Diskuse » Železnice » Ostatní země » Archiv diskuse Ostatní země do 14. 8. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Ostatní země do 14. 8. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pátek, 05. července 2019 - 21:18:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 100
Registrován: 5-2018
Etienne: díky za info. Zbytek úzkých jezdí?
Miroslav_ Zikmund
Neděle, 07. července 2019 - 11:50:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 563
Registrován: 2-2016
Zajímavé možnosti cestování nabízí v současnosti skandinávské země - Dánsko, Švédsko, Norsko díky výlukové činnosti a NAD

V Dánsku je NAD zavedena mezi Roedby a Kodaní u EC vlaků z/do Německa.
Jízdní doba BUS na trase dlouhé 160 km (dle dopravní značky) je cca 1,40 hod. Nasazeny byly dva patrové BUS, jeden mě za sebou kapacitní přívěs pro zavazadla. Zajímavostí je počet jízdních pruhů na dálnici. V některých místech v oblasti "velká Kodaň" byly v obou směrech čtyři jízdní pruhy, v přípojných místech až šest.

Kdo nemá zájem jet přes Oresundský most do Göteborgu může s jízdenkou Interrail využít trajektu Helsingoer - Helsinborg. Časově "TO" z Kodaně vychází nastejno.

Ve Švédsku jedou ve vybraných dnech dálkové spoje Stockholm - Oslo (povinná rezervace dle vyhledávačů spojení neexistuje) mimo Karlstad. Úsek Kristinehamn - Kill se objede po trati používané pouze pro nákladní dopravu.
Pozn. : stejný povinně rezervační nesmysl je u některých vlaků Göteborg - Karlstad vedených EJ řady 529. Cestující dotazující se personálu na povinnou rezervaci vypadá jako idiot.

Norsko : rozsáhlá výluková činnost v uzlu Oslo. Dálkové vlaky do Bergenu jezdí po odklonové trati přes Roa (podle kilometráže jde ovšem o původní trať). Dálkové vlaky do Stavangeru jsou nahrazeny BUS v úseku Oslo - Kongsberg.
Další výluka se týká vlaků na trase Oslo - Halden - (Göteborg) v úseku Oslo - zastávka Rygge.
V obou případech BUS pouze pro sedící cestující, pokud někdo přebývá, tak je pro něj přistaven nový BUS.

NAD v Oslu jezdí z odjezdových stání 30 - 39 umístěných vedle koleje číslo 19. Na přehledném panelu jsou uvedena čísla jednotlivých stání a cílová stanici BUS NAD.
Zastávka Rygge je na dvojkolejné trati, vlaky směr Halden odjíždí z koleje číslo 1. BUS zajíždí v nástupištní hradě. Vlaky od Halden přijíždí na kolej číslo 2, k niž se BUS přesunou.
Na trati "směr" Oslo je mezi traťovými kolejemi 1 a 2 spojka (odhaduji vzdálenost 2 - 3 km) využívaná pro "otáčení" souprav.
Část místních vlaků vozebně pokrývají EJ řady 473 (mezistátní verze lišící se vnitřním uspořádáním a kapacitou od vnitrostátní verze) jezdících na vlacích Oslo - Göteborg.

S rezervací míst není třeba dělat v Norsku problém, bohužel data ve vyhledávačích jsou v tomhle smyslu nesmyslná, přesněji řečeno liší se od toho, co je uvedeno v kursbuchových tabulkách. Místo "možnosti rezervace" je uváděna "povinná rezervace", na některých tratích dokonce informaci o !možnosti" rezervace v datech vyhledávačů chybí.
Pro cestující do Lillehammeru doporučuji využít regionálních vlaků jezdících v hodinovém intervalu. Jejich jízdní doba je dokonce kratší než dálkového spoje do Trondheimu a nejsou tak obsazeny.
Pondělí, 08. července 2019 - 11:52:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4024
Registrován: 9-2007
Děkuji za report a rovnou se zeptám - vlaky z Hamburku končí v Nykøbing Falster, odkud IDOS ještě nedávno ukazoval přímé regionální vlaky do Kodaně a všechna EC Hamburg - Kodaň jezdící do 28.9.

