Diskuse » Železnice » Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš » Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 07. 10. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 07. 10. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
djst
Čtvrtek, 19. září 2019 - 10:00:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 980
Registrován: 8-2014
Ještě k těm předpřibližovákům:
Vezměte si situaci, kdy máte přejezd s celými závorami někde za stanicí, přičemž normální přibližovák by vycházel někam na zhlaví, ale ten předpřibližovák by dosáhl až k peronům, ne-li dál. Pokud by přejezdem akorát projel vlak, tak by při stavění odjezdu pro osobák musela uplynout celá ta dlouhá přibližovací doba, než by se mu na odjezdu rozsvítilo volno - dejme tomu klasickou přibližovačku 30 s (to jsem ještě mírný) + 10 s na závory nahoru + dejme tomu 20 s na ježdění... to máme věru 60 s, než to vůbec ten vlak pustí ze stanice. Následuje pískání a mávání (10 s), zavírání dveří (5 s, ale to jsem taky mírný), rozjezd a jízda do bodu, kde by se normálně výstraha spouštěla (řekněme 20 s) a pak ještě celá normální přibližovačka (30 s). Summa summarum: vlak to zdrželo o 60 s a auta o 65 s oproti stavu bez "vylepšení".
Výpravčí samozřejmě nebude chtít riskovat, že při nevhodné konstelaci (průjezd vlaku opačného do 30 s před stavěním odjezdu) zpozdí vlak (to by šlo na vrub jemu jako pozdní stavění vlakové cesty), takže postaví ten odjezd rovnou, ještě než osobák vůbec přijede. No a pak zákonitě dojde k tomu, že si osobák šlápne do předpřibližováku ve chvíli, kdy první vlak akorát projíždí přejezdem. Takže závory už jsou staženy od prvního vlaku (30 s) + dojezd do stanice a zastavení (30 s) + pobyt ve stanici (60 s) + jízda do běžného spouštěcího bodu (20 s) + normální přibližovačka (30 s). Summa summarum: 170 s. To už je oproti stavu bez vylepšení skoro 3x tak delší zavírací doba. Nedej bože, aby tam pak z druhého směru jel zase další vlak (následný interval 4 minuty je docela běžný). To máme totiž dalších až 60 s. A to jsem to prosím pěkně všechno počítal z poměrně skromné základní přibližovací doby 30 s.
To řidiči neocení. Hlavně je třeba si uvědomit, že chuť přejezd ve výstraze projet u neukázněných řidičů roste nikoliv s průměrnou dobou uzavření, ale s tou nejdelší, jakou řidič zažil (navíc obvykle generalizovanou na všechny přejezdy).
A kdo z toho vyjde nejhůř? Slušný řidič, který bude muset čekat násobně déle.
djst
Čtvrtek, 19. září 2019 - 10:11:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 981
Registrován: 8-2014
M250.0: Tou stovkou ale i v tomto případě musí vlak jet až na té "kolizní" výhybce, ne?
Teoreticky ano. Ale jak má strojvedoucí vědět, kteráže výhybka je kolizní?

Z obou popsaných možností mi tohle přijde jako menší zlo bez ohledu na předešlou diskuzi. Není totiž zbytečně restriktivní v případě, že strojvedoucí vidí od B rovnou na C, což je celkem častý případ. Ale věřím, že na toto téma proběhlo mnoho vášnivých debat mezi zabezpečováky.
K diskuzi to samozřejmě je, tedy spíš bylo. Ale zrovna tady velký pozor: jak víte, že vás výhybky od B hodí právě k tomu návěstidlu C, které vidíte? Může být u jiné koleje. Zabezpečováci ho budou třeba kontrolovat (proto bude postaveno, aniž by tam jel váš vlak) a vy budete mít postaveno na jinou kolej, a to na "krátkou".
Čtvrtek, 19. září 2019 - 10:24:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1165
Registrován: 8-2017
Ad předpřibližováky: Jestli si dobře pamatuji, tak podstatná část těch nehod vznikla proto, že se závory začaly zvedat, v tu chvíli si šlápnul druhý vlak a závory šly okamžitě dolů, čímž řidiče uvěznily na přejezdu. Nestačilo by pro omezení takovýchto rizikových situací, aby v případě, že si vlak šlápne během zvedání závor, se ty závory normálně zvedly, chvíli se bimbalo se šraňkama nahoře (jaky kdyby žádné předchozí uzavření nebylo) a pak teprv došlo ke sklopení?
Místo toho se tady rozjela ta debata s předpřibližovákem, ale on by tam vlastně být nemusel.

