Diskuse » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT... do 09. 12. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT... do 09. 12. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Sobota, 23. listopadu 2019 - 09:05:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3546
Registrován: 12-2007
Obecně nemám rád žádné extrémy, ani na jedné straně čínský, kdy vše jde neuvěřitelně rychle bez ohledu na zájmy vlastníků nebo ochranu životního prostředí, ale ani český, kdy příprava významné stavby trvá více než 10 let, protože ji brzdí pár kverulantů, které stavba připraví o výhled anebo se obávají jízdy každého auta navíc. Podle mne snad s výjimkou výstavby jaderných elektráren nebo jiných vysoce rizikových zařízení by příprava stavby neměla přesáhnout 5 let.
Sobota, 23. listopadu 2019 - 09:50:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5900
Registrován: 9-2005
Až vám české úřady předvedou, co dovedou, tak se budete taky bránit tuby nehty. To, co udělaly paní Havránkové, je jen nejznámější kousek. D8 místo tunelem postavená přes sesuvné území, je taky dílo úřadů, nikoliv nějakých zelenáčů.
Zkrátka úřady, jejich arogance a slendrian mají zcela běžně veliký kus viny.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pikehead
Sobota, 23. listopadu 2019 - 13:50:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5647
Registrován: 3-2007
Wagon:
"protože ji brzdí pár kverulantů, které stavba připraví o výhled anebo se obávají jízdy každého auta navíc."
Nebrzdí je pár kverulantů, ale úřednictvo neschopné stavby správně připravit. Jinak je ochrana zájmů dotčených osob velmi chabá, ač to z délky příprav může nezasvěceným lidem připadat jako přesně opačný extrém.
P_v
Sobota, 23. listopadu 2019 - 13:51:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2296
Registrován: 5-2002
o okruhu Prahy mezi mezi Běchovicemi a D1 rozhoduje nějaká paní na stavebním úřadě na Praze 22.
Poněkud nešťastně se stalo, že legislativní změna, která umožňuje o stavbách takového rozsahu rozhodovat na krajských úřadech, přišla až poté, co bylo územní řízení zahájeno na místně příslušném úřadu.
To, co udělaly paní Havránkové
Pokud je mi známo, úřady jí při restituci vydaly pozemky, kde se plánovala dálnice. Chtěla jiné, ale nevyhověly jí. Možná proto, že podle legislativy ani nemohly, to nevím. Následně se při přípravě D11 šprajcla a místo odkupu pozemků požadovala znovu náhradní pozemky, ale v několikanásobném rozsahu, se zdůvodněním, že nyní jsou to pozemky stavební a tudíž zhodnocené.
D8 místo tunelem postavená přes sesuvné území
Ono se to hlavně z počátku jevilo jako výrazně rychlejší a levnější na stavbu i provoz, než tunel. Nebýt toho deště století, tak kromě dětí země nikdo nic nerozporuje. Sesuvné území je v té vulkanické oblasti všude a stanovení míry rizika je dost ošemetné.
Sobota, 23. listopadu 2019 - 16:41:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 97
Registrován: 7-2017
P-v: v případě D8 se za každou cenu dodržovala stará trasa naplánovaná za bolševika. Zajímavou náhodou byly v této trase vydávány náhradní restituce zkoupené politickými podnikateli. Tím došlo k úžasnému zhodnocení jinak velmi levných pozemků v CHKO. A samozřejmě s patřičnou přirážkou za sesuv, ale to také šlo z veřejných peněz. Masírka místného politického Palerma ve prospěch povrchové varianty byla až komická. Samozřejmě strašení drahou tunelovou variantou, která by celo stavbu zdržela a prodažila, je dnes směšné, jelikože snadná, rychlá a levná povrchová trasa stála mnohem více a zdržela se ještě více.
Sobota, 23. listopadu 2019 - 18:33:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10383
Registrován: 8-2012
příprava významné stavby trvá více než 10 let, protože ji brzdí pár kverulantů
Přípravy a realizaci staveb tu nejvíc brzdí neschopnost státních úřadů (pozor, např. stavební úřad Prahy 22 není samospráva, ale státní správa!) dodržovat zákony, neschopnost státu sejít se v daném čase a místě s financováním (když jsou "náhle" potřeba utratit peníze, není připraveno to prioritní a staví se "blbosti"), kverulanti jsou s velkým odstupem až třetí. Kauzy Havránková anebo třeba Regecová (Philips Hranice) byly především státní sviňárny (jednání z pozice síly až vyhrožování anebo ignorace) a je to spousta takových příkladů (např. obchvat České Skalice nebo teď v médiích proběhlo téma obchvatu Bludova). Kverulanti jsou akorát dobrý cíl na odvedení pozornosti od neschopnosti státu a jak je vidět úspěšný, někteří troubové to dokonce papouškujou dál.
電車オタク
Sobota, 23. listopadu 2019 - 20:06:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3547
Registrován: 12-2007
T . H .: V případě paní Havránkové je otázka, zda stát mohl postupovat jinak. Jistě v řadě případů je to neschopnost státních úřadů, ale co si myslet o tzv. Vodě z Tetčic, která blokuje zdvoukolejnění a elektrizace tratě ze Střelic do Zastávky u Brna a její elektrizaci snad až do Třebíče, nebo tzv. věcné břemeno, které blokovalo dokončení Rudné ulice v Ostravě. Něco jiného je případ Regecové, stavba Philipse v Hranicích podle mne nebyla veřejně prospěšnou liniovou stavbou, to si měl vyřešit investor. Někdy jsou problémem obce nebo městské části, které např. blokují dálnici D 3 ve Středočeském kraji anebo dokončení Pražského okruhu. Ale samozřejmě, třeba povolení stavby motoservisu pánům Bratránkovým v Táboře je chyba stavebního úřadu.
Sobota, 23. listopadu 2019 - 20:44:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10386
Registrován: 8-2012
V případě paní Havránkové především celá ta kauza žije spoustou nesmyslů až vyložených lží. A ani nějaká "Voda z Tetčic" nemůže nic "blokovat" - buďto jsou její připomínky irelevantní a pak je dokáže schopný úředník (ale kde takového najít) vypořádat během pár měsíců, nebo jsou opodstatněné a pak bych nemluvil o blokování - to nejspíš stát čeká, jestli to třeba nevyhnije a jestli se tzv. nevycukají...
Spíš je zajímavé podívat se, jaké předkládací lhůty různých dokumentů má například SŽDC jako investor.
電車オタク
Sobota, 23. listopadu 2019 - 21:00:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13127
Registrován: 8-2004
Pikehead:
"úřednictvo neschopné stavby správně připravit"
Řadit stavební úřady do kolonky "správně připravit" se mi nezdá úplně korektní.

