Diskuse » Železnice » Železniční uzel Brno (ŽUB) » Archiv diskuse Železniční uzel Brno (ŽUB) do 28. 11. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Železniční uzel Brno (ŽUB) do 28. 11. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Racek
Úterý, 15. října 2019 - 18:11:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1718
Registrován: 5-2004
Já mám asi malou fantazii, protože tohle si nedovedu vůbec představit. Ze Židenic na Černovice nejde přidat kolej(e) nad ty 4, co jsou v platném územku, protože to už by odsun fakt pohřbilo definitivně. Klíčem k vylepšení kapacity je tedy taková koncepce Židenic, která umožní tyto maximálně možné 4 koleje využít "na doraz". A omezující podmínkou pro tuto superoptimální koncepci je, že dvě z těch čtyř kolejí budou dlouhodobě dočasně odbočovat hned za Bubeníčkovou směr centrum, což společně s posunem peronů k Bubeníčkově vymezuje pro to optimální řešení prostor limitně se blížící k nule [crazy]
Úterý, 15. října 2019 - 18:15:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 651
Registrován: 8-2017
Quenya 1286:
Ano, když se to podělá, tak budou problémy, ale nemyslím si že by bylo stavebně realizovatelné něco jiného než Židenice z varianty B, které bych viděl jako použitelné i pro varianty A.

Pokud by ale Židenice podělali, pak bych navrhl se domáhat jednoho z následujících projektů (pozor, polovážně míněné šotočáry[happy]):
A) II. Hlavní tah, tedy Břeclav-Hrušovany-Znojmo-Jihlava-Brod Havlíčkův - elektrifikace, částečné zdvojkolejnění a přestavba nádraží ve Znojmě pro úvraťování dlouhých vlaků. Alternativně Hrušovany-Dukovany-Okříšky.

B) "Protektorátní rychlíky" přeložky tratě ze Zastávky po Náměšť s cílem dosažení sklonu do 10 promile, následně volba trasování k 250.

C) "Baťova páteř" Spojka od 250 severně od Brna k transverzálce v Blažovicích a spojka Rohatec-Bzenec.

D) "Přes Konice na Gajer" - rozsáhlá výstavba v úseku Hulín - Prostějov - Konice - Zámrsk s doměřením a výstavbou dle jedné trasy Severní Státní Dráhy.

Zkuste to, třeba to na úředníky bude platit...

P.S. Pomohlo by při var. A pokud by do trojúhelníku na Olomoucké vedlo ze Židenic 5 kolejí místo 4 a tato pátá se napojovala mezi dvojkolejku do Slatiny a čtyřkolejku do Židenic? Sice by tam náklady jezdily jakoby po levé straně, ale mohlo by to snad k něčemu být, ne?
Úterý, 15. října 2019 - 21:42:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2710
Registrován: 5-2008
Trošku si répnu , ze Židenic de bez větších problému dostat 6 kolejí, ten kilometr estakády nad Svitavou de postavit
Don Parmezano
Středa, 16. října 2019 - 07:34:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9830
Registrován: 4-2003
Quenya:Ďábel se skrývá v detailu. Pokud se blbě založí Židenice, můžeme to celé prostě zabalit. A ty, na rozdíl od odsunu, momentálně jsou víc než reálné. Teda kromě peněz, ty nejsou zatím vůbec na nic.

Však to také na financích stojí a hlavně padá, protože těžko někdo dá odhadem šedesát miliard na něco, jehož přínos je reálně záporný (pro cestující reálně zhoršení - dostpnost MHD, docházkové vzdálenosti a přínos z hlediska kapacity dopravní cesty téměř nulový - sloučení nákladního průtahu a osobního nádraží do jedné lokality). A hlavně: Potřeba takové lokální investice z důvodu žalostného stavu infrastruktury již konečně padla...

Samozřejmě, ŽESNAD musí alespoň korigovat plány vzniklé tlakem odsunovačů, aby to nebyla (nejen pro členy jeho sdružení) úplná katastrofa. Ovšem docela by mne zajímalo, kdo všechno má možnost tak velkého tlaku na odsun, že i ŽESNAD je na něj krátký... Tam musí být nějaké hodně silné propojení politiků a develeperů. A developerů tak vlivných, že ani po volbách nedošlo ke změně...
Racek
Středa, 16. října 2019 - 10:37:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1719
Registrován: 5-2004
Parmezano: nejde o to, co jde postavit, ale o to, co jde schválit. 4 koleje jsou povolené díky tomu, že se Patrik přepočítal ve lhůtě na odvolání, podruhé už SŽDC takové štěstí mít nemusí.
Čtvrtek, 17. října 2019 - 00:57:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 667
Registrován: 1-2016
odsun nádraží dál od centra města (a jeho celé severní části) je prostě prasárna

Dál od centra, tj. v provizoriu cca 5 minut náhradní dopravou, ó jaká hrůza. Navíc většina lidí do centra nejede a je celkem jedno, jestli pak stráví 2-3 minuty v šalině od nového nádraží nebo čekáním na současném, než se vůbec šalina protlačí ke svému nástupišti.

A pokud jedu na nádraží ze severu města a to MHD, tak už je ten rozdíl taky zanedbatelný úplně stejně, stačí 1 interval čekání někde na křižovatce a veškeré (hypotetická) časová ztráta na nové nádraží je fuč. Naopak, rychlejší příjezd vlaků na nové nádraží časové ztráty plně vyrovná. Když mi ujede šalina dneska u hlavního, stejně čekám na další a je mi to úplně jedno.

