Diskuse » Železnice » Ostatní země » Archiv diskuse Ostatní země do 27. 10. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Ostatní země do 27. 10. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Neděle, 29. září 2019 - 09:27:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 7-2017
Bohužel soudruhům sa fotomontáž jaksik nepovedla. Zkuste jim příště při přátelské návštěvě domluviť, aby sa zlepšili [kladivo]
Neděle, 29. září 2019 - 15:14:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9915
Registrován: 8-2012
Ale zase všichni dostali na focení fungl nové blembáky, blejskají se jak psí kulky [happy]
電車オタク
Neděle, 29. září 2019 - 15:34:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8973
Registrován: 9-2002
A když tak vidím ty dvojkolí nalevo, tak jsem eště rád za ten náš eurochlív.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Neděle, 29. září 2019 - 19:19:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 44
Registrován: 8-2017
Jedním z častých dotazů nejen "šotoušů" na cestách do cizích zemí je problematika peněz, plateb, (nevýhodných) kurzů pro směny místní měny či výběry z bankomatů (s poplatky pro banky). Většinu z toho dokáže řešit Revolut, což je fintech aplikace umožňující mít (po dobití z jiné karty) i v bezplatném základním plánu „Standard“ multiměnový účet s předem danými směnnými kurzy, výběry z bankomatů (do určitého limitu bez poplatku na straně banky), mezibankovní převody mezi uživateli (i na účty mimo Revolut bez ohledu na zemi) a samozřejmě platby kartou u obchodníků i na internetu (buď v převedené místní měně nebo s "interchange" kurzem zvýšeným jen o 0,5%). K tomu přehled plateb, limity na platby a rozšířené možnosti zabezpečení. Ideální pro cestovatele přes více zemí, v zemích s prapodivnými a volatilními měnami, při rizikovém nakupování na webu (lze snadno vypínat a zapínat internetové platby a průběžně "dobíjet" a měnit peníze, takže stačí mít na účtu jen "drobné"). Info třeba zde, popř. strýček Google prozradí vše.
Na vyzkoušení dává Revolut bonus 25 polských zlotých, resp. ekvivalent dle místa bydliště 150 Kč nebo 6 EUR (po registraci a ověření totožnosti přes mobil a objednání si platební karty) pozváním ode mne pomocí referral kódu, pokud to stihnete do středy 2.10. (No a mně dá bonus taky, proto to sem píšu, že [happy] ). Bonus je připsán po první platbě kartou (mně dorazila fyzicky z Británie zhruba do 14 dnů).
Grzegorz.
Trupman
Pondělí, 30. září 2019 - 10:20:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1639
Registrován: 12-2005
[proud] Safra, že mě to taky nenapadlo, ten odkaz nasdílet třeba sem.

Asi bych byl naštvaný, že si tady děláš reklamu, ale s Revolutem jsem maximálně spokojený a pokud to trošku omezí zlodějský směnárny, tak jenom dobře. Jen ať se povědomí šíří. Hlavní výhodou je podpora obrovského množství různých měn a především možnost vkládat peníze v CZK.

Je zde ale dvojí problém Revolutu:

1) Bezplatné výběry z bankomatu jen do částky 4500 Kč měsíčně (resp. ekvivalentu 200 Euro), takže tam, kde není běžné přijímat MasterCard, snadno narazíš.

2) Směna peněz v aplikaci vyžaduje mobilní připojení, takže pokud potřebuješ operativně si něco směnit, tak musíš být na síti. Navíc bezplatná směna je také omezena nějakou měsíční částkou, ale je to myslím víc než 100 000 CZK, takže pro běžné turistické použití bohatě dostačující. A víkendové kurzy jsou méně výhodné.
Moje dopravní fotogalerie na Phototrans
Pondělí, 30. září 2019 - 11:30:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 283
Registrován: 6-2019
Revolut je už zhruba dva roky stará záležitost, zajímavé je to až od zavedení CZK účtu.
"Problém" je trochu v tom, že ten limit 200,- eurochechtáků měsíčně se snadno přešvihne, nicméně ani ten vyšší kurz není nijak drastický (koho tankuje pár stovek tak asi není typický výletník do ciziny a valuty vymění někde v obskurní, zaručeně poctivé pražské směnárně, aby ušetřil 4 eurocenty...[lol]).

do určitého limitu bez poplatku na straně banky
IMHO to není do výše transakce, ale podle banky "natvrdo" (nebo spíš podle provozovatele ATM, ale až tak mě to nezajímá).