Snad se situace zlepší se změnou, co o ní píše P_v (škoda, že to trvalo tak dlouho).
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 23. listopadu 2019 - 22:09:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3548
Registrován: 12-2007
T . H . Nejsem si vždy jist, zda schopný úředník může všechny připomínky vypořádat. Může jít např. o ochranu chráněných druhů zvířat, kterých může být všude plno, ale jsou chráněni (u nás např. všichni plazi a obojživelníci - já např. na zahradě u chaty mám plno ještěrek), možnost překročení hluku, což asi nelze vždycky dokázat, zvýšení emisí (zejména u silničních staveb apod.), možnost znečištění vody atd. Myslím, že v řadě případů se jedná o hraniční hodnoty, a důkaz, zda se projekt ještě pohybuje v mezích zákonů a jiných předpisů je někdy velmi těžké prokázat.
Neděle, 24. listopadu 2019 - 00:33:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23
Registrován: 2-2018
Něco jiného je případ Regecové, stavba Philipse v Hranicích podle mne nebyla veřejně prospěšnou liniovou stavbou, to si měl vyřešit investor.

Nikoliv. Ve smlouvě o investiční pobídce byl závazek státu zajistit pozemky...
Mimochodem, copak se teď v té slavné továrně vyrábí? Není už z toho novodobý brownfield?
Neděle, 24. listopadu 2019 - 00:39:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9120
Registrován: 5-2007
pilot.pirx: Nie, kúpilo to CTP, takže je z toho klasický priemyselný park, ktorý sa prenajíma rôznym firmám.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Mladějov
Neděle, 24. listopadu 2019 - 08:55:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14244
Registrován: 3-2007
Wagon:
" důkaz, zda se projekt ještě pohybuje v mezích zákonů a jiných předpisů je někdy velmi těžké prokázat."

