Diskuse » Železnice » Železniční literatura » Archiv diskuse Železniční literatura do 18. 10. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Železniční literatura do 18. 10. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Neděle, 14. července 2019 - 18:37:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 113
Registrován: 7-2017
Jariss:
A těm politikům, kteří jednoho krásného dne "vymysleli" do té doby neexistující název "Československo", těm také nemůžete přijít na jméno?
Proč by se nemohl, když to bude účelné, vytvořit a zavést název Moravskoslezsko?
Neděle, 14. července 2019 - 19:10:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1591
Registrován: 7-2017
-aa-:
"...ale na tuhle nedávnou "místní" historii obvykle nedojde..."

...protože by její výklad mohl narazit na postoje a/nebo politické ambice ředitelů škol nebo jejich vlivných sponzorů. Bez rizika je ještě tak období do r. 1918, ale na výklad mladší historie je často potřeba, aby kantoři vykazovali značnou dávku osobní odvahy, tak se to raději vykládá schematicky a spousta věcí zvlášť po r. 1945 se vynechává... [angry]
Neděle, 14. července 2019 - 19:13:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1592
Registrován: 7-2017
Jaiss 606: Nejhorší nepřátelé lidstva jsou fachidioti s tunelovým viděním světa navíc stočeným doprava. [satan]
Neděle, 14. července 2019 - 19:26:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1593
Registrován: 7-2017
lehce_bystrý_diskutující:
"Tak hlavně by měl zaujmout vás, protože ten obsažný text vyvolal přiblblý dotaz "A proč se teda ten dnešní kraj asi jmenuje Moravskoslezský?". Žádné "Moravské Slezsko" totiž neexistuje a "moravskoslezskost" MSK je dána rovnicí M+S, nikoli MS."

Nejsou přiblblé dotazy, ale jen přiblblé odpovědi... [rofl]

V tom případě by měl nárok na název "Moravskoslezský" i dnešní Olomoucký kraj, protože historická moravsko-slezská hranice prochází od Kralického Sněžníku přes Ramzovou a Červenohorské sedlo po hlavním hřebeni Hrubého Jeseníku a do historického Slezska patří celý okres Jeseník...
Neděle, 14. července 2019 - 22:23:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 244
Registrován: 3-2007
No v podstatě -aa- to dost podrobně popsal a správně. Stručně řečeno v jeden administrativní kraj se prostě spojilo Slezsko (bohužel bez Jesenického okresu) se dvěma malými kusy Moravy.

Ty dva kusy Moravy jsou konkrétně:
1. oblast na východě ohraničená řekou Ostravicí,na severozápadě řekou Odrou od soutoku obou řek v Ostravě až ke Studénce a pak se hranice stáčí severozápadně za Fulnek a k městu Odry,na jihu jde s hranicí s olomouckým a Zlínským krajem,je to takový výběžek Moravy který to Slezsko málem "rozsekává" na dvě části,
2. oblast jihozápadní části okresu Bruntál nebo-li Rýmařovsko a malinký jihozápadní cípek opavského okresu u města Budišov nad Budišovkou.
Enklávy byly úředně zrušeny,neboť byly spravovány Slezskem.
V podstatě v MS kraji tvoří Slezsko 70%,přesto u spoustu lidí je MS kraj automaticky severní Moravou.
Jinak ten název byl původně určen jako Ostravský kraj při vzniku v roce 2000,ale přejmenován v roce 2001 na Moravskoslezský. V angličtině je označován jako Moravian-Silesian. Zřejmě název změnili,aby vůbec i Slezsko mělo nějaký kraj,aby vůbec lidi měli o Slezsku nějaké povědomí,když ho bolševik zrušil.

Olomoucký kraj se nepřejmenoval i když v podstatě i on je svým způsobem taky moravskoslezský. Nicméně dva kraje s totožným názvem jaksi logicky nelze mít a taky je to vlastně věc vedení kraje,jaký zvolí název.A upřímně řečeno,než dávat třeba název Středomoravský,tak to raději Olomoucký.
Střední Morava je tak asi na jihu kraje,ale poměrně velkou část kraje tvoří i severní (nebo taky severozápadní) Morava a koneckonců i část Slezska v podobě jesenického okresu.No s takovým zeměpisným profilem to shrnout do jednoduchého pojmu - nemožné.

