Diskuse » Železnice » Elektrizace tratí » Archiv diskuse Elektrizace tratí do 30. 8. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Elektrizace tratí do 30. 8. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Středa, 28. srpna 2019 - 14:01:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4151
Registrován: 5-2004
Jurek_fm:
"To je sice krásné ale museli by to mít všichni a hlavně by se tím museli řídit. Systém světelných avízo před problémem na dálnici běžně funguje třeba v Anglii ale stejně v místech kde není radar na to moc lidí nedbá a pak do té kolony stejně brzdí.[smrt]"
Tak. V menším je to vidět i ve městech. Co je asi vidět častěji, když ve městě před řidičem padne červená, sundání nohy z plynu (+ vyřazení třeba) a plynulý dojezd „zadarmo“, nebo držení konstantní rychlosti až těsně před semafor a pak zastavení? Osobně teda spíš vídám to druhé…
Martyss
Středa, 28. srpna 2019 - 14:18:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1660
Registrován: 10-2007
Systém světelných avízo před problémem na dálnici běžně funguje třeba v Anglii ale stejně v místech kde není radar na to moc lidí nedbá a pak do té kolony stejně brzdí.[smrt]

V Německu to funguje a lidé to respektují. Podobně jako další opatření, které tady v ČR hlava 1...
Středa, 28. srpna 2019 - 15:03:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 513
Registrován: 9-2002
To DJ: třeba si většina všimla, ze když jsou v radě u semaforu na n-ty pozici, tak když z pole-position vyrazí plachtič, tak křižovatku na zelenou neprojedou, zatímco když jsou před nimi jen brzdo-plynaři, tak zelenou stihnou i z n+kte pozice. A je jim blby, kvůli par drobnejm zdržovat ostatní.
Středa, 28. srpna 2019 - 15:09:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4152
Registrován: 5-2004
Chápu, ale vyskytuje se to i při samostaných autech, kde není koho zdržovat, a naopak rozjezd front oproti dřívějšku poněkud zpomalily start-stop systémy…
Středa, 28. srpna 2019 - 15:22:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3000
Registrován: 8-2009
V Německu to funguje a lidé to respektují No tak nevím. Po německu mám nalítáno určitě přes 100000 kiláků ale tam to nefunguje. Asi jezdím v nějakém jiném[satan]
Život je hořký. Bohudík !
Nebudu si měnit nick proto, že jsem se přestěhoval[kecal]
Středa, 28. srpna 2019 - 15:31:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3638
Registrován: 9-2003
Martyss blouzní o nějakém virtuálním, dokonalém Německu. Já na rozdíl od něj mám s Německem kontinuální zkušenost od dob před sjednocením a vývoj v Německu jde rozhodně tím směrem, že se Němci učej prasárny od Čechů a ne Češi disciplíné https://youtu.be/-46Q_e6igrU od Němců.
NOBLE BRICKS
Středa, 28. srpna 2019 - 15:34:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3639
Registrován: 9-2003
LBD: Tak nějaký, zřejmě potlačovaný, komplex z Prahy tam bude, to je nesporné a je to vidět třeba na tom neustálém lumíkování. Já třeba necítím potřebu desetkrát denně zopakovat, že vidláci okupují Ikeu nebo podobnou stereotypizační mantru.
NOBLE BRICKS
Středa, 28. srpna 2019 - 15:49:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3001
Registrován: 8-2009
že se Němci učej prasárny od Čechů co se týče mimo jiné i neplacení faktur což už mám taky odzkoušeno na vlastní kůži[ko][zadnice]
Život je hořký. Bohudík !
Nebudu si měnit nick proto, že jsem se přestěhoval[kecal]
Středa, 28. srpna 2019 - 17:11:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19928
Registrován: 5-2002
Vytr: Že uzivatlé svobodně směňuji data o svém pohybu za prognózu nejrychlejší cesty, bych komunismem nenazýval.
Ale vždyť to tak je.
Ono je totiž silně diskutabilní už to kritérium nejrychlejší cesty, které je silně sobecké. A hlavně mi opravdu nepřijde fér ucpáním místních komunikaci ucpat i příčnou dopravu (kolik lidí se asi tak dostalo z vedlejší), které do problémů na D10 už není vůbec nic.
A když už je teda k mání ten kopec svobodně směněnejch dat, tak bych čekal, že při zadání cesty vejede něco jako "hele, pojedeš v docela blbou dobu, nechceš si to rozmyslet"...?
Protože průser nedělní špičky je dvojí: jednak ji nejde rozložit (zato páteční na sobotu ráno), druhak jsou toky konvergentní a ne divergentní.

Oproti tomu telematika objednána ŘSD
Neřeším aktuální stav u ŘSD, ale co telematika umí tam, kde funguje, třeba v tom Německu (tam je schopná zapojit do provozu i odstavňák - samozřejmě to vyžaduje určité stavební úpravy).

Vy se jich snad na souhlas ptáte, když tak jako tak jezdíte od D10 do Zdib skrz SB a další obce, místo abyste jel okolo po kapacitní komunikaci a místní neobtěžoval?
Ono nás v téhle relaci jede tak málo, že ji nejsme schopni ucpat ani náhodou.