Teď vidím NAD v úseku Nykøbing Falster - Orehoved a dál zase vlaky, je tedy možné cestovat do Kodaně i touto regionální NAD a dále regionálním vlakem? Neděje se, že nějaký vlak dojede zpožděný a kvůli nepřípoji

A ještě blbší dotaz, jak jsem uvedl výše, zmíněné EC byly psané do 28.9., teď vidím, že jedou od 29.9. v celé trase. Znamená to tedy, že výluka po 29. září končí? Lodí tyto vlaky jezdí letos prý naposled (viz zde) a tak bych se tím ještě jednou moc rád svezl, jen nevím, zda počkat na konec září, anebo jet už teď..
Pondělí, 08. července 2019 - 22:08:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 263
Registrován: 12-2007
Další informace ze Sardinie (nemají tu WiFi zase tak často): Macomer-Nuoro jezdí, trať je zejm. že začátku a na konci hezká, vozidla Stadler. Bosa: hned za Macomerem mají sneseny most, tak nevím, jak tam chtějí jezdit, i kdyby mohli (leda je něco v nacestne stanici). V Bose ale pusto.
Do Alghera NAD od dubna do září, jezdí se aspoň Sassari - Sorso, vozidlo Stadler. Sassari tramvaj trolej snesená a v reko, ode dnes jezdí aspoň kousek z nádraží na konečnou, tedy provozně k ničemu, kopíruje vlak do Sorsa.
I trenitalia tu stojí za houby, třeba jsme chtěli
Středa, 10. července 2019 - 12:27:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1550
Registrován: 4-2003
Vantju: Hamburg - Kodaň jsem jel 29.6. Vlak jede do Nykøbingu, nicméně již v Roedby na něj navazuje NAD přímo do Kodaně. Z Nykøbingu se pak dá NAD do Naestvedu, odkud se pak jede S-Bahnem do Kodaně.
Středa, 10. července 2019 - 12:33:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4033
Registrován: 9-2007
Takže dá, výborně, díky. [happy] Busem právě jet nechci, co bych to byl za šotouše, kdybych se nesnažil jet po kolejích co nejvíce to jde.. [lol]
Miroslav_ Zikmund
Středa, 10. července 2019 - 14:27:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 564
Registrován: 2-2016
Vantju : ono to svezení BUSEM není taky marné, jede se třeba po mostech po nichž vlaky nejezdí, resp. můžete obdivovat železniční most.
Faktem je, že pro "lodní" dopravce ten vlak není příliš extra, souprava zabírá místo pro gumokolní vozidla, jak je to s placením těžko říci, patrně se nepočítají cestující. INTERRAIL platí jen při cestě vlakem, před pár lety se dalo jet i pěšmo. V současnosti je lodní doprava provozována SCANDLINES, v minulosti napůl loděmi DB a DSB. Ta přeprava vlaků je patrně důsledkem "nějakého" dlouhodobého smluvního ujednání, kterému končí platnost. Lodní dopravce si pak bude klást takové požadavky, že to železničním dopravcům nebude vyhovovat.
Prostory na lodi jsem nikdy nezkoumal, v minulosti se jezdilo i soupravami DB BR 605 - přímý spoj Berlin - Kodaň, které měly 4 vozy.
Při zvýšené frekvenci je IC 3 přeplněný, přidat další soupravu zjevně nelze z důvodu "malé smluvní kapacity, pokud by se tam 2x IC3 na délku vešlo. Přes Flensburg je to pochopitelně delší, ale zase by tam mohly jezdit elektrické dvousystémovky nebo klasika s dvousystémovkou. Spojení "linií tažných ptáků" svým způsobem přestalo mít význam v okamžiku, kdy byl postaven most Korsor - Nyborg a zanikla trajektová doprava. Do té doby se muselo přestupovat, lodí se vozily pouze spací vozy (Kodaň - Frederikshavn), resp. někdo kolem roku 1993 (možná později) spatřily světlo světa motorové soupravy IC3 které začaly najíždět na lodě a cestu zrychlily zhruba o hodinu oproti přesunu vlak > loď > vlak.
Nicméně stále existují úvahy o tom, že by se tam postavil MOST, což je jistě technicky proveditelné, takže lodě by šly "ke dnu".
Středa, 10. července 2019 - 14:47:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 167
Registrován: 8-2017
Ad Vantju: ano na konci zari vyluka konci a bude tudiz mozne si projet celou trasu v IC3 (do 14.12.). Predpokladam, ze behem poslednich jizd pres trajekt 14.12. budute mit moznost potkat ve vlaku/na trajektu nemalo zamestnancu DSB a DB.
Středa, 10. července 2019 - 14:56:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 168
Registrován: 8-2017
Ad M_Z: zacina se stavet tunel hotovo by melo byt cca do roku 2028, pote se tam doprava urcite vrati, protoze cilovy cas Hamburk-Kodan by mel byt okolo 3 hodin.

Do trajektu se vejde 2x IC 3, 3x IC 3 uz[nene]

Scandlines drive patrila DB a Danskemu kralovstvi, firma byla vsak v roce 2007 prodana soukromym investorum.
Středa, 10. července 2019 - 14:57:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1551
Registrován: 4-2003
Miroslav_Zikmund: Na nádraží v Roedby je ohromný plakát o stavbě Ringsted - Fehmarn, termín dokončení 2021. Stavební ruch (koridorizace, přeložky, drátizace) mezi Nykøbingem, Naestvedem, Ringstedem a Kodaní by nasvědčoval, že se něco skutečně děje, ale jak moc je to vážné a na spadnutí, to samozřejmě netuším.

