Diskuse » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 29. 5. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Nehody do 29. 5. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Neděle, 26. května 2019 - 11:13:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1134
Registrován: 7-2017
ten který pilot Ano, protože tam jsou dva. Na rozdíl od "úsporné" dráhy.
Neděle, 26. května 2019 - 11:36:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 584
Registrován: 8-2005
Apollo 17: Jak se shazuje přivolávací návěst? Já vím,že to není omluva. Ale víme,že to nebliká věčně a třeba dotyčný za to vzal,když to přestalo...
Já tam nebyl a články v mediích už nemá cenu ani komentovat.
Stenly
Neděle, 26. května 2019 - 12:39:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 112
Registrován: 2-2016
ridic_vlaku:
"V těhle SOPs je např. i stanoveno, na kterých ovládacích prvcích má v kritických fázích letu mít ten který pilot ruce, které přístroje musí monitorovat. Dále jsou např. stanoveny callouty, tedy co musí nahlas říci pilot při určitých fázích letu a situacích, které během letu nastanou. Nikoho z pilotů tyhle SOPs neuráží, jejich dodržování je výrazem profesionality."
Proto profesionálně musím napsat že i já mám ruku na brzdiči a druhou krokuju na kontroléru dolů pokud se blížím k výstraze, jenže záleží taky na situaci takže to taky není úplně vždy. Také musím vznést námitku k rukám na ovládacích prvcích, takový průměrný pilot zná jeden typ letadla, já si musím pamatovat ovládání 15 řad lokomotiv a to 4 řady mají standardizovaná stanoviště která jsou, světe div se každé jiné. A stejně funguju! Zkuste říct pilotovi že se má naučit 4 typy samoletu a máte povstání lidu !
Takže pokud tu chceme hovořit o SOP vztažená k dráze tak musí být všechno standardní(nádraží, vzdálenosti a umístění návěstidel, lokomotivy, ponožky .....)

(Příspěvek byl editován uživatelem Stenly.)
Neděle, 26. května 2019 - 13:08:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 520
Registrován: 8-2017
Stenly - jj, asi tak....... člověk má jen 2 ruce, když mám sjíždět z výkonu, brzdit, zabezpečovač, kterej nechce jen potvrdit, ale i nastavit, do toho houkat, stahovat sběrač a ještě ladit vysílačku, která stejně nejde přeladit, tak mi chybí nejen další 2 ruce, ale i druhá hlava a teď do toho začne ještě zvonit telefon...... od stolu se to vymýšlí pěkně, ale na stanovišti na rozhodnutí máte pár vteřin - pak je jen, pane strojvedoucí, Vy jste měl udělat to a to...... jo, fajn, tak mě to ukažte, jak se to dělá správně..... vždycky každej uteče... a když na to upozorní, tak jsou všichni dotčení, co by ti strojvedoucí ještě chtěli - co bychom chtěli? klid na práci, jasný stručný srozumitelný předpisy, tratě a vozidla v pořádku a bez pastí, alespoň v rámci jednoho typu vozidla jedno jako druhý, a ne co kus, to originál.......ale to ne, to je moc práce, radši vymýšlet nový loga a kdejakou jinou pitomost, ale udržet ve slušným stavu to současný, to ne.... protože výmluva "nejsou prachy" je univerzální...... ale na blbosti prachy jsou a ne zrovna malý, to je zajímavý
ridic_vlaku
Neděle, 26. května 2019 - 13:22:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 5-2019
Ad mot: ten který pilot Ano, protože tam jsou dva. Na rozdíl od "úsporné" dráhy.

Vaše tvrzení je nonsens. SOPs jsou definovány a fungují i pro jednopilotní lety.

Nářky ostatních kolegů "proč ty SOPs na dráze nejdou" nebudu komentovat - je to ztráta času. Tyhle nářky vyvrací už zde dříve zmíněné video.
djst
Neděle, 26. května 2019 - 13:51:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 929
Registrován: 8-2014
Slexx:
"Apollo 17: Jak se shazuje přivolávací návěst? Já vím,že to není omluva. Ale víme,že to nebliká věčně a třeba dotyčný za to vzal,když to přestalo...
Já tam nebyl a články v mediích už nemá cenu ani komentovat."
Přivolávací návěst se shazuje puštěním nebo povytažením tlačítka pro obsluhu PN, v případě ovládání z JOP pak buďto povelem STUJ z menu návěstidla a nebo automaticky po uplynutí nastavené doby (obvykle 180 s). Což ale na stituaci nic nemění, protože kolizní jízda by měla být vyloučena, dokud výpravčí vědomě cestu nezruší. Na elektromechanice tak, že oznámí signalistovi odvolání vlakové cesty (popř. mu uvolní závěr výměn, pokud byl uzavřen). Na RZZ musí výpravčí při jízdě na PN přeložit řadiče výměn do krajní polohy a zajistit je upamatovávací pomůckou a je-li to možné, zajistit ještě vlakovou cestu závěrem posunové cesty. Pro postavení kolizní cesty tedy musí minimálně sejmout upamatovávací pomůcku z řadiče výměny. Na zařízeních ovládaných z JOP je pak před jízdou na PN třeba zajistit cestu nouzovými závěry výměn. Pro to, aby mohla být postavena kolizní cesta je opět třeba tyto závěry vědomě zrušit.

