Diskuse » Železnice » Maďarsko a Balkán » Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 01. 6. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 01. 6. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pružinskij
Neděle, 19. května 2019 - 15:58:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3658
Registrován: 4-2015
...a do Skopje dorazila první ze 4 čínských lokomotiv:
https://www.railwaygazette.com/news/traction-rolling-stock/single -view/view/crrc-locomotive-on-test-in-north-macedonia.html
West code was broken.

Neděle, 19. května 2019 - 23:29:49  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16254
Registrován: 11-2005
P: Uz v půlce dubna. Kdoví, kde to zase vázlo, mašiny byly vyrobené v roce 2017...

Jinak řecká zubačka stále nesjízdná od dubna. Sesuvy byly sice odstraněny na náklady Kalavrity, ale dopravce odmítá tam své vlaky pouštět, prý je to pořád nebezpečné. Takže nejméně do prázdnin nic nebude. Místní jsou z toho patřičně vytočení, protože začíná sezóna, kdy tam jezdí hodně škol a turistů, a přichází o kšefty velké...
Úterý, 21. května 2019 - 22:48:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6866
Registrován: 12-2011
Kdy dojezdily přechody Lendava, Središče, Zikmundovec (Džurmanec), než se nedávno obnovily, a Imeno - Harmica? Z Lendavy jsem viděl nějakou fotku z let 1997/98, zbytek předpokládám skončil během válek ve Slovinsku nebo Chorvatsku. Metlika jezdí docela dlouho, tam to bylo jak? Před pár dny jsem pošotil Metliku s Buzetem, tak se podělím o pár postřehů z cesty.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pružinskij
Středa, 22. května 2019 - 07:52:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3667
Registrován: 4-2015
Imeno - Kumrovec a Durmanec už někdy v polovině 90. byly v KJŘ jen prázdné tabulky, čili tam asi po rozpadu Jug. Kumrovec - Dobova do roku 2000.
Lendava mezi 98 - 2001, v roce 2001 jsem dojel už jen do Središče, kde se točil stejný motor jako dnes[happy], no možná v něm bylo o pár lidí víc.
Metlika - Karlovac projeta 04/2001 Uerdingenem HŽ.

Na Wiki není nic?
West code was broken.

Miroslav_ Zikmund
Středa, 22. května 2019 - 18:03:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 550
Registrován: 2-2016
Cestování do Srbska je v současnosti poněkud problematické.

V evropských železničních datech vyhledávačů spojení lze najít pouze jedno spojení, v opačném směru žádné. Ze zcela neznámých a patrně nezjistitelných důvodů se do Evropy nedostalo spojení ze Subotice do Kelebie, resp. Budapešti. Spojení z Noviho Sadu zná pouze maďarská elvíra ...
Já jsem si při této cestě projel trať z Vácu do Budapešti přes Ivasc (vedlejší trať) a dále trať do Esztergom. K milému potěšení souprava EJ 415 z Vácu pokračovala z Nugátového nádraží do Esztregom. Nádraží v Esztergom je renovováno, svezeníčko hezké.
Večer jsem odjel do obvyklého bivaku v Szobu. Ráno jsem jel přes Nugátové nádraží a Köbánya-Kispest (Keleti je v termínu 13. - 26.5. zcela uzavřeno, do Kelebie se jezdilo z Köbánya-Kispest). V 7,52 souprava 415. O několik kolejí dále odstavená 415 z nápisem IVO ANDRIČ se zavádějícím údajem cílové stanice NOVI SAD. V Kelebii v 11,11, takže jsem mohl pozorovat místní cvrkot.
IVO ANDRIC je v úseku NOVI SAD - KELEBIA provozován Marfušemi řady 711, v Kelebii se přestupuje ...
(Přesněji řečeno, veškerá vozba Novi Sad Subotica je v režii Marfuší).
Ve srovnání s některými typy klasických vozů je u „mezinárodního spoje" nasazení soupravy 415 a 711 na vyšším stupni komfortu cestování - někdo ovšem může být opačného názoru.
Z Noviho Sadu jsem měl naplánováno cestu autobusem do „nejbližší" železniční stanice RUMA: Cílem cesty byla trať do Zvorniku, po návratu pak cesta do Beogradu okouknout nádraží Beograd Central no a pak zpět. NAD z Požarevace do Zaječaru byla sice docela lákavá, jenže v konečném důsledku by to znamenalo bivakovat v Požarevaci při návratu cca 20 hodin, což se mi už nehodilo do cestovního itineráře, s ohledem na dříve sjednané termíny.
Takže z Beogradu jsem „TO" otočil nejbližším vlakem zpět.
Spojení z Noviho Sadu do Rumy je prakticky každých 30 minut. Jízdenku je třeba zakoupit v pokladně za 300 dinárů + 20 „staničního poplatku" (možná u jiného dopravce je cena odlišná). Vlakem příjezd v 18,47, výměna peněz a odjezd autobusem v 19,10. Obsazenost nic moc ....
Ačkoli podle internetových vyhledávačů by se mělo v Rumě jezdit na autobusovou stanici (u nádraží), tak se tam samozřejmě nejezdí a výstupní / nástupní zastávkou je „první" zastávka v Rumě. Pokud si sednete v Novim Sadu vpravo ve směru jízdy, tak by vás měla „trknout" na křižovatce před zastávkou velká bílá tabule s nápisem „Železniční stanice" (psáno cyrilicí - pro neznalé příbuzná azbuky). Já jsem ovšem předpokládal, že se „k nádraží" pojede. Nejelo.
Když jsem to zjistil, vystoupil jsem na následující zastávce „někde na předměstí" a podle intuice se vracel zpátky městem v němž jsem byl poprvé. Potmě poněkud nepraktické. Tím spíše, že začalo nepříjemně pršet. Na nádraží jsem se doplazil krátce po 22,00.
Zrovna odjížděl náklad směr Šabac ...
Ranní vlak do Zvorniku (Marfuša) jel ve 3,08 ...