Jinak mám pocit, že jednotka IC3 se na trajekt vejde dvojitě. Až do Roedby je vlak povinně místenkový, takže cestující se počítají. Z evakuačních plánků na lodích je zřejmé, že minimálně některé lodě měly 2 koleje.
Středa, 10. července 2019 - 15:59:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4034
Registrován: 9-2007
Jako samozvaný historik ještě doplním, že v roce, kdy jsem se narodil ([lol]), jezdily trajektem i osmivozové soupravy - rychlík Nord-Express v létě. Běžná EC tehdy byla tvořena třemi IC3, z nichž jedna jezdila jen Puttgarden - Hamburg, případně klasickými soupravami o 4-5 vozech.

Soupravou ICE-TD jsem dokonce ještě jet stihl, moc jsem toho ale také nezkoumal. Nicméně, třeba trajekt mezi Itálií a Sicílií má koleje hned tři, navíc vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, že těch kolejí opravdu bylo dříve více, než jen jedna. Ve zmíněném vyjádření z Facebooku, co jsem sem dával jako odkaz minule, se píše, že díky nějakým stavebním úpravám bude vlak přes Flensburg dokonce i rychlejší, jak po linii tažných ptáků, ale je otázka, s čím to plánují jezdit - stále IC3? Podle mapy Thorstena Bükera je celá trať Flensburg - Kodaň elektrizovaná na 25 kV, to umí pouze ICE 3M a těch je 16, tedy tak akorát na současné vlaky do Beneluxu a je zřejmě bez šance, že by jezdilo do Dánska něco lepšího, jak IC3. Výhledově se ale plánuje pořízení klasických souprav (!!!!) a ty nejspíše budou na tyto spoje nasazeny, ale to bude rok 2022-2023-2024.. to už se možná bude jezdit i tunelem. No a nějak nevěřím, že by nějaké EC Hamburg - Kodaň přes Flensburg jezdilo v klasické soupravě DB. Ledaže by se DB uvolnily nějaké lepší vozy po nasazení Kissů od WestBahn.. ale to by bylo i na Německo až příliš šoto.

No a pokud tedy do Dánska pojedu, tak zřejmě začátkem října, to ještě není taková zima a už bude po výluce. Od DB znám jen pár lidí, co jezdili jako průvodčí vlaků CNL poslední měsíce provozu, ti se tam asi neukážou. [lol]

Na závěr, pro potěchu oka, pár snímků německého autora z Flickru: Nord-Express na území Dánska v roce 1995, Viking-Express (Paris - København) v roce 1990 a posunování části soupravy vlaku Nord-Express na loď v roce 1994. Možná v některém z nich zrovna seděla má matka. [biggrin]
Středa, 10. července 2019 - 16:27:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 169
Registrován: 8-2017
Tady tiskovka DB, cesta pres Flensburg ma byt cca o 30 minut rychlejsi (4:40). Do roku 2023 budou jezdit IC 3 (i kdyz je cela trasa pod draty, coz ovsem v Dansku neni nic neobvykleho). Pote nove soupravy DSB (Vectrony + cosi - vyberko na vozy jeste bezi). Tunelem se pred 2028 urcite jezdit nebude.
Středa, 10. července 2019 - 18:05:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 101
Registrován: 5-2018
Etienne de Berry: moc zajímavé info, ještě jednou převelíké díky. Rozumím správně, že Fiaty ani Bredy jsi v provozu nepotkal? Prípadně trať do Isili jsi navštívil ( tam by snad ještě být mohly ) ? Hezký výlet přeji[happy]
Středa, 10. července 2019 - 18:53:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1415
Registrován: 11-2005
Doupřesním, že do trajektu se tam vejde naprosto přesně 2x IC3. Jeli jsme tím takhle loni v létě domů, fotku nemám, protože to právě kloudně vyfotit nešlo, jak to bylo na obou stranách natěsno u vrat [happy] Třetí IC3 odpojovali v Nykoebingu.
Pátek, 12. července 2019 - 15:03:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 264
Registrován: 12-2007
Cagliari - Mandas - Isili nově jezdí! Po kompletně modernizované trati se spoustou přeložek. A v provozu jsou staré Fiaty a Bredy.