LBD: Průjezd při vyloučení dodatečné kapacity (objížďka po II/610) nebude trvat "zhruba stejně dlouho", to je logický, matematický i fyzikální nesmysl.
Právěže není - omezením rychlosti totiž kapacita stoupne. Nebo se mě budeš snažit přesvědčit, že pro UCho to platí, ale pro D10 ne...?
Stoupne sice mírně, ale přesto natolik, že je větší, než kolik v danou dobu představovala ta "dodatečná kapacita" na 610 (která byla 0.0nic, jelikož to skoro furt stálo).
Navíc liniovým snížením rychlosti de facto zmizí ta snížení, co jsou před různými omezeními, která jinak v kombinaci s neschopností držet odstup generují zbytečné špunty.

Problém byl hlavně ve frustraci "objížděče místně znalého" z toho, že podobnou objížďku použili kromě něj i další a on tudíž s tou kolonou na D10 nevykejval podle svých představ.
Odkdy je nejkratší cesta (míněno do těch Zdib, ne do Prahy, jak se mi neustále snažíš podsouvat) objížďkou?
Tady by se dalo s Vytrezvitelem souhlasit s tím, že konkrétně mně by ta on-line navigace pomohla v tom, že by mě uhnula už na exitu 21 rovnou na Kostelec - zatímco vykejvávače by nejspíš tamtéž stáhle na Skorkov, aby pak majíce přednost zacpali exit 14 směrem na 610 (čímž by se krásně chytil pes za ocas, protože by ten ucpanej exit nadále dělal problémy za Čtyřma kamenama).

Jfm: To je sice krásné ale museli by to mít všichni a hlavně by se tím museli řídit.
V Německu i v Chorvatsku jsou výstupem té telematiky proměnné dopravní značky omezení rychlosti a na ty snad proboha všichni vidí.
Horší je to s tím dodržováním - to už vidím v barvách, ty důvody, proč zrovna dotyčný musí jet rychleji.

DJ: Co je asi vidět častěji, když ve městě před řidičem padne červená, sundání nohy z plynu (+ vyřazení třeba) a plynulý dojezd „zadarmo“, nebo držení konstantní rychlosti až těsně před semafor a pak zastavení? Osobně teda spíš vídám to druhé…
Já bohužel taky.

Vytr: třeba si většina všimla, ze když jsou v radě u semaforu na n-ty pozici, tak když z pole-position vyrazí plachtič, {tak křižovatku na zelenou neprojedou, zatímco když jsou před nimi jen brzdo-plynaři, tak zelenou stihnou i z n+kte pozice.
Aby plachtič začal plachtit záhy po rozjezdu, tak by musela být blízko další křižovatka, na které právě padla červená. Pak je ovšem otázkou, jestli se tam vůbec vejde těch N aut, natožpak N+K.

A je jim blby, kvůli par drobnejm zdržovat ostatní.
No tak hlavně že jim není blbý zjistit až pozdě, že se za křižovatku stejně nevejdou, a zůstat tam trčet a překážet těm napříč. Též vídáno dnes a denně (naštěstí z busu, takže se tím nemusím rozčilovat).

S499: Tak nějaký, zřejmě potlačovaný, komplex z Prahy tam bude, to je nesporné a je to vidět třeba na tom neustálém lumíkování.
Žejo...?
Středa, 28. srpna 2019 - 18:34:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5647
Registrován: 9-2005
Já třeba jsem obvykle plachtičem. Pokud je provoz střední, často na vicepruhovych křižovatkách přednesu několik vozidel stojících v jednom pruhu na červené. Já si druhým prázdným jedu dvacítkou odpočívám si kdy bude zelená a pak než se první rozjede, já ho predjedu.
Jenže v silnějším provozu jsou plachtiči zhusta předjížděni, tudíž se plachtění nevyplácí časově.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Martyss
Středa, 28. srpna 2019 - 19:15:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1661
Registrován: 10-2007
DJ: Co je asi vidět častěji, když ve městě před řidičem padne červená, sundání nohy z plynu (+ vyřazení třeba) a plynulý dojezd „zadarmo“, nebo držení konstantní rychlosti až těsně před semafor a pak zastavení? Osobně teda spíš vídám to druhé…

Já bohužel taky.

Současné přeplňované motory brzdí při sundání nohy z plynu minimálně. Čili situace čislo jedna může vypadat jako situace číslo dva.
Středa, 28. srpna 2019 - 19:39:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 133
Registrován: 12-2018
V Německu to funguje a lidé to respektují
Máte na mysli ostrov na žhavém, dalekém Dragomanu, který se bezvýzamnou shodou okolností jmenuje stejně jako stát na severozápad od České republiky, kde to nefunguje a lidé to nerespektují?

