Diskuse » Železnice » Ostatní země » Archiv diskuse Ostatní země do 29. 9. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Ostatní země do 29. 9. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Středa, 14. srpna 2019 - 21:28:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8913
Registrován: 9-2002
T_D:
"Zdravím,

smí se ve Španělsku fotit na nádraží? Kdysi jsem někde četl, že existuje zákaz a i letos nás průvodkyně ve Valencii upozorňovala, že na Estació del Nord se nesmí fotit. Tak bych se jenom rád ujistil, jak to je. Díky za odpověď."

Jde to, ale bacha na snaživý sekuriťáky/policajty. Zrovna z tý V. est. Norte mám i nějaký fotky tady, ale už to bude dýl.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Čtvrtek, 15. srpna 2019 - 08:49:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14545
Registrován: 12-2007
1,5měsíční výluky (viz diskuse výše) na tratích z Osla směr Göteborg a Stavanger skončily dle plánu v noci na 5. 8. Jednou z příčin první jmenované výluky byla přestavba stanice Ski a také přestavba zhlaví v Oslu související s budováním nového tunelu určeného pro (přinejmenším příměstské) vlaky směr Ski.

-----------------------------------

S časovým odstupem jsem uploadoval videosestřih z Zermattu - odjezdy a příjezdy vlaků do/z Vispu, Zermatt-Shuttle do sousední obce Täsch; ve druhé části sestřihu pak elektromobilů zajišťujících zásobování, taxi, "MHD" atd. Viz https://www.youtube.com/watch?v=o8LZhfokJ0A
Čtvrtek, 15. srpna 2019 - 20:18:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 608
Registrován: 1-2004
T_D ohledně focení ve Španělsku: Pokud je člověk slušný, dodržuje bezpečnostní pravidla, tabulky zákazu, zeptá se apod., tak dle mé zkušnosti nemá nejmenší problém.

Takže např. pár letošních snímků:


(Příspěvek byl editován uživatelem Canfranc.)
Čtvrtek, 15. srpna 2019 - 20:32:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 609
Registrován: 1-2004
V Cáceres nocoval Andalús ExpresLGV Cáceres - Aljucen stále nedokončeno a na snahu to dokončit to ani nevypadalo. (Fotky z vlaku proti sluníčku nedopadly dobře.)
Podobně Plasencia - Mirabel

či Madrid - Plasencia

Zato mezi Espelúy a Jaénem se snaží


Pár snímků ještě zbylo na někdy jindy [wink]
Čtvrtek, 15. srpna 2019 - 21:15:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 610
Registrován: 1-2004
Jinak ještě pár slov k diskusi zjara ohledně cestování po Španělsku. Vyzkoušel jsem to zase po cca 20 letech a mohu říci, že ti, kdo nechtějí jezdit jen zadarmo, se nemají téměř čeho bát.

Ad jízdenky a místenky:
Doporučuji Interrail Premium Pass. Připlatíte sice cca 30 EUR navíc, ale v pohodě (samozřejmě s vhodným časovým předstihem) objednáte zdarma přes Interrail e-shop (po přihlášení čísla Interrail pasu) místenku na téměř jakýkoli vlak ve Španělsku. Od Ave, přes Alvii, Talgo, IC, Avant, Media Distancia až po "regional", i když ten jen některý, spíše "dálkový".
Po bookingu Vám přijde od Renfe do tří-čtyř dnů místenka na email. V podstatě to při vydávání asi nikdo moc nekontroluje, protože jsem si zabukoval a získal místenky i na variantní vlaky při případném zpoždění ve stejné trase a dni a to i v protisměru. Připlatil jsem si 30 a přišly mi zdarma místenky za celkem 111 Éček (cena je uvedena, ale platí ji evidentně Interrail).
K pokladnám jsem chodil jen pro památeční razítka. [proud]

Kontroly a prohlídky:
Jsou, zejména na velkých nádražích, ale průchod vcelku rychlý (zdržení tak 5-10 minut, takže je nutno počítat s určitou rezervou), navíc kontroly jsou hodně formální, hledají spíše bomby a zbraně, můj nůž a nůžky v batohu jim evidentně nevadily. Na menších nádražích bez AVE a spol. si Vás možná nikdo ani nevšimne.

Zpoždění:
Občas nějaké bylo, zejména dané stavebními pracemi. Pravidelně jsem ho zažil mezi Cordobou a Malagou (finišovala LGV do Granady) a v Murcii, kde se dokončuje úsek mezi Murcií a El Reguerón (napojení téměř hotové tratě LGV odb. Monfort del Cid do Murcie a velká část stanice Murcia se přesune pod zem, jak je to mezi Murcií a Alicante obvyklé). Takže žádné ostré přestupy a raději si nechat nějakou rezervu a čas, který lze využít případně k prohlídce města či blízkého okolí nádraží.
Sobota, 17. srpna 2019 - 19:17:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 268
Registrován: 12-2007
Tak jsem se vrátiil z předlouhé puti Olomouc - Ulaanbaatar a aspoň pár fotek z Mongolska, v podstatě vše dle ruských předpisů okořeněno místním koloritem. Časem bude z celé puti článek na vlaky.net
Vlaky jinak fungují docela dobře, čekal jsem vybydlené otřískané stodoly, a ne, vše čisté, lehce po upgrade, měl jsem první třídu (= kupejnyj, 2. třída = plackarta) a děžurná tam za tu jízdu ze Sukhbaataru (ruská hranice) do Ulaanbaataru vytírala dvakrát. Jinak osobních vlaků jezdí velmi málo, ale cargo dunělo jedno za druhým.
Sobota, 17. srpna 2019 - 23:32:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3580
Registrován: 9-2003
Etienne: Suchbátar a Ulánbátar by nešlo napsat?
Jinak kupějnyj je dvojka, jednička je ljuks. Plackarta je ekvivalent T6.
NOBLE BRICKS
Neděle, 18. srpna 2019 - 07:11:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 271
Registrován: 12-2007
S499: nešlo! v jízdním řádu to pod českými názvy taky nenajdete a v mongolských přepisech už vůbec. Nemám problém s Užhorodem, Mukačevemn ebo Paříží. Ale Sukhbaatar mezi obecně užívané názvy fakt nepatří.
S těmi třídami je potíž v tom, že vlastně nemají ekvivalent v číslech. Jejich vnitro nezná ljuks, jen kupejnyj, plackartu a sedačku. v angličtině se zase používá termín soft sleeper, hard sleeper a hard seat.
Ljuks je jen v mezinárodních vlacích.

