Diskuse » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 15. 6. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Nehody do 15. 6. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Úterý, 11. června 2019 - 01:06:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4608
Registrován: 4-2003
Petr_hradecký:
"Nikoliv nedokázal, prostě jsem nechtěl pokračovat v "debatě" s vámi."
Očividná a značně naivní výmluva., což si vy sám musíte uvědomovat, jste-li alespoň trochu při smyslech.

--- --- ---
Petr_Šimral:
"Zde je ale druhá ochrana ležícího opilce, aneb řidič je povinen jet tak rychle, aby zastavil na vzdálenost, na kterou vidí. "
Jsou situace, kdy i sebeopatrnější řidič může osobu ležící na vozovce přehlédnout. A v zákoně o provozu na pozemních komunikacích se také píše: Rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit zejména ... okolnostem, které je možno předvídat
S vinou bude záležet na konkrétní situaci. Byly případy, kdy byl viníkem řidič vyjíždějící z vedlejší, byť vozidlo na hlavní jelo rychleji, než dovolují předpisy, stejně tak byly případy, kdy byl viníkem rychleji jedoucí řidič na hlavní silnici. Při rychlosti 50 km/h měří na suchu brzdná dráha cca 28 metrů.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Úterý, 11. června 2019 - 01:13:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 203
Registrován: 7-2017
Petr_Šimral: Návodem by mohl být tento judikát. ... po účastníkovi silničního provozu nelze spravedlivě požadovat, aby bez dalšího předpokládal veškerá možná porušení pravidel tohoto provozu jinými účastníky... Ne vždy k němu ale soudy přihlížejí.
Jinak bývá dobrým zvykem osadit na nepřehledná místa zrcadlo. Raději investovat do zrcadla než do nového auta kvůli totálce. Byť by zavinění bylo zcela na straně toho, který jel zcela nepřiměřeně rychle a tím neumožnil ostatním účastníkům provozu, aby přednost dát stihli. Což by soud uznal a pojišťovna viníka pak hradila totálku.
Úterý, 11. června 2019 - 08:11:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12952
Registrován: 11-2002
Petr_Šimral: to tam vážně lidi, i kolem Vašeho domu, jezdí jako blázni? Dyť je ta zatáčka (vlastně esíčko) skutečně hodně ostrá, ve stoupání, s blbým pangejtem na straně jedné, plotem/rošním na straně druhé. Cesta celkem úzká, vidět tam je skutečně prd, jezdí tam evidentně i busy a jiná velká verbež. I 30-40 je snad přes to místo už na hraně... Tím nezpochybňuji Vaše slova, spíše mi nejdou na mysl myšlenkové pochody těch, co to tam jsou schopni i v takové situaci řezat evidentně o dost rychleji (ti pak asi hrají ruskou ruletu víceméně pořád)... [uhoh]

Pokud se podivujete nad tím, jak to vím, dovolil jsem si využít veřejně dostupných informací a povědomí i tady z káčka, abych se mohl mrknout na mapy. Budete-li chtít mi vyčinit, jsem přípraven to přijmout.
Úterý, 11. června 2019 - 08:44:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7475
Registrován: 1-2007
Pokud se podivujete nad tím, jak to vím, dovolil jsem si využít veřejně dostupných informací a povědomí i tady z káčka, abych se mohl mrknout na mapy. Budete-li chtít mi vyčinit, jsem přípraven to přijmout.

No jo, vyhledávání ve veřejném (dříve obchodním) rejstříku je v době internetu velký problém. [biggrin]
Úterý, 11. června 2019 - 09:39:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12953
Registrován: 11-2002
Mouka: problém to není, pravidla jsou takto prostě nastavena, ale i tak se to nemusí každému líbit, či pro to mít pochopení. Osobně to dovedu respektovat, možná i proto, že mám přístup i do registrů (databází), které rozhodně veřejné nejsou, takže vím, jak s některými informacemi nakládat...