Pozn.: Jako kolizní cesty mám na mysli křížící se cesty. Samozřejmě, že uvedené neplatí při vjezdech na tutéž kolej proti sobě, ale i tam je odpovědnost na výpravčím.
Stenly
Neděle, 26. května 2019 - 13:54:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 113
Registrován: 2-2016
ridic_vlaku: ty si očividně nepochopil (moje vyjadřovací schopnosti nejsou valný, uznávám) o čem hovořím ....
SOP budou fungovat pokud bude vše stejné tzv. návěstidlo vždy vpravo, nádraží budou maximálně podobná, když někam přijedu nemusím řešit s kým mám domlouvat posun protože v XY to dělá vedoucí posunu a v ZW to domlouvám sám...(řešeno v D1 jednoznačně, dopravce na to má jiný náhled) .
Když máme tu odbočku na piloty zkuste je posadit do dvou stejnejch letadel ale prohodit jim přepínače. U letadel nemožné, u lokomotiv běžné!
A dráha přece SOP má nebo né ??? Myslím že tomu říkáme D1 nebo tak nějak[satan]. Tudíž nejde říct že nejdou, už jsou!
A video s pointingem ??? Kazdej fíra v čechach má mět vyloženej jízdní řád, tabulky traťových poměrů a případně rozkaz před sebou. Pak se možná dostaneme, možná i k tomu že SŽDC sama nedodržuje svoje SOP, když si umisťuje značky a semafory kam se jí zamane a kam se to víc hodí.

(Příspěvek byl editován uživatelem Stenly.)
Neděle, 26. května 2019 - 15:37:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3880
Registrován: 3-2006
Jak sleduji to porovnávání práce pilota a strojvedoucího, asi nejlépe by to zhodnotil bývalý dopravní pilot, který v současnosti jezdí jako fíra ve Švýcarsku viz čas 27:15 v tomto dokumentu odkaz [kecal]
Neděle, 26. května 2019 - 16:05:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3064
Registrován: 7-2006
U Metransrailu taky jeden dopravni pilot jezdi .. :-)
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Neděle, 26. května 2019 - 16:14:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3882
Registrován: 3-2006
Ad Láďa: A pak, že ze vším pokulháváme za Švýcarskem.[biggrin]
Neděle, 26. května 2019 - 21:26:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 267
Registrován: 9-2012
To je naprosté nepochopení. Standardní operační postup je něco úplně jiného, než tady odborařští bojovníci proti všemu novému blábolí. [sad]

Standardní operační postup je pro jednotlivou operaci, jakou je třeba odjezd ze stanice. Takový SOP pak bude vypadat nějak takto:

Odjezd ze stanice bez osobní vypravy:
Návěst volno –> návěst odjezd pro vlakovou četu –> souhlas s odjezdem od vlakové čety (nezdaři–li se do X minut, oznámit výpravčímu) –> kontrola návěstidla zda stále povoluje jízdu–> odbrzdění –> zadání jízdy –> kontrola soupravy pohledem z okna a co já vím, co vlastně všechno máte udělat. Prostě takový podrobný seznam všech úkonů nezbytných při odjezdu.

Pokud nejsem zablokovaný debil, tak mi je jasné, že to je pomůcka hlavně pro mě, že ano.

Teď jsem si vzpomněl na řidiče vozící spěšné odpornosti mezi Jeseníkem a Zábřehem. Ti se tam velmi často neobtěžovali zapínat napájení vagonů a bylo jim úplně u zadku, že vezou vůz s CZE a zásuvkami pro cestující, které nefungují. Téměř každou cestu ještě loni jsem tam musel vlakvedoucím vysvětlovat, že chyba je v tom, že namyšlený řidič se sám rozhoduje, která ustanovení předpisů dodrží. Takovýto laxní přístup k předpisům bývá většinou provázen tendencí k jejich různým interpretacím a … Ono asi něco bude na tom bordelu te z Olomouce řízené části ČD

Není pravda, že piloti létají jen na jednom typu letadla. U velkých aerolinek jich střídají několik.
Komu tykám? Zpravidla všem. Buď se s tím vyrovnej a tykej mi taky nebo se jdi třeba zabít.
Neděle, 26. května 2019 - 22:26:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4598
Registrován: 4-2003
Stenly:
"... nemusím řešit s kým mám domlouvat posun protože v XY to dělá vedoucí posunu a v ZW to domlouvám sám..."
No, a právě to by řešily SOPs. A D1 fakt není SOP.

Při aplikaci "pointing and calling" je snad jedno, na které straně je návěstidlo. Tuto metodu, aniž bych věděl, že se jí říká "pointing and calling", praktikuji již řadu let v laboratoři při přípravě rozličných dryáků - nad váhy rozpis receptury, jednotlivé substance vyskládám na jednu stranu za sebou v pořadí, jak přijdou na řadu, prstem přejedu název substance na receptuře a nahlas přečtu, uchopím obal s dotyčnou substancí a nahlas přečtu název na etiketě, pak si nahlas řeknu navažované množství a zopakuji při dosažení požadované hodnoty na vahách. Po navážení pokládám obal na opačnou stranu vah.