A co se týče té prvorepublikové země Moravskoslezské,tak šlo o spojení dvou rovnocenných zemí v jednu.Vůbec to nebylo žádné pohlcení Slezska Moravou.
A ještě taková zajímavost - v letech 1945 (po válce) až 1948 existovala tzv. Slezská expozitura se sídlem v Ostravě,aby lidé ze Slezska a právě z těch moravských oblastí,co jsou dnes v MS kraji nemuseli jezdit vyřizovat záležitosti až do Brna. Ta jižní hranice Slezské expozitury byla s dnešní hranicí MS kraje dost podobná,ale ne úplně totožná.

A nakonec ještě taková poznámka. Mám doma knížku "Zrození českého státu" od Jana Bauera a on zmiňuje v úvodu také pojem "Moravské Slezsko". Nechci ho jinak hanit,ale opravdu v tomhle se mýlí,je to prostě blbost.
Neděle, 14. července 2019 - 23:56:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 64
Registrován: 12-2018
V tom případě by měl nárok na název "Moravskoslezský" i dnešní Olomoucký kraj
Ony by se očividně měly vyskytovat dva Moravskoslezské kraje (velmi praktické, nebo že bychom měli Západomoravskoslezský a Východomoravskoslezský?), než byste připustil, že plácáte blbosti. Existence Olomouckého kraje nic nemění na tom, že Moravskoslezský kraj není "Kraj Moravského Slezska", ale "Kraj Moravy a Slezska" (ostatně v původní verzi zákona o VÚSC to je Ostravský kraj).
Když se se vznikem Československa rozdělilo "rakouské" Slezsko (ta část Slezska, která po dělení Polska a "válkách o dědictví" zůstala v rakouské monarchii), tak vzniklo "České Slezsko" (Země Slezská), územně "dořešené" do roku 1920 (Těšínsko, Prajzko). S tím, jak se nepovedlo dotáhnout do konce (již legislativně připravené) "župní" uspořádání, byla Země Slezská nakonec po správní stránce spojena s Zemí Moravskou do jedné "Země Moravskoslezské". Pořád to ale neznamenalo existenci nějakého "Moravského Slezska", nic takového nikdy neexistovalo. Pořád je to "České Slezsko", stejně jako třeba část původního Těšína na západním břehu Olše je "Český Těšín", nikoli "Moravský Těšín"...
Pondělí, 15. července 2019 - 11:25:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 607
Registrován: 3-2005
Mlátíme se mezi sebou,,,,spíš by se mělo usilovat o návrat velkých krajů nebo raději zemí v historických hranicích. Parcelace na malé kraje vyhovovala totalitářům a bohužel i novým reprezentantům.
Pondělí, 15. července 2019 - 13:03:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1594
Registrován: 7-2017
Jariss:
"Mlátíme se mezi sebou,,,,spíš by se mělo usilovat o návrat velkých krajů nebo raději zemí v historických hranicích. Parcelace na malé kraje vyhovovala totalitářům a bohužel i novým reprezentantům."

Souhlas. Najednou se vyskytlo příliš mnoho kohoutů a bylo pro ně příliš málo hnojišť. (Zkuste se zeptat někoho z Třebíče nebo Pelhřimova, jak jim vyhovuje současné uspořádání...) Na zdejší poměry by bohatě stačily (kromě Prahy) 3 - 4 samosprávné regiony (klidně v hranicích historických zemí, nanejvýš by se Čechy mohly rozdělit na spíše průmyslový a více urbanizovaný severozápad a spíše zemědělský a venkovštější jihovýchod), a pro účely státní správy, která by se v každém případě znovu měla organizačně oddělit od nejnižšího stupně samosprávy, by se měly obnovit okresní úřady, nejlépe ve formě "malých" okresů z doby před rokem 1960. Pověřené obce III. stupně jsou paskvil. A příslušnost některých sporných okrajových oblastí (jako je třeba Svitavsko, Malá Haná nebo některé části Vysočiny, kde byla tradiční zemská hranice vymazána krajským zřízením z r. 1949 resp. z r. 1960) řešit závaznými referendy. Za ta referenda bych se přimlouval tím spíš, že někde už historickou hranici použít zkrátka nepůjde, viz třeba tento článek o poměrech v Jihlavě.
Středa, 17. července 2019 - 09:13:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 11-2015
Tip: Trať mezi Brnem a Českou Třebovou slaví 170 let
Středa, 17. července 2019 - 10:52:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 754
Registrován: 10-2007
... viz můj příspěvek výše (č. 738) [happy]