Ale jak má strojvedoucí vědět, kteráže výhybka je kolizní?
Nechť uvažuje tu první.

jak víte, že vás výhybky od B hodí právě k tomu návěstidlu C, které vidíte?
Hned u B to nevím, ale zpravidla budou hned za B nějaké výhybky, za nimiž už bude jisté, jestli jedu k C nebo ne. A pořád platí, že když nevím jistě, tak jedu radši opatrněji.
Čtvrtek, 19. září 2019 - 10:28:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 251
Registrován: 7-2017
Pokud by se měly závory dostat až do horní polohy a potom zase spustit, tak by nevyšla vyklízecí doba.
Vzhledem k tomu, že spousta lidí ignoruje červená světla, ale odřít auto o závoru se jim nechce, tak to asi dopadne v budoucnu tak, že břevna půjdou nahoru až po skončení výstrahy.
Čtvrtek, 19. září 2019 - 10:45:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4163
Registrován: 5-2004
Honzasl:
"Volba systémů je zřejmě daná budoucím byznysplánem - ČR, Slovensko, Polsko - prostě východ."
Není to spíš tím, že nízkofrekvenční, natož dvoufrekvenční trafo by bylo dražší, tak i když to mají pro něj nakreslený, tak to vyrábět do foroty nebudou?

djst:
"Nyní si vezměme, že na D svítí Stůj. Na pak C svítí 40 a opakovaná výstraha. Na B by mohla svítit opakovaná výstraha, ale to bychom se pak z návěstního znaku nedozvěděli, jestli následující návěstidlo C vůbec dovoluje jízdu a předvěstění onoho Stůj na D by se nám vlastně dostalo až na A (tam by byla Výstraha). Proto na B svítí 40 a výstraha, přestože omezení rychlosti by bylo potřeba až od C. Na A svítí opak. oček. 40. "
Proč na B nemůže svítit Očekávejte 40 a výstraha?

djst:
"Vezměte si situaci, kdy máte přejezd s celými závorami někde za stanicí, přičemž normální přibližovák by vycházel někam na zhlaví, ale ten předpřibližovák by dosáhl až k peronům, ne-li dál. Pokud by přejezdem akorát projel vlak, tak by při stavění odjezdu pro osobák musela uplynout celá ta dlouhá přibližovací doba, než by se mu na odjezdu rozsvítilo volno - dejme tomu klasickou přibližovačku 30 s (to jsem ještě mírný) + 10 s na závory nahoru + dejme tomu 20 s na ježdění... to máme věru 60 s, než to vůbec ten vlak pustí ze stanice. Následuje pískání a mávání (10 s), zavírání dveří (5 s, ale to jsem taky mírný), rozjezd a jízda do bodu, kde by se normálně výstraha spouštěla (řekněme 20 s) a pak ještě celá normální přibližovačka (30 s). Summa summarum: vlak to zdrželo o 60 s a auta o 65 s oproti stavu bez "vylepšení". "
Nemohlo by to v tomto případě ZZ řešit jednoduše tím, že se zdvojený přibližovák uplatní jen když je postaveno na průjezd (viz také nedávno zmíněné tlačítko „vlak projíždí“)?

M250.0:
"Ad předpřibližováky: Jestli si dobře pamatuji, tak podstatná část těch nehod vznikla proto, že se závory začaly zvedat, v tu chvíli si šlápnul druhý vlak a závory šly okamžitě dolů, čímž řidiče uvěznily na přejezdu. Nestačilo by pro omezení takovýchto rizikových situací, aby v případě, že si vlak šlápne během zvedání závor, se ty závory normálně zvedly, chvíli se bimbalo se šraňkama nahoře (jaky kdyby žádné předchozí uzavření nebylo) a pak teprv došlo ke sklopení? "
U 4Q přejezdů by stačilo podržet nahoře jen odjezdové.
Čtvrtek, 19. září 2019 - 11:30:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1166
Registrován: 8-2017
22michal: Pokud by se měly závory dostat až do horní polohy a potom zase spustit, tak by nevyšla vyklízecí doba.
Takže ta vyklízecí doba se počítá až od té chvíle, kdy břevna dosáhnou horní polohy? To nedává smysl, vždyť by to bimbalo celou dobu.

Vzhledem k tomu, že spousta lidí ignoruje červená světla, ale odřít auto o závoru se jim nechce, tak to asi dopadne v budoucnu tak, že břevna půjdou nahoru až po skončení výstrahy.
Už aby to bylo.

DJ: Proč na B nemůže svítit Očekávejte 40 a výstraha?
Protože ta 40 je na NZV.
djst
Čtvrtek, 19. září 2019 - 11:50:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 982
Registrován: 8-2014
David_jaša:
"Proč na B nemůže svítit Očekávejte 40 a výstraha?"
Protože taková návěst neexistuje? Jakou kombinaci barev a blikání jste myslel?

David_jaša:
"Nemohlo by to v tomto případě ZZ řešit jednoduše tím, že se zdvojený přibližovák uplatní jen když je postaveno na průjezd (viz také nedávno zmíněné tlačítko „vlak projíždí“)?"
Takže když by se stavěl odjezd ve chvíli, kdy jdou šraňky nahoru, tak by spadly stejně jako dnes? Funkcionalita, která funguje jenom někdy?
Tlačítko "průjezd"/"zastavení" v Neratovicích má zcela jiný význam - tam jde o to, jestli se postaví návěstidlo před přejezdem hned nebo až ve chvíli, kdy si to vyžádá strojvedoucí pagerem.