Zajímavá trať, před Zvornikem je odbočka do Bosny, jezdí nákladní vlaky.
Ve stanici Loznica - hezky upravená mají ještě razítko z doby Jugoslovenske željeznice (JŽ v cyrilici). Poměry dost uvolněné, když jsem si tam byl pro razítko, tak jsem si s personálem připil šnapsem "na lepší železnici" ...
Stanice Brasina poškozené cisterny (i SNCF)
V úseku Batajnica - Beograd Centar se jezdí prakticky jednokolejně, odhaduji, že traťové zabezpečovací zařízení je vypnuto a jezdí se „na odhlášku" v mezistaničním oddílu, proto je jízdní řád tak silně redukován.
Modernizaci infrastruktury na nádraží Novi Beograd + traťové koleje do Beograd Centar dělá společnost „China Rail" (nápisy i v čínštině). Nicméně pracovitými čínskými tlapičkami se to tam v nedělí moc nehemžilo.
V Rumě přesun po „železničnej" ulici (stále rovně za nosem) do centra a zastávka autobusu je vpravo za křižovatkou. Přesun cca 30 minut volnou chůzí. Jízdní řád je neznámá věc, nicméně do cca 10 minut autobus přijel.
V Novim Sadu za cca 50 minut, jízdné 300 dinárů (se stejnou společností).
V Subotici v 19,41 a protože se mi nechtělo čekat do odpoledních hodin na Ivo Andriče, rozhodl jsem se pro pěší přesun do Kelebie, s tím, že TO nějak dopadne. Jistou čáru přes „rozpočet" udělalo počasí, neboť poměrně krátce po odchodu z nádraží se docela silně rozpršelo - trasu městem jsem intuitivně odhadoval. První nával deště jsem přečkal v průchodu jednoho domu a po zmírnění deštíčku pokračoval. Nicméně když začal déšť sílit a strhla se prudká bouřka, útočiště poskytl zcela krytý zastávkový přístřešek MHD se širokou lavicí. Když bouřka neutichala, tak jsem si po hodině čekání využité k večeři v liduprázdném prostoru ustlal a nerušeně spal do rána. Slejvák byl velký, i poměrně velká kanálová vpusť nedokázala vodu pobrat a povrch vozovka se zatopil vodou.
Budíček byl krátce po čtvrté, nepršelo.
Místními uličkami jsem se „nějak" dostal na hlavní silnici směr „hranice". Po obou stranách chodníky nevalné kvality využívané jako cyklostezky.
Z tabulí projíždějících autobusů jsem zjistil, že do Kelebije jezdí místní doprava (linka číslo 1). Ale POZOR, jedná se o místní část Subotica Kelebija, nikoli o Kelebii maďarskou.
Cca v 8,00 jsem došel na hraniční přechod Subotica - Tomla. Před celnicí stálo cca 70 kamionů - počítal jsem je odzadu, takže než jsem došel k celnicím, tak jich mohlo přibýt.
Přechod bez problému.
Podle ukazatele vzdálenost do Subotice 10,5 km (otázka kam ?)
V Maďarsku se jedná o cca 8 km. Zhruba 2 kilometry po silnici ke kruhovému objezdu se směrovkou Kelebia, pak asi 4 km po alfaltce lesem na začátek obce a odtud cca 2 km s možností využití cyklostezek. S drobnými přestávkami jsem byl cca 10,30 na nádraží v Kelebii. Vlak odjížděl ve 12,11, tedy o 120 minut dříve.
Vzato do důsledku - moc jsem časově nevydělal. Nebýt toho nočního deště a nuceného bivaku, tak bych stíhal minimálně vlak v 6,46, případně ve 4,48 ....

Nicméně po návratu jsem se věnoval autobusovému spojení na hraniční přechod v Subotici, protože jsem viděl přístřešek autobusové zastávky. A skutečně - z autobusové stanice v Subotici jezdí na hraniční přechod příměstský autobus linky 22.
Podrobnosti na :
https://moovitapp.com/index/sr/gradski_prevoz-line-22-Subotica_?? ??????-3840-867019-3481619-0

Co z toho plyne. Spojení do Subotice (a dále je sice vlakem v současnosti mizerné), ale se zapojením vlastních nohou se to dá vyřešit.
Z nádraží v Kelebii lze za cca 2 hodiny (někdo možná rychleji) dojít na hraniční přechod, dále autobusem. S nějakou časovou rezervou za 4 hodiny, což je celkem slušné.
Z Noviho Sadu vlakem do Rumy a dále směr Beograd.

Z Prahy denně 5 spojení do Kelebie. „Nekupte" to za tu cenu ....

Odvážným cestovatelům přeji šťastnou cestu.
Středa, 22. května 2019 - 23:31:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3926
Registrován: 9-2007
No kdo chce mermomocí vlakem do Bělehradu, má stále k dispozici nepoměrně pohodlnější variantu EC 1541 + rj 162 + EC 213 z Prahy do Záhřebu (VČJE Praha - Ljubljana, SparScheine nebo co to je Ljubljana - Zagreb za 9 nebo 19 EUR), tam si dát ćevapi, vyspat se někde v hotelu u nádraží a ráno "EN" Zagreb - Beograd za 19 EUR, ne? [happy] Není to sice na jeden den jako v případě spojení přes Vojvodinu, ale holt výluka..

Každopádně, děkuji za popis situace. Člověk by řekl, že nasazení marfuš a obavy z úpadku cestujících vyvolají záminku vést všechny spoje Novi Sad - Subotica až do Kelebie jako přípoj od vlaků či na vlaky z či do Budapešti, ale asi jsem zapomněl, že na Balkáně se pro lidi nejezdí... [nene]
Čtvrtek, 23. května 2019 - 09:24:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 553
Registrován: 7-2017
Počkejte si na dokončení koridoru Subotica-Bělehrad, pak to posviští [happy]
El_ron_de_cuba
Neděle, 26. května 2019 - 13:34:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 521
Registrován: 2-2004
intelpetr: Zbytkem myslíte co všechno?
Metlika - Kamanje je v provozu bez přerušení.
Imeno - Kumrovec, Sveti Rok ob Sotli - Đurmanec a Mursko Središće - Lendava v 97/98 ještě ano, v 99/00 již ne.
Kumrovec - Savski Marof v 01/02 již s poznámkou - ne vozi do daljnjeg.
Macinec - Središče do 2010.

Klanjec začal vyvíjet iniciativu na obnovu tratě k nim, protože by taky chtěli "... přímé a pěkné vlaky do Záhřebu, jako mají v Harmici".
Miroslav_ Zikmund
Neděle, 26. května 2019 - 14:20:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 551
Registrován: 2-2016
Vantju : máte pravdu. Skutečně se vymyká "přirozenému myšlení" (s tím se lidé rodí), že buď marfuše ze Subotice (přesněji řečeno cokoli) nejedou do Kelebie a nebo naopak, proč soupravy EJ415 nepokračují do Subotice. Není podstatná návaznost jízdních řádů - jsme na Balkáně.
Ale stejnou otázku si lze položit i v případě spojení z Chorvatska přes Šid. To torzo osobních vlaků končících v Tovarniku by klidně mohlo jet do Šidu a tam objíždět, tím spíše, že jak v Tovarniku, tak Šidu se drží na hranicích služba celní a pasové kontroly 24 hodin denně.
Konec konců nemusíme chodit ani na "balkán". Stačí se podívat na přechod Štúrovo - Szob. Já jsem pamětníkem dob, kdy maďarské soupravy zajížděly několikrát denně (tedy přesněji řečeno občas) do Štúrova. Především proto, aby zajistily návoz a odvoz personálu MÁV (+ celníků) pracujících ve Štúrově. Ještě v roce 1996 tam byla funkce "maďarský" výpravčí rozhodující o nákladních vlacích do Maďarska (zaměstnanec MÁV).
Co věcně brání tomu, aby buď M 810 ZSSK nebo EJ 415 jezdily co dvě hodiny (mezi EC) přes hranice ?
Před více než 10 lety (tuším 2007) byl pokus o obnovu provozu z Komárna do Komárom s M 810. Po roce (možná ani to ne) se skončilo.
Dalším příkladem Hidasnémeti. Pamatuji osobní vlaky do Čaně, resp. na zastávku Kechnec. Dnes 2 páry EC ...
Od června jsou plánovány dva páry víkendových spojů Poprad Tatry - Muszyna.
Za bolševika tam jezdily 2 páry M 240,0, leč prázdné, protože do Polska se "normálně" nedalo dostat (opatření úřadů ČSSR, nikoli Polska) ... samozřejmě mimo zaměstnanců tam nikdo nejezdil.
Neděle, 26. května 2019 - 15:02:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3936
Registrován: 9-2007
Já si na osobáky Štúrovo - Budapešť také vzpomínám, V43 a několik vozů Bmx. Je to takový smutný paradox, hranice již prakticky neexistují a vlastně není nic, co by tak bránilo frekventovanějšímu provozu vlaků přes hranice. Je paradoxní, že EU podporuje provoz dopravy v rámci státu/kraje, ale už ne ve stejné míře mezi dvěma státy Evropy, což k tomu pomyslnému sjednocení napomáhá mnohem více, než podpora "vnitrostátních" projektů. Pokud se něco takového děje, tak snad jen z iniciativy dopravce/regionu a někdy to skutečně použitelné je (prodloužení vlaků z Chałupek do Bohumína), ale někdy to spíš působí jako snaha být vidět (spojení Medzilaborce - Łupków, jednou týdně v červenci a srpnu, prakticky bez rozumných přípojů – takové spojení skutečně ničemu moc neprospěje), než aby takové přeshraniční spojení někomu sloužilo.