Tak už přestaňte konečně strašit nesmysly typu, jaká hrozná časová ztráta bude jezdit z "Dolního", když i teď v provizoriu a za jedné autobusové linky přes opravovaný Dornych a okolí, se to stíhá docela v pohodě.

O tom, že pro mnoho lidí to zase bude dostupnější lépe, to už raději mlčíme, že...
Čtvrtek, 17. října 2019 - 02:27:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 587
Registrován: 2-2011
TN 26:
Napíšu to krátce, jsi hlupák. Jakýkoliv argument proti tvým kecům by bylo mlácení prázdné slámy. Dost pádných argumentů máš napsaných v tomto vlákně. Laskavě si je přečti a pak zkus chvíli uvažovat než sem něco zas napíšeš.[wink]
Čtvrtek, 17. října 2019 - 07:39:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 3-2018
TN 26:
Jako cestující z Modřic se už nemůžu dočkat aby vlaky opět jezdily na hlavní. Vyzkoušejte si cestu na dolní, nebo šalinou. A pak teprve můžete mluvit něco o zanedbatelných časových ztrátách.
Čtvrtek, 17. října 2019 - 12:02:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 836
Registrován: 3-2013
Dcera nedávno potřebovala po přednáškách v Králově Poli chytit konkrétní EC. Na hlavním nádraží by to vyšlo bez problémů, na dolním jej stihla jen proto, že vlak měl zpoždění. Diskutovat o tom, kolik procent lidí jede na vlak z Králova Pole a kolik třeba z Komárova asi nemá smysl. Jistě náhradní doprava má v ideálním případě jízdní dobu 5 min., ovšem k tomu je nutno připočíst čas na přestup a čekání na zastávce. A rozhodně při jízdě na vlak s tím čekáním počítat musím - holt tak si to odstojím před hlavním nádražím nebo na perónu na dolním. A zatímco tramvaj z toho Technologického parku jede k hlavnímu nádraží 20 minut, tak z uvedených důvodů na dolní musím počítat tak s 35 minutami.
Ano, pokud jedu domů (Kamenný vrch), lze na Mendlovo náměstí použít linku 84 s vidinou zasekané Opuštěné a Poříčí. To nejsou tři minuty, které "údajně" tramvaje čekájí na uvolnění zastávky "Hlavní nádraží" (což se většinou neděje). Navíc pokud ano, tak při jízdě z vlaku je to spíš výhoda - stíhám dřívější tramvaj. Jízdní doba na Mendlák tramvají 7 min., podobně jako v bezzácpovém stavu linky 84. Rozdíl v tom, že je interval tramvají 5 minut, linky 84 zcela nahodilý.
Takže tak nějak usuzuji, že obsluhu odsunutého nádraží jedna výluková linka adekvátně nezajistí a bude to chtít hodně investic. Což a) bude zbytečně drahé b) do termínu hypoteticky zprovozněného odsunutého nádraží město nestihne zrealizovat.
Neděle, 20. října 2019 - 21:52:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3315
Registrován: 5-2005
Proč nejela z Krpole nádr. vlakem do Židenic a tam nepřestoupila? Tohle je podstatně rychlejší.
Pondělí, 21. října 2019 - 05:31:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9831
Registrován: 4-2003
Zdenek102:Napíšu to krátce, jsi hlupák.


Všichni do odsunu nezainteresovaní vidí, že dojde k evidentnímu zhoršení všech parametrů. Ovšem odsunovači všem budou drze podsouvat, že odsun je přesto lepší [crazy].

Ale je li možné v Brně toto, tak se tvrdému prosazování odsunu ani moc nedivím: https://zdopravy.cz/konec-tramvaji-v-centru-brna-mestska-cast-chc e-jejich-provoz-zastavit-v-lete-36012/


V Praze se naštěstí podařilo ve volbách zlikvidovat jistého hololavého šmejda, co dlouhá léta úspěšně bránil obnově tramvajové trati na Václavském náměstí. Kus tratě se podařilo už i postavit, tak snad se postaví i zbytek. V Brně se ale vydávají cestou opačnou...
Pondělí, 21. října 2019 - 12:43:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4190
Registrován: 5-2004
Proti tomu konci čtyřky přes štatl byl hodně kvalitní řev, tak od lidovci snad už dali ruce pryč a nestane se to.
Racek
Pondělí, 21. října 2019 - 13:24:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1720
Registrován: 5-2004
Jenže to není lidovecký projekt, ti to jenom jako užiteční idioti podpořili (a ještě se tím chlubí). Autorem a prosazovatelem myšlenky je (nepřekvapivě) předseda dopravní komise MČ Brno-střed, pan Mandát ze spolku Brno autem. Jeho mise v politice je zbavit brněnské ulice všech zbytečných chodců, cyklistů a vozidel hromadné dopravy, aby byl dostatek místa pro auta. Řev ho jenom ujistil, že to dělá správně.
Úterý, 22. října 2019 - 00:40:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 654
Registrován: 8-2017
Zopakuji co jsem psal na Z Dopravy k tématu rušení šaliny, ta ulice je celkem úzká a střed je z centra dostupný ze kterékoliv zastávky v okolí v rozmezí 10-15 minut, takže rušení bych jako nějaký velký problém s dostupností neviděl. Navíc tím jak je dnes Masarykova koncipována je to pocitově nepřátelský prostor, ta ulice neslouží v zásadě k ničemu jinému než ji rychle projít mezi Svoboďákem a dalším poměrně nepříjemným veřejným prostorem před nádražím. Oboje jsou to místa kde se nechcete za žádných okolností zdržovat. Před nádražím to dělá nedobře řešený veřejný prostor, v Masarykově pak dlažba a právě šaliny + somráci. Zrušení, nebo omezení šalin by tomu mohlo pomoct. Josefská a Masarykova jsou myslím v centru, historickém, Brna jedny z nejhorších ulic a veřejných prostor vůbec.

