Diskuse » Železnice » Podorlické tratě » Archiv diskuse Podorlické tratě do 29. 5. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Podorlické tratě do 29. 5. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Čtvrtek, 16. května 2019 - 23:44:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 239
Registrován: 3-2013
Vhd sl: "Samotná stavba (a infrastruktura vůbec) je vždy jen o vytvoření předpokladů."

Čítankový příklad: Ádr!
Pátek, 17. května 2019 - 14:25:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 974
Registrován: 7-2017
Vhd_sl
Ano když tam chodíte fotit, vyposlechněte si názor obyčejných lidí (předpokládám cestujících) kteří nad tím (pro ně) nesmyslným řešením kroutí hlavou se slovy který vů… to takhle blbě mohl vymyslet. Když je odkážete nechť si stěžují na nové řešení nádraží na patřičných místech, nejlépe prostřednictvím vedení města. Dozvíte se velmi nepříjemné informace, jak to ve vedení města vypadá, zvláště po podzimních volbách.

Dle mého názoru je také nové řešení, především umístění nekrytého nástupiště, značně vzdáleného (těch 40 m budete muset trochu navýšit) od stávající budovy s verandou, a ještě dále od WC.
Přemístění zastávky autobusů nic neřeší, pouze zkomplikuje situaci na příjezdu k nakladišti. Převážná část cestujících dle mého pozorování přichází od města po ulici od přejezdu (sídliště), případně parkem. Pro ně se docházka prodlouží o cca 80-100 m. Ti co přijíždějí autem, pro ně se to prodlouží cca o 60 - 80 m podle toho kde zaparkují (nebudou případně muset obcházet budovu). Pro ty co přijdou od bývalé restaurace to vyjde dále cca o 20 m pokud nebudou potřebovat jít do pokladny pro lístek jinak se jim to prodlouží taktéž o cca 60 m. Jediný + pro cestující jsou nástupiště s hranou 55 cm.
Jinak samé mínusy, včetně zbytečně vyhozených peněz za některé prvky zabezpečení. Máte tuchy kolik stojí takové návěstidlo? Vyhodit prakticky nová to není zrovna dobrý příklad hospodaření s financemi. Vyhýbky s motorickými přestavníky nedávno instalované, atd, atd.
Pátek, 17. května 2019 - 15:57:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4074
Registrován: 5-2004
Videosen:
"Cestující ztratí zázemí v podobě čekárny (ráno a večer),"
Tohle, a kytičky, zní jako hozená rukavice obci. Čekárna podle všeho je nejdůležitější pro místní, kteří tak mohou dát zadání svým zastupitelům, ať konají.

Videosen:
"Stavba pro cestujícího nenabízí nic, co by někoho přitáhlo na koleje,"
Tak stavba evidentně nabízí to, že vlaky budou moct dál jezdit, rychleji a spolehlivěji. Což je to základní, co se snad od vlaku čeká.
Pátek, 17. května 2019 - 18:15:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1239
Registrován: 1-2006
Videosen:

Domnívám se, že je to spíše tak, že já žádné peníze navíc na provoz infrastruktury ze státního rozpočtu neočekávám, a pokud budou, domnívám se, že by měly jít do věcí, které buď sníží náklady na provozování, nebo vyřeší propady rychlosti, nikoliv do platů někoho, jehož práci s automatizací zvládne jeden člověk v desetině úvazku a ještě k tomu bezpečněji a s větším množstvím informací. Domnívám se, že by investice měly být zejména tam, kde tím vlakem lidi jezdí (lom frekvence Hronov). Řeším to viděním technika.

Vy, zdá se, voláte po změně služby s tím, že stát musí peníze zajistit tak, aby byla služba provozovatelná ve vyšším standardu než nyní a se zachováním dopravních zaměstnanců. Zároveň bojujete za region, kde ten vlak páteří IDS s výjimkou turistického ruchu velmi pravděpodobně nebude. Řešíte to politickou cestou...

Nemůžeme se dohodnout.

Pobíhání cestujících nemá vliv na pravidelnost dopravy. Cestující má vymezeno odkud to jede, je na něm zda bude nebo nebude pobíhat.

Budovy přešly od dopravce ke správci, protože je dopravců více a je potřeba zajistit výběr prostředků na provoz budov od více dopravců, a v normách má dráha nepochopitelnou povinnost držet v každé stanici čekárnu a WC (o tom, zda musí být otevřeno však normy nehovoří). Nedomnívám se, že je tomu tak dobře, protože s výjimkou uzlů je tou složkou státu, která je schopna nádražní budovy udržet efektivně a současně má zájem na tom, aby to vypadalo, obec. Nedomnívám se ani, že by na dráze musel být z nějakého důvodu vyšší standard než u autobusové dopravy proto, že tam historicky budovy jsou. Ve finále stejně není, protože nejsou lidi, a pro dopravce tam ta kasa má smysl jen ve špičkách. Hrajeme si na vyšší standard, který možná vlastně nikdo nepotřebuje, a prostředky z veřejných rozpočtů nesmyslně odtékají...

Videosen, mirek55:

Nevím o jakém průzkumu hovoříte. Základ je v tom, že se děje změna. Zeptejte se na jakoukoliv změnu např. v legislativě, bez znalosti podrobností vám většina spoluobčanů dá automatickou odpověď že to je hloupost. Doplní i názor na své volené zástupce. To, co je podstatné, budou čísla z průzkumů před a po ve srovnatelných obdobích + následně čísla z průzkumů po využití možností v grafikonu vč. nasazení vozidel. K těmhle číslům se spíše nedostaneme.

Další věc je, že za rok si nikdo nebude pamatovat že to bylo jinak. Člověk upraví své návyky a život jde dál. Není to nic na čem by stálo to, co je důležité, a popravdě, domnívám se, že většina lidí to zatím ani nezaregistrovala - to jen pár těch, co nemají co dělat a o čem debatovat...

mirek55:

Záleží na tom jak to počítáte. Psychický problém nebude s tím, že je přechod jinde, ale s tím, že pohyb ve stanici bude usměrněn tak, že veřejně nepřístupný prostor nebude dostupný a nepůjde si krátit cestu kolejištěm. Pokud jste před změnou nechodil přes přechod u výpravní budovy tam, kde je garantována bezpečnost pohybu, bylo to pro Vás od přejezdu blíže o délku vlaku. Má ale mimo vymezené cesty v kolejišti kdo co dělat? Pokud jste využíval předepsané přístupové cesty, pak ten rozdíl není více, protože mezi dvěma body je prostě těch cca 40 metrů. Jdete-li parkem, je vám jedno z které strany budovu obejdete v případě, že nejdete pro jízdenku. Dokonce si dovolím tvrdit, že si cestu zkrátíte a vyjde vám to vzdálenostně na stejno. Není takový problém vzdálenost, největší problém bude to, že někdo omezil volnost/svobodu pohybu. To je nepopulární, ale je to o bezpečnosti a tedy žádoucí.

Co se vyhazovaných peněz týče, také nejste korektní a využíváte obecné neznalosti postupů. S výziskem se hospodaří podle předpisů, čímž šrot je jen u toho, co je správcem označeno jako nepoužitelné. Vámi naznačované škody nevznikají (šlo by o trestnou činnost - zanedbání péče řádného hospodáře...), stavbou naopak vzniklo poměrně dost velké množství náhradních dílů využitelných pro opravy stávajících zařízení. Pokud jsou mé informace správné, pak např. díly mechanik z Bohuslavic jsou do zásoby na opravy Martinic. A podobně. Tyhle akce jsou svým způsobem nepřímou dotací údržby starších zařízení a prodloužením jejich životnosti. Do šrotu (nebo muzeí, pokud to mělo historickou hodnotu - např. PZM Černčice nebo Náchod) mělo jít fakt jen to nevyužitelné.
Pátek, 17. května 2019 - 18:24:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1240
Registrován: 1-2006

mirek55:
"Přemístění zastávky autobusů nic neřeší, pouze zkomplikuje situaci na příjezdu k nakladišti."
Opravdu? Hranice té křižovatky mi přijde podstatně dál - k bráně jsou tam ještě kolmá parkovací místa. Přesunem jsem myslel posun cca o 20 metrů vpřed s označníkem na rohu budovy tak, aby se před autobusem ještě dalo přejít do parku. Předpokládám, že na jednom se shodneme - ten přednádražní prostor by si zasloužil ze strany vlastníka komunikace lépe uspořádat.
Pátek, 17. května 2019 - 19:41:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8809
Registrován: 5-2007
Videosen: ad Ádr: Ja neviem, či držanie nejakej vyššej vybavenosti (tzn. nejaká ďalšia koľaj, alebo dokonca ZZ dostatočné pre riadenie dopravy podľa D1 buď vo variante DOZ z Teplic alebo miestnou obsluhou) kvôli 10 víkendom za rok je ten úplne ukážkový príklad hospodárneho nakladania s peniazmi. Keby to bolo aspoň celé leto vrátane pracovných dní, nepoviem pol slova, ale len víkendy [uhoh]

Inak náchodské závory sú vyspravené, natreté a niekedy v týchto dňoch by sa mali viezť naspäť do Náchoda. Čo s nimi mesto urobí, ťažko povedať [proud]
Pátek, 17. května 2019 - 22:14:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 75
Registrován: 7-2006
Hronov
- wc na nádraží není již několik let v provozu
- před nádražní prostor je z části upraven u parku proti nádražní budově, ale z pravé strany parku ne. Město se na to vykašlalo - minulé vedení města udělalo jen "potěmkina"
- přestup z busu na peron to je pěkný kousek, zvláště když autobusy dojíždí většinou nadoraz, takže posunutý peron je fakt pro cestující významný dárek.
Pátek, 17. května 2019 - 22:32:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1015
Registrován: 8-2017
Asdf: Ono by dost pomohlo i jenom delší nástupiště.