Ono by svým způsobem tedy třeba ani tak nemuselo jít o železniční dopravu, jakož o obecně nějaké existující spojení, i autobusem. Stále ale existuje řada uzlů, které se bohužel nacházejí na území sousedního státu, takže vlaky ze zahraničí jsou ukončeny zcela nelogicky před tímto uzlem. To je třeba příklad spojení Štúrovo - Szobu, Slovenské Nové Mesto - Sátoraljaújhely, Somoskőújfalu - Fiľakovo... není rok 2004, vlaky už nemusí čekat ve stanici na pasovou kontrolu a tak skutečně nebrání nic tomu, aby tyto spoje nekončily na hranici, ale jely ještě o ten kousek dále. Když to může fungovat v Beneluxu, v Německu, ve Švýcarsku.. takový Kostrzyn nebo Aachen jsou poměrně dostačujícími příklady. [happy]

Tak snad se jednou dočkáme i tady...
Nesni
Neděle, 26. května 2019 - 15:33:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1986
Registrován: 6-2014
vlastně není nic, co by tak bránilo frekventovanějšímu provozu vlaků přes hranice
Nevím, asi tomu brání peníze. Frekvence místních přes hranice nebude kdoví jak velká, aby ta spojení někdo financoval. Kolik jich pojede třeba z Chorvatska do Srbska? Navíc, a to nám šotoušům občas uniká, existuje docela dost dálnic (třeba Zagreb-Beograd, Budapest-Beograd, Budapest-Maribor). Ale občas umějí železniční spojení zlepšit i na Balkáně, viz obnovení vlaků Beli Manastir-Pécs.
Neděle, 26. května 2019 - 16:17:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3938
Registrován: 9-2007
No dálnice skutečně dokážou zdatně konkurovat dálkovému mezinárodnímu spojení (a v případě Balkánu jej i zcela nahradit), ale opravdu nebydlí v příhraničních regionech nikdo, kdo nemá potřebu cestovat za hranice? Vždyť je to i u nás, ve zmíněných osobácích Bohumín - Katovice jezdí množství Poláků (při několika namátkových cestách tento rok jich jednou bylo i 40), z Děčína do Bad Schandau i v době, kdy neexistovala trať Sebnitz - Dolní Poustevna těch lidí jezdilo mnoho,.. zkrátka pochopil bych, když by provozu vlaků přes hranice bránila složitá pasová a celní kontrola (ano, v případě Balkánu se to bohužel děje a ještě nějakou dobu se dít bude), ale třeba zrovna v případě Maďarska a Slovenska se tak neděje. To už jsem trochu odbočil od tématu diskuze, za což se omlouvám (neb z balkánských států je v Schengenu Maďarsko a Slovinsko). No snad se časem dočkáme nápravy těchto neduhů..

Co se dálkové dopravy týče, tak z Budapešti do Záhřebu dálnice vede, stejně tak i z Lublaně, přitom je ale některý autobus pomalejší, než vlak, který navíc zastavuje v každé vesnici po trase (třeba taková zastávka Vörs je opravdu skvostná, nebo když vlak jede Koprivnica - Zagreb jako osobák). Vlaků ale mezi oběma městy jezdí zase o něco méně, než loni (ranní spojení jen od půlky června do půlky září), zato autobusy každou chvíli, totéž v případě Lublaně, kam jede vlak stejně dlouho jako autobus, ale těch spojů tam ze Záhřebu jede opravdu minimum.

No a co se regionálky týče, to bude asi holt neřešitelný a odvěký problém "vždycky se to takto dělalo, že vlaky končily na hranici". [happy]

No nic, asi není nutné to dál rozebírat. Tak snad jednou ty hranice přestanou existovat i pro železniční spoje na jihovýchod od nás, samotná EU už tomu svým způsobem docela pomohla (mezi určitými státy odpadla potřeba hraničních kontrol), teď už je to na regionech. Třeba mezi Bádenskem a Francií to docela funguje, nedávno proběhla zpráva o tom, že se chystá obnovit provoz přes několik hraničních přechodů.
Komis
Neděle, 26. května 2019 - 16:24:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 389
Registrován: 2-2019
Anebo Košice-Čirč místo Košice-Muszyna. A v Plavči vyhánění cestujících do prvního vozu soupravy, aby mohli v zastávce Čirč bezpečně vystoupit. A následné pobíhání personálu soupravou. Vítejte ve sjednocené EU!
Pezos
Neděle, 26. května 2019 - 16:39:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1353
Registrován: 4-2014
Protože ve východní Evropě se musí přes hranice posílat ten nejhorší vrak (nebudeme přece fuj fuj cizákům schvalovat něco modernějšího).
Protože ve východní Evropě musí jízdenka přes hranice stát o desítky procent (v lepším případě) víc než je součet vnitrostátních jízdenek.
Protože ve východní Evropě se musí jezdit do prázdna, jen aby to pasovalo dopravci do oběhů.

Pomalu se to mění, ale většina potenciálních cestujících se dávno zařídila jinak.
Nesni
Neděle, 26. května 2019 - 17:12:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1987
Registrován: 6-2014
přitom je ale některý autobus pomalejší, než vlak
Myslel jsem spíš cesty autem. Ale u těch autobusů hraje roli, že jedou bez zastávek. To je pro cestující subjektivně lepší, než se každou chvíli v zastávkovém rychlíku rozhlížet, jestli náhodou někdo nevystupuje s jejich zavazadlem.

vlaky ze zahraničí jsou ukončeny zcela nelogicky před tímto uzlem
Mně připadá v tomto ohledu nejdivnější Čop. Vlaky Košice-Čop-Nyíregyháza by byly fajn spojení. Z ČR by se dalo jet na noc do Košic a pak pokračovat do Maďarska. Ono to teda jde i dnes, ale sedět celou noc v Leo Expressu a od půl páté čumákovat na košickém nádraží mě moc neláká.