Tady mě ta popisovaná situace ale hodně zaujala a podívat se s čistým svědomím šlo (po právní stránce), ale s určitou výčitkou o lezení do soukromí (které se snažím respektovat). Z popisku se mi vybavilo něco trochu jiného, než byla realita, kde mi teď tuplem hlava nebere reakce a způsob jízdy mnohých řidičů. Rovnou řeknu, že sám taky nejezdím výhradně dle předpisů, ale zároveň si nechci rozbít hubu ani ublížit někomu jinému. Chybu může udělat každý, ale panem Šimralem popsané chování motoristů už o chybách není. To je ryzí ignorace..

(Příspěvek byl editován uživatelem jena.)
Úterý, 11. června 2019 - 10:01:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7476
Registrován: 1-2007
Chodí se tak, že pěší (případně pěší s dvojkočárem) natáhnou ucho a pokud neslyší vytůrovaný motor a zvrchu nic nejede, pak bleskurychle nastartují na překonání pětimetrové silnice.

Nebylo by vhodnější jít po bližším okraji až k nějakému příhodnějšímu místu, kde přejdete na druhou stranu?
Úterý, 11. června 2019 - 10:08:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8803
Registrován: 5-2002
Nebylo by vhodnější jít po bližším okraji až k nějakému příhodnějšímu místu, kde přejdete na druhou stranu?

Příhodné místo je asi o 100 metrů dále, ale nedá se k němu dostat. Cesta je klasická středočeská, tedy cca 5 metrů a chodník je veden po druhé straně silnice.
Úterý, 11. června 2019 - 13:30:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19277
Registrován: 5-2002
PŠ: řidič je povinen jet tak rychle, aby zastavil na vzdálenost, na kterou vidí.
Na kterou vidí co...?
Úterý, 11. června 2019 - 14:07:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4089
Registrován: 5-2004
zákon 361/2000 Sb.:
"[řidič] smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled."
V některých zemích s křížem na vlajce to je prý ještě ostřejší, musejí být schopni zastavit na polovině rozhledu - ale neověřoval jsem to, na to mám příliš základní němčinu. [happy]
ridic_vlaku
Úterý, 11. června 2019 - 14:16:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13
Registrován: 5-2019
V některých zemích s křížem na vlajce to je prý ještě ostřejší, musejí být schopni zastavit na polovině rozhledu - ale neověřoval jsem to, na to mám příliš základní němčinu. [happy]

Prominte, na to nepotrebuju znalost nemciny, nybrz selsky rozum. :-) Na uzkych silnicich je to snad nabiledni.
Úterý, 11. června 2019 - 14:26:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4090
Registrován: 5-2004
ridic_vlaku:
"Prominte, na to nepotrebuju znalost nemciny, nybrz selsky rozum. :-) Na uzkych silnicich je to snad nabiledni."
Zkušenost z českých hor říká, že [nene], bohužel. 😕 Asi tak všichni prostě spoléhají, že v protisměru náklaďák/autobus/traktor nepojede…
Úterý, 11. června 2019 - 15:03:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6212
Registrován: 9-2011
Jena: dovolil jsem si využít veřejně dostupných informací
Myslím, že to moc řešíte [wink].
Informací jste sice využil, ale nikoliv způsobem, který by nějak narušoval Petrovo soukromí.
Petr jen ví, že vy víte, kde on bydlí, ale nikomu třetímu jste to neprozradil (leda že by esíčko pod kopcem bylo jedno jediné v celé republice nebo alespoň v XXX kraji [proud])
Všichni jste volové. Servít
ridic_vlaku
Úterý, 11. června 2019 - 15:20:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 5-2019
ad David_jasa: To mate bohuzel pravdu. Co ale nadelate, kdyz ridicsky prukaz a pobyt na horach je dnes narokova zalezitost stejne jako obcanka. O prednosti v jizde pro auta jedouci do kopce pred temi jedoucimi z kopce ani nemluvim.
Úterý, 11. června 2019 - 17:15:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12956
Registrován: 11-2002
David_jaša: Asi tak všichni prostě spoléhají, že v protisměru náklaďák/autobus/traktor nepojede - to mi připomíná jednu scénu z filmu Mzda strachu, kde mladý řidič jede s náklaďákem pomalu po úzké cestě plné nepřehledných zatáček a "Starej majstr" sedící vedle se ho ptá - Proč jedeš tak pomalu? - Co kdyby něco jelo naproti?! - Vem to z tý lepší stránky, co když ne! načež náklaďák zásadně zrychlil..