Co by mohlo být zajímavé, nebo částečným řešením, by mohlo být omezení dopravy a pouze jednokolejná trať začínající u nádraží a končící na začátku Svoboďáku.

Stejně tak by mohlo poměrně dost pomoct, pokud by se trať po které jezdí jednička v některých částech zakopala pod zem, ne moc hluboko, ale dost na to aby se nad ní dal realizovat pojížděný záklop, nebo jak to nazvat. dalo by se tak zajistit minimální křížení páteřní trasy tramvaje a dalších druhů pozemní dopravy.

První tunelový úsek bych viděl od Janáčkova divadla do Štefánikovi. Další by mohl být v Králově Poli s podzemní odbočkou i Semilassa. Otázka je jak pak tedy napojit linku 6. To by se dalo asi řešit nějakou takovouto tratí, s tím že se zruší i tato silnice a nahradí parkem a tratí v parku. Ve zbytku trasy by se pak trať dala oddělit betonovými svodidly od silnice. V zatunelovaných částech by se pak dala vozovka o kus zúžit, třeba o 2m a přidat travnatý pás či záhony na každou stranu, čehož by se dalo využít i ke vsakování dešťové vody. Teoreticky by mohly podzemní křižovatky umožnit použití větších oblouků a tím zvýšit rychlost, kterou se jimi projíždí.

Možná by nebylo ani špatné udělat propojení Cejl-Zábrdovická kolem obchodního centra a udělat spojku kolem Okružní.
Úterý, 22. října 2019 - 06:21:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9834
Registrován: 4-2003
K.S.:Zopakuji co jsem psal na Z Dopravy k tématu rušení šaliny

Zopakování nesmyslů není na škodu, že ano [proud].


Navíc tím jak je dnes Masarykova koncipována je to pocitově nepřátelský prostor, ta ulice neslouží v zásadě k ničemu jinému než ji rychle projít mezi Svoboďákem a dalším poměrně nepříjemným veřejným prostorem před nádražím. Oboje jsou to místa kde se nechcete za žádných okolností zdržovat.

Masarykova ulice není koncipována nikterak špatně. Tam totiž nelze koncipovat nic jiného, než to, co tam je. Viz jiné ulice tohoto druhu. Po odstranění tramvajové trati zmizí akorát takové ty čtyři ocelové linky v ulici, kterým se říká kolejnice. Ta ulice je dost úzká na to, aby tam mělo smysl vytvářet chodníky s obrubníkem a umožnit autům parkování, jak si to patrně přejí vychcánkové ze sdružení Brno autem [crazy].


Před nádražím to dělá nedobře řešený veřejný prostor, v Masarykově pak dlažba a právě šaliny + somráci.

Nepříjemný veřejný prostor před hlavním nádražím je, ale to by někdo musel přeměnu tohoto prostoru jednak navrhnout a za druhé i zaplatit jeho realizaci. Což vzhledem k tlaku odsunovačů v podstatě nelze. Takže ještě tak patnáct dvacet let bude prostor před hlavním nádražím vypadat tak, jak vypadá. Pak někomu konečně dojde, že odsun je nerealizovatelný a teprve tehdy dojde na diskusi, jak přednádražní prostor upravit.

Obecně tradovaný omyl je, že zrušením tramvají se vyženou somráci. Naopak, jejich zrušení jim zvětší prostor pro jejich existenci.

A koukám, že pan K.S. je vášnivý cyklista, protože cyklisté na dlažbu nadávají - špatně se jim po ní jezdí. Takže dlažba je (jako obyvkle) nějaký zástupný problém [crazy].

Zrušení, nebo omezení šalin by tomu mohlo pomoct. Josefská a Masarykova jsou myslím v centru, historickém, Brna jedny z nejhorších ulic a veřejných prostor vůbec.

A co je na Masarykově ulici tak nejhoršího? Tedy krom dlažby, neboť pumpičkářům zhoršuje průjezd centrem [biggrin].

Co by mohlo být zajímavé, nebo částečným řešením, by mohlo být omezení dopravy a pouze jednokolejná trať začínající u nádraží a končící na začátku Svoboďáku.

Nedivím se, že v Brně to dopadá tak, jak dopadá, když tam žije pan K.S. a jemu podobní veleduchové [crazy][sad].