Časem zase zpracuji cestopis na vlaky.net
Pátek, 12. července 2019 - 15:10:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 265
Registrován: 12-2007
Jízdní řády na http://www.arst.sardegna.it/orari_e_autolinee/TPL.html
Platí, do Alghera NAD. Staré Fiaty také částečně jezdí mezi Cagliari a St. Pietro jako náhrada za tramvajovou linku č. 2 (kvůli rekonstrukcím nutná vypnutá trolej).
Do Arbataxu prý převezli na trajlerech úzkokolejná vozidla, takže konečně příprava na sezonu.
úřední oznam, zní to jak z rozvojové země ve válečném stavu:

trať u Arbataxu, roste to tam rychle:

Nuoro a jeho těžce předimenzovaný (a nedokončený) vlakový terminál:

Sassari:

Sorso:
Pátek, 12. července 2019 - 16:14:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 102
Registrován: 5-2018
https://farm8.staticflickr.com/7309/27341684010_97bdc25e0c_b.jpg. Takže oblouky u Donori ( kousek za Cagliari ) jsou už minulostí?
Pátek, 12. července 2019 - 16:51:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 103
Registrován: 5-2018
P.S. školní spoj, který je v Isili 12:57 předpokládám nejezdí..
Pátek, 12. července 2019 - 22:09:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 266
Registrován: 12-2007
pekařJan: podle množství přeložek a viditelných bývalých tratí už minulostí jsou.

Co však zůstalo, tak neuvěřitelné množství ručně obsluhovaných závor. Tomu říkám zaměstnavatel...

Školní spoj asi nevyjede. Neumím si spíš představit, jak bych cpal do programu ten jeden krátký školní spoj....
Sobota, 13. července 2019 - 11:16:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 60
Registrován: 6-2019
Dálkové vlaky do Bergenu jezdí po odklonové trati přes Roa (podle kilometráže jde ovšem o původní trať).
Ano. Nákladní vlaky jezdí i dnes přes Roa. Krom nich i výletní muzejní spoje (měl jsem možnost, ale za cenu nějakých cca 5,5 kKč včetně večeře mi to nepřišlo zajímavé) a zmíněné, relativně časté, odklony.

to ještě není taková zima a už bude po výluce.
A to já bych si to dal toho 14. 12., když mi vyjdou směny...
احمد شاه مسعود
Sobota, 13. července 2019 - 18:27:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 64
Registrován: 6-2019
Tak došlo i mě a během minulého týdne jsem ošotil kompletně horské dráhy v regionu Jungfrau. Díky novému vstupu JFB do sdružení FIP klesla cena na +- únosnou úroveň, kterou jsem byl ochoten za ten cirkus dát. Fotky zde asi nemá ceny vůbec dávat, je toho plný internet, navíc nejen lidé zde připomínají nejvíce různé končiny Asie, nikoliv Evropu. Běžné jsou reklamy a menu v arabštině, exotická jídla apod. Z původního Švýcarska zbyly snad jen hory a dráhy a to ještě v pozměněné podobě.
Personál JB, BOB, WAB, BLM, HB i FB dobře proškolený a zaměstnanecké průkazy i jízdenky znající. Děti mají Junior-Kinder karte za 30,- CHF na celý rok, určitě se vyplatí a platí i na JB.
Na JB vybírat důkladně podle počasí, čili předprodej asi nemá větší význam. Na druhou stranu spoje jsou často vymístenkované a IMHO volné spíše odpoledne. Místenky za 10,- CHF určitě doporučuji - nemístenkové části vlaků byly často narvané na stojáka a za ty tisíce to musí být fakt zážitek :-).
BLM a okolí (mmj. i dvě kolejové pozemní lanovky) tak narvané nejsou, ale stojí se i tak.
Na HB odpoledne hodinová fronta, lanovka prostě nestíhá... Na WAB nová přeložka.
Krom těch známých lze ještě projet lanovku u Trümmelbachských vodopádů (11,- CHF), lanovku z Mürrenu do Allmendhubel (jednosměrná za 9,5) nebo např. krátkou lanovku v Ringgenbergu (v provozu jen při bohoslužbách) či řadu lodních linek po obou jezerech.

No a základní dilema - stojí to vůbec za ty prachy za to, když většinou v sezóně pojedete natřískanými spoji, plnými cizinců a na Jungfrau není k hnutí? Těžko říct. Plnou palbu bych za to nedal a i tak jsem mohl za ten balík strávit měsíc dva někde v autentické zemi na Východě a ještě si žít jako [cunik] v žitě.
Na druhou stranu jako doplňkový program to není špatné. I v této části CH jsme našli zapadlá údolí s minimem turistů, kde je opravdu na co se dívat. A k tomu viz:

Radim_j: Díky za tip, bylo to dobré. Švýcaři trochu přehánějí, je to klasická VHT, byť s trochu exponovanými úseky a sem tam odplavenou cestou. Nakonec to šlo na 3 piva (jedno na Rothornu, druhé v polovině, třetí v Brünigpassu) za 4,5 hodiny svižným krokem.
احمد شاه مسعود
Neděle, 14. července 2019 - 19:49:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 8-2017
Nevíte prosím někdo s FIPkařů, jak je to s využitím FIPek na trati Ferrara-Ravenna - Rimini,kde jezdí dopravce TPER? Pan Google mi to překládá, jako že cestující s lístkem Trenitalia budou přijati. Ale aby to nebylo třeba jako u Eurobahnu, kde visí cedule, že platí všechny jízdní doklady DB, ovšem ausser zaměstnanecké jízdné.
Neděle, 14. července 2019 - 20:49:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 70
Registrován: 6-2019
Nevím, ale napíšu po mém "víkendu", tedy ve středu. Zrovna jsem na cestě do Verony na letní koupák TPERu Bergamo - Rimini - Bergamo (ošocení spojky mimo Veronu) a nějak se samozřejmě budu muset na ten spoj vybavit. Web TI to prodat umí, nicméně fipkařské průkazy umí jen automaty, čili uvidíme.
احمد شاه مسعود
Neděle, 14. července 2019 - 22:23:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 104
Registrován: 5-2018
EdB: jeste posledni otazka; hezke.misto na foceni do Isili te.napada?
Neděle, 14. července 2019 - 22:35:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 105
Registrován: 5-2018
Jinak mam na konec cervence volnou lodenku Olbia - Civitavechia a volnou jizdenku na Italo ( Rim - Verona ),kdyby byl zajem..
Miroslav_ Zikmund
Pondělí, 15. července 2019 - 10:45:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 565
Registrován: 2-2016
R.Š. : já jsem neměl nikdy u jiných dopravců na infrastruktuře FS s FIP problém.
U toho EUROBAHNU (a jiných německých dopravců) se od prosince 2018 změnilo uznávání FIP na neuznávání. Přehled dopravců vydalo GŘ ČD, záleží na tom, jak jej jednotliví personalisté publikovali (viz příloha v PDF).
Já jsem od známého dostal (jak k tomu přišel nevím) seznam dopravců uznávajících / neuznávajících FIP DB už před lety, ale zjevně ten papír neznali ani zaměstnanci, takže s tím nebyl problém. Několikrát mne překvapilo, že s FIP DB nebyl problém ani u "jiného" dopravce provozujícího jen víkendové jízdy na tratích s jinak zastaveou dopravou. Optal jsem, se zda FIP akceptují a vždy byla kladná odpověď.
application/pdf
Aufstellung_NE_Bahnen_09.12.2018.pdf (40.0 k)
Miroslav_ Zikmund
Pondělí, 15. července 2019 - 11:02:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 566
Registrován: 2-2016
Vantju : přes Flensburg se z Německa do Dánska klasickou soupravou jezdilo, nař. v roce 2008 CNL 482/483 München - Koebenhavn. Podle německého HAFASu / Kursbuchu byl dlouhý pobyt v Padborgu. V té době ještě nebyla trať z Padborgu do Flansburgu a dál elektrifikována, takže v Padborgu byla výměna lok.
Miroslav_ Zikmund
Pondělí, 15. července 2019 - 11:06:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 567
Registrován: 2-2016
Ahmad_Šáh_Masúd : na Jungfraubahnen je podle mého názoru ideální září, kdy je celkem stálé počasí. Já jsem tyto a další tratě projížděl v roce 2001/2002 (včetně onoho 11. září 2001) na HALBTAXABO. Za tehdejších 150 Sfr se to bohatě vyplatilo, protože jsem si projel i autobusové linky přes průsmyky, RIGI, PILATUS atd.
Pondělí, 15. července 2019 - 15:56:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12
Registrován: 8-2017
MZ: Díky. Zkusím to s FIP. Případně si si těch 6.60 Euro do Ravenny doplatím.
Pondělí, 15. července 2019 - 20:49:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 267
Registrován: 12-2007
pekařJan: jezdím, nefotím [wink]
Úterý, 16. července 2019 - 12:22:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 106
Registrován: 5-2018
EtB: dekuji, pac a pusu[happy]
Středa, 17. července 2019 - 17:34:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 238
Registrován: 10-2006
Zdravíčko, mám velkou prosbu, dělám železniční mapu Evropy (zatím). Mohl by se mi na to prosím někdo podívat a popřípadě napsat, které tratě s provozovanou osobní dopravou mi chybí, popřípadě, kde už osobní vlaky nejezdí? Díky moc

https://uloz.to/!BfQBhPVPI0wx/projekt-evropa-84-3-svg
Středa, 17. července 2019 - 22:41:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 755
Registrován: 10-2007
A tohle znáte? [happy]

https://www.openrailwaymap.org/
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Čtvrtek, 18. července 2019 - 09:29:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 239
Registrován: 10-2006
Znám, chci si ale pro vlastní potřebu udělat spíš schéma, jako se nalézalo v jř akorát celé Evropy. Např pro zakreslování projetých tratí apod.
Čtvrtek, 18. července 2019 - 20:55:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 126
Registrován: 7-2017
Čd4ever: ta mapa vypadá super! [ok] Co já vím, tak v Slovinsku se na trati Prvačina - Ajdovščina nic neprovozuje, zato by měly jezdit vlaky do Lendavy. Na Slovensku chybí tratě Šahy - Zvolen, Bánovce nad Ondavou - Veľké Kapušany, Bratislava - Rajka a krátká odbočka do Moldavy nad Bodvou-města. Naopak, nejezdí se Spišská Nová Ves - Levoča a od prosince končí taky Zohor - Záhorská Ves. V Rakousku, když už tam jsou vyznačeny zubačky na Schneeberg a Schaffberg, by popřípadě mohla být zaznačena také Achenseebahn (a také další turistické železnice v jiných zemích které mají jenom sezonní provoz ?)
Čtvrtek, 18. července 2019 - 20:59:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 590
Registrován: 7-2017
Bht: zato by měly jezdit vlaky do Lendavy.