Vhd_sl: domnívám se, že by měly jít do věcí, které buď sníží náklady na provozování, nebo vyřeší propady rychlosti, nikoliv do platů někoho, jehož práci s automatizací zvládne jeden člověk v desetině úvazku a ještě k tomu bezpečněji a s větším množstvím informací. Domnívám se, že by investice měly být zejména tam, kde tím vlakem lidi jezdí (lom frekvence Hronov).
Výpravčí tam, kde nejezdí lidi je levnější než tam, kde ano? Dva výhybkáři navíc ve stanicích s klíčovým průmyslem nebo signalisti na elektromechanice jsou taky levnější než výpravčí v Hronově?
Pátek, 17. května 2019 - 22:47:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 240
Registrován: 3-2013
Asdf: Nevím, jestli je ušetření jedné místně stavěné „neštíhlé“ výhybky bez ohřevu plus kusé koleje taková zátěž, že je lepší naprosto vyloučit odstavení čehokoli (porouchané vozidlo, nostalgická jízda, vozidlo údržby, případně pravidelný vlak…). Do skal jedou lidi řekněme dopoledne a tato vlna se za několik hodin vrací. Takže šupky zpět prázdný do Teplic a zase prázdný zpět. Úspora jak řemen.
Opět-místa habaděj a technika na místě, jedna výluka. O jakou částku zhruba jde, že se takto proti dřívějšímu stavu omezily možnosti dopravní cesty? Prosím o odpověď.
Jinak, odstavná kolej nemá pochopitelně nic společného jen s deseti víkendy. Navíc, deset víkendů po jednom roce provozu určitě není konečný stav. Vy máte křišťálovou kouli a kocoura, že podle současných deseti víkendů hájíte osekání stavby? Doprava kolabuje, to se stává pravidlem - jediným řešením je nahradit auta vlakem a to celou sezonu. Peron je krátký, jak jsem nikoli podle norem, ale podle praxe. Dochází k nebezpečným situacím a ke komplikacím v provozu.
Sobota, 18. května 2019 - 00:05:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 241
Registrován: 3-2013
Vhd sl: „Člověk upraví své návyky a život jde dál.“

Nevím, jestli by to ještě šlo, ale upravil bych název „Revitalizace trati Týniště nad Orlicí – Broumov“ na „Člověče uprav si na trati Týniště nad Orlicí – Broumov své návyky“. Život určitě půjde dál i na mraze, dešti i vedru.


Vhd sl: „Hrajeme si na vyšší standard, který možná vlastně nikdo nepotřebuje…“¨

Aha, tak čekání v místnosti, kam neprší a nefouká, je vyšší standard. Do jakého standardu se řadí současné Václavice?


David jaša: „Tohle, a kytičky, zní jako hozená rukavice obci. Čekárna podle všeho je nejdůležitější pro místní, kteří tak mohou dát zadání svým zastupitelům, ať konají.“

To si nemyslím, protože budovu vlastní SŽDC. Čekárna je důležitá naprosto stejně pro místní i přijíždějící - obyvatel Hronova jede jinam, čeká, obyvatel odjinud se vrací z Hronova domů, čeká.

David jaša: „Tak stavba evidentně nabízí to, že vlaky budou moct dál jezdit, rychleji a spolehlivěji. Což je to základní, co se snad od vlaku čeká.“

Evidentně rychleji? Už se razí tunel pod Vysokovem?
Sobota, 18. května 2019 - 01:14:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8810
Registrován: 5-2007
M250.0:
Ono by dost pomohlo i jenom delší nástupiště.
Tak nech sa tam to nástupište dostavia, na túto sezónu, kľudne ako dočasná drevená stavba. Do ďalšej sezóny nie je problém to dostavať, ak to bude fakt také terno.

Dva výhybkáři navíc ve stanicích s klíčovým průmyslem nebo signalisti na elektromechanice jsou taky levnější než výpravčí v Hronově?
Uvedomte si, že SŽDC sa snaží využívať, či dokonca skôr až zneužívať určité finančné rámce, pretože nad štandardnú obnovu a údržbu jej štát nedá takmer ani halier. A tomuto rámcu sa musí všetko prispôsobiť. Napríklad Opočno by tam šlo zahrnúť len za cenu výrazných škrtov prakticky všade. Hele, keby to bolo tak jednoduché, tak som za aby v Hronove boli 3 nástupištia, v Adršpachu 4 koľaje a stavadlo.

Videosen:
je ušetření jedné místně stavěné „neštíhlé“ výhybky bez ohřevu plus kusé koleje taková zátěž
To akože upratanie toho vlaku má trvať porovnateľnú dobu s jazdou do Teplic?

Navíc, deset víkendů po jednom roce provozu určitě není konečný stav.
Domnievam sa, že je. Všetci hovoria o tom, že tých turistov je tam už dnes moc a musí sa to výrazne zregulovať. Takže očakávam, že súčasný stav je naopak niekde tesne pod vrcholom a je dosť možné, že nad definitívnym stavom.

Ak je perón krátky, tak ho príde dostavať. To isté prípadne v Hronove. Našťastie nikoho nenapadlo dať šturec aby mohli byť peróny bližšie k staničnej budove.
Sobota, 18. května 2019 - 06:51:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1241
Registrován: 1-2006
M250.0: Dojde-li se casem do extremu kdy nebude mit kdo slouzit, je akceptovatelnejsi NAD v useku kde neni frekvence tak vysoka.

Videosen: dostal jste se z diskuze k pravdam, neni o cem dal...
Sobota, 18. května 2019 - 07:03:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 242
Registrován: 3-2013
Asdf, ptal jsem se na cenu. Opravdu bych si přál vědět, kolik se ušetřilo na vyloučení možnosti odstavit vozidlo, věřím, že máte v této věci přehled.

Jízdní doba do Teplic je 12 minut.

Jinak zavedení místenek do skal řeší situaci ve skalách, omezí devastaci skal, ale ani trochu neřeší dopravu. Auty jezdí mnohem více lidí a i kdyby někdo omezil místenkami počet návštěvníků, tak stále bude dost těch, co zaplní vlaky. Jestli chce někdo opravdu řešit dopravu, tak auta na místní silnici nepustí, nebo drasticky zvedne parkovné. Situace je kritická, místní se nemohou dostat tam, kam nezbytně potřebují, záchranáři mají významně prodloužený dojezdový čas, lidi kolem cesty trpí. Obrovskou chybou a nesmyslným gestem bylo umožnění dopravy přes Zdoňov. Řešením je v tomto případě vlak a tady by určitě k velkému nárůstu o prázdninách došlo.
Sobota, 18. května 2019 - 11:38:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8812
Registrován: 5-2007
ptal jsem se na cenu
Je tam fúra premenných, ktorých obsah neviem. Niečo medzi 2 a 40 miliónmi [kladivo] Skúste Vhd_sl. Ten má prehľad rádovo vyšší.

Jízdní doba do Teplic je 12 minut.
A myslíte si, že odstavenie tej súpravy vrátane obsluhy tej výhybky a odbavenia predpisových formuliek D3 bude trvať nejak výrazne menej?

omezí devastaci skal, ale ani trochu neřeší dopravu.
Ak je tam nejaké výraznejšie množstvo atrakcí okrem tých skál, aby tam tie fúry ľudí boli ochotné prísť aj bez toho, že by mali istotu, že sa do skál dostanú, potom OK, ale ja tam teda o ničom takom neviem. Takže obmedzenie (výrazné) prístupu do skál (výrazne) obmedzí aj dopravu.
Sobota, 18. května 2019 - 18:08:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1017
Registrován: 8-2017
Vhd_sl: Zas nepřehánějte. Pokud by byla personální situace opravdu tak žalostná, tak bude výraznější snaha nasměrovat investice tam, kde se ušetří 3 lidi na směnu místo jednoho.
Kříž
Neděle, 19. května 2019 - 18:16:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 313
Registrován: 11-2005
M250.0; a ony se investice tam, kde se ušetří 3 lidé na směnu, snad nesměřují?