EDIT: z Děčína do Bad Schandau i v době, kdy neexistovala trať Sebnitz - Dolní Poustevna těch lidí jezdilo mnoho
Tam ale byla souhra určitých příznivých faktorů včetně odpuštění jízdného za německý úsek, když se to spojení zavádělo. V podstatě se jedná o nákupní turistiku, kterou se podařilo dostat do vlaku. Neznám zas tolik balkánské reálie, ale pojede někdo nakupovat z Chorvatska do Srbska? Nebo ze Srbska do Maďarska? A může nakupovat hned u nádraží, jako je tomu u Dresden Hbf?

(Příspěvek byl editován uživatelem Nesni.)
Komis
Neděle, 26. května 2019 - 21:33:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 390
Registrován: 2-2019
Nesni:
"Vlaky Košice-Čop-Nyíregyháza by byly fajn spojení."

Přesně tak. Nějaké smysluplné ukončení spoje a nějaké smysluplné přípoje. Aby to celé působilo jako nějaká celoevropská síť. A ne že přijedu do pohraniční stanice a "hic sunt leones". Pokud neuvíznu ještě před hranicí.
Pondělí, 27. května 2019 - 21:41:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4089
Registrován: 12-2007
Pár fotek z Rumunska a Bulharska [fotic]
Punk´s not Dead [happy]

Don´t worry be punk
Pondělí, 27. května 2019 - 22:13:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3943
Registrován: 9-2007
ad. přechody - No jak jsem psal výše, na vlně zamyšlení p. Zikmunda jsem také sjel, ale trochu jsem odbočil, přesněji více na sever. [happy] Jak jsem zmínil, v situaci Srbska a Chorvatska to docela chápu, přijde mi, že tam obecně nějak není až taková potřeba cestování, pasové kontroly a vůbec..

O nutnosti nezastavovat u každé vrby mě poučovat nemusíte, já jsem zastáncem zcela shodné úvahy. [happy] Jako autobusy bezesporu jsou výhodné tím, že téměř nikde nestaví, ale to by dokázal i vlak, nebýt toho balkánského přístupu "EC Budapest - Zagreb je zároveň Sp Budapest - Keszthely".

Dráhy to ale neumí, neumí ani prodávat rozumně jízdenky a není se pak čemu divit, že jen FlixBus jezdí mezi Budapeští a Záhřebem každou hodinu. [crazy][crazy][crazy]

A k nákupům, lidi nejezdí těmi Desiry jen na nákup do Dresden. Dost z nich v pohraničí i pracuje nebo studuje.

Ale zpátky k přechodům – mezi Slovenskem a Maďarskem jich je dost bez nějakého smysluplného využití. Třeba protažením Os Budapest - Szob do Štúrova a vytvořením přípoje ve směru do Budapešti od pražský EC odpadá potřeba těchto EC zastavování v Szobu nebo v Nagymáros-Visegrád, protože kdo chce, dojede tam jen o 10-15 málo minut později osobákem, na který si přestoupí. Vlaky, ukončené ve městě Sátoraljaújhely, by minimálně mohly pokračovat do Slovenského Nového Mesta a navazovat na Os do obou směrů, Os Nové Zámky - Komárno by mohly pokračovat do Komárom, přeshraniční jízdné by bylo 0,50 EUR a zbytek by byl řešen MPS.. pokud tomu brání fakt jen nezájem institucí, tak snad to nebude trvat dlouho. [happy]
Nesni
Pondělí, 27. května 2019 - 23:15:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1990
Registrován: 6-2014
k nákupům, lidi nejezdí těmi Desiry jen na nákup do Dresden
Nákupní turistika je ovšem pro využívanost spojení dobrá věc. Prohlédnout si památky stačí jednou, ale nakupovat musíte častěji.

protažením Os Budapest - Szob do Štúrova a vytvořením přípoje ve směru do Budapešti od pražský EC odpadá potřeba těchto EC zastavování v Szobu nebo v Nagymáros-Visegrád
Vlaky stavějící jen Štúrovo a Budapešť už tady, myslím, byly. Maďaři ale nejspíš usoudili, že nechtějí vlak, který nemohou využít vnitrostátně a zavedli mu zastávky.

mezi Slovenskem a Maďarskem jich je dost bez nějakého smysluplného využití
Mně zase připadá zbytečně nevyužitý Bánréve-Lenartovce. Například by se přes něj daly prodloužit rychlíky Fatra až do Miskolce. Ale realisticky si myslím, že nic takového nevznikne. Maďaři v roce 2022 dostavějí dálnici z Miskolce do Tornyosnémeti (přeshraniční úsek byl již zprovozněn) a už v roce 2021 bude dostavěn jihozápadní dálniční obchvat Prešova. Budeme nakonec rádi, když přes Hidasnémeti zůstanou ty 2 páry EC.
Pondělí, 27. května 2019 - 23:51:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3944
Registrován: 9-2007
Nákupní turistika je ovšem pro využívanost spojení dobrá věc.
To ano, ale já jsem reagoval na Vaše pojede někdo nakupovat z Chorvatska do Srbska? Nebo ze Srbska do Maďarska?, což si úplně dobře představit neumím, stejně tak ani že by někdo dojížděl za prací či z jiných důvodů, proč se vlaky obvykle jezdí. To si ale právě umím představit u zmíněných vlaků mezi Maďarskem a Slovenskem, kde Schengen funguje a obě země jsou v EU.

Maďaři ale nejspíš usoudili, že nechtějí vlak, který nemohou využít vnitrostátně a zavedli mu zastávky.
Nevím, proč EC staví v Szobu (asi proto, že za císařpána se na hranicích také stavělo [biggrin]), ale Nagymáros-Visegrád i Vác možná chápu a věřím, že právě zmíněné prodloužení linky spěšných vlaků Budapest - Vác - Szob do Štúrova, by minimálně ten Szob a Nagymáros-Visegrád nahradilo. Vác nevím a obecně tady vařím z vody, ale není rok 2005, obsazenost vlaků Budapest - Slovensko - Česko stále roste a dělat z nich vnitromaďarskou regionálku... na Slovensku vlaky slouží z velké části vnitrostátní frekvenci, ale nemyslím si, že spojení Bratislava - Nové Zámky bude v režii EC Praha - Budapešť napořád.

Mně zase připadá zbytečně nevyužitý Bánréve-Lenartovce.
Tam by naopak měl smysl nějaký zrychlený vlak Zvolen - Miskolc (prodloužení linky z Ostravy je možná trochu moc šoto [happy]), ale přijde mi, že tohle zrovna není relace, která by si tolik říkala o obnovení či rozšíření provozu, jako některé jiné.
Nesni
Úterý, 28. května 2019 - 00:40:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1991
Registrován: 6-2014
Nevím, proč EC staví v Szobu
Podle toho, co jsem četl, je to tak, jak jsem psal výše.[happy] Maďarský stát nechtěl dál financovat vlak, který nevezl žádné vnitrostátní cestující. Využití je prý 10 - 25 vnitrostátních cestujících/vlak.

přijde mi, že tohle zrovna není relace, která by si tolik říkala o obnovení či rozšíření provozu
Miskolc 160 tis. obyvatel, "městečka" za Miskolcem 40 tis., Lučenec 30 tis. včetně maďarské menšiny, Zvolen+B.Bystrica 120 tis. Turistická místa na obou stranách hranice.
Úterý, 28. května 2019 - 07:39:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9725
Registrován: 4-2003
Nesni:Maďarský stát nechtěl dál financovat vlak, který nevezl žádné vnitrostátní cestující. Využití je prý 10 - 25 vnitrostátních cestujících/vlak.