Výhodné je to zřejmě pro ty, co cestují hodně a "levně", což bude asi značná část Evropy východní a střední. Ne v tom, že ušetří pár korun na poplatcích nebo proti směnárnám, ale zejména v pohodlí. Přece jen furt platí, že "exotické" směnárny v různých zemích mohou krást na všem možném, zatímco ATM je skoro všude (snad krom extrémně chudých zemí), obvykle před ním není fronta a obvykle nekrade.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pezos
Pondělí, 30. září 2019 - 13:04:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1508
Registrován: 4-2014
Bankomat snažící se vnutit DCC bych za "nekrade" neoznačil. A že jich je.
Pondělí, 30. září 2019 - 13:16:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 284
Registrován: 6-2019
Vnutit? Já tedy jaksi asi chodím do špatných (jestli se mi to stalo jednou, dvakrát za život?), ale tam je možnost volby, ne?
Jinak před odjezdem se většinou koukám na jména velkých bank (nebo je znám z hlavy) dané země a jdu primárně po jejich ATM. A podobné potíže nemám.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 30. září 2019 - 14:09:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 45
Registrován: 8-2017
že si tady děláš reklamu
Není povinné si ten účet a kartu dělat, pokud to je nějaký problém dát sem affiliate kód tak ať to administrátoři smáznou a samozřejmě si každý může založit Revolut i bez affiliate; sice nedostane ten bonus ale hlavně že já taky ne [happy].
Dát sem úplně detailní informace je samozřejmě úplně mimo rámec tohoto fóra, ale dá se najít spousta informací i recenzí na webu, funguje komunitní diskuze na community.revolut.com a i po vyčerpání těch limitů "zdarma" (800 Zł/měs. výběr z bankomatu, 20000 Zł/měs. směna) je to i s poplatky (2% bankomaty, 0,5% směna) výhodnější než u balkánského veksláka nebo s DCC konverzí... Funkčnost webu je logickou podmínkou pro směny (aby bylo kde vzít kurz), ale výběry a platby kartou jsou samozřejmě możné i offline (pokud nemáte zapnuté nějaké ověřování v aplikaci). Na víkend a v noci jsou u volatilních měn o něco horší kurzy, protože se to zobchodovává až v pondělí/ráno, čili to nese riziko kurzové změny. "Poplatky na straně banky" znamená, že provozovatele bankomatů si něco účtovat mohou (ale musí to vždy jasně napsat). Např. v Japonsku si drobný 100¥ poplatek za výběr účtují bankomaty jen v noci - přehled se najde právě na diskuzi.
Řekl bych, že bezplatná "standard" nabídka je pro šotocestování vcelku dostačující a pokud někdo potřebuje víc, může přejít na vyšší (placené) programy.
Grzegorz.
Pezos
Pondělí, 30. září 2019 - 16:26:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1509
Registrován: 4-2014
Na Seznam zprávách byla reportáž, jak se ATM Euronetu snažil v dalším kroku po zamítnutí DCC zmanipulovat uživatele pomocí keců o pevném kurzu, poplatcích s tak...
Pondělí, 30. září 2019 - 17:07:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4130
Registrován: 9-2007
No já jsem předevčírem večer dojel do Kostrzyna od Berlína, dál do vnitrozemí PL jsem jízdenku neměl a myslel jsem si, že bude pokladna otevřená... zavírala po 18. hodině. [lol] Široko daleko byl jen euronetový bankomat, tak jsem vložil kartu (AirBank), zadal Polštinu a byl to docela extrém – v přednastavených částkách sumy 1000 PLN, 2000 PLN, 6000 PLN,... minimum, co šlo, bylo 50 PLN (a já potřeboval 20 PLN). Tak jsem zvolil 50 PLN, ale v dalším kroku jsem teda krom nabídky DCC viděl i nějaký poplatek 16,50 PLN za výběr. Vybral jsem částku v PLN a skutečně i mně vyskočilo nějaké porovnání a v obou případech poplatek 16,50 PLN za výběr. Na to jsem se teda definitivně vykašlal, udělal si účet na Koleo.pl a do Gorzówa dojel na on-line zakoupenou jízdenku přes tento web. U průvodčího teda sice šlo platit kartou, ale to jsem se dozvěděl až ve vlaku. Tyhle bankomaty jsou sviňstvo, ale vzhledem k obecné duševní nepřítomnosti většiny turistů tam, kde se zrovna nacházejí, naprosto chápu, že je podnikání Euronetu vlastně velice ziskové... jen je asi třeba na to dávat pozor.