Pokud jsou SOPs dobře zpracované, jedná se o neocenitelného pomocníka při práci, který práci usnadní a který pomůže předejít opomenutím či jiným chybám.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
ridic_vlaku
Neděle, 26. května 2019 - 22:51:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 5-2019
Příklad SOPs v letectví, konkrétně ukázka SOPs pro piloty B737:
----------------------------------------------------------------
1) Níže kurzivou část týkající se rukou pilota řídícího letadlo (přeložte si to v google translatoru, prosím). PF je pilot flying, tedy ten který fyzicky řídí letadlo nezávisle na tom, zda se jedná o kapitána nebo kopilota. Thrust levers jsou páky plynů.

Hands on Flight Controls (Control wheel, Rudder pedals and Thrust levers)
PF must hold (guard) flight controls below 3000 feet and throughout approach and landing.
During Takeoff Roll the Captain is guarding thrust levers up to V1 Speed. From V1 no hands will be
present on thrust levers, neither as a “guarding” of throttles from its backside. The first moment when
a hand may be put back to thrust levers is engagement of mode “N1”.


2) V přiloženém obrázku jest SOP dril popisující přistání. PF je popsán výše, PM jest pilot monitorující, tedy ten, který fyzicky neřídí letadlo. Zda bude letadlo fyzicky řídit kapitán nebo kopilot si ti dva dohodnou při briefingu před letem. Obyčejně jeden řídí tam a druhý zpátky. Tučně jsou uvedeny tzv. callouts, tedy fráze, které musí pilot nahlas vyslovit.SOPs ovšem nejsou specialitou jen letectví, čili nevidím důvod, proč by nemohly fungovat i na dráze. Rychle mne napadá příklad SOPs např.:
Při jízdě vlaku k návěsti na návěstidle jiné než volno strojvůdce nahlas vysloví název návěsti a položí ruku na brzdič.
Před jakýmkoliv uvedením vozidla do pohybu strojvedoucí opětovně kontroluje návěst na návěstidle a tak koná i za jízdy vlaku k návěstidlu.
Pondělí, 27. května 2019 - 00:29:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19251
Registrován: 5-2002
mot: Na rozdíl od "úsporné" dráhy
Troufal bych si vidět jistou souvislost s tím, že letadlo na rozdíl od vlaku nelze uvést do vcelku bezpečného stavu prostým zabrzděním... [proud]

djst: kolizní jízda by měla být vyloučena, dokud výpravčí vědomě cestu nezruší
To leda tam, kde existuje nouzovej závěr cesty. Ale na klasickým RZZ ne, tam holt ty řadiče, jak píšeš.

Na elektromechanice tak, že oznámí signalistovi odvolání vlakové cesty (popř. mu uvolní závěr výměn, pokud byl uzavřen).
Rušení cesty začíná nouzovým vybavením hradlové zarážky.

Stenly: Pak se možná dostaneme, možná i k tomu že SŽDC sama nedodržuje svoje SOP, když si umisťuje značky a semafory kam se jí zamane a kam se to víc hodí.
Demagogové se k tomu možná dostanou, ale jinak sotva. Krom toho v situační komisi je vždycky někdo od vozatajstva.
A hlavně má SŽDC ve srovnáním s lítálkama mnohem víc svázaný ruce okolím tratí a stanic. Nebo snad někde existuje letiště s ranvejí stočenou do čtvrtkruhu, protože jinak se to do údolí umístit nedalo...?

ŘV: From V1 no hands will be present on thrust levers, neither as a “guarding” of throttles from its backside.
To jako proč? Aby si někdo omylem neubral plyn a nepráskl tím zpátky na ranvej (nebo za její konec)...?
Michal_novotny
Pondělí, 27. května 2019 - 02:11:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1993
Registrován: 11-2002
ŘV: From V1 no hands will be present on thrust levers, neither as a “guarding” of throttles from its backside.
Hajnej: To jako proč? Aby si někdo omylem neubral plyn a nepráskl tím zpátky na ranvej (nebo za její konec)...?


Řekl bych, že je to taková "upamatovávací pomůcka", že letadlo je už za rychlostí V1, tj. už není možnost přerušit start.
Pondělí, 27. května 2019 - 09:04:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8983
Registrován: 4-2003
člověk má jen 2 ruce

Krupcísek, co je tak složitýho se před uvedením jakýhokoliv vozidla do pohybu podívat před sebe??

Pokud to někdo nedělá, tak snad nemá pud sebezáchovy a už vůbec by neměl nic řídit... ani tříkolku na dvorku.[angry]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 27. května 2019 - 09:35:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 268
Registrován: 9-2012
To RadekŠ Oni se odboráři asi dilvají rukama. [happy]
Komu tykám? Zpravidla všem. Buď se s tím vyrovnej a tykej mi taky nebo se jdi třeba zabít.
Pondělí, 27. května 2019 - 10:48:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7458
Registrován: 1-2007
Při aplikaci "pointing and calling" je snad jedno, na které straně je návěstidlo.

Na jednu stranu ano, ale nezabrání tomu, že fíra sice správě přečte návěst, ale jiného návěstidla (viz nehoda v Poříčanech).
ridic_vlaku
Pondělí, 27. května 2019 - 11:20:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 5-2019
Re: Hajnej To jako proč? Aby si někdo omylem neubral plyn a nepráskl tím zpátky na ranvej (nebo za její konec)...?

