žádná reakce na tento příspěvek.

Děkujeme za pochopení!
Úterý, 31. prosince 2019 - 10:31:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10800
Registrován: 8-2012
Mimochodem krajské objednávky se letos tak povedly, že na ministerstvu vznikl úkol posoudit možnosti budoucího převzetí objednávky regionální železniční dopravy centrálně státem
Tak to nejspíš není až výsledek letošních krajských (ne)objednávek, ale dlouhodobého působení různých Moudrých Tatíčků ve smyslu "čím víc přerozděluju, tím významnější jsem úředník". Jako že ministerstvo dopravy, které nezvládá své vlastní úkoly (kde je "jednotný tarif"? kde je příprava soutěže na R21 a spol. po 12/2022?), a to nejen v oblasti železnice, bude něco "přebírat"? Jo, samozřejmě že to najde spoustu podporovatelů z předem odhadnutelných kruhů a pozic ("převzetí" = zachování resp. návrat k původnímu řešení s monopolním Dopravcem jako tarifní a provozní "zárukou"), ale opravdu to není to, co bychom měli chtít - "slovakizací" situace tu straším dlouhodobě (jenže těm jednodušším to dojde, až to tu tak bude vypadat, a těm nejjednodušším ani pak, protože to Slovensko je pro ně přece super a následováníhodné).
電車オタク
Úterý, 31. prosince 2019 - 10:32:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10801
Registrován: 8-2012
A pak to pro někoho vypadá, že se NECHCE, že Tomáši?
A chce se, opravdu se CHCE, co Václave?
電車オタク
Úterý, 31. prosince 2019 - 10:39:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9802
Registrován: 4-2003
když teď jedeme na dluh i v období obrovské konjunktury)


Takhle ekonomika neprožívá žádnou konjunkturu, ale několik let normálního růstu na který dlouhodobě tyto typ ekonomiky má. A protože o veřejných financích nerozhodují makroekonomové, ale lidi s myšlením hokynářů a zemanů (s malým z) dívající se na úplně nesmyslné číslo v podobě deficitu rozpočtu, tak důsledkem je dramatický pokles zadluženosti veřejných financi, který ve světě není až tak obvyklý. Příští generace se nás spíš zeptají, proč jsme snižovali dluhy tak zbytečně rychle.

------

Zbytek podpis.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

-aa-
Úterý, 31. prosince 2019 - 10:51:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4595
Registrován: 12-2007
TH: A tak skoro bych řekl, že v Praze by se teď docela i chtělo. Přece jen vedení města je poněkud atypického složení vůči jiným politickým reprezentacím v této zemi. Problém je, že ty vnější okolnosti pravděpodobně trošku zkomplikují rozjezd S61.
Tento příspěvek není určen pro uživatele 750371 a neočekává se od něho žádná reakce na tento příspěvek.

Děkujeme za pochopení!
Úterý, 31. prosince 2019 - 11:08:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 662
Registrován: 6-2019
Dobrý, Hugo, dobrý...[ok][ok][ok][ok][ok][ok][ok]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 31. prosince 2019 - 11:14:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10803
Registrován: 8-2012
v Praze by se teď docela i chtělo
Teď? Za prvé tam vidím to "teď" *) (co předtím a potom?), za druhé kondicionál, za třetí (pokud se chce) tam vidím neschopnost a neodbornost... Opravdu chceme argumentovat (možnou) odchylkou od běžného stavu jako typickou situací, i když je dobře, že by k ní mohlo dojít?

*)tak si můžeme zkusit sesumírovat, co se v té Praze+StčK "chtělo" za období 2009-2019... akorát nadstandardně protlačená smlouva na S34 (to se "chtělo" z nějakého kamarádšoftu) a vybártrovaná S49 za to, že Arriva vysmahne z Benešovů, kde se začínala usazovat (a brzo by ji tam ten PID musel akceptovat). Něco dalšího? Jak by třeba ty "ojeté šroty" VT642 slušely místo regionov hrbaté (bez ohledu na dopravce), co myslíš? To teda zlatej Liberec přes všechny výhrady, které k němu mám...
電車オタク
Úterý, 31. prosince 2019 - 11:14:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3907
Registrován: 7-2017
ad mot - ta 111 už dávno topí[wink]
-aa-
Úterý, 31. prosince 2019 - 11:20:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4596
Registrován: 12-2007
TH: Rozlišuj Prahu a Středočeský kraj.