(Pro zajímavost, v Gorzówě Włkp. pokladna v neděli otevírá pevně v sedm, i přesto, že jeden vlak (do Gdyně) jede v 6:56 a druhý (do Poznaně, Varšavy a Lublina) jede v 7:13, ze zadního (4.) nástupiště, kam se jde alespoň tři minuty. [crazy] V době otevření pokladny nás ve frontě stálo asi 20 a je docela možné, že někomu vlak do Varšavy i ujel. [crazy])
Pondělí, 30. září 2019 - 17:17:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 286
Registrován: 6-2019
No, nevím, nevím, ale ATM Euronet jsem nepoužíval a nepotřeboval ani v dobách, kdy se bankovní karty začaly u nás více rozšiřovat.
Jinak v těsném okolí stanice v Kostrzyně vidím Bank Pekao, BNP Parisbank Poska a do kilometru asi 5 dalších... Jinak těch 20 PLN se dá vyměnit v jakékoliv směnárně v Praze (což mmch. v 95 % měst v ČR prostě nejde, protože tam žádné směnárny prostě nejsou). Čili virtuální problém.
Proč se vlastně nevybavil jízdenkami z webu PKP IC už z domova?

Na víkend a v noci jsou u volatilních měn o něco horší kurzy,
IMHO u všech měn.

já jsem předevčírem večer dojel do Kostrzyna od Berlína,¨
Já dal přednost jediné letošní možnosti projet si poslední železniční rakousko-švýcarský železniční přechod, který mi chyběl. Na rozchodu 750 mm pod napětím 750 V jsme projeli po silničeně-železničním mostě přes Rýn do Švýcarska, nemělo to chybu. [ok][jidlo]


(Příspěvek byl editován uživatelem Ahmad_Šáh_Masúd.)
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 30. září 2019 - 20:48:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 46
Registrován: 8-2017
minimum, co šlo, bylo 50 PLN (a já potřeboval 20 PLN)
No v Polsku jsou v bankomatech obvykle 50 a 100 Zł bankovky, jen v různých sociálně specifických místech i 20 Zł, protože tam prostě lidi víc nevybírají. Ale mít minimální výběr 50 Zł nepovažuju za zločin, vždyť to je 300 Kč a ten provoz bankomatu samozřejmě stojí na výběru co největších částek co nejméně často [happy].
viděl i nějaký poplatek 16,50 PLN za výběr
Já tu nechci dělat nějakou osvětu, aby to nebylo pokládáno za reklamu, navíc když mám výběry v Euronet i PlanetCash bez poplatku z titulu karty vedené u BGŻ, ale: je třeba odlišit poplatky za službu provozovateli bankomatu (má povinnost vás o tom poplatku informovat) od poplatku za výběr v zahraničí vaší bance - to je velmi různé, od "zdarma" až třeba po 125 Kč dle ceníku České spořitelny (a to i když si vyberete jen těch 20 Złotych = cca 120 korun!) a je to schované někde na sedmé straně ceníku...
Revolut vám zde garantuje pouze nulový ten druhý poplatek bance, ale u provozovatelů nemůže samozřejmě jejich poplatky ovlivnit. Ovšem v rámci komunity uživatelů existuje přehled bank a provozovatelů, kteří mají výběr pro Revolut bez poplatku - v Polsku to je např. Euronet pro VISA karty (nikoli MC), PEKAO pro MC, BGŻ (BNP Paribas) pro VISA i MC, PKO BP pro MC... Přehled je zde. Takže možná ještě buďte rád, že jste nenarazil na bankomat s výběrem "zdarma" na straně provozovatele, protože by si na vás smlsla vaše vlastní banka.
udělal si účet na Koleo.pl
Lze doporučit i aplikace SkyCash (dopravci PKPIC, Polregio, Arriva, KD, KM, KW, ŁKA, KŚ, SKMT, WKD, LOT [happy], někteří bus dopravci a hlavně většina provozovatelů MHD v Polsku) nebo MoBilet (především MHD, v železniční dopravě jen Arriva, SKPL a ŻKD), chudší rozsahem ale snazší na obsluhu a dobíjení BLIKem.