Pro každý vzlet si posádka počítá mimo jiných paremetrů i tyto rychlosti: v1, vr, v2.

Při rozjezdu letadla na dráze se při závažných poruchách (typicky vysazení motoru, požár) PŘED dosažením rychlosti v1 přerušuje vzlet. Tj. kapitán stáhne plynové páky do Idle a začne intenzivně brzdit. Po dosažení rychlosti v1 se vzlet nikdy nepřerušuje a při rychlosti vr se provede rotace a stoupe se na rychlosti v2 + margin 10-20 uzlů.

Totiž v1 je spočítána tak, že letadlo před jejím dosažením je při přerušeném vzletu schopno zastavit do konce dráhy. Po překročení rychlosti v1 už letadlo není schopno zastavit do konce dráhy a při přerušeném vzletu by skončilo kdesi za prahem dráhy. Na Ruzyni by to možná "nebyl problém", cestující by si na přilehlých dálnicích přestoupili na NAD :-), ale ne každá dráha končí v polích. Některé též končí na mořském útesu...

A proto při dosažení rychlosti v1 kapitán musí sundat ruce z plynů. Jednak aby si pamatoval, že dosáhl rychlosti v1 a také aby instinktivně nestáhl plyny třeba při vysazení motoru.

Co chci tímto vším říci? Jen tohle: Když nejsme schopni dosáhnout bezpečnosti pomocí technických prostředků, musí nastoupit studium lidské psychologie a výkonnosti a na to navazující postupy plus jejich dril a výcvik. A přesně v této situaci na dráze nyní jsme. Osazení všech tratí zabezpečovačem je zatím v nedohlednu a nezbývá než spoléhat na lidský faktor strojvůdce.

(Příspěvek byl editován uživatelem ridic_vlaku.)
Pondělí, 27. května 2019 - 11:37:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1138
Registrován: 7-2017
Hajnej: mot: Na rozdíl od "úsporné" dráhy
Troufal bych si vidět jistou souvislost s tím, že letadlo na rozdíl od vlaku nelze uvést do vcelku bezpečného stavu prostým zabrzděním... [proud]

Troufal bych si tvrdit, že vaše tvrzení o vlaku leckdy končí mimo koleje nebo železo na železo. Navíc, v tom letectví, je pilot z valné části aktivní pouze při startu a při přistání neb autopilot, radary, ŘLP... Nemusí sledovat přejezdy, návěsti, chodce... I ta rádiová komunikace je na trošku jiné úrovni.
M_g
Pondělí, 27. května 2019 - 12:12:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1114
Registrován: 6-2006
Mouka:
"Při aplikaci "pointing and calling" je snad jedno, na které straně je návěstidlo.

Na jednu stranu ano, ale nezabrání tomu, že fíra sice správě přečte návěst, ale jiného návěstidla (viz nehoda v Poříčanech)."
Já bych řekl, že i přečtení vedlejšího návěstidla je do značné míry kompenzováno.
Podle mého, podle toho videa začíná ukazovat na "svoji" kolej a až ve vzdálenosti návěstidla přechází na něj.
Pondělí, 27. května 2019 - 13:07:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1140
Registrován: 7-2017
Jeden letecký vtip. Takhle kdyby volal disp. fíru, to aby se z toho fíra [zadnice] a možná by tam i byl:

Dispečer: "USA 353, ohlas se na frekvencii 135,60, Cleveland Center."
Pauza
Dispečer: "USA 353, ohlas se na frekvencii 135,60, Cleveland Center."
Pauza
Dispečer: "USA 353, jsi jak moje žena, nikdy se neozveš."
...
Pilot: "Věži, tu USA 553, kdyby sis nepletl jméno svojí ženy, tak by se také ozvala!"

Ono v tom létadle je povětšinou na všechno trochu víc času.

(Příspěvek byl editován uživatelem mot.)
Pondělí, 27. května 2019 - 14:05:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19257
Registrován: 5-2002
mot: Troufal bych si tvrdit, že vaše tvrzení o vlaku leckdy končí mimo koleje nebo železo na železo.
Troufal bych si tvrdit, žes to moje tvrzení vůbec nepochopil... [nene]

Na dráze nám stačí, když zabezpečovač, kterej má ty různé hrozící situace typu "mimo koleje" nebo "železo na železo" odhalit, umí vlak jenom zabrzdit, klidně mezi poli nebo v lese.
U letadla to takhle jednoduše nestačí, tam je vždycky potřeba s tím někam doletět a přistát.

P.S. Neřešme, jak moc dobře to ten zabezpečovač umí nebo neumí odhalovat, řeč je o tom, jestli k tomu potřebuje druhýho chlapa. Nepotřebuje.
Pondělí, 27. května 2019 - 14:35:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1141
Registrován: 7-2017
Jo, to bylo vidět v Mělníku nebo Kolíně, jak ten zabezpečovač zabezpečil. Ono není nad to říci: "Vole brzdi!"
A taky by tam nemusel mít zrovna chlapa [biggrin].
Pondělí, 27. května 2019 - 14:49:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6200
Registrován: 9-2011
Mot: on už v Mělníku a Kolíně je zabezpečovač???
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 27. května 2019 - 15:04:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8985
Registrován: 4-2003
bylo vidět v Mělníku..Ono není nad to říci: "Vole brzdi!"