A když jsme u toho, co víš o nějakých kamarádšoftech a leštění čehosi, že tady o tom tak zasvěceně vykládáš?
Tento příspěvek není určen pro uživatele 750371 a neočekává se od něho žádná reakce na tento příspěvek.

Děkujeme za pochopení!
Úterý, 31. prosince 2019 - 11:29:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4662
Registrován: 3-2006
Ad -aa-: Nám je tu celkem jedno kdo to bude platit (MD/kraj), jen jako zanedbávané pohraničí se hlásíme o svá práva ve Středočeském kraji, tedy rychlou a kapacitní dopravu do centra kraje, což bohužel "páteřní" autobusové spoje stěží stíhají. A ty definice nových vozidel si dal sám objednatel. Pokud není schopen je pro dané linky financovat, tak má něco špatně.
Lukfi
Úterý, 31. prosince 2019 - 11:32:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2112
Registrován: 10-2010
=>-aa-: Tak zrovna v případě S34 ani nebyl osloven žádný jiný dopravce, prostě se to dalo KŽC-D, byla uzavřena smlouva, podle které si dopravce měl do nějaké doby pořídit nové vlaky, a i ty mu nakonec zaplatila Praha.
Úterý, 31. prosince 2019 - 11:49:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10805
Registrován: 8-2012
A co teda za předchozích deset let "vychtěla" Praha, ale ošklivý StčK jí to zkazil?

P.S. já bych se v S34 a motorrráčkách radši nechtěl hlouběji šťourat, ono to smrdí takhle dost. Ale klidně můžeš předestřít svou verzi křišťálové čistoty, jestli v tom vidíš smysl.
電車オタク
Úterý, 31. prosince 2019 - 11:50:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 43
Registrován: 12-2019
mot: "Tak to mi nějak nejde dohromady."
Myslel jsem to tak, že až někdo bude nadávat na to, jak to letos všichni "pos...", tak mu dám ty texty přečít, aby pochopil, že ten problém není ani zdaleka tak jednoduchý jak si myslí, a že má mnoho skrytých aspektů, o kterých se člověk co do toho nevidí nemá šanci dozvědět, a tak mu právě zbývá jen ten laický pohled "všichni to pos...". Ale je mi jasné, že i tak to pochopí jen ti, kteří to pochopit budou chtít, ostatním to bude jedno a budou i dál tupě nadávat a dřívbylolípovat.
-aa-
Úterý, 31. prosince 2019 - 11:51:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4597
Registrován: 12-2007
Mořepetr: Příbramsko? Tak to si nejsem úplně jistý, zda je ve vztahu k Praze rozumné řešit právě železniční dopravou (zejména pokud to má být doprava rychlá). Bohužel studie proveditelnosti nové trati Praha - Beroun prokázala, že i po jejím dokončení to bude do Příbrami rychlejší po D4 (aspoň tak to zpracovateli vyšlo). Páteřní autobusy možná skutečně nestíhají - to je odraz na jedné straně aktuální finanční situace objednatele, ale především aktuální situace na trhu pracovních sil, protože autobus bez řidiče se nehne i kdyby byl placen zlatem.
Definici vozidel pro R26 si skutečně dal objednatel, ale i ten musel přihlížet ke své aktuální finanční situaci a vynakládání veřejných peněz. Ruku na srdce, davy cestujících linkou R26 nejezdí. Na rozdíl od jiných linek, kam by bylo potřeba též investovat.

Lukfi: A na to že nebyl v případě S34 osloven jiný dopravce jste přišel kde? Pokud si dobře vzpomínám já, tak tehdy byli osloveni tři dopravci.
Co se týká těch nových vlaků, tak kdo jiný by je podle Vás měl dopravci asi tak v objednávané dopravě zaplatit? Myslíte si, že situace ohledně financování vozidel u linky S34 je nějak odlišná např. od linek provozovaných v objednávce Prahy ČD nebo třeba Arrivou? Ve všech případech je objednatel dopravci splácí postupně formou odpisů. Konkrétně v případě S34 zaplatila vozidla výrobci financující banka, které dopravce postupně dluh splácí. A činí tak samozřejmě z financí, které mu postupně posílá objednatel. Jak jinak byste si představoval, že by to mělo fungovat? A předpokládám že stejně je tomu i u všech ostatních objednatelů, jedinou výjimkou bude Jihomoravský kraj, až si pořídí vlastní vozidla, která bude dopravcům pro realizaci výkonů zapůjčovat, tam samozřejmě vozidla zaplatí kraj, avšak následně dopravcům pochopitelně nebude proplácet žádné odpisy.
Tento příspěvek není určen pro uživatele 750371 a neočekává se od něho žádná reakce na tento příspěvek.