M250.0:
"Takže ta vyklízecí doba se počítá až od té chvíle, kdy břevna dosáhnou horní polohy? To nedává smysl, vždyť by to bimbalo celou dobu."
Naopak tak vytváříte ještě nebezpečnější situaci - břevna jsou nahoře, přejezd sice pořád ve výstraze, ale to řidiči ignorují (považují za poruchu), vjedou tam a spadne to. Vytvořil byste ještě větší potenciál pro uvěznění než teď.


M250.0:
"Vzhledem k tomu, že spousta lidí ignoruje červená světla, ale odřít auto o závoru se jim nechce, tak to asi dopadne v budoucnu tak, že břevna půjdou nahoru až po skončení výstrahy.
Už aby to bylo."
Čímž se prodlouží přibližovací doba (a tedy úsek) paušálně o 10 s (na zvednutí závor). A jsme tam, kde jsme byli.
Čtvrtek, 19. září 2019 - 11:57:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20111
Registrován: 5-2002
M250: Předpis umí rozlišovat vjezdová a odjezdová+cestová návěstidla, takže by klidně snížení rychlosti až od výhybky mohlo platit jen pro vjezdy.
A když bude před stanicí vlečka krytá vysunutým vjezdem a před stanicí bude na obvyklém místě vjezdu cesťák...?

22m: Vzhledem k tomu, že spousta lidí ignoruje červená světla, ale odřít auto o závoru se jim nechce, tak to asi dopadne v budoucnu tak, že břevna půjdou nahoru až po skončení výstrahy.
A to jako bude k čemu dobrý...?

DJ: Proč na B nemůže svítit Očekávejte 40 a výstraha?
Protože taková návěst neexistuje...
Čtvrtek, 19. září 2019 - 12:09:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 252
Registrován: 7-2017
Hajnej, bude to dobrý k tomu, na co jsem odpovídal - M250.0: Jestli si dobře pamatuji, tak podstatná část těch nehod vznikla proto, že se závory začaly zvedat, v tu chvíli si šlápnul druhý vlak a závory šly okamžitě dolů, čímž řidiče uvěznily na přejezdu.
Čtvrtek, 19. září 2019 - 13:23:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1281
Registrován: 11-2006
M250.0:
"Ještě ale k té Vlkanči: Proč se spouští výstraha při cestách 1/3 a 2/3 na různých místech, když délka cesty i délka omezení rychlosti jsou stejné, resp. 1/3 je spíš o chlup kratší než 2/3 při zohlednění nepatrně větší skutečné dráhy po spojce?"

Já myslím, že je třeba brát v potaz, že ta Vlkaneč byla určitě projektovaná před tou změnou s omezením rychlosti, tedy, že jsou ty přibližováky navržené s tím, že sníženou rychlostí se jezdí až od krajní výhybky (Btw, jak to vlastně před tou 1997 nebo 1987 změnou bylo? Bylo to návěstěné snížení rychlosti od první výhybky vůbec, nebo od první projížděné proti hrotu?). Protože ta výměna 2 je na 1. koleji opravdu trochu víc blíž k Leštině, než první nebo rozhodná výměna ve 2. koleji (tedy po 1. koleji se dřív jede 40). Tak to asi holt o těch pár metrů nevycházelo, čili přibližovák 2/3 musí začínat dál než 1/3.
Pokud by se to bralo podle nových předpisů, tedy, že by se dalo počítat, že při 1/3 i 2/3 se v obou případech jede 40 už od vjezdu, tak by asi oba ty přibližováky vycházely na stejné místo.
Čtvrtek, 19. září 2019 - 14:21:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1169
Registrován: 8-2017
djst: Naopak tak vytváříte ještě nebezpečnější situaci - břevna jsou nahoře, přejezd sice pořád ve výstraze, ale to řidiči ignorují (považují za poruchu), vjedou tam a spadne to. Vytvořil byste ještě větší potenciál pro uvěznění než teď.
Nemyslím si, je celkem přirozenou reakcí, že když stojím na přejezdu a šraňky jdou nahoru, že jedu. Ve mnou popsaném případě bych přejezd bezpečně přejel dřív než by šraňky zase spadly. Nově přijíždějící by viděl šraňky nahoře, ale blikače v činnosti, takže by očekával, že šraňky každou chvíli padnou a zastavil by (nebo nezastavil, ale choval by se každopádně stejně, jako by závory předtím dole nebyly).

Čímž se prodlouží přibližovací doba (a tedy úsek) paušálně o 10 s (na zvednutí závor). A jsme tam, kde jsme byli.
Proboha proč? Začít znovu klinkat to může přece už během zvedání těch závor a to se do předzváněcí doby počítá.