V tom Mělníku to nejspíš bylo Franto můžeš!! A šlo o srážku při posunu.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 27. května 2019 - 17:01:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1142
Registrován: 7-2017
Zabezpečovač nezabezpečovač, víc očí víc vidí.
Pondělí, 27. května 2019 - 20:47:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5561
Registrován: 9-2005
Mot: tak to dáme do každé díry aspoň deset výpravčích! Nebo stačí jen deset čumilů za mzdu uklízečky?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pondělí, 27. května 2019 - 21:37:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19259
Registrován: 5-2002
mot: víc očí víc vidí
Jak kdy. Někdy taky víc úst víc žvaní.
Pondělí, 27. května 2019 - 22:34:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8782
Registrován: 5-2002
Jak kdy. Někdy taky víc úst víc žvaní.

A vymýšlí kraviny.

Pomocničení jsem ještě stihl.
Pondělí, 27. května 2019 - 22:44:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1143
Registrován: 7-2017
Qěcy: kde píšu co o výpravčích? Myslím, že by to mohlo být tak od 140 km/h výš.

(Příspěvek byl editován uživatelem mot.)
Pondělí, 27. května 2019 - 23:07:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8783
Registrován: 5-2002
ad Mot: Myslím, že by to mohlo být tak od 140 km/h výš.

Vlezte si někdy na stanoviště při rychlosti více jak 140 km/h. Moc toho neuvidíte.

Kdysi jsem řídil TGV při rychlosti 300 km/h. Tam než vůbec zaregistrujete nějaký problém, tak jste za ním...
Úterý, 28. května 2019 - 07:07:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 411
Registrován: 7-2011
Jo to mohu potvrdit, ale byla to jen rychlost 280km/h a bylo to v r. 1984, Paris-Lyon-Paris
Úterý, 28. května 2019 - 08:30:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6201
Registrován: 9-2011
víc očí víc vidí
Kolik že lidí bylo třeba na stanovišti kocoura, co v Hlubočepích sejmul svatební kolonu?
A jinak, nějak jste ztratil nit od toho původního "jak ten zabezpečovač zabezpečil".
Děje se vám to často?
Všichni jste volové. Servít
Úterý, 28. května 2019 - 08:36:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7460
Registrován: 1-2007
Já bych řekl, že i přečtení vedlejšího návěstidla je do značné míry kompenzováno.
Podle mého, podle toho videa začíná ukazovat na "svoji" kolej a až ve vzdálenosti návěstidla přechází na něj.


Takže fíra osobáku, který odjíždí z Poříčan, ukáže na kolej, rozjede se, pak si ukáže na návěstidlo a pak mu dojde, že je postaveno z jiné koleje a už to třeba nestihne. A jsme tam, kde jsme byli.
djst
Úterý, 28. května 2019 - 09:34:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 930
Registrován: 8-2014
Hajnej: Rušení cesty začíná nouzovým vybavením hradlové zarážky.
Jistě, za předpokladu, že bylo pro jízdu uvolněno návěstní hradlo. Já mluvil o jízdě na PN. Ta samozřejmě může nastat i při běžném stavění cesty (důvodem např. porucha návěstidla nebo TZZ), ale častější bude stav, kdy se ani návěstní hradlo uvolňovat nebude (vjezd z nesprávné, odjezd na nesprávnou, na hradlovém poloautobloku uzavřené T nebo St) - tam se použije dotekový klíč, je-li, nebo vůbec nepůjde zavřít závěr výměn (např. porucha přejezdu nebo dohledu elm. přestavníku). Tam se pak jede klasicky telefonicky. Takže zrušení cesty znamená buď uvolnění závěru výměn (je-li uzavřen, tomu může předcházet to vybavení H) nebo oznámením signalistovi, že se jízda ruší (bez toho by neměl přijmout požadavek na stavění kolizní cesty). Tedy vždy vědomý úkon výpravčího. Stejně tak na tom RZZ - sejmutí upamatovávací pomůcky z řadiče. A stejně tak na té ESE - RNZ nebo ZAV<.


Co se týká těch Poříčan, tak tam je ještě jeden zajímavý aspekt, který říká, že to mohlo být trochu jinak. Na odjezdovém návěstidle vedlejší koleje totiž svítila Rychlost 80 km/h a volno. Strojvedoucí ale podle záznamu (zdroj: zpráva DI) namačkal do AVV návěst Rychlost 100 km/h a volno. Takže strojvedoucí převzal volnoznak z návěstidla pro jinou kolej, ale do AVV zadal rychlost jinou. Samozřejmě to mohl být překlep, ale také něco mnohem zlověstnějšího - automatizované jednání: vidím barvu a vím, jak rychle se odtud jezdí. Paradoxně ale ani z 1. koleje nejde nikam jet na návěst 100 a volno. To jde jen z 0. (na správnou) a 2. (proti správnému směru). To se zdá, že tam mohlo dojít k nějaké celkové dezorientaci...
Úterý, 28. května 2019 - 09:43:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 269
Registrován: 9-2012
Mouko, pointing and calling není žádná novinka. Používá se už přes 50 let. Tudíž existují statistiky dokazující, že snižuje počet nehod. A nejen to, ony existují i vědecké studie o tom, proč tomu tak je. Jeden krátký popularizující článeček jako příklad.