Děkujeme za pochopení!
-aa-
Úterý, 31. prosince 2019 - 11:56:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4598
Registrován: 12-2007
TH: Nevím jestli SčK je ošklivý, to já bych si takto nedovolil říct. Ale třeba si vzpomínám zrovna na tu Tebou popisovanou integraci a objednávku Sp Praha - Benešov dopravce Arriva.

Ale ale, tak co smrdí? Se bojíš žaloby za pomluvu?
Tento příspěvek není určen pro uživatele 750371 a neočekává se od něho žádná reakce na tento příspěvek.

Děkujeme za pochopení!
Úterý, 31. prosince 2019 - 11:59:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 666
Registrován: 6-2019
A když jsme u toho, co víš o nějakých kamarádšoftech a leštění čehosi, že tady o tom tak zasvěceně vykládáš?
I když něco vím, tak o tom rozhodně nebudu vykládat tady, ani mejlem, ani nijak jinak, než osobně (vztaženo ke KŽC). A mám k tomu sakra dobré důvody.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 31. prosince 2019 - 12:14:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 656
Registrován: 10-2005
-aa- Páteřní autobusy možná skutečně nestíhají - to je odraz na jedné straně aktuální finanční situace objednatele

No a není pak problém také na straně objednatele, když Tarif je nastaven tak "výhodně", že ani při nastojáka po střechu naplněné páteřní autobusy si na sebe nevydělají?
Úterý, 31. prosince 2019 - 12:19:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10806
Registrován: 8-2012
No a Praha "chtěla" integrovat benešovskou Arrivu, jo? Že ji teda neintegrovala aapoň do Klánovic (známý odpor k ne-všude-zastavujícím vlakům jakože teď nevidím)? A kdyby (kondicionál) Praha přišla třeba pro hrbatou s desirama za stejnou (velmi podobnou) cenu jako regionovy, tak by jí StčK řekl "ne, my tam chceme kvalitní moderní česká vozidla"? A zkusila to teda?
Vždyť je to směšný. Prostě primárně to není o penězích, ale o nechce se (ať už z ideových, "závazkových" důvodů nebo prostě proto, že by to byla práce). To je totiž ten hlavní problém a čím dřív si to uvědomíme, tím líp, jakkoli chápu, že přiznat si to není jednoduché.

P.S. U S34 smrdí celá ta rychlost a "jednoduchost", se kterou to "chtění" najednou prošlo celou strukturou - žádný administrátor, žádná napoprvé zrušená soutěž, žádný ÚOHS... stačilo leštit. Klidně mě za pomluvu zažalujte, kdo se cítíte být potrefenou husou.

No, už to zase máme jako tradičně v osobní rovině, hejtři už taky krouží kolem, "chceme se" zaseknout na marginalitě... teď už to nedořešíme, nejvyšší čas skončit.
電車オタク
Desiro
Úterý, 31. prosince 2019 - 12:31:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3443
Registrován: 2-2004
Jo, nechce se liberalizace. A nepochybuji o tom, že pustit do toho další soutěžící není pro daného odpovědného úředníka jednoduché.}

A to zadlužování je pomalejší jen proto, že z důvody přebyrokratizace a ochrany vlastnictví nejsou připravené projekty, plus teď taky nejsou ani domácí stavební kapacity. Jinak by to tu byla jiná dluhová jízda.

Jinak knihu -aa- s předmluvou T.H. bych si s chutí přečetl.
Pikehead
Úterý, 31. prosince 2019 - 12:32:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5792
Registrován: 3-2007
Co se arrivy do Benešova týče, tam dle dřívějších tvrzení -aa- Ropid celkem i chtěl, ale ve SčK "vyhrála síla režijky"...