omezením rychlosti totiž kapacita stoupne
To očividně neplatí absolutně, neb pak by nejpropustnější byla komunikace při nulové rychlosti. Důležitější je "souběžnost" (všichni cca stejně rychle) a v popsané migračně-lumíkovské situaci by vyloučení kapacity II/610 jen pro "místní znalce" jednoduše chybělo.
Odkdy je nejkratší cesta (míněno do těch Zdib, ne do Prahy, jak se mi neustále snažíš podsouvat) objížďkou?
Uvedené trasování zejména usvědčuje pisatele, že mu v kritice "crowdfundingu" [happy] dat smartfounových navigací nejde o prospěch postižených obyvatel BnLStB, ale o prospěch vlastní, při kterém záměrně projíždí "a priori historickým centrem hnedle dvou měst" plus pár dalšími intravilány (namísto D10 - Vysočanská radiála - D8) a jen mu tento prospěch tentokrát snížila kongesce. (Předpokládám, že bude následovat složitě konstruované vysvětlení, že tím přesto primárně sleduje nějaké celospolečenské blaho.)

komplex z Prahy tam bude, to je nesporné a je to vidět třeba na tom neustálém lumíkování
Migrace stáda lumíků je výstižný popis toho, co se děje na komunikacích kolem Lepší v pátek odpoledne a v neděli večer. Ale pokud to pomůže uvolnit tenzi, tak navrhněte nějaké lepší pojmenování.
Středa, 28. srpna 2019 - 19:48:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8929
Registrován: 9-2002
Prestaň už dělat chytrýho a řekni nám, jak udeláš/ustojiš hodiny a jestli máš řidičák.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Středa, 28. srpna 2019 - 19:53:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 134
Registrován: 12-2018
Řidičák mám, hodiny jsem nikdy neudělal a jak to souvisí s diskuzí mi jako zakomplexovanému nechápavému venkovanovi celkem uniká.
Pikehead
Středa, 28. srpna 2019 - 19:57:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5423
Registrován: 3-2007
Uniká, páč to bylo na Martysse... [biggrin]
Středa, 28. srpna 2019 - 20:05:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 135
Registrován: 12-2018
Tak proč to tam nebylo napsané, když to bylo pod mým příspěvkem?
(Zatímní pracovní verze: pisatel "Agent" je blbec.)
Středa, 28. srpna 2019 - 22:05:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3640
Registrován: 9-2003
LBD: Výraz "Lepší" je dalším důkazem. Já třeba nepociťuji potřebu něco zobecňovat a nazývat všechny vesničany vlevostovkoujezdiči.
NOBLE BRICKS
Středa, 28. srpna 2019 - 22:09:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3641
Registrován: 9-2003
Márty: Přestaň se už konečně míchat do hovoru dospělým a podlož své vyčtené teoretické vědomosti praxí. Protože plácáš a to už dlouho.
NOBLE BRICKS
Středa, 28. srpna 2019 - 22:12:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3642
Registrován: 9-2003
LBD: Asi bude jednodušší si za základní hypotézu vzít, že pisatel Agent je blbec (i když očividně není), než se zamyslet nad eventualitou, že třeba svůj příspěvek rozepsal ve chvíli, kdy tam ten mezilehlý ještě nebyl.
NOBLE BRICKS
Středa, 28. srpna 2019 - 22:18:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19937
Registrován: 5-2002
Mss: Současné přeplňované motory brzdí při sundání nohy z plynu minimálně.
Ano, u některých z nich dokonce po sundání nohy z plynu zahvízdá turbo a vozidlo akceleruje...

LBD: To očividně neplatí absolutně, neb pak by nejpropustnější byla komunikace při nulové rychlosti.
Z kontextu diskuse vyplývá, že o žádné absolutní tvrzení nešlo, ani jít nemohlo - šlo o rozsah rychlostí používaný na proměnných značkách pro omezení rychlosti.

Uvedené trasování zejména usvědčuje pisatele, že...
...prostě skládá ad-hoc cesty z jemu dobře známých úseků, zde tedy konkrétně D10 se spojnicí Čelákovice - Zdiby.
A v případě posledně jmenované je to přes BnL o dost lepší, protože Čelákovice jsou na byť relativně blízké D10 i D11 připojeny dooost nešikovně (doufejme, že aspoň u té D11 se někdy něčeho dočkáme).
A teď to bude ještě o něco lepší, protože novej kruháč u Líbeznic.

bude následovat složitě konstruované vysvětlení
Na to nemusím nic složitě konstruovat, na to stačí podívat se na vzdálenost a na spotřebu. Oboje menší.
Středa, 28. srpna 2019 - 22:23:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19938
Registrován: 5-2002
S499: Výraz "Lepší" je dalším důkazem.
Hele, má LBD aspoň 80% houmofis? Protože jestli jen 60%, tak toho za tejden po tý D10 najezdí víc, než ti lumíci (a v o moc sedlovějších časech to asi nebude). [lol]