Každopádně kniha je opravdu pěkná [ok]
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Čtvrtek, 18. července 2019 - 16:42:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1373
Registrován: 5-2002
Vagonet: Železnice na Blatensku 1899 - 2019 (M. Žabka). Vázaná, formát naležato - archívní materiály, plány stanic, hromada starých a nových fotek.
Jsem někde v polovině a jsem z toho poněkud rozpačitý: po autorovi sazbu zjevně nikdo nečetl (ano, jméno dotyčného hraběcího rodu je složité, ale ta kadence chybějících a přebývajících mezer jasně dokazuje neexistenci korektora). Taky jsem našel dvě faktické chyby, které dokazuje jiný text na téže stránce (o zřizovateli vlečky v Hudčicích a o turnusové potřebě lokomotiv při zahájení provozu). Otázkou pak je, kolik je tam faktických chyb, které laik jako já takhle neodhalí...
Pátek, 19. července 2019 - 17:22:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3696
Registrován: 5-2002
řešit závaznými referendy. Za ta referenda bych se přimlouval tím spíš, že někde už historickou hranici použít zkrátka nepůjde

99 % obyvatel jsou nějaké historické země či kraje u zadele. A "závazná referenda" jakbysmet.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pátek, 19. července 2019 - 17:58:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 39
Registrován: 2-2017
Hezký den,sháním-koupím knihu Železnice v Sudetech.
Neděle, 21. července 2019 - 20:31:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 245
Registrován: 3-2007
Zemské zřízení by bylo lepší,aby kupříkladu někteří z Havířova netrousili něco o severovýchodní Moravě...

Jasně,že existují lidi,kterým jsou historické země "jedno",ale 99% to jistě není.

Jinak v roce 1993 po rozpadu ČSFR byly návrhy na zemské zřízení a mělo podle toho být 5 zemí. Slezsko,Morava,pak Praha a Čechy měly být rozděleny na dvě země Západočeskou a Východočeskou.Jiné podrobnosti nevím.Je otázkou,jak by ty Čechy by byly přesně děleny. Sídelní města - snad Plzeň a možná Hradec Králové?

Samozřejmě otázka hranice Moravy s Čechami spíše vyřešit co nejblíže hranici historické,přičemž ale brát zřetel na katastry měst i obcí.Například u té Jihlavy ji prostě celou nechat na Moravě.
Hranici se Slezskem taktéž a třeba Ostravu raději do Slezska. Charakter města spíše odpovídá Slezsku než Moravě,byť zemsky leží v obou. [happy]}
Úterý, 23. července 2019 - 10:51:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3702
Registrován: 5-2002
Jasně,že existují lidi,kterým jsou historické země "jedno",ale 99% to jistě není.

To je pravda. Bude to asi tak 99,99 %. Viz výsledky voleb, kde zastánci takovýchto reliktů získávají desítky, možná stovky hlasů na celém území republiky úhrnem.

Mluvit o "historických" hranicích a zemích a jednim vrzem přidat "dvě země Západočeskou a Východočeskou", to je opravdu skvělý logický výkon. Možná by bylo dobré si uvědomit, že Česká republika jako celek by byla, podle počtu obyvatel, na čtvrtém místě mezi spolkovými zeměmi německými. Takže dělit tento státeček na nějaké samosprávné "země" by byl pěkný nesmysl. Nežijeme ve středověku, ani v době dostavníků. Dokonce ani v době, kdy cesta na jednání v Praze byla z velké části republiky o dvoudenním cestování vlakem či autobusem.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Úterý, 23. července 2019 - 11:46:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1603
Registrován: 7-2017
... a pak se Pražák diví, když na Moravě slyší něco o cajzlech z práglu... [crazy]
Úterý, 23. července 2019 - 13:48:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3704
Registrován: 5-2002
Hanku, jděte se zeptat třeba do Plzně, Klatov, Domažlic, Písku, Tábora nebo Roudnice, Mostu, Liberce, Hradce, Jaroměře... co si myslí o nějakých "zemích". Pravděpodobně nebudou vůbec tušit, o čem je řeč.
No a mezi "cajzli z práglu" je nemálo rodáků z Moravy či (rakouského / moravského) Slezska, kteří nad takovými úvahami jen zavrtí hlavou. Samozřejmě, pokud někdo mudruje celý život v místmní vinárně s "panem okresním hejtmanem" o tom zlém pragocentrismu a ještě horších cajzlech, tomu to nikdo nevymluví. Mimochodem - kolik Olomoučanů nebo Brňanů či Jihlavanů může doložit usídlení svého rodu v těchto městech z doby předválečné? [wink]
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Úterý, 23. července 2019 - 15:36:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1604
Registrován: 7-2017
Johny11 3704:
"...kolik Olomoučanů nebo Brňanů...může doložit usídlení svého rodu v těchto městech z doby předválečné?"