Aleš_Liesk.: díky.. [happy]
Úterý, 11. června 2019 - 18:05:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8804
Registrován: 5-2002
ad Hajnej: na kterou vidí překážku, třeba maminu s kočárem.

ad Jena: Pokud sem přistupuji plným jménem, pak taky musím počítat s tím, že jde zjistit mé bydliště. Tedy žádný problém.

ad Poklop_D400: Jinak bývá dobrým zvykem osadit na nepřehledná místa zrcadlo.

Zrcadlo jsem původně vyloučil, ale po dnešní diskuzi se dá říci, že by dnešní rozhled zvedlo na dvojnásobek.

Nicméně já už řešení vymyslel a je právě v realizaci. Tím je kamera namířená do dolní zatáčky a její přenos na mobil (tablet). Je to stejně drahé jak nejlevnější zrcadlo, viditelnost se prodlouží řádově. Funguje to dobře, teď už chybí jediné: namontovat to na roh domu (zatím jí mám za oknem pracovny).

A ta příhoda s Teslou se naštěstí stala mě - řidič vyjel ze zatáčky velmi zostra, byť gumy ještě nepískaly (to je u nás taky oblíbená zábava) a když mě viděl, snažil se mě objet zleva za plné akcelerace. A když jsem ho zaregistroval já, rozeběhl jsem se na chodník vlevo a když jsem na něj skočil, tak mi za zadkem ta Tesla projela...
Když jsem ten dům kupoval, nepřipadal mi tento problém nijak zásadní, skoro si říkám, že v tu dobu tam jezdili jen samí slušní řidiči [happy].

Dnes, když jedu domů, v dolní zatáčce jedu 45 km/h, před horní zatáčkou dávám znamení o změně směru jízdy vpravo a snižuji rychlost jízdy na třicet, po výjezdu ze zatáčky na dvacet, abych stihl zabrzdit před bránou. Auta mám na sobě velmi často těsně nalepená, část se mě snaží objet zleva, poměrně hodně řidičů stihne i zahoukat, co si to dovoluji je brzdit...

Soused přišel s vizí skákacích prahů, to jsem mu ale rozmluvil kvůli hluku.
Úterý, 11. června 2019 - 18:52:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1531
Registrován: 1-2006
Hromada na Ústecku
http://jvpress.cz/domains/jvpress.cz/category/zpravy-podle-kraju/ ustecky/
Když tě všechno zradilo, pomůže ti kladivo... a když né to, tak použij flexu!! Jinak tě už nic nezachrání... Je to v řiti. Dneska ani flexa nepomohla!

Na K-reportu od 23.ledna 2006
Petr_hradecký
Úterý, 11. června 2019 - 20:28:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2949
Registrován: 4-2015
Zmiňované Bylany zanikly v roce 1978... A jestli se to stalo, tak o tom jinde není ani zmínky.
Na K-Reportu od 2012.
Modely amerických trucků - dcp.wz.cz
Úterý, 11. června 2019 - 20:55:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3594
Registrován: 5-2002
Bylany, místní název. Část obce Malé Březno. Zjevně jde o haldu na síti MUS, takže bez dopadů na veřejné dráhy.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Úterý, 11. června 2019 - 21:49:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1212
Registrován: 7-2017
PŠ: ano, prahy nejsou zrovna přívětivá věc. Takový prázdný plecháč za traktorem (ale stačí i přívěs za OA) nadělá sakra kraválu. Chtělo by to alespoň maketu policajta.
Jo, dnes už nejsou páni řidiči, ale jen držitelé ŘP.
Úterý, 11. června 2019 - 23:19:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 648
Registrován: 12-2007
mot:
"Chtělo by to alespoň maketu policajta.
"
jenom aby vydrzel
Úterý, 11. června 2019 - 23:36:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8808
Registrován: 5-2002
ad mot: pro místní je maketa policajta k smíchu. A těch je u nás v běžné dny 95%...