Hajnej: A když bude před stanicí vlečka krytá vysunutým vjezdem a před stanicí bude na obvyklém místě vjezdu cesťák...?
Je mi jasný, že takovýchhle singularit dokážete z rukávu vysypat 13 do tuctu, ale pořád jich je v porovnání k normálním stanicím minimum. Tak by se holt v těchto divnostanicích jezdilo pořád pomalu, furt lepší než jezdit pomalu všude.
Čtvrtek, 19. září 2019 - 15:00:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20112
Registrován: 5-2002
22m: Hajnej, bude to dobrý k tomu, na co jsem odpovídal
Jo aha, on bude použit nějakej mně neznámej fyzikální fenomén, kterej zajistí, že zhasnutá žárovka zajistí to, co dnes blikající žárovka nedokáže - tedy to, že motor s vypnutým napájením dojde až nahoru a závora zacvakne západkou. [crazy]

Kdyby šlo jen o to, aby ty červený neblikaly, tak stačí přeštípnout pár drátů.
Čtvrtek, 19. září 2019 - 16:41:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3202
Registrován: 2-2010
LBD 19.9.-9,21: "Ježdění "hned" od návěstidla se zavedlo tuším s ČD D1 1997, takže bude nejspíš produktem předpisových rypáků (pojem ke studiu např. ve zdejším tématu "Předpisy") a sedlářů, kteří chudáci neměli takovou první výhybku návěstěnou a předvěstěnou a vůbec. Tak se to holt "zjednodušilo"..."
Apollo 19.9.-9,40: "Já bych to datoval ještě dřív-tuším 1987."

Já bych to-s dovolením-datovala na ještě dřív-viz D1 z roku 1962:

Takže to nejspíš nebude produktem předpisových rypáků. [wink]
Čtvrtek, 19. září 2019 - 17:08:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 251
Registrován: 12-2018
Ok, takže to má souvislost se zavedením rychlostní soustavy (čili technický důvod tam není, jen nutkavá potřeba řídit rychlost i "do rovna" světýlkama místo cedulí).

P.S. ale jak ten hlavní "rypák" nastartoval na první našlápnutí [happy]
Čtvrtek, 19. září 2019 - 17:26:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3203
Registrován: 2-2010
lehce_bystrý_diskutující:
"Ok, takže to má souvislost se zavedením rychlostní soustavy (čili technický důvod tam není, jen nutkavá potřeba řídit rychlost i "do rovna" světýlkama místo cedulí)."
Jestli ono to nebude jen o světýlkách, ale i o mechanice-viz D1 z roku 1954 (dál už ani nehledám, ikdyž věřím, že bych našla).

Takže toho hlavního rypáka a důvody, proč rychlost hned od návěstidla, potřeba hledat v historii. Každopádně mě pořád baví hledat důvody proč tak a ne jinak. A díky za velmi zajímavou zdejší diskusi. [wink]
Pátek, 20. září 2019 - 10:19:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20114
Registrován: 5-2002
LBD: čili technický důvod tam není, jen nutkavá potřeba řídit rychlost i "do rovna" světýlkama místo cedulí
Taky by mě zajímalo, kdo a proč s tím přišel a čím to odůvodnil. Protože předchozí Libeň byla docela hrůza (a dodnes to přežívá v Kralupech a na Západním).
Pátek, 20. září 2019 - 10:22:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4164
Registrován: 5-2004
djst, Hajnej: pardon, to jsem zmotal. [happy]

Hajnej:
"Jo aha, on bude použit nějakej mně neznámej fyzikální fenomén, kterej zajistí, že zhasnutá žárovka zajistí to, co dnes blikající žárovka nedokáže - tedy to, že motor s vypnutým napájením dojde až nahoru a závora zacvakne západkou. [crazy] "
Zkusím další laický dotaz: chápu dobře, že blikání a cinkání při zvedání závory tedy ošetřuje to, že protilehlá závora nebude bránit opuštění přejezdu? V tom případě mi podobné chování připadá nezbytné jen tam, kde jedno břevno přehrazuje i protisměr, u břeven jen přes vjezd na přejezd je to jedno, protože přejezd lze opustit vždy, a u 4Q závor by pak ono řidičsky blbuvzdorné chování* bylo, že se napřed zvednou odjezdové závory, po zacvaknutí západek skončí výstraha a půjdou nahoru vjezdové - když se nějaká nezvedne, přejezd ohlásí poruchu, ale do výstrahy půjde až s dalším našlápnutím vlaku.

* i když si dokážu představit, že pak se zas najdou spěchálisti s náklaďákem nebo autobusem, kteří budou pro změnu přerážet závory těsně před jejich dojitím do krajní polohy, ach jo.
Pátek, 20. září 2019 - 10:24:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3204
Registrován: 2-2010
Hajnej: jaký je důvod, aby se "do rovna" někdy a někde návěstila dvousvětlová návěst?
Pátek, 20. září 2019 - 10:36:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1172
Registrován: 8-2017
Na hrbaté je to kvůli přechodům. Kromě toho je tam "pro jistotu" i ta cedule s mašinkou. [crazy]
Kromě toho tady byl zmíněn odjezd na lokálku.
Pátek, 20. září 2019 - 10:45:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3408
Registrován: 7-2012
Jak je tohle možné https://zdopravy.cz/ostrava-ziska-prime-spojeni-s-vratislavi-link u-otevira-polsky-sindbad-34513/ ?

Opravdu dráha není schopná okamžitě řešit konkurenční nabídkou?