Namátkou v okolí;

ŽST Jaroměř - probíhá přestavba (důvody prodloužení stavby jsou známé),
ŽST Letohrad - probíhá přestavba,
ŽST Hradec Králové hl.n. - v přípravě (přestavba ŽST+nové ZZ),
ŽST Týniště n/O - v přípravě (přestavba ŽST+nové ZZ, vč. provizorního AH směr Třebechovice => konec hlásky Petrovice n/O),
HK - Pce DOZ+ECTS - v přípravě.
Pondělí, 20. května 2019 - 08:30:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 69
Registrován: 10-2017
https://zdopravy.cz/pardubicky-kraj-zverejnil-smlouvu-s-ceskymi-d rahami-modernizaci-vlaku-neresi-28414/
Úterý, 21. května 2019 - 12:45:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 243
Registrován: 3-2013
Asdf: " že tých turistov je tam už dnes moc a musí sa to výrazne zregulovať. "

Jaké množství je to správné?
Úterý, 21. května 2019 - 12:57:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8819
Registrován: 5-2007
Jaké množství je to správné?
To neviem, od toho sú tam odborníci. Ale podľa ich medializovaných vyjadrení je to evidentne (výrazne) menej, než ich tam jazdí dnes.
Úterý, 21. května 2019 - 17:13:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1242
Registrován: 1-2006
M250.0:
"Vhd_sl: Zas nepřehánějte. Pokud by byla personální situace opravdu tak žalostná, tak bude výraznější snaha nasměrovat investice tam, kde se ušetří 3 lidi na směnu místo jednoho."
Bavíme se o extrému. Snaha by sice byla, ale mezi výpovědní dobou v zaměstnaneckém poměru a dobou potřebnou na přípravu investice je určitý nezanedbatelný rozdíl.

Pokud by mělo jít o stejné časové období, seženete tak zámky, kříže neplatnosti a budete se horko těžko snažit zajistit takové změny, aby se uplatnila omezení v dopravě. To, jestli ušetříte jednoho nebo tři lidi bude za takových podmínek bezpředmětné, protože dva z těch tří budou signalisti, velmi pravděpodobně bez ochoty aspirovat na odpovědnost výpravčího jinde. Ani u investice nejsou tři lidi zárukou, že to klapne, protože se toho na ty akce "hrazené" úsporou dopravních zaměstnanců nabalilo tolik nezbytných věcí, bez kterých to nejde, že efektivita investice není zaručena.

Má smysl navlékat korálky do DOZ přednostně tam, kde NAD nepokryje jeden autobus. Pokryje-li, je otázkou zda do toho jít. Je dobře, že z evropských peněz jsou realizovány i investice typu Revitalizace Týniště - Broumov, protože to tu trať do budoucna může udržet, ale prioritu z hlediska dlouhodobé udržitelnosti bych viděl jinde, je-li jasné jaká konfigurace je tam kolejově pro nejbližší léta potřeba.
Úterý, 21. května 2019 - 22:39:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 244
Registrován: 3-2013
Asdf: Adršpach se počítá do tzv. turistických „Václaváků“. Od těch typických se ale dost liší, železnice vede prakticky až před hlavní vchod, turistická atrakce má více vchodů a v okolí jsou další významná podobná uskupení. Myšlenka, že místenka pro vstup do skal vyřeší dopravu i ochranu přírody je sice lákavá, ale neproveditelná.

Co se pravděpodobně stane, zavedou-li se místenky?
- Protože území není oplocené, tak mnoho lidí pojede třeba do Janovic a do skal se dostanou mimo hlavní vchod. Se všemi důsledky i v dopravě.

Asdf: „Všetci hovoria o tom, že tých turistov je tam už dnes moc a musí sa to výrazne zregulovať.“
Už ne, ochranáři se obávají, že by se do horšího problému dostaly Broumovské stěny, kam železnice nevede, a hlavně říkají, že toto území je téměř nemožné uhlídat. Adršpach je uvnitř mnohem kontrolovatelnější, dají se tam lépe postavit WC…
Do skal zavítá ročně 300 000 lidí, počet roste. Návštěvnost není rovnoměrně rozložena, na věc má vliv počasí, svátky… A tak tady máme často denně ve skalách třeba 4 000 lidí, v extrému 7000. A nyní doprava. Do Adršpachu může po půlhodině jedna jednotka, počítejme 200 lidí. Lidi sem jezdí mezi jedenáctou a čtrnáctou hodinou, vlak je tedy schopen denně dopravit nějakých 2000 lidí. Pochopitelně počítám pouze sedící cestující. Podle mého názoru stlačení počtu místenek na 1500 není vůbec reálné.
I proto jsem přesvědčen, že s délkou peronu a nevybudováním odstavné koleje se stala chyba. V době, když se věc projektovala a potom budovala, rostla návštěvnost skal, domnívám se tedy, že informací pro posouzení situace bylo dostatek.
Středa, 22. května 2019 - 23:37:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 378
Registrován: 12-2011
https://www.youtube.com/watch?v=AzkPgjaqJVs
Čtvrtek, 23. května 2019 - 11:46:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 766
Registrován: 3-2009
Asdf: Keby to bolo aspoň celé leto vrátane pracovných dní, nepoviem pol slova, ale len víkendy [uhoh]

No a budete se divit, ale už od června to bude po celé léto každý den... (úsek Teplice - Adršpach každých 30 minut od cca 8:30 do 17:00)
JŘ 047 od června
Tak už nepoviete ani pol slova [happy]
Pátek, 24. května 2019 - 15:31:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 9-2017
ad Adršpach: Prodloužit nástupiště by šlo. O 50m by to nebyl problém. https://mapy.cz/s/3sG55 Ale souhlasím s tím, že se to mělo udělat, když se stanice předělávala.
Sobota, 25. května 2019 - 14:03:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1243
Registrován: 1-2006
Videosen:
"... se stala chyba. V době, když se věc projektovala a potom budovala, rostla návštěvnost skal, domnívám se tedy, že informací pro posouzení situace bylo dostatek."

Rosťav:
"No a budete se divit, ale už od června to bude po celé léto každý den..."

peca_p:
"..., že se to mělo udělat, když se stanice předělávala."

Rosťav:

Nevím - danou stavbu neznám -, ale jaká byla predikce ze strany objednatele osobní dopravy v době přípravy stavby? Pokud dvouhodinový takt, pak pro dráhu jiné než realizované řešení NEBYLO obsahově obhajitelné. Vím jaká v té době byla situace, ale nelíbí se mi, že je naznačována chyba na straně dráhy. [sad]

Tím nechci říkat, že problém je zcela na straně objednatele osobní dopravy, protože tento vývoj (politické řešení problému s parkováním v Adršpachu) je podle mého názoru mladšího data. Spíš je problémem dlouhá příprava staveb, a to, že by se do toho, ctíme-li (neohýbáme-li) legislativu a nějaké postupy schvalování staveb, po územku nemělo obsahově sahat, ale buď zrealizovat nebo vrátit v přípravě pět let zpátky.

Nehovořil bych o chybě, ale o tom, že se podmínky natolik změnily, že, pokud chceme více, to zrealizované řešení neunese - chce se více než mělo řešit.
Sobota, 25. května 2019 - 14:32:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 767
Registrován: 3-2009
Však já neházím vinu na SŽDC, uvidíme, jak to bude od června fungovat, snad to bude spolehlivé.
Adršpach dost roste i v posledních letech a vůle přidat vlaky v minulosti moc nebyla, i z mého pohledu to je překvapivé, že se tam teď bude jezdit po 30 minutách, před nějakými 5 lety to rozhodně nikdo nepředpokládal. Jaká přesně byla tehdy predikce objednatele, to nevím, ale 30minutový takt určitě ne.
Obecně je spíše problém v tom, že se stavby dělají relativně kapacitně na hraně, a pak je problém cokoliv přidat. Některé věci prostě ani předpokládat nelze, požadavky na dopravu se mění... vzhledem k tomu, jak málo často se větší stavby na železnici dělají, tak je třeba myslet na to, že těch vlaků může být i více, než je v nějakém předpokladu. Však se taky nedávno upravovaly nějaké výpočty ohledně kapacity atd., které jdou tímto směrem. Na druhou stranu ale chápu, že tady to nikdo moc nečekal.
Že každá "rezerva navíc" stojí prachy, to je mi jasné, nedokážu říct, kolik přesně by té rezervy mělo být, ale řekl bych, že v posledních letech se na to docela začíná myslet, takže bych to (celkově vzato) vůbec neviděl černě... ale kdy se nějak zkapacitní 047, to je asi ve hvězdách[happy]
Sobota, 25. května 2019 - 16:05:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1244
Registrován: 1-2006
Rosťav:

[ok]

Prostě KRAJ potřebuje rezervy, protože NETUŠÍ co bude v dalším volebním období (nebo dokonce s další politickou kauzou typu Adršpach nebo parkování přespolních v Praze), a dráha má proti sobě Jaspers, NKÚ a další, kteří se ptají, zda byly prostředky vynaloženy efektivně (tedy zda se postavilo a spravuje to, co je používáno), a nějaký balíček prostředků, které jsou nějak odargumentovány (návratnost eliminace dopravních zaměstnanců, zvýšení bezpečnosti ap.), a které tak nějak nejde navýšit proto, aby se udělala rezerva. A nikdo vlastně neví jak ty rezervy (nad rámec předpisů dopravní technologie) vytvořit a nejít za to sedět (nebo od válu jako politik)...

Typická ukázka sporu politiky a aplikace péče řádného hospodáře při nastavení aktuální společnosti... [sad]
Sobota, 25. května 2019 - 16:11:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1245
Registrován: 1-2006
Co radši pár fotek před úterním obnovením provozu?