Ještě připojuji ranní foto (byla mlha jak kafe), všimněte si to intenzivní využití služebního vozu.

(Příspěvek byl editován uživatelem Etienne_de_Berry.)
Neděle, 18. srpna 2019 - 07:46:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 149
Registrován: 6-2019
Mno, Suchbátar zní určitě více česky, než to druhé...
احمد شاه مسعود
Neděle, 18. srpna 2019 - 19:34:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4068
Registrován: 9-2007
Já jsem ty záležitosti tříd řešil hodně a dlouho pro použití na vagonwebu a skutečně platí následující:

- číselný ekvivalent písmenného označení neexistuje už jen proto, že UA i RU používají i zvlášť označení pro 1. a 2. třídu (např. v těchto vlacích; viz níže), stejně tak nelze nazývat lehátko jedničkou a lůžko dvojkou, protože třeba ve Francii existuje i lehátko 1. třídy a skutečně je na mnohem vyšší úrovni, než lehátko 2. třídy (kupé pro 4, lepší lehátka, koberec, větší kupé, lepší sedadla, lepší servis, ...). U nás se sice pocitově bere rozdělení lůžka a lehátka na "spací jedničku a dvojku" (např. barva koberců ve WLABmee a dříve v Bcmz), ale třeba ve Francii lůžka už neexistují a lehátka jsou právě ve variantách 1. a 2. třídy.

- dále i proto, že pokud by kupé mělo být dvojka, plackarta by měla být trojka, ale co potom obščij vagon? Na vlacích, kde jede, jde o ještě levnější variantu, než je plackarta samotná (interiér je zhruba stejný, jako v električkách), jezdí např. Moskva - Riga.

- VODka UZ uvádí následující druhy vozů:

Б - багажный вагон
ВР - вагон-ресторан, вагон-бар, вагон-душ
К - купейный вагон
КБ - купейный вагон с буфетом
КИ - купейный вагон с местами для инвалидов
КР - купейный вагон с радиоузлом
КРИ - купейный вагон с радиоузлом и с местами для инвалидов
КРС - вагон купе с радиоузлом и местами для сидения
КС - вагон купе с местами для сидения
О - общий вагон
ПБ/С - вагон межобластной с местами для сидения с буфетом
ПЛ - плацкартный вагон
П/С - вагон межобластной с местами для сидения
ПСИ - вагон межобластной с местами для сидения и местами для инвалидов
РИЦ - спальный вагон международного габарита
СВ - спальный вагон
СВК, МИКСТ - вагон с местами СВ и купе
СВМ - спальный вагон мягкий
СТ - служебно-технический вагон, вагон-салон, вагон-гараж (для перевозки автомобилей

- VODka BČ uvádí pak ještě mj. tyto typy vozů:

1КЛ – вагон с местами для сидения 1 класса;
2КЛ – вагон с местами для сидения 2 класса;
3КЛ – вагон с местами для сидения 3 класса;
ПРИГ – вагон с жесткими местами;
ОБЛ – межобластной вагон;
ОБЛ.Б – вагон межобластной с буфетом ;
ОБЛ.Д – вагон межобластной детский;
ОБЛ.К – вагон межобластной с купе;

Z těchto informací je nejen zřejmé, že druhů vozů existuje opravdu spousta, ale i to, že vozy 1. a 2. třídy v ex. SSSR skutečně existují a tím, že jsou explicitně označeny, je těžké je plackarty/kupé k něčemu přirovnat.

Komplikace to rozdělení vytváří především u vlaků Minsk - Vilnius. Flirt BČ má uspořádání 2+3, podle VOD BČ jde o Flirt s interiérem 3. třídy, což je uvedeno např. na e-shopu RŽD a odpovídá to i skutečnosti, že na vlacích "IC" po Bělorusku jezdí vesměs Flirty s interiérem 2. třídy, tedy s uspořádáním sedadel 2+2. V e-shopu LG je ale u vlaku uvedena 2. třída, která je ale stejně tak uvedena i u vlaků, vedených soupravou 575, nicméně v e-shopu RŽD je u těch samých vlaků uvedena také 3. třída a u vozu s prostorem 1. třídy je uvedena 2. třída. [crazy]

Závěr tedy je, že ekvivalent tříd na to lze na spací vozy těžko napasovat, rozumný už je onen anglický překlad, ale ten platí snad jen na plackarty a kupé (a dokonce se používá v praxi v případě vlaků v Číně), jak nazvat anglicky SV (kupé pro dva) netuším.. zkrátka je to jako napasovat české gastronomické zvyky na korejskou kuchyni. Taky to moc nedává logiku už jen proto, že ty rozdíly jsou výrazné i na evorpské poměry. [happy]