Již je mnoho spojů řešeno autobusy místo dráhy. Opravdu to půjde takhle dál ......
Pátek, 20. září 2019 - 10:52:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20115
Registrován: 5-2002
Haan: jaký je důvod, aby se "do rovna" někdy a někde návěstila dvousvětlová návěst?
Někdy to může být geometrií vedlejší koleje - může třeba mít stejný poloměr jako ta hlavní, ale nižší/žádné převýšení. Pokud je taková kolej dělená, tak se musí z toho plynoucí omezení rychlosti vynávěstit buď na půlicím cesťáku, nebo rychlostníkem.
Další možností je již zmíněné předvěstění rychlostníku na lokálce.

DJ: chápu dobře, že blikání a cinkání při zvedání závory tedy ošetřuje to, že protilehlá závora nebude bránit opuštění přejezdu?
Ošetřuje i to. Dokud nedojdou všechny závory nahoru, nepřitáhne relé otevřeného přejezdu a jeho odpadlé kontakty dále překlenují již rozepnuté kontakty spouštěcího relé.

u břeven jen přes vjezd na přejezd je to jedno, protože přejezd lze opustit vždy
Obávám se, že to neplatí univerzálně.

u 4Q závor by pak ono řidičsky blbuvzdorné chování* bylo, že se napřed zvednou odjezdové závory, po zacvaknutí západek skončí výstraha a půjdou nahoru vjezdové
Já bych se s tou blbuvzdorností omezil jen na to sekvenční zvedání. Dokud totiž závora nezacvakne nahoře, tak může kdykoliv dát zpátečku dolů, pročež bych tu červenou ponechal i po dobu zvedání (neboli nedočkavce akceptovat, ale nevybízet).

Pokud by se při zvedání vjezdových závor měla červená světla zhášet, tak by se muselo přejít na závory s nuceným sklápěním, které by byly vyváženy tak, že by se samy otevíraly. Ale to by stálo hodně času i peněz.
Pátek, 20. září 2019 - 10:55:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20116
Registrován: 5-2002
MŠ: Jak je tohle možné
Možné je to nejspíš tak, že je těch lidí na jeden pár autobusů denně - tudíž je to zcela v pořádku.
Pátek, 20. září 2019 - 11:06:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3205
Registrován: 2-2010
M250.0 + Hajnej: děkuji za reakci.
Pátek, 20. září 2019 - 11:10:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 255
Registrován: 12-2018
Hajnej: Sztancielův problém vidím spíš v tom, že je to Sindbad a ne Flixbus :-)))
Pátek, 20. září 2019 - 11:30:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9025
Registrován: 5-2007
MŠ: Dráha to predsa jazdí. Dokonca tak, že to je vhodné na echt celodenný výlet (príchod do Wroclavi 5:10, odchod z Wroclavi 22:45 [lol]
Pátek, 20. září 2019 - 11:30:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1282
Registrován: 11-2006
Hajnej:
"Haan: jaký je důvod, aby se "do rovna" někdy a někde návěstila dvousvětlová návěst?
Někdy to může být geometrií vedlejší koleje - může třeba mít stejný poloměr jako ta hlavní, ale nižší/žádné převýšení. Pokud je taková kolej dělená, tak se musí z toho plynoucí omezení rychlosti vynávěstit buď na půlicím cesťáku, nebo rychlostníkem.
Další možností je již zmíněné předvěstění rychlostníku na lokálce."

Mě by hodně zajímala motivace pro podobné návěstění v Praze Malešicích, kde na L1 a L2 "do rovna" svítil žlutý pruh (60 km/h), přestože z druhé strany 1Sc a 2Sc do rovna omezení rychlosti nenávěstí (a to tam žádné oblouky nejsou) + navíc je tam traťová 80 km/h, čili od Vršovic se dalo vjíždět 80 (a to je na opačném libeňsko-běchovickém zhlaví trvalé omezení rychlosti na 40 cedulí), ale opačně do Vršovic se kolem L1 a L2 muselo 60 (i když toho si někdo všiml, a pár let zpět se to aspoň upravovalo, že na L1 a L2 je nyní zelený pruh, tj. že se návěstí aspoň ta traťová 80 km/h, nicméně 1Sc a 2Sc stále stejně do rovna nenávěstí žádné rychlostní omezení). A navíc jsou na L1 a L2 ty pruhy nainstalovány právě a pouze pro cesty do rovna, při žádných vlakových cestách "do odbočky" se nepoužívají.
Pátek, 20. září 2019 - 11:51:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20117
Registrován: 5-2002
Sonic: V dávné minulosti tuším byla z Malešic na ranžír 60 (kdežto do Hostivaře 80), tak asi proto...
Sobota, 21. září 2019 - 19:58:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 171
Registrován: 8-2017
Hajnej mám jen dotaz.Proč v Olomouci někdy postaví z první staniční do první traťové 40(50) a volno a někdy jen volno?
Klasik
Sobota, 21. září 2019 - 20:32:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 92
Registrován: 7-2014
Bubák_2003: Omezená rychlost je z důvodu, aby se dal postavit posun do koleje 3a. Při traťové rychlosti to nejde.
Sobota, 21. září 2019 - 20:56:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8968
Registrován: 9-2002
Ty závěrový tabulky po novu bych raději nechtěl vidět... Asi to bude docela dlouhý (v nějaký větš4í stanici.)
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Neděle, 22. září 2019 - 12:34:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3412
Registrován: 7-2012
https://zdopravy.cz/bez-souteze-na-15-let-rakousko-ochranilo-sve- obb-pred-konkurenci-34611/#comment-139814 To znamená, že kdyby přišel třeba Leo, že bude jezdit Praha - Vídeń - Graz - Maribor za stejnou cenu jako jezdí OoBB jen do Grazu tak se doví, že 15 let bez soutěže?