Ano, jezdí - jsou to chorvatské vlaky (2 páry denně kromě neděle) - trať č. 18: http://www.hzpp.hr/Media/Default/Izvje%C5%A1%C4%87a/izmjene%20srp anj%202019.pdf
Pátek, 19. července 2019 - 10:53:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 240
Registrován: 10-2006
Bht, Zfj : Moc děkuji, vše doplněno a začal jsem se Schweizem.

Nová verze https://uloz.to/!FZiPf6lafm7A/projekt-evropa-85-5-svg
Pátek, 19. července 2019 - 20:11:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1112
Registrován: 9-2013
https://youtu.be/oes44nAzreI

Třídenní návštěva nejen Rhétské dráhy ve Švýcarsku.
Sobota, 20. července 2019 - 10:52:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1167
Registrován: 8-2004
Vantju:
Podle mapy Thorstena Bükera je celá trať Flensburg - Kodaň elektrizovaná na 25 kV

Nikoliv.
Trat Flensburg - Padborg je 15kV 16,7 Hz. Padborg - Kolding - Odense - KBH je 25 kV, 50 Hz.
Styk soustav je ve stanici Padborg, dve koleje na opacne strane stanicni budovy maji 15kV 16,7 Hz pro nemecke osobaky v elektricke trakci. (nekde mam i fotku neutralniho pole)

je zřejmě bez šance, že by jezdilo do Dánska něco lepšího, jak IC3.

Vzhledem k tomu, ze IC3 je lepsi nez ICE-TD i IC4, tak to tedy nejspis nehrozi.
Jinak v elektricke trakci by to zvladly svedske jednotky X2000, pokud by dostaly nemecky zabezpecovac. Ty jezdivaly do Kodane i do Odense.
Sobota, 20. července 2019 - 11:19:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1168
Registrován: 8-2004
Miroslav_ Zikmund: přes Flensburg se z Německa do Dánska klasickou soupravou jezdilo, nař. v roce 2008 CNL 482/483 München - Koebenhavn. Podle německého HAFASu / Kursbuchu byl dlouhý pobyt v Padborgu. V té době ještě nebyla trať z Padborgu do Flansburgu a dál elektrifikována, takže v Padborgu byla výměna lok.
Kdepak. V roce 2008 ta trat uz davno elektrifikovana byla (od roku 1996), ale nebyla k dispozici zadna dvousystemova elektricka lokomotiva. CNL vozily z Padborgu do KBH lokomotivty rady EA.

Tomášk: Hamburg - Kodaň jsem jel 29.6. Vlak jede do Nykøbingu, nicméně již v Roedby na něj navazuje NAD přímo do Kodaně. Z Nykøbingu se pak dá NAD do Naestvedu, odkud se pak jede S-Bahnem do Kodaně.
Kde by se v Næstvedu vzal S-bahn (S-tog)? Vy jste si to nejspis popletl s osobakem (Regionaltog). S-tog se tam nemuze podivat ani teoreticky, protoze ten jezdi na 1650 V stejnosmernych.
Kejvačka
Sobota, 20. července 2019 - 22:28:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2439
Registrován: 10-2004
Nová reportáž Korejské ústřední televize o práci železničářů ve Svaté zemi socialismu, kolébce lidského štěstí:


https://www.youtube.com/watch?v=n8o4l1270Ow [ok] [ok] [ok] [fotic] [vypravci]

První fotka: Stanice Kečchon (Kečchonjok). Hesla (shodná na každé ŽST): "Ať žije vážený nejvyšší vůdce soudruh KIM ČONG UN! Ať žije slavná Korejská strana práce!"
Popisek prostřední fotky: Náčelník stanice Ri Čchol Ho
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Pondělí, 22. července 2019 - 11:15:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 92
Registrován: 6-2019
Druhá nejvýchodnější žel. stanice TCCD, dosažitelná osobním vlakem. Dvakrát denně osobní vlak Kars - Akyaka, jednosměrně cca 50,- Kč.