Nicméně, když už jsem tu zmínil Čínu, našel jsem pěkný článek o čínských nočních vlacích. [happy] odkaz
Neděle, 18. srpna 2019 - 19:47:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 272
Registrován: 12-2007
Vantju: a pro doplnění, Mongolové to rozlišují takto:
- Тасалгаат - při troše fantazie v tom lze najít kupejnyj
- Унтлагын - plackarta v uspořádání 2+2, plus dvě lehátka bokovka
- Нийтийн - doslova "veřejný", dle uspořádání je to asi jen k sezení 3+3 a k tomu boční 3 sedadla místo standardních dvou bokovek
Nesni
Neděle, 18. srpna 2019 - 19:49:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2028
Registrován: 6-2014
Etienne_de_berry:
jsem se vrátiil z předlouhé puti Olomouc - Ulaanbaatar
Jel jste vlakem tam i zpět? Projížděl jste i Kazachstánem?
Neděle, 18. srpna 2019 - 21:06:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 273
Registrován: 12-2007
Nesni, jen tam. Zpátky by to bylo na hodně dlouho. Po ose Košice-Lviv-Kyjev-Moskva-Irkutsk-Sukhbaatar-Ulaanbaatar. Dva dny v Moskvě a dva v Irkutsku.
Neděle, 18. srpna 2019 - 23:03:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 158
Registrován: 6-2019
ONFC zastavily provoz osobních vlaků mezi Tanger Ville - Tanger Med.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 19. srpna 2019 - 01:40:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3589
Registrován: 9-2003
Vanťu: Nákaza Vokounem? Citací seznamu vozů fakt nezlepšíte jejich rozlišování. Prostě to nejlepší, co se na ruském, resp. exsovétském vnitru k pojízdnému ubytování najde, je ljuks. Takže to je přirozený ekvivalent jedničky. Nakonec, s tímhle srovnáváním nesrovnatelného jsem nezačal já, ale Eťjén, který prohlásil, že jel kupějnyj, neboli jedničkou.

(Příspěvek byl editován uživatelem S4991023.)
NOBLE BRICKS
Pondělí, 19. srpna 2019 - 12:31:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4073
Registrován: 9-2007
To zase ne, jen jsem nechtěl chytračit bez podložení nějakými detaily. Případný čtenář, který zde pouze čerpá informace, si tak alespoň může udělat kompletní obrázek o tom, proč na ex. SSSR vozidla nelze tak jednoduše vztáhnout "naše" označování komfortních tříd.

Pokud teda, tak ljuks je něco jako 1+, protože se jako 1. třída bere SV (kupé pro dva) a třeba právě u Trans Class Service, či jak se to jmenuje, existuje přepravní kategorie SV+, tedy onen "ljuks". Standardní SV (kupé pro dva) je tedy 1. třída, kupé (pro 4) je 2. třída, plackarta 3. třída a sedačka 4. třída. No a pan Etienne pak zsae uvedl mongolský systém, který je zase jinak a kde to klasické kupé pro 4 zřejmě opravdu v mongolských podmínkách lze považovat za 1. třídu, když existuje ještě horší úroveň plackaret (tedy onen čínský typ, ti mají taky 3+3). [happy] Já jen chtěl doplnit informaci, že to až tak jednoduché není a onen ruský bordel a nekonzistence vládne i třeba právě v rozdělení přepravních tříd.
Pondělí, 19. srpna 2019 - 14:05:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8915
Registrován: 9-2002
Vantju:
" VODka UZ uvádí následující druhy vozů:

Б - багажный вагон
ВР - вагон-ресторан, вагон-бар, вагон-душ
К - купейный вагон
КБ - купейный вагон с буфетом
КИ - купейный вагон с местами для инвалидов
КР - купейный вагон с радиоузлом
КРИ - купейный вагон с радиоузлом и с местами для инвалидов
КРС - вагон купе с радиоузлом и местами для сидения
КС - вагон купе с местами для сидения
О - общий вагон
ПБ/С - вагон межобластной с местами для сидения с буфетом
ПЛ - плацкартный вагон
П/С - вагон межобластной с местами для сидения
ПСИ - вагон межобластной с местами для сидения и местами для инвалидов
РИЦ - спальный вагон международного габарита
СВ - спальный вагон
СВК, МИКСТ - вагон с местами СВ и купе
СВМ - спальный вагон мягкий
СТ - служебно-технический вагон, вагон-салон, вагон-гараж (для перевозки автомобилей[wink]

- VODka BČ uvádí pak ještě mj. tyto typy vozů:

1КЛ – вагон с местами для сидения 1 класса;
2КЛ – вагон с местами для сидения 2 класса;
3КЛ – вагон с местами для сидения 3 класса;
ПРИГ – вагон с жесткими местами;
ОБЛ – межобластной вагон;
ОБЛ.Б – вагон межобластной с буфетом ;
ОБЛ.Д – вагон межобластной детский;
ОБЛ.К – вагон межобластной с купе; "

Eště tam chybí "Vagon Arestovy," ale vozit bych se v tom fakt nechtěl.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Pondělí, 19. srpna 2019 - 16:40:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 274
Registrován: 12-2007
Agent: zase Vagon Arestovy máš zadarmo a bez čínských turistů [biggrin]
Pondělí, 19. srpna 2019 - 17:14:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 1-2012
> ad vozové třídy

Jen na okraj:
CB by asi mohla být 1. tř., ale např. CFR na jízdence do CB v Prietenii to uvádí jako 2. tř. a má to svou logiku - CB je v podstatě ekvivalent Double a Double je dnes v mezistání přepravě 2. tř., takže CB může být i pouhá 2. tř.

pozn.: moji rodinní příslušníci jsou tak "zmlsaní", že se jim už ani ten CB nelíbí, napříště požadují jenom letadlo a vlak prý akceptují max. tak do Vídně na letiště [happy]; jó to za mých mladých let nebývalo, mně musela přes noc k Balatonu stačit sedačka ve Favoritu (myšlen Ex 1477 nikoliv Škoda Favorit, ta tehdá ještě ani neexistovala [happy]), takže i T6 bývávalo moc velkým luxusem [happy]
Úterý, 20. srpna 2019 - 09:27:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1432
Registrován: 11-2005
Promiňte vážení, teď v tom mám trochu hokej. Co z nám z Ukrajiny (pominuv Intercity), je Luks (= 2 v kupé), Kupé (= 4 v kupé), Plackarta (= 4 + 2 v otevřené kukani), Zahalnyj (= plackarta, kde sedí 6 + 2 lidí, nebo velkoprostor 6 + 4 na dřevěných lavicích). Jak se prosím liší Luks a SV a který z nich je po jednom v kupé?