Já si stále myslím, že si místní na ten můj vjezd zvyknou. Ale už jsem zachytil jednoho řidiče, který na mě troubil třikrát, aby pak odbočil na Myšlín, tedy je opravdu místní...
Středa, 12. června 2019 - 09:32:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19286
Registrován: 5-2002
PŠ: Já si stále myslím, že si místní na ten můj vjezd zvyknou. Ale už jsem zachytil jednoho řidiče, který na mě troubil třikrát, aby pak odbočil na Myšlín, tedy je opravdu místní...
Já pořád tvrdím, že největší kokoti za volantem jsou čeští řidiči...
Středa, 12. června 2019 - 10:33:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12958
Registrován: 11-2002
Petr_Šimral: Ale už jsem zachytil jednoho řidiče, který na mě troubil třikrát - asi by bylo zajímavé znát myšlenkové pochody jedince, který jede za autem, které včas bliká, že bude odbočovat, zpomalí (nebo klidně i zastaví), neučiní nic nečekaného a přesto ho dotyčný blbec vzadu musí "vytroubit"... [ko]
ridic_vlaku
Středa, 12. června 2019 - 10:37:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 5-2019
aby pak odbočil na Myšlín
Tomu rikam kouzlo nechtenyho. Je v te obci povicero takovych? :-)

Já pořád tvrdím, že největší kokoti za volantem jsou čeští řidiči...

Ano, ale vzdy jsou to ti druzi z nas. :-)

(Příspěvek byl editován uživatelem ridic_vlaku.)
Středa, 12. června 2019 - 11:11:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1215
Registrován: 7-2017
Polucajt: maketa je k smíchu a živýho uvidíte tak akorát u nehody [rofl].
Středa, 12. června 2019 - 11:37:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19290
Registrován: 5-2002
ŘV: Ano, ale vzdy jsou to ti druzi z nas.
Beru to v průměru.

Nicméně tak do očí bijící neschopnost se zipovat nebo vůbec držet dostatečný rozestup, to se fakt hned tak nevidí...
Středa, 12. června 2019 - 12:15:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 369
Registrován: 10-2010
Hajnej: ne Saudskoarabský je trumfnou :-)
Středa, 12. června 2019 - 12:28:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8851
Registrován: 9-2002
No nevim, co jsem tak odpozoroval v mojí druhý domovině, tak největší [cunik][cunik][cunik] řidiči BMW, A6, SUV... ez ohledu na původ. Co se týká neumění za volantem, tak jednoznačně vedou africký přistěhovalci a hned za nima auta s pismenkama RO, BG, PL... Místní neuznávají 50, protože zradry je vyfotí až při 70 km/h. Nerespektování vyklízecích dob je tu běžný, spousta cvoků startuje "eště na červenou."
Když jsem byl v Cz v r. 2013, tak jsem si říkal, že Ceši tolik neprasí.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Středa, 12. června 2019 - 14:48:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19291
Registrován: 5-2002
Agent: Když jsem byl v Cz v r. 2013, tak jsem si říkal, že Ceši tolik neprasí
O to prasení by tolik nešlo, větši problém je ta totální nekooperativita (ty zipy a tak).
ridic_vlaku
Středa, 12. června 2019 - 15:46:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 5-2019
totální nekooperativita

To asi bude nas hlavni "narodni" kamen urazu obecne, nejen na silnici.
Středa, 12. června 2019 - 18:23:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8852
Registrován: 9-2002
Hajnej:
"O to prasení by tolik nešlo, větši problém je ta totální nekooperativita (ty zipy a tak)."