(Příspěvek byl editován uživatelem Brzęczyszczykiewicz.)
Grzegorz.
Pondělí, 30. září 2019 - 20:53:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7095
Registrován: 12-2011
Já vždycky vybírám jen u normálních bank, ty šmelinářské bankomaty neriskuju. Občas to teda nutí ten převod na CZK, ale této šmelině se dá naštěstí vyhnout. V Bialystoku na nádraží jsem z bankomatu dvacku vybral, ale jinak vždycky jen padesátku (i v tom Sanoku Adame).
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pondělí, 30. září 2019 - 21:34:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 47
Registrován: 8-2017
V Bialystoku na nádraží jsem z bankomatu dvacku vybral
Máte českou banku a účet v korunách? Kolik platíte za "výběr z bankomatu v zahraničí"?

P.S. V Białymstoku. Skloňuje se, jako kdyby to bylo oddělené přídavné a podstatné jméno "Biały Stok" - v Białymstoku, do Białegostoku, s Białymstokiem, a dokonce komu-čemu: Białemustokowi [happy]
Grzegorz.
Pondělí, 30. září 2019 - 21:40:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7096
Registrován: 12-2011
Máte českou banku a účet v korunách? Kolik platíte za "výběr z bankomatu v zahraničí"?

Výběr je za 0 Kč. Vybíral jsem i v Albánii.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pondělí, 30. září 2019 - 21:50:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 48
Registrován: 8-2017
OK, však tu banku prozrazovat nemusíte. (Ona si to "za 0 Kč" vybere třeba MONETA ve skoro o korunu na EUR horším kurzu...)
Grzegorz.
Komis
Pondělí, 30. září 2019 - 21:59:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 516
Registrován: 2-2019
Výběr za 0 Kč, začasté propagovaný bankami, bývá dosti často vyvážen méně výhodným převodním kurzem. Je dost pracné to nějak vzájemně porovnat, ale v jednom takovém průzkumu z toho vyšly dobře banky, které kolem toho nedělají moc velký reklamní humbuk.
To bylo taky důvodem, proč jsem v Rumunsku radši vybíral za 9 Kč místo za 0 Kč.
Pondělí, 30. září 2019 - 23:25:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1179
Registrován: 8-2004
Trat z Kodane do Rødby byla o vikendu po vyluce otevrena a tak se cestovatele opet mohou svezt Flexlinery IC3 z Hamburku do Kodane s plavbou trajektem Puttgarten - Rødby. Zajemcum doporucuji, aby si pospisili, protoze posledni vlak pojede lodi 14. prosince. Od 15/12 budou vlaky mezi Kodani a Hamburkem vedeny pres Odense - Padborg - Rendsburg. Tim se uzavre kapitola zeleznicnich trajektu danske zeleznicni historie.
Pondělí, 30. září 2019 - 23:38:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7098
Registrován: 12-2011
Mám Monetu a máte pravdu. Euro je zhruba o tu korunu. Podíval jsem se schválně na ty zlotky a PLN mě vyšlo o 20 haléřů dráž než byl střední kurz v ten den.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Úterý, 01. října 2019 - 06:57:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 287
Registrován: 6-2019
a je to schované někde na sedmé straně ceníku...
To sice jo, ale snad si normální člověk zjistí kolik je poplatek a v jakých kurzech mu bude platba zúčtovaná.

protože by si na vás smlsla vaše vlastní banka.
he?
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 01. října 2019 - 09:45:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4131
Registrován: 9-2007
J_p: Neměl se otevírat až 28.10.? E-shop DB mi stále nabízí spojení přes Flensburk a e-shop ČD nutí přestup v Rødby.

Díky za osvětu a za doporučení. Mám AirBank, i proto, že si za stovku předplatím výběry za 0 Kč u nás i v EU, proto mě "ne-EU" poplatek zaskočil. Z Euronetu jsem si kdysi vybíral v Helu a nebyl s tím problém, naopak v Kyjevě jsem sice stovku zaplatil, ale napoprvé nic nevyjelo a tak jsem si na druhý pokus vybral 100 UAH a to už mi vyšlo. [crazy][proud] Ale tehdy jsem o poplatku netušil.

Do Kostrzyna jsme dojeli za tmy ve 20:57 a odjezd vlaku byl ve 21:31 (ve vlaku svítilo 21:54), neměl jsem moc náladu obcházet město a hledat bankomat. Jeli jsme vlakem PREG a jízdenky jsem si dopředu nezajistil z prostého důvodu - líbí se mi polské jízdenky z pokladny. [proud] A ani to problém nakonec nebyl - fronta v Gorzówě utekla rychle, místa byla v rychlíku do Poznaně i v IC do Katovic, takže až na večerní nejistotu to bylo tzv. "v pohodě".