Co se týče mapování na "západní" číslování tříd, tak třeba ty UZ na e-shopu označují Kupé jako "2nd class sleeper" a Plackartu jako "3rd class sleeper". Podle mého názoru je jakékoli mapování vozů s přepravou v horizontální poloze na očíslované třídy nesmyslné. To už raději jen psát T1, T2, T3, T4, T6... (ostatně, ono to ukrajinské Kupé bude komfortem s lehátkem první třídy v nějakém tom AcBcmee srovnatelné)
Úterý, 20. srpna 2019 - 11:46:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 1-2012
> Jak se prosím liší Luks a SV ... ?

K odpovědi nejsem kompetentní, ale můj subjektivní dojem je ten, že označení СВ ( Спальный вагон ) je takové starší a spíše techničtější označení pro 18-ti místné osobní železniční vozy, zatímco označení Люкс ( Вагон класса Люкс ) je takové novější a spíše marketingově-komerční označení v podstatě pro totéž. Obojí je ovšem s 2-ou místnými kupé (výjimkou je СВ v provedení РИЦ, které je samozřejmě stejně jako v Evropě pro 1 až 3). Singl СВ/Люкс jsem ještě neviděl, ale РЖД je nepochybně pro své nejelitnější spoje mají. Jestli je má i УЗ nevím, ale garantuju, že naše CFM je nemá zcela určitě.
Úterý, 20. srpna 2019 - 13:05:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1434
Registrován: 11-2005
Díky za ujištění. V tom případě je následující tedy docela nesmysl:

Vantju:
"Pokud teda, tak ljuks je něco jako 1+, protože se jako 1. třída bere SV (kupé pro dva) a třeba právě u Trans Class Service, či jak se to jmenuje, existuje přepravní kategorie SV+, tedy onen "ljuks". Standardní SV (kupé pro dva) je tedy 1. třída,"

odkaz
Úterý, 20. srpna 2019 - 13:24:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4076
Registrován: 9-2007
Nesmysl je ten odkaz na web RŽD, kde úplně přeskočili kategorii SV (CB). Třída SV (CB) není ljuks, protože to je prostě SV a ljuks je o třídu výše a velmi zhruba se to dá brát jako lůžkové "1+". UZ tyto vozy mají, jezdí na nějakém rychlém R Užhorod - Kyjev, kde jezdilo i SV a to bylo o kategorii níže, jen se mi to teď nedaří najít. Kategorie De Luxe jezdí třeba na vlacích RŽD Premium, např. Moskva - Kazaň a ruská část rodiny právě ten vůz, který je v e-shopu označen jako kategorie DeLuxe, nazývají "ljuks":No a kupé po dvou, které je ve screenu výše označeno jako 1. třída, se říká SV. Ostatně i text na webu RŽD není úplně přesný, odkdy mají běžné SV sprchu, papuče, zásuvky 230V, ...?

Celá problematika se dá uzavřít tvrzením, že se tomu asi všude říká nějak jinak. Je možné, že na Ukrajině, kde onen luxusní vůz existuje snad jen jeden a kdoví, zda vůbec jezdí, se říká "ljuks" klasickému SV (kupé po dvou), zatímco v Rusku, kde má každý významnější vlak ještě vůz třídy SV+, se říká "ljuks" tomuto a klasické kupé pro dvou je prostě SV.

Opět doplním zajímavým odkazem, tentokrát z vlaku Moskva - Riga, kterým v zimě pojedeme (ale my budeme nanejvýš v klasickém kupé [biggrin]): ljuks v podání LDZ.

EDIT: Zároveň se omlouvám, zda jsem někoho zmátl anebo v tom udělal zbytečný nepořádek. Považuji za vhodné se vyjádřit k tématu, ke kterému mám co napsat, ačkoliv teda mám pocit, že jsem k jasnému řešení úplně nepřispěl. [uhoh]

(Příspěvek byl editován uživatelem Vantju.)
Úterý, 20. srpna 2019 - 16:08:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 275
Registrován: 12-2007
Více už bych třídy také neřešil a uzavřel to jednoduchým poznatkem, že čím víc deček, záclonek a podobných blbinek, tím vyšší třída. No a až vás děžurná osobně přikryje vyšívanou dečkou, buďte si jisti, že jste v ljuks plus [proud]
Úterý, 20. srpna 2019 - 16:15:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32
Registrován: 1-2012
omlouvám se (a nerad bych se účastnil nějaké flame-war), jenom bych upřesnil, že jako technik jsem se na to díval spíše po technické stránce, kde to vše spadne pod typ vozu "0" a nijak bych si nedovolil zpochybňovat jiná stanoviska, obzvlášť ta vycházející z komerční stránky problému

pro info připojuju schema číslování vozů:
номер вагона: XYY ZNNNK (в 2 строки ), где: X — род вагона (0 - пассажирский ), YY — код железной дороги, Z — тип вагона, NNN — порядковый номер, K — контрольная цифра; типы пассажирских вагонов: 0 — спальный 1 — купейный 2 — некупированный (плацкартный ) 3 — межобластной 4 — почтовый 5 — багажный 6 — ресторан 7 — служебно-технический 8 — спец вагоны других ведомств или компаний 9 - резерв