Když už něco s tramvajemi na trati přes náměstí Svobody dělat, tak omezit jejich provoz na pracovní dny a o víkendech a svátcích tam zavést historickou linku [wink].
Racek
Úterý, 22. října 2019 - 10:27:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1721
Registrován: 5-2004
Primární důvod, proč jede čtyřka Masarykovou, je ovšem jiný - je to způsob, jak tou linkou obsloužit oba dva nejvýznamnější přestupní uzly v centru. Pokud by jela jinak, minula by buď Českou, nebo Hlavní nádraží. Obsluha náměstí Svobody a Masarykovy je bonus navíc.
Úterý, 22. října 2019 - 22:12:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 655
Registrován: 8-2017
Bram 9834:
A koukám, že pan K.S. je vášnivý cyklista, protože cyklisté na dlažbu nadávají...

Nic lepšího nemáme, jedeme Ad hominem?

Jinak kolo má, ale po Brně s ním nejezdím a kdyby ano, tak je mi dlažba jedno, vyjel jsem s tím horší terény než Masaryčku.

A co je na Masarykově ulici tak nejhoršího? Tedy krom dlažby, neboť pumpičkářům zhoršuje průjezd centrem [biggrin].

Mám cenu Vám vůbec na takovou otázku odpovídat? Zajděte se tam podívat a opravdu sledovat okolí, jak je ta ulice dělaná, jak na člověka působí, je to místo kde se nechcete zdržovat, což třeba ale není případ hned sousedních Orlí, horní polovičky Jánské, nebo Rašínovy. Masarykova je přetížená a působí zanedbaně a špinavě. To je dáno jednak absencí zeleně, ale také mícháním chodců, aut a tramvají v jedné úrovni terénu, k tomu jsou tam vysoké domy.

Domy asi nezrušíme, a obchody obsloužit dopravně musíme, takže se nabízí právě omezení tramvajové dopravy a úprava ulice tak aby měla nějaké členění na chodníky a omezenou vozovku, nějak jasně vymezenou, což se dá při tom jednom pruhu o asi třech metrech udělat třeba stromky, nebo pouličními lampami. Čím přesně se to udělá je jedno. Ano, jednosměrná kolej by tam zůstat mohla, na druhou stranu je otázka proč ji tam vůbec nechávat, když je centrum dostupné do 300-450m z jiných zastávek. Brno se nějak vyvíjelo, trať vznikla v nějaké době s nějakým pohybem lidí, ten je dneska mnohem větší, navíc k té trati existují alternativy. (Že je "1" a "12" skoro přetížená aby to odvozila je věc druhá a otázka kapacity vozidel)

Myslíte že Šaliny z prostoru před nádražím po přesunu vysublimují? Pochybuji, stejně jako o tom že by se realizoval přesun do prostoru nástupišť, tam má být snad park, nebo nějaká dostavba dalších prostor, takže ten tramvajový uzel tam zůstane, investice do něj tedy zmařená nebude, navíc se tam dá pak udělat pár změn a ukončit tam soupravy od nového hlavního nádraží, kde ty soupravy klidně mohou být spíše takové povrchové metro s kapacitou 300-400 lidí, což je jeden dálkový vlak. Co se týče dopravy na případné přesunuté nádraží, tak pokud se pamatuji, tak tam třeba nikde není uvažováno s jízdou trojic, nebo s tím že by se na bázi LF2R, nebo něčeho podobného nechaly udělat dlouhé jednotky.
Úterý, 22. října 2019 - 23:31:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4193
Registrován: 5-2004
Nepříjemný veřejný prostor před hlavním nádražím je, ale to by někdo musel přeměnu tohoto prostoru jednak navrhnout a za druhé i zaplatit jeho realizaci. Což vzhledem k tlaku odsunovačů v podstatě nelze. Takže ještě tak patnáct dvacet let bude prostor před hlavním nádražím vypadat tak, jak vypadá. Pak někomu konečně dojde, že odsun je nerealizovatelný a teprve tehdy dojde na diskusi, jak přednádražní prostor upravit.

Kdepak, stačí z tama vykopat autotranzit, parkování a s nimi i krajní zábradlí. Pak by se dala vozovka dát výškově do jedné úrovně s nástupištěm a chodníky (jako na Joštový), mezi vozovku a krajní nástupiště nasázet další řadu stromů (je-li tam dostatečně sítěprosto) a celý prostor bude jedním malým zásahem o několik tříd jinde. Jako ta Joštova, pamatujete ještě, jak hnusný to tam oproti dnešnímu stavu bylo?
Středa, 23. října 2019 - 22:14:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4677
Registrován: 4-2003
David_jaša:
"Kdepak, stačí z tama vykopat autotranzit, parkování a s nimi i krajní zábradlí."
Chápu, že pro některé je automobilismus ztělesněním zla a jeho vymýcení považují za všelék na všechny neduhy světa. Realita však bývá komplikovanější. Za problém prostoru nádraží a jeho okolí považuji především výskyt určitých sociálních skupin, které svým chováním odrazují od toho, aby se zde korzovalo a sousedsky se setkávalo, byť by se zde neautomobilizovalo. K vykopávání toho tedy bude u nádraží poněkud více.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Středa, 23. října 2019 - 23:11:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9077
Registrován: 5-2007
Doktor: To je ale ten elementárny rozdiel medzi nádražím a Svoboďákom. Na oboch miestach je "sociálnych skupín" často zhruba rovnako. Ale tým, že kým Svoboďák je otvorený plac, nádražie je plné bariér a koridorov, takže sa tým "sociálnym skupinám" nejde vyhnúť. Takže vyhádzanie aspoň tých plotov by ich síce nevyhnalo, ale pomerne výrazne "zneviditeľnilo". A keby sa ešte podarilo odtiahnuť prvé dve koľaje tak o meter-dva smerom k staničnej budove, mohlo by tam byť dosť miesta na to, aby sa dali ploty vyhádzať všetky.
Čtvrtek, 24. října 2019 - 01:25:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4194
Registrován: 5-2004
Doktor: Někteří možná, já si jen myslím, že se tomu tam věnuje neúměrně mnoho místa a kvůli lepšímu pocitu pár % uživatelů toho prostoru a zároveň pár % uživatelů sousedních kapacitních ulic se tam neúměrně zhoršují podmínky pro všechny ostatní.