Docela bych tomu komplotu tesilových THP od dráhy a objednatelů i věřil, stejně jako dnes popisovanou naprostu neznalost tématu ze stranu krajských politiků. Vzpomínám jak Jermanová jela s Krtkem v blešáku z Benešova a vydali tiskovou zprávu, jak je ta doprava skvěle pořešená...
Úterý, 31. prosince 2019 - 12:40:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4663
Registrován: 3-2006
Ad -aa-: Jsem proto aby byla D4 použitá až do Prahy, ale díky tomu, že jsou si někteří obyvatelé středních Čech jsou si rovnější (Jíloviště), tak tomu tak není. Pokud je schopen někdo zajistit dojezd autobusem a metrem do středu Prahy za 60 minut, jak by to mělo být v případě tunelu a současných nevyhovujících JD na trase PB-Beroun. tak je to v pořádku. Bohužel není tomu tak .

Davy na R26 nejezdí, protože je to dopravce a objednatel odnaučil, zase díky rovnějšímu obyvatelů Dolní Berounky.

Mimochodem jsem zvědavý na odpověď na dotaz návaznosti R26 a C14 (20.12. jsem řidiči C14 slušně poděkoval, že Arriva, čeká na Arrivu), však už také integrace klepe na dveře.
Úterý, 31. prosince 2019 - 12:52:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3446
Registrován: 5-2002
-aa-: Nebo je to s tím Půtou prostě tak, že uznal za vhodné uklidnit situaci nějakým tím vyjádřením "budu na ně moc moc zlej a oni se pak zlepší, tak to milí občané ještě chvíli vydržte" které se holt lehce nepovedlo, ale reálně žádnou výpověď apod nechystá.
Úterý, 31. prosince 2019 - 13:00:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4664
Registrován: 3-2006
Tak jsem zvědavý zda tedy když se nevyplatí investovat do železnice od Příbrami přes Beroun na Prahu, zda tedy postaví kraj aspoň pořádnou silnici a to bude taky pěkně drahé. https://www.pribram.cz/clanek/silnice-z-horovic-na-pribram-je-pre tizena-lide-zadaji-omezeni-tranzitni-dopravy/15209/

Prostě musíme si uvědomit, že když to nezaplatí jeden zaplatí to druhý, ale pořád ze stejné kapsy, jinou totiž stát nedisponuje. A pokud jde o dotace od EU, za pár let je budeme spíš splácet zpět, než je dostávat.
Úterý, 31. prosince 2019 - 13:07:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10807
Registrován: 8-2012
Jinak knihu -aa- s předmluvou T.H. bych si s chutí přečetl
Když už to teda potřebujete mít v osobní rovině: řekl bych, že obecně s -aa- budeme na stejné vlně (jen on staví jako primární problém peníze, které přitom třeba Praha bagruje úplně rutinně bez znalosti cen alternativ, já ho vidím spíš v nechtění, neodbornosti a "byla by to práce"). Jasně, Praha je z pochopitelných (mj. právě zmíněných) důvodů mezi námi kolizní téma, ale v oštívání třeba Vysočiny bychom jistě dokázali krásně souznít [happy].
電車オタク
Úterý, 31. prosince 2019 - 13:29:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3575
Registrován: 6-2016
Mořepetr: Problém VHD Příbram - Praha asi nemá řešení v oboru reálných čísel...
Nová silnice či nová trať do Zdic jsou asi tak reálné, jako ETCS Březnice - Rožmitál[rofl]

Ten, kdo v diskusi ke článku napsal „Jak je vám v Hluboši u zámku, kde se vyhýbáte kamionu? Nebo v Čenkově pod viaduktem? Těsno, že"? tudy asi často jezdí. Já jen párkrát do roka a bojím se v těch místech v autě i na kole...
-aa-
Úterý, 31. prosince 2019 - 13:35:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4599
Registrován: 12-2007
TH: Předpokládám do Kolovrat. To zas nešlo. Legislativa.
K tomu "nechce se" si prosím přečti za domácí úkol pořádně moje příspěvky 4590 a 4591. A čti je prosím tak dlouho, než je pochopíš.
S34 se řešila v roce 2013. A pokud si dobře pamatuju, tak to zase až tak úplně hladce nešlo... Prostě ta paměť je krátká.

Desiro: Knih mám pár za sebou, ale žádat TH o předmluvu mě v nenapadlo. Ale inspirativní myšlenka[happy]

Mořepetr: Prosím o upřesnění souvislosti s tím Jílovištěm a pak ještě ten dotaz na návaznost R26 a C14. Nějak nejsem v obraze.
Co se týká Dolní Berounky - to není o rovnosti, to je o většině.