V Brně i v Olomouci jich je určitě víc, než se to může zdát někomu z Prahy... Ani v jednom z obou měst nebyla německy mluvících obyvatel většina.
Úterý, 23. července 2019 - 17:32:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 614
Registrován: 3-2005
Na národnosti nezáleželo, všichni byli Moraváci, ať mluvil česky nebo německy.
To je skutečně argument, že někomu z Klatov je to ukradené..
Úterý, 23. července 2019 - 19:18:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1605
Registrován: 7-2017
Jariss:
"Na národnosti nezáleželo, všichni byli Moraváci, ať mluvil česky nebo německy."

To sice jo, ale on se ptal, kolik dnešních obyvatel tam má předválečné kořeny. A protože Němců (včetně německy mluvících židů) v obou městech bylo v r. 1938 kolem 25%, tak tam logicky žili předci většiny těch, kdo tam žijí dnes. (Fakt je, že třeba v Olomouci dost Němců zůstalo i po odsunu. Hlavně ve smíšených rodinách.) Samozřejmě od r. 1945 obyvatel přibylo, ale třeba zrovna v té Olomouci to nebylo ani tak přistěhováním a pokud ano, tak spíš jenom z bližšího okolí. A od r. 1980 tam počet obyvatel stagnuje kolem 100 000 (v r. 1950 jich bylo 63 000). Podobný vývoj (nárůst od r. 1950 asi o 1/3, od r. 1980 stagnace) vykazuje Brno. Rozhodně do obou měst neproudí tolik náplav (počítáno i relativně) jako do Prahy. Kromě toho Praha má nejrychleji rostoucí příměstskou oblast v ČR. Takže není divu, že při pohledu odtamtud spousta věcí na venkově (a pro Pražáky je cokoli na východ od Českého Brodu neznámá divočina...) zdánlivě vypadá jinak, než když si člověk dá tu práci, aby je blíž ohledal na místě.
Úterý, 23. července 2019 - 21:48:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 616
Registrován: 3-2005
Ano souhlasím, ale tady to nevyřešíme..j
Středa, 24. července 2019 - 10:45:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1042
Registrován: 9-2016
No, nechtěl jsem se moc vrtat do věcí týkajících se Moravy a Slezska. Ale nedá mi to. O Slezsku (nechť mi Slezané prominou) se skutečně moc neví. Pro většinu obyvatel od České Třebové (chtěl jsem použít některé známé místo) na západ to dříve byla Morava. Možná vznikem Moravskoslezského kraje a přidáním Slezské orlice na státní znak se to trochu zlepšilo. Kde je Hlučínsko a čím je zvláštní z hlediska našeho státu se asi mnoha lidem ani nezdá. A která obec/město leží kde (ve Slezsku či na Moravě) už dá jen málo kdo.
Pod pojmem Morava pak většinu lidí napadne v první řadě jižní část Moravy a pak okolí Olomouce. Jak je to s Moravskou Třebovou, zda leží v Čechách nebo na Moravě asi také není povědomost (ono to slovo Český/Moravský je leckde zavádějící).

A teď ke krajům. Kraje z našeho pohledu objednávají dopravu. Je to určitě lepší, než aby to někdo řídil z centra nebo to objednávaly jednotlivé obce. Čím menší celek, tím hůře koordinovatelné, čím větší celek tím menší místní znalost. Jenže jsou tady ještě historické vazby - spádové oblasti. Za Slezsko si netroufám nic tvrdit, neboť moje povědomí není tak dokonalé. Za Moravu určitě není vhodné, aby bylo jedno centrum. Přeci jenom pro někoho ze Zábřehu, Vsetína či Znojma bude jedno centrum vždy moc daleko. Zda má smysl samostatný okres Zlín, to nechť spíše posoudí místní. Čechy rozdělit na dvě oblasti je také málo. Určitě jsou jiná specifika jihu a severu, západě a východě. Těch oblastí je zde potřeba více. Okolí Prahy je samostatnou oblastí, která má také své specifikum. Pak je tady ještě Vysočina. Podle mne má jako samostatný správní celek věší význam, než ji rozdělit a část přidat k Moravě a část k Čechám.