[vypravci] nějak se mi to nezdá.
Mladějov
Neděle, 22. září 2019 - 13:32:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14093
Registrován: 3-2007
>nějak se mi to nezdá.

Jedná se o dotované výkony, Marceli. Jen za jízdné tam může jezdit kdokoli (podobně jako v nákladní dopravě).

Mmch je velmi zajímavé, jaký přístup mají jednotlivé země k téhle problematice.
Mladějov
Neděle, 22. září 2019 - 14:00:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14095
Registrován: 3-2007
A nakonec pro vás, šetřílka, je to čistě privátně ideální stav : Na FIPky se tam dostanete dalších 15 let skoro všude. Když ale vy dáte přece výpověď, až vám nebude platit ta režijka, žejo ?

Když vy jste se těšil, že zas budete dávat rady, kam by měli Leoš nebo Jančí jezdit, kde to bude kasovní trhák a jaký si koupit lokomotivy (viz vaše rady Leovi jinde), žejo !
Pondělí, 23. září 2019 - 09:04:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 172
Registrován: 8-2017
Klasik: díky 👍
Pondělí, 23. září 2019 - 20:57:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 108
Registrován: 5-2014
jaký je důvod, aby se "do rovna" někdy a někde návěstila dvousvětlová návěst?

Myslím, že to může být i tím, když výpravčí použije při stavění vjezdové vlakové cesty volbu VCO (Vlaková cesta s omezením). Pokud staví vjezd do rovna s VCO bude na vjezdu svítit snížená rychlost, např. 100 a výstraha. Potom může stavět posunové cesty sbíhající se s vlakovou cestou. Pokud tuto volbu nepoužije a postaví na čistou výstrahu nebude moci stavět posunové cesty sbíhající se s vlakovou cestou.
Nebo néé??}
Pondělí, 23. září 2019 - 21:29:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4118
Registrován: 11-2008
ad mAzi.80 : Máš pravdu, předsedo. [happy]
Pondělí, 23. září 2019 - 21:52:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3206
Registrován: 2-2010
mAzi.80:
"Myslím, že to může být i tím, když výpravčí použije při stavění vjezdové vlakové cesty volbu VCO (Vlaková cesta s omezením). Pokud staví vjezd do rovna s VCO bude na vjezdu svítit snížená rychlost, např. 100 a výstraha. Potom může stavět posunové cesty sbíhající se s vlakovou cestou. Pokud tuto volbu nepoužije a postaví na čistou výstrahu nebude moci stavět posunové cesty sbíhající se s vlakovou cestou. Nebo néé??"
Také Vám díky za reakci. Máte-li na mysli omezení rychlosti z důvodu níže uvedeného, pak se ptám, kolik je asi stanic v síti, kde se po "rovné" může jezdit rychlostí více, než 120km/h.
D1,čl.1894,2.odst.: Na kolejích, sbíhajících se s vlakovou cestou, dovolenou návěstí, umožňující jízdu rychlostí vyšší než 120 km/h, je však posun dovolen pouze v případě, že je vjetí vozidel do vlakové cesty znemožněno odvratnou výhybkou nebo výkolejkou. Konkrétní případy musí být stanoveny v ZDD.
Pondělí, 23. září 2019 - 22:11:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20133
Registrován: 5-2002
Haan: Máte-li na mysli omezení rychlosti z důvodu níže uvedeného, pak se ptám, kolik je asi stanic v síti, kde se po "rovné" může jezdit rychlostí více, než 120km/h.
Až zas tak málo ne, pár desítek to bude...
Běchovice, Pečky, Velim, Kolín, Záboří, Řečany, Přelouč, budou Pardubice, Kostěnice, Moravany, Uhersko, Zámrsk, Choceň, Ústí n/O, Dlouhá Třebová, Třebovice, Rudoltice, Krasíkov, Hoštejn, Zábřeh, Lukavice, Mohelnice, Moravičany, Červenka, Štěpánov, Olomouc, Grygov, Brodek.
K tomu Ferdinandka z Břeclavi do Modřic a s výjimkou Lipníka, Drahotuš, Hranic a Ostravy celá hlavní větev Ferdinandka až po Dětmarovice, dále na východ Karviná, Třinec a Bystřice n/O.
Dále pak nějaké ty Svitavy, něco z Prahy na jih, na západ i na sever. No s časem je možné, že snad přibude i něco na pravobřežní ÖNWB...
Pondělí, 23. září 2019 - 22:15:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3207
Registrován: 2-2010
Hajnej: no jo, to tedy koukám/čumím. Díky za osvětu.[happy]
Pondělí, 23. září 2019 - 22:34:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4119
Registrován: 11-2008
No jo, ona se ta dráha mění. Bohužel si ještě stále mnoho lidí myslí, že je to pořád stejné, jako před 30 lety.[andel][vypravci] I ten výpravčí řídí provoz přímo ve stanici ( v úseku z Bohumína až do Prahy ) už pouze ve stanicích Dluhonice, Č.Třebová, Brandýs nad Orlicí a Pardubice. Jinak to je ovládáno dálkově z CDP Přerov a CDP Praha.[andel][vypravci]
Pondělí, 23. září 2019 - 22:48:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1283
Registrován: 11-2006
Výpravčíxy: A co Ostrava hlavní, tam by měla být furt na většině klasická číslicová reléovka, tak to asi z CDP nebude ne? A ty Dluhonice, ještě tam je původní reléovka nebo už je tam nová ESA a blíží se taky CDP ... ? A když už jsme u toho, tak jak je na tom vlastně Bohumín až Mosty u Jablunkova, už je to taky řízené z CDP Přerov ... ?
Pondělí, 23. září 2019 - 22:49:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1284
Registrován: 11-2006
Hajnej:
"Sonic: V dávné minulosti tuším byla z Malešic na ranžír 60 (kdežto do Hostivaře 80), tak asi proto..."