TZ: To se holt lehce nepovedlo. I když teda dnes to (zatím?) běhá na Liberecku naprosto bez náznaku jakéhokoli problému. Reálně si myslím výpověď žádnou nechystá, ostatně by mě zajímalo, kolik hlášení z provedených kontrol už dopravci kraj zapsal a kolik jim dal výtek. Jednak není moc za co je dávat, jednak tipuju že všichni odpovědní kontroloři užívají někde svátků a v lepším případě dopravu sledují nikoli v terénu, nýbrž někde u klávesnice a monitoru s Grappem a K-reportem.

TH: No jasně, že máme stejný názor. Jen prostě minimálně o té Praze opravdu nemáš dostatek informací, což já prostě vidím a i příspěvek 10807 mě v tom zase utvrzuje. Já nevím kam na to chodíš, že Praha má nějaké neznalosti, neschopnosti, neodbornosti atd. Já si naopak myslím, že situace na trhu je Praze velmi dobře známá. Ono to totiž taky zdaleka není jen o těch cenách. Někdy si přijď o tom popovídat (ale pro začátek si pořádně přečti)....
Tento příspěvek není určen pro uživatele 750371 a neočekává se od něho žádná reakce na tento příspěvek.

Děkujeme za pochopení!
Úterý, 31. prosince 2019 - 13:36:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 756
Registrován: 12-2007
honzaklonfar: Problém VHD Příbram - Praha asi nemá řešení v oboru reálných čísel..
Autobusama by to na sezení zřejmě již bylo v pohodě po přidání spojů a nasazení 15m vozů, ale když StBák Bureš naučil skupinky puberťáků jezdit courat do pražských fastfoodů a obchoďáků, když to mají za pár korun, tak je to pak těžké... [sad]

(Příspěvek byl editován uživatelem Cisalpino.)
Don't take life too seriously. You'll never get out alive.
Úterý, 31. prosince 2019 - 13:51:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3576
Registrován: 6-2016
Cisalpino: To je problém kapacity busů (a jak správně píšeš zbytečný). Pak je tu ještě kapacita silniční (D4) , určitě z Jíloviště, možná už od Dobříše - vídám to jen z protisměru. Vlastní vjezd do Prahy ve špičce pracovního dne pozoruji občas z vlaku a jsem velmi rád, že nejedu autem[biggrin]

Jet přes Jince na D5 patrně také nebude to pravé ořechové (tam ve špičce nejezdím vůbec, jen vidím co ve Zdicích na D5 najíždí). Byl bych pro případnou novou trať, ale až po masívní reko 171[rofl] Ale toho se já určitě a Ty pravděpodobně nedožijeme...
Úterý, 31. prosince 2019 - 13:52:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4665
Registrován: 3-2006
honzaklonfar:
"Mořepetr: Problém VHD Příbram - Praha asi nemá řešení v oboru reálných čísel...
Nová silnice či nová trať do Zdic jsou asi tak reálné, jako ETCS Březnice - Rožmitál[rofl]

Ten, kdo v diskusi ke článku napsal „Jak je vám v Hluboši u zámku, kde se vyhýbáte kamionu? Nebo v Čenkově pod viaduktem? Těsno, že"? tudy asi často jezdí. Já jen párkrát do roka a bojím se v těch místech v autě i na kole..."

Pozor to o nereálnosti jsem slyšel už od ČSAD Příbram, které v roce 1989 nechtěla zavést víc spojů po R4 na Prahu, prý kdopak by s tím jezdil.[rofl]

Ten most v Čenkově jde na vrub SŽDC, existuje projekt na jeho přebudování, půjde to tam šikmo, místo napříč tratě. Ostatně poslední velká oprava toho mostu je z roku 1968.

Znám Berouňáky, kteří autem na "silnici smrti",autem ani nepáchnou, radši jedou přes Dobříš.[wink]

Prostě se asi všichni shodneme, že problém jihozápadu Středočeského kraje je chybějící infrastruktura a to bude drahé, ale bez ní to tu může kraj maximálně zalesnit a zamedvědit. Takže se musí najít jak peníze tak síly, ostatně kraj má uprostřed nejbohatší místo v ČR a neměl by na v Evropě normální infrastrukturu.

Ad -aa-: Od rychlíku v 9:40 v Berouně odjíždí C14 jako MHD do Berouna v 9:43 a další jede za třičtvrtě hodiny, zdá se Vám to normální?

Pokud jde o většinu, tak dobře, celý západ ČR proti Dolní Berounce, to je opravdu divná většina (vymístění dálkovky, max 140 a vymístění nákladní dopravy).