Asdf: ty ploty mezi kolejema budou muset zůstat, zastávky jsou bohužel moc krátké na to, aby se dal udělat mezi podchodem a vlastní zastávkou ještě přechod a křižovatky dělají bohužel tvrdé omezení. Další věc je to, že záměr odsunu de facto blokuje třeba jižní podchod na role ústící na Nové Sady, aby ta zastávka byla k něčemu i cestujícím vlaků z 2.-4. nástupiště nebo spojka od části městského podchodu u schodišť od šaliny do odjezdového drážního podchodu.

Co by vzniknout mohlo je větev městského podchodu ústící poblíž Masarykovy, kde by mohl vzniknout i výtah (zkuste se ze zastávky dostat s kočárkem nebo hůř, na vozíku, do podchodu...).
Čtvrtek, 24. října 2019 - 01:27:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4195
Registrován: 5-2004
Doktor, dodatek: ten volný průjezd aut v přednádraží je asi tak logický jako kdyby se povolil provoz traktorů přes dálnici, protože podjezdem/nadjezdem to mají moc daleko a je tam moc hustý provoz, který je strááášně zdržuje.
Čtvrtek, 24. října 2019 - 17:00:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4678
Registrován: 4-2003
Asdf: Aha, zneviditelnit. Rozumím. Když zametu smetí pod koberec, taky ho zneviditelním a hned bude pořádek a lepší vzduch.

David Jaša: OK, tak to máme hejt proti autům s takovou drobnou manipulací (pár procent vs. všichni). A teď ještě něco k té problematice závadových sociálních skupin. Nebo ty snad vymizí současně s odstraněním automobilismu? Já jen, že tyto skupiny okolo velkých křižovatek či kapacitních komunikací moc nevídám, zato se hojně srocují na a v okolí nádraží a jiných terminálů VHD, tedy na automobilismus asi vázané nebudou
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
M_g
Čtvrtek, 24. října 2019 - 17:54:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1158
Registrován: 6-2006
David Jaša: zkuste se ze zastávky dostat s kočárkem nebo hůř, na vozíku, do podchodu
Tak dostanu se na chodník u "Lampoty", popojedu ke schodům vedle Grandu, přejdu chodník a otočím se vpravo na rampu.
Tvrďáci můžou překonat jeden schodek z chodníku do kolejiště tramvaje, jeden schodek na chodník, vzhůru ke schodům a dále stejně, jako předchozí možnost.

Volný průjezd aut v přednádražním prostoru je zcela logický. Jedou tam stejně 99 procentně jen ti, kteří se potřebují dostat do "vnitřního" města. A průchod viaduktem je velmi těsný.
Buzerovat někoho, že ho jiná delší a "zasekanější" volba zdržuje... no někdo to jinak neumí.
Čtvrtek, 24. října 2019 - 18:53:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4196
Registrován: 5-2004
Doktor: fajn, stejnou logikou pusťte na dálnici traktory a na 010-011 šukafony po čtvrthodině, přece je _nutné_ zajistit traktoristovi nejkratší cestu a každé příkoridorní (_|_) dopravní obslužnost zabitím primárního účelu kapacitní komunikace. Jinak sociální problémy v tomto případě nejlíp řeší sociální politika

M_G: asi tak. Fakt je to něčemu prospěšné, nestačilo by tam tím dříve plánovaným zákazem odbočení ke Grandu (mimo bus/kolo) tranzitní auta odfiltrovat a nechat tam jen opravdovou místní obsluhu?

Jinak ty cesty vám fakt přijdou logické a optimální, jak v současné situaci, tak potenciálně?

Asdf, ještě k zábradlí. Ono by tam nemuselo být, kdyby se v prostoru zastávek osadilo omezení rychlosti z teoretické 50…
M_g
Čtvrtek, 24. října 2019 - 20:00:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1159
Registrován: 6-2006
Ech: pěkná virtuální realita.
Ještě jednou. Tama to není výhodné na tranzit mimo případu, že je celé Brno "zasekané", a asi ani tehdy ne.
Nové sady - hl. nádraží - Křenová jezdím denně do práce a málokdy se tam viděné alespoň trochu blíží obrázku.
Čtvrtek, 24. října 2019 - 21:58:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4679
Registrován: 4-2003
David Jaša: A s čím z mých příspěvků se má shodovat vaše vpouštění traktorů na dálnice a motoráků na koridor? Bez urážky, ale zdá se, že právě logiku vaše vyjádření postrádají.

Nejsem přesvědčený, že by sociální politika nějak řešila, resp. byla s to vyřešit, negativa plynoucí z výskytu sociálních skupin, na které narážím a které okupací veřejného prostoru tento prostor znehodnocují a odrazují od jeho občanského využívání.