No jo, přechody.. Excel už mám hotový, dokonce obsahuje i hodnotu zda mám projetí přechodu v plánech anebo ne. [biggrin] Teď v tom jen pokračovat.

A máte pravdu, pane inženýre. Já si ze Sanoku pamatuju jen na ten chcanec a pachuť Leżajsku, vzpomínku na výběr hotovosti jsem nějak vypustil. [proud]
Úterý, 01. října 2019 - 21:31:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14556
Registrován: 12-2007
Videosestřih s vlaky Thalys a InterCity v žst. Antwerpen Centraal - ve stanici s třípodlažním (!) kolejištěm (pouze nejspodnější patro má průjezdné koleje; zbylá dvě podlaží jsou s hlavovým uspořádáním s kusými kolejemi): https://www.youtube.com/watch?v=ZwuigM-VHSA

Následujícího večera mě v Arnhemu (po cca 11 check-inech a dalších 11 check-outech provedených onoho dne na nizozemských vlakových nádražích ve věci "přiložení obálky s IR Global Passem ke čtečce) nepříjemně překvapila tato chybová hláška:


Naštěstí, již šlo o poslední stanici v NL; pak jsem pokračoval do DE.
Kejvačka
Středa, 02. října 2019 - 00:18:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2482
Registrován: 10-2004

Sergej v Koreji.
Časopis "Čoson" (Korea) 9 / čučche 108 (2019)
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Středa, 02. října 2019 - 08:46:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 292
Registrován: 6-2019
David: Jo, to bude nějaké natvrdo nastavené SW omezení... Moc uživatelsky příjemné tedy ty turnikety nejsou, zdržuje to při přestupech. Ale všude by mělo být nějaké nouzové tlačítko pro přivolání obslužného personálu.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Čtvrtek, 03. října 2019 - 06:37:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 49
Registrován: 8-2017
Trupman: jestli vás to uklidní, když jsem si "udělal reklamu", tak nikdo toho affilate kódu nevyužil.
Kejvačka: podle "velkých očí" je to nějaký polský "gagarin" z humanitární pomoci Severní Koreji - cca v roce 2000 tam odešlo 7 kusů ST44 od PKP, které pro ně neměly využití.
Grzegorz.
Pondělí, 07. října 2019 - 17:00:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1182
Registrován: 8-2004
Vantju: dsb.dk nabizi Rødby Færge - KBH bez prestupu.
Čtvrtek, 10. října 2019 - 08:44:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 186
Registrován: 12-2007
Přátelé, zbyly mi dvě celodenní síťové jízdenky na Rhétskou dráhu. (rhb.ch) Jejich platnost je do konce roku. Nabízím je za cenu 750 Kč za každou. Měl byste někdo zájem?
Neděle, 13. října 2019 - 07:52:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10038
Registrován: 8-2012
Záplavy způsobené tajfunem Hagibis vyřadily třetinu souprav pro šinkanzen Hokuriku (Tokio-Nagano-Kanazawa) poté, co se voda z rozvodněné řeky Čikuma dostala do areálu depa v Akanumě severovýchodně od Nagana.
https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/news/20191013_54/
電車オタク
Neděle, 13. října 2019 - 08:30:32  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16442
Registrován: 11-2005
V Hanoji uzavřeli pro veřejnost slavnou ulici, kde vlak projíždí bezprostředně blízko mezi domy. Důvod je prostý - bezpečnost. Za poslední dobu se z toho stala obrovská mainstreamová lokalita plná selfíčkářů atd. [yawn]
Neděle, 13. října 2019 - 21:40:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10053
Registrován: 8-2012
Big Boy hunting [happy]

(Průjezd UP 4014 "Big Boy" průsmykem Cajon a šotolovci v akci na online kameře https://www.youtube.com/watch?v=LrecnrQDyTg).
電車オタク
Neděle, 13. října 2019 - 21:51:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 622
Registrován: 7-2017
Návrh JŘ 2019/20 Finsko.

https://www.vr.fi/cs/vr/doc/VR_Aikataulutaulukot-15.12.19-14.6.20 .pdf
Středa, 16. října 2019 - 11:54:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 10-2019
Dobrý den, nemáte někdo zkušenost s nákupem jízdenky přes eshop tureckých železnic (https://ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr/view/eybis/tnmGenel/tcddWeb Content.jsf)? Zkouším koupit jízdenku z Ankary do Konye a nedokáže to ověřit mojí platební kartu (Mastercard) a tím pádem provést platbu. Nesetkali jste se s tím už někdo a netušíte, jak si s tím poradit?