Jistě.
Ono je jaksi spíš potřeba prokazovat, že se pohybuje mimo tyto meze, než presumpci viny.
Neděle, 24. listopadu 2019 - 11:01:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3550
Registrován: 12-2007
pilot.pirx: Potom byla špatná smlouva o investiční pobídce, pokud byla založena na pozemku, který nebyl v rukou státu.
Mladějov: Hranice mezi tím, co ještě je anebo co už není v mezích zákona a jiných předpisů je často dost nejasná, proto také máme soudní systém, který v těch konkrétních případech ty hranice vytyčí.
Neděle, 24. listopadu 2019 - 18:48:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10398
Registrován: 8-2012
Nejsem si vždy jist, zda schopný úředník může všechny připomínky vypořádat
No tak vypořádat je dokonce musí. Ale mám podezření, že vy si pod pojmem vypořádat představujete zamítnout?
電車オタク
Neděle, 24. listopadu 2019 - 22:16:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3553
Registrován: 12-2007
T . H .: Dojem máte naprosto špatný, řada připomínek může být konstruktivních a může najít lepší řešení. Jistě ten úředník musí vydat nějaké stanovisko, které je odvislé od právních předpisů, nicméně i tak některé připomínky asi podléhají jeho subjektivnímu pohledu. A jak jsem uvedl, ten subjektivní pohled vždy může někdo napadnout. Obecně platí, že nelze na každou situaci vždy přesně aplikovat nějaký právní předpis, proto také máme soudnictví, kde právě v oblasti občanskoprávních sporů se do značné míry hledá uspokojivé řešení. Bohužel jsem byl informován, ze strany pracovníků stavebních úřadů, že když se někdo proti jejich rozhodnutí odvolá, a odvolací úřad nebo soud vyhoví odvolávajícímu, tak zmíněný úředník je potrestán odnětím prémií nebo osobního hodnocení. Ten úředník je potom v mnohem horší pozici než soudce, protože soudce je potrestán pouze např. za nečinnost, nebo hrubé neuznání předložených důkazů, ale není trestán za svůj právní názor. Obecně v případě protahování stavebních řízení, za některé z nich mohou úředníci, ale za jiné třeba různí kverulanti. Teď dávají v kinech film Vlastníci, který je ze schůze Společenství vlastníků bytů. Na tomto filmu prý jeden kverulant dokáže prakticky znemožnit práci společenství. Jinak ale protahování této debaty nemá smysl, prostě vina může být na jedné nebo na druhé straně, svět není černobílý.
Úterý, 26. listopadu 2019 - 15:38:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20612
Registrován: 5-2002
W: Na tomto filmu prý jeden kverulant dokáže prakticky znemožnit práci společenství
Nejen ve filmu. V reálu dokáže rozvrátit členskou schůzi natolik, že se na ničem neusnese.
Nám se podařilo jednoho kverulanta vyeliminovat tak, že jsme jeho kverulování převyprávěli "úředním" jazykem a vtělili do zápisu.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 26. listopadu 2019 - 18:03:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10410
Registrován: 8-2012
Teď dávají v kinech film Vlastníci, který je ze schůze Společenství vlastníků bytů. Na tomto filmu prý jeden kverulant dokáže prakticky znemožnit práci společenství
Promiňte, ale nějak mi uniká souvislost tohoto s úředním postupem při projednávání nějakého územka a stavebního povolení.
Abychom se zesouladili - jaká je vaše představa toho, jak to stavební řízení probíhá (už se tu o tom psalo mockrát)? Že tam někde na "schůzi" sedí nějaký kverulant a kveruluje?
電車オタク
Úterý, 26. listopadu 2019 - 18:36:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3559
Registrován: 12-2007
V současné době má stavební řízení u velkých staveb 3 fáze: 1) Posuzování vlivu na životní prostředí (EIA), 2) Územní řízení, 3) Stavební povolení. Ke všem 3 fázím je možné se odvolat, popř. napadnout každou fázi u soudu, přičemž ten, kdo napadne každou fázi u soudu, nemusí platit žádné soudní poplatky, a to, ani když u soudu neuspěje. V zákoně o liniových stavbách snad bude moci se odvolávat pouze jednou. Samozřejmě, že ty fáze nejsou na nějaké schůzi, i když záměry mají být projednány s veřejností. Pokud se ale účastníku řízení něco nelíbí, ať už je to soused, třeba i vzdálený, anebo nějaký spolek, který už pořádně nefunguje, ale přihlásí se, že předmětem jeho činnosti je ochrana životního prostředí, tak se může odvolávat anebo dát jednotlivé fáze k soudu. Riziko žádné nenese, pouze si zaplatí svého právníka, pokud jím sám není, který napíše odvolání. Tím samozřejmě takový účastník řízení jej může na dlouhou dobu protáhnout, což je pro investora, který např. počítá s penězi EU velmi nepříjemná věc.
Pikehead
Úterý, 26. listopadu 2019 - 21:02:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5668
Registrován: 3-2007
Já teda jsem dalek od toho, abych ten procesní eintopf obhajoval, ale čistě teoreticky nejsou ty tři řízení proto, že se každé týká něčeho jiného? Jedno zkoumá dopad na životní prostředí, druhé soulad s územním plánováním a třetí konkrétní dopady stavby na bezprostřední okolí, přičemž se průběžně zvyšuje úroveň detailu. Obecně mi nepřijde možné i mnohem jednodušší záměry posuzovat "z jedné vody načisto" a minimálně dvoukolová logika mi na podobně záměry přijde celkem adekvátní.

Určitě by procesy přípravy staveb snesly procesní analýzu, harmonizaci požadavků náhodně nasypaných na hromadu z více resortů, výrazné zjednodušení, digitalizaci případně kapacitní a kompetenční posílení příslušných úřadů nebo soudů.