Každopádně přistupme na vaši premisu o řešení sociální politikou. Tímto tvrzením pak negujete svůj vlastní výrok, cituji: "stačí z tama vykopat autotranzit, parkování a s nimi i krajní zábradlí". Jak vidno, nestačí. Problematika je poněkud komplexnější, pouhým vymýcením automobilismu nevyřešitelná. A to je to, na co celou dobu poukazuji. A co spasitelům světa skrze aktivismus nedochází.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Sobota, 26. října 2019 - 15:21:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9080
Registrován: 5-2007
Doktor: Ja ten problém vyriešiť neviem. Vy ho vyriešiť viete? A ak nie, tak čo s tým? Návrh verejného priestoru tak, aby prítomnosť problematických skupín bola menej viditeľná, je logickým postupom. Ostatne niečo podobné sa už podarilo dosiahnuť úpravou priestoru pred Janáčkovým divadlom.
Neděle, 27. října 2019 - 14:58:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 802
Registrován: 10-2007
Stavědlo 6 na Hlavním to má za sebou [uhoh]

Srovnávací foto:


Fotky všech stavědel, včetně interiéru, viz zde (na konci stránky).
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Neděle, 27. října 2019 - 16:40:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10161
Registrován: 8-2012
A pokračoval bych těmi nádražnickými boudičkami na fotce vpravo.
電車オタク
Neděle, 27. října 2019 - 18:42:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1856
Registrován: 7-2017
Doktor:
" Nejsem přesvědčený, že by sociální politika nějak řešila, resp. byla s to vyřešit, negativa plynoucí z výskytu sociálních skupin, na které narážím a které okupací veřejného prostoru tento prostor znehodnocují a odrazují od jeho občanského využívání. "

To bude asi tím, že od r. 1989 v této zemi žádná sociální politika neexistuje. A za to uspořádání veřejného prostoru opravdu nemůže, natož aby bylo schopno absenci sociální politiky jakkoli suplovat... [crazy]

Když se jedna radniční garnitura v Brně o něco v tomto ohledu pokusila, ta následující to pro jistotu zadupala do země, aby se náhodou neukázalo, že by třeba lépe mohlo fungovat něco jiného než uklízení deklasovaných sociálních vrstev z dohledu tzv. slušných lidí... Ale všichni aktéři toho zadupání mají kolem huby svatozář. [andel]
Pondělí, 28. října 2019 - 13:13:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4680
Registrován: 4-2003
dědek hank: Jak David Jaša začal plácat od věci o sociální politice, tak vy jste tomu nasadil korunu.

Logické chyby: Jestliže řešení nějaké záležitosti není v gesci sociální politiky, je nesmysl argumentovat tím, že od r. 1989 v této zemi žádná sociální politika neexistuje. Vaše reakce postrádá souvislost s výrokem, na nějž reagujete. Vaše zmínka na téma suplování absentující sociální politiky uspořádáním veřejného prostoru postrádá už úplně smysl.

Faktické chyby: Sociální politika v České republice samozřejmě existuje. Vy snad nedostáváte důchod? Plně si platíte veškerou zdravotní péči? Neexistuje podpora v nezaměstnanosti, neexistují sociální dávky a příspěvky, neexistuje institut minimální mzdy či životního minima? A to je řeč pouze o státu jakožto subjektu sociální politiky. Takže řeči o neexistenci sociální politiky po roce 1989 si šetřete na aktív závodního výboru, zde se tím jen ztrapňujete.

Názorová polemika: Nevím, zda se v případě projektu Housing First, na nějž zřejmě narážíte, dá hovořit o zadupání do země. A i kdyby, pak si položme otázku, do jaké míry je na vině aktivistický uzurpátorsko-naivní přístup jeho propagátorů.

--- --- ---

Asdf: Problém vyřešit neumíte, no opětovně navrhujete zneviditelňování.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pondělí, 28. října 2019 - 14:10:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1858
Registrován: 7-2017
Důležitý není úmysl, ale výsledek. Výsledkem té tzv. sociální politiky jsou stále početnější deklasované vrstvy.
Doktor:
"... do jaké míry je na vině aktivistický uzurpátorsko-naivní přístup jeho propagátorů."
Ještě že se i na tomto fóru vyskytují spolehlivé opory režimu, které všechno umějí logicky, fundovaně a především správně ideově vysvětlit...
Pondělí, 28. října 2019 - 15:50:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4681
Registrován: 4-2003
dědek hank: Po vyvrácení faktických chyb se vaše tvrzení o neexistenci sociální politiky stává neudržitelným, na řadu tedy přichází úhybný manévr v podobě relativizace faktů použitých k jeho vyvrácení. Bezděčně tak přiznáváte svůj omyl a snahou o vykličkování z nastalé situace však do něj ještě hlouběji zabředáváte.