než se zamyslet nad eventualitou, že třeba svůj příspěvek rozepsal ve chvíli, kdy tam ten mezilehlý ještě nebyl...
...a mezitím mu třeba zazvonil telefon nebo po něm něco chtěla Agentová.
Středa, 28. srpna 2019 - 22:52:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3002
Registrován: 8-2009
Jajnej "telematika umí tam, kde funguje, třeba v tom Německu"
No já teda nevím. Mě to spíš příjde, že to někdo řídí z dispečinku podle kamery. Mnohokrát vyzkoušeno ve 3 ráno na pustoprázdném trojpruhu A61 rychlost omezena na 120 a zákaz předjíždění (pro kamiony)[ok][angry]
Tímto nerozporuji přidání odstavného pruhu pro jízdu ve špičce třena před Frankfurtem na A3 a stejně to je zoufale málo prostoru[kecal]
Život je hořký. Bohudík !
Nebudu si měnit nick proto, že jsem se přestěhoval[kecal]
Středa, 28. srpna 2019 - 23:01:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19940
Registrován: 5-2002
Jfm: Mnohokrát vyzkoušeno ve 3 ráno na pustoprázdném trojpruhu A61 rychlost omezena na 120 a zákaz předjíždění (pro kamiony)
A není to v tuto nekřesťanskou dobu pro změnu kvůli omezení hluku...?
Středa, 28. srpna 2019 - 23:12:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3003
Registrován: 8-2009
[nene] zrovna tam ne a na omezení hluku mají stabilní značky ne proměnlivé signály.
Život je hořký. Bohudík !
Nebudu si měnit nick proto, že jsem se přestěhoval[kecal]
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 05:20:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3650
Registrován: 9-2003
Hajnej: Německo není Rakousko a odpovídá tomu, co píše JurekVKV.
To samé je i u nás - kolikrát už od Mirošovic na pustoprázdné D1 (míním bezvýlukovou, ne aktuální situaci) svítí 120, zatímco na téměř přeplněné, kdy by se regulace hodila, nesvítí nic.
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 06:45:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 514
Registrován: 9-2002
Hajnej, a jakou jinou metriku pro výběr trasy, která bude universalně fungovat, než “sobecké” nejrychlejší čas, navrhujete? Schválení trasy koncilem dopravních odborníků?
A tu požadovanou fíčuru, předpověď doby jízdy (a hustoty provozu) pro různé doby odjezdu, to má. Ale pro D10 na neděli odpoledne to ani není potřeba. [lame].
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 07:08:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 196
Registrován: 9-2005
Mimochodem, zbývají poslední dva dny provozu motoráků do Hustopeč před zahájením dlouhodobé elektrizační výluky.
Od roku 1985 Za Moravu! Moravská národní obec
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 07:21:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19945
Registrován: 5-2002
Vytr: jakou jinou metriku pro výběr trasy, která bude universalně fungovat, než “sobecké” nejrychlejší čas, navrhujete?
A hele, klasická diskusní figura "neumíš uvařit guláš, tak neříkej, že tenhle jen hnusnej"...?

Metriku ať si vymýšlejí tvůrci on-line navigací, já pouze upozorňuju na jev, kterej považuju za nežádoucí a se kterým by se mělo něco dělat.
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 08:35:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 515
Registrován: 9-2002
Pokudbyste si stěžoval jen na to, ze je guláš hnusnej, tak proti tomu žádná. Ale vám se nelíbí , ze jiným chutná a je jich plná hospoda. A chcete s tím něco delat
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 09:25:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4153
Registrován: 5-2004
lehce_bystrý_diskutující:
"To očividně neplatí absolutně, neb pak by nejpropustnější byla komunikace při nulové rychlosti. Důležitější je "souběžnost" (všichni cca stejně rychle) a v popsané migračně-lumíkovské situaci by vyloučení kapacity II/610 jen pro "místní znalce" jednoduše chybělo. "
Samozřejmě, je to zhruba parabola s vrcholem v 70 km/h nebo míň podle okolností (hustota a homogennost dopravního proudu). Při překročení oné rychlosti za stejné hustoty vozidel a (ne)homogennosti proudu pak řidiči nejsou schopní přizpůsobovat včas rychlost a začnou se tvořit se „dopravní zácpy duchů“ (ghost traffic jams), viz.

Jurek_fm:
"a stejně to je zoufale málo prostoru[kecal]"
Nějak se mi vybavuje to pořekadlo, že řešit zácpy v aglomeracích rozšiřováním silnic je jako řešit obezitu povolováním opasku. [happy]

Vytrezvitel:
"Hajnej, a jakou jinou metriku pro výběr trasy, která bude universalně fungovat, než “sobecké” nejrychlejší čas, navrhujete? Schválení trasy koncilem dopravních odborníků? "
Chtěl bych moc, aby navigace pracující s daty od řidičů detekovaly a snažily se zmenšit Braessův paradox?
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 09:48:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 137
Registrován: 12-2018
Výraz "Lepší" je dalším důkazem
Rozhodně si nenárokuji autorství výroku "Stověžatá táhne, však je to v ní lepší, než někde na venkově" (přičemž jsem byl vzápětí odhalen jako příznivec hradního kořaly). Ale pokud to pomůže uvolnit napětí, můžeme komplex někoho jiného považovat za můj.
než se zamyslet nad eventualitou, že třeba svůj příspěvek rozepsal ve chvíli, kdy tam ten mezilehlý ještě nebyl
Nad touto alternativou jsem se zamyslel, ale před definitivním odesláním příspěvku se do té chvíle mezilehlenebylé zobrazí jako mezičasem nově došlé, takže v tom problém nebude.

tak toho za tejden po tý D10 najezdí víc, než ti lumíci
Rozumím, že jde o pokus o odvedení pozornosti osobním útokem, ale takové chování (pracovní dojíždění) právě popírá onu lepšost Prahy, ne? Každopádně dosud nikdo nenabídl lepší a výstižnější popis toho, co se na dálkových komunikacích okolo Prahy děje v pátek odpoledne a neděli večer (spíše se tento jev někteří snažili popřít). Nuže?
na to stačí podívat se na vzdálenost a na spotřebu
...čili ony dojemné starosti o "kolony pomalu popojíždějící přes celé město a smrdící tamtéž" budou jen zástupným důvodem pro vlastní sobectví, že "a priori historickým centrem hnedle dvou měst" neprojel hladce, ale překáželi mu tam jiní.