Případně netušíte někdo, kde jinde by to šlo koupit (nějaký jiný web, případně nějaká cestovní kancelář tady v Čechách)? Předem moc všem děkuji za pomoc.
Středa, 16. října 2019 - 12:02:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 337
Registrován: 6-2019
Hezký den přeji,
Podobnou zkušenost jsem měl v dubnu. Nebere to karty více vydavatelů, ale nedá se říci obecně které. Popsal jsem to tady někdy v dubnu - zkuste zalistovat výše. Využil jsem tureckou agenturu, peníze poslal jí, ta obratem koupila na webu TCDD jízdenku a během 15 minut mi přišlo .pdf s jízdenkou do mejlu. A i na místě to fungovalo. K pokladně se nemusí, průvodčí to zjevně znali.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Středa, 16. října 2019 - 12:06:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 10-2019
Strašně moc Vám děkuji, najdu a vyzkouším.

Ještě jednou díky moc.
Středa, 16. října 2019 - 13:00:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 2-2018
https://www.e15.cz/zahranicni/tajfun-hagibis-znicil-v-japonsku-si nkanzeny-za-vice-nez-sedm-miliard-1363308
Středa, 16. října 2019 - 14:02:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 10-2019
Ahmad_Šáh_Masúd:
"Hezký den přeji,
Podobnou zkušenost jsem měl v dubnu. Nebere to karty více vydavatelů, ale nedá se říci obecně které. Popsal jsem to tady někdy v dubnu - zkuste zalistovat výše. Využil jsem tureckou agenturu, peníze poslal jí, ta obratem koupila na webu TCDD jízdenku a během 15 minut mi přišlo .pdf s jízdenkou do mejlu. A i na místě to fungovalo. K pokladně se nemusí, průvodčí to zjevně znali."


Ještě jednou velké díky, ta agentura se jmenuje https://www.ambertravel.com/ a vše proběhlo opravdu neskutečně rychle.
Středa, 16. října 2019 - 14:17:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 338
Registrován: 6-2019
Jo, to je ono. V Turecku teď bude levně, angažmá v severní Sýrii, hospodářské problémy... Osobně jsem však byl v květnu velmi příjemně překvapený. Přijel jsem do tureckéhu Kurdistánu přesně po 20 letech - a místo chudého kraje mě přivítaly relativně bohatá města, s vyspělou infrastrukturou a fungující (turecký) stát (tedy až na to, že večer někdo v Karsu odpálil bombu, zjevně neuhlídají všechno). Levně, čisto, na asijské poměry pořádek. Až na ty problémové provincie na jihovýchodě bych si troufl tvrdit, že jde o pohodové místo pro dovolenou v různých škálách - od laciné baťůžkářské až po luxusnější styl. Hned bych tam jel zas.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Středa, 16. října 2019 - 14:43:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 10-2019
Já jsem to všechno (až na tu železniční jízdenku) zařizoval ještě před tím "angažmá v severní Sýrii" v polovině srpna a překvapily mně velmi nízké ceny - jak ubytování, tak třeba i vnitrostátní přelety a konec konců i ten vlak - 12 Euro za jízdu v "bussines třídě" rychlovlaku na vzdálenost cca 250 kilometrů mi přijde jako super cena ("ekonomická" třída stojí v téže relaci 8 Euro). Tak jsem moc zvědav, jak to ta bude vypadat.
Středa, 16. října 2019 - 14:50:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 339
Registrován: 6-2019
Už se těším na tripreport! [jidlo][jidlo][jidlo][ok]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Středa, 16. října 2019 - 14:52:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 10-2019
Bude tradičně na Airways.cz ;-)
Středa, 16. října 2019 - 20:51:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 277
Registrován: 12-2007
ad Turecko: jízdenky se mi podařilo koupit pomocí platební karty od Creditas. Z českých agentur to umí i Fly United za příplatek 50 Kč.
Z Turecka jsem se právě vrátil, sice služebně, takže jsem se vlakem nemohl nějak "vyřádit", ale svezl jsem se z Halkali (Istanbul) přes Konyu a Adanu až do Iskenderunu. Pobýval jsem v Antakyi - 30 km od syrských hranic, 100 km do Aleppa... město už bylo takové napůl arabské, na turecké poměry špinavé a chaotické. Ani turečtí kolegové do centra moc nechodili a většina jich bydlela jinde. Taková větší vesnice 500000 obyv. plus 200 tis. uprchlíků. Kolegové neuvěřitelně pohostinní, jak jsem v Turecku ještě nezažil.
Přidám pár fotek - nové nádraží v Ankaře, Siemens Velaro, rychlík do Adany a na závěr jednotka do Iskenderunu (jezdí jen dvakrát denně). Trať je přitom elektrifikovaná a rachodí na ní jeden náklad za druhým.Středa, 16. října 2019 - 20:53:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 278
Registrován: 12-2007
Ještě přidám pár fotek z Konye včetně Faura v depu (jak se tam vzal a ještě k tomu s původním rumunským označením, to by mě opravdu zajímalo).