Hronov - Náchod 25.5.19 (1/2)...:

Sobota, 25. května 2019 - 16:17:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1246
Registrován: 1-2006
Hronov - Náchod 25.5.19 (2/2):


Sobota, 25. května 2019 - 20:43:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 768
Registrován: 3-2009
Já bych v tom neviděl tolik politiku, prostě přepravní proudy se objektivně mění a je potřeba na to reagovat, a tato změna probíhá v některých případech rychleji, než by se nám (z hlediska plánování železničních staveb) hodilo.
Jaký přesně bude koncept třeba za 10 let se skutečně neví, ale primárně bych v tom neviděl politiku, ale to, že nikdo nemáme věšteckou kouli... a zatímco někde si aspoň myslíme, že do budoucna směr vývoje známe [happy] (růst dálkové dopravy na koridorech, příměsta u velkých měst), tak právě takové regiony jako Broumovsko mají v sobě dost neznámých... co když zájem o Adršpach opadne, ať už samovolně, nebo nějak restriktivně? Co když se třeba ještě zrychlí pokles obyvatel na Broumovsku (=>už nebude koho vozit...) - nebo naopak, co když tam někdo třeba postaví fabriku (=menší zájem o cestování za prací do světa) apod. - berte jako teoretické příklady. Sice úplně pravděpodobné není ani jedno, ale před 5 lety bych taky nevěřil, že Adršpach bude tak zacpaný, že to tam bude zachraňovat 047...
Sobota, 25. května 2019 - 22:51:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 245
Registrován: 3-2013
Rosťav: „Já bych v tom neviděl tolik politiku, prostě přepravní proudy se objektivně mění a je potřeba na to reagovat,…

Já zase ano, protože veřejná doprava je hrazena z veřejných peněz a je (snad) z několika důvodů ve veřejném zájmu. Takže nelze srovnávat s fabrikou na výrobu hřebíků, kde se počet kusů řídí poptávkou a ta rozhoduje o investicích.
Adršpach je jasným důkazem toho, že se neudělala žádná rozvaha, protože problém se prohlubuje roky. Na návštěvnosti vydělává jedna vyvolená obec a okolí včetně vlastních obyvatel sklízí „ovoce“. Pozemek, kde jsou skály vlastní stát. Obec donedávna rozšiřovala parkoviště a politici pustili dopravu přes Zdoňov asi jako bonus. Problém se pochopitelně musel předpokládat. A tak místo spásy pro Broumovsko v podobě cestovního ruchu - hluk, exhalace, dlouhé dojezdové doby záchranářů, komplikovaná doprava místních obyvatel ...
Řešení? V tomto případě vlak s odpovídajícími tratí a vyšroubování parkovného na takovou mez, že dejme tomu 90% lidí přesedne do vlaku. Peníze, které se získají ze vstupného (po odečtení nákladů) dát v první řadě přímo na řešení problému. Že jsem se zbláznil? Že to takhle nefunguje? Že existují škatulky? … Možná, ale když se nebudou věci posuzovat na místě a se všemi souvislostmi, budou vznikat takovéto stavby, které místním lidem nepomohou.

Nejsem spokojen s dopravní politikou a vlastně obecně s politikou našeho státu, ale neznám lepší způsob, než je demokracie. Ano rozhodnout musí politik! Politik nahlas tvrdí, že je pro rozvoj Broumovska a to i konkrétně pro rozvoj dopravy, tak že do budoucna směr vývoje známe.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/21941 1058320517/
13:08
Neděle, 26. května 2019 - 07:40:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1247
Registrován: 1-2006
Rosťav:

Ano i ne. Je jasné, že dochází k nějakému vývoji v přepravních proudech, ale ten nebývá tak skokový jako to, co se stane v okamžiku, když politik dojde k tomu, že prokázáním snahy řešit problémy svých voličů je dosypání pár drobných do posílení objednávky železniční dopravy. Tato politika je, zejména teď v okolí Prahy (řešení parkování), velmi bezohledná. Region si řeší své politické problémy za cenu vyžrání kapacity, kterou tam potřebuje stát pro dálkovku a nákladku - dělají si z toho metro. Očekával bych respektování možností infrastruktury, a pokud to lze, pak dohodu se správcem, že dojde k úpravě další stavbou, a teprve po té se posílí. Místo toho se do toho jde silově...

V Ádru bych problém neviděl, s nástupištěm 60m se dá pracovat. Nejhůř se z úseku Teplice - Ádr udělá na víkendy a svátky izolovaný provoz s přestupy v Teplicích a Ádru, aby se to vyjezdilo (jediná pendlující jednotka na trati se nemá s čím srazit, bez házení vexlí ap.), a v Ádru se budou držet blokované zadní dveře druhé jednotky, bude-li potřeba posílení. Spíš by stálo za to, když do toho jít investičně, udělat v Teplicích přestup v rámci jediného ostrovního nástupiště bez pohybu lidí v kolejišti (plus zatáhnout do DOZ vč. doplnění nějakého toho hradla na trati)...

U toho intervalu 30 minut mám trochu obavu že se to nevyjezdí. Bez vazeb na okolí ano, s přestupem v Ádru a dvěma strojvedoucíma na jednotce ano, ale jinak spíš ne. No, uvidíme...

Videosen:

Reportáž je poněkud upravená tak, aby vyzněla, že se nic dělat nedá. Samozřejmě že dá. Kraj může za cenu rozlomení ramene Praha - Trutnov a navýšení nákladů požadovat dopravci vozidla, se kterými by se nový koncept HK - Trutnov vyjezdil. Problém je, že ani rozlomení ramene ani navýšení nákladů nejsou tím, co by bylo politicky průchozí. Je to jen o snaze elektrizovat a zachovat stávající spojení Praha - Trutnov, což bude na dlouhé lokte.

Co se Vysokovské týče, on by pro kraj možná byl poměrně dost průšvih, kdyby se opravdu postavila. Protože náklady a protože další argument pro rozlomení ramene. Ale o tom už jsme psali několikrát... Ano, je potřeba o ní politicky usilovat, protože je to jedno z tradičních volebních témat, a protože silnice další nárůst v souvislosti s prodloužením D11 už nedá. Ale jaká bude reakce kraje, pokud se to opravdu postaví, to je trošku ve hvězdách.

Z toho co vidím mám trochu obavu, že není jasná představa co bude až bude - ostatně bude to problém politiků zvolených za deset a více let, takže proč by měla představa být. Z hlediska přípravy infrastruktury se ale přesně s tímhle nedá pracovat (dimenzovat rezervy, prokazovat ekonomiku ap.) a vypadá to na velkej průšvih na základě toho, že politici nedají závazné základní vstupy pro přípravu. [sad] v tomhle je ta dopravní politika krajů blbě... v předpokladu, že když to bude potřeba, nějak se to udělá nebo se to politickou odpovědností hodí na dráhu - viz HK - Trutnov...
Kříž
Neděle, 26. května 2019 - 08:47:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 314
Registrován: 11-2005
Je to jen o snaze elektrizovat a zachovat stávající spojení Praha - Trutnov, což bude na dlouhé lokte.
Sehnat DMU co by nový koncept vyjezdily na o mnoho kratší lokte taky nebude.

Všeobecně k tratím dle D3: vymýšlet na nich nějaký vlakodrom je jednak hazard s bezpečností, jednak je to celkově nesmysl - doby hlášení strojvedoucích, limit maximální rychlosti 60 km/h,...
Pokud je o přepravu zájem (nad určité možnosti D3), mělo by se přistoupit k řízení provozu dle D1 (je to sice problém, ale uplatňovat do nekonečna "Českou metodu", tedy z howna vytřískat nemyslitelné, také nejde).

Dále je-li problém s krátkým peronem, měl by se prodloužit. Nějakou blokaci dveří mimo peron lze považovat za účelnou pouze v případech nejvyšší nouze a ne jako pravidlo (víme jak dlouho trvá naložit/vyložit narvaný vůz prostřednictvím jedněch dveří).
Neděle, 26. května 2019 - 09:17:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1497
Registrován: 7-2017
Vhd_sl, Videosen: Dovolím si citovat sám sebe z jiné internetové diskuse. Jinde jsem napsal toto:

Obecně (nejen pro SŽDC) platí, že odpovědní šéfíci i výše postavení úředníci státních struktur lavírují mezi osobními ambicemi a strachem nést odpovědnost za svá rozhodnutí, takže jako nejoptimálnější způsob chování se jim jeví defenzívní nicnedělání. Za částečně polehčující okolnost se dá (ne vždy) považovat, že systém resp. politické poměry je k tomu víceméně nutí.

Myslím, že přiměřeně to lze použít i pro ty rozhodovací činnosti samospráv, které mají za následek utrácení veřejných peněz; a to jsou vlastně skoro všechny... [crazy]
Neděle, 26. května 2019 - 11:09:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1248
Registrován: 1-2006
Kříž:

Dráty na Trutnov nejspíš budou podmíněny střídavou v HK (napaječka dosáhne dál). Pokud nevyjde VOsek - Choceň, nemyslím si že se do HK dostane střídavá dříve než do Pardubic, tedy úplně nakonec. Ale možná se mýlím. Věřím že adekvátními vozidly + cíleným poboucháním konkrétních úseků by to na nový koncept bylo podstatně dříve.