šlo o rozsah rychlostí používaný na proměnných značkách pro omezení rychlosti
A že to s těma značkama nezkusili třeba tady a kolony tam jsou furt? (Protože tam především chybí kapacita budoucí D35, ne úsekové rychlostníky.) Závislost propustnosti na rychlosti dopravního proudu má přitom lokální optimum někde mezi 60 a 70 km/h *), čili o nemnoho níž než je ta 80 km/h v omezení a rozhodně touhle rychlostí nikdo nepojede ani od Benátek, natož Mladé Boleslavi, to jsou jen vlhké sny sociálních inženýrů.

*) pak je ještě jedno kolem 20 km/h v okamžiku, kdy ještě jsou vozidla schopna (technicky) jet plynulou rychlostí (při propadu pod takovou "kritickou" rychlost dochází k "stop-and-go" a dopravní proud se rozpadá do dílčích kongescí). Ale dvacku od MB snad nenavrhne nikdo.

fíčuru, předpověď doby jízdy (a hustoty provozu) pro různé doby odjezdu
Takovou předpovědní fíčuru měli někde v Nordrhein-Westfalen (to je oblast protkaná dálnicemi nahusto a existuje vždy několik alternativních cest, ale i obrovské dopravní problémy) na dálničních tabulích (čili nikoli smartfounozlo). Problém byl, že během půl hodiny se "všichni" vrhli na v tu chvíli "volné" úseky, čímž způsobili problém v dosud bezproblémovém místě a naopak problémová lokalita se zlepšila, aby se to do půl hodiny otočilo [happy]
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 09:59:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19947
Registrován: 5-2002
DJ: Chtěl bych moc, aby navigace pracující s daty od řidičů detekovaly a snažily se zmenšit Braessův paradox?
Moc pěkný je ten závěr "je to jeden z příkladů situace, kdy nekoordinované racionální chování jednotlivců nevede k optimálnímu výsledku."
(Nejen) silnice jsou holt v některých obdobích tak zatížené (přetížené), že už to nejde řídit jenom zdola, a to právě z výše uvedeného důvodu.
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 10:06:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 138
Registrován: 12-2018
Vždyť socialismus (shora) taky funguje (teoreticky).
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 10:35:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19948
Registrován: 5-2002
LBD: čili ony dojemné starosti o "kolony pomalu popojíždějící přes celé město a smrdící tamtéž" budou jen zástupným důvodem pro vlastní sobectví, že "a priori historickým centrem hnedle dvou měst" neprojel hladce, ale překáželi mu tam jiní
A tohle není "pokus o odvedení pozornosti osobním útokem"...?
Mně to může být fuk, já přes SB už asi 30 let nejel a nejspíš už víckrát nepojedu. O to víc je zarážející, jak jste se všichni "chytrý" sesypali na mě a nevadí vám ty ostatní stovky aut.

Závislost propustnosti na rychlosti dopravního proudu má přitom lokální optimum někde mezi 60 a 70 km/h, čili o nemnoho níž než je ta 80 km/h v omezení a rozhodně touhle rychlostí nikdo nepojede ani od Benátek, natož Mladé Boleslavi
Ono se projeví už snížení na 80, to taky obvykle bývá dolní mez toho "odkládacího" snížení. Hlubší snížení jsem pak vídal až těsně před tvrdou zácpou, kde už mělo charakter spíš bezpečnostní. Nicméně pokud dotyčné nepřesvědčí ani dodatečná informace typu "kolona, zdržení 20 minut", tak je holt problém v tom, že jsou silnice plné nekooperativních blbů.