Jediným problémem tohoto systému ja přijetí zaměstnanci. I japonské a čínské firmy se toho bojí. Nicméně je to systém opravdu vysoce efektivní a pomalu se šíří.

A pokud některý ze zde přítomných strojvedoucích mají pocit, že ti Japonci jsou šašci, tak k tomu umím dodat jedinou věc. Každý ten japonský šašek je vycvičen tak, že mezistaniční jízdní doby dodržuje bez ohledu na obsazenost vlaku a stav trati s vteřinovou přesností a dokáže zastavit s přesností na centimetry. Kdo z vás tady na k–reportu se takověmu šaškovi v tomhle vyrovná?
Komu tykám? Zpravidla všem. Buď se s tím vyrovnej a tykej mi taky nebo se jdi třeba zabít.
Úterý, 28. května 2019 - 10:59:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3464
Registrován: 9-2003
Mouka: Zdá se, že někdo ten pinting and calling nepochopil.
NOBLE BRICKS
Úterý, 28. května 2019 - 11:43:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19261
Registrován: 5-2002
djst: Samozřejmě to mohl být překlep, ale také něco mnohem zlověstnějšího - automatizované jednání
Nebo spíš snaha to AVV trošku očůrat, protože ono korektně dodržuje rychlost dovolenou návěstidlem na celém zhlaví až k poslední výhybce (kór když je to ausgerechnet v těch Poříčanech ze 3. na 1.TK po výjezdu z první a jediné odbočky pěkných pár set metrů do rovného).

Martyk: Každý ten japonský šašek je vycvičen tak, že mezistaniční jízdní doby dodržuje bez ohledu na obsazenost vlaku a stav trati s vteřinovou přesností
Otázkou je, jestli na tu obsazenost vlaku nepoužívají váhovou korekci v pohonu (třeba u meter je to zcela běžné a typické).
djst
Úterý, 28. května 2019 - 12:40:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 931
Registrován: 8-2014
Hajnej: Nebo spíš snaha to AVV trošku očůrat, protože ono korektně dodržuje rychlost dovolenou návěstidlem na celém zhlaví až k poslední výhybce (kór když je to ausgerechnet v těch Poříčanech ze 3. na 1.TK po výjezdu z první a jediné odbočky pěkných pár set metrů do rovného).
Nebo tak, to taky známe... a přitom zrovna toto je jednání krajně nebezpečné. Protože PZZ počítají s dodržením rychlosti až ke krajní výhybce. Takže nemusí být dodržena předepsaná přibližovací doba. To by bylo divení strojvedoucího, kdyby mu takovou nehodu na přejezdu připsali na vrub...
Úterý, 28. května 2019 - 12:43:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6202
Registrován: 9-2011
jízdní doby dodržuje bez ohledu na ... stav trati
Jo? Takže na pomalou jízdu kašle, aby tam byl na fteřinu fčas???
Anebo mu přinesou rozkaz, že vocamcaď pocamcaď je dneska 30 a jízdní dobu mu na to konto prodloužili vo 43 sekund, tak Japonec strčí do ucha kliku, párkrát s ní zatočí, v hlavě mu to zašramtá a už před vočima vidí novej průběh jízdy?
Všichni jste volové. Servít
Úterý, 28. května 2019 - 13:21:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 638
Registrován: 12-2007
Aleš_Liesk.:
"
Anebo mu přinesou rozkaz, že vocamcaď pocamcaď je dneska 30 a jízdní dobu mu na to konto prodloužili vo 43 sekund, tak Japonec strčí do ucha kliku, párkrát s ní zatočí, v hlavě mu to zašramtá a už před vočima vidí novej průběh jízdy?"

Mozna ze ano

(Příspěvek byl editován uživatelem joudatfd.)
Úterý, 28. května 2019 - 14:15:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19263
Registrován: 5-2002
Jtfd: Anebo taky možná že ne - to video fakt není důkazem, že to pro daný úsek není jedna nadrilovaná jízdní doba.
ridic_vlaku
Úterý, 28. května 2019 - 14:58:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7
Registrován: 5-2019
Mimochodem, zaujalo mne to zakrývání rychloměru.
Let se zakrytým rychloměrem a jinými dalšími budíky v letadle byl jednou z úloh i během základního pilotního výcviku. To aby člověk dostal stroj trochu pod kůži. (Samozřejmě to bylo při výcviku VFR, při IFR naopak na pocity člověk spoléhat nesmí.)
Stenly
Úterý, 28. května 2019 - 18:11:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 114
Registrován: 2-2016
Martyk:
"Standardní operační postup je něco úplně jiného, než tady odborařští bojovníci proti všemu novému blábolí."
Ano, v odborech jsem a určitě bych se nenazval odborářským bojovníkem. V poslední době jsem bojoval proti hlouposti umyvadel a vařičů na nových strojích.
Jelikož jsem taky jen ten blbec od uhláku, reaguju se zpožděním.
Takže co je teda SOP? To co ste popsal má základní slabinu že si odboráští bojovníci již vybojovali právo rozhodovat o odjezdu bez vlakové čety, která dává pouze připravenost bez návaznosti na návěst. Pokud se mýlím nechť mě někdo znalý opravý, jsem tupec od uhlákú, briketa se jen přesejpá, ale mlčí.
A určitě jsem nikde neodmítal Pointing&Calling.