Záleží na tom kolik toho opravdu převezme vlak. Dokud se v Ádru nezačnou ve větším počtu, pravidelně a opodstatněně objevovat dvě spojené jednotky (s blokováním jedněch dveří), perón 60 metrů stačí.

dědek_hank:

Asi tak... bohužel...
Neděle, 26. května 2019 - 16:47:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 769
Registrován: 3-2009
Ano i ne. Je jasné, že dochází k nějakému vývoji v přepravních proudech, ale ten nebývá tak skokový jako to, co se stane v okamžiku, když politik dojde k tomu, že prokázáním snahy řešit problémy svých voličů je dosypání pár drobných do posílení objednávky železniční dopravy.
Okolí Prahy teď úplně neřeším, psal jsem o Adršpachu a celkově spíš o nějakých místech, kde právě ta vize je těžko odhadnutelná (samozřejmě s Adršpachem je teď každý chytrý, že to bylo před 5 lety jasné, ale já si tím teda vůbec jistý nejsem).
Když už tedy uhneme tématem ku Praze, tak tam taky není přidávání peněz na železnici skokové, ale víceméně každý rok se o trochu zvyšuje objednávka... (OK, byly roky, kdy se uvažovalo o zavření nějakých lokálek, ale co se týče příměsta, tak se víceméně každý rok přidává a občas přijde rok beze změn) - takže to rozhodně není o nějaké politické nekontinuitě co se týče objednávky železniční dopravy.

Ono to je totiž těžké - když se přidává na stávající infra, tak se tím podle jedněch "vyžírá kapacita a mělo se počkat, až se zkapacitní", ale když se dělají vzletnější vize, ale teď se nic moc nemění, tak zase podle druhých zase "kraj teď slibuje, ale kdo ví, jestli to objedná, takže vlastně zas tak zkapacitňovat nepotřebujeme"... a někteří lidi dokonce tvrdí oboje najednou [happy]
Co myslíte, kdyby kraj přišel s tím, že chce objednat 30minutový takt Teplice - Adršpach, věřila by mu to SŽDC?

Opravdu bych řekl, že význam té politiky přeceňujete. To, jestli se za X let něco objedná, nezávisí primárně na tom, jestli tam bude takový nebo makový politik (ano, ten to samozřejmě musí schvílit, bez něj to nebude), ale spíš na tom, jak se změní okolnosti typu přepravní poptávka, vývoj veřejných financí atd., ale také třeba preference cestujících (např. v posledních letech na dálkových trasách se srovnatelnou nabídkou bus/vlak jednoznačný příklon cestujících k železnici) - protože když např. půjde náš rozpočet do kytek, tak to může být politik jaký chce, ale nebude na to mít... a naopak, když to v Adršpachu vypadá, jak vypadá, tak by asi většina politiků došla k tomu, že by se mohlo něco zkusit s vlakem (možná by to třeba nebylo letos, ale až za pár let apod.)
Tedy ne že by politika neměla žádný vliv, ale ty ostatní okolnosti jsou (zejména z dlouhodobějšího pohledu - o což ale při plánování staveb jde) důležitější - a jako důkaz si vezměte ve většině krajů celkem kontinuální vývoj veřejné dopravy, nebo hlasování politiků o těchto věcech, které dost často probíhá relativně jednomyslně.

Myslím, že dost z nás dokáže odhadnout, na kterých tratích se bude do budoucna přidávat a které např. směřují k zániku - a nezáleží to nijak zásadně na tom, jestli tam bude ten nebo onen politik. Určitým způsobem smýšlející politik může ten vývoj spíše přibrzdit/urychlit, než nějak zásadně nasměrovat jinam - a pokud se o to pokusí, jako např. Jaromír v PK a obnova provozu na lokálkách, tak se to stejně vrátí zpět (povětšinou zůstal na těch jeho obnovených lokálkách jen nějaký šotoprovoz), takže to byl spíš takový "skok stranou" v jinak celkem kontinuálně se vyvíjejících vodách...
Halbstadt
Neděle, 26. května 2019 - 19:58:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1486
Registrován: 9-2006
Rostav Co myslíte, kdyby kraj přišel s tím, že chce objednat 30minutový takt Teplice - Adršpach, věřila by mu to SŽDC
Už se stalo
application/pdf047 od 9.6.
k047.pdf (186.1 k)
Neděle, 26. května 2019 - 20:16:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 770
Registrován: 3-2009
Jo to já vím, že už se stalo, však jsem sem dával odkaz ještě před vámi, myslel jsem to tak, zda by tomu SŽDC věřila dříve, než se to stalo skutečností, ale nenapsal jsem to přesně a z kontextu to asi nevyplynulo.
Neděle, 26. května 2019 - 20:50:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 325
Registrován: 8-2010
To jsem slyšel a četl, že kraj KHK objedná od června kyvadlovou žel.dopravu ve směru Mirošov(PL)- Meziměstí - Teplice n/M - Adršpach a zpět, aby Poláci nechali auta v Mirošově na proti nádraží, kde bylo zřízeno parkoviště po vytrhaných kolejí. Místo toho je 30-ti minutový takt Teplice -Adršpach a zpět.
Halbstadt
Neděle, 26. května 2019 - 20:53:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1487
Registrován: 9-2006
Vandr
Ty auta v Mieroszove zatím není kde parkovat, to parkoviště je hudba budoucnosti.
Neděle, 26. května 2019 - 23:50:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 246
Registrován: 3-2013
Rosťav: „(samozřejmě s Adršpachem je teď každý chytrý, že to bylo před 5 lety jasné, ale já si tím teda vůbec jistý nejsem).“

Nemyslím, že by to bylo o nějakém po bitvě každý generálem. Protože situace houstne s prudkým nástupem aut, tedy nějakých 25 let, tak se to dalo čekat. Na to nepotřebuji být ani chytrý a vystačím bez křišťálové koule i bez kocoura. Do Ádru jsem jezdil už před půl stoletím a 25 let jsem na trati pracoval. Mám řadu přátel a známých, kteří v místě bydlí. Na základě jisté znalosti místa tedy dávám názor. Pochopitelně nikdo na světě neví, kdy přijde k vrcholu problému, ale udělat peron o několik metrů delší rozhodně nepovažuji jako nějaké vyhazování. Cena prodloužení v době, kdy se stavělo, není ani náhodou podobná ceně za prodloužení v budoucnu (výluka, nový návoz techniky, materiálu). Řekl bych, že půjde o násobky.

„Opravdu bych řekl, že význam té politiky přeceňujete.“

Já jsem napsal, že rozhodnout musí politik. A to že se rozhoduje na základě nějakých okolností, to snad dělá každý z nás. V čem je problém?

Vhd sl: „…perón 60 metrů stačí.“
Zeptejte se lidí v provozu.

Ostatně, stačí toho mnohem víc. Lidé, kteří čekali na Václavicích a v Hronově v temperované čekárně a mohli si dát jednoduché občerstvení, si dnes taky vystačí na mraze i v dešti s betonovou plochou. Podle mého názoru takto se železnice neoživí, dokonce bych řekl, že brzy ztratí proti individuální dopravě dech. Obzvláště, když se znatelně nezvýší rychlost.

Halbstadt: „Ty auta v Mieroszove zatím není kde parkovat, to parkoviště je hudba budoucnosti.“

Určitě. A jsme zase u toho, že se věc neřeší jako celek. Parkoviště samo o sobě nic nevyřeší, Polák bude za pár minut přes Zdoňov v Adršpachu. To, co ušetří na parkovném v Mirošově, dá možná za vlak. Vlaky se pravděpodobně z velké části vyprázdní a lidi v regionu budou dál trpět.
Pondělí, 27. května 2019 - 00:02:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 247
Registrován: 3-2013
Rosťav: Pokud jde o mne, na problém v Adršpachu jsem upozorňoval ve svém videu, které jsem zveřejnil 16.8.2011 a to jsem materiál zpracovával rok.
Pondělí, 27. května 2019 - 07:46:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1249
Registrován: 1-2006
Rosťav:

Prahu jsem uváděl jako analogii. Jde o to, že pokud má politik problém, snaží se využít každou možnost, která by mu v případě nevyužití mohla být vytýkána. Můj názor je, že peníze na posílení vznikají takto. A mrzí mne na tom, že tím to hasne s tím, že víc (dohodnout s dráhou úpravu infrastruktury) ten politik už udělat "nemůže".

S lehkou úpravou mechanismu, tedy s tím, že by se kraj zavázal např. uhradit poplatky za použití dopravní cesty na požadovaný rozsah (ať bude jezdit nebo ne - přesun odpovědnosti za nevyužitou investici), se SŽDC nebude ptát jestli to kraj bude nebo nebude provozovat. Problém je, že kraje pouze chtějí, ale odpovědnost nepřijmou. Pak nemůže být jiný přístup než nedůvěra k tomu, že to za deset let naroste o dvěstě třista procent... Druhá věc jsou pak možnosti dráhy při investici.

Je potřeba mít ze strany kraje jasnou predikci na cca 15 - 30 let dopředu a tomu postupně přizpůsobovat infrastrukturu společnými akcemi, kdy dráha upraví infrastrukturu a kraj obratem objednávku. Jak TýBr? Chystá se úprava objednávky nebo to ze strany kraje nepřijde a zůstane to nevyužitou příležitostí?