Tohle řešení je ale asi moc nudné a moc složité a lepší to pojmout osvědčeným principem "silné ruky" jako velký bratr Kremlík, s tím že k silné ruce patří i identifikace nepřátel Společnosti, Státu, Pokroku - nehodící se škrtněte - na které se svede jakýkoliv dosavadní neúspěch.
Úterý, 26. listopadu 2019 - 21:33:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3560
Registrován: 12-2007
Pikehead: Naprosto s Vámi souhlasím, s procesní analýzou, harmonizací požadavků a připomínek z více stran, digitalizací celého řízení včetně rychlého přeposílání takových informací. Bohužel někdy u nás převládá odezdismum-kezdismus, místo hledání vhodného modelu za účasti odborníků, techniků, krajinářů, ochranářů, vodohospodářů, hygieniků a odborníků v oblasti psychologie a sociologie lidí, kterých se zmíněná stavba dotkne. Důsledkem jsou často zákopové války na jedné straně politiků, úředníků nebo investorů, a na straně druhé různých aktivistů, místních populistů apod., které ne vždy směřují k optimálnímu řešení.
Úterý, 26. listopadu 2019 - 22:41:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 58
Registrován: 3-2009
Třeba u poláků se mohou různí ekoaktivisti odvolávat jen u EIA, potom už ne. Ekoaktivisti musí mít možnost podat námitku, jinak EU nepřerozdělí dotace pro stavbu.
Pikehead
Úterý, 26. listopadu 2019 - 23:00:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5671
Registrován: 3-2007
No z toho, co v Polsku na první pohled vidíte - auta ojetiny ze západu smrdící výrazně víc než u nás, potoky zapáchající splašky, topení nejmizernějším hnědým uhlím (a to i třeba v Krakově) a neustálé výjimky z EU na plnění imisních limitů - bych tak nějak odhadoval, že tamní úroveň ochrany životního prostředí je ještě o kus nižší než u nás a jejich EIA bude ryzí formalita.
Středa, 27. listopadu 2019 - 00:57:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 74
Registrován: 10-2018
Pikehead:
"No z toho, co v Polsku na první pohled vidíte - auta ojetiny ze západu smrdící výrazně víc než u nás, potoky zapáchající splašky, topení nejmizernějším hnědým uhlím (a to i třeba v Krakově) a neustálé výjimky z EU na plnění imisních limitů - bych tak nějak odhadoval, že tamní úroveň ochrany životního prostředí je ještě o kus nižší než u nás a jejich EIA bude ryzí formalita."

To by mě taky zajímalo, nakolik je ten stavební boom u nich a v Maďarsku způsobenej snadnější legislativou (a snadnějšim terénem) proti zdejšim martýriům s projednánim trasy i výkupem pozemků. Tipuju tak ze 3/4 protože věcnej důvod v tom neni.
Středa, 27. listopadu 2019 - 20:51:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 6-2019
Pikehead:
" topení nejmizernějším hnědým uhlím (a to i třeba v Krakově)"
Zrovna v Krakově je topení tuhými palivy celoplošně zakázané a hlídaj to policajti. Právě kvůli nevyhovujícímu ŽP.
Pikehead
Středa, 27. listopadu 2019 - 22:18:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5674
Registrován: 3-2007
V Krakově jsem v topné sezoně nebyl, ale píše se o tom v tisku a v tlači. Dneska je to tam mimochodem horší než na Ostravsku.
Čtvrtek, 28. listopadu 2019 - 13:59:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8995
Registrován: 9-2002
Adif (pro ty, kdo to neví - španělská SŽDC) pouští další dopravce na svojí síť:

- SNCF si vyhádaly pět párů vlaků, TGV Duplex (low cost) cca za rok,
- Trenitalia/Ilsa nasadí do dvou let na cca 16 párů vlaků, nasadi za cca dva roky vlaky Ansaldo/Bombardier "Frecciarossa 1000" - v Itálii to jezdí jako ETR 1000,
- zbytek (snad 42 párů) nadále v režii RENFE.

Trasy se taky jmenovaly - kdo a kde si přesně nevzpomenu, ale není to celá síť: Figueres - Barcelona - Madrid - Sevilla/Malaga a Madrid - Valencia.

Definitivně se toto má potvrdit v půli března, pokud antimonopolní úřad nebude mít námitky.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Čtvrtek, 28. listopadu 2019 - 22:48:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6502
Registrován: 9-2011
SNCF si vyhádaly pět párů vlaků, TGV Duplex (low cost) cca za rok
Já to nejprve pochopil jako "pět párů vlaků za rok" [happy].
Nu, říkal jsem si, to je opravdu hustá doprava [vypravci].
Všichni jste volové. Servít
Pátek, 29. listopadu 2019 - 14:16:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 8-2018
Zrovna ve Španělsku jsou i relace plně na vysokorychlostních tratích, kde o víkendu jede právě těch 5 párů vlaků denně, třeba Madrid - León. Navíc čiště "AVE" jsou tam jen 2 vlaky, ty další tři jsou "ALVIA", co mají trochu delší dobu jízdu a pak pokračují dál do Asturie (po změně rozchodu).
Sobota, 30. listopadu 2019 - 10:40:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8996
Registrován: 9-2002
To jsem asi mel npsat, ze to je "za jeden den."
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Úterý, 03. prosince 2019 - 00:01:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1954
Registrován: 4-2006
T.H., ad Voda z Tetčic: naposledy když napadli stavbu tramvajového tunelu v Brně, tak to bylo proto, že stavební povolení bylo vydáno s odvolávkou na neplatný zákon. Ťok to tehdy komentoval tím, že si státní správa nemůže dovolit zaměstnávat špičkové právníky.
Takže ANO, kdyby stát uměl vydat papíry v souladu s vlastní legislativou, žilo by se nejen jemu lépe.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Úterý, 03. prosince 2019 - 00:14:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4231
Registrován: 5-2004
Tomas007, Pikehead, Wagon, odněkud si pamatuju zmínku, že Dánsko má systém, který lidi neobírá o práva a přitom umožňuje relativně rychle stavby zprocesovat a postavit. Další státy, kde lze stavět slušně a za slušnou cenu jsou co si pamatuju Španělsko, Itálie a Francie. Tak třeba by bylo vhodné při návrzích na změny zdejšího systému čerpat inspiraci tam (pro srovnání: čínský systém seroucí na práva dotčených je oproti Španělsku dražší v absolutních číslech, oproti Itálii a Francii je dražší po započtení rozdílu mezd).
Středa, 04. prosince 2019 - 16:34:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 533
Registrován: 6-2019
Širokorozchodná VRTka, hm...:
https://www.railwaygazette.com/infrastructure/evora-elvas-cut-off -contract-awarded/55271.article
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 15:22:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1498
Registrován: 11-2005
Když oni aktivisti si dělají špatné jméno tím, že často (aspoň se to tak jeví) místo legitimního postupu "dálnici berem, ale podívejte na ty mloky, to se musí nějak vyřešit", jedou stylem "jakoukoli stavu čehokoliv musíme napadat a překazit nebo aspoň co nejdéle oddálit, pojďte tam najít nějaké mloky nebo cokoliv".