Co se týče těch okresů nebo spádových obcí: V mnoha případech je okresní město docela daleko. Vyjdu-li ze zvláštnosti místa, kde mám chalupu, tak je to okres Benešov. Pověřenou obcí je Vlašim. Ta je v polovině cesty do Benešova (cca 18 : 35 km). Jenže elektřinu mám z okresu Kutná Hora. Naštěstí pověřená obec Uhlířské Janovice je opět mnohem blíž, než Kutná Hora. Vlašim se svou zbrojovkou, školami a jinými zaměstnavateli a obchody je přirozeným centrem, kam mnozí z naší vesnice jezdí pracovat, studovat a nakupovat. Naše obec leží ale i blízko Kácova a Uhl. Janovic, které jsou již okres KH (původně soudní okr. Uhl. Janovice). A dále místní doktor pro naši obec má ordinaci v Kácově (okr. KH). A pokud ten má dovolenou, zastupuje jej doktor v Janovicích. Proto je tedy potřeba dopravu koordinovat jako celek, nikoliv po okresech. A podobných situací je pak řada.
Neodsuzuji snahy změnit samosprávné uspořádání. Ale pokud by k němu mělo dojít, tak je potřeba skutečně posuzovat pečlivě každé místo, jak mu to nejlépe vyhovuje. Ale troufám si tvrdit, že místním je jedno, zda jsou okres Benešov nebo Vlašim. Něco se dá vyřídit přímo na obci, něco ve Vlašimi. Za něčím se musí do Benešova (soud, nemocnice) a za něčím až do Prahy (sídlo KÚ). Vznikem samostatného okresu Vlašim by pak musel být (?) zřízen nový okresní soud nebo obnovena nemocnice. Nebo za nimi jezdit do cizího okresu.

P.S. Pocházím z Prahy. Nestydím se za to. A můj obzor sahá rozhodně dále, než k Českému Brodu[wink]. Můj dědeček se narodil na Smíchově. Oficiálně se tedy nenarodil v Praze. Aniž by se však hnul z domu, časem se stal Pražanem.
P.P.S. Když se ČS(F)R dělila, tak jsme si s kamarádem říkali, že po oddělení Valašského království a následně i Moravy vyhlásíme Podblanickou republiku.
Středa, 24. července 2019 - 11:18:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1606
Registrován: 7-2017
Makus 1042: Některé tvoje argumenty - třeba zrovna ty dopravně-koordinační - ale mluví pro větší samosprávné celky než jsou dnešní kraje, nicht wahr?

Ono je to všechno složitější. Například praxe dnes a denně ukazuje, že svěřit státní správu pověřeným obcím III. stupně byl kolosální nesmysl. Ty úkoly státní správy většinou plní lidi ze samospráv těch obcí a pokud jde o zájmy mající vliv na jejich rozhodování, tak bližší je samosprávná košile než kabát státní správy, nota bene když ty samosprávy jsou často pod vlivem všelijakých místních mafií... Zrušení okresních úřadů byla hovadina.

A jak už jsem psal: Jestli je to místním jedno, na to se zkus zeptat třeba někoho v Třebíči, jak jim vyhovuje jezdit "na kraj" do Jihlavy, když přirozená spádovost je do Brna... Právě třeba na rozhraní Jihomoravského kraje a Vysočiny byly v r. 2001 největší tahanice a proti "přifaření" k Vysočině protestovaly např. tisíce lidí z Tišnovska nebo z okolí Dukovan.