(Příspěvek byl editován uživatelem R.F.F..)
Úterý, 20. srpna 2019 - 17:36:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3597
Registrován: 9-2003
Já si teda dovolím tvrdiť, že CB (SV) je ekvivalentem evropského WL, neboli lůžkový vůz a nejde se do toho kupějnyj i ljuks i ljuks pljus.
NOBLE BRICKS
Úterý, 20. srpna 2019 - 22:38:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3599
Registrován: 9-2003
Zasraný autokorektor... tvrdiť = tvrdit, nejde = vejde.
NOBLE BRICKS
Neděle, 25. srpna 2019 - 14:19:23  
Administrátor
Číslo příspěvku: 8880
Registrován: 6-2002
Pár obrázků ze Švýcarska. Železničáři prominou parníky a lanovky.


Komis
Neděle, 25. srpna 2019 - 17:15:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 469
Registrován: 2-2019
Na takhle vymetenou oblohu kolem Matterhornu jsem už dlouho neměl štěstí. [fotic]
Pondělí, 26. srpna 2019 - 16:44:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 8-2017
Máte prosím někdo zkušenosti s cestováním na FIP v Norsku na trati z Goeteborgu do Osla? Na Švédském území z Goeteborgu do Haldenu (první stance v Norsku) provozují některé vlaky NSB (dnes již pod značkou Vy). Uznají FIP i v tomto úseku? V OK 12 bylo něco o tom, že ve vlacích Goeteborg -Oslo platí, ale zajímala by mě spíše nějaká osobní zkušenost.
Pondělí, 26. srpna 2019 - 20:02:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 8-2019
Kdyby měl někdo cestu do Holandska:
Ode dneška se dá koupit zlevněná denní síťová jízdenka za 16,50 EUR. Podmínky:
- Nutno zaplatit v prodejně Albert Heijn (jsou všude, i na letišti Schiphol, ale přes internet to bohužel nejde)
- Kód z pokladní účtenky se nejpozději tuto neděli 1. září musí zadat na stránku https://www.ns.nl/producten/coupon včetně jména a data cesty (nejpozději 29. září). Vystavená jízdenka přijde do mailu, odkud se musí vytisknout nebo nahrát do mobilu
- Jízdenka platí ve zvolený den mimo špičku, tj. Po-Pá 00:00-06:30, 09:00-16:00, 18:30-23:59 a So+Ne celý den. Mimo tyto časy neplatí - nutno včas vystoupit a opustit stanici
- Platí ve vlacích NS a dalších železničních dopravců
- Pro Thalys a Eurostar neplatí vůbec, v IC Direct a International jen s příplatkem

Je to trochu nepohodlné, ale kdyby se to náhodou někomu hodilo...

Ještě na okraj:
- https://www.ah.nl/ns - podmínky této akce
- https://goedkooptreinkaartje.com/ - další nabídky, průběžně aktualizované
Středa, 28. srpna 2019 - 21:34:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 192
Registrován: 6-2019
Sapfan: Dobrý večer do AMS.
Za 16,5 je to skutečně levné, minimálně tedy s ohledem na běžnou cenovou hladinu všeho ostatního, s čím se tam běžný turista potká. Zavítal jsem minulý týden do Boneluxu po mnoha letech (v podstatě jsem tam byl nejvíce v době tvého prvního pobytu v NL), když tedy nepočítám krátké jednoúčelové cesty, jako byla např. projížďka do Europoortu s Mersiou. A z dráhařského hlediska jsem zaznamenal změn skutečně mnoho.
Tenkrát, počátkem 21. st., ještě například nebyly v provozu atraktivní velodráhy:
https://grenzland-draisine.eu/de a http://railpleasure.nl/spoorfietsen
a přijde mi, že i některé méně známé výletní úzkorozchodné drážky, např. http://www.railmusea.nl/en/gelderse-smalspoor-stichting
I když bychom se mohli po Beneluxu pohybovat téměř zdarma na firemní benefity, reespektive na jednodenní dětské za symbolických 2,5, především kvůli pohodlí jsme nakonec jeli, jako drtivá většina, autem (snadná dosažitelnost čehokoliv, i mimo VHD). Fotky z několika navštívených lokalit níže (výběr jen dráhařský, nemá význam sem navalit všechno).
Nizozemí mě příjemně překvapilo čistotou, velmi ležérní letní náladou v turistických oblastech, relativně únosnými náklady za ubytování a naopak relativně vysokými cenami vstupů do muzeí apod. Zajímavé taky je, že ač platební karty berou skoro všude, tak v některých muzeích a na atrakcích (např. Veenpark) jejich POSy vytrvale odmítaly různé karty s čipem (z chrochtanštiny pochopeno jen něco ve smyslu "chipkarte"... zamítnuto), důvod jsem nějak nepobral. Celkový dojem však velmi dobrý, asi se tam zase někdy podívám. Fotky zítra.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 11:23:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 199
Registrován: 6-2019
Veenpark u Emmenu, dva okruhy atrakční úzkokolejky:

doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 11:31:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 200
Registrován: 6-2019
Leiden, národní úzkorozchodné muzeum. Jedna téměř okružní trať kolem jezera Valkenburgsee Meer. U jezera se stále těží štěrky, kolem průmyslového provozu je dráha přerušená: https://mapy.cz/zakladni?x=4.4374808&y=52.1615862&z=16&source=osm &id=112866439
Parní vlaky vyjíždějí na jih, dieslové na sever:

doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 11:41:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 201
Registrován: 6-2019
A poslední navštívená dráha byla Ouddorp - West Repart-Dolfijn tramvajového muzea RTM Rotterdamu. Nově prodloužená z Port Zélande do Repart-Dolfijn, ve velmi malebné krajině delty Šeldy:
A to je z muzejních nizozemských provozů vše. Zbytek se odehrával v běžném turistickém duchu či na dálnicích a silnicích (které jsou taky zajímavé - třeba přejezd po mostech v ústí Šeldy je pěkný zážitek nejen pro řidiče). Fotky opět neprošly strojním scriptem bez poskvrny, takže moc ostré nejsou, ale na nějaké preciznější úpravy nemám kdy.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 13:13:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1442
Registrován: 11-2005
AŠM: [ok][ok]
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 23:29:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 249
Registrován: 6-2016
Evian les Bains, FrancieKomentář
Ve vlacích jsem strávil dohromady 15 minut (jel jsem na výlet ze sousedního města), tudíž moc postřehů mít nebudu. Jízdenka do 9 km vzdálené destinace stála 2,70 € (zpáteční 5,40 €). Na trati funguje základní dvouhodinový takt s uzlem Bellegarde S:00, ve všední dny dále jezdí špičkové posily v úseku Annemasse-Evian (Annemasse je předměstí Ženevy). O víkendech je jízdní řád nic moc, skoro na úrovni lokálky z Havlíčkova Brodu do Humpolce. Kromě běžných spojů Bellegarde-Evian jezdí 1 pár přímých vlaků do Lyonu, jednou týdně v pátek/neděli přímý spoj z/do Grenoblu a o víkendech v letní turistické sezóně (od pátku do neděle) také 3 páry rychlovlaků TGV z/do Paříže. Kromě vlaků jsou v jízdním řádu obsaženy i autobusy, které patrně jezdí na tarif SNCF.

Trať v budoucnu čekají velké změny. V prosinci 2019 se otevře trať Annemasse-Ženeva, čímž vznikne přímé propojení se švýcarským velkoměstem Ženeva. Jaký bude osud "staré trati" Bellegarde-Annemasse, to netuším. Patrně se zachová pro nákladní dopravu, která je na této trati silná. Dále se uvažuje o obnově zrušeného úseku Evian-Saint Gingolph, čímž vznikne propojení se Švýcarskem na východní straně Ženevského jezera. Trať má velký turistický potenciál (v Evianu se získává světoznámá voda Evian), realizace obou projektů by mohla počet cestujících zmnohonásobit.
Pátek, 30. srpna 2019 - 16:16:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4093
Registrován: 9-2007
Ty autobusy jsou velmi praktické řešení - v čase, kdy by vlak vezl s jistotou vzduch, jede autobus. Lidi se do něj vejdou, náklady na provoz jsou podstatně nižší a o moc pomalejší oproti vlaku často není. U nás bych si takto uměl představit spooooustu linek.. [happy] namátkou Brno - Praha po půlnoci. Ne, že by takový autobus nejezdil (FlixBus, možná i RJ), ale platnost drážního tarifu by cestování značně zjednodušovala a cestující by měl garanci, že pokud spoj ujede, dopravce se o něj postará. Bez ohledu na to, že s Flexi jízdenkou by se cestující v trase Praha - Plzeň nemusel zajímat, zda pojede ve 23 hodin posledním vlakem anebo v 1 ráno autobusem, když by mu jízdenka platila na obojí...

Abych neuhýbal od tématu, takto je řešena poměrně velká část provozu ve Francii v okrajových částech dne - např. Strasbourg - Saverne jezdí vlak od 6:17 do 21:05, a autobus ve 21:25, 22:25, 23:25 a 5:00.
Pátek, 30. srpna 2019 - 17:34:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 149
Registrován: 12-2018
ale platnost drážního tarifu by cestování značně zjednodušovala
Režijka způsobuje chemické změny v mozku, zejména působí na centra logického uvažování v levé hemisféře. Naštěstí jsou při krátkodobé expozici reverzibilní, ale neotálel bych.
Pátek, 30. srpna 2019 - 18:15:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 119
Registrován: 5-2018
LDC: režijní vyhody přeci mohou platit i na tyto autobusy[happy]
Pátek, 30. srpna 2019 - 18:54:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 150
Registrován: 12-2018
Což bude důvodem oné na první pohled nepříliš zřejmé souvislosti francouzské lokálky se spoji "Brno-Praha po půlnoci" (tj. nikoli nějaké 655 PID BnL-Čelákovice). Počítám, že do "platnosti drážního tarifu" na režijku by ještě patřily autobusy Praha-Liberec (ty v diskuzi někdo dokonce navrhoval "ČD na vlastní triko") a Praha-Karlovy Vary, aby byla spokojenost úplná.
Pátek, 30. srpna 2019 - 19:16:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4094
Registrován: 9-2007
A dá se léčit i to Vaše spojování v zásadě nesouvisejících věcí s cílem rýpnout si do čehokoliv, na co můžete napasovat kritiku nádražáků z roku 2005?

A slovní spojení ...spooooustu linek... jste přehlédl záměrně? Jako první mě napadla reálná situace, kterou jsem já osobně zažil – jel jsem pozdě večer (ve 21:30) z Hranic n/M do Prahy, příjezd v 7 ráno mi nevyhovoval a přišlo mi pohodlnější tam dojet ve dvě v noci s přestupem v Brně. Poslední rychlík z Hranic do Brna přijel s hodinovým zpožděním, mně tak autobus ujel a spolu s tím mi i propadla jízdenka, což by se v případě uznávání drážního tarifu/SJT nestalo, protože bych si nemusel kupovat novou jízdenku Brno - Praha. Proto jsem psal o tomhle a už jsem dál nerozepisoval linky/trasy, kde by stejná myšlenka šla uplatnit také.