Podle mě by součástí vyhodnocování mělo být i něco jako "EIA nulové varianty", aby se zjistilo/porovnalo, jaký negativní vliv na žp má současný stav. Třeba u staveb silničních obchvatů obcí sice nový obchvat může negativně ovlivňovat kachny na rybníku, ale sníží polétavý prach a úroveň hluku v obci. Aby se nakonec nezjistilo, že nulová varianta je z hygienického pohledu nepřípustná.
MartinM
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 23:52:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 182
Registrován: 12-2017
Když jsme tady u toho schvalování a práci a počtu úředníků, tak jen taková zajímavost pro zamyšlení:
státČRNĚMPOlRAK
počet obyvatel10,5 mil82 mil38,5 mil8,7 mil
počet krajů (zemí, vojvodství)13+113+3168+1
počet ORP, okresů205294+10737994
počet obcí62531084824782096
Pátek, 06. prosince 2019 - 00:27:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 375
Registrován: 9-2015
MartinM: Ono to nelze tak úplně srovnávat. Např. v Polsku gminy (v tabulce uváděny jako obce) jsou zhruba na úrovni našich ORP (venkovské se dělí na starostenství, městské na čtvrti, které mají podřízené samosprávy), okres je mezičlánek mezi gminou a vojvodstvím (u nás zrušený).
Pátek, 06. prosince 2019 - 09:14:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 467
Registrován: 10-2005
Libcha:
"Když oni aktivisti si dělají špatné jméno tím, že často (aspoň se to tak jeví) místo legitimního postupu "dálnici berem, ale podívejte na ty mloky, to se musí nějak vyřešit", jedou stylem "jakoukoli stavu čehokoliv musíme napadat a překazit nebo aspoň co nejdéle oddálit, pojďte tam najít nějaké mloky nebo cokoliv".
"

Což je ovšem naprosto logický důsledek myšlení "na nějaký mloky vám s***m", jímž obec investorská a úřednická zhusta oblažovala a dílem dosud oblažuje jakoukoliv i sebevíce racionální námitku ke stavebním záměrům. Velmi dobře dokumentováno např. na D8.
Cesta ke zrychlení realizace potřebných staveb nemá vést po linii okleštěme práva, nýbrž po linii naučme se to ev. buďme nuceni, to dělat (od počátku) dobře.
Právní úprava není nikterak děsná. Děsná je její aplikace.
Pátek, 06. prosince 2019 - 10:17:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3574
Registrován: 12-2007
Martin M: V Německu jsou země velmi tradiční a rozdíl jejich velikosti a počtu obyvatelstva je mnohem větší než u nás. Srovnejme třeba Bavorsko a Brémy.
Počet obcí je u nás veliký, protože i obec třeba s 50 obyvateli může být samostatná, i když prakticky pořádně neplní úkol obce, např. v podobě správy místních komunikací, úklidu, odpadů, školství, kultury apod.
Ale to je důsledek 90. let, kdy prakticky každá sebemenší vesnice se mohla odtrhnout od jiné obce, i když toto odtržení způsobilo zánik územní celistvosti původní obce, a v současné době pomalu není žádná možnost, jak ty malé obce donutit ke spojení se sousední větší obcí. Důsledkem často bývá, že v těch nejmenších obcích je nestabilní zastupitelstvo a často se tam konají mimořádné obecní volby (např. obec Prameny), protože opoziční zastupitelé vydírají vládnoucí tím, že rezignují na své členství v zastupitelstvu a počet zastupitelů klesne pod 5 členů.
Pátek, 06. prosince 2019 - 13:02:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 202
Registrován: 9-2005
U nás byly země do roku 1948 taky velice tradiční, než je komunisti zrušili. V devadesátkách pak, místo aby se obnovily, přičemž podkladem pro jejich vytvoření byl pouze politický lobbying (ještě v den hlasování se nevědělo, jestli krajů bude 9, 14 nebo 27). Jejich územní vymezení (hranice) jsou potom zejména na Moravě dost nelogické.