Videosen:

Dlouhodobě debatujeme o tom, že náš náhled na to, co má dráha poskytovat, je zásadně odlišný. Pokud jede vlak jak má, sedět v čekárně nepotřebuji - mojí poptávkou je přeprava z místa A do místa B v nejkratším možném čase. Pokud je problém, je čekárna a) plná nebo b) jinak nepoužitelná (např. proto, že někdo vyjádřil svůj názor tím, že vyprázdnil své útroby). Bez člověka, který tu místnost bude hlídat a uklízet, ta čekárna nemá smysl. Pak jsem spíš pro to, aby v přestupních uzlech vznikaly kavárničky kombinované s poštou, informacemi obecního úřadu, drobným obchůdkem a výdejním místem zásilek, uživí-li se. Toto podnikání je ale mimo možnosti dráhy.

Chápu to od Vás jako potřebu místa pro realizaci sociálních potřeb seniorů ("klubovna") nebo místa, kam se uchýlíte jako turista pokud Vám ujede vlak. Ale nedomnívám se, že by dráha měla naplňovat tyto potřeby - to je sociální práce obce, která si ten prostor může pronajmout nebo převzít do vlastnictví. Opačný postup, ač jej mohu chápat, je "tunelováním" prostředků na dráhu. Dráha by měla vlastnit jen to, co potřebuje ke svému provozu, a to, kde to holt nejde jinak (velké uzly). Ostatní nechť zajišťuje (s finanční podporou státu) ta složka státu, která na tom má zájem a umí to dělat efektivně (nejlépe obec).

Ad. Adršpach - můžete uvést konkrétní číslo, kolik vlaků za poslední měsíc se k tomu perónu nevešlo, tedy u kolika vlaků bylo nezbytné blokovat dveře mimo nástupiště? a kolik dopravců bylo např. za poslední měsíc odmítnuto s jízdou do Adršpachu proto, že se nevejdou k nástupišti? Nejsem místní, ale domnívám se, že pokud vůbec, pak jde o jednotky případů. Ten problém je pouze ve výhledu, u kterého není jisté že nastane, resp. který po politické lajně prosazujete.
Pondělí, 27. května 2019 - 11:06:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8823
Registrován: 5-2007
Ako ja neviem, mne príde, že súčasná situácia volá skôr po tom, aby sa úsek Teplice-Ádr začal obsluhovať podľa D1 z Teplic, než že by sa mal nejak rozširovať perón, nedajbože tam stavať nejaký šturec (a zároveň ponechať D3). Ten vlak má pendlovať hore-dole po ďalších ľudí, nie tam niekde postávať v šturci a zároveň tým blokovať zhlavie pre ďalšie vlaky.
Pondělí, 27. května 2019 - 20:17:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 771
Registrován: 3-2009
Jak TýBr? Chystá se úprava objednávky nebo to ze strany kraje nepřijde a zůstane to nevyužitou příležitostí?
Návrh vyjde tak za tři týdny, tak uvidíme, co v něm bude. [wink]

Co se snažím říct je to, že kraj těžko může mít vizi na 30 let, když neví, co se v tom kraji bude dít - a to "neví" není primárně politické (jestli bude vládnout ten nebo onen), ale spíše společenské, nebo jak to nazvat. Prostě doprava tu není sama pro sebe, ale pro uspokojení nějaké potřeby dojíždění, a když nevím, jaká ta potřeba bude, tak těžko můžu mít dlouhodobou vizi (resp. můžu ji mít a leckde může i vyjít, ale je nereálné předpokládat, že to všude dobře odhadnu). Samozřejmě, jsou nějaké modely, ale vemte si, kde jsme byli před 30 lety (končící komunismus) a kde jsme teď... a kde budeme za 30 let? Nebo i za 20...
já to tedy nevím, tipuji, že dál poroste dálková doprava a příměsto, ale jinak?
Např. před 20 lety to ještě pořád vypadalo spíš na postupné "ukončování" veřejné dopravy... kdyby tehdy někdo udělal vizi s ohledem na vývoj v tehdejší době, byla by z dnešního pohledu velmi "při zdi" - a kdybychom podle ní doteď šli, je jasné, že by to dobře nebylo. Sice bychom si mohli odškrtnout kolonku "jedeme podle plánu", ale nikoliv "doprava plní potřeby obyvatel", a myslím, že to druhé je důležitější.

Neboli vývoj společnosti je rychlejší, než obnova železniční infrastruktury. Že to pro plánování železniční infrastruktury není dobře, to je jasné. Ale primární cíl dopravního odvětví není "optimalizovat využití železniční infrastruktury" (tj. na 20 let dopředu si říct, co kde objednám a pak to jezdit hlava nehlava, i když to bude málo, nebo příliš), ale "plnit potřeby obyvatel". A ty se prostě mění, příkladů je kolem více než dost.

Na druhou stranu, i když je vize jasná, tak to také ne vždy pomůže - vemte si třeba, jak dlouho KHK společně se STč požaduje výhybnu Bartoušov - je to již minimálně 10 let - a dosud není, když to půjde dobře, tak bude za rok a půl. Takže i když kraj má jasnou vizi, tak rozhodně nelze říct, že by SŽDC nějak extra "konala". A zrovna tam snad není pochyb, že se tam to křižování opravdu přeloží...
Kdyby se mělo čekat na ideální infrastrukturu, tak se neudělá skoro nic a podíl IAD by byl daleko větší.
Pondělí, 27. května 2019 - 20:34:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12849
Registrován: 8-2004
Rosťav:
"vemte si třeba, jak dlouho KHK společně se STč požaduje výhybnu Bartoušov - je to již minimálně 10 let - a dosud není, když to půjde dobře, tak bude za rok a půl."
Netušíte náhodou, jestli se na krajích zkoumala i varianta ostrých uzlů Nymburk a Jičín a rychlého křižování v Rožďalovicích?
(Jen dotaz...)
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pondělí, 27. května 2019 - 22:40:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 248
Registrován: 3-2013
Vhd sl: „Chápu to od Vás jako potřebu místa pro realizaci sociálních potřeb seniorů ("klubovna")…“

To to chápete docela špatně, protože se podle mých zkušeností jedná o mnohem širší okruh cestujících. Svůj názor opírám o své zkušenosti přímo z terénu a to jako zaměstnanec, tak jako cestující, který asi z 99 procent využívá veřejnou dopravu, auto nemám. Většina cestujících přichází s předstihem (je tady mnoho dalších případů) mnoha minut a tak jsem přesvědčen, že důstojné zázemí má být součástí cestování, to se prostě nezměnilo. Starší člověk, maminka s kočárkem prostě neodhadne na minutu přesný čas příchodu. To zázemí se dá zajistit třemi způsoby. Vlastními zaměstnanci, zaměstnanci města a zadáváním. Tyto způsoby mají jedno společné, sype se do nich z veřejného rozpočtu. Rozdíl je v kvalitě služby. A ta, podle mých dlouholetých zkušeností záleží na vztahu pracovníka k věci. Tady to vidím na zaměstnanci drah, protože mohou dělat nejvíce činností, tedy údržbu veřejných prostor plus údržbu ostatních částí nádraží. Údržba v prostorách kolejiště je pro pracovníka města díky předpisům podle mého soudu problematická. Úplně nejhorší způsob je zadávání, kde se logicky udělá, to co se udělat musí a to je vše. Je sice pravdou, že se přímo nezatíží rozpočet správce kolejí, ale veřejný rozpočet to zatíží nepochybně víc. Přijede-li uklidit malou část nádraží pán z Jičína, tak se pravděpodobně k nákladům přičte cena za dopravu.
Tedy, přistoupím-li k revitalizaci, tak současně s projektem mám zajištěnou alespoň službu, která fungovala doposud. Třeba i od města. Pokud to nedokážu, pokud nemám na víc, než postavit boudu, do které prší a sněží ze všech stran a pokud odsunu peron od solidního přístřešku, tak se do věci raději nepouštím.

Vhd sl: „Ad. Adršpach - můžete uvést konkrétní číslo, kolik vlaků…“

Úterý, 21. května 2019 - 22:39:26 číslo příspěvku 244 9. řádek
Jinými slovy píšu o systémovém řešení.

Asdf: „Ten vlak má pendlovať hore-dole po ďalších ľudí, nie tam niekde postávať v šturci a zároveň tým blokovať zhlavie pre ďalšie vlaky.“

Problém je v tom, že se nejedná o jedo vozidlo, ale o více vlaků, které jedou z více míst, tedy o pendlu nemůže být řeč.
Problém je v tom, že nahoru jezdí dopoledne plný a odpoledne prázdný a dolů dopoledne prázdný a odpoledne plný. Problém je s nostalgickou jízdou, s vozidly údržby, s neschopnými vozidly. Jde o cenu za jednu výhybku a kus koleje a tu jste neuvedl. Domnívám se, že oba takto vaříme z vody. Proto bych se s Bohem neoháněl.
Úterý, 28. května 2019 - 00:46:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8824
Registrován: 5-2007
Videosen: Ale vlastní zamestnanci sú zároveň najviac zaťažujúci pre ekonomiku SŽDC. Pretože spadajú pod kolektívnu zmluvu, majú nárok na režijku, KOP, a tak ďalej. Aj keď je to "len" človek niekde na úrovni staničného dozorcu, alebo niekto podobný. Ono sa to nezdá, ale často to kľudne pokryje aj tú cestu z Jičína a nazad s tým, že ešte aj zostane. Naviac ani vlastný zamestnanec nie je úplne zárukou vzťahu k práci a na nižších pozíciách je toto riziko najvyššie.