Aha, díky, to zní logicky [happy]
Úterý, 24. září 2019 - 00:45:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3101
Registrován: 7-2006
Hájek

Ale my toto na nasich ETBckach nemame ..[vypravci]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Úterý, 24. září 2019 - 07:29:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4818
Registrován: 5-2002
Sonic:
"A ty Dluhonice, ještě tam je původní reléovka nebo už je tam nová ESA a blíží se taky CDP ... ?"

V Dluhonicích se usilovně buduje provizorka tak, aby mohla být zbourána současná výpravní budova. Takže CDP se blíží, ale teď tam asi bude něco původního.
balik
Úterý, 24. září 2019 - 09:45:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2471
Registrován: 11-2002
Sonic:
Ano, Ostrava hl. - stále číslicovka v osobním, číslicovka na průtahu mezi ranžíry (směr Svinov), ESA na Hrušově (směr Vrbice). Umí se přenos čísel (z průtahu) do CDP na sál Svinov - Petrovice.
Sál Dětmarovice (mimo) - Mosty by měl být zapojen na konci roku.
Sobota, 05. října 2019 - 11:57:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 12-2013
Kde zůstaly staré hodinky ze stanice Dolní Zleb? Vrací se to k rekonstruované stanici?
Sobota, 05. října 2019 - 14:37:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 139
Registrován: 12-2018
Zdravím, mám jednu otázku.
Je velký rozdíl mezi akceleraci Traxxu a Vectronu (při stejném počtu vagonů) v “klasických” adhezních podmínkách a v zhoršených adhezních podmínkách? Protože papírově má Vectron větší výkon, ale nevím, jak je to v praxi.
Sobota, 05. října 2019 - 22:38:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20209
Registrován: 5-2002
eic: Je velký rozdíl mezi akceleraci Traxxu a Vectronu (při stejném počtu vagonů) v “klasických” adhezních podmínkách a v zhoršených adhezních podmínkách?
Velký rozdíl je prakticky u každé mašiny.

Protože papírově má Vectron větší výkon, ale nevím, jak je to v praxi.
V praxi je to tak, že tažnou sílu z kola na kolejnici přenáší adheze, nikoliv papír. [wink]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Neděle, 06. října 2019 - 05:21:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 140
Registrován: 12-2018
Hajnej:
"eic: Je velký rozdíl mezi akceleraci Traxxu a Vectronu (při stejném počtu vagonů) v “klasických” adhezních podmínkách a v zhoršených adhezních podmínkách?
Velký rozdíl je prakticky u každé mašiny.

Protože papírově má Vectron větší výkon, ale nevím, jak je to v praxi.
V praxi je to tak, že tažnou sílu z kola na kolejnici přenáší adheze, nikoliv papír. [wink]"

Zadal jsem špatně otázku, myslel jsem to tak, že která z těch mašin má lepší akceleraci při “klasických” adhezních podmínkách a která při zhoršených adhezních podmínkách.