Generace mých rodičů a prarodičů se nikdy se zrušením "malých" okresů v r. 1960 nesmířila.
Středa, 24. července 2019 - 12:16:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1043
Registrován: 9-2016
dědek_hank: Se vším je to složité. Zejména u obcí, které leží na okrajích samosprávných celků (okresů, krajů). Pro Čechy z hlediska dopravy bych viděl spíš 5 krajů a Prahu: Západní (Plzeň), Jižní (ČB), Východní (to se ale HK a PCE poperou, takže možná je rozdělit na dva) a Severní (ÚnL). K tomu Střední v rozsahu dnešního StČ kraje. Slučovat do menších (resp. dvou jak bylo psáno), podle mne nemá význam. Ale jestli máš důvody, napiš je.
Na obci se běžně vyřizují malé záležitosti. Stavební povolení, finanční správa aj. je výhodnější, když bude v něčem menším než současný okres (či kraj) - viz to, že vyřídit něco na úřadě je z hlediska mnou popisované obce jednodušší v té Vlašimi, kam většina stejně dojíždí, než se štrachat do Benešova. Z hlediska vyřizování to klidně může být pobočka něčeho, co funguje pro větší teritorium nebo samostatný úřad malého okresu. Důležité je, kdo bude žádost posuzovat. A jak píšeš, centrální úředník není tolik ovlivněn místní lobby, místní zase zná lépe místní podmínky. Centrálnímu je jedno, když zruší nějakou cestu (trať), místní zase ví, že je pro danou obec velmi důležitá. Opět velmi složitý problém, který je nutno řešit citlivě.
Z hlediska vyřizování by bylo nejlepší, kdyby se vše dalo vyřídit buď přes internet, nebo kdekoliv. S řidičáky to byl vždy problém a najednou to jde. Podat daňové přiznání také lze buď elektronicky, nebo papírově na jakékoliv pobočce. Tím by se vyřešil ten problém obcí/měst na hranicích celků.
Problémy sídla úřadů je dán různými důvody. Jednak tím, že se mění směrové proudy přepravy vznikem nových velkých zaměstnavatelů (koho by před 20 lety napadlo, že z Peček bude jezdit do Mladé Boleslavi do Škodovky). Tento člověk si rád vše vyřídí po směně v MB, než doma. Další důvody jsou geografické. Prostě elektřina ke mně to měla nejblíž přes řeku a bylo ji jedno, že je z jiného okresu. Lékař pro místní i základní škola - nejblíž je to do Kácova a je opět jedno, že je to jiný okres.
Jak jsem psal v závěru, musí se vše dělat velmi citlivě. Nelze jednu obec/okres přifařit k něčemu jenom proto, aby ono mělo dostatečnou plochu a počet obyvatel. To se asi v Třebíči nepodařilo.
Malé okresy - z mnoha důvodu mají svůj význam. Ale je potřeba definovat všechny instituce, jakou budou mít pod sebou oblast (a proč). Přeci jenom okresní soud nebo kriminálka nebude v každém z nich (k nám jezdí technik kriminálky (při vloupáních) z Benešova, vyšetřuje Vlašim). A nejsem si jist, zda při rozdělení okresu BN ma minimálně čtyři by nebylo potřeba více těchto techniků, než dnes. To samé platí i s dalšími institucemi.
Bdlm
Středa, 24. července 2019 - 13:16:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1762
Registrován: 3-2007
Tady je ale fórum železniční literatura.!
Středa, 24. července 2019 - 16:09:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1374
Registrován: 5-2002
Tak šup šup - napsat knížku, ať je o čem debatovat![wink]
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 21:34:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2876
Registrován: 7-2005
Za sklem nádražního knihkupectví v HK jsem zahlédl ty "mikáda" od RCH.
Podle tloušťky to odhaduji na potřebu dvojkolky nebo aspoň RVHP-tašky k odvozu......
M_g
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 23:14:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1136
Registrován: 6-2006
3,4kg
:-)
Pátek, 02. srpna 2019 - 00:26:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7562
Registrován: 9-2003
Ono to už vylezlo.. [blush] se picnu..[proud][satan]
..pořádná mašina má kotel a komín..
Pátek, 02. srpna 2019 - 21:36:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2877
Registrován: 7-2005
to takhle vběhne řezník do hospody a křičí "panáky pro všechny.....tak a je to venku .... mám syna ..... tři a půl kila..." a pak tiše doplní "s kostí"
Pátek, 02. srpna 2019 - 21:39:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2878
Registrován: 7-2005
ad Alf - cena je taky exkluzivní. Dle webu Pragomodelu 2795 Kč.
Sobota, 03. srpna 2019 - 15:11:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1625
Registrován: 7-2017
Kdyby náhodou někdo potřeboval předpis V101 z roku 1938, tak je k mání tady
https://antikvariat11.cz/kniha/predpis-v101-seznam-lokomotiv-tend ru-motorovych-vozidel-pojezdovych-kotlu-a-vozu-na-vodu-1938
za lidových Kč 3999,- [crazy]
M_g
Sobota, 03. srpna 2019 - 16:52:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1137
Registrován: 6-2006
A kdo nepotřebuje papír, tomu to vyhledá strýček google.
Stejně je ten odkaz na předpis někde napsaný i přímo asi "pachatelem".
Sobota, 03. srpna 2019 - 19:18:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1626
Registrován: 7-2017
M_g:
"A kdo nepotřebuje papír, tomu to vyhledá strýček google.
Stejně je ten odkaz na předpis někde napsaný i přímo asi "pachatelem"."