Celkový počet obcí potom opět hodně vzrostl po roce 1990, kdy hodně malých obcí nebylo spokojeno s fungováním v rámci své střediskové obce, i když některé činnosti by se hodilo mít v nějakém větším celku (např. svazek obcí). Ale sloučení s jinou obcí je v posledních letech poslední zoufalá možnost, která se děje výjimečně u obcí s několika desítkami obyvatel. Je to vidět i na tom, že v regionech s tradičním osídlením s malými sídly (např. jižní střední Čechy, západní Morava) je hodně malých obcí, zatímco např. v dosídlených oblastech (např. okolí Nové Bystřice, Slavonic, Králicko, Hanušovicko) spíš patří do větších celků.
Od roku 1985 Za Moravu! Moravská národní obec
Pátek, 06. prosince 2019 - 13:52:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 465
Registrován: 11-2005
V devadesátkách pak, místo aby se obnovily, přičemž podkladem pro jejich vytvoření byl pouze politický lobbying (ještě v den hlasování se nevědělo, jestli krajů bude 9, 14 nebo 27).

Nechybí v téhle větě něco?
Pátek, 06. prosince 2019 - 14:07:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3576
Registrován: 12-2007
Ojin:U nás sice byly země za první republiky (Čechy, Morava a Slezsko, Slovensko a Podkarpatská Rus), ale myslím, že jejich vedení nebylo moc funkční. Další rozdělení země po roce 1948 bylo zhruba na úrovni nynějších krajů, v roce 1960 došlo ke snížení počtu krajů na 10. Rozdělení Česka na Čecha a Moravskoslezsko by asi nebyl moc funkční. Češi by nechápali, proč mají mít celostátní správu a správu jenom pro Čechy. Proto jsou lepší kraje než jenom 2 země.
Pokud se týká svazku obcí, jistě může být vhodný např. pro vodovody a kanalizace, anebo pro dopravní komunikace mezi obcemi, např. u cyklostezek. Ale jinak moc velký význam nemá, protože asi by se obce hádaly, která by z nich měla mít rozhodující slovo. Nebylo by to podloženo žádnou samosprávou.
Spojení obcí by mohlo být zejména tam, kde se jedná o velmi malé obce do 100 obyvatel, anebo tam, kde zastavěné plochy obcí k sobě přiléhají (ve Středočeském kraji je to např. Sibřina a Květnice, nebo Dolní Břežany a Ohrobec, popř. Psáry a Jesenice). Samozřejmě je to ale na rozhodnutí obyvatel zmíněných obcí.
Komis
Pátek, 06. prosince 2019 - 14:33:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 664
Registrován: 2-2019
Viky_Cabadaj: V té větě je pouze třeba škrtnout spojku "přičemž". [proud]
Pátek, 06. prosince 2019 - 16:01:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20656
Registrován: 5-2002
Komis: V té větě je pouze třeba škrtnout spojku "přičemž"...
... a slovo "byl" přestěhovat na její místo. [wink]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pátek, 06. prosince 2019 - 19:55:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4238
Registrován: 5-2004
Když oni aktivisti si dělají špatné jméno tím, že často (aspoň se o tak jeví) místo legitimního postupu "dálnici berem, ale podívejte na ty mloky, to se musí nějak vyřešit", jedou stylem "jakoukoli stavu čehokoliv musíme napadat a překazit nebo aspoň co nejdéle oddálit, pojďte tam najít nějaké mloky nebo cokoliv".

Jak někde psal arciaktivista Patrik, pokud se v Česku chcete vyjádřit k čemukoliv, co s vámi bezprostředně nesousedí, je to ve valné většině případů možné jediným způsobem - zdržováním věci skrz napadání EIA, ÚR a SP jako spolek z ekologických důvodů. Což dělá ekologisty i z lidí, kterým jde je o úpravy věcí, proti kterým nejsou nijak zásadně.
Pátek, 06. prosince 2019 - 20:32:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3700
Registrován: 5-2002
Jejich územní vymezení (hranice) jsou potom zejména na Moravě dost nelogické. Mně připadají kraje, jak je známe dnes, docela logické. Každé velké město má svůj kraj, ale žádné další, které by si mohlo dělat nároky na kraj, už není. Jde hlavně o to, že každé z krajských měst má svůj region, který k němu spáduje, a tahle spádovost by se s jiným počtem krajů narušila.
Zavedení zemí by znamenalo např. roztrhání vazeb mezi Jihlavou a Havlobrodem nebo Havlobrodem a Žďárem. Navíc Čechy by byly oproti Moravě příliš velké a nijak rozumně na dva nebo tři celky rozdělit nejdou.
Pátek, 06. prosince 2019 - 21:20:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13140
Registrován: 8-2004
David_jaša:
"pokud se v Česku chcete vyjádřit k čemukoliv, co s vámi bezprostředně nesousedí, je to ve valné většině případů možné jediným způsobem - zdržováním věci skrz napadání EIA, ÚR a SP jako spolek z ekologických důvodů. Což dělá ekologisty i z lidí, kterým jde je o úpravy věcí, proti kterým nejsou nijak zásadně."
Vidím ty tzv."ekologisty" často podobně.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 08. prosince 2019 - 01:01:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3418
Registrován: 5-2002
No já bych řekl, že jakákoli krajská nebo jiná hranice vždycky někoho od někoho oddělí, a místa kde to fakt vůbec nevadí jsou jen ta, "kde mezi dvěma kraji" je vojenský prostor. [happy]
Spíš je problém, že ne každý pochopí, že "spádovost" ve smyslu administrativního zařazení a dopravní jsou různé věci. To první je třeba dělat seskupením dílčích jednotek (obcí, coby seskupení "osad" atd. až k jednotlivým bytům). Takže různé části jedné obce nemohou být pod různými OPÚ/ORP/okresy, různé části jednoho okresu nemohou být v různých krajích či jeden kraj ve dvou státech (Berlín teď vynechme [happy]).