(Příspěvek byl editován uživatelem eicpraha.)
Neděle, 06. října 2019 - 09:36:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20212
Registrován: 5-2002
Odhadem bych sázel na Vectrona v obou případech - na suchu se projeví jeho větší výkon, na mokru zas skluzavka Tauruse, která podle vyjádření fírů, co s tím jezdili, nebyla až zas tak nic moc, takže bych čekal, že u Vectrona bude lepší (ale mohlu se mýlit).
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Neděle, 06. října 2019 - 12:55:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1220
Registrován: 8-2017
Zdravím, mohl by, prosím, někdo znalý dopravní technologie vysvětlit, proč se do letoška přestup mezi tanvaldskými a rumburskými rychlíky odehrával v sudém směru v Bakově a v lichém v Boleslavi? Příští rok to bude v obou směrech v Boleslavi, aniž se to projeví na celkových jízdních dobách. Předpokládám, že existoval nějaký dobrý důvod, proč byli přestupy v každém směru jinak a ten teď pominul, ale nevím jaký. Předem dík.
Neděle, 06. října 2019 - 19:39:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6366
Registrován: 9-2011
Z dopravní technologie plyne, že lepší je mít přestup na konci společného úseku.
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 07. října 2019 - 11:36:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1817
Registrován: 7-2017
Dochovala se ještě někde v síti SŽDC nebo ŽSR třeba i nepoužívaná dřevěná lokomotivní remíza?
Pondělí, 07. října 2019 - 11:46:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1223
Registrován: 8-2017
AL: Díky, ale poprosil bych o nějaké detailnější vysvětlení, než je to tak lepší. [wink]
Pondělí, 07. října 2019 - 13:20:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8981
Registrován: 9-2002
Tak polopaticky: Kdyby si substrát přelezl při první příležitosti, tak se může lehko stát, že jeden vlak poveze vzduch a ve druhym budeš stát na jedný noze a eště ne na svý. Napsal jsem to dost jasně ?!
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Pondělí, 07. října 2019 - 14:32:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1224
Registrován: 8-2017
Ne, nenapsal. Nevidím důvod, proč by lidi měli lézt do vlaku, který jede jinam, než oni potřebují.
Pondělí, 07. října 2019 - 14:55:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 434
Registrován: 9-2015
> M250.0
Jsem teda jenom laik. Ale asi proto, aby se méně navyšovalo zpoždění.

Přemýšlel jsem o tom zrovna v té Boleslavi (aniž bych věděl, co letos, co napřesrok). My přijeli od Prahy včas, Kolín-Lípa měl asi +10. IDOS ukázal přestup už v Boleslavi, tak jsem tupě poslechl. A překvapilo mě, že Turnov se rozjel ještě před příjezdem Kolína.

Dejme tomu, že na té trati mohou jet vlaky 6 min po sobě (zabzař). Takto nebude Turnov bránit jízdě Č-Lipského, ten z Bakova může jet bez navýšení zpoždění a i Turnov odjede třeba 3 minuty po dojezdu druhého.
V Boleslavi by to poslední sice bylo stejné, ale Lípa by musela +3+6 = +9 čekat.

Řekl bych, že se sice nic nemění, a změna (viz výše) bude nelogická, ale možná to směřuje k vyloučení zastavování Turnova v Bakově(hl.) a změně na město.
Pokud by to tak bylo, asi by i tak bylo vhodné při zpoždění odjíždět, a mimořádně zastavit Bakov(hl.) a cestujícím od Kolína sdělit, že přestup až tam.
Pondělí, 07. října 2019 - 15:07:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6370
Registrován: 9-2011
Důvod je jiný.
Vemte si, že první vlak ("od Prahy") dojede včas, zatímco druhý vlak ("od Nymburka") má zpoždění, třeba +20. Když je přestup v Boleslavi, tak první čeká, až dorazí druhý a přestoupí se, a vyrazí (řekněme s těmi +20, když se podaří udělat přestup během plánovaných X minut).
Druhý vlak čeká, až si první "odšlápne", a vyrazí s těmi zase +20 (protože to odšlápnutí prvního je zaplánováno v JŘ, teda v MB se plánovaně čeká "přestup + odšlápnutí").

V případě přestupu na konci (Bakov), tak:
první vlak dojede a odjede včas,
druhý vlak dojede s +20, ale v MB nemusí čekat na přestup a hlavně na odšlápnutí vlaku prvního, co už je dávno v Bakově. Odjíždí tedy s (+20 - zkrácení za nepřestup - odšlápnutí).
V Bakově pak, při troše dobré vůle, odjede Lípák a v podstatě souběžně může odjíždět i Turnovák. Nemusí se čekat na odšlápnutí na AH.
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 07. října 2019 - 15:09:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6371
Registrován: 9-2011
Koukám, že Mirek Zv. to vidí podobně.
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 07. října 2019 - 15:39:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1226
Registrován: 8-2017
Jo, takhle to asi dává smysl, že po přestupu by oba vlaky potřebovaly jet vždy zároveň, zatímco před přestupem přijíždějí s vzájemně nezávislým zpožděním [ok]. Dík.
Mně zas přišlo logický eliminovat jinak zbytečný zastavení v Podhradí, což se právě od nového GVD u R21 stane, zatímco u R22 se překvapivě bude dál zastavovat, i když tam není žádný přípoj, který by se nedal realizovat i v Boleslavi.
Jinak stálo by do budoucna za to (=bylo by rychlejší), požadovat na tyto linky jednotky vybavené automatickým spřáhlem a na ten kus kuplovat?