Mimochodem právě fakt, že byť je tam 2+1/1 s rychlosti, která je blíže k optimu, a přesto špunty vznikají, krásně ukazuje, že bude něco špatně s řidiči. A sice to, že při volbě odstupu od předchozího eufemisticky řečeno poněkud přeceňují svoji pozornost. Výsledkem je, že jakákoliv nepravidelnost hodí vlnu dozadu a během chvilky to stojí.
Někdy si čistě pro zajímavost zkus držet dvousekundovej odstup (nebo Halbes Tacho, to je německý, to by Ti mohlo imponovat víc [wink]) a počítej, kolik lidí před Tebe udělá myšku.
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 10:42:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19949
Registrován: 5-2002
LBD: Vždyť socialismus (shora) taky funguje (teoreticky).
Hele, mně je to fuk, já jsem si pro sebe ten problém vyřešil tím, že své dopravní potřeby jezdím pokud možno mimo špičku.
Klidně tomu můžeš říkat sociální inženýrství, ale v mém případě to funguje i prakticky.
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 11:02:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 140
Registrován: 12-2018
Silnice jsou prostě plné nekooperativních blbů (teda až na ta dokonalá hyperega, co nekooperativní blbost dokáží jednoznačně detekovat) a proto se ucpalo souměstí BnLStB? No já bych spíš řekl, že to bylo lumíkama, ale to je jen z komplexu a závisti.
to je německý, to by Ti mohlo imponovat víc
Nechápu (jako nechápavý venkovan, clipart wink).
já jsem si pro sebe ten problém vyřešil tím
Já žádný problém nemám (a jezdím mimo špičku, jen si očividně musím dávat pozor na označování jevu, proč ta špička vznikla).
Jeffer
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 11:03:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 875
Registrován: 1-2005
Vytrezvitel:
"Pokudbyste si stěžoval jen na to, ze je guláš hnusnej, tak proti tomu žádná. Ale vám se nelíbí , ze jiným chutná a je jich plná hospoda. A chcete s tím něco delat"

Ona je tu totiž ešte jedna skupina ľudí, ktorí žijú neďaleko reštaurácie a ktorým ten guláš "nevonia", pretože vždy keď sa varí im zmizne prasa z chlieviku.
Grrrrrr... Gorrrrr... Gorila! (14. 2. 2003 v Košiciach na stanici na R604 Dargov do Bratislavy)
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 14:01:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19951
Registrován: 5-2002
LBD: teda až na ta dokonalá hyperega, co nekooperativní blbost dokáží jednoznačně detekovat
Na to stačí chvíli pozorovat zipování. Jeden by řekl, že střídat jeden zleva - jeden zprava není nic těžkého ani potupného, ale k vidění je něco trochu jiného...

proto se ucpalo souměstí BnLStB?
To jsem nevěděl, že v Tokiu 2020 bude jednou z disciplín překrucování.
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 14:28:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 142
Registrován: 12-2018
Kdyby takovou disciplínou bylo odbíhání od tématu, hned máme reprezentanta s medailovými ambicemi.

Tak co, už někdo z pohoršujících se vymyslel výstižnější termín pro pátečně-nedělní migraci lumíků?
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 14:31:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3654
Registrován: 9-2003
Hajnej: Tuším, že jezdím výrazně, téměř řádově víc km než Ty a řekl bych z vlastního pozorování, že zipování se s výjimkou krávů silnic výrazně zlepšilo.
LBD: A ono je potřeba to nazývat výstižným termínem? Tady si nikdo nepohoršoval, tady jen bylo i jinak názorově znesvářenými stranami konstatováno, že to je Dg.
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 14:48:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 143
Registrován: 12-2018
Pokud to je dle místních MUDr. nějaká Dg., tak by se to mělo léčit a co začít třeba opravou pomýlené terminologie? Třeba "manifestace schopností" nebo tak.
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 19:34:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19953
Registrován: 5-2002
LBD: Kdyby takovou disciplínou bylo odbíhání od tématu, hned máme reprezentanta s medailovými ambicemi
To je fakt, to bys taky mohl. Jenom nevím, jestli by se Ti závody termínově nekřížily.

S499: řekl bych z vlastního pozorování, že zipování se s výjimkou krávů silnic výrazně zlepšilo
Zlepšilo, to jo, bejvala to trága, ale ještě pořád to není úplně ono.
A kromě krávů silnic to jsou i bávové silnic.
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 19:51:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3655
Registrován: 9-2003
Zrovna dneska jsem musel zipovat na I/3 dvakrát a na D1 taky tak a probíhalo to naprosto bezproblémově. Báva silnic jsem ještě neviděl blokovat jízdní pruh a to, že končícím pruhem předjede kolonu předčasně zipujících poseroutků a zařadí se až na konci, nevnímám jako nelegální.
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 20:36:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19954
Registrován: 5-2002
S499: to, že končícím pruhem předjede kolonu předčasně zipujících poseroutků a zařadí se až na konci, nevnímám jako nelegální
Když je ta kolona dlouhá a už dlouho zařazená, tak je to celkem fpoho.
Spíš je horší, když na poslední chvíli předjede někoho, kdo se právě zařadil, a šoupne to před něj.
Viděno zrovna dneska v Motole...
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 20:55:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8931
Registrován: 9-2002
S4991023:
"LBD: Asi bude jednodušší si za základní hypotézu vzít, že pisatel Agent je blbec (i když očividně není), než se zamyslet nad eventualitou, že třeba svůj příspěvek rozepsal ve chvíli, kdy tam ten mezilehlý ještě nebyl."

A tak k tomu přesně došlo. Ale hlavně, že jsem za vola. Viz:
Hajnej:
"...a mezitím mu třeba zazvonil telefon nebo po něm něco chtěla Agentová."

Agentová ?! - to je poslední, co by mi eště scházelo. Jsem šťastně rozveden už skoro deset let. Otravoval telefon, ale bylo to pracovní.