Středa, 16. října 2019 - 21:05:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3524
Registrován: 6-2007
LDH70 bylo dodaných do Turecka 6 kousků ( z těch zajímavějších míst kam byly dodávány bych dodal třeba i Sýrii, Řecko, Severní Koreu a Egypt) takže zřejmě jedna z nich.
Označení je typové z výroby, pro dodávku do každého státu se začínalo od jedničky, takže zrovna tato LDH70-004 má několik dalších sesterských lokomotiv se stejným číslem jinde ve světě.
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Středa, 16. října 2019 - 21:09:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 10-2019
Moc děkuji za fotky...no, už se nemůžu dočkat :-)
Čtvrtek, 17. října 2019 - 07:45:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 343
Registrován: 6-2019
EDB: Mersin - Iskenderun jsem také projel, ale ve špatné době. Tehdy se Turecko rozhodlo prosazovat své "nároky" na provincii Hatay a rachotilo zbraněmi, v důsledku čehož mi zrušily TCDD dálkový rychlík do Halebu (Allepo). No a místo toho jsem jel přes noc do Karamanu, busem do Mersinu a vlaky podél pobřeží do Iskenderunu (a dále autobusy do Halebu, vlakem do Latakíe a dál zase podél pobřeží). Osobáky byly také v el. trakci, nějaké staré jednotky a také jen třikrát denně. V Konyi byl přepřah u starého osmanského nádraží, které tedy vypadá na fotce úplně jinak, než na tvé, o 20 let mladší...[happy]

Pro srovnání s fotkou výše: nádražíčko v Konyi v řijnu 1998, po přepřahu Merom Expresu (DE 24.145):


(Příspěvek byl editován uživatelem Ahmad_Šáh_Masúd.)
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Bilbo
Čtvrtek, 17. října 2019 - 20:57:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 203
Registrován: 5-2012
Jedna z dálných japonských končin, trať 15km, převýšení 445m, nejvyšší stoupání 8%, nejmenší oblouk cca 30m, doporučuju kouknout, na to že to není zubačka se divím že jim to docela jezdí, zvláště když mají cca 200kW na vůz, což není mnoho.
https://www.youtube.com/watch?v=bNHfpk2Q9BI
Kejvačka
Pátek, 18. října 2019 - 00:52:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2485
Registrován: 10-2004
http://www.kldr.info/2019/10/18/dokoncena-rekonstrukce-zeleznice- hjesan-samdzijon/

Pchjongjang, 16. října čučche 108 (2019) (KCNA) – V Koreji byla dokončena rekonstrukce železnice Hjesan – Samdžijon.

Velící důstojníci a členové úderné jednotky železniční stavební brigády 216. divize rychle dokončili gigantickou stavbu, včetně několika desítek tunelů a mostů a více než 120 tisíc metrů čtverečních opěrných zdí. Přestavba železnice Hjesan – Samdžijon dále oživila oblast Samdžijonu, jejíž vzhled prochází radikální změnou, a učinila velký pokrok v řádném zajištění pohodlí návštěvníků míst revoluční bojové slávy v oblasti hory Pektu a ve zdokonalování železniční sítě země.