To, o čem pojednávám, už vlastně v minimální míře existuje – IC Bus Praha - Norimberk/Mnichov/Lipsko. S tím žádný problém související s režijkou nemáte?
Pátek, 30. srpna 2019 - 19:44:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 152
Registrován: 12-2018
s cílem rýpnout si do čehokoliv
Nejde o čehokoli, ale o doložitelný jev, že s režijkou tzv. "modrá mozek" a mění se cestovní preference i obecný vývoj myšlení a pohledů nejen, ale zejména na problematiku jízdného vystihnutý definicemi "režijka je přirozený jízdní doklad" a "bezplatná přeprava je základní lidské právo". Je to jen předběžné varování, ale jsou to reálně existující projevy.

IC Bus Praha - Norimberk/Mnichov/Lipsko. S tím žádný problém související s režijkou nemáte?
Tam se nikdo platnosti "drážního tarifu" na režijku pro zjednodušení cestování nedožaduje.
Pátek, 30. srpna 2019 - 20:16:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4095
Registrován: 9-2007
A ten jev se projevuje nutně u úplně všech držitelů jízdních výhod? Mou myšlenku jste díky zmínce o PID 655 zcela jasně pochopil, tak proč do toho taháte režijku, o které jsem se původním příspěvku nijak nezmiňoval?

Tam se nikdo platnosti "drážního tarifu" na režijku pro zjednodušení cestování nedožaduje.
To na režijku jste si tam zřejmě doplnil sám, neboť jste si ráčil nevšimnout, že ve výše popisovaném zjednodušení cestování jsem zmínil, že při existenci autobusových linek s drážním tarifem bych si nemusel kupovat novou jízdenku.

EDIT: Ba naopak, kdybych režijku měl, tak bych některé problémy vůbec řešit nemusel, protože by mě propadlá jízdenka na autobus netrápila dvakrát (jedna jízdenka by mi propadla a druhou bych si musel kupovat), ale jen jednou. [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Vantju.)
Pátek, 30. srpna 2019 - 22:42:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1735
Registrován: 7-2017
lehce_bystrý_diskutující:
"ale platnost drážního tarifu by cestování značně zjednodušovala
Režijka způsobuje chemické změny v mozku, zejména působí na centra logického uvažování v levé hemisféře. Naštěstí jsou při krátkodobé expozici reverzibilní, ale neotálel bych."

No, mě by hlavně zajímalo, jaké chemické změny se staly u LBD, že se z VBD (velmi BD) stal už jen LBD. Cucáte si z prstu totiž věci, které Vantju vůbec nenapsal.
Kejvačka
Neděle, 01. září 2019 - 07:39:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2464
Registrován: 10-2004
Cementárna v socialistické Koreji:


(Z televizních novin Korejské ústřední televize, 31. 8. čučche 108 /2019/ - https://www.youtube.com/watch?v=nsw1_kVCZbw)
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Neděle, 01. září 2019 - 08:31:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 8-2017
Všichni se ptají, komu to hrají? Aha, asi cementu na cestu [biggrin]
Neděle, 01. září 2019 - 09:16:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 276
Registrován: 12-2007
Vlak Ankara - Baku má další odklad
https://railturkey.org/2019/08/31/baku-train-postponed-to-winter/
reálně bych to viděl tak od prosince, než se dohodnou....
Neděle, 01. září 2019 - 11:47:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 155
Registrován: 12-2018
R.Š.: jenže když vyprodukujou víc ocele a cementu na hlavu než imperialisti, tak vyhrajou.
Pondělí, 09. září 2019 - 14:45:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 231
Registrován: 6-2019
Benelux, dokončení.
Skončili jsme v provincii Zeeland, v tramvajovém muzeuu v Ouddorpu v pozdním odpoledni. Chvíli jsme uvažovali o koupání kolem Port Zélande, nakonec jsme ale jeli rovnou do Belgie, do hotelu v Antverpách. Přejeli jsme Oosterschelde a kolem města Goes (také muzejní dráha https://www.destoomtrein.nl/cms) najeli na dálnici a za chvíli byli na předměstí Antverp. Hranice jsou jasné - řidiči přešli okamžitě na agresivnější jízdu, povrch vozovek se znatelně zhoršil a změnilo se i obyvatelstvo. Z přístavního hotelu jsme druhý den rychle vypadli dočtvrti Kapellen, kde kdysi odbočovala dráha Kapellen – Brasschaat na vojenské letiště. Dnes se využívá pro rekreační provoz drezín: http://www.spoorfietsen.be a tam byl také náš první cíl. Po několika dnech po muzeích a turistických vlacích byl nejvyšší čas si protáhnout těla.Celá trať je v rovině, na konci u letiště je úvrať. Na končené možnost občerstvení - jak bufet, tak restaurace, oboje s výhledem na vzletovou a přistávací dráhu na tamní provoz.
Za 3 hodiny jsme byli zpět, dotankovali za belgické ceny a vyrazili dále zpět na východ. Na odpoledne jsme byli nahlášení na http://railbiketessenderlo.com, tedy na trať Tessenderlo – Ham, k Albertově kanálu.
Tamní drezíny jsou zase trochu jiné konstrukce, sedí se vedle sebe. Provozována je původní trať SNCB, zatímco souběžná vlečka (po reko) je zjevně nepoužívaná. Prostředí je poměrně industriální, jede se de facto od chemičky k přístavům a podjíždí dálnice Antverpy - Lutych.