Tohle se tu děje taky, zejména když se na kulaťáku někdo zařadí úplně doleva a vyjede do prvního výjezdu. [cunik][cunik][cunik] takto často predjiždí. Kdysi jsem za toto dostal pokutu, protože jsem si myslel, že se to smí. - Nesmí. V Cz existuje specialita "semafory uvnitř kulaťáku," tj. každý nájezd i výjezd je krytej semaforem směrem dovnitř i ven ?
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Vikijous
Středa, 12. června 2019 - 19:46:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1077
Registrován: 4-2003
Agent:
"V Cz existuje specialita "semafory uvnitř kulaťáku," tj. každý nájezd i výjezd je krytej semaforem směrem dovnitř i ven ?"
Jj existuje: https://en.mapy.cz/zakladni?x=15.8417167&y=50.2023043&z=18&pano=1 &source=muni&id=2149
Středa, 12. června 2019 - 20:37:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12962
Registrován: 11-2002
Není sám, v Havířově je taky, jen v trochu větším provedení a několika vloženými vjezdy/výjezdy bez semaforů. O to větší někdy adrenalin, hlavně ve špičce... [proud]
M_g
Středa, 12. června 2019 - 21:43:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1121
Registrován: 6-2006
To je ale tím, že kruháč není vhodný, pokud se kříží dva silné směry.
Nekooperace s tím nemá nic společnýho.
Pátek, 14. června 2019 - 14:42:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8812
Registrován: 5-2002
Je na světě velmi zajímavá Závěrečná zpráva DI ČR o loňské srážce vlaků u Křemže
Voyageur
Pátek, 14. června 2019 - 16:00:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 5-2019
Agent:
"V Cz existuje specialita "semafory uvnitř kulaťáku," tj. každý nájezd i výjezd je krytej semaforem směrem dovnitř i ven ?"
Praha Střížkov taky
Martyss
Pátek, 14. června 2019 - 16:13:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1617
Registrován: 10-2007
Nicméně tak do očí bijící neschopnost se zipovat nebo vůbec držet dostatečný rozestup, to se fakt hned tak nevidí...
Kromě myškování jsou Češi velmi dobří řidiči. Prasba první třídy nastává u Poláků...
Pátek, 14. června 2019 - 16:41:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3109
Registrován: 6-2016
K té Křemži - to je počteníčko... Už se těším na obhájce GWTR (jména jsem už zapomněl), co nám pěkného napíší[biggrin]

A koho určí soud jako viníka... Nestranně a nezávisle[rofl]

5 PŘIJATÁ OPATŘENÍ
5.1 Seznam opatření, která byla v důsledku mimořádné události již
učiněna nebo přijata
Dopravce GWTR do doby vydání této Zprávy neukončil své šetření a Drážní
inspekci nesdělil žádná opatření.
Provozovatel dráhy SŽDC na základě svého šetření nepřijal žádná opatření.
Žádná opatření nevydal ani Drážní úřad.
Pátek, 14. června 2019 - 17:26:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3986
Registrován: 3-2006
Ad Petr_Šimral: Pěkné, takto natvrdo obvinit legislativce v přispívajících faktorech srážky. Chybí tam tedy, jaké opatření učinilo MD.[lol]
Smithers
Pátek, 14. června 2019 - 17:38:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 652
Registrován: 12-2007
Jo, nikdo nechce de iure přiznat chybu, a proto "nemůže" provést žádná opatření.
Doufám, že se GWTR tou TRSkou aspoň tiše vybavil (to škudlení se vyplatilo).
Pátek, 14. června 2019 - 18:10:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3988
Registrován: 3-2006
Ad Smithers: Ale aby to aspoň věděla SŽDC. Je smůla, že kdyby se GS vyslalo, tak by pravděpodobně ke srážce nedošlo.[sad]
Pátek, 14. června 2019 - 18:19:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6936
Registrován: 5-2002
No, viz str 42 dole...


Vlak Os 810 2 naladěný na síti MRS-VOS simplex S 12, frekvence 150 MHz:
• 8.36.59 h nedovolené projetí odjezdového návěstidla L1 s návěstí
„Stůj“ v žst. Křemže vlakem Os 8102;
• 8.36.59 – 8.37.09 h RV3 server napojený na zabezpečovací zařízení v žst.
Křemže po dobu 10 s odesílá prostřednictvím základnové radiostanice žst. Křemže 15x datagram VNPN - generální stop do sítě TRS na stuze 73C


(...............)