V prípade Hronova sa dá ešte počítať s nejakou možnou účasťou mesta. V prípade takých Václavic sotva. Takže ponechanie staničnej budovy vo Václavicích by viedlo k tomu, že by ľudia stáli vedľa zavretej budovy a celkový výsledok by bol možno horší, než ten prístrešok, čo tam je. A dopravu by trápili rôzne výluky dopravnej služby a podobné radosti.

Problém je v tom, že se nejedná o jedo vozidlo, ale o více vlaků, které jedou z více míst, tedy o pendlu nemůže být řeč.
To práve naopak. Ak mám do tých Skál nárazovo doviezť čo najviac ľudí, musím tie vozidlá točiť aj za cenu toho, že ľudia budú prestupovať a prípadne čakať, aby sa v systéme neprenášalo meškanie. V našom prípade to najskôr znamená jazdiť po pol hodine pendl Teplice - Ádr a lifrovať tam ľudí od Poľska a od vnútrozemia. Zvlášť ak ten úsek (JD 12 minút) je zjavne hrdlo aj čo do času. Ak tam budem mať jeden šturec, dostanem tam jeden vlak (na viac tam nikde nie je miesta) a už ho odtiaľ nevyhrabem skôr ako poobede. Ktorý to bude, kedy pôjde? Spájať ani rozpájať nemá zmysel, pretože na to nemám časovú rezervu - prídem o čas pre jeden ďalší vlak do skál. Ak tam nechám D3, možno časovo prídem o jeden vlak do skál aj za dobu, keď sa ten vlak bude odpratávať do toho šturca. A na čo mi tam potom ten šturec vlastne bude? A nie len kvôli času, ale aj z kapacitných dôvodov. Ak ľudia pôjdu tým vlakom 12 minút, môžem celkom v kľude uvažovať aj s tým, že ich tam narvem ako sardinky. Ak pôjdu 45 minút z Mirošova, nedajbože až z vnútrozemia, dá sa očakávať, že ak si nesadnú, budú dosť mrzutí. Takže kapacitne zodpovedajúci vlak by musel byť ešte dlhší než pridaná ďalšia jednotka, a to už by nestačili koľaje (ani v predopravovej verzii) a sme zasa na nule.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Úterý, 28. května 2019 - 04:49:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 249
Registrován: 3-2013
Asdf: „Ono sa to nezdá, ale často to kľudne pokryje aj tú cestu z Jičína a nazad s tým, že ešte aj zostane. Naviac ani vlastný zamestnanec nie je úplne zárukou vzťahu k práci a na nižších pozíciách je toto riziko najvyššie."

Píšu ze zkušenosti, prohlédněte si peron v Meziměstí, škoda, že nemáte možnost srovnat s předchozím stavem. Paní tam chodila i v neděli. Nevíte o tom nic, vůbec nic, jen teoretizujete.

Hlavní, na co jsem chtěl upozornit, že služby, které by se revitalizací (oživením) podle mého názoru neměly zhoršit, měly být zajištěny tak, aby cestující změnu vůbec nepoznal. Pochopitelně bych čekal víc.

Asdf: „Ak mám do tých Skál nárazovo doviezť čo najviac ľudí, musím tie vozidlá točiť aj za cenu toho, že ľudia budú prestupovať a prípadne čakať,…“

Zopakuji, problém s dopravou je potřeba řešit jako systém. Nyní se řeší, co udělat proto, aby lidi nejeli autem, politici chtějí parkoviště v Mirošově. A Vy cestujícím naservírujete přestup. Už to vidím, jak někdo zaparkuje v Mirošově a jede vlakem do Teplic, tam si venku počká (čekárny jsou přece na nic!) a pojede do sklal. Připomenu, že cesta z Mirošova přes Zdoňov trvá několik minut! Domnívám se, že pokud se nezavede radikální řešení, jak dostat lidi z aut (totální zdražení parkovného v Adršpachu, nebo zákaz), budou naopak jezdit vlaky prázdné.
Připomenu také, že i po Revitalizaci trati Týniště nad Orlicí-Broumov budou lidi skákat do sypaného peronu.
Úterý, 28. května 2019 - 06:58:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4852
Registrován: 3-2004
Paní tam chodila i v neděli. Nevíte o tom nic, vůbec nic, jen teoretizujete.

"Systém" založený na obětavosti zaměstnance se vám zhroutí okamžitě, jakmile si dotyčný obětavec zlomí při úklidu nohu - nebo nedejbože zemře. Ano, je to supr, když máte obětavé lidi, ale nemůžete na tom stavět. Úklid a zalévání kytek je jednoduchá činnost, na kterou můžete vysoutěžit lokální firmičku, stejně jako to dělají třeba supermarkety.

(Tchýně má uklid parkoviště a kytičky u jednoho zuprmárketu v portfoliu a přestože necítí k onomu chrámu konzumu vůbec žádný vztah (natož aby tam nakupovala), dělá onu práci dobře, protože zákazník má nastavený systém "řízení kvality" a samozřejmě včas platí faktury)
Úterý, 28. května 2019 - 10:37:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8825
Registrován: 5-2007
Nevíte o tom nic, vůbec nic, jen teoretizujete.
A čo sa stane až pani pôjde do penzie (nemusíme ani privolávať tragickejšie verzie jej odchodu)? A druhá pani nebude, alebo nebude mať o túto činnosť záujem?

a jede vlakem do Teplic, tam si venku počká (čekárny jsou přece na nic!) a pojede do sklal
Turizmus sa v drvivej väčšine prípadov prevádzkuje za priaznivého počasia.

budou naopak jezdit vlaky prázdné
Keď tam tých ľudí naženieme regulatívom, prestup im vadiť nebude (prípadne sa tam dá strčiť stánok, v ktorom si v medzičase kúpia vstupenky, prípadne nejakú mapu). Keď ich tam bez toho nenaženieme, nemá zmysel aby sa tam stavalo to nástupište. Alebo sa kúpi cestný vláčik na baterky a bude jazdiť cez ten Zdoňov.
Kříž
Úterý, 28. května 2019 - 11:26:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 315
Registrován: 11-2005
Vhd_sl

Dráty na Trutnov nejspíš budou podmíněny střídavou v HK (napaječka dosáhne dál).

Ale tahle podmínka ničemu nevadí. Co si budeme povídat, dělat to ve stejnosměru by byl nesmysl! Navíc např. "Modernizace TNS Voklik" (měnírna Týniště n/O) zahrnuje kromě navýšení výkonu ss trakce na trati Choceň-TnO-HK také umístění trafa na střídavou trakci pro trať TnO - Solnice.

Drátování do Trutnova by zřejmě stejně zahrnovalo výstavbu trakční transformovny. Není v tom nejmenší problém. Volných dvouproudových mašin bude brzy dost a ryze střídavé mašiny pro oblast ČR se nejspíš vyrábět nebudou.

Věřím že adekvátními vozidly..

A jsme u toho. Jaké adekvátní vozidlo?
Štádler? Ano toto vozidlo svojí dynamikou relativně může konkurovat soupravě 363+4 vozy. Jednak se nevyrábí, sehnat ojetiny je problém a spřežení těchto strojů by byl slušný "naftožrout"! Dále neprůchozí souprava atd.
Žralok? Za mě tato mašina těžké zklamání[ko]. Nejede a nebrzdí. Ta by navrhovaný koncept nedala.

Odejdeme od "Národního dopravce" k soukromníkům. Ti v současné době, zejména Arriva, zásobují naši zem technikou, o které se diskutuje v rovině v čem je lepší než 854+PV(ŘV)[sad].

(Příspěvek byl editován uživatelem kříž.)
Úterý, 28. května 2019 - 20:37:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1712
Registrován: 7-2002
Něco z napěťovky v Letohradě minulý týden, škoda, že počasí nepřálo.
Úterý, 28. května 2019 - 21:39:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1250
Registrován: 1-2006
Rosťav:

Na jednu stranu Vám rozumím, na druhou mne z hlediska jakýchkoliv investic poněkud zneklidňuje, pokud objednateli dopravy chybí predikce z toho důvodu, že si není jist tím, zda vývoj půjde skutečně předpokládaným směrem. Nepřijde mi v pořádku, pokud zásadnímu článku investiční přípravy chybí jasná a jednoznačná představa proč se to vlastně dělá, a pokud za to není ochoten jít s kůží na trh. Nic, možná to je o rozčarování z dění posledních let + určitě to není diskuze pro toto vlákno. Nechme to být.

Videosen:

Zatím jste uvedl skupiny, které víceméně nemají jinou možnost než akceptovat stav. Pokud má senior problém dojít na čas, velmi pravděpodobně má i problém sednout za volant. Pokud jede mamina s kočárkem, nemá k dispozici auto - dost pravděpodobně z ekonomických důvodů. Pokud dráha o tyto skupiny přijde, bude to jen o tom, že počet svých jízd zredukují, nikoliv o tom, že by přešly do IAD. Uplatňujete spíše sociální aspekt a prosazujete nabídku, kterou ti, kteří mají volbu vlak x IAD, velmi pravděpodobně nevyužijí.