Není to totiž žádná tzv. sociální politika. I kdyby primární roli hrála aktivita nestátních subjektů, stále hovoříme o sociální politice, jen jiného typu, než když stěžejní úlohu představuje stát, jako je tomu u nás. Rádoby ironizující poznámky o tzv. sociální politice jen svědčí o vaší neznalosti problematiky. Mimochodem, o naší tzv. sociální politice si může většina světové populace nechat jen zdát, a to včetně obyvatel vyspělých zemí. Očividně vás při vašem omezeném rozhledu pálí dobré bydlo. Prosím o zdrojování k narůstajícím deklasovaným vrstvám.
dědek_hank:
"Ještě že se i na tomto fóru vyskytují spolehlivé opory režimu, které všechno umějí logicky, fundovaně a především správně ideově vysvětlit..."
Odstavec, na nějž takto reagujete, je uveden jako názorová polemika, samotné tvrzení pak slovy "položme si otázku". Proto se nejedná o vysvětlení a vy se opět dopouštíte logického lapsu.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pondělí, 28. října 2019 - 17:24:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1861
Registrován: 7-2017
Doktor 4681: Jaké zdrojování? Kolik lidí tu žilo na ulici v r. 1989?
Pondělí, 28. října 2019 - 18:26:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4682
Registrován: 4-2003
Aha. To je všeříkající odpověď, na kterou je veškerá argumentace krátká (a zhola zbytečná).

Každopádně, mluvil jste o stále početnějších deklasovaných vrstvách. Z vašeho tvrzení plyne, že vzrůstá počet osob přináležejících do oněch blíže nedefinovaných deklasovaných vrstev. A právě tento kvantitativní přírůstek bych prosil odzdrojovat. Otázka, kolik lidí žilo na ulici před rokem 1989, je prachobyčejná floskule. Mimochodem, kolik tedy žilo lidí na ulici v roce 1989? A před rokem 1989 neexistovaly deklasované vrstvy?

Jen tak na okraj, mnou vzpomínanými sociálními skupinami jsem nemyslel lidi bez domova.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pondělí, 28. října 2019 - 21:52:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9084
Registrován: 5-2007
Doktor:
"Asdf: Problém vyřešit neumíte, no opětovně navrhujete zneviditelňování."
Skúste potrénovať čítanie s porozumením. Vďaka.
Pondělí, 28. října 2019 - 22:36:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4683
Registrován: 4-2003
Tak já si myslím, že jsem vám porozuměl na první dobrou. Vy jste ovšem na první dobrou moji reakci nepobral a vynutil si druhé kolo.

Pochopil jsem, že váš návrh spočívá v takových úpravách veřejného prostoru, aby problematické skupiny nebyly tolik na očích. Což je paralela k zametání pod koberec. Můžeme je sebevíc maskovat, no veřejný prostor bude jejich výskytem stále poznamenaný.

Pokud jste chtěl vyjádřit něco jiného, pak se obávám, že bude chyba na vysílači.

A pokud bych měl ve stručnosti a obecnosti alespoň načrtnout obrysy možného řešení, pak je především nezbytné eliminovat příčiny jejich výskytu v místě. A pouhá eliminace automobilové dopravy to vskutku není. Bavme se o eliminaci různých heren a non-stop barů, zdrojů levného alkoholu a zdrojů drog, zastaváren. Ruku v ruce s tím jde řádný a trvalý dohled nad místem.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Středa, 30. října 2019 - 11:22:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 215
Registrován: 7-2017
Byl jednou jeden... třeba Honza, šel po Nádraží a chtěli po něm dvacku. Tak jim řekl, že potřebuje od zítřka na stavbu 3 helfry, tisícovku za den, výplata na konci směny. Ti ho hnali, že musel zdrhat. Student si tehdy vydělal na brigádě petikilo až šest stovek za směnu.

Mno před rokem 1989 by takoví seděli v kriminále, když nechcou pracovat, nemám pravdu? Takže by je nebylo vidět. Mimo jiné tehdy taky nebyli vidět vozíčkáři, pamtujete? Byli totiž také zavření, v ústavu.

Podivné existence se na nádraží dostanou tak, že utečou z léčebného ústavu pro duševně choré, typicky z oddělení pro alkoholiky. Řešením z doby před 89. by bylo přesunout ten "šaškec" do Libavé případně zakázat všem pacientům vycházky do konce života. Problém by tak nebyl vidět...
Čtvrtek, 31. října 2019 - 16:23:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 803
Registrován: 10-2007
Již sto let...


(zdroj: Výsledky činnosti státní železniční správy v roce 1918-1919)
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Sobota, 02. listopadu 2019 - 14:58:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 804
Registrován: 10-2007
Už pár dní je otevřený přístup od Tesca k nádraží, zdá se mi ale že ho moc lidí nepoužívá.


www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Sobota, 02. listopadu 2019 - 19:16:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 591
Registrován: 2-2011
Já sem o něm ani nevěděl a to tama chodím docela často. A který to je? Ten blíže Židenicím s výtahy nebo ten druhý?
Sobota, 02. listopadu 2019 - 21:02:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10182
Registrován: 8-2012
Joe: já teda nevím, ale "pořádací nádraží" je v Brně od roku 1953.
電車オタク
Sobota, 02. listopadu 2019 - 23:07:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 805
Registrován: 10-2007
Zdenek102: Je to jediný vstup z té strany, o kterém vím [happy]