Pozn.: Z časového snímku vzájemné polohy obou vlaků a činnosti zabezpečovacího zařízení vyplývá, že k přepnutí kanálu 73B na kanál 73C došlo za jízdy vlaku Os 8103, vybaveného a naladěného na stuhu 73 na frekvenci TRS 450 MHz, mezi železničními přejezdy P1577 a P1578, tedy ještě před vlastní srážkou vlaků, avšak již po skončení vysílání signálu VNPN ze základnové radiostanice v žst. Křemže.
Ono to má mouchy, zabezpečovač to není.

(Příspěvek byl editován uživatelem H K.)

(Příspěvek byl editován uživatelem H K.)
Pátek, 14. června 2019 - 18:31:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3989
Registrován: 3-2006
Aha to jsem přehlédl.[blush]
Takže vyslán byl.
Jsem se naivně domníval, že GS se vysílá do ručního zásahu dispečera.
Pátek, 14. června 2019 - 20:53:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 580
Registrován: 6-2017
H_k:
"No, viz str 42 dole...


Vlak Os 810 2 naladěný na síti MRS-VOS simplex S 12, frekvence 150 MHz:
• 8.36.59 h nedovolené projetí odjezdového návěstidla L1 s návěstí
„Stůj“ v žst. Křemže vlakem Os 8102;
• 8.36.59 – 8.37.09 h RV3 server napojený na zabezpečovací zařízení v žst.
Křemže po dobu 10 s odesílá prostřednictvím základnové radiostanice žst. Křemže 15x datagram VNPN - generální stop do sítě TRS na stuze 73C


(...............)

Pozn.: Z časového snímku vzájemné polohy obou vlaků a činnosti zabezpečovacího zařízení vyplývá, že k přepnutí kanálu 73B na kanál 73C došlo za jízdy vlaku Os 8103, vybaveného a naladěného na stuhu 73 na frekvenci TRS 450 MHz, mezi železničními přejezdy P1577 a P1578, tedy ještě před vlastní srážkou vlaků, avšak již po skončení vysílání signálu VNPN ze základnové radiostanice v žst. Křemže.
Ono to má mouchy, zabezpečovač to není.

(Příspěvek byl editován uživatelem H K.)

(Příspěvek byl editován uživatelem H K.)"

• 8.35.07 h vjezd vlaku Os 8102 na 1. SK žst. Křemže, na odjezdovém
návěstidle L1 je návěst „Stůj“;
• 8.37.00 h nedovolené projetí odjezdového návěstidla L1 žst. Křemže s návěstí
„Stůj“ vlakem Os 8102;
• 8.37.00 h indikace VNPN u odjezdového návěstidla L1 žst. Křemže (žlutý
vykřičník) a změna návěsti na vjezdovém návěstidle S na návěst
„Stůj“;

Mimochodem, je třeba si tu zprávu přečíst celou. Píše se tam jasně, že srážce by se mohlo zabránit, pokud by výpravčí vyslala GS. Těsně po nehodě se tu spekulovalo a vymýšlelo, co kde a jak bylo, nakonec je to vše jinak. Hlavně čekám na reakci FS, která vytvořila spoust lží a fabulací kolem této MÚ. Každopádně závěr je jasný, pochybení tam bylo víc než dost, hlavně ze strany dopravce, následně i zaměstnanců SŽDC. Nikomu nepřeji tohle zažít, je třeba se poučit, aby se to již neopakovalo. [satan][vypravci][masinka]
Pikehead
Pátek, 14. června 2019 - 21:39:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5195
Registrován: 3-2007
A jak ta vec funguje? Vysle automaticky GS, ale jen do sveho okoli, do sirsi oblasti to musi poslat rucne dispecerka?