Tak na tom snad není nic tajného:
http://www.stockerclub.cz
sekce Dokumenty
Sobota, 03. srpna 2019 - 22:35:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2880
Registrován: 7-2005
jo jo, V 101 z roku 1938 je dobrá, ale lepší je ta kam si třeba pan Mareš udělal poznámky, protože ta v roce 1948 nevyšla a byla nahrazena kartotékou vedenou ministerstvem...
Úterý, 13. srpna 2019 - 21:25:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 606
Registrován: 1-2004
Jen dotaz: Pokud se dnes měl uzavřít kvůli rekonstrukci na obchody prostor starých pokladen na Masaryčce, týká se to i prodejny Pragomodelu? Ví někdo, zda zůstává, nebo se bude někam stěhovat, zda se případně vrátí, nebo bude zrušena bez náhrady?
Díky za info.
Úterý, 13. srpna 2019 - 22:45:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8829
Registrován: 6-2006
Sim Vás. Ve dvojdílné knize Železnice objektivem A. Lufta a H. Navého 1 a 2, jsou i fotografie dobové eletrické a motorové trakce, nebo čistě jen párovky? Dík.
M_g
Středa, 14. srpna 2019 - 12:36:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1140
Registrován: 6-2006
3x E423 a 3x M131.1. A na asi 15 fotkách společně s párami T444.0, T444.1, T678.0, M262, M295 a ještě možná něco v pozadí něčím překrytý.
Neděle, 18. srpna 2019 - 22:46:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2891
Registrován: 7-2005
Na Slovensku vyšla z pera p.Lichnera kniha o úzké v Tr.Teplé, ale doporučení k získání neznějí moc dobře.
A v knihkupectví na nádraží v HK mají ve výloze tiskovinu o polských železničních nehodách. Samozřejmě v polštině (aspoň dle popisků, co jsou vidět)
Neděle, 18. srpna 2019 - 23:09:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2222
Registrován: 12-2007
kniha o úzké v Tr.Teplé
Fíha.
http://www.edis.uniza.sk/publikacia/6582/Elektrickou-ku-pramenom- zdravia/

Len či sa Zdeněk Maruna ml. v hrobe nebude obracať...
Sobota, 31. srpna 2019 - 21:15:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1707
Registrován: 7-2017
Máte už doma srpnové číslo Světa železnice?
Sobota, 31. srpna 2019 - 22:45:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2902
Registrován: 7-2005
ad dědek hank - to je jisté specifikum dané tiskoviny, a to už pár let, že srpnové číslo vychází až v září. Myslím si, že je tam jisté propojení s prodejem na první poprázdninovou burzu.... A na to se dá zvyknout....
Čtvrtek, 05. září 2019 - 19:32:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13
Registrován: 3-2015
Malé nakladatelství Brigadýr aktuálně vydalo v omezeném nákladu 200 výtisků minipublikaci
BMH 11: Zdravotní vlak Československého Červeného kříže

Náhled zde http://knihy-brigadyr.cz/vyslo.html
Pátek, 06. září 2019 - 08:27:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2907
Registrován: 7-2005
ad dědek hank - byť zářijová burza prý nebude, tak by srpnový SŽ měl dnes dorazit do Prahy, takže i do novinové distribuce.... ale nikdy neříkej nikdy.....[happy]
Pátek, 06. září 2019 - 08:35:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1713
Registrován: 7-2017
Zdepa 2907: Děkuji za info.
Neděle, 15. září 2019 - 23:36:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2910
Registrován: 7-2005
nový titul https://www.databazeknih.cz/knihy/kam-se-jezdilo-z-nadrazi-praha- tesnov-418617
(byť se nejedná o reklamu, opět viděno v nádražním knihkupectví HK ve výloze)
Bw_Ig
Úterý, 17. září 2019 - 16:59:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 463
Registrován: 7-2012
Pokud někdo (železniční badatelé) ještě čte elektronické železniční "noviny" tak Rakouská Nationalbibliothek opět zveřejnila několik skenovaných železničních tiskovin (viz odkazy):
Oesterreichisch- ungarische Eisenbahn-Zeitung
http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=ouz
Oesterreichische Eisenbahn-Zeitung (u některých ročníků už přidán i obsah a rejstřík)
http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=eiz
Deutschösterreichische Bahnmeister-Zeitung (1925-1928, což už je poplatné jen pro Rakousko)
http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=bmt