Dále směr PPS Dogukapi se už řadu let nejezdí:

a po krachu posledních jednání mezi Tureckem a Arménií hned tak nebude.
Zato tady za pár týdnů či měsíců bude stát souprava ADY se spojem k bratrům Ázerům:

Zatím můžeme v pohraničních horách s Gruzií pozorovat jen stáda krav, nekonečné mraky a lidi co žijí bez ohledu na moderní dobu +- nějak stejně:

Šari: Od 26.9. do počátku října budu mít cca 6 dní volno. Jestli spoj Ankara - Baku skutečně vyjede, tak letím rovnou do Karsu nebo Tbilisi.
احمد شاه مسعود
Miroslav_ Zikmund
Úterý, 23. července 2019 - 11:06:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 572
Registrován: 2-2016
Nějakým záhadným způsobem metodou pokus / omyl jsem se proklepal na kompletní jízdní řád ve Finsku.
30 stran

V červnu jsem si stáhl z jejich webu (stále) inzerované traťové jízdní řády v PDF, ale nyní se to nepovedlo.

https://www.vr.fi/.../VR_Aikataulutaulukot_17-06-2019_14-12-2019_ v09-04-2019julk....
Miroslav_ Zikmund
Úterý, 23. července 2019 - 11:13:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 573
Registrován: 2-2016
ad J_p: nemohu vést "kvalifikovanou" debatu o elektrifikacích, protože tak detailní paměť nemám. Nicméně moje první jízda z Padborgu do Hamburgu se uskutečnila buď v roce 1991 nebo 1992 a to ještě po neelektrifikované trati s 2x218 DB, kdy jsem si poprvé projel nádherný most u Rendsburgu.
V roce 2008 dvousystémové lok 15 kV 16,7 Hz / 25 kV 50 Hz v Evropě existovaly. Ba dokonce ještě za "bolševika" a jezdily do Břeclavi.
Úterý, 23. července 2019 - 11:14:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1552
Registrován: 4-2003
J_p: Děkuji za upřesnění, myslel jsem to obecně jako příměsto.
Úterý, 23. července 2019 - 12:10:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1170
Registrován: 8-2004
Miroslav_ Zikmund: V roce 2008 dvousystémové lok 15 kV 16,7 Hz / 25 kV 50 Hz v Evropě existovaly. Ba dokonce ještě za "bolševika" a jezdily do Břeclavi.
To je sice pekne, ale DSB nemely a dodnes nemaji zadnou dvousystemovou elektrickou lokomotivu pro osobni vlaky (pomineme-li jednotky rady ET). Ja jsem nenapsal, ze neexistovaly. Napsal jsem, ze nebyly k dispozici.
Ale budou. Dvousystemove lokomotivy Vectron rady EB uz jsou objednany u Siemense a mely by byt dodavany od roku 2021.
V nakladni doprave se pro DE-DK-SE pouzivaji dvousystemove lokomotivy DB rady EG a BR185 a Hectorrail 241.

Tomášk: Děkuji za upřesnění, myslel jsem to obecně jako příměsto.
Neni zac. Ono to neni ani primesto. Je to zrychleny osobni vlak, ktery potom skrz mesto zastavuje pouze v Høje Taastrup, Valby a KBH. Kdyz neni vyluka, tak zacina uz v Rødby nebo Nykøbing Falster.
Primesto v tomto smeru zacina ve stanici Høje Taastrup.

(Příspěvek byl editován uživatelem j p.)
Úterý, 23. července 2019 - 22:28:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12333
Registrován: 4-2003
Existuje mapka železniční sítě ve Francii ?? Aby tam byly i tratě na kterých se nejezdí.
Koukám na Tour de France a vidím dost kolejí zarostlých trávou ....
Úterý, 23. července 2019 - 22:51:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12334
Registrován: 4-2003

Úterý, 23. července 2019 - 23:11:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 604
Registrován: 1-2004
Zatím 1.díl.
Středa, 24. července 2019 - 12:19:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2982
Registrován: 8-2009
Jnd: Na výše uvedeném odkazu od Joy-e je to poměrně dobře zakresleno, teda alespoň co jsem koukal na neprovozované tratě co jsem potkal osobně[wink]
Život je hořký. Bohudík !
Nebudu si měnit nick proto, že jsem se přestěhoval[kecal]
Pátek, 26. července 2019 - 23:34:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 40
Registrován: 1-2015
V Norsku mezi stanicemi Nammskogan a Mosjøen na severské trati Trondheim - Bodø je přes den zavedena NAD.
U nočního spoje odřeknuto bez náhrady.
Vykolejil tam cargo náklad.
Dnes do Bodø zpoždění 3hodiny.
Je zde na mnoha místech zredukována traťová rychlost na 40km/h; vlivem slunečného počasí; pokud jsem to správně pochopil z norského webu vy.no
dohlib
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 13:24:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 486
Registrován: 8-2014
Rumunsko-rozprášena na přejezdu :
https://navratdoreality.cz/rozprasena-vlakem-8115.html
Kejvačka
Sobota, 03. srpna 2019 - 07:10:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2450
Registrován: 10-2004
Zprávy Korejské ústřední televize o rozvoji národního hospodářství Svaté země socialismu přinesly záběr na tuto zajímavou mašinku:

[ok] [fotic] [vypravci]
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Miroslav_ Zikmund
Pondělí, 05. srpna 2019 - 13:58:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 574
Registrován: 2-2016
Včera dopoledne (4.8.) se na trase Hamburg - Puttgarden zrovna nedařilo. "Ranní" EC 231 s dojezdem do Puttgardenu 9,05 měl nějaké technické problémy takže dojel spojený se soupravou EC 33 až v 11.10.
V důsledku toho dostal protivlak EC 438 jímž jsem cestoval + 37 na odjezdu, protože personál DB "točí", do Hamburgu + 42 a přípoj do Prahy byl fuč. Jedinou výhodu to mělo v tom, že jsem si na Altoně mohl vybrat pohodlně z nabídky několika nerezervovaných míst, což by na HBF nešlo.
Z hlediska obsazenosti EC z Prahy do Hamburgu / zpět by souprava snesla minimálně o dva vozy navíc a nikoli v nějakém období dokonce redukci o jeden vůz. Ty vlaky jsou využívány logicky i z hlediska vnitroněmecké frekvence, výměna cestujících jak v Berlíně, tak Dresden, lze to vyčíst z rezervačních lístečků.

Ta spojená IC 3 pokračovala do loďmo, z hlediska "plánování" obsazení kolejí na lodi to mohlo být zajímavé (za vlak se štosují silniční vozidla). Nicméně víkendovým RE 21448 z Hamburgu přijelo velice mnoho cestujících, patrně z původně plánovaného EC 231.
Podobně pak obsazenost nebo "obraty" autobusů NAD.
Já jsem pro cestu z Kodaně zvolil "místní" vlak do Naestvedu, kde jsou v současné době postaveny stožáry trakčního vedení, je patrná "drátizace" trati směr Koege (zatím tam jezdí motorová Desira).
Ve Vordingborgu je vidět modernizace stanice a drátizace.
Ze stanice Ringsted vede nová trať do stanice Koege Nord a dále do Kodaně. Odlehčení trati přes Valby.
Úterý, 06. srpna 2019 - 18:50:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 6-2016
Ahojte, nevíte někdo kde najdu řazení italských vlaků? Něco je na vagonwebu bohužel tam nejsou ICN.
T_D
Středa, 14. srpna 2019 - 15:37:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 68
Registrován: 8-2017
Zdravím,

smí se ve Španělsku fotit na nádraží? Kdysi jsem někde četl, že existuje zákaz a i letos nás průvodkyně ve Valencii upozorňovala, že na Estació del Nord se nesmí fotit. Tak bych se jenom rád ujistil, jak to je. Díky za odpověď.
„Je jedno jestli Marseille, Moskva nebo Paříž, když máš dobrej koktejl, nezáleží, kde paříš." (WOHNOUT - Depardieu)
dohlib
Středa, 14. srpna 2019 - 15:44:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 488
Registrován: 8-2014
Zákaz fotografování („Prohibido sacar foto“) s piktogramem respektujte. Rozhodně nefotografujte osoby v uniformách a vojenské a strategické objekty (mosty, nádraží, vojenskou techniku). V některých památkách a lokalitách je fotografování a natáčení na video zakázáno. Místní obyvatele fotografujte vždy jen po jejich předchozím svolení. Někde je upozornění, že fotografování je za příplatek.

Zdroj : weby cestovních kanceláří, např. https://ws.cedok.cz/spanelsko
dohlib
Středa, 14. srpna 2019 - 15:46:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 489
Registrován: 8-2014
Přes zákaz jsou fotky z nádraží ze Španělska ještě cennější...
Středa, 14. srpna 2019 - 20:13:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 6-2016
Nevím jak ve Španělsku, ale minulý rok se nám stalo v Itálii na trati z Lamezia Terme do Rosarno že jsem si v Ricadi fotil vlak na příjezdu. Po nástupu do vlaku doběhl strojvedoucí a dožadoval se smazaní fotek že na to má z GDPR nárok. Průvodčí se nám za něj omlouvala že je takový, v další stanici při křižovaní strojvedoucí došel s cigárem v hubě a chtěl si vykladát, jediné z čeho měl strach je myslím to aby tam nebyl vidět že dělá v kabině něco co nemá.
Středa, 14. srpna 2019 - 21:26:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8912
Registrován: 9-2002
T_D:
"Zdravím,

smí se ve Španělsku fotit na nádraží? Kdysi jsem někde četl, že existuje zákaz a i letos nás průvodkyně ve Valencii upozorňovala, že na Estació del Nord se nesmí fotit. Tak bych se jenom rád ujistil, jak to je. Díky za odpověď."

Jde to, ale bacha na snaživý sekuriťáky/policajty.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.