Já už se opravdu nedivím, že ve Věšíně strkají autům s pražskou SPZ do výfuku šišky.[rofl]
(Příspěvek byl editován uživatelem Mořepetr.)
Úterý, 31. prosince 2019 - 14:01:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1429
Registrován: 7-2017
Os 26208 odjel z Žel. Brodu takřka na čas (max. s +1'). Do Tanvaldu dorazil s +8
Samozřejmě zpozdil na odjezdu Os 2660 směr Harrachov i Os 2659 směr Liberec (přestup frekvence)
Úterý, 31. prosince 2019 - 14:06:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 104
Registrován: 3-2018
tak hlavně, že na sebe počkali
Úterý, 31. prosince 2019 - 14:16:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 123
Registrován: 9-2019
No vidíte, z původní téměř soudní rozepře, bude třeba jednou společná kniha...třeba o Kžc [lol]
Úterý, 31. prosince 2019 - 14:17:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4666
Registrován: 3-2006
Ad -aa-: Tady je ten přípoj v Berouně, který by si Arriva společně s IDSK mohla trochu poladit. Ostatně IDSK na to upozorňuji každý rok.

-aa-
Úterý, 31. prosince 2019 - 14:20:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4600
Registrován: 12-2007
Mořepetr: C14 se mi normální nezdá, ale na druhou stranu je otázka zda se v Berouně dají chytit všichni zajíci a zda toto je ten prioritní. Každopádně dopravní optimalizace a integrace této oblasti ještě neproběhla. Ale že se zrovna tohle zlepší po integraci, to skutečně nejsem schopen posoudit, asi bude třeba nejdřív posčítat všechny zajíce a zjistit jejich vypasenost.

Co se týká Dolní Berounky, tam dávám primárně přednost všechny odvézt (byť to pro menšinu může znamenat pár minut navíc). Mimochodem nejjednodušší řešení by bylo Ex zastavit v Berouně (popř. Zdicích) a k nim přivézt R26 na přestup a nejezdit s ní do Prahy. Nicméně objednatel na to má jiný názor a toto řešení odmítá.

Jinak se mi líbí, jak se nám tato diskuze současně rozšířila z Arrivy vlaky i na Arrivu Střední Čechy[happy]

mirek55: No a co jako? Takové věci se v provozu v rámci sítě SŽDC stávají každý den minimálně v desítkách případů. Třeba teď v Náchodě Sp 1857 (+13) nadělil protijedoucímu Sp 1854 +10. A budou z toho nejspíš ještě i další zpoždění. Třeba ve Starkoč je ohrožena včasnost Sp 1895, který ale už je o 6 min. zpožděn ze Svatoňovic, neboť chytil zpoždění od protijedoucího Sp 1890, který je získal od protijedoucího rychlíku, který byl zpožděn tím, že čekal ve Starkoči na zpožděný vlak od Broumova. A tak bych mohl hledat příčinu řetězového zpoždění ve výši několika minut možná ještě dlouho. Ale nevím zda stojí za to se s takovými marginalitami zabývat a ztrácet s nimi čas a rozhodně není adekvátní je využívat k velbloudizaci komárů....
Tento příspěvek není určen pro uživatele 750371 a neočekává se od něho žádná reakce na tento příspěvek.

Děkujeme za pochopení!
-aa-
Úterý, 31. prosince 2019 - 14:21:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4601
Registrován: 12-2007
PTM01: Nechci Vám do toho kecat, ale knihu o KŽC jistě napíše jiný osvědčený autor[biggrin]
Tento příspěvek není určen pro uživatele 750371 a neočekává se od něho žádná reakce na tento příspěvek.