Přitlačil bych, těch maďarských vnitrostátních cestujících mezi Szobem a Budapeští je vlacích více, spíš minimálně dvojnásobek uváděných počtů. Moje pozorování ze čtvrtka a neděle minulého týdne.

Mezistátních cestujících by ale mohlo být více, jenže to by muselo jak na Slovensku, tak i v Maďarsku dojít k rekonstrukci trati a tedy i zvýšení rychlosti, většina automobilistů to dá mezi Bratislavou a Budapeští určitě o půl hodiny rychleji než vlak.

Nevím ale o žádné rekonstrukci typu koridor SŽDC, že by se tu chystala. Spíš bych vzhledem k celkové zchátralosti očekával, že se jízdní doby během následujících let budou prodlužovat a to klidně i o patnáct až dvacet minut...

Buďte tedy rádi za současný stav, bude totiž hůře - ŽSR asi nejspíš projely období, kdy se trať z Bratislavy do Štúrova dala modernizovat za peníze EU... V Maďarsku to na pokračování této trati krom zrekonstruované stanice Vác není o mnoho lepší...
Pružinskij
Úterý, 28. května 2019 - 08:06:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3691
Registrován: 4-2015
Zastavováni v Szobu považuji za velmi výhodné - přece jde také o nástupní bod do turisticky atraktivních pohoří na obou březích Dunaje.
West code was broken.

Úterý, 28. května 2019 - 08:52:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 598
Registrován: 1-2004
Já zas Maďary naprosto chápu.
Nač by měli rekonstruovat trať přes Szob do (Maďarům téměř znepřáteleného) Slovenska, když mají de facto souběžný koridor po druhé straně Dunaje s obsluhou svého území na Györ a Hegyeshalom s návazností na Wien a Bratislavu, kde je ve směru na Slovač podíl na placení dopravní cesty v obráceném "gardu" [lol]
Přece nejsou padlí na hlavu...
Úterý, 28. května 2019 - 09:14:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 195
Registrován: 7-2017
Neví náhodou někdo, jestli už je trať Atény-Soluň kompletně zrekonstruována a elektrifikována? Podle řazení na wagonwebu by měla jet elektrická lokomotiva celou trasu.
Úterý, 28. května 2019 - 09:41:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1195
Registrován: 1-2007
Canfranc:
"Já zas Maďary naprosto chápu.
Nač by měli rekonstruovat trať přes Szob
"
Třeba pro slušnou příměstskou frekvenci (úsek Rákospalota Újpest - Bp Nyugati o rekonstrukci přímo žadoní) no a pro podojení €urofondů není nic lepšího, když je štreka na nějakém tranzitním koridoru [wink]
Úterý, 28. května 2019 - 10:52:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 381
Registrován: 9-2015
>> Pružinskij: Szob

Přesně. Zastavování Szob,Nagymáros,Vác je výhoda spíš pro nás. Szob určitě někdy využiju na turistiku, vše lze využít na spaní místo přenocovacích problémů v Budapešti (Vác v kombinaci s termálem v Gödu).
Pohyb u posledního večerního do Budapešti ve Vácu, když jsem z něj před týdnem vystupoval, byl fakt blízký nule, ale na tom není nic divného. Přes den je to asi jinak.
Úterý, 28. května 2019 - 11:12:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 382
Registrován: 9-2015
[RO] Mezi Aradem a Devou se skoro všude buduje koridor. Zajímalo by mě, kdy to chtějí mít udělané a kdy (a zda) to skutečně dodělají. U nás bych to viděl tak na 15 let. Jede se skoro všude po jedné koleji ve strašném stavu, na cca 4 hod. vše nabírá kolem +30 min.
Pár mizerných obrázků (jak je vidět, trochu sprchlo, po kalném Mureši plavalo leccos zajímavého):Úterý, 28. května 2019 - 11:40:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 383
Registrován: 9-2015
Spojení Fiľakovo-Miskolc by bylo víc než žádoucí, myslím i pro místní, vždyť je to vlastně vnitro - jen samí Maďaři. Nebo spíš Tornaľa (obnovou 1 km propojovací koleje). Hlavně proto, že mezi Sobem až po Torňošnémeti nic není [sad]
Podobně Komárno-Komárom by bylo bezva (ani jsem nevěděl, že je tam železniční most).
U Slovenského nového mesta je potřeba uvážit, že je to naprostá díra, na rozdíl od Sátoraljaújhely. Bylo by to taky fajn, ale tam je aspoň zajímavé a ne nemožné se projít pěšky. Podobně Tornyosnémeti se zase dá busem z Košic na celnici, v pracovní dny lze občas vychytat školní nebo podobný autobus Tornyosnémeti-Hidásnémeti.
Přeshraniční spojení je přesně věc, na kterou by něco mohla přitlačit Unie. Jinak bych řekl, že se to bude jen zhoršovat. I když obnova přes Rajku překvapila (ovšem proč by to jezdilo až na Hlavní, že; i když chápu, že do hypermoderního Blavského nádru se to už nevejde).
Úterý, 28. května 2019 - 12:17:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 554
Registrován: 7-2017
Mirek_Zv. Spojení Fiľakovo-Miskolc by bylo víc než žádoucí,

Zde by asi stačilo nechat stavět košické rychlíky v Lenartovcích a udělat tam přípoje Lenartovce-Miskolc (protažením maďarykých vlaků z Bánréve). Užitečnější by asi byly přímé spoje Biĺakovo-Hatvan s přípojem na Budapešť.
Úterý, 28. května 2019 - 12:20:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 647
Registrován: 9-2008
pred casom mi napadlo v ramci scifi podobne spojenie 2 pary denne (rano a poobede) supravy ZSSK/MAV
https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=MAV&cislo=920&nazev= Borsod&rok=scifi
Miroslav_ Zikmund
Úterý, 28. května 2019 - 17:22:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 557
Registrován: 2-2016
Vantju : mimo "Metropolitanu" staví EC v Szobu pro nástup a výstup cestujících a mimo jiné i výměnu doprovodného personálu. Lokomotivní se mění ve Štúrovu.
"Maďarský stát nechtěl financovat". Dobře, ale tohle jsou vždy tzv. marginální náklady, které ovšem nějaký místní - mocí opilý - úředniček začne propagovat, jako základ ekonomiky státu nebo regionu.
Kolik asi stojí jízda samotné M 810 ze Štúrova do Szobu a zpět ... Náklady na bezplatnou přepravu seniorů na Slovensku jsou násobně vyšší než kolik by stála jízda.
Podívejme se na některé věci s "přirozeným" rozumem. V Maďarsku jezdí v osobních vlacích osoby starší 65 let zdarma na základě předložení průkazu totožnosti z něhož plyne věk 65 let. Na tohle maďarský stát peníze má a bez podrobnější analýzy to stojí určitě násobně více než "nějaká" příhraniční doprava (Štúrovo - Szob, Komárom - Komárno). Ale budiž.
Podstatné je, že vlaky "zdarma" nejsou přeplněny nudícími se seniory ...
Sousední ZSSK přiznávají "bezplatnou" dopravu osobám ve stanoveném věku, nicméně je třeba pořídit si speciální průkaz - na základě předložení průkazu totožnosti osvědčujícího věk (naprostá administrativní zbytečnost, včetně požadavku na nesmyslný formát fota 3x2 cm).
Jediný smysl spatřuji v tom, že ZSSK "vykynoží" množinu občanů EU majících v principu nárok na bezplatnou přepravu "jen" na základě průkazu totožnosti uvádějícího věk ... Tohle udělají z valné většiny Češi nemající problém s jazykovou bariérou. Průkazku vystaví v první slovenské stanici, např. v Kútoch. Potom mohou do úvahy přicházet občané Maďarska zejména z oblasti Komárom, jinak větší počty cizinců nepřipadají do úvahy.
Žlutý dopravce akceptuje "kartu ZSSK". Otázka je, kdy se probere "žlutý" dopravce a usoudí, že by mohl jezdit do Komárom ...
V Praze se osoby 65+ přepravují v MHD "zdarma" na základě průkazu pořízeného za 20 Kč (roční jízdné 4 koruny). Osoby 70+ se přepravují zdarma na základě průkazu totožnosti - k čemu potřebují osoby 65+ speciální průkaz (nebo aplikaci na Lítačce/režijce) ... těch 20 Kč patrně nepokryje všechny náklady ...
V Plzni potřebují senioři k získání nároku na slevu "Plzeňskou kartu", nebo nahranou aplikaci na režijce na základě předložení průkazu totožnosti a důchodového výměru.