Provoz na železniční trati Hjesan – Samdžijon byl slavnostně zahájen 15. října na stanici mládeže Wijon. Slavnostního zahájení se zúčastnil člen politbyra Ústředního výboru Korejské strany práce, člen Komise pro státní záležitosti KLDR a předseda vlády soudruh Kim Če Rjong, místopředseda Ústředního výboru Korejské strany práce soudruh O Su Jong, místopředseda vlády soudruh Tong Čong Ho, ministr železnic soudruh Čang Hjok, ministr výstavby a průmyslu stavebních materiálů soudruh Pak Hun, předseda rjanggangského provinčního lidového výboru soudruh Ri Song Guk, příslušní funkcionáři, velící důstojníci a členové úderné jednotky železniční stavební brigády 216. divize, funkcionáři Hjesanského železničního oddělení, pracovní inovátoři a pracující lid města Hjesanu.


Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Kejvačka
Pátek, 18. října 2019 - 01:40:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2486
Registrován: 10-2004
2. část fotek:
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Pátek, 18. října 2019 - 20:29:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 619
Registrován: 1-2004
A cože nebyl sám "Velký"? Takhle se mu to za chvíli vymkne z rukou...
Pátek, 18. října 2019 - 21:16:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3022
Registrován: 8-2009
Přece se nechával fotit jak cválá na bílém koni tak neměl čas[satan]

P.S. Soudruzi ještě nepřisli na to, jak spáchat BK?
Život je hořký. Bohudík !
Nebudu si měnit nick proto, že jsem se přestěhoval[kecal]
Kejvačka
Pondělí, 21. října 2019 - 09:24:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2489
Registrován: 10-2004
Jurek_fm: Spíše nevědí, co je "BK". Nevím to ani já. Podle Gůglu to může být Bruslařský klub, Basketbalový klub a ledacos jiného. V dopravě Blansko.
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Pondělí, 21. října 2019 - 10:08:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9484
Registrován: 4-2003
BK je bezstyková kolej.

Vony jsou tam i jiný úúúžasný věci, třeba šíleně vokousaný betonový pražce. Navíc co kus, to originál.

Asi tam, holt nebyl Kim osobně a spousta podržtašků s notýskama zapisujících si hraběcí rady.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 21. října 2019 - 10:12:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 89
Registrován: 7-2012
Kejvačka: BK- příště se lépe dívejte kolem sebe, jinak vysvětlení co je BK.

P.S. Taky by mě zajímalo jak soudruzi pokročili s vývojem nových elektrických výzbrojí.
Pondělí, 21. října 2019 - 18:47:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 7-2017
Z těch prvních pěti fotek druhé série jde na mne hrůza.
Kejvačka
Středa, 23. října 2019 - 07:10:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2494
Registrován: 10-2004
Zde video ze zahájení provozu (anglicky):
https://www.youtube.com/watch?v=S3f6jVjs2YQ

Na stejném programu lze najít i korejsky, rusky, čínsky, japonsky a španělsky.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kejvačka.)
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Kejvačka
Neděle, 27. října 2019 - 09:13:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2499
Registrován: 10-2004
Korejská ústřední televize zveřejnila další krásnou reportáž ze zrekonstruované železnice: https://www.youtube.com/watch?v=E4hIXFcciXc
Automatické titulky jsou dosti nepřesné, protože překladač zná jen soulský dialekt korejštiny.


Tolik radosti (nejen) z cesty vlakem a tak skvělé lidi nelze nalézt v žádné kapitalistické zemi.
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Neděle, 27. října 2019 - 09:44:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1591
Registrován: 2-2010
Ad kejvacka: to je ještě předtím, než se dozvěděli, že je vezou do pracovních táborů.
Posláno z mobilu. 2.0
Pesimista vidí v tunelu tmu. Optimista vidí na konci tunelu světlo. Realista vidí světla vlaku. A strojvůdce vidí tři debily na kolejích.
Youtube kanál: https://www.youtube.com/user/TravelTrainProd
Flickr: https://www.flickr.com/photos/144608621@N07/
Blog: https://travelproductioncz.blogspot.cz/
Neděle, 27. října 2019 - 15:37:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3023
Registrován: 8-2009
Kejvačka: Video jsem si raději ani nepouštěl. Už jenom z těch fotek jde na mně hrůza. Naši soudruzi byli proti tomu čučkaři[uhoh]
Život je hořký. Bohudík !
Nebudu si měnit nick proto, že jsem se přestěhoval[kecal]
Neděle, 27. října 2019 - 18:19:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 138
Registrován: 12-2017
KLDR: Obrázek první, řádek pátý... Na tom fíroj je vyloženě vidět, jak je spokojen, že mu pověsili nějakou okrasnou blbost kolem krku... [proud]