Hajnej:
"Demagogové se k tomu možná dostanou, ale jinak sotva. Krom toho v situační komisi je vždycky někdo od vozatajstva.
A hlavně má SŽDC ve srovnáním s lítálkama mnohem víc svázaný ruce okolím tratí a stanic. Nebo snad někde existuje letiště s ranvejí stočenou do čtvrtkruhu, protože jinak se to do údolí umístit nedalo...?"

Coje demagogie na tom že bych chtěl aby všechny železniční značky co maj svůj vzor vyobrazen v D1 tak i skutečně vypadaly?
A není to jen o cedulích a návěstidlech. Na trati co nejvíc jezdím sou i jiné věci, například špatně kódující úseky, hlavně před přejezdy, zarostlà návěstidla AB, a tuny dalších věcí. A pokud bych měl dodržet všechno co si Zkáza dopravní cesty nacintá do předpisu tak bych skončil už po 2km .... a světe div se, ZŽDC je první kdo si začne otvírat. A ano, na všechny závady se píší hlášeni a konči stylem:nedělej nám problém[kladivo]
P.s.: jsem ještě mladý a naivní[satan]
Úterý, 28. května 2019 - 19:37:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3894
Registrován: 3-2006
ridic_vlaku:
"Mimochodem, zaujalo mne to zakrývání rychloměru.
Let se zakrytým rychloměrem a jinými dalšími budíky v letadle byl jednou z úloh i během základního pilotního výcviku. To aby člověk dostal stroj trochu pod kůži. (Samozřejmě to bylo při výcviku VFR, při IFR naopak na pocity člověk spoléhat nesmí.)"

No jak si ještě pamatuji(snad mi to ještě chvilku vydrží), tak v autoškole při jízdách, jsem vždy dostal držkovou, že čumím na tachometr a ne na cestu. A kouknout na šaltpáku, to bych asi z té Š120, nedobrovolně vystoupil.[lol]
Takže docela zajímavé řešení, se zakrytým rychloměrem.[happy]
Úterý, 28. května 2019 - 20:02:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7274
Registrován: 8-2007
Stenly: si odboráští bojovníci již vybojovali právo rozhodovat o odjezdu bez vlakové čety, která dává pouze připravenost bez návaznosti na návěst. Pokud se mýlím nechť mě někdo znalý opravý, jsem tupec od uhlákú, briketa se jen přesejpá, ale mlčí.

Tak já nevím,jak jsi starý,ale vlaková četa přestala rozhodovat o odjezdu více,než před 30 lety.Tehdy měl vlakvedoucí povinnost dávat odjezd dvojhlasnou trubkou v zastávkách,rozjezdu od vjezdového návěstidla.Rozkazy dával výpravčí nejdříve vlakvedoucímu,ten je podepsal a pak dones strojvedoucímu.Dnes vlaková četa nezná návěsti,podmínky pro odjezd,nemá rozkazy,nemá vysílačku,nemá VZ.Nevím,jak si představuješ jejich právo rozhodovat o odjezdu vlaku.
Odjezd bez vlakové čety si nevyřvali odboráři,ale nutnost racionalizace.Předtím vlakvedoucí seděl ve služebním voze,nebo na stanovišti motorového vozu a sledoval návěsti.
Úterý, 28. května 2019 - 20:57:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3546
Registrován: 5-2002
vlaková četa přestala rozhodovat o odjezdu více,než před 30 lety

Nechci se hádat, ale domnívám se, že to bylo v roce 1992.

měl vlakvedoucí povinnost dávat odjezd dvojhlasnou trubkou v zastávkách

Jednohlasnou. Dvojhlasnou trubkou dávala návěsti tzv. bezpečnostní hlídka.

rozjezdu od vjezdového návěstidla

Tím si nejsem jist. Při změně návěsti na vjezdovém návěstidle na "volno" dával strojvedoucí návěst "povolte brzdy úplně" (?), aby uvědomil vlakovou četu o rozjezdu. Sledování změny návěstního znaku nebylo, myslím, povinností vlakvedoucího, to pouze v případě přítomnosti na stanovišti motorového vozu, kde nahrazoval v tomto smyslu pomocníka strojvedoucího. Naopak, při průjezdu kolem návěstidla s omezením (typicky "výstraha" na předvěsti nebo "40 a Výstraha" na vjezdu) musel strojvedoucí dát návěstí "Pozor" signál vlakvedoucímu, že ji vzal na vědomí. Pokud tak neučinil, měl vlakvedoucí za povinnost strhnout záchrannou brzdu.
Celý systém kontroly strojvedoucího vlakvedoucím (na vlacích vedených lokomotivou) byl nabourán ustanovením, podle kterého byl vlakvedoucí zbaven těchto povinností pokud byl služební vůz za osmou nápravou (to platilo už před válkou), resp. pokud vlakvedoucí vykonával kontrolu jízdenek (typicky právě na motorových vlacích s malou frekvencí, ale i na některých vlacích v klasických soupravách s četou 1/1).