Pro přímé vyhledávání slov, názvů, měst, věcí, jmén, lze stále používat podrobný vyhledávač:
http://anno.onb.ac.at/anno-suche/#searchMode=complex&dateMode=per iod&from=1
kde se zadá příslušný název tiskoviny (ze seznamu), napíše se požadovaný výraz, omezí se rozsah datumového vyhledávání, a enter. Pak se dá krásně číst v textu celé stránky barevně označený požadovaný výraz.
Čtvrtek, 26. září 2019 - 23:46:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2911
Registrován: 7-2005
Byl jsem požádán autorem o uveřejnění této info -
Kniha Pod palbou hloubkařů: Útoky amerických a britských stíhacích letounů
na pozemní cíle v českých zemích v letech 1944 a 1945 vyšla minulý týden.
Je k dostání v knihkupectví Academie
Neděle, 29. září 2019 - 07:52:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1779
Registrován: 7-2017
Měli už jste prosím někdo v ruce výroční publikaci "Sto dvacet let z Rakovníka do Mladotic po kolejích"? Kromě místního spolku, který k ní na webu neuvádí vůbec žádné podrobnosti, ji nabízí Pragomodel, jenže uvádí, že má jen 12 stran, což mi za 275 Kč připadá poněkud absurdní... Doufám, že ten údaj o počtu stran je chybný.
T4783363
Neděle, 29. září 2019 - 14:44:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1162
Registrován: 2-2006
Hank: 112 stran v pevné vazbě.
Pondělí, 30. září 2019 - 08:03:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1784
Registrován: 7-2017
T4783363:
"Hank: 112 stran v pevné vazbě.
"

Děkuji.
Pátek, 04. října 2019 - 22:52:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1802
Registrován: 7-2017
Je už prosím známo, zda Růžolící chrochtík vydá pro rok 2020 další ze svých "parních" kalendářů? Jestliže ano, kde se bude prodávat?
Neděle, 06. října 2019 - 23:17:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7582
Registrován: 9-2003
Na facebooku už byl i náhled a klasicky dechberoucí..tedy pokud je člověk příznivec páry a navíc třeba prohnilého mocnářství :-) prodejce Pragomodel a jinak tuším i možnost objednat..[wink][masinka][satan]
..pořádná mašina má kotel a komín..
Neděle, 06. října 2019 - 23:49:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1815
Registrován: 7-2017
Alf:
"Na facebooku už byl i náhled ..."

Na facebooku kde? Prosím o odkaz...

Alf:
"...prodejce Pragomodel..."

Pragomodel píše, že nástěnné kalendáře poštou neposílá... [sad]
Středa, 09. října 2019 - 18:45:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 1-2019
Dědek hank, kalendáře jsou ke koupi a zaslání + další literatura na ttmodelar.cz
Středa, 09. října 2019 - 20:09:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3103
Registrován: 7-2006
Prosím zdejší,nemá někdo nebo nevíte o někom takovém,kdo by vlastnil knihu Železniční zeměpis ..?? Mě se bohužel po stůdiích někde ztratila ..[sad]

[vypravci]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Sobota, 12. října 2019 - 16:34:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 793
Registrován: 10-2007
Má někdo zkušenost s knižní sérií Literáti na trati ?
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Sobota, 12. října 2019 - 19:46:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1836
Registrován: 7-2017
Měli už jste někdo v ruce publikaci Martin Žabka: Motorové vozy řady M 152.0 z nakladatelství Krokodýl? Můžete se podělit o dojmy a pocity?
Sobota, 12. října 2019 - 20:40:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1052
Registrován: 7-2009
Joe

Měl jsem v ruce pouze jednu z knih, ale z mého pohledu kokotina na entou a vyhozené peníze...
Asi nejsem dostatečně epicky založen [sad]
Pátek, 18. října 2019 - 09:29:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 137
Registrován: 12-2013
Včera se mi dostala do rukou nová kniha kolegy Standy Musila - vřele doporučuji!

https://www.plotknihy.cz/cs/kam-se-jezdivalo-z-nadrazi-praha-tesn ov/643/p/