Zatímco ta spádovost dopravní je vždy jiná, jakmile opustíme úroveň "bezprostředně nejbližší OPÚ" pro to napojení na nejzákladnější služby. Za dob okresních úřadů tedy většinově jimi organizované (resp. skrze ně jednotlivými závody ČSAD atd., v tom se teď nepatlejme, prostě "na okresní úrovni řešené") autobusové dopravy proto dobře fungovalo toto a nic moc jiného. Na krajské úrovni pak funguje i dojížďka mezi významnými regionálními městy, popř. z vesnic mezi nimi do obou směrů (někdy). Co mi ale v myšlení mnohých chybí pochopit, je že dojížďka - řekněme - "nadřazená" má charakter jakési výseče od významných měst až do sousedních krajů. Úplně typicky asi Brno pro východ Vysočiny. A nejsou to přitom nějaké "třešničky na dortu" nebo "dálkovka", jde (z většiny) o úplně běždnou denní dojížďku pár desítek km. Neboli v regionech, obsahujících "metropolitní" města, by vlastně bylo logické řešit dopravu bez ohledu na hranice administrativní, ale vždy z příslušného směru až do toho centra. Zároveň v regionech s nimi sousedících je přirozený rozpor mezi "zdola seskupovanou" administrativní hranicí a tím, že spádovost dojížďky vyššího řádu se láme obvykle přesně uprostřed nějakého okresu. Typicky opět z Vysočiny Havlíčkův Brod, kde samotné město je těžko zařaditelné s mírnou převahou Prahy, ale Ledeč nebo Světlá už ji mají "jasnou". A naopak cokoliv na jih Jihlavu, na severovýchod (Chotěboř) pak východní Čechy. Kam zařadit Přibyslav, toť ovšem pro mě záhada, do silového pole Brna bych ji asi ještě až tak neřadil. Každopádně je vidět, že i v rámci jednoho okresu klidně lze mít 4 různé spádovosti a z toho 3 mimo příslušný kraj, přičemž v rámci okresu zůstává vlastně jen ta "základní" dojížďka.
Neboli kreslit do mapy nějaké "ostré" hranice v případě dopravy je krajně nešťastné a našli bychom případy, kdy to platí i pro hranice státní a současně jazykové. A když už by se nakreslily např. metodou "nejmenšího tranzitu", tak budou procházet úplně jinudy než hranice čehokoli většího než obec.

Možná by se tedy dalo definovat nějakých 5-6 oblastí v ČR, stanovených mimo krajské a okresní hranice, uvnitř kterých by bylo logické "regionalizovat" jen s celkem malými přesahy VHD. Akorát pak bude problém, komu by se jako zodpovídaly a z čího rozpočtu by se pak objednávalo, přičemž cesta zřízení nějaké paralelní "dopravní samosprávy" vzešlé z extra voleb asi nebude tak úplně ideální.[wink]