V zásadním kontrastu s "východoevropským" dopravním myšlením je to západoevropské.
Loni jsem se po - asi 20 letech - podíval do Lucemburska a jen jsem čuměl. Prvním "šokem" bylo spojování/rozpojování německé soupravy s lucemburským patrem v Trieru a společná jízda do Koblence ...
Vozidla různého vzhledu od stejného výrobce se stejným řídícím systémem a "kuplí" ...
Celé Lucembursko jsem projel za jediný den, včetně několika zajížděk na francouzské (Volmerange, Audun = šturc, dále trať zrušena), do Longwy či belgické území (Rodange).
Kdo asi financuje provozní náklady + poplatek za použití železniční dopravní cesty na "cizím" území (Volmerange, Audun) ...
Od příštího roku bohaté Lucembursko zruší jízdné ve vlacích vůbec. Výběr jízdného a s tím spojené provozní a osobní náklady jsou zřejmě tak ekonomicky neefektivní, že levněji přijde "bezplatná doprava".

SBB před řadou let obnovily příhraniční provoz do Delle, včetně zatrolejování. Zřejmě mimo ranní a odpolední špičku spojenou se "zaměstnaneckou" frekvencí tam tím vlakem jelo pár lidí ... kdo platil provoz a údržbu infrastruktury na francouzském území ? Určitě ne příslušný francouzský department. Když si tam chtějí švýcaři jezdit, tak ať si tam jezdí - ale za svoje.

V Česku se nedokáží dohodnout ani na smysluplném provážení vlaků na trati překračující krajské hranice (ani v v době, kdy v obou krajích vládli hejtmani stejně politické strany) sousední kraje, takže vlaky téhož dopravce skončí na "krajské hranici", protože "nelze" objednávat a financovat vlakové kilometry na území jiného kraje a institut "refundace" příslušných nákladů zřejmě není možný.