Děkujeme za pochopení!
Úterý, 31. prosince 2019 - 14:27:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10809
Registrován: 8-2012
Předpokládám do Kolovrat. To zas nešlo. Legislativa.
Do Kolovrat, o.c. A zase nesouhlas - nikoli legislativa, ale "nejde to" politika (bylo by vidět, že StčK je "nahý"). Nebo jaká nepřekonatelná legislativa brání tarifnímu závazku na části linky, kdyby se chtělo? (Notabene při legislativní a lobbystické síle Prahy.)
Ono to totiž taky zdaleka není jen o těch cenách
Přesně o tom tady od samého začátku mluvím. Že ten primární problém nejsou speciálně v Praze+StčK peníze, ale "nechce se", ať už motivací k tomu je cokoli a výmluvy nejrůznější (i přes zoufalost ÚOHS by za deset let bylo vysoutěžených administrátorů dva kýble). Pozor, já přece nikde neříkám, že takoví jsou úplně všichni, ale důležitý je výsledný vektor... ale má-li být univerzálním protiargumentem "máš-li odlišný postoj, nejdřív si přečti" (= jsi hlupák a neumíš správně číst), tak to nemá cenu.
電車オタク
Úterý, 31. prosince 2019 - 14:57:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4667
Registrován: 3-2006
Ad -aa-: Tato obslužnost lze to řešit i prodloužení C20 k nádraží Zdice.Ale tam to krachuje na nezájmu města postavit přestupní terminál. Přičemž Arriva v místě slíbeného terminálu odstavuje autobus pro C20.

Mělo by se vzít jako výhodu, že jak vlaky, tak autobusy jsou pod jednou firmou, tedy DB, takže by konečně mohlo dojít ke stržení hradby mezi silniční a železniční VHD. Ostatně odtržení ČSAD od ČSD jsem vždy považoval za jednu z nejhorších věcí v dopravě, provedené za minulého režimu.

Koukám, že i paní hejtmanka je proto, aby se rozvíjel kraj jako celek, nikoliv jen úzký pruh okolo Prahy.

http://pribramsky.denik.cz/z-regionu/nejsme-servis-pro-prahu-vyme zuje-hejtmanka-postaveni-strednich-cech-20191231.html
Úterý, 31. prosince 2019 - 15:13:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15164
Registrován: 10-2004
-aa-:
"Co se týká Dolní Berounky, tam dávám primárně přednost všechny odvézt (byť to pro menšinu může znamenat pár minut navíc). Mimochodem nejjednodušší řešení by bylo Ex zastavit v Berouně (popř. Zdicích) a k nim přivézt R26 na přestup a nejezdit s ní do Prahy. Nicméně objednatel na to má jiný názor a toto řešení odmítá. "
A názor na to má zcela správný. Kdyby expres stavěl všude, kde si to lokální objednavatelé přejí, tak staví jako rychlík a už to není expres. Mně by dávalo větší smysl, kdyby byl model na trati 200 postaven tak, aby zde byly 2 proložené dvouhodinové linky s příjezdem do Zdic v celou s vazbou na linku R16, jejíž úkol je předvším v tom sbírat reginální frekvenci a osvézt ji do Prahy a Plzně. Za uspořené prostředky by se pak daly doplnit na R16 dvouhodinové díry v sedle. R26 do Prahy by pak mohla zůstat o víkendech jako návozová pro turisty a cyklisty, kdy to smysl má a u Berounky je pro ní prostor.
Úterý, 31. prosince 2019 - 15:53:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4668
Registrován: 3-2006
Ad Orky: Myslím, že daleko větší problém je ve špatné infrastruktuře a problematické hranici soustav.
Pokud by byla možnost protáhnout Ešusy, jak na 170, tak na 200, nebyl by problém zachovat přestup R16 S6 ve Zdicích, nebo Berouně. Ale prostě je to tak jak to je, takže se místo zrychlených příměstských vlaků, musíme spokojit s R26 a R16 v současné podobě. Prostě Dopravce i objednatel může třeba zlaté z nebe, když SŽDC nemá více povinností, je to těžké. Ostatně je to konstatováno i Plánu obslužnosti Středočeského kraje.

Cestujícím je prostě jedno, zda jede rychle rychlíkem, nebo osobákem. On se chce dostat z Bodu A do bodu B a to s minimem přestupů.
Pokud se jedná o rychlost dopravy z Příbramska v době vybudování tunelu Beroun, je dostatek času, aby se do té doby upravila jak trať 200, tak trať 171, případně i 173. Prostě s traťovou rychlostí 75km/h to do dalších let na 200 dál nepůjde.
Úterý, 31. prosince 2019 - 16:03:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3578
Registrován: 6-2016
Mořepetr: K tomu tunelu mě napadlo, že by první americká posádka, oblétávající Mars mohla poslat pozdravný telegram k zahájení stavby tunelu Praha - Beroun[biggrin]
Desiro
Úterý, 31. prosince 2019 - 16:07:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3444
Registrován: 2-2004
TH aa: Ale jistěže se vaše názory příliš neliší a přemýšlející čtenáři si z toho vezmou to správné.

To je krásné souznění takhle na konec roku.