Zprava DI priklada TRS pomerne velky vyznam, ale proboha, vzdyt to je predpotopni analogova vysilacka, ktera neumi ani handover... Je to vubec duplexni? Tohle si maji dopravci povinne montovat do vozidel za statisice?

A proc ma dispecerka "jeden mobil"? Proc nemaji normalne "pevnou", integrovanou nejakym click to call s dispecerskym systemem? To je pomalu jak se divat na Cernobyl...
Pátek, 14. června 2019 - 21:48:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 581
Registrován: 6-2017
Pikehead:
"A jak ta vec funguje? Vysle automaticky GS, ale jen do sveho okoli, do sirsi oblasti to musi poslat rucne dispecerka?

Zprava DI priklada TRS pomerne velky vyznam, ale proboha, vzdyt to je predpotopni analogova vysilacka, ktera neumi ani handover... Je to vubec duplexni? Tohle si maji dopravci povinne montovat do vozidel za statisice?

A proc ma dispecerka "jeden mobil"? Proc nemaji normalne "pevnou", integrovanou nejakym click to call s dispecerskym systemem? To je pomalu jak se divat na Cernobyl..."

To víš, pracuje se s tím co je, a že jsme sto let za opicemi, to není nic nového pod sluncem. Tohle je dlouhodobý problém na naší železnici, který se měl začít řešit několik desítek let na zpět, už dávno tu mohlo být plnohodnotné zabezpečovací zařízení. [masinka][vypravci]
Pátek, 14. června 2019 - 23:40:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8844
Registrován: 5-2007
Zprava DI priklada TRS pomerne velky vyznam
Raz to je primárne rádiové spojenie tak čo s tým? Duplexné to chvalabohu je. Dá sa to vymeniť za GSM-R, lenže to je cenovo niekde ešte inde...

click to call s dispecerskym systemem
Dotykový zapojovač tam majú. Ale prepojenie "Click to call" od príslušnej prevádzkovej aplikácie (EDD/GRADO/GTN) je u SŽDC použitý len s GSM-R. Ak som to správne z verejných vyjardení SŽDC pochopil, na TRS a pobočku oň SŽDC nemá záujem s odkazom na NIP ERTMS.
Pikehead
Sobota, 15. června 2019 - 09:46:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5196
Registrován: 3-2007
No krása... Opět se ukazuje, že většina nehod je složena z více příčin, byť jedna je primární.

GSM-R neumí fungovat v režimu vnitrostátního roamingu aspoň pro hlasové spojení? Jak posílá GSM-R "generální stop"? Datovým kanálem jako SMS? Něco takového by se nedalo doručit na mobilku, která roamuje v civilní síti?

SŽDC nemá bezpečnostního metodika, který by byl schopen pro výjimku nastavit nouzové postupy do většího detailu než zadávání mobilu? A si to prakticky vyzkoušet - pokud se dělají požární cvičení, proč se necvičí i tyhle situace, se zohledněním všech špecifík typu "po trati nám jezdí vlaky se zabezpečovacím zařízením Paegas Twist"... Vždyť by na tohle všechno při prvním pokusu o simulaci přišli...
Pikehead
Sobota, 15. června 2019 - 10:12:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5197
Registrován: 3-2007
a ještě dotaz - ten oslněný pán se točí na tom, že neměl křižování v SJŘ - to se snad píše jen na D3, ne?
Sobota, 15. června 2019 - 10:26:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6937
Registrován: 5-2002
Jj, celkově projet stůj při rozjezdu ze zastávky je vždycky zvláštní... Ale měl nástup ve 3.36, tzn cca 2.30 vstávat - to bych já nevěděl jak se jmenuju ani... Občas se mi to v práci děje (byť kvůli časovému posunu - služebky v Asii) a prostě nefunguju, jsem napůl mimo , řídit vlak bych v tom opravdu nechtěl.:-/
Sobota, 15. června 2019 - 10:36:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1299
Registrován: 1-2013
Pikehead:
"a ještě dotaz - ten oslněný pán se točí na tom, že neměl křižování v SJŘ - to se snad píše jen na D3, ne?"