Středočeský kraj začal s propojováním dopravy pod hlavičkou PID - záslužné - ale některým maloměšťáckým středočeským zastupitelům vadí používání označení PID (Pražská integrovaná doprava) pro území středočeského kraje a chtějí nějakou změnu. Pakliže se věnuje čas těmto nesmyslům, není naděje na zásadní změny ...
Miroslav_ Zikmund
Úterý, 28. května 2019 - 17:38:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 558
Registrován: 2-2016
ad Mirek_Zv. : v 70. letech minulého století jezdily přes Komárno - Komárom mezistátní vlaky směr Budapešť, přes Dunajskou Stredu jezdil dokonce letní rychlík Adriatica.
Protažení vlaků směr Rajka na Hlavní nic neřeší. Autobus číslo 93 jezdí velice často, reálná jízdní doba 10-12 minut, čili postačuje jízdenka na 15 minut, za tuhle dobu to vlakem nesjedete. Poněkud nešikovný je nutný přesun od sídliště podchodem, což prodlouží dobu přesunu maximálně o 5 minut, ale i tak je to rychlejší než kdyby jel vlak na "hlavní". Jiné je to s přípoji, zejména mezi vlaky od Sence v X. Teoretický přestup činí 4 minuty, nicméně vyhledávače při zadání standardní doby na přestup nabízí přestupní dobu 64 minuty. Přitom v Hegyeshalom jedou vlaky do "přípojového prázdna", čili pokud by jely o 10-15 minut později, tak by se nic nestalo.
Úterý, 28. května 2019 - 18:23:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 460
Registrován: 7-2007
K Lendavě: v JŘ SŽ z roku 1998 je ještě Lendava funkční a další rok už vlaky určitě nejezdily a jel jsem busem do M. Soboty
Úterý, 28. května 2019 - 19:24:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 579
Registrován: 3-2005
Malé přechody SK/HU: o větší aktivaci můžeme jen snít dokud nezanikne skrytá a zastydlá averze nebo přímo zapšklé nepřátelství nezanedbatelného procenta Slováků vůči Maďarům. Tyhle jejich pocity metastázují do všeho vůkol :-) :-(
Úterý, 28. května 2019 - 19:31:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6870
Registrován: 12-2011
Díky za informace k těm přechodům. Internet je na tyto informace hodně skromný. Ta Lendava by souhlasila, našel jsem na jednom fóru tuto větu: Putnički promet Čakovec - Lendava je funkcioniral sa zadnjim Voznim redom 1997/1998., i to jedan par vlakova, također i jedan VR prije 1996/1997. jedan par vlakova, a do Voznog reda 1995/1996. je bilo 5 pari vlakova radnim danom (Varaždin) Čakovec - Lendava.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Úterý, 28. května 2019 - 21:13:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 89
Registrován: 7-2017
Jariss každý má svoje historické skúsenosti, tvoje madaronske poznámky sú verejne známe.....a úplne zbytočné ,lebo toto s nejakou nevraživosťou nemá nič spoločné...ved prečo nejaazdí vlak zo Skalice do Sudomeric, z Horného Srnia do bylnice (vynechajme Arivu, ktorú neplatí štát), spojenie do polska cez zvardoň mizivé , cez plaveč - Muszynu nijaké cez Medzilaborce len v lete pre polský zaujem ....teda tí Slováci musia byť nevraživí voči celej Europe....
no a spojenie do Madarska naozaj nechápem načo by jazdili dalšie vlaky do Szobu ked teraz tam je pravidelný takt a vlaky jazdia okrem sezony poloprázdne či poloplné ako chcete, načo by jazdili z Komárna do Komáromu ked je to jedno mesto a stačí prejsť domácim naa bicykli a z turistov šotoušov neubudne ak sa prejdú alebo si vezmú taxík, z Petržalky do Gyoru jazdia prázdne vlaky ktoré zariadil minister za madarskú stranu, z Košíc do Budapešti jazdia dva páry EC vlakov , možno by sa uživil obedný resp neuživil lebo ani tie dva si na seba nezarobia, ostatné dva zavreté prechody Fiľakovo či Slovenské NM trpia skôr tým že sú tam "kde nič nie je" prevážať sa z dediny do dediny len tak ...obchodná turistika je na ústupe, nie je pohyb zamestnancov cez hranicu resp tam kde by aj možno bol nie je vhodný vlak...( čo budú kade chodiť do Ostrihomu vlakom...)
tolko k nevraživosti...
Úterý, 28. května 2019 - 21:59:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 580
Registrován: 3-2005
Zámčane, v globálním pohledu na všechny lokální přechody s tebou souhlasím. Ale nemusíš moje názory hned označovat za maďarónské, fakt, to je srandovní. Ale nemá cenu dál plevelit diskuzi.
Úterý, 28. května 2019 - 22:17:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 90
Registrován: 7-2017
Jariss keby to bolo prvý krát tak by som žiadny prívlastok nedával ibaže tento tvoj akože postreh sa opakuje....
Středa, 29. května 2019 - 08:53:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1041
Registrován: 2-2005
Jariss:
"Malé přechody SK/HU: o větší aktivaci můžeme jen snít dokud nezanikne skrytá a zastydlá averze nebo přímo zapšklé nepřátelství nezanedbatelného procenta Slováků vůči Maďarům. Tyhle jejich pocity metastázují do všeho vůkol :-) :-("
I taková organizace jako je Slovenské hnutie obrody minimálně poslední 3 roky uznávají Viktora Orbána pro jeho názory na přivandrovalce. Zpočátku opatrně, později zcela otevřeně a Vámi zmiňovaná nevraživost se v posledních letech opravdu téměř vytratila.
Středa, 29. května 2019 - 10:41:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 581
Registrován: 3-2005
Pánové beru Vás, nicméně bedlivě budu všechno sledovat :-)
Středa, 29. května 2019 - 10:44:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1042
Registrován: 2-2005
Jariss:
"Pánové beru Vás, nicméně bedlivě budu všechno sledovat :-)"
[ok][happy][wink][happy]
Středa, 29. května 2019 - 16:26:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1855
Registrován: 11-2009
Zámčan: zrovna to ukončení maďarských rychlíků v Sátoraljaújhely místo zcela logického dojetí do Slovenského Nového Mesta (a tady přestup směr Košice/Humenné) mi přijde opravdu trapné. To je jako kdyby vlaky z Karlových Varů všechny končily už v Potůčkách místo Johanngeorgenstadtu (kde je přestup na vlak DB), s tím že mezinárodní cestující ten cca kilometr přes hranici mají dojít pěšky.
Středa, 29. května 2019 - 17:26:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6872
Registrován: 12-2011
Ono by to v první řadě chtělo do S.N.M. natáhnout od MÁV trolej, pak se můžou vlaky protáhnout. Ale to je mimo zájem ŽSR.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Středa, 29. května 2019 - 18:02:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 4-2019
Ono obecně ta věta "stačí prejsť domácim na bicykli a z turistov šotoušov neubudne ak sa prejdú alebo si vezmú taxík" je vrcholem hlouposti.
Středa, 29. května 2019 - 23:01:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 587
Registrován: 3-2005
S.N.M.: Avšak je třeba vzít na vědomí, že dominantní je Nové Mesto pod Šiatorom, jak se dřív taky hezky slovensky říkalo (Satoraljaújhely). A Slov.N.Mesto je spíš zastávka za čárou.
To by se MÁV musely zbláznit,aby tam tahaly celý vlak, kterým by víc než 5 lidí nejelo.
Ale,
když už začaly líbánky Slováků a Maďarů s Ukrajinci (myslím to Mukačevo), tak možná by to chtělo oživit i Uhersko-haličskou dráhu, a protáhnout nějaký R z BPešti přes Satoralju a Michalany třeba do Humenného :-)
Čtvrtek, 30. května 2019 - 11:05:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 382
Registrován: 8-2010

Hegyeshalom, dlouhodobě odstavená 390.001 coby pohrobek po Express Rail a jedna Ludmila.
Čtvrtek, 30. května 2019 - 11:18:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 648
Registrován: 9-2008
take vlaky existovali napr. v GVD 1997/1998 a priame Zrychlene vlaky Bodrog Humenne - Michaľany - Satoraljaujhely - Miskolc - Budapest, alebo Zrychleny vlak Čierna nad Tisou - Satoraljaujhely - Miskolc - Budapest. Nepocitam Zr vlaky ktore jazdili cez Hidasnemeti, napriklad aj dlhsiu dobu Humenne - Kosice - Hidasnemeti - Miskolc - Budapest - Nagykanisa/Keszthely

https://www.vagonweb.cz/razeni/razeni.php?zeme=ZSR&kategorie=Zr&r ok=1998
Čtvrtek, 30. května 2019 - 12:06:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3949
Registrován: 9-2007
Nejde o žádnou dominantu, jde o možnost přestupu. Pořád jezdí ze SNM vlaky jak na Čiernou nad Tisou, tak na Košice. [wink]
Čtvrtek, 30. května 2019 - 13:38:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1026
Registrován: 8-2017
Jariss: Podle stejné logiky by měly vlaky od Vídně končit v Gmündu nebo od Norimberku v Schirndingu.
Čtvrtek, 30. května 2019 - 16:11:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6874
Registrován: 12-2011
Nový vlak do Turecka https://railturkey.org/2019/05/25/plovdiv-edirne-train-to-start
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Čtvrtek, 30. května 2019 - 16:26:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 589
Registrován: 3-2005
Milloss díky, člověk zapomíná, vlaků tam jezdilo povíc, i R386, dálková Katastrofa směr Satu Mare atd.

Vantju, marná řeč s vámi, pro možnost přestupu by stačila, z velkého nádraží ve městě,do S.N.M. nějaká vrchnostenská drezina.

250,0 - vaše logika hodně kulhá, vy srovnáváte S.N.M. s Velenicemi nebo Chebem.
Čtvrtek, 30. května 2019 - 20:56:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3950
Registrován: 9-2007
Nikdo tady nesrovnává SNM, ale celou tu oblast okolo - Čierna nad Tisou, Kráľovský Chlmec, Trebišov a potažmo i Košice, Sátoraljaújhely, Sárospatak,.. vlaky Slovensko - Maďarskou od Štúrova na východ jsou dva páry EC Košice - Budapest, autobus jezdí jednou týdně v létě v trase Košice - Nyíregyháza. Vy snad máte po ruce nějakou analýzu, která jasně dokazuje, že neexistuje žádná přepravní poptávka mezi Slovenskem a Maďarskem, potažmo mezi Slovenskem a Polskem? V čem se přepravní poptávka mezi těmito státy odlišuje od přepravní poptávky třeba mezi Českem a Rakouskem? Fakt je normální, aby mezi dvěma státy v EU a Schengenu prakticky neexistovala mezinárodní doprava?