T_._H_.: Já myslím, že ten text nemluví o Maloměřicích.
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Sobota, 02. listopadu 2019 - 23:28:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7146
Registrován: 12-2011
Joe: Nevím, jestli zrovna teď je nějaký důvod ho masově používat, protože hlavní nádraží není plně v provozu a je uzavřen vstup do budovy z tohoto podchodu. Až se zase vrátí provoz na hlavní nádraží a hala bude zase přístupná jako dřív, tak lidi určitě budou.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Sobota, 02. listopadu 2019 - 23:31:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 806
Registrován: 10-2007
Taky moc nevím, proč to zprovoznili a proč zrovna teď. Žádné oficiální vyjádření jsem k tomu neviděl.
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Neděle, 03. listopadu 2019 - 08:10:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 201
Registrován: 9-2005
V červenci se vyjádřili, že se bude otevírat začátkem září, ale byl tam ještě problém se zatékající vodou - ještě před pár týdny rostla ve vchodě tráva [happy] Proč s tím čekat až do prosince, když už je to hotové a odpovídat na dotazy lidí jako já, kdy už to konečně otevřou.
Od roku 1985 Za Moravu! Moravská národní obec
Neděle, 03. listopadu 2019 - 21:57:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3316
Registrován: 5-2005
Otevřené to je, ale z ulice to člověk nepozná pokud kolem toho neprojde a dveře se neotevřou [proud]
Bugear
Neděle, 03. listopadu 2019 - 22:05:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3784
Registrován: 8-2005
Konečně po 13 letech. Teď už to moc nevyužiji. Ještě by to chtělo celodenně otevřít noční pokladnu.
@intelpetr: Uživatelé asi nebudou mít potřebu chodit do budovy. Ti kteří ji mají můžou jít rovnou městským.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Úterý, 05. listopadu 2019 - 21:31:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 656
Registrován: 8-2017
T . H . 10182:
Pokud se pamatuji, tak se plánovalo nádraží a depo v jižní za Svratkou. Pak se někdy ve 30. chvilku uvažovalo o současné poloze, pak za války to Němci proměřili, řekli že to má jít na jih, pak nic, pak se měřilo v 50., vycházelo jim to na jih, nebo do Maloměřic, pak se do toho zamíchala nějak armáda a skončilo to tam kde to je. Takže bych snaze o vybudování ranžíru v roce 1919 věřil. V Břeclavi se přednádraží taky stavělo někdy ve 20.-30. Tehdy se musela železnice celkem zásadní způsobem přebudovat, máme za 1. republiky zdvojkolejnění do Břeclavi, snad i 2. kolej na Vláře atd.
Středa, 06. listopadu 2019 - 22:47:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4688
Registrován: 4-2003
Více než týden uplynul a stále nevíme, kolik lidí tu žilo na ulici v r. 1989, ani nic bližšího k stále početnějším deklasovaným vrstvám.

dědku hanku, nezbývá, než si u vás udělat další čárku v kolonce "plácání do větru". Jen si říkám, co vede dospělého člověka k takovýmto prázdným a hloupým výkřikům do tmy.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Čtvrtek, 07. listopadu 2019 - 08:25:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19
Registrován: 1-2011
https://www.youtube.com/watch?v=dgoNdYFjq4w
Rekonstrukce infrastruktury na brněnském hlavním nádraží
Pátek, 08. listopadu 2019 - 08:25:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 500
Registrován: 12-2006
Joe příspěvek 805: Co se nachází za okny s tou okrovou fasádou vlevo od průchodu do podchodu?
Pátek, 08. listopadu 2019 - 11:46:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 812
Registrován: 10-2007
Kdysi tam byly tzv. dělnické pokladny.


www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Pátek, 08. listopadu 2019 - 12:16:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 362
Registrován: 9-2015
Doktor: Za komunistů také byli u nás lidé, kteří žili na ulici. Ale je pravda, že jich bylo proti dnešní době podstatně méně a nebyli vidět proto, že se museli schovávat před VB, jelikož když se jim dostali do rukou, šli okamžitě do kriminálu za příživu.
Středa, 27. listopadu 2019 - 21:53:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 807
Registrován: 11-2004
Změní se po rekonstrukci hlavního nádraží rychlosti nebo zůstane všechno při starém?
Čtvrtek, 28. listopadu 2019 - 08:06:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1052
Registrován: 8-2006
Co jsem koukal do plánků, tak odjezd na jih stále vexle na 30 a 40km/hod, na severu také, odbočení na Vláru a Chrlice vypadají na 60.
Čtvrtek, 28. listopadu 2019 - 11:10:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 808
Registrován: 11-2004
Vasekpetr1:
"Co jsem koukal do plánků, tak odjezd na jih stále vexle na 30 a 40km/hod, na severu také, odbočení na Vláru a Chrlice vypadají na 60.
"
Jsou ty plány někde veřejně dostupné?
Čtvrtek, 28. listopadu 2019 - 15:26:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1053
Registrován: 8-2006
Comar: myslím si, že ne, ale zkusím se zeptat.
Zkus mi napsat na mail pod nickem. Tvůj mail je nedoručitelný.

(Příspěvek byl editován uživatelem vasekpetr1.)
Čtvrtek, 28. listopadu 2019 - 20:24:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2577
Registrován: 8-2010
ad Vasekpetr1:
...odbočení na Vláru a Chrlice vypadají na 60...
Ne, že jenom vypadají...[lol][biggrin]..ony jsou totiž na V = 60 km/h (= viz výhybky 3,5,6 na svršku S49, v poměrové soustavě 1:12-500), ale jezdit se stejně budou jenom V = 50 km/h, a to vždy na jednosvětlovou návěst - viz výkres definitivního stavu SZZ Brno.hl.n:
application/pdf
SS_Brno_hlavni_nadrazi_-_ZT-Model.pdf (1666.8 k)