Projektujete systémové řešení, ale politici, v reakci na tvrzení, že by to dráha zvládla, mají své, dílčí s minimální ekonomickou náročností pro kraj - pronajatou louku u nádraží v Teplicích a interval 30 minut, který je na dané D3 technicky velmi ošemetný + je na nasazení signalisty na Adršpach, resp. na to, co psal Asdf. Víc než se postavilo aktuálně, a pravděpodobně ani ve výhledu, nebude potřeba víc než několikrát do měsíce, kdy to má náhradní řešení v blokování zadních dveří nebo přistavení provizorních schůdků tam, kde blokovat nelze.

Jedna věc je nepříjemnost s přestupem, druhá házení výhybky na Adršpachu a obecně bezpečnost řešení...

Kříž:

Ten koncept počítal s nějakými vozidly. Desiry? Po stavbě HK - Trutnov měl být aplikovatelný. Teď se říká, že není. Je to realita nebo je to argument pro další stavbu (Vysokovskou + drát...), která případně umožní zachovat politicky ožehavé rameno Praha - Trutnov? Padlo to požadavky na zastavování navíc - Suchovršice? Nevím...

Ano, máte pravdu (s transformovnou). Na druhou stranu proč si to komplikovat když lze počkat - nákladka tady netlačí a tlačit nebude - a současně nechat některé věci vytříbit i na úrovni objednatele dopravy (např. požadovaná kapacita HK - Jaroměř)...
Středa, 29. května 2019 - 10:22:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 772
Registrován: 3-2009
Vhd sl: Ano, klidně to nechme být, myšlenku jsem snad sdělil - není to tak, že by kraj žádné vize neměl, ale občas se na některých místech stanou ve vývoji poptávky změny, které tu vizi změní... vize je třeba mít, podle něčeho tu infra dělat musíme, ale je třeba znát limity těch vizí, není to "všelék".

Rozhodně bych neřekl, že matka s kočárem ve VHD = nemá možnost použít auto, taktéž důchodci. Ve veřejné dopravě je hodně lidí, kterým v tu dobu stojí auto doma. Zrovna u důchodců je velkou motivací i cena (což bylo do značné míry i před slevami, protože např. v Iredu měli slevu 50% už předtím - i když teda jen s kartičkou, ale kdo jezdí častěji, tak se mu to vyplatilo). Vycházím i z osobní zkušenosti v rámci rodiny a známých.

Hroch: Nevím to jistě, ale myslím, že se to nechce z důvodu přílišné ostrosti takového systému a jeho rozsypání při sebemenším problému - i ve střednědobém výhledu (cca příštích 10 let) budou stále nějaké stavby na rameni HK - Praha, takže nějaké extrémní utahování Nymburka asi není úplně žádoucí.
A po dokončení těch staveb by vzhledem ke zvýšení traťové rychlosti na 020+231 a zároveň zachování uzlu Chlumec asi neměl být Nymburk přesně 00, ale ve směru z Prahy až po celé (nevím přesně) = pořád asi tak akorát na půlu v Křinci.
Středa, 29. května 2019 - 11:40:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2113
Registrován: 12-2009
Kříž: Nejede jako vážně? Dynamika Žraloků mě přišla velmi dobrá. S brzděním se dá souhlasit v nižších rychlostech je to na dlouho... V zásadě je však nutno říci ze Žralok patří mezi nejvýkonnější stroje! Pokud nestačí je ten koncept v motorové trakci nesmysl

Neb není podle mě v zásadě rozumné ani možné udělat jakémukoliv vozidlo JD na krev, souprava, která je v plánu by měla být schopna udržet JD na 75% výkonu. To že se na to dnes ve velkém zapomíná může za větší množství věcí, které bychom na české železnici nechtěli. A je úplně jedno jestli je tam nakreslená nejnovější mašinka od Siemense nebo téměř 50 letý stroj. Je to totiž cesta do pekel kor ve spojení s pobyty na zastávkách kratší jak půl minuty.

(Příspěvek byl editován uživatelem Honnzok.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Honnzok.)
Upozorňujeme cestující, že vlak nebude opožděn!
Středa, 29. května 2019 - 12:36:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 250
Registrován: 3-2013
Vhd sl: „Uplatňujete spíše sociální aspekt a prosazujete nabídku, kterou ti, kteří mají volbu vlak x IAD, velmi pravděpodobně nevyužijí.“

Podívejte se, debatujeme tady dost dlouho, možná roky, ale to ještě neznamená, že by jste musel zapomenout to hlavní, co jsem upozorňoval a upozorňovat budu. JÍZDNÍ DOBU A PŘESTUPY. Miliardy v našem kraji lítají jak listí, tuším, že se jedná za poslední roky o 7 miliard, ale rychlost se nemění nikde!
Zhoršení některých nabídek pochopitelně považuji za krok zpět, uznávám, výška peronu věc do jisté míry kompenzuje. Dnes, těsně před výlukou jsem měl možnost vidět všechno v reálu a řekl bych, že se jen potvrdilo to, že o cestujícím to prostě není. Z přístřešku pro mnoho lidí nečitelná tabule, já to zvládám (a to na dálku ještě vidím) jen proto, že cílové stanice znám a domyslím si. Dnes shodou okolností pršelo a tak okamžitě někteří zvědavci okomentovali odklon peronu od přístřešku.
Co se týče čekárny, tak ta byla dnes využívána málem spojitě. Když někomu skončí škola, práce, když někdo dokončil nákup, když někdo dorazil z tůry, od doktora, když přijel autobusem…, kam má, pojede-li vakem, podle Vás jít?
A ještě k Vašemu názoru, že nabídku služeb v čele s čekárnou má zajistit město, bych řekl, že rozhodně není spravedlivý. Cestující, kteří využívají čekárnu znám téměř všechny. Řekl bych, že znatelně převládají dojíždějící (školy, zaměstnání, nákupy, turistika…). Řekněme 40% je místních, tedy netuším, proč by mělo město zajistit službu pro obyvatele jiných obcí, dokonce jiných krajů..
Středa, 29. května 2019 - 12:50:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 251
Registrován: 3-2013
Asdf: „A čo sa stane až pani pôjde do penzie (nemusíme ani privolávať tragickejšie verzie jej odchodu)? A druhá pani nebude, alebo nebude mať o túto činnosť záujem?"

A co se stane, když zkrachuje ta firma? Domníváte se, že uklizeč (při vší úctě ke každému povolání) je nenahraditelný?

Honzasl: "Systém" založený na obětavosti zaměstnance se vám zhroutí okamžitě, jakmile si dotyčný obětavec zlomí při úklidu nohu - nebo nedejbože zemře.“

Aha! Tak ten systém raději preventivně zhroutíme sami? Tedy místo toho, že si budeme vážit čistého nádraží, tak si pro jistotu zhoršíme službu, vlastně proto, aby se nezhoršila v budoucnu. To je asi jako kdybych vyhodil bezchybně fungující pračku s dobrými parametry proto, že se stejně jednou rozbije.

„Ano, je to supr, když máte obětavé lidi, ale nemůžete na tom stavět.“

Vezměte na to jed, že na Broumovsku můžu, sám vím o několika lidech. Porovnejte možnosti pracovních příležitostí v Broumově a v Jičíně a hned Vám bude jasno.
Bartsk
Středa, 29. května 2019 - 13:22:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 257
Registrován: 10-2008
Tak hurá, Náchod - Meziměstí už od včera jezdíme[happy]. Tři chabé postřehy ze začínajícího provozu v Hronově: 1) už jsme zase 2 hodiny nejezdili - porucha výhybky, 2) první stížnost na 20 min. zavřené závory ve Velkém Poříčí u školky - spojeno s poruchou výhybky, 3) první (starší-zdravý)spokojený cestující co nestihl po ohlášení vlaku rozhlasem doběhnout z čekárny na peron[uhoh]. Doufejme že to jsou jen dětské nemoci co se vyladí.
Zpráva pro vozíčkáře: Vstup na peron pouze oklikou přes původní vstup na nástupiště, projet pod celým přístřeškem a pak teprve najet na nový peron. Soudruzi v NDR udělali při projekci nového vstupu asi chybu. V místech kde se nachází, vytrhaly starou dlažbu z kostek která byla v rovině a vytvořili novou zámkovou dlažbu s 15 cm schodem.
Jinak je zatím všechno normální[lol].
Středa, 29. května 2019 - 14:21:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4854
Registrován: 3-2004
Aha! Tak ten systém raději preventivně zhroutíme sami? Tedy místo toho, že si budeme vážit čistého nádraží, tak si pro jistotu zhoršíme službu, vlastně proto, aby se nezhoršila v budoucnu. To je asi jako kdybych vyhodil bezchybně fungující pračku s dobrými parametry proto, že se stejně jednou rozbije.

a) Ale copak potřebujeme kvůli zalévání kytiček udržovat kvalifikovanou pokladní nebo výpravčí, když na to máme stroje? Vy se zaměřujete na nepodstatné detaily. Ano, já klidně obětuju kytky a útulnou čekárnu za vlaky v taktu, infosystém a bezbarierovost.

b) To je asi jako kdybych nahradil bezchybně fungující pračku, kterou mám doma u rodičů ve které mi pere maminka, která a s láskou žehlí i puky na ponožkách s dobrými parametry proto, že se stejně jednou rozbije až maminka umře a místo ní si koupil svou vlastní, pral si sám a žehlil jen to, co je pro svobodného mládence nutné.