Poslední noc jsme vzali hotel v Lutychu a dopoledne vyjeli na Le Tramway Touristique de l'Aisne (TTA) (https://www.tta.be), vedoucí po trase Pont d'Erezée - Lamormenil. Jedná se o čistě vicinální úzkorozchodnou dráhu, s provozem tramvají na rozchodu jeden metr. Uživatel Sapfan si jistě vybaví, jak jsme jí před 15 lety museli projít celou pěšky, když zrovna vlaky nejely, i když měly... O té doby jí provozovatelé stihli prodloužit o 2 km do obce Lamormenil (samozřejmě s podojením EU fondů...), kde však není skoro nic zajímavého. I když byl pošmourný den, zájemců se našlo dost a tak tramvajový vláček jel. Jízdné není úplně lidové (17, resp. 9 euro pro dosp. nebo dítě za zpáteční), časy odjezdů nesedí s informacemi na webu, vozidla vypadají hodně zanedbaně, přesný JŘ není... no, blízkost Francie je už znát. Cesta jedním směrem zabere hodinu a náš dopolední spoj nikde nestavil (!).Po tomto zážitku jsme vyjeli nahoru do Erezeé na pozdní oběd a vzhledem k počasí se rozhodli k návratu domů. Z Arden až před dům za 7 hodin, v dešti, s přestávkami, to není zlé. Vlakem... celý den + autobus Huy - Erezeé, raději si nepředstavuji.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 10. září 2019 - 19:39:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3007
Registrován: 8-2009
Pár dnešních holanďanů


Kam až tahá holanďan tyhle berlíňáky?
Život je hořký. Bohudík !
Nebudu si měnit nick proto, že jsem se přestěhoval[kecal]
Úterý, 10. září 2019 - 23:16:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3695
Registrován: 3-2006
Do Bad Bentheimu. Tam na přepínací troleji přepřah na DB101/DB120.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Středa, 11. září 2019 - 03:24:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3009
Registrován: 8-2009
Mikulda: Díky[ok]
Život je hořký. Bohudík !
Nebudu si měnit nick proto, že jsem se přestěhoval[kecal]
Úterý, 17. září 2019 - 17:18:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 142
Registrován: 7-2017
Švýcarská trať Lauterbrunnen–Mürren (BLM) se po více než 50 letech dočká obměny vozového parku: Stadler pro ni dodá tři nové jednotky v hodnotě celkem 17,3 milionu CHF. Všechny mají být dodány do září 2023, odhadovaná životnost je 30-50 let.


odkaz
Čtvrtek, 19. září 2019 - 14:15:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 254
Registrován: 6-2019
Český Béčko ex. ČD DKV Olomouc, domovská stanice Bohumín, na Sahaře:
https://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?030,8809131,8990 975#msg-8990975
(nutno rozkliknout samostatně)
Kdy vyrazíme? Vidím to na leden 2020 (LCC do Agadíru, dál busy či sběrná taxi, zpět ze Senegalu s TAP).
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Miroslav_ Zikmund
Pondělí, 23. září 2019 - 17:17:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 579
Registrován: 2-2016
R.Š.
pondělí, 26. srpna 2019 - 16:44:40

Ano, FIPka NSB platí v úseku Oslo - Göteborg ve vlacích VY. Pozor, v úseku Halden - Göteborg jezdí taky osobní vlaky SJ, tam je třeba mít jízdenku Švédskou.
Recipročně na vlacích Stockholm - Oslo platí jízdenka švédská, resp. lze jet na Interrail a to políčko pak dojezdit do 24,00 v Norsku a ušetřit tak jedno políčko norské FIPky.
Totéž platí i pro Finsko, když se jede z Haparandy do Kemi > pak do půlnoci na IR.

Pokud jede vlak z/do Kolari (nejezdí denně), pak lze z Haparandy / Tornia dojít "zu Fuss" na zastávku Tornio Itäinen - necelé 3 km, plánek si vezmete v čekárně dopravního terminálu. Cestou si můžete prohlédnout stanici Tornio, kde jsou stále zbytky "normálně rozchodné koleje".
Staniční budova nese pamětní tabuli připomínající, že v dubnu 1917 tímto hraničním přechodem cestoval soudruh Lenin (Spáchat zlo v podobě VŘSR).
Miroslav_ Zikmund
Pondělí, 23. září 2019 - 17:43:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 580
Registrován: 2-2016
Zcela náhodou jsem v IDOSu zjistil, že od prosince 2018 jezdí z belgického Monsu 2 páry vlaků do francouzské stanice Aulnoye. Polohy vlaků nic moc, od pondělí do pátku z Monsu v 6,15, sobota 7,15, neděle 8,15, denně 17,06;
zpět od pondělí do pátku v 9,17, sobota + neděle 12,20, denně ve 21,15
Pondělí, 23. září 2019 - 18:42:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 265
Registrován: 6-2019
Ano, již druhým rokem. Dva páry IC z Monsu a další dva z Namuru/Charleroi přes Jeumont. Bohužel to nemá úplně ideální časové polohy - na jízdenku SNCB to asi vyvařit jde, ale čeká se v A-A několik hodin a nejspíš půjde o bezvýznamnou, nezajímavou díru.
V plánu to mám, ale nechávám na později. Zatím jsou na pořadu dne úzké na Rýnu (fotovlak do https://mapy.cz/zakladni?x=9.6110563&y=47.3586220&z=17&source=osm &id=127035878 tento víkend), tramvaje na Rýnu, na podzim když volno dá, tak několikadenní Anglie.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Čtvrtek, 26. září 2019 - 22:59:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 279
Registrován: 6-2019
A je to tady: https://www.saudiarabiavisa.com
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Kejvačka
Neděle, 29. září 2019 - 05:12:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2480
Registrován: 10-2004


Před časem zde někdo pátral po této korejské mašince. Nyní se objevila na propagační fotce, stojíc v hale na plošinovém vagóně.
Karosa řady 700 - nejlepší autobus