i obec třeba s 50 obyvateli může být samostatná
Jojo, nebo taky 17, a to jsou pak někdy vyjádření se k čemukoliv...[angry]
Neděle, 08. prosince 2019 - 11:33:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3582
Registrován: 12-2007
Tomáš_záruba: Já bych asi neřešil Havlíčkův Brod nebo Přibyslav, ale třeba některá města a obce podél tratě 227 Kostelec u Jihlavy - Slavonice, které spádově mají mnohem blíže k Jihlavě než k Českým Budějovicím, i když patří pod Jihočeský kraj. Zvláště teď od nového jízdního řádu, kdy vlaky po této trati budou začínat a končit v Havlíčkově Brodě. Ale nevím, zda tato města a obce by měla reálnou šanci prosadit připojení ke kraji Vysočina.
Pikehead
Neděle, 08. prosince 2019 - 17:51:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5728
Registrován: 3-2007
Wagon:
"Zvláště teď od nového jízdního řádu, kdy vlaky po této trati budou začínat a končit v Havlíčkově Brodě."
Tak kdo chce, tak snad může i nadále v Kostelci přestoupit, ne? Není to Friedrichstraße... A usuzovat co je pro lidi zásadní podle směru nějaké zoufale využívané lokálky je taky trochu přehnané.
Neděle, 08. prosince 2019 - 18:17:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3583
Registrován: 12-2007
Pikehead: Myslím, že v současné době je pro běžné lidi asi dost těžké navrhnout změnu příslušnosti k nějakému kraji. Ale je docela možné, že by lidé z Dačic a Slavonic dali přednost kraji Vysočina před Jihočeským krajem. Nevím, třeba jenom proto, aby jejich děti mohly jít na střední školu do Jihlavy. Samozřejmě nejsou školy vázány jenom na obyvatele kraje, nevím, zda pro střední školy existuje spádovost jako pro základní školy.
Nicméně lidé jezdící lokálkou Kostelec u Jihlavy - Slavonice mohou poděkovat kraji Vysočina za přímé spojení s Jihlavou.
Neděle, 08. prosince 2019 - 18:36:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3425
Registrován: 5-2002
Dačice možná ano. Český Rudolec a Studená například už ale asi těžko, pokud by to znamenalo preferenci JI před JH, že.
Neděle, 08. prosince 2019 - 18:44:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3584
Registrován: 12-2007
Tomáš_záruba: Podle mne by takové připojení ke kraji Vysočina pravděpodobně uvítali obyvatelé z obcí ležících na trati 227 a východně od této tratě.
Neděle, 08. prosince 2019 - 18:45:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4935
Registrován: 3-2004
Střední školy samozřejmě žádnou spádovost nemají.
Neděle, 08. prosince 2019 - 18:46:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3426
Registrován: 5-2002
Třeba. To je ale furt jen část ORP Dačice. A to je ten problém, co píšu výše.
Pikehead
Neděle, 08. prosince 2019 - 19:01:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5731
Registrován: 3-2007
Přímé vlaky sice pomohou zabít desetiminutové prostoje v Kostelci, ale úvrať a velmi pomalá trať zůstává, takže to nikoho qž tolik nedojme.

Asi je takové uspořádání linky logičtější než sbírat Stojčín a Batelov, ale žádná výhra to není - leda narvat pár set milionů do místních omezení rychlosti, nezajíždět do Kostelce a udělat z vlaků spěšnáky až do HB. Ale tohle je na Vysočině stejně reálné jako kosmodrom...
Neděle, 08. prosince 2019 - 19:03:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 466
Registrován: 11-2005
Viky_Cabadaj: V té větě je pouze třeba škrtnout spojku "přičemž".

Komis: V té větě je pouze třeba škrtnout spojku "přičemž"...
... a slovo "byl" přestěhovat na její místo. [wink]


No já nevím, ale mě připadá, že první část:

V devadesátkách pak, místo aby se obnovily,

se týká zemí

a druhá:

přičemž podkladem pro jejich vytvoření byl pouze politický lobbying (ještě v den hlasování se nevědělo, jestli krajů bude 9, 14 nebo 27)

nově vzniklých krajů. Takže mi přijde, že v tom souvětí něco chybí.

[crazy]
Neděle, 08. prosince 2019 - 20:01:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3857
Registrován: 5-2002
Honzasl:
"Střední školy samozřejmě žádnou spádovost nemají."

Samozřejmě, že mají. Ne takovou jako základky (každé dítě má "svoji" školu, do které ho musí vzít), ale přirozenou, danou dopravními vazbami v daném území. Bavíme se samozřejmě o školách typiu gymply, obchodky, zdrávky... Průmyslovky s "unikátními" obory jsou pochopitelně spádové přes širší oblasti (typicky střední pedagogické školy, pokud to ještě existuje - bývala jedna v kraji) nebo přes celou republiku (sklářská průmyslovka).
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pikehead
Neděle, 08. prosince 2019 - 21:55:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5735
Registrován: 3-2007
Asi nedorozumění - tady se to myslelo tak, že "nesmíte" chodit na střední školu v jiném kraji než v jakém máte bydliště. Samozřejmě vám v tom nic nebrání.
Neděle, 08. prosince 2019 - 23:17:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3585
Registrován: 12-2007
Pikehead: Vzhledem k tomu, že jsem v Radě školy a to základní školy, tak vím, že škola musí přednostně brát děti ze svého spádového území a až potom na chybějící místa může brát žáky odjinud. Nevím, jak je to na středních školách, které jsou zřizovány kraji, zejména se jedná o gymnázia, zda také musí brát přednostně studenty ze svého kraje, anebo ta přednost není pro tu školu, jejímž zřizovatelem je kraj, povinná.
Pondělí, 09. prosince 2019 - 06:05:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4936
Registrován: 3-2004
přirozenou, danou dopravními vazbami v daném území.

Jo tak to jo, takovou samozřejmě mají. Ale kvůli tomu (IMHO) není potřeba měnit krajské uspořádání. [happy]