(Příspěvek byl editován uživatelem Agent.)
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 21:26:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4643
Registrován: 4-2003
S4991023:
"než se zamyslet nad eventualitou, že třeba svůj příspěvek rozepsal ve chvíli, kdy tam ten mezilehlý ještě nebyl."
Hajnej:
"...a mezitím mu třeba zazvonil telefon nebo po něm něco chtěla Agentová."
Agent:
"A tak k tomu přesně došlo. Ale hlavně, že jsem za vola."
No já nevím, ale když chci odeslat příspěvek do vlákna, do kterého v mezidobí, kdy jsem příspěvek psal, přibude další příspěvek, tak se můj příspěvek neodešle a zobrazí se upozornění na nový příspěvek ve vlákně, včetně přímého linku na něj. Nemůže se mi tedy stát, že bych odeslal reakci a pak se překvapeně divil, že jsou ve vlákně příspěvky, které tam nebyly, když jsem začal psát svoji reakci. Je to věc nastavení systému diskuze a funguje to tak bez ohledu z jakého zařízení (notebook, chytrý telefon, hloupý telefon) do diskuze vstupuji. Agent pak musel být upozorněn na změnu ve vlákně stejným způsobem.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Čtvrtek, 29. srpna 2019 - 23:30:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19955
Registrován: 5-2002
Dr: Agent pak musel být upozorněn na změnu ve vlákně stejným způsobem.
To je pak otázka pravděpodobnosti, že zrovna v tom jednom příspěvku se vyskytne něco, na co půjde vztáhnout odpověď na jiný příspěvek.
Ale je fakt, že kdyby to Agent dělal třeba jako já nebo jiní, tj. označil nickem a citací, komu a na co odpovídá, tak si to každej najde bez ohledu na to, co tam přiteklo mezitím.
I když je nutno připustit, že jsou i situace, kdy je potřeba se po vyrušení rychle vrhnout na něco jiného a pak je to bum-bum-odeslat a nekoukat doleva-doprava...
Pátek, 30. srpna 2019 - 00:14:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4644
Registrován: 4-2003
Hajnej:
"I když je nutno připustit, že jsou i situace, kdy je potřeba se po vyrušení rychle vrhnout na něco jiného a pak je to bum-bum-odeslat a nekoukat doleva-doprava..."
... a pak se divit, že je některými považován za blbce skrze postování smysl postrádajících příspěvků.
Hajnej:
"To je pak otázka pravděpodobnosti, že zrovna v tom jednom příspěvku se vyskytne něco, na co půjde vztáhnout odpověď na jiný příspěvek."
Vzhledem k formulaci Agentova inkriminovaného příspěvku je ta pravděpodobnost 100%. Agentův příspěvek je totiž vztažen na osobu předchozího pisatele, bez ohledu, kdo je tou osobou, a bez ohledu na obsah sdělení. Dovtípit by se mohli jen ti, kteří jsou obeznámeni s kontextem sahajícím do historie a snad i do jiného vlákna.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pátek, 30. srpna 2019 - 00:47:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 42
Registrován: 10-2018
lehce_bystrý_diskutující:
"Problém byl, že během půl hodiny se "všichni" vrhli na v tu chvíli "volné" úseky, čímž způsobili problém v dosud bezproblémovém místě a naopak problémová lokalita se zlepšila, aby se to do půl hodiny otočilo"

A to je přesně problém i všech těch slavnejch "data driven" navigací, že sice věděj jak to na těch trasách vypadalo před desíti minutama, ale netušej jak to tam bude vypadat za deset minut. Takže občas pošlou výletníka na půlhodinový zbytečný točení volantem ve start-stop režimu, zatimco hlavní trasa je už bez špuntu.

(Příspěvek byl editován uživatelem prag.)
Pátek, 30. srpna 2019 - 07:04:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 144
Registrován: 12-2018
A kromě krávů silnic to jsou i bávové silnic
To jsou úžasné stereotypy "dokonalého" řidiče... jako bejt za šest kilometrů třikrát mrtvej.
Největší průser našich silnic jsou "školitelé"... ale ty v tom výroku (nepřekvapivě) nevidím.