Jak už jsem psal, máme EU, jsme v Schengenu, co brání tomu, aby spojení regionálními vlaky mezi dvěma státy dnes existovalo? Pochopil bych to v roce 2005, kdy byly pasové kontroly, ale tehdy ty vlaky naopak jezdily. Časy se změnily, není rok 2005, počty osob na železnici stoupají závratným tempem a obnovují se některé tratě či přechody, kde byl donedávna provoz zastaven.. moderní veřejná doprava přece nemůže fungovat tak, aby člověk někam přijel, přešel pěšky dva kilometry a pak jel dál na druhou jízdenku. Třeba Bohumín - Chałupki, vlaky jezdí denně a často, jízdné je optimální (existuje MPS nebo síťové jízdenky, platné v obou zemích) a lidi se tím naučili cestovat, proč by to tedy nešlo i mezi jinými státy EU, kde to dodnes paradoxně neexistuje?
Pátek, 31. května 2019 - 08:28:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3684
Registrován: 5-2002
neexistuje žádná přepravní poptávka mezi Slovenskem a Maďarskem, potažmo mezi Slovenskem a Polskem?
Přepravní analýzu samozřejmě nemám, ale zdá se mi to docela logické, přinejmenším v případě hranice Sloensko - Polsko. Vždyť tam na obou stranách hranice je řídce osídlená chudá oblast, částečně pak naprosto neobydlená. Tam není poptávka po cestování za prací, turistů je hodně jen v Tatrách a z polské strany pak na východě (proto ty sezonní Medzilaborce), za nákupy přes hranici taky nemá cenu jezdit. To je rozdíl od poptávky mezi ČR a Rakouskem, kde Praha a Vídeň jsou turistické cíle evropského významu, navíc jsou to cíle služebních cest nebo se tam jezdí za prací, vlaky přes Dvořiště zas živí turisti, co jedou přes Linec někam dál (Salcburk třeba). A pak je Rakousko bohatší, takže si dovoluje platit vlaky mezi Velenicemi a Gmündem a Znojmem a Retzem, i když v obou případech by stačila přes hranici regionova. Ale stejně odhaduju, že v obou těchto případech je poptávka větší, než mezi Plavčí a Muszynou.
A s Maďarskem to bude podobné. Kdo by měl jezdit přes hranici, kde na obou stranách je bída, davy nepřizpůsobivého obyatelstva a nic k vidění? Nebo je pomezí SR - Maď na východě nějaké jiné?
Nesrovnávaval bych to s Bohumínem, kde na jedné straně je Ostrava a na druhé taky dost lidí.
Pátek, 31. května 2019 - 13:48:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1027
Registrován: 8-2017
Jariss: Ano, srovnávám a nevím, v čem by to mělo kulhat.
Pátek, 31. května 2019 - 21:49:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 591
Registrován: 3-2005
M250.0 - vemte si berle na to kulhání,,,vy chcete srovnávat S.N.M., co by de facto zastávku na předměstí 15tisíc.města, kam byste chtěli honit prázdné vlaky ze Satoral., s Č.Velenicemi nebo Chebem, to myslíte vážně?

Brr - Plaveč/Muszynu bych z těch hor a bídy oddělil,,,polská strana je živá, 2x denně rychlejší spoj od Popradu a Prešova by byl výhra..

Vantju - někdy píšete jak šialený, avšak teď naposled jste měl pravdu. Z pxdele návaznost v Lupkowě, mrtvo v Lenartovcích, rezavá kolej do Skalice, koňka do Bavor... Místní vlády v Praze a Blavě to neřeší. Tady by už měl nastoupit přísný úředník z Bruselu, a v brýlích !
Pátek, 31. května 2019 - 23:12:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1029
Registrován: 8-2017
S.N.M., co by de facto zastávku na předměstí 15tisíc.města
A v čem jsou Velenice jiný? Že Gmünd má jenom 5 tisíc?
Komis
Sobota, 01. června 2019 - 00:24:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 395
Registrován: 2-2019
Já bych tuhle planou debatu ukončil tím, že kdyby taková silná poptávka existovala, vlaky by tam všude dávno jezdily.
Sobota, 01. června 2019 - 01:40:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1234
Registrován: 4-2004
Brr: na obou stranách je bída, davy nepřizpůsobivého obyatelstva a nic k vidění — my se tu můžem omezenosti takového popisu zasmát, ale problém je, že to tak podle všeho vidí i mnozí na odpovědných místech v Bratislavě a problém tak spoluvytvářejí. Ono se to netýká zdaleka jen mezistátní dopravy: velká část tratí se zastavenou osobní dopravou nebo s totálně vykuchaným JŘ je právě v maďarském pohraničí. Ale snad už se začíná karta obracet, viz (zatím ne zrovna šťastné) Veľ. Kapušany a Šahy.

Komis: [nene]
Sobota, 01. června 2019 - 09:10:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 91
Registrován: 7-2017
gowery vrcholem hlouposti je vest vlaky tam kde to nie je treba..Komárno/Komárom je jedno mesto predelené Dunajom, dnes už hranica nie je prekážkou.Preto ak niekto docestuje vnútroštátne z Budapesti do Komáromu de facto docestuje do Komárna, ak chce niekto z Dunajskej Stredy ísť na madarskú stranu do Komárna tak vystúpi na slovenskej strane v Komárne , pre žitný ostrov je centrum mesto komárno kde sú úrady školy atd, na druhej strane Dunaja je len mestečko kde určite by bol nižší zaujem pre dochádzku a ak by sa nevybudovala spojka z bratislavskej trate tak úvraťou by cesta trvala 20 min , bicyklom o polovicu kratšie , taxíkom za 5 min za rovnakú cenu....tak preboha pre koho dočerta by tie vlaky jazdili, pre turistov ktorí nemajú šajnu ako to v skutočnosti vyzerá a takto si to našli na mape? Jedine že by sa časť medzinárodnej osobnej dopravy presmerovala zo Szobu, ano v dávnej minulosti jazdila Adria ( 60 roky) cez DS do BA , ale dnes by sa nezmestila na infraštrukturu....

Ja som bol vždy zástanca pretiahnutia vlakov cez čiaru ak napr vlaky z jednej aj druhej strany pravidelne jazdia po pohr.stanice , ibaaže to v slovenskom prípade je to skôr výnimka Zvardon , do Plavča vlaky nejazdia, do Kechnecu vlaky nejazdia, do Lenartoviec vlaky nejazdia, do Kalondy vlaky nejazdia , do Šiatorskej Bukovinky či ako sa to volá vlaky nejazdia...,to znamená ža ak by sa malo obnoviť medzinárodné spojenie museli by vlaky prejsť určité km po slovenskom území kde os doprava je zastavená a niekto by ju musel objednať, to je zaujímavé ako sa tu niektorí múdro nadrapujete ako sú Šahy či Kapušany nekoncepčné s obnovením os dopravy, ale tam kde to má ešte pochybnejší význam tu vypisujete ako je to potrebné..... ale keby už sa malo niečo obnoviť (tým netvrdím že by to bolo terno a koncepčné) tak os vlaky Miskolc - Hidaš - Košice to sú aspoň velké mestá a z tých košíc sa dá dostať aj do Čiernej, Terebesu,Humenného....načo to duplovať cez Nové Mesto pod Šiatrom.