Ano, to se píše jen na D3 (a taky v SJŘ zvláštních vlaků).
Pikehead
Sobota, 15. června 2019 - 10:58:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5198
Registrován: 3-2007
A D3 tam prece neni, aby si borec takovymi vymluvami spis nepritizil...
Sobota, 15. června 2019 - 11:14:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8845
Registrován: 5-2007
Pikehead: GSM-R v režimu národného roamingu fungovať vie (ale vzhľadom k prístupu, ktorý ku GSM-R prevádzkuje SŽDC - "hlavne aby to nestálo ani korunu naviac" - sa nepoužíva), ale GSM-R STOP, aspoň čo viem, funguje pomocou funkcionalít, ktoré konvenčné GSM nemá, takže na toto by národný roaming použiť nešiel.

Odborná príprava na mimoriadnosti bola na SŽDC dlhú dobu pomaly sprosté slovo, v posledných pár rokoch sa to síce zlepšilo, ale stále to má ďaleko od dokonalosti.
Sobota, 15. června 2019 - 11:25:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 582
Registrován: 6-2017
Pikehead:
"a ještě dotaz - ten oslněný pán se točí na tom, že neměl křižování v SJŘ - to se snad píše jen na D3, ne?"

To se může točit jak chce a vymlouvat se na oslnění taky. Seznání trati měl, to křižování bylo pravidlem, i když na D1 se na pravidelné křižování nehraje, prostě pokud na návěstidle nevidím návěst, protože jsem oslněn, asi se nebudu rozjíždět. Zažil jsem to a protože jsem nenašel možnost vidět lépe, raději jsem zavolal výpravčí, abych měl jistotu, ale měl jsem postaveno na volno. [masinka] [vypravci]
Jeffer
Sobota, 15. června 2019 - 13:28:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 848
Registrován: 1-2005
Prečo predpotopná TRS-ka na železnici? Asi preto, prečo ešte predpotopnejšie simplexné AM rádio v letectve, alebo prečo neprebehla výmena za automatické spriahla v Európe. Vymeniť to naraz všade za niečo nové by stálo neskutočné prachy a znamenalo by zastavenie dopravy na nezanedbateľne dlhú dobu a vymeniť len časť by znamenalo obrovské komplikácie v prevádzke a opäť obrovské náklady (paralelné udržiavanie viacerých systémov v prevádzke).
Grrrrrr... Gorrrrr... Gorila! (14. 2. 2003 v Košiciach na stanici na R604 Dargov do Bratislavy)
Blanka
Sobota, 15. června 2019 - 19:05:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1195
Registrován: 12-2014
Pro jednou to dopadlo dobře [ok]
https://youtu.be/gur3Z_vqVXk?t=17
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Sobota, 15. června 2019 - 19:24:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1075
Registrován: 9-2014
Keby bol preklučkoval po lavej strane, ešte by to stihol.
Sobota, 15. června 2019 - 19:53:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3490
Registrován: 9-2003
Pikehead: Ten oslněný pán je dlouholetý specialista na samopřitěžující výmluvy, např. "já jsem tam měl navolno, SŽDC zfalšovala log".
Jeffer: To nie je dobrý príklad, keďže rádiospojenie sa dá upgradovať priebežne. A aj tú avtoscepku dokázali zaviesť ako v totalitnom ZSSR, tak v netotalitných USA. Ono teraz príde LTE V. pokynom zhora a bude to.
NOBLE BRICKS
Sobota, 15. června 2019 - 20:12:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1303
Registrován: 1-2013
Ten oslněný pán je dlouholetý specialista na samopřitěžující výmluvy,
Na jednu stranu se mu nelze divit (tonoucí se stébla chytá), ale je pravda, že (před spoustou let) jsem slyšel z úst starších kolegů, že protokol je prvotní formou obhajoby, plnou pravdu musí říkat jen svědek...
jagg
Sobota, 15. června 2019 - 20:14:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 662
Registrován: 5-2012
Tomu chlapovi v Kostelci bych rád potřásl rukou. Z jeho strany bezchybný a pohotový zákrok [ok]