zrovna v tom jednom příspěvku se vyskytne něco, na co půjde vztáhnout odpověď na jiný příspěvek
To se právě stalo, ale jestli to pomůže uvolnit chronickou tenzi a potřebu vymýšlet za každou cenu nějakou advokacii, tak místopřísežně prohlašuju, že ten blbec jsem já.
Pátek, 30. srpna 2019 - 07:39:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 516
Registrován: 9-2002
A proč by tenhle paradox měli řešit navigací, když podmínky pro jeho vznik mohou nastat jenom (ne)činností centrálních úřadu? Pokud si v článku zmiňovaný příklad paradoxu naprojektujete do reálné mapy, zjistíte, ze je hodně virtuální. Místy A a B by mohla být Praha a Hradec králové. Místem x Poděbrady bez mostu a s privozem s cestovní dobou 35 mim. Z Prahy do hk se v tomto paralelním vesmíru dostanete buď severně, obloukem pres Benátky nad Jizerou a Poděbrady, nebo rovně do Poděbrad a pak výletem přes Kutnou horu. Řesit paradox, je řešit problém, kdy výstavbou mostu v Poděbradech by začali řidiči jezdit rovnou skrz Poděbrady a stará I/11 by nemusela pobírat. Tohle má podle vás řešit navigace a bránit řidičům zkracovat si cestu z Prahy do Hradce přes most v Poděbradech? Nebo je lepší pověsit befunáře z ŘSD a ministerstva za koule do průvanu, že vůbec dopustili vznik takové sítě a urychleně postavit D11
Pikehead
Pátek, 30. srpna 2019 - 07:43:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5429
Registrován: 3-2007
Není D11 v Poděbradech už 30 let hotová?
Pátek, 30. srpna 2019 - 07:54:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 517
Registrován: 9-2002
to prag: když se rozhodujete mezi trasou AaB, tak nikdy dopředu nebude vědět, jestli vaše rozhodnutí bylo spravne (ušetříte čas) nebo špatně. Jde o to aby těch chybných rozhodnutí bylo méně. Neúplný žebříček strategií podle počtu chybných rozhodnutí je imho tento:
1. Hodím si korunou kudy
2. Vždycky podle značek
3. Osobní empirie aneb ve čtvrtek je to tudy vždycky ucpanejsi
4. Předchozí + informace z radia
5. Navigace s informaci z provozu
Pátek, 30. srpna 2019 - 08:00:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 518
Registrován: 9-2002
Pikehead, v paralelním vesmíru, kde se uplatňuje braessův paradox ještě ne. Tam nemají v Poděbradech ani most přes Labe. A jestli ho postaví, tak dojde ke zhoršení jízdních dob řidičů mezi Prahou a Hradcem
Pátek, 30. srpna 2019 - 10:50:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3659
Registrován: 9-2003
Vytrezvitel 517: Nejlepší je se nestresovat. Na rozdíl od mé spolubydlící nikdy nepovažuji čas příjezdu, zobrazený navigací na začátku cesty, za definitivní a strategie, kteoru používám, je "hlavně, ať se to hejbe". Takže když někde stojí kolona, tak se pouštím do objížďky, i když to často dopadne tak, že to trvá déle, než si to vystát v koloně ale to nějak přežiju.
NOBLE BRICKS
Pátek, 30. srpna 2019 - 15:02:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8932
Registrován: 9-2002
Já jsem si upozornění na nový příspěvek nevšim, prostě jsem na to tlačítko "odeslat" dal dvakrát. Občas mi tu stávkuje fifina, to je celý. Ale hlavně, že si mužem kopnout, co ?

Cituju v případě potřeby striktně příspěvky, který nejsou "poslední." Tak se stalo, že jsem to nechal pár minut u ledu. Nehledě na to, že to jinej uživatel to dokonce zblejsknul a uvedl situaci na pravou míru a tak jsem si myslel, že je vyřešeno. Jenže pak musí přijít funkční analfabet a vyzvracet se do klávesnice jakej jsem to debil.

A Martyss nám stále dluží odpovědi na následující dotazy:

1. Má řidičák ?
2. Umí udělat nebo ustát hodiny, aniž by se u toho zabil ?
3. A jak to udělá s autem s ABS/ESP ?
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Pátek, 30. srpna 2019 - 15:29:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3662
Registrován: 9-2003
Márty teďka študuje petrolheadweby a pak odpoví [biggrin] . Blbě, protože petrolheadi povětšině nejsou žádní lumeni.
NOBLE BRICKS
Pátek, 30. srpna 2019 - 16:38:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19957
Registrován: 5-2002
LBD: Největší průser našich silnic jsou "školitelé"... ale ty v tom výroku (nepřekvapivě) nevidím.
Školitelé průser skutečně jsou, ale jestli mě tím "nepřekvapivě" chceš mezi ně zařadit, tak jsi na velikém omylu (nebo přesněji se propadáš stále hlouběji do bažiny své duševní ubohosti).
Pátek, 30. srpna 2019 - 16:47:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19958
Registrován: 5-2002
Dr: skrze postování smysl postrádajících příspěvků
V daném případě nepostrádá smysl, anóbrž kontext.

S499: Nejlepší je se nestresovat. Na rozdíl od mé spolubydlící nikdy nepovažuji čas příjezdu, zobrazený navigací na začátku cesty, za definitivní
On to zpočátku dokonce býval takový specifický motosport, závodit s navigací.
Nicméně ty spolubydlící jsou dost často mistryněmi nereálných odhadů. Zejména pak ignorují vliv všelikých kafe- a čurpauz...

Márty teďka študuje petrolheadweby a pak odpoví
[rofl]
Pátek, 30. srpna 2019 - 17:25:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 148
Registrován: 12-2018
Agent: Ale hlavně, že si mužem kopnout, co ?
Jistě, celé týdny a měsíce čekám na tuto příležitost.
Pozn. Ono stačilo normálně se omluvit bez protiútoku o funkčním analfabetovi, ale to by utrpělo vaše ego?

Hajnej: nikoho nikam v příspěvku z 7:04 nezařazuju a jestli se v tom nějaký potrefený husák najde je čistě jeho problém.