(Za případné drobné nepřesnosti se omlouvám, už je to dávno... :-)).
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Stenly
Úterý, 28. května 2019 - 20:57:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 116
Registrován: 2-2016
Apollo_17: nemůžu to pamatovat[nene] a děkuju za osvícení[ok], holt na uhlí tohle nemám
Úterý, 28. května 2019 - 21:11:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2626
Registrován: 5-2008
Apollo_17,: trubka byla jednohlasná , dvouhlasnou trubku měla bezpečnostní hlídka .
Johny11: od 27.12.1987
Don Parmezano
Úterý, 28. května 2019 - 21:41:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3895
Registrován: 3-2006
trubka byla jednohlasná
A jak to krásně znělo. Třeba v Dobré Vodě u Březnice,na zastávce mezi stromy, jako bych to dodnes slyšel.[vypravci]
Úterý, 28. května 2019 - 21:51:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7275
Registrován: 8-2007
od 27.12.1987

No tak přesné nyance po těch letech už dáváme dohromady ztěžka,ale asi se shodnem,že dnes nemůže o odjezdu rozhodovat vlaková četa,které končí dopravní povinnosti sepsáním vlakové dokumentace.Ani výpravčí,který v mnoha stanicích není,nebo je mimo místa,kde by mohl dávat plácačkou odjezd.

Nezbude nic jiného,než i těm strojvedoucím nainstalovat zabezpečovač na úrovni,jaký mají ti výpravčí.
Úterý, 28. května 2019 - 21:54:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1147
Registrován: 7-2017
Jo, jo. Taky ten tón slyším dodnes. Zeleneč, Stratov, Zboží...vjezdy Lysá, Nymburk a Poděbrady, tam se často stálo.... a Baiky...
ridic_vlaku
Úterý, 28. května 2019 - 22:19:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 5-2019
Nezbude nic jiného,než i těm strojvedoucím nainstalovat zabezpečovač na úrovni,jaký mají ti výpravčí.

Jenže ten bude v dohledné době u nás nainstalován jen na několika, byť nejvýznamnějších, tratích. A na ostatních tratích se spokojíme s řešením vzor SŽDC a DÚ: "Přísně potrestejte nešťastníka, který chyboval", "Proškolte strojvůdce, že na červenou se nejezdí" a "Zakážeme strojvůdcům melouchy u konkurence"?
Úterý, 28. května 2019 - 22:48:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7276
Registrován: 8-2007
Přísně potrestejte nešťastníka, který chyboval

Jenže ,jak vyřešit,aby nechyboval?Výpravčí chybovali tak,že nezkontrolovali volnost staniční koleje a poslali na něj vlak,nedostali odhlášku na trati a poslali další vlak do obsazeného oddílu,nebo neměli souhlas a poslali dva vlaky proti sobě.Proto je již skoro všude staniční a traťové zab.zařízení.
Strojvedoucí má asi na 25 procentech tratí ukazovač návěsti na dalším návěstidle,který zabezpečuje jen to,že strojvedoucí neumřel.Na ostatních tratích nic neukazuje a zabezpečuje jen to,že strojvedoucí žije.
Úterý, 28. května 2019 - 23:47:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 9-2017
https://www.novinky.cz/krimi/506028-kamion-na-prejezdu-u-prerova- sevrely-zavory-vlak-musel-nouzove-zastavit.html
Středa, 29. května 2019 - 08:00:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7461
Registrován: 1-2007
Mouko, pointing and calling není žádná novinka. Používá se už přes 50 let. Tudíž existují statistiky dokazující, že snižuje počet nehod. A nejen to, ony existují i vědecké studie o tom, proč tomu tak je.

To já nerozporuju, jen jsem chtěl říct, že podle mě by zmíněná nehoda v Poříčanech mohla nastat i v případě aplikace uvedeného pointing and calling.
Stenly
Středa, 29. května 2019 - 12:57:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 117
Registrován: 2-2016
Mě spíš zaráží že ridic_vlaku má pořád pocit že mu někdo odporuje, že mu všichni urážej P&C atd.... .
Já jen chtěl aby všechno bylo standardní když všechno chceme standardizovat (i postupy) od cedulí kolem trati až po ponožky.[crazy]
ridic_vlaku
Středa, 29. května 2019 - 14:59:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10
Registrován: 5-2019
Stenly, kolego, ridic_vlaku neni urazen. Ostatne uvedte prispevek, kde bych budil zdani urazenosti.

Ale kdyz uz kolegove tak radi kontroleru rikaji knipl, tak jsem chtel ukazat, ze v letectvi ke kniplu patri i trocha te profesionality. A k profesionalite patri - tam, kde nemuzeme technicky vyloucit chybu lidskeho faktoru - i nejake ty Standardni provozni postupy (anglicky SOPs).
Pro jednoduchost, za SOP muzete povazovat i prosty navyk na OPETOVNY pohled na navestidlo. Ono by se pak nestalo, ze nekdo rozjede vlak proti stuj anebo si splete "vystrahu" s "ocekavejte 60". :-(


(Příspěvek byl editován uživatelem ridic_vlaku.)
ridic_vlaku
Středa, 29. května 2019 - 15:28:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 5-2019
A za mne posledni prispevek k bezpecnosti. Zkusenosti z nam trosku blizsiho civilizacniho okruhu:

A Network Rail Training film about the risks of a SPAD (Signal Passed At Danger) and how to prevent them. This is Part One

A Network Rail Training film about the risks of a SPAD (Signal Passed At Danger) and how to prevent them. This is Part Two